TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија и Украина постигнаа договор околу гасот

А1 - 18.01.2009

Премиерите на Русија и Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко денеска постигнаа договор околу цената на рускиот гас, чија што достава наскоро се очекува целосно да биде обновена.

Путин и Тимошенко постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа

Алсат-М - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа Дмитриј Песков, претставник за печат на рускиот премиер, рече дека двајцата премиери се договориле дека ...

Путин и Тимошенко постигнаа договор за транспорт на гасот

Телма - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа, најавувајќи го во најскоро време неговиот транзит преку Украина до европските потрошувачи.

Путин и Тимошенко постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа

Канал5 - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа, најавувајќи го во најскоро време неговиот транзит преку Украина до европските потрошувачи.

На повидок крај на гасната криза

Канал5 - 18.01.2009

На повидок крај на гасната криза. Премиерите на Русија и Украина, Путин и Тимошенко се договорија да ја обноват испораката на гас за Европа. Официјален Кремљ соопшти дека транзитот на гас ќе почне веднаш откако, како што се очекува утре руската Гаспром и ...

Русија и Украина се договорија за обнова на испораката на гас за Европа

Алфа - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа, најавувајќи го во најскоро време неговиот транзит преку Украина до европските потрошувачи.

Русија и Украина постигнаа договор околу гасот

Макфакс - 18.01.2009

Премиерите на Русија и Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко денеска постигнаа договор околу цената на рускиот гас, чија што достава наскоро се очекува целосно да биде обновена.

ВИДЕО: Русија и Украина се договорија за гасот

Нетпрес - 18.01.2009

Премиерот на Русија Владимир Путин и премиерката на Украина Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа договор за испораката и транзитот на рускиот гас во Европа.

Русија и Украина се договорија за гасот

Форум - 18.01.2009

Во Москва, премиерите на двете држави постигнале договор за повторна испорака на гас за Европа, која треба да почне наскоро, објавил утрово портпаролот на руската влада Влaдимир Путин и Јулија Тимошенко се согласиле дека Украина ќе почне да плаќа ...

Москва: Русија и Украина постигнаа договор за обновување на испораката на гас

Р.С.Европа - 18.01.2009

Русија и Украина синока постигнаа договор за обновување на испоракатa на рускиот гас со кој трнспортот кон европските земји би требало да започне наскоро.

Путин и Тимошенко постигнаа договор за обновување на испораката на гас за Европа

Сител - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа, најавувајќи го во најскоро време неговиот транзит преку Украина до европските потрошувачи.

Без договор меѓународната средба за излез од гасната криза

А1 - 17.01.2009

Меѓународната конференција во Москва за изнаоѓање решение за гасната криза заврши без конкретен договор за обнова на испораката на руски гас за Европа преку територијата на Украина.

Путин:Русија и Украина мора да дојдат до договор за гасниот конфликт

Алсат-М - 17.01.2009

Русија и Украина на крајот ќе теба да постигнат договор за гасниот конфликт, изјави пред странски новинари во Дрезден рускиот премиер Владимир Путин. - Јас сум оптимист.

Самитот во Москва заврши без решение за кризата со гасот

Телма - 17.01.2009

Меѓународната конференција во Москва за изнаоѓање решение за гасната криза заврши вечерва без конкретен договор за обнова на испораката на руски гас за Европа преку територијата на Украина.Рускиот претседател Дмитриј Медведев на конференција за ...

Русија и Украина мора да дојдат до договор за гасниот конфликт, изјави Путин

Канал5 - 17.01.2009

Русија и Украина на крајот ќе теба да постигнат договор за гасниот конфликт, изјави пред странски новинари во Дрезден рускиот премиер Владимир Путин. - Јас сум оптимист.

Украина одново одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“

Канал5 - 17.01.2009

Украина денеска повторно одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“, јави руската агенција Итар-тасс. - Денеска во два часот, „Гаспром“ и упати на диспечерската управа на компанијата „Нафтогас Украина“ ново барање за транзит на ...

Последна шанса за Москва и Киев да го решат проблемот со гасот

Вест - 17.01.2009

БЕРЛИН, 17 јануари (Ројтерс) - Европската унија вчера изврши силен притисок врз Русија и Украина да ја разрешат расправијата која доведе до прекин на испораката на природен гас кон Европа среде зима, а Германија рече дека Русија мора да ги почитува ...

Во Москва меѓународна конференција за изнаоѓање излез од гасната криза

Алсат-М - 17.01.2009

Во главниот град на Русија денеска ќе се одржи меѓународна конференција со претставниците на државите отрошувачи на гасот и на оние преку кои енергенсот минува Средбата е со цел да се разреши проблемот со прекинот на испораката на руски гас преку Украина ...

Последна шанса за гасот?

Време - 17.01.2009

Очите на јавноста денес се вперени во Москва каде што, според најавите, се очекува средба меѓу премиерот на Русија Владимир Путин и на Украина Јулија Тимошенко за разрешување на гасната криза.

Украина одново одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“

Алсат-М - 17.01.2009

Украина денеска повторно одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“, јави руската агенција Итар-тасс - Денеска во два часот, „Гаспром“ и упати на диспечерската управа на компанијата „Нафтогас Украина“ ново барање за транзит на ...

Самит во Москва за решавање на гасната криза

Алфа - 17.01.2009

Во Москва денеска се одржува меѓународна конференција во обид конечно да се разреши проблемот со испораката на руски гас преку Украина до Европа. Самитот се одржува зад затворени врати, а на него се поканети лидерите на сите европски земји кои се ...

Во Москва меѓународна конференција за изнаоѓање излез од гасната криза

Алфа - 17.01.2009

Во главниот град на Русија денеска ќе се одржи меѓународна конференција со претставниците на државите потрошувачи на гасот и на оние преку кои енергенсот минува, со цел да се разреши проблемот со прекинот на испораката на руски гас преку Украина до ...

Се’ уште нема договор за рускиот гас

Форум - 17.01.2009

Рускиот претседател Медведев соопштил дека самитот во Москва посветен на решавањето на гасната криза завршил без резултати, јавува Associated Press Состанокот во Москва беше прогласен какко „последна шанса“ по која недостигот од гас во поголемито дел од ...

Самитoт во Москва заврши без договор

Алфа - 17.01.2009

Меѓународната конференција во Москва на која се бараше решение за гасната криза, вечерва заврши без конкретен договор околу испораката на руски гас за Европа преку територијата на Украина.

Европски конзорциум за гас за илез од кризата

Макфакс - 17.01.2009

Украинската премиерка Јулија Тимошенко денеска ќе се состане со рускиот колега Владимир Путин за да изнајдат решение за плинскиот спор, а најголемите европски гасни компании се договорија да формираат конзорциум за доставување на гас.

Украина одново одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“

Алфа - 17.01.2009

Украина денеска повторно одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“, јави руската агенција Итар-тасс. - Денеска во два часот, „Гаспром“ и упати на диспечерската управа на компанијата „Нафтогас Украина“ ново барање за транзит на ...

Украина одново одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа

Сител - 17.01.2009

Украина денеска повторно одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“, јави руската агенција Итар-тасс. - Денеска во два часот, „Гаспром“ и упати на диспечерската управа на компанијата „Нафтогас Украина“ ново барање за транзит на ...

Во Москва меѓународна конференција за изнаоѓање излез од гасната криза

Сител - 17.01.2009

Во главниот град на Русија денеска ќе се одржи меѓународна конференција со претставниците на државите отрошувачи на гасот и на оние преку кои енергенсот минува, со цел да се разреши проблемот со прекинот на испораката на руски гас преку Украина до ...

Лидерите на ЕУ, Русија и Украина на самит за гасната криза

Нетпрес - 17.01.2009

Во Москва денеска попладне а ќе се одржи меѓународна конференција за обезбедување на испорака на рускиот природен гас на европските земји на која ќе се соберат претставниците на државите потрошувачи на гасот како и Русија и Украина.

Москва: Средба Путин Тимошенко за надминување на спорот со гас

Р.С.Европа - 17.01.2009

Русија и Украина денеска ќе направат уште еден обид за надминување на спорот со испораката на руски гас за Европа. Во Москва е закажана средба меѓу премиерите на двете земји Владимир Путин и Јулија Тимошенко, а се очекува присуство и на претставници на ...

