TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатката на Асанж тврди дека Еквадор шири лаги

А1 On - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

ММС - 14.04.2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри.

Адвокатката на Асанж: Еквадор шири лаги

Независен - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

+инфо - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. – Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Таткото на Асанж: Вратете го дома, ме шокираше како изгледа

+инфо - 14.04.2019

Џон Шиптон, татко на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги повика властите на Австралија да го вратат неговиот син дома. – Минситерството за надворешни работи и премиерот на Австралија треба нешто да сторат.

Таткото на Асанж ги моли властите да го вратат во Австралија

А1 On - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на основачот на Викиликс, бара од од австралиските власти да го вратат Асанж во Австралија. Тој рекол дека е шокиран од тоа како изгледа Асанж во моментов. “Видов како полицајците мораа да го носат до крајот на скалите.

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

+инфо - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Адвокатка на Асанж: Еквадор шири лаги

Нова ТВ - 14.04.2019

Џенифер Робинсон, адвокатка на уапсениот основач на „Викиликс“, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон во која се криеше од 2012 година.

Се огласи и таткото на Асанж: Имам 74 години, а изгледам подобро од него, вратете го дома

Макфакс - 14.04.2019

Таткото на Џулијан Асанж во интервју за австралиски весник побарал од австралиските власти да му помогнат на неговиот син и ги повикал да се заложат да го вратат во Австралија. Говорејќи првпат во јавноста по апсењето на неговиот син во четвртокот, ...

Адвокатката на Асанж: Еквадор ширеше лаги за Асанж

МКД - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, рече дека владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон денеска на Скај њуз изјави дека еквадорската влада ги ширела скандалозните ...

Нови детали од амбасадата на Еквадор: Како Асанж го поминувал времето ФОТО

+инфо - 14.04.2019

Објавени се фотографии на кои се гледа како Џулијан Асанж, основачот на Викиликс се обидува да вози скејборд во еквадорската амбасада во која престојуваше седум години. Во просторијата седи консултантката Стела Морис која го посматра Асанж, ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

Опсервер - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. -Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

Либертас - 14.04.2019

-Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на октомври. Тие повторно ќе се сретнат на слобода, напиша Викиликс.

Што открија Викиликс и Асанж: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

еМагазин - 14.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. Како прислушува ЦИА? Во март 2017 година Викиликс почна да објавува големо количество на документи поврзани со работата на американската тајна ...

Каде е мачката на Џулијан Асанж?

Локално - 14.04.2019

Каде е мачката на Џулијан Асанж? Ова е прашањето што многумина си го поставуваат откако основачот на контроверзниот сајт “Викиликс” беше изведен насилно од амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што се криеше во последните 7 години, пишува “Спутник ...

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

Опсервер - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Таткото на Асанж бара Џулијан да биде вратен во Австралија: Видов како го носат, не изгледаше добро! Тоа е шокантно

Точка - 14.04.2019

Таткото на основачот на Вилиликс побарал денес од австралиската влада да го врати неговиот син во Австралија и рекол дека е шокиран од неговиот изглед при апсењето во четвртокот во Лондон.

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

Вечер Прес - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Адвокатка на Асанж: Еквадорските власти давале скандалозни обвиненија

24Инфо - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Таткото на Асанж: Вратете го дома, изгледа шокирачки

Либертас - 14.04.2019

Џон Шиптон, татко на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги повика властите на Австралија да го вратат неговиот син дома. – Министерството за надворешни работи и премиерот на Австралија треба нешто да сторат.

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

Фактор - 14.04.2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри.

Се огласи и таткото на Асанж: Имам 74 години, а изгледам подобро од него, вратете го дома

24Инфо - 14.04.2019

Таткото на Џулијан Асанж во интервју за австралиски весник побарал од австралиските власти да му помогнат на неговиот син и ги повикал да се заложат да го вратат во Австралија. Говорејќи првпат во јавноста по апсењето на неговиот син во четвртокот, ...

Што е вистина а што лага: Како се однесувал Асанж во амбасадата

Фактор - 14.04.2019

Откако во 2017, дојде на власт Ленин Морено како претседател на Еквадор, Џулијан Асанж живееше во многу тешки услови, изјави адвокатката на основачот на „Викиликс“ Џенифер Робинсон. Исто така, според неа деновиве од амбасадата на Еквадор во Лондон ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

Локално - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. -Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

Либертас - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Мачорот на Асанж е на безбедно место

Вечер Прес - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави организацијата на Твитер. – Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата на Амбасадата во средината на ...

Асанж не информираше за самракот на нашата слобода. Ние сме се што му остана

Либертас - 14.04.2019

Конечно и тоа се случи – Џулијан Асанж беше одвлечен од амбасадата на Еквадор и уапсен. Не беше изненадување: многу сигнали укажуваа на ова. Пред една или две недели, Викиликс го предвиде апсењето, а еквадорското Министерство за надворешни работи ...

Робинсон: Еквадор шири лаги за Асанж

Н.Македонија - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

MakPress - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Робинсон: Еквадор шири лаги за Асанж

1tv - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Син ми не изгледа добро- таткото на Асанж бара тој да биде вратен во Австралија

Магазин - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на Џулијан Асанж ги моли властите да го вратат неговиот син, основачот на Викиликс во Австралија. Џон побарал денес од австралиската влада Асанж да биде вратен во Австралија и изјавил дека е шокиран од неговиот изглед при ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

24 Вести - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

„Му однесов шише со вода од Јадранот на Асанж, а она што го направи кажува колку му беше тешко“

Факултети - 13.04.2019

Лондонската полиција во четвртокот го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште во еквадорската амбасада во Лондон. Асанж има пријател од Балканот - хрватскиот филозоф Среќко Хорват, кој последен пат ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

А1 On - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

„Блумберг“: Асанж е затворен во британскиот „Гвантанамо“

Макфакс - 13.04.2019

Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“, кој беше уапсен во четвртокот, е пренесен во затворот „Белмарш“ во југоисточниот дел на Лондон кој се споредува со „Гвантанамо“ на Куба во кој американските власти ги држеле најопасните исламисти.

Сопрете ја вистината!

Оff.net - 13.04.2019

Сè што Џулијан Асанж и Викиликс објавија е вистина и ништо друго освен вистина. Тоа е вистина за она што САД го прават ширум светот во име на американскиот народ, притоа истото го кријат од американскиот народ, но и од целиот свет.

Откриено е каде е затворен Асанж: во британското Гвантанамо (ВИДЕО)

МКД - 13.04.2019

Асанж се наоѓа во британската верзија на американскиот затвор за терористи Гвантанамо, во услови многу полоши од тоа на што се жалеше во еквадорската амбасада, вели Блумберг. Џулијан Асанж, поради недостиг од пристап до интернет и медицинска нега, и ...

Британски пратеници сметаат дека на Асанж треба да му се суди во Шведска, ако бара екстрадиција

Нетпрес - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници се потписници на писмото упатено до министерството за внатрешни работи во кое го повикуваат министерот да осигури соочување на Џулијан Асанж со властите во Шведска ако оваа земја реши да упати барање за екстрадиција.

Кратка биографија – кој е Џулијан Асанж?

Таратур - 13.04.2019

Основачот на фамозната „Викиликс“, Џулијан Асанж, завчера беше уапсен во Лондон, откако еквадорската амбасада му го укина азилот кој го имаше добиено кај нив, каде што живееше изминативе седум години.

