TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата очекува стотици илјади демонстранти во Киев

Deutsche Welle - 08.12.2013

Во Киев денеска треба да се соберат околу 300.000 демонстранти кои ќе бараат приближување на земјата кон ЕУ. Во меѓувреме, во Украина се‘ погласно се поставува прашањето - како натаму на Мајдан и во ...

Марш на милион демонстранти во Киев

Deutsche Welle - 08.12.2013

И покрај обидите за заплашување од страна на полицијата, стотици илјади луѓе во Украина денеска (8.12) повторно протестираат против политиката на претседателот Виктор Јанукович.

Големи демонстрации во Киев со барање оставка од претседателот на државата

24 Вести - 08.12.2013

Неколку стотини илјади лица се собраа денеска во центарот на украинскиот главен град Киев барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович. Според организаторите, на протестите има речиси милион ...

Масовни протести во Киев

24 Вести - 08.12.2013

Украинците во голем број се собираат на плоштадот „На независноста“ во обид да го натераат претседателот Јанукович да се откаже од приближувањето на земјата кон Русија.

Баросо со предупредување до Јанукович во врска со протестите во Киев

24 Вести - 08.12.2013

Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо денеска во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович побарал од него властите да се воздржат од примена на сила против демонстрантите во ...

Урнат споменикот на Ленин во Киев

24 Вести - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот. Тие успеаја да го симнат од постаментот со помош на јажиња. Потоа украинските националисти од партијата Слобода почнаа да ја ...

Продолжуваат проевропските масовни протести во Украина

Р.С.Европа - 08.12.2013

Голем број украинци кои се незадоволни од одлуката на Претседателот Виктор Јанукович да не го потпише договорот за приближување кон ЕУ се собраа денеска на протестот во централен Киев.Претходно ...

Украинската опозиција бара распуштање на владата

Р.С.Европа - 08.12.2013

Неколку ијади луѓе денеска се собраа на Плоштадот на Независноста во Киев барајќи распуштање на владата на премиерот Јанукович,за да може земјата да се придвижи кон ЕУ.Поранешната премиерка Јулија ...

Во Киев против Јанукович демонстрираат 200.000 луѓе, се очекуваат милион (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 08.12.2013

Околу 200.000 проевропски ориентирани Украинци се собрале денес во Киев на почетокот на демонстрациите на Плоштадот на независноста на кои се очекуваат и до милион луѓе, јавува Раша тудеј .

Урнат споменикот на Ленин во Киев - на улиците стотици илјади луѓе!

Телма - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот. Тие успеаја да го симнат од постаментот со помош на јажиња. Потоа украинските националисти од партијата Слобода почнаа да ја ...

ФОТО: Во Киев протести про и контра, урнат споменикот на Ленин

Утрински - 08.12.2013

Лидерите на украинската опозиција изразија подготвеност да преземат одговорност за ситуацијата во државата во случај да биде прогласена вонредна состојба.

Големи демонстрации во Киев со барање оставка од претседателот на државата

А1 On - 08.12.2013

Неколку стотици илјади лица се собраа денеска во центарот на украинскиот главен град Киев барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович. Според организаторите, на протестите има речиси милион ...

Марш на милионите во Киев – опозицијата ќе го урива „тиранинот“ Јанукович

Алфа - 08.12.2013

Стотици илјади луѓе се собраа на Плоштадот на независноста во Киев на протестот кој украинската опозиција го најави како решавачки за иднината на земјата.

Баросо со предупредување до Јанукович во врска со протестите во Киев

А1 On - 08.12.2013

Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо денеска во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович побарал од него властите да се воздржат од примена на сила против демонстрантите во ...

Баросо со предупредување до Јанукович во врска со протестите во Киев

Н.Македонија - 08.12.2013

На денешните протести во Киев има стотици илјади демонстранти кои бараат оставка од претседателот Јанукович Жозе Мануел Баросо, претседателот на Евроспката комисија, денеска во телефонски разговор со ...

ФОТО+ВИДЕО: Урнат споменикот на Ленин во Киев

А1 On - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот. Тие успеаја да го симнат од постаментот со помош на јажиња. Потоа украинските националисти од партијата Слобода почнаа да ја ...

Урнат споменикот на Ленин во Киев

Алфа - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот. Тие успеаја да го симнат од постаментот со помош на јажиња. Потоа украинските националисти од партијата Слобода почнаа да ја ...

Урнат споменикот на Ленин во Киев

Н.Македонија - 08.12.2013

Според локалниот весник Версии, во централата на опозицијата веќе се водат разговори за составот на идната евентуална преодна влада на Украина Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во ...

Големи демонстрации во Киев

Алсат-М - 08.12.2013

Неколку стотици илјади демонстранти се собраа на Плоштадот на независноста во главниот град на Украина, Киев, како продолжение на протестите против одлуката на претседателот Виктор Јанукович да не го ...

Големи демонстрации во Киев со барање оставка од претседателот на државата

+инфо - 08.12.2013

Неколку стотици илјади лица се собраа денеска во центарот на украинскиот главен град Киев барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович. Според организаторите, на протестите има речиси милион ...

Баросо со предупредување до Јанукович во врска со протестите во Киев

+инфо - 08.12.2013

Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо денеска во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович побарал од него властите да се воздржат од примена на сила против демонстрантите во ...

Урнат споменикот на Ленин во Киев

+инфо - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот. Тие успеаја да го симнат од постаментот со помош на јажиња. Потоа украинските националисти од партијата Слобода почнаа да ја ...

Опозицијата во Украина подготвена да преземе одговорност за ситуацијата во државата

+инфо - 08.12.2013

Лидерите на украинската опозиција изразија подготвеност да преземат одговорност за ситуацијата во државата во случај да биде прогласена вонредна состојба, јави ИТАР ТАСС.

Киев на масовен протест против одлуката на Јанукович за нe приближувањето кон ЕУ

Локално - 08.12.2013

Украинскиот главен град денеска се подготвува за уште еден нов голем протест. Опозицијата ги повика украинците да излезат на улиците во Киев за да изразат револт против одлуката на претседателот ...

Најавени над милион демонстранти во Киев

Канал5 - 08.12.2013

Украинската опозиција за денеска напладне најави масовен протестен митинг во Киев, на кој се очекува да присуствуваат еден милион луѓе. Поддржани од ЕУ и САД, опозициските партии бараат од ...

Големи демонстрации во Киев со барање оставка од претседателот на државата

Сител - 08.12.2013

Неколку стотини илјади лица се собраа денеска во центарот на украинскиот главен град Киев барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович. Според организаторите, на протестите има речиси милион ...

Баросо со предупредување до Јанукович во врска со протестите во Киев

Сител - 08.12.2013

Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо денеска во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович побарал од него властите да се воздржат од примена на сила против демонстрантите во ...

Над 200.000 демонстранти на плоштадот во Киев

Канал5 - 08.12.2013

Најмалку 200.000 луѓе се собраа денеска на централниот плоштад во Киев, на досега најмасовниот протест изминативе три недели, против одлуката на украинските власти за дистанцирање на земјата од ЕУ и ...

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Демонстрантите го урнаа споменикот на Ленин во Киев

Локално - 08.12.2013

Поголема маса демонстранти денеска во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот. Постаментот го симнаа од со помош на јажиња. Потоа украинските националисти од партијата Слобода почнаа ...

Урнат споменикот на Ленин во Киев – 200.000 демонстранти на плоштадот (Видео)

МК News - 08.12.2013

Најмалку 200.000 луѓе се собраа денеска на централниот плоштад во Киев, на досега најмасовниот протест изминативе три недели, против одлуката на украинските власти за дистанцирање на земјата од ЕУ и ...

Урнат споменикот на Ленин во Киев

Сител - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот. Тие успеаја да го симнат од постаментот со помош на јажиња. Потоа украинските националисти од партијата Слобода почнаа да ја ...

Опозицијата во Украина подготвена да преземе одговорност за ситуацијата во државата доколку се прогласи вонредна ...

Сител - 08.12.2013

Лидерите на украинската опозиција изразија подготвеност да преземат одговорност за ситуацијата во државата во случај да биде прогласена вонредна состојба, јави ИТАР ТАСС.

Големи демонстрации во Киев со барање оставка од претседателот на државата

Либертас - 08.12.2013

Неколку стотини илјади лица се собраа денеска во центарот на украинскиот главен град Киев барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович. Според организаторите, на протестите има речиси милион ...

Баросо го предупредил Јанукович да не применува насилство врз демонстрантите

Либертас - 08.12.2013

Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо денеска во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович побарал од него властите да се воздржат од примена на сила против демонстрантите во ...

Видео: Демонстрантите го урнаа споменикот на Ленин во Киев

Канал5 - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот. Тие успеаја да го симнат од постаментот со помош на јажиња. Потоа украинските националисти од партијата Слобода почнаа да ја ...

Баросо со предупредување до Јанукович во врска со протестите во Киев

Канал5 - 08.12.2013

Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо денеска во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович побарал од него властите да се воздржат од примена на сила против демонстрантите во ...

