TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За едно место и избега финалето на Калиопи

Вест - 15.05.2016

Калиопи се пласираше на 11. место во второто полуфинале со 88 поени и не успеа да влезе во првите десет финалисти. Сања Вучиќ од Србија како десетта влезе со 105 поени, а убедливо прва на второто полуфинале беше Дами Им од Австралија со 330 поени, а ...

Љубов на Евровизија: Кого Србинката покани во хотелската соба?

Курир - 15.05.2016

Една од главните теми во британските таблоиди поврзана со овогодишниот Избор за песна на евровизија во Стокхолм е наводната „љубовна приказна“ меѓу српската претставничка на Евросонгот, Сања Вучиќ и еден од двајцата пејачи во британското евровизиско ...

Српско-британска евровизиска љубов

А1 On - 15.05.2016

Една од главните теми во британските таблоиди поврзана со овогодишниот Избор за песна на евровизија во Стокхолм е наводната „љубовна приказна“ меѓу српската претставничка на Евросонгот, Сања Вучиќ и еден од двајцата пејачи во британското евровизиско ...

Излегоа порно фотки од рускиот претставник

ЗаЗабава - 15.05.2016

Сергеј Лазарев (33), кој ја донесе Русија на 3-то место на „Евровизија“ се најде во центар на скандал. Во јавноста се појавија фотографии на големата руска поп-ѕвезда во мошне провокативна поза.

Српско-британска евровизиска љубов

Репортер - 15.05.2016

Една од главните теми во британските таблоиди поврзана со овогодишниот Избор за песна на евровизија во Стокхолм е наводната „љубовна приказна“ меѓу српската претставничка на Евросонгот, Сања Вучиќ и еден од двајцата пејачи во британското евровизиско ...

Украина победи на Евровизија (ВИДЕО)

МКД - 15.05.2016

Украина е победник на 61-то финале на „Песна на Евровизија“, кое вечерва се одржа во Стокхолм. ...

Победничкиот настап на Украина на Евровизија 2016 (видео)

Црнобело - 15.05.2016

Многу талентирани артисти и луѓе кои напорно се погрижија не само за совршениот настап, туку и за одличниот изглед на пејачите кои вредно се потрудија да се појават на врвот на евровизиската листа.

Љубов на Евровизија: Кого Србинката покани во хотелската соба?

Сител - 15.05.2016

Една од главните теми во британските таблоиди поврзана со овогодишниот Избор за песна на евровизија во Стокхолм е наводната „љубовна приказна“ меѓу српската претставничка на Евросонгот, Сања Вучиќ и еден од двајцата пејачи во британското евровизиско ...

Украинските гледачи му дадоа максимален број поени на Лазарев

Руска реч - 15.05.2016

Евровизиските гледачи во Украина му го дадоа максималниот број поени (12 поени) на рускиот изведувач Сергеј ...

Евровизиско затрескување: Српската претставничка поканила друг претставник во хотелската соба?

Убавина и Здравје - 15.05.2016

Заврши годинешната „Евровзија“ во Стокхолм, а поради триумфот на Украинката Џамала , иден домаќин е Украина. Но фамата околу најпрестижниот музички натпревар не стивнува. Британските таблоиди утринава ги наполнија написи за наводната љубов на ...

Британските медиуми ја нападнаа српската претставничка : Бесрамна е, го повикала во својата соба

+инфо - 15.05.2016

Според пишувањето на британските медиуми, српската претставничка на Евровизија,, Сања Вучиќ (22) опасно се „загреала“ за еден од двајцата англиски претставници на изборот, Џо Вулфорд, а во еден момент дури го повикала во својата хотелска соба во ...

Српско-британска евровизиска љубов

Нетпрес - 15.05.2016

Една од главните теми во британските таблоиди поврзана со овогодишниот Избор за песна на евровизија во Стокхолм е наводната „љубовна приказна“ меѓу српската претставничка на Евросонгот, Сања Вучиќ и еден од двајцата пејачи во британското евровизиско ...

ПОРНО-СКАНДАЛ: Голи фотки на рускиот претставник на „Евровизија“ (ФОТО +18)

Убавина и Здравје - 15.05.2016

Сергеј Лазарев (33) , кој ја донесе Русија на 3-то место на „Евровизија“, се најде во центар на порно-скандал. Во јавноста се појавија фотографии на големата руска поп-ѕвезда во мошне провокативна поза.

Секс скандал на Евровизија: Голите фотографии од рускиот претставник го обиколија светот (ВИДЕО)

+инфо - 15.05.2016

Фотографијата на која рускиот претставник на Евровизија, Сергеј Лазарев, позира како од мајка роден, во друштво на девојка врзана за радијатор и со моторна пила во раце, предизвикала лавина обвинувачки текстови во британските таблоиди, како и ...

ЕВРОВИЗИСКИ СКАНДАЛ: Протекоа порно-фотографии од рускиот изведувач (ФОТО+18)

Телеграф - 15.05.2016

Досега тој не се огласи за скандалот Триесет и тригодишниот Сергеј Лазар кој годинава ја претставуваше Русија на натпреварот на најдобра песна, изгледа имал жестоко минато. Тој се најде во центарот на вниманието на порно-скандал, откако овие ...

НЕ ГУБИ ВРЕМЕ: Еве кого Србинката покани во хотелската соба

Пулс24 - 15.05.2016

Ед на од главните теми во британските таблоиди поврзана со овогодишниот Избор за песна на евровизија во Стокхолм е наводната „љубовна приказна“ меѓу српската претставничка на Евросонгот, Сања Вучиќ и еден од двајцата пејачи во британското ...

Лутина во Русија: Политичарите во Брисел ни ја одзедоа победата на Евровизија

Локално - 15.05.2016

Коментарите во Москва за поминатото издание на престижниот натпревар “Евровизија” се повеќенасочни, а преовладуваат негативните и умерените. Според руските медиумски експерти, песната на нивниот учесник во “Евровизија” Сергеј Лазерев била изборот на ...

Наместо музика, политика: Евровизија е „тотално фејк“

еМагазин - 15.05.2016

Евровизија ја следам многу одамна. Порано, како дете, зошто ми беше интересна, а подоцна почнав да ја следам исклучиво како новинар. Дека ретко кога на оваа гламурозна манифестација победувал вистинскиот изведувач и дека во позадина секогаш се некои ...

Српско-британска евровизиска љубов

Локално - 15.05.2016

Една од главните теми во британските таблоиди поврзана со овогодишниот Избор за песна на евровизија во Стокхолм е наводната „љубовна приказна“ меѓу српската претставничка на Евросонгот, Сања Вучиќ и еден од двајцата пејачи во британското евровизиско ...

Скандал на Евровизија: Голи фотографии… (видео)

Република - 15.05.2016

Фотографија на која претставникот на Русија на Евросонг позира потполно гол во друштво на девојка врзана за радијатор со пила во забите предизвика лавина реакции и обвинувачки текстови во британските таблоиди, како и тврдења дека станува збор за ...

Српско-британска евровизиска љубов

Lider - 15.05.2016

Една од главните теми во британските таблоиди поврзана со овогодишниот Избор за песна на евровизија во Стокхолм е наводната „љубовна приказна“ меѓу српската претставничка на Евросонгот, Сања Вучиќ и еден од двајцата пејачи во британското евровизиско ...

Финале на Евровизија

ТВ21 - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

Финале на Евровизија

Дневник - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

Лажна Кончита во Стокхолм

Вест - 14.05.2016

Двојничка на прекланската евровизиска победничка Кончита Вурст ги збуни минувачите покрај "Глоуб арената" во Стокхолм, пред второто полуфинале завчера. Фоторепортери и новинари, но и евровизиски фанови ја фотографираа мислејќи дека Кончита дошла во ...

Моите три минути ќе траат

Вест - 14.05.2016

Специјално од Стокхолм, Милица Џаровска Фото: Д. Перковски, АП Обложувалниците погодија 8 од десетте финалисти кои влегоа во финалето на Евросонг, по второто полуфинале кое се одржа завчера во "Глоуб арената" во Стокхолм.

"Дона" е донер ќебап

Вест - 14.05.2016

Во Стокхолм и на социјалните мрежи се појави нова шега на сметка на насловот на "Дона". Македонската претставничка Калиопи е изгледа гладна. Прво мислевме дека пее за донат-крофна, но таа пее за донер-ќебап, се главните шеги на твитерџиите кои се ...

Вечер големото финале на Евровизија 2016

24 Вести - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

ФИНАЛНА ПРОБА: Европа вечерва ќе ја избере најдобрата песна (ГАЛЕРИЈА)

Телеграф - 14.05.2016

Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната „What’s the pressure“ Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат ...

Финале на Евровизија

Сител - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

Вечерва Евровизиско финале

Курир - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

Вечерва е финалето на Евровизија: Русинот Сергеј Лазарев фаворит за победник

+инфо - 14.05.2016

Во Стокхолм вечерва ќе биде одржано 61-то финале за изборот на песна на Евровизија, а главен фаворит за победа е Русинот , Сергеј Лазарев, пренесува „Би-би-си“. Лазарев е голема поп-ѕвезда во својата земја, а е на прагот е да ја освои цела Европа со ...

Вечерва финале на Евровизија

Нетпрес - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

Вечерва спектакл: Кој ќе биде победникот на Евровизија?

Press24 - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

Финале на Евровизија

Алфа - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во ...

Без тензија и нервоза: Луда забава зад сцената на „Евровизија“ (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - 14.05.2016

Нема дилема дека новиварите и фоторепортерите на „Евровизија“ навистина убаво се забавуваат. Без нервоза и трема, која се очекува од нив во ваквите ситуации, претставниците на седмата сила навиваат за своите претставници играјќи и пеејќи ги нивните ...

ЕВРОВИЗИЈА: Стокхолм вечерва грми од музика

Телеграф - 14.05.2016

Според обложувачниците, најмногу шанси за победа има руската песна „You are the only one“, која ја изведува Сергеј Лазарев Во тек е финалната вечер на годинашниот европски музички спектакл Избор за песна на Евровизија. Вечерва на 61.

Финале на Евровизија

А1 On - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

Вечерва е финалната вечер на Евровизија

Репортер - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

Откриена тајната на рускиот претставник на Евровизија?

Република - 14.05.2016

Претставникот и фаворит Русија на годинешниот избор на песна за „Евровизија“ се најде во центар на скандал кога на интернет се појавија фотографии на тој е тој гол. На фотографиите, човекот за кој се претпоставува дека е Лазарев седи гол на кревет, ...

Вечерва Евровизиско финале

МК News - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

(ВИДЕО+ФОТО) Зошто Русија толку очајно сака да ја освои “Евровизија”

Локално - 14.05.2016

Русија е меѓу фаворитите на букмејкерите за победник на овогодинешното издание на “Евровизија”. Една од причините е дека Москва не е штеди средства за спектакуларен сценски настап. Победата на конкурсот за песна се претвори во своебразен национален ...

