TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ременски до Џафери: Пратениците добиваат закани по својот живот, да го известите МВР

ТВ21 - 14.10.2018

Пратеничката Фросина Ташевска-Ременски му испрати писмено барање на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со кое го известува дека пратениците, но и нивните семејства, повеќе од една година се соочуваат со сериозни закани и линчувања, поради ...

За утре закажана пленарна седница за уставни измени – власта и опозцијата со непроменти позиции

24 Вести - 14.10.2018

Уставни измени или предвремени парламентарни избори? Дали пратениците од опозицијата ќе гласаат за отварање на Уставот или ќе влезат во трка на предвремени парламентарни избори. Од владејачкото мнозинство повикуваат на единство, од опозицијата ...

Николова: Апелирам до сите пратеници, да гласаме за уставните измени и да обезбедиме иднина во ЕУ и НАТО (ВИДЕО)

Стандард - 14.10.2018

„Исправени сме пред мошне значајна, историска одлука за сите наши граѓани и нашата држава”, изјави денеска Јулијана Николова, пратеничка од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и ...

Ременски со итно барање до Џафери: Известете го МВР, пратениците добиваат закани по живот

Press24 - 14.10.2018

Пратеничката од редовите на СДСМ и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски, му пиша итно барање на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, барајќи да го извести МВР за да се реагира по заканите кои ги добиваат пратениците и истите ...

Ременски со писмо до Талат Џафери: Пратениците добиваат закани по својот живот, да го известите МВР!

iPortal - 14.10.2018

Пратеничката Фросина Ташевска-Ременски му испрати писмено барање на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со кое го известува дека пратениците, но и нивните семејства, повеќе од една година се соочуваат со сериозни закани и линчувања, поради ...

За сериозни закани Ременски со писмо бара заштита од Талат Џафери

Вечер Прес - 14.10.2018

Пратеничката Фросина Ташевска-Ременски му испрати писмено барање на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со кое го известува дека пратениците, но и нивните семејства, повеќе од една година се соочуваат со сериозни закани и линчувања, поради ...

Заев во паника, 10 пратеници нема да ги гласаат уставните измени!

Република - 14.10.2018

Утре на пленарната седница за почеток на постапката за уставни измени Заев не само што нема да има 81 пратеник во поддршка за 2/3 мнозинство, туку извесно е дека ќе нема ни 61 пратеник кои ќе гласаат “За.

Ременски со итно барање до Џафери: Известете го МВР, пратениците добиваат закани по живот!

Пулс24 - 14.10.2018

Фросина Ременски, пратеничка од редовите на СДСМ и потпретседателка на Собранието, му напиша итно барање на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со барање да го извести МВР за да се реагира по заканите кои ги добиваат пратениците и истите да ...

Ременски со писмо бара заштита од Талат Џафери

Фактор - 14.10.2018

Пратеничката Фросина Ташевска-Ременски му испрати писмено барање на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со кое го известува дека пратениците, но и нивните семејства, повеќе од една година се соочуваат со сериозни закани и линчувања, поради ...

Ременски до Џафери: Пратениците добиваат закани по својот живот, да го известите МВР!

Фокус - 13.10.2018

Пратеничката Фросина Ташевска-Ременски му испрати писмено барање на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со кое го известува дека пратениците, но и нивните семејства, повеќе од една година се соочуваат со сериозни закани и линчувања, поради ...

Заев очекува поддршка,Мицкоски оди на избори - Во „Белата палата“ синоќа одбиен предлог за опозициска интервенција во ...

24 Вести - 13.10.2018

Во предвечерието на денот Д за уставните измени во Собранието, власта и опозицијата закопани во своите ровови, а мнозинството неизвесно. Власта и денеска со повик пратениците да гласаат за уставните измени, опозицијата пак децидна – уставните измени ...

Ременски со итно барање до Џафери: Известете го МВР, пратениците добиваат закани по живот!

+инфо - 13.10.2018

Пратеничката од редовите на СДСМ и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски, му пиша итно барање на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, барајќи да го извести МВР за да се реагира по заканите кои ги добиваат пратениците и истите ...

Со 10 гласа „ЗА“ собраниската комисија изгласа отпочнување измени на Уставот

Таратур - 13.10.2018

Собраниската комисија за уставни прашања со 10 гласа ЗА и 7 гласа против изгласа отпочнување на измени на уставот и му предложи на Собранието да пристапи кон отворање на Уставот на РМ за владиниот предлог составен од четири амандмани.

Ременски со итно барање до Џафери: Известете го МВР, пратениците добиваат закани по живот!

Локално - 13.10.2018

Пратеничката од редовите на СДСМ и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски, му пиша итно барање на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, барајќи да го извести МВР за да се реагира по заканите кои ги добиваат пратениците и истите ...

Димитров: Јас сум син на дете бегалец, наша обврска е да ставиме точка на овој проблем (видео)

AKO - 13.10.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на расправата во Комисијата за уставни прашања порача дека имаме историска одговорност да го поддржиме овој процес. ,,Но имаме должност и да запамтиме дека отфрлањето на клучот кој води кон ...

Собраниската уставна комисија изгласа да се почне со измени на Уставот

24 Вести - 12.10.2018

Со 10 гласа ЗА и 7 гласа против Комисијата му предложи на Собранието да пристапи кон отворање на Уставот на РМ за владиниот предлог составен од четири амандмани. Премиерот Зоран Заев вели дека повеќе од 25 пратеници од опозицијата се свесни дека ...

Заев апелира до пратениците да се сподели одговороноста за влез во ЕУ и НАТО

Канал5 - 12.10.2018

Во собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изјаде консензус и единство за прашањето поврзано со влез во ЕУ и НАТО.

Премиерот Заев: Не сме далеку, размислете што може да нѐ сплоти и да ја преземеме одговорноста за Македонија во ЕУ и ...

ТВ21 - 12.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се обрати пред Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија и на денешното продолжение на седницата, каде е во тек дебата за Предлогот за пристапување кон измени на ...

Заев до опозицијата: Не сме далеку, размислете што може да нѐ сплоти и да ја преземеме одговорноста за Македонија во ЕУ ...

Канал5 - 12.10.2018

Премиерот Зоран Заев се обрати пред Комисијата за уставни прашања во Собранието и на денешното продолжение на седницата, во дебатата за Предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија.

Продолжува расправата за предлогот за измена на Уставот во комисијата за уставни прашања, в понеделник седница за ...

Сакам да кажам - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денес во 14 часот треба да ја продолжи расправата по Предлог за пристапување кон измена на Уставот. Се очекува расправата да заврши денес, а пленарната собраниска седница на која треба да се изјаснат ...

Повеќе од 25 пратеници на опозицијата се свесни дека треба да понесат одговорност, рече Заев на крајот од комисиската ...