Големи демонстрации во Киев со барање оставка од претседателот на државата

Телеграф - 08.12.2013

Нашата крајна цел е итна оставка на украинскиот претседател, нагласи Евгенија Тимошенко – Неколку стотини илјади лица се собраа денеска во центарот на украинскиот главен град Киев барајќи оставка од ...

Големи демонстрации во Киев со барање оставка од претседателот на државата

Бриф - 08.12.2013

Неколку стотини илјади лица се собраа денеска во центарот на украинскиот главен град Киев барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович. Според организаторите, на протестите има речиси милион ...

Баросо со предупредување до Јанукович во врска со протестите во Киев

Телеграф - 08.12.2013

Тензиите да се решат со мирен дијалог на властите со опозицијата – Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо денеска во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович побарал од него ...

Баросо со предупредување до Јанукович во врска со протестите во Киев

Бриф - 08.12.2013

Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо денеска во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович побарал од него властите да се воздржат од примена на сила против демонстрантите во ...

Урнат споменикот на Ленин во Киев

Телеграф - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот – Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот.

ВИДЕО: Урнат споменикот на Ленин во Киев

Бриф - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев го урнаа споменикот на Ленин во центарот на градот. Тие успеаја да го симнат од постаментот со помош на јажиња. Потоа украинските националисти од партијата Слобода почнаа да ја ...

ХАОС ВО КИЕВ: Масовни протести против Јанукович (ВИДЕО)

Телеграф - 08.12.2013

Демонстрантите во Киев попладнево ја урнаа статуата на Ленин во центарот на градот Лидерите на украинската опозиција изразија подготвеност да преземат одговорност за ситуацијата во државата во случај ...

Украинската опозиција бара смена на владата

Нетпрес - 08.12.2013

Украинската опозиција, пред најавениот голем проевропски митинг во Киев, соопштила дека ќе преговара со претседателот Виктор Јанукович само доколку ја распушти владата и именува нова која што ќе биде ...

Се очекуваат еден милион демонстранти на денешните протести во Киев

Нетпрес - 08.12.2013

Денеска во украинската престолнина Киев ќе се одржи уште еден антивладиниот протест. Организаторите се надеваат да соберат еден милион лица, за да извршат силен притисок врз претседателот Виктор ...

Обединетите нации загрижени за Украина

Нетпрес - 08.12.2013

Заменик генералниот секретар на Обединетите нации за политички прашања, Џефри Фелтман, изразил загриженост поради ситуацијата во Украина и го пренел апелот на Бан Ки Мун за воздржување од употреба на ...

Марш на милионите во Украина: Да ги срушиме тираните

Нетпрес - 08.12.2013

Украинската опозиција денеска ги продолжи протестите барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович, додека неговите приврзаници одржале одвоен собир како поддршка на претседателот.

Баросо повикува на смиреност, во Киев стотици илјади на улица

Република - 08.12.2013

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо телефонски разговорал со украинскиот претседател Виктор Јанукович и побарал од него властите да се воздржат од примена на сила против ...

‘Свобода' негира дека го урнала споменикот на Ленин, МВР ги демантира бројките за масовноста

Макфакс - 08.12.2013

Украинската националистичка партија Свобода не ја презема одговорноста за уривањето на споменикот на втемелувачот на поранешниот Советски сојуз, Владимир Илич Ленин во Киев, додека тамошното ...

На улиците на Киев денес ќе излезат еден милион демонстранти

Inpress - 08.12.2013

Киев, 8. декември 2013 (ИНПРЕС) Украинската опозиција, определена за европска интеграција на Украина, се надева дека ќе мобилизира повеќе од еден милион демонстранти против владата.

Големи демонстрации во Киев со барање оставка од претседателот на државата

Денешен - 08.12.2013

Неколку стотини илјади лица се собраа денеска во центарот на украинскиот главен град Киев барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович. Според организаторите, на протестите има речиси милион ...

Баросо со предупредување до Јанукович во врска со протестите

Денешен - 08.12.2013

Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо денеска во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович побарал од него властите да се воздржат од примена на сила против демонстрантите во ...

Големи демонстрации во Киев

Lider - 08.12.2013

Најмалку 100 илјади лица се собраа денеска во центарот на украинскиот главен град Киев барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович. Според организаторите, на протестите има речиси милион луѓе ...

Опозицијата во Киев очекува стотици илјади демонстранти на улиците

Falanga - 08.12.2013

Опозицијата се надева на поддршка за нејзиниот стриктен курс против актуелната влада. Во Киев денеска се очекува да се соберат околу 300.000 демонстранти на улиците кои ќе бараат приближување на ...

Не преговарајте со власт чии раце се со крв - ќерката на Тимошенко се обрати пред демонстрантите

Maxim - 08.12.2013

Милион граѓани од Украина се собраа во центарот на Киев да побараат оставка од претседателот Виктор Јануковил, меѓу кои се најде и ќерката на поранешната премиерка Јулија Тимошенко која е во затвор.

Премолчено примирје на Плоштадот на независноста

Дневник - 07.12.2013

Игор K. Илиевски И покрај тоа што во градот се одржува состанок на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), во Kиев е очигледно отсуството на полиција.

Победничката на „Евросонг“, Руслана најави самоубиство!

+инфо - 07.12.2013

Украинската пејачка и победничка на Евросонг 2004. Година, Руслана рекла дека ќе изврши самоубиство на плоштадот во Киев доколку не им се задоволат барањата на демонстрантите во таа земја, пишува ...

За утре најавен најмасовниот протест во Kиев

Канал5 - 07.12.2013

Околу 300.000 луѓе се очекува да присуствуваат на утрешниот протест во Kиев, како продолжение на демонстрациите против одлуката на државното раководство на Украина да не ја потпише спогодбата за ...

САД категорично ги поддржуваат европските аспирации на Украина

Точка - 07.12.2013

Покрај Брисел и Вашингтон ќе продолжи да му пружа помош на Киев на патот кон европска интеграција, изјави на брифингот претставникот на американскиот Стејт департмент, Мари Харф, пренесува ...

САД категорично ги поддржуваат европските аспирации на Украина

Нетпрес - 07.12.2013

Покрај Брисел и Вашингтон ќе продолжи да му пружа помош на Киев на патот кон европска интеграција, изјави на брифингот претставникот на американскиот Стејт департмент, Мари Харф, пренесува ...

Руслана: Ќе се самозапалам ако не се исполнат барањата на Украинците

Нетпрес - 07.12.2013

Украинската пејачка и поранешна амбасадорка и пратеничка, 40-годишната Руслана Лужичко, која во светот е позната како победничка на Евросонг 2004 година, во говор пред демонстрантите на Плоштадот на ...

Притворени лица кои со булдожер сакаа да влезат во претседателскиот кабинет во Киев

Макфакс - 07.12.2013

Две лица се притворени под сомнение дека се учесници во обидот со булдожер да го пробијат полицискиот кордон пред претседателскиот кабинет во Киев, а истражителите располагаат со докази за нивната ...

Русија го критикува германскиот министер

Deutsche Welle - 06.12.2013

Русија остро го критикуваше германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за посетата на демонстрантите во Украина. Тоа е мешање во внатрешните работи, вели претседателот Медведев.

Украински опозициски лидер изјави дека опозицијата е подготвена да преговара со властите во Киев

24 Вести - 06.12.2013

Лидер на украинските демонстранти Олег Тјагнибок, кои веќе неколку дена го блокираат центарот на Киев за да ја принудат Владата да даде оставка, изјави дека украинската опозиција сака преговори со ...

Украина: Пејачката Руслана најави самоубиство доколку не се случат промени

Нова ТВ - 06.12.2013

Победничката на Евровизија 2004, Украинката Руслана Лужичко, изјави дека ќе се запали на плоштадот во Киев доколку Владата не ги задоволи барањата на демонстрантите во земјата, јавува „Анадолу“.

Како изгледаа масивните протести во Украина?

Факултети - 06.12.2013

Во последните неколку денови илјадници Украинци излегоа и ги преплавија улиците на Киев и другите градови за да протестираат против одлуката на владата да го отфрли договорот за трговија со ЕУ, кој ...

Киев не отфрла разговори со опозицијата за предвремени избори

Н.Македонија - 06.12.2013

Украинските власти порачаа дека се подготвени за дијалог со опозицијата, која бара оставка на Владата и на претседателот Виктор Јанукович, поради непотпишувањето на договорот со ЕУ.

„Ќе се запалам на плоштад ако нема промени во Украина!“

Интересно - 06.12.2013

Украинската победничка на Евровизија 2004 година Руслана Лижичко ги поддржала демонстрантите и се заканила дека ќе изврши самоубиство на плоштадот во Киев, ако тие не ги исполнат нивните барања...

Руслана: Ќе се запалам среде плоштад!

Н.Македонија - 06.12.2013

Украинската пејачка Руслана, која светот ја запозна како победничка на Евросонг 2004 година, во говор пред демонстрантите на Плоштадот на независноста во Киев, порача дека ќе се запали ако во Украина ...

