TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Родителски пленум:Бараме засилено присуство на полиција до Средношколскиот камп

+инфо - 10.05.2015

Родителскиот пленум днеска соопшти дека поради чувствителната беазбедносна состојба вчера поднеле барање во полициската станица Центар за зајакнато присуство на полицијата околу кампот. Како што се наведува во соопштението, побарано е и претставник ...

Родителски пленум бара засилено полициско присуство околу кампот

Радио МОФ - 10.05.2015

Родителскиот пленум информираше дека негови претставници, вчера утрото поднеле барање во ПС Центар, за засилено присуство на полицијата околу кампот и да дојде некој од Единицата за превенција, да им одржи показна вежба за справување со несакани ...

[Фото] Средношколци и родители оддадоа почит на загинатите во Куманово

Радио МОФ - 10.05.2015

Средношколскиот заедно со Родителскиот пленум со едноминутно молчење, оддадоа почит на загинатите во вчерашната полициска акција во Куманово. Наместо блокада на улицата пред Министерството за образование и наука, заедно во 17 часот, застанаа пред ...

Средношколците и родителите со едноминутен молк им оддадоа почит на загинатите полицајци

Бриф - 10.05.2015

Наместо вообичаената блокада на булеварот пред МОН во 17 часот, денеска средношколците заедно со родителите со едноминутен молк им оддадоа почит на осумтемина загинати полицајци во борбите во Куманово.

Родителски пленум бара обебзедување на кампот на средношколците пред МОН

Локално - 10.05.2015

Во врска со безбедносната ситуација и кампот на Средношколски Пленум – разбирлива е загриженоста што ја искажувате во коментари и пораки во инбокс – ја чувствуваме и ние. Би сакале да ве информираме за следното: 1) Претставници на Родителскиот ...

Средношколците в понеделник се враќаат на настава, од вторник по старо

Дневник - 09.05.2015

Средношколците в понеделник ќе го прекинат бојкотот и ќе се вратат на настава само еден ден, по што од вторник повторно ќе протестираат. Kако што беше речено на вчерашната прес-конференција, прекинот се прави за учениците да не добијат исписници од ...

Средношколски пленум: Малолетниците вечерва да не спијат во кампот!

+инфо - 09.05.2015

Средношколски пленум ги замолуваме сите малолетни вечерва да не спијат во ‪Средношколски фронт, односно во кампот пред Министерството за образование. Претходно, Средношколски пленум ја откажа блокадата закажана за 17 часот поради ситуацијата во ...

Средношколскиот фронт одблизу - што мислат средношколците и родителите?

Факултети - 09.05.2015

Уморни, но ведри детски лица со поголема волја за живот од секого во земјава - тоа се нашите средношколци деновиве. Уморни - бидејќи спијат на трева (под дожд) две недели, а се обидуваат да добијат средба и позитивен резултат веќе шест недели.

Средношколците ја откажаа блокадата пред МОН од безбедносни причини

Радио МОФ - 09.05.2015

Половина час пред да се одржи петтата по ред блокада на улицата пред Министерството за образование и наука, Средношколскиот пленум ја откажа од безбедносни причини. Воедно, ги замолија малолетните вечерва да не спијат во кампот.

Средношколците продолжуваат со бојкотот и кампувањето

Телма - 08.05.2015

Средношколците на прес-конференција пред малку одржана во паркот пред Министерството за образование истакнаа дека продолжуваат со бојкотот и кампувањето во знак на протест. Од пленумот го повикаа министерот Адеми и неговиот заменик на повторна ...

Средношколскиот пленум ќе го продолжи бојкотот

Канал5 - 08.05.2015

Средношколците кои ја бојкотираат наставата, денеска и в понеделник ќе се вратат по еден час во училиштата за, како што велат, да го ресетираат бојкотот, зашто согласно законот, доколку 25 дена неоправдано отсуствуваат ќе бидат исклучени од училиште.

