TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски_ Датумот за ЕУ зависи од нас

Утрински - 24.11.2007

Без успешно решениеза Косово е тешко да се говори за успешни евроатлантски интеграции на регионот Дубровник - Членството на Македонија во ЕУ зависи од нас. Ако ги спроведуваме реформите и ако брзо ги исполниме условите, брзо ќе добиеме и одговор за тоа кога ќе го добиеме датумот за преговори, ...

Независноста е завршена работа

Време - 24.11.2007

СПОРЕД ХАШИМ ТАЧИ Независноста на Косово е веќе готова работа, изјавил за американскиот магазин „Тајм“ Хашим Тачи, лидер на Демократската партија на Косово (ДПК), која победи на парламентарните и на локалните избори во покраината.

Подгорица ќе го следи Брисел за Косово

Дневник - 24.11.2007

Црна Гора ќе ја поддржи одлуката на Европската Унија за статусот на Косово, изјави шефот на црногорската дипломатија Милан Роќен на средбата со својот албански колега Љуљзим Баша во Тирана. Неговиот домаќин Љуљзим Баша го повтори ставот на Албанија за брзо еднострано признавање на независноста на ...

Можен ли е стопански партнерски однос Косово - Србија

Утрински - 24.11.2007

Анализа ВЛАДИМИР ГЛИГОРОВ Заеднички институции би работеле на решавање на проблемите што се од интерес на двете земји Деновиве објавив статија за стопанските ефекти на алтернативните решенија на косовскиот статус. Таа предизвика определено внимание во печатот во западните земји, па можеби има ...

Независноста на Косово проблем за Македонија и за Грција

Време - 24.11.2007

ОЦЕНА НА „ДЕЈЛИ ТЕЛЕГРАФ“ Британскиот весник „Дејли телеграф“, во уреднички коментар, оценува дека Србите и Албанците не постигнале никаков напредок во преговорите за идниот статус на Косово, што може да отвори тензии во Македонија и во Грција.

Црвенковски: ЕУ да го дефинира ставот за Косовското прашање

Вечер Прес - 24.11.2007

Сите претседатели во Дубровник се согласни дека Србија, особено премиерот Воислав Коштуница, со некои свои изјави и толкувања се обидува да крене тензија, особено пред очите на меѓународната заедница, притоа тврдејќи дека независноста на Косово ќе доведе до кревање на Србите во Босна, на Албанците ...

Изгубени во предлогот

Утрински - 23.11.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ДИМИТАР ЧУЛЕВ Западните дипломати изгледаат тотално изгубени во обидот да го пронајдат магичниот предлог кој ќе доведе до, можеби не најправична, но во секој случај, таква завршница која ќе предизвика најмала колатерална штета при дефинирањето на конечното решение за Косово.

Независно Косово поисплатливо за Србија

Време - 23.11.2007

ИСТРАЖУВАЊЕ Србија ќе претрпи огромни загуби ако Косово остане во нејзините рамки, се наведува во истражување на виенскиот институт за меѓународни компаративни економски истражувања. Авторот на анализата Владимир Глигоров смета дека е невозможен економски развој на Косово доколку тоа не добие ...

Косово тема на разговорите Црвенковски - Тадиќ

Утрински - 23.11.2007

Црвенковски и Тадиќ Претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски, вчера претпладне во Белград се сретна со претседателот на Република Србија, Борис Тадиќ. Посетата на Србија е дел од неговите активности во овој период за реализирање средби со претседателите на државите од регионот.

Тадиќ и Црвенковски разговараа за Косово

Дневник - 23.11.2007

Целиот процес за статусот на Косово да се одвива во рамките на дипломатските активности со посредство на меѓународната заедница, е очекувањето што претседателот на Македонија Бранко Црвенковски му го пренесол на својот колега од Србија Борис Тадиќ. Двајцата претседатели се сретнаа вчера во Белград.

Косово предизвик за целиот регион

Вечер Прес - 23.11.2007

Претседателот Бранко Црвенковски вчера во Белград се сретна со српскиот претседател Борис Тадиќ. Посетата на Србија, според неговиот Кабинет, е дел од активностите на македонскиот претседател во овој период за реализирање средби со претседателите на државите од регионот.

Хашим Тачи: Косово мора да биде независно

А1 - 22.11.2007

20-ина држави веднаш ќе ја признаат независноста на Косово, а потоа тој чекор ќе го следи и ЕУ, вели идниот косовски премиер Хашим Тачи, повторувајќи го веќе познатиот став - Косово мора да биде независно. Србија веќе предупреди дека признавањето на еднострано прогласената независност ќе го смета ...

