TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција издаде 113 налози за апсење во врска со урнатите згради во земјотресот

Сакам да кажам - 12.02.2023

Турските власти велат дека издале 113 налози за апсење во врска со изградбата на згради кои што се срушија во земјотресот во понеделникот. Турската полиција, пак, соопшти дека 12 лица веќе се во притвор.

Турција приведе повеќе од 130 луѓе поради пропусти во градењето на урнатите згради

Канал5 - 12.02.2023

Турските власти приведоа или издадоа налози за апсење на голем број луѓе кои наводно биле вклучени во изградбата на зградите кои се урнаа по разорните земјотреси. Според актуелните извештаи на турските медиуми, околу 130 лица се обвинети како ...

Во Турција апсења на градежници на зградите урнати од земјотресот

Сител - 12.02.2023

Околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа најмалку ...

Турција приведува над 130 луѓе кои учествувале во градењето на урнатите згради

МКД - 12.02.2023

Турските власти привеле или издале налози за апсење на луѓе кои наводно биче вклучени во изградбата на зградите кои се урнаа во разорните земјотреси на почетокот на неделата. Околу 130 луѓе засега се осомничени како соучесници во изградбата на ...

Во Турција ќе се урнат речиси 8.000 згради

А1 On - 12.02.2023

Речиси осум илјади згради треба да се урнат по земјотресот во 10 погодени турски провинции, објави Министерството за урбан развој и животна средина по проценката на повеќе од 132 илјади згради.

Повеќе од 24.900 згради се уништени или оштетени во Турција

Р.С.Европа - 12.02.2023

Турција вети дека темелно ќе ги истражи сите за кои постои сомневање дека се одговорни за уривањето на зградите во разорниот земјотрес пред речиси седум дена и веќе нареди притвор на 113 лица.

Први проценки – земјотресите ќе ја чинат Турција околу 84 милијарди долари

Макфакс - 12.02.2023

Земјотресите што ја погодија Турција на 6 февруари и нанесоа штета на економијата во износ од 84 милијарди долари, објави денеска агенцијата Блумберг, повикувајќи се на проценките на турската Конфедерација на претприемачи и претставници на деловни ...

(ВИДЕО) Земјотресот во Турција откри зграда без темели

А1 On - 12.02.2023

Од Кахраманмарас, кој речиси беше срамнет со земја по разорните земјотреси што во понеделникот ја погодија Турција, неверојатни слики ја покажуваат невештото и негрижата на градежниците во источниот регион на земјата.

Во Турција се апсат инвеститори и градежни изведувачи на зградите кои се срушија

Фокус - 12.02.2023

Во Турција во тек е голема полициска акција. Се приведуваат изведувачи на градежни работи на зградите кои се срушија по катастрофалниот земјотрес. Се приведуваат и инвеститори и сопствениците на компаниите кои ги граделе висококатниците.

130 градежници уапсени во Турција, згради што ги граделе се урнале во земјотресот

Слободен Печат - 12.02.2023

Околу 130 луѓе вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа над ...

Уште првите проценки се страшни: Земјотресот ќе ја чини турската економија 84 милијарди долари

Слободен Печат - 12.02.2023

Ова го објави агенцијата „Блумберг“, повикувајќи се на првичните проценки на турската Конфедерација на претприемачи и претставници на деловни кругови. Во првата оценка на Конфедерацијата се наведува дека загубите на националната економија поради ...

Околу 8.000 згради во Турција мора итно да се урнат

Канал5 - 12.02.2023

Близу 8.000 згради во десет турски провинции погодени од разорниот земјотрес мора веднаш да бидат урнати, соопшти денеска турското Министерство за животна средина, урбанизам и климатски промени.

Колкава штета направи земјотресот во Турција?

Фокус - 12.02.2023

Агенцијата Блумберг објави дека земјотресите што ја погодија Турција на 6 февруари и нанесоа штета на економијата во износ од 84 милијарди долари. Ова е првичната проценка на турската Конфедерација на претприемачи и претставници на деловни кругови.

Турција издала 113 налози за апсење поради рушење на згради во земјотресот

ТВ21 - 12.02.2023

Во Турција во тек е голема полициска акција, извести репортерката на Ал Џезеира Јелена Глушац. Како што наведе, се приведуваат изведувачи на градежни работи на зградите кои се срушија по катастрофалниот земјотрес.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ОВА, ПРОСТО Е НЕВЕРОЈАТНО - земјотресот откорна зграда во Турција и откри морничава работа

Фактор - 12.02.2023

Од Кахраманмараш, кој речиси беше срамнет со земја по разорните земјотреси кои во понеделникот ја погодија Турција, пристигнуваат неверојатни слики кои ја покажуваат негрижата и невештоста на градежниците во источниот регион на земјата.

Црни почетни проценки:Земјотресите предизвикаа штета од 84 милијарди долари на турската економија

Вечер Прес - 12.02.2023

Ова го објави агенцијата Блумберг, повикувајќи се на оценките на турската Конфедерација на претприемачи и претставници на деловни кругови. Во првата оценка на Конфедерацијата се наведува дека загубите на националната економија поради земјотресот ќе ...

ИМА СУДИРИ, ЛУЃЕТО СЕ РАСПРАВААТ ПОРАДИ НЕДОСТИГ ОД ХРАНА И ВОДА - во Турција безбедносната ситуација брзо се влошува

Фактор - 12.02.2023

Репортерката на Скај њуз со седиште во Шанлиурфа во југоисточна Турција вели дека безбедносната ситуација на теренот „брзо се влошува“. Има извештаи за судири во некои области додека луѓето се расправаат за недостиг на храна и вода, што ги запре ...

По земјотресите – бран апсења на лица одговорни за квалитетот на градбите во Турција

Алсат-М - 12.02.2023

Се очекуваат нови апсења откако денеска обвинителот во Дијарбекир, која е една од десетте југоисточни области погодени од земјотресот, издаде налози за апсење на 29 лица По силниот земјотрес од 6 февруари, турската полиција започна бран апсења на ...

Видео од земјотресот во Турција направено со надзорна камера во кујна: Почнува со благо тресење, а потоа хаос во ...

Фактор - 12.02.2023

Надзорната камера во една кујна во стан на осми кат го снимила моментот кога дошло до земјотресот... Со денови по земјотресот во Турција и Сирија пристигнуваат потресни видеа од срушени згради, очајни луѓе кои ги бараат своите најмили, а на едно од ...

“ЗГРАДИ БЕЗ ТЕМЕЛ” – Земјотресот откорна зграда во Турција и ја откри градежната негрижа (ВИДЕО)

Во Центар - 12.02.2023

Од Кахраманмараш, кој речиси беше срамнет со земја по разорните земјотреси кои во понеделникот ја погодија Турција, пристигнуваат неверојатни слики кои ја покажуваат негрижата и невештоста на градежниците во источниот регион на земјата.

Во Турција апсења на градежници на зградите урнати од земјотресот

Република - 12.02.2023

Околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа најмалку ...

Први проценки – земјотресите ќе ја чинат Турција околу 84 милијарди долари

24Инфо - 12.02.2023

Земјотресите што ја погодија Турција на 6 февруари и нанесоа штета на економијата во износ од 84 милијарди долари, објави денеска агенцијата Блумберг, повикувајќи се на проценките на турската Конфедерација на претприемачи и претставници на деловни ...

Турција издаде 113 налози за апсења на лица во врска со урнатите згради од земјотресот

24Инфо - 12.02.2023

Турските власти издале 113 налози за апсења на лица вклучени во изградбата на згради кои што се урнаа од земјотресот кој во понеделникот го зафати осум регион на земјата. Турската полиција, соопшти дека 12 лица веќе се во притвор.

Турција: Издадени 113 налози за апсење за уривање згради во земјотрес

Нетпрес - 12.02.2023

Официјални лица во Турција во неделата соопштија дека се издадени 113 налози за апсење во врска со изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот во понеделникот а можеби не требало доколку биле почитувани безбедносните стандарди.

„Истрага на криминал од земјотрес“: Во Турција се апсат градежници на урнатите згради

Курир - 12.02.2023

Околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа најмалку ...

ПРВИ ПРОЦЕНИ: Земјотресите ќе ја чинат Турција околу 84 милијарди долари

Денешен - 12.02.2023

Земјотресите што ја погодија Турција на 6 февруари и нанесоа штета на економијата во износ од 84 милијарди долари, објави денеска агенцијата Блумберг, повикувајќи се на проценките на турската Конфедерација на претприемачи и претставници на деловни ...

Според првите проценки – земјотресите ќе ја чинат Турција околу 84 милијарди долари

Н.Македонија - 12.02.2023

Земјотресите што ја погодија Турција на 6 февруари и нанесоа штета на економијата во износ од 84 милијарди долари, објави денеска агенцијата Блумберг, повикувајќи се на проценките на турската Конфедерација на претприемачи и претставници на деловни ...

Во Турција апсења на градежници на зградите урнати од земјотресот

Во Центар - 12.02.2023

Околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа најмалку ...

НЕВЕРОЈАТНИ ВИДЕА ОД ТУРЦИЈА! Земјотресот откри една морничава работа: „Не ми се верува, погледнете го ова…“ (ВИДЕО)

Во Центар - 12.02.2023

Од Кахраманмарас, кој речиси беше срамнет со земја по разорните земјотреси кои во понеделникот ја погодија Турција, пристигнуваат неверојатни слики кои ја покажуваат неодговорноста и негрижата на градежниците во источниот регион на земјата.

Во Турција апсења на градежници на зградите урнати од земјотресот

ММС - 12.02.2023

Околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа најмалку ...

Во Турција апсења на градежници на зградите урнати од земјотресот

Zoom - 12.02.2023

Околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа најмалку ...

Проценки на експерти: Близу 8.000 згради во Турција МОРА ДА СЕ УРНАТ

Локално - 12.02.2023

Близу 8.000 згради во десет турски провинции погодени од разорниот земјотрес мора веднаш да бидат урнати, соопшти денеска турското Министерство за животна средина, урбанизам и климатски промени.

Во Турција апсења на градежници на зградите урнати од земјотресот

Опсервер - 12.02.2023

Околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа најмалку ...

Турција издаде 113 потерници за градежни претприемачи и работници

Локално - 12.02.2023

Официјални лица во Турција соопштија дека се издадени 113 налози за апсење во врска со изградбата на зградите кои се урнаа во земјотресот, пишува Би-би-си. Турската полиција веќе приведе најмалку 12 лица, меѓу кои и градежни претприемачи.

Турските власти ќе апсат околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот

Frontline - 12.02.2023

Околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа најмалку ...

Земјотресите ќе ја чинат Турција околу 84 милијарди долари

4NEWS - 12.02.2023

Земјотресите што ја погодија Турција на 6 февруари и нанесоа штета на економијата во износ од 84 милијарди долари, објави денеска агенцијата Блумберг, повикувајќи се на проценките на турската Конфедерација на претприемачи и претставници на деловни ...

