TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Случајот Космос пред судот во Стразбур

Канал5 - 07.08.2011

Случајот Космoс ќе оди во судот во Стразбур. Сопственикот Цановски ангажирал меѓународен адвокат да го брани случајот, откако Општината Гази Баба му го отфрли барањето за стопирање на уривањето.

Цаноски ќе се жали во Стразбур

Алсат-М - 07.08.2011

Пратеникот и сопственик на „Космос“ Фијат Цаноски со помош на домашни но и на меѓународни правници ќе се жали на домашните судови но и во Стразбур, за рушењето на објектот Космос.

Цаноски ќе ја бара правдата во Стразбур

Телма - 07.08.2011

Сопственикот на станбениот комплекс „Космос“, Фијат Цаноски ангажираше адвокат од САД кој ќе го застапува пред Судот за човекови права во Стразбур.

Денеска нови факти околку уривањето на Космос

+инфо - 07.08.2011

Нови клучни факти и експертиза од домашни и странски експерти околу наводната законска основа на рушењето на елитниот компекст „Космос“, како што е најавено, ќе бидат изнесени на денешната ...

Фијат Цаноски: Ќе се жалам во Стразбур

Press24 - 07.08.2011

Лидерот на ПЕИ и пратеник во македонското собрание, денеска на прес конференција изјави дека му се нарушени основните човекови права и најави дека по завршувањето на судските процеси во земјава, ...

Серџи, американски адвокат: Државата изрече смртна пресуда за Космос!

+инфо - 07.08.2011

Ускратен од можноста на приватна сопственост и на слобода на движење, пратеникот и бизнисмен Фијат Цаноски, ангажирал американски адвокат од САД по меѓународно право, за да направи експертиза околку ...

Цаноски: Моите права ќе ги барам надвор од државата

Нетпрес - 07.08.2011

Лидерот на партијата за европска иднина и пратеник во Собранието Фијат Цаноски рече дека своите права во врска со комплексот “Космос“ ќе ги бара надвор од државата.

Цаноски: Нема да им дозволам да ме избркаат во Турција

+инфо - 07.08.2011

Ако не успее да ја истера правдата во македонските судови, од кои ќе бара милионска оштета од државата за „незаконското и противуставно уривање на станбено-деловниот комплекс „Космос“, инвеститорот ...

Кривични пријави за инвеститорот и изведувачот на „Космос“

Р.С.Европа - 07.08.2011

Против инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“ поднесени се кривични пријави, а деновиве ќе биде поднесена кривична пријава и против надзорот, изјави градоначалникот на Гази Баба Тони ...

Цаноски ќе заработи кривична пријава

Курир - 07.08.2011

Постапката која општина Гази Баба ја води во врска со случајот со станбено-деловниот комплекс „КОСМОС“ е целосно во согласност со законите, истакна денеска градоначалникот на општина Гази Баба, Тони ...

Кривични пријави за инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“

Сител - 07.08.2011

Против инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“ поднесени се кривични пријави, а деновиве ќе биде поднесена кривична пријава и против надзорот.

Кривични пријави за инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“

Press24 - 07.08.2011

Против инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“ поднесени се кривични пријави, а деновиве ќе биде поднесена кривична пријава и против надзорот Сите активности кои општина Гази Баба ги презема ...

Трајковски: Кривична за Цаноски

Нетпрес - 07.08.2011

Градоначалникот на оштина Бази Баба, Тони Трајковски рече дека е покрената кривична пријава против инвеститорот и изведувачот на комплексот “Космос“.

Кривичнa пријава за Фијат Цаноски

Кајгана - 07.08.2011

Против инвеститорот и изведувачот на комплексот „Космос“ се поднесени кривични пријави, а деновиве ќе биде поднесена кривична пријава и против надзорот, соопшти градоначалникот на општината Гази ...

Цаноски ќе бара голема оштета

Алфа - 07.08.2011

Случајот “Космос“ ќе се најде и пред Стразбур. Фијат Цаноски најавува дека правдата за уривањето на неговиот објект во изградба, ќе ја бара и пред меѓународните судски инстанци.

Кривичнa пријава за Цаноски

МРТ - 07.08.2011

Против инвеститорот и изведувачот на комплексот „Космос“ се поднесени кривични пријави, а деновиве ќе биде поднесена кривична пријава и против надзорот, соопшти градоначалникот на општината Гази ...