Сакам да кажам - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања со 10 гласа „за“ и 7 „против“ донесе заклучок со кој го поддржа Владиниот предлог за пристапување кон промена на Уставот во врска со Договорот за името со Грција и Собранието да пристапи кон гласање на ...

Заев во обид да ја убеди опозицијата, опозицијата е за НАТО и ЕУ, но против договорот со Грција

ТВ21 - 12.10.2018

Заврши седницата на Комисијата за Уставни прашања. Со 10 гласа за и седум против, усвоена е потребата за Уставни измени. Комисијата ја задолжи владата, во рок од 15 дена да состави предлог текст за Уставните амандмани.

Српските пратеници во иднина не ќе можат да преминуваат во други партии

Алфа - 12.10.2018

Доколку бидат прифатени предложените измени на Деловникот за работа на српското Народно собрание, пратениците во иднина не ќе можат да преминуваат од една во друга пратеничка група, а доколку сепак решат да ги напуштат своите партии ќе мора да ...

Комисијата за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени

Нетпрес - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања со 10 гласа „за“ и 7 „против“ донесе заклучок со кој го поддржа Владиниот предлог за пристапување кон промена на Уставот во врска со Договорот за името со Грција и Собранието да пристапи кон гласање на ...

Српските пратеници веќе нема да менуваат партии

Независен - 12.10.2018

Доколку бидат прифатени предложените измени на Деловникот за работа на српското Народно собрание, пратениците во иднина не ќе можат да преминуваат од една во друга пратеничка група, а доколку сепак решат да ги напуштат своите партии ќе мора да ...

Стевананџија: Што побргу одиме на избори, тоа подобро

+инфо - 12.10.2018

Ниту еден од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, нема да гласа за да го поддржи Договорот, тврдеше пратеникот од опозицијата Димитар Стевананџија на седницата на уставната комисијата. – Атмосферата за тоа ќе биде создадена во понеделник и што побргу одиме на ...

Заев апелира до пратениците да се сподели одговороноста за влез во ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 12.10.2018

И на вториот ден од претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изјаде консензус ...

(ВИДЕО) Стевананџија: Што побрзо одиме на избори, подобро за сите

А1 On - 12.10.2018

Што побрзо одиме на избори подобро за сите, ни еден пратеник од вмро нема да го поддржи договорот, реплицираше Димитар Стевананџија на премиерот Заев кој претходно рече дека повеќе од 25 пратеници од опозицијата се подготвени да се сносат до ...

(Видео) Стевананџија до Заев: Што побрзо одиме на избори, подобро за сите

Макфакс - 12.10.2018

Што побрзо одиме на избори подобро за сите, ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи договорот со Грција, реплицираше Димитар Стевананџија на премиерот Зоран Заев кој претходно рече дека повеќе од 25 пратеници од опозицијата се подготвени ...

Стевананџија: Јас немам мандат да поддржам промена на Устав, а немаат ниту сите 120 пратеници, вклучувајќи ги оние од ...

Курир - 12.10.2018

Јас како Димитар Стевананџија пратеник од Прилеп немам мандат да поддржам промена на Устав бидејќи ниту еднаш во мојота програма ниту во 2014, ниту во 2016 кога сум го црпел легитимитетот од моите бирачи не сум им кажал дека ќе гласам за промената ...

Заев пред пратениците: Никој не го чепка името

Press24 - 12.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се обрати пред Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија и на денешното продолжение на седницата, каде е во тек дебата за Предлогот за пристапување кон измени на ...

Српските пратеници во иднина не ќе можат да преминуваат во други партии

+инфо - 12.10.2018

Целта е да се стави крај на праксата пратениците, избрани од народот врз основа на една изборна програма, подоцна да преминуваат на страната на ривалските партии и да застапуваат сосема поинакви ставови и политики Доколку бидат прифатени ...

Пратениците во Србија нема да можат да преминуваат во друга партија

Нова ТВ - 12.10.2018

Доколку бидат прифатени предложените измени на Деловникот за работа на српското Народно собрание, пратениците во иднина не ќе можат да преминуваат од една во друга пратеничка група, а доколку сепак решат да ги напуштат своите партии ќе мора да ...

Заев апелира до пратениците да се сподели одговорноста за влез во ЕУ и НАТО

Стандард - 12.10.2018

И на вториот ден од претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изјаде консензус ...

Заев апелира до пратениците да споделат одговорност за влез во ЕУ и НАТО

Независен - 12.10.2018

И на вториот ден од претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изјаде консензус ...

Заев апелира до пратениците да се сподели одговороноста за влез во ЕУ и НАТО

Сител - 12.10.2018

- И на вториот ден од претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изјаде ...

Српските пратеници во иднина не ќе можат да преминуваат во други партии

А1 On - 12.10.2018

Доколку бидат прифатени предложените измени на Деловникот за работа на српското Народно собрание, пратениците во иднина не ќе можат да преминуваат од една во друга пратеничка група, а доколку сепак решат да ги напуштат своите партии ќе мора да ...

Заев: Што ќе правиме со НАТО и со ЕУ ако ја пропуштиме и оваа шанса

Press24 - 12.10.2018

И на вториот ден од претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изјаде консензус ...

Заев: Да се обидеме да се исправиме пред одговорноста и одлуките и да изградиме единство, нешто зад кое ќе застанеме ...

МКД - 12.10.2018

И на вториот ден од претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изјаде консензус ...

Стевананџија: Ниту еден од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, нема да гласа за да го поддржи Договорот

Слободен Печат - 12.10.2018

Ниту еден од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, нема да гласа за да го поддржи Договорот, тврдеше пратеникот од опозицијата Димитар Стевананџија на седницата на уставната комисијата. – Атмосферата за тоа ќе биде создадена во понеделник и што побргу одиме на ...

Србија: Пратеници во иднина не ќе може да го менуваат партискиот дрес

Денешен - 12.10.2018

Доколку бидат прифатени предложените измени на Деловникот за работа на српското Народно собрание, пратениците во иднина не ќе можат да преминуваат од една во друга пратеничка група, а доколку сепак решат да ги напуштат своите партии ќе мора да ...

Заев со апел до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните промени

CivilMedia - 12.10.2018

И на вториот ден од претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изјаде консензус ...

Заев до опозицијата: Знаеме дека сте против Договорот со Грција, но кажете како понатаму

Мета - 12.10.2018

Премерот Зоран Заев, на денешната седница на Комисијата за уставни прашања испрати апел до пратениците од опозицијата да размислат, како што рече, до самиот крај пред носењето одлука за уставните измени со кои ќе се спроведе Договорот со Грција.