За да успееме, треба да научиме да се гордееме – Калиопи не ја посрамоти Македонија

Република - 14.05.2016

Треба да се биде голем и достоинствен во победите, но уште повеќе во неуспесите. Нема да речеме во поразите, зошто на евровизискиот избор – не постојат поразени. Голем број од песните коишто отпаднале и никогаш не се закитиле со награди – публиката ...

Порнографско минато на рускиот евровизиски претставник?

Вечер Прес - 14.05.2016

Рускиот евровизиски претставник се најде среде скандал откако се појавија фотографии на кои тој е гол Сергеј Лазарев (33) е огромна поп ѕвезда во Русија и е дел од вечерашното финале на Евровизија и најголем фаворит за победа, а наводно Москва е ...

Вечерва финале на Евровизија, фаворит е Русинот

Република - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

Евровизија: Нејзиното деколте е во преден план (видео)

Република - 14.05.2016

ира Лоско ја претставува Малта на 61. избор за песна „Евровизија“. Ретко кој воопшто ја слуша песната која таа ја пее, бидејќи во прв план е нејзиното деколте, но и ногата која ја „исфрли“ во провокативниот ...

Евровизиската историја на Македонија (1996 – 2016)

Вистина.мк - 14.05.2016

Калиопи ја испеа „Дона“ и не успеа да ја внесе Македонија во евровизиското финале на 14 мај 2016 година, сабота, откако Македонија годинава учествуваше во натпреварот за Песна на Евровизијата по 16-ти пат.

Вечерва се одржува финалето на „Евросонг 2016“

Вистина.мк - 14.05.2016

Финалето на 61-то натпреварување за „Песна на Евровизија“ кое ќе се одржи вечерва, сабота, 14 мај во „Голуб арената“ во Стокхолм. Десетте пласираните натпреварувачи од второто полуфинале: Србија, Летонија, Грузија, Бугарија, Украина, Полска, Израел, ...

Вечерва финале на Евровизија

Lider - 14.05.2016

Финалето на 61. натпреварување за Песна на Евровизија ќе се одржи денеска во Глоуб арена во Стокхолм, а за најдобра песна ќе се натпреваруваат претставници од 26 држави. Финалето ќе го отвори претставничката на Белгија, Лаура Тесоро со песната ...

„Ајде да гледаме Евровизија заедно“ на плоштадот „Јадран“ во Скопје

Вистина.мк - 14.05.2016

Во пресрет на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Амбасадата на Шведска во Македонија организира јавно гледање на отворено на финалната вечер. Настанот „Ајде да гледаме Евровизија заедно“ е под годинашното евровизиско мото „Да се ...

Калиопи не се пласира во финалето на Евросонг

24 Вести - 13.05.2016

Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои изборија пласман во ...

Калиопи не се пласира во финалето на Евросонг

Дневник - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

Kазна за Ерменката зашто го вееше знамето на Нагорно Kарабах

Дневник - 13.05.2016

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) организатор на Евровизија, го осуди однесувањето на претставничката на Ерменија, Ивета Мукучјан и најави санкции за земјата поради мешањето политика на манифестацијата, информираат светските медиуми.

Калиопи не успеа да влезе во финале

Deutsche Welle - 13.05.2016

Македонската претставничка на натпреварот на песна на Евровизија синоќа не успеа да се пласира во финалето на музичкото натпреварување. Калиопи настапи осма по ред, со песната „Дона“, чии автори беа таа и нејзиниот поранешен сопруг Ромео Грил.

МРТ: Не успеавме, но ги освоивме симпатиите

Дневник - 13.05.2016

По втората полуфинална вечер, со официјална изјава се огласи и македонската евровизиска делегација. Од тимот на МРТ жалат што нашата земја повторно нема да ја гледаме во финалето, но во исто време се гордеат на настапот на Kалиопи и на нашите ...

„Дона“ се враќа дома: Светот прашува дали Калиопи пеела за донери?

ТВ21 - 13.05.2016

Претставниците на Србија, Грузија, Бугарија, Украина, Полска, Израел, Литванија, Белгија и Австралија синоќа изборија пласман во финалето на 61-то издание на „Песна на Евровизија“ кое ќе се одржи во сабота на 14 мај во „Глуб арената“ во Стокхолм.

Познати сите финалисти на Евровизија

Дневник - 13.05.2016

Претставниците на Србија, Летонија, Грузија, Бугарија, Украина, Полска, Израел, Литванија, Белгија и Австралија синоќа изборија пласман во финалето на 61-то натпреварување за "Песна на Евровизија" кое ќе се одржи во сабота на 14 мај во "Голуб ...

Калиопи не се пласира во финалето на Евросонг

Телма - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

Калиопи се огласи по вчерашниот настап на Евровизија

Press24 - 13.05.2016

Нашата Калиопи, за жал, нема да ја гледаме в сабота на големото евровизиско финале во Глоуб Арената во Стокхолм, но сепак таа Македонија ја престави во најдобро светло со маестраланата изведба на „Дона“.

МАКЕДОНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА: Не сме во финалето на Евросонг, но сме горди на Калиопи

Телеграф - 13.05.2016

За жал, и овој пат Македонија нема да ја видиме во финалето, но затоа, пак, можеме да бидеме горди на настапот на нашата Калиопи и на нашите уметници на сцената, кои дадоа сè од себе и покажаa врвен професионализам - велат од МТВ По неуспехот ...

Калиопи не успеа да се пласира во финалето на Евровизија

Курир - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

10 начини како да преживееш откако Калиопи не влезе во финале

Репортер - 13.05.2016

Тешко е. И ќе биде тешко, да не се лажеме. Ти текнува колку убаво пееше и ја претставуваше нашата земја, а некои таму што не и се до колена ќе останат уште два дена во Шведска, а Швеѓаните ќе останат и подолго од два дена во Шведска. Боли. Пече.

Калиопи не се пласираше во финалето на Евросонг

Репортер - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

Тамара прогнозира: Ова е победничката песна на Евровизија!

Курир - 13.05.2016

По завршувањето на втората полуфинална евровизиска вечер, социјалните мрежи се запалија од коментари за настапот на нашата дива Калиопи и тоа што и годинава не се пласиравме во финале. И Тамара Тодевска не се воздржа, а да не го сподели своето ...

Калиопи не се пласира во финалето на Евросонг

Нетпрес - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

Познати сите финалисти на Евровизија

Сител - 13.05.2016

Претставниците на Србија, Летонија, Грузија, Бугарија, Украина, Полска, Израел, Литванија, Белгија и Австралија синоќа изборија пласман во финалето на 61-то натпреварување за „Песна на Евровизија“ кое ќе се одржи во сабота на 14 мај во „Голуб ...

Познати сите финалисти на Евровизија

Press24 - 13.05.2016

Претставниците на Србија, Летонија, Грузија, Бугарија, Украина, Полска, Израел, Литванија, Белгија и Австралија синоќа изборија пласман во финалето на 61-то натпреварување за „Песна на Евровизија“ кое ќе се одржи во сабота на 14 мај во „Голуб ...

ВИДЕО: Унгарскиот претставник на Евровизија ги маѓепса гледачите

Press24 - 13.05.2016

Унгарскиот претставник на годинешната Евровизија Фреди (вистинско име Габор Алфред Фехервари) ги маѓепса обожавателите кои буквално ги преплавија социјалните мрежи со коментари на сметка на неговата убавина.

Познати сите финалисти на Евровизија

А1 On - 13.05.2016

Претставниците на Србија, Летонија, Грузија, Бугарија, Украина, Полска, Израел, Литванија, Белгија и Австралија синоќа изборија пласман во финалето на 61-то натпреварување за „Песна на Евровизија“ кое ќе се одржи во сабота на 14 мај во „Голуб ...

Калиопи не се пласира во финалето на Евросонг

А1 On - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

Калиопи не успеа да се пласира во финалето на Евровизија

Кајгана - 13.05.2016

Македонската претставничка на натпреварот на песна на Евровизија, Калиопи, синоќа не успеа да се пласира во финалето на ова натпреварување. Калиопи настапи осма по ред, со песната „Дона“, чии автори беа таа и нејзиниот поранешен сопруг Ромео Грил.

Калиопи не се пласираше во финалето на Евровизија

МРТ - 13.05.2016

Калиопи маестрално и со многу емоции ја изведе песната „Дона“, настапувајќи осма на втората полуфинална вечер... Македонската поп дива Калиопи иако одлично ја претстави Македонија на 61-то издание на Изборот за песна на Евровизија кој се одржува во ...

Калиопи не успеа да се пласира во финалето на Евровизија

Макфакс - 13.05.2016

Македонската претставничка на натпреварот на песна на Евровизија, Калиопи, во четврток вечер не успеа да се пласира во финалето на ова музичко натпреварување. Калиопи настапи осма по ред, со песната „Дона“, чии автори беа таа и нејзиниот поранешен ...

Кои земји се вторите 10 финалисти на Евровизија 2016? (видео)

Црнобело - 13.05.2016

Се одржа и втората полуфинална вечер на Евровизија меѓу кои беа одбрани уште 10 финалисти кои ќе се натпреваруваат на финалната вечер на 14-ти мај. Да ги преслушаме песните со кои 10-те полуфиналисти влегоа во ...

Калиопи не се пласира во финалето на Евросонг

Сител - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

Калиопи не се пласираше во финалето на „Евровизија“ (ВИДЕО)

+инфо - 13.05.2016

Овогодинашната македонска претставничка на Евровизија, Калиопи со песната „Дона“ синоќа не успеа да се пласира во големото финале на 61-то издание на музичкиот натпревар кој годинава се одржува во Стокхолм, Шведска.

ВИДЕО: Калиопи пеела за „Донер Ќебап" - сите се шегуваат за маестралната изведба

Press24 - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска и покрај маестралната изведба на „Дона", напишана од Ромео Грил.

ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Минатогодишниот победник на Евровизија потполно гол на сцена (ВИДЕО)

Телеграф - 13.05.2016

На неговата колешка ѝ падна незгодно, па го сврти погледот Минатогодишниот победник на Евровизија, Манс Зелмерлев, ја изненади јавноста во текот на полуфиналето кога како од мајка роден се појави на сцената.

ЗА СИТЕ ШТО ПРОПУШТИЈА: Настапот на Калиопи со „Дона“ на Евровизија

Press24 - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

Познати сите финалисти на Евровизија

Курир - 13.05.2016

Претставниците на Србија, Летонија, Грузија, Бугарија, Украина, Полска, Израел, Литванија, Белгија и Австралија синоќа изборија пласман во финалето на 61-то натпреварување за „Песна на Евровизија“ кое ќе се одржи во сабота на 14 мај во „Голуб ...