ЕУ го губи трпението со Русија и со Украина

Н.Македонија - 17.01.2009

Европската Унија вчера на Русија и на Украина им даде рок до понеделник да го решат спорот за гасот. Брисел порача дека Унијата ќе мора да ги преиспита односите со двете земји и да утврди дали ќе може да ја продолжи соработката доколку на денешниот самит ...

Украина бесплатнo ќе испорачувала руски гас за Европа

А1 - 16.01.2009

Украина е подготвена бесплатно да испорачува руски гас за Европа до склучување на соодветен договор, но за тоа е неопходно Русија да го пушти гасот во транзитниот гасоводен систем, изјави украинскиот претседател Виктор Јушченко на средбата во Лондон со ...

Балканот 10 дена заложник на руско-украинскиот спор

Дневник - 16.01.2009

Русија и Украина и вчера, десет дена по затворањето на вентилите, продолжија со меѓусебни обвинувања за тоа кој го попречува преносот на гас до земјите од Балканот и дел од ЕУ, кои поради тоа трпат големи штети.

Гасот заглави

Време - 16.01.2009

Кавгите за гасот меѓу Русија и Украина продолжија и вчера, но пристигна најавата дека во сабота на заедничка преговарачка маса ќе седнат владите на Русија и на Украина.

Медведев - гасната криза е меѓународен проблем

Телма - 16.01.2009

Спорот околу гасот стана меѓународен проблем, изјави денеска рускиот претседател Дмитриј Медведев, и изрази надеж дека ЕУ ќе ја поддржи неговата иницијатива за одржување конференција на оваа тема.

Украина повторно го одби барањето на Москва за испорака на гас

Канал5 - 16.01.2009

Украина денеска повторно го одби барањето на „Гаспром“ за транзит на 99,2 милиони кубни метри гас во Европа преку својата територија, соопшти претставникот за печат на украинската компанија „Нафтогас“, Валентин Земљански.

Медведев: Киев не крие дека присвоел транзитен гас

Канал5 - 16.01.2009

Украинското ракводство не крие дека присвоило транзитен гас за сопствените потрошувачи, изјави денеска рускиот претседател Дмитриј Медведев во телефонски разговор со британскиот премиер Гордон Браун.

Во Украина се одржува состанок за гасниот спор меѓу Киев и Москва

Канал5 - 16.01.2009

Во Украина се одржува состанок за гасниот спор меѓу Киев и Москва кој предизвика недостаток на гас во цела Европа. На состанокот учествуваат претседателот на Словачка, Премиерот на Молдавија и министерот за надворешни работи на Полска.

Украина е подготвена бесплатно да го испорача рускиот гас за Европа, до склучување на договор

Канал5 - 16.01.2009

Украина е подготвенаа бесплатно да испорачува руски гас за Европа до склучување на соодветен договор, но за тоа е неопходно Русија да го пушти гасот во транзитниот гасоводен систем, изјави украинскиот претседател Виктор Јушченко на средбата во Лондон со ...

Трилерот за гасот треба да се разреши в сабота?

Утрински - 16.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Гасната суша во десетина земји што користат сино гориво од Русија најверојатно ќе потрае до крајот на неделата. Украинската „Нафтогас“ и вчера го одби барањето на „Гаспром“ да започне транзитот на гас наменет за европските ...

Берлин: Руско-украинскиот спор околу гасот главна тема на средбата Путин-Меркел

Р.С.Европа - 16.01.2009

Рускиот премиер Владимр Путин се очекува денеска во Берлин да разговара со германскиот канцелар Ангела Меркел за руско украинскиот спор околу гасот. Меркел вчера изјави дека Русија ризикува да ја загуби довербата како енергетски снабдувач доколку набргу ...

Јушченко: Украина е подготвена бесплатно да го испорача рускиот гас за Европа, до склучување на соодветен договор

Кирилица - 16.01.2009

Јушченко прецизирал дека за гасот да стига до Европа, Русија треба да пушта во украинскиот транзитен систем по 330 милиони кубни метри дневно, пренесува ИТАР-ТАСС Украина е подготвенаа бесплатно да испорачува руски гас за Европа до склучување на ...

Украина четврти пат го одбива транзитот на гас

Форум - 16.01.2009

рекол дека од „Газпром“ испратиле исто барање како и вчера, но транзитот, како и пред тоа не е можен, пренесува агенцијата. Руската страна побарала 99,2 милиони кубни метри гас да се транспортираат низ Украина преку мерната станица „Суџа“, од кои 13,9 ...

Јушченко: Украина е подготвена бесплатно да пумпа гас за Европа

Нетпрес - 16.01.2009

Украина е подготвена бесплатно да пумпа руски гас за Европа се додека не биде потпишана спогодба, рекол украинскиот претседател Виктор Јушченко. Тој ова го рекол на состанокот со британскиот премиер Гордон Браун во Лондон.

Меркел и Путин за кризата со гасот

Форум - 16.01.2009

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Берлин треба да се сретне со рускиот премиер Владимир Путин. Таа вчера најави дека на оваа средба пред се ќе биде разговарано за спорот меѓу Русија и Украина околу испораките на гас, кој повеќе од десет ...

Москва и членките на ЕУ се близу до договор за спорот со гас

Сител - 16.01.2009

За време на прес конференција во Берлин по средба со германскиот канцелар Ангела Меркел, рускиот премиер Владимир Путин изјави дека Москва и државите-членки на Европската унија се близу до договор со што може да се реши ситуацијата со транспортот на гас ...

Јушченко: Украина е подготвена бесплатно да го испорача рускиот гас за Европа, до склучување на соодветен договор

Сител - 16.01.2009

Украина е подготвенаа бесплатно да испорачува руски гас за Европа до склучување на соодветен договор, но за тоа е неопходно Русија да го пушти гасот во транзитниот гасоводен систем, изјави украинскиот претседател Виктор Јушченко на средбата во Лондон со ...

Путин: Русија предлага создавање конзорциум за транзит на гас преку Украина за Европа

Алфа - 16.01.2009

Русија предлага да се создаде конзорциум за транзит на гас преку Украина за Европа, изјави рускиот премиер Владимир Путин, пренесува ИТАР-ТАСС. Путин ова го изјави на средбата со директорот на италијанската енергетска компанија "Ени" Паоло Скарони, во ...

Европа заложник на гасниот спор

Вечер Прес - 16.01.2009

Спорот меѓу Русија и Украина за транзит на природен гас кон Европа и натаму е статус-кво. Украина вчера по четврти пат го одби барањето на руски Гаспром за транзит на 99,2 милиони кубни метри гас за Европа преку својата територија.

Русија и Украина се договорија само да разговараат за гасот

Н.Македонија - 16.01.2009

Кризата со гасот засега нема крај. Русија и Украина вчера успеаја да се договорат само да разговараат за транспорт на рускиот гас до Европа преку украинските гасоводи.

Москаленко: Украина не е виновна за блокадата

А1 - 15.01.2009

Украинскиот амбасадор во земјава не стравува дека компании од Македонија, од Балканот и од повеќе европски држави можат да го тужат Киев оти веќе втора недела немаат природен гас.

Европа го чека исходот од утрешниот состанок во Москва помеѓу Владимир Путин и Јулија Тимошенко

Канал5 - 15.01.2009

Руско – украинска средба на високо ниво во сабота во Москва за конечно решавање на спорот на транзитот на гас. Украинскиот Премиер Јулија Тимошенко и нејзиниот руски колега Владимир Путин со претставници од Европската Унија ќе барат трајно решение на ...

„Тајмс“: Владимир Путин со помош на гасот води „студена војна“ со Украина преку грбот на Европа

Канал5 - 15.01.2009

Во основата на се уште актуелната енергетска криза и проблемите во снабдувањето на ЕУ со гас од Русија, не се наоѓа некаков судир на комерцијални интереси меѓу Москва и Киев, како што тоа руските власти сакаат да го прикажат пред европската јавност, туку ...

Рускиот гас ќе протече, ако Украина овозможи транспорт

Телма - 15.01.2009

Русија во секој момент е подготвена во полн обем да ги обнови испораките на гас за Европа, само Украина да ја обезбеди можноста за транспортирање на "синото гориво", соопшти портпаролот на рускиот гигант "Гаспром" Сергеј Купријанов, пренесува ИТАР-ТАСС.