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

Независен - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Асанж е затворен во британскиот Гвантанамо

Нетпрес - 13.04.2019

Откако беше уапсен од страна на британските власти, Џулијан Асанж беше сместен во еден од најдобро обезбедените затвори во Лондон, Белмарш.Тој важи за еден од најдобро обезбедуваните затвори и е наречен „британски Гвантанамо“.

Асанж е сместен во еден од најстрогите затвори, таму биле сите познати затвореници

+инфо - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш, најави борба против екстрадицијата во САД

Алфа - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

Независен - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Во Еквадор уапсија програмер соработник на Асанж

+инфо - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

А1 On - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

ММС - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

Нова ТВ - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

ФОТО: Асанж е затворен во британскиот Гвантанамо - во него лежи еден од најопасните затвореници, ова се условите

Press24 - 13.04.2019

Асанж се наоѓа во британската верзија на американскиот затвор за терористи Гвантанамо, во услови многу полоши од тоа на што се жалеше во еквадорската амбасада, вели Блумберг. Џулијан Асанж, поради недостиг од пристап до интернет и медицинска нега, и ...

Британските пратеници се за екстрадиција на Асанж: Дајте им го, ако го бараат

Сител - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од владата да се погрижи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да биде екстрадиран во Шведска, ако таа држава го побара тоа. Пратениците пратиле писмо до британскиот министер за внатрешни работи, Саџид ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

+инфо - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

Нова ТВ - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

ОН загрижени дека Асанж во САД не би имал праведно судење

МКД - 13.04.2019

Известувачот на Обединетите нации за мачење изрази стравување дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да има праведно судење во Соединетите Држави кои побараа негова екстрадиција поради информатичко хакирање.

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Вечер Прес - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Дајте им го Асанж на Шведска ако си го бараат!

Фактор - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од Владата да и се овозможи на Шведска да и го испорачаат Џулиен Асанж ако за тоа има барање. Во писмото се бара од министерот за внатрешни работи да направи се Асанж да биде изваден пред лицето на правдата.

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Бриф - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Британските пратеници се за екстрадиција на Асанж: Дајте им го, ако го бараат

Точка - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од владата да се погрижи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да биде екстрадиран во Шведска, ако таа држава го побара тоа. Пратениците пратиле писмо до британскиот министер за внатрешни работи, Саџид ...

Асанж затворен во британскиот Гвантанамо: Тука лежат најозлогласените затвореници, а еве какви се условите

Точка - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж се наоѓа во затворот Белмарш на југоистокот на Лондон, открија британските правосудни власти. Белмарш е затвор од „А“ категорија со висок степен на обезбедување и има капацитет од 910 затвореници.

Му донесов шише вода од Јадранот, она што го направи најдобро зборува колку му беше тешко

Република - 13.04.2019

Откако Еквадор му го укина ализот, лондонската полиција во четвртокот наутро го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште во еквадорската амбасада во Лондон.

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

Вечер Прес - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Опсервер - 13.04.2019

Би-Би-Си (српска редакција) – Лондон Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор.

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

24Инфо - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

Либертас - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Локално - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Зошто единствено РТ го сними апсењето на Асанж

Фактор - 13.04.2019

Асанж со месеци не беше виден во јавност, од недела на недела односите меѓу него и домаќините се влошуваа, минатата недела Викиликс дури и алармираше дека за „часови или денови“ Асанж ќе биде избркан на улица, и сепак ниту еден британски или светски ...

Би-Би-Си: Апсење на Асанж – што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Либертас - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Пенс го поддржува Помпео: Викиликс може да дејствувал во интерес на Русија

Локално - 13.04.2019

Американскиот потпретседател Мајк Пенс го поддржува ставот на поранешниот шеф на ЦИА на САД (ЦИА), Мајк Помпеја , кој сега го зазема должноста на државен секретар дека WikiLeaks може да дејствува во интерес на Русија , коментира Пенс за СНН, цитиран ...

Што откри Викиликс: Зошто Хилари Клинтон му е лута на Асанж

еМагазин - 13.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. ХИЛАРИ ФАВОРИЗИРАНА ПРЕД БЕРНИ САНДЕРС Во 2016 година Викиликс објави речиси 20.000 мејлови од вработени во Демократската национална комисија кои ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите”

24Инфо - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Апсењето на Асанж е опасен преседан

Либертас - 13.04.2019

Пристапот во случајот со основачот на Викиликс, Џулијан Асанж ќе биде мерило за тоа колку ни се битни – и во конфликт со САД – медиумската и слободата на говорот И тоа се случи. Често се шпекулираше.

Британски Гвантанамо: Еве каде e затворен Асанж

Република - 13.04.2019

Откако беше уапсен од страна на британските власти, Џулијан Асанж беше сместен во еден од најдобро обезбедените затвори во Лондон, Белмарш.Тој важи за еден од најдобро обезбедуваните затвори и е наречен „британски Гвантанамо“.

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

Опсервер - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

24Инфо - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

Опсервер - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Обвиненијата против Асанж се напад врз слободата на медиумите

Н.Македонија - 13.04.2019

Обвиненијата против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, за вмешаност во криминална кражба на државни тајни на САД претставуваат директен напад врз основните слободи на медиумите и може да имаат катастрофални последици врз новинарството, ...

Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

Н.Македонија - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

Н.Македонија - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Им даваме азил на најугнетените документи

Н.Македонија - 13.04.2019

Кога беше основан Викиликс, на вебсајтот можеше да се прочита: „Целта е правдата. Методот е транспарентноста“. Ова е стара идеја од Просветителството, родена во 18 век. Но ако погледнете кон бруталните политички режими и безмилосните големи ...

Ова е последната слободна генерација

Н.Македонија - 13.04.2019

Пред домаќините во Амбасадата на Еквадор да му ја прекинат интернет-врската со остатокот од светот на 28 март 2018 година, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, го даде последното интервју за тоа како технолошкиот прогрес го менува човештвото и за ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

MakPress - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

MakPress - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

„Блумберг“: Асанж е затворен во британскиот „Гвантанамо“

Денар - 13.04.2019

Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“, кој беше уапсен во четвртокот, е пренесен во затворот „Белмарш“ во југоисточниот дел на Лондон кој се споредува со „Гвантанамо“ на Куба во кој американските власти ги држеле најопасните исламисти.

(ВИДЕО) Асанж е затворен во британскиот „Гвантанамо“

Скопје1 - 13.04.2019

Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“, кој беше уапсен во четвртокот, е пренесен во затворот „Белмарш“ во југоисточниот дел на Лондон кој се споредува со „Гвантанамо“ на Куба во кој американските власти ги држеле најопасните исламисти.

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

1tv - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

MakPress - 13.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е однесен во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, открива неименуван британски судски извор. Затворот Белмарш е силно обезбедуван, со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви што ...

Дали Асанж ќе биде испорачан на САД?

Телма - 12.04.2019

Додека се чека одлуката дали Велика Британија ќе го екстрадира Џулијан Асанж во САД аргументи за или против започнаа да испливуваат од двете страни на океанот. Британската опозиција е против екстрадиција и смета дека единствената причина поради која ...

ВИДЕО Анонимуси се заканија на Велика Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

Фокус - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Уапсен соработникот на Асанж

24 Вести - 12.04.2019

Водечките британски опозициски политичари ја повикаа владата да ја спречи евентуалната екстрадиција на Џулијан Асанж во САД, откако тој вчера беше извлечен од еквадорската амбасада во Лондон и одведен во притвор.