Пофалби или критики: Mакедонската естрада за настапот на Калиопи

Хитпортал - 13.05.2016

Калиопи синоќа достојно ја претстави Македонија на изборот за песна на Евровизија иако не влеговме во финалето кое се одржува во сабота. „Дона“ ечеше во „Глоуб“ арената, а според многумина Калиопи покажа како се пее! Во регионот денес сите имаат ...

Погледнете го настапот на Калиопи на евровизиското полуфинале

Кајгана - 13.05.2016

Калиопи, македонската претставничка на натпреварот за песна на Евровизија, синоќа не успеа да се пласира во финалето на ова натпреварување. Погледнете го нејзиниот настап во ...

(ВИДЕО+ФОТО) Минатогодишниот победник на Евросонг потполно гол на сцената

Репортер - 13.05.2016

Минатогодишниот победник на Евровизија, Монс Зелмерлев изненади за време на вчерашната, втора, полуфинална вечер кога на сцената се појави потполно гол. По настапот на Белорусија, Монс се појави гол а неговото меѓуношје го имаше прекриено со плишана ...

Смеење до солзи: Најсмешното од Твитер за Калиопи и „Дона“

Хитпортал - 13.05.2016

Калиопи синоќа настапи на втората полуфинална вечер од изборот за песна на Евровизија, каде имаше одлична интерпретација на „Дона“. За жал тоа не беше доволно Македонија да се најде во финалето, но беше доволно добро Твитер заедницата да се шегува ...

Ова никој не го очекуваше: Победникот на Евровизија гол на сцена

Хитпортал - 13.05.2016

Манс Земерлов минатата година победи на Евровизија, а оваа во својата родна Шведска беше водител на манифестасцијата. Синоќа тој ја изненади публиката и во текот на полуфиналната вечер се појави гол на сцената.

Погледнете го настапот на Калиопи во полуфиналето на „Евровизија 2016“

Убавина и Здравје - 13.05.2016

За жал, и покрај прекрасниот настап на нашата поп-дива Калиопи, Македонија повторно не успеа да се пласира во финалето на годинешната „Евровизија“. Сепак, тоа не е причина да не уживаме во прекрасната вокална интерпретација на нашата ...

Без Македонија во Големото финале на Изборот за Песна на Евровизија - СТОКХОЛМ 2016

МРТ - 15.05.2016

За жал и овојпат Македонија нема да ја видиме во финалето, но затоа пак можеме да бидеме горди на настапот на нашата Калиопи и нашите уметници на сцената, кои дадоа се од себе и покажаа врвен професионализам.

И да победи Австралија, „Евровизија“ следната година сепак ќе се одржи во Европа?

Убавина и Здравје - 13.05.2016

„Корејка ја претставува Австралија на евровизиски музички натпревар“ , е само еден од мноштвото коментари на Твитер вчеравечер, за време на втората полуфинална вечер на годинешниот музички на натпревар „Евровизија“.

Дел од странскиот печат се прашува: дали Калиопи била гладна и пеела за донер-кебап

Убавина и Здравје - 13.05.2016

„Ви простуваме доколку помисливте дека македонската претставничка на ’Евровизија’, Калиопи , беше гладна на сцената“, се шегуваат во дел од светскиот печат на сметка на песната на Калиопи .

Дел од странскиот печат се прашува: дали Калиопи била гладна и пеела за донер-кебап

Бриф - 13.05.2016

Ви простуваме доколку помисливте дека македонската претставничка на ’Евровизија’, Калиопи , беше гладна на сцената“, се шегуваат во дел од светскиот печат на сметка на песната на Калиопи .

Калиопи не го повтори успехот на "Црно и бело"

Вечер Прес - 13.05.2016

За жал, и покрај беспрекорната изведба и фактот дека во Стокхолм на 61. издание на Евровизија Калиопи важеше за една од најголемите ѕвезди не успеа да обезбеди пласман во вечерашното, толку посакувано финале.

МИСТЕРИЈА поврзана со настапот на претставничката на Србија на Евровизија!

Пулс24 - 13.05.2016

Сања Вучиќ со необична сценографија привлече големо внимание во Стокхолм, а лицата кои излегуваа во позадина ја заинтригираа публиката. Претставничката на Србија на Евровизија, навистина се покажа во добро светло.

Калиопи не се пласираше во финалето, но стана ХИТ на социјалните мрежи поради ОВОЈ ДЕТАЉ!

Пулс24 - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска и покрај маестралната изведба на „Дона", напишана од Ромео Грил.

(ВИДЕО) Калиопи не успеа по втор пат Македонија да ја однесе во финале на Евровизија

еМагазин - 13.05.2016

Калиопи и покрај прекрасниот настап не успеа со „Дона“ да и донесе уште едно финале на Македонија на Евровизија. Таа во 2012 година со „Црно и бело“ успеа да влезе во финалето на оваа музичка манифестација и го освои 13. место.

Пораз за Калиопи.Македонија не се пласира во финалето на Евросонг

Локално - 13.05.2016

Македонската претсатвничка Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

Како некои реагираа на настапот на Калиопи

Panika.be - 13.05.2016

На социјалната мрежа твитер се појави видео со реакција од настапот на Калиопи на Евровизија 2016. Калиопи vs goat хахахаха pic.twitter.com/hPQxwRjb0J — Д Зоро (@The__Zorro) May 13, ...

За Калиопи нема место во евровизиското финале (видео)

Кумановски м. - 13.05.2016

Секој ден не е Велигден, па така најверојатно и секоја година не може Калиопи да влезе во финале. Таа вчеравечер настапи на големата евровизиска сцена во Шведска, каде со својата песна „Дона“ не успеа да си обезбеди повеќе гласови и Македонија да ја ...

„Дона“ не обезбеди пласман во финалето: Калиопи се враќа дома (Видео)

Канал 77 - 13.05.2016

Нашата поп дива Калиопи не обезбеди пласман во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа вчера, но не влезе меѓу десетте кои изборија ...

(ВИДЕО) Кои земји обезбедија учество на финалето на Евровизија?

еМагазин - 13.05.2016

Синоќа во финалето на Евровизија се пласираа Летонија, Грузија, Бугарија, Австралија, Украина, Србија, Полска, Израел, Литванија и Белгија. Финалисти од првата полуфинална вечер се Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, ...

ВИДЕО: За сите што пропуштија - погледнете го настапот на Калиопи на Евровизија

Скопје инфо - 13.05.2016

Македонската поп дива Калиопи не успеа да се пласира во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа синоќа, но не влезе меѓу десетте кои ...

(ВИДЕО) Калиопи не се пласираше во финалето на „Евровизија“

Бриф - 13.05.2016

Овогодинашната македонска претставничка на Евровизија, Калиопи со песната „Дона“ синоќа не успеа да се пласира во големото финале на 61-то издание на музичкиот натпревар кој годинава се одржува во Стокхолм, Шведска.

Битолчани за Калиопи на Евровизија

Тера - 13.05.2016

Калиопи како претставник на Македонија не успеа да влезе во финалето на 61 издание на „Евровизија“. што се одржува во Стокхолм, Шведска. Синоќа на втората полуфинална вечер настапија 18 земји, а Калиопи ја пееше песната “ Дона“ од Ромео Грил.

На Твитер за песната на Калиопи

Тера - 13.05.2016

Странски портали веќе пишуваат за нашата претставничка на Евровизија, Калиопи Букле. Всушност, тие прашуваат исто како и твитер заедницата, дали Калиопи пеела за „донер“ кебап и дали била ...

Ова никој не го очекуваше: Минатогодишниот победник на Евровизија сосема гол на сцената! (фото 18+)

Вистина.мк - 13.05.2016

Минатогодишниот победник на Евровизија Манс Зелмерлев ги изненади сите за време на полуфиналната ноќ кога се појави сосема гол на сцената. По настапот на Белорусија Манс, кој годинава го гледаме во улога на водител, се појави на сцената сосема гол, ...

Калиопи не влезе во финале на Евросонг 2016: „Дона“ се враќа дома!

Вистина.мк - 13.05.2016

Вчеравечер, четврток, 12 мај во Глоуб арената во Стокхолм се одржаа и втората полуфинална вечер на „Евросонг 2016“, во чии рамки настапи и нашата претставничка Калиопи, осма по ред. Иако македонската јавност потајно очекуваше дека нашата ...

Кој го пофали, а кој го „исплука“ настапот на Калиопи!

Вистина.мк - 13.05.2016

Македонската претставничка на годинешниот избор за Евровизија, Калиопи Букле не успеа да го повтори успехот од 2012 година и да се пласира во финалето на оваа манифестација. Како што е и редот, ден потоа реакциите на социјалните мрежи не стивнуваат.

Тамара прогнозира: Ова е победничката песна на Евровизија!

Вистина.мк - 13.05.2016

По завршувањето на втората полуфинална евровизиска вечер, социјалните мрежи се запалија од коментари за настапот на нашата дива Калиопи и тоа што и годинава не се пласиравме во финале. И Тамара Тодевска не се воздржа, а да не го сподели своето ...

Калиопи не се пласираше во финалето на Евровизија

Lider - 13.05.2016

Калиопи иако одлично ја претстави Македонија на 61-то издание на Изборот за песна на Евровизија кој се одржува во Стокхолм, Шведска, сепак, не успеа да ја однесе Македонија во финалето. Калиопи маестрално и со многу емоции ја изведе песната „Дона“, ...

Финалето на Евросонг на плоштадот "Јадран"

Вест - 12.05.2016

В сабота во 20:30 часот на плоштадот "Јадран" во Скопје ќе се организира масовно следење на Евросонг под отворено, во организација на Шведската амбасада во Македонија, од каде велат дека се придружуваат на годинашното лого на најголемата европска ...

Калиопи ќе пее осма по ред

Вест - 12.05.2016

Вечерва е второто полуфинале на кое настапува македонската претставничка Калиопи со песната "Дона", чии автори се таа и Ромео Грил. Калиопи, облечена во црно-бела креација на Розе Трајчевска ќе пее осма по ред на македонски јазик.

Можна е дисквалификација на Ерменија на Евровизија

Утрински - 12.05.2016

Организаторите на „Евровизија“ ја осудија натпреварувачката од Ерменија, заводливата Ивета Мукушјан, затоа што за време на настапот во „Глоуб арена“ во Стокхолм, мавтала со знамето на спорната азарбеџајнска област Нагорно Карабах.

Најевтин Евросонг

Вест - 12.05.2016

Од Стокхолм за ВЕСТ Милица Џаровска и Драган Перковски (фото) - Вкупниот буџет за Евросонг годинава е неполни 20 милиони евра. Шведската национална телевизија е горда што организира Избор за песна на Евровизија двојно поевтин од оној во Малме во ...

