TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апсења во Израел: Убиството на младиот Палестинец со националистичка заднина?

Deutsche Welle - 06.07.2014

Во случајот со наводното одмаздничко убиство на палестинско момче, во Израел се уапсени неколку лица. Во протестите и судирите по убиството, приведени се повеќе лица, меѓу кои и еден млад Американец.

Израел нападна цели во Газа

24 Вести - 06.07.2014

Израелски борбен авион нападна денеска 10 места кои ги користат палестинските екстремисти во Појасот Газа, како одговор на постојаното ракетирање од тоа подрачје, соопшти израелската војска.

Воздушни напади врз Појасот Газа

Р.С.Европа - 06.07.2014

Израелската армија извршила воздушни напади врз 10 локации во Појасот Газа. Според армијата, цел на утринските напади биле упоришта на милитантите, како и постројки за производство на оружје.

Неколкумина уапсени за убиството на палестинско момче во Ерусалим

Р.С.Европа - 06.07.2014

Израелските власти наводно уапсиле неколку лица, веројатно Евреи, поради киднапирањето и убиството на палестински тинејџер. Тамошните медиуми објавија дека се уапсени шест лица во врска со убиството ...

Израел нападна цели во Газа

А1 On - 06.07.2014

Израелски борбен авион нападна денеска 10 места кои ги користат палестинските екстремисти во Појасот Газа, како одговор на постојаното ракетирање од тоа подрачје, соопшти израелската војска.

Израел бомбардираше цели во Газа

Кајгана - 06.07.2014

Израелски воен авион денеска нападна 10 локации во Газа кои ги користат палистанските милитанти, како одговор на ракетните напади од палестинската енклава, соопшти израелската војска.

Израел нападна цели во Газа

Н.Македонија - 06.07.2014

Израелски борбен авион нападна денеска 10 места кои ги користат палестинските екстремисти во Појасот Газа, како одговор на постојаното ракетирање од тоа подрачје, соопшти израелската војска.

Израел: Шестмина осомничени за убиството на палестинскиот тинјџер

А1 On - 06.07.2014

Израелската полиција уапси шестмина осомничени за убиството на палестинскиот тинејџер, чие тело беше најдено запалено во ерусалимска шума во средата, неколку часа откако бил киднапиран во источен ...

Израел бомбардираше цели во Газа

Дневник - 06.07.2014

Израелски воен авион нападна во неделата 10 локации во Газа кои ги користат палестинските милитанти, како одговор на ракетните напади од палестинската енклава, соопшти израелската војска.

Израел нападна 10 терористички места во Газа

+инфо - 06.07.2014

Израелски борбен авион нападна денеска 10 места кои ги користат палестинските екстремисти во Појасот Газа, како одговор на постојаното ракетирање од тоа подрачје, соопшти израелската војска.

Израелски борбен авион нападна 10 места во Газа кои ги користат палестинските екстремисти

Либертас - 06.07.2014

Израелски борбен авион нападна денеска 10 места кои ги користат палестинските екстремисти во Појасот Газа, како одговор на постојаното ракетирање од тоа подрачје, соопшти израелската војска.

Израел нападна цели во Газа

Сител - 06.07.2014

Израелски борбен авион нападна денеска 10 места кои ги користат палестинските екстремисти во Појасот Газа, како одговор на постојаното ракетирање од тоа подрачје, соопшти израелската војска.

Израел ги нападна терористичките упоришта во Газа

Канал5 - 06.07.2014

Израелски воен авион нападна 10 локации во Газа кои се под контрола на палестинските милитанти. Метите на авионските напади биле лансерите на ракетите и постројки за производство на оружје - се ...

Израел: Шестмина осомничени за убиството на палестинскиот тинјџер

Сител - 06.07.2014

Израелската полиција уапси шестмина осомничени за убиството на палестинскиот тинејџер, чие тело беше најдено запалено во ерусалимска шума во средата, неколку часа откако бил киднапиран во источен ...

Израел нападна цели во Газа

Вечер Прес - 06.07.2014

Израелски борбен авион нападна вчера 10 места кои ги користат палестинските екстремисти во Појасот Газа, како одговор на постојаното ракетирање од тоа подрачје, соопшти израелската војска.

Израел нападна цели во Газа

Телеграф - 06.07.2014

Засега нема информации за жртвите во тие напади Израелски борбен авион нападна денеска 10 места кои ги користат палестинските екстремисти во Појасот Газа, како одговор на постојаното ракетирање од ...

ВИДЕО: Израел нападна цели во Газа

Бриф - 06.07.2014

Израелски борбен авион нападна денеска 10 места кои ги користат палестинските екстремисти во Појасот Газа, како одговор на постојаното ракетирање од тоа подрачје, соопшти израелската војска.

ВИДЕО: Шестмина осомничени за убиството на палестинскиот тинјџер

Бриф - 06.07.2014

Израелската полиција уапси шестмина осомничени за убиството на палестинскиот тинејџер, чие тело беше најдено запалено во ерусалимска шума во средата, неколку часа откако бил киднапиран во источен ...

Израел бомбардираше цели во Газа

Тера - 06.07.2014

Израелски воен авион нападна во неделата 10 локации во Газа кои ги користат палистанските милитанти, како одговор на ракетните напади од палестинската енклава, соопшти во израелската војска.

Воздушни напади врз Појасот Газа

БезПардон - 06.07.2014

Израелската армија извршила воздушни напади врз 10 локации во Појасот Газа. Според армијата, цел на утринските напади биле упоришта на милитантите, како и постројки за производство на оружје.

Шестмина осомничени за убиството на палестинскиот тинјџер

Курир - 06.07.2014

Израелската полиција уапси шестмина осомничени за убиството на палестинскиот тинејџер, чие тело беше најдено запалено во ерусалимска шума во средата, неколку часа откако бил киднапиран во источен ...