Како Јапонците прават згради отпорни на земјотреси? (ВИДЕО)

Локално - 12.02.2023

Додека спасувачите продолжуваат да трагаат по преживеани, земјата се обидува да разбере зошто оваа природна катастрофа – за која Турција наводно се подготвува повеќе од 20 години – предизвика толку голема штета на инфраструктурата.

По земјотресите – бран апсења на лица одговорни за квалитетот на градбите во Турција

Zoom - 12.02.2023

Се очекуваат нови апсења откако денеска обвинителот во Дијарбекир, која е една од десетте југоисточни области погодени од земјотресот, издаде налози за апсење на 29 лица По силниот земјотрес од 6 февруари, турската полиција започна бран апсења на ...

Во Турција апсења на градежници на зградите урнати од земјотресот

MakPress - 12.02.2023

Околу 130 лица вклучени во изградбата на зградите што се урнаа во земјотресот се уапсени или издадени се налози за нивно апсење во Турција. Досега е утврдено дека во земјотресот што во понеделникот ги погоди Турција и северна Сирија загинаа најмалку ...

Старите згради во Турција не можат да издржат посилен земјотрес

Deutsche Welle - 11.02.2023

Земјотресот што го погоди регионот долж турско-сириската граница беше исклучително силен, но и „плиток“ што е главната причина за толку големи разурнувања. Друго е што многу од зградите се стари и несоодветно изградени.

(ВИДЕО) Поплави во Искендерун поради слегнување на земјиштето

А1 On - 11.02.2023

Се појавија пошироки геолошки импликации од земјотресот, што може да има долгорочни последици, пишува Гардијан. Во крајбрежниот град Искендерун, се чини дека се случи значително слегнување на земјиштето, што доведе до поплави, додека земјотресот ...

Повеќе од 24.000 загинати во Турција и Сирија,нова опасност, поплави

Канал5 - 11.02.2023

Во разорниот земјотрес што во понеделникот ги погоди јужните делови на Турција и Сирија, загинаа повеќе 24.000 луѓе, а десетици илјади се повредени. Спасувачките екипи од целиот свет се во трка со времето...

(ВИДЕО) Оваа зграда во Турција не ја урнаа ниту двата земјотреса

А1 On - 11.02.2023

Каранмараш, град во јужна Турција беше еден од најтешко погодените од катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата во понеделник, 6 февруари, во раните утрински часови. Градот се тресеше двапати, првиот пат кога земјотресот беше со јачина од 7,8 ...

Зошто во Турција се уриваа згради што беа изградени пред само шест месеци?

А1 On - 11.02.2023

Станови за кои некогаш макотрпно граѓаните на Турција штедеа, уредуваа и ги правеа за живеење толку долго сега лежат во куп урнатини по силниот земјотрес што ја погоди оваа земја, но и соседна Сирија.

Приведени 12 лица поради неквалитетна градба на урнатите згради во Турција

Макфакс - 11.02.2023

Полицијата приведе 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Меѓу приведените има и изведувачи, соопшти новинската агенција „ДХА“.

Уапсени 12 лица за уривањето на зградите во Турција

Фокус - 11.02.2023

Турската полиција уапси 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Најмалку 6.000 згради се урнаа по земјотресот со јачина од 7,8 степени ...

Турската полиција почна да апси за урнатите згради во земјотресот

МКД - 11.02.2023

Турската полиција проведе 12 лица поради урнатите згради во југоисточните покраини Газијантеп и Шанлурфа по силниот земјотрес кој ја погоди Турција, јавуваат турските медиуми. Меѓу приведените се и одговорни за изградбата на зградите.

(ВИДЕО) Огромна пукнатина во земјата „преполови“ маслинов насад во Турција

А1 On - 11.02.2023

Како резултат на разорните земјотреси што во понеделникот го погодија југот на Турција, се појави голема пукнатина во земјата во Алтинозу, провинцијата Хатај, јавува Анадолија. Пукнатина која достигнува висина од повеќе од десет метри подели ...

Уапсени 12 лица во Турција поради несовесно градење што предизвика жителите да ги загубат шансите за преживување

Слободен Печат - 11.02.2023

Повеќе од десет лица од градежниот сектор се уапсени во Турција по земјотресот во јужниот дел од земјата во кој се урнаа илјадници згради. Страшното уривање на зградите го разоткри несовесното градење и непочитувањето на законските прописи во ...

Турската полиција уапси 12 градежници и изведувачи на згради

А1 On - 11.02.2023

Турската полиција приведе 12 лица поради урнати згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Меѓу приведените има и изведувачи, според новинската агенција DHA.

Во Турција 12 лица приведени поради срушени згради за време на земјотресот

Р.С.Европа - 11.02.2023

Турската полиција уапси 12 лица поради урнати згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа, објавија денеска локалните медиуми по силниот земјотрес што ја погоди Турција. Меѓу приведените има и изведувачи, објави новинската агенција ДХА.

Додека сѐ се рушеше во Турција, една зграда остана недопрена

Фокус - 11.02.2023

Повеќе од 24.000 луѓе загинаа во земјотресот, а над 80.000 беа повредени, а по многумина се уште се трага. И додека некои згради се урнаа како палачинки, една зграда остана целосно недопрена.

Спасени трудница и нејзината ќерка во Газиантеп, 115 часа по разорниот земјотрес

Макфакс - 11.02.2023

Жртвите од земјотресите во Турција и Сирија се веќе повеќе од 24.000. 115 часа по разорниот земјотрес, трудница и нејзината ќерка се извлечени од урната зграда во Газиантеп. Малку порано, од под урнатините во Кахраманмараш беше извлечено 15-годишно ...

По земјотресите – бран апсења на лица одговорни за квалитетот на градбите во Турција

360 степени - 11.02.2023

По силниот земјотрес од 6 февруари, турската полиција започна бран апсења на лица одговорни за квалитетот на градбите. Локалните турски медиуми јавуваат дека досега 12 лица се уапсени во врска со уривањето на згради во југоисточните дел на Газиантеп ...

(Видео) Двата земјотреси не можеа да ја срушат зградата, околу неа купишта бетон – таа недопрена

Макфакс - 11.02.2023

Кахраманмарас, градот во јужна Турција беше еден од најтешко погодените од катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата во понеделникот, на 6 февруари во раните утрински часови. Градот се стресе двапати, првиот кога земјотресот беше со јачина од ...

Само една зграда во Караманмарас ОСТАНА НЕДОПРЕНА во земјотресот/ФОТО

Вечер Прес - 11.02.2023

На Твитер кружи фотографија од зграда во Караманмарас, која и пркоси на сите разурнати згради во околината. Станува збор за зградата на претставништвото на Комората на градежни инженери во градот.

МОРНИЧАВО: Земјотресот во Турција ја распука земјата 10 метри во длабочина и преполови маслинов насад/ВИДЕО

Вечер Прес - 11.02.2023

Поради разорните земјотреси, се отвори пукнатина во земјата во Алтинозу, провинцијата Хатај, и преполови плантажа со маслинки, јавува Анадолија. Пукнатината е длабока повеќе од десет метри.

29 налози за притвор поврзани со урнати згради во Дијарбакир

ТВ21 - 11.02.2023

Продолжува истрагата што ја покрена главното јавно обвинителство на Дијарбакир во врска со утврдувањето на дефектите на зградите урнати во земјотресите во Дијарбакир на 6 февруари. Во овој контекст, издадени се налози за апсење и притвор за 29 лица, ...

Уапсени 12 лица за уривањето на зградите во Турција

Либертас - 11.02.2023

Турската полиција уапси 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Најмалку 6.000 згради се урнаа по земјотресот со јачина од 7,8 степени ...

ЕРДОГАН ГИ БАРА ВИНОВНИЦИТЕ ЗА УРНАТИТЕ ЗГРАДИ Турската полиција приведе 12 лица

+инфо - 11.02.2023

Турското министерство за правосудство им нареди на обвинителите во 10 турски покраини да формираат „специјални канцеларии за истрага на злосторствата поврзани со земјотресот“. Полицијата во Туркије почна да приведува лица кои се одговорни за ...

Полицијата приведе 12 лица поради урнати згради во Турција, тоа е само почеток

ТВ21 - 11.02.2023

Турската полиција уапси 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Меѓу приведените има и изведувачи, според новинската агенција DHA.

ПОВЕЌЕ ОД ПОЛОВИНА ЗГРАДИ ВО ТУРЦИЈА НЕ БИЛЕ БЕЗБЕДНИ ЗА ЖИВОТ И ПРЕД ЗЕМЈОТРЕСОТ- Слабото спроведување на градежните ...

Фактор - 11.02.2023

Турција со години ѝ пркоси на судбината со тоа што не ги спроведува модерните регулативи за градење, додека дозволува, а во некои случаи и охрабрува, градежен бум во проблематичните области, пишува Асошиејтед прес (АП).

Ниту два земјотреси не можеа да срушат оваа градба во Турција: Околу неа купишта урнатини, но таа остана целосна (ФОТО)

Фактор - 11.02.2023

Каранмараш е град во јужна Турција, кој е еден од најтешко погодените од катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата во понеделникот. Градот се стресе два пати, првиот пат кога јачината на земјотресот беше 7,8 и вториот со јачина од 7,5 степени ...

Поплави во Искендерун поради слегнување на земјиштето

ТВ21 - 11.02.2023

Се појавија пошироки геолошки импликации од земјотресот, што може да има долгорочни последици, пишува Гардијан. Во крајбрежниот град Искендерун, се чини дека се случи значително слегнување на земјиштето, што доведе до поплави, додека земјотресот ...

ФОТО: Единствената зграда што не се сруши во земјотресот во Караманмарас

Фактор - 11.02.2023

Илјадници корисници на споделуваат слика од зграда во Караманмарас, епицентарот на трагедијата во Турција, која е единствената која стои недопрена од земјотресот меѓу урнатините. Зградата за која станува збор е претставништвото на Комората на ...

Спасени трудница и нејзината ќерка во Газиантеп, 115 часа по разорниот земјотрес

Centar - 11.02.2023

Жртвите од земјотресите во Турција и Сирија се веќе повеќе од 24.000. 115 часа по разорниот земјотрес, трудница и нејзината ќерка се извлечени од урната зграда во Газиантеп. Малку порано, од под урнатините во Кахраманмараш беше извлечено 15-годишно ...

(Видео) Двата земјотреси не можеа да ја срушат зградата, околу неа купишта бетон – таа недопрена

Centar - 11.02.2023

Кахраманмарас, градот во јужна Турција беше еден од најтешко погодените од катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата во понеделникот, на 6 февруари во раните утрински часови. Градот се стресе двапати, првиот кога земјотресот беше со јачина од ...

Се отвори земјата по земјотресот во Турција

24Инфо - 11.02.2023

Како резултат на разорните земјотреси што во понеделникот го погодија југот на Турција, се појави голема пукнатина во земјата во Алтинозу, провинцијата Хатај, јавува Анадолија. Пукнатина која достигнува висина од повеќе од десет метри подели ...

Приведени 12 лица поради неквалитетна градба на урнатите згради во Турција

Н.Македонија - 11.02.2023

Полицијата приведе 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Меѓу приведените има и изведувачи – соопшти новинската агенција „ДХА“.

