TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов од Софија: Бугарското претседателство го врати интересот на ЕУ за регионот

Канал5 - 15.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Бугарија се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

Иванов од Софија: Бугарското претседателство го врати интересот на ЕУ за регионот

24 Вести - 15.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Бугарија се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

Каква Македонија е добра за Бугарија?

Deutsche Welle - 15.06.2018

Бугарскиот интерес е јасен- Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ, а не да продолжи да лута по теченијата во кои демнат некои други интереси. Затоа за Бугарија е многу важно договорот за името да профункционира Противниците на на Грција и ...

Иванов од Софија: Бугарското претседателство го врати интересот на ЕУ за регионот

Независен - 15.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Бугарија се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

Франс прес: Не се две, има и трета Македонија

Таратур - 15.06.2018

Цитирајќи го бугарскиот претседател Румен Радев, новинската агенција Франс прес пренесува дека Бугарија која во иднина наскоро би можела да граничи со Северна Македонија би сакала, како и Грција, да ги израмни историските сметки со Скопје и да бара ...

Иванов во Софија: Договорот за добрососедство отвори нови перспективи

МКД - 15.06.2018

Претседателот, Ѓорге Иванов, за време на официјалната посета на Бугарија го посети и Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија, каде се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци кои живеат и работат во ...

АФП: Покрај две Македонии има и уште една

Р.С.Европа - 15.06.2018

Бугарија која во иднина наскоро би можела да граничи со Северна Македонија би сакала, како и Грција, да ги израмни историските сметки со Скопје и да бара гаранции, пишува новинската агенција Франс прес, цитирајќи го шефот на бугарската држава Румен ...

Иванов: Договорот меѓу Македонија и Бугарија отвори нови перспективи

+инфо - 15.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Бугарија се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

Иванов: Бугарското претседателство го врати интересот на ЕУ за регионот

Press24 - 15.06.2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, за време на официјалната посета на Република Бугарија го посети Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија, каде се сретна со македонски граѓани, стопанственици и ...

Иванов од Софија: Бугарското претседателство го врати интересот на ЕУ за регионот

А1 On - 15.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Бугарија се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

Иванов во Софија: Договорот за добрососедство отвори нови перпективи и создаде нов амбиент во односите

Макфакс - 15.06.2018

Претседателот, Ѓорге Иванов, за време на официјалната посета на Бугарија го посети и Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија, каде се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци кои живеат и работат во ...

Иванов: Со претседавањето на Бугарија, повторно сме вратени на европската агенда

Република - 15.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, за време на официјалната посета на Бугарија го посети и Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија, каде се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци кои ...

И Бугарија ќе бара допрецизирање на договорот

Локално - 15.06.2018

Бугарија која во иднина наскоро би можела да граничи со Северна Македонија би сакала, како и Грција, да ги дорасчисти историските сметки со Скопје и да бара гаранции,објавија медуимите , цитирајќи го шефот на бугарската држава Румен Радев.

Иванов: Бугарското претседателство го врати интересот на ЕУ за регионот

Sky - 15.06.2018

Претседателот, Ѓорге Иванов, за време на официјалната посета на Бугарија го посети и Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија, каде се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци кои живеат и работат во ...

Иванов во Софија: Договорот за добрососедство отвори нови перспективи и создаде нов амбиент во односите

Точка - 15.06.2018

Претседателот, Ѓорге Иванов, за време на официјалната посета на Бугарија го посети и Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија, каде се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци кои живеат и работат во ...

Бугарија во блиска иднина може да бара дополнителни гаранции од Македонија

еМагазин - 15.06.2018

Бугарија која во иднина наскоро би можела да граничи со Северна Македонија би сакала, како и Грција, да ги израмни историските сметки со Скопје и да бара гаранции, пишува новинската агенција Франс прес, цитирајќи го шефот на бугарската држава Румен ...

Иванов од Софија: Бугарското претседателство го врати интересот на ЕУ за регионот

Вечер Прес - 15.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Бугарија се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

Иванов од Софија: Сега сме повторно вратени на европската агенда

Н.Македонија - 15.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Бугарија се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

Иванов од Софија: Бугарското претседателство го врати интересот на ЕУ за регионот

1tv - 15.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Бугарија се сретна со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

АФП: Покрај две Македонии има и уште една

1tv - 15.06.2018

Бугарија која во иднина наскоро би можела да граничи со Северна Македонија би сакала, како и Грција, да ги израмни историските сметки со Скопје и да бара гаранции, пишува новинската агенција Франс прес, цитирајќи го шефот на бугарската држава Румен ...