Израел бомбардираше цели во Газа

Макфакс - 06.07.2014

Израелски воен авион нападна во неделата 10 локации во Газа кои ги користат палистанските милитанти, како одговор на ракетните напади од палестинската енклава, соопшти во израелската војска.

Воздушни напади врз Појасот Газа

Falanga - 06.07.2014

За време на викендот цели во Израел беа гранатирани од Појасот Газа.. Израелската армија извршила воздушни напади врз 10 локации во Појасот Газа. Според армијата, цел на утринските напади биле ...

Високоексплозивна ситуација на Блискиот Исток

Deutsche Welle - 05.07.2014

Постојани напади, одмазда, безредија-по смртта на тројцата киднапирани израелски тинејџери и едно палестинско момче. Расте загриженоста дека тензиите на Блискиот Исток целосно ќе ескалираат.

Израелската армија извeде воздушни напади врз објекти на Хамас во Појасот Газа

24 Вести - 05.07.2014

Израелската армија изврши воздушни напади врз објекти на исламското движење Хамас во Појасот Газа како одговор на ракетниот напад од палестинска територијa.

Милитантите од Појасот Газа истрелаа низа проектили кон Израел

Р.С.Европа - 05.07.2014

Милитантите од Појасот Газа истрелаа низа проектили кон Израел за време на протестите поради убиството на палестински тинејџер во неколку градови. Израелската армија соопшти дека гранатите паднале во ...

Израел трупа војска, Хамас нуди примирје

Дневник - 05.07.2014

Хакерската организација „Сириска електронска војска“ (СЕВ), група позната по серијата хакерски напади на многу медиумски извори и службени профили на „Твитер“, извела завчера уште еден напад, успешно ...

Израелската армија извeде воздушни напади врз објекти на Хамас во Појасот Газа

А1 On - 05.07.2014

Израелската армија изврши воздушни напади врз објекти на исламското движење Хамас во Појасот Газа како одговор на ракетниот напад од палестинска територија, јави ИТАР-ТАСС.

Израелската армија извeде воздушни напади во Појасот Газа

Алсат-М - 05.07.2014

Израелската армија изврши воздушни напади врз објекти на исламското движење Хамас во Појасот Газа како одговор на ракетниот напад од палестинска територија, јави ИТАР-ТАСС.

Судири меѓу Палестинците и полицијата во Источен Ерусалим

А1 On - 05.07.2014

Жестоки судири избија денеска меѓу полицијата и група Палестинци во Источен Ерусалим и арапските села во Северен Израел откако беше објавена веста дека убиениот палестински тинејџер бил жив запален, ...

Судири меѓу Палестинците и полицијата во Источен Ерусалим

Н.Македонија - 05.07.2014

Жестоки судири избија денеска меѓу полицијата и група Палестинци во Источен Ерусалим и арапските села во Северен Израел откако беше објавена веста дека убиениот палестински тинејџер бил жив запален, ...

Судири меѓу Палестинците и полицијата во Источен Ерусалим

+инфо - 05.07.2014

Жестоки судири избија денеска меѓу полицијата и група Палестинци во Источен Ерусалим и арапските села во Северен Израел, откако беше објавена веста дека убиениот палестински тинејџер бил жив запален, ...

Израелската армија извeде воздушни напади врз објекти на Хамас во Појасот Газа

Сител - 05.07.2014

Израелската армија изврши воздушни напади врз објекти на исламското движење Хамас во Појасот Газа како одговор на ракетниот напад од палестинска територија, јави ИТАР-ТАСС.

Палестинците истрелаа низа проектили кон Израел

Локално - 05.07.2014

Милитантите од Појасот Газа истрелаа низа проектили кон Израел за време на протестите поради убиството на палестински тинејџер во неколку градови. Израелската армија соопшти дека гранатите паднале во ...

Судири меѓу Палестинците и полицијата во Источен Ерусалим

Сител - 05.07.2014

Жестоки судири избија денеска меѓу полицијата и група Палестинци во Источен Ерусалим и арапските села во Северен Израел откако беше објавена веста дека убиениот палестински тинејџер бил жив запален, ...

Обдукцијата покажала: Го киднапирале и го запалиле жив!

Точка - 05.07.2014

Мохамед Абу Кдеир, бил киднапиран во вторникот навечер во населбата Шуфат во окупираниот источен Ерусалим. Неговото запалено тело било пронајдено неколку часа подоцна во западниот дел од градот.

Воздушни напади врз објекти на Хамас

Тера - 05.07.2014

Израелската армија изврши воздушни напади врз објекти на исламското движење Хамас во Појасот Газа како одговор на ракетниот напад од палестинска територијa.

Палестинскиот гнев букна на погребот на убиениот тинејџер

Тера - 05.07.2014

Илјадници Палестинци во петокот на погребот на тинејџер, за кој се верува дека бил грабнат и убиен од екстремно десните Евреи како одмазда за грабнувањето и убиството на тројцата еврејски тинејџери ...

Грабнатиот палестински тинејџер бил жив запален

Макфакс - 05.07.2014

Палестинскиот 16-годишник, очигледно грабната и убиен во одмазда за убиството на тројцата негови израелски врсници, бил жив запален, соопштија палестински извори по извршената обдукција.

Израелската армија извeде воздушни напади врз објекти на Хамас во Појасот Газа

Falanga - 05.07.2014

Израелски воени авиони извршиле напад врз три центри на борци на Хамас во јужниот дел на Газа. Израелската армија изврши воздушни напади врз објекти на исламското движење Хамас во Појасот Газа како ...

