TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Едвард Џозеф: Да се почитува Договорот од Пржино

Глас на Америка - 15.01.2016

Аналитичарот од Вашингтон алудира дека сите мора да се придржуваат на договореното Едвард Џозеф, долгогодишен аналитичар во Вашингтон и познавач на состојбите на Балканот ја коментира средбата меѓу премиерот Груевски и потпретседателот Бајден во ...

Не една туку две лоби-фирми ја договориле средбата Бајден-Груевски?

Алсат-М - 14.01.2016

Се расчистува маглата за околностите во кои премиерот Никола Груевски отпатува за САД и се сретна со американскиот потпретседател Џо Бајден. Во регистарот на лобистички договори што го води американското Министерство за правда достапен е нов факт, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ мисли дека се може да се купи со пари

Фокус - 14.01.2016

„СДСМ не може да се помири со фактот што претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски имаше средба со Потпретседателот на САД Џо Бајден и СДСМ мисли дека се може да се купи со пари.

Не една туку две лоби-фирми ја договориле средбата Бајден-Груевски?

+инфо - 14.01.2016

Се расчистува маглата за околностите во кои премиерот Никола Груевски отпатува за САД и се сретна со американскиот потпретседател Џо Бајден. Во регистарот на лобистички договори што го води американското Министерство за правда достапен е нов факт, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се скара и со Потпретседателот на САД, Џо Бајден

А1 On - 14.01.2016

СДСМ не може да се помири со фактот што претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски имаше средба со Потпретседателот на САД Џо Бајден. СДСМ мисли дека се може да се купи со пари, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Не една туку две лоби-фирми ја договориле средбата Бајден-Груевски?

Локално - 14.01.2016

Се расчистува маглата за околностите во кои премиерот Никола Груевски отпатува за САД и се сретна со американскиот потпретседател Џо Бајден. Во регистарот на лобистички договори што го води американското Министерство за правда достапен е нов факт, ...

Даниел Сервер за ВОА: Мислам дека Бајден му отчита лекција на Груевски

Локално - 14.01.2016

По средбата на американскиот потпретседател Џо Бајден и македонскиот премиер Никола Груевски во Вашингтон, аналитичарот и добар познавач на состојбите на Балканот, Даниел Сервер, дава свое толкување на кусото соопштение што според него, алудира на ...

Кој ја договори средбата Груевски-Бајден? ВМРО-ДПМНЕ плаќа по 100 илјади долари месечно на 2 американски лоби-фирми

Локално - 14.01.2016

Се расчистува маглата за околностите во кои премиерот Никола Груевски отпатува за САД и се сретна со американскиот потпретседател Џо Бајден. Во регистарот на лобистички договори што го води американското Министерство за правда достапен е нов факт, ...

Помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд ќе ја посети Бугарија

Локално - 14.01.2016

Помошник државниот секретар на САД за прашањата на Европа и Евроазија Викторија Нуланд ќе ја посети Бугарија во рамките на нејзината европска турнеја, соопшти Стејт департментот. Во Софија таа ќе разговара прашања за енергетската безбедност и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се скара и со Џо Бајден

Нетпрес - 14.01.2016

СДСМ се скара и со Потпретседателот на САД, Џо Бајден, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на владејачката партија СДСМ не може да се помири со фактот што претседателот на Владата на Република Македонија ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се скара и со Потпретседателот на САД, Џо Бајден

Репортер - 14.01.2016

СДСМ не може да се помири со фактот што претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски имаше средба со Потпретседателот на САД Џо Бајден. СДСМ мисли дека се може да се купи со пари, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се скара и со потпретседателот на САД, Џо Бајден

Press24 - 14.01.2016

СДСМ се скара и со Потпретседателот на САД, Џо Бајден, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на владејачката партија СДСМ не може да се помири со фактот што претседателот на Владата на Република Македонија ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се скара и со потпретседателот на САД, Џо Бајден

Курир - 14.01.2016

СДСМ се скара и со Потпретседателот на САД, Џо Бајден, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на владејачката партија СДСМ не може да се помири со фактот што претседателот на Владата на Република Македонија ...

Реакција на соопштението на СДСМ во врска со странските ПР агенции

Пулс24 - 14.01.2016

СДСМ се скара и со Потпретседателот на САД, Џо Бајден. СДСМ не може да се помири со фактот што претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски имаше средба со Потпретседателот на САД Џо Бајден.

Сервер: „Ми изгледа дека потпретседателот Бајден му отчита лекција на премиерот Груевски“

Глас на Америка - 13.01.2016

Аналитичарот од Вашингтон ја анализира кусата средба Бајден - Груевски По средбата на американскиот потпретседател Џо Бајден и македонскиот премиер Никола Груевски во Вашингтон, аналитичарот и добар познавач на состојбите на Балканот, Даниел Сервер, ...

БЕЗ КОМЕНТАР: Грчките медиуми за средбата на Груевски и Бајден

Телеграф - 13.01.2016

Во Грција, исто така, се подвлекува дека Амбасадата на САД во Скопје соопшти дека состанокот се одржал на барање на Груевски, во врска со безбедносни прашања, но, исто така, и за да се реши политичката криза во соседната земја Речиси сите грчки ...

Средбата Груевски-Бајден не помина незабележана во Грција

Канал5 - 13.01.2016

Без коментари и без анализи, сите електронски изданија на грчките медиуми ја објавија веста за средбата на македонскиот премиер со американскиот потпретседател. „Со тема интеграција на ФИРОМ во евроатлантските институции се сретнаа во Вашингтон, ...

Грчките медиуми заинтересирани за средбата Груевски-Бајден

Сител - 13.01.2016

Речиси сите грчки медиуми деновиве прво ја најавија, а потоа и известија, засега без коментар, за средбата на македонскиот премиер Никола Гуевски со американскиот потпретседател Џо Бајден.

Грчките медиуми заинтересирани за средбата Груевски-Бајден

Локално - 13.01.2016

Речиси сите грчки медиуми деновиве прво ја најавија, а потоа и известија, засега без коментар, за средбата на македонскиот премиер Никола Гуевски со американскиот потпретседател Џо Бајден.

Сервер за ВОА: Бајден му отчита лекција на Груевски

Локално - 13.01.2016

Аналитичарот и добар познавач на состојбите на Балканот, Даниел Сервер смета дека недостасува вообичаениот пријателски тон на средбата Груевски-Бајден во Вашингтон, но исто така напоменува дека нема ни отворен непријателски тон, јавува ВОА.

