TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тадиќ: Мора да разговараме со Албанците

Канал5 - 30.11.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ во интервју за денешното издание на „Политика“ истакнува дека политиката што ја води Србија ја зацврстува државата на патот на европските интеграции. При тоа, посочува тој, не се откажуваме од одбраната на интегритетот на земјата ниту во еден меѓународен форум - од Европската унија до Обединетите нации.

Тадиќ: Ќе мора да разговараме со Албанците на Косово

Алсат-М - 30.11.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ истакнува дека политиката што ја води Србија ја зацврстува државата на патот на европските интеграции. Притоа, посочува тој во интервју за „Политика“, не се откажуваме од одбраната на интегритетот на земјата ниту во еден меѓународен форум - од Европската унија до Обединетите нации.

Идеите за враќање на српски војници на Косово дочекани како нова воена закана

Алсат-М - 30.11.2008

Откако го доби тоа што го сакаше од Советот за безбедност во врска со ЕУЛЕКС, Белград по одлуката на Советот за безбедност за мисијата ЕУЛЕКС на Косово го смени политичкиот став кон НАТО. Србија сега бара од алијансата повторно да се разгледа Кумановскиот договор за техника и војска од јуни 1999 година со кој заврши косовската криза Српскиот претседател Борис Тадиќ во Белград изјави дека е време ...

Тачи: Предлогот на Тадиќ е лош сон

Алсат-М - 30.11.2008

Премиерот на Косово Хашим Тачи го нарече “лош сон“ обидот на српскиот претседател Борис Тадиќ за можно повторно разгледување на кумановскиот договор за повторно враќање на српската војска во Косово. За време на посета во селото Речан во Призрен, со српско и бошњачко население шефот на Владата на Косово изјавил дека конечниот одговор на Србија и е даден во 1999 година, тогаш кога секој српски ...

Косовскиот ветер носи неизвесност

Дневник - 30.11.2008

Силниот северен ветар како своевидна симболика, но и како можен разгорувач на тензичниот оган што тлее во центарот на Приштина, вчера целиот беше обоен во црвено и црно од стотиците знамиња на Република Албанија. Најголемото, со огромни димензии, се вее на зградата на косовската влада, а отспротива е истакнат постер на покојниот претседател Ибрахим Ругова.

План

Дневник - 30.11.2008

Станува јасно дека мисијата на ЕУ во комбинација со мисијата на ОН ќе треба да живее со предизвикот на една нова држава на Балканот, која се соочува со градењето демократија и демократски институции, но и со секогаш актуелниот балкански предизвик - предизвикот на поделбата.

Мораме да разговараме со Албанците!

Вечер Прес - 30.11.2008

"Меѓународните фактори кои непрекинато повторуваат дека прашањето на назависноста на Косово е завршена работа, многу добро знаат дека Албанците кога-тогаш мора со нас да седнат и да пронајдат одржливо и компромисно решение за идниот статус на покраината", наведува Тадиќ. Српскиот претседател Борис Тадиќ во интервју за вчерашното издание на "Политика" истакнува дека политиката што ја води Србија ...

Тадиќ: Време е српската војска да се врати на Косово

А1 - 29.11.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ смета дека дошло времето за ревизија на договорот меѓу Белград и НАТО, согласно кој тогашната југословенска војска и полиција пред девет години го напуштија Косово. „Сега не постојат причини да не биде променет Кумановскиот договор, откако Србија докажа дека е фактор на стабилност во регионот“, рече Тадиќ во интервјуто за белградска „Политика“.

Би-Би-Си: Поделеност на Косоварите и Србите

Алсат-М - 29.11.2008

Високиот пратеник на Обединетите нации за Косово Алберт Рохан, призна дека планот за распоредување на ЕУЛЕКС не ги задоволува одредбите од планот на Марти Ахтисари за надгледувана независност. Во интервју за Би-Би-Си, Рохан изјави дека распоредувањето на мисијата ЕУЛЕКС, со 2000 вработени, е важна работа, но тој признава дека таа ќе ја рефлектира постоечката поделеност меѓу Србите - во северните ...

Косово пред раскрсница

Утрински - 29.11.2008

Во Косово се случуваат состојби и настани на кои Македонија треба да им пристапи со сериозна стратегија. О ваа недела зачестија информациите за проблемите на Косово. Како и секогаш, ми се чини дека, прво, не сме доволно информирани и, второ, некако како да не сме заинтересирани. Случувањата како да се некаде далеку и не може да имаат никакви последици врз Македонија.

„Еулекс“ ја потврди реалноста

Дневник - 29.11.2008

Белград се однесува како Косово да не е независно, а Приштина како да ја контролира целата територија, што не е точно, укажува анали тичарот Тим Џуда. Договорот за распоредување на европската мисија на Косово („Еулекс“) постигнат во Советот за безбедност на ОН, само ја верификува реалната состојба во областа, изјави Тим Џуда, британски публицист и експерт за Балканот.

Аналитичари: Поделба на Косово би влијаела и врз целиот Западен Балкан

Алсат-М - 29.11.2008

Евентуалната поделба на Косово би предизвикала последици кои би влијаеле на целиот западен дел на Балканскиот регион вклучувајќи ја тука и Македонија. Поделбата на Косово значи ревидирање на границите врз етничка основа, оценува за Алсат политичкиот аналитичар Махи Несими, коментирајќи ја изјавата на косовскиот спикер Јакуп Красниќи.

Власта потпиша поделба на Косово

Време - 29.11.2008

Претседателот на опозициската Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, оцени дека со прифаќањето на планот за реконфигурација на УНМИК почнал процесот на поделба на Косово и за тоа ја обвини власта во Приштина, пренесува МИА. - Со ова почнува процесот на внатрешна поделба на Косово бидејќи новоформираните структури, со помош на ЕУЛЕКС, не одговараат директно на Приштина.

Тадиќ:Време е српската војска да се врати на Косово

Алсат-М - 29.11.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ смета дека дошло времето за ревизија на договорот меѓу Белград и НАТО, согласно кој тогашната југословенска војска и полиција пред девет години го напуштија Косово. „Сега не постојат причини да не биде променет Кумановскиот договор, откако Србија докажа дека е фактор на стабилност во регионот“, рече Тадиќ во интервјуто за белградска ...

Договорот за ЕУЛЕКС само ја потврдува поделеноста на Косово

Утрински - 29.11.2008

И натаму ќе постојат два одвоени и паралелни органи на власт во новата држава, вели британскиот експерт Tим Џуда.Лондон – „Договорот за распоредување на европските полициско-царински сили ЕУЛЕКС на Косово, постигнат во Советот за безбедност на ОН, само ја верификува состојбата што и досега постоеше на теренот, изјави британскиот публицист и експерт за Балканот“, Тим Џуда.

Би-Би-Си: Поделеност на Косовците и Србите

Канал5 - 29.11.2008

Високиот пратеник на Обединетите нации за Косово Алберт Рохан, призна дека преразгледаниот договор за испраќање на полициска и правна мисија на Европската унија во Косово, не ги задоволува одредбите од планот на неговиот претпоставен Марти Ахтисари за надгледувана независност.