Израел и улогата на радикалните еврејски доселеници

Deutsche Welle - 04.07.2014

Радикално-екстремистичките еврејски доселеници им го отежнуваат животот на Палестинците а истовремено драматично го ограничуваат просторот за дејствување на израелската влада, предупредуваат ...

Надеж за примирје на Блискиот Исток

Deutsche Welle - 04.07.2014

Се‘уште нема потврда, но според медиумски извештаи, можен е прекин на огнот меѓу Израел и Палестинците. Хамас е наводно подготвен за примирје. Но, Израел и натаму напаѓа палестински цели.

Хамас е подготвен за прекин на огнот со Израел

24 Вести - 04.07.2014

Исламистичката организација Хамас која управува со појасот Газа, понуди запирање на ракетните напади врз израелската територија, доколку Израел ги запре своите воздушни напади, јавуваат британските ...

Хамас подготвен на прекин на огнот со Израел?

24 Вести - 04.07.2014

Исламистичката организација Хамас која управува со појасот Газа, понудила запирање на ракетните напади врз израелската територија, доколку Израел ги запре своите воздушни напади, јави Би-Би-Си.

Израел го засилува присуството на границата со појасот Газа

Р.С.Европа - 04.07.2014

Израелската армија соопшти дека ги зацврстува своите сили долж границата со Појасот Газа како одговор на ракетниот и минофрлачки оган од палестинска територија.

Судири на Палестинците и израелската полиција

Р.С.Европа - 04.07.2014

Палестинци се судриле со израелската полиција во источен Ерусалим пред погребот на паелстинскиот тинејџер кој беше убиен поради одмазда за смртта на тројца израелски момчиња.

Хамас е подготвен за прекин на огнот со Израел-тврдат палестински извори

Алфа - 04.07.2014

Исламистичката организација Хамас која управува со појасот Газа, понуди запирање на ракетните напади врз израелската територија, доколку Израел ги запре своите воздушни напади.

Хамас е подготвен за прекин на огнот со Израел-тврдат палестински извори

А1 On - 04.07.2014

Исламистичката организација Хамас која управува со појасот Газа, понуди запирање на ракетните напади врз израелската територија, доколку Израел ги запре своите воздушни напади, јавуваат британските ...

Растат тензиите и поделбите во Ерусалим

МРТ - 04.07.2014

Хамас ќе ги прекине ракетните напади доколку Израел ги запре бомбардирањата врз Појасот Газа. Состојбата во источен Ерусалим е тензична пред погребот на 17-годишниот Мохамед Абу Кдаир од Пакистан, ...

Судири на палестинците со израелската војска во Ерусалим

МРТ - 04.07.2014

Не престануваат тензиите во Израел. Судири на палестинците со израелската војска во источен Ерусалим. Во крајно напната атмосфера денеска беше погребан 17-годишниот Мохамед Абу Кдаир од Палестина, ...

ММФ го повикува Израел да ги ублажи стопанските рестрикции кон Палестина

Точка - 04.07.2014

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го повика Израел да ги ублажи стопанските ограничувања за Палестина, чија економија е во слабеење заради тензиите помеѓу двете страни.

ММФ го повикува Израел да ги ублажи стопанските рестрикции кон Палестина

Нетпрес - 04.07.2014

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го повика Израел да ги ублажи стопанските ограничувања за Палестина, чија економија е во слабеење заради тензиите помеѓу двете страни.

Палестинскиот гнев букна на погребот на убиениот тинејџер

Макфакс - 04.07.2014

Илјадници Палестинци во петокот на погребот на тинејџер, за кој се верува дека бил грабнат и убиен од екстремно десните Евреи како одмазда за грабнувањето и убиството на тројцата еврејски тинејџери ...

Растат тензиите во појасот Газа

Inpress - 04.07.2014

Газа, 4. јули 2014 (ИНПРЕС) Тензиите меѓу Израел и Палестина во појасот Газа растат. Израел почна да го засилува присуството на воените сили на границата.

Хамас е подготвен за прекин на огнот со Израел-тврдат палестински извори

Денешен - 04.07.2014

Исламистичката организација Хамас која управува со појасот Газа, понуди запирање на ракетните напади врз израелската територија, доколку Израел ги запре своите воздушни напади, јавуваат британските ...

Палестинците ќе го погребаат убиеното момче

Р.С.Европа - 03.07.2014

Палестинците денеска ќе го погребаат момчето Мухамед Абу Кадар кое беше киднапирано и убиено вчера во Израел и покрај стравувањата од ескалација на насилствата.

Во израелските напади на појасот Газа, 11 повредени

Р.С.Европа - 03.07.2014

Најмалку 15 Палестинци биле повредени во израелските напади врз појасот Газа како одговор на прекуграничните ракетни напади од страна на милитантите. Еден од повредените се наоѓа во тешка здравствена ...

Убиен палестински тинејџер, судири во Ерусалим

Вест - 03.07.2014

ИЗРАЕЛ, 3 јули (АП) - Стотици Палестинци фрлаа со камења по израелската полиција која на тоа одговори со солзавец, во судирите што вчера избувнаа откако се дозна дека палестински тинејџер бил ...

Светски лидери го осудуваат убиството на палестинското момче

Телма - 03.07.2014

Британкиот премиер Дејвид Камерон и министерот за надворешни работи Вилијам Хејг изјавија дека се згрозени од вчерашното убиство на палестинскиот тинејџер, ден по погребот на тројца израелски ...

Наредена обдукција на телото на Палестинскиот тинејџер

Телма - 03.07.2014

Погребот на 17 - годишниот Палестинец Мохамед Абу Хадир, киднапиран и убиен во Ерусалим, беше одложен денеска за да биде спроведена обдукција на неговото безживотно тело.