Серџи, американски адвокат: Државата изрече смртна пресуда за Космос!

Sky - 07.08.2011

Ускратен од можноста на приватна сопственост и на слобода на движење, пратеникот и бизнисмен Фијат Цаноски, ангажирал американски адвокат од САД по меѓународно право, за да направи експертиза околку ...

Случаи како "Космос" имало и порано, секогаш на власт биле ДПМНЕ - Македонија плаќала милиони

Sky - 07.08.2011

Македонија во повеќе наврати објавувала војна со т.н. Урбанистичка мафија, но интересни факти постојат низ минатата деценија за тоа како функционери на ВМРО ДПМНЕ рушеле градби на опозициски ...

Цаноски: Моите права ќе ги барам надвор од државата

Sky - 07.08.2011

Лидерот на партијата за европска иднина и пратеник во Собранието Фијат Цаноски рече дека своите права во врска со комплексот “Космос“ ќе ги бара надвор од државата.

„Космос“ ќе се минира?

Утрински - 06.08.2011

Многубројниот тим задолжен за уривање на луксузниот комплекс „Космос“ од вчера е засилен со минери. Според сознанијата на инвеститорот, од вчера на уривањето на „Космос“ работат експерти, кои, ...

"Космос" и натаму се урива

Телма - 06.08.2011

Шести ден екипите ангажирани од општината Гази Баба го уриваат објектот од станбениот комоплекс „Космос“ на инвеститорот Фијат Цаноски.

Цановски: Ми се закануваа, но не можам да кажам кој

Sky - 05.08.2011

Фијат Цановски, сопственик на Космос, во интервју за денешен "Утрински весник", вели дека добил закани доколку дејствува во опозиција, но не ги сфатил сериозно.

Цаноски обвинува за политички реваншизам

Н.Македонија - 05.08.2011

Поради, како што пишува во јавното писмо, незаконско уривање на објектот „Космос“, Цаноски ќе ги тужи општината и надлежните службеници за злоупотреба на службената положба Високи владини службеници ...

Од космосот до црната дупка

Н.Македонија - 05.08.2011

Не дека, како обични граѓани, треба да жалиме за конкретниот објект „Космос“, но со жалење може да констатираме дека со акцијата што е во тек уште еднаш се урива космосот во кој и кај нас е можно да ...

Цаноски ќе бара отштета од 50 милиони евра

Дневник - 04.08.2011

Бизнисменот и пратеник Фијат Цановски ќе ја тужи Општина Гази Баба пред домашните и меѓународните судови поради, како што вели, претрпената штета од незаконското уривање на станбениот комплекс ...

„Космос“ ни на небо ни на земја

Дневник - 04.08.2011

Станбениот комплекс „Космос“ можно е сепак да го види светлото на денот, оти неговиот инвеститор, пратеникот и бизнисмен Фијат Цаноски не се откажува од изградбата и покрај уривањето што деновиве го ...

Aктивирана хипотека за „Космос“

Утрински - 04.08.2011

Поради доцнење со исплатата на ратите за комуналии за објектот „Космос“, Градот Скопје и Општина Гази Баба ја активираа хипотеката на имот кој Фијат Цаноски го ставил во залог.

Цаноски ги чека извршителите

Алсат-М - 04.08.2011

„Парите од двете заостанати рати за комуналии за комплексот Космос ќе ги платам само ако извршител ми тропне на врата“, ова е ставот на сопственикот на Космос Фијат Цаноски по вчерашната најава за ...

Цановски: Уривањето на „Космос“ профит за градоначалникот Тони Трајковски

Алфа - 04.08.2011

Не се почитува законот, а општина Гази Баба исвршува туѓи наредби и сака да ме урне по секоја цена. Ова се повеќе личи на пресметка со неистомисленици, тврди пратеникот Фијат Цановски, инвеститор на ...

Отворено писмо од Цаноски: Ме казнија зашто отидов во опозиција

Press24 - 04.08.2011

Фијат Цаноски во отворено писмо обвинид ека рушењето на неговиот објект е политички реваншизам на власта. Јас Цаноски Фијат, граѓанин на Р.Македонија, пратеник во Собранието на РМ и претседател на ...

