TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Глупавиот и поглупавиот“ и Панчевски како „најглупавиот“!

Фокус - 20.11.2016

Пишува: Александар ТОРТЕВСКИ Бидна и тоа чудо. Партиите ги објавија кандидатските листи. Но, и покрај фактот што го познавам менталниот склоп и агонијата во која се наоѓаат владејачките партии, притиснати од реалната можност да ги загубат изборите, ...

Суд Скопје-1: Не постојат „судии од доверба“ за предметите од СЈО

Алсат-М - 20.11.2016

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски нема свои судии и не ги дели на подобни или неподобни. Ваков одговор доби Алсат на прашањето упатено до скопска единица - дали првиот човек на судот прави рокади и поставува судии од доверба за ...

„Глупавиот и поглупавиот“ и Панчевски како „најглупавиот“!

Репортер - 20.11.2016

Навистина, полемиката и прашината што се разви околу овој навистина смешен лик ја сметам за многу корисна. Никој подобро и посликовито од Влатко Панчевски не успеал на јавноста да ѝ го прикаже капацитетот на партиските комесари задолжени да го водат ...

Лекарот по чија грешка почина родилка продолжи да работи во Прилеп

Репортер - 20.11.2016

етседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски нема свои судии и не ги дели на подобни или неподобни. Ваков одговор доби Алсат на прашањето упатено до скопска единица – дали првиот човек на судот прави рокади и поставува судии од доверба за ...

Суд Скопје-1: Не постојат рокади на „судии од доверба“ за предметите од СЈО

Локално - 20.11.2016

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски нема свои судии и не ги дели на подобни или неподобни. Ваков одговор доби Алсат на прашањето упатено до скопска единица – дали првиот човек на судот прави рокади и поставува судии од доверба за ...

„Глупавиот и поглупавиот“ и Панчевски како „најглупавиот“!

Либертас - 20.11.2016

Навистина, полемиката и прашината што се разви околу овој навистина смешен лик ја сметам за многу корисна. Никој подобро и посликовито од Влатко Панчевски не успеал на јавноста да ѝ го прикаже капацитетот на партиските комесари задолжени да го водат ...

Суд Скопје-1: Не постојат рокади на „судии од доверба“ за предметите од СЈО

Либертас - 20.11.2016

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски нема свои судии и не ги дели на подобни или неподобни. Ваков одговор доби Алсат на прашањето упатено до скопска единица – дали првиот човек на судот прави рокади и поставува судии од доверба за ...

„Глупавиот и поглупавиот“ и Панчевски како „најглупавиот“!

Локално - 20.11.2016

Навистина, полемиката и прашината што се разви околу овој навистина смешен лик ја сметам за многу корисна. Никој подобро и посликовито од Влатко Панчевски не успеал на јавноста да ѝ го прикаже капацитетот на партиските комесари задолжени да го водат ...

Панчевски не влијае кои судии ќе постапуваат по предметите на СЈО

Фактор - 20.11.2016

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски прецизираше дека не врши влијание врз распоредувањето на судии за предмети кои ги води Специјалното јавно обвинителство, односно дека тој нема свои судии и не ги дели на подобни или неподобни.

Панчевски: Сакаат да го скршат последниот бастион на правдата

Фокус - 19.11.2016

Откако со недели е на мета на јавноста, по скандалот со дивоградбата и бунтот на судиите против него, претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски се огласи со интервју на порталот Прес24 .

Вонредно оценување на кандидатите за претседател на Кривичен и Врховен

Телма - 19.11.2016

Судскиот совет на затворена седница се очекува да донесе одлука кандидатите на претседател на најголемите судови во државата Кривичниот и Врховниот да поминат вонредна проверка на квалитетите и условите кои треба да ги исполнат за да седнат на ...

Судскиот совет ќе ги оценува кандидатите за претседатели на Кривичен и на Врховен суд

24 Вести - 19.11.2016

Судиите Лидија Неделковска, Иван Џолев, Владимир Туфекџиќ и Владимир Панчевски во среда ќе бидат вонредно оценувани од страна на судскиот совет. Проценката на кандидатите и нивната работа ќе се оддржи на затворена средница.

Панчевски: Не сум го приватизирал судот

24 Вести - 19.11.2016

Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, во интервју за Прес24, оценува дека тој е жртва на организирана хајка, во која главна цел е позицијата претседател на судот, од која потоа некој ќе испорачува посакуван исход за да го ...

Телма: Вонредна проверка на кандидатите за претседател на Кривичен и Врховен

Фокус - 19.11.2016

Судскиот совет на затворена седница се очекува да донесе одлука кандидатите на претседател на најголемите судови во државата Кривичниот и Врховниот да поминат вонредна проверка на квалитетите и условите кои треба да ги исполнат за да седнат на ...

Панчевски: Целта е Кривичниот суд да биде скршен и некој во иднина со него да располага како сака

Канал5 - 19.11.2016

Целта е кривичниот суд да биде скршен и некој во иднина со него да располага како сака, вели во интервју за порталот прес 24 претседателот на судот , Владимир Панчевски . Тој оценува дека тој е жртва на организирана хајка, во која главна цел е ...

Судскиот совет вонредно и тајно ќе ги оценува кандидатите за претседатели на Кривичен и на Врховен суд

МКД - 19.11.2016

Судиите Владимир Панчевски, Иван Џолев, Владимир Туфегчиќ и Лидија Неделкова, кандидатие за претседател на Кривичниот и Врховниот суд, во среда ќе бидат вонредно оценувани од страна на Судскиот совет.

Судскиот совет тајно ќе ги разгледува случувањата во Кривичниот суд

Нова ТВ - 19.11.2016

Членовите на Судскиот совет во среда на седница ќе ја разгледуваат состојбата во Кривичниот суд по минатонеделните случувања. Судиите зад затворени врати ќе разговараат за кривичната пријава која судијата Иван Џолев ја поднесе против претседателот ...

Панчевски пак згрми против Неделкова – Човекот очекува реизбор

Репортер - 19.11.2016

Ви пренесуваме дел од интервјуто на претседателот на Осоновниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, за Прес24 во кое продолжува со „војната“ против претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова.

Владимир Панчевски:Целта е кривичниот суд да биде скршен и некој во иднина со него да рсполага како сака

Press24 - 19.11.2016

Претседателот на Осоновниот суд Скопје, еден, популарниот Кривичен Суд, Владимир Панчевски, во интервју за Прес24, оценува дека тој е жртва на организирана хајка, во која главна цел е позицијата Претседател на судот, од која потоа некој ќе ...

Кој ќе седне на столчето за претседател на Кривичен и Врховен? – Судскиот совет со вонредно оценување

Репортер - 19.11.2016

Судскиот совет на затворена седница се очекува да донесе одлука кандидатите на претседател на најголемите судови во државата Кривичниот и Врховниот да поминат вонредна проверка на квалитетите и условите кои треба да ги исполнат за да седнат на ...

Панчевски: Долго време судот не можеше да се одвои од мрачното време на Лидија Неделковска

+инфо - 19.11.2016

Поради моите резултати очекувам повторно да бидам избран, вели претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски во интервју за Прес24. Долго време судот не можеше да се одвои од мрачното време на Лидија Неделковска, а поради моите ...

Панчевски во интервју вели дека очекува реизбор, повторно со напади против Неделкова

Либертас - 19.11.2016

Ви пренесуваме дел од интервјуто на претседателот на Осоновниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, за Прес24 во кое продолжува со „војната“ против претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова.

Судскиот совет со вонредно оценување на кандидатите за претседател на Кривичен и Врховен

Либертас - 19.11.2016

Судскиот совет на затворена седница се очекува да донесе одлука кандидатите на претседател на најголемите судови во државата Кривичниот и Врховниот да поминат вонредна проверка на квалитетите и условите кои треба да ги исполнат за да седнат на ...

Панчевски во интервју вели дека очекува реизбор, повторно со напади против Неделкова

Локално - 19.11.2016

Пренесуваме дел од интервјуто на претседателот на Осоновниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, за Прес24 во кое продолжува со „војната“ против претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова.

(ВИДЕО) Вонредно оценување на кандидатите за претседател на Кривичен и Врховен

Локално - 19.11.2016

Судскиот совет на затворена седница се очекува да донесе одлука кандидатите за претседател на најголемите судови во државата, Кривичниот и Врховниот, да поминат вонредна проверка на квалитетите и условите кои треба да ги исполнат за да седнат на ...

Кандидатите за претседатели на Кривичен и Врховен на вонредно оценување

Фактор - 19.11.2016

Судскиот совет на Република Македонија донесе одлука да спроведе вонредно оценување на кандидатите за нов претседател на Основниот Суд Скопје 1 кој се занимава со кривични предмети. Канидатите се од судската фела меѓу кои се Владимир Панчевски, Иван ...

Кандидатите за претседател на Кривичниот и Врховниот суд ќе бидат вонредно оценувани...

Н.Македонија - 19.11.2016

Кандидатите за претседател на Кривичниот и Врховниот суд ќе бидат вонредно оценувани Кандидатите за претседател на Кривичниот и Врховниот суд в среда ќе бидат вонредно оценувани од страна на Судскиот совет.