Грчките медиуми заинтересирани за средбата Груевски-Бајден

Денешен - 13.01.2016

Речиси сите грчки медиуми деновиве прво ја најавија, а потоа и известија, засега без коментар, за средбата на македонскиот премиер Никола Гуевски со американскиот потпретседател Џо Бајден.

Грчките медиуми заинтересирани за средбата Груевски-Бајден

Република - 13.01.2016

Речиси сите грчки медиуми деновиве прво ја најавија, а потоа и известија, засега без коментар, за средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден.

ФОТО: Опозицијата во бунило после средбата Груевски-Бајден

Press24 - 13.01.2016

Новинарите и експонентите на СДСМ го изгубија компасот во паника од приемот на премиерот Никола Груевски кај потпретседателот на САД, Џо Бајден. Политичките и медиумски стратези делуваат како во нокдаун и не можат да се договорат меѓу себе дали е ...

Што пишуваат грчките медиуми за средбата Груевски - Бајден

Press24 - 13.01.2016

Речиси сите грчки медиуми деновиве прво ја најавија, а потоа и известија, засега без коментар, за средбата на македонскиот премиер Никола Гуевски со американскиот потпретседател Џо Бајден.

СДСМ: За САД Груевски е виновен за состојбата во земјава

Репортер - 13.01.2016

Пораките кои стигнаа од американскиот потпретседател Џо Бајден искажани по средбата со премиерот Никола Груевски, како и од американската амбасада во земјава се реална насока за тоа што и како треба да биде реализирано за демократизирање на земјава, ...

Опозицијата во бунило по средбата Груевски – Бајден

Нетпрес - 13.01.2016

Новинарите и експонентите на СДСМ го изгубија компасот во паника од приемот на премиерот Никола Груевски кај потпретседателот на САД, Џо Бајден. Политичките и медиумски стратези делуваат како во нокдаун и не можат да се договорат меѓу себе дали е ...

Грчките медиуми заинтересирани за средбата Груевски-Бајден

Вечер Прес - 13.01.2016

Речиси сите грчки медиуми деновиве прво ја најавија, а потоа и известија, засега без коментар, за средбата на македонскиот премиер Никола Гуевски со американскиот потпретседател Џо Бајден.

Опозицијата во бунило после средбата Груевски-Бајден (ФОТО)

Курир - 13.01.2016

Новинарите и експонентите на СДСМ го изгубија компасот во паника од приемот на премиерот Никола Груевски кај потпретседателот на САД, Џо Бајден. Политичките и медиумски стратези делуваат како во нокдаун и не можат да се договорат меѓу себе дали е ...

Грчките медиуми заинтересирани за средбата Груевски-Бајден

Lider - 13.01.2016

Речиси сите грчки медиуми деновиве прво ја најавија, а потоа и известија, засега без коментар, за средбата на македонскиот премиер Никола Гуевски со американскиот потпретседател Џо Бајден.

Опозицијата во бунило после средбата Груевски-Бајден

Пулс24 - 13.01.2016

Новинарите и експонентите на СДСМ го изгубија компасот во паника од приемот на премиерот Никола Груевски кај потпретседателот на САД, Џо Бајден. Политичките и медиумски стратези делуваат како во нокдаун и не можат да се договорат меѓу себе дали е ...

Вистината: Еве зошто Груевски беше во САД со Бајден, еве кој врши терор врз Македонија!

Пулс24 - 13.01.2016

Еве зошто Груевски беше во САД со Бајден, еве кој врши терор врз Македонија! Повелете народе, одговори на сите прашања! Целата вистина Од тоа зошто Премиерот Груевски беше на средба со Џо Бајден (кој инаку важи за човек кој ги започна сите војни во ...

Груевски „прелета“ низ Вашингтон

Глас на Америка - 12.01.2016

Потпретседателот Џо Бајден вчера се сретнал со македонскиот премиер Никола Груевски. За тоа што е разговарано на средбата, поголемиот дел од јавноста, вклучително и медиумите, треба да се задоволат со интерпретацијата на самиот Груевски.

Груевски: САД останува стратегиски партнер на Македонија

Телма - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна вечерва по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден. - Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри ...

Груевски: Средбата со Бајден потврда на стратешкото партнерство со САД

Телма - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Бајден: Континуирана имплементација на Договорот од Пржино

Телма - 12.01.2016

Прес-канцеларијата на потпретседателот на САД, Џо Бајден, вчера по полноќ излезе со кратко соопштение за посетата на премиерот на Вашингтон и за средбата што ја имаа. „Потпретседателот Џо Бајден денеска оствари средба со македонскиот премиер Никола ...

Да се обезбедат веродостојни избори- му порачал Бајден на Груевски

Телма - 12.01.2016

Договорот од Пржино и претстојните избори главни теми на средбата Груевски – Бајден. На сопстевно барање македонскиот премиерот отпатува во САД, каде оствари средба со американскиот потпретседател и веднаш се врати во Скопје.

Македонска магла врз посетата во Вашингтон

Deutsche Welle - 12.01.2016

Не се знае кој ја организирал средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден, а во јавноста се уште нема официјално соопштение од неа. Многу магла и неодговорени прашања се надвиснаа над посетата на ...

Средба Груевски – Бајден

24 Вести - 12.01.2016

Со американскиот потпретседател Џо Бајден разговаравме за политичкиот договор, економијата и економската соработка, безбедносните предизвици, членството на македонија во НАТО и во Европската Унија, изјави премиерот Никола Груевски по средбата со ...

Бајден го нагласува пржинскиот договор, Груевски споменува предизвици

24 Вести - 12.01.2016

Имплементацијата на пржинскиот договор е клучна забелешка во краткото соопштение од Белата Куќа по средбата на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден. Потпретседателот и премиерот се согласија околу важноста за ...

СДСМ: За САД Груевски е виновен за состојбата во земјава

24 Вести - 12.01.2016

Пораките кои стигнаа од американскиот потпретседател Џо Бајден искажани по средбата со премиерот Никола Груевски, како и од американската амбасада во земјава се реална насока за тоа што и како треба да биде реализирано за демократизирање на земјава, ...