Тимошенко и Путин ќе се сретнат во сабота во Москва

Канал5 - 15.01.2009

Руската и украинската Влада ќе одржат средба во сабота во Москва, за да се обидат да го регулираат гасниот спор меѓу двете земји, соопшти прес-службата на украинскиот Кабинет.

Испораката на гас се понеизвесна

Време - 15.01.2009

Се понеизвесна е испораката на рускиот гас преку Украина. Русија вчера го обнови барањето за испорака на гасот откако во вторникот Украина, по само неколку часа откако ги одврти, повторно ги заврти вентилите.

„Гаспром“ : Украина продолжува да го попречува транзитот на гас за Европа

Канал5 - 15.01.2009

Рускиот гигант „Гаспром“ денеска ја обвини Украина дека трет ден по ред го блокира транзитот по нејзина територија на гасот, наменет за Европа, пренесе Франс прес.

Медведев го повикал Јушченко на самит и итен почеток на испорака на гас

Нетпрес - 15.01.2009

Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев го повикал денес украинскиот претседател Виктор Јушченко да учествува на меѓународната конференција на шефовите на држави за осигурување на испораката на рускиот гас за европските потрошувачи во сабота во Москва, ...

Украина пaк одбива да обезбеди транзит на рускиот гас

Форум - 15.01.2009

Денес, во 2 часот наутро до Обединетата диспечерска контрола на „Нафтогаз на Украина“ беше упатено ново барање од „Гаспром“ за транзит на 99,2 млн. куб. метри гас дневно, почнувајќи од 10 часот преку гасната мерна станица „Суџа“.

Најавени клучни преговори Москва - Киев

Алфа - 15.01.2009

Европа со нетрпение го чека исходот од најавената средба на рускиот премиер Владимир Путин со неговата украинска колешка Јулија Тимошенко, кои в сабота в Москва ќе се обидат да го решат спорот со гасот.

Киев: Јушченко нема да присуствува на самитот на увозниците на гас

Р.С.Европа - 15.01.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко оцени дека рускиот предлог да се одржи самит со увозниците на рускиот гас од Европската Унија во Москва е добра идеја, но најави дека тој нема да присуствува таму.

„Тајмс“: Владимир Путин со помош на гасот води „студена војна“ со Украина преку грбот на Европа

Сител - 15.01.2009

Во основата на се` уште актуелната енергетска криза и проблемите во снабдувањето на ЕУ со гас од Русија, не се наоѓа некаков судир на комерцијални интереси меѓу Москва и Киев, како што тоа руските власти сакаат да го прикажат пред европската јавност, ...

Средба Русија-Украина за спорот околу гасот

Форум - 15.01.2009

Русија и Украина се согласија да одржат средба во сабота на која ќе дискутираат за спорот околу цените кои Украина треба да ги плаќа за рускиот гас. Премиерите на двете земји Јулија Тимошенко и Владимир Путин во текот на ноќта телефонски разговарале на ...

„Тајмс“: Владимир Путин води „студена војна“ со Украина преку грбот на Европа

Кирилица - 15.01.2009

Во основата на сеуште актуелната енергетска криза и проблемите во снабдувањето на ЕУ со гас од Русија, не се наоѓа некаков судир на комерцијални интереси меѓу Москва и Киев Судир на комерцијални интереси, како што тоа руските власти сакаат да го прикажат ...

Русија е подготвена да ги обнови испораките од гас во полн обем, доколку Украина тоа го дозволи

Алфа - 15.01.2009

Русија во секој момент е подготвена во полн обем да ги обнови испораките на гас за Европа, само Украина да ја обезбеди можноста за транспортирање на "синото гориво", соопшти портпаролот на рускиот гигант "Гаспром" Сергеј Купријанов, пренесува ИТАР-ТАСС.

Русија е подготвена да ги обнови испораките од гас во полн обем

Кирилица - 15.01.2009

Русија во секој момент е подготвена во полн обем да ги обнови испораките на гас за Европа, само Украина да ја обезбеди можноста за транспортирање на "синото гориво", соопшти портпаролот на рускиот гигант "Гаспром" Сергеј Купријанов Купријанов уверува ...

Медведев нуди самит за гасот

Макфакс - 15.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев повика в сабота да се одржи средба на врвот на земјите, кои се засегнати од кризата за гас меѓу Русија и Украина. „Предлагам да се свика средба на врвот на државите, што се кориснички на рускиот гас, како и на транзит ...

Путин: Не сме луди да не даваме гас за ЕУ

Форум - 15.01.2009

Рускиот премиер Путин во интервју за германската ARD рекол дека стопирањето на испораката на гас за Европа воопшто не е во интерес на Русија, оценувајќи го таквиот потег како налудничавост и самоубиство Само размислете за тоа.

Москва: Русија и Украина ќе оддржат состанок на владино ниво за спорот околу испораката на гас?

Р.С.Европа - 15.01.2009

Русија и Украина веројатно ќе одржат состанок на владино ниво во врска со спорот околу испораката на руски гас за Европа. Во Киев е соопштено дека синоќа телефонски разговарале укринската премиерка Јулија Тимошенко и рускиот премиер Владимир Путин.

Гаспром до сега изгубил 1,2 милијарди долари

Нетпрес - 15.01.2009

Рускиот гасен гигант Гаспром до сега изгубил 1,2 милијарди долари ( 900 милиони евра ) поради застојот на извозот на гасот и присилната блокада на тоа гориво, изјавил денеска рускиот потпретседател Игор Сечин.

Не протече договор за испорака на гасот

Вечер Прес - 15.01.2009

Македонија веќе неколку денови е без природен гас бидејќи нема никаков договор за обновување на испораката за енергенсот. Европската унија и Русија вчера не успеаја да се договорат за самит на земјите потрошувачи на руски гас откако завчера претседателот ...

Гас нема, ЕУ се закани со тужби против Украина и Русија

Н.Македонија - 15.01.2009

Европа вчера повторно не доби руски гас, а Москва и Киев продолжија со меѓусебните обвинувања за тоа кој е виновен за кризата. Брисел почна да го губи трпението со двете земји и ги предупреди дека ги очекуваат тужби доколку не ги испочитуваат договорите ...

Европа заложник на украинската политичка „гас-мафија“

Н.Македонија - 15.01.2009

Итните разговори меѓу ЕУ, Русија и Украина на 9-10 јануари, за кризата со дотурот на гас го свртеа вниманието на економската и хуманитарната алармантна ситуација што почна да се случува низ Јужна Европа, откако украински „Нафтогаз“ во државна ...

Нема руски гас за Европа и за Балканот

А1 - 14.01.2009

Вентилите се затворени веќе втора недела. Москва и Киев ги игнорираат досегашните договори, а продолжија со меѓусебните обвинувања за тоа кој е виновен за блокираната испорака.

Дел од Европа се’ уште без гас

BBC - 14.01.2009

Надежите дека спорот за доставата на гас меѓу Русија и Украина денеска конечно ќе биде разрешен, се обесхрабрувачки. Портпарол на Европската комисија рече дека според нивните набљудувачи - од Русија истекува малку гас, или пак воопшто не истекува.

Тимошенко е подготвена да разговара со Путин

А1 - 14.01.2009

Украинска премиерка Јулија Тимошенко изјави денес дека е подготвена да се сретне со рускиот премиер Владимир Путин, за да се најде решение за гасната криза.

Премиерите на Бугарија и Словачка во Москва

Алсат-М - 14.01.2009

Премиерите на Бугарија и Словачка денеска ќе пристигнат во Москва на итни разговори за кризата околу испораката на рускиот гас во европските држави, најави вчера рускиот премиер Владимир Путин.

Баросо препорачува тужби против руски и украински компании

Алсат-М - 14.01.2009

Европските енергетски компании да ги тужат руските и украинските енергетски компании, доколку брзо не се воспостави снабдувањето со гас. Ова денеска на европските компании им го препорача претседателот на Европската комисија (ЕК) Жозе Баросо.

Рускиот гас потече, па застана

Дневник - 14.01.2009

Испораката на руски гас за Европа вчера беше прекината по само 48 минути откако Москва ги одврти вентилите по спогодбата постигната со Украина. Руската компанија „Гаспром“ соопшти дека гас не пристигнува на територијата на Украина затоа што Киев не ја ...