За Ахтисари незадоволителен планот за ЕУЛЕКС

Телма - 29.11.2008

Високиот пратеник на Обединетите нации за Косово Алберт Рохан, оцени дека преразгледаниот договор за испраќање на полициска и правна мисија на Европската унија во Косово, не ги задоволува одредбите од планот на неговиот претпоставен Марти Ахтисари за надгледувана независност.

Би-Би-Си: Поделеност на Косовците и Србите

Алфа - 29.11.2008

Високиот пратеник на Обединетите нации за Косово Алберт Рохан, призна дека преразгледаниот договор за испраќање на полициска и правна мисија на Европската унија во Косово, не ги задоволува одредбите од планот на неговиот претпоставен Марти Ахтисари за надгледувана независност.

Еулекс мора да биде под Приштина

Сител - 29.11.2008

Независно и поделено - дали е тоа судбината која му се заканува на Косово?. По вчерашната одлука на Советот за безбедност за прифаќање на планот на Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун во кој се дава зелено светло за распоредување на мисијата Еулекс низ целата територија, не стивнуваат реакциите за заднината на овој потег на меѓународната заедница.

Коментар на албанските партии од македонија за Косово

Сител - 29.11.2008

Незадоволството од ваквиот план кое би се појавило на Косово, може да има домино ефект и врз останатите земји од Балканот, коментираат партиите со албански предзнак во земјава. Во ДПА, пак денеска останаа без коментар за усвоениот план на Генералниот секретар на ОН, Бан Ки ...

Тадиќ: Дојде време за промена на Кумановскиот договор

Нетпрес - 29.11.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека е дојдено време за промена на Кумановскиот договор, пишува српскиот весник “Политика“. “Нема ниту една причина во овој момент, кога Србија покажува дека е фактор на стабилноста во регионот, да не биде променет Кумановскиот договор. Ќе потсетам дека некои од точките во спогодбата предвидуваат зони, забранети за летови.

Тачи: Еулекс нема да го доведе во прашање суверенитетот на Косово

Нетпрес - 29.11.2008

Премиерот на Косово, Хашим Тачи оценил дека соопштението на Советот за безбедност на Обединетите нации, после последната седница на која е усвоен планот за Косово, е “избалансирано“ и дека ги почитува ставовите на косовските институциции. “Ние и понатаму и даваме полна поддршка и мандат на мисијата Еулекс, која ја одереди Европаската унија. Еулекс беше поканет од нашите институции.

Приштина: Планот на Бан Ки Мун не ги задоволува одредбите од планот на Ахтисари, смета Алберт Рохан

Р.С.Европа - 29.11.2008

Според Високиот пратеник на Обединетите нации за Косово Алберт Рохан, пак договорот за испраќање на полициска и правна мисија на Европската унија во Косово, не ги задоволува одредбите од планот на неговиот претпоставен Марти Ахтисари за надгледувана независност.

Тадиќ:Време е српската војска да се врати на Косово

Макфакс - 29.11.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ смета дека дошло времето за ревизија на договорот меѓу Белград и НАТО, согласно кој тогашната југословенска војска и полиција пред девет години го напуштија Косово. „Сега не постојат причини да не биде променет Кумановскиот договор, откако Србија докажа дека е фактор на стабилност во регионот“, рече Тадиќ во интервјуто за белградска „Политика“.

Солана и Тадиќ размениле писма за Еулекс

Нетпрес - 29.11.2008

Претседателот на Србија, Бори Тадиќ и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи, Хавиер Солана, вчера размениле писма во кои што потврдиле приврзаност за мисијата на Еулекс на Косово и Метохија, во согласност со извештајот на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун и соопштението на Советот за безбедност.

Поделеност на Косовците и Србите

BBC - 28.11.2008

Високиот пратеник на Обединетите нации за Косово, Алберт Рохан, призна дека преразгледаниот договор за испраќање на полициска и правна мисија на Европската унија во Косово, не ги задоволува одредбите од планот на неговиот претпоставен, Марти Ахтисари за надгледувана независност.

Џуда: „Косово во виртуелна реалност“

BBC - 28.11.2008

Неодамна, Обединетите нации го објавија планот за начинот на кој ЕУЛЕКС мисијата би била распоредена на целата територија на Косово. На северот таа треба да биде одговорна пред Обединетите Нации. Би Би Си разговараше со Тим Џуда аналитичар за поранешна Југолсавија за Економист.

Tим Џуда: Договорот за ЕУЛЕКС само ја верификува состојбата на теренот

Канал5 - 28.11.2008

Договорот за распоредување на европските полициско-царински сили ЕУЛЕКС на Косово постигнат во Советот за безбедност на ОН, само ја верификува состојбата што и досега постоеше на теренот, изјави британскиот публицист и експерт за Балканот, Тим Џуда.

„Комерсант“: Западот направи сериозна отстапка во корист на Србија

Канал5 - 28.11.2008

Со одлуката на Советот за безбедност на Обединетите нации да го одобри распоредувањето на мисијата на Европската унија на Косово, по се изгледа за прв пат во целиот процес на разгледување на косовскиот проблем, Западот направи сериозна отстапка во корист на Србија, оцени денеска московскиот весник „Комерсант“.

Ахмети: Нема да има поделба на Косово

Алсат-М - 28.11.2008

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети смета дека се мали можностите за поделба на Косово коментирајќи ги евентуалните последици од планот од шест точки на ОН за распоредувањето на ЕУЛЕКС. Според Ахмети таквата веројатност е мала бидејќи доколку се случи последици ќе почувствуваа и други земји во регионот , но и во Европа.

Косоварите незадоволни од одобрувањето на планот на Бан Ки Мун за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 28.11.2008

Косовските институции остро негодуваа во однос на одобрувањето на извештајот на Бан Ки Мун, со планот од шест точки. Претседателот на косовскиот парламент, Јакуп Красниќи рече дека Албанците треба да ги отворат картите за обединување на Косово со Албанија, доколку има обиди да се прекршат принципите на Контакт Групата, кои ја исклучуваат можноста за поделба на Косово, негово обединување со друга ...

„Коха Диторе“: Усвојувањето на планот предизвика земјотрес на Косово

Канал5 - 28.11.2008

Одлуката на Советот за безбедност на Обединетите нации за усвојување на планот од шест точки на генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун предизвика земјотрес на Косово, пишува приштинскиот весник „Коха Диторе“. Косовскиот премиерот Хашим Тачи вчера во интервју за Радио телевизија Косово го потврди ставот на Приштина дека планот од шест точки е неприфатлив за Косово, но оти распоредувањето на Еулекс ...

Усвојувањето на планот за распоред на Еулекс предизвикува политички земјотрес во Косово

Канал5 - 28.11.2008

Што поскоро распоредување на мисијата Еулекс на Косово и под услови кои ги претстави Приштина, побара косовскиот Премиер Фатмир Сејдиу, прекинувајќи го молкот на косовските власти по одлуката на Советот за безбедност да даде зелено светло на новата мисија на Европската Унија.

Експертите за Косово

Канал5 - 28.11.2008

Косово ќе биде и независно и поделено – вака професорот Денко Малевски предвидува дека ќе се одвиваат работите кај нашиот северен сосед, по одлуката на Советот за безбедност со усвојување на планот на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун на Косово да се поделат ингеренциите над институциите во српскиот и албанскиот дел.