„Клик плус“ – дебата за состојбите во кривичен – караџоски: Панчевски во интервјуто не мислеше на сите судии

ТВ21 - 18.11.2016

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски во дебатниот магазин Клик плус, го дообјасни интервјуто на претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски за Фактор во кое изјави дека секој судија е дуќанче, потенцирајќи дека Панчевски не мислел ...

Панчевски признава дека го менувал распоредот и за судијката на Груевски, поради многу работа

Сакам да кажам - 18.11.2016

Татјана Михајлова, судијката што треба да го суди експремиерот Никола Груевски за насилствата во општина Центар и за нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски, не била случајно распоредена да го добие овој предмет.

Панчевски признава дека го менувал распоредот и за судијката на Груевски

Репортер - 18.11.2016

Татјана Михајлова, судијката што треба да го суди експремиерот Никола Груевски за насилствата во општина Центар и за нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски, не била случајно распоредена да го добие овој предмет, информира СДК .

(ВИДЕО) Стојчевски обвинува за хајка против него поради Панчевски

Репортер - 18.11.2016

Раководителот на инспекциските служби во општина Центар, по веста за ново решение за уривање на доградбата на претседателот на Кривичен суд обвинува дека Обвинителството за огранизиран криминал и корупција отворило постаки за приватни фирми во кои ...

Владимир Панчевски инсталирал електронска картичка на вратата од неговиот кабинет

Макфакс - 18.11.2016

Претседателот на скопскиот основен суд 1 во петокот инсталирал ткн „дор сензор” на вратата од неговиот кабинет . Извори од судот велат дека инсталирањето на електронска картичка е изненадување, но има и такви кои сметаат дека таквиот потег е ...

Панчевски признава дека го менувал распоредот и за судијката на Груевски, поради многу работа

Либертас - 18.11.2016

Татјана Михајлова, судијката што треба да го суди експремиерот Никола Груевски за насилствата во општина Центар и за нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски, не била случајно распоредена да го добие овој предмет, информира СДК .

ИНТЕРВЈУ ВЛАДИМИР ТУФЕГЏИЌ: Панчевски да замине за да се врати авторитетот на Кривичниот суд

Фактор - 18.11.2016

Конфликтноста во Скопскиот суд ќе се смири ако се поништи постапката за избор на нов Претседател на Кривичниот суд. Како еден од тројцата претенденти Туфегџиќ ќе ја повлече својата номинација.

Трудова инспекција влезе во Кривичен суд

Телма - 17.11.2016

Трудова инспекција влезе во кривичен суд. Раководител во службата за човечки ресурси Горан Стаменковски пријавил дека е деградиран од претседателот на судот Владимир Панчевски. Инспекторите беа денеска кај Панчевски, но од инспекторатот не се ...

Семејство Панчевски : каков е тој инспекциски надзор кој го спровела Општина Центар преку писмено соопштение

ТВ21 - 17.11.2016

Во врска со соопштението на Општина Центар од 17.11.2016 година, правните застапници на семејството Панчевски ве информираат дека правно неприфатливо, несериозно, злоупотреба на моќ и присилба е постапувањето на Општина Центар да издава информации и ...

Трудова инспекција во Кривичен суд

24 Вести - 17.11.2016

Инцидентот кој се случи пред два дена во Кривичниот суд му донесе Трудова инспекција на претседателот Владимир Панчевски. Како што наведуваат од Судот, инспекцијата ги проверувала наводите на Стаменковски кој тврди дека бил деградиран во службата.

Трудовата инспекција го посети Панчевски

Фокус - 17.11.2016

По пријавата од раководителот во службата за човечки ресусри, Горан Стаменковски, денеска трудова инспекција влезе во Кривичниот суд. Стаменковски се жали дека бил деградиран во службата од страна на претседателот на судот Владимир Панчевски.

Стојчевски обвинува за хајка против него поради Панчевски

24 Вести - 17.11.2016

Раководителот на инспекциските служби во општина Центар, по веста за ново решение за уривање на доградбата на претседателот на Кривичен суд обвинува дека Обвинителството за огранизиран криминал и корупција отворило постаки за приватни фирми во кои ...

Општина Центар: Панчевски има рок од 15 дена да ја урне дивоградбата

Фокус - 17.11.2016

Општина Центар преку соопштение истрапено до јавноста, информираше дека ги корегирале спорните точки во постапката против претседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски, за случајот со дивоградбата во Центар.

Инспекции во Кривичниот суд

Алсат-М - 17.11.2016

Трудовата инспекција во Кривичниот суд. Скопска единица официјално потврди дека по пријава на Горан Стаменковски, вработен во судот утрово трудови инспектори проверувале дали е точно неговото тврдење дека бил деградиран на работното место по наредба ...

Општина Центар со ново решение за уривање на доградбата на Панчевски

24 Вести - 17.11.2016

Општина Центар издаде ново решение за уривање на доградбата на зградата каде коинвеститор е претседателот на Кривичниот суд Панчевски. Ова следува откако, како што информираат од општината, ги исправиле процедуралните забелешки од второстепената ...

Општина Центар со ново решение за уривање на доградбата на панечвски

ТВ21 - 17.11.2016

Општина Центар издаде ново решение за уривање на доградбата на зградата каде коинвеститор е претседателот на Кривичниот суд ...

Трудова инспекција во Основен суд Скопје

24 Вести - 17.11.2016

По пријава на Горан Стаменковски вработен во Кривичниот суд утрово во судот биле инспектори од трудовата инспекција, потврдуваат од Основен суд 1. Како што наведуваат, инспекцијата ги проверувала наводите на Стаменковски кој тврди дека бил ...

Општина Центар донесе иста одлука- Двата ката од зградата на Панчевски се дивоградба

Телма - 17.11.2016

Двата ката од зградата на претседателот на судот Владимир Панчевски сепак се дивоградба, по втор пат општина Центар донесе иста одлука откако семејството првата ја обжали на второстепена комисија.

Единица на чело со Панчевски: СУД или ЦИРКУС?

Репортер - 17.11.2016

Скопскиот кривичен суд, што би рекол еден поранешен сопственик на Телевизија, бил „дуќанче“ (мали дуќанчиња). Е, во тие дуќанчиња, или како што објаснува се уште актуелниот претседател на судот, Владимир Панчевски, имало чешмички од кои им капело на ...

Министерот за правда Џафери мртов ладен додека ресорот му го тресат скандали

Репортер - 17.11.2016

Иако во најголемиот кривичен суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, се случува циркус, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија нотира сериозни недостатоци во правосудниот систем и опструкции врз работата на Специјалното ...

Фасада на срамот

Окно - 17.11.2016

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, поставил „плоча на срамот“ на семејната зграда во строгиот центар на Скопје. На неа ги напишал сите од Општина Центар кои оцениле дека катовите што ги доградил не се според прописите - поточно, ...

Судството и изборите во фокус на весниците

Р.С.Европа - 17.11.2016

Дневниот печат се занимава со аферите во Кривичниот суд, како што се бунтот против Панчевски и инцидентот со нападот на портпаролката. Печатените медиуми пишуваат и за претстојните избори.

Инспекција на Општина Центар утврдила дека доградбите на Панчевски не се законски

+инфо - 17.11.2016

Со решение кое е доставено до инвеститорите, Комисијата им нареди да ја отстранат дивоградбата, велат од Општина Центар. Забелешките на Комисијата беа од формален карактер и брзо се отстранети од страна на инспекцијата на општина Центар.

Отстранети формално-правните недостатоци по насоките на второстепената комисија за дивоградбата на Панчевски

Макфакс - 17.11.2016

Општина Центар постапила по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на улица „Никола Вапцаров“ и брзо ги отстранила, по што го ...

Општина Центар: Доградените два ката во зградата на Панчевски се дивоградба

МРТ - 17.11.2016

Од Центар велат забелешките на Комисијата биле од формално-правен карактер и се отстранети од страна на инспекцијата на општината, при што е потврдено претходното решение за отстранување на дивоградбата, односно на третиот и на четвртиот кат, како и ...

Општина Центар: 15 дена рок за Панчевски да ја сруши дивоградбата

Нова ТВ - 17.11.2016

Општина Центар информира дека постапила по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, за случајот со објектот на улица „Никола Вапцаров“ бр.

До кога Караџовски мисли да го заштитува и да не го разреши Владимир Панчевски?

Репортер - 17.11.2016

Закана, уцена или обид за заплашување? Последните пораки на претседателите на Кривичниот суд и на Судскиот совет, Владимир Панчевски и Зоран Караџовски уште еднаш покажаа дека се дует, кој делува синхронизирано и со взаемна подршка.

Кои судии ќе се борат со Панчевски за претседател на Кривичниот суд

Правдико - 17.11.2016

Судиите Владимир Туфегчиќ, Иван Џолев и актуелниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски се кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1 или Кривичниот скопски суд кои досега поднеле апликации до Судскиот совет, дознава НОВАТВ од ...

