TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Даниловски: Здравствениот систем ни е смрдлив жабурнак

Вест - 07.04.2001

МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО СКАНДАЛОЗНО ГО ОДБЕЛЕЖА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО На тврдењето на министерот дека во здравството досега никогаш немало толку пари, лекарите реагираа со смеење и прашање зошто тогаш болниците ги немаат најнеопходните апарати за работа "Доста е од козметички корекции, ред е ...

Нова Демократија го пробива патот кон власта

Вест - 06.04.2001

ПАРТИЈАТА НА ЧАШУЛЕ ФОРМИРА ПРАТЕНИЧКА ГРУПА Новата партија имала контакти со раководството на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и веќе бил направен прелиминарен договор, но не е разговарано конкретно за коалицирање. "Ако станеме група од 10 пратеници, Либералите не се веќе единствената понуда на пазарот ...

Солана: ЕУ е тука да помогне, а не да стане медијатор

Вест - 04.04.2001

"Дијалогот се остварува меѓу лидерите на оваа земја, а резултатот од таквиот дијалог ќе биде поголемо приближување кон ЕУ, рече по завчерашните средби претставникот на Унијата Хавиер Солана "Тој ден, веројатно, ќе влезе во македонската историја на рамна основа како и 8 - ми Септември - Денот на ...

Најадени и весели во Европа

Вест - 04.04.2001

СРЕЌНА ФАМИЛИЈА Во Македонија за да им го покаже правецот на политичките лидери дојде речиси цела Европа - Солана е толку често присутен што се одомаќини, вчера за дестина дена по втор пат дојде Џорџ Робертсон предводејќи ги 19-те амбасадори на земјите членки...

Партискиот дијалог ќе почне неделава

Вест - 04.04.2001

ИНТЕРВЈУ: РОБЕРТ ФРОВИК СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК НА ОБСЕ Главниот тест беше на 25 март, кога воената сила ги конфронтираше сите, основно е дека многумина, барем според мое мислење, сакаа да ја задржат земјата без да се борат но, фала му на бога, многумина се воздржаа и се определија за дијалог ...