Српските пратеници во иднина не ќе можат да преминуваат во други партии

Локално - 12.10.2018

Доколку бидат прифатени предложените измени на Деловникот за работа на српското Народно собрание, пратениците во иднина не ќе можат да преминуваат од една во друга пратеничка група, а доколку сепак решат да ги напуштат своите партии ќе мора да ...

Заев до опозицијата: Што, ќе го освојуваме Солун? Ако сте против, кажете како понатаму

еМагазин - 12.10.2018

Премерот Зоран Заев, на денешната седница на Комисијата за уставни прашања испрати апел до пратениците од опозицијата да размислат, како што рече, до самиот крај пред носењето одлука за уставните измени со кои ќе се спроведе Договорот со Грција, ...

Српските пратеници во иднина не ќе можат да преминуваат во други партии

Република - 12.10.2018

Доколку бидат прифатени предложените измени на Деловникот за работа на српското Народно собрание, пратениците во иднина не ќе можат да преминуваат од една во друга пратеничка група, а доколку сепак решат да ги напуштат своите партии ќе мора да ...

КОМУ МУ СЕ БРЗА: Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ побара избори

Фактор - 12.10.2018

Што побргу одиме на избори ќе биде подобро. На новите избори секој од нас и сите нови пратеници ќе имаат одговорност затоа што тоа го ветиле, изјави денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија.

Заев апелира до пратениците да се сподели одговороноста за влез во ЕУ и НАТО

MTM - 12.10.2018

И на вториот ден од претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изјаде консензус ...

Стевананџија до Заев: Што побрзо одиме на избори, подобро за сите

Centar - 12.10.2018

Што побрзо одиме на избори подобро за сите, ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи договорот со Грција, реплицираше Димитар Стевананџија на премиерот Зоран Заев кој претходно рече дека повеќе од 25 пратеници од опозицијата се подготвени ...

Заев апелира до пратениците да се сподели одговороноста за влез во ЕУ и НАТО

Н.Македонија - 12.10.2018

И на вториот ден од претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија за уставни прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш апелираше до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и да се изнајде ...

Српските пратеници во иднина не ќе можат да преминуваат во други партии

1tv - 12.10.2018

Доколку бидат прифатени предложените измени на Деловникот за работа на српското Народно собрание, пратениците во иднина не ќе можат да преминуваат од една во друга пратеничка група, а доколку сепак решат да ги напуштат своите партии ќе мора да ...

Могерини, во понеделник ќе ги информира членките на ЕУ за состојбата и референдумот во Македонија

24 Вести - 11.10.2018

Огромен е бројот на пратеници од опозицијата кои се свесни дека нема план Б за иднината на државата и прашање на време е кога ќе заврши процесот на уставните измени во Собрание – премиерот Зоран Заев оптимистички вели дека собраниската процедура ...

Заев: Да се надминат партиските и политичките предрасуди и да се внимава на иднината на државата

Телма - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Заев: Пратениците знаат дека нема план Б, мора да го поддржат Договорот од Преспа

Фокус - 11.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска истакна дека нема никаква поврзаност меѓу истрагите што ги покрена Специјалното јавно обвинителство за поранешни и актуелни државни функционери со процесот во собранието, каде се расправа за уставните измени со цел ...

Заев убеден во обезбедено 2/3 мнозинство

Алсат-М - 11.10.2018

Премиерот Зоран Заев уверува дека пратениците од опозицијата ја сфатиле потребата да ги поддржат уставните измени, но сепак тие тоа не го покажувале поради закани врз нив. Заев ги охрабри пратениците од опозицијата да ги поддржат уставните измени.

Заев: Веројатно заканата и непријатниот момент се причина пратениците до крај да не ги кажат ставовите

+инфо - 11.10.2018

Оваа работа ќе биде. Прашањето е само дали брзо ќе биде, дали ќе дозволиме Македонија повеќе да не губи денови, месеци, години како што изгуби во минатото. Затоа е важна целата одговорност на секој поединец, пратеник, полтичар, смета премиерот.

Заев: Да се надминат партиските и политичките предрасуди и да се внимава на иднината на државата

Сител - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Заев: Да се надминат партиските и политичките предрасуди и да се внимава на иднината на државата

Стандард - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Нов предизвик за пратеничките брзи прсти

Р.С.Европа - 11.10.2018

Блокади, одолговлекување, бојкот и други деловнички механизми, наместо суштинска дебата, беа на репертоарот на пратениците досега кога во Собранието се дискутираше за важни работи. Сега се исправени пред нов предизвик - да го сменат Уставот или да ...

Заев - Заканитe ги замолчуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 11.10.2018

Премиерот Зоран Заев вели дека дел пратеници од опозицијата се свесни дека нема план Б ако пропадне Договорот со Грција, но дека најверојатно поради закани и поради непријатниот момент, не ги искажуваат своите ставови.

Заев: Да се надминат партиските и политичките предрасуди и да се внимава на иднината на државата

Press24 - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

(ВИДЕО) Заев: Да се надминат партиските и политичките предрасуди и да се внимава на иднината на државата

А1 On - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Заев: Да се надминат партиските и политичките предрасуди и да се внимава на иднината на државата

Слободен Печат - 11.10.2018

Заев посочи дека седницата на Комисијата за уставни прашања продолжува утре, а по нејзиното завршувањето, закажана е собраниска седница в понеделник. Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се ...

Заев: Да се надминат партиските и политичките предрасуди

Независен - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Заев: Да се надминат партиските и политичките предрасуди и да се внимава на иднината на државата

Вечер Прес - 11.10.2018

Скопје, 11 октомври 2018 (МИА) – Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива.

Заев за Османи: Никој не е виновен додека со правосилна пресуда тоа не му се докаже

Либертас - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Заев: Да ги надминеме партиските и политичките предрасуди за иднината на државата

Денешен - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Заев: Потребна е храброст да се надминат партиските и политичките предрасуди

CivilMedia - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Заев: Да ги надминеме партиските и политичките предрасуди за иднината на државата

Н.Македонија - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Власта верува дека го има потребното мнозинство во Собрание (Видео)

1tv - 11.10.2018

Премиерот Зоран Заев вели дека има огромен број на пратеници кои ќе ги поддат уставните измени во парламентот. Нема план Б за договорот со Грција. Вевуа во пратениците и ниваната размуност дека доколку се пропшушти оваа шанса долго време ќе нема ...

Заев: Да се надминат партиските и политичките предрасуди и да се внимава на иднината на државата

1tv - 11.10.2018

Очекувам да се изнајде храброст, да се надминат партиските и политичките предрасуди, спреги и да се внимава на иднината на државата, затоа што оваа шанса е неповторлива. Одлуката која ја носиме е со огромна одговорност и важност за иднината на ...

