TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СПЦ без коментар за посетата на Тадиќ во Македонија

А1 - 11.06.2005

Српската црква засега без коментар за вчерашната прошетка на претседателот Борис Тадиќ по македонските цркви. Судејќи по досегашното, и овој пат ништо спектакуларно нема да се случи во ставот на СМП кон Македонската православна црква.

Тадиќ се нафати да посредува со СПЦ

Дневник - 11.06.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛСКА СРЕДБА ВО ОХРИД Мешањето на политичарите во црковните прашања би # отворило врата на СПЦ и таа да се меша во политиката, а тоа цивилизациски би ја вратило Србија назад, изјави Тадиќ Последните потези на СПЦ се во директна спротивност со расположението на народот во Македонија, ...

Тадиќ прифати само посредничка улога меѓу МПЦ и СПЦ

Утрински - 11.06.2005

Билатерална средба на претседателите на Македонија и на Србија во Охрид Судирот меѓу СПЦ и МПЦ може да биде сериозен фактор за дестабилизација на меѓудржавните односи Симон Илиевски ОХРИД - Македонскиот претседател Бранко Црвенковски на средбата со својот гостин од Србија, Борис Тадиќ, која вчера и ...

Македонија помеѓу доброто и злото

Дневник - 11.06.2005

БАЛКАНСКИ КОТЕЛ По повод спорот на црквите, Вук Драшковиќ изјавува дека се надева оти одлуката на СПЦ нема да ги наруши братските односи помеѓу српскиот народ, црногорскиот народ и народот од Македонија?! Кога Мојсие го повел еврејскиот народ низ пустина од Египет за ветената земја Јудеја, тој ...

Тадиќ подготвен да посредува меѓу МПЦ и СПЦ

Вечер Прес - 11.06.2005

Неодамнешната одлука на СПЦ е во спротивност со заложбите за добри меѓусоседски односи меѓу двете земји. Ова, македонскиот претседател Бранко Црвенковски, му го предочил на неговиот српски колега Борис Тадиќ на средбата во Охрид.

Средба на Црвенковски и Тадиќ во Охрид

А1 - 10.06.2005

Дводневната дружба на старите познаници Црвенковски и Тадиќ не промени многу во официјалниот став на српската политика - црквата е одвоена од државата, а државата е пријател на Македонија. Сепак, одлуката на СПЦ е во директна спротивност со државните заложби за соработка, а Тадиќ би можел да влијае ...

Тадиќ и Црвенковски за билатералните односи

Дневник - 10.06.2005

разговори ВО ОХРИД По покана од шефот на македонската држава Бранко Црвенковски, претседателот на Србија Борис Тадиќ вчера допатува во работна посета на Македонија. Црвенковски и Тадиќ денеска во Охрид ќе разговараат за билатералните односи, регионалната соработка, европските и евроатлантските ...

Поддршка за МПЦ од Детроит

Утрински - 10.06.2005

Американско-македонската асоцијација од Детроит, САД, достави Резолуција за поддршка до Македонската православна црква во која "се изразува лојалност и апсолутна и безрезервна поддршка на поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан и на целокупното свештенство во напорите за запазување на автокефалниот статус и ...

Претседателот на Србија Борис Тадиќ, нуди медијаторство за решавање на проблемите меќу МПЦ и СПЦ.

Канал5 - 10.06.2005

Подготвен сум да сторам се за да нема никакви препреки во инаку одличните односи меѓу Србија и Македонија, дури и во црквените односи меѓу СПЦ и МПЦ, изјави Тадиќ, по охридската средба со претседателот Брано Црвенковски. Од друга страна Тадиќ вели дека не Подготвен сум да сторам се за да нема ...

СПЦ да ги прибере своите пирати

Вечер Прес - 10.06.2005

-Одлуката на СПЦ е невидено духовно пиратство. На одметникот, одродникот, предавничкиот Јуда (Зоран) и на неговите платени слуги, не им е местото во родната и библиска Македонија. СПЦ нека си ги прибере своите ментори. Името Македонија и автокефалниот статус за нас се свети идеали и за навек ќе ...

Православни крстоносци

Вечер Прес - 10.06.2005

Најавените покани за членство во НАТО и ЕУ на Република Македонија, ги алармира негаторските стратегии кон македонската нација и држава. Едновремено зовреа апсурдните грчки барања за промена на уставното име на Македонија, перфидното уфрлување - потсетувањето на опцијата за поделба на Македонија, ...

