TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Транспорт: Наводите на Макрадули се чисти шпекулации

Нетпрес - 14.07.2012

Во однос на прес-конференцијата на Јани Макрадули, на која тој го користи немилиот настан на уривање потпорен ѕид на улицата “Салвадоре Аљенде“ во Скопје, Министерството за транспорт и врски ...

Продажбата замира, цените остануваат

Дневник - 13.07.2012

Вработените во агенциите признаваат дека досега немале ваков случај - уривање на ѕид кој е причина за отворено сомнение за безбедноста на одреден локалитет, па затоа се потпираат на минатото кога ...

Макрадули: Јанакиевски и Тодоровиќ да понесат одговорност за потпорниот ѕид

А1 On - 13.07.2012

Јавноста со денови е сведок на препукувањата помеѓу Министерството за транспорт и врски, Општината Центар и инвеститорите во врска со попуштањето на потпорниот sид со кое е загрозено домувањето на ...

Опозицијата: Кој е виновен за ѕидот на Водно?

Алфа - 13.07.2012

Опозицијата бара министерот за транспорт и врски и првиот човек на Центар да одговорат дали има и други несовесни градби како попуштениот потпорен ѕид и кој ќе преземе одговорност за целиот настан.

Алчноста на власта ја загрози безбедноста на скопајни

+инфо - 13.07.2012

Одговорноста за уривањето на потпорниот ѕид на Водно, опозицијата ја лоцира кај Министерството за транспорт и врски и кај Општина Центар и предупредува дека не може ничиј профит да биде поважен од ...

Изјавата на Макрадули е шпекулација

+инфо - 13.07.2012

Изнесените наводи на Јани Макрадули во врска со уривањето на потпорниот ѕид на Водно се чисти шпекулации и извртувања на вистината за дневно-политички цели, оценува Министерството за транспорт и ...

Макрадули: Јанакиески и Тодоровиќ да не се амнестираат од одговорноста

Либертас - 13.07.2012

Министерот, Миле Јанакиески и градоначалникот, Владимир Тодоровиќ наместо да се обидуваат да се амнестираат од одговорноста, треба да објаснат ако причината за попуштањето на потпорниот sид е ...

До кога ќе се прави експертизата за уривањето на ѕидот на Водно

Канал5 - 13.07.2012

Урнатиот потпорен ѕид речиси целосно е покриен со земја за да не се спушта надолу. Работниците и денеска префрлаа земја пред ѕидот кој во меѓувреме продолжува да се распаѓа на местата каде бил споен.

Кој ќе ја понесе одговорноста за попуштањето на потпорниот ѕид?

Сител - 13.07.2012

Кој ќе ја понесе одговорноста за попуштањето на потпорниот ѕид? Јани Макрадули денеска ги повика Министерот за транспорт и врски Јанакиески и градоначалникот на Општина Центар Тодоровиќ да го посочи ...

Макрадули: Кој со име и презиме ќе понесе одговорност за урнатиот потпорен ѕид?

Нетпрес - 13.07.2012

Кој со име и презиме ќе понесе одговорност за ова урбанистичко злодело, праша денеска Јани Макрадули од СДСМ во изјава дадена пред зградите зад кои пред два дена се урна потпорниот ѕид на Водно.

Макрадули: Кој ќе ја понесе одговорноста за попуштањето на потпорниот ѕид

Курир - 13.07.2012

Јани Макрадули, член на извршниот одбор на СДСМ денеска упати прашање до министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и до градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ, кој ќе ја понесе ...

Министерство за транспорт и врски: Макрадули шпекулира за дневно-политички цели

Press24 - 13.07.2012

Изнесените наводи на Јани Макрадули во врска со уривањето на потпорниот ѕид на Водно се чисти шпекулации и извртувања на вистината за дневно-политички цели, оценува Министерството за транспорт и ...

Јанакиевски и Тодоровиќ треба да сносат одговорност за потпорниот ѕид на Водно

Sky - 13.07.2012

-Јавноста со денови е сведок на препукувањата помеѓу Министерството за транспорт и врски, Општината Центар и инвеститорите во врска со попуштањето на потпорниот sид со кое е загрозено домувањето на ...

