TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ почнуваат преговори за нова влада

eReporter - 12.06.2011

Владејчките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска треба да ги започнат преговорите за состав на новата влада, на кои албанскиот партнер ќе го бара претседателското место во Собранието и еден од ресорите за ...

Колку победници, толку губитници, и само еден добитник

Дневник - 11.06.2011

Изборните резултати ја кренаа политичка цена на Али Ахмети до небо и од неговото однесување, пред се од барањата што ќе ги испорача уште при формирањето на идната влада, ќе зависи натамошниот развој ...

Ахмети чека покана од Груевски

Утрински - 11.06.2011

И покрај тоа што изборните резултати го изнесоа на чистина старо-новиот тандем ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ како идни преговарачи за составот на новиот владин кабинет, сепак, силите во власта од пред една недела ...

Што по „чесниот пораз“?

Дневник - 11.06.2011

ПОСТИЗБОРНИ АНАЛИЗИ Шансите на опозицијата, односно на СДСМ да состави парламентарно мнозинство, по евентуалните неуспешни преговори на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, не се големи, тие ќе станат реални по период ...

Ахмети: Пред нас стојат сериозни предизвици

Курир - 11.06.2011

Победата на ДУИ на изборите е од огромно значење бидејќи во овој мандат пред нас стојат многу сериозни предизвици, како што е прашањето поврзано со името со нашиот јужен сосед Грција.

Започнуваат преговорите за состав на новиот владин кабинет

Сител - 11.06.2011

Недела по изборите владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе ги почне преговорите за состав на новиот владин кабинет. Според информациите на Сител, прво ќе се разговара со актуелиот коалиционен партнер.

Преговорите помеѓу Ахмети и Груевски само што почнале и - завршиле

+инфо - 11.06.2011

И покрај бројните најави од ДУИ дека ќе бараат повеќе министерски места, решавање на статусот на борците на „ОНА“, тоа веројатно било само блеф.

Ахмети: Пред нас стојат сериозни предизвици

Press24 - 11.06.2011

Победата на ДУИ на изборите е од огромно значење бидејќи во овој мандат пред нас стојат многу сериозни предизвици, како што е прашањето поврзано со името со нашиот јужен сосед Грција.

ОхридСкај: Ахмети уценет, нема да прави отстапки

Sky - 11.06.2011

Преговорите помеѓу Ахмети и Груевски завршиле уште незапочнати пренесува Охрид Скај. И покрај бројните најави од ДУИ дека ќе бараат повеќе Министерски места, решевање на статусот на борците на „ОНА„ ...

Груевски подготвен да даде се на албанците - за да остане на власт?

Sky - 11.06.2011

Недела по изборите владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе ги почне преговорите за состав на новиот владин кабинет јавува телевизија блиска до владата.

Завршија преговорите на Груевски и Ахмети

Sky - 11.06.2011

Според неофицијални сознанија преговорите на Ахмети и Груевски завршија. Наскоро очекувајте повеќе ...

Молк од ВМРО-ДПМНЕ И ДУИ

А1 - 10.06.2011

Дали досегашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја составуваат и Новата Влада. Официјален молк и во двете партии дали почнаа разговори.

’Тројката’ достижна само со обединување на албанските гласови

Алсат-М - 10.06.2011

„Добра организација на албанските политички партии што ќе овозможи обединување на гласовите создава голема можности во иднина Албанците да освојат пратеник во третата изборна единица“, вели ...

Ахмети: ДУИ пред голема одговорност

Алсат-М - 10.06.2011

Победата на ДУИ на предвремените избори, според нејзиниот лидер Али Ахмети, ја става партијата пред голема одговорност, затоа што во текот на овој мандат, додаде тој, се очекува затворање на голем ...

Ахмети: Пред нас стојат сериозни предизвици

МРТ - 10.06.2011

Победата на ДУИ на изборите е од огромно значење бидејќи во овој мандат пред нас стојат многу сериозни предизвици, како што е прашањето поврзано со името со нашиот јужен сосед Грција.

Ахмети: Проблемот со името треба да се решава во овој мандат

+инфо - 10.06.2011

Победата на ДУИ на изборите е од огромно значење бидејќи во овој мандат пред нас стојат многу сериозни предизвици, како што е прашањето поврзано со името со нашиот јужен сосед Грција.