ДВА ЗЕМЈОТРЕСА НЕ МОЖЕЛЕ ДА ЈА срушат ОВАА ЗГРАДА ВО ТУРЦИЈА! Околу неа има купишта шут и бетон, но таа е ...

Во Центар - 11.02.2023

Кахраманмарас, град во јужна Турција беше еден од најтешко погодените од катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата во понеделникот, 6 февруари, во раните утрински часови. Градот се стресе двапати, првиот кога земјотресот беше со јачина од 7,8 ...

АПСЕЊА ВО ТУРЦИЈА: Приведени 12 лица поради уривање на зградите, меѓу нив има изведувачи

Курир - 11.02.2023

Турската полиција приведе 12 лица за уривање згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа во силниот земјотрес што во понеделникот ја погоди Турција, а меѓу приведените има и изведувачи, јави турската агенција DHA.

Сè е срамнето со земја – само една зграда стои

Независен - 11.02.2023

Градот Караманмарас, на југот на Турција беше погоден од силните земјотреси, а фотографиите од уништените објекти се вртат по сите медиуми. Повеќе од 24.000 луѓе загинаа во земјотресот, а повеќе од 80.000 се повредени, додека уште се трага по ...

Уапсени 12 лица за уривањето на зградите во Турција, се очекуваат нови апсења

Република - 11.02.2023

Турската полиција уапси 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиjантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Најмалку 6.000 згради се урнаа по земјотресот со јачина од 7,8 степени ...

Турската полиција приведе 12 лица за уривање згради во Газиантеп и Шанлиурфа

Денешен - 11.02.2023

Турската полиција приведе 12 лица за уривање згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа во силниот земјотрес што во понеделникот ја погоди Турција, а меѓу приведените има и изведувачи, јави турската агенција DHA.

Приведени 12 лица поради неквалитетна градба на урнатите згради во Турција

Centar - 11.02.2023

Полицијата приведе 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Меѓу приведените има и изведувачи, соопшти новинската агенција „ДХА“.

Турската полиција почна да апси за урнатите згради во земјотресот

Lider - 11.02.2023

Турската полиција проведе 12 лица поради урнатите згради во југоисточните покраини Газијантеп и Шанлурфа по силниот земјотрес кој ја погоди Турција, јавуваат турските медиуми. Меѓу приведените се и одговорни за изградбата на зградите.

СЕ ПОЈАВИ НОВО ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД ТУРЦИЈА, ЕВА КАКО ИЗГЛЕДА АПОКАЛИПСАТА: Зградата пукна на СИТЕ СТРАНИ (ВИДЕО)

Во Центар - 11.02.2023

Најновите снимки од пукотници и уривање згради се шират низ социјалните мрежи со молскавична брзина . Во понеделникот Турција ја погоди страшен земјотрес кој остави такви последици што денеска се уште не може со сигурност да се каже колкав е бројот ...

ФОТО: Среде рушевините во Караманмараш една зграда стои неоштетена, сега е познато што е овој објект

Курир - 11.02.2023

Земјотресот што во понеделникот го потресе турскиот град Караманмараш урна многу згради до темел. Нови и стари згради на југот на земјата, некои изградени пред само шест месеци, се распаднаа.

(видео) ЧУДО ОД ЦВРСТА ГРАДБА: Зграда во Турција која не ја урнаа ни двата силни земјотреси кои околу неа направија ...

Денешен - 11.02.2023

Една зграда во Турција, која е речиси недопрена, дури ни испукана додека околу неа има пустош по двата силни земјотреси, привлече внимание на јавноста. Зградата е во градот Каранмараш во јужна Турција, кој е еден од најтешко погодените од ...

(Видео) Двата земјотреси не можеа да ја срушат зградата, околу неа купишта бетон – таа недопрена

Точка - 11.02.2023

Кахраманмарас, градот во јужна Турција беше еден од најтешко погодените од катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата во понеделникот, на 6 февруари во раните утрински часови. Градот се стресе двапати, првиот кога земјотресот беше со јачина од ...

Колку лошата градба е виновна за катастрофалните последици од земјотресите во Турција и Сирија?

Денар - 11.02.2023

Нестабилноста и несоодветната градба на стари згради доведоа до големи разурнувања во земјотресот долж турско-сириската граница овој понеделник (06.02.2023). Но, земјотресот беше и неверојатно силен.

29 налози за притвор поврзани со урнати згради во Дијарбакир

4NEWS - 11.02.2023

Продолжува истрагата што ја покрена главното јавно обвинителство на Дијарбакир во врска со утврдувањето на дефектите на зградите урнати во земјотресите во Дијарбакир на 6 февруари. Во овој контекст, издадени се налози за апсење и притвор за 29 лица, ...

Зошто во Турција се уриваа згради што беа изградени пред само шест месеци?

4NEWS - 11.02.2023

Станови за кои некогаш макотрпно штедеа, уредуваа и ги правеа за живеење толку долго сега лежат во куп урнатини по силниот земјотрес што ја погоди Турција. Нови и стари згради, некои изградени пред само шест месеци, се распаднаа.

(ВИДЕО) По земјотресот, поплави во Искендерун

Скопје1 - 11.02.2023

Се појавија пошироки геолошки импликации од земјотресот, што може да има долгорочни последици, пишува Гардијан. Во крајбрежниот град Искендерун, се чини дека се случи значително слегнување на земјиштето, што доведе до поплави, додека земјотресот ...

Геофизичари: Земјотресите ширум светот ќе се зголемат во следните 5 години

4NEWS - 11.02.2023

Во следните пет години се очекува одредено зголемување на сеизмичката активност на планетата, како резултат на што ќе се зголеми бројот на земјотреси на нашата планета, извести Геофизичката служба на Руската академија на науките.

Приведени 12 лица поради урнатите згради во Турција: „Ова е само почеток“

Локално - 11.02.2023

Турската полиција приведе 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Тоа е само почеток бидејќи денеска се издадени 29 налози за апсење.

Полицијата приведе 12 лица поради урнати згради во Турција, тоа е само почеток

4NEWS - 11.02.2023

Турската полиција уапси 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Меѓу приведените има и изведувачи, според новинската агенција DHA.

Полицијата приведе 12 лица поради урнатите згради во Туркије

CivilMedia - 11.02.2023

Турската полиција уапси 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми . Меѓу приведените има и изведувачи, според новинската агенција ...

Полицијата приведе 12 лица поради урнатите згради во Туркије

Frontline - 11.02.2023

Турската полиција уапси 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по катастрофалниот земјотрес што ја погоди Туркије, објавија локалните медиуми . Меѓу приведените има и изведувачи, според новинската агенција ...

Во морето урнатини по земјотресот една зграда стои недопрена: Откриено која е причината и кој е сопственикот

Локално - 11.02.2023

Земјотресот што во понеделникот двапати го потресе турскиот град Кахраманмараш урна многу згради до темел. Се распаднаа нови и стари згради на југот на земјата, но и некои изградени пред само шест месеци.

(ВИДЕО) Решена мистеријата за зградата која ни два земјотреси не можеа да ја урнат

Скопје1 - 11.02.2023

Кахраманмара, град во јужна Турција, беше еден од најтешко погодените од катастрофалниот земјотрес на 6 февруари, во раните утрински часови. Да потсетиме, градот двапати беше погоден од земјотрес, првиот пат со јачина од 7,8 и вториот со јачина од ...

Приведени 12 лица поради неквалитетна градба на урнатите згради во Турција

Скопје1 - 11.02.2023

Полицијата приведе 12 лица поради урнатите згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа по силниот земјотрес што ја погоди Турција, објавија локалните медиуми. Меѓу приведените има и изведувачи, соопшти новинската агенција „ДХА“.

Земјотрес во Турција: Што е катастрофа, а што потрфлање на државата?

Deutsche Welle - 10.02.2023

Штетите од катастрофалниот земјотрес во Турција можеа да бидат помали, велат експертите. Државата со децении работела погрешно и дозволувала илегални градби. Бројот на загинатите во најверојатно ќе достигне нов рекорд.

Извештај на МВР на Романија: Во случај на голем земјотрес 350.000 згради ќе бидат оштетени

Канал5 - 10.02.2023

Според овој извештај, 45.000 луѓе би биле повредени или загинати. Во случај на голем земјотрес во Романија со јачина од 7,4 - 8,1 степени според Рихтеровата скала, повеќе од 350.000 станбени згради ќе бидат сериозно оштетени, а бројот на тешко ...

Земјотресот е нов удар за „ранетата“ турска економија

Слободен Печат - 10.02.2023

Земјотресот што ја погоди Турција силно ја потресе и националната економија. Првата видлива економска последица е падот на турската лира на невидено ниво. Прашањето со кое сега се занимаваат повеќето експерти е колкава штета всушност е направена врз ...

Експерти: Катастрофата во Турција е поради лоша градба

Р.С.Европа - 10.02.2023

Експертите за геологија и инженерство предупредуваа на слабо спроведување долго пред разорниот земјотрес оваа недела, кој срамни со земја илјадници згради и уби повеќе од 21.000 луѓе во Турција и Сирија.

Непосредно пред земјотресот во Турција, мистериозна сина светлина се појави над погоденото подрачје

Вечер Прес - 10.02.2023

Непосредно пред разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени, според Рихтеровата скала, кој ги погоди јужните делови на Турција и северозападниот дел на Сирија, при што според последните проценки загинаа повеќе од 20.000 луѓе, блесна силна светлина ...

Експерти: Катастрофата во Турција е поради лоша градба

Алсат-М - 10.02.2023

Експертите за геологија и инженерство предупредуваа на слабо спроведување долго пред разорниот земјотрес оваа недела, кој срамни со земја илјадници згради и уби повеќе од 21.000 луѓе во Турција и Сирија.

Големи последици од земјотресот врз веќе „ранетата“ економија на Турција

Независен - 10.02.2023

Земјотресот што ја погоди Турција силно ја потресе и националната економија. Првата видлива економска последица е падот на турската лира на невидено ниво. Прашањето со кое сега се занимаваат повеќето експерти е колкава штета всушност е направена на ...

Извештај на МВР на Романија: Во случај на голем земјотрес 350.000 згради ќе бидат оштетени, а 45.000 луѓе ќе бидат ...

24Инфо - 10.02.2023

Во случај на голем земјотрес во Романија со јачина од 7,4 – 8,1 степени според Рихтеровата скала, повеќе од 350.000 станбени згради ќе бидат сериозно оштетени, а бројот на тешко повредени или загинати луѓе ќе надмине 45.000.

Извештај на МВР на Романија: Во случај на голем земјотрес 350.000 згради ќе бидат оштетени, а 45.000 луѓе ќе бидат ...

Курир - 10.02.2023

Во случај на голем земјотрес во Романија со јачина од 7,4 – 8,1 степени според Рихтеровата скала, повеќе од 350.000 станбени згради ќе бидат сериозно оштетени, а бројот на тешко повредени или загинати луѓе ќе надмине 45.000.

