TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Италија изолирани 11 села поради коронавирусот, во Кина заразени речиси 77 илјади лица

ТВ21 - 23.02.2020

– Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на новиот коронавирус, јави ДПА.

Расте бројот на заразени од новиот корона вирус

Фокус - 23.02.2020

Бројот на заразени од новиот корона вирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи додека бројот на жртви достигна 2.442, соопшти националната здравствена комисија.

Расте бројот на жртви од коронавирусот во Иран, паника во регионот

Канал5 - 23.02.2020

Иран потврди петнаесет нови случаи на коронавирусот, а сега се заразени 43 лица, додека осуммина починале, пренесува Ројтерс, додавајќи дека поголемиот дел од заразените живеат во светиот град шиитски муслимани во Ком. „Вирусот дојде во Ком од Кина.

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

А1 On - 23.02.2020

Јужна Кореја одлучи да го подигне нивото на опасност од новиот коронавирус на највисок степен. Тоа го најави претседателот Мун Џае Ин, откако во таа држава беа регистрирани повеќе од 100 нови случаи на заболени од Ковид-19.

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

Слободен Печат - 23.02.2020

Јужна Кореја одлучи да го подигне нивото на опасност од новиот коронавирус на највисок степен. Тоа го најави претседателот Мун Џае Ин, откако во таа држава беа регистрирани повеќе од 100 нови случаи на заболени од Ковид-19.

Речиси 77.000 заразени во Кина од новиот коронавирус

А1 On - 23.02.2020

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи додека бројот на жртви достигна 2.442, соопшти националната здравствена комисија.

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19, во Кина 77.000 заразени

+инфо - 23.02.2020

Во Хубеи, епицентарот на епидемијата, бројот на новозаболени во саботата се зголеми на 630. Тоа е значително зголемување од претходниот ден, кога беа пријавени 366 нови случаи на коронавирусот.

Коронавирусот во Италија стави 11 села во изолација и откажа натпревари од Серија А

360 степени - 23.02.2020

Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на новиот коронавирус откако вчера беа регистрирани два смртни случаи, ...

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

Сител - 23.02.2020

Јужна Кореја одлучи да го подигне нивото на опасност од новиот коронавирус на највисок степен. Тоа го најави претседателот Мун Џае Ин, откако во таа држава беа регистрирани повеќе од 100 нови случаи на заболени од Ковид-19.

Кувајтските власти забранија впловувaње ирански бродови поради Ковид-19

Сител - 23.02.2020

Кувајт забранува впловување на сите бродови што доаѓаат од Иран „до понатамошно известување“ поради новиот коронавирус, според пристанишните власти. „Таа одлука е дел од претпазливите мерки преземени за да се спречи ширењето на новиот коронавирус во ...

Кувајтските власти забранија впловувaње ирански бродови поради Ковид-19

А1 On - 23.02.2020

Кувајт забранува впловување на сите бродови што доаѓаат од Иран „до понатамошно известување“ поради новиот коронавирус, според пристанишните власти. „Таа одлука е дел од претпазливите мерки преземени за да се спречи ширењето на новиот коронавирус во ...

Кина: Речиси 77.000 заразени од новиот коронавирус

Слободен Печат - 23.02.2020

Бројот на жртви исто така се зголеми, достигнувајќи 2.346 до крајот на вчерашниот ден, што претставува зголемување за 96 од претходниот ден. Бројот на заразени од новиот коронавирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи ...

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

А1 On - 23.02.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека мерките на неговата земја за спречување на епидемијата на коронавирусот имаат ефект, но борбата се уште е во клучна фаза. Според него, ситуацијата покажува позитивен тренд по тешките напори, но и ...

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Сител - 23.02.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека мерките на неговата земја за спречување на епидемијата на коронавирусот имаат ефект, но борбата се уште е во клучна фаза. Според него, ситуацијата покажува позитивен тренд по тешките напори, но и ...

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Слободен Печат - 23.02.2020

Според него, ситуацијата покажува позитивен тренд по тешките напори, но и понатаму е сериозна и сложена. Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека мерките на неговата земја за спречување на епидемијата на коронавирусот имаат ефект, но ...

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Слободен Печат - 23.02.2020

Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица. Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах”.

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

А1 On - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

А1 On - 23.02.2020

Албанските власти на меѓународниот аеродром во Тирана ги зајакнаа мерките за заштита од коронавирусот по зголемиот број заразени во Италија. – Откако Италија ја погоди коронавирусот, на меѓународниот аеродром двојно е зголемен бројот на медицински ...

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Курир - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Слободен Печат - 23.02.2020

Албанските власти на меѓународниот аеродром во Тирана ги зајакнаа мерките за заштита од коронавирусот по зголемиот број заразени во Италија. – Откако Италија ја погоди коронавирусот, на меѓународниот аеродром двојно е зголемен бројот на медицински ...

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен Печат - 23.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус го загрозува обновувањето на глобалната економија, која е веќе кревка, предупреди денеска директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Нетпрес - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

Не смее да навиваат од страв дека може да пренесат Коронавирус

Спортманија - 23.02.2020

Чудна ситуација во Јапонија Управата на јапонскиот Висел Кобе се реши на еден неверојатен потег. Челниците на клубот издадоа официјално соопштение во кое ги замолуваат навивачите да се воздржат од навивање и пеење за време на мечевите на нивниот ...

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

Макфакс - 23.02.2020

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека во руски извештаи неосновано се тврдело дека Америка започнала со појава на ...

Кина користи дронови и роботи во борбата со коронавирусот

USB - 23.02.2020

Кина користи дронови и роботи за дезинфекција на болници, транспорт на храна и за одржување на карантин како една од мерките во борбата против коронавирусот. Кинеските државни медиуми пренесуваат дека уредите се користат за да се намали можноста од ...

Љубов во време на епидемија со корона вирус

Кајгана - 23.02.2020

Сѐ за љубов, нели? Вкупно 220 двојки од Филипините учествуваа во масовна венчавка носејќи хируршки маски за заштита на свеченоста, стравувајќи од епидемијата со корона вирусот Covid-19. Како дел од напорите за спречување на ширењето на вирусот, ...

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Курир - 23.02.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека мерките на неговата земја за спречување на епидемијата на коронавирусот имаат ефект, но борбата се уште е во клучна фаза. Според него, ситуацијата покажува позитивен тренд по тешките напори, но и ...

Турција ја затвори границата со Иран

Макфакс - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како превентивна мерка поради коронавирусот. Иран е прва земја на Блискиот Исток во која има пријавени случаи на заболени од вирусот, вкупно 43. Властите во областа Ван, популарна дестинација за иранските туристи ...

Кина: Уште 97 луѓе умреа од коронавирусот

МКД - 23.02.2020

Кинеските власти објавија нови 97 смртни случаи на коронавирусот, со што вкупната бројка на починатите стана 2.442. Сите смртни случаи, освен еден, се пријавени во централната провинција Хубеи, од каде што почна епидемијата во декември.

Кристалина Георгиева: Коронавирусот ја става во опасност глобалната економија

А1 On - 23.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус го загрозува обновувањето на глобалната економија, која е веќе кревка, предупреди денеска директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

Турција и Пакистан ги затвораат границите со Иран

МКД - 23.02.2020

Иран има пријавено 43 заразени и 8 починати, а сега Турција и Пакистан ги затвораат границите со Исламската Република. Авганистан ги прекина воздушните и копнените патувања кон Иран. Турција „привремено“ ја затвора границата со Иран како превентивна ...

Во Иран осум жртви и 43 заразени со коронавирусот

Нетпрес - 23.02.2020

Во Иран се потврдени петнаесет нови случаи на зараза со новиот сој на коронаворусот Covid-19, па сега има влупно 43 инфицирани лица а осум починати, пренесува во неделата Reuters додавајќи дека повеќето заразени живеат во светиот шиитски град Ком.

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Коронавирусот

Курир - 23.02.2020

Јужна Кореја одлучи да го подигне нивото на опасност од новиот коронавирус на највисок степен. Тоа го најави претседателот Мун Џае Ин, откако во таа држава беа регистрирани повеќе од 100 нови случаи на заболени од Ковид-19.

Некои од водечките светски економии се на раб на рецесија

Независен - 23.02.2020

Берзите во светот минатата недела затворија со доза на загрижен ост . Не е тешко да се погоди зошто се случува ваквата неизвесност : корона вирусот продолж и да се шири и има знаци дека некои од најголемите светски економии би можеле да влезат во ...

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Макфакс - 23.02.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи, со што Италија стана трета земја во светот по бројот на заразени, според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“.

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

24Инфо - 23.02.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека мерките на неговата земја за спречување на епидемијата на коронавирусот имаат ефект, но борбата се уште е во клучна фаза. Според него, ситуацијата покажува позитивен тренд по тешките напори, но и ...

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Република - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Опсервер - 23.02.2020

– Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека мерките на неговата земја за спречување на епидемијата на коронавирусот имаат ефект, но борбата се уште е во клучна фаза. Според него, ситуацијата покажува позитивен тренд по тешките напори, но ...

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Опсервер - 23.02.2020

– Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Опсервер - 23.02.2020

– Албанските власти на меѓународниот аеродром во Тирана ги зајакнаа мерките за заштита од коронавирусот по зголемиот број заразени во Италија. – Откако Италија ја погоди коронавирусот, на меѓународниот аеродром двојно е зголемен бројот на медицински ...

Во Италија изолирани 11 села поради коронавирусот, во Кина заразени речиси 77 илјади лица

Вечер Прес - 23.02.2020

Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на новиот коронавирус, јави ДПА.

Георгиева: Коронавирусот ја става во опасност глобалната економија

iPortal - 23.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус го загрозува обновувањето на глобалната економија, која е веќе кревка, предупреди денеска директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

Кристалина Георгиева: Коронавирусот ја става во опасност глобалната економија

Либертас - 23.02.2020

– Епидемијата на новиот коронавирус го загрозува обновувањето на глобалната економија, која е веќе кревка, предупреди денеска директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

24Инфо - 23.02.2020

Русија ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека во руски извештаи неосновано се тврдело дека Америка започнала со појава на епидемијата.

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

Centar - 23.02.2020

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека во руски извештаи неосновано се тврдело дека Америка започнала со појава на ...

Кристалина Георгиева: Коронавирусот ја става во опасност глобалната економија

Опсервер - 23.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус го загрозува обновувањето на глобалната економија, која е веќе кревка, предупреди денеска директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

Кристалина Георгиева: Коронавирусот ја става во опасност глобалната економија

Вечер Прес - 23.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус го загрозува обновувањето на глобалната економија, која е веќе кревка, предупреди денеска директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

Фактор - 23.02.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи, со што Италија стана трета земја во светот по бројот на заразени, според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“.

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

Точка - 23.02.2020

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека во руски извештаи неосновано се тврдело дека Америка започнала со појава на ...

77.000 заразени во Кина од коронавирус

Република - 23.02.2020

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи додека бројот на жртви достигна 2.442, соопшти националната здравствена комисија.

77.000 заразени во Кина од коронавирус

Пулс24 - 23.02.2020

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи додека бројот на жртви достигна 2.442, соопшти националната здравствена комисија.

Кувајтските власти забранија впловувaње ирански бродови поради Ковид-19

Опсервер - 23.02.2020

– Кувајт забранува впловување на сите бродови што доаѓаат од Иран „до понатамошно известување“ поради новиот коронавирус, според пристанишните власти. „Таа одлука е дел од претпазливите мерки преземени за да се спречи ширењето на новиот коронавирус ...

Паника во Италија: Изолирани 11 села поради коронавирусот

еМагазин - 23.02.2020

Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на новиот коронавирус.

Русија негира ширење теории на заговор за Америка и коронавирусот

Локално - 23.02.2020

Русија ги негира обвинувањата дека шири дезинформации за новиот коронавирус на социјалните мрежи. Американски официјални лица изјавија дека сметките поврзани со Русија изнесувале неосновани тврдења дека вирусот потекнува од Америка.

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

MTM - 23.02.2020

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека во руски извештаи неосновано се тврдело дека Америка започнала со појава на ...

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Frontline - 23.02.2020

– Откако Италија ја погоди коронавирусот, на меѓународниот аеродром двојно е зголемен бројот на медицински персонал и опрема, кои се ангажирани по појавата на вирусот во Кина. Здравствените работници ги проверуваат патниците на летовите од Кина и ...

Речиси 77.000 заразени во Кина од новиот коронавирус

24Инфо - 23.02.2020

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи додека бројот на жртви достигна 2.442, соопшти националната здравствена комисија.

Ердоган ја затвори границата поради вирусот Ковид-19

Локално - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како превентивна мерка поради епидемијата на коронавирус. Иран е прва земја на Блискиот исток што пријави случаи на заболени лица со вирусот КОВИД-19, бидејќи министерот за здравство во земјата објави дека 43 ...

Турција и Пакистан ги затвораат своите граници со Иран поради коронавирусот

MTM - 23.02.2020

Властите во Турција и Пакистан објавија дека ги затвораат границите со Иран, каде коронавирусот продолжува да се шири со полна сила. „Ние ја затворивме границата со Иран поради повеќекратни извештаи за случаи на коронавирус во таа земја“, рече висок ...

Во Италија изолирани 11 села поради коронавирусот, речиси 77 илјади лица заразени во Кина

Frontline - 23.02.2020

Училиштата и градинките, спортските објекти и продавниците се затворени. Јавниот превоз е запрен. Тие мерки влијаат врз повеќе од 50.000 жители Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ...

Кувајтските власти забранија впловувaње ирански бродови поради Ковид-19

Либертас - 23.02.2020

– Кувајт забранува впловување на сите бродови што доаѓаат од Иран „до понатамошно известување“ поради новиот коронавирус, според пристанишните власти. „Таа одлука е дел од претпазливите мерки преземени за да се спречи ширењето на новиот коронавирус ...

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Либертас - 23.02.2020

– Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека мерките на неговата земја за спречување на епидемијата на коронавирусот имаат ефект, но борбата се уште е во клучна фаза. Според него, ситуацијата покажува позитивен тренд по тешките напори, но ...

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Либертас - 23.02.2020

– Албанските власти на меѓународниот аеродром во Тирана ги зајакнаа мерките за заштита од коронавирусот по зголемиот број заразени во Италија. – Откако Италија ја погоди коронавирусот, на меѓународниот аеродром двојно е зголемен бројот на медицински ...

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Либертас - 23.02.2020

– Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

Тројца веќе се жртви на коронавирусот во Италија

MTM - 23.02.2020

Починаа тројца од повеќе од над 100-ина заразени со коронавирусот во Италија. Рим наметнува невидени мерки. За да се контролира најголемото огниште во Европа, беше воведена целосна блокада на голем број градови во северниот дел на земјата во областа ...

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

iPortal - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

24Инфо - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах”. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

Н.Македонија - 23.02.2020

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека во руски извештаи на социјалните мрежи, неосновано се тврдело дека Америка започнала ...

Турција ја затвори границата со Иран

Н.Македонија - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како превентивна мерка поради коронавирусот. Иран е прва земја на Блискиот Исток во која има пријавени случаи на заболени од вирусот, вкупно 43. Властите во областа Ван, популарна дестинација за иранските туристи ...

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

MakPress - 23.02.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека мерките на неговата земја за спречување на епидемијата на коронавирусот имаат ефект, но борбата се уште е во клучна фаза. Според него, ситуацијата покажува позитивен тренд по тешките напори, но и ...

Изолирани 11 села во Италија поради новиот коронавирус

Магазин - 23.02.2020

Откако вчера во Италија две лица починаа од новиот коронавирус, а бројот на заразени во земјата достигна 79 лица, се превземаат засилени мерки. Не се дозволени движења и излегување од области за кои се смета дека се места од каде се шири заразата.

Кристалина Георгиева: Коронавирусот ја става во опасност глобалната економија

MakPress - 23.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус го загрозува обновувањето на глобалната економија, која е веќе кревка, предупреди денеска директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

MakPress - 23.02.2020

Албанските власти на меѓународниот аеродром во Тирана ги зајакнаа мерките за заштита од коронавирусот по зголемиот број заразени во Италија. – Откако Италија ја погоди коронавирусот, на меѓународниот аеродром двојно е зголемен бројот на медицински ...

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

MakPress - 23.02.2020

Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

MakPress - 23.02.2020

Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против епидемијата, велат американските власти.

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Магазин - 23.02.2020

Турскиот весник „Дејли Сабах“ денеска објави дека Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот. Откако во Иран беа регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица, Турција реши да направи чекорза ...

Захарова го демантираше САД: Приказната дека Русија стои позади ширењето на лажни вести за коронавирусот е намерна лага

Магазин - 23.02.2020

Обвиненијата на САД за наводна вмешаност на Русија во кампањата за дезинформација во врска со потеклото на новиот коронавирус намерно се кажани лаги, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Кувајтските власти забранија впловувaње ирански бродови поради Коронавирусот

MakPress - 23.02.2020

Кувајт забранува впловување на сите бродови што доаѓаат од Иран „до понатамошно известување“ поради новиот коронавирус, според пристанишните власти. „Таа одлука е дел од претпазливите мерки преземени за да се спречи ширењето на новиот коронавирус во ...

Почина и трета жртва – Италија трета по бројот на заразени од коронавирус во светот

Expres - 23.02.2020

Во Италија, три лица починаа од коронавирус, а земјата за само неколку дена се искачи на 3-то место на списокот на земји со заразени од COVID-19. Кина, со повеќе од 77.000 заразени лица, се уште е на прво место, а потоа следува Јужна Кореја, која е ...

Бројот на заразени со коронавирус опаѓа во Кина , се зголемува во другите држави

Канал5 - 22.02.2020

Кина објави драстичен пад на бројот на нови смртни случаи и нови пациенти со коронавирус, додека епидемијата се шири во други земји како Јужна Кореја, Иран и Италија. Централната банка на Кина предвидува ограничено краткорочно економско влијание од ...

Бешикташ ги демантира Италијаните дека нивниот фудбалер Љајиќ има коронавирус

Канал5 - 22.02.2020

Италјанските медиуми објавија дека Адем Љајиќ има коронавирус. Српскиот репрезентативец и поранешен играч на Интер ќе го пропушти натпреварот од 23-то коло на Турскиот шампионат против Трабзонспор, а Италијанците објавија дека тој е во карантин и е ...

Нова фаза на коронавирусот- во Италија двјаца мртви, во Јужна Кореа бројот на заболен двојно зголемен

Телма - 22.02.2020

Во Јужна Кореа бројот на нови случаи заболен од коронавирусот двојно се зголеми, од 229 потврдени случаи во петокот денеска бројот на заболени порасна на 433. Здравствените власти го вклучија алармот дека епидемијата влезе во „сериозна нова фаза“.

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на коронавирус

ТВ21 - 22.02.2020

Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни града за да спречи ширење на новиот коронавирус, јави државната телевизија. Во соопштението се вели дека затворањето ќе почне утре и ќе трае два дена во градот Ком, каде од ...

Заразени аџии од коронавирус предизвикаа паника во Ерусалим , вирусот се шири низ регионот

Канал5 - 22.02.2020

Најмалку десет нови случаи на инфекција со коронавирус се откриени во Иран и уште двајца починале, соопштија денеска иранските власти. Во Иран, бројот на заразените се зголеми на 29, со шест починати лица.

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот во Кина

24 Вести - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Се намалува бројот на заболени од корона вирусот

Фокус - 22.02.2020

Во Кина од корона вирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Петти смртен случај од коронавирусот во Иран

Макфакс - 22.02.2020

Иранските здравствени претставници го објавија петтиот смртен случај предизвикан од коронавирусот и соопштија дека лицето кое починало било меѓу 10-те нови потврдени случаи на заболени во оваа земја.