Гасот тргна, па се пишмани

Време - 14.01.2009

Украина се премисли и го блокира транзитот на гас за Европа, само три часа откако рускиот „Газпром“ ги одврти вентилите и го пушти гасот преку Украина. Во 12 часот и 48 минути по московско време, од мерната станица „Суџа“, на руско-украинската граница, ...

Украина соопшти дека нема да ги обнови испораките на руски гас за Европа заради условите на „Гаспром

Канал5 - 14.01.2009

Украина соопшти дека нема да ги обнови испораките на руски гас за Европа заради условите на Гаспром. Руската компанија за гас „Гаспром“ од своја страна ја обвини Украина дека одбива преку својата територија да го пропушти транзитот на руски гас за ...

Украина и натаму го блокира транзитот на гас

Телма - 14.01.2009

Украина соопшти дека нема да ги обнови испораките на руски гас за Европа заради условите на Гаспром. Руската компанија за гас „Гаспром“ од своја страна ја обвини Украина дека одбива преку својата територија да го пропушти транзитот на руски гас за ...

Москва од Киев ќе бара 1,1 милијарда долари надомест

Канал5 - 14.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев побара денеска oд Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата „Гаспром“ ги изгубила согласно извозните договори со Европа поради неможноста од транзит на гас, јавуваат руските медиуми.

„Нафтогас“ ќе побара заем на „технички гас“ од „Гаспром“

Канал5 - 14.01.2009

Украинската компанија „Нафтогас“ ќе побара од рускиот „Гаспром“ заем на т.н. „технички гас“, потребен поради функционирање на гасоводниот систем по прекинот на испораките на овој енергент за Украина, објавија денеска руските медиуми.

Москва бара од киев 1,1 милијарди долари отштета поради блокадите на гасот

Телма - 14.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев побара денеска oд Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата „Гаспром“ ги изгубила согласно извозните договори со Европа поради неможноста од транзит на гас, јавуваат руските медиуми.

Се поголеми димензии добива гасната криза

Канал5 - 14.01.2009

Се поголеми димензии добива гасната криза. Додека украински Нафтогас и руски Газпром меѓусебно се обвинуваат, украинската премиерка Тимошенко побара да се сретне со Путин за да се најде решение за проблемот.

ЕУ ќе преземе правни мерки за прекинот на рускиот гас

Утрински - 14.01.2009

СТРАЗБУР - Земјите од ЕУ може да ги тужат Русија и Украина доколку двете земји брзо не го обноват снабдувањето со природен гас за Унијата, изјави вчера претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо.

Гасовод преполн со политика

Утрински - 14.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Продолжувањето на гасната војна помеѓу Русија и Украина покажа дека во заднината има многу повеќе политика отколку економија.

Москва ќе бара 1,1 млрд. долари од Киев

Утрински - 14.01.2009

Со подароците e готово, пари треба да се бараат од оние што се виновни за оваа ситуација, вели Дмитриј Медведев Москва - Рускиот претседател Дмитриј Медведев побара вчера oд Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата „Гаспром“ ги изгубила согласно со ...

Набљудувачите потврдуваат дека Украина го блокира транзитот на руски гас

Алфа - 14.01.2009

Во извештаите на меѓународните набљудувачи се потврдува дека Украина ја блокира испораката на руски природен гас кон Европа, соопшти прес-службата на руската компанија „Гаспром“.

Различни верзии за гасната криза

Макфакс - 14.01.2009

Русија и Украина денеска излегоа со различни верзии за причините поради кои не е обновена најавената испорака на гасот за европските потрошувачи. Украина не обезбеди транзит на рускиот гас за Европа, вклучително за Балканот, и покрај тоа руски „Гаспром” ...

„Гаспром“: набљудувачите потврдуваат дека Украина го блокира транзитот на руски гас кон Европа

Сител - 14.01.2009

Во извештаите на меѓународните набљудувачи се потврдува дека Украина ја блокира испораката на руски природен гас кон Европа, соопшти прес-службата на руската компанија „Гаспром“.

Не стивнува кризата со рускиот гас

Алфа - 14.01.2009

Рускиот премиер Влчадимир Путин денеска во својата резиденција крај Москва ги прими европските емисари, бугарскиот премиер Станишев и Словачкиот Фико. Европската унија ги испрати Станишев и Фико да се обидат да го убедат Путин – Русија да ја обнови ...

Брисел: Компаниите да ги тужат руските и украинските компании за гас, советува Баросо

Р.С.Европа - 14.01.2009

Претседателот на Европската Комисја Жозе Мануел Баросо изјави дека Комисијата ќе ги советува компаниите да ги тужат руската и украинската компанија за енергетика доколку не биде набрзо обновена испораката на рускиот гас низ Украина.

„Гаспром“: Набљудувачите потврдуваат дека Украина го блокира транзитот на руски гас кон Европа

Кирилица - 14.01.2009

Во извештаите на меѓународните набљудувачи се потврдува дека Украина ја блокира испораката на руски природен гас кон Европа, соопшти прес-службата на руската компанија „Гаспром“ Компанијата се повикува на извештајот од гасомерната станица, потпишан од ...

Укараина не обезбеди транзит на рускиот гас за Европа

Форум - 14.01.2009

Гаспром на Нафтогас Украина и упатил ново барање за транзит на гас, но Украина одби да го прими гасот, соопштува руската амбасада во Македонија Како услов за почнување со транзитот на гасот, повторно, биле поставени испораките на гас преку ГМС ...

Премиерите на Бугарија и Словачка во Москва

Макфакс - 14.01.2009

Премиерите на Бугарија и Словачка денеска ќе пристигнат во Москва на итни разговори за кризата околу испораката на рускиот гас во европските држави, најави вчера рускиот премиер Владимир Путин.

Москва од киев ќе бара 1,1 милијарда долари надомест

Сител - 14.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев побара денеска oд Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата „Гаспром“ ги изгубила согласно извозните договори со Европа поради неможноста од транзит на гас, јавуваат руските медиуми.

Гаспром со ново барање до Украина за транзит на гас

Макфакс - 14.01.2009

Гаспром денеска треба да го повтори до Украина барањето за транспорт на 76,6 милиони кубни метри гас. Претседателот на руската енергетска компанија Гаспром Алексеј Милер наведе дека Гаспром добил барање за вкупна дневна испорака на 76,6 милиони кубни ...

ЕУ најави тужби за Русија и Украина

Вечер Прес - 14.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера побара од Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата Газпром ги изгубила во согласност со извозните договори со Европа, поради неможноста од транзит на гас Гасниот спор помеѓу Русија и Украина и вчера ја ...

Смрзнатата Европа не доби руски гас

Н.Македонија - 14.01.2009

Замрзнатата Европа вчера остана без долгоочекуваните испораки на руски гас преку Украина само неколку часа откако рускиот енергетски гигант „Газпром“ ги отвори вентилите.

Гасот тргна кон Македонија, па застана

Н.Македонија - 14.01.2009

Наместо разврска, гасната криза вчера уште повеќе се искомпликува. Состојбата драматично се промени по информацијата дека Украина ја прекинала испораката на рускиот гас и покрај претходно постигнатиот договор.

Русија ги обнови испораките на гас

BBC - 13.01.2009

Рускиот енергетски џин „Газпром“ ги обнови испораките на гас до Украина за негов пренос преку гасоводот до Европа. Службени лица велат дека веројатно ќе бидат потребни најмалку два дена за испораките целосно да се обноват и да дојдат до крајните ...

„Гаспром“: Украина пак го блокира гасот

А1 - 13.01.2009

Украина денеска повторно го блокираше транзитот на гас спрема Европа, изјави потпретседателот на рускиот „Гаспром“, Александар Медведев. „‘Гаспром’ утрово, спрема договорот, почна со испорака на гас за европските потрошувачи, но Украина го блокираше ...

Малите на жртвен олтар

Утрински - 13.01.2009

БЕЛГРАД - Неприкосновено правило е дека кога ќе удрат најсилните, најмногу страдаат малите и незаштитените. Така, постновогодишната гасна војна на Русија и Украина и прекинувањето на испораката на овој стратегиски енергенс на Европа, економски најслабите ...

