TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пред три години ВМРО-ДПМНЕ остро го бранеше цензусот

Дневник - 27.09.2008

Укинувањето на цензусот за избор на претседател на државата во вториот круг гласање не е идеја на ВМРО-ДПМНЕ. Поранешната министерка за правда Мери Младеновска-Ѓорѓиевска потсетува дека ова решение, по препорака на ОБСЕ, било предложени при уставните измени во 2005 година, но тогаш ВМРО-ДПМНЕ, како ...

Груевски осамен за цензусот и за Изборниот закон

Утрински - 27.09.2008

Груевски осамен за цензусот и за Изборниот закон Светлана Унковска Првата рунда разговори на средбата на лидерите на четирите политички партии, што се одржа завчера, измина практично без какво било конкретно решение.

Консензусот се плаќа со партиски ќефови

Време - 27.09.2008

Политичкиот пазар меѓу четирите најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА почна и официјално по завчерашната лидерска средба.

ДНЕВНИК: Пред три години ВМРО-ДПМНЕ остро го бранеше цензусот

Нетпрес - 27.09.2008

ДНЕВНИК: Пред три години ВМРО-ДПМНЕ остро го бранеше цензусот Укинувањето на цензусот за избор на претседател на државата во вториот круг гласање не е идеја на ВМРО-ДПМНЕ.

Брцнувањето во Уставот ќе ја отвори Пандорината кутија

Н.Македонија - 27.09.2008

Секоја, макар и најмала измена во Уставот, ќе предизвика лавина од барања за дополнителни измени според желбите на секоја партија - ова е единствената реченица за која се согласуваат правните и политичките експерти по иницијативата на ВМРО - ДПМНЕ да се укине цензусот од 50 отсто за избор на идните ...

На кого му треба претседател?

Н.Македонија - 27.09.2008

На околу половина година пред претседателските избори немаме поим како ќе избираме наследник на Црвенковски. Дали ќе гласаме како досега, дали ќе слушаме „че ве пукам“ од пред кутиите или пратениците ќе ја завршат целата работа, па ќе им го скратат задоволството на граѓаните и граѓанките да се ...

ОБСЕ бара да се укине цензусот за претседателските избори

Вест - 26.09.2008

"Цензусот од 50 отсто излезност на гласачите во вториот круг за избор на претседател е дефект што ни се појави на сите досегашни претседателски избори. Препорака и на ОБСЕ по претседателските избори во 2004 година е да се укине цензусот", рече вчера по лидерската средба премиерот Никола Груевски.

Лидерите без договор за цензусот

Утрински - 26.09.2008

Али Ахмети ретерира во барањето да има и потпретседател на државата кој би бил Албанец Светлана Унковска Лидерите на четирите политички партии на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ - Зоран Заев, на ДУИ - Али Ахмети, и на ДПА - Мендух Тачи, по вчерашната две и полчасовна средба, излегоа без ...

Потпретседателот отпадна

Време - 26.09.2008

Ана Велјановска Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се откажа од барањето потпретседател на државата да биде Албанец, но не и првиот човек на ДПА, Мендух Тачи.

Партиите не прифаќаат претседател по теркот на Груевски

Н.Македонија - 26.09.2008

ДУИ и ДПА не прифатија да се укине цензусот од 50 отсто за избор на претседател на државата, како што предложи премиерот Никола Груевски. СДСМ побара дополнително време за да изгради став. Наместо договор, партиите излегоа секоја со свои предлози за начинот на кој ќе се избира идниот претседател.

Четврток, 25 септември

BBC - 25.09.2008

Главни теми во денешните изданија од македонскиот печат се случувањата на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, односно средбите посветени на надминувањето на проблемот со името меѓу Македонија и Грција.

Лидерска средба без договор за уставните измени

А1 - 25.09.2008

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по завршувањето на денешната лидерска средба на четирите најголеми парламентарни партии изјави дека на неа биле отворени прашањата за уставните измени и измените на Изборниот законик.

Лидерска средба за изборните закони

BBC - 25.09.2008

Четирите најголеми парламентарни партии во Македонија на лидерската средба дадоа свои предлози околу најавената тема: уставната измена во делот околу определениот цензус при изборот на претседател на државата, како и за измена на изборниот законик. Следната средба е закажана за една недела.