Во Еквадор уапсен шведски програмер, близок соработник на Асанж

Фокус - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо изјави дека е уапсено едно лице под сомнение дека е клучен играч на Викиликс. – Лице блиско до Викиликс, кое имаше виза за престој во Еквадор уапсено е додека се подготвуваше да патува ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Фокус - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Уапсен и "клучниот играч" на Викиликс (фото)

Канал5 - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо соопштила дека уапсено е лице за кое постои сомневање дека е клучниот играч на Викиликс. Неименуван претставник на еквадорската влада открил дека станува збор за шведскиот програмер Ола ...

Уапсен еден од главните програмери на Асанж

Алсат-М - 12.04.2019

Соработник на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, уапсен е на аеродромот во главниот град на Еквадор, Кито. Министерката за внатрешни работи на Еквадор наведе оти имаат докази дека приведениот одржувал контакти со поранешниот министер за ...

Асанж се соочува со екстрадиција во САД и пет години затвор

Сакам да кажам - 12.04.2019

Водечките британски опозициски политичари ја повикаа владата да ја спречи евентуалната екстрадиција на Џулијан Асанж во САД, откако тој вчера беше извлечен од еквадорската амбасада во Лондон и одведен во притвор.

Апсењето на Асанж е опасен преседан

Deutsche Welle - 12.04.2019

Пристапот во случајот со основачот на Викиликс, Џулијан Асанж ќе биде мерило за тоа колку ни се битни - и во конфликт со САД - медиумската и слободата на говорот, оценува Матијас фон Хајн. И тоа се случи. Често се шпекулираше.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

+инфо - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Уапсен шведски развивач на софтвер поврзуван со Асанж

+инфо - 12.04.2019

Висок официјален претставник на Еквадор тврди оти шведски развивач на софтвер поврзуван со Асанж бил уапсен на аеродромот во Кито. Тој се подготвувал да полета за Јапонија, пренесува „ Вашингтон тајмс “.

Уапсен шведски програмер близок на Асанж

Макфакс - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо, соопшти дека е уапсено лице за кое постои сомневање дека е клучен играч на Викиликс, близок на основачот на оваа организација Џулијан Асанж, а неименуван претставник на еквадорската ...

Додека го апсеа, Асанж во рацете држеше книга

Макфакс - 12.04.2019

Додека полицијата го извлекуваше Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, тој во рацете цврсто држеше една книга. Се работи за книгата „Историјата за Државната Национална безбедност“ од авторот Гор Видал, пренесе „Спутник“.

Опасен бездомник, па хакер со снимки од американски војници што убиваат цивили - кој е Асанж?

Факултети - 12.04.2019

Асанж, основачот на „Викиликс“, беше уапсен вчера во Лондон, а веста за неговото апсење го заобиколи светот. По 6,5 години еквадорската амбасада му го укина политичкиот азил, а „Викиликс“ напоменува дека Асанж воопшто не ни излегол од амбасадата, ...

Маж „близок“ до ко-основачот на Викиликс уапсен во Еквадор

МКД - 12.04.2019

Маж тесно поврзан со ко-основачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен додека се обидувал да го напушти Еквадор, објави Министерството за внатрешни работи на земјата. Министерката за внатрешни работи Марија Паула Ромо не го именуваше лицето, но рече ...

Хилари Клинтон: Асанж мора да одговара за она што го сторил

Макфакс - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон, смета дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој беше уапсен вчера во Лондон, „мора да одговара за она што го сторил”.

Уапсен клучен програмер на Викиликс и соработник на Асанж?

Р.С.Европа - 12.04.2019

Лице блиско до Викиликс, кое имаше виза за престој во Еквадор уапсено е додека се подготвуваше да патува за Јапонија, напишала на Твитер министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо.

Можно е да им се забрани на двајца руски хакери да го напуштат Еквадор

А1 On - 12.04.2019

Еквадорските обвинители би можеле да забранат излез од земјата на двајца Руси, за кои се сомневаат дека се хакери и оти се поврзани со Џулијан Асанж, изјави еквадорската министерка за внатрешни работи Марија Паула Ромо.

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

А1 On - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Трамп се прави на удрен за Викиликс

Оff.net - 12.04.2019

„Не знам ништо за Викиликс, не ме занимало, не е тоа моја работа,“ изјави американскиот претседател за апсењето на основачот на Викиликс во Лондон, по потерница од САД. Истите тие зе кои не знае ништо, во текот на кампањата ги има спомнато преку 140 ...

Корбин против екстрадицијата на Асанж

Макфакс - 12.04.2019

Лидерот на британската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, изјави дека британската влада треба да се спротивстави на екстрадицијата на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во САД. Корбин на „Твитер“ напиша дека САД го барале Асанж бидејќи ...

Клинтон: „Асанж мора да одговора за она што го направи“, на Твитер ѝ возвратија: „Ти би требало да си зад решетки“ ...

МКД - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД Хилари Клинтон радосна дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж вчера беше уапсен во Лондон, тој „мора да одговора за она што го направи".

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Сител - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Забрана за руските хакери поврзувани со Асанж да го напуштат Еквадор?

+инфо - 12.04.2019

Еквадорските обвинители би можеле да забранат излез од земјата на двајца Руси, за кои се сомневаат дека се хакери и оти се поврзани со Џулијан Асанж, изјави еквадорската министерка за внатрешни работи Марија Паула Ромо.

Како РТ го сними единственото видео од апсењето на Асанж

Оff.net - 12.04.2019

Асанж со месеци не беше виден во јавност, од недела на недела односите меѓу него и домаќините се влошуваа, минатата недела Викиликс дури и алармираше дека за „часови или денови“ Асанж ќе биде избркан на улица, и сепак ниту еден британски или светски ...

Асанж, со сила, го терале да се избања

Независен - 12.04.2019

По седум години поминати во амбасадата на Еквадор во Лондон, познатиот основач на Викиликс Џулијан Асанж, 47, во четвртокот беше уапсен од британската полиција, а изгледаше уморно и остарено од последниот пат кога беше „на слобода“ во 2012 година.

Корбин: Не го екстрадирајте Асанж бидејќи тој ги откри ѕверствата во Ирак и Авганистан (ВИДЕО)

МКД - 12.04.2019

Лидерот на опозициската Лабуристичка партија во Британија Џереми Корбин кажа дека владата на таа држава не треба да го екстрадира основачот на Викиликс Џулијан Асанж во Соединетите Американски Држави, пренесува Би-би-си .

Уапсен и соработник на Асанж

Радио МОФ - 12.04.2019

Соработник на основачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен во Еквадор за „истражувачки цели”, соопшти министерката за внатрешни работи на земјата. „Лице поврзани со „Викиликс“, кое престојуваше во Еквадор, беше уапсено ова попладне, кога се ...

Поранешниот претседател на Еквадор го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Антропол - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Видео од убивањето ирачки цивили заради кое е уапсен Асанж

Антропол - 12.04.2019

Вчера беше уапсен Асанж, основачот на непрофитната организација Викиликс, преку кои информации целата светска јавност дозна за злосторставата на американската влада и нејзините сојузници во таканаречените хуманитарни интервенции.

Што ќе се случи со Асанж сега, светските медиуми со претпоставки

+инфо - 12.04.2019

Апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во амбасадата на Еквадор, каде што живееше од 2012 година, се најде на голем број насловни страници ширум светот. „The Guardian“ пренесува оти на Асанж му се закануваат до пет години затвор во САД.

Хакери се закануваат: Ослободете го Асанж или ќе платите!

Независен - 12.04.2019

Хакерите „Анонимуси“ се заканија со одмазда за апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, до британскиот естаблишмент.” „„Ослободете го асанж или ќе платите“, се наведува во соопштението објавено на порталот „Аноњус“, пренесе Спутник.