МТЦ: СДСМ повторно ја извртува вистината

Курир - 13.07.2012

Изнесените наводи на Јани Макрадули во врска со уривањето на потпорниот ѕид на Водно се чисти шпекулации и извртувања на вистината за дневно-политички цели, оценува Министерството за транспорт и ...

Макрадули: Што друго е несовесно и недговорно изградено на Водно?

Макфакс - 13.07.2012

Ако причината за попуштањето на потпорниот sид е несовесна градба, што друго е на ваков ист начин несовесно и недговорно изградено? Ова прашање во петок на прес конференција Јани Макрадули од СДСМ го ...

Министерство за транспорт и врски:Макрадули ја извртува вистината

Макфакс - 13.07.2012

Потпорните ѕидови не се предмет на деталните урбанистички планови и дел од потребните градежни работи при реализација кои се спроведуваат во зависност од теренските прилики и нивната потреба и ...

Тодоровиќ: Нестручноста и големината се главни причини за уривањето на ѕидот

24 Вести - 12.07.2012

Урнатиот потпорен ѕид којшто требаше да ги заштитува двете новоизградени згради на Водно, паднал бидејќи бил лошо и нестручно изведен, а била надмината и планираната големина, изјави градоначалникот ...

Опомена од Водно

Вест - 12.07.2012

По уривањето на шестметарскиот потпорен ѕид, вчера на Водно немаше никој. Двете згради врз кои се урна бетонската потпора беа празни и оградени со лента, а на педесетина метри од нив стоеше полиција, ...

Потпорниот ѕид не ги потпре зградите

Утрински - 12.07.2012

Никој не може да гарантира дека нема да продолжи лизгањето на земјиштето на Средно Водно Потпорниот ѕид што завчера се урна на улицата „Салвадоре Алјенде“, кај две трикатници, во близина на хотел ...

Водно го враќа ударот

Утрински - 12.07.2012

Димитар Чулев На крајот ќе се испостави дека и не бил виц наводниот оглас „Продавам куќа на клизиште, со тенденција за шест месеци да биде во строг центар. Цена променлива“.

Тодоровиќ - Ѕидот на Водно беше нестручно изведен

Утрински - 12.07.2012

„Лично не ми се допаѓа тоа што таму, наместо дрвја има згради, но постојат процедури и има систем според кој се носат урбанистичките планови.

Водно дојде по своето, одговорноста ќе се бара

Дневник - 12.07.2012

За ваквата драматична ситуација на Водно лани алармираше и професорот Горан Марковски од Градежниот факултет. Писмено, но и преку медиуми реагираше до општинарите дека едниот ѕид под „Панорама“ е ...

Ќе има ли градежен бизнис на Водно?!

Капитал - 12.07.2012

По градежната експанзија која во последните две-три години се случува во Скопје, се отвори дилемата како се гради. Актуелниот случај кога се сруши потпорен ѕид на Водно и оштети две станбени згради ...

На неколку метри од урнатиот ѕид повторно се гради

Н.Македонија - 12.07.2012

На само неколку метри од местото каде што се урна потпорен ѕид на улицата Салвадор Аљенде и дваесетина семејства беа евакуирани, градежните работници не престануваат да градат Потпорниот ѕид се ...

Урнатиот ѕид бил нестручно изведен и била надмината планираната големина

Алфа - 12.07.2012

Урнатиот ѕид којшто требаше да ги заштитува двете новоизградени згради на Водно, паднал бидејќи бил лошо и нестручно изведен, а била надмината и планираната големина.

Ѕидот на Водно попуштил зашто бил лошо направен

А1 On - 12.07.2012

Градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ изјави дека урнатиот ѕид на Водно бил лошо и нестручно изведен, а била надмината и планираната големина.

Тодоровиќ: Инвеститорот е одговорен за пукнатиот ѕид

Алфа - 12.07.2012

Изведувачот на потпорниот ѕид на „Салвадор Аљенде“, кој се јавува како инвеститор на објектот каде се урна, е виновен што тој попуштил и ги доведе во опасност станарите од двете згради лоцирани ...