Заев побара пратениците да ги поддржат уставните измени,опозицијата му одговори-нема да имaш 80 гласа

24 Вести - 10.10.2018

Во полна сала, со аплаузи и дијаметрално спротивни позиции – власта и опозицијата ги вкрстија копјата околу уставните измени со кои договорот од преспа треба да биде имплементиран. Премиерот Зоран Заев го образложи предлогот за пристапување на ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

24 Вести - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Телма - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Заев : Ако сите сме за ЕУ и НАТО, ајде заедно да ги донесеме одлуките

Канал5 - 10.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија повика одлуката за уставни измени за прифаќање на Договорот од Преспа, со што се обезбедува евро-атлантската идина на Македонија, да биде донесена заеднички, со поддршка и од власта и од опозицијат ...

Заев: Пратениците да донесат одлука по сопствено убедување

Фокус - 10.10.2018

Денеска пред Комисијата за уставни прашања, Владата ги претстави предлог уставните измени. Премиерот Зоран Заев порача дека пратениците се тие кои ја носат одлуката за подобра иднина на Македонија и верува дека одлуката ќе ја донесат слободни.

Премиерот Заев ги образложи предлозите за уставните измени, бара поддршка од пратениците

ТВ21 - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната седница во Собранието на РМ ги соопшти прдлозите за уставните измени и рече дека тие заслужуваат поддршка од пратениците. „Согласно договорот од Преспа, Владата на Рпублика Македонија посочува дека Собранието на ...

Заев бара пратениците да ги поддржат уставните измени, опозицијата му врати дека нема да има 2/3 мнозинство

24 Вести - 10.10.2018

Во полна сала, со аплаузи и дијаметрално спротивни позиции – власта и опозицијата ги вкрстија копјата околу уставните измени со кои договорот од преспа треба да биде имплементиран. Премиерот Зоран Заев го образложи предлогот за пристапување на ...

Заев повикува на консензус за уставните измени, опозицијата не прифаќа

Телма - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев повика одлуката за уставни измени за прифаќање на Договорот од Преспа, да биде донесена заеднички, со поддршка и од власта и од опозицијата. На седницата на Комисијата за уставни прашања во Парламентот, каде пре малку заврши ...

Почна дебатата за уставните измени, Заев: Го штитевме идентитетот, ВМРО: Нема да гласаме

ТВ21 - 10.10.2018

„Со Уставните измени ќе се реши 25 годишниот спор, ќе се гарантира идентитетот и македонскиот јазик“ – оваа порака ја испрати премиерот Зоран Заев од говорницата во текот на дебатата во Комисијата за Уставни измени.

СДСМ: Време е пратениците да ги поддржат процесите во Собранието

Макфакс - 10.10.2018

Граѓаните го кажаа својот став. Осумдесет отсто од сите граѓани и над 90 отсто од оние кои гласаа на реферндумот, јасно кажаа дека се за иднина во ЕУ и НАТО, вели Социјалдемократскиот сојуз преку соопштение испратено до јавноста.

(Видео) Заев пред пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

Макфакс - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат „за“. „Во духот на транспарентноста, предлозите за измени на Уставот беа достапни за сите.

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните

Нова ТВ - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Почна седницата на Комисијата за уставни прашања

Р.С.Европа - 10.10.2018

Почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред де Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. На седницата присуствуваат пратеници од сите пратенички групи вклучувајќи ги и ВМРО-ДПМНЕ, ...

Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата, им порача Заев на пратениците

МКД - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените, порача премиерот Зоран Заев по образложувањето на владиниот предлог за уставни измени пред членовите на собраниската Комисија за уставни прашања.

Заев го образложува предлогот за пристапување кон уставните измени

+инфо - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев на собраниската Комисија за уставни прашања почна со бразложение на Предлогот за пристапување кон уставни измени. Во салата се присутни и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Седницата почна со задоцнување од половина час поради ...

Заев: Во јануари нѐ чека столче во НАТО

+инфо - 10.10.2018

Во јануари не чека столчето во НАТО, интеграцијата не може да биде попречена од каква била закана, поткуп, уцена и сега е време да ја внесеме Македонија во Алијансата и во ЕУ. Максимално транспаретно и оговорно предлозите беа достапни за сите ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Сител - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Стандард - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Уставните измени на комисиска расправа, Вељановски му порача на Заев, немате 2/3 мнозинство

Алфа - 10.10.2018

Единствено решение за евроатланската перспектива на Македонија, за премиерот Заев, штетен преспански договор за кој власта нема мандат и не доби поддршка од граѓаните да го истурка до крај- за опозицијата, уставните измени се процесуираат во ...

Заев: Во јануари нѐ чека столче во НАТО

Слободен Печат - 10.10.2018

На седницата присуствуваат пратеници од сите пратенички групи вклучувајќи ги и ВМРО-ДПМНЕ, кои гласаа „против” дневниот ред на седницата. Во јануари не чека столчето во НАТО, интеграцијата не може да биде попречена од каква била закана, поткуп, ...

Седницата на Комисијата за уставни прашања продолжува в петок

Макфакс - 10.10.2018

Пратениците в петок ќе ја продолжат расправата за уставните амандмани. Собранискиот спикер Талат Џафери кои претседава со Комисијата за уставни прашања, продолжението на денешната седница го закажа за после празникот.

Ѓорѓиевски: Овој договор е правно и политички мртов, Заев нема легитимитет да влегува во процес на уставни измени

Курир - 10.10.2018

Членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски во вечерашното гостување во Алфа телевизија посочи дека Зоран Заев нема никаков легитимитет да влегува во процес на уставни измени.

Заев: Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат уставните измени

Сител - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените и заедно, исклучиво заедно да ја однесеме Македонија напред, порача денеска премиерот Зоран Заев на седницата на собраниската Комисија за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот ...

Заев нема легитимитет да влегува во процес на уставни измени

Нетпрес - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев нема никаков легитимитет да влегува во процес на уставни измени, откако Договорот од Преспа за промена на уствното име на Република Македонија е правно и политички мртов поради фактот што огромно мнозинство од македонските ...

(ВИДЕО) Заев: Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат уставните измени

Независен - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените и заедно, исклучиво заедно да ја однесеме Македонија напред, порача денеска премиерот Зоран Заев на седницата на собраниската Комисија за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот ...

Заев: Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат уставните измени

Стандард - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените и заедно, исклучиво заедно да ја однесеме Македонија напред, порача денеска премиерот Зоран Заев на седницата на собраниската Комисија за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Press24 - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Заев: Ако сите сме за ЕУ и НАТО, ајде заедно да ги донесеме одлуките

Press24 - 10.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија повика одлуката за уставни измени за прифаќање на Договорот од Преспа, со што се обезбедува евро-атлантската идина на Македонија, да биде донесена заеднички, со поддршка и од власта и од опозицијата.