Коронавирусот удира и на властите: Техеранскиот градоначалник заврши во болница поради болест

Press24 - 22.02.2020

Ирански службеник од Техеран е заразен со коронавирус, јавила денес државната телевизија. Во извештајот се прецизира дека Мортез Рахманзадех, градоначалник на 13-тата област во Техеран, кој вчера бил хоспитализиран поради симптоми на коронавирусот, ...

Грипот се шири, корона - вирусот се приближува - десетици случаи во Северна Италија

Сител - 22.02.2020

Тројца пациенти со компликации од грип во текот на вчерашниот ден биле хоспитализирани на Инфективна. На Клиниката во одделот за интензивна нега се уште е 38 годишниот маж со масивна пневмонија како последица од вирусот.

Бројот на заразените во Кина паѓа, во другите земји расте

МКД - 22.02.2020

Кина јавува за остар пад на бројот на новите смртни случаи и новите заразени со коронавирусот, додека епидемијата во другите земји, како Јужна Кореја, Иран и Италија, се шири. Централната банка на Кина предвидува ограничено краткорочно економско ...

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

А1 On - 22.02.2020

Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против епидемијата, велат американските власти.

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

Нетпрес - 22.02.2020

Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која отишла ...

Русија води масовна кампања на дезинформации за коронавирусот, велат САД

МКД - 22.02.2020

„Со ширењето дезинформации за коронавирусот, руските злонамерни актери повторно решаваат да ја загрозат јавната безбедност со тоа што ќе го одвлечат вниманието од светската здравствена битка“, велат властите.

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

А1 On - 22.02.2020

Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која отишла ...

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

Курир - 22.02.2020

Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која отишла ...

Нови 14 заболени во Јапонија од коронавирусот

Слободен Печат - 22.02.2020

Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која отишла ...

Иран ги затвора училиштата во градовите Ком и Арак за да се спречи ширењето на Ковид-19

+инфо - 22.02.2020

Иран денеска објави за уште еден смртен случај меѓу 10 нови случаи на коронавирусот, со што вкупниот број на смртни случаи во Исламската Република е пет и заразени се 28. Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни ...

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на Ковид-19

А1 On - 22.02.2020

Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни града за да спречи ширење на новиот коронавирус, јави државната телевизија. Во соопштението се вели дека затворањето ќе почне утре и ќе трае два дена во градот Ком, каде од ...

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус и ги нарушува напорите против епидемијата

+инфо - 22.02.2020

Намерата на Русија е да сее раздор и да ги поткопа американските институции и сојузи одвнатре, вклучително и преку тајни и принудни кампањи, рече Филип Рикер, в.д. помошник државен секретар за Европа и Евроазија.

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Слободен Печат - 22.02.2020

Претставници на Стејт департментот, задолжени за борба против руски дезинформации, рекоа дека се користат лажни профили на Твитер, Фејсбук и Инстаграм за да ги шират неточни тврдења на повеќе јазици.

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на Ковид-19

Слободен Печат - 22.02.2020

Во соопштението се вели дека затворањето ќе почне утре и ќе трае два дена во градот Ком, каде од вирусот починаа две лица, а една недела во градот Арак. Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни града за да спречи ...

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Нетпрес - 22.02.2020

Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против епидемијата, велат американските власти.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

А1 On - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Макфакс - 22.02.2020

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека земјите мора да дејствуваат брзо доколку сакаат да ја преземат контролата.

Кина: Пад на заболените од коронавирусот

Слободен Печат - 22.02.2020

Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера. Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти.

Шокантни најави од Турција: Тврдат дека Љаиќ има коронавирус, Бешикташ се огласи со официјално соопштение

Дерби - 22.02.2020

Во турските медиуми излегоа шокантни информации кои го поврзаа фудбалерот на Бешикташ, Адем Љаиќ со смртоносната болест, коронавирус. Наводно српскиот репрезентативец бил ставен во карантин и поради висока температура не можел ни да стане од кревет.

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо за да спречат ширење на коронавирусот

Р.С.Европа - 22.02.2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека земјите мора да дејствуваат брзо доколку сакаат да ја преземат контролата врз спречување на ширење на коронавирусот „Сè уште сме во фаза каде што е возможно задржување“, рече шефот на СЗО, ...

Бешикташ демантира дека Адем Љајиќ е заразен од корона вирус

Курир - 22.02.2020

Турскиот клуб Бешикташ ја негира информацијата дека српскиот фудбалер Адем Љајиќ е во карантин поради сомнеж дека е заразен од корона вирусот. Медиумите во Италија јавија дека Љајиќ ќе го пропушти натпреварот во 23.

За среќа нема коронавирус – Љајиќ е во стабилна ситуација, имал воспаление на крајниците

Спортманија - 22.02.2020

Српскиот репрезентативец нема коронавирус, објавија од Бешикташ Бепикташ и со соопштение ги демантира шпекулациите на дел од турските медиуми, дека е можно Адем Љајиќ да е заболен од коронавирус.

Бешикташ демантира дека Адем Љајиќ е болен од коронавирус

Sport 1 - 22.02.2020

Турскиот фудбалски клуб Бешикташ јавно ги демантираше шпекулациите на социјалните мрежи дека нивниот фудбалер Адем Љајиќ е болен од коронавирус. Поранешниот српски репрезентативец бил болен, имал висока температура поради воспаление на крајниците.

Кратка лекција за корона вирусот Covid-19

Кајгана - 22.02.2020

Што претставува корона вирусот Covid-19? Како беше идентификуван, како се шири, кои се најчестите заблуди, што му прави вирусот на телото, како да се заштитите и многу други информации погледнете во ова информативно видео на ...

Се појавија гласини дека Адем Љајиќ има коронавирус, Бешикташ демантира

24Фудбал - 22.02.2020

Бешикташ ги негираше шпекулациите кои велеа дека нивниот фудбалер Адем Љајиќ има коронавирус. Адем Љајиќ поради болест е надвор од фудбалските терени, па на социјалните мрежи се појавија информации дека тој има коронавирус.

Бешикташ ги негира гласините дека Љајиќ има коронавирус

МКД - 22.02.2020

Се појавија гласини дека српскиот фудбалер Адем Љајиќ има коронавирус, Бешикташ ги негира таквите информации и побара да не се шират лажни вести. Фудбалерот на Бешикташ, Адем Љајиќ е надвор од стројот поради болест.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

Курир - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Стравот од коронавирусот како цунами: стрес, гласини и насилство

МКД - 22.02.2020

Стравот од новиот коронавирус се шири низ светот како цунами, не само околу кинескиот град Вухан, центарот на епидемијата што е прогласена за глобална вонредна состојба. Стравот од новиот коронавирус се шири побрзо и од самиот вирус.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

Сител - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на Ковид-19

Либертас - 22.02.2020

Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни града за да спречи ширење на новиот коронавирус, јави државната телевизија. Во соопштението се вели дека затворањето ќе почне утре и ќе трае два дена во градот Ком, каде од ...

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

Вечер Прес - 22.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на Ковид-19

24Инфо - 22.02.2020

Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни града за да спречи ширење на новиот коронавирус, јави државната телевизија. Во соопштението се вели дека затворањето ќе почне утре и ќе трае два дена во градот Ком, каде од ...

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

Опсервер - 22.02.2020

– Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која ...

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на Ковид-19

Опсервер - 22.02.2020

Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни града за да спречи ширење на новиот коронавирус, јави државната телевизија. Во соопштението се вели дека затворањето ќе почне утре и ќе трае два дена во градот Ком, каде од ...

Самсунг затвори фабрика во Јужна Кореја заради коронавирусот

MTM - 22.02.2020

Самсунг денеска објави дека е потврдена инфекција со коронавирус во еден од нејзините погони за мобилни уреди во југоисточниот јужнокорејски град Гуми, со што е затворен целиот производствен капацитет, јавува Ројтерс.

Лоши вести од Кина: Периодот на инкубација на коронавирусот може да трае и повеќе од 14 дена!

Точка - 22.02.2020

Периодот на инкубација на коронавирусот би можел да биде и подолг од 14 дена, соопштија кинеските власти денес откако било утврдено дека кај 70-годишен маж од провинцијата Хубеи кој бил заразен со вирусот, првите симптоми се појавиле после 27 дена.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

Република - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Локално - 22.02.2020

Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против епидемијата, велат американските власти.

Петти смртен случај од коронавирусот во Иран

MTM - 22.02.2020

Иранските здравствени претставници го објавија петтиот смртен случај предизвикан од коронавирусот и соопштија дека лицето кое починало било меѓу 10-те нови потврдени случаи на заболени во оваа земја.

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Опсервер - 22.02.2020

Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против епидемијата, велат американските власти.

ОД ОРГАН ДО ОРГАН: Што му прави коронавирусот на човечкото тело?

Денешен - 22.02.2020

За коронавирусот сè уште не се познати многу работи, но се знае колку е разорен за човечкиот организам. Што всушност се случува со човечкото тело поради борбата против коронавирусот? Д а погледнеме од орган до орган.

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

24Инфо - 22.02.2020

Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против епидемијата, велат американските власти.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

Либертас - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Centar - 22.02.2020

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека земјите мора да дејствуваат брзо доколку сакаат да ја преземат контролата.

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на Ковид-19

iPortal - 22.02.2020

Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни града за да спречи ширење на новиот коронавирус, јави државната телевизија. Во соопштението се вели дека затворањето ќе почне утре и ќе трае два дена во градот Ком, каде од ...

РИКЕР: Русите шират дезинформации дека САД стојат зад појавата на корона вирусот

Денешен - 22.02.2020

Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против епидемијата, велат американските власти.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

iPortal - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Либертас - 22.02.2020

Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против епидемијата, велат американските власти.

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо за да спречат ширење на коронавирусот

Република - 22.02.2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека земјите мора да дејствуваат брзо доколку сакаат да ја преземат контролата врз спречување на ширење на коронавирусот „Сè уште сме во фаза каде што е возможно задржување“, рече шефот на СЗО, ...

Бешикташ демантира дека Адем Љајиќ е заразен од корона вирус

Пулс24 - 22.02.2020

Турскиот клуб Бешикташ ја негира информацијата дека српскиот фудбалер Адем Љајиќ е во карантин поради сомнеж дека е заразен од корона вирусот. Медиумите во Италија јавија дека Љајиќ ќе го пропушти натпреварот во 23.

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Точка - 22.02.2020

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека земјите мора да дејствуваат брзо доколку сакаат да ја преземат контролата.

Кина: Опаѓа бројот на заразени, досега починаа 2.345 лица

Локално - 22.02.2020

Во Кина досега заболеле 76.228 лица со коронавирус, додека 2.345 починале, соопштија здравствените власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку од претходниот ден, кога имаше 889 лица, пренесува Ројтерс.

Шокантни најави од Турција: Тврдат дека Љајиќ има коронавирус, Бешикташ се огласи со официјално соопштение

Точка - 22.02.2020

Во турските медиуми излегоа шокантни информации кои го поврзаа фудбалерот на Бешикташ, Адем Љајиќ со смртоносната болест, коронавирус. Наводно српскиот репрезентативец бил ставен во карантин и поради висока температура не можел ни да стане од кревет.

Ирански градоначалник заразен со коронавирус

Локално - 22.02.2020

Досега, четири лица починале во Иран од вирусот Ковид-19. Ирански функционер од Техеран е заразен со коронавирус, објави денес државната телевизија. Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзадех, градоначалникот на 13-та област во Техеран, која ...

Кина: Се намалува бројот на заразени од корона вирус

CivilMedia - 22.02.2020

Во Кина од корона вирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

Опсервер - 22.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Како патниците во авионот да се заштитат од коронавирусот?

Кумановски м. - 22.02.2020

Луѓето кои често патуваат со авион, или оние кои треба да патуваат овој период, се повеќе се плашат од епидемијата на сезонски грип, но и од коронавирусите. Студијата на Институтот за технологија во Масачусетс вели дека само 20 проценти од патниците ...

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

24Инфо - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

Опсервер - 22.02.2020

– Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Коронавирусот удира и на властите: Техеранскиот градоначалник завршил во болница поради болест.

Точка - 22.02.2020

Ирански службеник од Техеран е заразен со коронавирус, јавила денес државната телевизија. Во извештајот се прецизира дека Мортез Рахманзадех, градоначалник на 13-тата област во Техеран, кој вчера бил хоспитализиран поради симптоми на коронавирусот, ...

Јапонија: 14 нови заболени од коронавирус

Денешен - 22.02.2020

Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која отишла ...

Се намалува бројот на заразени од корона вирус

Скопје инфо - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Коронавирусот ги однесе првите жртви во Италија: Починаа маж и жена, бројот на заразени расте

Точка - 22.02.2020

Во Италија се забележани првите два смртни случаи како последица на зараза од смртоносниот Коронавирус кој од почетокот на годинава однесе над 2 илјади животи. Во болница во регионот Венето починал 78-годишен маж кој во текот на последните 10 дена ...

Петти смртен случај од коронавирусот во Иран

24Инфо - 22.02.2020

Иранските здравствени претставници го објавија петтиот смртен случај предизвикан од коронавирусот и соопштија дека лицето кое починало било меѓу 10-те нови потврдени случаи на заболени во оваа земја.

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

Либертас - 22.02.2020

Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која отишла ...

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

Вечер Прес - 22.02.2020

Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која отишла ...

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Денар - 22.02.2020

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека земјите мора да дејствуваат брзо доколку сакаат да ја преземат контролата.

Samsung ја дезинфицира фабриката

Денар - 22.02.2020

Јужнокорејската фабрика за мобилни телефони на Samsung во Кина е затворена за да се дезинфицира откако еден работник бил заразен со коронавирус. Како што соопштила компанијата планирано е фабриката повторно да работи во понеделник.

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

MakPress - 22.02.2020

Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која отишла ...

КОРОНА ВИРУСОТ УДРИ И ПО ВЛАСТА: Градоначалникот на Техеран заврши во болница поради смртоносниот вирус!

Магазин - 22.02.2020

Ирански функционер од Техеран е заразен со коронавирус, објави денес државната телевизија. Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзаде, градоначалникот на 13 области во Техеран, бил хоспитализиран вчера заради симптоми на коронавирус.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

MakPress - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на Ковид-19

MakPress - 22.02.2020

Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни града за да спречи ширење на новиот коронавирус, јави државната телевизија. Во соопштението се вели дека затворањето ќе почне утре и ќе трае два дена во градот Ком, каде од ...

Двајца работници од Кина две недели во карантин во Кичево

Алсат-М - 21.02.2020

Двајца Кинези коишто работат во земјава пристигнаа Македонија. Првите тестови покажаа дека немаат коронавирус, но ќе бидат изолирани две недели во Кичево. Пред пристигнувањето во Македонија, тие 15 дена биле во своите домови, лоцирани на 1.000 км од ...

Кинезите кои дојдоа за изградба на автопатот кичево-охрид се тестирани и негативни за коронавирус

Сакам да кажам - 21.02.2020

Двајцата Кинези кои вчера дошле во Македонија на работен ангажман преку кинеската компанија „Синохидро“ немаат симптоми на коронавирус, но се ставени под здравствен надзор, вели Министерството за здравство.

Во Италија изолирани 11 села поради коронавирусот, во Кина заразени речиси 77 илјади лица

Алсат-М - 21.02.2020

Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на новиот коронавирус, јави ДПА.

Кинеските работници од „Синохридро“ се враќаат во Македонија – засилен здравствен надзор

24 Вести - 21.02.2020

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во Македонија, немаат симптоми на коронавирусот - тврдат од македонскиот институт за јавно здравје.

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

24 Вести - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега животот го загубија повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април, изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су Нанпинг.

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во државава, тие се без симптоми на корона вирус

Фокус - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Двајца кинески инженери од „Синохидро" пристигнаа во државава, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен ...

Канал5 - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро" за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Двајца кинески инженери во изолација 14 дена во кичевско село поради коронавирусот

ТВ21 - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Јужна Кореја: Со ширењето на Ковид-19, се развива и страшен верски култ

ТВ21 - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

Телма - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

Алсат-М - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Кина најави клинички испитувања на вакцината против коронавирусот за крајот на април

Канал5 - 21.02.2020

Најраната вакцина против коронавирусот, од кого починаа повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, ќе биде однесена на клинички испитувања кон крајот на април, изјави денеска потпретседателот на кинескиот институт за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Двајца кинески инженери пристигнаа во Македонија, тие се во изолација без симтоми на коронавирус

Курир - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Макфакс - 21.02.2020

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми на коронавирус и се ставени под здравствен надзор, информира доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје.

Корона-вирус зад решетки: Во два кинески затвора заразени 234 лица

Нова ТВ - 21.02.2020

Во два затвора во Кина се регистрирани 234 лица со корона-вирус, а надлежните кои се сметаат за одговорни за појавата на болеста зад решетките се сменети. Станува збор за објекти што се наоѓаат во Шандонг и Жеџијанг, на северот од Кина, надвор од ...

Обвиненија против 290 лица во Кина поради различни прекршоци поврзани со коронавирусот

Слободен Печат - 21.02.2020

Обвиненијата вклучуваат предизвикување ширење на новиот вирус, поради непочитување на мерките за превенција и контрола; мешање во работата на јавната администрација; производство и продажба на фалсификувани производи.

Кинези ангажирани на автопатот Кичево-Охрид превентивно во карантин поради коронавирусот

360 степени - 21.02.2020

Двајца кинески инженери кои се ангажирани да работат на изградбата на автопатот Кичево-Охрид синоќа пристигнаа во земјава, а поради заштита од коронавирусот се ставени во двенеделен карантин.

Ја одложи свадбата за да се грижи за заболените: Лекар од Вухан е еден од најмладите кој почина од коронавирусот

Слободен Печат - 21.02.2020

„Не стигна ниту да испрати покани за својата свадба“, рекоа неговите пријатели. Пенг Јинхуа (29), лекар од Вухан вчера почина од последиците на коронавирусот. Тој е најмладата жртва на смртоносниот вирус кој досега однесе повеќе од 2.200 животи и ...

Против 290 лица во Кина покренати обвиненија во врска со коронавирусот

Сител - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Работниците во Извор загрижени со враќањето на вработените од “Синохидро“

Алфа - 21.02.2020

Репортерската екипа на АЛФА, денеска беше во градилиштето кај село Извор, во близина на автопатската делница Кичево- Охрид. Таму се наоѓаати бараките на кинеската компанија “Синохидро“, каде во посебна барака се сместени двајца нивни работници, кои ...

Епидемијата на коронавирусот има позитивен ефект врз животната средина

МКД - 21.02.2020

Додека Кина се бори со една од најсериозните вирусни епидемии на овој век, влијанието врз енергетската побарувачка и емисиите на земјата допрва почнува да се чувствува. Епидемијата на новиот коронавирус, која ја парализира кинеската економија, игра ...

Хонгконшки граѓани сами произведуваат хируршки маски

Сител - 21.02.2020

Жители на Хонг Конг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за заштита од епидемијата на новиот коронавирус. Откако минатиот месец во Хонг Конг беше регистриран првиот случај на новиот коронавирус локалните жители почнаа ...

Против 290 лица во Кина покренати обвиненија во врска со коронавирусот

А1 On - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Дво неделен карантин за кинеските работници кои се вратија во Македонија

Сител - 21.02.2020

Во барака во кичевското село Извор две недели во карантин ќе поминат двајцата инженери од Кина кои работат на автопатот Кичево- Охрид. Иако по пристигнувањето на аеродромот во Скопје првичните анализи покажале дека се негативни на коронавирус и ...

