TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Муслиманите се подготвуваат за светиот месец Рамадан

Р.С.Европа - 08.08.2010

Речиси милијарда и половина муслимани низ целиот свет во следните неколку денови ќе започнат со одбележување на светиот месец Рамадан, посветен на молитва и пост.

7.200 потписи за смена на Реџепи

Вечер Прес - 08.08.2010

Преку една четвртина од муслиманите во скопското централно градско подрачје се потпишале на петицијата за смена на поглаварот на ИВЗ Реис ул Улема Сулејман Реџепи, соопшти Рамадан Рамадани од ...

Рамадани не се откажува од собирање потписи

А1 - 07.08.2010

Петицијата за смена на поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи, до сега има околу 7.200 потписници, информираше распуштениот оџа Рамадан Рамадани, кој побара разрешување на ...

Македонија - Оџите повикаа на единство за Рамазан

Време - 07.08.2010

Оџите од сите муфтиства на ИВЗ им го честитаа месецот Рамазан на сите припадници на исламот и ги повикаа да го поминат во единство, заедништво и во меѓусебна сплотеност, со што нема да му остават ...

Рамадани се пофали за голема поддршка од верниците

Телма - 07.08.2010

Преку една четвртина од муслиманите во скопското централно градско подрачје се потпишале на петицијата за смена на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Реис ул Улема Сулејман Реџепи, ...

Над 7.000 верници се за смена на поглаварот на ИВЗ

Сител - 07.08.2010

Преку една четвртина од муслиманите во скопското централно градско подрачје се потпишале на петицијата за смена на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Реис ул Улема Сулејман Реџепи, ...

7.200 верници за смена на поглаварот на ИВЗ

Р.С.Европа - 07.08.2010

Преку една четвртина од муслиманите во скопското централно градско подрачје се потпишале на петицијата за смена на поглаварот на Исламската верска заедница, тврди Рамадан Рамадани од Иницијативата за ...

Рамадани: Петицијата ја потпишаа 7200 муслимани

Форум - 07.08.2010

Петицијата за смена на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи, досега досега има околу 7200 потписници, информираше во саботата распуштениот оџа Рамадан Рамадани, кој побара ...

Рамадани: Петицијата ја потпишаа 7200 муслимани

Макфакс - 07.08.2010

Петицијата за смена на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи, досега досега има околу 7200 потписници, информираше во саботата распуштениот оџа Рамадан Рамадани, кој побара ...

Петиција за смена на поглаварот Реџепи

Нетпрес - 07.08.2010

Петицијата со 7.200 потписи на муслимани од сите етнички заедници, членови на Исламската верска заедница од 21 џамија во град Скопје бараат смена на поглаварот Сулејман Реџепи.

Муфтиите повикаа на единство за време на рамазанските пости

Н.Македонија - 07.08.2010

Муфтиите од муфтиствата на Исламската верска заедница (ИВЗ) вчера во заедничка изјава ги повикаа верниците од муслиманска вероисповед претстојните едномесечни рамазански пости, кои почнуваат на 11 ...

Муфтиите повикуваат да се почитуваат органите на ИВЗ за време на постите

Дневник - 06.08.2010

Во пресрет на едномесечните рамазански пости, кои почнуваат на 11 август, муфтиите од муфтиствата на Исламската верска заедница ги повикуваат муслиманските верници во мир , благосостојба и со молитви ...

Муфтиите повикаа на мир меѓу муслиманите, реисот Реџепи не беше на средбата

Канал5 - 06.08.2010

За пет дена почнуваат Рамазанаските пости. Во ИВЗ е далеку од мирно по инцидентот во Иса Бег џамијата на крајот на јуни, петицијата за смена на реисот и се почестите директните обвинувања дека ...

ИВЗ преку муфтиите повика на рамазанско единство

Телма - 06.08.2010

Само со единство и меѓусебна сплотеност може да се спротиставиме на деструктивните влијанија врз муслиманите во земјава.

ИВЗ повика муслиманите да не подлегнат на манипуалциите

Форум - 06.08.2010

Муслиманите да не потпаѓаат под влијание на поединци или групи, кои се раководат од лични интереси а не во функција на развој на исламот, апелираше една седмица пред големито муслимански празник ...

Муфтиите повикуваат да се почитуваат органите на ИВЗ

Р.С.Европа - 06.08.2010

Во пресрет на едномесечните рамазански пости, кои почнуваат на 11 август, муфтиите од муфтиствата на Исламската верска заедница во заедничка изјава до медиумите апелираат верниците да ги почитуваат ...

ИВЗ: Муслиманите да не веруваат во оние кои работат за лични интереси

Макфакс - 06.08.2010

Муслиманите да не потпаѓаат под влијание на поединци или групи, кои се раководат од лични интереси, а не во функција на развој на исламот.

Муфтиите ги повикуваат верниците да ги почитуваат органите на ИВЗ за време на постите

Сител - 06.08.2010

Во пресрет на едномесечните рамазански пости, кои почнуваат на 11 август, муфтиите од муфтиствата на Исламската верска заедница ги повикуваат муслиманските верници во мир, благосостојба и со молитви ...