Средношколците и денеска на протест, го повикуваат ресорниот министер на средба

24 Вести - 08.05.2015

Средношколците не отстапуваат од барањата за враќање на стариот концепт на државна матура и стопирање на екстерното тестирање, но се бара начин да се одбегнат казните кои се предвидени со Законот за средно образование доколку во континуитет 25 дена ...

Средношколците го повикаа министерот на уште една средба

Телма - 08.05.2015

Уште еден повик до надлежните за разговор. Средношколците се надеваат дека сепак ќе реализираат уште една средба и покрај неодамнешните предупредувања од страна на владата дека нема веќе простор за преговори Г и повикуваме министерот Адеми и ...

Средношколците го продолжуваат бојкотот, ги повикуваат Адеми и Ристески на средба

24 Вести - 08.05.2015

Средношколците продолжуваат со протестите. Дел од нив денеска и в понеделник ќе се вратат на настава за да можат законски да го продолжат бојкотот, Велат не отстапуваат од барањата за поквалитетно образование без екстерно тесирање и со можност за ...

Средношколците бараат нова средба со министерот за образование

Алсат-М - 08.05.2015

Учениците кои се дле од групата Средношколски пленум веќе две недели пред Министерството за образование бараат нова средба со министерот Адеми и тоа за в понеделник во 13 часот. Велат дека не се повлекуваат од идејата за укинување на екстерно ...

Средношколскиот протест од следната недела и пред судовите

24 Вести - 08.05.2015

Средношколците го продолжуваат бојкотот. На последниот ден од работната недела повторно ја блокираа улицата пред Министерството за образование. Од следната недела средношколците ќе протестираат и пред судовите за правна разрешница на проблемот.

Средношколскиот пленум ќе го продолжи бојкотот

Утрински - 08.05.2015

Средношколците кои ја бојкотираат наставата, денеска и в понеделник ќе се вратат по еден ден во училиштата за, како што велат, да го ресетираат бојкотот, зашто согласно законот, доколку 25 дена неоправдано отсуствуваат ќе бидат исклучени од училиште.

Средношколците повикаа на масовност на протестите, го поканија Адеми на уште една средба

А1 On - 08.05.2015

Средношколците од најголемите средни скопски училишта кои две недели спијат под отворено небо спроти МОН ги повикаа министерот за образование Адеми, и заменик министерот Ристовски, во понеделник во 13 часот на уште една средба за реформите во ...

Средношколците продолжуваат со бојкотот и кампувањето пред МОН

Кајгана - 08.05.2015

Средношколците продолжуваат со бојкот на наставата и кампување пред зградата на Министерството за образование и наука. Ова денеска на прес конференција во Паркот на новинарите го соопштија од средношколскиот пленум, при тоа упатувајќи повик до ...

Средношколците продолжуваат со бојкотот и кампувањето пред МОН

Макфакс - 08.05.2015

Средношколците продолжуваат со бојкот на наставата и кампување пред зградата на Министерството за образование и наука. Ова во петок на прес конференција во Паркот на новинарите го соопштија од средношколскиот пленум, при тоа упатувајќи повик до ...

Средношколскиот фронт останува, бојкотот се ресетира во понеделник

Радио МОФ - 08.05.2015

Средношколскиот пленум соопшти дека и денеска ќе продолжат протестите во 17 часот пред Министерството за образование и наука. Тие повикаа на масовна поддршка од сите што сметаат дека треба да има квалитетен образовен систем.

Средношколците ги повикаа Адеми и Ристовски на средба

Р.С.Европа - 08.05.2015

Средношколците кои ја бојкотираат наставата, денеска и в понеделник ќе се вратат по еден час во училиштата. Според Средношколскиот пленум, одлуката ја донеле бидејќи, согласно законот, доколку 25 дена неоправдано отсуствуваат ќе бидат исклучени од ...

