TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За Анкетната комисија и Деловникот - наредната недела

Deutsche Welle - 18.07.2010

Во текот на наредната недела ќе биде свикана седница на македонскиот парламент околу формирањето Анкетна комисија и Деловникот за работана парламентот, најави во Охрид претседателот на Собранието ...

Вељаноски и Фуере:несогласувањата да бидат решени

Р.С.Европа - 18.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски изјави дека наредната недела ќе свика седница со две точки на дневниот ред, формирање на анкетна комисија за инцидентот од 1 јули и за Собранискиот ...

Вељановски: идната недела компромис?

Телма - 18.07.2010

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска во Охрид најави дека наредната седмица ќе свика седница на Парламентот со две точки на дневен ред - формирањето на ...

Фуере:До крајот на неделава да се реши инцидентот во Собранието!

Алсат-М - 18.07.2010

.Еден час по изјавата на Фуере, претседателот на собранието Вељановски вети дека за неколку дена ќе се формирала анкетната комисија.

Вељановски ќе свика седница за анкетната и за деловникот

Алфа - 18.07.2010

За наредната недела вељановски најави седница со две точки на дневен ред – формирање анкетна комисија за инцидентот во парламентот и за собранискиот деловник.

Вељаноски: Наредната седмица Собранието ќе расправа за анкетната комисија и Деловникот

Сител - 18.07.2010

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска во Охрид најави дека наредната седмица ќе свика седница на Парламентот со две точки на дневен ред - формирањето на ...

Вељановски: Анкетната и Деловникот до крајот на неделава заедно на седница

Канал5 - 18.07.2010

До крајот на неделата во Собранието собранискиот спикер ќе свика седница со две точки - Анкетната комисија и Деловникот. Само така ќе го напишеме позитивниот извештај за Македонија, вели Вељановски.

И Груевски и Црвенковски се за анкетна комисија

Вечер - 18.07.2010

Премиерот Никола Груевски бара од лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да помогне пратениците од власта и опозицијата да седнат и заеднички и да ги разрешат проблемите со анкетната комисија и ...

Наредната недела Анкетната и Деловникот на пленарна седница

Inpress - 18.07.2010

Охрид, 18 јули 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска во Охрид најави дека наредната седмица ќе свика седница на Парламентот со две точки на дневен ...

Анкетната-повод за партиски пресметки

А1 - 17.07.2010

Пратениците собираат сили за новата серија пресметки од понеделник. За викенд нивните шефови се потеа на топлото сонце за да ги одбранат партиските бои и интереси.

Македонија - Пропадна договорот за анкетната комисија?

Време - 17.07.2010

Кулминираше меѓусебната недоверба меѓу власта и опозицијата при што пропадна и вчерашниот обид за координација кај претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, да се договорат детали за формирањето ...

Власта сега брза да го смени Деловникот

Утрински - 17.07.2010

Власта сака да го поправи впечатокот во Брисел и брза да се усвојат измените на Деловникот, пред заседанието на Советот за асоцијација и стабилизација.

Собраниските координации невозможна мисија

Н.Македонија - 17.07.2010

Во две недели по инцидентот во Собранието од 1 јули, пратениците успеаја само да ги договорат надлежностите на анкетната комисија, која треба да го разгледа случајот.

Црвенковски:Од наша страна има воља за формирање анкетна комисија

Алсат-М - 17.07.2010

Ние инсистираме, ние бараме да се формира анкетната комисија и да се заврши работата, но дали тоа ќе се случи на крајот она што сите го посак Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенкоски ...

Препукувањата за анкетната и на лидерско ниво

Алсат-М - 17.07.2010

Препукувањата на пратениците од парламентот, денеска се префрлија на лидерско ниво. Груевски го обвини Црвенковски дека користел говор на омраза, навреди и закани што било лошо за сликата која ...

Црвенковски vs Груевски за Анкетната комисија

Алфа - 17.07.2010

Парламентот влезе во политички ќорсокак, од кој засега не се гледа решение за излез. Првојулскиот инцидент, поточно обидите како тој да се надмине, ја исфрли на површина огромна разлика меѓу ...

Koj бега од формирање на Анкетна, Црвенковски или Груевски?

Канал5 - 17.07.2010

Кој бега од формирање на Анкетна комисија за собранискиот инцидент. Груевски и Црвенковски и денеска со меѓусебни обвинувања. Се сомневаат во искрените намери на оној другиот.

И Груевски и Црвенковски се за анкетна комисија

Сител - 17.07.2010

Јавен повик од премиерот до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за надминување на проблемите во собранието. Груевски побара лидерот на СДСМ со неговите и пратениците од владеачката партија да седнат ...