Светските лидери го осудија убиството на младиот Палестинец

А1 On - 03.07.2014

Британкиот премиер Дејвид Камерон и министерот за надворешни работи Вилијам Хејг изјавија дека се згрозени од вчерашното убиство на палестинскиот тинејџер, ден по погребот на тројца израелски ...

Светските лидери го осудија убиството на младиот Палестинец

Алфа - 03.07.2014

Камерон на Твитер порача дека загубата на четворица тинејџери неделава ужасно поттикнува на потребата за траен мир. Британкиот премиер Дејвид Камерон и министерот за надворешни работи Вилијам Хејг ...

Светските лидери го осудија убиството на младиот Палестинец

Сител - 03.07.2014

Британкиот премиер Дејвид Камерон и министерот за надворешни работи Вилијам Хејг изјавија дека се згрозени од вчерашното убиство на палестинскиот тинејџер, ден по погребот на тројца израелски ...

Светските лидери со осуда за убиството на палестинскиот тинејџер

Телеграф - 03.07.2014

Камерон на Твитер порача дека загубата на четворица тинејџери неделава ужасно поттикнува на потребата за траен мир Британкиот премиер Дејвид Камерон и министерот за надворешни работи Вилијам Хејг ...

Светските лидери го осудија убиството на младиот Палестинец

Курир - 03.07.2014

Британкиот премиер Дејвид Камерон и министерот за надворешни работи Вилијам Хејг изјавија дека се згрозени од вчерашното убиство на палестинскиот тинејџер, ден по погребот на тројца израелски ...

Светските лидери го осудија убиството на младиот Палестинец

Орбис - 03.07.2014

Британкиот премиер Дејвид Камерон и министерот за надворешни работи Вилијам Хејг изјавија дека се згрозени од вчерашното убиство на палестинскиот тинејџер, ден по погребот на тројца израелски ...

Ракета од Газа погоди куќа во Израел

Макфакс - 03.07.2014

Една ракета која била истрелата од појасот Газа рано изутрината во четвртокот погодила куќа на југот од Израел, но се уште нема извештај за евентуални жртви, соопшти израелската армија.

Во израелските воздушни напади 11 ранети Палестинци

Макфакс - 03.07.2014

Единаесет Палестинци се ранети во енклавата Појасот Газа ноќта кон четвртокот во вкупно 15 напади на израелското воено воздухопловство, коишто се преземени откако од Газа беа истрелани проектили кон ...

Војната против Хамас повеќе не е исклучена

Deutsche Welle - 02.07.2014

Илјадници Израелци присуствуваа на погребот на трите убиени момчиња. Владата во Тел Авив сѐ уште размислува за одгоговорот на злосторствата. Премиерот Нетанјаху најавува акции против Хамас.

Советот за безбедност ги повика Израел и Палестина да соработуваат по убиството на тројцата израелски тинејџери

24 Вести - 02.07.2014

Советот за безбедност на ОН ги повика Израел и Палестина да соработуваат во истрагата за убиството на тројцата израелски тинејџери, кои исчезнаа кон средината на јуни на Западниот брег и чии тела беа ...

Источен Ерусалим: Грабнат и убиен седумнаесетгодишен Палестинец

24 Вести - 02.07.2014

Седумнаесетгодишен Палестинец беше грабнат во Источен Ерусалим и потоа убиен, што веројатно претставува акт на одмазда за убиството на тројцата израелски тинејџери на Западниот брег, соопшти ...

Израелскиот премиер бара итна истрага за убиството на млад Палестинец

24 Вести - 02.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска побара од Министерството за внатрешни работи и од полицијата да дејствуваат брзо и да го пронајдат убиецот на арапското момче чие изгорено тело беше ...

Погребани тројцата убиени тинејџери во Израел

Р.С.Европа - 02.07.2014

Илјадници луѓе присуствуваа на погребот на тројца тинејџери во централен Израел кои беа киднапирани и убиени кога авто-стопирале на Западниот Брег. Обраќајќи им се на присутните, израелскиот премиер ...

Убиено палестинско момче во Ерусалим

Р.С.Европа - 02.07.2014

Денеска било пронајдено телото на палестинското момче кое претходниот ден, според наводите, било киднапирано во Ерусалим. Ова предизвика нереди во источниот дел на градот.

Нетанјаху го осуди убиството на палестинскиот тинејџер

Р.С.Европа - 02.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху порача дека убиството на палестинскиот тинејџер е одвратен чин. Тој ги повика луѓето да не го земаат законот во свои раце и да се смират тензиите.

Во Источен Ерусалим грабнат и убиен 17 - годишен Палестинец

Телма - 02.07.2014

Седумнаесетгодишен Палестинец беше грабнат во Источен Ерусалим и потоа убиен, што веројатно претставува акт на одмазда за убиството на тројцата израелски тинејџери на Западниот брег, соопшти утринава ...

СБ на ОН ги повика Израел и Палестина да соработуваат во истрагата за убиството на тројцата израелски тинејџери

А1 On - 02.07.2014

Советот за безбедност на ОН ги повика Израел и Палестина да соработуваат во истрагата за убиството на тројцата израелски тинејџери, кои исчезнаа кон средината на јуни на Западниот брег и чии тела беа ...

Израел: Убиено момче, поради одмазда за тројцата тинејџери?

А1 On - 02.07.2014

Палестински тинејџер од источен Ерусалим е киднапиран и убиен , а постои сомневање дека станува збор за одмазда за неодамнешното убиство на тројца израелски тинејџери, пренесуваат агенциите.

Палестинско момче убиено во Ерусалим

Алфа - 02.07.2014

Денеска било пронајдено телото на палестинското момче кое претходниот ден, според наводите, било киднапирано во Ерусалим. Денеска било пронајдено телото на палестинското момче кое претходниот ден, ...