Ахмети - Во овој мандат треба да биде решен проблемот со името

Р.С.Европа - 10.06.2011

Победата на ДУИ на изборите е од огромно значење бидејќи во овој мандат пред нас стојат многу сериозни предизвици, како што е прашањето поврзано со името со нашиот јужен сосед Грција.

Собраниски спикер, правда и транспорт и врски на листата барања на ДУИ?!

Вечер Прес - 10.06.2011

Целта на ДУИ при преговорите, неофицијално, освен претседателското место во Парламентот како една од трите клучни позиции во државата, ќе биде да добијат место во некои од институциите кои раководат ...

Ахмети најави решение на името во овој мандат

Sky - 10.06.2011

Победата на ДУИ на предвремените избори, според нејзиниот лидер Али Ахмети, ја става партијата пред голема одговорност, затоа што во текот на овој мандат, додаде тој, се очекува затворање на голем ...

Македонците сакаат ропство

Дневник - 09.06.2011

Ексколумнистот на „Дневник“, Љубомир Фрчкоски, кој одби за помалку од 800 евра месечно да продолжи да пишува за нас, а сега за без пари пишува во герилското „Време“, во својата последна колумна ...

Македонија - Груевски молчи, Ахмети тактизира

Време - 09.06.2011

Се уште нема никакви разговори со ДУИ за продолжување на коалициската соработка и не можеме да коментираме никакви барања, велат од ВМРО-ДПМНЕ откако вчера функционери на ДУИ брифираа за условите под ...

Влезот во ЕУ (не) може да ги раздели!

Капитал - 09.06.2011

Сличности и разлики на програмите на Груевски и Ахмети? ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ, кои освоија најголем број гласови кај македонскиот и албанскиот електорат, според непишаниот договор кој постои на ...

Груевски и Ахмети ја почнаа владината кројка

Н.Македонија - 09.06.2011

Ќе има нови луѓе, но она што ќе биде главна одлика на целото договарање би биле ротациите на одредени партиски кадри што досега навикнавме да ги гледаме во едни сектори, а сега би биле во сосема ...

Поделени гласови, помалку мандати

Утрински - 08.06.2011

ТЕТОВО - Албанците имаат четворица пратеници помалку во споредба со претходните избори поради поделените гласови на Албанците, а не поради малата излезност, сметаат во Демократската унија за ...

Што ако нема договор Груевски - Ахмети?

Утрински - 08.06.2011

И покрај тоа што ДУИ (која освои помалку мандати од 2008) овој пат ќе има посилни позиции во новата владина гарнитура со ВМРО-ДПМНЕ, отворена е можноста интегративците да добијат засилување и во ...

Ахмети - пишман-аџија или погрешно разбран?

Дневник - 08.06.2011

По изборната победа на 5 јуни преку албанската телевизија „Ора њуз“ Ахмети им порача на опозициските партии дека се отворени за постизборни коалиции, а два дена потоа во ДУИ негираат дека имало таква ...

СДСМ победи во Струга

Утрински - 08.06.2011

На овие избори опозицијата освои 368.487 гласа и значително го подобри резултатот од претходните изборни циклуси. Во некои општини однесе победа, а во некои се доближи до ВМРО-ДПМНЕ, која доби ...

ДУИ ги бара УЈП, тајните служби и промена на името

Sky - 08.06.2011

Дали владејачката коалиција ќе го има истиот изглед и по изборите? Дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја сочинуваат идната македонска влада? Почнаа ли веќе преговорите за составување на новата извршна власт? ...

ДУИ: Нема да коалицираме со друга албанска партија

Н.Македонија - 08.06.2011

Неколку дена по изборите во ДУИ го дефинираа ставот дека во евентуална владејачка коалиција ќе бидат единствена партија на етничките Албанци во Македонија.

Феномените на изборите 2011

Н.Македонија - 08.06.2011

По што граѓаните и политичката историја ќе ги паметат изборите од неделата? Ова се избори што се најавуваа најдолго - од блокадата на Собранието од страна на СДСМ во јануари до изборите на 5 јуни ...