Можна забрана за двајца руски хакери да го напуштат Еквадор

Макфакс - 12.04.2019

Еквадорските обвинители би можеле да им забранат напуштање на земјата на двајца Руси осомничени дека се хакери поврзани со Џулијан Асанж, изјави во четвртокот еквадорската министерка за внатрешни работи Марија Паула Ромо.

Адвокатот на Асанж и уредничка на „Викиликс“ порачуваат: Никаде нема да оди тој, ќе се бори се до победа! (ВИДЕО)

ММС - 12.04.2019

Тужбата и прогнот на Џулијан Асанж би тербало да ги замолчи другите кои говорат против злоупотребата на власта, изјавил уредникот на „Викиликс“, Кристин Храфнсон и адвокатката на Асанж, Џенифер Робинсон, ветувајќи дека тие ќе возвратат.

Хакери ѝ се заканија на британската Влада: Ослободете го Асанж или ќе платите

Макфакс - 12.04.2019

Хакерите „Анонимуси“ се заканија со одмазда на британскиот естаблишмент поради апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. „Ослободете го Асанж или ќе платите“ се наведува во соопштението објавено на порталот „Anonews“, пренесе „Спутник“.

Мајката на Асанж со молба до властите да бидат љубезни кон него

Макфакс - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

+инфо - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Песков: Апсењето на Асанж е спротивно на принципите за слобода на медиумите

Макфакс - 12.04.2019

Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е против идејата за слободата на медиумите и додаде дека Москва очекува дека законските права на Асанж да бидат ...

Зошто по ниедна цена не смее да дојде до екстрадиција на Џулијан Асанж

МКД - 12.04.2019

Криминалното гонење на Асанж поставува многу опасен преседан. Ова е гонење на нашата демократија, која ја задушува слободата на изразување на сите во светот, се вели во колумна на Антивор .

Пуштете го Асанж или ќе платите, „Анонимуси“ со закани до Велика Британија

+инфо - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Зошто Америка сака да му суди на Асанж?

Репортер - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“ Жулијан Асанж (47) е уапсен поради американскиот налог за испорачување, објавил „Викиликс“ на „Твитер“. Ваквата информација ја потврдила и лондонската полиција. „Асанж е уапсен на 11 април во име на владата на САД во 10:53 ...

Анонимус до Британија: „Ослободете го Асанж или ќе платите!“

МКД - 12.04.2019

„Ослободете го Асанж или ќе платите!“, се вели во пораката до „британската влада и нејзините пајташи од целиот свет“. Хакери од меѓународната група Анонимус пуштија порака до „британската влада и нејзините пајташи од целиот свет“, по апсењето на ...

САД бараат екстрадиција на Асанж

Глас на Америка - 12.04.2019

47-годишниот Асанж живееше во еквадорската амбасада во Лондон од 2012-та за да избегне екстрадиција во Шведска поради обвиненија за сексуален напад, но во последно време стана непосакуван гостин во дипломатското претставништво на Еквадор.

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

Нова ТВ - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Асанж е Че Гевара на нашето време

Окно - 12.04.2019

Добро, деца. Ако од перење ви избелеле маиците со ликот на Че Гевара, набавете ги оние со ликот на Џулијан Асанж. Зашто тој е Че на вашето време. Сакате херој? Не мора да одите сè до Куба, не мора да одите 60, 70 или 80 години нананзад.

Лабуристите бараат Меј да ја спречи екстрадицијата на Асанж во САД

Сител - 12.04.2019

Британската влада треба да се спротистави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во Соединетите држави смета лидерот на британската опозиција. Според Корбин, тој ги открил ѕверствата на Американците во Ирак и Авганистан.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Независен - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Асанж заслужува Нобелова награда, а не затвор

Антропол - 12.04.2019

Ден по контроверзното и срамно апсење на новинарот и основач на ,,Викиликс’’, Жулиан Асанж, реакциите на светската јавност не стивнуваат. Напротив, лишувањето од слобода на Асанж, ги стави пред вистински тест концептите на денешниот неолиберален ...

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

Независен - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Се огласи мајката на Џулијан Асанж, има само една молба

Курир - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Лабуристите бараат Меј да ја спречи екстрадицијата на Асанж во САД

Р.С.Европа - 12.04.2019

Британската Влада треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД, изјави лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин. Тој додаде дека „САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи изнел докази за ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

+инфо - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Независен - 12.04.2019

Англија – Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Независен - 12.04.2019

Франција – Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де ...

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

А1 On - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

Сител - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Се огласи мајката на Џулијан Асанж, има само една молба за судиите и полицајците

Press24 - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Лабуристите бараат Меј да се спротивстави на екстрадицијата на Асанж во САД

Нетпрес - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Сител - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Курир - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Франција засега не добила барање од Асанж за азил

Нетпрес - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

„Анонимуси“ со закани до Велика Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

Сител - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

А1 On - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Лабуристите бараат Меј да не го дава Асанж во САД

Алфа - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

„Анонимуси“ се заканија: Пуштето го Асанж или ќе платите!

Курир - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

„Анонимуси“ со закани до Велика Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

А1 On - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

„Анонимуси“ се заканија: Пуштето го Асанж или ќе платите!

Нетпрес - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

А1 On - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Франција не разгледувала опции да му понуди азил на Асанж

Р.С.Европа - 12.04.2019

Француската државна секретарка за европски прашања, Амели де Моншалан, денеска изјави дека француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа.

„Анонимус“ со закани до Велика Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

ММС - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Нова ТВ - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

А1 On - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

+инфо - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Сител - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Во Еквадор уапсен и „клучниот играч“ на Викиликс, на мета и двајца руски хакери

Независен - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо изјави дека на аеродромот во Кито уапсено е едно лице под сомнение дека е клучен играч на Викиликс. – Лице блиско до Викиликс, кое имаше виза за престој во Еквадор уапсено е додека се ...

Паднаа и други поради Асанж: Уапсен неговиот програмер

Курир - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо, соопшти дека е уапсено лице за кое постои сомневање дека е клучен играч на Викиликс, близок на основачот на оваа организација Џулијан Асанж, а неименуван претставник на еквадорската ...

Случај Асанж: Во Еквадор уапсен шведски програмер кој му бил соработник

Нова ТВ - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо изјави дека е уапсено едно лице под сомнение дека е клучен играч на Викиликс. – Лице блиско до Викиликс, кое имаше виза за престој во Еквадор уапсено е додека се подготвуваше да патува ...

Во Еквадор уапсен шведски програмер, близок соработник на Асанж

Сител - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо изјави дека е уапсено едно лице под сомнение дека е клучен играч на Викиликс. – Лице блиско до Викиликс, кое имаше виза за престој во Еквадор уапсено е додека се подготвуваше да патува ...

Експресна прва пресуда за Асанж по неговото сензационално апсење

Таратур - 12.04.2019

На Џулијан Асанж му се закануваат 12 месеци затвор, откако веднаш после апсењето во еквадорската амбасада во Лондон, од судот беше прогласен за виновен за избегнување на плаќање на кауција.

Паднаа и други поради Асанж: Уапсен неговиот програмер

Нетпрес - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо, соопшти дека е уапсено лице за кое постои сомневање дека е клучен играч на Викиликс, близок на основачот на оваа организација Џулијан Асанж, а неименуван претставник на еквадорската ...

