TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Победа на кошаркарската репрезентација против Финска

А1 - 18.09.2004

Македонската кошаркарска репрезентација со максимален ефект, три победи од три натпревари го завршува првиот дел од евроквалификацискиот цилкус во „Б“ дивизијата. Нашиот национален тим славеше на госутвањето во Финска со 87:78.

Македонија мерка победа и во Еспо

Дневник - 18.09.2004

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ Б-ДИВИЗИЈА По двете стартни победи против Луксембург и Грузија, избраниците на Давитков попладнево (17 ч.) оптимистички го чекаат дуелот со Финска Финска е денешниот (17 часот радиопренос) противник на машката сениорската репрезентација на Македонија во третото коло од ...

Финците последна пречка до почетниот хет-трик

Вест - 18.09.2004

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА "А" ЕВРОПСКАТА ДИВИЗИЈА Македонската кошаркарска репрезентација вечерва го игра последниот, трет натпревар од првиот циклус квалификациски средби за пласман во "А" европската дивизија. Дуелот во Еспо, против Финска, ќе го даде и одговорот дали ќе се оствари зацртаното - ...

Давитков посакува и трета среќа

Утрински - 18.09.2004

Македонските кошаркари попладнево гостуваат во Финска во Б-квалификациите за ЕП На списокот на повредените покрај Чековски се најде и Димитровски Емил Китановски Попладнево со почеток во 16 часот по македонско време во финскиот град Еспо (се наоѓа на 25 км.

Во Финска по трета победа едноподруго

Време - 18.09.2004

КОШАРКА - Б-КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП, ДЕНЕСКА ФИНСКА - МАКЕДОНИЈА Кошаркарската А-репрезентација на Македонија се надева на трета победа во третиот квалификациски меч, кога попладнево (17 часот по македонско време, пренос на Македонското радио), во градот Еспоо ќе ги одмери силите со Финска, во ...

АТАКА НА ПОБЕДА

Вечер Прес - 18.09.2004

Финскиот град Еспо е последната станица за кошаркарската селекција на Македонија, во првата фаза од квалификациите за ЕП - дивизија “Б" (група “Д"). Против домаќинот- Финска, избраниците на селекторот Јорданчо Давитков ја бркаат и третата победа, исклучително зна- чајна, бидејќи информацџиите за ...

И покрај сите проблеми, имаа срце за успех

Време - 17.09.2004

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ, ДИВИЗИЈА Б: МАКЕДОНИЈА - ГРУЗИЈА 81-77 Самоил Петрески Со колективна игра и со борба до последниот здив кошаркарската репрезентација на Македонија успеа да забележи победа над Грузија со 81-77 во квалификацискиот натпревар од дивизијата Б на ФИБА-Европа, во средата, во ...

Куртовиќ и Џонс во главна улога

Утрински - 17.09.2004

Силната репрезентација на Грузија, "падна" во бастионот Градски парк за влез во А - дивизија Ѓорги Чековски поради болки во зглобот го пропушти вториот дуел од квалификациите Емил Китановски Кошаркарската репрезентација на Македонија ја извојува втората победа во квалификациите од Б дивизијата ...

Славје по трилер-завршница

Вест - 17.09.2004

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА "А" ЕВРОПСКАТА ДИВИЗИЈА Македонската кошаркарска репрезенатција ја забележа втората победа во "Д" групата од квалификациите за пласман во европскиот кошаркарски крем. Во директниот дуел со најсилниот конкурент за првото место, к Македонската кошаркарска репрезенатција ја ...

Тешко и жешко, но сепак - победа!

Дневник - 17.09.2004

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ОД Б-ДИВИЗИЈА Големата борбеност, желбата за победа и максимумот што го дадоа кошаркарите беа клуч за победата на машката сениорска репрезентација на Македонија од 81-77 против Грузија. Мечот, одигран завчеравечер во Скопје, беше во рамките на 2.