Македонија не била четири години во финалето на Евросонг

Вест - 12.05.2016

Специјално за ВЕСТ од Стокхолм Милица Џаровска и Драган перковски (фото ) - Калиопи е последната македонска претставничка која успеа да обезбеди пласман во финалето за Македонија, во 2012 година со песната "Црно и бело".

Калиопи се бори за финале на Евросонг

Deutsche Welle - 12.05.2016

Македонската претставничка синоќа ја имаше последната проба пред вечерашниот настап во полуфиналето на Евросонг. Калиопи е веќе „ветеран“ во настапите на европското натпреварување. Ова и е трето ...

Ромео би го следела со врзани очи

Вест - 12.05.2016

Специјално за ВЕСТ од Стокхолм Милица Џаровска, Фото: Д. Перковски - Расположена и сигурна во себе и во својата екипа, Калиопи вчера позираше за Вест пред настапот на второто полуфинале на 61.Евросонг, во хотелот "Кларион" во Стокхолм.

Поддршка од екссопругот Ромео Грил: За Калиопи е исто дали пее на Макфест или на Евросонг

Вест - 12.05.2016

Од Стокхолм за ВЕСТ Милица Џаровска и Драган Перковски (фото) - Фатени под рака, Калиопи и нејзиниот поранешен сопруг и продуцент Ромео Грил поминаа низ хотелското лоби во хотелот Кларион, пред да заминат на подготовки за настапот на Калиопи на ...

Калиопи со одлична изведба на „Дона“ во Стокхолм

Вест - 12.05.2016

Македонската поп дива вечерва одлично ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на сцената во Стокхолм ја отпеа „Дона“. Со моќниот глас и музичката нумера која ја напиша со Ромео Грил, ...

Калиопи не влезе во финалето на Евросонг

Вест - 12.05.2016

Специјално од Стокхолм, Милица Џаровска и Драган Перковски (фото) Латвија, Грузија, Бугарија, Австралија, Украина, Србија, Полска, Израел, Литванија и Белгија се земјите кои обезбедија пласман во финалето на Евросонг, по втората полуфинална вечер ...

Пред Амбасадата на Шведска: Евровизија на отворено во сабота

ТВ21 - 12.05.2016

Евровизијата оваа година се организира во Стокхолм под мотото, “Да се обединиме”, слоган што означува славење на она што ги обединува Европејците: силна верба во важноста на креативноста, културата, разновидноста и едноставно заедничката забава.

„Ајде да гледаме Евровизија заедно“ на плоштадот „Јадран“

Утрински - 12.05.2016

Во пресрет на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Амбасадата на Шведска во Македонија организира гледање на финалната вечер. Настанот „Ајде да гледаме Евровизија заедно“ е под годинашното евровизиско мото „Да се обединиме“ и ќе се ...

Калиопи не влезе во финалето на Евросонг

Утрински - 12.05.2016

За жал Калиопи овој пат не успеа да обезбеди пласман во главното финале на најпрестижното музичко натпреварување во светот, „Евросонг“. И покрај одличната изведба и солидниот сценски настап, Македонија и Калиопи не ги обезбедија поените за финалната ...

Калиопи вечер ќе ја претставува Македонија на „Евросонг“

24 Вести - 12.05.2016

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

Телма - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

ТВ21 - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Моите три минути ќе бидат запишани во историјата на Евровизија

Дневник - 12.05.2016

Соња Алексоска Неделковска Македонската претставничка Kалиопи со темата „Дона“ ќе настапи осма, во втората полуфинална вечер на Евровизија, во Стокхолм. На сцената во „Глоуб арената“ ќе се претстават учесници од 18 земји, а само десет, кои ќе ...

Казна за Ерменија заради инцидентот со знамето на "Евровизија"

Дневник - 12.05.2016

Официјалните лица на "Евросонг" ја осудија натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап во Стокхолм, мавташе со знамето на спорната азербејџанска областа Нагорно-Карабах. Ерменската пејачка Ивета Мукучјан мавташе со тоа знаме во ...

Казна за Ерменија поради инцидентот со знамето на Евровизија

+инфо - 12.05.2016

Официјалните лица на изборот за песна на Евровизија ја осудиле натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап на 61-то издание на манифестацијата која се одржува во Стокхолм, мавтала со знамето на спорната азербејџанска област Нагорно ...

Калиопи со извонредна изведба на „Дона“ во Стокхолм

Сител - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечерва одлично ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Маестрално со многу емоции, Калиопи ја изведе песната „Дона“ настапувајќи осма на втората полуфинална вечер.

ВИДЕО: Калиопи со маестрална изведба на „Дона“ во Стокхолм

Нетпрес - 12.05.2016

Калиопи вечерва во одлично светло ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија, кое годинава се одржува во Стокхолм, Шведска. Маестрално со многу емоции, Калиопи ја изведе песната „Дона“ настапувајќи осма на втората полуфинална вечер.

ВИДЕО: Калиопи со извонредна изведба на „Дона“ во Стокхолм

Press24 - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечерва одлично ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Маестрално со многу емоции, Калиопи ја изведе песната „Дона“ настапувајќи осма на втората полуфинална вечер.

МИРИСА НА ФИНАЛЕ: Калиопи очекува „влезница“ за в сабота (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 12.05.2016

Ова е второ учество за нашата поп-дива, а овој пат пред европската публика ќе настапи со нумерата „Дона“ Вечерва во Стоклхом во Шведска ќе се одржи втората полуфиналана вечер од најпопуларното музичко шоу на планетава - Евросонг .

Унгарскиот мачо претставник на Евровизија залуде илјадници девојки и жени (ФОТО)

+инфо - 12.05.2016

Пејачот Фреди (24), кој на Евровизија ја преставува Унгарија ги залуди корисниците на социјалните мрежи кои за неговиот изглед пишуваат само пофалби и предвреме го прогласија на победник на 61-то издание на музичкиот натпревар.

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА: Разголената Ерменка можно е да биде дисквалификувана од Евровизија (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 12.05.2016

Згодната и разголена Ивета е пред исклучување од Евровизија, но не поради нејзините долги и голи нозе, туку поради сосема други причини Ивета Мукучјан, претставничката на Ерменија која на сцената настапува мошне разголена , можно е да биде ...

„Ајде да гледаме Евровизија заедно“ на плоштадот „Јадран“

Сител - 12.05.2016

Во пресрет на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Амбасадата на Шведска во Македонија организира гледање на финалната вечер. Настанот „Ајде да гледаме Евровизија заедно“ е под годинашното евровизиско мото „Да се обединиме“ и ќе се ...

ШВЕДСКА АМБАСАДА: Ајде да гледаме Евровизија заедно

Телеграф - 12.05.2016

Настанот е дел од годинашното евровизиско мото „Да се обединиме“ и ќе се одржи в сабота, под отворено небо, на плоштадот „Јадран“, пред Амбасадата, со почеток во 20.30 часот Под мотото „Ајде да гледаме Евровизија заедно“, Амбасадата на Шведска во ...

Калиопи вечерва ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

Нетпрес - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Калиопи со „Дона“ вечерва ќе блесне на евровизиската сцена

Press24 - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната Дона која ја компонираше Ромео Грил.

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

Алфа - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61.

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг”

Репортер - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Секси Ерменката може да биде казнета на Евровизија

ЗаЗабава - 12.05.2016

За време на прегледот на сите настапи од првата полуфинална вечер на Евровизија, на ерменската национална телевизија е прикажан тимот на претставниците на Ивет. Десетина секунди, колку што беа во кадар, членовите на нејзиниот тим мавтаа со знамиња ...

Реден број 08 за Македонија со Калиопи и „Дона“

МРТ - 12.05.2016

Да се надеваме дека меѓу 10- те финалисти вечерва ќе ги видиме и Македонија со Калиопи и Дона. Во големото финале ќе настапат 26 земји, а ќе гласаат сите 42 земји колку што учествуваат на годинашниов Избор за песна на Евровизија Стокхолм 2016.

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

А1 On - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Евровизија: Ерменија ќе се соочи со казна поради мешање политика во шоуто

Курир - 12.05.2016

Официјалните лица на изборот за песна на Евровизија ја осудиле натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап на 61-то издание на манифестацијата која се одржува во Стокхолм, мавтала со знамето на спорната азербејџанска област Нагорно ...

Кратко интервју на Калиопи неколку минути пред настапот на Евровизија (видео)

Црнобело - 12.05.2016

Нашата Калиопи даде ексклузивно интервју зад сцената, додека ја подготвуваат за вечерашниот настап. Секогаш насмеана и во добро расположение, Калиопи одговори на неколку интересни и невообичаени прашања.

СЕКАДЕ НЀ ИМА: Македонски знамиња за Калиопи во Стокхлом (ФОТО)

Телеграф - 12.05.2016

Останува само да стискаме палци за нашата преставничка да влезе во финалето Нашата Калиопи очигледно има силна поддршка на вечерашната втораполуфинална вечер на најголемиот музички спектакл во светот, „ Евросонг “.

ЈА РАЗНЕСЕ „ГЛОУБ АРЕНАТА“: Калиопи испеа маестрално, стискајте палци за финале (ВИДЕО)

Телеграф - 12.05.2016

Награда за одличниот перформанс на Калиопи беа овациите и громогласниот аплауз по настапот Сосема очекувано , нашата претставничка на овогодинешното 61. издание на „ Евросонг “, Калиопи Букле имаше феноменален настап.

ВИДЕО: Калиопи со извонредна изведба на „Дона“ во Стокхолм

Курир - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечерва одлично ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Маестрално со многу емоции, Калиопи ја изведе песната „Дона“ настапувајќи осма на втората полуфинална вечер.

Калиопи настапи на Евровизија (ВИДЕО)

Стандард - 12.05.2016

Овогодинешната претставничка на Македонија на песна за Евровизија, Калиопи, вечерва во втората полуфинална вечер ја изведе својата „Дона“. Дали одличната изведба ќе биде доволна за настап во финалната вечер, останува да видиме ...

Казна за Ерменија заради инцидентот со знамето на „Евровизија“

Сител - 12.05.2016

Официјалните лица на „Евросонг“ ја осудија натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап во Стокхолм, мавташе со знамето на спорната азербејџанска областа Нагорно-Карабах. Ерменската пејачка Ивета Мукучјан мавташе со тоа знаме во ...

Калиопи блесна на сцената на Евровизија (видео)

Црнобело - 12.05.2016

Калиопи вечера уште еднаш нè претстави во најдобро светло на Евровизија, овојпат со песната „Дона“ која ја напиша заедно со Ромео Грил. Иако пред самиот настап на интервјуто изјави дека е прилично возбудена, повеќе од очигледно беше дека на сцената ...

Фантастична: Погледнете го евровизискиот настап на Калиопи

Хитпортал - 12.05.2016

Вечерва на Евровизиската сцена во Стокхолм се одржа втората полуфинална вечер. Во „Глоуб“ арената од вкупно 18 песни, Калиопи со „Дона“ настапи 8-ма. Таа беше една од ретките кои настапија на својот мајчин јазик, а „Дона“ звучеше одлично во арената ...