Ова многумина не го забележаа: Додека го апсеа Асанж во рацете држеше книга, еве што носеше со себе (ФОТО)

Курир - 12.04.2019

Додека полицијата го извлекуваше Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, тој во рацете цврсто држеше една книга. Се работи за книгата „Историјата за Државната Национална безбедност“ од авторот Гор Видал, пренесе „Спутник“.

Поранешниот еквадорски претседател го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Независен - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

+инфо - 12.04.2019

Најголемиот предавник во еквадорската и латиноамериканската историја, Ленин Морено, и дозволи на британската полиција да влезе во нашата амбасада во Лондон за да го уапси Асанж. Морено е корумпиран човек, но ова што го стори е злосторство што ...

Можна е да им се забрани на двајца руски хакери да го напуштат Еквадор

MTM - 12.04.2019

Еквадорските обвинители би можеле да забранат излез од земјата на двајца Руси, за кои се сомневаат дека се хакери и оти се поврзани со Џулијан Асанж, изјави еквадорската министерка за внатрешни работи Марија Паула Ромо.

Додека го апсеа Асанж во рацете држеше книга

24Инфо - 12.04.2019

Додека полицијата го извлекуваше Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, тој во рацете цврсто држеше една книга. Се работи за книгата „Историјата за Државната Национална безбедност“ од авторот Гор Видал, пренесе „Спутник“.

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

Опсервер - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Опсервер - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Во Еквадор уапсен шведски програмер, близок соработник на Асанж

Вечер Прес - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо изјави дека е уапсено едно лице под сомнение дека е клучен играч на Викиликс. – Лице блиско до Викиликс, кое имаше виза за престој во Еквадор уапсено е додека се подготвуваше да патува ...

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Либертас - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Мајката на Асанж со молба до властите да бидат љубезни кон него

Точка - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Хилари Клинтон: Асанж мора да одговара за она што го сторил

24Инфо - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон, смета дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој беше уапсен вчера во Лондон, „мора да одговара за она што го сторил”.

Асанж го влечеа од амбасадата, а тој повторувал само една реченица: Еве што извикувал

Република - 12.04.2019

Додека десетина полицајци на сила го извлекуваа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, Асанж цело време викал на глас Велика Британија нема стабилост – викал Асанж. Инаку додека полицијата го извлекуваше Џулијан Асанж од амбасадата на ...

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

Либертас - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Уапсен шведски програмер близок на Асанж

CivilMedia - 12.04.2019

Висок официјален претставник на Еквадор тврди оти шведски развивач на софтвер поврзуван со Асанж бил уапсен на аеродромот во Кито. Тој се подготвувал да полета за Јапонија, пренесува „ Вашингтон тајмс “.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Либертас - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Вечер Прес - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Британските лабуристи против екстрадиција на Асанж во САД, неговата адвокатка ќе се бори до крај

Вечер Прес - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

„Анонимус“ со закана до британската влада: Како планираат да се одмаздат за апсењето на Асанж?

Фактор - 12.04.2019

Хакерите од Анонимус се заканија дека ќе се одмаздат на британската влада за апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. „Ослободете го Асанж – или ќе платите“, предупредуваат во изјавата.

ВИДЕО: Клинтон задоволна од апсењето на Асанж

Либертас - 12.04.2019

Поранешната државна секретарка на САД Хилари Клинтон во те-ве гостување изрази задоволство од апсењето на Џулијан Асанж во Лондон. Како што рече, не е во прашање осуда на новинарството, туку фактот дека некој упаднал во воени компјутери и украл ...

„Анонимуси“ со закани до Велика Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

Опсервер - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Уапсен еден од главните програмери на Асанж

Бриф - 12.04.2019

Соработник на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, уапсен е на аеродромот во главниот град на Еквадор, Кито. Министерката за внатрешни работи на Еквадор наведе оти имаат докази дека приведениот одржувал контакти со поранешниот министер за ...

Корбин против екстрадицијата на Асанж

24Инфо - 12.04.2019

Лидерот на британската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, изјави дека британската влада треба да се спротивстави на екстрадицијата на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во САД. Корбин на „Твитер“ напиша дека САД го барале Асанж бидејќи ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

24Инфо - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс”, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Што ни е познато за сега за судбината на Џулијан Асанж

Вечер Прес - 12.04.2019

– Џулијан Асанж е прогласен за виновен за прекршување на условното пуштање во 2012 година откако беше уапсен во амбасадата на Еквадор во четвртокот. Пресудата ќе му биде изречена следниот месец.

Австралија на страната на САД, нема да го штити својот државјанин

Вечер Прес - 12.04.2019

Австралискиот премиер Скот Морисон пред новинарите изјави дека Асанж ќе биде третиран како и сите други државјани на Австралија кои го имаат прекршено законот во странство – и дека Австралија нема да интервенира при негова екстрадиција во САД.

„Анонимуси“ се заканија: Подготвуваме одмазда за Асанж

Бриф - 12.04.2019

Хакерите од меѓународната организација „Анонимуси“ ѝ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

24Инфо - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја” поради апсењето на ...

Уапсен близок соработник на Асанж

Република - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо, соопшти дека е уапсено лице за кое постои сомневање дека е клучен играч на Викиликс, близок на основачот на оваа организација Џулијан Асанж, а неименуван претставник на еквадорската ...

Хилари Клинтон: Асанж мора да одговара за она што го сторил

Точка - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон, смета дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој беше уапсен вчера во Лондон, „мора да одговара за она што го сторил”.

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Вечер Прес - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

„Анонимуси“ со закани до Велика Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

Локално - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Уапсен програмерoт на Асанж

iPortal - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо, соопшти дека е уапсено лице за кое постои сомневање дека е клучен играч на Викиликс, близок на основачот на оваа организација Џулијан Асанж, а неименуван претставник на еквадорската ...

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

Опсервер - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Корбин против екстрадицијата на Асанж

Точка - 12.04.2019

Лидерот на британската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, изјави дека британската влада треба да се спротивстави на екстрадицијата на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во САД. Корбин на „Твитер“ напиша дека САД го барале Асанж бидејќи ...

Адвокатката на Асанж и уредникот на Викиликс порачале: Тој не оди никаде, ќе се бори до победа

Точка - 12.04.2019

Тужбата и прогонот на Џулијан Асанж би требало да ги замолчи другите кои зборуваат против злоупотребата на власта, изјавиле уредникот на Викиликс Кристин Храфнсон и адвокатката на Асанж, Џенифер Робинсон, ветувајќи дека ќе возвратат. "Ова е преседан.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Опсервер - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

24Инфо - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс”, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

MTM - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж, прво ќе го праша

Вечер Прес - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

„Анонимуси“ до Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

Либертас - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

„Анонимус“ со закани до Велика Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

Вечер Прес - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Песков: Апсењето на Асанж е спротивно на принципите за слобода на медиумите

Centar - 12.04.2019

Дмитриј Песков, портпаролoт на рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е против идејата за слобода на медиумите и додаде дека Москва очекува законските права на Асанж да бидат ...

Хакери ѝ се заканија на британската влада: Ослободете го Асанж или ќе платите

Centar - 12.04.2019

Хакерската група „Анонимуси“ се закани со одмазда на британскиот естаблишмент поради апсењето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. „Ослободете го Асанж или ќе платите“, се наведува во соопштението објавено на порталот Anonews, пренесе ...

Хилари Клинтон: Асанж мора да одговара за она што го сторил

Centar - 12.04.2019

Поранешната кандидатка на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон, смета дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој беше уапсен вчера во Лондон, мора да одговара за она што го сторил.