Нема договор за Анкетната комисија

А1 - 16.07.2010

Дојдоа, се сликаа и се скараа. Опозицијата демонстративно ја напушти координацијата. Обвинија, власта не сака да се расчисти инцидентот. Нема Анкетна комисија без персонален состав.

Македонија - Анкетната договорена, на ред е Деловникот

Време - 16.07.2010

Јасминка Догова Власта и опозицијата, по петдневното натегање, се договорија за формирање анкетна комисија за испитување на инцидентот од 1 јули, кога по неуспешниот обид на опозицијата да протурка ...

Нема договор за составот на Анкетната Комисија и собранискиот Деловник

Р.С.Европа - 16.07.2010

Власта и опозицијата и денеска не се договорија за составот на анкетната комисија за инцидентот во Парламентот на 1 јули и за измените на собранискиот Деловник.

Премиерот се надева на договор за Анкетната Комисија и Деловникот

Р.С.Европа - 16.07.2010

Премиерот Никола Груевски изрази надеж дека пратеничките групи во македонското Собрание ќе се договорат околу формирањето на анкетна комисија која треба да го испита инцидентот што на 1 јули се случи ...

Конечно договор за анкетната за инцидентот

Утрински - 16.07.2010

По неколкудневно надмудрување власта и на опозицијата вчера, конечно, постигнаа договор за формирање анкетна комисија за собранискиот инцидент од 1 јули.

И денеска без договор за анкетната комисија

Телма - 16.07.2010

Политичките партии и денеска не постигнаа договор за формирање Анкетна комисија за инцидентот од 1-ви јули. Политичките партии и денеска не постигнаа договор за формирање Анкетна комисија за ...

Деловникот без договор

Дневник - 16.07.2010

СДСМ ја напушти вчерашната координација бидејќи сака претходно да се договори составот на Анкетната комисија Донесувањето на новиот собраниски деловник стана крајно неизвесно откако опозициската СДСМ ...

Нова координација за Анкетната комисија и собранискиот Деловник

Форум - 16.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на нова координација кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ќе се обидат да се договорат за составот на анкетната комисија за инцидентот во ...

Се согласија, па пак се скараа - договор за анкетна комисија нема!

Н.Македонија - 16.07.2010

Откако десет дена се расправаа за зборчиња, власта и опозицијата вчера претпладне постигнаа договор да се формира анкетна комисија за расчистување на собранискиот инцидент.

Иванова: ВМРО не сака да го расчисти случајот

Форум - 16.07.2010

Анкетната комисија може да се смета дека е формирана само доколку е утврден нејзиниот персонален состав, рече пратеничката на СДСМ, која ја обвини најголемата парлам4нтарна партија дека не е ...

Не е постигнат договор за анкетна комисија

Алсат-М - 16.07.2010

Опозицијата и денес ја напушти координацијата Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на координацијата кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски повтрорно не се договорија за составот ...

Опозицијата пак ја напушти координацијата

Форум - 16.07.2010

Пропадна и денешниот обид на владеачкото мнозинство и опозицијата да ги договорат деталите за формирање на Анкетна комисија и постигнување на согласност за Деловникот за работата на Собранието ...

Власта и опозицијата се уште без договор за анкетната комисија

Идивиди - 16.07.2010

Скопје, 16 јули 2010 (МИА) – Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на координацијата кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски повторно не се договорија за составот на анкетната ...

Далеку е договорот за Анкетната

Алфа - 16.07.2010

Власта и опозицијата се многу далеку од компромис кој ќе доведе до формирање на Анкетна комисија, што ќе треба да го расветлува инцидентот во Собранието од 1 јули.

Брисел и дава на Македонија втора шанса

Алфа - 16.07.2010

Советот за стабилизација и асоцијација, кој го разгледува напредокот на земјите кон Унијата, го поместува за една недела состанокот, за да и даде на Македонија уште една шанса да ги заврши обврските ...

Собранието заглави во кавги

Дневник - 16.07.2010

Наместо порака дека во законодавниот дом функционира политичкиот дијалог, до Брисел е испратена порака дека кулминираат кавгите и недоразбирањата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Наместо договор, со кој на ...

Договор за анкетна комисија има, за персоналниот состав се уште не

Кирилица - 16.07.2010

Следната координација е закажана за денес И покрај тоа што опозициските СДСМ и НСДП го прифатија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за одлуката за формирање на анкетна комисија, сепак опозицијата и власта не ...

Опозицијата ја напушти координацијата - причина составот на комисијата

МРТ - 16.07.2010

Опозицијата попладнево ја напушти координацијата на пратеничките групи во Собранието поради како што велат од СДСМ затворањето на точката за формирање на Анкетна комисија од страна на спикерот Трајко ...