Европа го добива синото гориво

Утрински - 13.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА/КИЕВ - Украинскиот претседател Виктор Јушченко вчера и' наложи на владата да обезбеди транзит на рускиот гас во Европа. Јушченко го издал налогот по телефонски разговор со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, ...

Русија ги обнови доставките на гас за Европа преку Украина

Канал5 - 13.01.2009

Русија ги обнови доставките на природен гас за Европа преку Украина, откако беше постигнат договор за мониторинг на транзитот на руски гас меѓу Украина и Русија, постигнат со посредство на ЕУ, соопшти „Гаспром“.

Путин: Русија ќе се погрижи најпрво да обезбеди гас за Балканот и Словачка

Алсат-М - 13.01.2009

Русија ќе се погрижи најпрво да обезбеди гас за Балканот и Словачка, изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин. Претседателот на рускиот Гаспром од своја страна наведе дека компанијата испорачува гас за балканските држави и Словачка, но Украина не го ...

Молдавија на 15 јануари ќе ги обнови испораките на руски гас за Балканот

Канал5 - 13.01.2009

Молдавија ќе го обнови транзитот на руски гас за Балканот според договорот со „Гаспром“ на 15 јануари, соопшти потпретседателот на управниот совет на руско-молдавската компанија „Молдовагас“, Јакоб Казаку.

Со гасот си играат мижитатара

Време - 13.01.2009

Иако се очекуваше дека вчера во претпладневните часови ќе се одвртат вентилите за руската нафта кон Европа, откако набљудувачите ќе бидат распоредени на пумпните и на мерните станици, тоа не се случи.

"Макпетрол" ги информира корисниците на гас

Телма - 13.01.2009

"Макпетрол", најголемата компанија за дистрибуција и промет со нафтени деривати во Македонија, денеска ги извести корисниците на природен гас дека рускиот испорачател "Сојузгас-експорт" од Москва во 8,15 часот по средноевропско време ја обнови испораката ...

Рускиот гас во Македонија во среда навечер

Алсат-М - 13.01.2009

Рускиот природен гас во Македонија се очекува да пристигне в среда во вечерните часови, соопшти денеска „Макпетрол“. „Очекуваме притисокот во гасоводниот систем да го постигне потребното ниво во рок од 36 часа од отпочнување на испораката“, соопшти ...

Повторниот прекинот на дотурот на гас ја вжешти политичката состојба во Украина

Телма - 13.01.2009

Откако утрово од Русија тргна гасот потребен за европските држави, Украина, низ чија територија преку гасоводот транзитира овој енергенс, ја блокира испораката. Веста ја соопшти потпретседателот на рускиот енергетски гигант Гаспром, Александар Медведев.

Неизвесно кога гас во Македонија

Алсат-М - 13.01.2009

И понатаму е неизвесно кога фирмите во државава ќе добијат гас. По првичното соопштение на Макпетрол, дека Гаспром од утринава почна со доставата на овој енергенс до Европа и дека во Македонија цевките ќе бидат полни во рок од 36 часа, сево ова падна во ...

Украина ја пушти па ја стопираше испораката на гас од Русија кон Европа

Канал5 - 13.01.2009

Украина го стопираше транзитот на руски гас кон Европа. Откако Гаспром утрово ја пушти испораката на гас, на украинско -руската граница Киев ги запре вентилите.

Гасот тргна, па застана - расправиите останаа

Утрински - 13.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Иако според договорот „Гаспром“ вчера пушти гас, поради проблемите на релација Москва - Киев синото гориво најверојатно дури денес околу 16 часот ќе пристигне во Европа.

„Гаспром“ поднесе тужба до Меѓународниот арбитражен суд

Утрински - 13.01.2009

Москва - Постојаниот претставник на Русија во ЕУ, Владимир Чизов, вчера објави дека „Гаспром“ поднел тужба до Меѓународниот арбитражен суд во Стокхолм во врска со потезите на Украина која не исполни обврски за транспорт на руски гас во Западна и ...

ЕК- Новиот прекин на доставувањето гас е неприфатлив

Утрински - 13.01.2009

Брисел - Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на руски гас мора итно да се реши.

Србија и БиХ останаа без унгарскиот гас

Утрински - 13.01.2009

Будимпешта - Унгарија ги прекина интервентните количества гас што деновиве ги доставуваше до Србија и Босна и Херцеговина, соопшти унгарскиот дистрибутер на гас - ФГСЗ.

Рускиот гас протече кон Европа

Алсат-М - 13.01.2009

Европските корисници се во очекување на првите количини руски гас, што изутрината почна да се транспортира преку Украина, по еднонеделен прекин. Испораките на рускиот гас се обновени нешто по 08,00 часот по средно европско време.

Кон Балканот претпладнево потекоа 62,7 милиони кубици руски гас

Канал5 - 13.01.2009

Од вкупно 76,6 милиони кубни метри руски гас дневно, од првите количества обновени испораки за Балканот, преку украинската мерна станица „Орловка“ утринава потекоа 62,7 милиони, додека 13,9 милиони се пренасочени кон Молдавија, соопшти Управата за ...

ЕУ го поздрави обновувањето на испораката на гас

Телма - 13.01.2009

Европската комисија (ЕК) денеска го поздрави обновувањето на испорака на руски гас преку Украина, додавајќи дека нејзините набљудувачи тоа “го потврдуваат на терен“.

„Гаспром“ : Украина повторно го блокира транзитот на гас за Европа

Канал5 - 13.01.2009

Рускиот гас денеска, околу пладне, престана да пристигнува на територијата на Украина затоа што Киев не ја отвори магистралата за транзит на утринава обновените испопраки на гас за Европа, соопшти руски „Гаспром“.

Гаспром – Украина пак го блокира гасот

Алсат-М - 13.01.2009

Руски Гаспром соопшти попладнево дека Украина повторно го блокирала транзитот на гасот за Европа, јавија руските агенции. Заменикот претседател на Гаспром Александар Медведев ги оцени како „неверојатни“ дејствата на Украина, која, според него, и покрај ...

ЕК: Новиот прекин на доставувањето гас е неприфатлив

Алсат-М - 13.01.2009

Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на руски гас мора итно да се реши. Нема да прејудицираме одговорност, но ова е многу сериозна ситуација која мора итно да се поправи, ...

ЕК: Новиот прекин на доставувањето гас е неприфатлив

Канал5 - 13.01.2009

Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на руски гас мора итно да се реши. - Нема да прејудицираме одговорност, но ова е многу сериозна ситуација која мора итно да се поправи, ...

Кон Балканот претпладнево потекоа 62,7 милиони кубици руски гас

Сител - 13.01.2009

Од вкупно 76,6 милиони кубни метри руски гас дневно, од првите количества обновени испораки за Балканот, преку украинската мерна станица „Орловка“ утринава потекоа 62,7 милиони, додека 13,9 милиони се пренасочени кон Молдавија, соопшти Управата за ...

Рускиот гас во Македонија во среда навечер

Макфакс - 13.01.2009

Рускиот природен гас во Македонија се очекува да пристигне в среда во вечерните часови, соопшти денеска „Макпетрол“. „Очекуваме притисокот во гасоводниот систем да го постигне потребното ниво во рок од 36 часа од отпочнување на испораката“, соопшти ...

Рускиот гас за Европа “блокиран“

Нетпрес - 13.01.2009

Повторно се блокира доставата на руски гас до Европа. Рускиот гигант “Гаспром“ изјави дека Украина ја блокира испораката на гасот кон европските држави. Според заменикот на претседателот на “Гаспром“, Александар Медведев, Украина престанала да го ...

Не сме во состојба да ги исполниме барањата на Гаспром за транзит на гас за Европа

Сител - 13.01.2009

Нафтогас Украина соопшти дека не е во состојба да ги исполни барањата на Гаспром за транзит на гас за Европа, јавија руски медиуми. Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на ...

За Европската комисија прекинот на испорака на гас е неприфатлив

Нетпрес - 13.01.2009

Европската комисија цени дека новиот прекин на испораката на гас е неприфатлив, и ситуацијата со транспортот на руски гас мора итно да се реши. “Нема да ја прејудицираме одговорноста, но, ова е многу сериозна ситуација која мора под итно да се поправи“, ...