Седницата на Комисијата за уставни прашања продолжува по празникот

А1 On - 10.10.2018

Пратениците в петок ќе ја продолжат расправата за уставните амандмани. Собранискиот спикер Талат Џафери кои претседава со Комисијата за уставни прашања, продолжението на денешната седница го закажа за после празникот.

(ВИДЕО) Заев пред пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

А1 On - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат „ЗА”. „Во духот на транспарентноста за предлозите за измени на Уставот беа достапни за сите.

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Тера - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Вечер Прес - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Заев пред пратениците:Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

24Инфо - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат ...

Заев: Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат уставните измени

Локално - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените и заедно, исклучиво заедно да ја однесеме Македонија напред, порача денеска премиерот Зоран Заев на седницата на собраниската Комисија за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

МК News - 10.10.2018

Во Собранието седница на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

СДСМ: Време е пратениците да ги поддржат процесите во Собранието

24Инфо - 10.10.2018

Граѓаните го кажаа својот став. Осумдесет отсто од сите граѓани и над 90 отсто од оние кои гласаа на реферндумот, јасно кажаа дека се за иднина во ЕУ и НАТО, вели Социјалдемократскиот сојуз преку соопштение испратено до ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Локално - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

CivilMedia - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од ...

Премиерот Заев во дебатата на Комисијата за уставни прашања: Ако сите сме за ЕУ и НАТО, ајде заедно да ги донесеме ...

Бриф - 10.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија повика одлуката за уставни измени за прифаќање на Договорот од Преспа, со што се обезбедува евро-атлантската идина на Македонија, да биде донесена заеднички, со поддршка и од власта и од опозицијата.

Заев: Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат уставните измени

CivilMedia - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените и заедно, исклучиво заедно да ја однесеме Македонија напред, порача денеска премиерот Зоран Заев на седницата на собраниската Комисија за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот ...

Заев: Пратениците да донесат одлука по сопствено убедување

iPortal - 10.10.2018

Денеска пред Комисијата за уставни прашања, Владата ги претстави предлог уставните измени. Премиерот Зоран Заев порача дека пратениците се тие кои ја носат одлуката за подобра иднина на Македонија и верува дека одлуката ќе ја донесат слободни.

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ (видео)

Либертас - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

СДСМ: Време е пратениците да ги поддржат процесите во Собранието

Точка - 10.10.2018

Граѓаните го кажаа својот став. Осумдесет отсто од сите граѓани и над 90 отсто од оние кои гласаа на реферндумот, јасно кажаа дека се за иднина во ЕУ и НАТО, вели Социјалдемократскиот сојуз преку соопштение испратено до јавноста.

Седницата на Комисијата за уставни прашања продолжува в петок

Centar - 10.10.2018

Пратениците в петок ќе ја продолжат расправата за уставните амандмани. Собранискиот спикер Талат Џафери, кој претседава со Комисијата за уставни прашања, продолжението на денешната седница го закажа за по празникот.

Седницата на Комисијата за уставни прашања продолжува в петок

Точка - 10.10.2018

Пратениците в петок ќе ја продолжат расправата за уставните амандмани. Собранискиот спикер Талат Џафери, кој претседава со Комисијата за уставни прашања, продолжението на денешната седница го закажа за по празникот.

(Видео) Заев пред пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

Centar - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат „за“. „Во духот на транспарентноста, предлозите за измени на Уставот беа достапни за сите.

Заев пред пратениците: Македонија нема повеќе генерации за губење

Фактор - 10.10.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев ја отвори собраниската комисија за уставни измени, на која присуствуваа 18 пратеници меѓу кои и оние на ВМРО-ДПМНЕ. Нема ништо спорно, слушна академската јавнсот, дека се е во согласност со меѓународните стандарди и ...

Ѓорѓиевски: Овој договор е правно и политички мртов, Заев нема легитимитет да влегува во процес на уставни измени

Република - 10.10.2018

Членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски во вечерашното гостување во Алфа телевизија посочи дека Зоран Заев нема никаков легитимитет да влегува во процес на уставни измени.

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Република - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Заев пред пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата

Точка - 10.10.2018

Премиерот Зоран Заев пред пратениците во Комисијата за уставни прашања го образложи предлогот на Владата за уставни измени. Тој ги повика сите да гласаат ,,ЗА”. ,,Во духот на транспарентноста за предлозите за измени на Уставот беа достапни за сите.

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

Н.Македонија - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од ...

Заев: Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат уставните измени

Н.Македонија - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените и заедно, исклучиво заедно да ја однесеме Македонија напред, порача денеска премиерот Зоран Заев на седницата на собраниската Комисија за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот ...

Заев: Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат уставните измени (видео)

1tv - 10.10.2018

Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените и заедно, исклучиво заедно да ја однесеме Македонија напред, порача денеска премиерот Зоран Заев на седницата на собраниската Комисија за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот ...

Заев: Пратениците треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ

1tv - 10.10.2018

Во Собранието почна седницата на Комисијата за уставни измени на која на дневен ред е Предлогот за пристапување на измени на Уставот во согласност со Договорот од Преспа. Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од ...

Заев до пратениците: Вашата одлука ќе ја испрати референцата ФИРОМ во историјата

AKO - 10.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се обрати на седницата на Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија, каде денеска е отворен Предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република ...

Заев: Пратеници, време е!

Фокус - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил испрати апел до пратениците откако отпочна процедурата за уставни измени со кои би се имплементирал Договорот со Грција. Заев им порачува на пратениците дека е време.

Заев на ФБ: Пратениците имаат должност да го обезбедат патот на Македонија кон стабилност!

24 Вести - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев ноќеска преку својот Фејсбук профил упати апел до пратениците откако започна процедурата за уставни измени со кои би се имплементирал Договорот со Грција. „Сите пратеници имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат ...

Заев со апел до претениците: Време е!

Алсат-М - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил им се обрати на пратениците повикувајќи ги да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка"

Канал5 - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев: Не се нудат пари на пратениците за да гласаат, има напредок во преговорите

24 Вести - 09.10.2018

Се уште не може да се каже дека е обезбедено двотретинското мнозинство за уставните измени но кај дел од опозициските пратеници постои прогресивна маса која е расположена за отварање на постапките во законодавниот дом порача денеска премиерот Зоран ...

Заев: Пратеници, време е!

Телма - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка“

24 Вести - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев: Лично разговарав со пратениците, имам причини да верувам во двотретинско мнозинство

Фокус - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев: Пратеници, време е!

Канал5 - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата - членството во НАТО и ЕУ.