Општина Центар: Панчевски да ја урне дивоградбата во рок од 15 дена

А1 On - 17.11.2016

„Општина Центар ја информира јавноста дека постапи по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на улица „Никола Вапцаров“ бр. 6.

До кога Караџовски мисли да го заштитува и да не го разреши Владимир Панчевски?

А1 On - 17.11.2016

Закана, уцена или обид за заплашување? Последните пораки на претседателите на Кривичниот суд и на Судскиот совет, Владимир Панчевски и Зоран Караџовски уште еднаш покажаа дека се дует, кој делува синхронизирано и со взаемна подршка.

Општина Центар: Панчевски има 15 дена да ја урне дивоградбата

Стандард - 17.11.2016

Општина Центар денеска соопшти дека постапила по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на улица „Никола Вапцаров“ бр. 6.

Доградените два ката во зградата на Панчевски се дивоградба, мора да се рушат

МКД - 17.11.2016

Општина Центар денеска информира дека постапила по забелешките на второстепената државна комисија во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на улица Никола Вапцаров бр.

Општината го потврди претходното решение за отстранување на дивоградбата

Порта 3 - 17.11.2016

Општина Центар ја информира јавноста дека постапи по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на улица „Никола Вапцаров“ бр. 6.

Трудовата инспекција го „чешла“ Кривичниот суд

МРТ - 17.11.2016

Трудовата инспекција се заинтересира за тоа што се случува во Кривичниот суд. Гипроверуваат наводите на еден од учесниците во тепачката што се случи деновиве дека бил деградиран од претседателот на судот.

Судиите кренаа власт

Репортер - 17.11.2016

Тоа што 15 колеги кривични судии од Основниот суд Скопје 1 упатиле писмо до претседателот на судскиот совет Зоран Караџовски во кое се жалат на злоупотребата на функцијата претседател на кривичниот суд и самоволието на Панчевски не значи ништо за ...

Oпштина Центар: Панчевски да ја урне дивоградбата во рок од 15 дена

Репортер - 17.11.2016

Соопштение на Општина Центар: „Општина Центар ја информира јавноста дека постапи по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на ...

Инфомакс: Ова се судиите кои тргнаа против Панчевски

Курир - 17.11.2016

Хајката која се организираше во Основниот Суд Скопје 1 против претседателот на судот Владимир Панчевски кој важи за еден од поуспешните раководители на овој суд со илијадници завршени постаки, кои неговите претходници ги криеле во фиоки, е всушност ...

Трудова инспекција во Кривичниот суд

Локално - 17.11.2016

По пријава на Горан Стаменковски вработен во Кривичниот суд утрово во судот биле инспектори од трудовата инспекција, потврдуваат од Основен суд 1-пренесува 24 Вести Како што наведуваат, инспекцијата ги проверувала наводите на Стаменковски кој тврди ...

Министерот за правда Џафери мртов ладен додека ресорот му го тресат скандали

Локално - 17.11.2016

Иако во најголемиот кривичен суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, се случува циркус, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија нотира сериозни недостатоци во правосудниот систем и опструкции врз работата на Специјалното ...

Инфомакс: Ова се судиите кои тргнаа против Панчевски

Пулс24 - 17.11.2016

Хајката која се организираше во Основниот Суд Скопје 1 против претседателот на судот Владимир Панчевски кој важи за еден од поуспешните раководители на овој суд со илијадници завршени постаки, кои неговите претходници ги криеле во фиоки, е всушност ...

ВИДЕО: Врие во Кривичниот суд – „фрчат“ пријави и дописи од службеници

Локално - 17.11.2016

13 судии од Кривичниот суд побараа од Судскиот совет и од Советот за утврдување на факти да преземат мерки против претседателот на Скопска единица, Владимир Панчевски. Првиот човек на Судскиот совет Зоран Караџовски изјави дека ја следат состојбата.

Судиите кои тргнаа против Панчевски се со поведени дисциплински постапки, во контакт со амбасадата на САД или во ...

Република - 17.11.2016

Хајката која се организираше во Основниот Суд Скопје 1 против претседателот на судот Владимир Панчевски кој важи за еден од поуспешните раководители на овој суд со илјадници завршени постапки, кои неговите претходници ги криеле во фиоки, е всушност ...

Министерот за правда Џафери мртов ладен додека ресорот му го тресат скандали

Либертас - 17.11.2016

Иако во најголемиот кривичен суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, се случува циркус, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија нотира сериозни недостатоци во правосудниот систем и опструкции врз работата на Специјалното ...

Министерот за правда Џафери мртов ладен додека ресорот му го тресат скандали

Мета - 17.11.2016

Иако во најголемиот кривичен суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, се случува циркус, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија нотира сериозни недостатоци во правосудниот систем и опструкции врз работата на Специјалното ...

(ВИДЕО) Стојчевски обвинува за хајка против него поради Панчевски

Локално - 17.11.2016

Раководителот на инспекциските служби во општина Центар, по веста за ново решение за уривање на доградбата на претседателот на Кривичен суд обвинува дека Обвинителството за огранизиран криминал и корупција отворило постаки за приватни фирми во кои ...

Отстранети формално-правните недостатоци по насоките на второстепената комисија за дивоградбата на Панчевски

Точка - 17.11.2016

Општина Центар постапила по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на улица „Никола Вапцаров“ и брзо ги отстранила, по што го ...

ВИДЕО: Стојчевски обвинува за хајка против него поради Панчевски

Либертас - 17.11.2016

Раководителот на инспекциските служби во општина Центар, по веста за ново решение за уривање на доградбата на претседателот на Кривичен суд обвинува дека Обвинителството за огранизиран криминал и корупција отворило постаки за приватни фирми во кои ...

Државната второстепена комисија утврдила дека градбите на Панчевски не се законски

еМагазин - 17.11.2016

Општина Центар ја информира јавноста дека постапи по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на улица „Никола Вапцаров“ бр. 6.

Единица на чело со Панчевски: СУД или ЦИРКУС?

Либертас - 17.11.2016

Скопскиот кривичен суд, што би рекол еден поранешен сопственик на Телевизија, бил „дуќанче“ (мали дуќанчиња). Е, во тие дуќанчиња, или како што објаснува се уште актуелниот претседател на судот, Владимир Панчевски, имало чешмички од кои им капело на ...

Судиите кренаа власт

Либертас - 17.11.2016

Тоа што 15 колеги кривични судии од Основниот суд Скопје 1 упатиле писмо до претседателот на судскиот совет Зоран Караџовски во кое се жалат на злоупотребата на функцијата претседател на кривичниот суд и самоволието на Панчевски не значи ништо за ...

Oпштина Центар: Панчевски да ја урне дивоградбата во рок од 15 дена

Либертас - 17.11.2016

Соопштение на Општина Центар: „Општина Центар ја информира јавноста дека постапи по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на ...

Панчевски ќе мора да продолжи со уривање на дивоградбата, О.Центар го потврди решението за рушење…

Локално - 17.11.2016

Општина Центар ја информира јавноста дека постапи по забелешките на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, во врска со случајот за дивоградбата на улица „Никола Вапцаров“ бр. 6.

Летечкиот циркус на Владимир Панчевски

Призма - 16.11.2016

Со должно внимание го прочитав писмото од лидерот на „Монти пајтон“, Џон Клиз, до американскиот народ и со недвојбеност заклучив дека не е ниту половина смешно од писмата што Владимир Панчевски ги испраќа до македонскиот народ, преку официјалната ...

Судската фела фрапирана, бунтот на судиите е само почеток!

Фокус - 16.11.2016

Вакво судство немаше ни во времето на Тито! Никогаш никој не се мешал во работата на судиите, ниту пак тие имаа страв како што е сега кога не се почитува ниту законот ниту Уставот , ги коментира Владимир Бабунски , судија во пензија последните ...

Правото и правдата во канџите на политиката

24 Вести - 16.11.2016

Бунтот на 15 судии од Кривичниот суд против претседателот Панчевски е одраз на реалните состојби во судството. Меѓународните извештаи и домашните експерти долги години го зборуваат она што сега резултира со нарушување на меѓучовечките односи кои ...

Стаменковски: Немаше напад врз портпаролката на судот

24 Вести - 16.11.2016

По вчерашните информации дека вработен во кривичниот суд ја нападнал портпаролката за што судот покрена кривична пријава за загрозување на сигурноста се огласи и Горан Стаменковски посочен како напаѓачот.

Врие во Кривичниот суд – „фрчат“ пријави и дописи од службеници

ТВ21 - 16.11.2016

13 судии од Кривичниот суд побараа од Судскиот совет и од Советот за утврдување на факти да преземат мерки против претседателот на Скопска единица, Владимир Панчевски. Првиот човек на Судскиот совет Зоран Караџовски изјави дека ја следат состојбата.

Судот потврди дека имало тепачкa – 15 судии побарале Судскиот совет да преземе мерки против Панчевски

ТВ21 - 16.11.2016

Во судот имало настан во кој еден од вработените најпрво вербално нападнал друг вработен со закани по неговиот живот. Потоа и физички го нападнал, по што нападнатиот ги известил претпоставените во судот дека за истото ја информирал полицијата, се ...