Памела Андерсон шокирана поради апсењето на Асанж

Локално - 12.04.2019

Холивудската глумица Памела Андерсон ги нарече денеска САД, Велика Британија и Еквадор „ѓаволи, лажговци и крадци“, бидејќи нејзиниот пријател, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. – И вие ќе скапете.

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Локално - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Можна е да им се забрани на двајца руски хакери да го напуштат Еквадор

24Инфо - 12.04.2019

Еквадорските обвинители би можеле да забранат излез од земјата на двајца Руси, за кои се сомневаат дека се хакери и оти се поврзани со Џулијан Асанж, изјави еквадорската министерка за внатрешни работи Марија Паула Ромо.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Вечер Прес - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Уапсен шведски програмер близок на Асанж

24Инфо - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо, соопшти дека е уапсено лице за кое постои сомневање дека е клучен играч на Викиликс, близок на основачот на оваа организација Џулијан Асанж, а неименуван претставник на еквадорската ...

Падна првата пресуда за Асанж по спектакуларното апсење

Фактор - 12.04.2019

Џулијан Асанж се соочува со 12 месеци затвор, откако беше прогласен за виновен за избегнување на плаќање на кауција. Основачот на Викиликссе појави во британскиот суд синоќа откако беше сензационално уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде ...

Кој е Џулијан Асанж и како го создава Викиликс ?

Бизнис Вести - 12.04.2019

Џулијан Пол Асанж австралиски новинар и семрежен активист. Тој е најдобро познат по неговата работа на мрежното место Викиликс, каде е портпарол и уредник. Студирал физика и математика, а се занимавал и со програмирање.

Викиликс – еден од најголемите безбедносни кошмари во Америка

Бизнис Вести - 12.04.2019

Викиликс е меѓународна непрофитна организација коjа издава преданија на приватни, тајни и доверливи медиуми од анонимни извори на известување и пропусти на вестите. Нејзината веб страна пуштена во 2006 година и раководена од страна на Саншајн Прес ...

За некоj е херој, а за друг криминалец: Што работел Џулија Асанж во минатато?!

Бизнис Вести - 12.04.2019

“Овој човек е син, татко и брат. Заработи е десетици награди за новинарство. Номиниран е за добитник на Нобеловата награда за мир секоја година по 2010 година. Вчера на 11 април, по седумгодишен егзил во Еквадорската амбасада во Лондон, основачот и ...

Се огласи Трамп по апсењето на Асанж: Еве што изјави претседателот на САД

Бизнис Вести - 12.04.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека нема мислење за апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, иако претходно многу често беше критикуван од владата на САД. Вчера Асанж беше уапсен од британската полиција, на барање на САД, каде што ...

Хакери ѝ се заканија на британската Влада: Ослободете го Асанж или ќе платите

24Инфо - 12.04.2019

Хакерите „Анонимуси“ се заканија со одмазда на британскиот естаблишмент поради апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. „Ослободете го Асанж или ќе платите“ се наведува во соопштението објавено на порталот „Anonews“, пренесе „Спутник“.

(Вознемирувачко видео): Што открија Асанж и Викиликс: Како американската војска уби новинари и цивили

еМагазин - 12.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж, еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. „КОЛАТЕРАЛНИ УБИСТВА“ Во 2010 година Викиликс објави класифицирано видео кое покажува како хеликоптер на американската војска пука и убива двајца ...

Уапсен и "клучниот играч" на Асанж

Точка - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо, соопштила дека била уапсена личност за која се верува дека е клучен играч на Викиликс. Неименуван службеник на еквадорската влада за AP открил дека станува збор за шведски програмер кој ...

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Либертас - 12.04.2019

Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син. Џулијан Асанж вчера беше извлечен од амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што помина седум години и му се заканува екстрадиција во САД.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

Опсервер - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Во Еквадор уапсен шведски програмер, близок соработник на Асанж

Локално - 12.04.2019

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо изјави дека е уапсено едно лице под сомнение дека е клучен играч на Викиликс. – Лице блиско до Викиликс, кое имаше виза за престој во Еквадор уапсено е додека се подготвуваше да патува ...

Хакери ѝ се заканија на британската Влада: Ослободете го Асанж или ќе платите

Република - 12.04.2019

Хакерите „Анонимуси“ се заканија со одмазда на британскиот естаблишмент поради апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Ослободете го Асанж или ќе платите – се наведува во соопштението објавено на порталот „Anonews“, пренесе „Спутник“.

Мајката на Асанж со молба до властите да бидат љубезни кон него

24Инфо - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Мајката на Асанж со молба до властите да бидат љубезни кон него

Република - 12.04.2019

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж беше уапсен вчера во еквадорската амбасада во Лондон, а мајката на Асанж изјави ...

Хакери ѝ се заканија на британската Влада: Ослободете го Асанж или ќе платите

Точка - 12.04.2019

Хакерите „Анонимуси“ се заканија со одмазда на британскиот естаблишмент поради апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. „Ослободете го Асанж или ќе платите“ се наведува во соопштението објавено на порталот „Anonews“, пренесе „Спутник“.

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

24Инфо - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Еквадор: Не знаевме за какво било барањe за екстрадиција на Асанж

Опсервер - 12.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Уапсен и соработникот на Асанж: Еквадор тврди дека се обиделе да ја оштетат нивната влада

Фактор - 12.04.2019

Соработникот на Џулијан Асанж, е уапсен на аеродромот во главниот град на Еквадор, изјави министерот за внатрешни работи Марија Паула Ромо. Таа рече дека близок соработник на Асанж живеел во Еквадор и имал докази дека бил во контакт со поранешниот ...

Еквадор: Не знаевме за какво било барања за екстрадиција на Асанж

MTM - 12.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс" Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

Локално - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Можнo е да им се забрани на двајца руски хакери да го напуштат Еквадор

Опсервер - 12.04.2019

Еквадорските обвинители би можеле да забранат излез од земјата на двајца Руси, за кои се сомневаат дека се хакери и оти се поврзани со Џулијан Асанж, изјави еквадорската министерка за внатрешни работи Марија Паула Ромо.

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

Н.Македонија - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж, бидејќи „изнел докази за ...

Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

Н.Македонија - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Асанж уапсен

Н.Македонија - 12.04.2019

Британската полиција го уапси основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, откако Еквадор ја повлече одлуката со која му беше доделен азил. Група полицајци влегле во еквадорската амбасада во Лондон и насила го извлекле Асанж, кој речиси седум години ...

Можна е да им се забрани на двајца руски хакери да го напуштат Еквадор

Н.Македонија - 12.04.2019

Еквадорските обвинители би можеле да забранат излез од земјата на двајца Руси, за кои се сомневаат дека се хакери и оти се поврзани со Џулијан Асанж, изјави еквадорската министерка за внатрешни работи Марија Паула Ромо.

ИЗБОР: Посебен прилог за Асанж

Н.Македонија - 12.04.2019

Читајте во печатеното издание на Нова Македонија Во викенд прилогот ИЗБОР Во две интервјуа, основачот на Викиликс вели дека генерацијата што се раѓа сега е последната слободна генерација. Со развојот на технологијата се движиме кон глобален модел на ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

Н.Македонија - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Еквадор: Немавме информации за барањето за екстрадиција на Асанж

MakPress - 12.04.2019

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата на таа земја во Велика Британија, соопшти денеска еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе ...

Уапсен близок соработник на Асанж

Скопје1 - 12.04.2019

Маж близок соработник со ко-основачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен додека се обидувал да го напушти Еквадор, објави Министерството за внатрешни работи на земјата. Марија Паула Ромо соопштила дека уапсено е лице за кое постои сомневање дека е ...