Малиот грузиски џин сака да биде лидер во НБА

Време - 16.09.2004

КОШАРКА – РАЗГОВОР СО ЗАЗА ПАШУЛИА, ЦЕНТАР НА МИЛВОКИ Самоил Петрески Заза Пашулиа е најголемата ѕвезда на кошаркарската репрезентација на Грузија, против која синоќа нашата најдобра селекција ги одмери силите во квалификациите од Б-дивизијата на ФИБА-Европа.

Значајна победа на кошаркарската репрезентација против Грузија

А1 - 15.09.2004

Кенион Џонс и даде нова димензија на играта на македонската кошаркарска репрезентација. Го поведе составот во значајната победа од 81:77 против Грузија по која за реализација на планот три од три во првиот дел од квалификациите ни останува триумф против незгодната Финска во сабота.

Давитков: Победа и ништо друго

Утрински - 15.09.2004

Прес по повод вечерашниот квалификациски меч во кошарка Македонија - Грузија (18.30 ТВ пренос) Центарот Душко Боцевски и покрај желбата, сепак, нема да настапи против Грузија Емил Китановски "Размислуваме само за победа, и ништо друго не доаѓа во предвид" изјави на вчерашната прес-конференција ...

Грузија е првата селекција со три НБА-играчи во Македонија

Вест - 15.09.2004

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА "А" ЕВРОПСКАТА ДИВИЗИЈА Грузија е првата репрезентација или, воопшто, кошаркарски тим кој гостува во нашата земја, а која во својот состав ќе има три НБА-играчи. Токму против ваков состав нашата репрезентација го игра вториот натпревар од Д-групата од квалификациите во "Б" ...

Ослабени против НБА-Грузијците

Време - 15.09.2004

КОШАРКА – ВЕЧЕРВА КВАЛИФИКАЦИИ ОД ДИВИЗИЈАТА Б Самоил Петрески Во пеколна атмосфера во „Градски парк“ одиме на победа против репрезентацијата на Грузија, главниот наш конкурент за пласман во кошаркарската елита. Ова беше последната порака на селекторот на македонската репрезентација Јорданчо ...

Да се запре плејмејкерот Вилијамс

Дневник - 15.09.2004

КОШАРКА - ВЕЧЕРВА МАКЕДОНИЈА - ГРУЗИЈА Наша предност требаше да бидат бековите, но сега ќе треба да го неутрализираме Вилијамс и со добра тимска игра да ги изненадиме, рече селекторот Давитков Големата желба, мотивот за победа и поддршката од трибините треба да бидат главните адути на машката ...

Македонските кошаркари утре ќе играат против Грузија

А1 - 14.09.2004

Македонската кошаркарска репрезентација е пред клучниот предизвик. Утре во Скопје ќе го одигра вториот натпревар од евроквалификацискиот циклус во „Б“ дивизијата против главниот конкурент за првото место во групата „Д“, силната, амбициозна и многу поорганизирана од нас Грузија.

Со Кенјан Џонс на клучна победа против Грузија

Време - 14.09.2004

КОШАРКА - СЕНИОРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Натурализираниот американски центар Кенјан Џонс ќе биде дел од македонската кошарска репрезентација на утрешниот, втор, квалификациски дуел од Б-дивизијата на ФИБА-Европа, против силната селекција на Грузија ( „Градски парк“, 18.30 ч.). Корпулентниот Џонс (27 г.

Боцевски се уште неизвесен, Џонс го одработи првиот тренинг

Вест - 14.09.2004

КОШАРКА И вториот наш "странец" кој допатува на повикот на селекторот Јорданчо Давитков, да настапи во првиот циклус од три натпревари во рамки на "Д" групата, на "Б" европската баскет дивизија, Душан Боцевски најверојатно нема да настапи против Грузија.