Учениците го ресетираат бојкотот за да избегнат казни, но продолжува прекинот на настава, кампот и протестите

МКД - 08.05.2015

На средношколците во понеделник им одминува 25-тиот ден од бојкотот на наставата, по што следуваат казни доколку во континуитет не посетуваат исто толку денови на училиште. За да ги избегнат ваквите санкции, средношколците еден ден ќе се појават на ...

Средношколците го ресетираат бојкотот на наставата

Р.С.Европа - 08.05.2015

Средношколскиот пленум соопшти дека еден ден ќе се вратат на настава и потоа продолжуваат со бојкотот. Повикуваат на поголема масовност за надлежните да ги сфатат посериозно. Непоколебливи во продолжување на нивната битка за поквалитетно ...

Средношколскиот пленум ќе го продолжи бојкотот

Сител - 08.05.2015

Средношколците кои ја бојкотираат наставата, денеска и в понеделник ќе се вратат по еден час во училиштата за, како што велат, да го ресетираат бојкотот, зашто согласно законот, доколку 25 дена неоправдано отсуствуваат ќе бидат исклучени од училиште.

Средношколците продолжуваат со бојкотот и кампувањето

Кирилица - 08.05.2015

Средношколците на прес-конференција пред малку одржана во паркот пред Министерството за образование истакнаа дека продолжуваат со бојкотот и кампувањето во знак на протест. Од пленумот го повикаа министерот Адеми и неговиот заменик на повторна ...

Наставнички пленум: Полицијата не ја заврши задачата пред МОН

Кирилица - 08.05.2015

Наставничкиот пленум вечерва изрази загриженост за безбедсноста на средношколците кои протестираат пред Министерството за образование по денешниот инцидент кога возач на џип се обиде да помини низ средношколците додека тие ја блокираа улицата пред ...

Средношколците му свртеа грб на МОН

Радио МОФ - 08.05.2015

Едни облечени во маички на кои пишува „Јас знам кој те праќа тебе“, други со натписот „А кој не праќа нас“, свирежи и скандирања, средношколците излегоа на нов протест пред Министерството за образование и наука.

Средношколците на еден ден го прекинаа бојкотот - Повторно по старо од понеделник

Сител - 08.05.2015

Средношколците нема да бидат исклучени од училиште. Учениците решија да се вратат на настава пред истекот на 25 дневното континуирано отсуство од училишните клупи. Од пленумот велат дека на часови ќе одат само еден ден, потоа повтроно продолжуваат ...

„Доста беше молк“ Средношколците излегоа на нов протест пред МОН (ФОТО)

МКД - 08.05.2015

На протестот може да се види големиот транспарент „Стоп за лошите реформи“. Насекаде млади лица со свирчиња, пароли, се веат и знамиња на Средношколскиот пленум. Се слушаат и тапани, мегафони.

(ГАЛЕРИЈА) Протест пред МОН: Цвеќиња за полицијата и од средношколците

Нова ТВ - 08.05.2015

Средношколците кои втора недела по ред кампираат во паркот наспроти министерството за образование, денеска одржаа уште еден протест пред вратите на МОН заедно со своите родители и наставници.

Средношколците на протест пред МОН: Две недели младината ви спие на улица

Нова ТВ - 08.05.2015

Средношколците кои втора недела по ред кампираат во паркот наспроти министерството за образование и цел месец ја бојкотираат наставата во училиштата, денеска одржаа уште еден протест пред вратите на МОН заедно со своите родители и наставници.

(ВИДЕО) Тужби за заканите и притисоците врз средношколците

А1 On - 08.05.2015

Средношколците попладнево повторно ја блокираа улицата пред зградата на Министерството за образование и наука. Со силни свирежи и вувузели покажаа дека немаат намера да се повлечат од своите барања.

Средношколците му свртеа грб на МОН, со тужби ќе одговорат на заканите (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 08.05.2015

Oблечени во маички на кои пишува „Јас знам кој те праќа тебе“ и „А кој не праќа нас“ со свирежи и скандирање „Зошто не не примате“, „Нема правда нема мир“, средношколците денеска свртени со грб кон Министерството за образование и наука (МОН) ја ...