Сопственик на една од уништените згради се обидел да избега од Турција во Црна Гора

24Инфо - 10.02.2023

Турската полиција уапси сопственик на компанија кој се обидел да побегне од земјата откако луксузниот станбен комплекс за 1.000 луѓе што го изградила фирмата, се урнал во катастрофалниот земјотрес во Турција, јавија државните медиуми.

Романија: Во случај на голем земјотрес 350.000 згради ќе бидат оштетени, а 45.000 луѓе ќе бидат повредени или загинати

Press24 - 10.02.2023

Во случај на голем земјотрес во Романија со јачина од 7,4 - 8,1 степени според Рихтеровата скала, повеќе од 350.000 станбени згради ќе бидат сериозно оштетени, а бројот на тешко повредени или загинати луѓе ќе надмине 45.000.

(Видео) Зградите во Турција се рекламираат како безбедни иако не се изградени по пропис

Репортер - 10.02.2023

По силниот земјотрес во Турција, многумина на социјалните мрежи прашуваат зошто некои од зградите се срушија како кули од карти. Многумина сметаат дека лошата градба и непочитувањето на прописите допринесе за поголема катастрофа и доведе до рушење ...

Извештај на МВР на Романија: Во случај на голем земјотрес 350.000 згради ќе бидат оштетени, а 45.000 луѓе ќе бидат ...

MakPress - 10.02.2023

Во случај на голем земјотрес во Романија со јачина од 7,4 - 8,1 степени според Рихтеровата скала, повеќе од 350.000 станбени згради ќе бидат сериозно оштетени, а бројот на тешко повредени или загинати луѓе ќе надмине 45.000.

Експерти: Катастрофата во Турција е поради лоша градба

Zoom - 10.02.2023

Експертите за геологија и инженерство предупредуваа на слабо спроведување долго пред разорниот земјотрес оваа недела, кој срамни со земја илјадници згради и уби повеќе од 21.000 луѓе во Турција и Сирија.

Извештај на МВР на Романија: Во случај на голем земјотрес 350.000 згради ќе бидат оштетени, а 45.000 луѓе ќе бидат ...

Опсервер - 10.02.2023

Во случај на голем земјотрес во Романија со јачина од 7,4 – 8,1 степени според Рихтеровата скала, повеќе од 350.000 станбени згради ќе бидат сериозно оштетени, а бројот на тешко повредени или загинати луѓе ќе надмине 45.000.

Зошто толку многу згради се урнаа во Турција?

Кумановски м. - 10.02.2023

„Ја бараме мојата внука, Рукије“, им рече уморен маж со крвави очи на локалните новинари додека ѕиркаше низ извалканите остатоци од болницата во провинцијата Хатај, јужна Турција, во средата. „Таа е 23-годишна медицинска сестра.

Извештај на МВР на Романија: Во случај на голем земјотрес 350.000 згради ќе бидат оштетени, а 45.000 луѓе ќе бидат ...

Бизнис Вести - 10.02.2023

Во случај на голем земјотрес во Романија со јачина од 7,4 – 8,1 степени според Рихтеровата скала, повеќе од 350.000 станбени згради ќе бидат сериозно оштетени, а бројот на тешко повредени или загинати луѓе ќе надмине 45.000.

Стравични сателитски снимки: Тлото во Турција поместено за 4 метри (ВИДЕО)

Кумановски м. - 10.02.2023

Додека во Турција и Сирија незапирливо расте бројот на загинати по страшните земјотреси, а повременото спасување на преживеаните не ја гаси надежта на исцрпените спасувачки тимови, започнаа и првите научни анализи на овие разорни земјотреси.

(ФОТО) Со претседателскиот авион во Анкара префрлени 16 бебиња

Скопје1 - 10.02.2023

16 бебиња од подрачјата погодени од земјотресот со претседателскиот авион беа пренесени во Анкара. Тие се во добра здравствена состојба, а ги посетила првата дама Емине Ердоган, сопругата на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Непочитувањето на градежните стандарди ја влоши катастрофата во Турција, бројни урнати згради биле изградени неодамна

Сакам да кажам - 09.02.2023

Во Турција се зголемува револтот поради размислувањата дека лошото спроведување на градежните регулативи придонело за уривањето на многу згради во последниот катастрофален земјотрес, во кој загинаа речиси 20.000 луѓе во Турција и Сирија.

(Видео) Хаос во продавниците во Турција во областите погодени од земјотресот, преживеаните во очај грабаат се пред ...

Телма - 09.02.2023

Очајот и безизлезноста ги втурна преживеаните во областите погодени од змејотресот во Турција во егзисентцијална битка. На видеата споределени на Твитер се гледа како од продавниците граба кој што ќе стигне.

16 бебиња останаа без родители во земјотресот, со авион пренесени се на безбедно

Макфакс - 09.02.2023

Бебињата пронајдени сами по земјотресот во делови на Турција, кој однесе илјадници животи, се безбедно пренесени во Анкара. Авионот на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, беше користен за транспорт на 16 бебиња од Кахраманмараш по разорните ...

ВИДЕО: Морничава сина светлина во Турција, секунди пред големиот потрес

Слободен Печат - 09.02.2023

На небото над областа во Турција најпогодена од разорниот земјотрес од неделата навечер, забележани се блесоци од сина светлина, само неколку секунди пред да се случи потресот кој однесе илјадници животи.

Татко и два сина издржале 76 часа под урнатините во Турција

Фокус - 09.02.2023

Турскиот претседателски авион превезе 16 бебиња од Кахраманмарас кои го преживеаја земјотресот, јавува Anadolu Agency. Станува збор за бебиња на возраст до една година. Откако авионот слетал на аеродромот Есенбога, бебињата биле прифатени од ...

„Беше исклучително паметно и убаво дете“, 8-годишно момче од Србија загина во земјотресот

Макфакс - 09.02.2023

Осумгодишно момче по потекло од Србија загина во земјотресот во Турција, јавуваат српските медиуми. Момчето Робин починало во Искендерун, каде што живеело со својата мајка. Медиумите јавуваат дека момчето починало во прегратките на мајка си и дека ...

Мистериозна сина светлина над погоденото подрачје во Турција,непосредно пред земјотресот(ВИДЕО)

Канал5 - 09.02.2023

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ги погоди јужните делови на Турција и северозападниот дел на Сирија, при што според последните проценки загинаа повеќе од 20.000 луѓе.

Татко и два сина издржале 76 часа под урнатините во Турција

Либертас - 09.02.2023

Турскиот претседателски авион превезе 16 бебиња од Кахраманмарас кои го преживеаја земјотресот, јавува Anadolu Agency. Станува збор за бебиња на возраст до една година. Откако авионот слетал на аеродромот Есенбога, бебињата биле прифатени од ...

„Беше исклучително паметно и убаво дете“, 8-годишно момче од Србија загина во земјотресот

MTM - 09.02.2023

Осумгодишно момче по потекло од Србија загина во земјотресот во Турција, јавуваат српските медиуми. Момчето Робин починало во Искендерун, каде што живеело со својата мајка. Медиумите јавуваат дека момчето починало во прегратките на мајка си и дека ...

16 бебиња останаа без родители во земјотресот, со авион пренесени се на безбедно

MTM - 09.02.2023

Бебињата пронајдени сами по земјотресот во делови на Турција, кој однесе илјадници животи, се безбедно пренесени во Анкара. Авионот на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, беше користен за транспорт на 16 бебиња од Кахраманмараш по разорните ...

СИРАЦИ ВО АВИОНОТ НА ЕРДОГАН: Лет со 16 бебиња кои го преживеаја земјотресот, но под урнатините ги изгубија мајките и ...

Денешен - 09.02.2023

Турскиот претседателски авион превезе 16 бебиња од Кахраманмарас кои го преживеаја земјотресот, јавува Anadolu Agency. За жал, по разорниот земјотрес останаа без родители. Нивниот идентитет не е познат, а се работи за бебиња на возраст до една ...

16 бебиња останаа без родители во земјотресот, со авион пренесени се на безбедно

Centar - 09.02.2023

Бебињата пронајдени сами по земјотресот во делови на Турција, кој однесе илјадници животи, се безбедно пренесени во Анкара. Авионот на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, беше користен за транспорт на 16 бебиња од Кахраманмараш по разорните ...

ХОРОР СНИМКА КОЈА ГО ПОКАЖУВА СИОТ ПЕКОЛ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ТУРЦИЈА: Патот се тресе, автомобилите потскокнуваат

Во Центар - 09.02.2023

Според последните податоци, повеќе од 11.200 луѓе загинале во Турција и Сирија како резултат на двата разорни земјотреси во понеделникот, а се стравува дека бројот драстично ќе се зголеми.

Авионски лет за 16 бебиња: Го преживеја земјотресот, но останаа без родители

Република - 09.02.2023

Турскиот претседателски авион превезе 16 бебиња од Кахраманмарас кои го преживеаја земјотресот, јавува Anadolu Agency. За жал, по разорниот земјотрес останаа без родители. Нивниот идентитет не е познат, а се работи за бебиња на возраст до една ...

Преживеаните бебиња превезени во Анкара со претседателскиот авион (ФОТО)

Во Центар - 09.02.2023

Претседателскиот авион превезе во Анкара 16 бебиња без придружба од Кахраманмараш, кој е погоден од земјотресите. Бебињата кои го преживеаа земјотресот превезени се вчера во главниот турски град Анкара со авионот на турскиот претседател Реџеп Таип ...

Авионски лет за 16 бебиња кои го преживеја земјотресот, но останаа без родители

Нетпрес - 09.02.2023

Турскиот претседателски авион превезе 16 бебиња од Кахраманмарас кои го преживеаја земјотресот, јавува Anadolu Agency. За жал, по разорниот земјотрес останаа без родители. Нивниот идентитет не е познат, а се работи за бебиња на возраст до една ...

ПРВАТА ДАМА НА ТУРЦИЈА ГИ ПОСЕТИ НАЈМАЛИТЕ СИРАЧИЊА – откако дозна дека родителите на овие бебиња загинале нареди да се ...

Курир - 09.02.2023

Турскиот претседателски авион превезе 16 бебиња од Кахраманмарас кои го преживеаја земјотресот, јавува Anadolu Agency. За жал, по разорниот земјотрес останаа без родители. Нивниот идентитет не е познат, а се работи за бебиња на возраст до една ...

По земјотресот 16 бебиња останаа без родители, со авион пренесени се на безбедно

Независен - 09.02.2023

Бебињата пронајдени сами по земјотресот во делови на Турција, кој однесе илјадници животи, се безбедно пренесени во Анкара. Авионот на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, беше користен за транспорт на 16 бебиња од Кахраманмараш по разорните ...

Досега 16 бебиња останаа без родители во земјотресот во Турција, со авион пренесени се на безбедно

Н.Македонија - 09.02.2023

Бебињата пронајдени сами по земјотресот во делови на Турција, кој однесе илјадници животи, се безбедно пренесени во Анкара. Авионот на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, беше користен за транспорт на 16 бебиња од Кахраманмараш по разорните ...