Тито и Сталин во Белата куќа

Утрински - 12.01.2016

Никола Груевски како Јосип Броз на Сталин му рекол историско НЕ на Џо Бајден Ми падна жал за биографите и пишувачите на панагирици за успесите на премиерот Никола Груевски, за неговата историска големина и натчовечка храброст кој својата сила ја ...

Груевски на клучна средба со Бајден

Утрински - 12.01.2016

Слободанка Јовановска Премиерот Никола Груевски вчера доцна попладнето по македонско време имаше средба со потпретседателот на САД, Џо Бајден, прва по единствената пред пет години која доведе до тоа посетите на највисоко ниво да бидат сосема ...

Груевски: САД останува стратегиски партнер на Македонија

Алсат-М - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна вечерва по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден. - Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри ...

Груевски и натаму смета на поддршка од САД

Утрински - 12.01.2016

. Слободанка Јовановска Премиерот Никола Груевски доцна навечер по македонско време се сретна со потпретседателот на САД, Џо Бајден. На средбата беа и шефот на дипломатијата Никола Попоски, а од американска страна амбасадорот Џес Бејли.

Груевски - Со Бајден зборувавме и за добри работи и за предизвици

Р.С.Европа - 12.01.2016

Со американскиот потпретседател Џо Бајден разговаравме за политичкиот договор, реформите во повеќе сфери, економијата и економската соработка, безбедносните предизвици, членството на Македонија во НАТО и во Европската Унија, изјави премиерот Никола ...

Бајден и Груевски разговарале за Пржино

Р.С.Европа - 12.01.2016

„Владата на Македонија бараше премиерот Груевски да се сретне со потпретседателот Бајден главно за да се разговара за спроведувањето на договорот од Пржино, за безбедносни прашања и за други работи од заеднички интерес“.

Груевски: Со Бајден зборувавме и за добрите работи и за предизвиците

Капитал - 12.01.2016

Со Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното наше гледање до сега се имаат случено многу добри работи, но и многу предизвици. Зборувавме и за добрите работи и за предизвиците.

Бајден и Груевски разговарале за Пржино

Алсат-М - 12.01.2016

„Владата на Македонија бараше премиерот Груевски да се сретне со потпретседателот Бајден главно за да се разговара за спроведувањето на договорот од Пржино, за безбедносни прашања и за други работи од заеднички интерес“.

Груевски виде поддршка, Бајден обврска

Утрински - 12.01.2016

Слободанка Јовановска Прес-канцеларијата на потпретседателот на САД, Џо Бајден, вчера по полноќ излезе со кратко соопштение за посетата на нашиот премиер на Вашингтон и за средбата што ја имаа, како што се тврди од американски извори, по барање на ...

Белата куќа: Бајден и Груевски се сложија за имплементација на Договорот со цел кредибилни избори

Капитал - 12.01.2016

„Потпретседателот (Џо Бајден) и премиерот (Никола Груевски) се сложија за важноста на континуираната имплементација на Договорот од Пржино, и преземањето активности неопходни за да се осигураат кредибилни избори“, се вели во краткото соопштение од ...

Бајден: Да се обезбедат веродостојни избори

Вест - 12.01.2016

Потпретседателот на САД Џо Бајден и премиерот Никола Груевски, на вчерашната средба во Белата куќа во Вашингтон, се согласиле дека е важно да се продолжи со исполнување на договорот од Пржино и да се преземат неопходните активности за да се ...

Груевски - Средбата со Бајден потврда на стратешкото партнерство со САД

Утрински - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Резултатите од средбата со Бајден наскоро

Р.С.Европа - 12.01.2016

По средбата на потпретседателот Џо Бајден и премиерот Никола Груевски, Белата Куќа соопшти дека имало согласност за примена на договорот од Пржино со цел веродостојни избори. Резултатите од средбата Бајден – Груевски, според експерти, веројатно ќе ...

Вашингтон со апел за почитување на „Пржино“

Алсат-М - 12.01.2016

Натамошното спроведување на Договорот од Пржино и организирањето на доверливи избори се главните пораки на официјален Вашингтон. Иако не се даваат подробности од посетата на премиерот Груевски, американскиот заменик-претседател Џо Бајден исто така ...

Многу добар овој Бајден

Утрински - 12.01.2016

Џо не виткал раце и не удирал чврги, а и Америка не била толку црна Премиерот Никола Груевски се враќа пресреќен и презадоволен од посетата на Белата куќа во Вашингтон. Добрата вест, додека трепнеш со очите, преку океанот стигна пред него.

Груевски по средбата со Бајден: Зборувавме и за добрите работи и за предизвиците

МКД - 12.01.2016

Со Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното наше гледање до сега се имаат случено многу добри работи, но и многу предизвици. Зборувавме и за добрите работи и за предизвиците.

Белата куќа: Бајден и Груевски се согласија за имплементација на договорот и дејствија за веродостојни избори

МКД - 12.01.2016

„Потпретседателот Џо Бајден оствари средба со македонскиот премиер Никола Груевски. Потпретседателот и премиерот се согласија околу важноста за континуираната имплементација на Договорот од Пржино и за преземање дејствија кои се потребни за да се ...

Средба Груевски – Бајден

Тера - 12.01.2016

Со американскиот потпретседател Џо Бајден разговаравме за политичкиот договор, економијата и економската соработка, безбедносните предизвици, членството на македонија во НАТО и во Европската Унија, изјави премиерот Никола Груевски по средбата со ...

Груевски: Со Бајден имавме одлична и пријателска средба

Фокус - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски по завршувањето на средбата со американскиот потпретседател, Џо Бајден, изјави дека средбата била одлична и пријателска, а се разговарало и за, како што рече Груевски, добрите работи и за предизвиците.

САД останува стратегиски партнер на Македонија

Идивиди - 12.01.2016

Вашингтон, 11 јануари 2016 (МИА) - Премиерот Никола Груевски доцна вечерва по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден. - Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба.

Груевски: САД остануваат стратегиски партнер на Македонија

+инфо - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа по македонско време во Вашингтон се сретна потпретседателот на САД, Џо Бајден. - Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри работи, но и ...

Груевски – Со Бајден зборувавме и за добри работи и за предизвици

МК News - 12.01.2016

Со американскиот потпретседател Џо Бајден разговаравме за политичкиот договор, реформите во повеќе сфери, економијата и економската соработка, безбедносните предизвици, членството на Македонија во НАТО и во Европската Унија, изјави премиерот Никола ...