Сеуште нема договор за анкетната комисија и за собранискиот Деловник

Кирилица - 16.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата денеска на координацијата кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски повтрорно не се договорија за составот на анкетната комисија за инцидентот во ...

Опозицијата повторно ја напушти координацијата

МРТ - 16.07.2010

Пропадна и денешниот обид на владеачкото мнозинство и опозицијата да ги договорат деталите за формирање на Анкетна комисија и постигнување на согласност за Деловникот за работата на Собранието.

Нема договор за анкетната комисија и деловникот- партиите не си веруваат

Канал5 - 16.07.2010

Нема услови да се формира анкетната комисија и да се донесе деловникот – партиите не си веруваат. Опозицијата пак ја напушти координацијата. И двете страни условуваат. ВМРО ДПМНЕ со деловникот.

Опозицијата повторно ги напушти координациите

Сител - 16.07.2010

Власта и опозицијата и понатаму поради голема доза на недоверба, не успеаја да најдат решение за анкетната комисија и Деловникот. Остануваат на старите ставови.

Груевски: СДСМ ја наметна ситуацијата за инцидентот

Вечер - 16.07.2010

Според Груевски ВМРО-ДПМНЕ на СДСМ постојано му нуди опци за надминување на ситуацијата со нападот врз обезбедувањето во Парламентот Премиерот Никола Груевски се надева дека во интерес на државата ...

СДСМ: Прво затворање на Анкетната комисија, потоа Деловникот

eReporter - 16.07.2010

Вчера Социјалдемократскиот сојуз на Македонија прифаќајќи го предлогот на ВМРО - ДПМНЕ за формирање на Анкетна комисија направи голем политички гест во интерес на граѓаните на Република Македонија.

Недоверба меѓу пратеничките групи

Нетпрес - 16.07.2010

Опозиција ја напушти и денешната координација на која за точка на дневен ред беше закажан Деловникот, нивниот став е дека треба да се одреди персоналниот состав на Анкетната комисија па, потоа да се ...

Уште една неуспешна координација

Канал 77 - 16.07.2010

Пропадна и денешниот обид партиите да се договорат,и да ја продолжат координацијата за да ги усогласат ствовите.Иако координаторите на пратеничките денес се сретнаа со спикерот Вељановски,средбата ...

Опозицијата повторно ја напушти координацијата

Макфакс - 16.07.2010

Пропадна и денешниот обид на владеачкото мнозинство и опозицијата да ги договорат деталите за формирање на Анкетна комисија и постигнување на согласност за Деловникот за работата на Собранието.

СДСМ - Наместо да ја прифати подадената рака, ВМРО-ДПМНЕ уценува

Inpress - 16.07.2010

Скопје, 16. јули (ИНПРЕС) Вчера Социјалдемократскиот сојуз на Македонија прифаќајќи го предлогот на ВМРО - ДПМНЕ за формирање на Анкетна комисија направи голем политички гест во интерес на граѓаните ...

Политичките трикови на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ немаат крај

А1 - 15.07.2010

За љубов се потребни двајца, а љубовта, разумот и желбата за компромис меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ траеше нецел час. Откако се пофалија дека е на повидок формирање на Анкетна комисија која треба да го ...

Формирана анкетна комисија за инцидентот во Собранието

Р.С.Европа - 15.07.2010

Пратеничките групи денеска се согласија за формирање на анкетна комисија која треба да го расчисти инцидентот во Собранието кој се случи на 1 јули. Денешниот договор дојде по неколку неуспешни обиди.

Продолжуваат координациите во Собранието

Р.С.Европа - 16.07.2010

За денеска во 11 часот во Собранието на РМ е закажана нова координација на која опозицијата и владејачкото мнозинство треба да продолжат да работат на спорните прашања во врска со составот на ...

Анкетната комисија навлезе во маѓепсан круг

Утрински - 15.07.2010

Формирањето анкетна комисија влегува во своевиден маѓепсан круг. И по две недели од инцидентот во Собранието, власта и опозицијата не се ни приближно дојдени до некаков компромис по клучните точки, ...

Пишман-договор за Анкетната комисија

Телма - 15.07.2010

Социјалдемократскиот сојуз и ВМРО/ДПМНЕ прво се договорија, па се скараа околу Анкетната комисија која треба да го расчисти случајот со инцидентот во Собранието.

Собраниски прав за Брисел

Дневник - 15.07.2010

Деловник, анкетна комисија за инцидентот, активирање на Комитетот за меѓуетнички односи, кодекс за однесување на пратениците...