Средношколските протести од утре ја блокираат улицата пред МОН

Репортер - 08.05.2015

Средношколците заедно со своите наставници, родители и останати граѓани во текот на наредните два дена почнувајќи од 17 часот ќе ја блокираат улицата пред Министерството за образование и наука со намера надлежните да попуштат во својот став и да ги ...

Средношколците му свртеа грб на МОН

Р.С.Европа - 08.05.2015

Средношколците и денеска протестираа пред зградата на Министерството за образование и наука. Тие имаа поддршка и од наставници и родители. Тие во знак на протест му свртеа грб на министерството, а на некои од полицајците им подарија цвет.

Средношколците продолжуваат со бојкотот и кампувањето пред МОН

Кирилица - 08.05.2015

Средношколците продолжуваат со бојкот на наставата и кампување пред зградата на Министерството за образование и наука. Ова денес на прес конференција во Паркот на новинарите го соопштија од средношколскиот пленум, при тоа упатувајќи повик до ...

СДСМ ги злоупотребува и средношколците во насилните протести

Курир - 08.05.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ, која стои зад протестите за уривање на легитимно избраната Влада, ги злоупотребува и средношколците за остварување на своите политчки цели. Наместо досегашните мирни протести, средношколците денеска решија да се ...

СДСМ ги злоупотребува и средношколците во насилните протести

Press24 - 08.05.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ, која стои зад протестите за уривање на легитимно избраната Влада, ги злоупотребува и средношколците за остварување на своите политчки цели. Наместо досегашните мирни протести, средношколците денеска решија да се ...

И средношколците под директива на опозицијата во насилни протести

Нетпрес - 08.05.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ, која стои зад протестите за уривање на легитимно избраната Влада, ги злоупотребува и средношколците за остварување на своите политчки цели, пишува „Курир“ Наместо досегашните мирни протести, средношколците ...

СДСМ ги злоупотребува и средношколците во насилните протести

Сител - 08.05.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ, која стои зад протестите за уривање на легитимно избраната Влада, ги злоупотребува и средношколците за остварување на своите политчки цели. Наместо досегашните мирни протести, средношколците денеска решија да се ...

Средношколците ја блокираа улицата пред МОН и покрај нивната загрозена безбедност

Факултети - 08.05.2015

Ниту дождот ниту пак силниот ветер вчера не ги предомисли средношколците да излезат на протест пред МОН. Како што велат тие, не се откажуваат од нивните барања за подобро и поквалитетно образование.

Средношколски пленум: Ви спиеме под прозор, а вам ви е гајле

+инфо - 08.05.2015

Една недела помина, а од Министерството за образование и наука ни трага ни глас. Ви спиеме пред прозор, нашите родители цела недела во 17 доаѓаат да Ви дадат до знаење дека и тие се на наша страна, а вам ви е гајле, реагира Средношколскиот пленум.

Средношколците бараат масовност на протестите пред МОН, бојкотот се ресетира

Нова ТВ - 08.05.2015

Средношколците од најголемите средни скопски училишта кои втора недела по ред спијат под отворено небо спроти МОН ги повикуваат сите граѓани во што помасовен број да присуствуваат на нивните протести во 17 часот пред МОН.

Средношколците бараат масовна поддршка за денешниот протест во 17 часот

+инфо - 08.05.2015

Денеска во 17 часот ќе се одржи уште еден протест, трет по ред, пред Министерството за образование, а организаторите од Средношколскиот пленум ги повикува сите што сметаат дека треба да има квалитетен образовен систем да дојдат и да ја дадат својата ...

Средношколскиот пленум ќе го продолжи бојкотот

Алфа - 08.05.2015

Средношколците кои ја бојкотираат наставата, денеска и в понеделник ќе се вратат по еден час во училиштата за, како што велат, да го ресетираат бојкотот, зашто согласно законот, доколку 25 дена неоправдано отсуствуваат ќе бидат исклучени од училиште.