Агенцијата „Њу партнерс“ ја организирала посетата на Груевски во Вашингтон?

+инфо - 12.01.2016

Во услови кога многу прашања околу посетата на премиерот Никола Груевски на Вашингтон и неговата средба со потпретседателот Џо Бајден остануваат без одговор, Дојче Веле шпекулира дека овој настан не го организирала американската амбасада во Скопје, ...

Бајден: Важен е Договорот од Пржино и условите за веродостојни избори

+инфо - 12.01.2016

Прес-канцеларијата на потпретседателот на САД, Џо Бајден, вчера по полноќ излезе со кратко соопштение за посетата на премиерот Никола Груевски на Вашингтон и за средбата што ја имаа, како што се тврди од американски извори, на барање на Груевски, ...

Груевски: САД останува стратегиски партнер на Македонија

Алфа - 12.01.2016

САД и понатаму како пријателска земја ќе ја дава поддршката за евроатланските интеграции на Македонија, а пораката од Вашингтон е дека сега е потребно целосно спроведување на Договорот од Пржино, од кој како главна обврска се нагласува спроведување ...

Груевски: Средбата со Бајден е потврда на стратешкото партнерство со САД

+инфо - 12.01.2016

Средбата со американскиот потпретседател Џозеф Бајден во понеделникот вечерта мина во пријателска атмосфера и претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД, рече во вторникот попладнето во Велес, премиерот Никола Груевски ...

Груевски: Средбата со Бајден е потврда на стратешкото партнерство со САД

А1 On - 12.01.2016

Средбата со американскиот потпретседател Џозеф Бајден во понеделникот вечерта мина во пријателска атмосфера и претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД, рече во вторникот попладнето во Велес, премиерот Никола Груевски ...

Портпаролот на Стејт департментот потврди дека Груевски немал средба со Нуланд ВИДЕО

+инфо - 12.01.2016

На вчерашниот брифинг за новинарите во Стејт департментот, било упатено новинарско прашање до портпаролот Џон Кирби за посетата на Груевски во САД, и дали била остварена или предвидена средба со Американскиот помошник државен секретар за европски и ...

Бајден: пржинскиот договор мора целосно да се имплементира

Фокус - 12.01.2016

Белата куќа побарала од Груевски целосна и континуирана имплементација на Пржинскиот договор, за да може да има веродостојни избори Кабинетот на американскиот потпретседател Џо Бајден, испрати соопштение по средбата со премиерот Груевски.

Груевски: САД останува стратегиски партнер на Македонија

Сител - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна вечерва по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден. - Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри ...

Груевски по средбата со Бајден: Од последното наше гледање до сега се случија многу добри работи, но и многу предизвици

Фактор - 12.01.2016

Заврши средбата на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден. Без конкретен одговор, со речиси протоколарна изјава Груевски само потенцираше дека со Бајден со зборувале и за добрите работи, но и за предизвиците.

Маестрална и државничка политика на Груевски, граѓаните ја коментираат средбата со Бајден

Сител - 12.01.2016

Социјалните мрежи се преплавени со коментари од граѓани кои му даваат поддршка на премиерот сметајќи дека така треба да продолжи да ја води државата со успешна работа и успешни политики за Македонија.

Груевски: Средбата со Бајден потврда на стратешкото партнерство со САД

Сител - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Груевски: САД останува стратегиски партнер на Македонија

Канал5 - 12.01.2016

САД остануваат стратешки партнер на Македонија, истакна премиерот Груевски по средбата со американскиот потпретседател Џозев Бајден која заврши доцна синоќа. На средбата станало збор за реформите во Македонија, добрите односи меѓу двете земји како и ...

Државнички чекор и ветер во грб за владата е средбата Груевски – Бајден

Сител - 12.01.2016

Дражавнички чекор кој дава силен ветер во грбот на Македонија. Вака експертите ја коментираат последната посета на премиерот Груевски во САД. Шефот на македонската влада вчера по средбата со вториот човек по Обама во САД потенцираше дека Македонија ...

Груевски-Бајден: Имавме одлична средба, зборуваме за кризата и за членството во НАТО

Локално - 12.01.2016

Во рамки на посетата на Соединетите Американски Држави, премиерот Никола Груевски оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден. На средбата, како што се информира од владини извори се зборувало за повеќе теми, меѓу кои и политичкиот ...

Бајден: Имплементација на “Пржино” и веродостојни избори

Локално - 12.01.2016

Кабинетот на американскиот потпретседател Џо Бајден, испрати соопштение по средбата со премиерот Груевски. „Потпретседателот Џо Бајден денеска оствари средба со македонскиот премиер Никола Груевски.

(ВИДЕО) Груевски без ништо конретно: Зборувавме за добрите работи, за предизвиците…

Либертас - 12.01.2016

Провладиниот “Курир” објави изјава на Никола Груевски дадена по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден: “Со Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното наше гледање до сега се имаат случено многу добри работи, но и многу ...

(ВИДЕО) Груевски без ништо конретно: Зборувавме за добрите работи, за предизвиците…

Бриф - 12.01.2016

Провладиниот “Курир” објави изјава на Никола Груевски дадена по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден: “Со Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното наше гледање до сега се имаат случено многу добри работи, но и многу ...

САД останува стратегиски партнер на Македонија

Дневник - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден . - Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри ...

Груевски: САД останува стратешки партнер на Македонија

МРТ - 12.01.2016

Америка е партнер на Македонија. Ние ќе продолжиме да соработуваме и во иднина со Америка, особено на полето на влезот на Македонија во НАТО и во ЕУ и нивната поддршка на тој правец ќе биде многу значајна за нас во иднина- изјави премиерот Груевски ...

Груевски по средбата со Бајден: САД се стратешки партнер на Македонија

Макфакс - 12.01.2016

Соединетите држави остануваат стратешки партнер кои со Македонија има потпишано Декларација за стратешко партнерство во 2008 година изјави премиерот Никола Груевски доцна ноќта во понеделникот по македонско време по средбата во Вашингтон со ...

Груевски: САД остануваат стратегиски партнер на Македонија

Република - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна вечерва по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден. – Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри ...

САД останува стратегиски партнер на Македонија

Денешен - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден. – Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри ...

Груевски по средбата со Бајден: САД се стратешки партнер на Македонија

Денар - 12.01.2016

Соединетите држави остануваат стратешки партнер кои со Македонија имаат потпишано Декларација за стратешко партнерство во 2008 година изјави премиерот Никола Груевски доцна ноќта во понеделникот по македонско време по средбата во Вашингтон со ...