Опозицијата е подготвена да преговара со властите во Киев

А1 On - 06.12.2013

Лидер на украинските демонстранти Олег Тјагнибок, кои веќе неколку дена го блокираат центарот на Киев за да ја принудат Владата да даде оставка, изјави дека украинската опозиција сака преговори со ...

Руслана се закани со самоубиство

А1 On - 06.12.2013

Руслана се закани дека ќе се самозапали на плоштадот во Киев, доколку не се задоволат барањата на демонстрантите во таа земја, јавува „Anadolu Agencuy“.

Украински опозициски лидер изјави дека опозицијата е подготвена да преговара со властите во Киев

+инфо - 06.12.2013

Лидер на украинските демонстранти Олег Тјагнибок, кои веќе неколку дена го блокираат центарот на Киев за да ја принудат Владата да даде оставка, изјави дека украинската опозиција сака преговори со ...

Руслана: Ќе се запалам на плоштад ако не дојде до промени во Украина!

Канал5 - 06.12.2013

Доколку не се исполнат барањата на демонстрантите во Киев, Руслана изјави дека ќе изврши самоубиство. Руслана Лижичко, украинската победничка на Евровизија во 2004, ги поддржа демонстрантите и се ...

Украинската опозиција започна со формирање на независна власт во Киев-бараат поддршка од странство

Локално - 06.12.2013

Украинската опозиција денес започна со формирање на независна власт во Киев.Опозициските лидери би прифатиле преговори со власта, но само ако бидат веднаш казнети виновниците за насилството против ...

Руслана закани дека ќе се сампозапали!!!

Либертас - 06.12.2013

Претставничката за Евровизија на Украина и поранешна амбасадорка Руслана Лужичко се закани дека ќе се самозапали на плоштадот во Киев, доколку не се задоволат барањата на демонстрантите во таа земја, ...

Украинската опозиција започна формирање на независна власт во Киев

Точка - 06.12.2013

Од денес украинската опозиција започна формирањето на независна власт во Киев. Нејзините лидери би прифатиле преговори со власта, но само ако бидат веднаш казнети виновниците за насилството против ...

Руслана се закани со самоубиство заради протестите во Украина

Точка - 06.12.2013

Украинската пејачка и поранешна амбасадорка Руслана Лужичко изјавила дека ќе изврши самоубиство на плоштадот во Киев доколку не се задоволат барањата на демонстрантите во таа земја, јавува Anadolu ...

Руслана ќе се самоубие ако не се сменат работите во Украина

Телеграф - 06.12.2013

Руслана претходно изјави дека безусловно ги поддржува демонстрантите Украинската победничка на Евросонг 2004 година и поранешната пратеничка, Руслана Лижичко, ги поддржа демонстрациите и се закани ...

КИЕВ: Опозицијата е подготвена да преговара со властите

Телеграф - 06.12.2013

Украинската опозиција денеска спречи да се одржи седница на парламентот, што се случува веќе трет ден по ред Олег Тјагнибок , лидерот на украинските демонстранти кои веќе неколку дена го блокираат ...

Зошто украинската револуција нема да се прошири во Русија

Окно - 06.12.2013

Анонимна слика на која се споредува украинскиот начин на протестирање од левата страна и рускиот начин од десно. (Референца “ Scrotum Revolt “) Украинските протести про-пристапувањето кон ЕУ зедоа ...

Украинската опозиција започна формирање на независна власт во Киев

Нетпрес - 06.12.2013

Од денес украинската опозиција започна формирањето на независна власт во Киев. Нејзините лидери би прифатиле преговори со власта, но само ако бидат веднаш казнети виновниците за насилството против ...

Руслана се закани: Ќе се самозапалам!

Press24 - 06.12.2013

Пејачката Руслана која во 2004 година победи на Евросонг, денеска ги поддржа демонстрантите во Украина и се закани со самоубиство доколку не се спроведат реформи.

Руслана се закани со самоубиство

Sky - 06.12.2013

Претставничката за Евровизија на Украина и поранешна амбасадорка Руслана Лужичко се закани дека ќе се самозапали на плоштадот во Киев, доколку не се задоволат барањата на демонстрантите во таа земја, ...

Руслана: Ќе се запалам ако нема промени во Украина!

Lider - 06.12.2013

Украинската пејачка и поранешна пратеничка Руслана Лизичко изјави дека ќе изврши самоубиство на плоштадот во Киев доколку не им се исполнат барањата на демонстраните во земјата.

Вестервеле во Киев: Украина припаѓа кон Европа

Deutsche Welle - 05.12.2013

Украинската проевропска опозиција сака со долготрајна блокада на Парламентот да изнуди промена на власта во земјата. Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле ги посети демонстрантите ...

СЕ формира панел за истрага на насилството на протестите во Киев

24 Вести - 05.12.2013

Советот на Европа (СЕ) соопшти денеска дека украинската Влада и лидерите на опозицијата го прифатиле предлогот да формираат панел на кој ќе биде истражено минатонеделното насилство врз демонстрантите ...

Вестервеле се сретна со демонстрантите во Украина

Р.С.Европа - 05.12.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле се сретна со украинските проевропски демонстранти на Плоштадот на независноста во Киев. Тој ги посети демонстрантите, како и лидерот на ...

Шокантна снимка: Украинската полиција брутално ги тепа демонстрантите

Нова ТВ - 05.12.2013

Една украинска телевизија објави снимка на која се гледа како полицијата брутално ги тепа демонстрантите. Снимката е направена минатата недела во една киевска улица, а беше објавена вчера.

Демонстрантите го истакнаа знамето на еу на Градскиот совет на Киев

Телма - 05.12.2013

Продолжуваат протестите на украинската опозиција на централниот Плоштад на независноста во Киев како и блокадата на повеќе државни институции, вклучувајќи ја и зградата на владата.

Шокантна снимка: Украински полицајци брутално тепаат демонстранти (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 05.12.2013

Една украинска телевизија објавила снимка од актуелните антивладини протести на која се гледа како полицијата брутално ги тепа демонстрантите. Снимката била направена во Киев минатата недела, а била ...

Викторија Нуланд: САД го поддржуваат украинскиот народ, кој ја гледа својата иднина во Европа

А1 On - 05.12.2013

САД го поддржуваат украинскиот народ, кој ја гледа својата иднина во Европа, изјави денеска на конференцијата на ОБСЕ во Киев американскиот заменик државен секретар за европски и азиски прашања ...

СЕ формира панел за истрага на насилството на протестите во Киев

А1 On - 05.12.2013

Советот на Европа (СЕ) соопшти денеска дека украинската Влада и лидерите на опозицијата го прифатиле предлогот да формираат панел на кој ќе биде истражено минатонеделното насилство врз демонстрантите ...

Викторија Нуланд: САД го поддржуваат украинскиот народ

+инфо - 05.12.2013

САД го поддржуваат украинскиот народ, кој ја гледа својата иднина во Европа, изјави денеска на конференцијата на ОБСЕ во Киев американскиот заменик државен секретар за европски и азиски прашања ...

СЕ формира панел за истрага на насилството на протестите во Киев

+инфо - 05.12.2013

Советот на Европа (СЕ) соопшти денеска дека украинската Влада и лидерите на опозицијата го прифатиле предлогот да формираат панел на кој ќе биде истражено минатонеделното насилство врз демонстрантите ...

Војна низ улиците во Киев (ВИДЕО)

Вечер - 05.12.2013

Откако демонстрантите во Киев го нападнаа седиштето на претседателот Јанукович и сакаат со булдожер да поминат преку полицискиот кордон, полицијата возврати со голема сила и брзина, удирајќи по сите ...

Вестервеле во Киев

Канал5 - 05.12.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле, кој е во Киев на средба на ОБСЕ, ги посети антивладините демонстранти на плоштадот независност во главниот град на Украина, пренесуваат ...

Шокантно видео: Полицијата удира по се што ќе стигне – Тотален хаос на улиците во Киев

МК News - 05.12.2013

Откако демонстрантите во Киев го нападнаа седиштето на претседателот Јанукович и сакаат со булдожер да поминат преку полицискиот кордон, полицијата возврати со голема сила и брзина, удирајќи по сите ...

Видео: Украински полицајци брутално тепаат демонстрант!

Канал5 - 05.12.2013

Една украинска телевизија објави снимка од која се гледа колку брутално тамошната полиција ги тепа демонстрантите. Снимката била направена минатата недела во една од улиците на Киев.

(Видео): Брутално однесувања на полицијата во Киев кон демонстрантите

Локално - 05.12.2013

Телеизија во Киев, снимила видео на кое јасно се гледа бруталното однесување на полицијата кон ...

СЕ формира панел за истрага на насилството на протестите во Киев

Канал5 - 05.12.2013

Советот на Европа (СЕ) соопшти денеска дека украинската Влада и лидерите на опозицијата го прифатиле предлогот да формираат панел на кој ќе биде истражено минатонеделното насилство врз демонстрантите ...