Бериша со поддршка за косовските институции

Канал5 - 28.11.2008

Албанскиот премиер Сали Бериша оцени синоќа дека распоредувањето припадници на Еулекс на целата територија на Косово е од посебна важност и дека е во духот на зачувување на мирот и стабилноста. За време на средба со делегација од Комисијата за надворешни работи на косовското собрание, Бериша нагласи дека парламентот во Тирана со внимание ја следи ситуацијата со распоредувањето на Еулекс.

Србија и Косово се усогласија за ЕУЛЕКС

Утрински - 28.11.2008

Мисијата на ЕУ од правосудни и полициски сили во Косово ќе биде распоредена идниот месец. ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Советот за безбедност на ОН во средата ја поздрави одлуката на Србија и Косово да ја прифатат мисијата на ЕУ од правосудни и полициски сили во Косово, а во изјавата се наведува дека силите ќе бидат распоредени следниот месец.

„Еулекс“ ќе биде пречекана со протести

Дневник - 28.11.2008

И покрај забелешките, косовските власти начелно го прифатија планот на генералниот секретар на ОН. Косовски групи планираат со големи демонстрации да ја пречекаат мисијата „Еулекс“, која прексиноќа од Советот за безбедност на Обединетите нации доби дозвола да се распореди на Косово.

Терористи од Косово го нападнале седиштето на мисијата на ЕУ

Дневник - 28.11.2008

Досега непозната терористичка група, која се претставува како Армија на Република Косово - АРК, ја презеде одговорноста за нападот врз седиштето на мисијата на ЕУ во Приштина, извршен на 14 ноември и се закани со напади врз српското малцинство во Косово.АРК вчера испрати електронски писма со закани до властите, медиумите и до меѓународните организации во Косово.

Западот направи сериозна отстапка во корист на Србија

Сител - 28.11.2008

Со одлуката на Советот за безбедност на Обединетите нации да го одобри распоредувањето на мисијата на Европската унија на Косово, по се изгледа за прв пат во целиот процес на разгледување на косовскиот проблем, Западот направи сериозна отстапка во корист на Србија, оцени денеска московскиот весник „Комерсант“.

Усвојувањето на планот на ОН предизвика „земјотрес“ на Косово

Алфа - 28.11.2008

Лидерот на опозицијата Рамуш Харадинај бара оставка од владата. Ги обвинува премиерот Тачи и претседателот Сејдиу дека со прифакањето на планот на Бан Ки Мун ја почнуваат поделбата на Косово. И невладините организации на линија со опозицијата.

„Договорот за ЕУЛЕКС само ја верификува состојбата на теренот“

Кирилица - 28.11.2008

- Во неа, Белград се прави како Косово да не е независно, додека Приштина, од друга страна, се однесува како да ја има контролата врз целата територја на државата, а ниту едното, ниту другото не е точно, објаснува Џуда, кој често прави анализи на балканските состојби за лондонскиот неделник „Економист“.

Протестите против Еулекс на 2 декември

Макфакс - 28.11.2008

Група од 15 невладини организации најавија масовни протести во Приштина на 2 декември, кога с очекува да почне со работа мисијата на Европската унија (Еулекс) на Косово. На протестот, како што е најавено, ќе биде изразено незадоволство од усвојувањето на планот од шест точки за реконфигурација на меѓународното цивилно присуство.

Харадинај: Власта потпиша за поделба на Косово

Нетпрес - 28.11.2008

Претседателот на опозиционата Алијанса за иднината на Косово (АЗБК) Рамуш Харадинај, ја нападнал косовската власт, велејќи дека со потпишувањето на одлука за споредување на планот од шест точки на Бан Ки Мун се потпиша поделбата на Косово. Како што пренесуваат косовските медиуми според Харадинај, ЕУЛЕКС ќе дејствува само во Приштина.

Коха: Планот на ОН предизвика земјотрес во Косово

Макфакс - 28.11.2008

Одлуката на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за усвојување на планот од шест точки на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун предизвика земјотрес во Косово, оцени денеска весникот „Коха диторе“. Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи не му се обратија на народот за тоа што значи усвојувањето на планот на ОН, а опозицијата истовремено побара нивна оставка, ...

Косовското население не се согласува со Договорот за ЕУЛЕКС

Сител - 28.11.2008

Планот на Обединетите Нации за усвојување на 6 точки од Договорот за распоредување на мисијата ЕУЛЕКС само на делови каде живее албанско население всушност претставува легална поделба Косово. Вака гласат оценките на косовската јавност по завчерашната одлука на Советот за безбедност на Обединетите Нации, кои и покрај противењето на Приштина го поддржаа планот на генералниот секретар Бан Ки Мун со ...

„Коха Диторе“: Усвојувањето на планот предизвика земјотрес на Косово

Кирилица - 28.11.2008

Косовскиот премиерот Хашим Тачи вчера во интервју за Радио телевизија Косово го потврди ставот на Приштина дека планот од шест точки е неприфатлив за Косово, но оти распоредувањето на Еулекс со задоволство ќе биде прифатено. - Ставот на институциите е непоколеблив. Планот од шест точки е неприфатлив.

Тим Џода: На Косово постои виртуелна реалност

Нетпрес - 28.11.2008

На Косово постои виртуелна стварност во која и Белград и Приштина ја прифаќаат “невистината“ која им одговара, оценил Тим Џуда по повод усвојувањето на планот на генералниот секретар на ООН во советот за безбедност. Џуда за БиБиСи оценил дека договорот за распоредување на Еулекс ја признава само моменталната состојба на теренот кади и понатака функционираат паралелни органи.

„Коха Диторе“: Усвојувањето на планот предизвика земјотрес на Косово

Алфа - 28.11.2008

Одлуката на Советот за безбедност на Обединетите нации за усвојување на планот од шест точки на генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун предизвика земјотрес на Косово, пишува приштинскиот весник „Коха Диторе“. Косовскиот премиерот Хашим Тачи вчера во интервју за Радио телевизија Косово го потврди ставот на Приштина дека планот од шест точки е неприфатлив за Косово, но оти распоредувањето на Еулекс ...

Бериша со поддршка за косовските институции

Кирилица - 28.11.2008

Советот за безбедност на ОН поддржа во средата извештај на генералниот секретар на Светската органзиација Бан Ки-мун во кој се изнесени препораки за реконфигурација на мисијата УНМИК и распоредување на Еулекс. СБ усвои соопштение во кое се „поздравува извештајот, земајќи предвид различни ставови на Белград и Приштина и ја поздравува нивната намера да соработуваат со меѓународната ...

Белград ја поздрави, а Приштина жали за поддршката на ОН за ЕУЛЕКС

Н.Македонија - 28.11.2008

Белград ја поздрави, а Приштина изрази жалење за одлуката на Советот за безбедност да го поддржи планот од шест точки на генералниот секретар на ОН за реконфигурација на меѓународното цивилно присуство на Косово што отвора врата за распоредување на мисијата на ЕУ (ЕУЛЕКС), јави АФП.

Белград задоволен, Приштина негодува

А1 - 27.11.2008

Во Србија задоволство, на Косово негодување, откако Советот за безбедност едногласно го прифати од 5 точки на Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун , со кој преку реконфигурација на УНМИК се дава зелено светло за ЕУЛЕКС-мисијата на Европската Унија на Косово. Клучните барања на Белград се задоволени, изјави српскиот министер Вук Јеремиќ.