Ѕидот на Водно се срушил поради нестручна изведба

Кирилица - 12.07.2012

Урнатиот ѕид којшто требаше да ги заштитува двете новоизградени згради на Водно, паднал бидејќи бил лошо и нестручно изведен, а била надмината и планираната големина - изјави денес градоначалникот на ...

Кој ќе ја плати штетата на Водно ?!

Канал5 - 12.07.2012

Два дена по уривањето на потпорниот ѕид на Водно извесно е дека ѕидот попуштил оти бил подигнат неколку метри над дозволеното.

Причината за попоуштањето на ѕидот на Водно лошата изведба

Sky - 12.07.2012

Урнатиот ѕид на Водно бил лошо и нестручно изведен, а била надмината и планираната големина, изјави Владимир Тодоровиќ градоначалник на општина Центар.

Тодоровиќ: Ѕидот на Водно се сруши поради лоша и нестручна иведба

Press24 - 12.07.2012

Градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ изјави дека потпорнилот ѕид на Водно сеурнал поради лошата и нестручна изведба.

Урнатиот ѕид бил нестручно изведен и била надмината планираната големина

Макфакс - 12.07.2012

Урнатиот ѕид којшто требаше да ги заштитува двете новоизградени згради на Водно, паднал бидејќи бил лошо и нестручно изведен, а била надмината и планираната големина.

Кој е виновен за уривањето на потпорниот ѕид на Водно

24 Вести - 11.07.2012

Кризен штаб ќе ги испитува причините за уривањето на потпорниот ѕид на зградата во скопската населба Водно. Експертска екипа составена од Градежниот факултет ќе утврди дали постои опасност од ...

Истрага за уривањето и изградба на нов потпорен ѕид

24 Вести - 11.07.2012

Градежниот инспекторат на општина Центар ќе покрене истрага за уривањето на потпорниот ѕид на Водно. Во меѓувреме општината им наложи на инвеститорите да изградат нов ѕид.

Попушти потпорен ѕид на Водно

Р.С.Европа - 11.07.2012

Попушти потпорен ѕид над хотелот Панорама на Водно. Ѕидот оштетил автомобил, а две станбени згради се во опасност. Медиумите објавија дека едната од зградите била празна, а другата населена, па ...

Истрага за урнатиот ѕид на Водно

Р.С.Европа - 11.07.2012

Истрага за причините за уривањето на потпорниот ѕид на Водно, нареди главниот градежен инспектор во општина Центар, Милан Пижула.

Стручноста под тепих, урбанистичкиот хаос на виделина

Р.С.Европа - 11.07.2012

При градењето не се почитуваат урбанистичките станадарди, сè се гледа низ призмата на заработката, стручноста ставена под тепих.

Градењето на Водно како бумеранг - Попушти потпорен ѕид

Телма - 11.07.2012

Попушти потпорен ѕид над хотелот „Панорама на Водно“. Две станбени згради се во опасност.Едната од зградите е ненаселена, а од другата станарите се евакуирале поради продолжено лизгање на земјиштето ...

ДОМ - Природата ја казнува ароганцијата на капиталот

Утрински - 11.07.2012

Од партијата посочуваат дека веќе неколку години наназад нивните укажувања за состојбите на Водно се игнорираат ДОМ смета дека со уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и ...

ДОМ: Природата на Водно ја казни ароганцијата на капиталот

МКД - 11.07.2012

Уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите го вклучи црвениот аларм за запирање на неконтролираната урбанизација на Водно.

Истрага за уривањето и наредба за изградба на нов потпрорен ѕид

Телма - 11.07.2012

Главниот градежен инспектор во општина Центар ќе покрене истрага за причините за уривањето на потпорниот ѕид на Водно. Во меѓувреме општината им наложи на инвеститорите да изградат нов ѕид.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Се урна потпорен ѕид, станари од две згради во опасност

Дневник - 11.07.2012

Она на што апелираа градежни инженери со години, се случи денеска-на падините на Водно, под хотелот „Панорама“, попушти еден од потпорните ѕидови на станбен објект на крак од улица „Салвадор Аљенде“.