Заев: Уставните измени во Собрание ќе поминат на „прва топка“

Press24 - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев оптимист дека уставните измени во Парламентот ќе минат на „прва топка“

МКД - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев е релаксиран и е оптимист во пресрет на дебатата во Собранието за уставните измени дека тие ќе поминат на „прва топка“. По референдумот на кој граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен ...

Заев: Пратеници, време е!

+инфо - 09.10.2018

Сите пратеници имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат патот на Македонија кон стабилност и економски просперитет. Тоа е патот кон НАТО и ЕУ кој води преку македонско-грчкиот договор, напиша синоќа на Фејсбук, премиерот Зоран ...

Заев: Пратениците имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат патот на Македонија

Макфакс - 09.10.2018

Првиот човек на Владата, Зоран Заев доцна синоќа преку фејсбук-статус се огласи по доставувањето на четирите амандмани за промена на Уставот во Собранието. Тој порача дека пратениците имаат историска должност да го обезбедат патот на Македонија кон ...

Заев: Пратеници, време е!

А1 On - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев: Пратеници, време е!

Сител - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата - членството во НАТО и ЕУ.

Заев: Пратеници, време е!

Press24 - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата - членството во НАТО и ЕУ.

Заев ги повика пратениците, ВМРО ДПМНЕ го обвини за страв од избори

Нова ТВ - 09.10.2018

Откако Владата вчера го достави до Собранието Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија, премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален Фејсбук профил ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска ...

Заев: Пратеници, време е!

Стандард - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев: Сите пратеници имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат патот на Македонија

Press24 - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев доцна синоќа се огласи на својот Фејсбук профил по доставувањето на четирите амандмани за промена на Уставот во Собранието. Тој порача дека пратениците имаат историска должност да го обезбедат патот на Македонија кон стабилност ...

Заев оптимист: Уставните измени ќе поминат на „прва топка“

+инфо - 09.10.2018

Сега е моментот да се каже дали сме за ЕУ и НАТО. Разговарав со пратениците. Секој пратеник е еднакво важен. Оптимист сум. Назад враќање нема. Ова го изјави денес премиерот Зоран Заев, кој учествуваше на Форумот за граѓанско општество „Вклучување на ...

(Видео) Груби: 120-те пратеници да ги поддржат уставните измени

Макфакс - 09.10.2018

ДУИ ги поддржува уставните измени за интергација во ЕУ и НАТО и смета дека 120-те пратеници ги поддржуваат интергативните процеси затоа што за тоа добија мандат од граѓаните и ветија решавање на спорот за името на последните избори, изјави ...

(ВИДЕО) Груби: Сите 120 пратеници да ги поддржат уставните измени

А1 On - 09.10.2018

ДУИ ги поддржува уставните измени за интергација во ЕУ и НАТО и сметаме дека сите 120 пратеници ги поддржуваат интергативните процеси зашто за тоа добија мандат од граѓаните и ветија решавање на сопрот со името на последните избори, изјави ...

Заев: Пратеници, време е!

Слободен Печат - 09.10.2018

Сите пратеници имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат патот на Македонија кон стабилност и економски просперитет. Тоа е патот кон НАТО и ЕУ кој води преку македонско-грчкиот договор, пишува на фејсбук статусот на премиерот Заев.

Заев со апел до Собранието: Пратеници, време е!

Таратур - 09.10.2018

Преку неговиот официјален Фејсбук профил, премиерот Зоран Заев со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка“

Стандард - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка“

Сител - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев: Уставните измени ќе минат на „прва топка“

Независен - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев повика: Пратеници, време е!

МКД - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален Фејсбук профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата - членството во НАТО и ЕУ.

Заев: Пратеници, време е!

Независен - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата - членството во НАТО и ЕУ.

Заев е оптимист дека уставните измени ќе поминат од „прва“

Нова ТВ - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

ЗАЕВ ОПТИМИСТ: Релаксиран сум дека Северна во Собранието ќе мине на прва топка

Денешен - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија, истакна премиерот Зоран Заев на денешната дебата насловена: „Мостови или ѕидови? Македонија и Западниот Балкан во ...

Заев: Пратеници, време е!

МК News - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка“

Локално - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка“

Либертас - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев: Лично разговарав со пратениците, имам причини да верувам во двотретинско мнозинство

iPortal - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

На кои 82 пратеници се „потпира“ Заев за поддршка на уставните измени?

iPortal - 09.10.2018

82 пратеници неофицијално ќе дадат поддршка за Уставните измени, се коментира во последната емисија на 360 Степени. Засега не се познати имињата кои пратеници од опозицијата би можеле да му дадат поддршка на премиерот кој пак доцна синоќа на ...

Премиерот Заев се огласи во јавноста: Оваа порака до пратениците треба да ги подзамисли народните избраници

Centar - 09.10.2018

Првиот човек на Владата, Зоран Заев, доцна синоќа преку фејсбук-статус се огласи по доставувањето на четирите амандмани за промена на Уставот во Собранието. Тој порача дека пратениците имаат историска должност да го обезбедат патот на Македонија кон ...

На кои 82 пратеници се „потпира“ Заев за поддршка на уставните измени?

Фактор - 09.10.2018

82 пратеници неофицијално ќе дадат поддршка за Уставните измени, се коментира во последната емисија на 360 Степени. Засега не се познати имињата кои пратеници од опозицијата би можеле да му дадат поддршка на премиерот кој пак доцна синоќа на ...

Заев: Пратеници, време е!

iPortal - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил испрати апел до пратениците откако отпочна процедурата за уставни измени со кои би се имплементирал Договорот со Грција. Заев им порачува на пратениците дека е време.

Заев: Пратеници време е!

еМагазин - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фејсбук-профил и твитер со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на стратешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев: Пратеници, време е!

Локално - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев: Пратеници, време е!

CivilMedia - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев преку Фејсбук до пратениците

Тера - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил испрати пораката со наслов „Време е“ до пратениците откако отпочна процедурата за уставни измени со кои би се имплементирал Договорот со Грција. Заев им порачува на пратениците дека е време.

Заев оптимист дека уставните измени ќе поминат во Собранието на „прва топка“

еМагазин - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

ЗАЕВ: Пратеници, време е за Северна!

Денешен - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален Фејсбук профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на стратешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев:Пратениците со историска должност пред граѓаните ,да обезбедат пат на Македонија

24Инфо - 09.10.2018

Првиот човек на Владата, Зоран Заев доцна синоќа преку фејсбук-статус се огласи по доставувањето на четирите амандмани за промена на Уставот во ...

Заев апелираше до пратениците за историска можност да го обезбедат патот кон ЕУ и НАТО

Мета - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев апелираше до пратениците дека имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат патот на Македонија кон стабилност и економски просперитет. – Сите пратеници имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат патот на ...