Израелската војска ја урна куќата на Палестинецот обвинет за убиство

А1 On - 02.07.2014

Израелската војска ја урна куќата на Палестинецот Зиад Авад, уапсен овој месец за убиство на еден полициски офицер во април, соопшти воениот портпарол Петер Лернер.

Израелскиот премиер бара итна истрага за убиството на млад Палестинец

Алфа - 02.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска побара од Mинистерството за внатрешни работи и од полицијата да дејствуваат брзо и да го пронајдат убиецот на арапското момче чие изгорено тело беше ...

Нетанјаху побара итна истрага за убиството на еден млад Палестинец

А1 On - 02.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска побара од полицијата брзо да дејствуваат и да го пронајде убиецот на арапското момче, чие изгорено тело беше пронајдено утрово во шумата во близина на ...

И Израелците го бараат убиецот на палестинскиот тинејџер

Дневник - 02.07.2014

Седумнаесетгодишен Палестинец бил грабнат вчера во источен Ерусалим и потоа убиен, што веројатно претставува чин на одмазда за убиството на тројцата израелски тинејџери на Западниот Брег, соопшти ...

Грабнат и убиен седумнаесетгодишен Палестинец во Источен Ерусалим

+инфо - 02.07.2014

Седумнаесетгодишен Палестинец беше грабнат во Источен Ерусалим и потоа убиен, што веројатно претставува акт на одмазда за убиството на тројцата израелски тинејџери на Западниот брег, соопшти утринава ...

Нетанјаху побара итна истрага за убиството на еден млад Палестинец

+инфо - 02.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска побара од полицијата брзо да дејствуваат и да го пронајде убиецот на арапското момче, чие изгорено тело беше пронајдено утрово во шумата во близина на ...

Убијците на израелските младинци се осуденици за тероризам

Локално - 02.07.2014

Поранешни затвореници осудени во Израел за тероризам ,дел од 55-те ослободени неодамна во рамките на договорот за размена на војникот Гилад Шалит, кој беше киднапиран во летото 2006 година од Хамас и ...

Погребани тројцата тинејџери што беа киднапирани и убиени на Западниот Брег

Канал5 - 02.07.2014

Илјадници луѓе присуствуваа на погребот на тројца тинејџери во централен Израел кои беа киднапирани и убиени кога авто-стопирале на Западниот брег. Обраќајќи им се на присутните, израелскиот премиер ...

Убиен палестински тинејџер

Канал5 - 02.07.2014

Еден палестински тинејџер од источен Ерусалим утринава е киднапиран и убиен, а сомневањата се дека се работи за одмазда за неодамнешното убиство на трите израелски тинејџери.

Нетанјаху побара итна истрага за убиството и палењето на палестинскиот тинејџер

Либертас - 02.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска побара од полицијата брзо да дејствуваат и да го пронајде убиецот на арапското момче, чие изгорено тело беше пронајдено утрово во шумата во близина на ...

Тензично во Израел по убиството на палестинското момче

МРТ - 02.07.2014

Убиеното палестинско момче што беше киднапирано, а потоа пронајдено во Ерусалим ги подгреа сомнежите дека се работи за одмазда за бруталното убиство на тојцата грабнати и убиени еврејски тинејџери.

Нетанјаху побара итна истрага за убиството на еден млад Палестинец

Локално - 02.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска побара од полицијата брзо да дејствуваат и да го пронајде убиецот на арапското момче, чие изгорено тело беше пронајдено утрово во шумата во близина на ...

Израел се издигна како трговски пат кон арапскиот свет

Локално - 02.07.2014

Хидрауличната рампа на турскиот товарен брод се спушта и 37 ТИР-камиони слегуваат на медитеранското пристаниште во израелскиот град Хаифа. Во конвој тие патуваат на исток низ Северен Израел и ја ...

Израелската војска ја урна куќата на Палестинецот обвинет за убиство

Сител - 02.07.2014

Израелската војска ја урна куќата на Палестинецот Зиад Авад, уапсен овој месец за убиство на еден полициски офицер во април, соопшти воениот портпарол Петер Лернер.

Грабнат и убиен седумнаесетгодишен Палестинец во Источен Ерусалим

Сител - 02.07.2014

Седумнаесетгодишен Палестинец беше грабнат во Источен Ерусалим и потоа убиен, што веројатно претставува акт на одмазда за убиството на тројцата израелски тинејџери на Западниот брег, соопшти утринава ...

ОН: Палестина и Израел да соработуваат во истрагата за убиените тинејџери

Телеграф - 02.07.2014

Израел смета дека одговорноста за убиството на тинејџерите е на палестинското движење „Хамас“ Советот за безбедност на ОН ги повика Израел и Палестина да соработуваат во истрагата за убиството на ...

Убиен малолетен Палестинец во Источен Ерусалим

Телеграф - 02.07.2014

Во меѓувреме, Израел ја урна куќата на Палестинецот Зијад Авад, кој е уапсен под обвинение дека во април убил полицаец, соопшти армијата Седумнаесетгодишен Палестинец беше грабнат во Источен Ерусалим ...

Урната куќата на Палестинец обвинет за убиство

Телеграф - 02.07.2014

Во понеделникот израелскиот Висок суд ја одби жалбата на израелската организација за човекови права на одлуката на армијата да се урне куќата во селото Идна, во близина на Хеброн на Западниот брег ...

Израелскиот премиер бара итна истрага за убиството на млад Палестинец

Бриф - 02.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска побара од Mинистерството за внатрешни работи и од полицијата да дејствуваат брзо и да го пронајдат убиецот на арапското момче чие изгорено тело беше ...