Трчај-лажи акција во Собранието

Дневник - 15.07.2010

Со обидот набрзина да завршат некоја обврска, пратениците нема да го залажат Брисел дека Собранието работи како што треба, сметаат експертите Собранието е во трка да формира анкетна комисија за ...

ВМРО-ДПМНЕ достави нов предлог за формирање на Анкетна комисија

Алфа - 15.07.2010

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, на петтата координација кај спикерот на Парламентот за расветлување на инцидентот од први јули, доставила предлог кој е компилација од нивниот последен предлог и ...

ВМРО-ДПМНЕ со нов предлог за формирање на Анкетна комисија

Кајгана - 15.07.2010

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, на петтата координација кај спикерот на Парламентот за расветлување на инцидентот од први јули, доставила предлог кој е компилација од нивниот последен предлог и ...

Пратеничките групи постигнаа договор за формирање анкетна комисија

Алсат-М - 15.07.2010

Пратеничките групи на СДСМ и НСДП го прифатија последниот дeнешен предлог на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија за расчистување на инцидентт во Собранието на 1 јули, со што по неколкудневни ...

Опозицијата го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ

Форум - 15.07.2010

Опозициските СДСМ и НСДП, во четврток го прифатија новиот предлог за формирање Анкетна комисија, што на денешната координација беше доставен од ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ

Кајгана - 15.07.2010

СДСМ и НСДП, денеска го прифатија новиот предлог за формирање на Анкетна комисија, што на денешната координација беше доставен од ВМРО ДПМНЕ.

Постигнат договор за формирање анкетна комисија

Идивиди - 15.07.2010

Скопје, 15 јули 2010 (МИА) - Пратеничките групи на СДСМ и на НСДП, ЛП и НА го прифатија последниот денешен предлог на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија за расчистување на инцидентот во ...

Пратеничките групи постигнаа договор за формирање анкетна комисија

Алфа - 15.07.2010

Пратеничките групи на СДСМ и на НСДП, ЛП и НА го прифатија последниот денешен предлог на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија за расчистување на инцидентот во Собранието на 1 јули, со што по ...

Услов за Анкетната е потпишување на Деловникот?

Форум - 15.07.2010

Петтата координацијата којашто ја свика спикерот Трајко Вељаноски, продолжи околу по 15 часот, а од владејачкото мнозинство очекуваат дека Деловникот ќе биде донесен со консензус „ВМРО-ДПМНЕ предложи ...

Опозицијата ја напушти координацијата - причина составот на комисијата

Форум - 15.07.2010

Опозицијата попладнево ја напушти координацијата на пратеничките групи во Собранието поради, како што велат од СДСМ, затворањето на точката за формирање Анкетна комисија од страна на спикерот Трајко ...

Пратениците не го договорија составот на анкетната комисија

Алсат-М - 15.07.2010

Координациите продолжуваат, а составот на комисијата е ставено како трета точка на дневниот ред. Откако претпладнево успеаја да постигнат договор за формирање на анкетната комисија, попладнево ...

Aнкетната комисија станува бауч

Алфа - 15.07.2010

Малку траеше компромисот што власта и опозицијата го постигнаа денеска за формирање на Анкетна комисија која ќе треба да го расветлува собранискиот инцидент.

Уште една координација за формирање на Анкетна комисија

МРТ - 15.07.2010

Координаторите на пратеничките групи и потпретседателите на Собранието, денеска повторно ќе се сретнат за да разговараат за формирање на Анкетна комисија за испитување на инцидентот во Парламентот од ...

Падна одлуката за Анкетна комисија за инцидентот од 1-ви јули

Канал5 - 15.07.2010

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се договорија за формирање Анкетна комисија за инцидентот на 1 јули. Во членот 1 од предлог одлуката,предложена на денешната трета координација од ВМРО ДПМНЕ стои - Со оваа одлука ...

Постигнат договор за формирање анкетна комисија

Кирилица - 15.07.2010

Пратеничките групи на СДСМ и НСДП го прифатија последниот дeнешен предлог на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија за расчистување на инцидентт во Собранието на 1 јули, со што по неколкудневни ...

Пратеничките групи постигнаа договор за формирање анкетна комисија

Сител - 15.07.2010

Пратеничките групи на СДСМ и НСДП го прифатија последниот дeнешен предлог на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија за расчистување на инцидентт во Собранието на 1 јули, со што по неколкудневни ...

ВМРО-ДПМНЕ достави нов предлог за формирање на Анкетна комисија

МРТ - 15.07.2010

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, на петтата координација кај спикерот на Парламентот за расветлување на инцидентот од први јули, доставила предлог кој е компилација од нивниот последен предлог и ...

