TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Премиерот Заев најави борба со „сваровски“ судството

IRL - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев во денешното обраќање до граѓаните преку социјалните мрежи најави борба со „ последни упоришта на заробената правда“. Тој рече дека правосудството мора да се прочисти од нечесни судии и обвинители, за да можат чесните и ...

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Канал5 - 01.12.2019

Преку видео обраќање премиерот Зоран Заев говори за правосудството и вели дека судството ќе мора да се соочи со граѓаните, да се прочисти од нечесните и да се промени . ,,Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството ...

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

24 Вести - 01.12.2019

Изминативе две ипол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции. Со вакво тврдење преку видео обраќање се појави премиерот Зоран Заев.

Заев ја повика антикорупциска веднаш да го провери потеклото на имотот на судиите, обвинителите И нивните семејства, ќе ...

Сакам да кажам - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев ја повика Антикорупциската комисија веднаш да го испита потеклото на имотот на обвинителите, судиите и нивните семејства, како и да утврди можни конфликти на интереси.

Заев: Антикорупциска да започне постапка за проверка на судиите и обвинителите

Алсат-М - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев денеска сподели видео-обраќање до граѓаните во земјава на тема правосудство. Преку видео-пораката, Заев наведе дека правосудството мора да се прочисти и ја повикува Државната комисија за спречување на корупцијата да започне ...

Петровска: Без ветинг, ни власта, ни опозицијата не можат понатаму

Фокус - 01.12.2019

Мислам дека се наоѓаме во ситуација во која веќе и на власта и на опозицијата им е јасно дека без ветинг не би можело да се продолжи понатаму, особено сега кога довербата во правосудството опаѓа, вели извршната директорка на Коалицијата „Сите за ...

Заев сака да го чисти судството преку проверка на имотот, а ни збор како судиите биле бирани и кои се нивните лични и ...

Сакам да кажам - 01.12.2019

Ветингот на судии и обвинители што го конципирал премиерот Зоран Заев, само преку проста проверка на нивната имотната состојба, не опфаќа две суштински работи: Заев најавува дека ветингот во судството ќе го спроведе Антикорупциската комисија и дека ...

Заев: Судството остана последната тврдина од „заробената држава“, ова мора да престане веднаш!

Канал5 - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев во јавно обраќање го навести почетокот на процесот на ветинг во судско-обвинителските кругови и ги повика антикорупциската комисија и Советот на јавни обвинители и судскиот совет да го помогнат процесот.

Заев ќе го прочистува судството преку Антикорупциска

Телма - 01.12.2019

Заев го стартува ветингот врз судиите и обвинителите со барање Антикорупциска да ги провери нивните имоти, а Судскиот совет и Советот на обвинители да ја проверат одговорноста на судиите и обвинителите за застарување на предметите.

Заев: Правосудството да го прочистиме од нечесните судии, ова мора да престане веднаш!

Фокус - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Судството остана последната тврдина на „заробената држава“ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.12.2019

Правосудството мораме да го прочистиме од нечесните судии и обвинители, за да можат чесните и професионалните, непречено да ја обезбедат правдата која ја чекаат граѓаните, рече Заев. Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана ...

(ВИДЕО) Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

А1 On - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот Зоран Заев во своето видео-обраќање на тема правосудство.

Заев ги повика институцииите, Антикорупциска и ЕК да ги разоткријат „сваровски“ судиите и обвинителите ВИДЕО

+инфо - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот во видео обраќање.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Press24 - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот во видео обраќање до граѓаните денеска.

Осум месеци е блокирано испитувањето на потеклото на имотот на Јово Вангеловски и судиите од „бомбите“

А1 On - 01.12.2019

„Антикорупциската ќе го проверува имотот на судиите од бомбите“. Со овој наслов медиумите во март годинава објавија дека Државната комисија за спречување на корупцијата по сопствена иницијатива ќе ги провери податоците од анкетните листови и ...