ИВЗ: Муслиманите да не веруваат во оние кои работат за лични интереси

Алфа - 06.08.2010

Муслиманите да не потпаѓаат под влијание на поединци или групи, кои се раководат од лични интереси, а не во функција на развој на исламот.

Верниците да ги почитуваат органите на ИВЗ

Вечер Прес - 06.08.2010

Во пресрет на едномесечните рамазански пости, кои почнуваат на 11 август, муфтиите од муфтиствата на ИВЗ ги повикуваат муслиманските верници во мир, благосостојба и со молитви да ги поминат деновите ...

МВР може да интервенира против Рамадани само со судска одлука

А1 - 04.08.2010

Ќе помине ли иницијативата на Рамадан Рамадани за смена на реисот Сулејман Реџепи, само со собирање потписи кои немаат никакво значење за промена на позициите во ИВЗ, или ситуацијата ќе ескалира? До ...

Македонија - Оџите не го даваат поглаварот на ИВЗ

Време - 04.08.2010

Валентина Стојанчевска Оџите од скопското муфтиство јавно му дадоа поддршка на поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, а на разрешениот оџа Рамадан Рамадани му порачаа да не ги манипулира верниците затоа ...

Вахабитите се множат во џамиите

Утрински - 04.08.2010

Да, тоа е точно. Тој е чудо од човек, најобичен лажго кој не знае што зборува, па честопати е контрадикторен. Спред Уставот на ИВЗ, нема право за таква иницијатива и се затскрива само зад она што ...

Имамите го поддржаа муфтијата

Утрински - 04.08.2010

Меџлисот на џематот при Муфтиството на Исламската верска заедница Скопје му дава потполна поддршка на Скопското муфтиство, раководено од муфтијата хаџи Ибрахим ефенди Шабани во напорите за ...

Рамадани демантира протерување од џамијата Иса Бег

Нетпрес - 04.08.2010

Најостро демантираме случај на протерување од џамијата Иса Бег. Лицето кое во јавноста беше презентиран како Касем Шабани е всушност кираџија на ИВЗ Скопје во дуќан во Стара Чаршија, се вели во ...

Повик за заедништво пред Рамазан

Р.С.Европа - 04.08.2010

Експертите коментираат дека превирањата во ИВЗ се на штета на верниците. Лидерите на скопските џамии повикаа на заедништво.

Рамадани тврди дека не им забранил пристап на вработените во Иса џамијата

Inpress - 04.08.2010

Скопје, 4. август 2010 (ИНПРЕС) Рамадан Рамадани кој вчера на прес-конференција од ИВЗ беше обвинет за ширење вахабизам во скопските џамии, демантираше дека им забранил пристап на вработените во Иса ...

Рамадани демантира протерување од џамијата Иса Бег

Сител - 04.08.2010

Најостро демантираме случај на протерување од џамијата Иса Бег. Лицето кое во јавноста беше презентиран како Касем Шабани е всушност кираџија на ИВЗ Скопје во дуќан во Стара Чаршија, се вели во ...

За оџите Рамадани е ѓавол

Шпиц - 04.08.2010

Вахабизмот е најопасен канцер на нашето општество, но ние ќе излеземе победници во секоја битка со Рамадан Рамадани и со тие што сакаат раскол и изобличување на исламската вистина.

ИВЗ прави конспирации против вахабистите?!

Вечер Прес - 04.08.2010

Најостро демантираме случај на протерување од џамијата Иса-бег. Лицето кое во јавноста беше презентирано како Касем Шабани е всушност кираџија на ИВЗ Скопје во дуќан во Стара Чаршија, се вели во ...

Оџите за реисот, Рамадани за себе

Н.Македонија - 04.08.2010

Откако оџите од скопското муфтиство ги предупредија верниците на ѓаволските манипулации на Рамадани, поддржувајќи го скопскиот муфтија, кандидатот за нов поглавар на ИВЗ им ги демантираше кворумот и ...

Неспокој меѓу македонските муслимани

BBC - 03.08.2010

Не стивнуваат состојбите во Исламската верска заедница во Македонија. Додека приврзаниците на суспендираниот оџа Рамадан Рамадани собираат потписи меѓу верниците за разрешување на реисот, Муфтиството ...

Скопското муфтиство со поддршка за реисот

А1 - 03.08.2010

Дали се наѕира нов раскол во Исламската верска заедница, како во изминатите години кога смената на поглаварот на заедницата скоро секогаш беше проследена со притисок на две струи? Денеска скопското ...

ИВЗ му даде поддршка на ефенди Шабани

Дневник - 03.08.2010

Меџлисот на џематот при Муфтиството на Исламската верска заедница Скопје му дава целосна поддршка на Муфтиството на ИВЗ Скопје, на чело со муфтијата хаџи Ибрахим ефенди Шабани, во напорите за ...