16 бебиња останаа без родители во земјотресот, со авион пренесени се на безбедно

Точка - 09.02.2023

Бебињата пронајдени сами по земјотресот во делови на Турција, кој однесе илјадници животи, се безбедно пренесени во Анкара. Авионот на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, беше користен за транспорт на 16 бебиња од Кахраманмараш по разорните ...

Сателитски фотографии од пред и по земјотресот во Турција покажуваат колкава е штетата

Црнобело - 09.02.2023

Цели згради веќе се „исчезнати“ на сателитските снимки, а на местата каде што некогаш имало паркови и широки улици, сега има шатори во кои се засолнати лицата што успеале да го преживеат силниот земјотрес.

Ердоган и неговата сопруга посетија 16 бебиња спасени од урнатините во Турција (ФОТО)

Кумановски м. - 09.02.2023

Првата дама на Турција, Емина Ердоган посети 16 бебиња во болница во Анкара. Бебињата беа пренесени со претседателскиот авион од Кахраманмарас и околните региони каде беа пронајдени во урнатини по разорните земјотреси што ја погодија областа.

ВИДЕО: Мистериозна сина светлина над погоденото подрачје во Турција,непосредно пред земјотресот

4NEWS - 09.02.2023

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ги погоди јужните делови на Турција и северозападниот дел на Сирија, при што според последните проценки загинаа повеќе од 20.000 луѓе.

Во урнатините во Турција пронајдени 16 бебиња, префрлени во болница со авионот на Ердоган

Локално - 09.02.2023

Шеснаесет бебиња кои беа пронајдени сами во Кахраманмараш по земјотресот што во понеделникот ја погоди Турција, со авион на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган беа пренесени во Анкара.

Авионски лет за 16 бебиња: Го преживеја земјотресот, но останаа без родители

Пулс24 - 09.02.2023

За жал, по разорниот земјотрес останаа без родители. Нивниот идентитет не е познат, а се работи за бебиња на возраст до една година. Откако авионот слетал на аеродромот Есенбога, бебињата биле прифатени од претставници на Министерството за семејство ...

ЗОШТО ПАЃААТ ЗГРАДИТЕ - Градежен инженер и сеизмолог откри: „Регулативите задоцнуваат со земјотресите“

Фактор - 08.02.2023

Зборувајќи за земјотресите во Турција и генерално за разорните последици од земјотресите, д-р Жељко Жугиќ, градежен инженер, магистер по инженерска сеизмологија и доктор на технички науки, вели дека зградите паѓаат затоа што проектантите имаат ...

Евакуирани зградите и деловните објекти – по земјотресот порасна нивото на морето, поплавени улици и објекти

ТВ21 - 08.02.2023

По земјотресот, нивото на морето се зголеми во областа Искендерун во Хатај, а патиштата, плоштадите и објектите на крајбрежниот пат се поплавени. Зградите и деловните објекти на булеварот се евакуирани поради висината на морските води.

Посилен од оној кој Скопје го срамни со земја: Земјотресот во Турција разбуди болни сеќавања на Балканот

Фактор - 08.02.2023

Земјотресот што предизвика катастрофални последици во Турција и Сирија, многумина на Балканот ги потсети на земјотресот во Скопје во 1963 година, кој go срамни со земја главниот град на Македонија.

Земјотресот уништи бројни турски и сириски историски споменици

Во Центар - 08.02.2023

Земјотресите уништија или оштетија антички споменици кои претходно издржале војни и катастрофи. Серијата разорни земјотреси и последователни потреси во Турција и Сирија, во кои загинаа повеќе од седум илјади луѓе, исто така уништија или оштетија ...

ФОТО: Сателитски снимки ги откриваат размерите на катастрофата – ПРЕД И ПОТОА

Курир - 08.02.2023

Сателитските снимки кои ги објави американската компнија за вселенска технологија, Максар покажуваат делови од градовите во Турција, пред и по разорниот земјотрес. Фотографиите се од 4 октомври 2022 година, додека новите се настанати на 6 февруари, ...

ФЕНОМЕН НА НЕБОТО НАД ТУРЦИЈА Луѓето забележале необичен феномен за време на разорниот ЗЕМЈОТРЕС, сите се прашуваат што ...

Во Центар - 08.02.2023

Турција вчераутро ја погодија два разорни земјотреси, има многу жртви и повредени. Влијанијата беа почувствувани и во соседните земји, особено во Сирија. За време на земјотресот на небото над Турција, снимен е необичен феномен, видео од истиот кружи ...

Зошто пред големиот земјотрес во Турција на небото се појавила мистериозна светлина?

Точка - 08.02.2023

Серија силни земјотреси ги погодија Сирија и Турција, од кои два беа посилни од 7 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот зад себе остави уништени градови и, според сегашните податоци, над 8.000 загинати.

(ФОТО) Пред и по земјотресот: Сателитските снимки го покажаа обемот на катастрофата во Турција

Скопје1 - 08.02.2023

Илјадници луѓе ширум Турција и Сирија загинаа во земјотресот со јачина од 7,8 степени по Рихтер во понеделникот и во различни последователни потреси. Десетици илјади други останаа повредени и без засолниште на студеното зимско време.

По земјотресот порасна нивото на морето, поплавени улици и објекти во Турција

4NEWS - 08.02.2023

По земјотресот, нивото на морето се зголеми во областа Искендерун во Хатај, а патиштата, плоштадите и објектите на крајбрежниот пат се поплавени. Зградите и деловните објекти на булеварот се евакуирани поради висината на морските води.

Зошто земјотресите во Турција и Сирија се толку смртоносни?

Порта 3 - 08.02.2023

Расте бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија. Првиот силен земјотрес се случи во близина на Газиантеп, во ноќта меѓу неделата и понеделникот, околу четири часот по локално време, проценет на 7,8 степени според ...

Сателитски снимки го покажуваат степенот на ужас по земјотресот (ФОТО)

Кумановски м. - 08.02.2023

Спасувачките тимови продолжуваат со потрагата по преживеани во урнатините по разорните земјотреси што ја погодија турско-сириската граница. Бројот на загинати постојано се зголемува, а според последните податоци животот го загубиле повеќе од 11.000 ...

Турција: Повторно се разгоре пожарот во пристаништето Искендерун

Кумановски м. - 08.02.2023

Турското Министерство за земјоделство денеска соопшти дека повторно избувнал пожар во пристаништето Искендерун на југоистокот на земјата, кој бил изгаснат претходниот ден. Во гаснењето на пожарот учествуваат авион и хеликоптер, јавува Ројтерс.

Разорните земјотреси: Повеќе од 8.000 се веќе жртви во Турција и Сирија

4NEWS - 08.02.2023

Речиси 5.775 згради се урнаа во Турција Во Турција е потврдено дека загинале 5.894 луѓе под урнатините, објави турскиот потпретседател Фуат Октај. Повеќе од 34.000 луѓе се повреден. Речиси 5.775 згради се урнаа како резултат на земјотресите во ...

ВИДЕО: По земјотресот зголемено нивото на морето во областа Искендерун, згради и деловни објекти евакуирани

Zoom - 08.02.2023

По земјотресот, нивото на морето се зголеми во областа Искендерун во Хатај, а патиштата, плоштадите и објектите на крајбрежниот пат беа поплавени. Зградите и деловните објекти на булеварот се евакуирани поради висината на морските ...

Турција воведе нови градежни правила по земјотресот во Измит во 1999, но тие слабо се спроведуваат

Сакам да кажам - 07.02.2023

Наглото зголемување на бројот на загинати по вчерашните силни земјотреси во Турција уште еднаш го покрена прашањето за тоа колку лошо спроведените градежни стандарди ја влошија катастрофата.

Земјотресот во Турција и Сирија уништи илјадници згради и срамни со земја цели населби (фотогалерија)

Сакам да кажам - 07.02.2023

Турција вчера ја погоди најсилниот земјотрес во изминатите 84 години, кој предизвика катастрофални последици и во соседната Сирија. Во Турција настрадаа десет провинции во југоисточниот дел на земјата, а земјотресот со јачина од 7,8 степени остави ...

Британски хуманитарец за состојбата во Турција: Студот ќе ги убие преживеаните

Канал5 - 07.02.2023

Шефот на британската хуманитарна група „ Save the Children“, Џејмс Денселоу, рече дека засолништата се најитниот вид на помош во Турција, бидејќи студот ќе ги убие луѓето. „Времето е смртоносно како земјотрес“, рече Денселоу, чии забелешки ги ...

Турската влада потврди дека се урнати 5.775 згради

Фокус - 07.02.2023

Турција распореди повеќе од 24.400 луѓе за потрага и спасување на погодените од земјотресот, а владата потврди дека се урнати 5.775 ...

Во Турција и Сирија, според новиот биланс, во земјотресот загинале 4.890 лица

24 Вести - 07.02.2023

Илјадници унипштени домови, згради, болници и автопати, цели населби срамнети со земја е она што остана по најсилниот земјотрес во Турција во последните неколку децении. Спасувачките екипи во потрага по преживеани a од остатоцците од зградите во ...

(ВИДЕО) Додека спасувачите трагаат по преживеани, околу нив се уриваат згради

А1 On - 07.02.2023

Бројот на загинатите во двата разорни земјотреси што вчера го погодија јужниот дел на Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 4.300. Земјотресите зад себе оставија илјадници повредени, како и оние кои останаа без покрив над главата, ...

(Видео) Сателитски снимки го покажуваат ужасот во Турција

Макфакс - 07.02.2023

Според последните податоци, во земјотресите во Турција и Сирија загинале најмалку 6.300 луѓе. Се стравува дека бројката ќе расте уште многу. Секоја минута е важна за пронаоѓање на преживеани.

Брзото и нерегулирано градење ги прави земјотресите во Турција и Сирија толку смртоносни (ВИДЕО)

МКД - 07.02.2023

Брзата и нерегулирана урбанизација е еден од факторите што ги прави градовите „критично ранливи“ на природните опасности. Силните земјотреси во понеделникот уриваа високи згради во делови на Турција и Сирија, при што загинаа повеќе од 4.400 луѓе.

(Видео) Нова снимка од Турција: Случајно снимен момент кога се уриваат згради како шпил карти

Макфакс - 07.02.2023

Камера прикачена на пилотската кабина на автомобил го снимила моментот кога се урнале неколку згради во Турција, пишува „Скај њуз“. По прегледувањето на снимката, утврдено е дека се работи за населба во близина на Елбистан во провинцијата ...

Црн биланс од разорниот земјотрес: Повеќе од 5000 загинати, со земја срамнети скоро 6000 згради

24 Вести - 07.02.2023

Катастрофален биланс по разорниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија. Повеќе од 5 илјади починати, илјадници унипштени домови, згради, болници, автопати, цели населби срамнети со земја е она што остана по најсилниот земјотрес во регионот во ...

Турската влада потврди дека се урнати 5.775 згради

А1 On - 07.02.2023

Турција распореди повеќе од 24.400 луѓе за пребарување и спасување на погодените од земјотресот, а владата потврди дека се урнати 5.775 згради. Се очекува да испратат уште повеќе луѓе на терен.