Пратеничките групи постигнаа догoвор за формирање анкетна комисија

МРТ - 15.07.2010

Пратеничките групи на СДСМ и на НСДП, ЛП и НА го прифатија последниот денешен предлог на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија за расчистување на инцидентот во Собранието на 1 јули, со што по ...

Партиите во Парламентот прво се договорија па се пишманија за составот на анкетната комисија

Сител - 15.07.2010

И покрај тоа што СДСМ и НСДП го прифатија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за одлуката за формирање анкетна комисија, попладнево опозицијата ја напушти координацијата на пратеничките групи во Собранието ...

Конечно договор за анкетната комисија

Вечер - 15.07.2010

По две недели натегање конечно договор за анкетната комисија за инцидентот во Собранието од 1-ви јули. Партиите од власта и опозицијата постигнаа согласност за надлежностите на комисијата.

Согласност за анкетна комисија, но без нејзин персонален состав

Кирилица - 15.07.2010

ВМРО-ДПМНЕ: Со оваа одлука се основа Анкетна комисија за утврдување на причинско-последичните околности кои доведоа до настаните, самите настани пред и во зградата на Собранието на Република ...

СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ се договорија за Анкетната комисија

Нетпрес - 15.07.2010

Социјалдемократскиот сојуз денеска доби нов предлог за формирање на Анкетна комисија од страна на ВМРО - ДПМНЕ и воедно го прифати тој предлог и ги повлекува своите претходни предлози за Анкетната ...

Анкетна комисија – конечно!

eReporter - 15.07.2010

Две недели по инцидентот во македонскиот парламент, двете најголеми пратенички групи во Собранието денеска постигнаа договор за формирање анкетна комисија за испитување на судирот на опозицијата со ...

Бонева: Очекувам сите координатори да ги потпишат измените на Деловникот

Нетпрес - 15.07.2010

ВМРО ДПМНЕ денеска на координација предложи максимално избалансиран предлог или прифаќање на сите барања на опозицијата како да биде формулацијата за формирање на Анкетната комисија, рече Силвана ...

Опозицијата ја напушти координацијата

Нетпрес - 15.07.2010

Продолжението кое следеше на координацијата на која беа закажани две точки на дневен ред, првата за Анкетна комисија и втората за условување на Деловникот, опозицијата ја напушти со образложение дека ...

Собрание: Кавгите за анкетната комисија продолжуваат

eReporter - 15.07.2010

Откако претпладнево успеаја да постигнат договор за формирање на анкетната комисија, попладнево партиите повторно имаа неуспешна координација.

Уште една координација за формирање на Анкетна комисија

Макфакс - 15.07.2010

Координаторите на пратеничките групи и потпретседателите на Собранието, денеска повторно ќе се сретнат за да разговараат за формирање на Анкетна комисија за испитување на инцидентот во Парламентот од ...

ВМРО-ДПМНЕ достави нов предлог за формирање на Анкетна комисија

Макфакс - 15.07.2010

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, на петтата координација кај спикерот на Парламентот за расветлување на инцидентот од први јули, доставила предлог кој е компилација од нивниот последен предлог и ...

Опозицијата го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 15.07.2010

СДСМ и НСДП, денеска го прифатија новиот предлог за формирање на Анкетна комисија, што на денешната координација беше доставен од ВМРО ДПМНЕ.

Услов за Анкетната е потпишување на Деловникот?

Макфакс - 15.07.2010

„ВМРО ДПМНЕ предложи максимално избалансиран предлог, сега очекуваме во интерес на сите граѓани координаторите на пратеничките групи уште денес да ги потпишат измените на Деловникот за работата на ...

Опозицијата ја напушти координацијата - причина составот на комисијата

Макфакс - 15.07.2010

Опозицијата попладнево ја напушти координацијата на пратеничките групи во Собранието поради како што велат од СДСМ затворањето на точката за формирање на Анкетна комисија од страна на спикерот Трајко ...

Анкетната комисија сепак ќе почека барем уште еден ден?

Inpress - 15.07.2010

Скопје, 15. јули 2010 (ИНПРЕС) Иако првично беше јавено дека е постигнат договор за формирање на Анкетна комисија, по продолжението на координацијата, опозиционите пратенички групи ја напуштија ...

Повторно координација за Анкетната комисија

А1 - 14.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски за денеска закажа нова координација со сите претседатели на пратеничките групи на која ќе се обидат да дојдат до компромисно решение за формирање на ...

Нова коордниација за Анкетна Комисија во Парламентот

Р.С.Европа - 14.07.2010

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија денеска попладне треба да одржат нова координација за формирањето анкетна комисија, која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор ...