Ѕирнете зад сцената на Евровизија: Еве што прави Калиопи во моментов во Стокхолм

Хитпортал - 12.05.2016

Македонската водителка Александра Јовановска која ја препознаваме по проектот „Стисни Плеј“ веќе со години е дел од Евровизискиот тим на Македонија. Таа и оваа година замина за Шведска заедно со прекрасната Калиопи и целата македонска делегација, а ...

Калиопи не се пласира во финалето на Евровизија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.05.2016

И ова финално издание на Евровизија ќе помина без македонскиот претставник. Калиопи и покрај одличниот настап не успеа да се пласира во финалето на 61-то издание на Евровизија, кое годинава се одржува во Стокхолм. Финалето ќе се одржи на 14 мај.

НЕМАВМЕ СРЕЌА: Калиопи се враќа во Скопје, остануваме без финале на Евросонг (ВИДЕО)

Телеграф - 12.05.2016

„Дона“ очигледно беше вистинскиот избор за влез во финалето, но за жал не се случи тоа За жал Калиопи овој пат не успеа да обезбеди пласман во главното финале на најпрестижното музичко натпреварување во светот, „ Евросонг “.

Македонија не влезе во финалето на „Евровизија“

Хитпортал - 12.05.2016

Сите надежи беа насочени кон Калиопи и „Дона“, но за жал уште една година во низа не успеавме да обезбедиме пласман во големото Евровизиско финале. Имавме фантастичен настап во Стокхолм, но гласовите не беа доволни за да настапиме повторно во сабота.

Казна за Ерменија заради инцидентот со знамето на „Евровизија“

Нетпрес - 12.05.2016

Официјалните лица на „Евросонг“ ја осудија натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап во Стокхолм, мавташе со знамето на спорната азербејџанска областа Нагорно-Карабах. Ерменската пејачка Ивета Мукучјан мавташе со тоа знаме во ...

Калиопи не успеа да се пласира во финале на Евровизија

Стандард - 12.05.2016

И покрај одличниот настап, Калиопи не успеа да се пласира во финалето на 61-то издание на Евровизија, кое се одржува во Стокхолм. Автор на песната „Дона“ што ја изведе Калиопи е Ромео Грил.

Што се твиташе за Евросонг: Народот ќе одлучи дали Калиопи оди во Финале

Стандард - 12.05.2016

Твитерџиите не беа многу расположени да твитаат за Евровизија. Ви издвојуваме некои од најинтересните твитови за настапот на Калиопи која не успеа да се пласира во финале. Ај ние ќе си прајме Конта-Евровизија #Eurovision #евровизија 😂 — Росалинда ...

Казна за Ерменија заради инцидентот со знамето на „Евровизија“

А1 On - 12.05.2016

Официјалните лица на „Евросонг“ ја осудија натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап во Стокхолм, мавташе со знамето на спорната азербејџанска областа Нагорно-Карабах. Ерменската пејачка Ивета Мукучјан мавташе со тоа знаме во ...

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

МРТ - 12.05.2016

Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил... Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61-то издание на Изборот за песна на Евровизија што се одржува ...

ВИДЕО: Сите зборуваат за него- унгарскиот претставник на Евровизија ги маѓепса гледачите

Курир - 12.05.2016

Штом стапна на сцената социјалните мрежи се запалија од комплиментите на сметка на неговиот изглед. Унгарскиот претставник на годинешната Евровизија Фреди (вистинско име Габор Алфред Фехервари) ги маѓепса обожавателите кои буквално ги преплавија ...

Гледање Евровизија на отворено во сабота пред Амбасадата на Шведска

Макфакс - 12.05.2016

Во пресрет на овогодинешната Евровизија, чиј домаќин оваа година е Шведска, Амбасадата на Шведска во Македонија организира настан гледање на финалната вечер в сабота, на 14 мај 2016 година под отворено небо на плоштадот „Јадран“ пред амбасадата со ...

Казна за Ерменија заради инцидентот со знамето на „Евровизија“

Репортер - 12.05.2016

Официјалните лица на „Евросонг“ ја осудија натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап во Стокхолм, мавташе со знамето на спорната азербејџанска областа Нагорно-Карабах. Ерменската пејачка Ивета Мукучјан мавташе со тоа знаме во ...

ВТОРО ПОЛУФИНАЛЕ: Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на Евросонг

Телеграф - 12.05.2016

Ова е вторпат Калиопи да ја претставува Македонија на Евровизија откако во 2012-та година со песната „Црно и бело“ успеа да се пласира во финалето Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61.

„Ајде да гледаме Евровизија заедно“ на плоштадот „Јадран“

А1 On - 12.05.2016

Во пресрет на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Амбасадата на Шведска во Македонија организира гледање на финалната вечер. Настанот „Ајде да гледаме Евровизија заедно“ е под годинашното евровизиско мото „Да се обединиме“ и ќе се ...

„Ајде да гледаме Евровизија заедно“ на плоштадот „Јадран“

Press24 - 12.05.2016

Во пресрет на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Амбасадата на Шведска во Македонија организира гледање на финалната вечер. Настанот „Ајде да гледаме Евровизија заедно“ е под годинашното евровизиско мото „Да се обединиме“ и ќе се ...

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

Сител - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Повторно скандал на Евровизија: Откриена тајната на претставникот на Русија (ВИДЕО)

Курир - 12.05.2016

Русите повторно се најдоа во центарот на Евровизиските скандали. По само еден ден откако членката на руското национално жири била исфрлена поради снимањето на гласачките ливчиња воочи првата полуфинална вечер, нивниот претставник Сергеј Лазарев сега ...

Видео: Скандал на Евровизија: Откриена тајната на претставникот на Русија

Нетпрес - 12.05.2016

Пејачот Сергеј најавуваше „посебен настап“ во кој ќе изведе доста тешка кореографија. По неговиот настап, многумина забележаа дека се работи за иста кореографија како онаа на талентираната тајландска танцова група која таа кореографија ја извела во ...

„Ајде да гледаме Евровизија заедно“ на плоштадот „Јадран“

Курир - 12.05.2016

Во пресрет на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Амбасадата на Шведска во Македонија организира гледање на финалната вечер. Настанот „Ајде да гледаме Евровизија заедно“ е под годинашното евровизиско мото „Да се обединиме“ и ќе се ...

Поради него многу девојки ќе гледаат Евровизија

ЗаЗабава - 12.05.2016

Пејачот Фреди (24), кој на Евровизија ја преставува Унгарија ги залуди корисниците на социјалните мрежи кои за неговиот изглед пишуваат само пофалби и предвреме го прогласија на победник на 61-то издание на музичкиот натпревар.

(ВИДЕО) ЈА РАЗНЕСЕ „ГЛОУБ АРЕНАТА“: Калиопи испеа маестрално, стискајте палци за финале

Репортер - 12.05.2016

Награда за одличниот перформанс на Калиопи беа овациите и громогласниот аплауз по настапот. Сосема очекувано , нашата претставничка на овогодинешното 61. издание на „ Евросонг “, Калиопи Букле имаше феноменален настап.

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

Курир - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Eмоционална, емоционална, емоционална – Калиопи пред вечерашниот настап (ВИДЕО)

Република - 12.05.2016

Екипата на „EurovisionTV“ ја посети Калиопи во нејзината гардероба, каде македонската пејачка ја пробуваше шминката за вечерашниот настап на „Евровизија“. Калиопи на сцената во Стокхолм ќе излезе облечена во специјална креација на Розе Трајчевска.

„Ајде да гледаме Евровизија заедно“ на плоштадот „Јадран“

МК News - 12.05.2016

Во пресрет на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Амбасадата на Шведска во Македонија организира гледање на финалната вечер. Настанот „Ајде да гледаме Евровизија заедно“ е под годинашното евровизиско мото „Да се обединиме“ и ќе се ...

Евровизија: Ерменија ќе се соочи со казна поради мешање политика во шоуто

МК News - 12.05.2016

Официјалните лица на изборот за песна на Евровизија ја осудиле натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап на 61-то издание на манифестацијата која се одржува во Стокхолм, мавтала со знамето на спорната азербејџанска област Нагорно ...

Калиопи спектакуларна!

Вечер Прес - 12.05.2016

Калиопи на вечерашното второ евровизиско полуфинале настапи под редниот број 8. Одличен настап на Калиопи, која на евровизиската сцена во Стокхолм изгледаше и звучеше моќно. А со изведбата на „Дона“ одржа час по пеење.

Калиопи вечерва ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

Пулс24 - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Одличен настап на Калиопи – „Дона“ ечеше на македонски

Република - 12.05.2016

Одличен настап на евровизиската сцена вечерва во втората полуфинална вечер имаше македонската претставничка Калиопи. „Дона“ ечеше во Стокхолм, а воедно Калиопи беше една од ретките кои пееја на својот мајчин јазик, а не на англиски.

Калиопи вечерва ќе пее на Евровизија

Република - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Што ќе се случи ако Австралија победи на „Евровизија“?

Република - 12.05.2016

Со многу скептицизам беше прифатено учеството на Австралија на евровизискиот музички избор. Но, по ланското освоено петто место, далечната земја повторно има свој претставник на „Евровизија“. И повеќе од тоа.

„Дона“ и Калиопи вечерва настапуваат на „Евросонг“

Фактор - 12.05.2016

Македонската „Дона“ и Калиопи Букле вечерва ќе ја преставуваат Македонија на Евровизија 2016. Домаќин на спектаклот кој се одржува по 61 пат овој пот е Шведска, односно Стокхолм. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум а ...

Слушнете го евровизискиот настап на Калиопи (ВИДЕО)

Република - 12.05.2016

Силен настап и одлично претставување имаше вечерва Калиопи. Таа беше една од ретките кои настапија на својот мајчин јазик, а „Дона“ ечеше низ целата „Глоуб“ арена во Стокхолм. Резултатите од второто полуфинале се очекуваат после 23 часот, кога ќе ...

Шведска амбасада ќе организира гледање на Евровизија на отворено на плоштадот Јадран

еМагазин - 12.05.2016

Во пресрет на овогодинешната Евровизија, чиј домаќин оваа година е Шведска, Амбасадата на Шведска во Македонија организира гледање на финалната вечер в сабота, на 14 мај 2016 година под отворено небо на плоштадот „Јадран“ пред амбасадата со почеток ...

Повторно скандал на Евровизија: Откриена тајната на претставникот на Русија (видео)

Република - 12.05.2016

Русите повторно се најдоа во центарот на Евровизиските скандали. По само еден ден откако членката на руското национално жири била исфрлена поради снимањето на гласачките ливчиња воочи првата полуфинална вечер, нивниот претставник Сергеј Лазарев сега ...