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

А1 On - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

А1 On - 21.02.2020

Првиот случај на коронавирус во Либан беше потврден денеска, откако беше утврдено дека жена која пристигнала од Иран е позитивна на тој вирусот, изјави извор во болницата во Бејрут, каде што жената била ставена во карантин.

Коронавирусот може да биде причина поради која Кина нема да игра фудбал на ЛОИ во Токио

Спортманија - 21.02.2020

Нема шега со смртоносната болест Азиската фудбалска конфедерација одлучи Кина да не биде домаќин на возвратниот меч против Јужна Кореја, во квалификациите за пласман на Летните олимписки игри во Токио кои ќе се играат летово.

Поради коронавирусот откажан тениски турнир во Кина

Екипа - 21.02.2020

Тенискиот турнир во кинескиот град Шиан е откажан поради епидемијата од корона вирус, известија од ВТА. Турнирот требаше да се игра во средината на април, но поради епидемијата која ја зафати Кина тој нема да се одигра.

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

Курир - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Бременост и коронавирус: Еве што прави вирусот во вашето тело

Слободен Печат - 21.02.2020

Моменталната стапка на смртност на коронавирус е една петтина помалку од вирусот САРС, но се шири побрзо од него. Коронавирусот е толку генетски сличен на САРС, што некои го нарекуваат и негов наследник, пишува „Нешнл Географик“.

Љајиќ во карантин поради страв од коронавирус

Екипа - 21.02.2020

Репрезентативецот на Србија и член на турскиот Бешикташ, Адем Љајиќ е префрлен во карантин поради сомнеж дека е заразен со коронавирус. Љајиќ е одвоен од остатокот од тимот поради висока температура.

Љајиќ е изолиран во карантин – Се стравува од коронавирус, Бешикташ демантира

Спортманија - 21.02.2020

Српскитот репрезентативец има висока температура и веднаш е хоспитализиран во карантин Еден од најдобрите играчи на турскито гигант Бешикташ, Адем Љајиќ е хоспитализиран со висока температура и се наоѓа во карантин, а се стравува дека има ...

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

Сител - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Кинеската влада сооопшти, еве кога најрано се очекува вакцината за вирусот Ковид-19

Курир - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Две лица од Кина пристигнаа во Македонија: Немаат симптоми на коронавирусот и се ставени под надзор

Слободен Печат - 21.02.2020

„Со полна заштитна опрема заедно со двајца лаборанти од одделението за вирусологија ги пречекавме двете лица на аеродромот, постапивме согласно сите критериуми за спроведување епидемиолошки надзор. Разговаравме за нивната здравствена состојба.

БРЗА РЕАКЦИЈА: Граѓани на Хонгконг сами произведуваат маски за да се заштитат од коронавирусот

Слободен Печат - 21.02.2020

Група лица од Хонгконг платиле 150.000 долари за увоз на машина за производство на маски од Индија и со неа е можно да се произведат до 100.00 маски на ден. Жители на Хонгконг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за ...

Хонгконшки граѓани сами произведуваат хируршки маски

А1 On - 21.02.2020

Жители на Хонг Конг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за заштита од епидемијата на новиот коронавирус. Откако минатиот месец во Хонг Конг беше регистриран првиот случај на новиот коронавирус локалните жители почнаа ...

Двајцата кинески инженери кои што пристигнаа во државава, се без симтоми на коронавирус и се под здравствен надзор

МКД - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево-Охрид, вчера пристигнале во државава и се ставени под 14-дневен здравствен надзор во соба за изолација.

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во државава, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен ...

А1 On - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

По 14 дена во соба за изолација Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во државава

Press24 - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Двајца кинески инженери пристигнаа во Македонија. Немаат симптоми на коронавирус и се под здравствен надзор

Факултети - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина, кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во Македонија, но немаат симптоми на Корона

+инфо - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Работници од „Синохидро“ дошле во Македонија, ќе бидат во карантин 14 дена

Р.С.Европа - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина, кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

А1 On - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Во Италија изолирани 11 села поради коронавирусот - две лица починаа

Press24 - 21.02.2020

Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на новиот коронавирус, јави ДПА.

Речиси 77.000 заразени во Кина од новиот коронавирус

Сител - 21.02.2020

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи додека бројот на жртви достигна 2.442, соопшти националната здравствена комисија.

Речиси 77.000 заразени во Кина од новиот коронавирус

Нетпрес - 21.02.2020

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи додека бројот на жртви достигна 2.442, соопшти националната здравствена комисија.

Доктор херој: Ја одложи венчавката за да ги лекува луѓето, а потоа почина од коронавирус

Курир - 21.02.2020

Веста дека почина 29-годишниот Пенг Јинху, кој се бореше со вирусот три недели, е трагична и љубовна во исто време. Докторот Пенг мината година закажал венчавка и меден месец за време на Кинеската нова година, но реши да ги одложи додека не помине ...

Се уште нема пресврт во епидемијата со коронавирусот, тврди Политбирото на КП на Кина

А1 On - 21.02.2020

Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател Си ...

Се уште нема пресврт во епидемијата со коронавирусот, тврди Политбирото на КП на Кина

Курир - 21.02.2020

Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател Си ...

Против 290 лица во Кина покренати обвиненија во врска со коронавирусот

Нетпрес - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во државава, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен ...

Нетпрес - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Aмериканскиот долар нагло скокна поради коронавирусот

+инфо - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Поради коронавирусот нагло порасна вредноста на американскиот долар

Курир - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Покренати 290 обвиненија поради коронавирусот

Press24 - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Курир - 21.02.2020

Првиот случај на коронавирус во Либан беше потврден денеска, откако беше утврдено дека жена која пристигнала од Иран е позитивна на тој вирусот, изјави извор во болницата во Бејрут, каде што жената била ставена во карантин.

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Слободен Печат - 21.02.2020

Засега нема дополнителни детали за овој случај, пренесува Си Ен Би Си. Првиот случај на коронавирус во Либан беше потврден денеска, откако беше утврдено дека жена која пристигнала од Иран е позитивна на тој вирусот, изјави извор во болницата во ...

Поради коронавирусот нагло порасна вредноста на американскиот долар

Press24 - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

+инфо - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

А1 On - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Од кувајтските пристаништа забранет сообраќај кон Иран поради новиот коронавирус

А1 On - 21.02.2020

Кувајтските пристанишни власти го прекинаа движењето на луѓе кон и од Иран поради загриженост за појава на коронавирус во државата, јавија државните медиуми. Петмина Иранци тестирани за коронавирус вчера се покажаа позитивни на новиот коронавирус, ...

Страшен верски култ се развива паралелно со коронаворусот во Јужна Кореја

Слободен Печат - 21.02.2020

Некои корисници на социјални медиуми тврдат дека е обичај верниците да седат на подот близу еден до друг за да го зголемат ризикот од ширење на вирусот, па затоа властите советуваат службите да се вршат преку Интернет или верниците да ги извршуваат ...

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Слободен Печат - 21.02.2020

Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три години. Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

Сител - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

А1 On - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Вакцината против Ковид-19 ќе биде готова во крајот на април

+инфо - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Корона вирусот заврши в затвор

+инфо - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Коронавирусот во два кинески затвори зарази 234 лица

Слободен Печат - 21.02.2020

„Оваа ситуација покажа дека некои затворски управи биле невнимателни и не ги спровеле мерките за превенција на епидемијата на вистински начин“, изјави Ји Ченге, заменик генерален секретар на провинциската влада на Шандонг.

Со коронавирусот заразени и затвореници: Во два затвори во Хубеј заболеле 234 лица, кинеските власти веќе ги смениле ...

Press24 - 21.02.2020

Во два затвори надвор од провинцијата Хубеј, жариштето на коронавирусот, 234 лица се заразиле со вирусот, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за таа епидемија се сменети, соопштиле денеска властите.

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

Нетпрес - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

А1 On - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Кон крајот на април почнуваат тестирањата на вакцината против Коронавирусот

Независен - 21.02.2020

Кон крајот на април ќе започнат клиничките тестирања на вакцината поротив вирусот од кој починаа повеќе од 2.000 лица, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

Сител - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Пекинг: Вакцина против коронавирусот најрано во април

Слободен Печат - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Епидемијата на коронавирусот има неочекуван ефект врз животната средина

Факултети - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот, која ја парализира кинеската економија, може да има позитивен ефект врз животната средина. Емисиите на јаглерод во Кина се намалиле за најмалку 100 милиони метрички тони во текот на изминатите две недели, се наведува во ...

Од кувајтските пристаништа забранет сообраќај кон Иран поради новиот коронавирус

Сител - 21.02.2020

Кувајтските пристанишни власти го прекинаа движењето на луѓе кон и од Иран поради загриженост за појава на коронавирус во државата, јавија државните медиуми. Петмина Иранци тестирани за коронавирус вчера се покажаа позитивни на новиот коронавирус, ...

Бројот на новозаразени од коронавирусот во Кина продолжува да се намалува

Слободен Печат - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени

Курир - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Макфакс - 21.02.2020

Кон крајот на април ќе започнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирус од кој во Кина починаа повеќе од 2.000 лица, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Шефицата на ММФ: Корона вирусот претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија

Иновативност - 21.02.2020

Кристалина Георгиева, директорка на Меѓународниот монетарен фонд, смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија.

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Макфакс - 21.02.2020

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во провинцијата Хубеи, соопштиле од Националната здравствена комисија, додавајќи дека вчера се забележани 1.614 нови сомнителни ...

Коронавирусот ја чува околината и планетата

Репортер - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот, можеби ја парализираше кинеската економија, но истовремено имаше позитивно влијание на околината. По појавата на опасниот вирус, во земјата, во последните две недели, емисијата на јаглерод-диоксид е намалена за 100 ...

Кинеските работници во земјава се негативни на коронавирус

Сител - 21.02.2020

Вчера пристигнаа двајца Кинези кои се работно ангажирани во земјава. Првичните испитувања покажале дека се негативни на коронавирус,но ќе бидат 2 недели во изолација во куќа во Кичево. Тие пред да дојдат во Македонија биле 15 дена во самоизолација ...

Против 290 лица во Кина покренати обвиненија во врска со коронавирусот

Курир - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Обвиненија за 290 Кинези, ширеле Корона

+инфо - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Најраната вакцина против коронавирусот на испитувања кон крајот на април

МКД - 21.02.2020

Најраната вакцина против коронавирусот, кој само во Кина уби повеќе од 2.000 луѓе, ќе биде доставена на клинички испитувања кон крајот на април, изјави кинескиот потпретседател за наука и технологија, Џу Нанпинг.

Граѓаните на Хонг Конг сами произведуваат хируршки маски

+инфо - 21.02.2020

Жители на Хонг Конг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за заштита од епидемијата на новиот коронавирус. Откако минатиот месец во Хонг Конг беше регистриран првиот случај на новиот коронавирус локалните жители почнаа ...

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Опсервер - 21.02.2020

Првиот случај на коронавирус во Либан беше потврден денеска, откако беше утврдено дека жена која пристигнала од Иран е позитивна на тој вирусот, изјави извор во болницата во Бејрут, каде што жената била ставена во карантин.

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во Македонија, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен ...

еМагазин - 21.02.2020

Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје денеска информираше дека вчера во државата се пристигнати две лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“. Станува збор за лица кои веќе биле во самоизолација во ...

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Опсервер - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Либертас - 21.02.2020

– Првиот случај на коронавирус во Либан беше потврден денеска, откако беше утврдено дека жена која пристигнала од Иран е позитивна на тој вирусот, изјави извор во болницата во Бејрут, каде што жената била ставена во карантин.

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Либертас - 21.02.2020

– Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирус

Точка - 21.02.2020

Кон крајот на април ќе започнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирус од кој во Кина починаа повеќе од 2.000 лица, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Решетките не помагаат: Коронавирусот влегол и во два кинески затвори

Република - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Вечер Прес - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

24Инфо - 21.02.2020

– Првиот случај на коронавирус во Либан беше потврден денеска, откако беше утврдено дека жена која пристигнала од Иран е позитивна на тој вирусот, изјави извор во болницата во Бејрут, каде што жената била ставена во карантин.

Ја одложи венчавката и медениот месец за да ги лечи луѓето, а потоа почина од коронавирус

Република - 21.02.2020

Од почетокот на борбата со коронавирусот, во Кина посебно се чувствителни на трагичните вести за судбините на лекарите кои се заразени за време на лекувањето на големиот број заболени. Веста дека почина 29-годишниот Пенг Јинху, кој се бореше со ...

Намерно ги заразвува со коронавирус, да ја стават на искушение својата вера

Република - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Корона вирусот допрва ќе коси

Република - 21.02.2020

Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател Си ...

Коронавирусот се прошири во Иран, починати уште две лица

Локално - 21.02.2020

Коронавирусот се прошири во неколку ирански градови, изјави во петокот претставник на Министерството за здравство, бидејќи уште двајца заразени починале во центарот на епидемијата во светиот град Ком.

Хонгконшки граѓани сами произведуваат хируршки маски

24Инфо - 21.02.2020

Жители на Хонг Конг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за заштита од епидемијата на новиот коронавирус. Откако минатиот месец во Хонг Конг беше регистриран првиот случај на новиот коронавирус локалните жители почнаа ...

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

iPortal - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Откажан ВТА турнирот во Ксиан поради коронавирусот

Опсервер - 21.02.2020

Женскиот тениски турнир во Ксиан годинава нема да се оддржи. Настанот што е вметнат во календарот на ВТА во средината на април е откажан поради појавата на коронавирусот во Кина. Потврда на веста стигна и од Женската тениска асоцијација и од ...

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

Локално - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

Опсервер - 21.02.2020

– Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

24Инфо - 21.02.2020

– Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа ...

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

Фактор - 21.02.2020

29 годишниот лекар Пенг Јинхуа од градот Вухан вчера почина од последиците на коронавирусот. Лекарот се заразил грижејќи се за пациентите. Пенг планирал свадба пред неколку недели, но ја одложил за да пружи помош на заболените.

Уште еден лекар починал од коронавирус во Вухан

MTM - 21.02.2020

29-годишен лекар починал од коронавирус во Вухан, кинескиот град што ја започна епидемијата, објавија медиумите. Вчера почина Пенг Инхуа. Работел во една од болниците во градот. Лекарот планирал да се омени за време на новогодишниот празник Лунар, ...

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

Либертас - 21.02.2020

– Трендот на намалување нема да има пресврт, изјави заменик главниот секретар на Државниот совет и член на надзорната владина група, Динг Сиангјанг, Во последните 24 часа бројот на заразени од новиот вирус достигна вкупно 75.465 лица, а билансот на ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

Опсервер - 21.02.2020

– Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус

Скопје инфо - 21.02.2020

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во провинцијата Хубеи, соопштиле од Националната здравствена комисија, додавајќи дека вчера се забележани 1.614 нови сомнителни ...

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирус

24Инфо - 21.02.2020

Кон крајот на април ќе започнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирус од кој во Кина починаа повеќе од 2.000 лица, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

24Инфо - 21.02.2020

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во провинцијата Хубеи, соопштиле од Националната здравствена комисија, додавајќи дека вчера се забележани 1.614 нови сомнителни ...

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

Либертас - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Двајца кинески инженери од „Синохидро” пристигнаа во државава, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен ...

24Инфо - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро” за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во државава, тие се без симтоми на коронавирус

Локално - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Кинеските работници на „Синохидро“ се ставени под надзор и се без симптоми на корона вирусот

Мета - 21.02.2020

Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје денеска информираше дека вчера во државата се пристигнати две лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“. Станува збор за лица кои веќе биле во самоизолација во ...

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во државава, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен ...

Опсервер - 21.02.2020

– Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Работниците од Кина кои влегоа во државава немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

24Инфо - 21.02.2020

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државава немаат симптоми на коронавирус и се ставени под здравствен надзор, информира доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје.

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во државава, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен ...

Либертас - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во државава, тие се без симтоми на коронавирус

Frontline - 21.02.2020

Тој посочи дека сите лица кои ќе пристигнуваат од Кина, ќе бидат спроведени во соба за изолација и ќе им се земат соодветни материјали за микробиолошки анализи и брисеви, врз основа на кои ќе се дијагностицира евентуално присуство на коронавирус и ...

Кинези кои пристигнале во Македонија се ставени во соба за изолација поради протоколите, немале симптоми на коронавирус

Gostivarpress.mk - 21.02.2020

Вчера во државата пристигнале две лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“. Станува збор за лица кои веќе биле во самоизолација во времетраење од 14 дена во Кина, информираат од Министерството за здравство.

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

MTM - 21.02.2020

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во провинцијата Хубеи, соопштиле од Националната здравствена комисија, додавајќи дека вчера се забележани 1.614 нови сомнителни ...

Вакцина против коронавирусот: Најрано до крајот на април

Денешен - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Двајцата инжинери од Кина кои вчера дојдоа прво ќе бидат во изолација две недели, па ќе работат

Фактор - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево - Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

Денешен - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Република - 21.02.2020

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во провинцијата Хубеи, соопштиле од Националната здравствена комисија, додавајќи дека вчера се забележани 1.614 нови сомнителни ...

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

MTM - 21.02.2020

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми на коронавирус и се ставени под здравствен надзор, информира доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје.

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

iPortal - 21.02.2020

Јужна Кореја одлучи да го подигне нивото на опасност од новиот коронавирус на највисок степен. Тоа го најави претседателот Мун Џае Ин, откако во таа држава беа регистрирани повеќе од 100 нови случаи на заболени од Ковид-19.

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

Либертас - 21.02.2020

– Јужна Кореја одлучи да го подигне нивото на опасност од новиот коронавирус на највисок степен. Тоа го најави претседателот Мун Џае Ин, откако во таа држава беа регистрирани повеќе од 100 нови случаи на заболени од Ковид-19.

Двајца кинески инженери во изолација 14 дена во кичевско село поради коронавирусот

4NEWS - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

КАРАЏОВСКИ: Двајца кинески инженери од „Синохидро“ во Македонија се под здравствен надзор иако се без симтоми на ...

Денешен - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Најрано во април ќе има вакцина против Ковид 19

Република - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Точка - 21.02.2020

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми на коронавирус и се ставени под здравствен надзор, информира доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје.

Речиси 77.000 заразени во Кина од новиот коронавирус

Опсервер - 21.02.2020

– Бројот на заразени од новиот коронавирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи додека бројот на жртви достигна 2.442, соопшти националната здравствена комисија.

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

Опсервер - 21.02.2020

– Јужна Кореја одлучи да го подигне нивото на опасност од новиот коронавирус на највисок степен. Тоа го најави претседателот Мун Џае Ин, откако во таа држава беа регистрирани повеќе од 100 нови случаи на заболени од Ковид-19.

Од кувајтските пристаништа забранет сообраќај кон Иран поради новиот коронавирус

Опсервер - 21.02.2020

– Кувајтските пристанишни власти го прекинаа движењето на луѓе кон и од Иран поради загриженост за појава на коронавирус во државата, јавија државните медиуми. Петмина Иранци тестирани за коронавирус вчера се покажаа позитивни на новиот коронавирус, ...

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Centar - 21.02.2020

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми на коронавирус и се ставени под здравствен надзор, информира доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје.

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Centar - 21.02.2020

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во провинцијата Хубеи, соопштиле од Националната здравствена комисија додавајќи дека вчера се забележани 1.614 нови сомнителни ...

КОРОНАВИРУС: Изолирани 11 села во Италија, а во Кина заразени речиси 77.000 лица

Денешен - 21.02.2020

Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на новиот коронавирус, јави ДПА.