Партиските лидери ја отфрлија иницијативата да се укине цензусот за избор на претседател

Канал5 - 25.09.2008

И Ахмети и Тачи и Заев се против иницијативата на Груевски за уставни измени со кои ќе се укине цензусот за избор на претседател во вториот круг.

Премиерот осамен во укинувањето на цензусот

Дневник - 25.09.2008

Колку лидери толку визии за изборот на следниот претседател Предлогот на премиерот Никола Груевски за измени на Уставот со кои ќе биде укинат цензусот во вториот круг за избор на претседател на државата вчера не доби зелено светло од коалицискиот партнер Али Ахмети и од опозициските лидери Зоран ...

Не можеш по кутијата, удри по цензусот

Дневник - 25.09.2008

Владата, поточно премиерот Никола Груевски, бара да се укине условот, таканаречениот цензус, со кој претседателот на државата може да биде избран само ако во вториот круг гласале повеќе од половината избирачи. За да се исполни барањето, треба претходно да се смени Уставот.

ДУИ ја почнува борбата за потпретседател-Албанец

Дневник - 25.09.2008

Во ДУИ велат дека ако Груевски инсистира шефот на државата да се избира на непосредни избори, Ахмети ќе предложи американ ски модел - во пакет да се избираат шефот на државата и неговиот заменик Како и за сите клучни прашања во земјава и за промените на Уставот сефте ќе се расправа на лидерска ...

Проблемите на изборите не се во цензусот

Утрински - 25.09.2008

Објаснувањето дека со укинувањето на цензусот ќе се спречат нерегуларностите е апсурдно, велат експертите Светлана Унковска Објаснувањето на премиерот Никола Груевски дека со уставните измени во делот на изборот на претседател на државата со кои се предлага укинување на цензусот во вториот изборен ...

Лидерска средба за изборни измени

Алсат-М - 25.09.2008

Денеска средба меѓу лидерите на четирите најголеми партии од власта и опозицијата посветена на измени на Уставот и процедурата на изборот за шеф на државата.

Уставниот есап не оди со пазарот

Време - 25.09.2008

Ана Велјановска Оправдувањето на премиерот Никола Груевски дека со промена на Уставот за избор на шеф на државата ќе се спречи практиката на полнење кутии е неиздржано, оценуваат експертите.

Лидерска средба на четирите најголеми парламентарни партии

Канал5 - 25.09.2008

Скопје, 25 септември (МИА) - Во Клубот на пратениците во Скопје попладнево започна лидерската средба на четирите најголеми парламентарни партии  на која треба да се разговара за прашањата поврзани со предлогот за измени на Уставот на Република Македонија и за измените на Изборниот законик.

Започна лидерската средба на четирите најголеми парламентарни партии

Алсат-М - 25.09.2008

Во Клубот на пратениците во Скопје попладнево започна лидерската средба на четирите најголеми парламентарни партии околу прашањата поврзани со предлогот за измени на Уставот и измените на Изборниот законик.

Партиите со финални одлуки за уставните измени на следната лидерска средба

Алсат-М - 25.09.2008

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по завршувањето на денешната лидерска средба на четирите најголеми парламентарни партии изјави дека на неа биле отворени прашањата за уставните измени и измените на Изборниот законик.

ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА ПРОМЕНА НА УСТАВОТ

Телма - 25.09.2008

Во Клубот на пратениците се одрж ува лидерска средба на четирите најголеми парламентарни партии на која се разговара за прашањата поврзани со предлогот за измени на Уставот и за измените на Изборниот законик.

Прашањата отворени - одлуки нема

Алсат-М - 25.09.2008

Денешната средба на лидерите на четири најголеми политички партии во земјава заврши без конкретен резултат На средбата биле отворени серија прашања, меѓудругите за уставните измени, изборниот законик и признавањето на Косово.

Лидерите без договор, повторна средба на 2 октомври

Нетпрес - 25.09.2008

Лидерите на четирите најголеми политички партии денеска отвориле многу прашања и теми и изразиле сугестии за двете иницијативи на власта – промена на уставот за укинување на цензусот за избор на претседател на државата во вториот изборен круг, како и за промена на изборниот законик што ќе овозможи ...