Цаноски: Ме казнуваат дека преминав во опозицијата

Нетпрес - 04.08.2011

Злоделото кое се прави врз мојот објект, најверојатно по нечија нарачка е со цел да бидам казнет како претседател на Партијата за европска иднина и за нејзиното преоѓање во составот на опозицијата, ...

Цаноски: Веднаш по изборите ми кажаа дека „ќе ме сечат“

+инфо - 04.08.2011

„Злоделото кое се прави врз мојот објект, најверојатно по нечија нарачка е со цел да бидам казнет како претседател на Партијата за европска иднина и за нејзиното преоѓање во составот на опозицијата“, ...

Цаноски: Ме казнуваат бидејќи преминав во опозицијата

Кирилица - 04.08.2011

Злоделото кое се прави врз мојот објект, најверојатно по нечија нарачка, е со цел да бидам казнет како претседател на Партијата за европска иднина и за нејзиното преоѓање во составот на опозицијата, ...

Цаноски: Ме казнуваат дека преминав во опозицијата

Точка - 04.08.2011

Злоделото кое се прави врз мојот објект, најверојатно по нечија нарачка е со цел да бидам казнет како претседател на Партијата за европска иднина и за нејзиното преоѓање во составот на опозицијата, ...

Цановски: Фирми блиски од власта ангажирани за уривање на Космос

Sky - 04.08.2011

Не се почитува законот, а општина Гази Баба исвршува туѓи наредби и сака да ме урне по секоја цена. Ова се повеќе личи на пресметка со неистомисленици, тврди пратеникот Фијат Цановски, инвеститор на ...

Цановски бара 50 милиони отштета, кривични за градоначалникот и соучесниците

Sky - 04.08.2011

Бизнисменот и пратеник Фијат Цановски ќе ја тужи Општина Гази Баба пред домашните и меѓународните судови поради, како што вели, претрпената штета од незаконското уривање на станбениот комплекс ...

Цаноски ќе го догради „Космос“ и ќе остане во опозиција

Н.Македонија - 04.08.2011

Активирана е и хипотеката за објектот, вредна речиси 11 милиони евра. Инвеститорот има рок од седум дена да ги плати парите за комуналии или ќе му бидат одземени куќите во Струга и во скопските ...

Скопје - Ќе ги вратиме парите на станарите на "Космос"

Вест - 03.08.2011

"Во текот на наредната недела, ќе свикаме состанок на сите граѓани кои купиле стан во комплексот и согласно со сите преддоговори граѓаните ќе ги добијат назад парите коишто ги уплатиле", објаснуваат ...

Трајковски:Ако не го плати долгот на општината Цаноски ќе се соочи со извршители

Алсат-М - 03.08.2011

Ако во рок од седум дена сопственикот на комплексот „Космос“ Фијат Цаноски не ги плати парите за комуналии кои ù ги должи на општината Гази Баба, тогаш, според нејзиниот градоначалник, извршител ќе ...

Активирана хипотеката на Фијат Цаноски за објектот „Космос“

Канал5 - 03.08.2011

Градот Скопје и општината Гази Баба денеска му ја активираа хипотеката на Фијат Цаноски за објектот „Космос“ од речиси 11 милиони евра.

„Гази Баба“ не се откажува од уривањето на „Космос“

Телма - 03.08.2011

Општината Гази Баба не се откажува од уривањето на „Космос“. Тврдат дека големиот станбено-деловен комплекс во изградба е надвор од дозволениот габарит, а има и неплатени давачки.

Отворено писмо на Цаноски

Алсат-М - 03.08.2011

Пратеникот и сопственик на објектот „Косомос“ Фијат Цаноски денеска испрати отворено писмо упатено лично до премиерот Никола Груевски, до Претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, до претседателот на ...

Државата влезе во „Космос“

Утрински - 03.08.2011

И „Космос“ имал крај. Не се покажа доволно моќен да и' одолее на државната машинерија подготвена да се справи со она што е изградено на незаконски начин.

Празникот не го запре уривањето на „Космос“

Утрински - 03.08.2011

Работниците што се ангажирани на уривање на станбено-деловниот комплекс „Космос“ и вчера изутрина, на државен празник, уште од 6 часот беа на улица „Перо Наков“ број 96.