Американско-македонска асоцијација со поддршка за МПЦ

А1 - 09.06.2005

Одлуката на Српската црква е духовно пиратство, реагира македонската дијаспора од Америка и Австралија. Барајќи од македонскиот Синод да престанат сите контакти со српската црква, дијаспората нагласува: никогаш не сме биле против братскиот српски народ, токму затоа реагираме на поставувањето ...

Г.г. Стефан бара од поглаварите да не ја прифатат одлуката на СПЦ

Утрински - 09.06.2005

Синодот на МПЦ ја започнува стратегијата за одбрана на својата позиција Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква вчера донесе одлука за упатување писма до сите помесни православни цркви за да ги запознаат со непримерениот обид на Соборот на СПЦ за инсталирање паралелна црква, но ...

Дијаспората со Резолуција за поддршка на МПЦ

Канал5 - 09.06.2005

Во резолуцијата донесена од Американско-македонската асоцијација од детроит се изразува безрезервна поддршка и лојалност на поглаварот на МПЦ г-г Стефан и на целокупното свештенство во напорите за зачувување на автокефалниот статус и името на црквата.

Сите цркви да ја отфрлат одлуката на Српската

Дневник - 09.06.2005

ПИСМО ОД СИНОДот на Македонската Православна Црква Синодот на Македонската православна црква вчера ги замоли сите православни цркви да не ја прифаќаат одлуката на Српската православна црква со која ја призна таканаречената охридска архиепископија на расколникот Јован.

Борис Тадиќ денеска во Македонија

Макфакс - 09.06.2005

Скопје Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска попладне се очекува да допатува во дводневна посета на Македонија. Тадиќ ќе се сретне македонскиот претседател Бранко Црвенковски во Охрид, каде што на планината Галичица ќе присуствуваат на прават клапа од снимањето на копродукцискиот филм „Караула“.

САС на МПЦ испрати писмо до сестринските цркви

А1 - 08.06.2005

Српската црква изврши атак врз Македонската православна црква, чин кој е непознат во историјата и нема ништо заедничко со каноните. Ова е дел од содржината на писмото што Синодот на МПЦ после цели 2 недели чекање ќе го испрати до сите сестрински цркви како реакција на одлуката, Србите да дадат ...

Руската црква не ја поддржа одлуката на СПЦ

Време - 08.06.2005

АГАРОН АСАТУР Руската црква не ја поддржа одлуката на СПЦ Руската православна црква не ја поддржа одлуката на архијерејскиот собор на СПЦ за формирање на т.н Охридска архиепископија на Вранишковски, изјави при вчерашната посета во Велес рускиот Руската православна црква не ја поддржа одлуката на ...

Руската црква со хор ќе ја теши МПЦ

Дневник - 08.06.2005

ПРАВОСЛАВНА ПОДДРШКА Руската православна црква не ја поддржа одлуката на Српската православна црква за признавање на т.н. охридска архиепископија, изјави рускиот амбасадор Агарон Асатур при вчерашната посета на Велес. Како израз на поддршка од Руската за Македонската православна црква, тој ја ...

МПЦ ЌЕ ИСПРАТИ ПИСМО И СВОЈ ИСТОРИЈАТ ДО ПОМЕСНИТЕ ЦРКВИ

Канал5 - 08.06.2005

Во писмото што Македонската православна црква ќе го испрати до другите помесни цркви најдоцна до утре, МПЦ ќе побара од нив да не ја прифатат одлуката на соборот на архиереите на СПЦ, со која се инсталира парелелна црква во Македонија.

САС на МПЦ утре повторно ќе расправа за проблемот со СПЦ

А1 - 07.06.2005

Синодот на МПЦ утре повторно ќе ја разгледува стратегијата за делување по српското признавање на црквата на Вранишковски. Меѓудругото, ќе ги информираат сите сестрински цркви за неканонската постапка на Српската црква. И додека македонските епископи се бавни во својата црковна дипломатија, руските ...

Национализмот во СПЦ го потисна Христоса

Вечер Прес - 06.06.2005

Последните случувања и скандали што ги предизвика српската православна црква, промовирајќи го расчинетиот и избркан владика од МПЦ, Јован Вранишковски за прв човек на вештачката творба, т.н. Охридска архиепископија, предизвика реакции не само кај верниците туку и во сите сфери на општествениот ...