Професор кој го преживеа земјотресот во Турција: Сите сме во шок, мислев дека зградата ќе ми се урне

360 степени - 07.02.2023

Професорот раскажува дека кога се смирил по првичниот шок, ја грабнал чантата, лаптопот, суви грицки и го напуштил станот, придружувајќи им се на оние што биле надвор. Видел дека многу луѓе штотуку ги отвориле вратите и истрчале надвор, облечени во ...

Видео: Нова зграда во Турција се сруши како кула од карти

Фокус - 07.02.2023

Разорните земјотреси што во понеделник рано наутро ги погодија Турција и Сирија, со магнитуда 7,8 и подоцна, малку послаб од 7,5, уриваа згради како да се од хартија. Некои од зградите кои се урнаа за неколку секунди се новоградба.

(видео) Брзата градба една од причините за големиот број жртви во земјотресот во Турција и Сирија

Телма - 07.02.2023

Турската национална стратегија за земјотреси и акционен план (ПДФ) за 2012-2023 година наведува дека масовната и брза миграција во текот на 1950-тите довела до слабо надгледуван урбан развој, правејќи ги градовите „критично ранливи“ на природни ...

Турската влада потврди дека се урнати 5.775 згради

Макфакс - 07.02.2023

Турција распореди повеќе од 24.400 луѓе за потрага и спасување на погодените од земјотресот, а владата потврди дека се урнати 5.775 згради. Се очекува да испратат уште повеќе луѓе на терен.

(ВИДЕО) Земјотресот за неколку секунди „збриша“ згради во Турција

Фактор - 07.02.2023

Се појави уште едно видео кое покажува како силниот земјотрес во Турција, за миг урна неколку згради. Луѓето панично бегаат, а потоа се гледа дека од зградите останува само прашина. Се работи за населба во близина на Елбистан во провинцијата ...

НАЈРАНЛИВИ СЕ ЗГРАДИТЕ СО „МЕКО ПРИЗЕМЈЕ“ Ова се првите впечатоци на експертите по снимките на уривање нови згради во ...

+инфо - 07.02.2023

Главниот проблем во Турција е примената на регулативата, лошиот квалитет на надзор и на изведбата. Но, друг голем проблем е и градежната култура, која форсира изградба на објекти со т.н. меко приземје, при што приземјето на зградата е голем отворен ...

Град во близина на епицентарот на земјотресот оваа недела може да достигне -5 степени Целзиусови

ТВ21 - 07.02.2023

Екстремно студеното време ги попречува спасувачките напори во Турција и Сирија, а шефот на Save the Children предупредува дека студот може да убие многу заробени под урнатините. Подрачјата погодени од земјотресот ќе бидат претежно суви до крајот на ...

Зошто мистериозни светла се видливи на небото пред големите земјотреси?

ТВ21 - 07.02.2023

СЕРИЈА СИЛНИ земјотреси вчера ги погодија Сирија и Турција, од кои два беа посилни од 7 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот зад себе остави уништени градови и, според сегашните податоци, над 5.000 загинати.

(ВИДЕО) За катастрофалните загуби и рушевини од земјотресите се обвинува брзото и нерегулирано градење

Lider - 07.02.2023

Брзата и нерегулирана урбанизација е еден од факторите што ги прави градовите „критично ранливи“ на природните опасности. Силните земјотреси во понеделникот уриваа високи згради во делови на Турција и Сирија, при што загинаа повеќе од 4.400 луѓе.

Како печурки никнуваат згради во секое ќоше кај нас, а Скопје е трусно подрачје

Скопје инфо - 07.02.2023

Околу 5.600 згради се урнати во Турција. На социјалните мрежи се споделуваат потресни видеа како објектите се уриваат како кули од карти. Земјотресот во Турција и Сирија го наметна и прашањето колку се квалитетни градбите и наедно отпорни на потреси.

Турската влада потврди дека се урнати 5.775 згради

Република - 07.02.2023

Турција распореди повеќе од 24.400 луѓе за пребарување и спасување на погодените од земјотресот, а владата потврди дека се урнати 5.775 згради. Се очекува да испратат уште повеќе луѓе на терен.

Огромен пожар во турско пристаниште, гори веќе два дена (видео)

Независен - 07.02.2023

Веќе втор ден беснее голем пожар што избувна во делот на пристаништето во градот Искендерун погоден од земјотресот во југоисточна Турција, јавува АП. Телевизиските снимки денеска покажуваат густ црн чад што се издига од запалените контејнери во ...

(ФОТО) Земјотресот во Турција уништи замок стар 2.000 години

Lider - 07.02.2023

Катастрофалниот земјотрес што вчера ги погоди Турција и Сирија речиси целосно уништи и 2.000 години стар замок изграден за време на Римското Царство. Снимките од Газијантеп покажуваат сериозни оштетувања на древниот замок сместен на врвот на рид во ...

Турската влада потврди дека се урнати 5.775 згради

MTM - 07.02.2023

Турција распореди повеќе од 24.400 луѓе за потрага и спасување на погодените од земјотресот, а владата потврди дека се урнати 5.775 згради. Се очекува да испратат уште повеќе луѓе на терен.

Ново видео од Турција: Случајно снимен момент кога се уриваат згради како шпил карти

Press24 - 07.02.2023

Камера прикачена на пилотската кабина на автомобил го снимила моментот кога се урнале неколку згради во Турција, пишува „Скај њуз“. По прегледувањето на снимката, утврдено е дека се работи за населба во близина на Елбистан во провинцијата ...

(Видео) Девојче спасено од урнатините, го загуби целото семејство во земјотресот

Centar - 07.02.2023

Камера прикачена на пилотската кабина на автомобил го снимила моментот кога се урнале неколку згради во Турција, пишува „Скај њуз“. По прегледувањето на снимката, утврдено е дека се работи за населба во близина на Елбистан во провинцијата ...

Ново видео од Турција: Случајно снимен момент кога се уриваат згради како шпил карти

24Инфо - 07.02.2023

Камера прикачена на пилотската кабина на автомобил го снимила моментот кога се урнале неколку згради во Турција, пишува „Скај њуз“. По прегледувањето на снимката, утврдено е дека се работи за населба во близина на Елбистан во провинцијата ...

ШОКАНТНИ СНИМКИ – Додека спасувачите трагаат по луѓе во урнатините, зад нив зградите се уриваат како кули од карти

Во Центар - 07.02.2023

Светската здравствена организација предупреди дека бројот на загинати може да достигне 20.000. Снимки од згради кои се уриваат како последица на земјотресот Исклучително тешките услови и ниските температури ги попречија напорите на спасувачите во ...

ВИДЕО! Камерата во возилото го сними драматичниот момент на уривање згради во турски град

Во Центар - 07.02.2023

Два силни земјотреси што се случија во понеделникот ги погодија југоисточна Турција и северна Сирија, а досега однесоа повеќе од 5.000 животи. На социјалните мрежи се споделуваат застрашувачки видеа кои сведочат колку разорни биле земјотресите.

(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете ги историските знаменитости во Турција и Сирија пред и по земјотресот

Екран - 07.02.2023

Тврдини, замоци, музеи, цркви, џамии и други историски и културни објекти и знаменитости беа уништени за време на земјотресот што вчера го погоди јужниот дел на Турција и северозападна Сирија и кој однесе над пет илјади човечки животи, според ...

Феномен кој не можат да го објаснат ни научниците - погледнете го небото за време на земјотресот во Турција

Факултети - 07.02.2023

Кога силниот земјотрес ја потресе Турција, на небото беа забележани молњи. На снимките што се шират на социјалните мрежи се снимени и светла. Феноменот на молња за време на земјотрес се нарекува „земјотресни светла“ (англ.earthquake lights - EQL).

(Видео) Ново видео од Турција: Случајно снимен момент кога се уриваат згради како шпил карти

Точка - 07.02.2023

Камера прикачена на пилотската кабина на автомобил го снимила моментот кога се урнале неколку згради во Турција, пишува „Скај њуз“. По прегледувањето на снимката, утврдено е дека се работи за населба во близина на Елбистан во провинцијата ...

Турската влада потврди дека се урнати 5.775 згради

Точка - 07.02.2023

Турција распореди повеќе од 24.400 луѓе за потрага и спасување на погодените од земјотресот, а владата потврди дека се урнати 5.775 згради. Се очекува да испратат уште повеќе луѓе на терен.

(Видео) Сателитски снимки го покажуваат ужасот во Турција, бројот загинати постојано расте

Точка - 07.02.2023

Според последните податоци, во земјотресите во Турција и Сирија загинале најмалку 6.300 луѓе. Се стравува дека бројката ќе расте уште многу. Секоја минута е важна за пронаоѓање на преживеани.

(Видео) Мистериозна светлина видена на небото над Турција во исто време кога земјата беше погодена од земјотрес

Репортер - 07.02.2023

Во исто време кога јужниот дел на Турција беше погоден од силен земјотрес од 7,8 степени според Рихтер, на небото е забележана мистериозна светлина. Моменти од блесоците биле снимени и објавени.

ВИДЕО: Зграда во Турција се сруши како кула од карти

Скопје1 - 07.02.2023

Разорните земјотреси што во понеделник рано наутро ги погодија Турција и Сирија, со магнитуда 7,8 и подоцна, малку послаб од 7,5, уриваа згради како да се од хартија. Некои од зградите кои се урнаа за неколку секунди се новоградба.

Огромен пожар во пристаниште во Турција гори веќе два дена (ВИДЕО)

Кумановски м. - 07.02.2023

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера го погодија јужниот дел на Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 4.800. Земјотресите зад себе оставија илјадници повредени луѓе, како и оние кои останаа без покрив над главата, ...

Град во близина на епицентарот на земјотресот оваа недела може да достигне -5 степени Целзиусови

4NEWS - 07.02.2023

Екстремно студеното време ги попречува спасувачките напори во Турција и Сирија, а шефот на Save the Children предупредува дека студот може да убие многу заробени под урнатините. Подрачјата погодени од земјотресот ќе бидат претежно суви до крајот на ...

Турското пристаниште Искендерун останува затворено по штетите од земјотресот и пожарот, соопшти бродската компанија

4NEWS - 07.02.2023

Турското пристаниште Искендерун останува затворено по големите штети од земјотресот во понеделникот и последователниот пожар што избувна меѓу контејнерите на терминалот вчера вечерта, соопшти во вторникот данската компанија за транспорт на ...

Британски хуманитарец за ситуацијата во Турција: Студот ќе ги убие луѓето

Кумановски м. - 07.02.2023

Шефот на британската хуманитарна група „Спасете ги децата“, Џејмс Денселоу, рече дека засолништата се најитниот вид на помош во Турција, бидејќи студот ќе убие луѓе. Времето е смртоносно како земјотрес, рече Денселоу, чии забелешки ги пренесе Sky ...

(Вознемирувачко видео) Снег, студ и земјотрес – Како на жителите на Малатија пред очи им го снемува домот

ММС - 07.02.2023

Во вчерашниот земјотрес се урнаа стотици згради и куќи, а илјадници луѓе беа повредени или загинати во страшниот „земјотрес“ што ги потресе Турција и Сирија. Бројот на жртви, повредени и уништени жители и културно-историски објекти само расте, како ...

