TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Малики го поддржува планот на Буш за Ирак

А1 - 13.01.2007

Новиот план на американскиот претседател за Ирак ги претставува „заедничките видувања и разбирањето меѓу ирачката Влада и американската администрација“, објави денеска Кабинетот на премиерот Нури ал Малики. Тоа е прва официјална реакција на ирачката Влада во врска со новиот план за Ирак објавен од ...

Малики со поддршка на новиот план на Буш

Канал5 - 13.01.2007

Новиот план на американскиот претседател за Ирак ги претставува „заедничките видувања и разбирањето меѓу ирачката Влада и американската администрација“, објави денеска Кабинетот на премиерот Нури ал Малики. Багдад, 13 јануари (МИА) - Новиот план на американскиот претседател за Ирак ги претставува ...

Сенаторите против планот на Буш за испраќање уште војници во Ирак

Утрински - 13.01.2007

ВАШИНГТОН - Истакнати американски законодавци и од двете партии го нападнаа планот на американскиот претседателот Џорџ Буш за испраќање повеќе војници во Ирак. Некои од сопартијците на Буш им се приклучија на демократите во изразувањето скептицизам за испраќањето дополнителни 21.500 војници за да ...

Рајс: САД со акциите против Иранците во Ирак ги заштитува американските сили

Канал5 - 13.01.2007

Акциите на американските војници против Иранците во Ирак се дел од широката воена офанзива која пред неколку месеци ја одобри претседателот Џорџ Буш, изјави американскиот државен секретар Кондолиза Рајс. Њујорк, 13 јануари (МИА) - Акциите на американските војници против Иранците во Ирак се дел од ...

Новата стратегија е трагична грешка

Дневник - 13.01.2007

Новата стратегија на претседателот Џорџ Буш за Ирак е „трагична грешка“, изјави сенаторот, демократот Џозеф Бајдон, претседател на влијателната сенатска Комисија за надворешни работи . На расправата во Конгресот на која државната секретарка Кондолиза Рајс го претстави планот на Буш за испраќање ...

Иран и САД на раб на војна?

Време - 13.01.2007

ПО АПСЕЊЕТО НА ГРУПА ИРАНЦИ ВО АРБИЛ Состојбата во Ирак се вжештува, откако американските сили во северниот град Арбил уапсија шест Иранци од тамошното претставништво на Иран. Апсењето на Иранците, кои САД ги обвинуваат дека се ирански шпиони, се совпадна со објавувањето на планот на Буш да бидат ...

Садр: Американските војници ќе се вратат дома како лешеви

А1 - 12.01.2007

Новиот план на американскиот претседател Џорџ Буш за Ирак ќе пропадне, како и сите претходни, а дополнителниот број на војници кои ќе бидат пратени, ќе се вратат дома како лешеви. Ова денеска во ирачкиот град Најаф го изјави портпаролот на радикалниот шиитски лидер Моктад Садр.

Околу 70% од Американците против испраќање нови сили во Ирак

А1 - 12.01.2007

Околу 70% од Американците се против испраќање нови сили во Ирак. Ова го покажува најновата анкета спроведена меѓу американското население по новата одлука на претседателот Џорџ Буш за испраќање на дополнителни 21.500 војници во Ирак.

Буш реши со заострување на војната да бара излез од ситуацијата во Ирак

А1 - 12.01.2007

Американскиот претседател Буш реши, со заострување на војната да бара излез од ситуацијата во која се најде во Ирак. Со новиот план за Ирак, со испраќање на нови 20 илјади војници и економска помош за Ирак, всушност Буш не промени ништо од досегашната политика.

Планот на Буш за Ирак наречен "трагична грешка"

Вест - 12.01.2007

БАГДАД, 12 јануари (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш соопшти дека ќе прати уште 20 илјади американски војници за да ја спречат граѓанската војна во Ирак, но многу Ирачани, како и противниците на Буш во Конгресот, се скептични дека тоа ќе БАГДАД, 12 јануари (Ројтерс) - Американскиот ...