Ахмети нема да коалицира ни со Тачи ни со Османи, во новата влада влегува сам

Канал5 - 07.06.2011

Ахмети нема да коалицира ниту со Тачи ниту со Османи. Во новата влада влегува сам. ДУИ први го скршија мразот, проговорија за идната владина коалиција.

Адеми: многу партии помалку пратеници

Телма - 07.06.2011

Вистина е дека сега вкупниот број пратеници Албанци во Собранието изнесува 25, што е четири пратеници помалку од минатиот мандат, рече шефот на Изборниот штаб на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска на прес ...

Новата влада нема да биде комотна

Утрински - 07.06.2011

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, има причини да биде задоволен од исходот на предвремените парламентарни избори на кои доби уште еден мандат од народот - трет едноподруго.

Гем, сет и меч за Груевски

Утрински - 07.06.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ по четврти пат однесе победа на изборите во Македонија, а по третпат е тоа победа на парламентарни избори, или втора победа на вонредни парламентарни избори.

Повеќе опозиционери во идниот парламент

Утрински - 07.06.2011

Многу нови лица обезбедија влез во седмиот парламентарен состав, според првичните резултати од изборите. Финалниот распоред на силите и кадровскиот состав на идниот парламент, сепак, ќе се знае кога ...

СДСМ се остри за уште пожестока битка

Утрински - 07.06.2011

Бројката од околу 370.000 гласачи, кои во политиката на СДСМ ја препознале потребата за промени е огромна и ние сме горди на поддршката што ја добивме, ни изјави вчера Гордан Георгиев, портпаролот на ...

Албанците останаа покуси за четири мандати

Утрински - 07.06.2011

Малиот одѕив и поголемата конкуренција во албанскиот блок се сметаат за основни причини зошто во овој парламентарен состав Албанците ќе имаат помалку четири пратенички места.

Што ги чека Груевски и Ахмети?

Deutsche Welle - 07.06.2011

Досегашните коалициони партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе продолжат да владеат, почитувајќи го веќе еднаш постигнатиот неформален договор дека победниците во македонскиот и албанскиот електорат ќе ...

Македонија гласаше ЗА

Дневник - 07.06.2011

Убаво е чувството да знаеш дека она што го работиш е поддржано од мнозинството граѓани на Македонија. Со сите вложувања, со целата енергија, работа и посветеност, но и со некои пропусти, ненамерни ...

Ни треба нов систем за да го победиме ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 07.06.2011

l Зошто ВМРО-ДПМНЕ и натаму има значителна предност во однос на СДСМ, што се покажа и на овие избори? - Тешко е да се даде логично објаснување, но мора да се почитува огромната бројка од 437 илјади ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сами во власта

Дневник - 07.06.2011

Новото парламентарно мнозинство како и владината коалиција, извесно, повторно ќе бидат предводени од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ кои заедно ќе имаат вкупно 71 пратеник.

Список на сите нови пратеници - ВМРО-ДПМНЕ 56, СДСМ 42, ДУИ 15

Вест - 07.06.2011

Новиот Парламент ќе го сочинуваат пратеници од пет партии: ВМРО-ДПМНЕ, која освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8 и Национална демократска преродба двајца пратеника.

Македонија - Груевски ја загуби апсолутната власт

Време - 07.06.2011

Ана Анастасовска Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на завчерашните парламентарни избори освои 437.665 гласа, односно 39 проценти, а опозициската коалиција предводена од ...

ВМРО-ДПМНЕ - Во СДСМ сеуште не сватија дека треба да ја реформираат оваа партија

Inpress - 07.06.2011

Скопје, 7. јуни 2011 (ИНПРЕС) Не поминаа ниту 24 часа од катострофалниот пораз кој го доживеа СДСМ, а пак продолжија со плукање, манипулации и лажење на македонската јавност.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ немилиот настан го користи за политичка манипулација

Нетпрес - 07.06.2011

Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ велат дека се згрозени од обидот на СДСМ еден немил настан да го искористат за политичка манипулација и остварување на низок и примитивен политички профит.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ злоупотребува немил настан за политички цели

+инфо - 07.06.2011

З грозени сме што еден немил настан СДСМ сака да го искористи за политичка манипулација и остварување на низок и примитивен политички профит, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ како реакција на ...