Заев: Правосудството да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Р.С.Европа - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев во видео обраќање денеска порача дека во изминатите две и пол години се покажало дека судството останало последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

(Видео) Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Макфакс - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

Премиерот Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Сител - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Заев ги повика институцииите, Антикорупциска и ЕК да ги разоткријат „сваровски“ судиите и обвинителите (ВИДЕО)

ММС - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот во видео ...

Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители, порача Заев

МКД - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев во обраќње до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, порача дека мора да престане да постои заробената правда во државата. „Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната ...

Заев: Антикорупциска во моментов врши проверка на парите и имотот на сите членови на Владата

Press24 - 01.12.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, во видео-обраќање, критикувајќи го правосудниот систем, објави дека во моментов Државната комисија за спречување на корупцијата врши проверка на парите и имотот на сите функционери на Владата.

А1он: Осум месеци е блокирано испитувањето на потеклото на имотот на Јово Вангеловски и судиите од „бомбите“

ММС - 01.12.2019

Проверката на имотот на овие судии е заглавена меѓу три институции осум месеци. Антикорупционерите на колегиум со директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми и обвинителката Вилма Русковска се договориле истражители да ѝ помагаат на ДКСК за ...

Заев им објави војна на нечесните судии и обвинители - за Мицкоски тоа е признание дека владата не направила ништо

Сител - 01.12.2019

Правосудството мора да се прочисти од нечесни судии и обвинители за да можат професионалците да ја вратат правдата. Премиерот Заев преку видео обраќање ги повика сите надлежни институции да стартуваат со проверки на имотот на судиите и обвинителите ...

Заев: „Потребно е чистење на правосудството од нечесни судии и обвинители“

Глас на Америка - 01.12.2019

Антикорупциска, на утрешниот колегиум, ќе го разгледа барањето на премиерот за проверка на имотот на судиите и обвинителите. За опозицијата ова е признание дека власта не успеала да ги исполни ветувањата за правна држава СКОПЈЕ - Правосудството е ...

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

OhridNews - 01.12.2019

изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции. Овие последни упоришта на „заробената правда“ продолжија да ги контролираат ...

(ВИДЕО) Заев: Антикорупциска во моментов врши проверка на парите и имотот на сите членови на Владата

Бриф - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев, во видео-обраќање, критикувајќи го правосудниот систем, објави дека во моментов Државната комисија за спречување на корупцијата врши проверка на парите и имотот на сите функционери на Владата.

Заев: Судството остана последната тврдина на заробената држава (ВИДЕО)

Локално - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Опсервер - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Вечер Прес - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

(ВИДЕО) Заев: Правосудството мора да се ослободи од нечесните судии и обвинители

Либертас - 01.12.2019

Премиерот Заев на својот фејсбук профил истакна дека правосудството мора да се ослободи од нечесните судии и обвинители. Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под ...

Заев: Антикорупциска во моментов врши проверка на парите и имотот на сите членови на Владата

Фактор - 01.12.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, во видео-обраќање, критикувајќи го правосудниот систем, објави дека во моментов Државната комисија за спречување на корупцијата врши проверка на парите и имотот на сите функционери на Владата.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

MTM - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

(ВИДЕО) Обраќање на премиерот Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Бриф - 01.12.2019

„Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители, ќе се проверува имотот и финансиите на сите судии и обвинители и нивните семејства. Ќе се проверуваат постапките на судиите и ќе се бара одговорност за застарување на дела и ...

ДВАПАТИ АБОЛИЦИРАНИОТ ЗАЕВ ЗА ЗАРОБЕНАТА ЈУСТИЦИЈА: Сваровски судски центри на моќ застанаа на патот на правдата

Денешен - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Премиерот Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

CivilMedia - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев во најновото видео обраќање, објавено на владината веб страница, како и на Фејсбук , го насочува вниманието кон правосудството, во која повика на сериозно и длабоко прочистување од нечесните судии и обвинители.