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Centar - 21.02.2020

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000 лица, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Кинеските работници во земјава немаат коронавирус, ама две недели ќе бидат во изолација

Скопје инфо - 21.02.2020

Двајцата Кинези кои работат во Македонија вчера пристигнаа и испитувања покажале дека се негативни на коронавирус. Превентивно, тие ќе бидат две недели во изолација во куќа во Кичево. Тие пред да дојдат во Македонија биле 15 дена во самоизолација во ...

Против 290 лица во Кина покренати обвиненија во врска со коронавирусот

Опсервер - 21.02.2020

– Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

iPortal - 21.02.2020

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во провинцијата Хубеи, соопштиле од Националната здравствена комисија, додавајќи дека вчера се забележани 1.614 нови сомнителни ...

Се уште нема пресврт во епидемијата со коронавирусот, тврди Политбирото на КП на Кина

24Инфо - 21.02.2020

Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател Си ...

Се уште нема пресврт во епидемијата со коронавирусот, тврди Политбирото на КП на Кина

Либертас - 21.02.2020

Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател Си ...

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

Опсервер - 21.02.2020

– Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Се уште нема пресврт во епидемијата со коронавирусот, тврди Политбирото на КП на Кина

Опсервер - 21.02.2020

– Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател ...

Корона вирусот допрва ќе коси

PressingTV - 21.02.2020

Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател Си ...

Обвиненија за 290 Кинези, ширеле Корона

Либертас - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Бројот на нови случаи на коронавирус и понатаму опаѓа: 75.465 лица се заразени, 2.236 загинати

Локално - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Кина продолжи да опаѓа и денес, со потврдени уште 889 случаи, во време кога здравствените работници се оптимисти во спречување на епидемијата, која досега однесе повеќе од 2.200 животи и се прошири низ други ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

Вечер Прес - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Со коронавирус заразени и затвореници: Во два затвори во Хубеј заболеле 234 лица, кинеските власти веќе ги смениле ...

Точка - 21.02.2020

Во два затвори надвор од провинцијата Хубеј, жариштето на коронавирусот, 234 лица се заразиле со вирусот, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за таа епидемија се сменети, соопштиле денеска властите.

Против 290 лица во Кина покренати обвиненија во врска со коронавирусот

Вечер Прес - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Коронавирус: Најраната вакцина на тестирање кон крајот на април

Локално - 21.02.2020

Најраната вакцина против вирусот корона, во која загинаа над 2.000 луѓе само во Кина, ќе биде поднесена на клинички испитувања кон крајот на април, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Кои сектори во Кина се најпогодени од коронавирусот?

Бизнис Вести - 21.02.2020

Континуираното влијание на коронавирусот во Кина ја доведе земјата до економска стагнација. Додека компаниите се обидуваат постепено да ги обновуваат работните места, луѓето престанаа да патуваат, го ограничуваа купувањето и јадат надвор, јавува ...

Хонгконшки граѓани сами произведуваат хируршки маски

Вечер Прес - 21.02.2020

Жители на Хонг Конг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за заштита од епидемијата на новиот коронавирус. Откако минатиот месец во Хонг Конг беше регистриран првиот случај на новиот коронавирус локалните жители почнаа ...

Против 290 лица во Кина покренати обвиненија во врска со коронавирусот

24Инфо - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

4NEWS - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Кина со денови е во опаѓање. -Трендот нема да се промени, изјави земеник главниот секретар на Државниот совет и член на надзорната група Динг Синаганг.

Хонгконшки граѓани сами произведуваат хируршки маски

Опсервер - 21.02.2020

– Жители на Хонг Конг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за заштита од епидемијата на новиот коронавирус. Откако минатиот месец во Хонг Конг беше регистриран првиот случај на новиот коронавирус локалните жители ...

Вакцина против коронавирус ќе биде тестирана најрано во април

еМагазин - 21.02.2020

Кинеските власти најавија дека вакцината против коронавирусот ќе биде тестирана кон крајот на април. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, при штo во последните 24 часа бројот на заразени од новиот вирус достигна вкупно 75.465 лица, а ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

Либертас - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Книга од 1981 година предвидела дека во 2020 година ќе се развие вирус во Вухан – еве што пишува во неа

Точка - 21.02.2020

Озлогласениот коронавирус со кој се заразени повеќе од 75.600 лица, досега однесе 2.126 животи. Во последните неколку дена, интернетот стана опседнат со романот “The Eyes of Darkness” на американскиот писател Дин Кунц поради фактот што во истиот се ...

Вакцина против корона вирусот ќе биде тестирана до крајот на април

Мета - 21.02.2020

Вакцината против коронавирусот ќе биде тестирана кон крајот на април, најавија кинеските власти. Во последните 24 часа бројот на заразени од новиот вирус достигна вкупно 75.465 лица, а билансот на жртвите изнесува 2.236, откако се регистрирани уште ...

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

24Инфо - 21.02.2020

– Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Кинеските работници во земјава немаат коронавирус, ама две недели ќе бидат во изолација

Република - 21.02.2020

Двајцата Кинези кои работат во Македонија вчера пристигнаа и испитувања покажале дека се негативни на коронавирус. Превентивно, тие ќе бидат две недели во изолација во куќа во Кичево. Тие пред да дојдат во Македонија биле 15 дена во самоизолација во ...

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Локално - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

iPortal - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

24Инфо - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Коронавирусот се шири и зад решетки

Н.Македонија - 21.02.2020

Кинеските власти денес објавија за стотици нови заразени лица од коронавирусот во затворите низ целата земја. Станува збор за откритие што не ги поткрепува напорите на владата во борбата со смртоносната епидемија, пренесуваат светските медиуми.

Коронавирусот ѝ се нафрли на таинствената секта Шинчеонџи

Н.Македонија - 21.02.2020

Јужна Кореја пријави 48 нови случаи на заразени со коронавирус, повеќето од нив поврзани со сектата Црквата Шинчеонџи, што е значително зголемување на бројот на случаи, по кое се зголемува стравот од брзото ширење на епидемијата.

Работниците од Кина немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Н.Македонија - 21.02.2020

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државава немаат симптоми на коронавирус и се ставени под здравствен надзор, информира доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје.

Клиничките тестирања на вакцината против коронавирус почнуваат во април

Н.Македонија - 21.02.2020

Кон крајот на април ќе започнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирус од кој во Кина починаа повеќе од 2.000 лица, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

MakPress - 21.02.2020

Првиот случај на коронавирус во Либан беше потврден денеска, откако беше утврдено дека жена која пристигнала од Иран е позитивна на тој вирусот, изјави извор во болницата во Бејрут, каде што жената била ставена во карантин.

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

MakPress - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Со ширењето на Ковид-19 во Јужна Кореја, се развива и страшен верски култ

MakPress - 21.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно почина. Се смета дека две лица заразиле голем број луѓе, од кои едното припаѓа на ...

Против 290 лица во Кина покренати обвиненија во врска со коронавирусот

MakPress - 21.02.2020

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До вторникот обвинителите истражувале 2.692 криминални дела, за кои се ...

Од кувајтските пристаништа забранет сообраќај кон Иран поради новиот коронавирус

MakPress - 21.02.2020

Кувајтските пристанишни власти го прекинаа движењето на луѓе кон и од Иран поради загриженост за појава на коронавирус во државата, јавија државните медиуми. Петмина Иранци тестирани за коронавирус вчера се покажаа позитивни на новиот коронавирус, ...

Двете лица кои пристигнаа од Кина се без симптоми и ставени под здравствен надзор

Скопје1 - 21.02.2020

Доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје денеска информираше дека вчера во државата се пристигнати две лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“.

Шефицата на ММФ: Коронавирусот претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија

Денар - 21.02.2020

Кристалина Георгиева, директорка на Меѓународниот монетарен фонд, смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија.

Се уште нема пресврт во епидемијата со коронавирусот, тврди Политбирото на КП на Кина

MakPress - 21.02.2020

Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател Си ...

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

MakPress - 21.02.2020

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

Откажан ВТА турнирот во Ксиан поради коронавирусот

MakPress - 21.02.2020

Женскиот тениски турнир во Ксиан годинава нема да се оддржи. Настанот што е вметнат во календарот на ВТА во средината на април е откажан поради појавата на коронавирусот во Кина. Потврда на веста стигна и од Женската тениска асоцијација и од ...

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

MakPress - 21.02.2020

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

MakPress - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су ...

Кинеските инженери од „Синохидро“ пристигнаа без симптоми на коронавирус, но остануваат под здравствен надзор

MakPress - 21.02.2020

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

Хонгконшки граѓани сами произведуваат хируршки маски

MakPress - 21.02.2020

Жители на Хонг Конг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за заштита од епидемијата на новиот коронавирус. Откако минатиот месец во Хонг Конг беше регистриран првиот случај на новиот коронавирус локалните жители почнаа ...

Поради коронавирусот, откажан тенискиот турнир во Кина

Канал5 - 20.02.2020

WTA Tour денеска го објави откажувањето на турнирот што требаше да се одигра во кинескиот град Ксиан кон средината на април, поради заканата од епидемија на коронавирусот. Xian Tournament, категоријата WTA 125 беше на програмата од 13-19 април, а ...

Голем пад на бројот на нови случаи на коронавирус во Кина

Алсат-М - 20.02.2020

Кина објави голем пад на бројот на нови случаи на коронавирус, зголемувајќи ги надежите дека епидемијата слабее. Сепак смртните случаи продолжуваат да бележат пораст. Националната здравствена комисија на Кина денеска пријави 628 нови случаи во ...

Од коронавирус досега починаa 2.126 лица

24 Вести - 20.02.2020

Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени се уште 349 луѓе, што е најмал број во текот на еден ден.

Од коронавирус досега се починати 2.126 лица, се намалува бројот на заразени

ТВ21 - 20.02.2020

Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени се уште 349 луѓе, што е најмал број во текот на еден ден.

Емотивно видео: Сопругата во солзи го испрати својот маж, директор на болницата во Вухан кој почина од корона вирус

Фокус - 20.02.2020

Бројот на смртни случаи од корона ворусот во Кина секојдневно се зголемува а досега починаа 1.873 лица. Пред два дена почина и директорот на централната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Жиминг.

Половина од 100-тината заразени во Јужна Кореја се членови на секта

Фокус - 20.02.2020

Бројот на заболени од коронавирус во Јужна Кореја ја надмина бројката од 100, од кои половината се припадници на сектат од градот Дегуа, во кој живеат 2,5 милиони жители. Центарот за превенција на болести денеска соопшти за 51 нов случај на заразени ...

СЗО: Несигурен трендот на опаѓање на бројот новозаразени од коронавирусот

Р.С.Европа - 20.02.2020

Опаѓањето на бројот на нови случаи на заразени со коронавирусот во Кина е охрабрувачки, но се уште е рано да се каже дали тој тренд ќе продолжи, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), јавува Ројтерс.

Откажан ВТА турнирот во Ксиан поради коронавирусот

А1 On - 20.02.2020

Женскиот тениски турнир во Ксиан годинава нема да се оддржи. Настанот што е вметнат во календарот на ВТА во средината на април е откажан поради појавата на коронавирусот во Кина. Потврда на веста стигна и од Женската тениска асоцијација и од ...

Книга од 1981 година предвиде дека коронавирусот ќе започне од Вухан

Слободен Печат - 20.02.2020

Во последниве денови, интернетот стана фасциниран од фактот дека ваква болест се споменува романот „Очите на темнината“ на американскиот писател, Дин Кунц, пренесува „Машибил“. Во книгата се споменува дури и градот Вухан, епицентарот на епидемијата ...

Уште еден спортски настан во Кина нема да се одржи: ВТА турнир откажан поради корона вирусот

SportMedia - 20.02.2020

Проблемите со корона вирусот кој ја „нападна“ Кина се прошири во сите свери, а се чини најмногу во спортот каде масовно се откажуваат сите настани кон требаше да се одржат во кинеските градови.

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот во Кина

+инфо - 20.02.2020

На крузерот „Дајмонд принцес“, кој е закотвен во Јапонија, двајца патници починаа од ковид-19. Станува збор за лица на возраст од околу 80 години, но не е соопштен нивниот идентитет. Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во ...

Нови 31 заболени лица од коронавирус во Јужна Кореја

Слободен Печат - 20.02.2020

Јужна Кореја соопшти за 31 нов случај на коронавирус (Ковид-19), со што вкупниот број заразени е 82. Триесет случаи се пријавени во градот Даегу, 300 км јужно од главниот град Сеул, како и во соседната провинција Каонсандо.

Смртоносниот коронавирус снимен под електронски микроскоп

USB - 20.02.2020

Коронавирусот кој од Кина се шири во целиот свет е една од главните вести во последните два месеца. Американските научници сега објавија и многу подетални фотографии од непријателот. Епидемијата предизвикана од новиот коронавирус веројатно е ...

Јужна Кореја соопшти за нови 31 заразени од Ковид-19

А1 On - 20.02.2020

Јужна Кореја соопшти за 31 нов случај на коронавирус (Ковид-19), со што вкупниот број заразени е 82. Триесет случаи се пријавени во градот Даегу, 300 км јужно од главниот град Сеул, како и во соседната провинција Каонсандо.

Од коронавирус досега се починати 2.126 лица, се намалува бројот на заразени

А1 On - 20.02.2020

Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени се уште 349 луѓе, што е најмал број во текот на еден ден.

Досега 2.126 починати лица од коронавирусот

Курир - 20.02.2020

Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени се уште 349 луѓе, што е најмал број во текот на еден ден.

Трамп: Кина вложува големи напори за сузбивање на коронавирусот

Курир - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е убеден оти Кина „многу се труди“ да ја сузбие епидемијата на коронавирусот. Според последните податоци, бројот на збаолени во провинцијата Хубеи се намалува, иако досега од Ковид-19 починаа 2.126 ...

Трамп: Кина вложува големи напори за сузбивање на коронавирусот

А1 On - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е убеден оти Кина „многу се труди“ да ја сузбие епидемијата на коронавирусот. Според последните податоци, бројот на збаолени во провинцијата Хубеи се намалува, иако досега од Ковид-19 починаа 2.126 ...

Трамп: Кина многу се труди да ја сузбие епидемијата на коронавирусот

Слободен Печат - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е убеден оти Кина „многу се труди” да ја сузбие епидемијата на коронавирусот. Според последните податоци, бројот на заболени во провинцијата Хубеи се намалува, иако досега од Ковид-19 починаа 2.126 ...

Коронавирусот ја зема првата жртва во Јужна Кореја

Слободен Печат - 20.02.2020

Вкупниот број заболени лица од коронавирусот во Јужна Кореја се зголемил за трипати повеќе во два дена и достигна бројка од над 100 заболени. Јужнокорејските власти денеска соопштија дека почина првата жртва од коронавирусот во Јужна Кореја, a ...

Прва жртва од коронавирусот во Јужна Кореја

А1 On - 20.02.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека почина првата жртва од коронавирусот во Јужна Кореја, a градоначалникот на јужнокорејскиот град Даегу ги советуваше граѓаните да останат во своите домови.

Членови на секта заболени од коронавирус во Јужна Кореја

Слободен Печат - 20.02.2020

Центарот за превенција на болести денеска соопшти за 51 нов случај на заразени со коронаворус, со што вкупниот број на заразени во Јужна Кореја се зголеми на 104, а меѓу нив голем број се верници на црквата Шинчеонџи, односно Храмот на светото ...

Половина од 100-тината заразени во Јужна Кореја се членови на секта

А1 On - 20.02.2020

Бројот на заболени од коронавирус во Јужна Кореја ја надмина бројката од 100, од кои половината се припадници на сектат од градот Дегуа, во кој живеат 2,5 милиони жители. Центарот за превенција на болести денеска соопшти за 51 нов случај на заразени ...

61-годишна жена ги заразила со коронавирус 50-тина во Јужна Кореја, сите се членови на секта

+инфо - 20.02.2020

Според наводите на порталот, жената на 10 февруари добила висока температура, но во два наврата одбила да се тестира на новиот коронавирус, оправдувајќи се дека не била во странство.Таа присуствувала на најмалку четири миси и дијагностицирана е како ...

Прва жртва од коронавирусот во Јужна Кореја, а половина од 100-тината заразаени се членови на секта

Курир - 20.02.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека почина првата жртва од коронавирусот во Јужна Кореја, a градоначалникот на јужнокорејскиот град Даегу ги советуваше граѓаните да останат во своите домови.

Половина од 100-тината заразени во Јужна Кореја се членови на секта

Сител - 20.02.2020

Бројот на заболени од коронавирус во Јужна Кореја ја надмина бројката од 100, од кои половината се припадници на сектат од градот Дегуа, во кој живеат 2,5 милиони жители. Центарот за превенција на болести денеска соопшти за 51 нов случај на заразени ...

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Слободен Печат - 20.02.2020

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

+инфо - 20.02.2020

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Press24 - 20.02.2020

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

Бројот на мртвите од коронавирусот во Хубеи надмина две илјади

Нетпрес - 20.02.2020

Бројката жртви од новиот тип коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се искачи на 2.029, соопштија ноќта кон четвртокот по македонско време, тамошните здравствени власти. Покрај тоа, вкупно од почетокот на епидемијата се регистирани ...

Јужна Кореја соопшти за нови 31 заразени од Ковид-19

Курир - 20.02.2020

Јужна Кореја соопшти за 31 нов случај на коронавирус (Ковид-19), со што вкупниот број заразени е 82. Триесет случаи се пријавени во градот Даегу, 300 км јужно од главниот град Сеул, како и во соседната провинција Каонсандо.

Од коронавирусот досега починаа 2.126 лица, a заразени се 75.600

Слободен Печат - 20.02.2020

Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени се уште 349 луѓе, што е најмал број во текот на еден ден.

Фудбал под корона-вирус: Посебни процедури само за да се влезе на стадион!

Sport 1 - 20.02.2020

Смртоносниот корона-вирус кој се појави во Кина пред крајот на минатата година досега одзема преку 2.000 животи во најмногубројната земја на светот, ама соседите преземаат сериозни мерки за да не дојде до ширење на оваа смртоносна заразна болест во ...

Голем пад на бројот на нови случаи на коронавирус во Кина

Р.С.Европа - 20.02.2020

Кина објави голем пад на бројот на нови случаи на коронавирус, зголемувајќи ги надежите дека епидемијата слабее. Сепак смртните случаи продолжуваат да бележат пораст. Националната здравствена комисија на Кина денеска пријави 628 нови случаи во ...

Ковид-19: Бројот на заразени во Кина се намалува

360 степени - 20.02.2020

Бројот на починати од коронавирусот достигна 2.126 лица, додека на заразени 75.600 лица. Бројот на оние кои се опоравиле од вирусот е 16 000 лица. Во последните 24 часа регистрирани се 114 смртни случаи и нови 349 заболени, што е најмал број во ...

Опаѓа бројот на новозаболени од коронавирус во Кина

Макфакс - 20.02.2020

Кина објави дека опаѓа бројот на нови случаи на коронавирус во земјата, но смртните случаи продолжуваат да бележат пораст. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека има 628 нови смртни случаи во централната провинција Хубеи и 45 случаи ...

Корона-вирусот досега однесе 2.126 лица, опаѓа бројот на нови заразени

Нова ТВ - 20.02.2020

Корона-вирусот што се појави во Кина кон крајот на минатата година досега однесе 2.126 лица, заразени се вкупно 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, жариште на болеста, се регистрирани нови 349 луѓе што е најмал број во ...