Калиопи со „Дона“ вечерва ќе блесне на евровизиската сцена

Скопје инфо - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Македонија не влезе во финалето на „Евровизија“

Република - 12.05.2016

Иако имаше одличен настап, Калиопи како претставник на Македонија не успеа да влезе во финалето на 61. издание на „Евровизија“ што се одржува во Стокхолм, Шведска. Оваа втора полуфинална вечер настапија 18 земји, а Калиопи ја пееше песната „Дона“, ...

БРАВО КАЛИОПИ! Ама нема веќе Евровизија!

Вечер Прес - 12.05.2016

Калиопи, за жал, нема да ја гледаме и в сабота во големото евровизиско финале, уште еднаш на сцената во Глоуб Арената во Стокхолм. Калиопи, за жал, не го повтори успехот на „Црно и бело" за по втор пат да си обезбеди пласман во големото финале, и ...

Следење на финалната вечер на Евровизија кај Амбасадата на Шведска во Македонија

Пулс24 - 12.05.2016

Во пресрет на овогодинешната Евровизија, чиј домаќин оваа година е Шведска, Амбасадата на Шведска во Македонија организира настан гледање на финалната вечер в сабота, на 14 мај 2016 година под отворено небо на плоштадот „Јадран“ пред амбасадата со ...

Казна за Ерменија заради инцидентот со знамето на Евровизија

Пулс24 - 12.05.2016

Ерменската пејачка Ивета Мукучјан мавташе со тоа знаме во текот на првата квалификациска вечер. Областа Нагорно-Карабах, претежно населена со Ерменци е во составот е Азербејџан, но е под контрола на ерменските сепаратисти.

Финалето на Евросонг на плоштадот "Јадран"

Скопје инфо - 12.05.2016

Во пресрет на овогодинешната Евровизија, чиј домаќин оваа година е Шведска, Амбасадата на Шведска во Македонија организира настан гледање на финалната вечер в сабота, на 14 мај 2016 година под отворено небо на плоштадот „Јадран“ пред амбасадата со ...

(Видео) Ќе се избори ли Калиопи за финале на Евровизија?

еМагазин - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Казна за Ерменија – инцидент на „Евровизија“

Република - 12.05.2016

Официјалните лица на „Евросонг“ ја осудија натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап во Стокхолм, мавташе со знамето на спорната азербејџанска областа Нагорно-Карабах. Ерменската пејачка Ивета Мукучјан мавташе со тоа знаме во ...

б

еМагазин - 12.05.2016

Македонија на Евровизија дебитираше во 1998 година, со настапот на Владо Јаневски со песната „Не зори зоро“, и го освои 19. место со 16 поени. Поради недоволен број освоени поени, според тогашните правила на ЕБУ, Македонија една година паузираше, а ...

Македонија не влезе во финалето на Евросонг

Тера - 12.05.2016

Калиопи како претставник на Македонија не успеа да влезе во финалето на 61. издание на „Евровизија“ што се одржува во Стокхолм, Шведска. Оваа втора полуфинална вечер настапија 18 земји, а Калиопи ја пееше песната „Дона“, компонирана од Ромео Грил.

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

МК News - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

(ВИДЕО) Грчките медиуми го обвинија Ципрас зошто не влегле во финале на Евровизија

еМагазин - 12.05.2016

Од Солун, за еМагазин, Петре Димитров Во грчките медиуми не стивнуваат реакциите откако Грција за прв пат во историјата не успеа да влезе во финалето на Евровизија. Го најдоа и виновникот: Песната беше неквалитетна, а за тоа е виновен премиерот ...

Ерменија ќе биде казнета поради инцидентот со знамето на Евровизија!

Вечер Прес - 12.05.2016

Официјалните лица на Евросонг ја осудија натпреварувачката на Ерменија, Ивета Мукучјан, која за време на првата полуфинална вечер од Зелената соба во Глоуб арената во Стокхолм, мавташе со знамето на спорната азербејџанска област Нагорно-Карабах.

Калиопи вечерва не’ претставува на Евровизија

Канал 77 - 12.05.2016

Поп дивата Калиопи вечерва ја претставува Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Со песната „Дона“ под реден број осум, Калиопи настапува во рамките на втората полуфинална вечер.

Калиопи вечерва настапува на Евровизија (видео)

Кумановски м. - 12.05.2016

Калиопи со песната „Дона“ вечерва ќе ја претстави Македонија на 61-то издание на Евросонг кое оваа година се одржува во Стоклхолм, Шведска. Калиопи ќе настапи осма по ред, а ова е нејзино второ ојавување на оваа манифестација, откако во 2012 година ...

Евровизиски бекстејџ, но пред 12 години (ФОТО)

Република - 12.05.2016

Во 2004 година, благодарение на победата на Сертаб Еренер, изборот за песна на „Евровизија“ се оджуваше во Истанбул. Во Турција наш претставник беше Тоше Проески, кому на сцената му друштво му правеа Тамара Тодевска, Маја Саздановска, Фани Христова… ...

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“

Lider - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

„Ајде да гледаме Евровизија заедно“ на плоштадот „Јадран“

Lider - 12.05.2016

Во пресрет на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Амбасадата на Шведска во Македонија организира гледање на финалната вечер. Настанот „Ајде да гледаме Евровизија заедно“ е под годинашното евровизиско мото „Да се обединиме“ и ќе се ...

Калиопи не успеа да влезе во финалето на Евровизија

Идивиди - 12.05.2016

Оваа вечер беше значајна за Македонците, бидејќи Калиопи ја застапуваше нашата земја на овогодинешната Евровизија, која се одржа во Стокхолм, Шведска. Исполнувајќи ја песната „Дона“, Калиопи настапи неверојатно, моќно и сигурно.

ВИДЕО: Калиопи со извонредна изведба на „Дона“ во Стокхолм

Lider - 12.05.2016

Македонската поп дива Калиопи вечерва одлично ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Маестрално со многу емоции, Калиопи ја изведе песната „Дона“ настапувајќи осма на втората полуфинална вечер.

Гледање Евровизија на отворено во сабота пред Амбасадата на Шведска

Денар - 12.05.2016

Во пресрет на овогодинешната Евровизија, чиј домаќин оваа година е Шведска, Амбасадата на Шведска во Македонија организира настан гледање на финалната вечер в сабота, на 14 мај 2016 година под отворено небо на плоштадот „Јадран“ пред амбасадата со ...

Евросонг 2016: Вечерва очекуваме Калиопи со „Дона“ да не внесе во финале!

Вистина.мк - 12.05.2016

Вечерва, четврток, 12 мај со почеток од 21 часот ќе се емитува и втората полуфинална вечер на „Евросонг 2016“, во чии рамки ќе настапи и нашата претставничка Калиопи како осма по ред. Таа ќе се бори за пласман во финале заедно со уште 18 ...

Казна за Ерменија заради инцидентот со знамето на „Евровизија“

Lider - 12.05.2016

Официјалните лица на „Евросонг“ ја осудија натпреварувачката на Ерменија која во текот на својот настап во Стокхолм, мавташе со знамето на спорната азербејџанска областа Нагорно-Карабах. Ерменската пејачка Ивета Мукучјан мавташе со тоа знаме во ...

Избрани првите финалисти на "Евросонг"

Дневник - 11.05.2016

Претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта ќе настапат во финалето на "Евросонг 2016 година" на 14 мај во Стокхолм На годинaшниот музички натпревар ќе учествуваат вкупно 41 земја од ...

Одбрани првите десет финалисти за „Евровизија 2016“ - Русија недостижна, Холандија импресивна

Утрински - 11.05.2016

Валентина Тодоровска Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта се првите десет земји финалисти, чии настапи ќе можеме да ги погледнеме уште еднаш, на големото и престижно евровизиско финале.

Избрани првите финалисти на „Евросонг“

24 Вести - 11.05.2016

Во финалето на „Евросонг 2016 година“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Избрани првите финалисти на „Евросонг“

ТВ21 - 11.05.2016

Во финалето на „Евросонг 2016 година“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Избрани првите финалисти на „Евросонг“

Сител - 11.05.2016

Во финалето на „Евросонг 2016 година“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Кои земји се првите 10 финалисти на Евровизија 2016? (видео)

Црнобело - 11.05.2016

Се одржа првата полуфинална вечер од овогодинешната Евровизија во која учествуваа 18 земји, но само 10 продолжуваат понатаму. Тоа значи дека 8 пејачи, за жал, нема да имаме можност повторно да ги видиме во трката за освојување на Евровизија.

Рускиот претставник на Евровизија ја „украл“ кореографијата од тајландско талент шоу?!

Црнобело - 11.05.2016

Сергеј Лазарев, претставникот на Русија на овогодинешната Евровизија настапи синоќа на првата полуфинална вечер , па не помина многу време откако гледачите ја провалија неговата украдена кореографија.

Ова се првите 10 финалисти на „Евровизија 2016“

Хитпортал - 11.05.2016

Синоќа и официјално започна 61. по ред издание на „Евровизија“, а во рамките на првата полуфинална вечер имавме можност да слушнеме 18 композиции, од кои само 10 си обезбедија пласман за големото финале.

Познати првите 10 финалисти за „Евровизија 2016“

Репортер - 11.05.2016

Вчера и официјално започна 61 издание на Изборот за песна на Евровизија, „Евросонг“, а во рамките на првата полуфинална вечер имавме можност да слушнеме 18 песни, од кои 10 веќе си обезбедија пласман за големото финале.Од балканските земји вчера ...

Калиопи подготвена да ја претстави Македонија на Евровизија

МРТ - 11.05.2016

Нашата претставничка, поп дивата Калиопи настапува како осма, утре на втората полуфинална вечер. Десет земји веќе влегоа во финалето на Изборот за песната на Евровизија, што ќе се одржи в сабота.

Грција за првпат во историјата не влезе во финалето на Евровизија

Press24 - 11.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ се одржа вчера во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ги избраа првите десет финалисти. Вистинско чудо беше што оваа година Грција за прв пат во историјата не влезе во ...

Избрани првите десет финалисти за Евросонг, БиХ и Црна Гора без пласман

+инфо - 11.05.2016

Во „Ериксон Глоуб“ арената, Стокхолм синоќа беше завршена првата полуфинална вечер на 61-то издание на Евровизија, во кое настапија 18 земји, а во финалето кое ќе се одржи на 14 мај, се пласираа претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, ...

Таа е најзгодна и најубавата претставничка на Евровизија 2016

Хитпортал - 11.05.2016

Синоќа во Стокхолм започна 61. по ред издание на „Евровизија“, а во рамките на првата полуфинална вечер имавме можност да слушнеме 18 композиции. Од нив само 10 обезбедија пласман за големото финале, а помеѓу нив е и претставничката на Ерменија.