Феномен на небото за време на земјотресот во Турција кој научниците не можат да го објаснат

Кумановски м. - 07.02.2023

Некои блесоци се забележани на видеата, кои сега се шират на социјалните мрежи. Во исто време кога јужниот дел на Турција го потресе силен земјотрес од дури 7,8 степени според Рихтеровата скала, на небото беа забележани молњи.

(ВИДЕО) Втор ден горат контејнери во пристаништето Искендерун

Скопје1 - 07.02.2023

Асошиетед прес јавува дека пожарот во пристаништето Искендерун на Средоземното Море, кој избувна по земјотресот, продолжува втор ден. Фотографиите и видеата покажуваат густ црн чад што се издига од запалените контејнери кои се урнаа по земјотресот.

Турската влада потврди дека се урнати 5.775 згради

Кумановски м. - 07.02.2023

Турција распореди повеќе од 24.400 луѓе за потрага и спасување на погодените од земјотресот, а владата потврди дека се урнати 5.775 згради. Се очекува да испратат уште повеќе луѓе на терен.

Огромен пожар во турско пристаниште, гори веќе два дена (ВИДЕО)

Локално - 07.02.2023

Веќе втор ден беснее голем пожар што избувна во делот на пристаништето во градот Искендерун погоден од земјотресот во југоисточна Турција, јавува АП. Телевизиските снимки денеска покажуваат густ црн чад што се издига од запалените контејнери во ...

(Видео) Земјотресот сруши тврдина во Турција, стара над 2.000 години

MakPress - 07.02.2023

Историската тврдина Газиантеп е уништена во земјотресот во Турција, објавија медиумите. Тврдината е изградена пред речиси 2.200 години во времето на императорот Јустинијан, а нејзините градители не се познати.

Зошто мистериозни светла се видливи на небото пред големите земјотреси?

4NEWS - 07.02.2023

СЕРИЈА СИЛНИ земјотреси вчера ги погодија Сирија и Турција, од кои два беа посилни од 7 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот зад себе остави уништени градови и, според сегашните податоци, над 5.000 загинати.

(Видео) Драматични снимки од Турција, зграда се руши во директен телевизиски пренос

MakPress - 07.02.2023

Нов земјотрес со јачина од 7,5 степени претпладнево ја стресе одново Турција и донесе нови проблеми. Работата на спасувачките екипи е дополнително отежната. Социјалните мрежи се преплавени со видеа од земјотресите, а моментот на новиот силен ...

ВИДЕО: Нова зграда во Турција урната за неколку секунди

4NEWS - 07.02.2023

Потресни сцени на уништување во страшните земјотреси што ги погодија пограничните региони продолжуваат да доаѓаат од ТУРЦИЈА и Сирија. Разорните земјотреси, раните утрински часови со магнитуда 7,8 и подоцна, само малку послаб од 7,5, уриваа згради ...

Нова зграда во Турција урната за неколку секунди (ВИДЕО)

Кумановски м. - 07.02.2023

Од Турција и Сирија продолжуваат да пристигнуваат шокантни сцени на уништување во страшните земјотреси кои ги погодија пограничните региони. Разорните земјотреси, раните утрински со јачина од 7,8 степени и подоцнежниот, само малку послаб од 7,5 ...

Спасувачите бараат преживеани, а зградите околу нив се уриваат (ВИДЕО)

Кумановски м. - 07.02.2023

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера го погодија јужниот дел на Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 4.300. Земјотресите зад себе оставија илјадници повредени луѓе, како и оние кои останаа без покрив над главата ...

Тврдина во Турција преживеала 1.800 години, исчезна за секунда (ВИДЕО)

МКД - 06.02.2023

Во земјотресот кој го погоди југот на Турција покрај самата турско-сириска граница се уништени дури 10 града, а најлошо поминаа градовите Газијантеп и Искендерум, каде ретко останала цела зграда.

Силен земјотрес ги погоди Турција и Сирија, неколку илјади загинати

Р.С.Европа - 06.02.2023

Во денешните два земјотреса што во рок од 12 часа ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 2.000 луѓе. Се очекува зголемување на бројот на жртви, а во тек се спасувачки операции. Според досегашните официјални податоци, во Турција загинале ...

(ФОТО+ВИДЕО) Катастрофален земјотрес во Турција: Урнати згради, 195 загинати, стотици повредени

360 степени - 06.02.2023

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 17,9 километри во Газиантеп и можел да се почувствува на оддалеченост од 300 километри Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала утрово во 04:17 часот по локално време ја погоди ...

Повеќе од 500 мртви во Турција и во Сирија – видео од момент на уривање згради по потресите од афтершоковите додека ...

Телма - 06.02.2023

Се претпоставува дека во земјотресот во Турција се уништени повеќе од 1.710 објекти. Од афтершоковите дополнително се урнаа и зградите коишто беа оштетени при најсилниот удар. На видеото подолу се гледа момент на уривање на згради.

(ВИДЕО) Уништената историска тврдина Газиантеп

А1 On - 06.02.2023

Историската тврдина Газиантеп е уништена во земјотресот во Турција, објавија ...

(видео)Средновековниот замок Газиантеп во Турција е целосно уништен

Телма - 06.02.2023

Средновековниот замок Газиантеп во Турција е целосно уништен. Потрагата по преживеани продолжува, засега информациите говорат дека има повеќе од 360 мртви, а илјадници се повредени, но стравувањата се дека бројот на жртви ќе биде многу поголем.

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како куќи од карти

Макфакс - 06.02.2023

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги бараат исчезнатите под урнатините и се обидуваат да ги спасат преживеаните.

Историскиот замок во Газиантеп тешко оштетен во земјотресот

Фокус - 06.02.2023

Замокот Газиантеп, место прогласено за светско наследство на УНЕСКО во Турција, е тешко оштетен по силниот земјотрес и последователни потреси што го потресоа јужниот дел на земјата во понеделникот наутро.

(ВИДЕО) Страшен момент од уривање на зграда во Турција

А1 On - 06.02.2023

Населени места од Шанлиурфа, град во југоисточна Турција, беа срамнети со земја по силен земјотрес што утринава ја потресе областа. Според првичните информации на локалните власти, најмалку 20 лица загинале, а стотици се повредени, а десетици згради ...

Луѓето во Турција се кријат во своите автомобили, стравуваат од нови потреси

А1 On - 06.02.2023

На улиците на градовите во југоисточна Турција и Сирија, луѓето ги напуштија своите домови за да се скријат во своите автомобили, стравувајќи од последователни потреси и повеќе урнати згради.

Снимен моментот на уривање зграда во Шанлиурфа (ВИДЕО)

МКД - 06.02.2023

Делови од Шанлиурфа, град во југоисточна Турција, беа срамнети со земја по силниот земјотрес што утринава ја потресе областа. Според првичните информации на локалните власти, најмалку 20 лица загинале, стотици се повредени, а десетици згради се ...

(Видео) Земјотресот ја уништи познатата тврдина во Газијантеп оставајќи само бедем

Макфакс - 06.02.2023

Во страшниот земјотрес во Турција долж турско-сириската граница, уништени се дури 10 градови, а најтешко настрадаа градовите Газиантеп и Искендерум. По страшната ноќ и тресењето на земјата, димензиите на рушењето на Газиантеп се страшни, а вистински ...

Стравувајќи од нови потреси, луѓето во неколку турски градови се кријат во своите автомобили

Слободен Печат - 06.02.2023

По ужасниот земјотрес кој утринава ги погоди Турција и Сирија, луѓето ги напуштиле своите домови и се скриле во своите автомобили, стравувајќи од последователни потреси. Како што пишува „ Гардијан “, спасувачките екипи сѐ уште се на терен и се ...

ВИДЕО | Моментот кога се урна станбена зграда во Турција

Слободен Печат - 06.02.2023

Според последните податоци, речиси 670 луѓе загинаа во Сирија и Турција како последица на силниот земјотрес во близина на јужниот турски град Газиантеп рано изутрината, пренесоа секуларните агенции. Досега е потврдена смртта на 668 лица.

Оштетено едно пристаниште и неколку аеродроми низ Турција

Фокус - 06.02.2023

Пристаништето Искендерун во јужна Турција беше оштетено по фаталниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди земјата рано утринава. Некои делови од пристаништето на пристаништето се урнаа, објави турскиот директорат ...

Над 1000 загинати во катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија – почвата продолжува да се тресе

Телма - 06.02.2023

Серијата земјотреси кои го зафатија турскиот југо-исток не запира. По катастрофалниот земјотрес кој се случи ноќеска, следуваше афтершок од 6,7 степени а нешто пред пладне, според американскиот геолошки центар, во регионот Каранманмараш бил ...

Над 1000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија – почвата и натаму се тресе

Телма - 06.02.2023

Серијата земјотреси кои го зафатија турскиот југо-исток не запира. По катастрофалниот земјотрес кој се случи ноќеска, следуваше потрес од 6,7 степени а нешто пред пладне, бил регистриран нов силен земјотрес од 7,5 степени.

(Вознемирувачкa снимкa) Зградите се уриваат како кула од карти..

Либертас - 06.02.2023

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги бараат исчезнатите под урнатините и се обидуваат да ги спасат преживеаните.

ПРОЗОРИТЕ НИ ЕКСПЛОДИРАА ПРЕД ОЧИ, ИЗГЛЕДАШЕ ДЕКА СВЕТИЛКАТА ЌЕ ПАДНЕ ВРЗ НАС - сведоци за земјотресот во кој досега ...

Фактор - 06.02.2023

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како и во неколку земји во регионот, вклучително и соседна Сирија.

ТВРДИНА ВО ТУРЦИЈА СРАМНЕТА СО ЗЕМЈА: Опстана 1.800 години, а исчезна за секунда!/ФОТО+ВИДЕО

Вечер Прес - 06.02.2023

Во земјотресот што го погоди југот на Турција долж турско-сириската граница, уништени се дури 10 градови, а најтешко настрадаа градовите Газиантеп и Искендерум, каде речиси и не останаа недопрени објекти.

Земјотресот во Турција уништи тврдина стара 2.200 години (ВИДЕО)

ТВ21 - 06.02.2023

Во катастрофалниот земјотрес на Турција, настрада и тврдината во Газиантеп која е изградена пред 2.200 години. Реконструирана е неколку пати, и во време на Римското царство, и во текот на Отоманската империја.

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

Фактор - 06.02.2023

Фаут Окај, потпретседател на Турција, утринава соопшти дека 1.710 згради се урнале и уништени низ цела Турција во страшниот земјотрес што рано утринава ја погоди земјата. Според него, досега се пронајдени околу 500 жртви од земјотресот, додека ...

Гаревски: Ќе следуваат серија нови, помали земјотреси

Алфа - 06.02.2023

Разорниот земјотрес во Турција не можеше да се предвиди, вели сеизмологот, доктор Михаил Гаревски. Тој додава дека во Турција сега може да се очекуваат и таканаречени „афтер шокови“, односно помали последователни земјотреси.