Фактичката поделба на Косово уште повеќе ќе се продлабочи

А1 - 27.11.2008

Постоечката поделба на Косово по етничка основа уште повеќе ќе се продлабочи со усвојувањето на планот на ОН за распоредување на европската мисија ЕУЛЕКС, иако ЕУ и Русија ги намалија разликите што се однесуваа на ова прашање, пишува „Фајненшл тајмс“.

Зелено светло за ЕУЛЕКС

BBC - 27.11.2008

Советот за безбедност на Обединетите Нации едногласно го прифати планот зацртан од Генералниот секретар Бан Ки Мун за распоредување полициска и правна мисија на Европската Унија во Косово. Мисијата ќе вклучува околу 2000 луѓе кои ќе допатуваат во Косово на почетокот од декември, за да раководат со судството, царината и полицијата - функции кои ќе ги преземат од мисијата на Обединетите Нации која ...

Кермабон: Еулекс подготвен што поскоро да ја започне мисијата

Алсат-М - 27.11.2008

Шефот на Еулекс, Ив де Кермабон денеска изјави дека мисијата е подготвена да почне спроведување на својот мандат што поскоро, истакнувајќи дека неговиот ланец на команди е директо поврзан за Брисел, но дека извештаите ќе ги поднесува во ОН. „Директно ја информирам ЕУ, но повремено ќе го информирам и Советот за безбедност, бидејќи работам врз основа на Резолуцијата 1244.

Косово се дели, ризиците се множат

Време - 27.11.2008

Кети Мицковска Поделбата на Косово по етничка линија, според планот со шест точки предложен од ООН, може да предизвика домино ефект во регионот и да ги интензивира тенденциите за федерализација на Македонија, проценуваат домашни и странски аналитичари.

Кермабон: Еулекс подготвен што поскоро да ја започне мисијата

Канал5 - 27.11.2008

Шефот на Еулекс, Ив де Кермабон денеска изјави дека мисијата е подготвена да почне спроведување на својот мандат што поскоро, истакнувајќи дека неговиот ланец на команди е директо поврзан за Брисел, но дека извептаите ќе ги поднесува во ОН. - Директно ја информирам ЕУ, но повремено ќе го информирам и Советот за безбедност, бидејќи работам врз основа на Резолуцијата 1244.

ОН: Зелено светло за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 27.11.2008

Советот за безбедност на ОН синоќа едногласно го одобри распоредувањето на мисијата ЕУЛЕКС во Косово. Амбасадорите на 15-те земји членки на Советот го прифатија извештајот на генералниот секретар на Светската организација Бан Ки Мун, со кој се регулира промената на мисијата на УНМИК со новата на Европската Унија.

Харадинај: Почнува процесот на поделба на Косово

Канал5 - 27.11.2008

Претседателот на опозициската Алијанса за иднината на Косово Рамуш Харадинај оцени денеска дека со прифаќањето на планот за реконфигурација на УНМИК, започнал процесот на поделба на Косово и за тоа ја обвини власта во Приштина. - Со ова почнува процесот на внатрешна поделба на Косово, бидејќи новоформираните структури, со помош на Еулекс, не одговараат директно на Приштина.

Косово: Опозицијата незадоволна од усвоениот извештај во ОН

Алсат-М - 27.11.2008

Вискиот американски дипломат го позфждрави зеленото светло за ЕУЛЕКС, опозицијата на Косово го обвинува раководството за неуспех. Помошник американски државен секретар, Даниел Фрид оцени дека одлуката за распоредување на ЕУЛЕКС на Косово и покрај неутралниот однос кон статусот ќе допринесе кон консолидирање на институциите Во меѓувреме според косовската опозиција протегањето на ЕУЛЕКС врз основа ...

Советот за безбедност на Обединетите Нации едногласно го поддржа планот на Бан Ки Мун за ЕУлекс

Канал5 - 27.11.2008

Планот од 6 точки за реконфигурација на УНМИК е предизвик за Косово, но нема да доведе до поделба, е оценката на косовскиот претседател Фатмир Сејдиу на одлуката на Советот за безбедност кој синоќа едногласно го поддржа планот за распоредување на Еулекс.

„Фајненшл тајмс“: фактичката поделба на Косово уште повеќе ќе се продлабочи

Канал5 - 27.11.2008

Постоечката поделба на Косово по етничка основа уште повеќе ќе се продлабочи со усвојувањето на планот на ОН за распоредување на европската мисија ЕУЛЕКС, иако ЕУ и Русија ги намалија разликите што се однесуваа на ова прашанје, пишува „Фајненшл тајмс“.

Советот за безбедност на ОН даде зелено светло за Еулекс

Телма - 27.11.2008

Иако неволно и Србија и Косово се согласија да соработуваат со новата мисија на Европската унија која има задача да помогне во управувањеѕто со Косово под знамето на Обединетите нации, изјави генералниот секретар Бан ки Мун. Планот предвидува Обединетите нации да го имаат главниот збор во управувањето со Косово, а од ден на ден администрацијата да се предава во рацете на косовските власти.

СБ на ОН ја поздрави соработката меѓу ОН и ЕУ за Косово

Канал5 - 27.11.2008

Седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на Косово се одржа во Њујорк на која генералниот секретар Бан Ки-мун го претстави извештајот за состојбата во Косово во кој се излага план за реконфигурација на мисијата на ОН, УНМИК и за распоредување на мисијата на ЕУ-Еулекс, јави БТА.

Советот за безбедност одобри разместување на ЕУЛЕКС

Алсат-М - 27.11.2008

Советот за безбедност(СБ) при Обединетите нации даде зелено светло за разместување на мисијата на Европската унија, ЕУЛЕКС на Косово, во рамки на постоечкиот мандат на ОН. Србија и Косово, иако со негодувања, сепак се согласија со разместување на мисијата.

Њујорк: Советот за безбедност едногласно го поддржа извештајот на Бан Ки Мун за Косово

Р.С.Европа - 27.11.2008

Советот за безбедност на ООн синоќа едногласно го поддржа извештајот и планот на генералниот секретар Бан Ки Мун за реконфигурација на меѓународното цивилно присуство на косово. Претседавачот со Советот за безбедност Хорхе Урбина во заклучокот на заседанието го пофали придонесот на белград и на приштина како и на Европската унија во создавањето на планот од шест точки кој е содржан во извештајот ...

СБ на ОН ја поздрави соработката меѓу ОН и ЕУ за Косово

Сител - 27.11.2008

Седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на Косово се одржа во Њујорк на која генералниот секретар Бан Ки-мун го претстави извештајот за состојбата во Косово. Во него се излага план за реконфигурација на мисијата на ОН, УНМИК и за распоредување на мисијата на ЕУ-Еулекс, јави БТА.

Фактичката поделба на Косово ќе се продлабочи уште повеќе

Кирилица - 27.11.2008

Весникот вели дека лидерите на косовските Албанци се согласија со надзорот на Европската Унија и на нејзината полициско-правосудна мисија, што треба да бидат гаранција за интеграцијата на новата независна држава на Балканот, но тие не сакаат враќање на поранешната состојба, кога статусот на оваа поранешна покраина не беше определен, особено откако обезбедија независноста да биде признаена од 52 ...