Наставнички пленум: Полицијата не ја обезбеди сигурноста на средношколците пред МОН

Либертас - 08.05.2015

Реакција на Наставничкиот пленум: Средношколскиот бојкот трае веќе пет недели, од тоа две недели голема група на средношколци кампуваат во паркот спроти зградата на МОН. Денес во 17 часот, за време на уредно пријавен настан кога средношколците ...

СДСМ ги злоупотребува и средношколците за свои цели

Република - 08.05.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ ги злоупотребува и средношколците за остварување на своите политички цели. Наместо досегашните мирни протести, средношколците денеска решија да се приклучат кон насилството на СДСМ и заедно со демонстрантите се ...

Средношколците продолжуваат со бојкотот и кампувањето пред МОН

Точка - 08.05.2015

Средношколците продолжуваат со бојкот на наставата и кампување пред зградата на Министерството за образование и наука. Ова во петок на прес конференција во Паркот на новинарите го соопштија од средношколскиот пленум, при тоа упатувајќи повик до ...

(ВИДЕО) Средношколците повторно го блокираа сообраќајот пред МОН, му свртеа грб на министерството

Локално - 08.05.2015

Средношколците,родители и наставници и денеска протестираа пред зградата на Министерството за образование и наука. Во знак на протест тие му свртеа грб на министерството, а на некои од полицајците кои ја обезбедуваа зградата им подарија цвеќе.

СДСМ ги злоупотребува и средношколците во насилните протести

Вечер Прес - 08.05.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ, која стои зад протестите за уривање на легитимно избраната влада, ги злоупотребува и средношколците за остварување на своите политчки цели Најголемата опозициска партија СДСМ ги злоупотребува и средношколците за ...

СДСМ злоупотребува средношколци во насилни протести

Пулс24 - 08.05.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ, која стои зад протестите за уривање на легитимно избраната Влада, ги злоупотребува и средношколците за остварување на своите политчки цели. Наместо досегашните мирни протести, средношколците денеска решија да се ...

Средношколците ќе ја водат битката и во институциите

Sky - 08.05.2015

Средношколците заедно со своите родители и наставници се собраа на трет протест пред Министерстовото за образование и наука против лошите реформи во образованието. Тие најавија дека од понеделник битката ќе ја водат по институционален пат, а во тоа ...

Средношколците повторно бараат средба со министерот

Локално - 08.05.2015

Средношколците од најголемите средни скопски училишта кои две недели спијат под отворено небо спроти МОН ги повикаа министерот за образование Адеми, и заменик министерот Ристовски, во понеделник во 13 часот на уште една средба за реформите во ...

Средношколскиот пленум ќе го продолжи бојкотот

Lider - 08.05.2015

Средношколците кои ја бојкотираат наставата, денеска и в понеделник ќе се вратат по еден час во училиштата за, како што велат, да го ресетираат бојкотот, зашто согласно законот, доколку 25 дена неоправдано отсуствуваат ќе бидат исклучени од училиште.

Кумановските средношколци ги блокираат приодите кон градот

Телма - 07.05.2015

Стотици средношколци од Куманово денеска излегоа на протест незадоволни од тоа што Министерството за образование е глуво на нивните барања за државната матура и екстерното тестирање. На денешниот протест тие ги блокираа влезовите и излезите на ...

Охридската гимназија и учениците бараат компромисно решение

Телма - 07.05.2015

Учениците од 3 и 4 та година да се вратат на настава, а бојкотот да се реализира во рамки на часовите. Ова е компромисното решение кое им било предложено на родителите и учениците од охридската Гимназија и стручното училиште Св.

Средношколски протести и во Куманово

Телма - 07.05.2015

Главниот влез кон Куманово беше блокиран речиси еден час. Можеби сега ќе не слушнат и видат, рекоа средношколците според кои игнорантскиот однос на власта веќе одамна ги преминал сите граници на нивното трпение -Дадовме се од себе, но не не ...