"Взглјад": Ерата на себичноста

Точка - 05.12.2013

Додека демонстрантите во Киев бараат начин да влезат во Европската унија, "Европејците" што веќе се дел од неа се прашуваат како да излезат од европското семејство, пишува "Взглјад".

Тројца претседатели го поддржаа бунтот во Украина

Точка - 05.12.2013

Тројца поранешни претседатели на Украина изразија поддршка кон масовните протести, што настанаа поради одбивањето на украинската Влада да потпише договор за асоцијација со Европската унија, пренесува ...

При протестите во Киев исчезнати најмалку 35 лица

Точка - 05.12.2013

Над 35 лица се исчезнати по ноќта на 30 ноември , кога власта во Украина ги нападнаа демонстрантите на плоштадот "Независност" во Киев. Девет демонстранти се во притвор наа два месеца, а неколку луѓе ...

Викторија Нуланд: САД го поддржуваат украинскиот народ, кој ја гледа својата иднина во Европа

Бриф - 05.12.2013

САД го поддржуваат украинскиот народ, кој ја гледа својата иднина во Европа, изјави денеска на конференцијата на ОБСЕ во Киев американскиот заменик државен секретар за европски и азиски прашања ...

НУЛАНД: САД го поддржуваат украинскиот народ

Телеграф - 05.12.2013

Ние сме со украинскиот народ, кој ја гледа својата иднина во Европа. Сега е моментот Украина да им се посвети на стремежите на народот или да го разочара, изјави Викторија Нуланд САД го поддржуваат ...

Нуланд: САД на страната на Украинците кои се за евроинтеграции

Точка - 05.12.2013

Соединетите Американски Држави се на страната на оние Украинци кои протестираат за евроинтеграциите, а владата во Киев би требало да обрне внимание на желбите на својот народ, изјавила денеска ...

САД ги поддржаа украинските протести

Точка - 05.12.2013

САД ги поддржуваат украинските демонстранти и нивната иднина во Европа, а Владата треба да ги слуша аспирациите на народот, изјавил висок дипломат во Киев, пренесе "Франс прес".

СЕ формира панел за истрага на насилството на протестите во Киев

Телеграф - 05.12.2013

На панелот ќе учествуваат по еден член од Владата и од опозицијата, додека третиот член ќе го именува СЕ Советот на Европа (СЕ) соопшти денеска дека украинската Влада и лидерите на опозицијата го ...

Шокантна снимка: Украински полицајци брутално тепаат демонстранти

Точка - 05.12.2013

На една од најпознатите украински телевизии синоќа била емитувана видео снимка на која може да се види како полицијата брутално ги тепа демонстрантите.

„Взглјад“: Ерата на себичноста

Нетпрес - 05.12.2013

Додека демонстрантите во Киев бараат начин да влезат во Европската унија, „Европејците“ што веќе се дел од неа се прашуваат како да излезат од европското семејство, пишува „Взглјад“.

Тројца претседатели го поддржаа бунтот во Украина

Нетпрес - 05.12.2013

Тројца поранешни претседатели на Украина изразија поддршка кон масовните протести, што настанаа поради одбивањето на украинската Влада да потпише договор за асоцијација со Европската унија, пренесува ...

При протестите во Киев исчезнати најмалку 35 лица

Нетпрес - 05.12.2013

Над 35 лица се исчезнати по ноќта на 30 ноември , кога власта во Украина ги нападнаа демонстрантите на плоштадот „Независност “ во Киев . Девет демонстранти се во притвор наа два месеца, а неколку ...

Нуланд: САД на страната на Украинците кои се за евроинтеграции

Нетпрес - 05.12.2013

Соединетите Американски Држави се на страната на оние Украинци кои протестираат за евроинтеграциите, а владата во Киев би требало да обрне внимание на желбите на својот народ, изјавила денеска ...

САД ги поддржаа украинските протести

Нетпрес - 05.12.2013

САД ги поддржуваат украинските демонстранти и нивната иднина во Европа, а Владата треба да ги слуша аспирациите на народот, изјавил висок дипломат во Киев, пренесе „Франс прес“.

Погледнете како полицијата брутално ги тепа демонстрантите! (ВИДЕО)

Sky - 05.12.2013

Протестите во Киев траат веќе со денови, а десетици илјади луѓе декој ден поставуваат барикади и ја блокираат зградата на владата, со што покажуваат дека се решени да истраат во барањата за смена на ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Полицијата брутално тепа демонстрант во Украина!

Курир - 05.12.2013

Една украинска телевизија објави снимка од која се гледа колку брутално тамошната полиција ги тепа демонстрантите. Снимката била направена минатата недела во една од улиците на Киев.

(ВИДЕО) Војна на улиците во Киев - полицијата удира кај ќе стигне!

Falanga - 05.12.2013

Демонстрантите во Киев го нападнаа седиштето на претседателот Јанукович. Откако демонстрантите во Киев го нападнаа седиштето на претседателот Јанукович и сакаа со булдожер да поминат преку ...

Украинските граѓани посилни од очекувањата

Deutsche Welle - 04.12.2013

Масовните протести во Украина ги изненадија политичарите како на Истокот така и на Западот. Останува надежта за приближување на Украина кон ЕУ. Атмосферата во Украина е тензична.

Украинското Главно обвинителство сака да знае кои студенти учествувале во антивладините протести

24 Вести - 04.12.2013

Украинското Главно обвинителство побара од ректоратот на Киевскиот универзитет да достави список на студенти, кои учествувале во проевропските антивладини протести, објави „Украинска правда“.

Повеќе илјади демонстранти продолжуваат со протестите во Киев

24 Вести - 04.12.2013

Повеќе илјади проевропски демонстранти ги продолжија денеска протестите на Плоштадот на независноста во Киев, како и окупацијата на главните владини згради поради одлуката на властите да се откажат ...

Вестервеле: Вратите на ЕУ остануваат отворени за Украина

24 Вести - 04.12.2013

Вратите на ЕУ остануваат отворени за Украина, изјави денеска во Киев германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле по средбата со претставници на проевропската опозиција.

Украина: Поранешните претседатели ги поддржуваат масовните протести

Нова ТВ - 04.12.2013

Тројца поранешни пост-советски претседатели ја дадоа својата поддршка на демонстрантите кои протестираат против украинската Влада. Леонид Кравчук, Леонид Кучма и Виктор Јушченко изразија ...

Протестите се интензивираат - јануковиќ во шестдневна посета на Кина

Телма - 04.12.2013

Лидерите на украинската опозиција порачаа денеска дека анти-владините протести ќе продолжат со засилено темпо во наредниот период, најавувајќи нивно проширување и во другите градови на државата.

Украински полицијци од Крим прекомандувани во Киев

А1 On - 04.12.2013

Внатрешните сили на украинското Министерство за внатрешни работи, стационирани на Крим се прекомандувани во Киев, соопшти шефот на Кримската управа на командата на внатрешните војски Николај Белан.

Украинското обвинителство сака да знае кои студенти учествувале во антивладините протести

А1 On - 04.12.2013

Украинското Главно обвинителство побара од ректоратот на Киевскиот универзитет да достави список на студенти, кои учествувале во проевропските антивладини протести, објави „Украинска правда“.

НАТО апелира украинската влада да го послуша народот

А1 On - 04.12.2013

Државите-членки на НАТО апелираат украинската влада и опозиција со преговори да ја решат политичката криза и ја осудија претераната употреба на полициската сила.

Поранешни украински претседатели со поддршка за протестите

А1 On - 04.12.2013

Тројца поранешни украински претседатели изразија денеска поддршка за протестите кои почнаа по одбивањето на претседателот Јанукович да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ.

Поранешни украински претседатели со поддршка на протестите

Алфа - 04.12.2013

Тројца поранешни украински претседатели изразија денеска поддршка за протестите кои почнаа по одбивањето на претседателот Јанукович да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ.

Вестервеле: Вратите на ЕУ остануваат отворени за Украина

А1 On - 04.12.2013

Вратите на ЕУ остануваат отворени за Украина, изјави денеска во Киев германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле по средбата со претставници на проевропската опозиција.

Вестервеле: Вратите на ЕУ остануваат отворени за Украина

Алфа - 04.12.2013

Вратите на ЕУ остануваат отворени за Украина, изјави денеска во Киев германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле по средбата со претставници на проевропската опозиција.

Украински полицајци од Крим прекомандувани во Киев

+инфо - 04.12.2013

Внатрешните сили на украинското Министерство за внатрешни работи, стационирани на Крим се прекомандувани во Киев, соопшти шефот на Кримската управа на командата на внатрешните војски Николај Белан.

Украинското обвинителство сака да знае кои студенти учествувале во антивладините протести

+инфо - 04.12.2013

Украинското Главно обвинителство побара од ректоратот на Киевскиот универзитет да достави список на студенти, кои учествувале во проевропските антивладини протести, објави „Украинска правда“.