Билатералната соработка, Косово и евроатлантската интеграција, теми на средбата Црвенковски - Тадиќ

Канал5 - 22.11.2007

Македонско - српската соработка во последниот период, активностите на Македонија во процесот на евроатлантски интеграции и процесот на дефинирање на идниот статус на Косово, беа главните теми на денешните разговори во Белград меѓу претседателите на двете држави, Бранко Црвенковски и Борис Тадиќ.

Србија бара автономија за Косово орочена на 20 години

Дневник - 22.11.2007

Приштинскиот весник „Коха диторе“ тврди дека генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун нема да ја поништи евентуалната декларација за независност изгласана во косовското собрание Српските преговарачи предложија Косово да добие највисок степен на автономија барем уште 20 години, а потоа да може да ...

„Фајненшел тајмс“_ ЕУ треба да ризикува и да ја поддржи независноста на Косово

Утрински - 22.11.2007

Ризик е што српското мнозинство во северно Косово ќе побара поделба, но нови граници ќе побара абанското малцинство во Србија и во Македонија Лондон - Европската унија треба да ја поддржи независноста на Косово, без разлика на ризикот што постои од една таква одлука, пишува во својот редакциски ...

Боцан-Харченко_ Приштина заинтересирана само за независност

Утрински - 22.11.2007

Москва - Рускиот претставник во посредничката „тројка“ на Контакт- групата за Косово, Александар Боцан-Харченко, изјави синоќа во Брисел дека преговорите за статусот на покраината продолжуваат и дека не треба да се откажат, но оцени дека жално е што делегацијата на Приштина не е заинтересирана ниту ...

Дејли телеграф: Надгледуваната независност е единствената вистинска опција за Косово

Канал5 - 22.11.2007

Надгледувана независност, под контрола на Европската унија и поддржана заштита за српското малцинство, е единствената вистинска опција за Косово, пишува Дејли телеграф, осврнувајќи се на последната фаза од преговорите меѓу Белград и Приштина.

Рикер: Брзо да се реши статусот на Косово

Дневник - 22.11.2007

Конечниот статус на Косово треба да се реши што поскоро, изјави вчера Јоаким Рикер, специјален претставник на Генералниот секретар на ОН за Косово, на маргините на самитот на ЦЕФТА во Скопје. Тој го поддржува ставот на министрите за надворешни работи на ЕУ дека не треба долго да трае состојбата ...

Хашим Тачи ја прозива Грција за независноста на Косово

Утрински - 22.11.2007

Франкфурт- „Не сакам да верувам дека Грција сака да остане глас што ќе биде изолиран од другите во ЕУ. Во интерес на Грција е да ја признае независноста на Косово и да гради партнерски односи со него. Косово не може да чека и не смее да стане жртва на проблемите што ги имаат одделни земји“, изјави ...

Да не се избрзува со изјави за статусот на Косово

Вечер Прес - 22.11.2007

-Парламентарните избори на Косово минаа во најдобар ред според сите меѓународни стандарди. Тоа е доказ за демократскиот капацитет, но сепак не треба да се избрзува со изјави околу неговиот конечен статус бидејќи тоа може да го поткопа процесот кој е во тек, рече вчера шефот на УНМИК за Косово ...

Нема напредок од петтата рунда преговори Белград-Приштина

А1 - 21.11.2007

Заврши петтата рунда директни преговори меѓу Белград и Приштина во присуство на посредничката „тројка“ на Контакт групата. Српскиот преговарачки тим, предводен од претседателот на Србија Борис Тадиќ и премиерот Воислав Коштуница, како пример за успешно функционирање на суштинска автономија во ...

Косово независно во јануари

Вест - 21.11.2007

ЛОНДОН, 21 ноември - САД и големите држави во Европската унија се спогодија прогласувањето на косовската незавиност, да не се изврши веднаш по 10 декември и наместо тоа да се одложи за јануари следната година, објавува лондонски Гардијан, повикувајки ЛОНДОН, 21 ноември - САД и големите држави во ...

Независно Косово во јануари?!

Дневник - 21.11.2007

Победникот на изборите во Косово, Хашим Тачи, најави дека Приштина ќе прогласи независност по 10 декември, но не самостојно, туку во соработка со Вашингтон и со Брисел , јави МИА. - Косово нема да направи ништо без координација со нашите партнери во Вашингтон и во Брисел.

Косово го тресе регионот, Македонија мора да биде на штрек

Утрински - 21.11.2007

Претставниците на косовските власти и на српската влада се сретнаа со Солана. Позицијата на Македонија е специфична поради емоциите и солидарноста на македонските Албанци Очигледно е дека ЕУ го презема жешкиот костен од ОН за да може да се избегне руското вето при евентуална одлука на Приштина за ...