„Пратеници, време е“: Заев повика на гласање за промена на името

Република - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален профил на „Фејсбук“ со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да гласаат за промена на името на Република Македонија. – Сите пратеници имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат ...

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка“

CivilMedia - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев: Пратениците имаат историска должност пред граѓаните да го обезбедат патот на Македонија

Точка - 09.10.2018

Првиот човек на Владата, Зоран Заев доцна синоќа преку фејсбук-статус се огласи по доставувањето на четирите амандмани за промена на Уставот во Собранието. Тој порача дека пратениците имаат историска должност да го обезбедат патот на Македонија кон ...

Заев: Пратеници, време е!

Вечер Прес - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Постреферендумска неизвесност: избори, да или не?

CivilMedia - 09.10.2018

Владата иницираше постапка за Предлог за пристапување кон уставни измени, кои веќе се пристигнати во Собранието. И покрај започнувањето на постапката за уставни измени неизвесно е дали ќе има доволен број пратеници (80) за нивно носење или ќе се оди ...

Заев: Не се нудат пари на пратениците за да гласаат

24Инфо - 09.10.2018

Гласот на пратениците ќе ја определи иднината на Македонија. Вистинската опција е парламентот, а не предвремените избори, порача денеска премиерот Зоран Заев во врска со уставните измени кои што ги предложи Владата, а кои треба да влезат во ...

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка“

Бриф - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев: Пратеници, време е!

Бриф - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев: Пратеници, време е!

Н.Македонија - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка“

Н.Македонија - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Заев на Фејсбук: Пратеници, време е!

1tv - 09.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на неговиот официјален фб профил со пораката „Време е“ ги повика сите пратеници да ја преземат својата историска должност во однос на статешките приоритети на земјата – членството во НАТО и ЕУ.

Заев оптимист дека уставните измени ќе минат на „прва топка“

1tv - 09.10.2018

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја отвори иницијативата за уставни измени и таа ...

Ременски: Никој да не се надева на амнестија, пратениците да ги поддржат уставните измени

ТВ21 - 08.10.2018

Попладневно на прес конференција, потпретседателот на Собранието на Р.М, Фросина Ременски се осврна на уставните измени кои треба да бидат изгласани во Собранието. Денеска на вонредна Владина седница беше изработен план за тоа какви уставни промени ...

Ременски: Доколку раководството на ВМРО-ДПМНЕ и понатаму блокира, веднаш одиме на избори

Фокус - 08.10.2018

Потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски попладнево ги повика сите пратеници да преземат одговорност и да ја послушаат волјата на граѓаните кои гласале на референдумот. -Откако Владата го објави предлогот, ги повикувам сите пратеници да ...

Каква е процедурата во Собранието?

Канал5 - 08.10.2018

Веднаш откако Владата ја најави процедурата за измени на Уставот, прес-конференија закажа и потпретседателката на Собранието Фросина Ременски. Каква е процедурата во Собранието, објасни Ременски – Ташевска .

Ременски: Пратениците имаат света должност да ја следат волјата на народот и да гласаат за уставни измени

24 Вести - 08.10.2018

Откако владата го донесе предлогот за уставни измени, претседателката на Собранието Фросина Ременски ги повика сите пратеници да ја исполнат својата, како што вели, „света“ должност и да гласаат во парламентот.

Ременски: Пратениците да покажат одговорност, согласно волјата на граѓаните

Канал5 - 08.10.2018

Членството на Македонија во НАТО и ЕУ е стратешка определба, врвен национален и државен интерес, рече потпретседателката на Собранието , Фросина Ременски – Ташевска. Над 80 отсто од сите граѓани и над 90% од оние кои гласаа на референдумот се за ...

Ременски: Пратениците да гласаат за уставни измени, во спротивно избори

Телма - 08.10.2018

Потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски попладнево ги повика сите пратеници да преземат одговорност и да ја послушаат волјата на граѓаните кои гласале на референдумот. „Откако Владата го објави предлогот, ги повикувам сите пратеници да ...

Поради навреди, во Собранието прекината комисиската седница за земјоделство

Фокус - 08.10.2018

Седницата на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на чиј деневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за ветеринарно медицински препарати денеска беше прекината по усвојувањето на дневниот ред по ...

Собранието ги чека уставните амандмани, двотретинско мнозинство нема

24 Вести - 08.10.2018

Четири амандмани со кои треба да се направи имплементација на договорот од Преспа ќе стигнат во Собранието, штом ќе бидат доставени ќе влезат во процедура, односно ќе биде закажана и седница и комисија за уставни измени.

ВО ЖИВО: Прес конференција на потпретседателот на Собрание на Р.М, Фросина Ременски

ТВ21 - 08.10.2018

Прес конференција на потпретседателот на Собрание на Р.М, Фросина ...

Кој е ненормален во Комисијата за земјоделство?

+инфо - 08.10.2018

Претседателот на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство Димитар Стевананџија ја прекина комисиската расправа откако пратеничката на СДСМ Мира Стојчевска го нарече ненормален.

Ако ВМРО-ДПМНЕ не гласа ќе одиме на избори

Нетпрес - 08.10.2018

Пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски порача дека ќе има избори ако опозоцијата не ги изгласа предложените уставни измени во Собранието. Членството на Македонија во НАТО и ЕУ е стратешка определба, врвен национален и државен интерес.

Навреди во Собранието, прекината седница за земјоделство

Независен - 08.10.2018

Седницата на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на чиј деневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за ветеринарно медицински препарати денеска беше прекината по усвојувањето на дневниот ред по ...

(ВИДЕО) Ременски: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за ЕУ и НАТО или одиме на избори

А1 On - 08.10.2018

Членството во НАТО и ЕУ е стратешка определба и врвен национален интерес. Над 90% од тие што гласаа се за тоа и треба да се почитува нивната одлука, преку гласање во Собрание, рече на потпретседателка на Собранието на Република Македонија и ...

По навреда кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ прекината комисиската седница за земјоделство

Press24 - 08.10.2018

Седницата на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на чиј деневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за ветеринарно медицински препарати денеска беше прекината по усвојувањето на дневниот ред по ...

Поради навреди, во Собранието прекината комисиската седница за земјоделство

А1 On - 08.10.2018

Седницата на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на чиј деневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за ветеринарно медицински препарати денеска беше прекината по усвојувањето на дневниот ред по ...

Ременски ги повика пратениците да гласаат за уставни измени или ќе се оди веднаш на избори

МКД - 08.10.2018

Потпретседателката на на Собранието на Република Македонија, Фросина Ременски попладнево ги повика пратениците да гласаат за уставните промени и им порача дека во спротивно ќе има предвремени парламентарни избори и тоа веднаш.