Повеќе илјади демонстранти продолжуваат со протестите во Киев

+инфо - 04.12.2013

Повеќе илјади проевропски демонстранти ги продолжија денеска протестите на Плоштадот на независноста во Киев, како и окупацијата на главните владини згради поради одлуката на властите да се откажат ...

Вестервеле: Вратите на ЕУ остануваат отворени за Украина

+инфо - 04.12.2013

Вратите на ЕУ остануваат отворени за Украина, изјави денеска во Киев германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле по средбата со претставници на проевропската опозиција.

Германскиот министер за надворешни работи се сретна со демонстрантите во Киев

+инфо - 04.12.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, кој е во Киев на средба на ОБСЕ, ги посети антивладините демонстранти на Плоштадот независност во главниот град на Украина, пренесува ...

Украинската полиција го засилува присуството во Киев

Либертас - 04.12.2013

Внатрешните сили на украинското Министерство за внатрешни работи, стационирани на Крим се прекомандувани во Киев, соопшти шефот на Кримската управа на командата на внатрешните војски Николај Белан.

Демонстрантите бараат оставка од украинскиот премиер

Канал5 - 04.12.2013

Министрите за одбрана на земјите - членки на НАТО побараа од властите во Украина, како земја претседавач со ОБСЕ да престане со употреба на сила и да не го попречува правото на граѓаните на собири и ...

Украински полицијци од Крим прекомандувани во Киев

Сител - 04.12.2013

Внатрешните сили на украинското Министерство за внатрешни работи, стационирани на Крим се прекомандувани во Киев, соопшти шефот на Кримската управа на командата на внатрешните војски Николај Белан.

ВИДЕО: Тотална војна на улиците во Киев - полицијата удира по се што ќе стигне!

Сител - 04.12.2013

Откако демонстрантите во Киев го нападнаа седиштето на претседателот Јанукович и сакаат со булдожер да поминат преку полицискиот кордон, полицијата возврати со голема сила и брзина, удирајќи по сите ...

Украински полицајци од Крим прекoмандувани во Киев

Телеграф - 04.12.2013

Главната управа на внатрешните сили информира дека со оваа одлука не се прекршени законите за полицијата и дека внатрешните војски „не учествуваат во растурање на протестите, туку само формираат жив ...

Украински полицијци од Крим прекимандувани во Киев

Бриф - 04.12.2013

Внатрешните сили на украинското Министерство за внатрешни работи, стационирани на Крим се прекомандувани во Киев, соопшти шефот на Кримската управа на командата на внатрешните војски Николај Белан.

Полицијата спречи нова блокада на зградата на украинската Влада

Точка - 04.12.2013

Неколку стотини демонстранти утрово се обиделе да го блокираат седиштето на Владата на Украина во Киев, но во тој обид ги спречила полицијата. Мал број демонстранти, кои останаа на централниот ...

Украинското Главно обвинителство сака да знае кои студенти учествувале во антивладините протести

Бриф - 04.12.2013

Украинското Главно обвинителство побара од ректоратот на Киевскиот универзитет да достави список на студенти, кои учествувале во проевропските антивладини протести, објави „Украинска правда“.

Украинското обвинителство бара листа на студентите од проевропските протести

Точка - 04.12.2013

Украинското обвинителство побарало од раководството на Киевскиот универзитет, листа на студентите кои можеби учествувале во проевропските антивладини протести, соопшти весникот "Украинска правда".

Поранешни украински претседатели ги поддржуваат протестите

Телеграф - 04.12.2013

Според податоци на украинското министерство за внатрешни работи, на синоќешните протести на плоштадот учествувале 10.000 лица Тројца поранешни украински претседатели денеска изразија поддршка на ...

ВЕСТЕРВЕЛЕ: ЕУ останува отворена за Украина

Телеграф - 04.12.2013

Европските предлози за Украина остануваат во сила, вели германскиот министер за надворешни работи Вратите на ЕУ остануваат отворени за Украина, изјави денеска во Киев германскиот министер за ...

Повеќе илјади демонстранти продолжуваат со протестите во Киев

Бриф - 04.12.2013

Повеќе илјади проевропски демонстранти ги продолжија денеска протестите на Плоштадот на независноста во Киев, како и окупацијата на главните владини згради поради одлуката на властите да се откажат ...

КИЕВ: Илјадници граѓани сè уште протестираат

Телеграф - 04.12.2013

Демонстрантите денеска поставија десетина шатори на плоштадот и го блокираа пристапот од неколку улици Повеќе илјади проевропски демонстранти денеска ги продолжија протестите на Плоштадот на ...

Вестервеле се сретна со демонстрантите на Киев

Телеграф - 04.12.2013

Тој по средбата со демонстрантите изјави дека ЕУ сака да развива се поблиски односи со Украин Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, кој е во Киев на средба на ОБСЕ, ги посети ...

Киев (ВИДЕО): Полицијата жестоко ги нападна демонстрантите

Бриф - 04.12.2013

Повеќе илјади проевропски демонстранти ги продолжија денеска протестите на Плоштадот на независноста во Киев, како и окупацијата на главните владини згради поради одлуката на властите да се откажат ...

Полицијата спречи нова блокада на зградата на украинската Влада

Нетпрес - 04.12.2013

Неколку стотини демонстранти утрово се обиделе да го блокираат седиштето на Владата на Украина во Киев, но во тој обид ги спречила полицијата. Мал број демонстранти, кои останаа на централниот ...

Украинското обвинителство бара листа на студентите од проевропските протести

Нетпрес - 04.12.2013

Украинското обвинителство побарало од раководството на Киевскиот универзитет, листа на студентите кои можеби учествувале во проевропските антивладини протести, соопшти весникот „Украинска правда“.

Киев се врти кон Русија и кон ЕУ?

Економски - 04.12.2013

Околу стотина демонстранти во Киев повторно се обидоа да го блокира седиштето на украинската влада, која би требало да одржи седница. Полицијата ги затвори сите влезови, а демонстрантите останаа да ...

Каква е тактиката на Јанукович?

Deutsche Welle - 03.12.2013

Опозицијата во Украина има намера да издејствува оставка на претседателот Виктор Јанукович и нови избори. Стотици илјади се излезени на улиците на Киев.

Брисел и Москва „спонтано“ расцепија 46 милиони луѓе

Дневник - 03.12.2013

Жана П. Божиновска Елизабета Божиновска Денеска се очекува Врховната рада (парламентот) да одржи седница, на која ќе се расправа за ситуацијата во Украина, но се најавува и гласање за доверба на ...

Портокали во украинскиот булдожер

Дневник - 03.12.2013

Историскиот настан кога Истокот уште еднаш се сретна со Западот, односно кога Европската Унија требаше да потпише трговски договор со Украина требаше да се случи на 29 ноември, што ќе рече на денот ...

Шулц и Баросо го повикаа Киев да ги почитува правата на Украинците

Точка - 03.12.2013

Претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, ги повика украинските власти да ги сослушаат своите граѓани, а не да употребуваат физичка сила врс нив, пренесуваат локалните медиуми.

Русија треба да одлучи како ќе се однесува спрема Киев

Точка - 03.12.2013

Обидите за промена на власта во Украина ја ставаат Русија пред избор, коментира рускиот весник "Взглјад". Москва треба да одлучи како ќе се однесува во сегашната ситуација во Украина.

Нема прогласување на вондредна сосотојба во Украина

Точка - 03.12.2013

Украинските власти не планираат да прогласат вонредна состојба, изјавил министерот за надворешни работи на Украина, Леонид Кожара за време на телефонскиот разговор со својот полски колега Радослав ...

Виктор Јушченко повика на дијалог меѓу власта и опозицијата во Украина

Точка - 03.12.2013

Поранешниот претседател на Украина, Виктор Јушченко изјави дека сегашните украински власти имаат само неколку дена, за да го запрат зголемувањето на тензиите во земјата, пренесуваат локалните медиуми.

Украинскиот Парламент денес ќе го разгледа гласањето недоверба на Владата

Таратур - 03.12.2013

Портпаролот на Парламентот на Украина Володимир Рибак изјави дека денес пратениците ќе го разгледаат барањето од опозицијата за гласање недоверба на Владата.

Јанукович се согласи дека Киев на преговорите со ЕУ не ги зел предвид интересите на Русија

Руска реч - 03.12.2013

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, изјави дека Русија е во право со тврдењето дека на преговорите за асоцијација Киев не ги зел предвид интересите на Русија.

Шулц и Баросо го повикаа Киев да ги почитува правата на Украинците

Нетпрес - 03.12.2013

Претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, ги повика украинските власти да ги сослушаат своите граѓани, а не да употребуваат физичка сила врс нив, пренесуваат локалните медиуми.

Нема прогласување на вондредна сосотојба во Украина

Нетпрес - 03.12.2013

Украинските власти не планираат да прогласат вонредна состојба, изјавил министерот за надворешни работи на Украина, Леонид Кожара за време на телефонскиот разговор со својот полски колега Радослав ...