Панчевски се заканува со чистка: Има отпадоци во судството, тие прават заговор

Фокус - 16.11.2016

Има некој овде кој не сака јас да останам на оваа позиција. Јас и не сум пречка, можам да си заминам, но овде се работи за судството, за интегритетот на Кривичниот суд, вели Владимир Панчевски, претседателот на Кривичниот суд за Плусинфо , по ...

Прво петиција, па тепачка во Кривичниот суд, судиите поделени околу претседателот Панчевски

Сакам да кажам - 16.11.2016

Тензично е во Кривичниот суд во Скопје каде што вчера прво 15 судии потпишале петиција против претседателот на Судот Владимир Панчевски, а потоа се случил и инцидент во кој вработен нападнал портпаролка на судот, а таа повикала полиција.

Каменот од блиску доаѓа, СЕКОЈ СУДИЈА ВО КРИВИЧНИОТ СУД Е дуќанче, вели претседателот ПАНЧЕВСКИ

Сакам да кажам - 16.11.2016

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, по вчерашниот инцидент во кој вербално и физички била нападната портпаролката на Судот од нејзин колега, за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека чинот е срамен и за жал, ќе остави лоши лузни на ...

Судскиот совет ќе расправа за Панчевски, но датумот е тајна!

Deutsche Welle - 16.11.2016

„Прво треба да утврдиме дали зад известувањето навистина стојат судии“, вели претседателот на Судскиот совет, но не прецизира како би направиле тоа. „Можеби некој од потпишаните сам ќе се обрати“, вели Караџовски Нашата работа е континуирана, но ...

Инцидент и бунт во Кривичниот суд

Телма - 16.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1 вчера попладнето се случила расправија, а потоа и физички напад меѓу двајца вработени. Од судот соопштија дека во просториите на Кривичниот суд, вработен, раководител на одделот за човечки ресурси со иницијали Г.С.

Скопскиот Oсновен суд 1 официјално потврди дека вчера имало инцидент во судот

Канал5 - 16.11.2016

Од Kривичниот скопски суд Скопје 1 официјално соопштија дека вчера во судот имало инцидент во кој еден од вработените најпрво вербално нападнал друг вработен со закани по неговиот живот. Потоа и физички го нападнал, по што нападнатиот ги известил ...

Стаменковски: Привилегираната портпаролка Паула провокативно ми се обрати, јас ја игнорирав

Фокус - 16.11.2016

Раководителот во секторот за човечки ресурси во Основниот суд Скопје 1, Горан Стаменковски го демантира претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски за вчерашниот инцидент и вели дека физички не ја нападнал портпаролката на Судот.

Панчевски за Фактор: Забелешките на Брисел се апсолутно неосновани

Фокус - 16.11.2016

Неосновани се забелешките на Брисел дека македонското судство назадува, вели во интервју за Фактор , претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски. -Во однос на Кривичниот суд апсолутно сметам дека се неосновани забелешките.

Претседателот на Судскиот совет не е потресен поради бунтот на судиите: Потписите биле нечитливи

Фокус - 16.11.2016

Ја следиме состојбата, но дописот до Судскиот совет е анонимен, потписите се нечитливи, па такво известување може да достави било кој, коментира Зоран Караџовски , претседателот на Судскиот совет за „Фокус“, откако вчера петнаесетмина судии од ...

Можеби ПАНЧЕВСКИ има докази за дуќанчиња на некои судии, ВЕЛИ Караџовски ОД Судскиот совет

Сакам да кажам - 16.11.2016

Зоран Караџовски, претседател на Судскиот совет, вели дека ќе ја испитува веродостојноста на изјавата на претседателот на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски за САКАМДАКАЖАМ.МК, во која тој за првпат кажува дека во најголемиот суд во ...

Најчевска за бунтот на судиите: Ова е една од најзначајните пресвртници

Фокус - 16.11.2016

Петнаесетемина судии кои побараа од Судскиот совет заштита на честа, угледот, достоинсвото на својата професија, но и на Основниот суд Скопје 1 од какви било злоупотреби за лични интреси и пресметки добиваат поддршка од јавноста, од свои колеги и ...

Панчевски: Вчерашниот инцидент во Кривичниот суд најверојатно е политички мотивиран

Канал5 - 16.11.2016

Инцидентот во Кривичниот суд вчера најверојатно политички мотивиран, вели претседателот на судот Владимир Панчевски. Во изјава за Телеграф, Панчевски за вчерашниот инцидент при којшто раководителот за човечки ресурси, Горан С.

Приватниот суд на Панчевски

Deutsche Welle - 16.11.2016

Зарем треба да не чуди што Панчевски го злоупотребил потписот на судот под свое лично соопштение, кога ни сопственото дете не го поштедил од инволвирање во своја одбрана од внатрешните и јавни критики? Тешки зборови упати претседателот на Кривичниот ...

Кривичен суд, Административци против претседателот Панчевски

Алсат-М - 16.11.2016

Алсат дојде до писмото кое 11 судски службеници му го упатија на претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски. Тие се жалат дека без соодветна одлука и со негова нареба биле распредени на работни места кои не соодејствуваат со работните ...

ВИДЕО: Караџовски: Задоволен сум од Панчевски, Неделкова не треба да кажува дали тој заслужува реизбор

Алсат-М - 16.11.2016

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски е задоволен од досегашната работа на Кривичниот суд и претседателот Владимир Панчевски. На претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, и порача дека не е таа која треба да кажува дали ...

Не ја нападнав портпаролката на кривичниот суд, туку само ѝ се развикав, тврди пријавениот Стаменковски

Сакам да кажам - 16.11.2016

Горан Стаменковски, раководител во секторот за човечки ресурси во Основниот суд Скопје 1, за кого вчеравечер Судот соопшти дека вербално и физички ја нападнал портпаролката, испрати демант до медиумите на верзијата на настанот на претседателот на ...

Стаменковски: Панчевски се закануваше дека ќе ни ја зголеми нормата и над 400 предмети

Репортер - 16.11.2016

Горан Стаменовски, вработен во Основен суд Скопје 1, испрати соопштение до јавноста во кое ја кажува својата верзија за вчерашниот инцидент во судот. Во прилог Либертас го објавува и укажувањето на група судски службеници до претседателот на судот, ...

Бунтот во Кривичен: Судска пролет или лицемерие на судиите

Нова ТВ - 16.11.2016

Судска пролет или лицемериe и обид за спас од бродот што тоне? Ова се двете прашања што се покренаа во јавноста откако се огласија судиите во Кривичниот суд, а тој своевиден бунт беше проследен со скандали, тужби, па и физички пресметки.

Основен суд Скопје 1 потврди дека раководител ја нападнал портпаролката

Кајгана - 16.11.2016

Основниот суд Скопје 1 Скопје, вчера вечерта се огласи со соопштение по медиумските информации за физички инцидент во овој суд, и потврдува дека во просториите на судот раководителот на одделот за човечки ресурси Г.С.

Панчевски: Напаѓачот на портпаролката на судот подолго време упатува закани и кон други службеници

Сител - 16.11.2016

Раководителот на секторот за човечки ресурси во Основниот суд СКопје 1, вчера попладне физички ја нападнал и и се заканувал на портпаролката на судот Паула Костадиновска. Неделникот Република објави повеќе фотографии на кои јасно се гледа дека ...

Продолжуваат превирањата во Кривичниот суд

МРТ - 16.11.2016

Панчевски обвинува за хајка против него. Тврди дека судиите што доставиле претставки, работеле непрофесионално и затоа имале интерес тој да биде отстранет. Се разбива амбиентот на злоупотреба и на контрола и на моќта и на позицијата, сметаат од ...

Судот потврди дека имало тепачка, 15 судии побарале Судскиот совет да преземе мерки против Панчевски

МКД - 16.11.2016

Во судот имало настан во кој еден од вработените најпрво вербално нападнал друг вработен со закани по неговиот живот. Потоа и физички го нападнал, по што нападнатиот ги известил претпоставените во судот дека за истото ја информирал полицијата, се ...

Стаменковски: Панчевски се закани дека ќе ни ја зголеми нормата и над 400 предмети

Стандард - 16.11.2016

Вработениот во Основен суд Скопје 1, Горан Стаменковски испрати соопштение до јавноста во кое ја кажува својата верзија за вчерашниот инцидент во судот и воедно да даде демант на написите во некои медиуми.

Панчевски за Фактор: Нема партизирано судство, писмото е шпекулација

Нова ТВ - 16.11.2016

Неосновани се забелешките на Брисел дека македонското судство назадува, вели во интервју за порталот Фактор претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски. – Критиките за работата на Судот и „пакувањата“ на изјави од страна на наши домашни ...

Приватниот суд на Панчевски

Репортер - 16.11.2016

Зарем треба да не чуди што Панчевски го злоупотребил потписот на судот под свое лично соопштение, кога ни сопственото дете не го поштедил од инволвирање во своја одбрана од внатрешните и јавни критики?Тешки зборови упати претседателот на Кривичниот ...