Југоисточна Европа не добива руски гас

Макфакс - 13.01.2009

Бугарскиот државен монопол за гас „Булгаргаз” беше информиран од „Газпром” дека рускиот гас не дотекува преку Украина кон Југоисточна Европа „Бевме информирани дека гасот не пристигнува до Украина”, соопшти извршниот директор на „Булгаргаз” Димитар Гогов.

Нафтогас Украина: Не сме во состојба да ги исполниме барањата на Гаспром за транзит на гас за Европа

Кирилица - 13.01.2009

Нафтогас Украина соопшти дека не е во состојба да ги исполни барањата на Гаспром за транзит на гас за Европа, јавија руски медиуми Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на руски ...

Дубина - не пуштивме гас бидејќи немавме можности за тоа

Сител - 13.01.2009

Претседателот на Управниот одбор на украинската нафтена компанија Нафтогас Украина, Олег Дубина изјави денеска дека таа компанија не може да го прифати барањето на Гаспром за транзит на 76,6 милиони кубни метри гас преку мерната станица Орловка - бидејќи ...

Украина: Невозможна траса за гасот

Макфакс - 13.01.2009

Советникот на украинскиот претседател, Бохдан Соколовски изјави дека Русија испратила гас за Европа по траса од гасоводот, преку која транзитот е технички невозможен за да ја дискредитира Украина.

Русија ќе се погрижи најпрво да обезбеди гас за Балканот и Словачка

Кирилица - 13.01.2009

Русија ќе се погрижи најпрво да обезбеди гас за Балканот и Словачка, изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин Претседателот на рускиот Гаспром од своја страна наведе дека компанијата испорачува гас за балканските држави и Словачка, но Украина не го ...

Гасот тргна, па запре во Украина

Алфа - 13.01.2009

Европа и денеска остана без рускиот гас, откако испораката изутрината започна, но запре по само два часа поради нови несогласувања меѓу Русија и Украина.

Путин наредил да почне испораката на гас

Форум - 13.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин наредил од вторник да почне испораката на гас преку Украина за Европа, шест дека откако спорот меѓу двете држави го запрек протокот на енергенсот.

Москва го пушти гасот, но тој не стигна до потрошувачите

Сител - 13.01.2009

Повторно блокиран транзитот на рускиот природен гас од Украина. Првата испорака беше наменета за Балканот, Молдавија и Турција. Иако рано утринава Москва ги отвори вентилите, Киев не ја отвори магисталата за доток на гас кон европските потошувачи.

Брисел: Европа очекува дека утринава повторно ќе биде обновена испораката на гас

Р.С.Европа - 13.01.2009

Европската Унија очекува дека утринава испораката на руски гас преку Украина за европските земји, повторно ќе биде обновена. Вчера во Брисел претставници на Европската Комисија, на Русија и на Украина потпишаа нов договор за меѓународно набљудување на ...

Рускиот гас повторно ќе минува низ Украина

Макфакс - 13.01.2009

Испораката на рускиот гас за Европа преку Украина треба да биде обновена денеска во 8.00 часот по средноевропско време. Ова вчера го соопштија Европската унија и руската државна компанија „Гаспром“.

Гаспром почна со испорака за Балканот

Макфакс - 13.01.2009

Гаспром изутринава почна со пробна испорака на гас за балканските држави. Веста ја пренесоа руските медиуми. Телевизијата „Вести“ емитуваше како претставник на Гаспром ги дава соодветните команди на компанијата „Гаспром трансгас Москва“ за обновување на ...

Рускиот гас протече кон Европа

Макфакс - 13.01.2009

Европските корисници се во очекување на првите количини руски гас, што изутрината почна да се транспортира преку Украина, по еднонеделен прекин.. Испораките на рускиот гас се обновени нешто по 08,00 часот по средно европско време.

Обновена испораката на гас за Европа, преку Украина

Нетпрес - 13.01.2009

Гаспром утрово ја обновил испораката на руски гас во Европа, преку Украина, официјално соопштила компанијата. Главниот диспечер наложил преку станицата “Суџа“, да се обнови испораката на украинска територија, во количина од 76,6 милиони кубни метри, ...

Русија ја обнови доставата на гас за Европа

Кирилица - 13.01.2009

Русија ги обнови доставките на природен гас за Европа преку Украина, откако беше постигнат договор за мониторинг на транзитот на руски гас меѓу Украина и Русија, постигнат со посредство на ЕУ, соопшти „Гаспром“ „Гаспром“ информира дека во 10 часот по ...

Русија ги обнови доставките на гас за Европа преку Украина

Сител - 13.01.2009

Русија ги обнови доставките на природен гас за Европа преку Украина, откако беше постигнат договор за мониторинг на транзитот на руски гас меѓу Украина и Русија, постигнат со посредство на ЕУ, соопшти „Гаспром“.

Украина повторно го блокира транзитот на гас за Европа

Кирилица - 13.01.2009

Рускиот гас денеска, околу пладне, престана да пристигнува на територијата на Украина затоа што Киев не ја отвори магистралата за транзит на утринава обновените испопраки на гас за Европа, соопшти руски „Гаспром“ Во 12 часот и 48 минути по московско ...

ЕУ може да и одобри на заем на Украина за отплата на рускиот гас

Кирилица - 13.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин и неговиот чешки колега Мирек Тополанек, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, синоќа телефонски разговараа за можен заем на Унијата за Украина за отплата на рускиот гас и руското учество во тоа Разговорот бил на ...

62,7 милиони кубици руски гас протекоа кон Балканот

Кирилица - 13.01.2009

Од вкупно 76,6 милиони кубни метри руски гас дневно, од првите количества обновени испораки за Балканот, преку украинската мерна станица „Орловка“ утринава потекоа 62,7 милиони, додека 13,9 милиони се пренасочени кон Молдавија, соопшти Управата за ...

Кон Балканот претпладнево потекоа 62,7 милиони кубици руски гас

Алфа - 13.01.2009

Од вкупно 76,6 милиони кубни метри руски гас дневно, од првите количества обновени испораки за Балканот, преку украинската мерна станица „Орловка“ утринава потекоа 62,7 милиони, додека 13,9 милиони се пренасочени кон Молдавија, соопшти Управата за ...

ЕУ ја поздравува обновата на испорака на руски гас

Макфакс - 13.01.2009

Европската комисија (ЕК) денеска го поздрави обновувањето на испорака на руски гас преку Украина, додавајќи дека нејзините набљудувачи тоа “го потврдуваат на терен“.

Москва: Утринава обновена испораката на гас за Европа

Р.С.Европа - 13.01.2009

Русија изутрината ја обнови испораката на гас до европските корисници преку територијата на Украина, соопшти руски Газпром, наведувајќи дека најпрвин ќе бидат снабдени земјите на Балканот, Молдавија и Турција кои биле најмногу зависни од рускиот гас.

Обновена испораката на природен гас за корисниците во Македонија

Нетпрес - 13.01.2009

Рускиот испорачател “Сојугаз-експорт“ од Москва во 8:15 часот по средно европско време ја обнови испораката на природен гас за корисниците во Република Македонија, соопштуваат од Макпетрол.

„Гаспром“: Испораките на природен гас за Европа се обновија

Алфа - 13.01.2009

Русија ги обнови доставките на природен гас за Европа преку Украина, откако беше постигнат договор за мониторинг на транзитот на руски гас меѓу Украина и Русија, постигнат со посредство на ЕУ, соопшти „Гаспром“.

Гаспром – Украина пак го блокира гасот

Макфакс - 13.01.2009

Руски Гаспром соопшти попладнево дека Украина повторно го блокирала транзитот на гасот за Европа, јавија руските агенции. Заменикот претседател на Гаспром Александар Медведев ги оцени како „неверојатни“ дејствата на Украина, која, според него, и покрај ...

„Гаспром“ : Украина повторно го блокира транзитот на гас за Европа

Алфа - 13.01.2009

Рускиот гас денеска, околу пладне, престана да пристигнува на територијата на Украина затоа што Киев не ја отвори магистралата за транзит на утринава обновените испопраки на гас за Европа, соопшти руски „Гаспром“.

Пинг-понг со гасот за Европа

Вечер Прес - 13.01.2009

Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на енергенсот мора итно да се реши Европските земји и вчера не добија природен гас од Русија, откако Украина соопшти дека и покрај ...