ИВЗ ја проширува поддршката

Телма - 03.08.2010

Меџлисот на џематот при Муфтиството на Исламската верска заедница Скопје му дава потполна поддршка на Муфтиството на ИВЗ Скопје, на чело со муфтијата хаџи Ибрахим ефенди Шабани, во напорите на ...

Зовриените состојби во ИВЗ пред претекување?

Deutsche Welle - 03.08.2010

Во Исламската верска заедница во Македонија врие. Надлежните се обидуваат да ја смират состојбата оти ближи Рамазан, но разрешениот оџа не отстапува од намерата да го симне од функцијата поглаварот ...

Кој е Авганистанец - ИВЗ или Рамадани

Канал5 - 03.08.2010

Наместо смирување, нови искри во исламската заедница. Иако Рамазан Бајрам се приближува кавгите во ИВЗ се пожестоки. Парите од обврзниците кои ИВЗ ги добила за невратен имот при денационализацијата ...

Рамадани: ИВЗ да одговори за финансиските малверзации

Кајгана - 03.08.2010

Распуштениот оџа Рамадан Рамaдани на обвинувањата на ИВЗ одговори со контраобвинувања. Решен е да го симне од функцијата претседателот на ИВЗ, Рамадан Рамадани.

Рамадани: ИВЗ да одговори за финансиските малверзации

Форум - 03.08.2010

Распуштениот оџа Рамадан Рамaдани на обвинувањата на ИВЗ одговори со контраобвинувања. Решен е да го симне од функцијата претседателот на ИВЗ, Рамадан Рамадани „Јас и во Иса бег џамијата и во другите ...

ИВЗ го праќа Рамадани кај талибаните

Форум - 03.08.2010

Рамадан Рамадани со неговата вaхабистичка група нè протера. Него му е местото во Авганистан, нека се врати таму, нема тука што да бара, порача џематот Касеми Шабани од Иса-бег џамијата во Скопје Сите ...

ИВЗ:Рамадани да се врати во Авганистан

Макфакс - 03.08.2010

Рамадан Рамадани со неговата вехабистичка група нè протера. Него му е местото во Авганистан, нека се врати таму, нема тука што да бара, порача џематот Касеми Шабани од Иса бег џамијата во Скопје.

Рамадани: ИВЗ да одговори за финансиските малверзации

Макфакс - 03.08.2010

Распуштениот оџа Рамадан Рамaдани на обвинувањата на ИВЗ одговори со контраобвинувања. Решен е да го симне од функцијата претседателот на ИВЗ, Рамадан Рамадани.

Скопско муфтиство - Верниците да се држат подалеку од ѓаволски манипулации

Inpress - 03.08.2010

Скопје, 3. август (ИНПРЕС) Скопското муфтиство апелира до џематот и верниците да не потпаѓаат под влијание на ѓаволски манипулации на лица како што е Рамадан Рамадани.

ИВЗ: Рамадани да се врати во Авганистан, таму му е местото

Сител - 03.08.2010

На Рамадан Рамадани местото му е во Авганистан, нека се врати таму, нема тука што да бара, вели џематот Касеми Шабани од Иса бег џамијата во Скопје.

ИВЗ: Рамадани да се врати во Авганистан, таму му е местото

Нетпрес - 03.08.2010

На Рамадан Рамадани местото му е во Авганистан, нека се врати таму, нема тука што да бара, вели џематот Касеми Шабани од Иса бег џамијата во Скопје.

ББЦ - Неспокој меѓу македонските муслимани

Inpress - 03.08.2010

Скопје, 3. август 2010 (ИНПРЕС) Парите, политиката или нешто друго бранува низ исламските духовни храмови. Не стивнуваат состојбите во Исламската верска заедница во Македонија.

Продолжува судирот меѓу ИВЗ и Рамадани

Алфа - 03.08.2010

Вехабизмот што го практикува групата предводена од суспендираниот имам Рамадани е канцер за општеството, предупредуваат верските службеници од скопското муфтиство.

Рамадани да се врати во Авганистан, таму му е местото

Сител - 03.08.2010

Местото на Рамадан Рамадани не е во Македонија, туку во Авганистан. Вака исламските верници го коментираат однесувањето на разрешениот оџа кој веќе неколку недели не дозволува пристап на официјалните ...

Шабани: Рамадани да се врати во Авганистан

Кајгана - 03.08.2010

Рамадан Рамадани со неговата вехабистичка група нè протера. Него му е местото во Авганистан, нека се врати таму, нема тука што да бара, порача џематот Касеми Шабани од Иса бег џамијата во Скопје.

Вахабистите забрануваат влез во Исабеговата џамија

Вечер Прес - 03.08.2010

Протераниот џемат Касеми Шабани вели дека вработените не можат да влезат во Исабеговата џамија ако немаат исто мислење со Рамадан Рамадани.

Верниците потпишуваат смена на реисот, за ИВЗ Рамадани е вехабист

Канал 77 - 02.08.2010

По петочната молитва стотици верниците од Иса бег џамијата се потпишуваа на петицијата за смена на поглаварот на Исламската верска заедница(ИВЗ) Сулејман Реџепи.