На повидок старо-нова коалиција?

Алфа - 07.06.2011

Дали владејачката коалиција ќе го има истиот изглед и по изборите? Дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја сочинуваат идната македонска влада? Почнаа ли веќе преговорите за составување на новата извршна власт? ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Јани Макрадули

МРТ - 07.06.2011

Не поминаа ниту 24 часа од катострофалниот пораз кој го доживеа СДСМ, а пак продолжија со плукање, манипулации и лажење на македонската јавност, стои во денешната писмена реакција од ВМРО-ДПМНЕ на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не поминаа ни 24 часа од поразот на СДСМ, а тие продолжија со плукање

Курир - 07.06.2011

Не поминаа ниту 24 часа од катострофалниот пораз кој го доживеа СДСМ, а пак продолжија со плукање, манипулации и лажење на македонската јавност, стои во денешната писмена реакција од ВМРО-ДПМНЕ на ...

ДУИ: Нема коалиција со други албански партии

Сител - 07.06.2011

Во идната Влада ќе има само една партија на Албанците во Македонија. Ова е ставот на ДУИ кои освоија најмногу гласови кај албанскиот електорат.

Новата Влада со тежок старт

Н.Македонија - 07.06.2011

Не е проблем бројот на освоени мандати, туку пазарот. Во игра се сите варијанти: во Владата повторно да седат Груевски и Ахмети, Груевски да го игнорира Ахмети и да ги земе Тачи и Османи или во ...

ВМРО-ДПМНЕ изгуби седум, СДСМ освои 15 пратеници повеќе

Н.Македонија - 07.06.2011

Во последен момент ДУИ доби едно пратеничко место на сметка на СДСМ во шестата изборна единица. На гласање излегле 63,48 отсто од избирачите. Одзивот во дијаспората беше 56,67 отсто.

Симулација на МОСТ: ВМРО ДПМНЕ 53 пратеници, СДСМ 43, ДУИ 14, ДПА 8

Канал5 - 06.06.2011

Еве ја завршната симулација на МОСТ според освоени пратенички места. Завршната симулација за освоени пратенички места во новиот парламент по изборите што ја направи МОСТ покажува 53 освоени ...

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ 53 пратеници, СДСМ 43, ДУИ 14

Телма - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација „МОСТ“ излезноста на предвремените парламентарни избори во изборна единица 1 е 67,54 проценти, во ИЕ 2 - 61,08 отсто, во третата изборна единица 72 отсто, ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу гласови, пред СДСМ и ДУИ

Алсат-М - 06.06.2011

Победник на вчерашните парламентарни избори е ВМРО-ДПМНЕ кај македонскиот политички блок и ДУИ во албанскиот. Според официјалните податоци на ДИК, партијата на Груевски освои вкупно 438.135 гласови ...

Победници се ВМРО ДПМНЕ и ДУИ

Deutsche Welle - 06.06.2011

ДИК денеска (06.06) треба да ги соопшти резултатите од предвремените парламентарни избори, по пребројувањето на гласовите од сите изборни места.

Славје на победниците, задоволство и кај опозицијата

Deutsche Welle - 06.06.2011

Двете досегашни владејачки партии го слават освојувањето нов, четиригодишен мандат од граѓаните, на избори со голем одзив, во мирна и демократска атмосфера. Задоволна и опозициската СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ победи, СДСМ се приближи, малите ги нема

Вест - 06.06.2011

Според првичните резултати, ВМРО-ДПМНЕ нема да има апсолутно мнозинство и разликата во однос на СДСМ е стеснета во споредба со последните избори од 2008 година.

Македонија - ВМРО-ДПМНЕ и Груевски победија, ДУИ и Ахмети газди

Време - 06.06.2011

Ана Анастасовска ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа прогласи победа на предвремените парламентарни избори со освоени меѓу 53 и 56 пратенички места вклучувајќи ги и тројцата пратеници од дијаспората.

Кој ќе седне во парламентот - симулација според резултати

Канал5 - 06.06.2011

Врз основа на симулацијата на пратенички места по изборни единици на ДИК Канал 5 ви претставува кои би биле новите народни претставници од партиите и пратеничките групи по изборни единици.

Убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ

Дневник - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ однесоа голема победа на предвремените парламентарни избори и ќе ја составуваат и следната влада на Република Македонија.

Имиња на пратениците во новиот состав на Собранието

Телма - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација „М ОСТ“ на денешната прес конференција ги објави резултатите на вчера одржаните предвремени избори.

МОСТ: Завршна оценка

Канал5 - 06.06.2011

До сега ниту една политичка партија до ДИК не доставила приговор. Рокот им истекува до утре во 19 часот. По истекувањето на овие 48 часа според изборниот законик доколку партиите не се задоволни од ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8, НДП 2

Дневник - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 53 пратеници, а исто така ги освои и трите пратенички места од дијаспората.

ДИК - Резултати: ВМРО ДПМНЕ 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8, НДП 2

Канал5 - 06.06.2011

Симулацијата на ДИК и на МОСТ се разликува за шестата ИЕ каде според МОСТ СДСМ има еден пратеник повеќе, а ДУИ еден помалку во споредба со симулацијата за пратенички места на ДИК.Овие резултати ќе ...

Фијаско на малите на партии на парламентарните избори

Канал5 - 06.06.2011

Љубе, Љубчо, Достоинство и останатите мали партии доживеаја сериозен дебакл на овие избори. Освен што беа потрошени толкав број на гласови, кои вкалкулирано однапред беа пазарени, велат анализите, со ...

Партиски коментари за изборниот процес

Алсат-М - 06.06.2011

Веднаш по објавувањето на првите резултати од гласањето, лидерите ги дадоа своите коментари во врска со изборниот процес. Имаше и честитки од ривалските политички парти на Албанците.

ВМРО-ДПМНЕ 56 пратеници, СДСМ 43

Утрински - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација „МОСТ“ излезноста на предвремените парламентарни избори во изборна единица 1 е 67,54 проценти, во ИЕ 2 - 61,08 отсто, во третата изборна единица 72 отсто, ...

Ахмети: Победата на ДУИ е победа на Aлбанците

Алсат-М - 06.06.2011

Вие сте сведоци на една голема победа на ДУИ, на една голема победа на Aлбанците која е постигната на демократски начин, без инциденти, без притисок и без насилство.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8

Утрински - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 53 пратеници, а исто така ги освои и трите пратенички места од дијаспората.

Груевски: победија реформите на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 06.06.2011

Со освоени над 55 пратенички места на овие избори победи ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија, победија реформите.

Победник на овие избори е ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Утрински - 06.06.2011

Со освоени над 55 пратенички места на овие избори победи ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија, победија реформите.

Груевски: Победија реформите

Кирилица - 06.06.2011

Победник на овие избори е ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ со 55 или повеќе пратеници. Изборниот ден помина во фер и демократска атмосфера, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Симулација: Кои се новите пратеници во Собранието

Сител - 06.06.2011

Според официјалните податоци од ДИК за освоените гласови по изборни единици и пресметките според донтовиот модел Сител ви пренесува кои од кандидатите од листите на партиите влегуваат како пратеници ...

Новиот состав на парламентот

Кирилица - 06.06.2011

Врз основа на симулацијата на пратенички места по изборни единици на граѓанската асоцијација „МОСТ“, ви ги претставуваме новите народни претставници од партиите и пратеничките групи по изборни ...

Анкетите на “Прогрес“, “Либерта“ и “Димитрија Чуповски“ - со најголеми промашувања

Нетпрес - 06.06.2011

Лидерското место за најголеми промашувања во прогнозите може да го завземе Институтот за социјална демократија “Прогрес“, според чија последната анкета објавена на 29-ти мај, годинава, коалицијата на ...

ВМРО-ДПМНЕ победи со 56 пратеници, СДСМ освои 43 пратеници

МРТ - 06.06.2011

Власта победи на изборите со 56 пратеници, од кои тројца се од дијаспората, СДСМ доби 43 пратеници. Според МОСТ од изборните единици во Македонија ВМРО-ДПМНЕ добил 53 пратеници, 43 одат кај СДСМ, ДУИ ...

Ахмети: Победата на ДУИ е победа на Aлбанците

Сител - 06.06.2011

Вие сте сведоци на една голема победа на ДУИ, на една голема победа на Aлбанците која е постигната на демократски начин, без инциденти, без притисок и без насилство.