Багери го меркаат „Космос“

Дневник - 03.08.2011

Општината планира да го срамни со земја станбениот комплекс на пратеникот Фијат Цаноски и да ја активира хипотеката за ненаплатените комуналии, која се состои од имоти на Водно, во Маџари и во Струга ...

Активирана хипотеката на Цановски за „Космос“

Inpress - 03.08.2011

Скопје, 3. август 2011 (ИНПРЕС) Поради доцнење на исплатата за комуналии за спорниот објект „Космос“, Градот и општината Гази Баба денеска му ја активираа хипотеката на сопстевникот Фијат Цановски, ...

Цановски - Ми порачаа - Биди со нас, бидејќи ако не бидеш, уште повеќе можеме да ти напакостиме!

Inpress - 03.08.2011

Скопје, 3. август 2011 (ИНПРЕС) Пратеникот Фијат Цановски по последните настани и започнувањето со рушење на објектот „Космос“ испрати отворено писмо до јавноста, во кое ги изнесува своите ставови во ...

Активирана хипотеката на Цаноски

Курир - 03.08.2011

Хипотеката од речиси 11 милиони евра на Фијат Цаноски за објектот „Космос“, му е активирана од страна на Град Скопје и општина Гази Баба.

Ќе се конфискува имотот на Фијат Цаноски

Press24 - 03.08.2011

Градот Скопје и општината Гази Баба денеска му ја активираа хипотеката на Фијат Цаноски за објектот „Космос“ од речиси 11 милиони евра.

Извршители ја активираа хипотеката на Цановски за „Космос“ вредна 11.000.000 евра

Алфа - 03.08.2011

Фијат Цановски има платено само три рати за комуналии и затоа извршители веќе ја активирале хипотеката која пратеникот ја дал како залог дека ќе ги плати комуналиите во целост.

Активирана хипотеката на Цановски за „Космос“

+инфо - 03.08.2011

Поради доцнење на исплатата за комуналии за спорниот објект „Космос“, Градот и општината Гази Баба денеска му ја активираа хипотеката на сопстевникот Фијат Цановски, во износ од 11 милиони евра.

Активирана хипотеката за „Космос“

Р.С.Европа - 03.08.2011

Градот Скопје и општината Гази Баба денеска му ја активираа хипотеката на Фијат Цаноски за објектот „Космос“ . Хипотеката од речиси 11 милиони евра е активирана, затоа што Цаноски не уплатил пет рати ...

Цаноски: Акцијата е темпирана

Кајгана - 03.08.2011

Пратеникот и претседател на ПЕИ, Фијат Цаноски со писмо до јавноста реагира на уривањето на неговиот комплекс „Космос“, што започна во понеделникот.

Цановски: Власта функционира по принципот "хитлеровите кристални ноќи и ноќите на ножевите"

Sky - 03.08.2011

Фијат Цановски со отворено писмо, кон јавноста, институциите и меѓународните дипломатски претставништва во Македонија го обвини Груевски за вандализам и незаконско уривање на неговиот објект Космос.

Активирана хипотеката на Цановски за „Космос“

Sky - 03.08.2011

Поради доцнење на исплатата за комуналии за спорниот објект „Космос“, Градот и општината Гази Баба денеска му ја активираа хипотеката на сопстевникот Фијат Цановски, во износ од 11 милиони евра.

Фијат ќе остане без имот?!

Вечер Прес - 03.08.2011

Доколку во рок од седум дена Фијат Цаноски, еден од инвеститорите на станбено-деловниот комплекс Космос, на општина Гази Баба не и ги плати комуналиите за објектот, ќе остане без куќите и имотите во ...

Цел „Космос“ мора да падне за да се изгради повторно

Н.Македонија - 03.08.2011

Општината Гази Баба почна да урива, Државниот градежен инспекторат ја поддржа, градот Скопје ја покри со сумите за неплатени комуналии, а СДСМ, партијата преку која инвеститорот Фијат Цановски стана ...

Продолжи уривањето на дел од комплексот

Телма - 02.08.2011

Веќе втор ден градежни работници ангажирани од општината Гази Баба го уриваат станбено деловниот комплекс Космос чиј сопственик е Фиат Цановски.