Русија треба да одлучи како ќе се однесува спрема Киев

Нетпрес - 03.12.2013

Обидите за промена на власта во Украина ја ставаат Русија пред избор, коментира рускиот весник „Взглјад“. Москва треба да одлучи како ќе се однесува во сегашната ситуација во Украина.

Виктор Јушченко повика на дијалог меѓу власта и опозицијата во Украина

Нетпрес - 03.12.2013

Поранешниот претседател на Украина, Виктор Јушченко изјави дека сегашните украински власти имаат само неколку дена, за да го запрат зголемувањето на тензиите во земјата, пренесуваат локалните медиуми.

Најмалку 10.000 лица протестираат на плоштадот „Независност“ во Киев

Нетпрес - 03.12.2013

Над 10.000 лица продолжуваат да протестираат против владејачката политика на земјата, на плоштадот „Независност“ во Киев, пренесуваат локалните медиуми.

Уапсени деветмина млади на протестите во Киев

Inpress - 03.12.2013

Киев, 3. декември 2013 (ИНПРЕС) Деветмина млади се приведени под сомневање дека учествувале во масовните немири во Киев на 1 декември. - Уапсените се осомничени дека извршиле серизозни злосторства, ...

Хаосот во Киев продолжува, денеска ќе се дебатира за доверба на владата

Економски - 03.12.2013

Претставниците за проевропска интеграција на Украина повторно ја блокираа зградата на Владата во Киев. Околу 5000 демонстранти ноќта ја поминаа на Плоштадот на независноста од каде утрово се упатија ...

Стотици илјади луѓе на демонстрации во Киев

Deutsche Welle - 02.12.2013

Стотици илјади жители на Украина протестираа барајќи да биде соборен претседателот Виктор Јанукович. Во главниот град се одржаа најголемите демонстрации по 2004. година.

Украина меѓу сон и кошмар

Deutsche Welle - 02.12.2013

Украиниците не дозволуваат да бидат замолчени. Ова го покажуваат големите демонстрации во Киев. Сега не се работи само за Европа, туку и за демократијата во Украина, смета Бернд ...

Јанукович бара трговски преговори со ЕУ

Deutsche Welle - 02.12.2013

Украинскиот претседател Јанукович во телефонски разговор со претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Барозо барал да започнат разговори за слободна трговија меѓу Киев и Брисел.

Киев: Група демонстранти се упатија кон зградата на Владата со барање за оставка

24 Вести - 02.12.2013

Група демонстранти изутринава од „Плоштадот на независноста“ во Киев се упатија кон владината зграда со цел да одржат уште еден протест со барање за оставка на украинската Влада.

Украинскиот Парламент утре ќе разгледа гласање недоверба на Владата

24 Вести - 02.12.2013

Портпаролот на Парламентот на Украина Володимир Рибак изјави дека утре пратениците ќе го разгледаат барањето од опозицијата за гласање недоверба на Владата.

Украинците нема да се откажат од европскиот сон?

24 Вести - 02.12.2013

Во Украина се случува судир меѓу народот и репресивната владејачка гарнитура, која со одбивањето на Спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ им ја украде иднината на младите генерации – вака ...

Меркел ја осуди употребата на сила врз демонстрантите во Украина

24 Вести - 02.12.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја осуди употребата на сила врз демонстранти во Украина, изјави нејзиниот портпарол Штефен Зајберт. Меркел го повика украинскиот претседател Виктор Јанукович да ...

Киев:демонстрантите најавуваат продолжување на протестите

Р.С.Европа - 02.12.2013

Демонстрантите во Киев најавуваат продолжување на протестите и денеска со цел да се изнуди оставка на претседателот Виктор Јанукович поради непотпишувањето на договорот со ЕУ.

Блокиран влезот во украинската влада од страна на демонстрантите

Нова ТВ - 02.12.2013

Рано изутрина околу илјада демонстранти ги блокираа влезовите кои водат кон украинската влада во Киев а сите улици што водат зградата беа блокирани од автомобилисти кои се симаптизери на опозицијата.

Во Укрaина од проевропски, антивладини протести

Р.С.Европа - 02.12.2013

Украинската опозиција ги повика приврзаниците да ги продолжат протестите во центарот на Киев. Сега се бара оставка на владата на претседателот Виктор Јанукович поради одбивањето да ја потпише ...

Булдожери, протести и полиција во Украина

Оff.net - 02.12.2013

Сред судирите за време на протестите во Украина, демонстрантите решија да јуришаат на полициските барикади со булдожери. Полицијата одлучи да не отстапува ниту ...

Протестите во Украина продолжуваат

Глас на Америка - 02.12.2013

Околу 100.000 демонстранти бараат оставка на претседателот и владата заради непотпишувањето на пактот со ЕУ Украинските протестанти продолжуваат со анти-владините демонстрации предизвикани од ...

Меркел со осуда за насилствата врз украинските демонстранти

Нова ТВ - 02.12.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел ја осуди употребата на сила врз демонстранти во Украина, изјави нејзиниот портпарол Штефен Зајберт. Меркел го повика украинскиот претседател Виктор Јанукович да ...

Киев: Синоќа хаос, за денес најавен нов

МКД - 02.12.2013

Во Киев синоќа на улиците имало неколку стотици илјади луѓе, и покрај забраната за собирање, а полицијата за разбивање на масовните протести употребила солзавец и шок-бомби, јавува Ројтерс .

Oпозициските демонстранти ја блокира зградата на украинската Влада

Телма - 02.12.2013

Опозициските демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската Влада. На платото пред главниот влез на зградата, како што јави ИТАР-ТАСС, се паркирани 10-тина ...

ФОТО: Ситуацијата во Украина се` уште напната

Утрински - 02.12.2013

Европската унија повика денеска властите во Украина да покажат крајна воздржаност по жестоките судири во викендот меѓу полицијата и демонстрантите кои се незадоволни од Киев за отфрлањето на ...

Украина, демонстранти бараат оставка од владата

Алсат-М - 02.12.2013

Група демонстранти изутринава од „Плоштадот на независноста“ во Киев се упатија кон владината зграда со цел да одржат уште еден протест со барање за оставка на украинската Влада.

Протести пред зградата на Владата во Киев

Алфа - 02.12.2013

Група демонстранти изутринава од „Плоштадот на независноста“ во Киев се упатија кон владината зграда со цел да одржат уште еден протест со барање за оставка на украинската Влада.

ВИДЕО: Крвава ноќ во Киев

А1 On - 02.12.2013

Ноќеска во текот на масовниот проевропски протест во украинската претстолнина Киев, избија повеќе судири, полицијата употреби солзавец и шок бомби, а повеќе од 100 лица се повредени, меѓу кои ...

Демонстрантите го блокираа сообраќајот пред зградата на Владата во Киев

Алфа - 02.12.2013

Опозициските демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската Влада. На платото пред главниот влез на зградата, како што јави ИТАР-ТАСС, се паркирани десетина ...

Група демонстранти се упатија кон Владата во Киев

А1 On - 02.12.2013

Група демонстранти изутринава од „Плоштадот на независноста“ во Киев се упатија кон владината зграда со цел да одржат уште еден протест со барање за оставка на украинската Влада.

Киев: Демонстрантите го блокираа сообраќајот пред Владата

А1 On - 02.12.2013

Демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската Влада. На платото пред главниот влез на зградата, како што јави ИТАР-ТАСС, се паркирани 10-тина автомобили со ...

Украинскиот Парламент утре ќе разгледа гласање недоверба на владата

А1 On - 02.12.2013

Портпаролот на Парламентот на Украина Володимир Рибак изјави дека утре пратениците ќе го разгледаат барањето од опозицијата за гласање недоверба на Владата.

Цела Европа фокусирана на Украина

Н.Македонија - 02.12.2013

Европската унија повика денеска властите во Украина да покажат крајна воздржаност по жестоките судири во викендот меѓу полицијата и демонстрантите кои се незадоволни од Киев за отфрлањето на ...

ЕУ со повик до Киев за максимална воздржаност по судирите

А1 On - 02.12.2013

Европската унија повика денеска властите во Украина да покажат крајна воздржаност по жестоките судири во викендот меѓу полицијата и демонстрантите кои се незадоволни од Киев за отфрлањето на ...

Меркел ја осуди употребата на сила врз демонстрантите во Украина

А1 On - 02.12.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја осуди употребата на сила врз демонстранти во Украина, изјави нејзиниот портпарол Штефен Зајберт. Меркел го повика украинскиот претседател Виктор Јанукович да ...

Чешка загрижена заради насилството врз демонстрантите во Киев

А1 On - 02.12.2013

Чешката дипломатија изрази загриженост по информациите за употреба на насилство против демонстрантите во Украина, јави дописникот на МИА од Прага. Во соопштението на Министерството за надворешни ...

Литванија загрижена поради настаните во Киев

А1 On - 02.12.2013

Литванија, претседавачот со Европска унија, денеска изрази загриженост и побара истрага по повод насилното задушување на проевропските демонстрации во Киев.