Заев: Мораме да обезбедиме правосудство кое одлучува, а не правосудство кое застарува предмети! (ВИДЕО)

iPortal - 01.12.2019

Судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев. Овие последни упоришта на „заробената правда“, стои во пораката од претседателот на ...

А1он: Осум месеци е блокирано испитувањето на потеклото на имотот на Јово Вангеловски и судиите од „бомбите“

Либертас - 01.12.2019

Проверката на имотот на овие судии е заглавена меѓу три институции осум месеци. Антикорупционерите на колегиум со директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми и обвинителката Вилма Русковска се договориле истражители да ѝ помагаат на ДКСК за ...

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Точка - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

(Видео) Заев побара проверка на имотот на судиите и обвинителите, ВМРО-ДПМНЕ обвини дека го урнал правниот систем

еМагазин - 01.12.2019

Прмиерот Зоран Заев во видео-обраќање во јавноста рече дека изминативе две и пол години се покажало дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Премиерот Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

24Инфо - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Петровска: Без ветинг, ни власта, ни опозицијата не можат понатаму

24Инфо - 01.12.2019

Мислам дека се наоѓаме во ситуација во која веќе и на власта и на опозицијата им е јасно дека без ветинг не би можело да се продолжи понатаму, особено сега кога довербата во правосудството опаѓа, вели извршната директорка на Коалицијата „Сите за ...

Заев: Ова мора да престане веднаш! Правосудството мораме да го прочистиме од нечесните судии и обвинители, за да можат ...

Centar - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Заев им објави војна на нечесните судии и обвинители – за Мицкоски тоа е признание дека владата не направила ништо

4NEWS - 01.12.2019

Правосудството мора да се прочисти од нечесни судии и обвинители за да можат професионалците да ја вратат правдата. Премиерот Заев преку видео обраќање ги повика сите надлежни институции да стартуваат со проверки на имотот на судиите и обвинителите ...

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Н.Македонија - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

Заев: Мораме да го прочистиме судството од непрофесионалните, неажурните и корумпираните!

365 - 01.12.2019

,,Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Да се провери имотот на судиите, обвинителите, министрите… побара Заев

Expres - 01.12.2019

Антикорупциската комисија веднаш да го испита потеклото на имотот на обвинителите, судиите и нивните семејства, како и да утврди можни конфликти на интереси побара премиерот Зопран Заев. Тој, во видеопорака, рече дека судството останало последната ...

(ВИДЕО) Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Скопје1 - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции. Овие последни упоришта на „заробената правда“ продолжија да ги контролираат ...

Заев: Ја повикувам ДКСК да започне постапка за проверка на имотот на судиите и обвинителите

MakPress - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Петровска: Без ветинг, ни власта, ни опозицијата не можат понатаму

365 - 01.12.2019

Извршната директорка на Коалицијата „Сите за правично судење“, Натали Петровска во разговор за „ Фокус “ вели дека се наоѓаме во ситуација во која веќе и на власта и на опозицијата им е јасно дека без ветинг не би можело да се продолжи понатаму, ...

Заев: Сваровски судските центри на моќ мора да се прочистат веднаш!

AKO - 01.12.2019

,,Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции. Овие последни упоришта на „заробената правда“ продолжија да ги контролираат ...

Османи: Ветинг е потребен во судството, но и во многу други области

IRL - 30.11.2019

Поранешниот судија Сејфула Османи вели дека ветингот ќе ја подобри состојбата во судството, но освен во судството, според него, ветинг треба да се направи и во многу други ...

Над 50 активни предмети за утврдување на одговорноста на судиите

Алсат-М - 30.11.2019

Судскиот совет ќе процесира над 50 предмети за утврдување на одговорноста на судиите. Активните постапки датираат од 2017 година па навам. Од горенаведените предмети има само 3 одлуки, главно за злоупотреба на системот АКМИС, кои се уште не се ...