Иванов одговора на бугарски новинари, домашните ги игнорира (Видео)

1tv - 15.06.2018

Прво ги остави премиерот и министерот сами да пијат кафе, а потоа замина на кафе во Бугарија. Но претседателот Иванов не очекуваше дека бугарскиот колега на Зоран Заев ќе се послужи со истата тактика. Бојко Борисов не го прими Иванов.

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Канал5 - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство.

Иванов и Маја во дводневна посета на Бугарија

Фокус - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Претседателот Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

Канал5 - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Претседателот Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

Телма - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Претседателот Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

24 Вести - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Иванов и Радев со изјава за откажаната средба со Борисов

Алсат-М - 14.06.2018

Премиерот Борисов зазема страна и за таквата постапка самиот е одговорен, рече претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, по средбата со неговиот бугарски колега, Румен Радев, откако премиерот и министерот за надворешни работи на Бугарија ја откажаа ...

Се знае кој ја доведе состојбата во Македонија во ваква состојба, изјави Иванов во Софија

Сакам да кажам - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Софија кажа дека не прифаќа квалификации дека ја попречува стабилноста на регионот, одговарајќи на новинарско прашање зошто ги дестабилизира Македонија и регионот со противењето на договорот за името со Грција ...

Бугарски новинар до Иванов: Дали бркањето на премиерот Заев од вашиот кабинет е пример за дијалог?

Фокус - 14.06.2018

Зошто се заканувате да ја дестабилизирате Македонија и регионот со неприфаќање на договорот, зошто и го правите тоа на својата држава и на својот народ и дали бркањето на премиерот Заев од вашиот кабинет е пример за дијалог, го праша новинар од ...

(ВИДЕО) Иванов: Не сум бил вклучен во договорот, сами нека си го завршат без мое учество

Фокус - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во изјава за бугарските медиуми тврди дека не ги избркал премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров од својот кабинет. -Немојте да подлегнувате под медиумски лаги, иако сте вие медиум.

Иванов „избркан“ од Борисов и Захариева

Телма - 14.06.2018

Со преполовена агенда за посета на Бугарија, македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Софија се соочи и со новинарски прашања, кои дома ги избегнува. По средбата со бугарскиот домаќин Румен Радев беше прашан зошто со својот став за договорот за ...

Борисов му ја затвори вратата на Иванов

24 Вести - 14.06.2018

„Бугарската влада не гледа причина да биде искористена за внатрешни политички дебати во Скопје. Клучно за идниот развој на нашата соседна држава е интеграцијата во ЕУ и НАТО и тоа не смее да се доведува во прашање“ - ова беше официјалното ...

Иванов: Ставот на бугарската Влада е унилатерален и спротивен на принципите на EУ

Алсат-М - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов одби да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов. Во рамките на официјалната посета на Бугарија која шефот на државава ја стартуваше денеска, Иванов, освен со неговиот колега, претседателот, Румен Радев, требаше да се ...

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Телма - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Бугарскиот претседател го советува Иванов да не биде само учесник, туку и водач меѓу институциите во Македонија

Фокус - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

24 Вести - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

Канал5 - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

24 Вести - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

ТВ21 - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Стандард - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванови во посета на Бугарија

+инфо - 14.06.2018

Претседателот Иванов, за време на официјалната посета на Република Бугарија, ќе го посети Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија. Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата г-ѓа Маја ...

Радев го повика Иванов да не биде статист, туку водач

Слободен Печат - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот, Иванов да не биде само учесник

Press24 - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Радев му порача на Иванов да биде лидер, а не статист

+инфо - 14.06.2018

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов во Софија требаше да се сретне и со бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева, но средбите во последен момент беа откажани.

Радев: Иванов треба да биде водач до стратешките приоритети - ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Борисов зазема страна и не ја реализира целта на европското претседателство

Слободен Печат - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов зазема страна и не ја сфаќа главната цел на неговото претседавање со Унијата, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев. – Тоа е негова одлука и негова е одговорноста.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Независен - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Од денеска Иванов во Бугарија, средби со Радев, Борисов, Захариева...

МКД - 14.06.2018

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија. Денеска претседателот Иванов во Софија со највисоки државни почести ќе биде примен од претседателот на Република Бугарија ...

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Сител - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Кабинет на Иванов: Радев го осуди премиерот Борисов за откажување на средбата

МКД - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

А1 On - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

Сител - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Иванов во официјална посета на Бугарија

Курир - 14.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија. -Денеска, 14 јуни 2018 година, претседателот Иванов во Софија со највисоки ...

Претседателот Иванов во дводневна посета на Бугарија

Макфакс - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија. Тој во Софија со највисоки државни почести ќе биде примен од претседателот на Бугарија, Румен Радев.