Македонија без алтернатива за рускиот гас

Н.Македонија - 13.01.2009

И покрај ветувањата од минатата недела, рускиот гас не стигна до Европа и на Балканот. Постапката заглави во бирократските процедури и дополнителните гаранции што Москва ги побара од Киев во однос на контролата на транзитот.

Гасот како политичко оружје

Н.Македонија - 13.01.2009

Руската компанија за гас „Газпром“ минатата недела ги прекина сите испораки на гас за Европа што поминуваат преку Украина, откако претходно ескалираа несогласувањата за цената на гасот.

Медведев: Потпишаниот документ е неважечки

А1 - 12.01.2009

Претседателот на Русија Дмитриј Медведев денес изјави дека договорот за меѓународното набљудување на транзитот на гас низ Украина не може да биде применет додека не се разјаснат контрадикторностите во тој договор.

Русија ќе ги обнови испораките на гас

BBC - 12.01.2009

Европската унија вели дека Русија ветила оти ќе го обнови снабдувањето со гас преку Украина утре наутро. Ова го потврди рускиот премиер Владимир Путин кој рече дека енергетската компанија „Газпром“ и Киев се согласиле околу договорот.

Рускиот гас ќе биде пуштен утре

А1 - 12.01.2009

Рускиот гас за Европа ќе биде пуштен утре, објави заменик шефот на „Гаспром“ Александар Медведев, по вонредната средба во Брисел на министрите за енергетика.

Путин: Русија ќе пушти гас кога ќе профункционира контролата

А1 - 12.01.2009

„Гаспром ќе пушти гас низ Украина кога Русија ќе се увери дека профункционира контролата за транзит на гас“, изјави денеска премиерот Владимир Путин. Тој на седница на руската влада рече дека Киев денеска потпишал Протокол за контрола на транзитот на гас ...

„Гаспром“: Украина го потпиша протоколот за транзит на руски гас кон Европа без никакви услови

Канал5 - 12.01.2009

Протоколот за набљудување на испораката на природен гас од Русија кон Европа, Украина го потпиша без никакви услови, соопшти извор од делегацијата на „Гаспром“ во Киев.

Хрватска кризата ќе ја премостува со гас од Италија

Телма - 12.01.2009

Хрватска почна да се снабдува со гас и од Италија, што ќе и овозможи привремено да ја зачува стабилноста на гасоводниот систем во земјата во очекување на обновувањето на испораките на руски природен гас.

Европа ги брои часовите без гас

Време - 12.01.2009

Вечерва, според најавите, гасот треба да стигне до голем дел од европските потрошувачи. Договорот за продолжување на испораката на рускиот гас се потпиша во саботата, а потпис ставија премиерите на Русија, Украина и на Чешка, како земја-претседавач со ...

Од утре гас за Европа

Вест - 12.01.2009

КИЕВ/МОСКВА, 12 јануари (РОЈТЕРС) - Украина, Русија и ЕУ вчера постигнаа заеднички договор со кој рускиот природен гас ќе патува повторно преку Украина до Европа, каде голем број на територии беа погодени од зимската енергетска криза.

Киев денеска го потпиша првичниот договор на Европската унија

Алсат-М - 12.01.2009

Украина се согласи на првично предвидениот договор со Брисел за контролата на транзитот на рускиот природен гас низ нејзина територија кон трети земји. Шефот на руската компанија Гаспром, Алексеј Милер и рускиот вицепремиер Игор Сечин попладнево ...

Јушченко наложи транзит на гас во Европа

Канал5 - 12.01.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко денеска и наложи на Владата да обезбеди транзит на рускиот гас во Европа. Јушченко налогот го издал после телефонски разговор со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо, соопшти неговата потпаролка ...

Украинската Влада прифати повторно да ја потпише спогодбата

Канал5 - 12.01.2009

Украинската Влада прифати повторно да ја потпише спогодбата, со која се овозможи обновување на испораките на руски гас за Европа, без да се приложи нејзината декларација, која ја натера Москва да го блокира донесувањето на спогодбата, соопшти портпарол ...

Утре во осум часот треба да започне дотурот на руски гас

Телма - 12.01.2009

Главниот директор на рускиот гигант Гаспром Алексеј Милер изјави денеска во Брисел дека дотурот на гас за европските држави ќе започне утре во 10 часот по московско време, односно во 8 часот според средноевропското време, доколку, како што нагласи, не се ...

Р Ж “ИНСТИТУТ“ ќе прати на принуден одмор вработени ако потрае кризата со гас

Канал5 - 12.01.2009

Принуден одмор за вработените од Р Ж Институт ако потрае кризата со испораката на гас. Ова денеска го информираше оваа компанијата која се занимава со производството на алуминиумски и бакарни легури. Дел од вработените пак ќе користат годишни одмори. Р.

„Дејли телеграф“: Европската Унија мора да ја намали својата зависност од рускиот гас

Канал5 - 12.01.2009

Европската Унија мора да ја намали својата зависност од рускиот гас за да европските корисници не бидат постојано невини жртви на судирите меѓу Русија и Украина, преку чија територија поминува 80 отсто од гасот што се испорачува за европските земји, ...

Хрватска добива гас и од Италија во очекување на обновувањето на испораките на руски гас

Канал5 - 12.01.2009

Хрватска почна да се снабдува со гас и од Италија, што ќе и овозможи привремено да ја зачува стабилноста на гасоводниот систем во земјата во очекување на обновувањето на испораките на руски природен гас.

Рускиот гас кон ЕУ би требало да потече најдоцна до утре изутрина

Алсат-М - 12.01.2009

Доставата на руски гас преку Украина може да биде обновена утре во 10 часот по московско, односно во 8 часот по централно европско време, изјави потпретседателот на руски „Газпром“Александар Медведев на прес-конференција во Брисел „Ако нема никакви ...

Киев ја испровоцира Москва, гас се' уште нема

Дневник - 12.01.2009

Неизвесно е снабдувањето на Европа со руски гас и покрај потпишувањето на договорот од украинска страна. Европската Унија ја повика Русија веднаш да ги обнови испораките со природен гас за европските потрошувачи.

ЕК – Украина ќе потпише нова спогодба за рускиот гас

Алсат-М - 12.01.2009

Украина се согласи повторно да ја потпише Спогодбата за контрола на рускиот транзитен гас за Европа, без да биде приложена нејзината декларација на договорот.

Киев се согласи на "поправен" договор - итен состанок во Брисел

Телма - 12.01.2009

Дипломатската битка од страна на Европската унија денеска се засилува во обид конечно да протече гас кон земјите од Европа. Денеска во Брисел треба да пристигнат руски претставници на Владата и на компанијата Гаспром со цел да се потпише нов договор со ...

Македонија меѓу енергетски најзагрозените земји за Брисел

Утрински - 12.01.2009

Од нашиот дописник БРИСЕЛ - Македонија, заедно со Бугарија, Словачка, Србија и БиХ, е на листата на ЕУ на најпогодени држави од гасната криза. Само фактот дека имаме една од најнеразвиените и најнераширени гасни мрежи во Европа ваквата состојба не ја ...

Рускиот гас пристигнува утре

Утрински - 12.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Во раните утрински часови во неделата, со потпишувањето на тристраниот документ што се нарекува Правила за транзит на гас низ Украина, завршена е десетдневната војна за гас меѓу Москва и Киев, од која најголема штета имаа ...

Русија го откажа договорот за гасот со Украина

Алсат-М - 12.01.2009

Русија ќе го смета за невалиден договорот за проток на гасот низ Украина постигнат со посредство на Европската унија. Москва и Киев потпишаа спогодба со која се предвидува руск,и украински и монитори на ЕУ да ги подготват условите за повторно ...

Неколку експлозии во Сараево како последица на враќањето на гас

Нетпрес - 12.01.2009

Како последица на неколку дневниот прекин на гас, после неговото пуштање се случиле неколку експлозии во Сараево, каде што загинало едно лице, а пет се тешко повредени. Како што пренесуваат локалните медиуми, првата жртва е од труењето со моноксид.

Баросо: Додатокот на гас ќе биде обновен

Форум - 12.01.2009

Европската комисија соопшти дека нејзиниот претседател Жозе Мануел Баросо добил ветување од рускиот премиер Владимир Путин дека Русија ќе го обнови дотокот на гас откако сите набљудувачи ќе бидат распоредени во Украина „Претседателот Баросо разговараше ...