Ременски ги повика сите пратеници да ги поддржат уставните измени

Р.С.Европа - 08.10.2018

Потпретседателката на Собранието и пратеничка на СДСМ, Фросина Ременски на денешната прес-конференција во Собранието по повод усвојувањето на уставните амандмани од страна на Владата порача дека сите пратеници, вклучително и тие од ВМРО-ДПМНЕ се ...

Ременски: Ова е шанса за сите пратеници да обезбедат стабилна иднина за граѓаните

Слободен Печат - 08.10.2018

Таа ги повикува пратениците од Собранието да обезбедат стабилна иднина за сите граѓани. По донесувањето на текстот на уставните промени до кои ќе дојде со имплементирање на Договорот од Преспа, потпретседателката на СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски ...

(Видео) Ременски ги повика пратениците да гласаат за уставни измени, во спротивно избори

Макфакс - 08.10.2018

Членството во НАТО и ЕУ е стратешка определба и врвен национален интерес. Над 90 проценти од тие што гласаа се за тоа и треба да се почитува нивната одлука, преку гласање во Собрание, рече потпретседателката на Собранието на Република Македонија и ...

Ременски: Сите пратеници да преземат одговорност за иднината на државата

Стандард - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието, Фросина Ременски на прес-конференција попладнево ги повика пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата, откако Владата најави дека доставува до Собранието на Република ...

Ременски ги повика пратениците да ги поддржат уставните измени: Поддржете ја волјата на народот

Press24 - 08.10.2018

Членството на Македонија во НАТО и ЕУ е стратешка определба, врвен национален и државен интерес. Над 80 отсто од сите граѓани и над 90% од оние кои гласаа на референдумот се за НАТО и ЕУ и волјата на ова огромно мнозинство граѓани треба да биде ...

Поради навреди, во Собранието прекината комисиската седница за земјоделство

Стандард - 08.10.2018

Седницата на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на чиј деневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за ветеринарно медицински препарати денеска беше прекината по усвојувањето на дневниот ред по ...

Ременски: Сите пратеници да преземат одговорност за иднината на државата

Нова ТВ - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието, Фросина Ременски на прес-конференција попладнево ги повика пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата, откако Владата најави дека доставува до Собранието на Република ...

Ременски: Ако ВМРО-ДПМНЕ и понатаму блокира, веднаш одиме на избори ВИДЕО

+инфо - 08.10.2018

икој да не се надева на амнестија. Нема бегање од одговорноста, волјата на мнозинството граѓани мора да биде и ќе биде испочитувана. Македонија ќе стане членка на ЕУ и НАТО, рече потпретседателката на Парламентот.

Ременски: Сите пратеници да преземат одговорност за иднината на државата

Независен - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието, Фросина Ременски на прес-конференција попладнево ги повика пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата, откако Владата најави дека доставува до Собранието на Република ...

Ременски: Пратениците да покажат одговорност, да ги поддржат уставните измени за иднина во ЕУ и НАТО

iPortal - 08.10.2018

Изјава за медиуми, Фросина Ременски, потпретседателка на Собранието на Република Македонија и потпретседателка на СДСМ Скопје, 08.10.2018 Почитувани граѓани, почитувани новинари, Членството на Македонија во НАТО и ЕУ е стратешка определба, врвен ...

Ременски: Сите пратеници да преземат одговорност за иднината на државата

MTM - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието, Фросина Ременски на прес-конференција попладнево ги повика пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата, откако Владата најави дека доставува до Собранието на Република ...

Собрание: Прекината комисиска седница поради навреди од пратеничка на СДСМ кон колегите од ВМРО-ДПМНЕ

Денешен - 08.10.2018

Навредите кои пратеничка на СДСМ ги упати кон колегите од ВМРО-ДПМНЕ денеска ја прекина седницата на Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство во Собранието на Република Македонија.

Поради навреди, во Собранието прекината комисиската седница за земјоделство

Локално - 08.10.2018

Седницата на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на чиј деневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за ветеринарно медицински препарати денеска беше прекината по усвојувањето на дневниот ред по ...

ЛЕТААТ НАВРЕДИ: Пратеничка од СДСМ негира дека ги нарекла ненормални колегите од ВМРО ДПМНЕ

Фактор - 08.10.2018

Навреди меѓу пратениците ја одложија денешната седница во Парламентот на Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство . Неформална навреда упатена кон пратениците од ВМРО ДПМНЕ беше причина за да не продолжи седницата на која на дневен ред ...

Ременски: Пратениците да преземат одговорност за иднината на државата

еМагазин - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието, Фросина Ременски на прес-конференција попладнево ги повика пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата, откако Владата најави дека доставува до Собранието на Република ...

Ременски: Сите пратеници да преземат одговорност за иднината на државата

Локално - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието, Фросина Ременски на прес-конференција попладнево ги повика пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата, откако Владата најави дека доставува до Собранието на Република ...

Ременски ги повика пратениците да гласаат за уставни измени, во спротивно избори

Точка - 08.10.2018

Членството во НАТО и ЕУ е стратешка определба и врвен национален интерес. Над 90 проценти од тие што гласаа се за тоа и треба да се почитува нивната одлука, преку гласање во Собрание, рече потпретседателката на Собранието на Република Македонија и ...

Ременски: Сите пратеници да преземат одговорност за иднината на државата

Вечер Прес - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието, Фросина Ременски на прес-конференција попладнево ги повика пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата, откако Владата најави дека доставува до Собранието на Република ...

Прекината комисиската седница за земјоделство

Бриф - 08.10.2018

Седницата на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на чиј деневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за ветеринарно медицински препарати денеска беше прекината по усвојувањето на дневниот ред по ...

(Видео) Ременски: Амнестија нема да има, пратениците да ги поддржат уставните измени

Либертас - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието на Р.М, Фросина Ременски попладневно на прес конференција, се осврна на уставните измени кои треба да бидат изгласани во Собранието. Денеска на вонредна Владина седница беше изработен план за тоа какви уставни промени ...

Прекината седница: Пратеничка на СДСМ ги навредуваше колегите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Република - 08.10.2018

Седницата на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на чиј деневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за ветеринарно медицински препарати денеска беше прекината по усвојувањето на дневниот ред по ...

Ременски: Сите пратеници да преземат одговорност за иднината на државата

Н.Македонија - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието, Фросина Ременски на прес-конференција попладнево ги повика пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата, откако Владата најави дека доставува до Собранието на Република ...

(Видео) Ременски: Амнестија нема да има, пратениците да ги поддржат уставните измени

1tv - 08.10.2018

Потпретседателот на Собранието на Р.М, Фросина Ременски попладневно на прес конференција, се осврна на уставните измени кои треба да бидат изгласани во Собранието. Денеска на вонредна Владина седница беше изработен план за тоа какви уставни промени ...