Русите ја украле спектакуларната кореографија за Евросонгот? (ВИДЕО)

МКД - 11.05.2016

Настапот на рускиот претставник Сергеј Лазарев на синоќешното полуфинале на Евровизија за многумина беше кулминација на вечерта поради спектакуларната кореографија и визуелни ефекти. Но некои гледачи забележаа сличности со уште еден познат настап.

Избрани првите финалисти на Евросонг

Телеграф - 11.05.2016

Нашата претставничка Калиопи ќе настапи утре, во втората полуфинална вечер, под реден број осум Во финалето на Евросонг 2016 година, на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, ...

Тој веќе победи: Сите зборуваат за згодниот унгарски претставник на „Евровизија“

Убавина и Здравје - 11.05.2016

Штом стапна на евровизиската сцена во текот на вчерашното полуфинале, социјалните мрежи буквално се запалија! Сите го коментираа него – Фреди , претставник на Унгарија. И откако се пласира во финалето на престижниот музички натпревар, еуфоријата по ...

Ова се првите финалисти на „Евровизија“

Нетпрес - 11.05.2016

Овие земји ќе се натпреваруваат во саботното финале: 1.Азербејџан 2.Русија 3.Холандија 4.Унгарија 5.Хрватска 6.Австрија 7.Ерменија 8.Чешка 9.Кипар 10.Малта На овогодинешното музичко натпреварување ќе учествуваат вкупно 41 земја од Европа и ...

Избрани првите финалисти на „Евросонг“

А1 On - 11.05.2016

Во финалето на „Евросонг 2016 година“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Ова се првите финалисти на „Евровизија“

Курир - 11.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ се одржа вечерва во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ги избраа првите десет финалисти. Овие земји ќе се натпреваруваат во саботното финале: 1.Азербејџан 2.Русија ...

Грција за првпат во историјата не влезе во финалето на Евровизија

Курир - 11.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ се одржа вчера во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ги избраа првите десет финалисти. Вистинско чудо беше што оваа година Грција за прв пат во историјата не влезе во ...

Избрани првите финалисти на „Евросонг“

Алфа - 11.05.2016

Во финалето на „Евросонг 2016 година“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Ова се првите финалисти на „Евровизија“

Press24 - 11.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ се одржа вечерва во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ги избраа првите десет финалисти. Овие земји ќе се натпреваруваат во саботното финале: 1.Азербејџан 2.Русија ...

Евровизија 2016: Избрани првите финалисти

Канал 77 - 11.05.2016

Во финалето на „Евровизија 2016“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

(ВИДЕО) Кои се првите финалисти на Евровизија

еМагазин - 11.05.2016

Во финалето на „Евросонг 2016 година“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Претставникот на Русија на Евросонг не воодушеви со настапот, но... Откриена е неговата ГОЛЕМА ТАЈНА!

Пулс24 - 11.05.2016

Русите повтоно се најдоа во средиште на евровизиски скандал. Само ден откако членка на руското национално жири беше исфрлена поради снимање на гласачки ливчиња пред првата полуфинална вечер, нивниот представник Сергеј Лазарев е обвинет за плагирае ...

Евровизија 2016: Избрани првите финалисти

Бриф - 11.05.2016

Во финалето на „Евровизија 2016“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Стегаме палци за Калиопи!

Вечер Прес - 11.05.2016

"Дона" е песната со која нашата евровизиска претставничка од сцената во Глоуб арената во Стокхолм ќе се обиде да обезбеди пласман за големото саботно финале. Калиопи настапува под редниот број 8, а ќе биде облечена во креација на долгогодишната ...

Сите зборуваат за него: Унгарскиот претставник на Евровизија ги маѓепса гледачите (видео)

Република - 11.05.2016

Штом стапна на сцената социјалните мрежи се запалија од комплиментите на сметка на неговиот изглед. Унгарскиот претставник на годинешната Евровизија Фреди (вистиснко име Габор Алфред Фехервари) ги маѓепса обожавателите кои буквално ги преплавија ...

Избрани првите финалисти

Вечер Прес - 11.05.2016

На овогодинешниот музички натпревар учествува вкупно 41 земја од Европа, вклучувајќи ја и Австралија. Во евровизиското финале закажано за в сабота (14 мај) во Стокхолм, освен „големата петорка" ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, ...

(Видео) Избрани првите финалисти на „Евросонг“

Локално - 11.05.2016

Во финалето на „Евросонг 2016 година“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Скандал: Русите ја украле кореографијата!

Вечер Прес - 11.05.2016

Рускиот претставник Сергеј Лазарев кој во вчеравечер на евровизиската сцена ја отпеа темата "You are the only one" е обвинет дека инспирацијата за својот настап полн со визуелни ефекти ја земал од еден друг перформанс Одредени евровизиски фанови ...

Грција за првпат во историјата не влезе во финалето на Евровизија

МК News - 11.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ се одржа вчера во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ги избраа првите десет финалисти. Credits: Thomas Hanses (EBU) Овие земји ќе се натпреваруваат во саботното ...

Погледнете го настапот на првите 10 финалисти на „Евросонг 2016“ (ВИДЕО)

Вистина.мк - 11.05.2016

Вчеравечер, вторник, 10 мај и официјално започна годинешното, 61-во по ред издание на „Евровизија 2016“. На првата полуфинална вечербеа изведени 18 композиции, од кои само 10 си обезбедија пласман за големото финале.

Најмила Калиопи… И да победи „Дона“, победата нема да ти важи дома!

Вистина.мк - 11.05.2016

Годинешнава Евровизија започна. Соседите од регионот на првото полуфинале кикснаа. Европа овој пат им го сврте грбот ина Босна и херцеговина и на Црна Гора. на ред сме утревечер ние. нам додуша оддамна ни го има свртено, ама ние какви сме ...

Калиопи блесна на отворањето на Евровизија во Стокхолм! (ФОТО)

Вистина.мк - 11.05.2016

Шведска овие денови е во центарот на медиумското внимание и тоа токму поради одржувањето на Евровизија. По тој повод, организаторите спремија дефиле на кое се појавија сите натпреварувачи, меѓу кои секако беше и македонската претставничка Калиопи.

Избрани првите финалисти на „Евросонг“

Lider - 11.05.2016

Во финалето на „Евросонг 2016 година“ на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Избрани првите полуфиналисти за Евросонг

Вест - 10.05.2016

Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта се земјите ции евровизиски претставници влегоа во финалето на Евросонг, од првата полуфинлана вечер која се одржа во Глоуб Арената во Стокхолм, Шведска.

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

ТВ21 - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Вечерва првото полуфинале од Евросонг

24 Вести - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Вечерва е првото полуфинале од Евросонг

Дневник - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Русија фаворит, пејачката на Малта дозна дека е трудна

Дневник - 10.05.2016

Сергеј Лазаров, претставникот на Русија со песната You Are the Only One и фасцинантниот сценски настап, е фаворит не само за влез во финалето туку и за победа на Евровизија 2016. Зад петици му е енергичната Азербејџанка Самра и фаворитот на Чешка, ...

Калиопи ќе пее во црно-бел долг фустан во рок и необарок стил

Вест - 10.05.2016

Калиопи на втората проба викендов го откри црно-белиот фустан на Розе Трајчевска со којшто ќе настапи на Евровизија - стилска мешавина на необарок и рок. "Станува збор за своевидна стилска мешавина на необарок и рок, а оваа креација медиумите и ...

Калиопи во црно на црвениот килим

Вест - 10.05.2016

Калиопи беше дел од црвениот килим на дефилето за отворањето на Евросонг 2016, кое се одржа завчера во Градската куќа во Стокхолм, Шведска. Појавувањето на претставниците и нивните тимови на црвениот килим беше вовед во церемонијата на свеченото ...

Да се обединиме во Стокхолм

Вест - 10.05.2016

Изборот за песна на Евровизија започнува вечерва во Стокхолм, Шведсска, со првото полуфинале. Македонската претставничка Калиопи, со песната "Дона" на македонски јазик, настапува во четврток, на второто полуфинале.

Калиопи ќе настапи на втората полуфинална вечер на Евросонг

МКД - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. Избор на песна на Евровизија ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената" во Стокхолм. Годинава блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes" Евровизија ќе се одржи во Шведска, а водителите ќе бидат Петра Меда ...

БРИТАНСКИ ИНДИПЕНДЕНТ: Песната на Калиопи нема силен рефрен (ВИДЕО)

Телеграф - 10.05.2016

Реномираниот британски весник и оваа година ги оцени евровизиските песни што ќе се натпреваруваат на најпрестижниот музички фестивал во светот - „Евросонг“ Вечерва во Шведска ќе се одржи првата полуфинална вечер на музичкиот фестивал „ Евровизија“ , ...

ЕВРОСОНГ НАМЕСТЕН: Познато е како ќе гласа руското жири (ВИДЕО)

Телеграф - 10.05.2016

Уште непочнато, а најновото издание на Евросонг веќе го тресе сериозен скандал Правилата за гласање на Евровизија оваа година се построги од кога било, а на членовите на жири-комисиите на секоја од 42.

Скандал на Евровизија: Протекоа дел од гласовите на руското жири (ВИДЕО)

+инфо - 10.05.2016

Правилата за гласањето на изборот за песна на Евровизија оваа година се најстроги досега, но иако членовите на жирито на секоја од 42-те земји учеснички добиле јасни упатства за дозволените и недозволените активности, веќе неколку часа по ...

Официјален почеток на „Избор за песна на Евровизија“- Стокхолм 2016

МРТ - 10.05.2016

„Come together“- слоганот којшто го одбележува годинашниов Евровизиски избор и на којшто ќe учествуваат 42 земји, вклучително и Австралија, во својата суштина повикува на заедништво и поврзување на светот и нациите низ фокусот на музиката и ...

СКАНДАЛ: Русите веќе ја наместиле Евровизија, има и доказ (ВИДЕО)

Телеграф - 10.05.2016

Не треба да се нагласува дека Русите го прекршиле правилото на Евросонгот за тајните на гласањето, а според многумина, тие заслужиле да бидат казнети поради ова Спроти Евровизија, која почнува вечерва во Стокхлом , се случи скандал кога се појави ...

(ВИДЕО) Евросонг наместен? Излегоа снимки од руските гласачи

Репортер - 10.05.2016

Правилата за гласање на Евросонг оваа година се построги од било кога, меѓутоа иако членовите на жирито од секоја од 42 земји добија јасни насоки за сите дозволени и недозволени активности, па неколку часа пред генералната проба на првата ...

Калиопи вечерва настапува на Евровизија

Стандард - 10.05.2016

Претставничката на Македонија за „Песна на Евровизија”, Калиопи Букле со песната „Дона“ вечерва ќе настапи во финалето на овој музички фестивал кој се одржува во Баку, Азербејџан. Македонската претставничка ќе настапи 22-ра по ред.