Пријавениот за инцидентот во „единица“ тврди дека не ја нападнал портпролката

Макфакс - 16.11.2016

Раководителот на секторот за човечки ресурси во Основен суд Скопје 1 Скопеј, Горан Стаменковски, за кого во вторникот беше потврдено до Судот дека вербално и физички ја нападнал портпаролката, испрати демант до медиумите на верзијата на настанот на ...

Панчевски гледа политички мотиви во нападот на портпаролката на ОСС1

Алфа - 16.11.2016

Вчерашниот напад е всушност напад врз новинар. Сметам дека најверојатно е предизвикан од политички причини - вели Владимир Панчевски, за „Телеграф“ Политички мотивиран е нападот на портпаролката на кривичниот суд, од страна на нејзин колега, што се ...

Судиите конечно се охрабија

Репортер - 16.11.2016

Последните случувања во Кривичниот суд се последица од состојбите во судството кое одамна го допре дното, но се покажува и дека некои судии повеќе не сакаат да бидат заложници, велат упатените за Радио Слободна Европа .

(ВИДЕО) Караџовски: Задоволен сум од Панчевски, Неделкова не треба да кажува дали тој заслужува реизбор

Репортер - 16.11.2016

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски е задоволен од досегашната работа на Кривичниот суд и претседателот Владимир Панчевски. Во изјава за Алсат-М , Караџовски на претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, и порача дека не е таа ...

Кои судии ќе се борат со Панчевски за претседател на Кривичниот суд

Нова ТВ - 16.11.2016

Судиите Владимир Туфегчиќ, Иван Џолев и актуелниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски се кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1 или Кривичниот скопски суд кои досега поднеле апликации до Судскиот совет, дознава НОВАТВ од ...

Стаменковски: Не ја нападнав, само вербално се расправав со привилегираната портпаролка на судот

А1 On - 16.11.2016

Горан Стаменковски, вработен во Основен суд Скопје 1, преку соопштение кажува дека вербално се расправал со портпаролката на судот. Горан Стаменковски, раководител во секторот за човечки ресурси во Основниот суд Скопје 1 ја демантира верзијата на ...

Хаос во Кривичниот суд - кривични пријави, тепачки, дисциплински постапки...

МКД - 16.11.2016

По објавата на судијата Иван Џолев дека добивал директни инструкции за пресуди по одредени предмети од претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски, вработените изгледа се охрабрија и отворија многу други прашања за случувањата во судот.

Стаменковски: Не ја нападнав портпаролката Паула, само ѝ се обратив со повисок тон

МКД - 16.11.2016

Горан Стаменковски, раководител во секторот за човечки ресурси во Основниот суд Скопје 1, за кого вчеравечер Судот соопшти дека вербално и физички ја нападнал портпаролката, испрати демант до медиумите на верзијата на настанот на претседателот на ...

Панчевски на маса пред судскиот совет – Датумот се држи во тајна

Репортер - 16.11.2016

„Прво треба да утврдиме дали зад известувањето навистина стојат судии“, вели претседателот на Судскиот совет, но не прецизира како би направиле тоа. „Можеби некој од потпишаните сам ќе се обрати“, вели КараџовскиНашата работа е континуирана, но ...

Караџовски, јавноста очекува постапка против Панчевски!

А1 On - 16.11.2016

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџоски и претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски јавноста веќе ги перцепира како пакет-дует, со оглед дека по сите скандали во Кривичниот суд и вчерашните изјави на Караџовски, произлегува дека ...

Судиите конечно се охрабија

Р.С.Европа - 16.11.2016

Последица од работењето на Кривичниот суд, кој применува двојни аршини и селективна правда под раководство на Панчевски се последните случувања во судството, велат упатените. Последните случувања во Кривичниот суд се последица од состојбите во ...

Тепачката и интервјуто на Неделковска, за Панчевски, биле “монтировка“

Репортер - 16.11.2016

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, по вчерашниот инцидент во кој вербално и физички била нападната портпаролката на Судот од нејзин колега, за Сaкам да кажам изјави дека чинот е срамен и за жал, ќе остави лоши лузни на ...

Летечкиот циркус на Владимир Панчевски

Репортер - 16.11.2016

Поради големата популарност и на барање на бројните фанови, комичарот, а повремено и кривичар, Панчевски, мораше да си отвори свој блог, кој многумина погрешно го сметаат за официјална веб страница на Судот, веројатно поради идентичноста на ...

ПАНЧЕВСКИ ЗА ТЕЛЕГРАФ: Вчерашниот напад во Кривичниот суд е политички мотивиран

Телеграф - 16.11.2016

Ова што се случува е трагично за целиот судски систем. Се прашувам дали некој ова намерно го прави, дали некој само додава масло на огнот. Одеднаш ескалираа работите. Претпоставувам дека ова е некаква режија, но во која кујна се готви, не можам да ...

Панчевски: Вчерашниот напад во Кривичниот суд е политички мотивиран

Курир - 16.11.2016

Ова што се случува е трагично за целиот судски систем. Се прашувам дали некој ова намерно го прави, дали некој само додава масло на огнот. Одеднаш ескалираа работите. Претпоставувам дека ова е некаква режија, но во која кујна се готви, не можам да ...

Основен суд Скопје 1 со соопштение за вчерашните случувања

Стандард - 16.11.2016

Основниот суд Скопје 1 Скопје, вчера вечерта се огласи со соопштение по медиумските информации за физички инцидент во овој суд, и тврди дека во просториите на судот раководителот на одделот за човечки ресурси Г.С.

Стаменковски: Панчевски се закануваше дека ќе ни ја зголеми нормата и над 400 предмети

+инфо - 16.11.2016

Тој вчера како што соопшти Основниот суд Скопје 1 вербално ја нападнал портпаролката на судот, а потоа и ја бутнал од столче. Горан Стаменовски, вработен во Основен суд Скопје 1, испрати соопштение до јавноста во кое ја кажува својата верзија за ...

Панчевски: Вчерашниот напад во Кривичниот суд е политички мотивиран

Пулс24 - 16.11.2016

Ова што се случува е трагично за целиот судски систем. Се прашувам дали некој ова намерно го прави, дали некој само додава масло на огнот. Одеднаш ескалираа работите. Претпоставувам дека ова е некаква режија, но во која кујна се готви, не можам да ...

ИНТЕРВЈУ ПАНЧЕВСКИ: Судот е бастион на граѓаните, мора да го заштитиме!

Фактор - 16.11.2016

Неосновани се забелешките на Брисел дека македонското судство назадува, вели за Фактор Владимир Панчевски. Претседателот на Кривичниот суд повикува сите кои имаат докази за партизираност на судството или дека некои судии се членови на партија јавно ...

Стаменковски: Панчевски се закануваше дека ќе ни ја зголеми нормата и над 400 предмети

Либертас - 16.11.2016

Горан Стаменовски, вработен во Основен суд Скопје 1, испрати соопштение до јавноста во кое ја кажува својата верзија за вчерашниот инцидент во судот. Во прилог Либертас го објавува и укажувањето на група судски службеници до претседателот на судот, ...

Тепачката и интервјуто на Неделковска, за Панчевски, биле “монтировка“ против неговиот реизбор за претседател на судот

Либертас - 16.11.2016

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, по вчерашниот инцидент во кој вербално и физички била нападната портпаролката на Судот од нејзин колега, за Сaкам да кажам изјави дека чинот е срамен и за жал, ќе остави лоши лузни на ...

Стаменковски: Не ја нападнав, само вербално се расправав со привилегираната портпаролка на судот

Локално - 16.11.2016

Горан Стаменковски, вработен во Основен суд Скопје 1, преку соопштение кажува дека вербално се расправал со портпаролката на судот. Горан Стаменковски, раководител во секторот за човечки ресурси во Основниот суд Скопје 1 ја демантира верзијата на ...

ВИДЕО: Врие во Кривичниот суд – „фрчат“ пријави и дописи од службеници

Либертас - 16.11.2016

13 судии од Кривичниот суд побараа од Судскиот совет и од Советот за утврдување на факти да преземат мерки против претседателот на Скопска единица, Владимир Панчевски. Првиот човек на Судскиот совет Зоран Караџовски изјави дека ја следат состојбата.

Летечкиот циркус на Владимир Панчевски

Либертас - 16.11.2016

Поради големата популарност и на барање на бројните фанови, комичарот, а повремено и кривичар, Панчевски, мораше да си отвори свој блог, кој многумина погрешно го сметаат за официјална веб страница на Судот, веројатно поради идентичноста на ...

Приватниот суд на Панчевски

Либертас - 16.11.2016

Зарем треба да не чуди што Панчевски го злоупотребил потписот на судот под свое лично соопштение, кога ни сопственото дете не го поштедил од инволвирање во своја одбрана од внатрешните и јавни критики?Тешки зборови упати претседателот на Кривичниот ...

Свилен гајтан за Владимир Панчевски?

Фактор - 16.11.2016

Судиите го креваат гласот против претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски. Досега тој има една кривична пријава за влијание од судијата Илија Џолев, а сега доби нова порака од своите колеги – да престане да го злоупотребува судот за лични ...