Цановски ќе ги обештети оние што платиле за стан во „Космос“

Алсат-М - 02.08.2011

Втор ден како градежниот инспекторат и општина Гази Баба го уриваат стамбено – деловниот комплекс „Космос“ Сопственикот на „Космос“ центарот Фијат Цановски, во наредниот период во консултација со ...

Цановски: Не постои можност за нов „Фиком“

Алфа - 02.08.2011

Уривањето на станбено деловниот комплекс „Космос“, во сопственост на пратеникот Фијат Цановски, продолжи и денеска.. околу објектот повторно имаше силно полициско обезбедување.

Која е вистината за „КОСМОС“?

Курир - 02.08.2011

Откако Фијат Цановски почна да го гради објектот „КОСМОС“, различен од оној за кој добил дозвола и без соодветна документација, општината Гази Баба од вчера започна со отстранување на градбата, во ...

Ни празник не се почитува кога се руши

Sky - 02.08.2011

Иако е државен празник и неработен ден, инспекциските служби обезбедувани од полицијата продолжија со уривањето на деловно-станбениот комплекс "Космос".

Продолжува уривањето на Космос

Вечер Прес - 02.08.2011

Отстапувањето од дозволената висина на објектот е 1,43 метри. Од општината велат дека инвеститорот на терен одбегнувал да ги даде на увид плановите за градба.

Цановски најави дека ќе ги обештети купувачите, а на власта и порача мафијата да ја бараат меѓу своите

Sky - 02.08.2011

Ме уриваат поради конкуренција и политичка пресметка обвинува бизнисменот и пратеник Фиат Цаноски. Тој тврди дека гради по закон и дека отстапката од 1,43 м во висниа од гаражата, сам ќе ја корегирал ...

Почна уривањето на „Космос“

Дневник - 01.08.2011

Под силна полициска придружба општината Гази Баба денеска почна со уривање на дел од станбено-деловниот комплекс „Космос“ што во населбата Керамидница на улица „Перо Наков“ бр.94 го гради ...

Се кршат копја околу уривањето на „Космос“

Дневник - 01.08.2011

Лавина реакции, закани за тужби, расфрлање со документација, спротивставени тврдења за тоа кој е во право предизвика уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ што почна утринава со решение од ...

Почна уривањето на „Космос“

Канал5 - 01.08.2011

Почна уривањето на елитниот комплекс Космос. Уште рано наутро градежната инспекција на општина Гази Баба почна да го урива објектот во сопственост на пратеникот Фијат Цановски.

Опозицијата во одбрана на цаноски

Телма - 01.08.2011

На улицата Индустриска во близина на универзитетот Фон рано изутринава кордон на полицијата спречи било какво движење кон станбено деловниот комплекс Космос кој го гради инвеститорот Фине од ...

„Космос“ ќе се урива целосно

Алсат-М - 01.08.2011

Целосно ќе се урива започнатиот стамбено деловнен објект „Космос“ во сопственост на опозицискиот пратеник Фијат Цановски. Ова го потврди и првиот човек на општина Гази Баба, Тони Трајковски.

Дукоски: Постапката за комплексот „КОСМОС“ е во согласност со законите

Дневник - 01.08.2011

Директорот на Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам Сашо Дукоски денеска изјави дека постапката која општина Гази Баба ја води во случајот со станбено-деловниот комплекс „КОСМОС“ е во ...

Цаноски :Нема неправилности во изградбата на „КОСМОС“

Алсат-М - 01.08.2011

Еден од инвеститорите на станбено деловниот комплекс „КОСМОС“ што се наоѓа во населбата Керамидница на ул. „Перо Наков“ бр.94, Фиат Цаноски денеска во изјава за медиумите ги отфрли наводите на ...

Се урива дел од „КОСМОС“ на Фиат Цаноски

Телма - 01.08.2011

Општина Гази Баба денеска почна со отстранување на неправилностите што општинскиот градежен инспекторат ги утврди во станбено деловниот комплекс „КОСМОС“ што во населбата Керамидница на ул.

Станбениот комплекс „Космос“ пред уривање

Канал5 - 01.08.2011

Општинските власти на Гази Баба утринава околу 4 часот започнале акција за уривање на објектот „Космос“ во скопската населба Ќерамидница.