САД останува стратегиски партнер на Македонија

Press24 - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна вечерва по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден. - Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри ...

ДВ: Средбата со Бајден организирана од лобистите кои ги плаќа ВМРО-ДПМНЕ?!

Либертас - 12.01.2016

Многу магла и неодговорени прашања се надвиснаа над посетата на премиерот Груевски на Вашингтон. За прашањето кое премиерот не го одговори пред македонската јавност, подгревајќи ги шпекулациите околу мотивите за неговата вчерашна средба со ...

(Фото) За што разговарале Груевски и Бајден во САД

еМагазин - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден. - Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри ...

ДВ: Средбата со Бајден организирана од лобистите кои ги плаќа ВМРО-ДПМНЕ?!

Бриф - 12.01.2016

Многу магла и неодговорени прашања се надвиснаа над посетата на премиерот Груевски на Вашингтон. За прашањето кое премиерот не го одговори пред македонската јавност, подгревајќи ги шпекулациите околу мотивите за неговата вчерашна средба со ...

Средбата Груевски Бајден – државнички потег и нов ветар во грб

Нетпрес - 12.01.2016

Државнички потег на македонскиот премиер и нов ветар во грб. Вака експертската јавност ја оценува посетата на премиерот Никола Груевски на САД и средбата со американскиот претседател Џо Бајден на која се зборувало за повеќе теми, меѓу кои и ...

ДВ: Средбата со Бајден организирана од лобистите кои ги плаќа ВМРО-ДПМНЕ?!

Репортер - 12.01.2016

Многу магла и неодговорени прашања се надвиснаа над посетата на премиерот Груевски на Вашингтон. За прашањето кое премиерот не го одговори пред македонската јавност, подгревајќи ги шпекулациите околу мотивите за неговата вчерашна средба со ...

Маестрална и државничка политика на Груевски: Ова се коментарите за средбата со Бајден

Press24 - 12.01.2016

Како одлична работа и државнички потег голем дел од граѓаните ја оценуваат посетата на премиерот Никола Груевски во САД. Социјалните мрежи се преплавени со коментари од граѓани кои му даваат поддршка на премиерот сметајќи дека така треба да продолжи ...

Бајден побарал спроведување на „Пржино“ и избори во април

Дневник - 12.01.2016

Договорот од Пржино да се спроведе и да се преземат сите дејства кои се потребни за обезбедување веродостојни избори, е пораката што ја добил премиерот Никола Груевски на средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден во Вашингтон.

Груевски: Средбата со Бајден потврда на стратешкото партнерство со САД

МРТ - 12.01.2016

Премиерот Груевски, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД... Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, ...

Груевски: Средбата со Бајден е потврда на стратешкото партнерство со САД

Нетпрес - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Груевски: Средбата со Бајден е потврда на стратешкото партнерство со САД

Репортер - 12.01.2016

Средбата со американскиот потпретседател Џозеф Бајден во понеделникот вечерта мина во пријателска атмосфера и претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД, рече во вторникот попладнето во Велес, премиерот Никола Груевски ...

Средбата со Бајден потврда на стратешкото партнерство со САД

Дневник - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Груевски: Средбата со Бајден е потврда на стратешкото партнерство со САД

Макфакс - 12.01.2016

Средбата со американскиот потпретседател Џозеф Бајден во понеделникот вечерта мина во пријателска атмосфера и претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД, рече во вторникот попладнето во Велес, премиерот Никола Груевски ...

Груевски: Средбата со Бајден потврда на стратешкото партнерство со САД

Република - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Бајден со соопштение: Важна е имплементацијата на Пржино и обезбедување веродостојни избори

Репортер - 12.01.2016

Потпретседателот на САД, Џо Бајден, со кусо соопштение по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски. „Потпретседателот Џо Бајден денеска оствари средба со македонскиот премиер Никола Груевски.

Груевски: Средбата со Бајден потврда на стратешкото партнерство со САД

Press24 - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Откако видоа дека посета на Груевски во САД помина одлично, сега опозицијата дефокусира со лаги за тоа кој ја ...

Нетпрес - 12.01.2016

Опозицијата покажува невидена нервоза и хаотично однесување. Тоа може да се види во текстовите и написите кои излегуваат во соросовите и проопозициски медиуми полни со лаги и манипулации за посетата на премиерот Никола Груевски во САД, пишува ...

Бајден со соопштение: Важна е имплементацијата на Пржино и обезбедување веродостојни избори

Либертас - 12.01.2016

Потпретседателот на САД, Џо Бајден, со кусо соопштение по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски. „Потпретседателот Џо Бајден денеска оствари средба со македонскиот премиер Никола Груевски.

Шамар за опозициските медиуми: Груевски во САД на негова иницијатива, а не како што опишуваа дека е „итно повикан“

Нетпрес - 12.01.2016

Три дена медиумите опозициските медиуми ширеа дезинформации дека ненадејната средба Груевски Бајден значи дека Вашингтон ќе бара одговори од Груевски за многу прашања, па тоа го поврзуваа со формирањето на техничката влада, договорот од Прижино и ...

Oпозицијата дефокусира со лаги за тоа кој ја организирал посетата на САД

Вечер Прес - 12.01.2016

Според брифинг информацијата од Белата куќа САД го потврдуваат пријателството со Македонија и поддршката на евроаланските интеграции на Македонија, воедно апелираат и за исполнување на обврските од одговорот од Пржино меѓу кој е и обврската за ...

(ВИДЕО) Портпаролот на Стејт Департментот потврди дека Груевски немал средба со Нуланд

Репортер - 12.01.2016

На вчерашниот брифинг за новинарите во Стејт департментот, беше упатено новинарско прашање до портпаролот Џон Кирби за посетата на Груевски во САД, и дали била остварена или предвидена средба со Американскиот помошник државен секретар за европски и ...

Груевски: САД остануваат стратешки партнер на Македонија

Нетпрес - 12.01.2016

САД остануваат стратешки партнер на Македонија, истакна премиерот Груевски по средбата со американскиот потпретседател Џозев Бајден која заврши доцна синоќа. На средбата станало збор за реформите во Македонија, добрите односи меѓу двете земји како и ...