Грабнат и убиен 17-годишен Палестинец во Источен Ерусалим

Курир - 02.07.2014

Седумнаесетгодишен Палестинец беше грабнат во Источен Ерусалим и потоа убиен, што веројатно претставува акт на одмазда за убиството на тројцата израелски тинејџери на Западниот брег, соопшти утринава ...

Грабнат и убиен 17-годишен Палестинец во Источен Ерусалим

Орбис - 02.07.2014

Седумнаесетгодишен Палестинец беше грабнат во Источен Ерусалим и потоа убиен, што веројатно претставува акт на одмазда за убиството на тројцата израелски тинејџери на Западниот брег, соопшти утринава ...

Израелскиот премиер бара итна истрага за убиството на младиот Палестинец

Курир - 02.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска побара од полицијата брзо да дејствуваат и да го пронајде убиецот на арапското момче, чие изгорено тело беше пронајдено утрово во шумата во близина на ...

Израел изврши воздушен напад врз Сирија

NewTime - 02.07.2014

Израелската војска, во понеделникот соопшти, дека извршила воздушни напади врз повеќе воени цели во Сирија, вклучувајќи го и седиштето на војската, како одговор на прекуграничниот напад во кој загина ...

Тага во Израел, страв во Палестина

Deutsche Welle - 01.07.2014

Безживотните тела на тројцата млади израелски доселеници кои исчезнаа пред три недели се пронајдени во близина на Хеброн. Израелските доселеници жалат за младите животи, а палестинците стравуваат од ...

Во очекување на одмаздничкиот одговор на Израел

Deutsche Welle - 01.07.2014

Ситуацијата меѓу Израел и Појасот Газа натамошно се затегнува. Израел веќе бомбардираше цели во Газа а најави и голема одмазда откако беа пронајдени телата на трите исчезнати израелски момчиња.

Израел се закани со одмазда кон Хамас за убиството на тројца тинејџери

24 Вести - 01.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги обвини милитантите од Хамас за убиство на тројца израелски тинејџери и вети дека тие ќе одговараат за тоа. Претставник на армијата вчера соопшти дека ...

Обвинувања за убиството на тројцата израелски тинејџери

24 Вести - 01.07.2014

Израел завиткан во црно по веста за смртта на тројцата тинејџери кои исчезнаа пред три недели. Властите во Тел Авив се заканија со одмазда и прстот го вперија кон Хамас.

Нетанјаху: Хамас ќе плати за убиството на тројца тинејџери

Р.С.Европа - 01.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги обвини милитантите од Хамас за убиство на тројца израелски тинејџери и вети дека тие ќе одговараат за тоа. Претставник на армијата вчера соопшти дека ...

Израелците ја оплакуваат смртта на тинејџерите

Р.С.Европа - 01.07.2014

Илјадници луѓе се собраа да ја оплакуваат смртта на тројцата израелски тинејџери кои се смета дека биле киднапирани и убиени од страна на исламската група Хамас.

Киднапираните тинејџери убиени - Израел се одмаздува

Телма - 01.07.2014

Израелската армија ги уништи домовите на двајцата главни осомничени за киднапирање на тројца израелски тинејџери, пронајдени мртви во близина на Хеброн, на Западниот брег.

Нетанјаху: Хамас е одговорен, Хамас ќе плати

Утрински - 01.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа гo предупреди исламистичкиот Хамас дека ќе плати висока цена за смртта на тројцата израелски тинејџери, киднапирани на Западниот брег.

Светските лидери го осудија убиството на тројца израелски тинејџери и повикаа да се избегне ескалирање на конфликтот

А1 On - 01.07.2014

Веста за смртта на тројцата израелски тинејџери, исчезнати пред две недели на Западниот брег, наиде на осуда од целиот свет. Синоќа беше соопштено дека телата на трите момчиња се пронајдени во ...

Нетанјаху: Хамас е одговорен, Хамас ќе плати

А1 On - 01.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа гo предупреди исламистичкиот Хамас дека ќе плати висока цена за смртта на тројцата израелски тинејџери, киднапирани на Западниот брег.

Нетанјаху: Хамас е одговорен, Хамас ќе плати

Алсат-М - 01.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа гo предупреди исламистичкиот Хамас дека ќе плати висока цена за смртта на тројцата израелски тинејџери, киднапирани на Западниот брег.

Израелската армија ги уништи куќите на двајца осомничени за киднапирање на убиените израелски момчиња

А1 On - 01.07.2014

Израелската армија ги уништи домовите на двајцата главни осомничени за киднапирање на тројца израелски тинејџери, пронајдени мртви во близина на Хеброн, на Западниот брег.

Палестински тинејџер убиен во судир со израелски војници на Западниот Брег

А1 On - 01.07.2014

Палестински тинејџер беше убиен денеска во судир со израелски војници на Западниот Брег. Израелски военовоздухопловни сили нанесоа во текот на ноќта удари врз 34 објекти во Појасот Газа, соопшти ...

Нетанјаху: Хамас е одговорен, Хамас ќе плати

Алфа - 01.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа гo предупреди исламистичкиот Хамас дека ќе плати висока цена за смртта на тројцата израелски тинејџери, киднапирани на Западниот брег.

Израелската армија ги уништи куќите на киднаперите на убиените израелски момчиња

Алфа - 01.07.2014

Израелската армија ги уништи домовите на двајцата главни осомничени за киднапирање на тројца израелски тинејџери, пронајдени мртви во близина на Хеброн, на Западниот брег.

Светските лидери го осудија убиството на тројца израелски тинејџери

Алфа - 01.07.2014

Веста за смртта на тројцата израелски тинејџери, исчезнати пред две недели на Западниот брег, наиде на осуда од целиот свет. Синоќа беше соопштено дека телата на трите момчиња се пронајдени во ...