„Анонимуси“ со закани до Велика Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

MakPress - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

MakPress - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Можна е да им се забрани на двајца руски хакери да го напуштат Еквадор

MakPress - 12.04.2019

Еквадорските обвинители би можеле да забранат излез од земјата на двајца Руси, за кои се сомневаат дека се хакери и оти се поврзани со Џулијан Асанж, изјави еквадорската министерка за внатрешни работи Марија Паула Ромо.

Мајката на Џулијан Асанж бара негово ослободување

MakPress - 12.04.2019

Мајката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Кристин побара нејзиниот син да биде ослободен, осудувајќи го неговото апсење како „брутално и незаконско”. Таа порача дека „ќе се бори со сите сили” да го ослободи својот син.

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

1tv - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

MakPress - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

„Анонимуси“ до Британија: Пуштете го Асанж или ќе платите

1tv - 12.04.2019

Хакери од меѓународната организација „Анонимуси“ се заканија на „британската Влада и нејзината кохорта (соработници, пријатели) ширум светот“ да го пуштат на слобода основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, или ќе ...

Дајан Абот: Асанж е прогонуван затоа што ги откри американските злосторства

1tv - 12.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж не е прогонуван затоа што ја загрозува националната безбедност на САД, туку затоа што на светот му ги откри злосторствата на американската влада и армија, изјави лабуристичката пратеничка во Долниот дом на ...

Закажани масовни протести во Србија, „Анонимуси“ бараат ослободување на Асанж – Анализа во Студио 1

1tv - 12.04.2019

Закажаните протести во Србија и апсењето на Асанж беа во фокусот на денешната анализа со Дејан Андоновиќ. За викендов е најавен голем, масовен протест во Србија од опозицијата и граѓанските здруженија, со цел власта да си поднесе оставка.

Асанж додека го апсеа во рацете држеше книга, која пред судот во Вестминстер во тишина ја читал

Скопје1 - 12.04.2019

Додека полицијата го апсеше Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, тој во рацете држеше книга. Се работи за книгата „Историјата за Државната Национална безбедност“ од авторот Гор Видал, пренесе „Спутник“.

Рафаел Кореа го нарече Морено предавник поради апсењето на Асанж

MakPress - 12.04.2019

Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Кореа, кој од 2017 година живее во егзил во Белгија, го обвини неговиот наследник претседателската функција Ленин Морено, дека е „најголемиот предавник во јужноамериканската историја“ поради апсењето на ...

Лабуристите бараат Меј да ја блокира екстрадицијата на Асанж во САД

1tv - 12.04.2019

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека Владата треба да се спротивстави на екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Корбин истакна дека САД инсистираат да им биде испорачан Асанж бидејќи „изнел докази за ...

Овој детаљ многумина не го забележаа: Погледнете што држеше Асанж во рацете додека го апсеа (ФОТО)

Магазин - 12.04.2019

Откако вчера основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, беше исфрлен од амбасадата на Еквадор во Лондон, британската полиција го уапси, но додека полицијата буквално го извлекуваше Асанж од амбасадата никој не забележа дека тој во рацете цврсто држи една ...

(Видео) Клинтон бара Асанж да одговара, на социјалните мрежи ѝ одговорија дека таа треба да биде во затвор

1tv - 12.04.2019

Поранешната државна секретарка на САД Хилари Клинтон во те-ве гостување изрази задоволство од апсењето на Џулијан Асанж во Лондон. Како што рече, не е во прашање осуда на новинарството, туку фактот дека некој упаднал во воени компјутери и украл ...

Франција нема самоиницијативно да му даде азил на Асанж

MakPress - 12.04.2019

Француската Влада не ја разгледува можноста да му понуди политички азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, освен ако тој самиот не го побара тоа, изјави денеска државната секретарка за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан.

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж денеска е уапсен во Лондон

IRL - 11.04.2019

Британската полиција денеска го упаси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, откако Еквадор го повлече азилот кој му беше даден. Тој е притворен во централната полициска станица во Лондон, каде што ќе остане до појавувањето пред судот во Вестминстер ...

Британската полиција го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж

24 Вести - 11.04.2019

Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, е уапсен во еквадорската амбасада во Лондон каде 7 години, преку одобрен политички азил, беше засолнет од притвор поради обвинение дека извршил сексуален напад во Шведска.

Памела Андерсон бесна поради апсењето на нејзиниот пријател Асанж

Канал5 - 11.04.2019

Лондонската полиција денеска го упаси основачот на Викиликс , Џулијан Асанж , кој речиси пред седум години доби азил во амбасадата на Еквасдор во Лондон. Асанж е уапсен откако еквадорските власти му го укинаа азилот.

Најавено повторно отворање на случајот против Асанж во Шведска

Фокус - 11.04.2019

Швеѓанката која го обвинува основачот на Викиликс, Џулијан Асанж за силување, ќе побара повторно отворање на тој случај пред шведското правосудство. Шведското обвинителство се откажа од прелиминарна истрага во 2017 година.

(ВИДЕО) Џулијан Асанж уапсен во Лондон

Алсат-М - 11.04.2019

Британската полиција соопшти дека денеска го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, објавија светските новински агенции. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше ...

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Фокус - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дека ...

Портпаролот на Кремљ: Се надевам дека правата на Асанж ќе бидат испочитувани

Фокус - 11.04.2019

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого британската полиција го уапси денеска во Еквадорската амбасада во Лондон.

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж

ТВ21 - 11.04.2019

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж е уапсен денеска во Лондон, соошти британската полиција. Асанж бил уапсен откако ја напуштил амбасадата на Еквадор во главниот град на Англија. Тој таму минал неколку години од страв од екстрадиција во САД.

Коосновачот на Викиликс Џулијан Асанж уапсен во Лондон

Сакам да кажам - 11.04.2019

Коосновачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што живееше во последните седум години. Тој доби азил во амбасадата со цел да избегне екстрадиција во Шведска, каде што против него беше отворен случај за ...

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж уапсен во Лондон (видео)

Канал5 - 11.04.2019

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. Како што јавува „БиБиСи“, тој е уапсен после седум години поминати во амбасадата на Еквадор која му одобри азил.

Уапсен е основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ова се деталите од апсењето

24 Вести - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж (47). Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

Уапсен е Џулијан Асанж

Фокус - 11.04.2019

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж е уапсен денеска во Лондон, откако ја напуштил амбасадата на Еквадор во главниот град на Англија. Ројтерс пренесува дека еквадорскиот претседател, Ленин Морено, објавил дека на Асанж му се укинува дипломатскиот ...

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон

Телма - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, уапсен е денеска во амбасадата на Еквадор во Лондон, соопшти британската полиција. Полициските претставници влегле во амбасадата на Еквадор, каде Асанж живееше минатите 7 години, во обид да ја избегне ...

Џулијан Асанж уапсен во Лондон

Deutsche Welle - 11.04.2019

Речиси седум години Џулијан Асанж живееше во амбасадата на Еквадор во Лондон, за да избегне апсење. Сега јужноамериканската земја му го одзема азилот а британската полиција делуваше веднаш.

Непрепознатлив: Еве како изгледа Асанж по апсењето во Лондон (ВИДЕО)

ТВ21 - 11.04.2019

Денеска во Лондон беше уапсен основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж. Нему му беше укинат азилот од амбасадата на Еквадор, и веднаш по напуштањето на објектот, беше пречекан од британската полиција.