Македонија - Првојулскиот инцидент како шпанска серија

Време - 14.07.2010

Јасминка Догова Опозицијата на вчерашната двочасовна координација со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, отстапи од својот предлог и го прифати предложеното од владејачката партија, но ...

Пак неуспешна коордниација за Анкетна Комисија во Парламентот

Р.С.Европа - 14.07.2010

И на денешната координација , координаторите на пратеничките групи, потпретседателите на собранието и претседателот Трајко Вељановски повторно не постигнаа договор за формирање на Анкетна комисија за ...

Во Брисел не поминува козметика

Утрински - 14.07.2010

Неколку дена пред заседанието на Советот за асоцијација и стабилизација, власта брза да се направат измени на Деловникот, договорени уште пред една година, а крајниот рок за тоа помина пред шест ...

Повторно координација за Анкетната комисија

Кајгана - 14.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за денеска закажа нова координација со сите претседатели на пратеничките групи на која ќе се обидат да дојдат до компромисно решение за формирање на ...

Координација за анкетна за инцидентот во Собранието

Алсат-М - 14.07.2010

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија денеска попладне треба да одржат нова координација за формирањето анкетна комисија, која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор ...

Попладне координација на пратеничките групи за формирање анкетна комисија

Алфа - 14.07.2010

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија денеска попладне треба да одржат нова координација за формирањето анкетна комисија, која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор ...

Си играат „на ти го, дај ми го“ со собранискиот инцидент

Н.Македонија - 14.07.2010

И двете партии тактизираат меѓусебно на координациите што ги свикува собранискиот спикер Трајко Вељаноски и, откако вчера четврти пат не формираа посебно собраниско тело, денеска повторно ќе се ...

Повторно неуспешна координација

Форум - 14.07.2010

Координаторите на пратеничките групи, потпретседателите на собранието и претседателот Трајко Вељановски на денешната координација повторно не постигнаа договор за формирање на Анкетна комисија за ...

Повторно неуспешна координација

Кајгана - 14.07.2010

Координаторите на пратеничките групи, потпретседателите на собранието и претседателот Трајко Вељановски на денешната координација повторно не постигнаа договор за формирање на Анкетна комисија за ...

Парламентарните партии повторно не се договорија за анкетната комисија

Алсат-М - 14.07.2010

Вељановски претходно на средба со новинарите најави дека ќе закажува вакви средби секој ден се додека не се договори формирањето на комиси Без договор за формирање анкетна комисија за инцидентот во ...

Нема консензус за формирање на анкетна комисија, денес нова координација

Кирилица - 14.07.2010

Власта и опозицијата вчера повторно не постигнаа консензус за отворените прашања во врска со формирање на анкетната комисија На вчерашната координација свикана од претседателот на Собранието Трајко ...

Повторно координација за Анкетната комисија

МРТ - 14.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за денеска закажа нова координација со сите претседатели на пратеничките групи на која ќе се обидат да дојдат до компромисно решение за формирање на ...

Координација за формирање анкетна комисија за собранискиот инцидент

Кирилица - 14.07.2010

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија денеска попладне треба да одржат нова координација за формирањето анкетна комисија, која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор ...

Пратениците повторно не се договорија за Анкетната комисија

Канал5 - 14.07.2010

Нема договор меѓу власта и опозицијата за формирање на Анкетна комисија во врска со инцидентот од 1-ви јули во собранието.

Нема договор за формирање на анкетна комисија

Кирилица - 14.07.2010

Тој ја истакнува важноста од постигнување договор за овие две прашања имајќи ги предвид расчистувањето на инцидентот и претстојниот состанок на Комитетот за Спогодбата за стабилизација и асоцијација ...

Нов обид за формирање на анкетна комисија

Нетпрес - 14.07.2010

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска ќе одржи уште една средба на координаторите на пратеничките групи во обид да се согласат за формирање на анкетна комисија за расчистување на ...

Координации ќе има се додека не се формира Анкетна комисија

Канал 77 - 14.07.2010

Уште една шанса за приближување на ставовите меѓу власта и опозицијата даде спикерот Вељановски на денешната координација,со истиот дневен ред од вчера.Спикерот е оптимист дека кога тогаш консензус ...

Координацијата заврши - договор нема

Нетпрес - 14.07.2010

Координацијата свикана од страна на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски повторно неуспешна, пратеничките групи и овој пат не најдоа компромис за формирање на анкетна комисија.

Повторно координација за Анкетната комисија

Макфакс - 14.07.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за денеска закажа нова координација со сите претседатели на пратеничките групи на која ќе се обидат да дојдат до компромисно решение за формирање на ...