Посетата на САД е државнички потег на Груевски

Вечер Прес - 12.01.2016

Посетата на САД на македонската владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски и средбата со американскиот потпретседател Џозеф Џо Бајден е нов ветер во грбот во функција на зајакнување и интензивирање на пријателските односи на ...

Откако видоа дека посетата на Груевски во САД помина одлично, сега опозицијата дефокусира со лаги за тоа кој ја ...

Република - 12.01.2016

Опозицијата покажува невидена нервоза и хаотично однесување. Тоа може да се види во текстовите и написите кои излегуваат во соросовите и проопозициски медиуми полни со лаги и манипулации за посетата на премиерот Никола Груевски на Соединетите ...

Груевски: Опозицијата се занимава со техникалии, јас ќе се занимавам со суштината, средбата со Бајден потврада за ...

Курир - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Шамар за опозициските медиуми кои ширеа лаги: Груевски во САД на негова иницијатива, а не како што опишуваа дека е ...

Курир - 12.01.2016

Три дена медиумите блиски до опозицијата ширеа дезинформации дека ненадејната средба Груевски Бајден значи дека Вашингтон ќе бара одговори од Груевски за многу прашања, па тоа го поврзуваа со формирањето на техничката влада, договорот од Прижино и ...

(Фото) Груевски шокиран и запрепастен од присуството на амбасадорот Џес Бејли?!

Репортер - 12.01.2016

Средбата Груевски-Бајден се случи одненадеж, пред 15 јануари, датумот, кога според договорот од Пржино, премиерот Груевски треба да даде оставка и да се формира техничка влада која ќе ги организира изборите закажани за април.

Посетата на САД е државнички потег на Груевски

Република - 12.01.2016

Посетата на САД на македонската владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски и средбата со американскиот потпретседател Џозеф Џо Бајден е нов ветер во грбот во функција на зајакнување и интензивирање на пријателските односи на ...

Тотална забеганост: Откако видоа дека посета на Груевски во САД помина одлично, сега опозицијата дефокусира со лаги за ...

Курир - 12.01.2016

Опозицијата покажува невидена нервоза и хаотично однесување. Тоа може да се види во текстовите и написите кои излегуваат во соросовите и проопозициски медиуми полни со лаги и манипулации за посетата на премиерот Никола Груевски во САД.

ВИДЕО: Портпаролот на Стејт Департментот потврди дека Груевски немал средба со Нуланд

Либертас - 12.01.2016

На вчерашниот брифинг за новинарите во Стејт департментот, беше упатено новинарско прашање до портпаролот Џон Кирби за посетата на Груевски во САД, и дали била остварена или предвидена средба со Американскиот помошник државен секретар за европски и ...

Средбата со Бајден маестрална и државничка политика на Груевски, коментираат граѓаните

Курир - 12.01.2016

Како одлична работа и државнички потег голем дел од граѓаните ја оценуваат посетата на премиерот Никола Груевски во САД. Социјалните мрежи се преплавени со коментари од граѓани кои му даваат поддршка на премиерот сметајќи дека така треба да продолжи ...

САД остануваат стратегиски партнер на Македонија

МРТ - 12.01.2016

Во Белата Куќа средба на потпретседателот Џо Бајден со македонскиот премиер Никола Груевски. Реформите во Македонија, интеграцијата во НАТО и во Европската унија, како и продлабочување на меѓусебните односи, дел од темите на разговорот.

СДСМ: За САД Груевски е виновен за состојбата во земјава

Либертас - 12.01.2016

Пораките кои стигнаа од американскиот потпретседател Џо Бајден искажани по средбата со премиерот Никола Груевски, како и од американската амбасада во земјава се реална насока за тоа што и како треба да биде реализирано за демократизирање на земјава, ...

Бомба во најава:Ќе ги откриеме сите тајни – Зошто Груевски се сретна со Бајден? Кој изврши притисок за интервјуто на ...

Република - 12.01.2016

Преку социјалните мрежи и ЈуТјуб мрежата, новинарите Мирка Велиновска и Миленко Неделковски ќе ја разјаснат комплетната слика и ситуација која е сокриена од народот. Вечерва ќе биде разјаснето се.

Груевски: САД останува стратегиски партнер на Македонија

Lider - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски доцна вечерва по македонско време, во Вашингтон оствари средба со потпретседателот на САД Џо Бајден. – Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното гледање до сега се имаат случено многу добри ...

Агенцијата „Њу партнерс“ ја организирала посетата на Груевски во Вашингтон?

Канал 77 - 12.01.2016

Во услови кога многу прашања околу посетата на премиерот Никола Груевски на Вашингтон и неговата средба со потпретседателот Џо Бајден остануваат без одговор, Дојче Веле шпекулира дека овој настан не го организирала американската амбасада во Скопје, ...

Груевски: Со Бајден имавме одлична пријателска средба

Пулс24 - 12.01.2016

Во рамки на посетата на Соединетите Американски Држави, премиерот Никола Груевски оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден. На средбата, како што информира претседателот на македонската Влада се зборувало за повеќе теми, меѓу кои и ...

Груевски: Средбата со Бајден потврда на стратешкото партнерство со САД

Пулс24 - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Груевски: Средбата со Бајден потврда на стратешкото партнерство со САД

Lider - 12.01.2016

Премиерот Никола Груевски попладнево, по враќањето од Вашингтон, средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден ја оцени како пријателска и одлична и истакна дека претставува уште една потврда на стратешкото партнерство со САД.

Груевски во САД на негова иницијатива, а не како што измислуваа опозициските медиуми дека е „итно повикан“

Пулс24 - 12.01.2016

Три дена медиумите блиски до опозицијата ширеа дезинформации дека ненадејната средба Груевски Бајден значи дека Вашингтон ќе бара одговори од Груевски за многу прашања, па тоа го поврзуваа со формирањето на техничката влада, договорот од Прижино и ...

Премиерот Груевски во посета на САД на средба со потпретседателот Бајден

Телма - 11.01.2016

Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави.

Амбасада на САД: Средбите на Грувески во Вашингтон на барање на Владата на РМ

Телма - 11.01.2016

Амбасадата на САД известива дека средбите во Вашингтон на премиерот Никола Груевски со потпретседателот на САД, Џо Бајден се на барање на Владата на РМ. „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со ...

По средбата со Џо Бајден, Груевски се враќа во Македонија

Телма - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски, кој е во посета на Соединетите држави, нема да има средби во Стејт департментот, тој веднаш по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден, ќе се врати во Македонија.

Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол

Deutsche Welle - 11.01.2016

Во недостиг од информации, мотивите за средбата Груевски-Бајден предизвикаа многу претпоставки: од поддршка за Груевски од САД, преку условена поддршка, до „катил ферман“ за неговата власт Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол, со помош и ...

Груевски во Вашингтон на средба со Бајден

Нова ТВ - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска според најавите, во Вашингтон ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Се очекува тие да разговараат за продлабочувањето на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и демократските ...

Средбата со Бајден се одржува на барање на Груевски

Нова ТВ - 11.01.2016

Во очекување на исходот на средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и американскиот потпретседател Џо Бајден од американската амбасада од Скопје стаса информација дека денешната средба се одржува на барање на македонската влада.

По средбата со Груевски, Бајден се фокусира на договорот од Пржино

Нова ТВ - 11.01.2016

Прес-канцеларијата на потпретседателот на САД, Џо Бајден, вчера по полноќ излезе со кратко соопштение за посетата на нашиот премиер на Вашингтон и за средбата што ја имаа, како што се тврди од американски извори, на барање на Никола Груевски.

Премиерот Груевски во Вашингтон

24 Вести - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Се очекува теми на разговор да бидат активностите за продлабочување на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и демократските ...

Посетата на Груевски во САД, клучна за разврската на политичката криза

24 Вести - 11.01.2016

Бурна недела за премиерот Никола Груевски. Ја започна со средба со американскиот потпретседател Џо Бајден која се случува на еден неочекуван начин, со итна покана за посета на Вашингтон. Ова во македонската јавност предизвика мноштво претпоставки но ...

Груевски итно во САД, европратениците во Скопје

Утрински - 11.01.2016

Неделава се очекува расплетот на драмата дали на 15 јануари Македонија ќе добие техничка влада со нов привремен премиер и дали изборите ќе се одржат на 24 април. За што ќе разговараат Бајден и Груевски: кризата во Македонија и името се двете главни ...

Премиерот Груевски во Вашингтон

Р.С.Европа - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон, како што е најавено во Скопје, ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Се наведува дека главни теми ќе бидат продлабочувањето на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија ...

Премиерот Груевски денес попладне ќе се сретне со Бајден

Капитал - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Според соопштението, главни теми на средбата ќе бидат продлабочувањето на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и демократските ...

Кој ги побара средбите во САД: Скопје, Вашингтон или лоби-фирмата на ВМРО-ДПМНЕ?

Алсат-М - 11.01.2016

Никој не соопштува на чие барање е денешната средба на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден во Вашингтон. Дилемата е особено интересна ако се имаат предвид моментот во кој се реализира посетата и околностите во кои се ...

Бројни коментари за посетата на Груевски на Вашингтон

Р.С.Европа - 11.01.2016

Најавената средба на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден во Вашингтон предизвикала бројни коментари од нашите читатели. Анализирајќи ги коментарите на нашите фанови по текстовите на новинарите на РСЕ, се забележува ...

Амбасада на САД: Груевски ја бараше средбата со Бајден

Алсат-М - 11.01.2016

Амбасадата на САД прати одговор на прашањето на ТВ Алсат на чие барање биле средбите во Вашингтон. Во одговорот пишува дека „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да ...

Груевски побарал средба со Бајден да разговараат за договорот од Пржино

Вест - 11.01.2016

Средбата на премиерот Никола Груевски и потпретседателот на САД Џо Бајден почнала во еден часот попладне, според американско време. Американската амбасада во Скопје изјави дека Владата на Република Македонија побарала средба на премиерот Груевски со ...

Средбата со Бајден на барање на Груевски

Р.С.Европа - 11.01.2016

Средбата меѓу премиерот Никола Груевски и американскиот потпретседател Џо Бајден во Вашингтон е по барање на македонската влада, информира американската амбасада. „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со ...

Амбасада на САД - Груевски побара средба со Бајден

Утрински - 11.01.2016

Амбасадата на САД во Скопје потврди дека посетата на премиерот на Вашингтон е на негово барање, за да разговараат за спроведувањето на договорот од Пржино, за безбедносни прашања, како и други прашања од заеднички интерес.

Амбасада на САД: Средбата со Бајден е на барање на Груевски

Капитал - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски, кој денес е во посета на САД, самиот барал средба со потпретседателот Џо Бајден, соопштуваат од амбасадата на САД во Скопје. „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со ...

Амбасада на САД во Македонија: Груевски бараше средба со Бајден

МКД - 11.01.2016

Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да разговараат за спроведувањето на договорот од Пржино, за безбедносни како и за останати прашања од заеднички интерес, ...

Премиерот Груевски во Вашингтон

Тера - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон, како што е најавено во Скопје, ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Се наведува дека главни теми ќе бидат продлабочувањето на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија ...

Премиерот Груевски во посета на САД на средба со потпретседателот Бајден

Идивиди - 11.01.2016

Скопје, 11 јануари 2016 (МИА) - Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави.

Груевски денеска во Вашингтон

+инфо - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон, како што е најавено, ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Според најавите главни теми ќе бидат продлабочувањето на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и ...

Груевски денеска на средба со Бајден

Фокус - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе оствари средба со американскиот потпретседател Џо Бајден. Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе оствари средба со американскиот потпретседател Џо Бајден.

Средбата со Бајден била на барање на Груевски

Фокус - 11.01.2016

Денешната средба доаѓа во период кога преговорите за спроведување на Договорот од Пржино се закочени, а се ближи крајниот датум кога премиерот Груевски треба да си поднесе оставка. Амбасадата на САД попладнево соопшти дека средбата на македонскиот ...

Амбасада на САД: Груевски ја бараше средбата со Бајден

+инфо - 11.01.2016

Амбасадата на САД пратила одговор на прашањето на Алсат на чие барање биле средбите во Вашингтон. Во одговорот пишува дека „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да ...

Груевски се враќа во Македонија

+инфо - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски, кој е во посета на САД, нема да има средби во Стејт Департментот и веднаш по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден, ќе се врати во Македонија, објави Телма .

ПОВЕЌЕ ТЕМИ НА МАСА: Груевски на средба со потпретседателот на САД

Телеграф - 11.01.2016

Се очекува теми на разговор со американскиот потпретседател Бајден да бидат активностите за продлабочување на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и демократските процеси, зголемувањето на економската соработка и трговските ...