Советот за безбедност изразил поддршка до Белград

Форум - 27.11.2008

Советот за безбедност на Обединетите нации во вчера вечер го поддржал извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун, во кој се изнесени препораките за рекофигурација на УНМИК и распоредување на Еулекс, според договорот со Белград, пренесува Танјуг.

Кермабон: Еулекс подготвен што поскоро да ја започне мисијата

Кирилица - 27.11.2008

- Директно ја информирам ЕУ, но повремено ќе го информирам и Советот за безбедност, бидејќи работам врз основа на Резолуцијата 1244. Таа е овде и врз нејзина основа ќе им давам извештај на ОН. Но повторувам уште еднаш - мојот ланец на команда е ЕУ, истакна Кермабон на прес-конференција во Приштина, по повод посетата на еден од полициските кампови на ...

Советот за безбедност одобри разместување на ЕУЛЕКС

Макфакс - 27.11.2008

Советот за безбедност(СБ) при Обединетите нации (ОН) даде зелено светло за разместување на мисијата на Европската унија (ЕУ) ЕУЛЕКС на Косово, во рамки на постоечкиот мандат на ОН. Србија и Косово, иако со негодувања, сепак се согласија со разместување на мисијата.

Коха Диторе: ЕУЛЕКС ќе биде пречекана со протести

Кирилица - 27.11.2008

Приштинскиот весник „Коха Диторе“ денеска пишува дека по одлуката на Советот за безбедност на ОН дека ЕУЛЕКС ќе биде распореден на Косово, оваа мисија ќе биде дочекана со протести и незадоволството на претставниците на цивилното општество и ...

“Коха Диторе“: Протести на Косово поради планот на ООН

Нетпрес - 27.11.2008

Претставници на цивилното општество, распоредувањето на Еулекс на Косово ќе го дочекаат со протести и демонстрации, пишува денеска весникот “Коха Диторе“ повикувајќи се на ставовите од невладиниот сектор. Причината за тоа, е фактот што Еулекс доаѓа под закрила на УНМИК, додека извештајот на ООН ги легитимира барањата на Белград.

Еулекс спремен да ја започне мисијата

Форум - 27.11.2008

Европската унија смета дека претседателското соопштение кое ноќеска го усвоил Советот за безбедност при Обединетите Нации за реконфигурација на УНМИК е добро и одговорот на Унијата ќе биде формален почеток на работата на мисијата Еулекс следната недела, пренесува српската новинска агенција Танјуг по изјавата на Кристина Гаљак, портпарол на Хавиер Солана.

ЕУ ја поздрави одлуката на ОН за Еулекс

Макфакс - 27.11.2008

ЕУ го поздрави усвојувањето на извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун во Советот за безбедност за реконфигурација на меѓународното цивилно присуство на Косово. Портпаролот на Унијата Кристина Галак наведе дека одлуката на СБ на Обединетите нации (ОН) ќе и овозможи на Европската унија (ЕУ) да ја подготви првата оперативна фаза на мисијата и нагласи дека Еулекс би требало да ја почне ...

Стејт департмент: САД силно го поддржуваат Еулекс

Макфакс - 27.11.2008

САД го поздравија планот на генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун за реконфигурација на меѓународното цивилно присуство на Косово, соопшти Стејт департментот. Според официјален Вашингтон, независноста на Косово мора да се почитува, а распоредувањето на Еулекс ќе се спроведува во координација со косовските власти.

Советот за безбедност на ООН го одобри планот од шест точки на Бан Ки Мун

Нетпрес - 27.11.2008

Советот за безбедност на Обединетите нации го одобрил планот од шест точки на генералниот секретар на ООН , Бан Ки Мун, за распоредување на Европска мисија ЕУЛЕКС во Косово. ЕУЛЕКС на Косово ќе почне да функционира на почетокот на декември, а според планот од шест точки, кој го предложен од генералниот секретар, Бан ки Мун, Европската мисија ќе биде распоредена врз основа на резолуцијата 1244 и ...

Советот за Безбедност на ОН ја поздрави намерата на ЕУ за стабилно и просперитетно Косово

Кирилица - 27.11.2008

Приштина не се согласува со таков извештај и смета дека води до нарушување на суверенитетот и територијалната целина на Косово, до поделба на државата и е во спротивност со Уставот. Во исто време властите во Приштина се со став за целосна соработка со Еулекс.

Приштина остана осамена во ОН!

Вечер Прес - 27.11.2008

Во дискусиите сите амбасадори на земјите-членки на Советот за безбедност, го прифатија распоредувањето на Еулекс, така што Приштина остана осамена во критикувањето и отфрлувањето на планот на генералниот секретар. Советот за безбедност на ОН, на прексиноќешната седница, едногласно го поддржа планот на генералниот секретар Бан Ки-мун за реконфигурација на УНМИК, со што се даде зелено светло за ...

„Поделбата на Косово може да предизвика нова војна“

А1 - 26.11.2008

Советот за безбедност на Обединетите нации по денешната расправа околу извештајот на Бан ки Мун за Косово, треба да даде зелено светло за распоредување на ЕУЛЕКС - Мисијата на ЕУ на Косово. ЕУЛЕКС на Косово ќе почне да функционира на почетокот на декември, а според планот од шест точки, кој го предложен од генералниот секретар, Бан ки Мун, Европската мисија ќе биде распоредена врз основа на ...

Советот за безбедност ќе расправа за Мисијата ЕУЛЕКС

Телма - 26.11.2008

Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за планот на генералниот секретар Бан Ки-мун за реконфигурација на меѓународната цивилна мисија на Косово. Според одредбите од планот, договорен меѓу ОН и Србија, идната цивилна мисија ЕУЛЕКС ќе има неутрален статус по однос на независноста на Косово, што, според српските медиуми, значи дека присуството на оваа мисија нема да претпоставува ...

Советот за безбедност расправа за планот на Бан Ки-мун за Еулекс

Алсат-М - 26.11.2008

Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за планот на генералниот секретар Бан Ки-мун за реконфигурација на меѓународната цивилна мисија на Косово. Според одредбите од планот, договорен меѓу ОН и Србија, идната цивилна мисија ЕУЛЕКС ќе има неутрален статус по однос на независноста на Косово, што, според српските медиуми, значи дека присуството на оваа мисија нема да претпоставува ...

Косовската амбасада место не ја фаќа

Време - 26.11.2008

Ирина Гелевска Косовските власти се уште не можат да најдат локација за нивната амбасада во Македонија иако биле разгледани повеќе објекти во Скопје. Како што дознаваме официјална, Приштина бара место по прифатлива цена со добра местоположба и со современа инфраструктура.

Косово пак против ЕУЛЕКС

Вест - 26.11.2008

ПРИШТИНА, 26 ноември (Ројтерс) - Косовскиот премиер Хашим Тачи вчера повторно го одби новиот план на Обединетите нации за воведување на правно-полициска мисија од ЕУ на Косово. Реакцијата на Тачи дојде еден ден откако генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави дека Косово и Србија ќе соработуваат во мисијата ЕУЛЕКС.

ООН не сакаат поделба на Косово

Алсат-М - 26.11.2008

Обединетите нации се обидуваат да ја смират официјална Приштина со пораката дека никогаш не се залагале за поделба на Косово. „Ние никогаш не сме повикале на поделба на Косово и тоа не го правиме ниту сега“, изјави Бренден Варма, портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Бан Ки Мун, во интервјуто за британскиот сервис Би-Би-Си.