Повторно неуспешна координација

Макфакс - 14.07.2010

Координаторите на пратеничките групи, потпретседателите на собранието и претседателот Трајко Вељановски на денешната координација повторно не постигнаа договор за формирање на Анкетна комисија за ...

И по координација - координација

Inpress - 14.07.2010

Скопје, 14. јули (ИНПРЕС) Ако сакаш нешто да (не) решиш, формирај (Анкетна) комисија. Двете најголеми партии и понатаму ја замајуваат јавноста со формирањето на веќе фамозната Анкетна комисија.

Уште еден обид за формирање анкетна комисија

Inpress - 14.07.2010

Скопје, 14. јули (ИНПРЕС) Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски во текот на денешниот ден ќе се состане со координаторите на пратеничките групи.

Нема консензус за анкетна комисија

А1 - 13.07.2010

Заменик началникот на Одделението за внатрешно обезбедување на Собранието на 1-ви јули проценил дека точката тринаесет на дневниот ред, законот за стечајци, може да предизвика зголемен интерес од ...

Координација за формирање анкетна комисија

Р.С.Европа - 13.07.2010

Пратеничките групи во Собранието на Македонија денеска треба да одржат координација за формирање анкетна комисија која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор од Парламентот на 1 јули, ...

Македонија - Декларација побрза од комисија

Време - 13.07.2010

Јасминка Догова ВМРО-ДПМНЕ вчера до сите пратенички групи достави Декларација за унапредување на нивото на политичкиот дијалог во Собранието, во обид да ја намали напнатоста по инцидентот што се ...

Без договор за Анкетна комисија

Р.С.Европа - 13.07.2010

Координацијата за формирање Анкетна комисија за расчистување на собранискиот инцидент продолжува утре, откако денеска не се најде решение.

На половина пат до анкетната комисија

Утрински - 13.07.2010

По вонредната собраниска седница за разрешување на спикерот Трајко Вељаноски, на која беше истурен толку многу гнев и двете страни вчера ја спуштија топката.

Координација за Анкетната комисија

Кајгана - 13.07.2010

Координација за формирање на Анкетната комисија за расветлување на настаните од 1 јуни денеска треба да одржат пратеничките групи кај претседателот на Собранието Трајко Вељановски.

Координација за Анкетната комисија

Форум - 13.07.2010

Координација за формирање на Анкетната комисија за расветлување на настаните од 1 јуни денеска треба да одржат пратеничките групи кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски Ова ќе биде втор ...

Пратеничките групи треба да одржат координација за формирање анкетна комисија

Алфа - 13.07.2010

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија денеска треба да одржат координација за формирањето анкетна комисија која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор од Парламентот ...

Нема договор за формирање анкетна комисија

Идивиди - 13.07.2010

Скопје, 13 јули 2010 (МИА) - Координаторите на пратеничките групи денеска не се усогласија во врска со одлуката за формирање анкетна комисија за расчистување на инцидентот што се случи на 1 јули во ...

Нема договор за анкетна

Алсат-М - 13.07.2010

Неуспешен обид за формирање на анкетната комисија која треба да го расчисти инцидентот во собранието кој се случи на 1 јули.

Нема договор за Анкетната - утре се од почеток

Алфа - 13.07.2010

ВМРО-ДПМНЕ сака во пакет со Анкетната комисија да се реши и Деловникот. И тоа најитно, во следните 2-3 дена, за да се испрати позитивен сигнал до Брисел спроти понеделничкиот состанок на ССА за ...

Координација за Анкетната комисија

МРТ - 13.07.2010

Координација за формирање на Анкетната комисија за расветлување на настаните од 1 јуни денеска треба да одржат пратеничките групи кај претседателот на Собранието Трајко Вељановски.

Координација за формирање анкетна комисија

Сител - 13.07.2010

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија денеска ќе одржат координација за формирањето анкетна комисија која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор од Парламентот на 1 ...

Нова координација во Собранието за формирање Анкетна комисија

Кирилица - 13.07.2010

Доколку двете страни у се договорат за надлежноста на комисијата ќе може да се премине на втората точка, а тоа е персоналниот состав на анкетната комисија Опозицијата ќе направи отстапка во однос на ...

Пратеничките групи треба да одржат координација за формирање анкетна комисија

Кирилица - 13.07.2010

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија денеска треба да одржат координација за формирањето анкетна комисија која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор од Парламентот ...

Координацијата заврши - нема договор!

Канал5 - 13.07.2010

Нема договор за формирање Анкетна комисија за инцидентот во Собрание – нова координација со спикерот Вељановски е закажанана за утре, но ставовите не ветуваат компромис.