Лидерите не се договорија за уставните измени

Форум - 25.09.2008

Четворицата лидери Никола Груевски, Али Ахмети, Мендух Тачи и Зоран Заев денеска само ги отвориле прашањата околу изборниот законик и најавените уставни измени за укинување на цензусот при изборот на претседател на државата.

Лидерска средба за изборни измени

Макфакс - 25.09.2008

Средба меѓу лидерите на четирите најголеми партии од власта и опозицијата посветена на измени на Уставот и процедурата на изборот за шеф на државата е свикана за денеска.

Финален договор за уставните измени на наредна лидерска средба

Кирилица - 25.09.2008

Финален договор за уставните измени и за измените на Изборниот законик заради укинување на цензусот за излезност при избор на претседател треба да се постигне на наредна лидерска средба, изјави премиерот Никола Груевски по завршувањето на денешната средба на лидерите четирите најголеми ...

Скопје: Денеска лидерска средба во Клубот на пратениците

Р.С.Европа - 25.09.2008

Во клубот на пратеници денеска ќе се одржи средба на лидерите на четирите најголеми партии во земјава. Средбата е на иницијатива на премиерот Груевски, а главна тема на разговорите ќе биде предлогот за укинување на цензусот за избор на претседател на државата.

Лидерите ќе разговараат за изборните правила

Кирилица - 25.09.2008

Лидерите на четирите најголеми партии од власта и од опозицијата денеска ќе разговараат за измени на Уставот во делот што ја утврдува процедурата на изборот за шеф на државата.

Скопје: Заврши лидерската средба без договор за измените во уставот и изборниот законик

Р.С.Европа - 25.09.2008

Во клубот на пратениците штотуку заврши лидерската средба на иницијатива на премиерот Никола Груевски, а на која присуствуваа претседателите на четирите најголеми политички партии, в.д.

ЛИДЕРСКА СРЕДБА НА ЧЕТИРИТЕ НАЈГОЛЕМИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ПАРТИИ

Сител - 25.09.2008

ЛИДЕРСКА СРЕДБА НА ЧЕТИРИТЕ НАЈГОЛЕМИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ПАРТИИ Во Клубот на пратениците денеска напладне треба да се одржи лидерска средба на четирите најголеми парламентарни партии на која треба да се разговара за прашањата поврзани со предлогот за измени на Уставот на Република Македонија и за ...

ДУИ прифати измени на Уставот во интерес на Албанците

Н.Македонија - 25.09.2008

ДУИ прифаќа измени на Уставот, но притоа бара да се отвори дебата за нивните барања претседателот на државата да се избира во Собранието или да има потпретседател Албанец, одлучи централното претседателство на ДУИ на синоќешната седница.

Среда, 24 септември

BBC - 24.09.2008

Во весниците во Македонија се пишува за обидите за Уставни измени во однос на изборот на претседател на државата. Во планот, најавен од собранискиот спикер, а потврден од премиерот, беше изнесена идејата за укинувањето на цензусот за излезеност при вториот круг гласање и тој ги затече и партиите, а ...

Избор на Претседател без цензус во вториот круг

Вест - 24.09.2008

Премиерот Никола Груевски вчера потврди дека Владата има намера да иницира измени на Уставот, со кои ќе се укине цензусот во вториот изборен круг за избор на Претседател на државата.

ДУИ на состанок за уставните измени за избор на претседател и работната верзија на изборниот законик

Канал5 - 24.09.2008

Од ДУИ се против цензусот за избор на претседател на државата да се намали од 50 на 30 отсто. Со ова новиот претседател би можел да биде избран со 250.000 гласови и тој нема да го ужива потребниот легитимитет кај народот велат од партијата на Ахмети.

Нов устав за нов претседател

Дневник - 24.09.2008

Според сегашната одредба во Уставот, во вториот круг за претседател е избран кандидатот што добил мнозинство гласови од гласачите ако гласале повеќе од половината избирачи Иницијативата на Владата за измени на Уставот со кои би се овозможило претседателот на државата во вториот круг да се избира ...

ДУИ генерално без подршка на најавата на премиерот за укинување на изборниот цензус

Алсат-М - 24.09.2008

Владата предлага уставни измени во делот на изборите за претседател на државата кои предвидуваат, во вториот круг на претседателските избори да нема изборен цензус. Значи, во вториот круг не е потребно на избори да излезат повеќе од 50 % од електоратот.