По 13 судии и 11-мина административци се дигнаа против Панчевски

Локално - 16.11.2016

ТВ Алсат информираше дека дошле до писмото кое 11 судски службеници му го упатија на претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски. Тие се жалат дека без соодветна одлука и со негова нареба биле распредени на работни места кои не ...

(ВИДЕО) Караџовски: Задоволен сум од Панчевски, Неделкова не треба да кажува дали тој заслужува реизбор

Либертас - 16.11.2016

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски е задоволен од досегашната работа на Кривичниот суд и претседателот Владимир Панчевски. Во изјава за Алсат-М , Караџовски на претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, и порача дека не е таа ...

Суд ли е ова или панаѓур, дуќанче, чешмичка?

Локално - 16.11.2016

Најважниот суд во земјава – Основниот суд Скопје 1, во кој, меѓу другите, се водат и најзначајните постапки за организиран криминал, изминативе десетина дена се претвори во „панаѓур“. Кривичниот суд деновиве е местото каде вработени делат правда со ...

Судиите конечно се охрабија

Либертас - 16.11.2016

Последните случувања во Кривичниот суд се последица од состојбите во судството кое одамна го допре дното, но се покажува и дека некои судии повеќе не сакаат да бидат заложници, велат упатените за Радио Слободна Европа .

Суд ли е ова или панаѓур, дуќанче, чешмичка?

Мета - 16.11.2016

Најважниот суд во земјава – Основниот суд Скопје 1, во кој, меѓу другите, се водат и најзначајните постапки за организиран криминал, изминативе десетина дена се претвори во „панаѓур“. Кривичниот суд деновиве е местото каде вработени делат правда со ...

Правото и правдата во канџите на политиката

Локално - 16.11.2016

Бунтот на 15 судии од Кривичниот суд против претседателот Панчевски е одраз на реалните состојби во судството. Меѓународните извештаи и домашните експерти долги години го зборуваат она што сега резултира со нарушување на меѓучовечките односи кои ...

Приватниот суд на Панчевски

Локално - 16.11.2016

Зарем треба да не чуди што Панчевски го злоупотребил потписот на судот под свое лично соопштение, кога ни сопственото дете не го поштедил од инволвирање во своја одбрана од внатрешните и јавни критики? Тешки зборови упати претседателот на Кривичниот ...

Судскиот совет ќе расправа за Панчевски, но датумот е тајна!

Либертас - 16.11.2016

„Прво треба да утврдиме дали зад известувањето навистина стојат судии“, вели претседателот на Судскиот совет, но не прецизира како би направиле тоа. „Можеби некој од потпишаните сам ќе се обрати“, вели КараџовскиНашата работа е континуирана, но ...

За Караџовски потписите на “бунтовните судии” биле нечитливи…

Локално - 16.11.2016

Ја следиме состојбата, но дописот до Судскиот совет е анонимен, потписите се нечитливи, па такво известување може да достави било кој, коментира Зоран Караџовски, претседателот на Судскиот совет за „Фокус“, откако вчера петнаесетмина судии од ...

И тепачка и БУНТ во Кривичниот суд во Скопје

Локално - 16.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1 вчера попладнето се случила расправија, а потоа и физички напад меѓу двајца вработени. Тепачка или БУНТ или и двете се пишува и коментираат по социјалните мрежи и медиуми.

Хаос и превртени бироа во Основниот суд, интервенираше полицијата

Фокус - 15.11.2016

Нервозата меѓу вработените во Основниот суд 1 и тензичната дискусија за работата на претседател Владимир Панчевски, доцна попладнето во вторникот ескалирала во тепачка, јави Макфакс . Инцидентот настанал откако вработена во судот, викала и барала да ...

Основен суд: Тепачката не е поврзана со Панчевски

Фокус - 15.11.2016

Од Основниот суд 1 потврдија дека имало тепачка меѓу вработени во судот, но децидни се дека инцидентот не е поврзан со претседателот на судот Владимир Панчевски, против кого дел од судиите денеска го кренаа гласот.

Тепачка во Основниот суд Скопје 1, Панчевски не бил вмешан, интервенирала и полицијата

Сакам да кажам - 15.11.2016

Двајца вработени во стручната служба на Основниот суд Скопје 1 попладнево се степале во една од канцелариите, по што интервенирале судската и полицијата на СВР Скопје. Настанот штотуку и официјално го потврди Кривичниот суд.

Судии од скопска Единица против реизбор на Панчевски

Алсат-М - 15.11.2016

Петнаесеттина судии од Основниот суд Скопје 1, бараат Судскиот совет да преземе соодветни мерки кон претседатолот на „Скопска единица“, Владимир Панчевски. Во писмото испратено до Судскиот совет, судиите посочуваат дека се револтирани од односот на ...

Основен суд: Инцидентот не е поврзан со Панчевски

Фокус - 15.11.2016

Од Основниот суд Скопје 1 , во изјава за „Фокус” потврдија дека имало инцидент меѓу вработени во судот, но децидни се дека не е поврзан со претседателот на судот Владимир Панчевски, против кого дел од судиите денеска го кренаа гласот.

Ексклузивно: 15 судии го кренаа гласот против Панчевски

Фокус - 15.11.2016

Петнаесет судии од Основниот суд Скопје 1 го кренаа гласот против, како што велат, злоупотребата на судот од страна на Владимир Панчевски , претседател на Кривичниот суд, дознава „Фокус“. „Петнаесетина судии му кажаа не на Панчевски, му пратија ...

13 судии од кривичниот суд се кренаа против претседателот Панчевски

Телма - 15.11.2016

Бунт на судиите во Кривичниот суд против претседателот Владимир Панчевски. Бараат помош и заштита од Судскиот совет. Тринаесет судии се потпишале на писмо кое го испратиле до Судскиот совет во кое реагираат оти претседателот на официјалниот сајт на ...

Судскиот совет го разгледува бунтот на 15 судии против Панчевски, потврди претседателот Караџовски

Сакам да кажам - 15.11.2016

Судскиот совет добил писмо од 15 судии од Основниот суд Скопје 1, со кое тие бараат реакција од него и од Советот за утврдување на факти за разрешување на судија, да преземат мерки против претседателот на Основниот суд Владимир Панчевски, со оглед ...

Судски бунт

24 Вести - 15.11.2016

15 судии од Основниот суд бараат Судскиот совет да поведе постапка против претседателот на Кривичен, Владимир Панчевски, поради тоа што тој на официјалната интернет страна на судот објавил дека му поднесува кривична пријава на судијата Иван Џолев.

Судии преку писмо го обвинија Панчевски за злоупотреба на веб-страницата на судот

ТВ21 - 15.11.2016

Петнаест судии од Основниот суд Скопје 1 испратиле писмо до Судскиот совет, во кое реагираат и го обвинуваат претседателот на судот, Владимир Панчевски, дека ја злоупотребува официјалната ВЕБ-страница на судот со објавување „лични постапувања и ...

Тепачка во кривичниот суд, интервенираше полицијата

Макфакс - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1-Скопје, доцна попладнето во вторникот се случи тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од вработените ...

Судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје реагираат против претседателот на судот Панчевски

Правдико - 15.11.2016

Петнаесетина судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје се обратија со писмо во вторникот до Судскиот совет, обвинувајќи за наводна злоупотреба на судот од страна на претседателот на судот Владимир Панчевски.

Панчевски би го прочистил судството од одредени отпадоци

+инфо - 15.11.2016

Очигледно е дека треба да има чистка во внатрешните редови, вели шефот на скопска единица, Владимир Панчевски. Ова што се случува во судскиот систем е веќе трагично. За овие четири години мислам дека успеав да ги спречам судиите да бидат дуќани, да ...

И стручните соработници во суд бараат Панчевски да ги ревидира своите одлуки

+инфо - 15.11.2016

По судиите со реакција се јавија и стручните соработници во Кривичниот совет. По реакцијата на 15-ина судии на однесувањето на претседателот на Основниот суд Скопје 1-Скопје, Владимир Панчевски, Макфакс инфомира и за реакција на стручните ...

Тепачка во кривичниот суд поради Панчевски, интервенираше полицијата

А1 On - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1-Скопје, доцна попладнево се случи тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од вработените кон ...

Панчевски причина за тепачката во Кривичниот суд

Репортер - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1-Скопје, доцна попладнево се случи тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од вработените кон ...

Кривичен суд: Раководител во Судот го нападнал портпаролот

Нова ТВ - 15.11.2016

Од Основниот суд Скопје еден вечерва со соопштение информираа дека во просториите на судот раководителот на одделот за човечки ресурси Г.С. физички нападнал еден од портпаролите П.К. во присуство на судија од одделот за претходна постапка С.Ј..

Караџовски: Судскиот совет го разгледува бунтот на 15 судии против Панчевски

Репортер - 15.11.2016

Судскиот совет добил писмо од 15 судии од Основниот суд Скопје 1, со кое тие бараат реакција од него и од Советот за утврдување на факти за разрешување на судија, да преземат мерки против претседателот на Основниот суд Владимир Панчевски, со оглед ...