Иванов: Постапката на Борисов не придонесува за конструктивност

Независен - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Радев му порача на Иванов да биде водач, а не само учесник

Нова ТВ - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов од Бугарија: Ние сме Македонци и ќе си останеме, кој има проблем со името нека си најде решение

Press24 - 14.06.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска со сопругата е во посета на Бугарија, каде се сретна со бугарскиот претседател Радев. - Ние сме Македонци и тоа ќе останеме и не можеме да бидеме ништо поинаку.

Иванов: Борисов зазеде страна и не ја реализира целта на европското претседателство

Макфакс - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, зазеде страна и не ја сфаќа главната цел на неговото претседавање со Унијата, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев. „Тоа е негова одлука и негова е одговорноста.

Бугарскиот претседател со осуда за однесувањето на Борисов

Press24 - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Радев: Бугарија треба да разговара со сите институции во Македонија

Макфакс - 14.06.2018

Бугарскиот претседал, Румен Радев, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов изјави дека Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и ...

Иванов: Борисов зазема страна

Р.С.Европа - 14.06.2018

Откажувањето на денешната планирана средба од страна на бугарскиот премиер Бојко Борисов, според претседателот Ѓорѓе Иванов претставува „заземање на страна, што не придонесува за конструктивност и соработка“.

За Иванов, сиктерот од Борисов е заземање страна

+инфо - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

Стандард - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

(Видео) Иванов кон новинарите: Не шпекулирајте дека јас сум причина за дестабилизација

Макфакс - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов го повтори ставот дека нема намера да го потпише договорот со ...

Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

Press24 - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Претседателот Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

А1 On - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Бугарскиот претседател Радев побара дополнителни гаранции за нив при евентуален договор меѓу Македонија и Грција

Курир - 14.06.2018

Со евентуалниот договор меѓу Република Македонија и Република Грција, Република Бугарија нема цврсти гаранции дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Бугарија ќе биде во сила кога ќе имаме Република ...

Борисов: Кон Иванов секогаш сум се однесувал со почит

Макфакс - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов совршено знае дека за Македонија најмногу сакаме влез во ЕУ и НАТО, просперитет и поврзување. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите по неговото одбивање да се сретне со Иванов, кој се наоѓа во ...

Иванов: Никого не избркав од кабинет, но зошто да легализирам нешто во што не сум бил вклучен (видео)

Press24 - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес-конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов го повтори ставот дека нема намера да го потпише договорот со ...

БГНЕС до Иванов:Зошто ги дестабилизирате регионот и Македонија

Нова ТВ - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов ги обвини бугарските новинари дека се под влијание на странки мислења, кога на прес конференцијата во Софија со неговиот бугарски колега Румен Радев беше прашан зошто со своите одлуки ги дестабилизира Македонија и регионот.

Бугарскиот претседател Радев побара дополнителни гаранции за нив при евентуален договор меѓу Македонија и Грција

Press24 - 14.06.2018

Со евентуалниот договор меѓу Република Македонија и Република Грција, Република Бугарија нема цврсти гаранции дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Бугарија ќе биде во сила кога ќе имаме Република ...

Иванов оствари средба со претседателката на бугарското Собрание, Карајанчева

А1 On - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателката на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Сител - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Борисов и Захариева му ја затворија вратата на Иванов, Радев вели: Така не се води дијалог

Сител - 14.06.2018

Претседателот Иванов од денеска е во дводневна официјална посета на Бугарија. Според најавите од неговиот кабинет, освен со неговиот домаќин бугарскиот претседател Румен Радев, во Софија требаше да има средби и со Борисов и ...

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

+инфо - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Курир - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Иванов се сретна со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

МКД - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денес во Софија се сретна со претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева. Иванов и Карајанчева размениле информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство.

Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

Сител - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Press24 - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Курир - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов кон новинарите: Не шпекулирајте дека јас сум причина за дестабилизација

Точка - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов го повтори ставот дека нема намера да го потпише договорот со ...

Претседателот Иванов во дводневна посета на Бугарија

Sky - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија. Тој во Софија со највисоки државни почести ќе биде примен од претседателот на Бугарија, Румен Радев.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Република - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Радев му порача на Иванов да биде лидер, а не статист

Бриф - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

МК News - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

„Цел“ бугарски државен врв ќе го убедува Иванов

Фактор - 14.06.2018

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, од денеска ќе биде во дводневна официјална посета на Бугарија и практично „цел“ бугарски државен врв ќе го убедува да не прави опструкции во реализирањето на договорот помеѓу Македонија и Грција.

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

еМагазин - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Иванов денеска и утре во посета на Бугарија, средби со Радев, Борисов и Захариева

Мета - 14.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, информираат од претседателскиот кабинет.