Општина Гази Баба: „Космос“ се гради незаконски

Канал5 - 01.08.2011

Со соопштение се огласија од општината Гази Баба - поради сериозни повреди на Законот за градење и нелегални дејствија во текот на изградбата, а согласно со заложбите за борба против урбаната мафија, ...

Се урива комплексот Космос на пратеникот Фијат Цаноски

Алсат-М - 01.08.2011

Општина Гази Баба денеска почна со отстранување на неправилностите што општинскиот градежен инспекторат ги утврди во станбено деловниот комплекс „КОСМОС“ што во населбата Керамидница на ул.

Цаноски тврди дека нема неправилности во изградбата на ''КОСМОС''

Сител - 01.08.2011

Еден од инвеститорите на станбено деловниот комплекс „КОСМОС“ што се наоѓа во населбата Керамидница на ул. „Перо Наков“ бр.94, Фиат Цаноски денеска во изјава за медиумите ги отфрли наводите на ...

Цановски знаел за отстапките во градењето

Курир - 01.08.2011

Објектот „Космос“ чиј инвеститор е Фиат Цановски денес започна да се урива, поради тоа што како што информираат од општина Гази Баба, не е во согласност со одобрениот проект.

Трајковски: Ќе се урива целиот објект на „Космос“

Кајгана - 01.08.2011

Градоначалникот на скопската Општина Гази Баба, Тони Трајковски, денеска потврди дека ќе се урива целиот објект на станбениот комплекс „Космос“.

Цаноски должи 175 милиони денари за комуналии

Нетпрес - 01.08.2011

Трговското друштво “Фине“ и Фиат Цаноски должат 175 милиони денари, надоместок за уредување на градежно земјиште за изградба на објект на улица “Индустриска“, соопшти Град Скопје.

Цановски: Сакаат да ми наштетат, градбата е легална

+инфо - 01.08.2011

Наспроти нерегуларностите воочени од општинската градежна инспекција и нецелосната докумeнтација за изгрдаба на луксузниот станбено деловен објект „Космос“, сопственикот Фијат Цановски обвинува дека ...

35.000 м2 над дозволеното и 3 мил. евра неплатени комуналии - КОСМОС

Сител - 01.08.2011

Комплексот КОСМОС ќе се руши до темел. Фијат Цановски ги надминал апсолутните висински коти, тоа е причината поради која градежната инспекција од Гази Баба наредила рушење на објектот.

Фирмата „ФИНЕ“ на Цаноски должи 175 милиони денари

Кајгана - 01.08.2011

Фирмата „Фине“ на Град Скопје му должи речиси 175 милиони денари за комуналии, информираат денеска од Град Скопје. Имено, во соопштението на Град Скопје се наведува дека со Трговското друштво „Фине“ ...

ГДИ: Постапката за „КОСМОС“ е законска и мора да продолжи

Курир - 01.08.2011

Постапката која општина Гази Баба ја води во врска со случајот со станбено-деловниот комплекс „КОСМОС“ е целосно во согласност со законите.

Цановски за комуналии должи 175 милиони денари

Курир - 01.08.2011

Оделението за односи со јавноста на Град Скопје испрати соопштение во кое се наведува дека фирмата на Фијат Цановски „Фине“, а објектот „Космос“ должи 175 милиони денари.

Трајковски: Ќе се урива целиот објект на „Космос“

Алфа - 01.08.2011

Градоначалникот на скопската Општина Гази Баба, Тони Трајковски, денеска потврди дека ќе се урива целиот објект на станбениот комплекс „Космос“.

Трајковски: Ќе се урива целиот објект на „Космос“

МРТ - 01.08.2011

Градоначалникот на скопската Општина Гази Баба, Тони Трајковски, денеска потврди дека ќе се урива целиот објект на станбениот комплекс „Космос“.

„Космос“ ќе се урива зошто е повисок за метар и 43 сантиметри

Кајгана - 01.08.2011

Градоначалникот на скопската Општина Гази Баба, Тони Трајковски, рече дека ќе се урива целиот објект на станбениот комплекс „Космос“, затоа што целата градба е повисока за метар и 43 сантиметри во ...