Обама понуди помош за пронаоѓање на убијците на трите израелски момчиња

А1 On - 01.07.2014

Американскиот претседател, Барак Обама го осуди убиството на тројцата млади Израелци, нарекувајќи го бесчувстивтелен терористички чин, против невината младина.

Малку позната исламистичка организација одговорна за убиството на тројцата израелски тинејџери

А1 On - 01.07.2014

Малку познатата исламистичка група „Ансар ас-Давла ал-исламија“ (Приврзаници на исламската држава), ја презеде денеска одговорноста за грабнувањето и убиството на тројцата израелски тинејџери, чии ...

Либерман побара голема воена операција против Хамас во Појасот Газа

А1 On - 01.07.2014

Министерот за надворешни работи на Израел Авигдор Либерман денеска побара покренување на голема воена операција во Појасот Газа за да се зададе удар врз Хамас.

Либерман побара голема воена операција против Хамас во Појасот Газа

Н.Македонија - 01.07.2014

Министерот за надворешни работи на Израел Авигдор Либерман денеска побара покренување на голема воена операција во Појасот Газа за да се зададе удар врз Хамас Израел ја обвинува исламистичката ...

Исламистичка група презеде одговорност за смртта на израелските тинејџери

Дневник - 01.07.2014

Малку познатата исламистичка група Ансар ас-Давла ал-Исламија (Поддржувачи на исламската држава) ја презеде вчера одговорноста за киднапирањето и убиството на тројцата израелски тинејџери.

Нетанјаху: „Хамас ќе плати за смртта на тројцата тинејџери“

Либертас - 01.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа гo предупреди исламистичкиот Хамас дека ќе плати висока цена за смртта на тројцата израелски тинејџери, киднапирани на Западниот брег.

Нетанјаху: Хамас е одговорен, Хамас ќе плати

Локално - 01.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа гo предупреди исламистичкиот Хамас дека ќе плати висока цена за смртта на тројцата израелски тинејџери, киднапирани на Западниот брег.

Палестински тинејџер убиен во судир со израелски војници на Западниот Брег

Канал5 - 01.07.2014

Палестински тинејџер беше убиен денеска во судир со израелски војници на Западниот Брег. Израелски военовоздухопловни сили нанесоа во текот на ноќта удари врз 34 објекти во Појасот Газа, соопшти ...

Палестински тинејџер убиен во судир со израелски војници на Западниот Брег

Сител - 01.07.2014

Палестински тинејџер беше убиен денеска во судир со израелски војници на Западниот Брег. Израелски военовоздухопловни сили нанесоа во текот на ноќта удари врз 34 објекти во Појасот Газа, соопшти ...

Израелската воена авијација бомбардира цели на западниот брег

Канал5 - 01.07.2014

Израелски воени авиони денеска нападнаа десетици цели во појасот Газа, а во истовреме израелски војници отворија оган и убија Палестинец за време на акцијата во окупираниот западен брег.

Израел ја почна одмаздата против Хамас

МРТ - 01.07.2014

Само неколку часа по откривањето на телата на исчезнатите израелски тинејџери, војската изврши напад врз домот на Абу Аишеш на Западниот брег, еден од осомничените за убиствата.

Израел бомбардира објекти на “Хамас” поради смртта на младите момчиња

Локално - 01.07.2014

Израелската армија ги сруши куќите на двајцата главни осомничени во киднапирањето на тројцата израелски младинци, пронајдени мртви крај Хеброн, на Западниот брег, објави АФП, цитирајќи очевидци.

Либерман побара голема воена операција против Хамас во Појасот Газа

Сител - 01.07.2014

Министерот за надворешни работи на Израел Авигдор Либерман денеска побара покренување на голема воена операција во Појасот Газа за да се зададе удар врз Хамас.

Либерман побара голема воена операција против Хамас во Појасот Газа

Канал5 - 01.07.2014

Министерот за надворешни работи на Израел Авигдор Либерман денеска побара покренување на голема воена операција во Појасот Газа за да се зададе удар врз Хамас.

Нетанјаху: Хамас е одговорен, Хамас ќе плати

Вечер Прес - 01.07.2014

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, во понеделникот ноќта го предупреди исламистичкиот Хамас дека ќе плати висока цена за смртта на тројцата израелски тинејџери киднапирани на Западниот брег, ...

Светските лидери го осудија убиството на тројца израелски тинејџери

Телеграф - 01.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама изрази сочувство на роднините на момчињата, осудувајќи го „бесмислениот терор против невини млади луѓе“ и ги повика сите страни во конфликтот да се воздржат од ...

Убиен палестински тинејџер при судир со израелската војска

Телеграф - 01.07.2014

„Хамас“ негира учество во киднапирањето и убиството на израелските млади Палестински тинејџер беше убиен денеска при судир со израелски војници на Западниот Брег.

Пронајдени телата на тинејџерите, следува голема одмазда!

Точка - 01.07.2014

Откако вчера биле пронајдени телата на тројцата израелски тинејџери на Западниот брег, Израел ветил дека ќе го казни Хамас, палестинска група обвинета за киднапирање и убиство на момчињата.

Оружје за кое зборува целиот свет: Израел го напаѓа Хамас со - лижавчиња!

Точка - 01.07.2014

Над илјада од овие лижавчиња со порака против Хамас биле дистрибуирани на улиците на Рамалах и Наблус. Масовни апсења, ноќни рации, силна употреба на воена сила, се само некои од традиционалните ...

Израел бомбардирал 30 локации во појасот Газа

Тера - 01.07.2014

Израелски воени летала гаѓале повеќе од 30 локации во појасот Газа, соопшти во вторникот израелската војска. Од таму истакнале дека мета на воените летала биле 34 локации во појасот Газа од кои ...