ДУИ-победа постигната на демократски начин

Р.С.Европа - 06.06.2011

Победата на ДУИ им припаѓа на сите Албанци, бидејќи докажаа дека знаат да гласаат според стандардите на демократските земји, изјави лидерот на партијата Али Ахмети.

ДУИ објави победа

Алфа - 06.06.2011

Демократската унија за интеграции објави победа на овие избори. Ермира Мехмети од ДУИ прес -конференцијата на партијата ја започна со зборовите „сакам да објавам уште една победа за ДУИ“.

Анализа: Кој седнува во македонскиот парламент?

Press24 - 06.06.2011

Според официјалните податоци од ДИК и листите поднесени од партиите, Пресс 24 пресметува според донтовиот модел- кои пратеници седуваат во собраниските столчиња.

Мост: ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратеници, СДСМ со 43

Алфа - 06.06.2011

Од обработените податоци од гласањето во 2.299 избирачки места, односно 86,19 проценти од вкупниот број избирачки места, според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, на ...

„МОСТ“ ги објави резултатите од гласањето според ПВТ програмата

МРТ - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација „МОСТ“ излезноста на предвремените парламентарни избори во изборна единица 1 е 67,54 проценти, во ИЕ 2 - 61,08 отсто, во третата изборна единица 72 отсто, ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ најдобри резултати имале во „четворката“

+инфо - 06.06.2011

74.102 во првата, 66.450 во втората, 102.430 во третата, 102.918 во четвртата, 70.019 во петата и 22.206 во шестата изборна единица (ИЕ) освоила победничката коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ на ...

„МОСТ“ ги објави резултатите од гласањето според ПВТ програмата

Сител - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација „МОСТ“ излезноста на предвремените парламентарни избори во изборна единица 1 е 67,54 проценти, во ИЕ 2 - 61,08 отсто, во третата изборна единица 72 отсто, ...

МОСТ: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освои 53 пратеника, СДСМ 43

Кајгана - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ има освоено 53 пратеника, додека коалицијата предводена од СДСМ 43, велат обработените податоци од ПВТ примерокот, со можност за грешка од плус-минус три отсто, ...

Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

Кајгана - 06.06.2011

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече синоќа претседателот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: 56 СДСМ: 42

Алфа - 06.06.2011

14 пратенички мандати е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Тоа го покажуваат првичните официјални резултати на Државната изборна комисија.

Албанските партии со четири мандати помалку од 2008

Алфа - 06.06.2011

ДУИ освои најмногу мандати на изборите - петнаесет со 114. 000 гласа поддршка, но од друга страна збирот на гласовите дадени за трите албански опозициски партии е поголем, 121.000 гласови.

Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

Алфа - 06.06.2011

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече вечерва претседателот на ...

Иднината на Македонија е во сигурни раце – Груевски останува премиер!

МРТ - 06.06.2011

Иднината на татковината е во сигурни раце, Никола Груевски останува Премиер на Република Македонија - ВМРО - ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија победи во сите 9 изборни единици, на овие 7 ми ...

Груевски: Победник е ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, победија реформите

МРТ - 06.06.2011

Со освоени над 55 пратенички места на овие избори победи ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија, победија реформите.

МОСТ: ВМРО ДПМНЕ 53, СДСМ 43 пратеници

Р.С.Европа - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација МОСТ на прес копнференција ги соопшти првичните резултати кои се базирани врз ПВТ методот, со можно отстапување од 3 проценти.

Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

Форум - 06.06.2011

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече вечерва претседателот на ...

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ ќе има 53, СДСМ 43 пратенички места

Нетпрес - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација “МОСТ“, партијата ВМРО- ДПМНЕ добила 5 пратенички места во новиот македонски парламент, како и три пратенички места од дијаспората, а СДСМ ќе испрати 43 ...

Ахмети: ДУИ е победник во албанскиот блок

Курир - 06.06.2011

Вие сте сведоци на една голема победа на ДУИ, на една голема победа на Aлбанците која е постигната на демократски начин, без инциденти, без притисок и без насилство, нагласи лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Груевски: Победија реформите!