Со дополнителни 21.500 војници Буш ќе го спречи растурањето на Ирак

Утрински - 12.01.2007

Најавата за испраќање дополнителен број војници веднаш предизвика критика од страна на демократите Американскиот претседател Џорџ Буш ќе испрати уште илјадници војници во Ирак за да помогнат во обезбедувањето на багдадските улици, како дел од новата стратегија за решавање на конфликтот.

Арапски аналитичари се сомневаат дека планот на Буш ќе донесе мир

Утрински - 12.01.2007

Планот на Буш се базира на многу погрешни претпоставки, на пример, дека военото решение е можно КАИРО - Планот на американскиот претседател Џорџ Буш да се испратат уште 21.500 војници нема да успее да донесе мир во Ирак и би можел да го влоши конфликтот во кој десетици илјади лица веќе ги загубија ...

Лондон нема да испраќа нови војници во Ирак

Утрински - 12.01.2007

ЛОНДОН - Велика Британија спротивно на САД вчера соопшти дека нема да испрати дополнителни војници во Ирак и ќе изврши притисок за спроведување на плановите за намалување на сопственото присуство во клучниот јужен град Басра.

Американците ги очекуваат најжестоките борби во Ирак

Дневник - 12.01.2007

Дури и ако новата стратегија се одвива според планот, ќе продолжат насилствата и ние мораме да очекуваме зголемен број американски и ирачки жртви , изјави Буш, објаснувајќи ја новата стратегија на Белата куќа Планот на американскиот претседател Џорџ Буш да испрати 21.500 американски војници во ...

Исламска армија во Ирак тврди дека го соборила молдавскиот авион при што загинаа 34 лица

Канал5 - 12.01.2007

Терористичката група Исламска армија во Ирак тврди дека на 9 јануари го соборила молдавскиот авион кој превезуваше турски работници во близина на ирачкиот град Балад, јави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк. Анкара, 12 јануари (МИА) - Терористичката група Исламска армија во Ирак тврди дека на 9 ...

Засилување од дополнителни 21.500 војници

Време - 12.01.2007

НОВА СТРАТЕГИЈА НА БУШ ЗА ИРАК Американскиот претседател Џорџ В. Буш ја објави новата стратегија на Вашингтон за Ирак, со која, меѓу другото, се предвидува и испраќање во земјата дополнителни 21.500 војници како засилување на сто и триесетилјадната американска војска на теренот, јави новинската ...

Багдад ќе врие од Амери!

Вечер Прес - 12.01.2007

Само неколку минути по излагањето на Буш, првиот човек на демократите во Сенатот, Дик Дарбин, ја отфрли неговата стратегија и драматично нагласи: "Буш го призна она што повеќето Американци го знаеја од порано дека нема да победиме во Ирак" Американскиот претседател Џорџ Буш, прексиноќа во ...

„Дејли телеграф“: 3.000 британски војници ќе се повлечат од Ирак

А1 - 11.01.2007

Вкупно 3.000 британски војници ќе бидат повлечени до крајот на мај од Ирак, открива весникот „Дејли телеграф“ повикувајќи се на неименувани владини извори. Според весникот, одлуката за тоа ќе ја соопшти премиерот Тони Блер во следните две недели, по што во Ирак, на крајот од мај, сегашниот број на ...

Буш ја презентира новата стратегија за Ирак

А1 - 11.01.2007

Нови 20.000 војници и економска помош за Ирак, се клучните елементи во првата фаза на новата американска стратегија во Ирак. „Ако се повлечеме сега, ќе предизвикаме пад на ирачката Влада, ќе ја поделиме земјата, а тоа ќе резултира со масовни убиства од незамисливи размери“, изјави Џорџ Буш, ...

Буш ќе испраќа уште 20.000 војници во Ирак

Утрински - 11.01.2007

ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш планира да најави дека ќе испрати уште околу 20.000 американски војници во Ирак, како дел од долгоодложуваниот нов план за непопуларната војна. Планот на Буш можеби претставува негова последна најдобра шанса да ја спаси американската мисија во Ирак и ...