Израел презеде акции во Газа и Западниот Брег

БезПардон - 01.07.2014

Израелски воени авиони денеска нападнаа десетици цели во појасот Газа, а во истовреме израелски војници отворија оган и убија Палестинец за време на акцијата во окупираниот Западен Брег.

Израел: Хамас киднапира и уби тројца тинејџери

Курир - 01.07.2014

Телата на тројца израелски тинејџери биле најдени во понеделникот, откако повеќе од две недели се воделе како исчезнати. Нафтали Френкел, Гилад Шаари и Ејал Јифрах се тројцата убиени тинејери, сите ...

Израел: Хамас киднапира и уби тројца тинејџери

Орбис - 01.07.2014

Телата на тројца израелски тинејџери биле најдени во понеделникот, откако повеќе од две недели се воделе како исчезнати. Нафтали Френкел, Гилад Шаари и Ејал Јифрах се тројцата убиени тинејери, сите ...

Израел: Хамас киднапира и уби тројца тинејџери

Нетпрес - 01.07.2014

Телата на тројца израелски тинејџери биле најдени во понеделникот. Тие повеќе од две недели се воделе како исчезнати. „Хамас се одговорни за овој грозоморен чин, и Хамас ќе плати за ова“, изјавил ...

Малку позната исламистичка организација одговорна за убиството на тројцата израелски тинејџери

БезПардон - 01.07.2014

Малку познатата исламистичка група „Ансар ас-Давла ал-исламија“ (Приврзаници на исламската држава), ја презеде денеска одговорноста за грабнувањето и убиството на тројцата израелски тинејџери, чии ...

Израел бомбардирал 30 локации во појасот Газа

Макфакс - 01.07.2014

Израелски воени летала гаѓале повеќе од 30 локации во појасот Газа, соопшти во вторникот израелската војска. Од таму истакнале дека мета на воените летала биле 34 локации во појасот Газа од кои ...

Непозната група ја презема одговорноста за убиство на израелските тинејџери

Макфакс - 01.07.2014

Досега малку позната исламистичка група Ансар ас-Дава ал-Исламија (Следбеници на исламската држава) ја презема одговорноста за убиството на тројцата израелски тинејџери во палестинската енклава на ...

Израелските сили нападнаа 34 центри на терористите

Inpress - 01.07.2014

Газа, 1. јули 2014 (ИНПРЕС) Израелски авиони синоќа извршиле напади врз 34 центри на терористичките места, кои им припаѓаат на организациите Хамас и "Исламски џихад" во Појасот Газа.

Малку позната исламистичка организација одговорна за убиството на тројцата израелски тинејџери

Falanga - 01.07.2014

Групата воедно се закани со масакр врз Палестинската управа на палестинскиот претседател Махмуд Абас, јави палестинската агенција Маан.. Малку познатата исламистичка група „Ансар ас-Давла ...

ОРУЖЈЕ ЗА КОЕ ЗБОРУВА ЦЕЛИОТ СВЕТ: Со што Израел го напаѓа Хамас?

Falanga - 01.07.2014

Израел објави ново оружје. Израел - Масовните апсења, ноќните напади, силна употреба на воена сила се само некои од традиционалните начини за борба против Израел кои се спроведуваат против Хамас.

Нетанјаху со предупредување до Хамас

Р.С.Европа - 30.06.2014

Израелските власти упатија предупредување до Хамас дека војската ќе се активира доколку исламистичкото движење не ги спречи ракетните напади од појасот Газа.

Од Газа истрелани најмалку 14 ракети

А1 On - 30.06.2014

Најмалку 14 ракети, што утринава беа истрелани од појасот Газа, паднаа во јужен Израел, соопшти армијата, а израелските медиуми наведуваат дека за ракетирањето е одговорно военото крило на Хамас.

Хамас со предупредување до Израел

А1 On - 30.06.2014

Хамас го предупреди денеска Израел дека секоја ескалација на тензиите или војна ќе ги отвори вратите на пеколот. - Ако окупаторите се впуштат во војна или во ескалација на насилството, тоа ќе ги ...

Хамас со предупредување до Израел

Н.Македонија - 30.06.2014

Хамас го предупреди денеска Израел дека секоја ескалација на тензиите или војна ќе ги отвори вратите на пеколот - Ако окупаторите се впуштат во војна или во ескалација на насилството, тоа ќе ги ...

Израел со лижавчиња против Хамас

Дневник - 30.06.2014

Со самиот почеток на обележувањето на муслиманскиот свет месец рамазан, Израелците фрлија стотици празнични лижавчиња со пораки против Хамас во двата најголеми града на Западниот Брег во обид да ја ...

Хамас со предупредување до Израел

Канал5 - 30.06.2014

- Хамас го предупреди денеска Израел дека секоја ескалација на тензиите или војна ќе ги отвори вратите на пеколот. - Ако окупаторите се впуштат во војна или во ескалација на насилството, тоа ќе ги ...

Израелската армија ги пронајде телата на трите грабнати тинејџера

Макфакс - 30.06.2014

Израелската армија ги пронајде три тела, според првичните сознанија, на еврејските тинејџери кои исчезнаа на 12-ти јуни во палестинската енклава Западен брег (од реката Јордан) во близина на еврејска ...

Од Газа истрелани најмалку 14 ракети

Денешен - 30.06.2014

Најмалку 14 ракети, што утринава беа истрелани од појасот Газа, паднаа во јужен Израел, соопшти армијата, а израелските медиуми наведуваат дека за ракетирањето е одговорно военото крило на Хамас.

Пронајдени телата на тројцата киднапирани израелски тинејџери

Lider - 30.06.2014

Израелската армија денеска во близина на селото Халхул, Западен Брег ги пронајде телата на тројцата еврејски тинејџери, кои беа киднапирани на 12 јуни во близина на Хеброн, соопштија израелските ...