Франција и Полска го повикаа Киев да почне дијалог

А1 On - 02.12.2013

Франција и Полска денеска ги осудија насилствата во Украина и го повикаа Киев брзо да почне дијалог, соопшти француското претседателство по телефонски разговор меѓу претседателот Франсоа Оланд и ...

Демонстранти се упатија кон Владата во Киев

+инфо - 02.12.2013

Група демонстранти изутринава од „Плоштадот на независноста“ во Киев се упатија кон владината зграда со цел да одржат уште еден протест со барање за оставка на украинската Влада.

Демонстрантите во Киев го блокираа сообраќајот пред Владата

+инфо - 02.12.2013

Демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската Влада. На платото пред главниот влез на зградата, како што јави ИТАР-ТАСС, се паркирани 10-тина автомобили со ...

Украинскиот Парламент утре ќе разгледа гласање недоверба на владата

+инфо - 02.12.2013

Портпаролот на Парламентот на Украина Володимир Рибак изјави дека утре пратениците ќе го разгледаат барањето од опозицијата за гласање недоверба на Владата.

ЕУ со повик до Киев за максимална воздржаност

+инфо - 02.12.2013

Европската унија повика денеска властите во Украина да покажат крајна воздржаност по жестоките судири во викендот меѓу полицијата и демонстрантите кои се незадоволни од Киев за отфрлањето на ...

Меркел ја осуди употребата на сила врз демонстрантите во Украина

+инфо - 02.12.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел ја осуди употребата на сила врз демонстранти во Украина, изјави нејзиниот портпарол Штефен Зајберт. Меркел го повика украинскиот претседател Виктор Јанукович да ...

Чешка загрижена заради насилството врз демонстрантите во Киев

+инфо - 02.12.2013

Чешката дипломатија изрази загриженост по информациите за употреба на насилство против демонстрантите во Украина, јави дописникот на МИА од Прага. Во соопштението на Министерството за надворешни ...

Литванија загрижена поради настаните во Киев

+инфо - 02.12.2013

Литванија, претседавачот со Европска унија, денеска изрази загриженост и побара истрага по повод насилното задушување на проевропските демонстрации во Киев.

Франција и Полска го повикаа Киев да почне дијалог

+инфо - 02.12.2013

Франција и Полска денеска ги осудија насилствата во Украина и го повикаа Киев брзо да почне дијалог, соопшти француското претседателство по телефонски разговор меѓу претседателот Франсоа Оланд и ...

Група демонстранти се упатија кон зградата на Владата во Киев со барање за оставка

Сител - 02.12.2013

Група демонстранти изутринава од „Плоштадот на независноста“ во Киев се упатија кон владината зграда со цел да одржат уште еден протест со барање за оставка на украинската Влада.

EСКАЛИРААТ СУДИРИТЕ ВО КИЕВ – ДЕМОНСТРАНТИТЕ ВЛЕГУВААТ ВО ИНСТИТУЦИИ (Видео)

МК News - 02.12.2013

Eскалираат тензиите во главниот град на Украина, Киев, каде опозицијата денеска го одржа најмасовниот анти-владин собир на кој присуствувале повеќе од 100.000 лица.

Не престануваат протестите во Киев

Локално - 02.12.2013

Демонстрантите во Киев најавуваат продолжување на протестите и за денеска се со цел изнудување оставка на претседателот Виктор Јанукович. Причината е неговото непотпишувањето на договорот со ЕУ, и ...

Стотици повредени на протестите во Киев

Канал5 - 02.12.2013

Ескалира ситуацијата во Украина. Неколку стотици демонстранти се повредени во синоќешниот, најнасилен, протест од почетокот на демонстрациите во Киев.

Демонстрантите го блокираа сообраќајот пред зградата на Владата во Киев

Сител - 02.12.2013

Опозициските демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската Влада. На платото пред главниот влез на зградата, како што јави ИТАР-ТАСС, се паркирани 10-тина ...

Демонстрантите во Киев го блокираа сообраќајот пред Владата

Локално - 02.12.2013

Опозициските демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската Влада. На платото пред главниот влез на зградата, како што јави ИТАР-ТАСС, се паркирани 10-тина ...

ВИДЕО: И булдожер дел од уличната војна во Киев

Либертас - 02.12.2013

Опозициските демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската Влада. На платото пред главниот влез на зградата, како што јави ИТАР-ТАСС, се паркирани 10-тина ...

Продолжуваат протестите во Киев

МРТ - 02.12.2013

По синоќешниот масовен проевропски протест во Киев, во текот на којшто се случија неколку судири со полицијата, повредени беа повеќе од 100 лица, вклучувајќи и полицајци и новинари.

(ВИДЕО) Падна крв на улиците во Киев,тепаа демонстрантите-тепаше полицијата

Локално - 02.12.2013

Ноќеска во Киев, избија повеќе судири меѓу демонстрантите и полицијата употреби солзавец и шок бомби. Повеќе од 100 лица се повредени, меѓу кои полицајци и новинари.

ЕУ со повик до Киев за максимална воздржаност по судирите од викендот

Сител - 02.12.2013

Европската унија повика денеска властите во Украина да покажат крајна воздржаност по жестоките судири во викендот меѓу полицијата и демонстрантите кои се незадоволни од Киев за отфрлањето на ...

Литванија загрижена поради настаните во Киев

Канал5 - 02.12.2013

Литванија, претседавачот со Европска унија, денеска изрази загриженост и побара истрага по повод насилното задушување на проевропските демонстрации во Киев.

Војна по улиците на Киев: Полицискиот кордон разбиван со багер!

Вечер - 02.12.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе порача преку својот Твитер профил дека властите и опозицијата во Украина треба итно да почнат дијалог. Засега властите демантираат дека сакаат да воведат ...

Група демонстранти се упатија кон зградата на Владата во Киев

Телеграф - 02.12.2013

Полицијата ги повика демонстрантите да ги напуштат зградите на градскиот совет и сојузот на синдикатите, во кои тие влегоа Група демонстранти утринава од „Плоштадот на независноста“ во Киев се ...

Група демонстранти се упатија кон зградата на Владата во Киев со барање за оставка

Бриф - 02.12.2013

Група демонстранти изутринава од „Плоштадот на независноста“ во Киев се упатија кон владината зграда со цел да одржат уште еден протест со барање за оставка на украинската Влада.

Поддржувачите на евроинтеграцијата во Украина започнуваат со генерален штрајк

Точка - 02.12.2013

Поддржувачите на евроинтеграцијата на Украина од денеска започнаа генерален штрајк и ја блокираа владината зграда во Киев, откако во неделата над 100 илјади лица учествуваа во протестите со апели до ...

Украина: Судири, солзавец и шок бомби

Точка - 02.12.2013

Во украинската престолнина Киев, и покрај забраните за собири, и синоќа бил одржан масовен проевропски протест. Во текот на демонстрациите избиле и неколку судири, па полицијата употребила солзавец и ...

Демонстрантите го блокираа сообраќајот пред зградата на Владата во Киев

Бриф - 02.12.2013

Опозициските демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската Влада. На платото пред главниот влез на зградата, како што јави ИТАР-ТАСС, се паркирани 10-тина ...

Украинските државни службеници не можат да стигнат до своите работни места

Точка - 02.12.2013

Вработените на украинскиот министерски совет не можат да стигнат до своите работни места поради блокадата на зградата, од страна на демонстранти во Киев, пренесе "ИТАР-ТАСС".

УКРАИНА: Демонстрантите го блокираа сообраќајот пред зградата на Владата

Телеграф - 02.12.2013

Некои од вработените во владините институции биле информирани од своите претпоставени дека „денеска не се работи“ Демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската ...

Илјадници демонстранти пред Владата во Киев

Точка - 02.12.2013

Илјадници поддржувачи на европската интеграција на Украина ја опколија утринава зградата на владата во Киев и покрај забраната на киевскиот Окружен административен суд, за спроведување на протестите ...

Вестервеле: Срцето на украинскиот народ бие со ритамот на Европа

Точка - 02.12.2013

"Масовните антивладини демонстрации во Киев покажуваат дека „срцето на украинскиот народ бие со ритамот на Европа", изјавил денеска германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, цитиран ...

Украинскиот Парламент утре ќе разгледа гласање недоверба на Владата

Бриф - 02.12.2013

Портпаролот на Парламентот на Украина Володимир Рибак изјави дека утре пратениците ќе го разгледаат барањето од опозицијата за гласање недоверба на Владата.

Меркел го повика украинскиот претседател да се воздржи од употреба на сила против демонстрантите

Точка - 02.12.2013

Канцеларката на Германија Ангела Меркел, го повика украинското раководство да се воздржи од употреба на сила против демонстрантите, соопшти портпаролот на германската влада Штефан Заијберт, ...

Украинскиот парламент утре ќе разгледува гласање недоверба на владата

Телеграф - 02.12.2013

Претседателот Јануковиќ ќе ја поддржи одлуката што ќе ја донесе парламентот Портпаролот на парламентот на Украина, Володимир Рибак, изјави дека утре пратениците ќе го разгледаат барањето од ...