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за планот на Бан Ки-мун за идната цивилна мисија во Косово

Канал5 - 26.11.2008

Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за планот на генералниот секретар Бан Ки-мун за реконфигурација на меѓународната цивилна мисија на Косово. Според одредбите од планот, договорен меѓу ОН и Србија, идната цивилна мисија ЕУЛЕКС ќе има неутрален статус по однос на независноста на Косово, што, според српските медиуми, значи дека присуството на оваа мисија нема да претпоставува ...

Косово ќе се спротивстави на шесте точки на Бан Ки Мун

Алсат-М - 26.11.2008

Косовскиот претседател и премиер, Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи, рекоа дека косовските институции ќе пружат отпор во спроведувањето на шесте точки, кои, според нив, ја загрозуваат сувереноста на државата. „Убедени сме дека не може да се дозволи во секаков начин да се спроведат шесте точки, кои, ја нарушуваат сувереноста на Република Косово.

Србите и Албанците од Косово очекуваат Еулекс конечно да биде одобрена

Канал5 - 26.11.2008

Албанците и Србите на Косово од седницата на Советот на безбедност на ОН очекуваат на мисијата ЕУЛЕКС конечно да и биде одобрено да делува и тоа веќе во средината на следните денови. Официјалните лица од Косово цврсто стојат на ставот за неприфаќање на планот на ОН во шест точки со кои дополнително се одредуваат права за Србите во полицијата судството и царината.

Србија и Косово прифатија соработка со ЕУЛЕКС

Алсат-М - 26.11.2008

Србија и Косово со доза на отпор се согласија да соработуваат со новата мисија на ЕУ, ЕУЛЕКС, која ќе помогне во водењето на Косово под знаме на ОН. Ова денеска во Вашингтон го изјави генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, кој појасни дека усвоениот план предвидува мисијата на ОН на Косово, УНМИК, да ги задржи овластувањата, но да го пренесе секојдневното управување на ЕУЛЕКС.

Советот за безбедност денеска ќе расправа за Косово

Форум - 26.11.2008

Бан во извештајот го поздравува позитивниот исход од разговорите со Белград околу шесте точки за реконфигурација на УНМИК и одлуката на Србија да го прифати тој договор. Генералниот секретар на ОН изразува очекување дека во наредниот период ќе биде продолжено распоредувањето на Еулекс на територијата на цело Косово и нагласува дека таа мисија „во целост ќе ја почитува Резолуцијата 1244 на ...

Србија и Косово ќе соработуваат со новата мисија на ЕУ

Нетпрес - 26.11.2008

Србија и Косово се согласиле и покрај отпорот, да соработуваат со новата мисија ЕУЛЕКС, известил вчера, генералниот секретар на ООН, Бан Ки мун. Како што навел Бан Ки мун, во тромесечниот извештај на Советот за безбедност,Србија ги прифатила резултатите од расправата во дијалогот и аранжманите претставени во сегашниот извештај.

ОН ги смируваат Косоварите

Макфакс - 26.11.2008

Обединетите нации се обидуваат да ја смират официјална Приштина со пораката дека никогаш не се залагале за поделба на Косово. „Ние никогаш не сме повикале на поделба на Косово и тоа не го правиме ниту сега“, изјави Бренден Варма, портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Бан Ки Мун, во интервјуто за британскиот сервис Би-Би-Си.

Србите и Албанците од Косово очекуваат Еулекс конечно да биде одобрена

Кирилица - 26.11.2008

- Во тој случајт ќе имаме голема мисија која ќе се занимава со судство и полиција што значи ќе ги истражува злосторствата над Србите од 1999 година кои се заборавени, но и овие од понов датум, изјави Ивановиќ. ...

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за планот на Бан Ки-мун за идната цивилна мисија во Косово

Сител - 26.11.2008

Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за планот на генералниот секретар Бан Ки-мун за реконфигурација на меѓународната цивилна мисија на Косово. Според одредбите од планот, договорен меѓу ОН и Србија, идната цивилна мисија ЕУЛЕКС ќе има неутрален статус по однос на независноста на Косово, што, според српските медиуми, значи дека присуството на оваа мисија нема да претпоставува ...

СБ на ОН расправа за Косово

Макфакс - 26.11.2008

Советот за безбедност на Обединетите нации (СБ ОН) денеска ќе расправа за извештајот за Косово на генералниот секретар Бан Ки Мун, којшто содржи план за реконфигурација на УНМИК. „Седницата е закажана за в среда попладне“ потврди за српските медиуми, министерот советник во мисијата на Костарика во ОН, држава претседавач со СБ во ноември.

Приштина не го прифаќа планот на ОН, но го поддржува ЕУЛЕКС

Макфакс - 26.11.2008

Косовските власти се против спроведување на шесте точки од планот на Обединетите нации за распоредување на ЕУЛЕКС на Косово, бидејќи со тоа, според нив, се крши сувереноста на земјата. „Го поздравуваме распоредувањето на ЕУЛЕКС во цело Косово и ќе работиме за да ја олесниме работата, но не можеме да дозволиме спроведување на шесте точки кои ја кршат сувереноста на нашата земја“, се вели во во ...

Србија и Косово прифатија соработка со ЕУЛЕКС

Макфакс - 26.11.2008

Србија и Косово со доза на отпор се согласија да соработуваат со новата мисија на Европската унија, ЕУЛЕКС, која ќе помогне во водењето на Косово под знаме на Обединетите нации (ОН). Ова денеска во Вашингтон го изјави генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, кој појасни дека усвоениот план предвидува мисијата на ОН на Косово, УНМИК, да ги задржи овластувањата, но да го пренесе секојдневното ...

Њујорк: Советот за безбедност на ОН ќе расправа за извештајот на Бан Ки Мун за Косово

Р.С.Европа - 26.11.2008

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе расправа за извештајот на генералниот секретар Бан Ки-мун за реконфигурација на цивилната мисија на Косово.Како што соопшти портпаролот на костариканското претседателство Маурицио Арињано на седницата ќе учествува и српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ.

Берлин го отфрли стравот на Приштина во врска со планот на ОН

Сител - 26.11.2008

Германската Влада денеска ги отфрли стравувањата на косовските власти за евентуална поделба на Косово, доколку се примени планот од шест точки, предложен од ОН за функционирање на мисијата на ЕУ -ЕУЛЕКС, пренесе Франс прес. Косовските власти го отфрлија планот, предложен од ОН, а кој беше одобрен од Србија.

Советот за безбедност на ОН расправа за идната цивилна мисија во Косово

Алфа - 26.11.2008

Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за планот на генералниот секретар Бан Ки-мун за реконфигурација на меѓународната цивилна мисија на Косово. Според одредбите од планот, договорен меѓу ОН и Србија, идната цивилна мисија ЕУЛЕКС ќе има неутрален статус по однос на независноста на Косово, што, според српските медиуми, значи дека присуството на оваа мисија нема да претпоставува ...