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

360 степени - 20.02.2020

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но изрази воздржаност дека сепак е прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

Прва жртва на коронавирусот во Јужна Кореја, над 100 заразени

Нетпрес - 20.02.2020

Јужна Кореја во четвртокот го потврди првиот смртен случај како последица од заразувањето со новиот сој коронавирус Covid-19, а бројот на заразените лица надмина сто од кои половината се припадници на една секта од градот Даегу.

И покрај коронавирусот, Apple следниот месец ќе го претстави новиот iPhone

Телефони.мк - 20.02.2020

Неодамна се нагодуваше, а сега добивме официјална потврда дека Apple ќе има проблеми навистина со работата поради коронавирусот. Тоа се однесува за производството и приходите во актуелниот квартал.

Градските возачи во Москва поради коронавирусот мора да пријават патници Кинези

Р.С.Европа - 20.02.2020

Вработен во јавниот транспорт во Москва за Радио Слободна Европа вели дека на сите возачи на автобуси, трамваи и тролејбуси во рускиот главен град им биле дадени инструкции да ги запрат своите возила и да ги симнат сите патници ако се сомневаат дека ...

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Курир - 20.02.2020

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

СЗО: Падот на бројот на нови случаи на коронавирусoт е охрабрувачки

Макфакс - 20.02.2020

Постојаниот пад на нови случаи на заболени од коронавирусот во Кина е охрабрувачки, соопшти Светската здравствена организација, но рано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи. „Ние сме охрабрени од овој тренд, но не е време за самозадоволство“, ...

Први жртви на коронавирус во Иран

4NEWS - 20.02.2020

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат коронавирус починаа од ...

Опаѓа бројот на новозаболени од коронавирус во Кина

MTM - 20.02.2020

Кина објави дека опаѓа бројот на нови случаи на коронавирус во земјата, но смртните случаи продолжуваат да бележат пораст. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека има 628 нови смртни случаи во централната провинција Хубеи и 45 случаи ...

Коронавирусот ја чува околината и Планетата: Шокантен извештај на еколог покажал дека епидемијата донела и нешто добро

Точка - 20.02.2020

Епидемијата на коронавирусот која ја парализирала кинеската економија, има позитивно влијание на околината, со оглед на тоа дека емисијата на јаглерод-диоксид во последните 2 недели во таа земја се намалила за најмалку 100 милиони кубни тони.

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Република - 20.02.2020

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

Прва жртва од коронавирусот во Јужна Кореја

Либертас - 20.02.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека почина првата жртва од коронавирусот во Јужна Кореја, a градоначалникот на јужнокорејскиот град Даегу ги советуваше граѓаните да останат во своите домови.

Јужна Кореја соопшти за нови 31 заразени од Ковид-19

Опсервер - 20.02.2020

– Јужна Кореја соопшти за 31 нов случај на коронавирус (Ковид-19), со што вкупниот број заразени е 82. Триесет случаи се пријавени во градот Даегу, 300 км јужно од главниот град Сеул, како и во соседната провинција Каонсандо.

Откажан ВТА турнирот во Ксиан поради коронавирусот

Република - 20.02.2020

Женскиот тениски турнир во Ксиан годинава нема да се оддржи. Настанот што е вметнат во календарот на ВТА во средината на април е откажан поради појавата на коронавирусот во Кина. Потврда на веста стигна и од Женската тениска асоцијација и од ...

Први жртви на коронавирус во Иран

Опсервер - 20.02.2020

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат коронавирус починаа од ...

Половина од 100-тината заразени во Јужна Кореја се членови на секта

24Инфо - 20.02.2020

Бројот на заболени од коронавирус во Јужна Кореја ја надмина бројката од 100, од кои половината се припадници на сектат од градот Дегуа, во кој живеат 2,5 милиони жители. Центарот за превенција на болести денеска соопшти за 51 нов случај на заразени ...

Од коронавирус досега се починати 2.126 лица, се намалува бројот на заразени

iPortal - 20.02.2020

Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени се уште 349 луѓе, што е најмал број во текот на еден ден.

Половина од 100-тината заразени во Јужна Кореја се членови на секта

Либертас - 20.02.2020

Бројот на заболени од коронавирус во Јужна Кореја ја надмина бројката од 100, од кои половината се припадници на сектат од градот Дегуа, во кој живеат 2,5 милиони жители. Центарот за превенција на болести денеска соопшти за 51 нов случај на заразени ...

Од коронавирус досега се починати 2.126 лица, се намалува бројот на заразени

Опсервер - 20.02.2020

– Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени се уште 349 луѓе, што е најмал број во текот на еден ден.

Половина од 100-тината заразени во Јужна Кореја се членови на секта

Опсервер - 20.02.2020

Бројот на заболени од коронавирус во Јужна Кореја ја надмина бројката од 100, од кои половината се припадници на сектат од градот Дегуа, во кој живеат 2,5 милиони жители. Центарот за превенција на болести денеска соопшти за 51 нов случај на заразени ...

Заздравува првиот заболен од коронавирус во Египет

Опсервер - 20.02.2020

Светската здравствена организација денеска соопшти дека лицето во Египет кај кое е потврден вирусот Ковид-19 заздравува, откако новите тестови покажале дека повеќе не е носител на вирусот.

СЗО: Падот на бројот на нови случаи на коронавирусoт е охрабрувачки

Точка - 20.02.2020

Постојаниот пад на нови случаи на заболени од коронавирусот во Кина е охрабрувачки, соопшти Светската здравствена организација, но рано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи. „Ние сме охрабрени од овој тренд, но не е време за самозадоволство“, ...

Први жртви на коронавирус во Иран

Вечер Прес - 20.02.2020

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат коронавирус починаа од ...

Коронавирусот продолжува да носи жртви: Починаа вкупно 2.126 лица, заразени 75.600

Точка - 20.02.2020

Од коронавирусот досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеј во која за првпат се појави вирусот, заболеле уште 349 лица, што е најмал број на заболени во текот на еден ден.

Јужна Кореја соопшти за нови 31 заразени од Ковид-19

24Инфо - 20.02.2020

Јужна Кореја соопшти за 31 нов случај на коронавирус (Ковид-19), со што вкупниот број заразени е 82. Триесет случаи се пријавени во градот Даегу, 300 км јужно од главниот град Сеул, како и во соседната провинција Каонсандо.

Половина од 100-тината заразени во Јужна Кореја се членови на секта

Локално - 20.02.2020

Бројот на заболени од коронавирус во Јужна Кореја ја надмина бројката од 100, од кои половината се припадници на сектат од градот Дегуа, во кој живеат 2,5 милиони жители. Центарот за превенција на болести денеска соопшти за 51 нов случај на заразени ...

Први смртни случаи од коронавирус на крузерот „Дајмонд принцес“

Локално - 20.02.2020

Од коронавирусот, досега починале 2.126 лица, а 75.600 се заразени. Во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, каде за прв пат се појави вирусот, се разболеа уште 349 лица, што е најмал број во еден ден.

Опаѓа бројот на новозаболени од коронавирус во Кина

Centar - 20.02.2020

Кина објави дека опаѓа бројот на нови случаи на коронавирус во земјата, но смртните случаи продолжуваат да бележат пораст. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека има 628 нови смртни случаи во централната провинција Хубеи и 45 случаи ...

СЗО: Падот на бројот на нови случаи на коронавирусoт е охрабрувачки

24Инфо - 20.02.2020

Постојаниот пад на нови случаи на заболени од коронавирусот во Кина е охрабрувачки, соопшти Светската здравствена организација, но рано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи. „Ние сме охрабрени од овој тренд, но не е време за самозадоволство“, ...

Трамп: Кина вложува големи напори за сузбивање на коронавирусот

Опсервер - 20.02.2020

– Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е убеден оти Кина „многу се труди“ да ја сузбие епидемијата на коронавирусот. Според последните податоци, бројот на збаолени во провинцијата Хубеи се намалува, иако досега од Ковид-19 починаа ...

Досега 2.126 починати лица од коронавирусот

Скопје инфо - 20.02.2020

Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени се уште 349 луѓе, што е најмал број во текот на еден ден.

Јужна Кореја: Двојно зголемен бројот на заразени од коронавирус, потврден првиот смртен случај

Локално - 20.02.2020

Прв смртен случај од коронавирус е регистриран во Јужна Кореја, каде исто така, двојно е зголемен и бројот на заразени лица. Јужна Кореја денес ја објави првата смрт од коронален вирус откако бројот на заразени скоро двојно се зголеми на повеќе од ...

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Опсервер - 20.02.2020

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

Трамп: Кина вложува големи напори за сузбивање на коронавирусот

24Инфо - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е убеден оти Кина „многу се труди” да ја сузбие епидемијата на коронавирусот. Според последните податоци, бројот на збаолени во провинцијата Хубеи се намалува, иако досега од Ковид-19 починаа 2.126 ...

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Либертас - 20.02.2020

– Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

Прва жртва од коронавирусот во Јужна Кореја

Опсервер - 20.02.2020

– Јужнокорејските власти денеска соопштија дека почина првата жртва од коронавирусот во Јужна Кореја, a градоначалникот на јужнокорејскиот град Даегу ги советуваше граѓаните да останат во своите домови.

Коронавирусот го соочи Даегу со голема криза

Н.Македонија - 20.02.2020

Јужна Кореја го потврди првиот смртен случај од коронавирус, додека властите упатија апел до жителите на Даегу да останат дома. Претходно, јужнокорејските власти соопштија дека се потврдени вкупно 82 случаи на заболени од вирусот, пренесуваат ...

Опаднатиот број на нови случаи на коронавирус е охрабрувачки

Н.Македонија - 20.02.2020

Постојаниот пад на нови случаи на заболени од коронавирусот во Кина е охрабрувачки, соопшти Светската здравствена организација, но рано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи, пренесе „Ројтерс“.

Ковид-19: 2.126 лица починаа, бројот на заразени се намалува

Денар - 20.02.2020

Од коронавирусот (ковид-19) досега починале 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, каде за прв пат се појави вирусот, се разболеле уште 349 лица, што е најмал број во текот на еден ден.

Прва жртва од коронавирусот во Јужна Кореја

MakPress - 20.02.2020

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека почина првата жртва од коронавирусот во Јужна Кореја, a градоначалникот на јужнокорејскиот град Даегу ги советуваше граѓаните да останат во своите домови.

Јужна Кореја соопшти за нови 31 заразени од Ковид-19

MakPress - 20.02.2020

Јужна Кореја соопшти за 31 нов случај на коронавирус (Ковид-19), со што вкупниот број заразени е 82. Триесет случаи се пријавени во градот Даегу, 300 км јужно од главниот град Сеул, како и во соседната провинција Каонсандо.

Од коронавирус досега се починати 2.126 лица, се намалува бројот на заразени

MakPress - 20.02.2020

Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени се уште 349 луѓе, што е најмал број во текот на еден ден.

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

MakPress - 20.02.2020

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

Трамп: Кина вложува големи напори за сузбивање на коронавирусот

MakPress - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е убеден оти Кина „многу се труди“ да ја сузбие епидемијата на коронавирусот. Според последните податоци, бројот на збаолени во провинцијата Хубеи се намалува, иако досега од Ковид-19 починаа 2.126 ...

Половина од 100-тината заразени во Јужна Кореја се членови на секта

MakPress - 20.02.2020

Бројот на заболени од коронавирус во Јужна Кореја ја надмина бројката од 100, од кои половината се припадници на сектат од градот Дегуа, во кој живеат 2,5 милиони жители. Центарот за превенција на болести денеска соопшти за 51 нов случај на заразени ...

Коронавирусот и псевдонауката се шират со иста брзина

Deutsche Welle - 19.02.2020

Појавата на новиот вирус во Кина предизвика и паралелен вирусен бум: наука- од издржана до измамничка- се создава, постира и шири со невидена брзина. Едно научно истражување сугерира врска меѓу новиот коронавирус и СИДА, друг тврди дека вирусот се ...

Бројот на починати од новиот Коронавирус во Кина е 1.921, регистрирани 1693 нови заболени

Канал5 - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот Коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што ...

Монголија ги затвори училиштата поради коронавирусот

ТВ21 - 19.02.2020

Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е сличен на грипот, кај нивниот јужен сосед – Кина, веќе ја предизивка ...

Над 19 отсто од лицата заразени со коронавирус во Кина се оздравени, а 2,7 проценти се починати

Телма - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Речиси 20 отсто од лицата заразени со коронавирус во Кина оздравеа, околу 3 проценти се починати

24 Вести - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Коронавирус: Кина објави опсежни податоци - кој најчесто заболува

Deutsche Welle - 19.02.2020

Кај 80 проценти од заболените, инфекцијата со коронавирус е безопасна, загрозени се пред се‘ старите луѓе. Но, и по објавувањето на најновите бројки од Кина, останува извесна скепса во нивната веродостојност Кинескиот центар за контрола на болести и ...

Први жртви на коронавирусот во Иран

Канал5 - 19.02.2020

Двајца Иранци почина денес во болница откако е потврдено дека биле заразени со коронавирус, јави иранската новинска агенција Мехр. Ова се и првите два потврдени случаи во Иран. Тие починаа во светиот шиитски град Кому, а смртта ја потврди деканот на ...

Над 2 000 луѓе починаа од коронавирусот , заболени има во 28 држави

Канал5 - 19.02.2020

Коронавирусот се рашири низ целиот свет откако првиот случај во Кина беше откриен во декември, а до денес, најмалку 2.000 луѓе починаа, додека над 75.000 се заразени. Си-Ен-Ен известува дека најмалку 28 потврдени случаи се пријавени во 28 земји, а ...

Починаа првите двајца заразени со коронаворусот во Иран

Нетпрес - 19.02.2020

Двајца Иранци починале во средата во болница откако е потврдено дека биле заразени со новиот тип коронавирус Covid-19, објави иранската новинска агенција Mehr. Станува збор за првите два потврдени случаи на коронавирусот во Иран.

Први жртви на коронавирус во Иран

А1 On - 19.02.2020

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат коронавирус починаа од ...

Две лица во Иран починаа од коронавирус

Макфакс - 19.02.2020

Две лица починаа од коронавирус во Иран, соопшти тамошното Министерство за здравство. Мухамед Риза Кадир, ректор на Медицинскиот универзитет во градот Ком, изјави за иранските медиуми дека во изминатите четири дена има зголемување на бројот на ...

Научниците објавија тродимензионален модел на коронавирусот

Нетпрес - 19.02.2020

Американските научници го објавија во средата првиот тридимензионален молекуларен модел на новиот сој коронавирус Covid-19 кој ги инфицира човечките клетки, што претставува многу важна етапа во развојот на начинот на лекување и развојот на вакцина, ...

Познат режисер и цело негово семејство починале од коронавирус - пред смртта оставил порака

Press24 - 19.02.2020

Чанг Каи бил режисер во филмско студио во Хубеи. Умрел од последиците од вирусот, како и неговите татко, мајка и сестра. Од последиците од коронавирусот досега умреле повеќе од 1.800 луѓе.

Над 19 отсто од лицата заразени со коронавирус во Кина се оздравени, а 2,7 проценти се починати

Нетпрес - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Дојче Веле: Кина објави опсежни податоци за коронавирусот – кој најчесто заболува

+инфо - 19.02.2020

Кинескиот центар за контрола на болести и превенција (ЦЦДЦ) ја објави досега најобемната студија за новиот коронаворус. Собраните податоци можат да помогнат во проценката за фактичката опасност од КОВИД-19.

Регистрирани првите два случаи на коронавирус во Иран

А1 On - 19.02.2020

Потврдени се првите случаи на коронавирус во Иран откако две лица се заразени, пренесе иранската полуофицијална агенција Исна, повикувајќи се на наводи на иранските власти. Агенцијата, меѓутоа, не ја наведува националната припадност на заразените, ...

Потврдени први два случаи на коронавирус во Иран

Слободен Печат - 19.02.2020

Потврдени се првите случаи на коронавирус во Иран откако две лица се заразени, пренесе иранската агенција Исна, повикувајќи се на наводи на иранските власти. Агенцијата, меѓутоа, не ја наведува националната припадност на заразените, пренесуваат ...

Деветнаесет отсто од заболените со коронавирус во Кина се оздравени

Независен - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност, треба да се намалат другите ризици

Курир - 19.02.2020

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија и дека министрите за финансии на Г-20 и централните банкари ...

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност со која се соочува глобалната економија

Слободен Печат - 19.02.2020

ММФ проценува дека кинеската економија во краток рок ќе закрепне доколку нарушувањата предизвикани поради коронавирусот завршат брзо. Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина ...

Две лица починаа во Иран, денеска им беше потврден коронавирусот

Слободен Печат - 19.02.2020

Портпаролот на иранското Министерство за здравство Кијануша Џаханпура ја потврди нивната смрт на Твитер. Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за ...

Заздравува првиот заболен од коронавирус во Египет

+инфо - 19.02.2020

Тоа е единствен случај на коронавирус во Африка. Светската здравствена организација денеска соопшти дека лицето во Египет кај кое е потврден вирусот Ковид-19 заздравува, откако новите тестови покажале дека повеќе не е носител на вирусот.

Први жртви на коронавирус во Иран

Сител - 19.02.2020

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат коронавирус починаа од ...

Први жртви на коронавирус во Иран, во Египет првиот заболен заздравува

Курир - 19.02.2020

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат коронавирус починаа од ...

Први жртви на коронавирус во Иран, во Египет првиот заболен заздравува

Press24 - 19.02.2020

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат коронавирус починаа од ...

Закрепнува лицето кое прво заболе од коронавирус во Египет

Слободен Печат - 19.02.2020

Портпаролот на СЗО Инас Хамам рече рече дека тој ќе остане во карантин се додека не заврши периодот од 14 дена и до целосно излекување. Светската здравствена организација денеска соопшти дека лицето во Египет кај кое е потврден вирусот Ковид-19 ...

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус, опаѓа бројот на заразени

А1 On - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што ...

Бројот на починати од коронавирусот во Хубеи се зголеми на 1.921

Слободен Печат - 19.02.2020

Најголем број смртни случаи има во главниот град на провинцијата Вухан, за кој се верува дека во него почна ширењето на заразата. Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи ...

Коронавирусот до 30 март ќе ги држи затворени училиштата во Монголија

Слободен Печат - 19.02.2020

Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е сличен на грипот, кај нивниот јужен сосед – Кина, веќе ја предизивка ...

Монголија до 30 март ги затвори училиштата поради опасноста од коронавирусот

А1 On - 19.02.2020

Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е сличен на грипот, кај нивниот јужен сосед – Кина, веќе ја предизивка ...

Монголија до 30 март ги затвори училиштата поради опасноста од коронавирусот

Курир - 19.02.2020

Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е сличен на грипот, кај нивниот јужен сосед – Кина, веќе ја предизвика ...

Apple предупредува: Коронавирусот ќе предизвика глобална криза за „ајфони“

Таратур - 19.02.2020

Технолошкиот гигант „Apple“ упати предупредување дека е можна појава на глобална криза за „ајфони“ предизвикана од актуелната епидемија на коронавирус која ја тресе Кина, но и светот. „Глобалното снабдување со iPhone ќе биде привремено ограничено, ...

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус

Макфакс - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти здравственаta комисија.Во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што вкупниот број заразени е 61.682.

Монголија до 30 март ги затвори училиштата поради опасноста од коронавирусот

Нетпрес - 19.02.2020

Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е сличен на грипот, кај нивниот јужен сосед – Кина, веќе ја предизивка ...

Над 19 отсто од заразените во Кина се оправиле од коронавирусот

Слободен Печат - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Руски научници пронајдоа начин за откривање на коронавирусот

USB - 19.02.2020

Официјално е регистриран системот, развиен од центарот „Вектор“, на тестирање за откривање на нова инфекција од коронавирус, се наведува на сајтот на руската Федерална служба за инспекција во сферата на заштита на правата на потрошувачите и доброто ...