ЕУ со повик до Киев за максимална воздржаност по судирите од викендот

Бриф - 02.12.2013

Европската унија повика денеска властите во Украина да покажат крајна воздржаност по жестоките судири во викендот меѓу полицијата и демонстрантите кои се незадоволни од Киев за отфрлањето на ...

ЕУ: Повик до Киев за максимална воздржаност по судирите викендов

Телеграф - 02.12.2013

Според претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, украинските државни власти не само што ги игнорираат барањата на многу свои сограѓани туку и ги задушуваат со пендреци и солзавец Европската ...

Чешка загрижена заради насилството врз демонстрантите во Киев

Бриф - 02.12.2013

Чешката дипломатија изрази загриженост по информациите за употреба на насилство против демонстрантите во Украина, јави дописникот на МИА од Прага. Во соопштението на Министерството за надворешни ...

Меркел ги осуди насилствата врз демонстрантите во Украина

Телеграф - 02.12.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле изјави дека илјадниците демонстранти во Украина се впечатлив доказ за поддршка на ЕУ Германската канцеларка Ангела Меркел ја осуди употребата на сила ...

Чешка загрижена поради насилството врз демонстрантите во Киев

Телеграф - 02.12.2013

Забележавме дека претседателот Виктор Јанукович последователно се дистанцира од насилната интервенција. Се надеваме дека тоа го мислеше сериозно и дека владините структури понатаму ќе постапуваат ...

ЛИТВАНИЈА: Мора да се најде решение во Киев

Телеграф - 02.12.2013

Министерството за надворешни работи на Литванија во денешното соопштени изрази загриженост поради насилното растурање на саботните мирни демонстрации на Плоштадот на независност во Киев Литванија, ...

53 демонстранти и 15 полицајци повредени во најмасовните протести во Украина по Портокаловата револуција

Република - 02.12.2013

53 демонстранти и 15 полицајци се повредени во судирите што се случија вчера за време на протестите на опозицијата во центарот на Киев, пренесува Ројтерс.

Големите демонстрации во Украина низ фотографии

Република - 02.12.2013

На вчерашните демонстрации на опозицијата во центарот на Киев на кој присуствуваа повеќе од 350.000 луѓе биле повредени 53 демонстранти и 15 полицајци .

Киев: Демонстрантите се упатија кон владата, бараат нејзина оставка

Курир - 02.12.2013

Група демонстранти изутринава од „Плоштадот на независноста“ во Киев се упатија кон владината зграда со цел да одржат уште еден протест со барање за оставка на украинската Влада.

Поддржувачите на евроинтеграцијата во Украина започнуваат со генерален штрајк

Нетпрес - 02.12.2013

Поддржувачите на евроинтеграцијата на Украина од денеска започнаа генерален штрајк и ја блокираа владината зграда во Киев, откако во неделата над 100 илјади лица учествуваа во протестите со апели до ...

Жестоко во Киев: Украинските демонстранти со булдожер тргнаа на полицајците

Таратур - 02.12.2013

Голем број полицајци беа повредени во судирите со опозициските протестанти кои вчера во Киев и со булдожер тргнаа кон полицајците за да го пробијат полицискиот кордон.

Пекол во Киев: 350 000 демонстранти, солзавец и шок бомби!

Попара - 02.12.2013

Во Киев и покрај забраната за јавно собирање сеуште трае масовниот проевропски протест, во текот на кој се случија неколку конфликти, полицијата употреби солзавец и шок бомби, а повеќе од 100 лица ...

Украина: Судири, солзавец и шок бомби

Нетпрес - 02.12.2013

Во украинската престолнина Киев, и покрај забраните за собири, и синоќа бил одржан масовен проевропски протест. Во текот на демонстрациите избиле и неколку судири, па полицијата употребила солзавец и ...

Украинските државни службеници не можат да стигнат до своите работни места

Нетпрес - 02.12.2013

Вработените на украинскиот министерски совет не можат да стигнат до своите работни места поради блокадата на зградата, од страна на демонстранти во Киев, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Проевропските демонстранти во Украина ја блокираа зградата на владата

Хајд Парк - 02.12.2013

Околу илјада демонстранти ја блокираа во понеделникот главната зграда на украинската влада во Киев противејќи се на одлуката на претседателот Виктор Јанукович да се откаже од интеграциите во ЕУ и да ...

Протести во Киев - демонстрантите го блокираа собраќајот пред украинската Влада

Press24 - 02.12.2013

Демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на Владата во Украина. Како што јави ИТАР-ТАСС на платото пред главниот влез на зградата се паркирани 10-тина автомобили со ...

ФОТО: Насилство низ улиците на Украина, Кличко повикува на оставки од претседателот и владата

Курир - 02.12.2013

Протестите во Украина станаа крвави и насилни, а демонстрантите и со булдожер се обидоа да се борат против полицијата. Здравствените власти во Киев соопштија дека бројот на повредените достигнал 165 ...

Блокиран сообраќајот пред Владата во Киев од страна на демонстрантите

Курир - 02.12.2013

Опозициските демонстрантите во Киев денеска го блокираа сообраќајот пред зградата на украинската Влада. На платото пред главниот влез на зградата, како што јави ИТАР-ТАСС, се паркирани 10-тина ...

Протести во Украина- блокиран влезот на украинската Влада

Sky - 02.12.2013

Блокирани влезовите кои водат кон Владата на Украина во Киев. Околку илјада демонстранти и симпатизери на опозицијата ги блокираа улиците, кои ноќта ја поминаа под отворено небо, а утрово се ...

Проевропските демонстранти во Украина ја блокираа зградата на владата

Portal - 02.12.2013

Околу илјада демонстранти ја блокираа во понеделникот главната зграда на украинската влада во Киев противејќи се на одлуката на претседателот Виктор Јанукович да се откаже од интеграциите во ЕУ и да ...

ФОТО: Украина на нозе - крвави протести низ улиците на Киев

Press24 - 02.12.2013

Крвави протести во Украина. Демонстрантите се обидоа со булдужер да се борат против полицијата. Како што соопштиле властите во Киев бројот на повредените достиганал до 165 лица.

ФОТО: Илјадници демонстранти пред Владата во Киев

Нетпрес - 02.12.2013

Илјадници поддржувачи на европската интеграција на Украина ја опколија утринава зградата на владата во Киев и покрај забраната на киевскиот Окружен административен суд, за спроведување на протестите ...

Вестервеле: Срцето на украинскиот народ бие со ритамот на Европа

Нетпрес - 02.12.2013

Масовните антивладини демонстрации во Киев покажуваат дека „срцето на украинскиот народ бие со ритамот на Европа“, изјавил денеска германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, цитиран ...

Меркел го повика украинскиот претседател да се воздржи од употреба на сила против демонстрантите

Нетпрес - 02.12.2013

Канцеларката на Германија Ангела Меркел, го повика украинското раководство да се воздржи од употреба на сила против демонстрантите, соопшти портпаролот на германската влада Штефан Заијберт, ...

Блокирана зградата на владата во Киев

Фама - 02.12.2013

Околу 1.000 демонстранти, кои бараат оставка од владата на Јанукович и избори, го блокираа седиштето на владата и околните улици, не дозволувајќи им на вработените да влезат во зградата.

Повредени 46 новинари во протестите во Киев

Portal - 02.12.2013

Десетици новинари коишто ги следат антивладините протести се повредни при судирот меѓу демонстрантите и полицијата коишто избувнаа при обидот да ги растераат демонстрантите, објавија во понеделникот ...

Проевропските демонстранти во Украина ја блокираа зградата на владата

Макфакс - 02.12.2013

Околу илјада демонстранти ја блокираа во понеделникот главната зграда на украинската влада во Киев противејќи се на одлуката на претседателот Виктор Јанукович да се откаже од интеграциите во ЕУ и да ...

Повредени 46 новинари на протестите во Киев

Макфакс - 02.12.2013

Десетици новинари коишто ги следат антивладините протести се повредни при судирот меѓу демонстрантите и полицијата коишто избувнаа при обидот да ги растераат демонстрантите, објавија во понеделникот ...

Демонстрантите го блокираа пристапот до зградата на владата во Киев

Inpress - 02.12.2013

Киев, 2. декември 2013 (ИНПРЕС) Над 1.000 демонстранти го блокираа утринава пристапот до зградата на украинската влада во центарот на Киев. Тие сакаат да ја принудат власта да поднесе оставка.

Украинскиот Парламент утре ќе разгледа гласање недоверба на Владата

Денешен - 02.12.2013

Портпаролот на Парламентот на Украина Володимир Рибак изјави дека утре пратениците ќе го разгледаат барањето од опозицијата за гласање недоверба на Владата.

Меркел ја осуди употребата на сила врз демонстрантите во Украина

Денешен - 02.12.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја осуди употребата на сила врз демонстранти во Украина, изјави нејзиниот портпарол Штефен Зајберт. Меркел го повика украинскиот претседател Виктор Јанукович да ...