Судиите и обвинителите во центарот на скандалите, но не се плашат од ветинг

Фокус - 30.11.2019

Најавата за прочистување во редовите на судиите и јавните обвинители стана увертира во скандалите кои се редеа потоа, а централно место добија судиите и обвинителите. Јавната сцена прво ја вжешти „војната“ меѓу обвинителката Вилма Русковска и ...

Каков ветинг ни останува на располагање?

МКД - 30.11.2019

Ни треба ветинг. Но битно е кој да го спроведува, а не само врз кого да се спроведува. Во јавноста има обид да се превенира темата ветинг пред воопшто и да стане тема. Без оглед на тоа дали станува збор за пародијата што „внатре-партиски“ ја ...

Кацарска: Да се спроведе ветинг, има судии кои не ја заслужуваат судиската тога

Фокус - 29.11.2019

Јас сум силен поддржувач на идејата да се спроведе процес на ветинг. Помеѓу судиите има и такви кои не заслужуваат да ја носат судиската тога, вели во интервју за „Макфакс“ судијката од Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска.

Кацарска: Некои судии не ги заслужуваат судиските тоги

Press24 - 29.11.2019

Јас сум силен поддржувач на идејата да се спроведе процес на ветинг. Помеѓу судиите има и такви кои не заслужуваат да ја носат судиската тога, вели во интервју за „Макфакс“ судијката од Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска.

(Видео) Интервју со Добрила Кацарска: Некои судии не ги заслужуваат судиските тоги

Макфакс - 29.11.2019

Активен поддржувач сум на ветингот, т.е. проверката во правосудството, а ние судиите со нашето однесување сами придонесовме угледот на судот да биде на најниско ниво, ова во интервју за „Макфакс“ го изјави судијката Добрила Кацарска, која го осуди ...

Интервју со Добрила Кацарска: Некои судии не ги заслужуваат судиските тоги

Точка - 29.11.2019

Активен поддржувач сум на ветингот, т.е. проверката во правосудството, а ние судиите со нашето однесување сами придонесовме угледот на судот да биде на најниско ниво, ова во интервју за „Макфакс“ го изјави судијката Добрила Кацарска, која го осуди ...

Кацарска: Поддржувам ветинг, има судии кои не заслужуваат да ја носат судиската тога

Локално - 29.11.2019

Јас сум силен поддржувач на идејата да се спроведе процес на ветинг. Помеѓу судиите има и такви кои не заслужуваат да ја носат судиската тога, вели во интервју за „Макфакс“ судијката од Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска.

Кацарска: Со ветинг конечно би се тргнале оние кои не заслужуваат да бидат носители на судиската функција

iPortal - 29.11.2019

Јас сум силен поддржувач на идејата да се спроведе процес на ветинг. Помеѓу судиите има и такви кои не заслужуваат да ја носат судиската тога, вели во интервју за „Макфакс“ судијката од Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска.

Ветинг или петинг

PressingTV - 26.11.2019

Изборите секогаш биле мака за политичките партии затоа што тогаш народот оценува и вреднува, а како тргнало веќе подолг временски период и неколку изборни циклуси наназад народот не вреднува и не оценува, затоа што нема што да оцени, туку избира од ...

Колку судии годинава биле „истресени од гаќи“?

Слободен Печат - 25.11.2019

Во Законот за судови, вели Здравев, прецизно се наведени причините поради кои може да се побара одговорност од судија или против него да се започне дициплинска постапка за нестручно и непрофесионално работење.

Ветингот е ветен, сега ЕУ бара да биде и сторен

Слободен Печат - 25.11.2019

Ќе се бара начин како најбрзо да се исполнат испразнетите места што ќе настанат по ветингот во правосудството, а според премиерот Заев, можно е за стручните соработници во судовите со над 5 години искуство да се отвори „брза лента“ на Академијата за ...

Ветинг – реалност или желба?

Либертас - 25.11.2019

Приказот на процесот на судиска независност во Северна Македонија е акт на пробив низ јазловита проблемска низа на политички одлуки кои имаат директен упад во третата власт и настани кои ги променија симболичките перцепирања на правосудната ...