Средношколскиот бојкот продолжува

24 Вести - 07.05.2015

Ниту дождот и силниот ветер не ги поколеба средношколците и денеска да излезат на протест пред министерството за образование. Велат иако им студи и поголем број од шаторите прокиснале не се откажуваат од барањата за според нив подобро и поквалитетно ...

Децата се потпишуваат во кампот за да го оправдаат отсуството од училиште

Дневник - 07.05.2015

Се води евиденција во училиштата за тоа колку ученици посетуваат настава, а колку ја бојкотираат, сепак и во вториот месец од средношколските протести нема точни бројки колку средношколци не одат на часови.

Втор собир на родители и средношколци

24 Вести - 07.05.2015

Денеска во 17 часот пред Министерството за образование и наука ќе се одржи втор собир на кој средношколците, наставниците, родителите и граѓаните ќе го искажат револтот од лошите реформи во образованието.

Втор собир на средношколците пред МОН во 17 часот

Нова ТВ - 07.05.2015

Имајќи ја поддршката на родителите, наставниците и граѓаните, средношколците денеска во 17 часот пред Министерството за образование и наука ќе го одржат вториот собир на кој ќе го искажат револтот од реформите во образованието и незаинтересираниот ...

Конкретен предлог за надминување на проблемот со бојкотот на наставата во охридската гимназија

OhridNews - 07.05.2015

Учениците од трета и четврта година, кои учат во охридската гимназија „Свети Климент Охридски“ да ја продолжат наставата по скратени часови од по 30 минути, а останатите 15 минути од регуларното траење на часот да ја бојкотираат наставата.

ФОТО: Средношколскиот пленум дел од насилните протести на СДСМ

Курир - 07.05.2015

Маските паднаа- на насилните протести на СДСМ присутни и средношколскиот пленум пишува НетПрес. Иако формално Средношколскиот пленум се оградува од сите други протести што не се поврзани со образование, нивни истакнати членови и лидери кои ...

[Галерија] Кумановските средношколци го блокираа влезот на градот

Радио МОФ - 07.05.2015

Поголем број на кумановски средношколци, родители и наставници денеска повторно излегоа да маршираат на улица против лошите образовни реформи. Тие се револтирани од игнорантскиот однос на Министерството за образование и наука и порачаа дека без ...

Кумановските средношколци го блокираа влезот на градот

+инфо - 07.05.2015

Кумановските средношколци заедно со своите родители и наставници денеска маршираа против лошите образовни реформи. Маршот започна од градскиот плоштад и потоа беше блокиран сообраќајот на влезот и излезот од градот во траење од 45 минути.

ФОТО: Средношколскиот пленум дел од насилните протести на СДСМ

Press24 - 07.05.2015

Маските паднаа- на насилните протести на СДСМ присутни и средношколскиот пленум пишува НетПрес. Иако формално Средношколскиот пленум се оградува од сите други протести што не се поврзани со образование, нивни истакнати членови и лидери кои ...

Компромисно решение меѓу охридската гимназија и учениците?

+инфо - 07.05.2015

Учениците од 3 и 4 та година да се вратат на настава, а бојкотот да се реализира во рамки на часовите. Ова е компромисното решение кое им било предложено на родителите и учениците од охридската Гимназија и стручното училиште Св.

Гимназијалците ќе одат на комбинирана настава, во Економско продолжува целосниот бојкот

OhridNews - 07.05.2015

Матурантите и учениците од трета година во гимназијата „Св. Климент Охридски“ делумно да продолжат со настава, а дел ќе бојкотираат, додека учениците од средното стручно училиште „Св. Кирил иМетодиј“, ќе продолжат со целосен бојкот.

ГАЛЕРИЈА Со џип се обиде да мине низ блокадата на средношколците пред МОН

+инфо - 07.05.2015

Џип со странски регистерски таблички денеска се обиде да помине низ блокадата на средношколците на улицата пред Министерството за образование (МОН).Полицијата на време интервенираше и не дојде до инцидент.