Пратениците без договор за инцидентот

Кирилица - 13.07.2010

На денешната координација, како што се очекуваше, не е постигнат договор ниту за комисија, ниту за Деловникот Нема договор за формирање анкетна комисија за инцидентот на 1 јули.

Координација за формирање анкетна комисија за собранискиот инцидент

Сител - 14.07.2010

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија денеска попладне треба да одржат нова координација за формирањето анкетна комисија, која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор ...

Се уште нема договор за формирање анкетна комисија за расчистување на собранискиот инцидент

МРТ - 13.07.2010

Координаторите на пратеничките групи денеска не се усогласија во врска со одлуката за формирање анкетна комисија за расчистување на инцидентот што се случи на 1 јули во Собранието на Република ...

Нема договор за анкетната комисија

Вечер - 13.07.2010

Иако пред два дена се чинеше дека власта и опозицијата ги напуштија тврдите ставови околу тоа кои треба да бидат надлежностите на анкетната комисија која ќе работи на расчистување на инцидентот во ...

Се уште нема договор за Анкетна комисија

Нетпрес - 13.07.2010

По околу двочасовна координација меѓу ВМРО ДПМНЕ, СДСМ и претседателот на Собранието Трајко Вељановски се уште нема договор дали ќе се формира Анкетна комисија за инцидентот што се случи во ...

Нема договор за анкетна комисија, повторна координација закажана за утре

Нетпрес - 13.07.2010

Опозицијата отстапи од сите свои предлози и ги прифати на ВМРО – ДПМНЕ но и денеска не се постигна договор за формирање на анкетната комисија, втората точка за деловникот воопшто не била разгледана, ...

Анкетна Комисија нема и покрај силната политичка волја

Канал 77 - 13.07.2010

Политичка волја има, гласно велат и од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ, но и денес не ја покажаа на дело. На денешната кооординација партиите уште еднаш покажаа дека не се ни чекор поблиску едни кон други за да ...

Координација за Анкетната комисија

Макфакс - 13.07.2010

Координација за формирање на Анкетната комисија за расветлување на настаните од 1 јуни денеска треба да одржат пратеничките групи кај претседателот на Собранието Трајко Вељановски.

Координацијата без решенија

Макфакс - 13.07.2010

На денешната координација свикана од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за постигнување на договор за формирање на анкетна комисија координаторите на пратеничките групи повторно не успеаа ...

Нов обид за формирање на Анкетна комисија

Inpress - 13.07.2010

Скопје, 13. јули (ИНПРЕС) Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељановски денеска ќе одржи координација со пратеничките групи за формирање на Анкетната комисија за расветлување ...

Координацијата заврши - договор повторно нема

Inpress - 13.07.2010

Скопје, 13. јули (ИНПРЕС) И покрај најавите на координаторите на пратеничките групи дека денеска на средбата со првиот парламентарец Трајко Вељановски ќе се најде заеднички јазик за формирање Анкетна ...

На повидок примирје меѓу пратениците

Р.С.Европа - 12.07.2010

Пратеничките групи денеска најавија оптимистички ставови за формирањето на анкетната комисија за инцидентот и Деловникот за работата на Собранието.

Утре ќе се договара анкетна комисија

Алсат-М - 12.07.2010

Утре ќе биде познато дали ќе се формира анкетна комисија која ќе треба да го испита инцидентот во Собранието од пред десетина дена.

На повидок е договор за Анкетната

Алфа - 12.07.2010

Ќе има договор за Анкетната комисија која ќе треба да го расветлува инцидентот од 1 јули во Собранието. За утре е закажана средба во Кабинетот на спикерот Трајко Вељановски, на која парламентарното ...

Инцидентот во пакет со Деловникот

Дневник - 12.07.2010

Да се формира анкетна комисија што ќе ги испита сите околности врзани со инцидентот што се случи во Собранието на 1 јули, да се утврдат законските прекршувања, како и одговорноста на учесниците - е ...

Анкетната комисија за инцидентот на повидок?!

Вечер - 12.07.2010

Владејачкото мнозинство и опозицијата отстапија од тврдите ставови за надлежностите кои треба да ги има комисијата која ќе треба да работи на утврдување на околностите кои доведоа до инцидентот на 1 ...

Можен договор за формирање на анкетна комисија

Нетпрес - 12.07.2010

Опозицијата ќе направи отстапка во однос на нивниот став за работењето на анкетната комисија, сега се согласува за широко утврдување на сите околности и утврдување на политичка одговорност.

Смирен тон во Собранието

Канал 77 - 12.07.2010

Пратениците утре ќе седнат на маса да најдат заеднички јазик за Анкетната Комисија и Деловникот. Откако си упатија тешки зборови и вулгарни навреди,власта и опозицијата денес решија да смекнат и да ...