Се урна потпорен ѕид на Водно

Идивиди - 11.07.2012

Фото Дневник На падините на Водно, под хотелот “Панорама“ вчера попушти потпорен ѕид на станбен објект на улицата “Салвадор Аљенде“, поради што неколку семејства беа евакуирани поради можните ...

Фото: Евакуација на Водно заради опасност од рушење на зграда

БркајРабота - 11.07.2012

Според информациите, оштетено е само едно патничко возило марка „Волгсфаген“ сопственост на еден од станарите кое било паркирано меѓу ѕидот и зградите.

Ќе се утврдува одговорност за ѕидот кај Водно

Алфа - 11.07.2012

Градежниот инспекторат на Општина Центар ќе утврдува одговорност за пукнатиот потпорен ѕид на Водно. Дали постои опасност од свлечиште на земјиштето и причините за пукањето на ѕидот ќе утврдува ...

ВИДЕО: На Водно не се престанува со градење, три згради во опасност под урнатиот ѕид

А1 On - 11.07.2012

Тешка машинерија, компресори, голем број работници – на падините на Водно, каде вчера попушти еден од потпорните ѕидови и оштети две новоизградени згради, и денеска забрзано се работи на ...

ДОМ: Да се постави горна граница за урбанизација на Водно

А1 On - 11.07.2012

Уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите, го вклучи црвениот аларм за запирање на неконтролираната урбанизацијата на Водно.

Ќе се санира потпорниот ѕид на Водно

Н.Македонија - 11.07.2012

Набрзо ќе биде отстранет и ќе се санира потпорниот ѕид што вчера се сруши на улицата „Славејко Арсов“ без број, во нселбата Водно Овластениот градежен инспектор од општина Центар, Милан Пижула на ...

Засега нема одговорност за уривањето на потпорниот ѕид

Алфа - 11.07.2012

Засега нема одговорност за никого за потпорниот ѕид што се урна вчера на Водно, а кој требаше да го држи земјиштето зад двете новоизградени згради.

Засега нема одговорност за уривањето на потпорниот ѕид

Кајгана - 11.07.2012

Засега нема одговорност за никого уривањето на потпорниот ѕид на Водно, а кој требаше да го држи земјиштето зад двете новоизградени згради.

Нов потпорен ѕид на „Салвадор Аљенде“

Алфа - 11.07.2012

Потпорниот ѕид кој се урна на Салвадор Аљенде ќе се отстрани под надзор на општинските инспектори од Центар. Допрва ќе истражувале чија е одговорноста за уривањето на ѕидот кој во опасност доведе ...

Eвакуација на граѓаните по уривањето на потпорниот ѕид на Водно

+инфо - 11.07.2012

Формиран e Кризен штаб на Град Скопје кој трeба да ги утврди причините и вината за уривањето на потпорниот ѕид на зградаta, лоцирана на улица Салвадор Аљенде во населбата Водно.

ДОМ: Природата ја казнува ароганцијата на капиталот

+инфо - 11.07.2012

Демократската Обнова за Македонија смета дека со уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите, вклучен е црвениот аларм за запирање на неконтролираната ...

Засега нема виновник за урнатиот потпорен ѕид

+инфо - 11.07.2012

Засега нема одговорност за никого за потпорниот ѕид што се урна во вторникот на Водно, а кој требаше да го држи земјиштето зад двете новоизградени згради, а ќе се чека експертизата која што Општина ...

Десетина семејства од Водно не можат да се вратат дома

Кирилица - 11.07.2012

Попушти еден од потпорните ѕидови на падините на Водно, под хотелот „Панорама. Ѕидот на станбен објект на крак од улица „Салвадор Аљенде“ оштети автомобил, а станарите беа евакуирани.

Попушти потпорен ѕид на Водно- станарите евакуирани, постои опасност од уривање на две згради

Канал5 - 11.07.2012

Се урна десетметарски потпорен ѕид во скопската населба Водно и заврши во две згради кои всушност, требало да ги заштитува од ерозија.