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

Репортер - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Дали Евросонгот е наместен – Протекоа информации за тоа како ќе гласа Русија?

Нетпрес - 10.05.2016

Правилата за гласање на Евровизија оваа година се построги од кога било, а на членовите на жири-комисиите на секоја од 42. земји им биле дадени јасни инструкции за дозволени и недозволени активности, пишува српски „Курир“.

Втора проба – Калиопи моќно на сцената во Стокхолм

Курир - 10.05.2016

Македонската претставничка на Евросонг кој оваа година ќе се одржи во Стокхолм, Шведска, ја одржа втората проба во Глоуб Арената. Калиопи на пробата настапи во креацијата која ќе ја носи на полуфиналната вечер, заедно со своите придружни вокали Маја ...

Втора проба – Калиопи моќно на сцената во Стокхолм

Сител - 10.05.2016

Македонската претставничка на Евросонг кој оваа година ќе се одржи во Стокхолм, Шведска, ја одржа втората проба во Глоуб Арената. Калиопи на пробата настапи во креацијата која ќе ја носи на полуфиналната вечер, заедно со своите придружни вокали Маја ...

Втора проба – Калиопи моќно на сцената во Стокхолм

Press24 - 10.05.2016

Македонската претставничка на Евросонг кој оваа година ќе се одржи во Стокхолм, Шведска, ја одржа втората проба во Глоуб Арената. Калиопи на пробата настапи во креацијата која ќе ја носи на полуфиналната вечер, заедно со своите придружни вокали Маја ...

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

Сител - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Вечерва стартува Евровизија

Убавина и Здравје - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Првото полуфинале на 61.

ЕУФОРИЈА ЈА ЗАФАЌА ЕВРОПА: Вечерва првото полуфинале од Евровизија

Телеграф - 10.05.2016

Стокхолм третпат ќе биде домаќин на најгледаниот музички натпревар во Европа Првото полуфинале на 61. Избор за песна на Евровизија ќе биде одржан денеска во арената „Глоуб“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти.

Започнува евровизиската еуфорија: Ќе „гори" сцената во Стокхолм

Press24 - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

Курир - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржано денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Втора проба на Калиопи во Стокхолм: Како ќе изгледа овогодинешниот настап на Евровизија? (видео)

Црнобело - 10.05.2016

Вечерва (10.05.2016) се одржува првата полуфинална вечер на Евровизија и сите настапи се веќе извежбани. Нашата Калиопи со „Дона“ настапува во втората полуфинална вечер, на 12-ти мај, 7-ма по ред.

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

Алфа - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Првото полуфинале на 61.

Калиопи на сцената во Стокхолм (ВИДЕО)

Нетпрес - 10.05.2016

Македонската претставничка на Евросонг кој оваа година ќе се одржи во Стокхолм, Шведска, ја одржа втората проба во Глоуб Арената. Калиопи на пробата настапи во креацијата која ќе ја носи на полуфиналната вечер, заедно со своите придружни вокали Маја ...

ВИДЕО: Скандал на Евровизија пред првата полуфинална вечер

Курир - 10.05.2016

Правилата за гласењето на Евровизија оваа година се поригорозни од било кога, но иако членовите на жири комисиите од 42 земји добиле јасни упатства за дозволените и недозволените активности, само неколку часа по генералната проба на првата ...

ВИДЕО: Скандал на Евровизија пред првата полуфинална вечер

Press24 - 10.05.2016

Правилата за гласењето на Евровизија оваа година се поригорозни од било кога, но иако членовите на жири комисиите од 42 земји добиле јасни упатства за дозволените и недозволените активности, само неколку часа по генералната проба на првата ...

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

А1 On - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

МК News - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржано денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

Локално - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Евровизија: Сите екс Ју претставници се потпросечни!

Вечер Прес - 10.05.2016

Британскиот портал Индепендент ги искоментирал сите овогодинешни учесници на Евровизија, а за нас од екс Југославија баш и немал позитивни коментари... Фаворит на Индепендент е Летонија, а за земјите од поранешна Југославија напишале дека немаат ...

Ова се првите финалисти на „Евровизија“

Република - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ се одржа вечерва во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ги избраа првите десет финалисти. Овие земји ќе се натпреваруваат во саботното финале: Азербејџан Русија ...

Скандал на „Евровизија“ пред првата полуфинална вечер (видео)

Република - 10.05.2016

Правилата за гласењето на Евровизија оваа година се поригорозни од било кога, но иако членовите на жири комисиите од 42 земји добиле јасни упатства за дозволените и недозволените активности, само неколку часа по одработената генерална проба на ...

Вечерва е првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“

Пулс24 - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржанo денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. На овогодинешното музичко натпреварување ќе учествуваат вкупно 41 земја од ...

Евровизиски скандал: Протекоа дел од гласовите на руското жири (Видео)

Канал 77 - 10.05.2016

Само неколку часа откако заврши генералната проба за првата полуфинална вечер на Евровизија која се одржува вечерва, членовите на руското жири се најдоа во центарот на сериозен скандал. Имено, на Јутјуб се појави видео на кое е прикажано како тие ги ...

(ВИДЕО) Протече скандалозна снимка! Руското жири ги прекрши правилата на Евровизија!

Вистина.мк - 10.05.2016

Членовите на жирито од сите 42 земји учеснички на Евровизија, добија јасни правила за дозволените и недозволените активности при гласањето. Но, само неколку часа после генералната проба за првата полуфинална вечер, членовите на руското жири се ...

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

Идивиди - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Вечерва првото полуфинале од Евровизија

Lider - 10.05.2016

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ ќе биде одржан денеска во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ќе изберат десет финалисти. Оваа година, блогадарејќи на победата на Манс Зелмерлов со песната „Heroes“, ...

Евровизија - визија за квалитет или сатанизам

Дневник - 09.05.2016

Оваа недела Стокхолм, главниот рад на Шведска, ќе биде центарот на музиката, а Евровизија настан кој повторно ќе предизвика лавина коментари. Едни ќе ја следат со возбуда, други фрустрациите ќе си ги лечат плукајќи во секој агол од овој грандиозен ...

„Евровизија 2016“ - Впечатлива Калиопи

Утрински - 09.05.2016

Како што наближува „Евровизија“, зачестуваат и пробите - во саботата напладне повторно „вежбаа“ учесниците на втората полуфинална вечер што ќе се случува на 12 мај во „Глоуб арена“ во Стокхолм, Шведска.

Калиопи на евровизискиот црвен килим заблеска во креација на Розе Трајчевска

МРТ - 09.05.2016

Македонската музичка дива, Калиопи им кажа НЕ на светските модни дизјанери... Вчеравечер во Стокхолм беше организирано дефиле на сите учесници на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија.

Евровизија 2016

МРТ - 09.05.2016

Најголемиот музички спектакал, Изборот за песна на Евровизија 2016- ексклузивно на МРТ1 ...

Црна тоалета и длабоко деколте: Калиопи блесна на црвениот тепих во Стокхолм

Хитпортал - 09.05.2016

Синоќа во Стокхолм беше организирано дефиле на сите учесници на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија. Појавувањето на претставниците и нивните тимови на црвениот тепих беше вовед во церемонијата на свеченото отварање на Евровизија 2016 ...

Калиопи блесна на црвениот килим во Стокхолм (ФОТО)

Убавина и Здравје - 09.05.2016

Вчеравечер во Стокхолм беше организирано дефиле на сите учесници на годинешната „Евровизија“. Појавувањето на претставниците и на нивните тимови на црвениот килим беше вовед во церемонијата на свеченото отворање на „Евровизија 2016“, кој се одржа во ...

ДОМАШНА КРЕАЦИЈА: Калиопи на „Евровизија“ ќе настапи во барок-фустан (ФОТО)

Телеграф - 09.05.2016

Нашата позната дизајнерка и модна креаторка Розе Трајчевска, инаку долгогодишен соработник на Калиопи, за појавувањето на црвениот килим ѝ испратила фустан специјално дизајниран по нејзина мерка и вкус Вчеравечер во Стокхолм беше организирано дефиле ...

Калиопи на евровизискиот црвен килим (ФОТО)

Нетпрес - 09.05.2016

Вчеравечер во Стокхолм беше организирано дефиле на сите учесници на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија. Појавувањето на претставниците и нивните тимови на црвениот килим беше вовед во церемонијата на свеченото отварање на Евровизија 2016 ...

ФОТО: Калиопи на евровизискиот црвен тепих

Курир - 09.05.2016

Вчеравечер во Стокхолм беше организирано дефиле на сите учесници на овогодишниот Избор за песна на Евровизија. Појавувањето на претставниците и нивните тимови на црвениот килим беше вовед во церемонијата на свеченото отворање на Евровизија 2016 ...

ФОТО: Калиопи на евровизискиот црвен тепих

Press24 - 09.05.2016

Вчеравечер во Стокхолм беше организирано дефиле на сите учесници на овогодишниот Избор за песна на Евровизија. Појавувањето на претставниците и нивните тимови на црвениот килим беше вовед во церемонијата на свеченото отворање на Евровизија 2016 ...

ФОТО: Калиопи на евровизискиот црвен тепих

Скопје инфо - 09.05.2016

Вчеравечер во Стокхолм беше организирано дефиле на сите учесници на овогодишниот Избор за песна на Евровизија. Појавувањето на претставниците и нивните тимови на црвениот килим беше вовед во церемонијата на свеченото отворање на Евровизија 2016 ...

Калиопи БЛЕСНА на црвениот тепих

Пулс24 - 09.05.2016

Вчеравечер во Стокхолм беше организирано дефиле на сите учесници на овогодишниот Избор за песна на Евровизија. Појавувањето на претставниците и нивните тимови на црвениот килим беше вовед во церемонијата на свеченото отворање на Евровизија 2016 ...

Калиопи им кажа „НЕ“ на светските дизајнери – вака изгледаше на евровизискиот црвен килим (ФОТО)

Република - 09.05.2016

Вчеравечер во Стокхолм беше организирано дефиле на сите учесници на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија. Појавувањето на претставниците и нивните тимови на црвениот килим беше вовед во церемонијата на свеченото отварање на Евровизија 2016 ...

Почнува 61. Евровизија!

Вечер Прес - 09.05.2016

Време е за 61. Евровизија, омиленото европско музичко натпреварување кое стартува вечерва во 21 часот. Настанот во Глоуб Арената во Стокхолм, чии водители ќе бидат минатогодишниот победник Манс Зелмерлов и Петра Меде, ќе го отвори финската ...

Како ќе изгледа Калиопи за настапот на Евровизија?

Идивиди - 09.05.2016

Викендов се одржа генералната проба за Евровизија, каде што сите земји учеснички имаа свои настапи. Веќе подготовките се при крај, затоа што Евровизија 2016 почнува утре. Сепак, нашата Калиопи со песната „Дона“ ќе настапи на 12 мај.