Основен суд Скопје 1 потврди дека раководител ја нападнал портпаролката

Макфакс - 15.11.2016

Основниот суд Скопје 1 Скопје, со соопштение во вторникот вечерта се огласи по медиумските информации за физички инцидент во овој суд, и потврдува дека во просториите на судот раководителот на одделот за човечки ресурси Г.С.

И стручните соработници во Основниот суд Скопје 1 укажуваат на работењето на претседателот Панчевски

Репортер - 15.11.2016

По реакцијата на 15-ина судии на однесувањето на претседателот на Основниот суд Скопје 1-Скопје, Владимир Панчевски, со реакција се јавија и стручните соработници кои работат во кривичниот суд, објави Макфакс .

Тепачка во кривичниот суд, интервенираше полицијата

Стандард - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, доцна попладнето во вторникот се случи тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од вработените ...

Инцидент во Кривичен суд, двајца вработени превртувале бироа

МКД - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1 попладнево се случила расправија, а потоа и физички напад меѓу двајца вработени, потврдија за Мета од судот. Оттаму информираат дека вработен во судот првин почнал вербална расправија со колега, упатувајќи му закани по ...

Фокус: 15 судии се кренаа против Панчевски

+инфо - 15.11.2016

Судиите му пратиле порака дека Основиот суд не е приватен суд, туку дека е во функција на граѓаните. Петнаесетмина судии од Основниот суд Скопје 1 го кренаа гласот против, како што велат, злоупотребата на судот од страна на Владимир Панчевски, ...

Турбуленции во судството – 15 судии се кренаа против Панчевски

Репортер - 15.11.2016

Петнаесетмина судии од Основниот суд Скопје 1 го кренаа гласот против, како што велат, злоупотребата на судот од страна на Владимир Панчевски, претседател на Кривичниот суд, дознава „Фокус“ .

Бунт во Кривичен: 15 судии против Панчевски

А1 On - 15.11.2016

15-тина судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје го кренаа гласот против злоупотребата на судот од страна на претседателот на судот Владимир Панчевски. 15-тина Судии кажаа не на Панчевки, му пратија порака дека Основниот суд Скопје 1 Скопје не е ...

Судиите од Кривичен против Панчевски: Основиот суд не е приватен суд!

Стандард - 15.11.2016

15-тина судии од Основниот суд Скопје 1 го кренаа гласот против, како што велат, злоупотребата на судот од страна на Владимир Панчевски, претседател на Кривичниот суд, дознава „Фокус“ . „Петнаесетина судии му кажаа не на Панчевски, му пратија порака ...

Судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје реагираат против претседателот на судот Панчевски

Макфакс - 15.11.2016

Петнаесетина судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје се обратија со писмо во вторникот до Судскиот совет, обвинувајќи за наводна злоупотреба на судот од страна на претседателот на судот Владимир Панчевски.

13 судии со писмо до Панчевски

МРТ - 15.11.2016

Според судиите, претседателот Владимир Панчевски го злоупотребил судот затоа што јавно, на официјалната веб страница објавил дека поднесува кривична пријава против колегата Иван Џолев. Тринаесет судии од скопска единица испратија писмо до Судскиот ...

И стручните соработници во Основниот суд Скопје 1 укажуваат на работењето на претседателот Панчевски

Макфакс - 15.11.2016

По реакцијата на 15-ина судии на однесувањето на претседателот на Основниот суд Скопје 1-Скопје, Владимир Панчевски, со реакција се јавија и стручните соработници кои работат во кривичниот суд.

Судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје реагираат против претседателот на судот Панчевски

Кајгана - 15.11.2016

Петнаесетина судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје се обратија со писмо во вторникот до Судскиот совет, обвинувајќи за наводна злоупотреба на судот од страна на претседателот на судот Владимир Панчевски.

Петнаесет судии од Кривичен му се спротивставија на Панчевски

Нова ТВ - 15.11.2016

Петнаесетмина судии од Основниот суд Скопје 1 го кренаа гласот против, како што велат, злоупотребата на судот од страна на Владимир Панчевски, претседател на Кривичниот суд, објави „Фокус“ .

Караџовски: Судскиот совет го разгледува бунтот на 15 судии против Панчевски

Бриф - 15.11.2016

Судскиот совет добил писмо од 15 судии од Основниот суд Скопје 1, со кое тие бараат реакција од него и од Советот за утврдување на факти за разрешување на судија, да преземат мерки против претседателот на Основниот суд Владимир Панчевски, со оглед ...

“Фокус”: 15 судии го кренаа гласот против Панчевски

Локално - 15.11.2016

Петнаесетмина судии од Основниот суд Скопје 1 го кренаа гласот против, како што велат, злоупотребата на судот од страна на Владимир Панчевски , претседател на Кривичниот суд, дознава „Фокус“.

Тепачка во Основниот суд Скопје 1, интервенираше полицијата

Либертас - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1-Скопје, доцна попладнево се случил тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата, објави Макфакс . На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од ...

Тепачка во кривичниот суд, интервенираше полицијата

МК News - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1-Скопје, доцна попладнето се случи тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од вработените кон ...

Фокус ексклузивно: 15 судии го кренаа гласот против Панчевски

Бриф - 15.11.2016

Петнаесетмина судии од Основниот суд Скопје 1 го кренаа гласот против, како што велат, злоупотребата на судот од страна на Владимир Панчевски, претседател на Кривичниот суд, дознава „Фокус“.

Судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје реагираат против претседателот на судот Панчевски

Точка - 15.11.2016

Петнаесетина судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје се обратија со писмо во вторникот до Судскиот совет, обвинувајќи за наводна злоупотреба на судот од страна на претседателот на судот Владимир Панчевски.

Тепачка во Основниот суд Скопје 1, интервенираше полицијата

Бриф - 15.11.2016

Основниот суд Скопје 1-Скопје, доцна попладнево се случил тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата, објави Макфакс . На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од вработените ...

50 000 отштета за срушена дивоградба?

Скопје инфо - 15.11.2016

Сопственикот на двата спорни спрата изградени врз зграда на улицата „Никола Вапцаров“ и претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски бара 50 000 евра надомест за штета. Надоместот го бара откако Општина Центар ја урна спорната доградба, по ...

Тепачка во кривичниот суд, интервенираше полицијата

Точка - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, доцна попладнето во вторникот се случи тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од вработените ...

Тепачка во кривичниот суд, интервенираше полицијата

еМагазин - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1-Скопје, доцна попладнето во вторникот се случи тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата, објави Макфакс. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади ...

Фокус ексклузивно: 15 судии го кренаа гласот против Панчевски

Либертас - 15.11.2016

Петнаесетмина судии од Основниот суд Скопје 1 го кренаа гласот против, како што велат, злоупотребата на судот од страна на Владимир Панчевски, претседател на Кривичниот суд, дознава „Фокус“.

Тепачка во кривичниот суд поради Панчевски, интервенираше полицијата

Локално - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1-Скопје, доцна попладнево се случи тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од вработените кон ...

Бунт во Кривичен, 13 судии се кренаа против претседателот Панчевски

Локално - 15.11.2016

Бунт на судиите во Кривичниот суд против претседателот Владимир Панчевски. Тринаесет судии се потпишале на писмо кое го испратиле до Судскиот совет во кое реагираат оти претседателот на официјалниот сајт на судот пушта соопштенија и информира за ...

Судии до Панчевски: Основниот суд не е приватен суд, туку суд на граѓаните!

Фактор - 15.11.2016

Основниот суд не е приватен суд на Панчевски туку е во фукнција на граѓаните. Ваква порака денеска му испратија петнаесетина судии од Основниот суд во Скопје кои што го обвинуваат претседателот на судот Владимир Панчевски за наводна злоупотреба на ...

Судии го обвинија Панчевски за злоупотреба на судот

еМагазин - 15.11.2016

Петнаесетина судии од Основниот суд Скопје 1 Скопје се обратија со писмо до Судскиот совет, обвинувајќи за наводна злоупотреба на судот од страна на претседателот на судот Владимир Панчевски, објави А1Он.

Тепачка во Основниот суд Скопје 1 – интервенираше полицијата

Канал 77 - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1-Скопје, доцна попладнево се случил тежок инцидент кој бил разрешен откако дошла полицијата – објави Макфакс. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од ...

13 судии со писмо го обвинија Панчевски за злоупотреба на интернет-страницата

Мета - 15.11.2016

Тринаесет судии од Основниот суд Скопје 1 испратиле писмо до Судскиот совет, во кое реагираат и го обвинуваат претседателот на судот, Владимир Панчевски, дека ја злоупотребува официјалната интернет-страница на судот со објавување „лични постапувања ...

Инцидент во Кривичен, интервенирала полицијата

Фактор - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, попладнето се случи инцидент кој бил решен откако дошла полицијата. На инцидентот му претходела нервозна и крајно тензична дискусија која била во насока на жестоки напади од вработените кон претседателот на судот, ...