Курир - 06.06.2011

Сегашниот и идниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, на прес-конференција ја потврди прогласената победа на предвремените парламентарни избори.

ДУИ објави победа

Форум - 06.06.2011

Демократската унија за интеграции објави победа на овие избори. Ермира Мехмети од ДУИ прес -конференцијата на партијата ја започна со зборовите „сакам да објавам уште една победа за ДУИ“ Според ...

Ахмети: Победата на ДУИ е победа на Aлбанците

Кирилица - 06.06.2011

Вие сте сведоци на една голема победа на ДУИ, на една голема победа на Aлбанците која е постигната на демократски начин, без инциденти, без притисок и без насилство.

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратенички мандати

Курир - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација МОСТ ја објави распределбата на мандатите во 6те изборните единици во Република Македонија. Согласно ПВТ програмата, одѕивот на гласачите по Изборни единици е следниот: Според ...

ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите

Р.С.Европа - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ победија на предвремените парламентарни избори. Опозицискиот СДСМ е задоволен, затоа што оствари многу подобар резултат, отколку на изборите во 2008 година.

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратенички мандати

Press24 - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација МОСТ ја објави распределбата на мандатите во 6те изборните единици во Република Македонија. Согласно ПВТ програмата, одѕивот на гласачите по Изборни единици е следниот: Според ...

Ахмети: ДУИ е победник во албанскиот блок

Press24 - 06.06.2011

Вие сте сведоци на една голема победа на ДУИ, на една голема победа на Aлбанците која е постигната на демократски начин, без инциденти, без притисок и без насилство, нагласи лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Груевски: Победник на овие избори е ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, победија реформите

Сител - 06.06.2011

Со освоени над 55 пратенички места на овие избори победи ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија, победија реформите.

МОСТ: Коалицијата ВМРО освои 53 пратеника, СДСМ 43

Точка - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ има освоено 53 пратеника, додека коалицијата предводена од СДСМ 43, велат обработените податоци од ПВТ примерокот, со можност за грешка од плус-минус три отсто, ...

Убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Вечер Прес - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ и партиите од владеачката коалиција "За подобра Македонија" се победници на предвремените парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ со 56, СДСМ со 42 пратеника

Вечер Прес - 06.06.2011

На изборите 15 пратенички мандати доби ДУИ, 8 ДПА и два НДП Во новиот Парламент кој треба да се формира најдоцна за десетина дена ќе седнат 56 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, од кои тројца избрани од ...

Изборни резултати според МОСТ

Sky - 06.06.2011

Според податоците, МОСТ ја објавува распределбата на гласовите по изборни единици, во проценти: - Изборна единица 1 - 67,54% - Изборна единица 2 - 61,08% - Изборна единица 3 - 72% - Изборна единица 4 ...

Анкетите на “Прогрес“, “Либерта“ и “Димитрија Чуповски“ - со најголеми промашувања

Точка - 06.06.2011

Лидерското место за најголеми промашувања во прогнозите може да го завземе Институтот за социјална демократија “Прогрес“, според чија последна анкета објавена на 29-ти мај, годинава, коалицијата на ...

Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

Точка - 06.06.2011

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече вечерва претседателот на ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ прогласија победа

Н.Македонија - 06.06.2011

Партијата на Груевски најверојатно ќе има помалку пратенички места од претходните избори во 2008 година. Извесно е дека Ахмети повторно е победник во албанскиот блок и дека ќе биде фактор за ...

ДУИ му "зема" еден пратеник на СДСМ

eReporter - 06.06.2011

Според првичните официјални резултатите на Државната изборна комисијана изборите излегле 1.156.085 гласачи, односно одизвот изнесувал 63,48 отсто.

ВМРО-ДПМНЕ победи со 56 пратеници, СДСМ освои 43 пратеници

eReporter - 06.06.2011

Власта победи на изборите со 56 пратеници, од кои тројца се од дијаспората, СДСМ доби 43 пратеници. Според МОСТ од изборните единици во Македонија ВМРО-ДПМНЕ добил 53 пратеници, 43 одат кај СДСМ, ДУИ ...

Мост: Познат новиот парламентарен состав

eReporter - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација „М ОСТ“ на денешната прес конференција ги објави резултатите на вчера одржаните предвремени избори.