„Дејли телеграф“: До мај 3.000 британски војници ќе се повлечат од Ирак

Канал5 - 11.01.2007

Вкупно 3.000 британски војници ќе бидат повлечени до крајот на мај од Ирак, открива весникот „Дејли телеграф“ повикувајќи се на неименуви владини извори, јави дописникот на МИА од Лондон. Лондон, 11 јануари (МИА) - Вкупно 3.000 британски војници ќе бидат повлечени до крајот на мај од Ирак, открива ...

Буш ќе испрати уште 20 илјади војници во Ирак

Вест - 11.01.2007

ВАШИНГТОН, 11 јануари, (Ројтерс) - Не водејќи грижа за јавните сомнежи, претседателот Џорџ В.Буш објави дека ќе испрати уште околу 20.000 американски трупи во Ирак како дел од долго одложуваниот нов план за непопуларната војна.

Буш ја презентира новата стратегија за Ирак

Канал5 - 11.01.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа ја објави новата стратегија на Вашингтон за Ирак, со која меѓу другото, се предвидува и испраќање во земјата на дополнителни 21.500 војници. Вашингтон, 11 јануари (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа ја објави новата стратегија на Вашингтон за ...

Демократите против планот на Буш

Време - 11.01.2007

ПРЕД ОБЈАВУВАЊЕТО НА НОВАТА СТРАТЕГИЈА ЗА ИРАК Демократската партија во САД најави дека ќе го запре новиот план на претседателот Џорџ В. Буш за испраќање засилувања во Ирак. Буш планот требаше да го претстави вчера попладне, но клучните делови од планот веќе „протекоа“ во медиумите, кои објавија ...

Етапно повлекување од Ирак напролет 2008 година?

Капитал - 11.01.2007

Извештај на групата Бејкер-ХамилтонЕтапно повлекување од Ирак напролет 2008 година?Постои ризик однапред темпираното повлекување на дел од американските војници од Ирак да ја намали преговарачката моќ на САД и да проектира слика на слабост која ќе ги охрабри нивните непријатели насекаде низ ...

Франција бара САД да се повлечат од Ирак во 2008 година

Утрински - 10.01.2007

ПАРИЗ - Американските сили кои ја поддржуваат владата на Ирак треба да ја напуштат земјата во периодот околу следните претседателски избори во САД, изјави вчера францускиот министер за надворешни работи Филип Дуст-Блази. „Треба да постојат изгледи за заминување на меѓународните сили така што ...

Блер: Велика Британија нема да испрати дополнителни трупи во Ирак

Канал5 - 10.01.2007

Велика Британија нема да испрати дополнителни трупи во Ирак, затоа што ситуацијата во реонот на Басра, каде се лоцирани најголем број од британските војници, е помирна и постабилна во споредба со другите делови на земјата, изјави британскиот премиер Тони Блер, .

Падна авион во Ирак, загинаа 30 Турци

Вест - 10.01.2007

АНКАРА, 10 јануари (Ројтерс) - Триесет луѓе загинаа вчера кога молдавскиот авион со кој патувале се урнал обидувајќи се да слета во услови на магла во Ирак, соопшти Министерството за надворешна политика на Турција. Авионот "антонов-26", што полетал од Адана во Турција вчера наутро, пренесувал 30 ...

Буш бара поддршка за нова страница во Ирак

Дневник - 10.01.2007

Американскиот претседател вечерва од Белата куќа во телевизиско обраќање до нацијата ќе го обелодени својот нов план за Ирак , кој опфаќа испраќање на уште 20.000 војници Американскиот претседател Џорџ Буш завчера на 30 републикански сенатори им ја образложи својата нова стратегија за Ирак, која ...

Американскиот амбасадор во Ирак ќе биде амбасадор во ОН

Вест - 10.01.2007

Вашингтон, 10 јануари - Американскиот претседател Џорџ Буш ќе го номинира Залмај Халилзад за нов амбасадор на САД во Обединетите нации. Тој сега е американски амбасадор во Ирак. Како што соопшти Белата куќа, наскоро официјално ќе биде објавена номинацијата на Халилзад, кој треба да го заземе ...

Во Ирак се урна молдавски авион со 30 турски работници

Утрински - 10.01.2007

АНКАРА - Триесет лица вчера загинаа кога молдавски авион се урна додека се обидувал да слета во услови на магла во Ирак, изјави официјален претставник на турското Министерство за надворешни работи. Авионот од типот „Антонов-26“, кој летнал од турскиот град Адана вчера во раните утрински часови, ...

Техничката неисправност причина за падот на молдавскиот авион во Ирак

Канал5 - 10.01.2007

Причина за вчерашното уривање на молдавскиот авион кој летал од Турција за Ирак, е неговата техничка неисправност, јави ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на претставници на ирачкото Министерство за транспорт. Багдад, 10 јануари (МИА) - Причина за вчерашното уривање на молдавскиот авион кој летал од Турција ...

Црвенковски се сретна со семејствата на војниците во Ирак

Утрински - 10.01.2007

Вашите најблиски се живи и здрави и се во добро расположение, им пренесе претседателот Бранко Црвенковски дел од своите впечатоци од посетата на македонските војници во Ирак на нивните најблиски. Роднините и пријателите на македонските војници, кои се дел од мисијата „Слобода за Ирак“, вчера ...

Етапно зголемување на американскиот контингент во Ирак

Канал5 - 10.01.2007

До крајот на месецов во Ирак ќе пристигнат нови американски војници, јавија западните агенции, повикувајќи се на неименуван извор од Пентагон. ВАшингтон, 10 јануари (МИА) - До крајот на месецов во Ирак ќе пристигнат нови американски војници, јавија западните агенции, повикувајќи се на неименуван ...

Црвенковски со семејствата на Волците во Ирак

Вечер Прес - 10.01.2007

Претседателот Бранко Црвенковски, по посетата на македонскиот контингент војници кои учествуваат во меѓународната мисија во Ирак, се сретна со семејствата на припадниците на контингентот Слобода за Ирак 8. Сите се живи, здрави и задоволни од условите за сместување, исхрана и за рекреативни ...

Претседателот Црвенковски се сретна со семејствата на македонските мировници во Ирак

Канал5 - 09.01.2007

Претседателот Бранко Црвенковски, по посетата на македонскиот контингент војници кои учествуваат во меѓународната мисија во Ирак, денеска се сретна со семејствата на припадниците на контингентот „Слобода за Ирак 8 “. Скопје, 9 јануари (МИА) - Претседателот Бранко Црвенковски, по посетата на ...

Црвенковски го прослави Божиќ со македонските војници во Таџи

Време - 09.01.2007

ПРВА ПОСЕТА НА МАКЕДОНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИРАК Сафет Бишевац (Специјално за „Време“ од Багдад) На Божиќ имав прилика со македонските војници да разговарам, да се дружам, да ги слушнам нивните оцени, нивите процени, проблеми со кои се соочуваат, но исто така и да ги пренесам нашите поздрави од ...

Демократите не даваат бланко чек за политиката на Буш

Утрински - 09.01.2007

Претседателот треба да оправда какви било планови за зголемувањето на бројот на војниците во Ирак ВАШИНГТОН - Новопоставените американски демократи го предупредија претседателот Џорџ Буш дека ќе треба да оправда какви било планови за зголемувањето на бројот на војници во Ирак.

Претседателот кршел божикна погача со војниците во Таџи

Дневник - 09.01.2007

Врховниот командант на вооружените сили, претседателот Бранко Црвенковски, кршел божикна погача со паричка со македонските војници во Ирак . Во првата посета на македонски претседател на воената мисија во Ирак, Црвенковски добил пофалби за резултатите што војниците на АРМ ги покажале во мисијата ...

Црвенковски ја подели божикната погача со војниците во Ирак

Утрински - 09.01.2007

Божиќен ручек Претседателот побара поголемо учество на македонските градежни фирми во обновата на Ирак Багдад - Претседателот на државава и врховен командант на вооружените сили, Бранко Црвенковски, го помина големиот христијански празник Божик со македонските војници во Ирак, во воената база во ...

Курдите ќе го спасуваат Багдад?

Време - 09.01.2007

УТРЕ ЌЕ БИДЕ ПРЕТСТАВЕН НОВИОТ ПЛАН ЗА ИРАК Американскиот претседател Џорџ В. Буш утре треба да го претстави својот нов план за Ирак, кој веројатно ќе предвидува едногодишна борба за смирување на ирачкиот главен град Багдад. Според низа информации што „протекоа“ од Белата куќа, Буш ќе предложи ...

Црвенковски го прослави Божик со македонските војници во Ирак

Вест - 09.01.2007

Претседателот Бранко Црвенковски завчера престојуваше во ирачката воена база Таџи, на 30 километри од Багдад каде што со македонските војници го прослави Божик. "На Божик имав можност со македонските војници да разговарам, да се дружам, да ги слушнам нивните оценки, но, исто така, и да ги пренесам ...

Семејствата на војниците во Ирак на прием кај Црвенковски

Макфакс - 09.01.2007

Скопје Прием за членовите на семејствата на припадниците на контингентот „Слобода за Ирак - 8“ денеска организира претседателот Бранко Црвенковски. Шефот на државата кој е и Врховен Командант на вооружените сили изминатиот викенд ги посети припадниците на Армијата на Македонија во Ирак.

Најмалку 30 лица настрадаа во авионска несреќа во Ирак

Макфакс - 09.01.2007

Багдад Најмалку 30 лица, најголемиот број турски работници, загинаа, откако молдавски авион се урна при слетувањето во Ирак, соопшти турски дипломат. „Според првичните информации со кои располагаме 30 лица се загинати, а двајца се повредени“, изјавил дипломатот.

Американскиот амбасадор во Ирак ќе биде амбасадор во ООН

Макфакс - 09.01.2007

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш ќе го номинира Залмај Халилзад за нов амбасадор на САД во Обединетите нации. Тој сега е американски амбасадор во Ирак. Како што соопшти синоќа Белата куќа, наскоро официјално ќе биде објавена номинацијата на Халилзад, кој треба да го заземе местото на ...

Хилари Клинтон го повика Буш да ја повлече војската од Ирак

Макфакс - 09.01.2007

Вашингтон Можниот кандидат на демократите за американски претседател, Хилари Клинтон изјави дека актуелниот претседател Џорџ Буш мора да ја повлече војската од Ирак пред завршување на неговиот мандат, оценувајќи дека префрлувањето на проблемот на идната адмниситрација би било „врв на ...

Црвенковски му донесе ксмет на (командантот) Трајковски

Вечер Прес - 09.01.2007

Пред посетата на македонските Волци во Таџи, претседателот Црвенковски доби уверување од ирачкиот премиер Нури Ал Малики дека земјите кои им помагаат во овие тешки времиња, ќе имаат приоритет при обновата на Ирак! Претседателот и Врховен командант Бранко Црвенковски, Божиќ го дочека со 35-те ...

Репортажа за македонските војници во Ирак

Канал5 - 08.01.2007

Речиси четири години македонското знаме се гледа во багдадското предградие Таџи. Толку време специјалците на АРМ ротираат во оваа база, некогашно седиште на тенковските единици на садамовата војска. Речиси четири години македонското знаме се гледа во багдадското предградие Таџи.

Сенаторите поднесоа нацрт резолуција против планот на Буш за Ирак

Макфакс - 08.01.2007

Вашингтон Група американските сенатори поднесоа предлог резолуција против планот на претседателот Џорџ Буш кој предвидува испраќање дополнителни 21.500 војници во Ирак. Сенаторите, меѓу кои има и републиканци, во предлог резолуцијата оценуваат дека таквиот план на Буш не спаѓа „во американскиот ...

Русија со критика за новата американска стратегија во Ирак

Макфакс - 08.01.2007

Москва Новата американска стратегија во Ирак ќе ги зголеми насилствата и ќе нанесе удар врз безбедноста на Блискиот Исток, изјави денеска рускиот заменик-министер за одбрана Александар Белоусов. „Новата стратегија, која предвидува зголемување на бројот на американските војници за близу 22.000, ...