ЕУЛЕКС ќе биде неутрален

Вечер Прес - 26.11.2008

Мисијата на ЕУ на Косово ЕУЛЕКС ќе биде неутрална во однос на независноста на Косово, исто како и Обединетите нации, потврди генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун во извештај објавен во Њујорк. "ЕУЛЕКС ќе ги почитува одредбите од резолуцијата 1244 на СБ на ОН и ќе дејствува под заедничко раководство на ОН и во контекстот на неутралноста на организацијата по однос на статусот на Косово".

Тачи планира конфликти на Косово за да ја спаси Владата?

Н.Македонија - 26.11.2008

И покрај противењето на голем дел од косовските Албанци, претседателот на косовската влада Хашим Тачи ќе мора да ја прифати мисијата на ЕУ (ЕУЛЕКС) на начин на кој тоа го предвидува планот од шест точки на генералниот секретар на ОН, што сериозно ќе го загрози опстојувањето на неговата влада.

Косово не може да си одбере простории за амбасада

А1 - 25.11.2008

Воспоставувањето на дипломатските односи со Косово доцни поради чисто технички прашања, ова е објаснувањето од косовската Влада. Дознаваме дека и покрај едномесечната потрага за седиште на амбасадата на Косово во Македонија, косовските власти се уште не можат да најдат простории по прифатливи цени.

Косово е пред поделба по етничка линија

А1 - 25.11.2008

Советот за безбедност за утре ја закажа седницата на која ќе треба да го разгледа извештајот подготвен од Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, со кој Приштина и формално ќе изгуби секаква власт врз српско население. „Очигледно дека овде има една политички-дипломатска офанзива од страна на Србија и јас се плашам дека крајната консеквенца од сето ова може да биде, веќе дефакто, признавање на ...

Бан Ки Мун: Србија и Косово ќе соработуваат со ЕУЛЕКС

Алсат-М - 25.11.2008

Извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за Косово е доставен на членките на Советот за безбедност на ОН. Тоа го соопшти Брендон Варма, портпарол на генералниот секретар, но не прецизираше датум кога СБ на ОН ќе го разгледа извештајот. Бан Ки-мун изјави вчера дека Косово и Србија ќе соработуваат со мисијата на ЕУ - Еулекс, која се очекува да почне со работа во следниот месец.

Извештајот на ОН му дава мандат на ЕУЛЕКС само за резолуцијата 1244

Алсат-М - 25.11.2008

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени замина во Њујорк за да учествува на расправата за Косово во Советот за безбедност. Портпаролката на косовското МНР, Албана Беќири, рече дека министерот Хисени заминал во Њујорк по сигурните најави дека состанокот ќе се одржи во среда.

Тачи:Зелено светло за ЕУЛЕКС, но не и за планот на ОН

Алсат-М - 25.11.2008

ЕУЛЕКС може да се распореди на Косово, но само во согласност со Уставот и законите на државата, порача косовскиот премиер Хашим Тачи. Планот на ОН за распредување на ЕУЛЕКС нема да се признава и како таков нема да биде спроведен на Косово, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. Тој ја отфрли и резолуцијата 1244 на ОН како нерелевантна и безначајна по прогласувањето на независноста.

Мекормак:Косово е суверена држава

Алсат-М - 25.11.2008

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Шон Мекормак синоќа изјави дека САД тесно соработуваат со европјaните околу распоредувањето на мисијата ЕУЛЕКС во Косово. Запрашан да го коментира одбивањето од страна на косовските Албанци на новиот план за мисијата ЕУЛЕКС, Меркормак рече дека никој не може да го врати часовникот наназад бидејќи Косово е суверена држава.

Тирана и Подгорица против планот на Бан Ки Мун

Алсат-М - 25.11.2008

Планот од шест точки за Косово на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун е неприфатлив, оценија денеска премиерите на Албанија и Црна Гора на средба во Тирана. Албанскиот премиер Сали Бериша и неговиот црногорски колега Мило Ѓукановиќ побараа од Советот за безбедност на Обединетите нации да го разгледа Планот и, притоа, да се консултира со локалните фактори во регионот.

Бан Ки-мун смета дека Србија и Косово треба да се согласни да соработуваат со мисијата на ЕУ

Канал5 - 25.11.2008

Извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за Косово е доставен на членките на Советот за безбедност на ОН. Тоа го соопшти Брендон Варма, портпарол на генералниот секретар, но не прецизираше датум кога СБ на ОН ќе го разгледа извештајот. Бан Ки-мун изјави вчера дека Косово и Србија ќе соработуваат со мисијата на ЕУ - Еулекс, која се очекува да почне со работа во следниот месец.

Јеремиќ: Планот на ОН за ЕУЛЕКС ги зема предвид барањата на Белград

Кирилица - 25.11.2008

Планот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, предложен од Советот за безбедност на ОН, за распоредување на мисијата на ЕУ во Косово (ЕУЛЕКС) ги зема предвид сите барања формулирани од Србија и отфрлени од Приштина, изјави српскиот шеф на дипломатијата Вук Јеремиќ, цитиран од ...

Бан Ки-мун: Србија и Косово треба да се согласни да соработуваат со ЕУЛЕКС

Алфа - 25.11.2008

Извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за Косово е доставен на членките на Советот за безбедност на ОН. Тоа го соопшти Брендон Варма, портпарол на генералниот секретар, но не прецизираше датум кога СБ на ОН ќе го разгледа извештајот. Бан Ки-мун изјави вчера дека Косово и Србија ќе соработуваат со мисијата на ЕУ - Еулекс, која се очекува да почне со работа во следниот месец.

Бан Ки-мун: Србија и Косово ќе соработуваат со мисијата на ЕУЛЕКС

Кирилица - 25.11.2008

Извештајот на генералниот секретар на ОН за Косово е доставен до членките на Советот за безбедност на ОН соопшти Брендон Варма, портпарол на генералниот секретар, но не прецизираше датум кога СБ на ОН ќе го разгледа ...

Њујорк: Извештајот на Бан Ки Мун за Косово доставен до Советот за безбедност

Р.С.Европа - 25.11.2008

Извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за Косово е доставен на членките на Советот за безбедност на ОН, изјави портпаролот Бренден Варма. Тој не соопшти кога ќе биде закажана седницата на Советот на која ќе биде разгледан извештајот.

Планот на Бан Ки Мун неприфатлив за Косово

Макфакс - 25.11.2008

Планот од шест точки на генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Бан Ки Мун, „беше и остана неприфатлив за Косово“, смета косовскиот премиер Хашим Тачи. Обраќајќи се пред косовските парламентарци, Тачи изјави дека Резолуцијата 1244 сега е ирелевантна за Косово.

Албанија и Црна Гора против планот на Бан Ки Мун за Косово

Макфакс - 25.11.2008

Планот од шест точки за Косово на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун е неприфатлив, оценија денеска премиерите на Албанија и Црна Гора на средба во Тирана, јави дописникот на Макфакс. Албанскиот премиер Сали Бериша и неговиот црногорски колега Мило Ѓукановиќ побараа од Советот за безбедност на Обединетите нации да го разгледа Планот и, притоа, да се консултира со локалните фактори во регионот.

Нова Војна на Косово!

Нетпрес - 25.11.2008

За да ја спаси својата влада, Хасим Тачи планирал во селото Брџани да испровоцира судир кој ќе се пренесе во цело Косово. Хашим Тачи ќе мора да го прифати Еулекс на тој начин како што предвидува планот од шест точки на генералниот секретар на ООН, и покрај тоа што мнозинството од косовските Албанци не се задоволни со планот, со тоа озбилно би се довело во прашање опстанокот на неговата партија, ...