Тачи: Независно Косово ќе и биде добар сосед на Србија

Време - 21.11.2007

ШЕСТА РУНДА ПРЕГОВОРИ ЗА ИДНИОТ СТАТУС НА ПОКРАИНАТА Хашим Тачи, кој прогласи победа на изборите во покраината, пред почетокот на шестата рунда преговори меѓу Белград и Приштина вчера во Брисел го отфрли предлогот за неутрален статус на Косово на претставникот на ЕУ Волфганг Ишингер, јави Б92.

Ситуацијата на Косово е опасна и за Македонија

Дневник - 21.11.2007

Ситуацијата на Косово, каква што е сега, е опасна и за Македонија, оти нерешавањето на статусот намамува Албанци од границата кон Косово на непромислени дејства. Тоа го видовме и неодамна, истакна Дорис Пак, пратеник во Европскиот парламент во изјавата за Македонската програма на Дојче Веле.

Боцан-Харченко: Приштина ја интересира само независност на Косово

Канал5 - 21.11.2007

Рускиот претставник во посредничката „тројка“ на Контакт групата за Косово, Александар Боцан-Харченко изјави синоќа во Брисел дека преговорите за статусот на покраината продолжуваат и дека не треба да се откажат, но оцени дека жално е што делегацијата на Приштина не е заинтересирана ниту за една ...

Албанците овде полнат кутии, а се одушевени од изборите во Косово

Утрински - 20.11.2007

Позитивни реакции во Македонија на косовските избори, но воздржаност кон независностa Изборите во Косово беа изведени без ниеден инцидент СОЊА КРАМАРСКА Стана традиционално во Македонија, при изборите, невралгични точки да бидат изборните единици со доминантно албанско население, па оттука речиси и ...

Хашим Тачи од Змија до премиер

Дневник - 20.11.2007

Германската агенција ДПА потсетува дека Тачи со Рамуш Харадинај бил најчесто спомнуван за подигнување обвинение за воени злосторства Во клучниот период кога се решава статусот на Косово, премиер на српската покраина ќе биде Хашим Тачи, со борбен прекар Змија, еден од најистакнатите поранешни ...

Изневерени надежи

Утрински - 20.11.2007

Европа-Балкан ИВАН ТОРОВ Изненадувања нема: тоа не е ни триумф на Тачи, ни пад на популарноста на партијата на Ругова по неговата смрт, ни порз на Харадинај и на Чеку БЕЛГРАД - На парламентарните и локалните избори на Косово, што се одржаа во саботата, се' некако се вклопи во претходните прогнози.

ЕУ се подготвува за признавање на независно Косово

Време - 20.11.2007

АНАЛИЗА НА БАЛКАНСКАТА ИСТРАЖУВАЧКА МРЕЖА (БИРН) Повеќето земји-членки на Европската Унија се подготвени да го признаат Косово без да чекаат согласност од сите членки на Унијата, доколку властите во Приштина одлучат еднострано да прогласат независност, се наведува во новиот извештај на Балканската ...

Коалиција меѓу најголемите косовски партии

Време - 20.11.2007

ПО ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ И ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ВО ПОКРАИНАТА Демократската партија на Косово (ДПК) на Хашим Тачи, кој прогласи победа на парламентарните и на локалните избори во покраината, ќе коалицира со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) на претседателот Фатмир Сејдиу, изјавил неименуван висок ...

Гардијан: Независност за Косово во јануари идната година

Канал5 - 20.11.2007

САД и големите држави во Европската унија се спогодија прогласувањето на косовската незавиност, да не се изврши веднаш по 10 декември и наместо тоа да се одложи за јануари следната година, објавува лондонски Гардијан, повикувајки се на извори во Обединетите нации и на кругови во европската ...

ЕУ апелира до Косово да не избрзува со независност

Утрински - 20.11.2007

Косово треба да ја добие својата независност, но таа не треба да биде со унилатерална декларација Се приближува датумот за кога Приштина најави дека ќе прогласи независност БРИСЕЛ - Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ вчера го повикаа Косово да не брза кон независност по ...

Приштина да не брза!

Вечер Прес - 20.11.2007

Повеќето министри за надворешни работи на ЕУ ја предупредија вчера Приштина да не брза со прогласувањето еднострана независност на Косово. "Тачи мора да сфати дека не е исто да се биде политичар во опозиција и одговорен премиер", изјави шведскиот министер за надворешни работи Карл Билт и додаде оти ...