Разорен земјотрес од 7,4 степени во југоисточна Турција, има жртви, срушени згради

ТВ21 - 06.02.2023

Неколку лица загинати, срушени згради и огромна материјална штета предизвика разорниот земјотрес од 7,4 степени во југоистична Турција вечерва, јавуваат локалните медиуми. Националната телевизија ТРТ јавува за најмалку пет загинати лица, иако таа ...

НАЈМАЛКУ ПЕТ ЖРТВИ, УРНАТИ ЗГРАДИ, ХАОС... - Турција погодена од разорен земјотрес од 7,4 степени

Фактор - 06.02.2023

Најмалку пет лица се загинати, многу згради се урнати и е причинета огромна материјална штета, предизвикана од разорниот земјотрес од 7,4 степени во југоистична Турција вечерва, јавуваат локалните медиуми.

ВИДЕО: Земјотресот во Турција снимен од сигурносна камера во аптека

ТВ21 - 06.02.2023

Разорниот земјотрес кој го погоди југоисточниот дел на Турција засега однесе 500 жртви, а повредени се над 3.000 лица. Многумина се зарабени под рушевените, па се стравува дека бројката на повредени и загинати ќе расте.

Земјата под Газиантеп продолжува да се тресе, бројката на загинати надминува и 1000

Lider - 06.02.2023

Серијата земјотреси кои го зафатија турскиот југо-исток не запира. По катастрофалниот земјотрес кој се случи ноќеска, следуваше потрес од 6,7 степени а нешто пред пладне, бил регистриран нов силен земјотрес од 7,5 степени.

ЗАМОКОТ ГАЗИЈАНТЕП НАД САМИОТ ГРАД УРНАТ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ: 12 кули се урнаа како од карти! Остана само дел од бедемот ...

Во Центар - 06.02.2023

Во страшниот земјотрес што рано утринава го погоди југот на Турција долж турско-сириската граница, уништени се дури 10 градови, а најтешко настрадаа градовите Газиантеп и Искендерум, каде речиси и не останаа непроменети објекти.

Момент кога се урнаа згради во катастрофалниот земјотрес (ВИДЕО)

Во Центар - 06.02.2023

Аматерски видеа од Шанлиурфа и Дијарбекир го покажуваат моментот како се уриваат две згради по катастрофалниот земјотрес од 7,4 степени по Рихтер што ја погоди ...

НА ГРАНИЦА СО СИРИЈА – Последици од земјотресот во Турција: ПОЖАР избувна во пристаниште

Во Центар - 06.02.2023

Според медиумите, се запалиле десетици товарни контејнери Според медиумите во Турција, по денешните земјотреси избувнал пожар во пристаништето Искендерун во Хатај. Пристаништето се наоѓа на границата со Сирија.

Земјотресот ја уништи познатата тврдина во Газијантеп оставајќи само бедем

MTM - 06.02.2023

Во страшниот земјотрес во Турција долж турско-сириската граница, уништени се дури 10 градови, а најтешко настрадаа градовите Газиантеп и Искендерум. По страшната ноќ и тресењето на земјата, димензиите на рушењето на Газиантеп се страшни, а вистински ...

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како куќи од карти

Centar - 06.02.2023

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги бараат исчезнатите под урнатините и се обидуваат да ги спасат преживеаните.

Погледнете го небото за време на турскиот земјотрес: Феномен за кој ни научниците не се сигурни зошто се случува ...

Во Центар - 06.02.2023

На снимките од Турција се забележани и некои блесоци кои сега се шират на социјалните мрежи , пишува Јутарњи лист. Во исто време кога јужниот дел на Турција го потресе силен земјотрес со јачина од дури 7,8 степени според Рихтеровата скала, на небото ...

ИСТОРИСКАТА ТВРДИНА СТАРА 2.200 ГОДИНИ СРАМНЕТА СО ЗЕМЈА – земјотресот го уништи Газиантеп, еве како изгледал претходно ...

Курир - 06.02.2023

Историската тврдина Газиантеп е уништена во земјотресот во Турција, објавија медиумите. Тврдината е изградена пред речиси 2.200 години во времето на императорот Јустинијан, а нејзините градители не се познати.

ВИДЕО: Згради се рушат при тв вклучување во живо, драматични снимки од вториот силен земјотрес во Турција

Курир - 06.02.2023

Нов земјотрес со јачина од 7,5 степени претпладнево ја стресе одново Турција и донесе нови проблеми. Работата на спасувачките екипи е дополнително отежната. Социјалните мрежи се преплавени со видеа од земјотресите, а моментот на новиот силен ...

Згради се рушат при тв вклучување во живо, драматични снимки од вториот разорен земјотрес во Турција

Скопје24 - 06.02.2023

Нов земјотрес со јачина од 7,5 степени претпладнево ја стресе одново Турција и донесе нови проблеми. Работата на спасувачките екипи е дополнително отежната. Социјалните мрежи се преплавени со видеа од земјотресите, а моментот на новиот силен ...

(ВИДЕО) Згради се рушат при ТВ вклучување во живо, страшни снимки од вториот силен земјотрес во Турција

Lider - 06.02.2023

Нов земјотрес со јачина од 7,5 степени претпладнево ја стресе одново Турција и донесе нови проблеми. Работата на спасувачките екипи е дополнително отежната. Социјалните мрежи се преплавени со видеа од земјотресите, а моментот на новиот силен ...

ВИДЕО| Историската тврдина стара 2.200 години, срамнета со земја, земјотресот го уништи Газиантеп, еве како изгледал ...

Нетпрес - 06.02.2023

Историската тврдина Газиантеп е уништена во земјотресот во Турција, објавија медиумите. Тврдината е изградена пред речиси 2.200 години во времето на императорот Јустинијан, а нејзините градители не се познати.

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како куќи од карти

24Инфо - 06.02.2023

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги бараат исчезнатите под урнатините и се обидуваат да ги спасат преживеаните.

(Видео) Земјотресот ја уништи познатата тврдина во Газијантеп оставајќи само бедем

Centar - 06.02.2023

Во страшниот земјотрес во Турција долж турско-сириската граница, уништени се дури 10 градови, а најтешко настрадаа градовите Газиантеп и Искендерум. По страшната ноќ и тресењето на земјата, димензиите на рушењето на Газиантеп се страшни, а вистински ...

(ВИДЕО) Уништената историска тврдина Газиантеп

Lider - 06.02.2023

Историската тврдина Газиантеп е уништена во земјотресот во Турција, објавија медиумите. Тврдината е изградена пред речиси 2.200 години во времето на императорот Јустинијан, а нејзините градители не се познати.

Прозорите ни експлодираа пред очи, изгледаше дека светилката ќе падне врз нас: Сведоци за кобниот земјотрес во Турција

Женски магазин - 06.02.2023

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како и во неколку земји во регионот, вклучително и соседна Сирија.

Над 2.000 години старата тврдина Газиантепе уништена од фаталниот земјотрес кој ја погоди Турција

Таратур - 06.02.2023

Историската тврдина Газиантеп целосно е уништена во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Турција, објавија медиумите. Тврдината е изградена пред речиси 2.200 години во времето на императорот Јустинијан, а нејзините градители не се познати.

(Видео) Земјотресот ја уништи познатата тврдина во Газиантеп оставајќи само бедем

Точка - 06.02.2023

Во страшниот земјотрес во Турција долж турско-сириската граница, уништени се дури 10 градови, а најтешко настрадаа градовите Газиантеп и Искендерум. По страшната ноќ и тресењето на земјата, димензиите на рушењето на Газиантеп се страшни, а вистински ...

Апокалиптични сцени во Турција по земјотресот! Забележан морничав момент од рушење на зграда – се слушнало врескање, а ...

Точка - 06.02.2023

Јужниот дел на Турција рано утринава го погоди силен земјотрес, кој зад себе оставил пустош. Според првите прелиминарни информации, во земјотресот биле уништени 1.710 објекти, но овој податок не е конечен.

Феномен за кој никој не е сигурен зошто се случува: Погледнете го небото за време на турскиот земјотрес

Локално - 06.02.2023

Во исто време кога јужниот дел на Турција го потресе силен земјотрес од дури 7,8 степени според Рихтеровата скала, на небото беа забележани молњи. На снимките се забележани и некои блесоци кои сега се шират на социјалните мрежи.

(ВИДЕО) Уништена историската тврдина Газиантеп по земјотресот во Турција

Скопје1 - 06.02.2023

Историската тврдина Газиантеп е уништена во земјотресот во Турција, објавија медиумите Поради силниот земјотрес експлодира гасовод во провинцијата ...

Потресно: град срамнет со земја (фото + видео)

Пулс24 - 06.02.2023

На социјалните мрежи се појави уште едно вознемирувачко видео од областа Кахраманмараш покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Кахраманмараш, а покраината има 1 034 727 жители и површина од 14 327 км2.

Сведоци на земјотресот во Турција: Прозорците ни експлодираа пред очи

Кумановски м. - 06.02.2023

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем дел од земјата како и во неколку земји во регионот, вклучително и соседна Сирија.

СТРАШНО: Во овој турски град како да паднала нуклеарна бомба (ВИДЕО)

Кумановски м. - 06.02.2023

Градот Елбистан лоциран на југот на Турција во провинцијата Кахраманмарш исто така беше сериозно оштетен од земјотресот што утринава ја погоди областа на границата со Сирија. Разорниот земјотрес досега однесе повеќе од 1.500 животи, а повеќе од ...

(ВИДЕО) Пожар во во турското пристаниште Искендерун

Скопје1 - 06.02.2023

Огромен пожар избувна во контејнери во турското пристаниште Искендерун по силниот земјотрес. На социјалните мрежи се гледаат метални контејнери во пламен. Засега нема информации што има во нив, ниту дали има ...

ХОРОР СНИМКА: Зграда во Турција се срамни со земја за неколку секунди (ВИДЕО)

Кумановски м. - 06.02.2023

Најмалку една зграда се урна во турскиот град Халилије во областа Шанлиурфе поради последиците од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција. Камерите ги снимија луѓето како бегаат во неверување откако зградата беше срамнета со земја за неколку ...

24 загинати, 67 повредени, 19 згради уништени по разорниот земјотрес во Турција – десетици се исчезнати

4NEWS - 06.02.2023

По земјотресот во Кахраманмараш, 18 лица ги загубија животите во Шанлиурфа и 6 лица во Дијарбакир. Земјотрес со јачина од 7,4 степени се случи во областа Пазарџик во Кахраманмараш. Земјотресот бил почувствуван во многу градови.

Земјотресот во Турција и Сирија уништи вековни тврдини во Газиантеп и Алепо (Видео)

4NEWS - 06.02.2023

Во силниот земјотрес со јачина од 7,4 степени во југоисточниот дел на Турција (епицентарот на земјотресот бил областа Пазарџик во Кахраманмарас) е уништена историска тврдина во Газиантеп, вклучена во списокот на светско наследство на УНЕСКО, јавија ...