Се урива комплексот Космос на пратеникот Цаноски

Р.С.Европа - 01.08.2011

Под силно полициско обезбедување започна уривањето на комплексот „Космос“ на пратеникот Фијат Цаноски. Не само што целосно ќе урнат комплексот Космос туку општина Гази Баба ќе ја стартува и ...

Град Скопје: Цанoвски должи 175 милиони денари за комуналии

+инфо - 01.08.2011

Градската власт со соопштение се огласи дека фирмата „ТД Фине“ која го гради луксузниот објект „Космос“, должи 175 милиони денари по основ на комуналии.

Фирмата „ФИНЕ“ на Цаноски должи 175 милиони денари

МРТ - 01.08.2011

Фирмата „Фине“ на Град Скопје му должи речиси 175 милиони денари за комуналии, информираат денеска од Град Скопје. Имено, во соопштението на Град Скопје се наведува дека со Трговското друштво „Фине“ ...

Цановски ги прекршил законите

Курир - 01.08.2011

Општина Гази Баба денеска почна со отстранување на неправилностите што општинскиот градежен инспекторат ги утврдил во станбено деловниот комплекс „КОСМОС“ што во населбата Керамидница на ул.

"Космос" ќе се урива до темел

Кирилица - 01.08.2011

Градоначалникот на скопската Општина Гази Баба, Тони Трајковски, денеска потврди дека ќе се урива целиот објект на станбениот комплекс „Космос“ Како што нагласи Трајковски, мерките за уривањето на ...

Цаноски - Ова е противзаконски

Inpress - 01.08.2011

Скопје, 1. август 2011 (ИНПРЕС) Сопственикот на луксузниот комплекс Космос Фијат Цаноски тврди дека ја има целата потребна документација за градење од 24 декември 2010.

Град Скопје: Фијат Цаноски има долгови и кон нас

Press24 - 01.08.2011

Во соопштението испратен од Градот Скопје до медиумите, се посочува дека фирмата ТД “ФИНЕ” и Фијат Цаноски по основ на комуналии на градот му должат 175 милиони денари Според барање бр.27-6553/2 од ...

Се урива „Космос“ на Фијат Цановски

Алфа - 01.08.2011

Станбениот комплекс „Космос“ во сопственост на бизнисменот и пратеник Фијат Цановски во пет часот утрото почна да се урива по налог на општината Гази Баба.

Се урива комплексот „Космос“ на Цаноски?!

Inpress - 01.08.2011

Скопје, 1. август 2011 (ИНПРЕС) Со асистенција на силни полициски сили утрово се урива деловно станбениот комплекс „Космос“ во Скопје кој го гради фирма во сопственост на семејството на пратеникот од ...

Се урива објектот на Цаноски „Космос“

Алфа - 01.08.2011

Од рано утринава и со силно полициско обезбедување, градежни инспектори од општина Гази Баба се наоѓаат пред комплексот во изградба-Космос, на бизнисменот и пратеник Фијат Цаноски.

Почна уривањето на луксузниот комплекс „Космос“

+инфо - 01.08.2011

Со полициско обезбедување, од утринава почна уривањето на станбениот комплекс од затворен тип „Космос“ на кејот на Вардар, во Керамидница, помеѓу населбите Аеродром и Автокоманда, близу поранешните ...

Се урива "Космос" на Фијат Цаноски

Кирилица - 01.08.2011

Со асистенција на силни полициски сили утрово се урива деловно станбениот комплекс „Космос“ во Скопје кој го гради фирма на пратеникот од Струга Фијат Цаноски Од рано утринава и со силно полициско ...

Се урива комплексот Космос на пратеникот Фијат Цаноски

Р.С.Европа - 01.08.2011

Општина Гази Баба тврди дека градежната инспекција утврдила отстапки од дозволената висина на објектот. Цаноски вели дека се е легално.

Гази Баба спречува градежна измама

Курир - 01.08.2011

Поради сериозни повреди на Законот за градење и констатирани неправилности и нелегални дејствија во текот на изградбата на станбено деловен комплекс “КОСМОС” чиј инвеститор е фирмата Фине Скопје ДОО, ...

Известување од Општина Гази Баба во врска со комплексот „Космос“

МРТ - 01.08.2011

Поради сериозни повреди на Законот за градење и констатирани неправилности и нелегални дејствија во текот на изградбата, а исто така и неотстранување на констатираните отстапувања и забелешките со ...