Се бара одговорност за уривањето на потпорниот ѕид на Водно

Кирилица - 11.07.2012

Градежниот инспекторат на Општина Центар ќе утврдува одговорност за пукнатиот потпорен ѕид на Водно. Експертска екипа од градежниот факултет ќе утврдува дали постои опасност од свлечиште на ...

Опасност од свлечиште на Водно, распука и соседниот ѕид на улица Салвадор Аљенде

Либертас - 11.07.2012

На местото на настанот бевме и денеска, околу 13 часот и евидентно беше дека со камиони се носи земја за да се спречи да се урне распуканиот ѕид што е на само педесетина метри од оној кој веќе е ...

ДОМ за Водно: Природата ја казнува ароганцијата на капиталот

Сител - 11.07.2012

ДОМ смета дека со уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите, вклучен е црвениот аларм за запирање на неконтролираната урбанизацијата на Водно.

Зошто се урна потпорниот ѕид на Водно и кој ќе одговара

Канал5 - 11.07.2012

(обновено 15.15) Општина Центар му наложи на инвеститорот на зградата на ул. Салвадор Аљенде бб на која вчера се урна потпорен ѕид, да направи експертиза која ќе ги утврди причините за инцидентот.

Општина Центар: Не се знаат причините за уривањето на ѕидот

Сител - 11.07.2012

Општина Центар сеуште не ги знае причините за падот на потпорниот ѕид на Водно. Ќе се чека изработка на експертиза а дотогаш сопствениците нема да можат да се вратат во своите домови.

На која улица е паднатиот ѕид - „Славејко Арсов“, „Салвадор Аљенде“ или „Тодор Александров“?

Канал5 - 11.07.2012

Скопските адреси и улици повторно во главна улога. Иста зграда на две или на три адреси. Тоа стана познато откако се урна потпорниот ѕид на Водно.

Ќе почне отстранување и санација на потпорниот ѕид на Водно

Сител - 11.07.2012

Набрзо ќе почне отстранување и санација на потпорниот ѕид што вчера се сруши на улицата „Славејко Арсов“ без број, во населбата Водно.

„Дивелоп груп“: Не сме граделе потпорен ѕид, очекуваме извинување од Андреј Петров

Либертас - 11.07.2012

Крајно несериозниот и шпекулативен пристап во обидот да се добијат некакви политички поени резултира со нарушување на угледот на фирмата и затоа очекуваме извинување од господинот Андреј Петров и ...

На Водно ќе се живее!

Вечер - 11.07.2012

СЕ УШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ ПРИЧИНАТА ЗА УРИВАЊЕТО НА ПОТПОРНИОТ ЅИД НА "СЛАВЕЈКО АРСОВ" Надлежните од општина Центар смируваат дека нема место за паника бидејќи не постои опасност од свлечиште на земјиштето ...

Се урна потпорен ѕид на Водно

Точка - 11.07.2012

На падините на Водно, под хотелот “Панорама“ вчера попушти потпорен ѕид на станбен објект на улицата “Салвадор Аљенде“, поради што неколку семејства беа евакуирани поради можните последици.

По уривањето на потпорниот ѕид жителите на Водно стравуваат за своите домови

Точка - 11.07.2012

Жителите во куќите на улицата Тодор Александров (поранешна Салвадор Аљенде) на Водно каде вчера попладне се урна еден од потпорните ѕидови вистински стравуваат дека ова е само најава за голема ...

Ќе се чека експертизата за да се утврди одговорност за урнатиот потпорен ѕид

Точка - 11.07.2012

Општина Центар побарала од инвеститорот “ЦДМ Камин“ да направи експертиза за да се утврдат причинирте за уривањето на потпорниот ѕид на улицата Тодор Александров во скопската населба Водно.

Се урна потпорен ѕид на Водно

Нетпрес - 11.07.2012

Фото Дневник На падините на Водно, под хотелот “Панорама“ вчера попушти потпорен ѕид на станбен објект на улицата “Салвадор Аљенде“, поради што неколку семејства беа евакуирани поради можните ...

