TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Басеску најави победа на референдумот

А1 - 06.05.2007

Сменетиот романски претседател Трајан Басеску најави победа на референдумот на 19 мај на кој ќе се одлучува дали ќе биде сменет од функцијата. Романскиот парламент го отповика Басеску од должноста претседател на државата поради кршење на Уставот.

Басеску најави победа на референдумот

Макфакс - 06.05.2007

Букурешт Сменетиот романски претседател Трајан Басеску најави победа на референдумот на 19. мај на кој ќе се одлучува дали ќе биде сменет од функцијата. Романскиот парламент го отповика Басеску од должноста претседател на државата поради кршење на Уставот.

Басеску не соработувал со Секуритате

Вечер Прес - 05.05.2007

Националниот совет за проучување на архивите на Секуритате ги отфрли "доказите" на лидерот на Конзервативната партија Дан Војкулеску, кој тврди дека привремено отстранетиот претседател Трајан Басеску соработувал со Секуритате.

Басеску опоменат поради дискриминација

Макфакс - 04.05.2007

Букурешт Националниот сојуз за сузбивање на дискриминацијата го казни со опомена романскиот претседател Трајан Басеску за дискриминација, поради навреда на новинарката на ТВ Антена 1, Адријана Пан. Советот вчера едногласно заклучи дека изразот „смрдлива Циганка“, што го употреби Басеску, е ...

„Зиуа“: Басеску политичар со највисока поддршка во Романија

А1 - 03.05.2007

Демократската партија е најпопуларната политичка сила во Романија, а нејзиниот поранешен лидер Трајан Басеску е политичар со највисока поддршка од јавноста, ги објавува денеска весникот „Зиуа“ резултатите од социолошкото проучување на Институтот за маркетинг и социолошки истражувања.

Над 30 000 Романци протестираа во знак на поддршка на Басеску

Макфакс - 02.05.2007

Букурешт Над 30.000 Романци протестираа денеска во знак на поддршка на отстранетиот романски претседател Трајан Басеску, пренесуваат агенциите. Скандирајќи „крадци“ насобраниот народ протестирал против пратениците кои гласале за отстранување на Басеску од функцијата претседател на државата.

Басеску противуставно суспендиран?

Вечер Прес - 02.05.2007

Романскиот сенатор Јоан Талпеш, кој е лидер на партијата Народен христијанскосоцијален сојуз (НХСС), објави "парламентарен штрајк", пишува вчера весникот "Евениментул зилеј". Според Талпеш, при гласањето во Парламентот на 19 април, кога претседателот Трајан Басеску беше отстранет од функцијата, ...

Романците го поддржаа Басеску

Макфакс - 01.05.2007

Букурешт Против смената на Трајан Басеску од должноста претседател на Романија гласале од 75 до 78 отсто од бирачите кои излегоа на вчерашниот референдум. Ова го покажуваат прелиминарните резултати од пребројувањето на гласовите од 92 отсто од избирачките места во државата, додека на референдумот ...

Басеску нарекол романска новинарка „валкана циганка“

Макфакс - 01.05.2007

Букурешт Романскиот претседател Трајан Басеску, кој викендов на референдумот остана на претседателската функција, предизвика нов скандал во Романија откако нарече новинарка „валкана циганка“. Басеску ова го кажал на телефон во автомобил, во присуство на својата сопруга, откако успеал да го дознае ...

Басеску бара оставка на Владата

Макфакс - 01.05.2007

Букурешт Романскиот претседател Трајан Басеску побара синоќа Владата на премиерот Калин Попески Таричеану да поднесе оставка по што би се одржале предвремени парламентарни избори. Премиерот Таричеану инсистира да остане на премиерската должност и покрај неуспешниот обид да го смени од функцијата ...