„ЕУЛЕКС има мандат во цело Косово“

BBC - 24.11.2008

Косовската миистерка за правда Некибе Келменди во разговор за БиБиСи ги коментира последниве случувања на Косово по доставувањето на шесте точки од страна на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, за тоа како би требало да функционира новата мисија ЕУЛЕКС. Според неа, властите во Белград по секоја цена настојуваат да го вратат Косово под српски суверенитет.

Харадинај: Косовската Влада нема визија

А1 - 24.11.2008

Косовската Влада нема визија за решавање на многубројни проблеми со кои се соочува Косово. Ова го изјави претседателот на опозиционата Алијанса за иднината на Косово (АЗБК) Рамуш Харадинај, додавајќи дека „Косово не е во добра ситуација“. „Имаме владејачки структури кои не се креативни, туку потрошувачки. Имаме на дело политика која нема визија како успешно да се развиваме“, рече Харадинај.

Солана: Разместувањето на ЕУЛЕКС од 2 декември ширум Косово

Алсат-М - 24.11.2008

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана изјави денеска во Брисел оти се надева дека мисијата ЕУЛЕКС ќе почне со работа на 2 декември на целата територија на Косово. Солана, на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер изјави дека очекува оти извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за реконфигурација на УНМИК ...

Пак зоврива косовското тенџере

Дневник - 24.11.2008

Протестите во Приштина одржани во минатата недела, на кои учествувале околу 20.000 лица, покажаа една сосема нова слика за Косово. Политичките посматрачи во Приштина велат дека не паметат дека на кои и да било протести претходно не било развиорено и американското знаме. Но, не и овој пат. Значи, се случи и тоа.

Советот за безбедност во среда за Еулекс

Алсат-М - 24.11.2008

Седница на Советот за безбедност на ОН за преобликување на меѓународната цивилна мисија на Косово, ќе се одржи во среда. Генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун, според најави на дипломатите кои ги пренесуваат белградските гласила, неделава би требало да го објави извештајот во кој се наведува дека е постигната доволна согласност Еулекс да преземе некои од овластувањата на УНМИК.

Приштина: ЕУЛЕКС да се распореди, но според косовскиот Устав

Алсат-М - 24.11.2008

Косовските лидери побараа од генералниот секретар на ООН, во неговиот извештај за Косово, да го земе во предвид и негативниот став на Приштина за договорот од шест точки меѓу Белград и ООН. Претседателот Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи, на денот кога се очекува објавување на овој извештај велат дека ЕУЛЕКС може да се распореди низ Косово, само со почитување на Уставот на Косово и планот на ...

Солана: Разместувањето на ЕУЛЕКС од 2 декември ширум Косово

Канал5 - 24.11.2008

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана изјави денеска во Брисел оти се надева дека мисијата ЕУЛЕКС ќе почне со работа на 2 декември на целата територија на Косово. Солана, на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер изјави дека очекува оти извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за реконфигурација на УНМИК ...

Извештајот на Бан Ки-мун доставен на членките на Советот за безбедност

Алсат-М - 24.11.2008

Извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за Косово е доставен на членките на Советот за безбедност на ОН, изјави портпаролот на генералниот секретар Бренден Варма. - Копиите од извештајот се доставени на членките, изјави Варма, напоменувајќи дека „извештајот се уште не е подготвен за објавување во јавноста, но оти тоа може да се очекува во наредните часови.

Сејдиу:Планот во шест точки на ОН останува неприфатлив

Алсат-М - 24.11.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу денеска изјави дека Приштина не го прифаќа планот од шест точки на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун. Според Сејдиу, одбивањето е поради тоа што со овој план не се почитува територијалната целост на Косово.

Солана: Разместувањето на ЕУЛЕКС од 2 декември ширум Косово

Кирилица - 24.11.2008

Солана, на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер изјави дека очекува оти извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за реконфигурација на УНМИК „наскоро ќе биде претставен на Советот за безбедност на ОН“; но не прецизираше точен датум.

Харадинај: Косовската Влада нема визија

Макфакс - 24.11.2008

Косовската Влада нема визија за решавање на многубројни проблеми со кои се соочува Косово. Ова го изјави претседателот на опозиционата Алијанса за иднината на Косово (АЗБК) Рамуш Харадинај, додавајќи дека “Косово не е во добра ситуација“. “Имаме владејачки структури кои не се креативни, туку потрошувачки. Имаме на дело политика која нема визија како успешно да се развиваме“, рече Харадинај.

Советот за безбедност, в среда, за Еулекс

Макфакс - 24.11.2008

Седница на Советот за безбедност (СБ) на ООН за преобликување на меѓународната цивилна мисија на Косово, ќе се одржи в среда, јавија белградските гласила повикувајќи се на дипломатски извори. Генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун, според најави на дипломатите, неделава би требало да го објави извештајот во кој се наведува дека е постигната доволна согласност Еулекс да преземе некои од ...

Седница на Советот за безбедност на он за Косово в среда

Сител - 24.11.2008

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации, на која генералниот секретар Бан Ки Мун треба да го претстави извештајот за трансформацијата на меѓународната цивилна мисија на Косово ќе се одржи в среда, јави српската државна телевизија, повикувајќи се на дипломатски извори.

Лимај: Можна оставка на владата доколку се прифати планот на Бан Ки Мун

Нетпрес - 24.11.2008

Потпретседателот на Демократската партија на Косово и министер за транспорт и телекомуникации Фатмир Лимај изјавил дека владата треба да ја процени смислата за останување на власт доколку се прифати планот од шест точки на генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун. Гостувајќи во телевизијата “Кохавизион“, Лимај рекол дека прифаќањето на шесте точки би значело кршење на Уставот.

Сејдиу:Планот во шест точки на ОН е неприфатлив

Макфакс - 24.11.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу денеска изјави дека Приштина не го прифаќа планот од шест точки на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун. Според Сејдиу, одбивањето е поради тоа што со овој план не се почитува територијалната целост на Косово.

Солана: Еулекс во декември на цело Косово

Макфакс - 24.11.2008

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) Хавиер Солана “се надева“ дека мисијата на Еулекс, на почетокот на декември, ќе биде распоредена “на цело Косово“. Според европретставникот, генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун “набргу“ ќе поднесе извештај пред Советот за безбедност на ООН.

Богдановиќ го отфрлил косовскиот предлог за Еулекс

Нетпрес - 24.11.2008

Српскиот министер за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ денес изјавил дека Србите на Косово и Метохија не го прифаќаат предлогот на косовските институции, содржан во четири точки, за распоредување на Еулекс во покраината. “Четирите точки кои ги предложија Албанците се апсолутно неприфатливи за српската заедница, а со самото тоа и за државата Србија бидејќи не ја дефинираат слободата на ...

Еулекс на Косово во декември

Вечер Прес - 24.11.2008

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации, на која генералниот секретар Бан Ки Мун треба да го претстави извештајот за трансформацијата на меѓународната цивилна мисија на Косово, ќе се одржи в среда, јави српската државна телевизија, повикувајќи се на дипломатски извори.