TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дијалогот за деловникот продолжува, разликите бетонирани

Утрински - 14.02.2007

СДСМ предлага законите поврзани со ЕУ да се разгледуваат на посебни седници ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА По завчерашниот бурен собраниски ден и повлекувањето на контроверзната измена на Деловникот, со која требаше да се лимитираат дискусиите на десет минути, странските експерти од Националниот демократски ...

Европските закони ќе се носат експресно

Вест - 14.02.2007

ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА ЈА СМИРИЈА ТОПКАТА Власта и опозицијата се блиску да постигнат договор европските закони во Собрание да поминат експресно, без многу дискусии. Пратеникот на СДСМ Игор Ивановски вели дека опозицијата нема што да блокира во Собрание бидејќи Владата нема доставено закони за ...

Деловникот ги врати СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на маса

Дневник - 14.02.2007

Апсурдниот предлог на Поповска не принуди да се спротивставиме со апсурдни амандмани, што направи непотребни трошоци, вели функционер на СДСМ Откако пратеничката Лилјана Поповска го повлече својот предлог за ограничување на дискусиите на пратениците, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ најавија дека ќе продолжат ...

Посебни седници за ЕУ - агендата

Вечер Прес - 14.02.2007

СДСМ ниту е, ниту може да биде кочничар на реформите за ЕУ и НАТО бидејќи во Парламентот речиси и да нема предложени закони за нашата евроинтеграција, велат во најголемата опозициска партија, по обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека со своите постапки во континуитет го блокираат Собранието и ...

Амандманите на СДСМ голтнале 15.000 евра

Дневник - 13.02.2007

СДСМ ги кочи реформите со тоа што достави околу 2.800 амандмани за измена на Деловникот, обвини вчера ВМРО-ДПМНЕ . - Со неразумните амандмани СДСМ сака да ги парализира институциите и да ја блокира Македонија. Амандманите се трошење пари на даночните обврзници и една година работа ако за секој ...

Поповска се повлече пред амандманите на СДСМ

Дневник - 13.02.2007

Потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули изјави дека доставените 2.800 амандмани сега се беспредметни Откако СДСМ и ЛДП, кои доставија 2.800 амандмани за Деловникот и по неусогласените ставови во владејачката коалиција, вчера пратеничката Лилјана Поповска го повлече својот предлог за измени на ...

Власта и опозицијата се обвинуваат за несериозност

Време - 13.02.2007

ДЕЛОВНИКОТ ЈА ОТВОРИ ПАНДОРИНАТА КУТИЈА Тешко ќе се обезбеди потребното мнозинство за изгласување на предлогот на Лилјана Поповска од ДОМ за ограничување на пратеничките дискусии на 10 минути. Од НСДП вчера информираа дека не прифаќаат да се менува постојниот собраниски деловник, додека власта и ...

Место да носат закони, пратениците ќе продаваат стара хартија

Вест - 13.02.2007

ЕУ БАРА РЕФОРМИ, СОБРАНИЕТО СЕ ГЛУПИРА СО ДЕЛОВНИКОТ Власта и опозицијата вчера меѓусебно се обвинуваа кој е поголем виновник што Собранието ништо не може да сработи Пратениците во Собранието место да носат закони, ќе продаваат стара хартија и ќе изигруваат хуманитарци.

На буниште завршија 600.000 страници со амандмани за Деловникот

Утрински - 13.02.2007

Поповска го повлече предлогот за измена за ограничување на пратеничките дискусии на 10 минути ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА По жестоката реакција на опозицијата, пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ вчера го повлече предлогот за измена на Деловникот, само во делот на ограничување на пратеничките дискусии на 10 ...

СДСМ ќе достави 2.300 амандмани на деловникот

А1 - 12.02.2007

Се продлабочува кризата меѓу СДСМ и владеачката ВМРО-ДПМНЕ. Наместо да ги испеглаат разликите и да продолжи дијалогот, социјалдемократите жестоко возвраќаат на предлогот на пратеничката на ДОМ Лилјана Поповска, собраниските дискусии да траат 10 минути.

Поповска го повлече предлогот за промени во деловникот

А1 - 12.02.2007

Три метри кубни хартија, околу 600.000 страници хартија се потрошени за 2.830 амандмани на СДСМ и ЛДП поднесени во обид да го спречат скусувањето на дискусиите, сепак ќе завршат само како стара хартија, откако Лилјана Поповска го повлече предлогот за промени во актуелниот деловник.

Деловникот „бомбардиран“ со 2.500 амандмани

Утрински - 12.02.2007

Реакција на СДСМ и ЛДП за ограничување на пратеничките говори КАТИЦА ЧАНГОВА Пратениците на СДСМ и на ЛДП, пред денешното итно закажано собраниско заседание, го бомбардираа актуелниот собраниски Деловник со неверојатни 2.500 амандмани.

СДСМ стокми 2.300 амандмани за Деловникот

Дневник - 12.02.2007

СДСМ си поигрува со државните приоритети и затоа со ваква опозиција само се вртиме во круг, вели Силвана Бонева , координаторка на ВМРО-ДПМНЕ СДСМ со 2.300 амандмани ќе се спротивстави на предлогот за измена на собранискиот деловник со кој се ограничуваат дискусиите на пратениците на 10 минути, а ...

СДСМ достави 2.300 амандмани до Собранието

Време - 12.02.2007

КАКО ОДГОВОР НА ПРЕДЛОГОТ ЗА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ДИСКУСИИТЕ Пратеничката група на СДСМ достави до парламентот 2.300 амандмани, како одговор на амандманот на постојниот деловник на Собранието за ограничување на дискусијата на пратениците на 10 минути, поднесен во петокот од пратеничката Лилјана Поповска ...

СДСМ поднесе 2.300 амандмани за собранискиот деловник

Вест - 12.02.2007

Вчера пратеничката група на СДСМ достави 2.300 амандмани, како експресен одговор на амандманот за актуелниот собраниски Деловник поднесен во петокот од пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, а со кој дискусиите во Парламентот се ограничуваат на 10 минути.

Поповска го повлече спорниот амандман

Канал5 - 12.02.2007

Лилјана Поповска го повлече предлогот за ограничување на дискусиите. Во писмото доставено до спикерот Георгиевски напишала дека таквиот чекор го презема поради бурните реакции на СДСМ и на ЛДП. Лилјана Поповска го повлече предлогот за ограничување на дискусиите.

Во офанзива со 2.300 амандмани за Деловникот

Вечер Прес - 12.02.2007

Од содржината и бројот на амандманите се гледа дека СДСМ нема друга цел освен да прави опструкција на работата на Собранието. Сепак, добро е што сега и на писмено го имаме ставот на опозицијата за прашањата што требаше да ги договараме.