БУГАРИЈА ГО ПРИФАТИ ДОГОВОРОТ МАКЕДОНИЈА-ГРЦИЈА: Што побара Радев од Иванов?

Фактор - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рекол бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

(Фото) Маја Иванова и Првата дама на Бугарија усогласени во сина боја!

Женски магазин - 14.06.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев и неговата сопруга Десислава го поздравија македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во посета на Бугарија. Тој е придружуван од неговата сопруга Маја.

Борисов: Кон Иванов секогаш сум се однесувал со почит

Точка - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов совршено знае дека за Македонија најмногу сакаме влез во ЕУ и НАТО, просперитет и поврзување. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите по неговото одбивање да се сретне со Иванов, кој се наоѓа во ...

Радев му порача на Иванов да биде лидер, а не статист

Либертас - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Точка - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов го обвини Борисов за заземање страна

Фактор - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Претседателот Иванов во дводневна посета на Бугарија

Точка - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија. Тој во Софија со највисоки државни почести ќе биде примен од претседателот на Бугарија, Румен Радев.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

24Инфо - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге ...

Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција, Иванов треба да биде водач на дијалогот

еМагазин - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Не сум бил вклучен во договорот, сами нека си го завршат (ВИДЕО)

Република - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во изјава за бугарските медиуми тврди дека не ги избркал премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров од својот кабинет. -Немојте да подлегнувате под медиумски лаги, иако сте вие медиум.

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Република - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Радев стравува дека договорот меѓу Македонија и Грција ќе го укине Договорот за добрососедство

Република - 14.06.2018

Со евентуалниот договор меѓу Република Македонија и Република Грција, Република Бугарија нема цврсти гаранции дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Бугарија ќе биде во сила кога ќе имаме Република ...

Борисов: Кон Иванов секогаш сум се однесувал со почит

Sky - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов совршено знае дека за Македонија најмногу сакаме влез во ЕУ и НАТО, просперитет и поврзување. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите по неговото одбивање да се сретне со Иванов, кој се наоѓа во ...

(видео) Иванов со неочекуван потег до новинарите

Sky - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес-конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов го повтори ставот дека нема намера да го потпише договорот со ...

Иванов: Борисов зазеде страна и не ја реализира целта на европското претседателство

Sky - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, зазеде страна и не ја сфаќа главната цел на неговото претседавање со Унијата, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев. „Тоа е негова одлука и негова е одговорноста.

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

Либертас - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Претседателот Иванов во официјална посета на Бугарија

CivilMedia - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Борисов зазема страна и не ја реализира целта на европското претседателство

Точка - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов зазема страна и не ја сфаќа главната цел на неговото претседавање со Унијата, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев. „Тоа е негова одлука и негова е одговорноста.

Радев: Бугарија е загрижена од ескалацијата во Македонија за договорот со името

Мета - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Денес и утре Иванов во Бугарија

Република - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Иванов постапката на Борисов ја оцени како заземање на страна

24Инфо - 14.06.2018

Иванов постапката на Борисов ја оцени како заземање на страна Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со ...

Бугарскиот претседател го осуди премиерот Борисов за откажување на средбата

Република - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Радев го осуди Борисов за откажувањето на средбата со Иванов

Точка - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Бугарски новинар до Иванов: Дали бркањето на премиерот Заев од вашиот кабинет е пример за дијалог?

iPortal - 14.06.2018

Зошто се заканувате да ја дестабилизирате Македонија и регионот со неприфаќање на договорот, зошто и го правите тоа на својата држава и на својот народ и дали бркањето на премиерот Заев од вашиот кабинет е пример за дијалог, го праша новинар од ...

Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Пулс24 - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

CivilMedia - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Н.Македонија - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

Н.Македонија - 14.06.2018

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така и со Народното Собрание и со опозицијата.

Претседателот Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

1tv - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

1tv - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Не ги избркав од мојот кабинет, немам што да разговарам со нив (видео)

AKO - 14.06.2018

Изјавата е дадена во Софија, за време на изјавите со бугарскиот претседател ...

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

МК News - 13.06.2018

Mинистерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Бугарија: Договорот ја отвара европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед

еМагазин - 13.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

24 Вести - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Канал5 - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Бугарското МНР го поздрави постигнатиот договор за спорот со името

Фокус - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Press24 - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Нова ТВ - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Стандард - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Слободен Печат - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија: Република Северна Македонија не треба да биде интерпретирано како основа за евентуална промена на границите

+инфо - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

МКД - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

А1 On - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Вечер Прес - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Бриф - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Либертас - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.