Се урна потпорен ѕид под хотелот `Панорама`

Sky - 11.07.2012

Се урна потпорен ѕид на падините на Водно, под хотелот `Панорама`. Ѕидон на улицата `Салвадор Аљенде`, попуштил вчера а станарите кои живеат во двете згради се евакуирани поради можните последици.

Постои ли опасност од свлечиште на Водно, градежните инспектори на терен

Курир - 11.07.2012

Градежна инспекција од Општина Центар ќе ги утврдува причините и вината за пукањето на 15 метарскиот висок и 50 метри долгиот потпорен ѕид во скопската населба Водно.

ФОТО: По уривањето на потпорниот ѕид жителите на Водно стравуваат за своите домови

Нетпрес - 11.07.2012

Жителите во куќите на улицата Тодор Александров (поранешна Салвадор Аљенде) на Водно каде вчера попладне се урна еден од потпорните ѕидови вистински стравуваат дека ова е само најава за голема ...

Кризен штаб за урнатиот потпорен ѕид на Водно

Sky - 11.07.2012

Кои се причините за уривањето на потпорниот ѕид на Водно, ќе испитува специјално составен кризен штаб. Голем број на професори од Градежниот факултет во Скопје, ќе утврдува дали и понатаму има ...

По пукањето на отпорен ѕид на Водно: Градежниот инспекторат на Општина центар ќе утврдува одговорност, иако не се знае ...

БезПардон - 11.07.2012

Градежниот инспекторат на Општина центар ќе утврдува одговорност, откако вчера пукна потпорниот ѕид на улица “Салвадор Аљенде” во скопската населба Водно.

Се урна потпорен ѕид на Водно! Жителите стравуваат за своите домови!

Таратур - 11.07.2012

Жителите во куќите на улицата Тодор Александров (поранешна Салвадор Аљенде) на Водно каде вчера попладне се урна еден од потпорните ѕидови вистински стравуваат дека ова е само најава за голема ...

Поради срушениот ѕид постои опасност од свлечиште на Водно

Sky - 11.07.2012

Причините и вината за пукањето на 15-метарскиот ѕид долг 50 метри, помеѓу две згради на улицата `Салвадор Аљенде` на Водно денеска ги утврдува Градежна инспекција од општина Центар.

СДСМ: Кој е одговорен за пукањето на потпорниот ѕид на Водно?

Press24 - 11.07.2012

СДСМ бара надлежните институции брзо да го расчистат случајот со вчерашното пукање на потпорен ѕид на Водно, a одговорните да одговараат пред правосудните органи.

ДОМ: Инцидентот на Водно го вклучи црвениот аларм

Нетпрес - 11.07.2012

Уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите, го вклучи црвениот аларм за запирање на неконтролираната урбанизација на Водно, предупреди Демократска ...

Ќе се чека експертизата за да се утврди одговорност за урнатиот потпорен ѕид

Нетпрес - 11.07.2012

Општина Центар побарала од инвеститорот “ЦДМ Камин“ да направи експертиза за да се утврдат причинирте за уривањето на потпорниот ѕид на улицата Тодор Александров во скопската населба Водно.

ДОМ: Трката за престиж доведе до уривање на потпорниот ѕид - да се сопре урбанизацијата на Водно

Press24 - 11.07.2012

ДОМ смета дека со уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите, вклучен е црвениот аларм за запирање на неконтролираната урбанизацијата на Водно.

ДОМ: Природата ја казнува ароганцијата на капиталот

Фама - 11.07.2012

По повод уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите, Партијата за демократска обнова на Македонија (ДОМ) преку соопштение до јавноста повика за запирање ...

СДСМ бара расчистување на случајот со потпорниот ѕид на Водно

Курир - 11.07.2012

СДСМ бара надлежните институции брзо да го расчистат случајот со вчерашното пукање на потпорен ѕид на Водно, a одговорните да одговараат пред правосудните органи.

