TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжуваат судирите во Монровија, Либерија пред катастрофа

Вест - 26.07.2003

Монровија, 25 јули - Жестокиот артилериски оган продолжи и вчера во околината на американската Амбасада во Монровија, каде повеќе од илјада Либеријци побарале прибежиште. Засега е невозможно да се одреди големината на нападите, ниту каде точно паѓаат гранатите.

Артилериски оган во Монровија

А1 - 25.07.2003

Жестокиот артилериски оган продолжи и денеска во околината на американската Амбасада во Монровија, каде повеќе од илјада Либеријци побарале прибежиште. Засега е невозможно да се одреди големината на нападите, ниту каде точно паѓаат гранатите.

Во Либерија продолжуваат судирите

Канал5 - 25.07.2003

На улиците на главниот либериски град Монровија продолжуваат судирите помеѓу владините сили лојални на претседателот Чарлс Тејлор и бунтовниците во очекување на доаѓањето на првите африкански сини шлемови чие пристигнување е најавено за пет до седум дена.

Без меѓународна помош во пари и војници во Либерија се заканува хуманитарна катастрофа

Канал5 - 25.07.2003

На Либерија и треба итна меѓународна помош во пари и војници за да се спречи хуманитарната катастрофа во земјата. Останаа само две опции- да се оддржи надежта или катастрофа, алармира специјалниот пратеник на Обединетите нации Жан Клајн, кој очекува и На Либерија и треба итна меѓународна помош во ...

Продолжуваат борбите за Монровија

А1 - 24.07.2003

На улиците на главниот либериски град Монровија и денеска продолжуваат вооружените пресметки меѓу силите лојални на претседателот Чарлс Тејлор и бунтовниците, во исчекување на пристигнувањето на првите африкански „сини шлемови“ што е најавено за пет до седум дена.

Во престрелки загинаа 600 лица

Утрински - 24.07.2003

Се зголемува билансот на жртвите во либерискиот главен град Во главниот град на Либерија веќе четврти ден по ред продолжуваат гранатирањата и жестоките престрелки, а се зголемуваат и предупредувањата за можност од голема химанитарна катастрофа.

Над 600 мртви цивили во граѓанската војна во Либерија

Вест - 23.07.2003

МОНРОВИЈА, 23 јули (Ројтерс) - Над 600 цивили загинаа во Монровија, главниот град на Либерија, во борбите што се одвиваат последните неколку дена меѓу бунтовниците и државната војска, соопшти вчера..... МОНРОВИЈА, 23 јули (Ројтерс) - Над 600 цивили загинаа во Монровија, главниот град на Либерија, ...

Во битката за Монровија загинале 600 цивили

Дневник - 23.07.2003

ГРАЃАНСКА ВОЈНА ВО ЛИБЕРИЈА Во артилериската престрелка настрада и Амбасадата на САД Повеќе од 600 цивили загинаа во неколкудневната битка за Монровија меѓу либериските владини сили и бунтовниците, јави Ројтерс. Нема прецизни информации колку војници и герилци загинале при артилериските престрелки.

600 цивили убиени во Монровија

А1 - 22.07.2003

Повеќе од 600 цивили загинаа во изминативе неколку дена во вооружените престрелки меѓу владините трупи и бунтовници во Монровија, изјави либерискиот министер за одбрана Даниел Чеа. Според проценките на спасувачките тимови, околу 100 цивили загинале од минофрлачки оган во различни делови од градот ...

Се одлучува победникот на војната во Либерија

Утрински - 22.07.2003

Во наредните два дена МОНРОВИЈА - Силите на либерискиот претседател Чарлс Тејлор вчера ветија дека ќе започнат борба за опстанок и додадоа дека следните два дена можат да го одлучат победникот во војната. Бунтовниците од групата Либеријци обединети за смирување и демократија, кои повеќе од три ...

САД срамежливо отвораат фронт во Либерија

Дневник - 22.07.2003

КУЛМИНАЦИЈА НА ВОЈНАТА ВО западна африка Најмалку 20 лица загинаа во борбите меѓу либериските владини сили и бунтовниците што напредуваат кон виталните објекти во главниот град Монровија, јави МИА. Интензивни детонации на бомби вчера се слушале од квартот Мамба Поинт каде што се наоѓаат зградите на ...