Основен суд: Тепачката не е поврзана со Панчевски

Локално - 15.11.2016

Од Основниот суд 1 потврдија дека имало тепачка меѓу вработени во судот, но децидни се дека инцидентот не е поврзан со претседателот на судот Владимир Панчевски, против кого дел од судиите денеска го кренаа гласот, информира Фокус.

Судии од Кривичниот суд го обвинуваат претседателот, Панчевски за злоупотреба на Судот

Канал 77 - 15.11.2016

Бунт на судиите во Кривичниот суд против претседателот, Владимир Панчевски. Петнаесетина судии се потпишаа на писмо кое денеска го испратиле до Судскиот совет, реагирајќи на тоа што претседателот на официјалната веб страница на Судот објавува ...

Основен суд: Тепачката не е поврзана со Панчевски

еМагазин - 15.11.2016

Од Основниот суд, во изјава за „Фокус ” потврдија дека имало тепачка меѓу вработени во судот, но децидни се дека инцидентот не е поврзан со претседателот на судот Владимир Панчевски, против кого дел од судиите денеска го кренаа гласот.

Основен суд: Тепачката не е поврзана со Панчевски

Либертас - 15.11.2016

Од Основниот суд , во изјава за „ Фокус ” потврдија дека имало тепачка меѓу вработени во судот, но децидни се дека инцидентот не е поврзан со претседателот на судот Владимир Панчевски, против кого дел од судиите денеска го кренаа гласот.

И стручните соработници во Основниот суд Скопје 1 укажуваат на работењето на претседателот Панчевски

Либертас - 15.11.2016

По реакцијата на 15-ина судии на однесувањето на претседателот на Основниот суд Скопје 1-Скопје, Владимир Панчевски, со реакција се јавија и стручните соработници кои работат во кривичниот суд, објави Макфакс .

Основен суд Скопје 1 потврди дека раководител ја нападнал портпаролката

Точка - 15.11.2016

Основниот суд Скопје 1 Скопје, со соопштение во вторникот вечерта се огласи по медиумските информации за физички инцидент во овој суд, и потврдува дека во просториите на судот раководителот на одделот за човечки ресурси Г.С.

Кривичен суд: Имаше инцидент меѓу двајца вработени, но Панчевски не е инволвиран

Мета - 15.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1 попладнево се случила расправија, а потоа и физички напад меѓу двајца вработени, потврдија за „Мета“ од судот. Оттаму информираат дека вработен во судот првин почнал вербална расправија со колега, упатувајќи му закани по ...

Караџовски: Судскиот совет го разгледува бунтот на 15 судии против Панчевски

Либертас - 15.11.2016

Судскиот совет добил писмо од 15 судии од Основниот суд Скопје 1, со кое тие бараат реакција од него и од Советот за утврдување на факти за разрешување на судија, да преземат мерки против претседателот на Основниот суд Владимир Панчевски, со оглед ...

Судии од Кривичен реагираа против Панчевски...

Н.Македонија - 15.11.2016

Судии од Кривичен реагираа против Панчевски Судии од Основниот суд Скопје 1 бараат од Судскиот совет да поведе постапка против претседателот на Кривичен, Владимир Панчевски, поради тоа што тој на официјалната интернет страница на судот објавил дека ...

Панчевски за уривањето ќе бара 50.000 евра отштета од Центар

Телма - 14.11.2016

Семејството на претседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски, размислува повторно да си изгради два ката на зградата кои претходно си ги сруши оти општина центар ги прогласи за дивоградба.

Панчевски бара 50 000 евра отштета за уривањето на дивоградбата во Центар

Фокус - 14.11.2016

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, од Општина Центар бара отштета од 50 000 евра поради уривањето на двата ката, за кои општината тврдеше дека се дивоградба. Ова следува откако второстепената комисија го поништила решението за ...

Семејство Панчевски: Жерновски ни нанесе штета од 50.000 евра

Алсат-М - 14.11.2016

Адвокатот на семејстовто Панчевски, Благоја Поповски, сооппшти дека штетата од уривањето на двата спорни ката е проценета на 50 илјади евра. Најавија тужба до Општина центар, до граѓанкскиот суд, сѐ со цел локалната власт да ја надомести проценетата ...

Семејство Панчевски – општина центар ни нанесе штета од 50 илјади евра

ТВ21 - 14.11.2016

Адвокатот на семејстовто Панчевски, Благоја Поповски, сооппшти дека штетата од уривањето на двата спорни ката е проценета на 50 илјади евра. Најавија тужба до Општина центар, до граѓанкскиот суд, сѐ со цел локалната власт да ја надомести проценетата ...

Панчевски бара 50 илјади евра отштета поради уривање на доградбата

24 Вести - 14.11.2016

Семејството Панчевски ќе бара отштета од Општина Центар во висина од 50 илјади евра поради уривањето на два ката доградба, за кои Општината тврдеше дека се дивоградба. Штетата нема да ја плати градоначалникот Жерновски кој постапуваше незаконито, ...

Панчевски бара 50.000 евра отштета од општина Центар за уривањето на доградбата

МКД - 14.11.2016

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, од oпштина Центар бара отштета од 50 000 евра поради уривањето на двата ката, за кои општината тврди дека се дивоградба. Ова доаѓа откако второстепената комисија го поништи решението на центар за ...

(ВИДЕО) Панчевски бара 50 илјади евра отштета од Општина Центар

Репортер - 14.11.2016

Семејството Панчевски ќе бара отштета од Општина Центар во висина од 50 илјади евра поради уривањето на два ката доградба, за кои Општината тврдеше дека се дивоградба. Штетата нема да ја плати градоначалникот Жерновски кој постапуваше незаконито, ...

Адвокатот на семејството Панчевски ќе бара надомест на штета

Сител - 14.11.2016

Државната второстепена комисија за инспекциски надзор го поништи решението на општина Центар за уривање на дел од објектот во сопственост на семејството Панчевски. Во образложението на двете одлуки, комисијата наведува дека овластениот градежен ...

Објектот на Панчевски не е дивоградба, инвеститорите ќе поднесат тужба против Општина Центар

Нетпрес - 14.11.2016

Решенијата на општина Центар за рушење на наводната дивоградба на улица „Никола Вапцаров“ бр „6“ во центарот на Скопје, на која што еден од сопствениците е и претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски се поништени и незаконити.

Објектот на Панчевски не е дивоградба, инвеститорите ќе поднесат тужба против Општина Центар

Press24 - 14.11.2016

Решенијата на општина Центар за рушење на наводната дивоградба на улица „Никола Вапцаров“ бр „6“ во центарот на Скопје, на која што еден од сопствениците е и претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски се поништени и незаконити.

Панчевски ќе бара отштета за рушењето на доградбата на својот објект

Нова ТВ - 14.11.2016

Второстепената комисија за инспекциски надзор донесе одлука со која се поништуваат решенијата на општина Центар за рушење на доградбата на објектот во сопственост на претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски и неговото семејство.

Објектот на Панчевски не е дивоградба, инвеститорите ќе поднесат тужба против Општина Центар

Курир - 14.11.2016

Решенијата на општина Центар за рушење на наводната дивоградба на улица „Никола Вапцаров“ бр „6“ во центарот на Скопје, на која што еден од сопствениците е и претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски се поништени и незаконити.

Семејството Панчевски ќе ја тужат општина Центар за претрпена штета

Алфа - 14.11.2016

Семејството Панчевски ќе ја тужат општина Центар, за претрпена штета, откако по налог на локалната власт срушија два ката од зградата на улица Никола Вапцаров број 6. Семејството Панчевски ќе ја тужат општина Центар, за претрпена штета, откако по ...

Семејството на Панчевски бара 50 илјади евра оштета за дивоградбата

Стандард - 14.11.2016

Семејството на претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, од Општина Центар бара отштета од 50.000 евра поради уривањето на двата ката, кои Општина Центар ги прогласи дивоградба.

Панчевски бараат оштета од 50.000 евра за уривањето

Фактор - 14.11.2016

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, од Општина Центар бара отштета од 50 000 евра за уривањето на два ката од објект, за кои општината тврди дека се дивоградба. Семејството Панчевски оштетата ќе ја бараат на суд.

Објектот на Панчевски не е дивоградба, инвеститорите ќе поднесат тужба против Општина Центар

Република - 14.11.2016

Решенијата на општина Центар за рушење на наводната дивоградба на улица „Никола Вапцаров“ бр „6“ во центарот на Скопје, на која што еден од сопствениците е и претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски се поништени и незаконити.

(ВИДЕО) Панчевски за уривањето ќе бара 50.000 евра отштета од Центар

Локално - 14.11.2016

Семејството на претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски, размислува повторно да си изгради два ката на зградата кои претходно си ги сруши оти Општина центар ги прогласи за дивоградба, информира Телма.

ВИДЕО: Панчевски бара 50 илјади евра отштета од Општина Центар поради уривање на доградбата

Либертас - 14.11.2016

Семејството Панчевски ќе бара отштета од Општина Центар во висина од 50 илјади евра поради уривањето на два ката доградба, за кои Општината тврдеше дека се дивоградба. Штетата нема да ја плати градоначалникот Жерновски кој постапуваше незаконито, ...