Круцијална недела за Македонија!?

Фактор - 11.01.2016

Се и сешто може да се очекува неделава пред нас. Премиерот Груевски е во посета на САД, на средба со американскиот потпретседател Џо Бајден, еврокомесарот Хан кон крајот на неделава пристигнува во Скопје, а денеска како претходница, во Скопје ...

Денеска средба Груевски - Бајден во Вашингтон

Канал5 - 11.01.2016

Премиерот Груевски денеска во Белата куќа ќе оствари средба со американскиот потпретседател Џо Бајден... Средбата меѓу премиерот Никола Груевски и потпретседателот на САД Џо Бајден ке се одржи денеска попладне по американско време, односно вечерва ...

КОЛОНА ВОЗИЛА: Груевски пристигна во Вашингтон (ВИДЕО)

Телеграф - 11.01.2016

Во придружба на повеќе возила обезбедени од протоколарните служби на САД, премиерот Никола Груевски пристигна во Вашингтон Во придружба на повеќе возила обезбедени од протоколарните служби на САД, премиерот Никола Груевски пристигна во Вашингтон, ...

Премиерот Груевски итно отпатува за Вашингтон

Локално - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска отпатува на итна средба за Вашингтон. Kако што стои во владината протоколарна најава , Груевски , ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Се наведува дека главни теми ќе бидат продлабочувањето на ...

DW: Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол

Локално - 11.01.2016

очнува расплетот на македонскиот гордиев јазол, со помош и во координација меѓу Брисел и Вашингтон. Ова стана јасно откако излезот од политичката криза во Македонија, преку спроведување конкретни обврски од Договорот од Пржино, ја изгуби динамиката, ...

Средбата Груевски-Бајден иницирана од македонската Влада

Локално - 11.01.2016

Амбасадата на САД попладнево соопшти дека средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден била на барање на Владата на Република Македонија. -Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски ...

Груевски во посета на САД, на средба со Бајден

Курир - 11.01.2016

Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави.

Премиерот Груевски во посета на САД на средба со потпретседателот Бајден

Денешен - 11.01.2016

Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави.

Груевски во посета на САД на средба со потпретседателот Бајден

Press24 - 11.01.2016

Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави.

Средба Груевски- Бајден во Вашингтон

МРТ - 11.01.2016

Билатерални и глобални прашања ќе бидат централни теми на средбата меѓу американскиот потпретседател Џо Бајден и премиерот Никола Груевски во Белата куќа... Реформите и демократските процеси во Македонија, активности за продлабочување на меѓусебните ...

Груевски во Вашингтон ќе се сретне со Бајден

Нетпрес - 11.01.2016

Груевски на средба со Бајден. Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави.

Груевски во посета на САД на средба со потпретседателот Бајден

Либертас - 11.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави. Во рамки на посетата, премиерот Груевски во Белата Куќа во Вашингтон ќе се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден.

Ни САД ни ЕУ нема да ја решат кризата без македонскиот шумар

Дневник - 11.01.2016

Заминувањето на Никола Груевски во Вашингтон на ад хок-средба со Џо Бајден, во чија потпретседателска надлежност е да витка раце и удира чврги на ,,државниците“ што не го прават кротко тоа што на САД ~ е потребно да го прават за нејзините интереси, ...

Груевски на средба со американскиот потпретседател Бајден

Дневник - 11.01.2016

Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави.

ДВ: Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол

Либертас - 11.01.2016

Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол, со помош и во координација меѓу Брисел и Вашингтон. Ова стана јасно откако излезот од политичката криза во Македонија, преку спроведување конкретни обврски од Договорот од Пржино, ја изгуби ...

ДВ: Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол

Бриф - 11.01.2016

чнува расплетот на македонскиот гордиев јазол, со помош и во координација меѓу Брисел и Вашингтон. Ова стана јасно откако излезот од политичката криза во Македонија, преку спроведување конкретни обврски од Договорот од Пржино, ја изгуби динамиката, ...

Амбасада на САД: Груевски ја бараше средбата со Бајден

Репортер - 11.01.2016

Амбасадата на САД ипратила одговор на прашањето на Алсат н а чие барање биле средбите во Вашингтон. Во одговорот пишува дека „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да ...

Амбасада на САД: Груевски ја бараше средбата со Бајден

Бриф - 11.01.2016

Амбасадата на САД пратила одговор на прашањето на Алсат на чие барање биле средбите во ...

Амбасада на САД: Груевски ја бараше средбата со Бајден

Press24 - 11.01.2016

Амбасадата на САД пратила одговор на прашањето на Алсат на чие барање биле средбите во Вашингтон. Во одговорот пишува дека „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да ...

Груевски нема да има средби во Стејт Департментот

Либертас - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски, кој е во посета на САД, нема да има средби во Стејт Департментот и веднаш по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден, ќе се врати во Македонија, објави Телма .

По средбата со Џо Бајден, Груевски се враќа во Македонија

Бриф - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски, кој е во посета на Соединетите држави, нема да има средби во Стејт департментот, тој веднаш по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден, ќе се врати во Македонија, јавува Телма.

Груевски: Со Бајден имавме одлична и пријателска средба (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 11.01.2016

Во рамки на посетата на Соединетите Американски Држави, премиерот Никола Груевски оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден. На средбата, како што информира претседателот на македонската Влада се зборувало за повеќе теми, меѓу кои и ...

Груевски: Со Бајден имавме одлична и пријателска средба

Вечер Прес - 11.01.2016

Груевски: Со Бајден имавме одлична и пријателска средба Во рамки на посетата на Соединетите Американски Држави, премиерот Никола Груевски оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден.

Груевски: Со Бајден имавме одлична и пријателска средба

Press24 - 11.01.2016

Во рамки на посетата на Соединетите Американски Држави, премиерот Никола Груевски оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден. На средбата, како што информира претседателот на македонската Влада се зборувало за повеќе теми, меѓу кои и ...

Груевски се сретна со Џо Бајден: Имавме одлична и пријателска средба (фото + видео)

Република - 11.01.2016

Претседателот на Владата, Никола Груевски за време на својата еднодневна посета на Соединетите Американски Држави, оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден. – Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба.

Премиерот Груевски во посета на САД на средба со потпретседателот Бајден

Lider - 11.01.2016

Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави.