TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папата Бенедикт 16-ти проговори за својата младост во периодот на нацизмот

Канал5 - 20.04.2008

Папата Бенедикт 16-ти прв пат проговори за нацистичкиот режим, откако застана на чело на римокатоличката црква. На крајот на 6-дневната посета на САД, Понтифот ги повика илјадниците млади верници да продолжат да ја носат верата во себе и да уживаат во слободата што им е дадена.

Папата се сретна со секс жртвите на свештениците

Вест - 19.04.2008

ВАШИНГТОН, 19 април (Ројтерс) - Папата Бенедикт Шеснаесетти завчера ненајавено се сретна со група луѓе кои биле сексуално злоупотребувани од свештеници на Римокатоличката црква, соопшти Ватикан. Во соопштението од Ватикан се вели дека на средбата групата била придружена од актуелниот надбискуп на ...

Папата се сретна со жртвите на педофилија

Време - 19.04.2008

БЕНЕДИКТ ШЕСНАЕСЕТТИ ВО САД Средбата на папата Бенедикт Шеснаесетти со жртви на свештеничка педофилија во САД јасно покажува дека од сите посланија кои папата сакаше да и ги пренесе на јавноста во текот на посетата, прашањето за сексуално малтретирање зазема централно место, јавуваат американските ...

Честитка на Црвенковски до папата

Утрински - 19.04.2008

Претседателот Бранко Црвенковски, во името на граѓаните на Македонија и во свое име, упати писмо со честитки до папата Бенедикт по повод Понтификалниот ден на Светиот стол. „Во оваа убава пригода сакам да нагласам дека Република Македонија и Ватикан ги поврзува традиционално и искрено пријателство, ...

Папата се сретна со жртвите од сексуалното злоупотребување

Утрински - 19.04.2008

Бенедикт Шеснаесетти се сретна со жртвите во четвртокот попладне во капелата во амбасадата на Ватикан во Вашингтон ЊУЈОРК - Папата Бенедикт Шеснаесетти вчера се осврна на светските прашања додека говореше во ОН во Њујорк, по три дена во Вашингтон, посета која беше засенета од скандалот за сексуално ...

Папата се сретна со жртвите на свештениците-педофили

Дневник - 19.04.2008

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шестнаесетти, завчера во Вашингтон се сретна со група луѓе што биле жртви на католичките свештеници-педофили, јави МИА. Средбата се одржала во Амбасадата на Ватикан во Вашингтон, каде што папата престојува во текот на посетата на САД.Групата, ...

Црвенковски му упати честитка на папата Бенедикт Шеснаесетти

Дневник - 19.04.2008

Претседателот Бранко Црвенковски, од името на граѓаните на Република Македонија и од свое име вчера упати писмо со честитки до Неговата Светост папата Бенедикт Шеснаесетти по повод Понтификалниот ден на Светата Столица. „Во оваа убава пригода, сакам да нагласам дека Република Македонија и Ватикан ...

Папата во Вашингтон се сретна со жртвите на сексуално насилство

А1 - 18.04.2008

Поглаварот на Римо-католичката црква папата Бенедикт Шеснаесетти се сретна вчера во Вашингтон со мала група луѓе, жртви на сексуалното насилство извршено од страна на католички свештеници, соопшти Ватикан. Средбата се одржала во Амбасадата на Ватикан во Вашингтон, каде Папата престојува за време на ...

Папата ги искара поповите во САД за педофилските скандали

Вест - 18.04.2008

САД, 18 април (АП) - Папата Шеснаесетти ги искритикува американските свештеници поради "лошото водење" на кризата со педофилијата која во изминатите шест години ја скандализира Римокатоличката црква во САД, 18 април (АП) - Папата Шеснаесетти ги искритикува американските свештеници поради "лошото ...

Папата призна дека црквата многу лошо се справила со педофилските скандали

Утрински - 18.04.2008

Во средата изутрината папата ја направи втората посета на еден понтиф на Белата куќа ВАШИНГТОН - Папата Бенедикт XVI во средата призна дека Црквата „многу лошо“ се справи со педофилските скандали на свештениците и им порача на американските бискупи да ги преврзат раните и да бараат помирување со ...

Буш и папата се помолија за повисок морал и за семејството

Дневник - 18.04.2008

Буш, кој е методист, во заедничка изјава со Бенедикт предупредија дека традиционалните семејства засновани врз бракот на маж и жена се во опасност Папата Бенедикт Шеснаесетти, кој е во посета на САД, ги повика Американците и нивните лидери одлуките да ги носат врз морални принципи со што ќе ...

Папата во Вашингтон се сретна со жртвите на сексуалното насилство извршено од католички свештеници

Канал5 - 18.04.2008

Поглаварот на Римо-католичката црква папата Бенедикт Шестнаесетти се сретна вчера во Вашингтон со мала група луѓе - жртви на сексуалното насилство извршено од страна на католички свештеници, соопшти Ватикан. Вашингтон, 18 април (МИА) - Поглаварот на Римо-католичката црква папата Бенедикт ...

Претседателот Црвенковски му го честита на Папата Бенедикт 16 Понтификалниот ден на Светата Столица

Канал5 - 18.04.2008

Претседателот Бранко Црвенковски од името на граѓаните на Република Македонија и од свое име, денеска упати писмо со честитики до Неговата Светост, Папата Бенедикт 16 по повод Понтификалниот ден на Светата Столица. Скопје, 18 април (МИА) - Претседателот Бранко Црвенковски од името на граѓаните на ...

Педофилијата во црковните редови е длабок срам!

Вечер - 18.04.2008

Во САД во 2002 година изби "педофилски" скандал во кој беа вмешани над 4.000 католички свештеници Поглаварот на Римокатоличката црква папата Бенедикт Шеснаесетти упати прексиноќа остра критика поради големиот број случаи во САД на сексуално злоупотребување на деца од страна на католичките свештени ...

Папата ја осуди педофилијата кај католичките свештеници

А1 - 17.04.2008

Папата Бенедикт 16-ти упати остри критики до свештениците поради големиот број случаи на сексуална злоупотреба врз деца. Во говорот пред 350 бискупи и 11 кардинали во Вашингтон, папата ги обвини американските црковни власти дека не направиле речиси ништо за да се справат со педофилските скандали во ...

Папата прв пат во САД

Вест - 17.04.2008

САД, 17 април (АП) - Американскиот претседател Џорџ Буш го дочека папата Бенедикт Шеснаесетти на воздухопловната база "Ендруз" во близина на Вашингтон Д. Ц. во сојузната држава Мериленд. Папата е во неговата прва посета на САД до 20 април во чии рамк САД, 17 април (АП) - Американскиот претседател ...

Папата дочекан лично од Џорџ Буш

Време - 17.04.2008

БЕНЕДИКТ ШЕСНАЕСЕТТИ ВО ПОСЕТА НА САД Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти, кој се наоѓа во шестдневна посета на САД, во воздухопловната база „Ендрјуз“ во Вашингтон беше пречекан од американскиот претседател Џорџ Буш со неговата сопруга Лора, што е невообичаена практика.

Претседателски пречек на папата во Америка

Утрински - 17.04.2008

Папата изјави дека сексуалната злоупотреба е големо страдање за Американската католичка црква ВАШИНГТОН - Папата Бенедикт шеснаесетти имаше досега невиден претседателски пречек од Џорџ Буш по пристигнувањето во неговата прва официјална посета на САД.

Папата со остра критика поради пефодилијата меѓу американските католички свештеници

Канал5 - 17.04.2008

Поглаварот на Римо-католичката црква папата Бенедикт Шестнаесетти упати синоќа остра критика поради големиот број случаи во САД на сексуално злоупотребување на деца од страна на католичките свештени лица, нагласувајќи оти американските црковни власти направиле многу малку за да се справат со оваа ...

Папата слета, Вашингтон "полета"

Вечер - 17.04.2008

Папата Бенедикт Шеснаесетти пристигна во Вашингтон во "несреќно" време - непосредно пред сообраќајниот "шпиц". "Можеби посетата е благослов за католиците, но не и за сообраќајот во Вашингтон" - се првите коментари Првата пасторална посета на папата Бенедикт Шеснаесетти на САД можеби е благослов за ...

Папата пристигна во САД

А1 - 16.04.2008

Папата Бенедикт Шеснаесетти синоќа пристигна во Вашингтон, во својата прва посета на САД. На аеродромот го пречека лично претседателот Џорџ Буш. На свечениот прием во Белата Куќа ќе присуствуваат 10.000 луѓе. Ова е втора посета на поглавар на Римокатоличката црква, по онаа на Папата Јован Павле ...

Папата дочекан како рок-ѕвезда

Време - 16.04.2008

БЕНЕДИКТ ШЕСНАЕСЕТТИ ВО ПОСЕТА НА САД Папата Бенедикт Шеснаесетти вчера пристигна во шестдневна посета на САД, на која со својот домаќин, претседателот Џорџ Буш, ќе разгледа повеќе билатерални и надворешно-политички прашања, но се очекува на папата да му бидат поставени и многу чувствителни прашања ...

Буш подготви невиден дочек за Папата

Дневник - 16.04.2008

Претседателот Џорџ Буш одлучи на папата да му оддаде почит како на ниту еден висок гостин досега Посетата на папата Бенедикт Шеснаесетти е втора посета на Белата куќа на еден поглавар на Римокатоличката црква, а претседателот Џорџ Буш одлучи на папата да му оддаде почит како на ниту еден висок ...

Посетата на папата Бенедикт Шеснаесетти го отежнува сообраќајот во Вашингтон

Канал5 - 16.04.2008

Посетата на папата Бенедикт Шеснаесетти можеби е благослов за католичките верници, но не и за сообраќајот во Вашингтон, јавуваат светските агенции. Вашингтон, 16 април (МИА) - Посетата на папата Бенедикт Шеснаесетти можеби е благослов за католичките верници, но не и за сообраќајот во Вашингтон, ...

Папата во посета на САД

Канал5 - 15.04.2008

Папата Бенедикт 16-ти ја почнува 6-дневната посета на САД, прва од стапувањето на чело на римокатоличката црква. За време на историската посета, папата ќе се сретне со претседателот Буш, ќе се помоли за жртвите од 11-септемвриските напади, а се очекува да проговори и за скандалите на педофилија што ...

Папата во САД ќе го прослави 81. роденден

Вечер - 15.04.2008

Досега на ниту еден шеф на држава од ниту еден американски претседател не му бил приреден дочек во воздухопловната база "Ендрјус" Американскиот претседател Џорџ Буш и неговата сопруга Лора се подготвија за ексклузивен дочек на папата Бенедикт Шеснаесетти, кој денеска попладне треба да пристигне во ...

Финални подготовки пред посетата на папата на САД

А1 - 14.04.2008

Привршуваат финалните подготовки пред посетата на папата Бенедикт 16-ти на американската престолнина. Забрзано се работи на завршувањето на специјален, рачно изработен олтар, за мисата на папата во Вашингтон, каде е за првпат во посета. Папата е втор понтиф во историјата во посета на Белата куќа.

Протести во Вашингтон и во Њујорк по повод посетата на папата

Канал5 - 14.04.2008

Ден пред историската 6-дневна посета на папата Бенедикт 16-ти на САД, незадоволните католици и хомосексуалците ги почнаа протестите во Вашингтон и во Њујорк. Посетата на Понтифот доаѓа во момент кога католичката црква се уште заздравува од низата педофилски скандали, во кои беа инволвирани ...