Над 19 отсто од лицата заразени со коронавирус во Кина се оздравени, а 2,7 проценти се починати

Курир - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус, опаѓа бројот на заразени

Нетпрес - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што ...

Нови 132 смртни случаи од Ковид-19, опаѓа бројот на заразени

Курир - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што ...

Корона вирусот го одложи iPhone 9 за почетокот на април

Телефони.мк - 19.02.2020

Apple најверојатно ќе го помести лансирањето на новиот смартфон од средната висока класа iPhone 9 кој наместо на средината на март во продажба би се нашол на почетокот на април. Според најновите информации iPhone 9 ќе биде официјално претставен на ...

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус, опаѓа бројот на заразени

Сител - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што ...

Повеќе од 2.000 лица починаа од коронавирусот, заразени во 28 земји

МКД - 19.02.2020

Коронавирусот се рашири низ целиот свет откако во Кина во декември беше откриен првиот случај, а до денес, најмалку 2.000 лица починаа, а над 75.000 се заразени. Како што јави Си-ен-ен утрово, најмалку илјада потврдени случаи се пријавени во 28 ...

Оздравени се над 19 отсто од лицата заразени со Корона, а 2,7 проценти се починати

+инфо - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Расте бројот на починати од коронавирусот во Кина

Р.С.Европа - 19.02.2020

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 2004 лица, 132 повеќе од претходниот ден. Бројот на потврдени случаи заболени од коронавирусот во таа земја, според последните информации е 74 185, а 700 случаи се потврдени во други земји ...

Човек на човека е вегетаријанец

Оff.net - 19.02.2020

Покажувајќи духовна сталоженост карактеристична за човек што успеал да се оттргне од злото и отровите што потекнуваат од месојадната исхрана, хинду водач на своите следбеници им порача да се радуваат на коронавирусот, бидејќи тој е казната за сите ...

Корона вирусот го нападна и „ајфон“

Независен - 19.02.2020

Компанијата „Епл“ соопшти дека поради корона вирусот е погодено производството и продажбата на „ајфон“, како и дека привремено ќе ги ограничи испораките на мобилните телефони ширум светот.

Режисерот Чанг Каи и целото негово семејство починаа од корона вирусот

ММС - 19.02.2020

Кинескиит филмски режисер Чанг Каи, неговата сестра, мајка и татко умреле од послједица на корона вирусот. Во моментов се последните жртви на оваа болест, пишува „Гардијан“. Каи починал на 14 фебруари, неговите роители две недели пред него а ...

Американски сенатор: Треба да се прашаме дали коронавирусот е резултат на експеримент (ВИДЕО)

МКД - 19.02.2020

Сенаторот Тим Котон не е експерт за заразни болести. Поради тоа е чудно што републиканецот од Арканзас реши неконтролирано да нагаѓа околу потеклото на новиот коронавирус за време на своето гостување на Фокс њуз минатата недела, пишува Си-ен-ен.

Први случаи на коронавирус во Иран

Р.С.Европа - 19.02.2020

Иранските власти соопштија дека се потврдени двајца заболени од коронавирус во земјата, што се први случаи на овој вирус во Иран, јави денеска иранската агенција ИСНА. Агенцијата го цитира министерот за здравство Кијаноуш Јаханпур кој рекол дека ...

Први случаи на коронавирус во Иран, заразени две лица

Макфакс - 19.02.2020

Потврдени се првите случаи на коронавирус во Иран, а заразени се две лица, пренесе иранската полуофицијална агенција „ИСНА“, повикувајќи се на наводи на власта. Агенцијата, меѓутоа, не ја наведува националната припадност на заразените, јави „АП“.

ШИРЕЊЕ ПАНИКА ИЛИ ОСНОВАНО СОМНЕНИЕ? Сенатор од САД со своја теорија за потеклото на коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.02.2020

Републиканец од сојузната американска држава Арканзас предизвика вистинска бура во јавноста, откако во излагање на телевизијата Фокс њуз изрази сомнение дека коронавирусот Ковид-19 настанал во лабораторија.

Смртоносниот коронавирус снимен под електронски микроскоп

Факултети - 19.02.2020

Коронавирусот кој од Кина се шири во целиот свет е една од главните вести во последните два месеца. Американските научници сега објавија и многу подетални фотографии од непријателот. Епидемијата предизвикана од новиот коронавирус веројатно е ...

Двајца Иранци починале од коронавирус

Р.С.Европа - 19.02.2020

Двајца Иранци кои биле заразени со коронавирусот починале во болница во шиитскиот свет град Ком. Нивната смрт ја потврди портпаролот на Министерството за здравство, Киануш Јаханпур на Твитер.

Над 19 отсто од заразените со коронавирус во Кина оздравеле, а 2,7 проценти се починати

А1 On - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност, треба да се намалат другите ризици

+инфо - 19.02.2020

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија и дека министрите за финансии на Г-20 и централните банкари ...

Коронавирусот може да опстане и до девет дена ако не се дезинфицираат контаминираните површини

Локално - 19.02.2020

Загриженоста заради ширење на епидемијата коронавирус го наметна прашањето колку долго овие микроорганизми можат да преживеат на различни површини, па кинеската централна банка презеде и мерки на длабинско чистење и уништување на готовината која ...

Над 19 отсто од лицата заразени со коронавирус во Кина се оздравени, а 2,7 проценти се починати

Либертас - 19.02.2020

– Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Речиси 20 отсто од заболените од коронавирус се излекувани, а 2,7 проценти се починати

Република - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Откажана премиерата на новиот Бонд во Кина поради коронавирусот

Вечер Прес - 19.02.2020

Премиерата на новиот филм за тајниот агент Џејмс Бонд „No time to die“ во Пекинг, е откажана, а нема да има ниту промотивна турнеја која е најавена во април, поради епидемијата на вирусот корона.

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус, опаѓа бројот на заразени

Опсервер - 19.02.2020

– Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со ...

Регистрирани првите два случаи на коронавирус во Иран

24Инфо - 19.02.2020

Потврдени се првите случаи на коронавирус во Иран откако две лица се заразени, пренесе иранската полуофицијална агенција Исна, повикувајќи се на наводи на иранските власти. Агенцијата, меѓутоа, не ја наведува националната припадност на заразените, ...

Опаѓа бројот на заразени со коронавирус во Хубеј: Вкупно заболеле 61.682 лица, 132 нови смртни случаи

Точка - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеј денеска порасна на 132 и достигна цифра од 1.921, соопштува локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека се забележани 1.693 нови случаи на заболувања ...

Монголија до 30 март ги затвори училиштата поради опасноста од коронавирусот

24Инфо - 19.02.2020

Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е сличен на грипот, кај нивниот јужен сосед – Кина, веќе ја предизивка ...

Од коронавирус починаа 2004 лица, бројот на нови заразени се намалува

Локално - 19.02.2020

Бројот на нови заразени од коронарен вирус во Кина, втор ден по ред е помалку од 2000 на ден. што навестува дека епидемијата е ставена под контрола, но експертите предупредуваат дека ова би можело да се промени бидејќи државните органи одлучуваат ...

(Фото) Трогателна средба на сопружници кои не се виделе поради коронавирусот

еМагазин - 19.02.2020

Трогателна фотографија објавија кинеските медиуми од сопружници кои поради своите обврски во напорите за спречување на ширењето на коронавирусот не се виделе со денови. Сопружниците кои по професија се полицаец и медицинска сестра по десетдневна ...

Над 19 отсто од лицата заразени со коронавирус во Кина се оздравени, а 2,7 проценти се починати

24Инфо - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Регистрирани првите два случаи на коронавирус во Иран

Либертас - 19.02.2020

– Потврдени се првите случаи на коронавирус во Иран откако две лица се заразени, пренесе иранската полуофицијална агенција Исна, повикувајќи се на наводи на иранските власти. Агенцијата, меѓутоа, не ја наведува националната припадност на заразените, ...

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус

24Инфо - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти здравственаta комисија.Во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што вкупниот број заразени е 61.682.

Кого најмногу напаѓа коронавирусот?

Женски магазин - 19.02.2020

Најризична група за коронавирусот се болните и возрасните луѓе. Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви.

Први случаи на коронавирус во Иран, заразени две лица

Точка - 19.02.2020

Потврдени се првите случаи на коронавирус во Иран, а заразени се две лица, пренесе иранската полуофицијална агенција „ИСНА“, повикувајќи се на наводи на власта. Агенцијата, меѓутоа, не ја наведува националната припадност на заразените, јави „АП“.

Монголија до 30 март ги затвори училиштата поради опасноста од коронавирусот

Опсервер - 19.02.2020

– Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е сличен на грипот, кај нивниот јужен сосед – Кина, веќе ја предизивка ...

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус

Centar - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти здравствената комисија. Во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што вкупниот број на заразени е 61.682.

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност, треба да се намалат другите ризици

Либертас - 19.02.2020

– Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија и дека министрите за финансии на Г-20 и централните банкари ...

Регистрирани првите два случаи на коронавирус во Иран

Опсервер - 19.02.2020

– Потврдени се првите случаи на коронавирус во Иран откако две лица се заразени, пренесе иранската полуофицијална агенција Исна, повикувајќи се на наводи на иранските власти. Агенцијата, меѓутоа, не ја наведува националната припадност на заразените, ...

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус, опаѓа бројот на заразени

Либертас - 19.02.2020

– Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со ...

Монголија до 30 март ги затвори училиштата поради опасноста од коронавирусот

Либертас - 19.02.2020

– Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е сличен на грипот, кај нивниот јужен сосед – Кина, веќе ја предизивка ...

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност, треба да се намалат другите ризици

Вечер Прес - 19.02.2020

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија и дека министрите за финансии на Г-20 и централните банкари ...

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност, треба да се намалат другите ризици

Опсервер - 19.02.2020

– Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија и дека министрите за финансии на Г-20 и централните банкари ...

Украдени 6 илјади маски за лице во јапонска болница: Крадците ќе ги препродаваат додека се шири Корона вирусот

Точка - 19.02.2020

Крадци во Јапонија украле околу 6 илјади хируршки маски од болница во време кога земјата се соочува со недостиг на вакви маски и огромен раст на цените поради ширењето на Корона вирусот. Четири кутии со маск за лице исчезнале од заклучен магацин во ...

Кои се 28-те земји кои пријавија заразени лица од коронавирус: Први случаи на инфекцијата во Иран

Локално - 19.02.2020

Досега, вирусот корона е пријавен во 27 светски земји, иако повеќето случаи се во Кина, а сега се потврдени првите случаи во Иран. Првите случаи на коронавирус се потврдени во Иран, откако е откриено дека две лица се заразени, објави иранската ...

Заработуваат на страв од коронавирусот: Измамници нудат лек на интернет

Точка - 19.02.2020

"Лековите" за коронавирусот на интернет се нудат иако лек не постои и речиси никој не е имун на вирусот. Повеќето заразени закрепнуваат во рок од неколку недели. Лековита енергија, магичен био-принцип и исламска метода се само некои од третманите ...

Над 19 отсто од лицата заразени со коронавирус во Кина се оздравени, а 2,7 проценти се починати

Опсервер - 19.02.2020

– Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Иран ги потврди првите случаи на коронавирус

MTM - 19.02.2020

Иранското Министерство за здравство ги потврди првите два случаја на коронавирус во земјата. Ова е објавено од агенцијата Анадолу. Портпаролот на одделот Киануш Јаханпур изјави дека двата случаја биле од градот Ком, јужно од Техеран.

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност, треба да се намалат другите ризици

Локално - 19.02.2020

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија и дека министрите за финансии на Г-20 и централните банкари ...

Над 19% од заразените со коронавирус во Кина се опоравиле, а 2,7% починале

MTM - 19.02.2020

Повеќе од 19 проценти од заразените со новиот коронавирус во Кина веќе закрепнале, 2,7 проценти починале, а остатокот е под медицински надзор. Ова е според податоците објавени денеска од регионалните здравствени власти во НР Кина, објавија агенциите.

Први жртви на коронавирус во Иран

24Инфо - 19.02.2020

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат коронавирус починаа од ...

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност, треба да се намалат другите ризици

24Инфо - 19.02.2020

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија и дека министрите за финансии на Г-20 и централните банкари ...

Нови 132 смртни случаи од корона, опаѓа бројот на заразени

Скопје инфо - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што ...

Заздравува првиот заболен од коронавирус во Египет

Денешен - 19.02.2020

Светската здравствена организација денеска соопшти дека лицето во Египет кај кое е потврден вирусот Ковид-19 заздравува, откако новите тестови покажале дека повеќе не е носител на вирусот.

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

Фактор - 19.02.2020

Починаа првите двајца луѓе заразени со коронаворусот во Иран. Починале во светиот шиитски град Ком. Нивната смрт на Tвитер ја потврди и портпаролот на иранското Министерство за здравство, Киануш Џаханапур.

Светски заговор, биолошко оружје, колективна „божја“ казна, еволуција…

Н.Македонија - 19.02.2020

Помислата на опасноста од некоја смртоносна зараза ги буди најдлабоките стравови кај човекот. Средновековните епидемии на чума сѐ уште одѕвонуваат во нашата потсвест. Не ја забораваме ниту светската епидемија на грипот наречен шпанска треска, која ...

Луѓето што го победија коронавирусот добија „втор живот“

Н.Македонија - 19.02.2020

Речиси 14.000 луѓе во Кина досега го имаат прележано новиот коронавирус Ковид-19. Бројката на заразени во Кина се искачи на 75.000, но голем број заразени закрепнуваат и се борат со вирусот.

Монголија до 30 март ги затвори училиштата поради опасноста од коронавирусот

MakPress - 19.02.2020

Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е сличен на грипот, кај нивниот јужен сосед – Кина, веќе ја предизивка ...

Над 19 отсто од лицата заразени со коронавирус во Кина се оздравени, а 2,7 проценти се починати

MakPress - 19.02.2020

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Во САД од грип заразени 30 милиони, починале меѓу 14.000 и 36.000 луѓе!?

Expres - 19.02.2020

Грипот оваа сезона во САД однесе 14.000 до 36.000 животи, покажува истражувањето на американскиот Центар за превенција и контрола на болести. Од грип се хоспитализирани 250.000 луѓе а заразени се меѓу 26 и 36 милиони луѓе.

Георгиева: Коронавирусот е сериозна неизвесност, треба да се намалат другите ризици

MakPress - 19.02.2020

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева смета дека епидемијата на коронавирусот во Кина претставува најголема неизвесност со која се соочува глобалната економија и дека министрите за финансии на Г-20 и централните банкари ...

Први жртви на коронавирус во Иран

MakPress - 19.02.2020

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат коронавирус починаа од ...

Заздравува првиот заболен од коронавирус во Египет

MakPress - 19.02.2020

Светската здравствена организација денеска соопшти дека лицето во Египет кај кое е потврден вирусот Ковид-19 заздравува, откако новите тестови покажале дека повеќе не е носител на вирусот.

Регистрирани првите два случаи на коронавирус во Иран

MakPress - 19.02.2020

Потврдени се првите случаи на коронавирус во Иран откако две лица се заразени, пренесе иранската полуофицијална агенција Исна, повикувајќи се на наводи на иранските власти. Агенцијата, меѓутоа, не ја наведува националната припадност на заразените, ...

Во Хубеи 132 нови смртни случаи од новиот коронавирус, опаѓа бројот на заразени

MakPress - 19.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена комисија. Во соопштението се додава дека во провинцијата се регистрирани 1.693 нови случаи, со што ...

Хронично болните и повозрасните луѓе најзагрозени од коронавирусот

Телма - 18.02.2020

Здравствените служби во Кина ги обелоденија првите детали за повеќе од 70 000 случаи на луѓе болни со коронавирусот, Ковид 19, во досега најголемата студија објавена по избувнувањето на епидемијата.

Излекуван најстариот пациент, 98 годишниот Жу го победи коронавирусот, иако сите тврдат дека е фатален за повозрасни ...

Канал5 - 18.02.2020

Највозрасниот пациент излекуван од коронавирусот во Кина има 98 години и боледува од други хронични болести, иако стручњаците тврдат дека овој вирус е фатален за повозрасните луѓе, кои имаат некои потешки хронични заболувања.

Кина објави обемно истражување за Ковид – 19, досега околу 1.800 починати од болеста, меѓу нив нема деца

Канал5 - 18.02.2020

Осумдесет отсто од заразените со корона вирусот се во стабилна состојба, а само околу четири отсто во критична, се заклучува во најновата студија на кинеските здравствени власти. Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено ...

СЗО ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Канал5 - 18.02.2020

Строгите здравствени мерки спроведени од Кина го одложија ширењето на коронавирусот за два до три дена во земјата, или за две до три недели во странство, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Епл предупредува на глобална криза со Ајфони поради коронавирусот

Канал5 - 18.02.2020

Американскиот технолошки гигант „Епл“ предупреди за евентуален глобален недостиг на iPhone по привременото затворање на фабриките во Кина поради епидемијата на коронавирус. „Глобалното снабдување со iPhone ќе биде привремено ограничено, што влијае ...

Од коронавирусот починале 1.868 лица, меѓу нив и директор на болница

Фокус - 18.02.2020

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е за 98 повеќе во однос на претходниот ден, објави Националната здравствена комисија. Меѓу починатите е и Лиу Зиминг, директор на болницата Вухан Вучанг, ...

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

Телма - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Во Кина се регистрирани 1.807 новозаразени со корона вирус

Канал5 - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот Коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

Алсат-М - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Германија испраќа уште една пратка помош за Кина

Фокус - 18.02.2020

Германија испраќа втора пратка медицинска помош во Кина за да и помогне во борбата против коронавирусот од кој се заразени повеќе од 73.000 лица. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изјави дека германската Влада ќе испрати ...

Новиот коронавирус закана за глобален недостиг од антибиотици

Телма - 18.02.2020

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската ...

Од новиот коронавирус починаa 1.789, заразени 60.000 луѓе

24 Вести - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Фотографија на денот: И кучињата со маски за заштита од корона-вирусот

Deutsche Welle - 18.02.2020

Заштитна маска не само за луѓето, туку и за домашните миленичиња - овие две кучиња носат маски како превенција од корона-вирусот додека се шетаат низ шопинг-зоната на Шангај. Бројот на инфицирани лица во Кина во меѓувреме се зголеми на над 70.000.

Коронавирусот најопасен за стари и болни лица, симптомите во 80% случаи биле благи, се вели во најобемната студија ...

Сакам да кажам - 18.02.2020

Здравствените власти на Кина ја објавија најобемната студија за коронавирусот КОВИД-19 од почнувањето на заразата пред два месеца, во која се вели дека под најголем ризик од болеста се стари и болни лица.

Дури и производството и продажбата на Ајфон се погодени заради Коронавирусот

Канал5 - 18.02.2020

Компанијата Епл соопшти денес дека производството и продажбата на Ајфон е погодена заради Коронавирусот, како и дека испораките ширум светот привремено ќе бидат ограничени. Произведувачот на Ајфон е првата голема американска компанија која соопштила ...

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

Курир - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Ковид-19: Најризични групи се постарите лица и медицинскиот персонал

360 степени - 18.02.2020

Во Кина се објавени детали од најголемата студија од појавата на епидемијата со која се опфатени 70 000 случаи на заболени од коронавирус. Податоците покажуваат дека повеќе од 80 проценти од случаите имале малку изразени симптоми, додека најризична ...