ЕУ: исполнети се сите услови за испорака на руски гас

Форум - 12.01.2009

Сите услови од спогодбата се исполнети, изјави денеска чешкиот министер за индустрија Мартин Риман во Брисел и ја повика Русија веднаш да ги обнови испораките со природен гас за европските потрошувачи.

„Гаспром“: Украина го потпиша протоколот за транзит на руски гас кон Европа без никакви услови

Алфа - 12.01.2009

Протоколот за набљудување на испораката на природен гас од Русија кон Европа, Украина го потпиша без никакви услови, соопшти извор од делегацијата на „Гаспром“ во Киев.

Русија ги отфрли украинските забелешки

Форум - 12.01.2009

Драматично вечерва руската страна во спорот за проток на гас со Украина соопшти дека договорот не е постигнат оценувајќи ги украинските забелешки напипани со рака како „потсмевње на здравиот разум“ Агенцијата Reuters дошла до скениран примерок од ...

Брисел: Министрите за енергија на ЕУ за снабдувањето со гас

Макфакс - 12.01.2009

Министрите за енергија на Европската унија денеска во Брисел треба да ги разгледаат итните мерки што треба да се преземат за нормализација на снабдувањето со гас за ЕУ и за Балканот.

ЕК – Украина ќе потпише нова спогодба за рускиот гас

Макфакс - 12.01.2009

Украина се согласи повторно да ја потпише Спогодбата за контрола на рускиот транзитен гас за Европа, без да биде приложена нејзината декларација на договорот.

Тополанек: Украинската декларација кон спогодбата за мониторинг на транзитот на гас не е обврзувачка

Кирилица - 12.01.2009

Чешкиот премиер Мирек Тополанек, чија земја е ротациски претседател на ЕУ, го увери рускиот колега Владимир Путин дека украинската декларација, придодадена кон спогодбата за обезбедување меѓународна контрола врз транзитот на руски гас преку украинска ...

ЕК: Киев се откажа од декларацијата приложена кон спогодбата за обновување на руските гасни испораки за Европа

Кирилица - 12.01.2009

Украинската Влада прифати повторно да ја потпише спогодбата, со која се овозможи обновување на испораките на руски гас за Европа, без да се приложи нејзината декларација, која ја натера Москва да го блокира донесувањето на спогодбата, соопшти портпарол ...

Утре започнува Испораката на руски гас преку Украина

Сител - 12.01.2009

Испораката на руски гас преку Украина почнува утре. Новата верзија на Протоколот за контрола на гасот денеска го потпиша Украина. Независните набљудувачи веќе се распоредени на нејзината територија долж гасоводот.

ЕУ: Украинските барања не се обврзувачки

Нетпрес - 12.01.2009

Чешкиот премиер Мирек Тополанек, чија земја претседава со Европската Унија, синоќа му порачал на својот руски колега Владимир Путин, дека дополнителните украински барања за гасниот договор не биле обврзувачки.

Хрватска добива гас и очекува обновување на испораките на руски гас во Италија

Кирилица - 12.01.2009

Хрватска почна да се снабдува со гас и од Италија, што ќе и овозможи привремено да ја зачува стабилноста на гасоводниот систем во земјата во очекување на обновувањето на испораките на руски природен гас - Освен одобрените за Хрватска од саботата околу ...

Средба на министрите за енергетика на земјите од ЕУ за договорот за „енергетска солидарност“

Сител - 12.01.2009

Министрите за енергетика на земјите-членки од ЕУ ќе се состанат денеска во Брисел, за да ги разгледаат можните стратешки чекори, за да се заштитат од повторување на сегашната криза со доставките на природен гас од Русија преку Украина.

Нови преговори за рускиот гас

Форум - 12.01.2009

Заменикот на рускиот премиер Игор Сечин и претседателот на „Гаспром“ Алексеј Милер утрово допатувале во Брисел на нова рундка преговори за гасот. Новинските агенции јавуваат дека Украина наводно се согласила конечно да го потпише протоколот за ...

„Гаспром“: Украина го потпиша протоколот за транзит на руски гас кон Европа без никакви услови

Кирилица - 12.01.2009

Протоколот за набљудување на испораката на природен гас од Русија кон Европа, Украина го потпиша без никакви услови, соопшти извор од делегацијата на „Гаспром“ во Киев - Потпишувањето на овој договор од Украина ќе дозволи да бидат обновени испораките на ...

Гасната криза пред разрешница

Макфакс - 12.01.2009

Руска делегација ќе учествува денеска на вонредната средба на министрите за енергетика на ЕУ, откако Украина потпиша нов договор за мониторинг на рускиот транзитен гас за Европа.

Украина го потпиша договорот за транзит на руски гас

Форум - 12.01.2009

Протоколот за набљудување на испораката на природен гас од Русија кон Европа, Украина го потпиша без никакви услови, соопшти извор од делегацијата на „Гаспром“ во Киев „ Потпишувањето на овој договор од Украина ќе дозволи да бидат обновени испораките на ...

„Дејли Телеграф“: ЕУ мора итно да ја намали зависноста од рускиот гас и од „Газпром“

Алфа - 12.01.2009

Европската унија мора што е можно побрзо да ја намали својата зависност од рускиот гас и од државната компанија „Газпром“, за да европските корисници на оваа енергетска суровина не бидат постојано невини жртви на судирите и караниците меѓу Русија и ...

ЕУ мора итно да ја намали зависноста од рускиот гас и од „Газпром“

Кирилица - 12.01.2009

Европската унија мора што е можно побрзо да ја намали својата зависност од рускиот гас и од државната компанија „Газпром“, за да европските корисници на оваа енергетска суровина не бидат постојано невини жртви на судирите и караниците меѓу Русија и ...

Хрватска добива гас и од Италија во очекување на обновувањето на испораките на руски гас

Алфа - 12.01.2009

Хрватска почна да се снабдува со гас и од Италија, што ќе и овозможи привремено да ја зачува стабилноста на гасоводниот систем во земјата во очекување на обновувањето на испораките на руски природен гас.

Условите на Русија се исполнети, претставници на ЕК го почнаа набљудувањето на главните гасоводи низ Украина

Кирилица - 12.01.2009

Со денешниот нов украински потпис на одредбите од договорот за набљудувачката мисија, исполнети се сите услови на Русија за обнова на дотокот на гас кон Европската унија, изјави денеска, во име на претседателството со ЕУ, чешкиот министер за индустрија ...

Србија и БиХ останаа без унгарскиот гас

Макфакс - 12.01.2009

Унгарија ги прекина интервентните количини гас што деновиве ги доставуваше до Србија и Босна и Херцеговина(БиХ), соопшти унгарскиот дистрибутер на гас ФГСЗ.

Москва: Украина го потпишала договорот за транзит на руски гас, соопшти Газпром

Р.С.Европа - 12.01.2009

Руската енергетска компанија Газопром соопшти дека Украина повторно го потпишала договорот за транзит на руски гас кон Европа, без какви било услови. Европската Унија посредуваше во потпишувањето на договорот за време на изминатиот викенд, но синоќа ...

Јушченко наложи транзит на гас во Европа

Сител - 12.01.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко денеска и наложи на Владата да обезбеди транзит на рускиот гас во Европа. Јушченко налогот го издал после телефонски разговор со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо, соопшти неговата потпаролка ...

Украина го потпишала договорот

Нетпрес - 12.01.2009

Украина се согласила да го потпише новиот договор за контрола на протокот на гас без спорните додатоци. До новиот обрт дошло на основа на договор помеѓу премиерот Јулија Тимошеко и Жозе Мануел Баросо.

Прво набљудувачи, па гас за ЕУ

Вечер Прес - 12.01.2009

Претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо, добил ветување од рускиот премиер Владимир Путин дека Русија ќе го обнови дотокот на гас откако сите набљудувачи ќе бидат распоредени во Украина Европските земји и вчера добија само ветување дека во наредните ...

Европа се уште го чека рускиот гас

Н.Македонија - 12.01.2009

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ вчера соопшти дека испораките на руски гас за Европа преку Украина нема да продолжат сè додека компанијата не добие примерок од договорот што го потпишал Киев.