Космос се урива поради низа неправилности

+инфо - 01.08.2011

Луксузниот станбено-деловен комплекс „Космос“ чиј инвеститор е фирмата „Фине Скопје ДОО“, во моментот се урива поради сериозни повреди на Законот за градење и констатирани неправилности и нелегални ...

Се урива “Космос“ на Фиат Цаноски

Нетпрес - 01.08.2011

Комплексот “Космос“ лоциран во општина Гази Баба на бизнисменот Фијат Цаноски од утринава започна да се урива. Поради сериозни повреди на Законот за градење и констатирани неправилности и нелегални ...

Цаноски за "Космос" должи 175 милиони за комуналии

Кирилица - 01.08.2011

ТД ФИНЕ, инвеститорот на станбено деловниот комплекс „КОСМОС“, по основ на комуналии должи 175 милиони денари, соопшти денеска Град Скопје Во „КОСМОС“ Општина Гази Баба од изутрината почна активности ...

Фијат Цановски: полицијата ми забрани да влезам во сопствениот имот

МРТ - 01.08.2011

Пратеникот Фијат Цановски денеска кусо изјави дека полицијата не му дозволила да влезе во својот имот и дека згора на тоа не му покажала налог.

Почна уривањето на луксузниот комплекс „Космос“ на Цаноски

Сител - 01.08.2011

Со полициско обезбедување, од утринава почна уривањето на станбениот комплекс од затворен тип „Космос“ на кејот на Вардар, во Керамидница, помеѓу населбите Аеродром и Автокоманда, близу поранешните ...

Се урива луксузниот комплекс Космос на Цаноски

Press24 - 01.08.2011

Започна уривањето на станбено деловниот комплекс “КОСМОС” чиј инвеститор е фирмата Фине Скопје ДОО, лоциран на ул. Перо Наков бр.

Цаноски: Ова е противзаконски

Press24 - 01.08.2011

Фијат Цаноски, сопственик на комплексот кој од утринава се руши тврди дека му се прави намерна штета. Сопственикот на луксузниот комплекс Космос тврди дека ја има целата потребна документација за ...

Фијат Цановски: Полицијата ми забрани да влезам на сопствениот имот

Кајгана - 01.08.2011

Пратеникот Фијат Цановски денеска кусо изјави дека полицијата не му дозволила да влезе на својот имот и дека згора на тоа не му покажала налог.

Трајковски: Ќе се урива целиот комплекс на Космос

Sky - 01.08.2011

Градоначалникот на скопската Општина Гази Баба, Тони Трајковски, денеска потврди дека ќе се урива целиот објект на станбениот комплекс „Космос“.

Цановски: Се е според законите

Sky - 01.08.2011

Пратеникот Фијат Цановски денеска кусо изјави дека полицијата не му дозволила да влезе на својот имот и дека згора на тоа не му покажала налог.

Цаноски должи 175 милиони денари за комуналии

Точка - 01.08.2011

Трговското друштво “Фине“ и Фиат Цаноски должат 175 милиони денари, надоместок за уредување на градежно земјиште за изградба на објект на улица “Индустриска“, соопшти Град Скопје.

Петров: Рушењето на објектот Космос е срам за државата

Sky - 01.08.2011

На улицата Индустриска во близина на универзитетот Фон рано изутринава кордон на полицијата спречи било какво движење кон станбено деловниот комплекс Космос кој го гради инвеститорот Фине од ...

Се урива “Космос“ на Фиат Цаноски

Точка - 01.08.2011

Комплексот “Космос“ лоциран во општина Гази Баба на бизнисменот Фијат Цаноски од утринава започна да се урива. Поради сериозни повреди на Законот за градење и констатирани неправилности и нелегални ...

Дукоски: Постапката за комплексот „КОСМОС“ е во согласност со законите

Sky - 01.08.2011

Директорот на Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам Сашо Дукоски денеска изјави дека постапката која општина Гази Баба ја води во случајот со станбено-деловниот комплекс „КОСМОС“ е во ...

Се урива Космос

Sky - 01.08.2011

Продолжува ли "Пајажина"? Објектот со име Космос, чиј сопственик е Велија Рамковски од утринава се руши од општината Гази Баба.