Кина бара излечените пациенти од коронавирус да донираат плазма

МКД - 18.02.2020

Кинеските здравствени власти побараа од пациентите излечени од коронавирусот да донираат крв за да се извлече плазма за лекување на пациентите кои се во тешка состојба. Фармацевтските лаборатории се во трка со времето за развивање третман и вакцина ...

Француски министер за здравство: Постои опасност од пандемија на новиот коронавирус

Курир - 18.02.2020

Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик“ епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е и работна претпоставка и веродостоен ризик, изјави Вера за Радио Франс Инфо, на прашањето ...

Забележителен пад на бројот на пациентите со коронавирус, првпат од јануари

МКД - 18.02.2020

Според најновите податоци што Кина ги објави за заразените од новиот коронавирус, забележлив е пад во бројот на нови случаи, но сè е можно кога станува збор за развој на ситуациите околу епидемиите, соопшти Светската здравствена организација.

Почина директорот на главната болница во Вухан, втор доктор кој го загуби животот од коронавирусот

Курир - 18.02.2020

Починал шефот на главната болница во Вухан кој беше епицентар на епидемијата со коронавирусот. Лиу Жиминг, директорот на Вухан болницата починал во 10:30 часот по локално време. Тој е вториот истакнат доктор кој почина од последиците од ...

Koронавирус: Почина и директорот на болницата во Вухан, вкупно 1.873 починати

ММС - 18.02.2020

Вкупно 1.873 мртви, од кои 1.868 во Кина, а петмина во други земји, е последниот биланс на починати од коронавирусот од кој вкупно се заразени окоу 73.000 луѓе. Меѓу починатите е и директорот на болницата Вухан Вучанг, неврохирургот Лиу Жиминг.

Најголема студија за Ковид-19: болните и постари лица најранливи

Сител - 18.02.2020

Кинеските здравствени власти ја објавија досега најголемата студија од почетокот на епидемијата на Ковид-19 во која е утврдено дека болните и старите лица се најризични групи, и истакнуваат дека повеќе од 80 проценти од заразените случаи се ...

Француски министер за здравство: Постои опасност од пандемија на новиот коронавирус

А1 On - 18.02.2020

Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик“ епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е и работна претпоставка и веродостоен ризик, изјави Вера за Радио Франс Инфо, на прашањето ...

Почина директор на болница од Вухан, од „Корона“ вирусот

ММС - 18.02.2020

Податоците од кинескиот центар за контрола и превенција на болести (CCDC) откриле дека повеќе од 80% од случаите на заболени од „Корона“ вирусот биле со благи симптоми, при што болните и старите лица се најмногу изложени на ризик.

Најголемата студија за коронавирусот, болните и старите најзагрозени

Нетпрес - 18.02.2020

Кинеските здравствени власти ја објавија најголемата студија од избувнувањето на новиот тип короанвирус, и исктакнуваат дека повеќе од 80 отсто од заразените слуачи се квалификуваат како умерени.

И директорот на централната болница во Вухан почиба од Ковид-19

А1 On - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Кина се зголеми на 1.873, а денеска почина и директорот на централната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Жиминг. Лиу Жиминг (51), директор на болницата Вучанг, починал утрово и е прв директор на болница кој ...

Последиците од корона вирусот нема да ја поштедат ниту македонската економија

Независен - 18.02.2020

Ширењето на корона вирусот може да ѝ зададе тежок удар на светската економија, а во тој случај од последиците тешко дека ќе остане имуно и македонското стопанство, предупредуваат економистите.

31-ви март се најавува како можна дата за претставување на поевтиниот iPhone модел

Smartportal - 18.02.2020

Овој телефон, со iPhone SE2 или iPhone 9 како можни имиња, треба да стане достапен во продажба од 3-ти април Минатата година повеќе пати можевме да прочитаме дека Apple ја планира втората генерација од нивниот поевтин iPhone кој го носеше името ...

Крематориумите во Вухан работат без престан 24 часа: Се бараат работници за да ги изнесуваат телата на починатите од ...

Press24 - 18.02.2020

Крематориум во Централна Кина работи по 24 часа за да може да ги кремира сите тела од починатите од коронавирусот, а распишан е и оглас за вработување на работник кој во текот на ноќта би ги изнесувал телата на починатите од нивните домови.

Втор доктор жртва на коронавирусот- Почина директорот на главната болница во Вухан

Press24 - 18.02.2020

Починал шефот на главната болница во Вухан кој беше епицентар на епидемијата со коронавирусот. Лиу Жиминг, директорот на Вухан болницата починал во 10:30 часот по локално време. Тој е вториот истакнат доктор кој почина од последиците од ...

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу опасна

А1 On - 18.02.2020

Епидемијата на вирусот КОВИД-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Гутереш, кој престојува во Пакистан, во интервју за американски медиум изјави дека ...

Најголема студија за Ковид-19: болните и постари лица најранливи

А1 On - 18.02.2020

Кинеските здравствени власти ја објавија досега најголемата студија од почетокот на епидемијата на Ковид-19 во која е утврдено дека болните и старите лица се најризични групи, и истакнуваат дека повеќе од 80 проценти од заразените случаи се ...

Кина планира онлајн настава за 200 милиони ученици поради коронавирусот

Студенти - 18.02.2020

Кинеското министерство за образование препорача училиштата да почнат да одвиваат настава на далечина поради опасноста од ширење на Ковид-19 коронавирусот. Целото второ полугодие во земјата е одложено поради епидемијата, а онлајн настава е ...

Apple ќе го претстави поевтиниот iPhone 9 na 31. март?

USB - 18.02.2020

Веќе некое време кружат гласини дека Apple планира да претстави нов подостапен iPhone, под името iPhone 9 или iPhone SE 2. Германскиот сајт iphone-ticker.de сега тврди дека уредот ќе биде најавен на медиумски настан на 31. март.

Apple се соочува со тешкотии при испорака на iPhone поради коронавирусот

USB - 18.02.2020

Технолошкиот гигант на Apple предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на iPhone” поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19“, објави „Гардијан“.

Со лекови за ХИВ против Корона

+инфо - 18.02.2020

Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на земјата ...

Директорот на болницата во Вухан почина од коронавирус

Слободен Печат - 18.02.2020

Лиу Жиминг (51), директор на болницата Вучанг, починал утрово и е прв директор на болница кој починал од Ковид-19. Бројот на смртни случаи од коронавирусот Ковид-19 во Кина се зголеми на 1.873, а денеска почина и директорот на централната болница во ...

Бројот на жртви од корона вирусот се искачи на речиси 1.900

Глас на Америка - 18.02.2020

Светската здравствена организација соопшти дека повеќе од 80% од пациентите „се лесно заболени и ќе закрепнат“ Кинеските здравствени власти во вторникот известија дека бројот на потврдени случаи на коронавирус надмина 72.000, а бројот на жртви се ...

Тобако индустријата во борба против коронавирусот

А1 On - 18.02.2020

Една од најмногу критикуваните гранки во индустријата во САД се приклучи во борбата против смртоносниот коронавирус. Компанијата „Reynolds American“ која стои зад познатите брендови на цигари „Camel“, „Newport“ и „Pall Mall“ намерно ги инфицира ...

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен Печат - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот во Кина изнесува 1.868 лица. Германија испраќа втора пратка медицинска помош во Кина за да и помогне во борбата против коронавирусот од кој се заразени повеќе од 73.000 лица.

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу сериозна

Макфакс - 18.02.2020

Епидемијата која изби во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, вели генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој во посета на Пакистан рекол дека постои огромен ризик и дека мора да бидеме подготвени во светот за тоа.

И директорот на болницата во Вухан почина од Корона

+инфо - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Кина се зголеми на 1.873, а денеска почина и директорот на централната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Жиминг. Лиу Жиминг (51), директор на болницата Вучанг, починал утрово и е прв директор на болница кој ...

Русија забрани влез за кинески државјани поради коронавирусот

Press24 - 18.02.2020

Русија од 20 февруари ќе го забрани влезот на кинески државјани на своја територија, соопштија руските власти задолжени за превенција од коронавирусот. Рускиот премиер Михаил Мишустин потпиша декрет со кој се забранува влез на кинески државјани во ...

Русија на Кинезите им забрани влез на својата територија

МКД - 18.02.2020

Русија објави дека од четврток им забранува влез на кинеските државјани на својата територија, што е нова драстична мерка со која сака да го сопре ширењето на епидемијата на коронавирусот.

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен Печат - 18.02.2020

Влезот на кинеските државјани преку руските граници е суспендиран до 20 февруари, за деловни, приватни, студиски и туристички патувања- рече Татјана Голикова, вицепремиер задолжена за здравство, пренесуваат руските новински агенции.

Гутиереш: Коронавирусот не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна

Слободен Печат - 18.02.2020

Гутереш во Пакистан учествува на конференција по повод 40-годишнината од бегството на илјадници луѓе од соседниот, од војна разурнат, Авганистан. Епидемијата на коронавирусот Ковид-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е ...

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу опасна

+инфо - 18.02.2020

Епидемијата на вирусот КОВИД-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Гутереш, кој престојува во Пакистан, во интервју за американски медиум изјави дека ...

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу опасна

Сител - 18.02.2020

Епидемијата на вирусот КОВИД-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Гутереш, кој престојува во Пакистан, во интервју за американски медиум изјави дека ...

Добри вести од Кина: Од корона вирус излекуван најстариот пациент, 98- годишниот бискуп излегол од болница

Press24 - 18.02.2020

Највозрасниот пациент излекуван од коронавирусот во Кина има 98 години и боледува од други хронични болести, иако стручњаците тврдат дека овој вирус е фатален за повозрасните луѓе, кои имаат некои потешки хронични заболувања.

Јапонија болните од Ковид-19 ќе ги лекува со лекови за ХИВ

А1 On - 18.02.2020

Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на земјата ...

Јапонија тестира дали лековите за ХИВ можат да помогнат кај заболените од коронавирус

Слободен Печат - 18.02.2020

Владиниот портпарол Јошихиде Суга, на прес-конференција рече дека Владата „во моментов интензивно работи на подготовки што ќе овозможат што е можно побрзо да почнат клиничките испитувања со лекови што се користат за лекување на ХИВ на пациентите ...

Јапонија болните од Ковид-19 ќе ги лекува со лекови за ХИВ

Сител - 18.02.2020

Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на земјата ...

Јапонија болните од Ковид-19 ќе ги лекува со лекови за ХИВ

Курир - 18.02.2020

Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на земјата ...

Јужнокорејскиот претседател бара помош за економијата на државата поради епидемијата на новиот коронавирус

А1 On - 18.02.2020

Претседателот на Јужна Кореја Мун џае-ин денеска изјави дека Владата треба да вложи напори да ја зајакне економијата што е под притисок од епидемијата на новиот коронавирус. – Владата не треба да расправа за тоа дали нешто е без преседан или не, ...

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен Печат - 18.02.2020

Стратешкиот и тактичен пристап што сега го презема Кина е вистинскиот- рече директорот за управување со вонредни состојби на СЗО , Мајк Рајан, на прес конференцијата, прашан за карантинот и здравствениот надзор во Кина.

Русија има забрани влез на кинеските државјани поради коронавирусот

Макфакс - 18.02.2020

Русија објави дека од ќетврток ќе го забрани влезот на кинески државјани на своја територија, соопштија руските власти задолжени за превенција од коронавирусот. Рускиот премиер Михаил Мишустин потпиша декрет со кој се забранува влез на кинески ...

Почина главниот доктор во болницата во Вухан - го усмрти коронавирусот

Press24 - 18.02.2020

Уште една жртва има во кинескиот град Вухан од коронавирусот. Станува збор за главниот лекар на болницата во Вухан, кој почина денеска откако се зарази со коронавирусот „Ковид-19“, објавија кинеските медиуми.

Нов биланс во Хубеи: Од новиот коронавирус починати се 1.789, заразени 59.989

Сител - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Новиот коронавирус закана за глобален недостиг од антибиотици

Сител - 18.02.2020

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската ...

Новиот коронавирус закана за глобален недостиг од антибиотици

Курир - 18.02.2020

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската ...

Во Кина се регистрирани 1.807 новозаразени со Ковид-19

+инфо - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789.

Јужнокорејскиот претседател бара помош за економијата на државата поради епидемијата на новиот коронавирус

Сител - 18.02.2020

Претседателот на Јужна Кореја Мун џае-ин денеска изјави дека Владата треба да вложи напори да ја зајакне економијата што е под притисок од епидемијата на новиот коронавирус. – Владата не треба да расправа за тоа дали нешто е без преседан или не, ...

Нов биланс: Од Ковид-19 починати 1.789, заразени 59.989 лица

Курир - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

„Епл“ се соочува со тешкотии во испораките на Ајфон поради коронавирусот

Слободен Печат - 18.02.2020

Технолошкиот гигант „Епл” предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на Ајфон” поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19″, објави „Гардијан”.

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

Сител - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Ново истражување од Кина: Коронавирусот е опасен за возрасните и болните, децата оздравуваат

Слободен Печат - 18.02.2020

Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви.

Нов биланс во Хубеи: Од новиот коронавирус починати се 1.789, заразени 59.989

А1 On - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Новиот коронавирус закана за глобален недостиг од антибиотици

А1 On - 18.02.2020

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската ...

Корона вирусот е опасен за болните, децата оздравуваат

+инфо - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Француски министер за здравство: Постои опасност од пандемија на новиот коронавирус

+инфо - 18.02.2020

Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик“ епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е и работна претпоставка и веродостоен ризик – изјави Вера за Радио Франс Инфо, на прашањето ...

Нив коронавирусот ќе им донесе многу пари - една земја планира да ги искористи кинеските неприлики со епидемијата

Press24 - 18.02.2020

На основа на проценките на поголеми меѓународните организации, економијата на Кина ќе биде негативно погодена по појавата на коронавирусот. Тоа последично ќе има негативен ефект и на светската економија.

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

А1 On - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

„Епл“: Се соочуваме со тешкотии при испораките на Ајфон поради новиот коронавирус

А1 On - 18.02.2020

Технолошкиот гигант на „Епл“ предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на Ајфон“ поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19“, објави „Гардијан“.

Почина директорот на централната болница во Вухан

Нетпрес - 18.02.2020

Починал шефот на главната болница во Вухан кој беше епицентар на епидемијата со коронавирусот. Лиу Жиминг, директорот на Вухан болницата починал во 10:30 часот по локално време. Тој е вториот истакнат доктор кој почина од последиците од ...

Можен глобален недостиг на антибиотици поради коронавирусот

+инфо - 18.02.2020

Епидемијата на коронавирусот имала негативно влијание врз синхронизирањето на доставувањата на антибиотици во Кина. Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија ...

Бројот на починати од коронавирус во Хубеи се искачи на 1.789 луѓе

Слободен Печат - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Епидемијата на коронавирусот може да предизвика недостиг на антибиотици

Слободен Печат - 18.02.2020

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската ...

Јужнокорејскиот претседател побара зајакнување на економијата поради епидемијата на коронавирусот

Слободен Печат - 18.02.2020

Претседателот на Јужна Кореја Мун џае-ин денеска изјави дека Владата треба да вложи напори да ја зајакне економијата што е под притисок од епидемијата на новиот коронавирус. – Владата не треба да расправа за тоа дали нешто е без преседан или не, ...

Во Србија повеќе си ги сакаат децата?

Слободен Печат - 18.02.2020

Коронавирусот е реална закана за човештвото и на тоа мора сериозно да се гледа. Но, во меѓувреме не лошо да се стори нешто и за децата, за нивните родители и нивните наставнички, кои како покосени паѓаат од овој нашиот, обичниот грип.

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Макфакс - 18.02.2020

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1868 лица, што е за 98 повеќе во однос на претходниот ден, објави Националната здравствена комисија. Во средиштето на провинцијата Хубеи, епицентарот на епидемијата, ...

Француски министер за здравство: Постои опасност од пандемија на новиот коронавирус

Сител - 18.02.2020

Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик“ епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е и работна претпоставка и веродостоен ризик, изјави Вера за Радио Франс Инфо, на прашањето ...

„Епл“: Се соочуваме со тешкотии при испораките на Ајфон поради новиот коронавирус

Сител - 18.02.2020

Технолошкиот гигант на „Епл“ предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на Ајфон“ поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19“, објави „Гардијан“.

Вкупно 1.868 мртви од коронавирусот, почина и директорот на болницата во Вухан

МКД - 18.02.2020

Шефот на главната болница во кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата на новиот коронавирус, почина денеска од болеста предизвикана од вирусот, објави државната телевизија. Бројот на смртните случаи од коронавирусот се зголеми на 1.868.

Русија има забрани влез на кинеските државјани поради коронавирусот

24Инфо - 18.02.2020

Русија објави дека од ќетврток ќе го забрани влезот на кинески државјани на своја територија, соопштија руските власти задолжени за превенција од коронавирусот. Рускиот премиер Михаил Мишустин потпиша декрет со кој се забранува влез на кинески ...

Руски СТОП за кинески државјани поради коронавирусот

Вечер Прес - 18.02.2020

Русија од 20 февруари ќе го забрани влезот на кинески државјани на своја територија, соопштија руските власти задолжени за превенција од коронавирусот. Суспензијата се однесува на кинески државјани кои влегуваат во Русија поради вработување, од ...

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

4NEWS - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Точка - 18.02.2020

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1868 лица, што е за 98 повеќе во однос на претходниот ден, објави Националната здравствена комисија. Во средиштето на провинцијата Хубеј, епицентарот на епидемијата, ...

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

MTM - 18.02.2020

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е за 98 повеќе во однос на претходниот ден, објави Националната здравствена комисија. Во средиштето на провинцијата Хубеи, епицентарот на епидемијата, ...

„Епл“: Се соочуваме со тешкотии при испораките на Ајфон поради новиот коронавирус

Кумановски м. - 18.02.2020

Технолошкиот гигант на „Епл“ предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на Ајфон“ поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19“, објави „Гардијан“.

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

iPortal - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Забележителен пад на бројот на пациентите со коронавирус

Тера - 18.02.2020

Според најновите податоци што Кина ги објави за заразените од новиот коронавирус, забележлив е пад во бројот на нови случаи, но сè е можно кога станува збор за развој на ситуациите околу епидемиите, соопшти Светската здравствена организација, објави ...

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

Либертас - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

Опсервер - 18.02.2020

– Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Нов биланс во Хубеи: Од новиот коронавирус починати се 1.789, заразени 59.989

Либертас - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Centar - 18.02.2020

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е 98 повеќе во однос на претходниот ден, објави Националната здравствена комисија. Во средиштето на провинцијата Хубеи, епицентарот на епидемијата, забележани ...

Новиот коронавирус закана за глобален недостиг од антибиотици

Опсервер - 18.02.2020

– Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на ...

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

24Инфо - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

Фактор - 18.02.2020

Најризична група за коронавирусот се болните и возрасните луѓе. Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви.

Повеќе од 1.800 починати од коронавирусот, меѓу нив и директор на болница во Вухан

Локално - 18.02.2020

Кинеските власти изјавуваат дека се регистрирани 1.886 нови случаи низ целата земја; 72.436 пациенти досега. Бројот на починати од ширењето на вирусот корона во Кина во вторникот е најмалку 1.868, со 93 смртни случаи пријавени од центарот на ...

И директорот на централната болница во Вухан почиба од Ковид-19

24Инфо - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Кина се зголеми на 1.873, а денеска почина и директорот на централната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Жиминг. Лиу Жиминг (51), директор на болницата Вучанг, починал утрово и е прв директор на болница кој ...