СДСМ и ДОМ реагираат за урбаниот хаос на Водно

eReporter - 11.07.2012

Најголемата опозициона партија СДСМ и Демократската обнова на Македонија (ДОМ) денеска го критикуваат урбаниот хаос на Водно, поттикнати од уривањето на еден потпорен ѕид кој ги зголемува ...

Урнатиот потпорен ѕид ќе се реконструира

Sky - 11.07.2012

На денешната пресконференција која ја одржа овластениот градежен инспектор на општина Центар, Милан Пижула истакна дека заедно со градоначалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ излегле на терен и ...

Дивелоп груп: СДСМ лаже, не сме учествувале во изградбата на потпорниот ѕид

Курир - 11.07.2012

Градежната фирма „Дивелот груп“ најостро реагира на невистините и инсинуациите изнесени во јавноста од страна на секретарот на СДСМ, Андреј Петров.

Ќе се гради нов потпорен ѕид, виновникот дополнително ќе се утврдува

Курир - 11.07.2012

Набрзо ќе почне отстранување и санација на потпорниот ѕид што вчера се сруши на улицата „Тодор Александров“ , во населбата Водно.

Инспектори од Општина Центар ќе утврдуваат одговорност за потпорниот ѕид

Макфакс - 11.07.2012

Градежниот инспекторат на Општина Центар треба да ја утврди одговорноста зошто се урна потпорниот ѕид во скопската населба „Водно“.

Метар квадратен во зградите кај напукнатиот ѕид чинел околу 1.400 евра

Макфакс - 11.07.2012

Жители на населбата Водно утрово доаѓаа на улицата „Салвадор Аљенде“ кај хотелот „Панорама“ да го видат урнатиот потпорен ѕид кој требаше да ги држи двете новоизградени згради.

ДОМ:Природата ја казнува ароганцијата на капиталот

Макфакс - 11.07.2012

Уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите, го вклучи црвениот аларм за запирање на неконтролираната урбанизацијата на Водно.

Засега нема одговорност за уривањето на потпорниот ѕид

Макфакс - 11.07.2012

Засега нема одговорност за никого за потпорниот ѕид што се урна во вторникот на Водно, а кој требаше да го држи земјиштето зад двете новоизградени згради.

„Дивелот груп“:Немаме врска со објектот на Водно, Петров да ни се извини

Макфакс - 11.07.2012

Градежната фирма „Дивелот груп" демантира каква било поврзаност со инцидентот околу пукањето на потпорен ѕид на Водно, реагирајќи на изјавата на генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров, кој праша ...

(ФОТО) Се урна потпорен ѕид на Водно, жителите на зградите евакуирани

Утрински - 10.07.2012

Жителите на овој дел од Скопје, велат дека поради опасност од излизгување на земјиштето и рушење на две згради од кои едната е населена, дел од населените граѓани се евакуираат Потпорен ѕид кој се ...

Попушти потпорен ѕид на Водно, граѓаните се евакуираат

Н.Македонија - 10.07.2012

Потпорен ѕид кој се наоѓа на улицата „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотел Панорама во Скопската населба Водно попладнево попушти.

Се урна потпорен ѕид на Водно, две згради во опасност

Кајгана - 10.07.2012

Две згради во скопската населба Водно, во близина на поранешниот хотел Панорама, се во опасност, откако во вторникот попладне се урна дел од потпорен ѕид на улицата „Салвадоре Аљенде“.

Паника под Водно: Се сруши потпорен ѕид

Здраво - 10.07.2012

Природата изгледа предупреди дека не е во ред под падините на Водно да никнуваат згради залепени една до друга. Попладневно се сруши потпорен ѕид на улицата „Салвадоре Аљенде“, под поранешниот хотел ...

Експерти од Градежен факултет ќе ги утврдуваат причините за пукање на ѕидот на Водно

Кајгана - 10.07.2012

Причините за пукањето на потпорниот ѕид во скопската населба Водно и дали постои опасност од лизгање на земјиштето, ќе ги утврди експертска екипа од Градежниот факултет во Скопје.