Груевски е за избор на претседател без цензус

Утрински - 24.09.2008

Премиерот за утре закажа лидерска средба на која ќе бара поддршка за ваквите измени Светлана Унковска Владата ќе иницира измени на Уставот во делот на изборот на претседател на државата, со кои се предлага укинување на цензусот за успешност на изборите во вториот изборен круг, а целта е да се ...

Партиите прашани, но сепак затечени

Време - 24.09.2008

Најавата на Владата дека ќе иницира уставни измени во делот на изборот на шефот на државата, според кои се предвидува да се укине цензусот за успешност на изборите во вториот изборен круг, ги затече коалицискиот партнер ДУИ и опозицискиот СДСМ.

Груевски повика на лидерска средба

Нетпрес - 24.09.2008

Премиерот Никола Груевски испрати писмо до лидерите на четирите најголеми парламентарни партии со кое ги поканува на лидерска средба. Како што се вели од соопштението на владиниот кабинет, лидерската средба ќе се одржи утре во Клубот на пратеници.

Груевски сака да разговара за измени на Уставот

Форум - 24.09.2008

На лидерската средба што ќе се одржи утре во Клубот на пратениците во 12 часот, Груевски ќе ја наметне темата за измена на изборното законодавство.

Изборот на претседател ги скара ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Н.Македонија - 24.09.2008

ДУИ се противи на намерата на ВМРО-ДПМНЕ да се смени Уставот во делот на избор на претседател на државата со тоа што ќе се укине цензусот од 50 отсто во вториот изборен круг.

Со укинување на цензусот ќе се укинат и изборните пазарења

Н.Македонија - 24.09.2008

Стручната јавност има поделени мислења за иницијативата на Владата за укинување на цензусот за избор на претседател на државата. Додека едните сметаат дека тоа ќе биде лошо за развојот на демократијата, другите тврдат дека нема ништо невообичаено во ваквиот предлог.

ВМРО-ДПМНЕ: Претседател да се бира без цензус

А1 - 23.09.2008

Цензусот за избор на претседател се укинува за да нема полнење на кутии, само за да се достигне предвидената излезност од 51 процент, уверува премиерот Груевски.

СЕ УКИНУВА ЦЕНЗУСОТ ЗА ИЗБОР НА ШЕФ НА ДРЖАВАТА

Телма - 23.09.2008

Владата предлага укинување на цензусот во вториот круг од претседателските избори. За реализација на овој предлог, потребни се уставни измени и период од неколку месеци.

Груевски потврди дека се планираат уставни измени за претседателските избори

Канал5 - 23.09.2008

Премиерот Груевски ја потврди веста што ја соопшти вчера кабинетот на спикерот Вељановски - дека се планираат уставни измени со кои ќе се укине цензусот за излезеност во вториот изборен круг за претседател на државата. Идејата на власта е уставните измени да важат за претстојните избори напролет.

Владата ќе иницира измени на Уставот

Кирилица - 23.09.2008

Подолг период сме во разговори со повеќе други институции со претставници на меѓународните заедници за измени на Уставот во делот на изборот на претседател на државата со кои се предлага укинување на цензусот за успешност на изборите во вториот изборен круг.

Груевски: Владата ќе иницира уставни промени за избор на претседател на државата

Нетпрес - 23.09.2008

Владата во наредните денови ќе иницира измени на Уставот во делот на изборот на претседател на државата со кои се предлага укинување на цензусот за успешност на изборите во вториот изборен круг.

Лидерите утре решаваат дали ќе има избори во март

Вечер Прес - 23.09.2008

Според измените со кои се предлага укинување на цензусот за вториот круг на претседателските избори победник ќе биде оној кандидат кој ќе освои мнозинство гласови од вкупниот број на избирачи кои излегле на гласање без обврска притоа да се изјаснат повеќе од половината од запишаните избирачи.

На 15 или 22 март ќе се одржат претседателските и локални избори

Канал5 - 22.09.2008

Претседателските избори ќе се одржат во март – најави вечерва претседателот на собранието Вељановски. На ист ден ќе бидат и локалните избори. Како најизвесен термин се посочува третата недела во март – што значи изборите би се одржале на 15 – ти иако не е исклучено и недела подоцна, на 22-ри март.