Кенион Џонс адут на Македонија под кошевите

Утрински - 14.09.2004

Селекторот Давитков ги отстрани дилемите околу настапот на центрите Џонс и Боцевскиротив Грузија Емил Китановски Натурализираниот Македонец, Кенион Џонс, сигурно ќе се најде во составот на македонската кошаркарска репрезентација, за многу важниот натпревар со селекцијата на Грузија во рамките на ...

Џонс игра против Грузија, но не и Боцевски

Дневник - 14.09.2004

КОШАРКА Боцевски речиси сигурно нема да настапи, и покрај желбата, поради повреда на тетивата на левата нога Натурализираниот Македонец, Кенајн Џонс, е новото име во македонската кошаркарска репрезентација во однос на составот што го порази Луксембург, на гости, во саботата.

На кошаркарската репрезентација в среда и претстои дуелот со Грузија

А1 - 13.09.2004

Македонската кошаркарска репрезентација и оваа недела ќе биде во фокусот. По стартниот успех против аутсајдерот Луксембург на десеткуваниот состав на Давитков в среда му претстои вистинскиот предизвик, дуелот со Грузија. И грузијците веќе имаат еден триумф.

Десет илјади гледачи на мечот Грузија - Финска

Дневник - 13.09.2004

извршниот директор на ФИБА Европа импресиониран во тбилиси Повеќе од 50.000 љубители на кошарката во Европа викендов ги гледаа мечевите од второто коло од квалификациите за ЕП 2005 од А и Б-дивизијата, а рекордна посета од 10 илјади навивачи имаше во Тбилиси, каде што Грузија ја победи Финска.

Лесна победа против аутсајдерот Луксембург

Време - 13.09.2004

КОШАРКА - МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Македонската кошаркарска репрезентација со убедлива победа од 94-69, на гостувањето против аутсајдерот Луксембург, ги почна квалификациите во Б-дивизијата на ФИБА-Европа. Пред само 427 гледачи, македонската селекција доминира со колективна игра, во која дури ...

Отпорот на домаќинот скршен за десет минути

Утрински - 13.09.2004

Квалификации во Б дивизијата во кошарка, во Мондорф, Луксембург - Македонија 69:94 Во Луксембург македонските кошаркари постигнаа 15 тројки Од нашиот известувач Емил Китановски Луксембург - Машката кошаркарска репрезентација на Македонија стартуваше со триумф во квалификациите од Б дивизијата, ...

Грузија ја победи Финска

Време - 13.09.2004

КОШАРКА Нашиот следен противник (среда, 18.30 ч.), репрезентацијата на Грузија, ја совлада Финска со 85-78 во вториот меч од групата Д, во квалификациите во Б-дивизијата на ФИБА-Европа. Грузијците беа предводени од одличниот центар Заза Пачулија, новиот играч на Милвоки бакс од НБА, кој заврши со ...

Стефанов во Италија, Џонс и Боцевски кај селекторот

Утрински - 13.09.2004

Стартот со победа во квалификациите, обврзува на зголемена мобилност во нашиот табор пред средбата со силната селекција на Грузија во рамките на второто коло. Селекторот Давитков пред заминувањето за Луксембург напомена дека за преостанатите две средби нема да смета на услугите на ниту еден ...

Победа за самодоверба

Дневник - 13.09.2004

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ, Б-ДИВИЗИЈА Успехот против аутсајдерот треба да го поттикне оптимизмот пред решавачките средби со Грузија, в среда, во Скопје, и во Финска, в сабота Убедлива победа на македонската кошаркарска репрезентација во првиот меч од квалификациите од Б-дивизијата, на гостувањето ...

Лесно со Луксембург

Вест - 13.09.2004

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОПСКАТА А-ДИВИЗИЈА Нашата машка кошаркарска репрезентација имаше успешен старт во квалификациите за пласман во европската А-дивизија. На гостувањето во Луксембург ослабениот состав на Јорданчо Давитков забележа лесен триумф од цели 25 коша разлика (94:69).