Паника на Водно - попушти потпорен ѕид

Алфа - 10.07.2012

Паника на Водно. Попуштил еден од потпорните ѕидови кои го обезбедуваат теренот околу новите згради над хотелот Панорама.

ГАЛЕРИЈА: Срушен потпорен ѕид на Водно

+инфо - 10.07.2012

Потпорен ѕид кој се наоѓа на улицата „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотел Панорама попладнево попуштил, се скршил и оштетил автомобил, а ги оптоварил другите потпорни ѕидови.

Се сруши потпорен ѕид на Водно, граѓаните се евакуираат

Либертас - 10.07.2012

Потпорен ѕид кој се наоѓа на улицата „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотел Панорама попладнево попуштил, се скршил и оштетил автомобил, а ги оптоварил другите потпорни ѕидови.

Попушти потпорен ѕид на Водно, граѓаните се евакуираат

Сител - 10.07.2012

Потпорен ѕид кој се наоѓа на улицата „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотел Панорама во Скопската населба Водно попладнево попушти, дел од него се урна и оштети еден автомобил, ерозијата на ...

Поради урнатиот ѕид, десетина семејства нема да се вратат дома

Либертас - 10.07.2012

Сега опасност не се заканува само на двете згради на кои е заглавен потпорниот ѕид, туку и на други згради и куќи, бидејќи другите потпорни ѕидови во тој ред се силно оптоварени и има голема опасност ...

Опасност од рушење на две згради на Водно, станарите се евакуираат

Курир - 10.07.2012

На улица „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотел Панорама попладнево дошло до кршење на потпорен ѕид кој оштетил автомобил и ги оптоварил останатите потпорни ѕидови.

Попушти потпорен ѕид на Водно: Опасност од рушење на две згради

Sky - 10.07.2012

Потпорен ѕид на улица „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотелот Панорама попладнево попуштил, при што ги оптоварил останатите ѕидови.

Опасност од рушење на две згради на Водно, станарите се евакуираат

Primetime - 10.07.2012

На улица „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотелот Панорама, попладнево дошло до кршење на потпорен ѕид кој оштетил автомобил и ги оптоварил останатите потпорни ѕидови.

ФОТО: Евакуирани станарите на Водно

Курир - 10.07.2012

По излизнувањето на ѕидот во близина на зградите на улицата Салвадор Аљенде евакуирани се сите станари и нема повредени лица.

Опасност од рушење на две згради на Водно: Станарите евакуирани (ОБНОВЕНО)

Sky - 10.07.2012

Потпорен ѕид на улица „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотелот Панорама попладнево попуштил, при што ги оптоварил останатите ѕидови. При кршењето на потпорниот ѕид бил оштетен еден автомобил.

Попушти потпорен ѕид на Водно- жителите на зградите евакуирани

Press24 - 10.07.2012

Потпорен ѕид кој се наоѓа на улицата „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотел Панорама во скопската населба Водно попладнево попушти, дел од него се урна и оштети еден автомобил а ерозијата на ...

Се урна потпорен ѕид на Водно, евакуирани станари

eReporter - 10.07.2012

Потпорен ѕид во елитната населба Водно се урна, со што се зголемија стравувањата оти неконтролираното градење под хотелот „Панорама“ би можело да предизвика потешка хаварија.

Опасност од рушење на две згради на Водно: Станарите евакуирани (ФОТО)

Sky - 10.07.2012

Како што претходно објавивме десетметарски потпорен ѕид на Водно попушти и се урна во двете згради кои всушност требало да ги заштитува.

Се урна потпорен ѕид на Водно, две згради во опасност

Макфакс - 10.07.2012

Две згради во скопската населба Водно, во близина на поранешниот хотел Панорама, се во опасност, откако во вторникот попладне се урна дел од потпорен ѕид на улицата „Салвадоре Аљенде“.

Експерти од градежен факултет ќе ги утврдуваат причините за пукање на ѕидот

Макфакс - 10.07.2012

Причините за пукањето на потпорниот ѕид во скопската населба Водно и дали постои опасност од свлечиште на земјиштето, ќе ги утврди експертска екипа од градежниот факултет во Скопје.