И директорот на централната болница во Вухан почина од Ковид-19

Опсервер - 18.02.2020

– Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Кина се зголеми на 1.873, а денеска почина и директорот на централната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Жиминг. Лиу Жиминг (51), директор на болницата Вучанг, починал утрово и е прв директор на болница кој ...

И директорот на централната болница во Вухан почина од Ковид-19

Вечер Прес - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Кина се зголеми на 1.873, а денеска почина и директорот на централната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Жиминг. Лиу Жиминг (51), директор на болницата Вучанг, починал утрово и е прв директор на болница кој ...

И директорот на централната болница во Вухан почиба од Ковид-19

Либертас - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Кина се зголеми на 1.873, а денеска почина и директорот на централната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Жиминг. Лиу Жиминг (51), директор на болницата Вучанг, починал утрово и е прв директор на болница кој ...

Јужнокорејскиот претседател бара помош за економијата на државата поради епидемијата на новиот коронавирус

Опсервер - 18.02.2020

– Претседателот на Јужна Кореја Мун џае-ин денеска изјави дека Владата треба да вложи напори да ја зајакне економијата што е под притисок од епидемијата на новиот коронавирус. – Владата не треба да расправа за тоа дали нешто е без преседан или не, ...

Најголема студија за Ковид-19: болните и постари лица најранливи

Вечер Прес - 18.02.2020

Кинеските здравствени власти ја објавија досега најголемата студија од почетокот на епидемијата на Ковид-19 во која е утврдено дека болните и старите лица се најризични групи, и истакнуваат дека повеќе од 80 проценти од заразените случаи се ...

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу опасна

24Инфо - 18.02.2020

Епидемијата на вирусот КОВИД-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Гутереш, кој престојува во Пакистан, во интервју за американски медиум изјави дека ...

Од коронавирус излечен најстариот пациент: 98-годишен епископ пуштен од болница (видео)

Локално - 18.02.2020

Најстариот пациент излечен од коронавирус во Кина има 98 години и страда од други хронични заболувања, иако експертите велат дека инфекцијата е фатална за стари лица и лица со некои сериозни хронични заболувања.

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу опасна

Либертас - 18.02.2020

Исламабад, 18 февруари 2020 (МИА) – Епидемијата на вирусот КОВИД-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу опасна

Опсервер - 18.02.2020

– Епидемијата на вирусот КОВИД-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Гутереш, кој престојува во Пакистан, во интервју за американски медиум изјави дека ...

Нов биланс: Од корона починати 1.789, заразени 59.989 лица

Скопје инфо - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Коронавирусот е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

еМагазин - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Од коронавирусот во Хубеи починати се 1.789, закана за глобален недостиг од антибиотици

24Инфо - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу опасна

Денешен - 18.02.2020

Епидемијата на вирусот КОВИД-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Гутереш, кој престојува во Пакистан, во интервју за американски медиум изјави дека ...

Француски министер за здравство: Постои опасност од пандемија на новиот коронавирус

24Инфо - 18.02.2020

Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик” епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е и работна претпоставка и веродостоен ризик, изјави Вера за Радио Франс Инфо, на прашањето ...

Најголема студија за коронавирусот: Болните и старите се најзагрозени

Локално - 18.02.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести ја објави најголемата студија од избувнувањето на епидемијата на коронавирус, во која болните и старите лица се означени како групи со најголем ризик.

Крематориумите во Вухан работат 24 часа: Се бараат работници кои не смеат да се плашат од духови!

Точка - 18.02.2020

Крематориумите во централна Кина работат 24 часа за да ги кремираат сите тела на починатите од Корона вирусот. Деновиве бил распишан оглас за вработување на работници кои во текот на ноќта би ги изнесувале телата на починатите од домовите.

Јапонија болните од Ковид-19 ќе ги лекува со лекови за ХИВ

Опсервер - 18.02.2020

– Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на ...

Новиот коронавирус закана за глобален недостиг од антибиотици

Frontline - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во Кина е 1868, соопштија кинеските власти. Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на ...

Јапонија болните од Ковид-19 ќе ги лекува со лекови за ХИВ

24Инфо - 18.02.2020

Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на земјата ...

Јапонија болните од Ковид-19 ќе ги лекува со лекови за ХИВ

Либертас - 18.02.2020

– Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на ...

Нов биланс во Хубеи: Од новиот коронавирус починати се 1.789, заразени 59.989

Опсервер - 18.02.2020

– Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Новиот коронавирус закана за глобален недостиг од антибиотици

Вечер Прес - 18.02.2020

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската ...

Директорот на централната болница во „жариштето“ на коронавирусот Вухан, почина од овој вирус

еМагазин - 18.02.2020

Директорот на централната болница во Вухан, местото од кое што потекна коронавирусот почина како последица на овој вирус. Лиу Жиминг работел како неврохирург во болницата и бил директор. Кинеските лекари, бидејќи работат со пациенти кои се можни ...

Јапонија болните од Ковид-19 ќе ги лекува со лекови за ХИВ

4NEWS - 18.02.2020

Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на земјата ...

„Епл“: Се соочуваме со тешкотии при испораките на Ајфон поради новиот коронавирус

Опсервер - 18.02.2020

– Технолошкиот гигант на „Епл“ предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на Ајфон“ поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19“, објави „Гардијан“.

Крематориумите во Вухан работат без престан 24 часа: Се бараат работници за да ги изнесуваат телата на починатите од ...

Centar - 18.02.2020

Крематориум во Централна Кина работи по 24 часа за да може да ги кремира сите тела од починатите од коронавирусот, а распишан е и оглас за вработување на работник кој во текот на ноќта би ги изнесувал телата на починатите од нивните домови.

„Епл“ sе соочува со тешкотии при испораките на Ајфон поради новиот коронавирус

Вечер Прес - 18.02.2020

Технолошкиот гигант на „Епл“ предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на Ајфон“ поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19“, објави „Гардијан“.

„Apple“ може да изгуби милијарди поради коронавирусот

Локално - 18.02.2020

„Apple“ мораше да ги затвори сите продажни места во Кина, седиштето на компанијата во оваа земја, поради коронавирусот, а склопувањето на нивните уреди, кое претежно се прави во Кина, сега е во опасност.

Ова е најважниот графикон за коронавирусот: Дошло до големи промени во начинот на кој се шири епидемијата

Точка - 18.02.2020

Универзитетот Џон Хопкинс направил детален графикон кој ја прикажува моменталната ситуација која владее во светот, кога станува збор за оваа епидемија. Коронавирусот досега однесе 1873 животи, а помеѓу починатите е и директорот на болницата во ...

Јужнокорејскиот претседател бара помош за економијата на државата поради епидемијата на новиот коронавирус

Вечер Прес - 18.02.2020

Претседателот на Јужна Кореја Мун џае-ин денеска изјави дека Владата треба да вложи напори да ја зајакне економијата што е под притисок од епидемијата на новиот коронавирус. – Владата не треба да расправа за тоа дали нешто е без преседан или не, ...

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

Фактор - 18.02.2020

Кинеската метропола Пекинг ќе направи нова фабрика за маски во рок од само шест дена. Оваа одлука е донесена за да се задоволи се поголемата побарувачка за тој вид заштитна опрема поради епидемијата од коронавирусот, известија кинеските агенции.

Германија испраќа уште една пратка помош за Кина

Опсервер - 18.02.2020

– Германија испраќа втора пратка медицинска помош во Кина за да и помогне во борбата против коронавирусот од кој се заразени повеќе од 73.000 лица. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изјави дека германската Влада ќе испрати ...

Германија испраќа уште една пратка помош за Кина

24Инфо - 18.02.2020

– Германија испраќа втора пратка медицинска помош во Кина за да и помогне во борбата против коронавирусот од кој се заразени повеќе од 73.000 лица. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изјави дека германската Влада ќе испрати ...

Германија испраќа уште една пратка помош за Кина

Либертас - 18.02.2020

– Германија испраќа втора пратка медицинска помош во Кина за да и помогне во борбата против коронавирусот од кој се заразени повеќе од 73.000 лица. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изјави дека германската Влада ќе испрати ...

Нов биланс: Од коронавирус во Кина починаа 1.789, а заразени се 59.989 лица

еМагазин - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 лица и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989 лица.

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу сериозна

24Инфо - 18.02.2020

Епидемијата која изби во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, вели генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој во посета на Пакистан рекол дека постои огромен ризик и дека мора да бидеме подготвени во светот за тоа.

Филмски режисер и целото негово семејство починале од коронавирус: Пред смртта молел да го примат во болница

Точка - 18.02.2020

Чанг Каи бил режисер во филмско студио во Хубеи. Умрел од последиците од вирусот, како и неговите татко, мајка и сестра. Од последиците од коронавирусот досега умреле повеќе од 1.800 луѓе.

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу сериозна

Точка - 18.02.2020

Епидемијата која изби во Кина не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, вели генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој во посета на Пакистан рекол дека постои огромен ризик и дека мора да бидеме подготвени во светот за тоа.

Германија испраќа уште една пратка помош за Кина

Вечер Прес - 18.02.2020

Германија испраќа втора пратка медицинска помош во Кина за да и помогне во борбата против коронавирусот од кој се заразени повеќе од 73.000 лица. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изјави дека германската Влада ќе испрати ...

И директорот на централната болница во Вухан почина од Ковид-19

iPortal - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Кина се зголеми на 1.873, а денеска почина и директорот на централната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Жиминг. Лиу Жиминг (51), директор на болницата Вучанг, починал утрово и е прв директор на болница кој ...

Француски министер за здравство: Постои опасност од пандемија на новиот коронавирус

Либертас - 18.02.2020

Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик“ епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е и работна претпоставка и веродостоен ризик, изјави Вера за Радио Франс Инфо, на прашањето ...

Француски министер за здравство: Постои опасност од пандемија на новиот коронавирус

Опсервер - 18.02.2020

– Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик“ епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е и работна претпоставка и веродостоен ризик, изјави Вера за Радио Франс Инфо, на ...

Поради коронавирусот, маратонот во Токио нема да биде масовен

Н.Македонија - 18.02.2020

Организаторите на маратонот во Токио што треба да се одржи на 1 март најавија дека поради коронавирусот ќе нема голема бројка учесници, односно ќе настапат само околу 200 елитни тркачи и спортисти во инвалидски колички.

Стравот од коронавирусот е (не)основан

Н.Македонија - 18.02.2020

Како што се ближи денот за враќање на работниците на кинеската компанија „Синохидро“ од одмор во татковината така расте загриженоста кај нашите работници што заедно со нив се ангажирани во изградбата на автопатот Кичево – Охрид.

Русија им забрани влез на кинеските државјани поради коронавирусот

Н.Македонија - 18.02.2020

Русија објави дека од четврток ќе го забрани влезот на кинески државјани на своја територија, соопштија руските власти задолжени за превенција од коронавирусот. Рускиот премиер Михаил Мишустин потпиша декрет со кој се забранува влез на кинески ...

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу сериозна

Н.Македонија - 18.02.2020

Епидемијата која изби во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, вели генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој во посета на Пакистан рекол дека постои огромен ризик и дека мора да бидеме подготвени во светот за тоа.

Бројот на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 1868 лица

Скопје1 - 18.02.2020

Бројот на починати од коронавирус во Кина се искачи на 1868 лица, што е за 98 повеќе во однос на претходниот ден, објави Националната здравствена комисија. Во средиштето на провинцијата Хубеи, епицентарот на епидемијата, забележани се 93 смртни ...

„Епл“: Се соочуваме со тешкотии при испораките на Ајфон поради новиот коронавирус

MakPress - 18.02.2020

Технолошкиот гигант на „Епл“ предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на Ајфон“ поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19“, објави „Гардијан“.

Почина директорот на главната болница во Вухан-го загуби животот од коронавирусот

Магазин - 18.02.2020

Тажна вест ја потресе Кина, откако денеска беше соопштено дека од смртоносниот коронавирус починал и шефот на главната болница во Вухан, местото кое беше епицентар на епидемијата со коронавирусот.

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

MakPress - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Од коронавирус почина и директор на болница во Вухан

Expres - 18.02.2020

Директорот на главната болница во кинескиот град Вухан, епицентарот на појава на коронавирусот, почина во вторникот, соопшти државната телевизија. Лиу Жиминг, починал во 10:30 часот по полноќ, јавува Ројтерс.

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Денар - 18.02.2020

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е за 98 повеќе во однос на претходниот ден, објави Националната здравствена комисија. Во средиштето на провинцијата Хубеи, епицентарот на епидемијата, ...

Најголема студија за Ковид-19: болните и постари лица најранливи

MakPress - 18.02.2020

Кинеските здравствени власти ја објавија досега најголемата студија од почетокот на епидемијата на Ковид-19 во која е утврдено дека болните и старите лица се најризични групи, и истакнуваат дека повеќе од 80 проценти од заразените случаи се ...

Јапонија болните од Ковид-19 ќе ги лекува со лекови за ХИВ

MakPress - 18.02.2020

Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на земјата ...

Нов биланс во Хубеи: Од новиот коронавирус починати се 1.789, заразени 59.989

MakPress - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Француски министер за здравство: Постои опасност од пандемија на новиот коронавирус

MakPress - 18.02.2020

Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик“ епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е и работна претпоставка и веродостоен ризик, изјави Вера за Радио Франс Инфо, на прашањето ...

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу опасна

MakPress - 18.02.2020

Епидемијата на вирусот КОВИД-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Гутереш, кој престојува во Пакистан, во интервју за американски медиум изјави дека ...

Германија испраќа уште една пратка помош за Кина

MakPress - 18.02.2020

Германија испраќа втора пратка медицинска помош во Кина за да и помогне во борбата против коронавирусот од кој се заразени повеќе од 73.000 лица. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изјави дека германската Влада ќе испрати ...

Јужнокорејскиот претседател бара помош за економијата на државата поради епидемијата на новиот коронавирус

MakPress - 18.02.2020

Претседателот на Јужна Кореја Мун џае-ин денеска изјави дека Владата треба да вложи напори да ја зајакне економијата што е под притисок од епидемијата на новиот коронавирус. – Владата не треба да расправа за тоа дали нешто е без преседан или не, ...

Почина директорот на водечката болница во Вухан за борба против корона-вирусот

AKO - 18.02.2020

Директорот на болницата во која од почеток на епидемијата се лекуваат најмногу заболени од корона-вирус, почина од ова заболување, јавуваат светските медиуми. Лију Жиминг, почина од корона-вирус и тој е вториот истакнат лекар кој почина од овој ...

Новиот коронавирус закана за глобален недостиг од антибиотици

MakPress - 18.02.2020

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската ...

Уште 99 луѓе заразени на крузерот кај Јокохама

24 Вести - 17.02.2020

Б ританските болници добијат наредба да преземат нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, откако дел од експертите предупредија дека постои реална можност да заболат до 50 проценти од жителите на државата.

Од коронавирус почина и главниот доктор на болницата во Вухан

Канал5 - 17.02.2020

Главниот доктор на болницата во Вухан почина денеска откако се зарази со коронавирусот „Ковид-19“, објавија кинеските медиуми. Д-р Лиу Жиминг беше директор на болницата Вочанг во градот за кој се смета дека е епицентар на болеста.

Коронавирусот им создава сериозни проблеми на БМВ, Мерцедес и на Фолксваген

Канал5 - 17.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Кина им создава проблеми на БМВ, Мерцедес и Фолксваген. Бројот на продадени автомобили опаѓа како резултат на заразата. Кина е најголемиот пазар за германските производители, кои и покрај тоа не се во најдобра форма.

Кина бара од излекуваните од коронавирус да даваат крвна плазма

Канал5 - 17.02.2020

Здравствените власти на Кина побараа од излекуваните пациенти од коронавирус да донираат крв за да извлечат плазма за лекување на пациенти кои се во сериозна состојба. Фармацевтските лаборатории се во процес на развивање на третман и процедура за ...

Британија се подготвува за евентуална епидемија од новиот коронавирус

Фокус - 17.02.2020

На британските болници им е наредено да преземат нови мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус, бидејќи експертите предупредуваат дека постои „реална можност“ да заболат до 50 отсто од Британците, објави Тајмс.

Бројот на жртвите од новиот коронавирус достигна 1.765

24 Вести - 17.02.2020

Бројот на жртвите од новиот коронавирус во Кина достигна 1.765 луѓе откако во провинцијата Хубеи беа регистрирани вчера 105 нови жртви. Бројот на новите случаи на зараза во Хубеи достигна 1.933 луѓе, мало зголемување по три последователни падови на ...

Од коронавирусот починаа 1.770 лица, а заразени се 70.000

Фокус - 17.02.2020

Бројката на потврдени случаи со коронавирус во Кина достигна над 70.000 луѓе. Досега починале околу 1.770, а само во последниве 24 часа биле регистрирани над 2.000 нови случаи. Тоа го потврди трендот на намалување на бројот на нови случаи заразени ...

Бројот на жртви од новиот коронавирус во Кина достигна 1.765 луѓе

Канал5 - 17.02.2020

Бројот на жртвите од новиот коронавирус во Кина се искачи на 1.765 луѓе откако во провинцијата Хубеи вчера беа регистрирани 105 нови жртви. Бројот на новите случаи на зараза во Хубеи достигна 1.933 луѓе, мало зголемување по три последователни падови ...

Митови и факти за коронавирусот

Deutsche Welle - 17.02.2020

Со цел да им застане на патот на бројните шпекулации и дезинформации за коронавирусот, Светската здравствена организација објави посебна интернет-страница која има за цел да ги разбие „митовите“ за вирусот со факти.

Коронавирусот одзеде 1.765 животи

+инфо - 17.02.2020

Бројот на новите случаи на зараза во Хубеи достигна 1.933 луѓе, мало зголемување по три последователни падови на таа цифра. Вкупно во Кина се заразени најмалку 17.400 луѓе. Бројот на жртвите од новиот коронавирус во Кина достигна 1.765 луѓе откако ...

Бројот на жртвите од новиот коронавирус достигна 1.765

А1 On - 17.02.2020

Бројот на жртвите од новиот коронавирус во Кина достигна 1.765 луѓе откако во провинцијата Хубеи беа регистрирани вчера 105 нови жртви. Бројот на новите случаи на зараза во Хубеи достигна 1.933 луѓе, мало зголемување по три последователни падови на ...

„Жемнин жибао“: Си знаел за епидемијата недели пред да се објави јавно за проблемот

А1 On - 17.02.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг знаел за епидемијата на новиот коронавирус неколку недели пред јавно да се објави проблемот и повика на одлучувачка акција за да се надмине.Тоа е објавено денеска во веснико Жемнин жибао.

Кинески весник тврди дека Си Џинпинг знаел за епидемијата на коронавирусот неколку недели пред јавноста

Слободен Печат - 17.02.2020

И покрај наредбите на Си, во главниот град Хубеи, Вухан, епицентарот на епидемијата, тие задоцниле со нивниот одговор, па дури организирале масовен банкет за 40.000 семејства за поставување рекорд за Гинис на 18 јануари.

Бројот на жртвите од вирусот Ковид-19 достигна 1.765

Курир - 17.02.2020

Бројот на жртвите од новиот коронавирус во Кина достигна 1.765 луѓе откако во провинцијата Хубеи беа регистрирани вчера 105 нови жртви. Бројот на новите случаи на зараза во Хубеи достигна 1.933 луѓе, мало зголемување по три последователни падови на ...

Британија се подготвува за евентуална епидемија од новиот коронавирус

А1 On - 17.02.2020

На британските болници им е наредено да преземат нови мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус, бидејќи експертите предупредуваат дека постои „реална можност“ да заболат до 50 отсто од Британците, објави Тајмс.