Од „Змија“ до премиер на Косово

А1 - 19.11.2007

Демократската партија на Косово на поранешниот командант на ОВК Хашим Тачи, според првите прелиминарни резултати, победи на општите избори на Косово со освоени 34% гласови. Тачи ќе биде нов премиер, а парламентарна поддршка ќе му пружи Демократскиот сојуз на Косово, на актуелниот косовски ...

ЕУ: Приштина да не брза со прогласувањето независност

А1 - 19.11.2007

Веднаш по победата на изборите на Косово, Хашим Тачи се соочи со првите критики од Европската Унија. Го испокараа за изјавите дека веднаш по 10 декември ќе прогласи едностраната независност на Косово. „Господинот Тачи треба да сфати дека има разлика помеѓу политичар на опозиција и одговорен премиер.

Победа на Тачи, ќе коалицира со ривалската ЛДК

Вест - 19.11.2007

НА ИЗБОРИТЕ ВО КОСОВО ПРИШТИНА, 19 ноември (Ројтерс) - Во Косово најверојатно ќе се формира влада на голема коалиција по завчерашните избори во време кога уште не е постигнат договор со Србија по барањето на етничките Албанци за независност на покраината.

Брисел ја предупредуваат Приштина да не брза со прогласување еднострана независност на Косово

Канал5 - 19.11.2007

Повеќето министри за надворешни работи на ЕУ ја предупредија денеска Приштина да не брза со прогласувањето еднострана независност на Косово. Брисел, 19 ноември (МИА) - Повеќето министри за надворешни работи на ЕУ ја предупредија денеска Приштина да не брза со прогласувањето еднострана независност ...

Хашим Тачи прогласи победа

Дневник - 19.11.2007

Претседателот на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи, прогласувајќи победа на својата партија на парламентарните избори во Косово , изјави дека ќе биде премиер на сите косовски граѓани - и на оние што гласале за него, и на оние што гласот го дале за друг.

Бегство од несигурноста

Време - 19.11.2007

АНАЛИЗА НА БРИТАНСКИ „ЕКОНОМИСТ“ ЗА КОСОВСКИТЕ ИЗБОРИ Четирите главни партии на парламентарните и на локалните избори на Косово, Демократска партија на Косово, Алијанса за иднината на Косово, Демократски сојуз на Косово и Алијанса за ново Косово, иако се разликуваат, сепак се сложни за ...

Имаме меѓународна поддршка за независност

Дневник - 19.11.2007

Ниеден предлог од тројката не може да биде замена за оној на Ахтисари, кој препорача надгледувана независност. Тука направивме голем компромис и нема да прифатиме ништо помалку од независност . Подготвени сме да разговараме со Србија и да имаме добрососедски односи, но како две независни држави ...

Албанците чекаат независност, Србите абер од Белград

Дневник - 19.11.2007

ГО ПРИТИСКААТ КОСОВО Катастрофалната економија, големата невработеност, лошата инфраструктура и несредените меѓуетнички односи го притискаат Косово. Затоа, освен независноста, економската преродба беше главното ветување што им беше понудено на граѓаните.

САД и Албанија го поздравуваат текот на изборите на Косово

Дневник - 19.11.2007

Соединетите Американски Држави го поздравија демократскиот начин на кој се одржани изборите на Косово, изразувајќи жалење поради тоа што на избирачките места не се појавиле Србите, соопшти Стејт департментот. - САД го поздравуваат демократскиот напредок што го покажа народот на Косово.

Тачи прогласи победа

Време - 19.11.2007

КОСОВЦИТЕ ГЛАСАА НА ПАРЛАМЕНТАРНИ И НА ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ ВО ПОКРАИНАТА Хашим Тачи, лидер на Демократската партија на Косово (ДПК) и поранешен политички водач на Ослободителната војска на Косово, прогласи победа на својата партија на парламентарните и на локалните избори во покраината.

Хашим Тачи ќе го води Косово кон независност

Утрински - 19.11.2007

Србите уште еднаш ги бојкотираа изборите во Косово по налог од Белград Од нашиот известувач Димитар Чулев ПРИШТИНА/МИТРОВИЦА - Хашим Тачи, лидер на опозиционата Демократска партија на Косово, објави победа на парламентарните избори само неколку часа по затворањето на гласачките места во саботата ...

Хашим Тачи прогласи победа

Вечер Прес - 19.11.2007

Претседателот на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи, прогласувајќи победа на својата партија на парламентарните избори во Косово, прексиноќа изјави дека ќе биде премиер на сите косовски граѓани Претседателот на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи, прогласувајќи победа на својата ...