ВИДЕО „Велика Британија мора да се спротивстави“, извикуваше Асанж додека го апсеа

Фокус - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж уапсен е денеска во амбасадата на Еквадор во Велика Британија, соопшти лондонската полиција. Асанж, според наводите на полицијата, бил однесен во притвор и што е можно побргу ќе биде изведен пред истражен судија.

Сноуден за апсењето на Асанж: Ова е мрачен момент за слободата на печатот

Фокус - 11.04.2019

Британската полиција официјално соопшти дека е уапсен основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, откако Еквадор го повлече азилот кој му беше даден. Апсењето го прокоментира и свиркачот Едвард Сноуден, кој се наоѓа во азил во Русија.

Претседателот на Еквадор: Британија ми вети дека нема да го екстрадира Асанж во земја каде му се заканува смртна казна

Фокус - 11.04.2019

Велика Британија гарантирала дека основачот на „Викиликс“, Џулијен Асанж, нема да го екстрадира во земја, каде би можел да биде мачен или осуден на смртна казна, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено, во видео обраќање, откако британската ...

Уапсен е основачот на Викилиск Џулијан Асанж

Канал5 - 11.04.2019

По седум години од срдечното добредојде, Еквадор го откажа своето гостопримство за Џулијан Асанж, а со тоа заврши и ловот на 47-годишниот медиумски Петар Пан. Мора да пружите отпор, забележително остарен, извикуваше Асанж при апсењето, откако ...

Најпознатиот свиркач во светот Асанж соочен со барање за екстрадиција во САД

Телма - 11.04.2019

„Велика Британија мора да се спротивстави“, ова беа последните зборови на азилантот со бела брада и долга бела коса при обидите на четворицата полициски агенти присилно да го внесат во комбето.

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж

Сител - 11.04.2019

Британската полиција го уапси Џулијан Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон,поради тоа што не се појавил на суд, како и по барање за екстрадиција од страна на САД.. Акцијата уследи кратко откако по речиси 7 години Еквадор го повлече политичкиот ...

„Моќни актери, вклучувајќи ја ЦИА, учествуваа во операцијата за дехуманизација, делегитимизација и апсење на Асанж“

МКД - 11.04.2019

Викиликс во соопштение обвини „моќни актери“, вклучувајќи ја американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), за софистицирани активности за дехуманизација на нејзиниот основач Џулијан Асанж, кој денес беше уапсен во амбасадата на Еквадор во ...

Асанж изведен пред судот во Лондон, САД го објавија обвинението

Р.С.Европа - 11.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж е виновен за непојавување во судот во 2012 година, кога Шведска поднесе барање за негова екстрадиција поради сомнежи за сексуално злоставување. Ова, како што јавува агенцијата Ројтерс, го смета судот во Лондон по ...

Апсењето на Асанж е „мрачен момент за слободата на печатот“, „екстремно морничаво“

МКД - 11.04.2019

Поддржувачите на Асанж низ целиот свет го осудија апсењето на основачот на Викиликс. Рафаел Кореа, кој беше претседател на Еквадор кога му беше даден азил на Асанж, својот наследник го нарече предавник.

Полицијата во Лондон ги држи Асанж, ако го екстрадира може да добие и смртна казна

+инфо - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулјан Асанж, е задржан од лондонската полиција по барање за екстрадиција од властите во САД. Информацијата штотуку се појави на интернет-страницата на Скотланд јард, при што се истакнува дека судот ќе закаже сослушување ...

(Видео) Британската полиција го уапси Асанж

Независен - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум години.

ВИДЕО: Влезе како момче, излезе како старец - Асанж целосно го промени изгледот за 6 години

Press24 - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој денеска е уапсен во амбасадата Еквадор во Лондон, во изминатите 6 години целосно го промени изгледот. Кога доби привремен азил во амбасадата тој изгледаше прилично младолико, но денес може да се забележи ...

Еквадорските власти: Асанж ставаше измет по ѕидовите на амбасадата

Макфакс - 11.04.2019

Еквадорскиот претседател Ленин Морено порача дека Еквадор не се плаши и дека заканите и агресијата нема да вродат со плод. Тој објасни дека Еквадор едноставно изгубил трпение со господинот Асанж.

САД го обвинија Асанж за заговор

Нетпрес - 11.04.2019

Американското обвинителство објави во четвртокот дека Џулијан Асанж, еден од оснивачите на ресурсот WikiLeaks, е обвинет за заговор поради обидот да пристапи до таен компјутер на американската влада заедно со поранешниот воено-разузнавачки ...

Лондонскиот суд го осуди Асанж за кршење на условите за кауција од 2012

Макфакс - 11.04.2019

Судот во Лондон пресуди дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е виновен за крешење на условите за кауција во Велика Британија. На основа на пресудата, на Асанж му се заканува кзна затвор до 12 месеци, но тој се соочува со можно екстрадирање во ...

Захарова за апсењето на Асанж: Раката на „демократијата“ го стега грлото на слободата

МКД - 11.04.2019

Раката на „демократијата“ го стега грлото на слободата – вака го искоментира на Фејсбук портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова апсењето на новинарот Џулијан Асанж.

Трамп: Не знам ништо за Викиликс. Не ме интересирало (ВИДЕО)

МКД - 11.04.2019

Доналд Трамп, кој често го фалеше Викиликс за време на претседателската кампања во 2016 година, и чиј син си пишуваше пораки со таа организација на Твитер, и чиј соработник Роберт Стоун комуницираше со Асанж за материјалите што Викиликс планира да ...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

Нова ТВ - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската полиција денеска го уапси Асанж откако Еквадор му го одзеде азилот, кој му ...

Трамп за апсењето на Асанж: „Тоа не е моја работа“

Press24 - 11.04.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакал да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж велејќи дека не знае ништо за тоа. -Тоа не е моја работа - им рекол Трамп на новинарите во Овалната соба.

Вашингтон го поздрави апсењето на Асанж

Глас на Америка - 11.04.2019

Американските законодавци го поздравија апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Велика Британија и побараа брза екстрадиција со цел тој да се соочи со обвиненија во САД. „Време беше“ изјави за Гласот на Америка републиканскиот сенатор од ...

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

Независен - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дела ...

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот

+инфо - 11.04.2019

Британската премиерка Тереза Меј го поздрави денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и оцени дека тоа покажало оти никој не е над законот. – Сигурна сум дека целиот Долен дом (британски Парламент) ќе ја поздрави веста дека ...

САД го обвини Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

А1 On - 11.04.2019

Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

САД поднесоа обвинение против Асанж за ковање заговор со Челси Менинг

Алфа - 11.04.2019

Американските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој заедно со поранешниот американски разузнавачки аналитичар Челси Менинг, ковал заговор во обид да пристапи до доверливи информации во ...

На уапсениот Асанж му се заканува долгогодишна затворска казна

OhridNews - 11.04.2019

Откако Еквадор соопшти дека му го укинува азилот поради прекршување на меѓународните конвенции, денес, пред амбасадата на Еквадор во Лондон беше уапсен Џулијан Асанж, најпознатиот свиркач во светот.

Британската полиција го уапси Асанж

Сител - 11.04.2019

Британската полиција денеска соопшти дека го уапсила основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Како што јави ДПА, Асанж бил уапсен откако ја напуштил зградата на Еквадорската амбасада во Лондон, каде престојуваше изминативе седум ...

Суд: Асанж виновен за кршење на правилата за ослободување со кауција

+инфо - 11.04.2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска од Вестминстерскиот суд беше прогласен за виновен за кршење на условите за ослободување со кауција, за што му се заканува максимална затворска казна од 12 месеци.