[Фото] Средношколците се собраа пред МОН: Нема да си одиме!

Радио МОФ - 07.05.2015

Дождот не ги спречи средношколците попладнево, по втор пат да ја излезат на улицата пред МОН за да го изразат својот револт од игнорантскиот однос на надлежните и ќе побараат да продолжи дијалогот.

Дождот не ги запре средношколците, му порачаа на Адеми: „Не си одиме“

Нова ТВ - 07.05.2015

И покрај врнежите од дожд, средношколците истрајно со поддршката на родители и наставници и денеска протестираше пред Министерството за образование и наука, барајќи од надлежните нивниот глас да биде слушнат.

Средношколците повторно протестираа пред МОН

Р.С.Европа - 07.05.2015

Средношколците и денеска протестираа пред зградата на Министерството за образование и наука. Тие извикуваа „Доста беше молк“, „Сега ќе не слушнете“ и „Нема да си одиме“. Поддршка имаа од родители и наставници.

(ВИДЕО) Средношколци до МОН: Нема да си одиме!

А1 On - 07.05.2015

И попладнево средношколците ја блокираа улицата пред Министерството за образование и наука, за да покажат дека нема да се откажат од своите барања. Со силни свирежи и извици „Сега ќе не’ слушнете“, „Не си одиме“излегоа на улица заедно со родителите ...

Средношколците и денес се собраа пред МОН: Нема да си одиме!

Кирилица - 07.05.2015

Ниту дождот и силниот ветер не ги поколеба средношколците и денеска да излезат на протест пред министерството за образование. Велат иако им студи и поголем број од шаторите прокиснале не се откажуваат од барањата за според нив подобро и поквалитетно ...

Втор собир на родителите и средношколците денеска пред МОН

+инфо - 07.05.2015

Денеска во 17 часот пред Министерството за образование и наука ќе се одржи втор собир на кој средношколците, наставниците, родителите и граѓаните ќе го искажат револтот од лошите реформи во образованието.

Наставнички пленум: Полицијата не ја заврши задачата пред МОН, учениците беа изложени на опасност

+инфо - 07.05.2015

Наставничкиот пленум вечерва изрази загриженост за безбедсноста на средношколците кои протестираат пред Министерството за образование по денешниот инцидент кога возач на џип се обиде да помини низ средношколците додека тие ја блокираа улицата пред ...

Втор собир на средношколци, родители и наставници денеска пред МОН

Радио МОФ - 07.05.2015

Средношколците најавија втор протестен собир заедно со родители, наставници и граѓани, денеска, во 17 часот, пред Министерството за образование и наука во Скопје. Преку собирот, тие уште еднаш ќе го искажат својот револт од игнорантскиот однос на ...

ФОТО: Средношколскиот пленум дел од насилните протести на СДСМ

Нетпрес - 07.05.2015

Иако формално Средношколскиот пленум се оградува од сите други протести што не се поврзани со образование, нивни истакнати членови и лидери кои претходниот период даваа изјави како на пример, Ѓорѓи Ставриќ беа во први редови на протестите кои се ...

Средношколците до МОН: Нема да си одиме!

Локално - 07.05.2015

Попладнево средношколцитете водени од своите пленумци , родителите и наставниците ја блокираа улицата пред Министерството за образование и наука, за да покажат дека нема да се откажат од своите барања.

Средношколците го блокираа влезот на градот

Kumanovo News - 07.05.2015

Кумановските средношколци денеска го блокираа излезот на градот кон Скопје, со барање Министерството за образование и наука да ги прифати целосно нивните барања од кои тие не отстапуваат. Учениците бараат да се полага матура по стариот модел, да се ...

Средношколците ги блокираа влезовите и излезите на Куманово

Локално - 07.05.2015

Стотици средношколци од Куманово денеска излегоа на протест незадоволни од тоа што Министерството за образование е глуво на нивните барања за државната матура и екстерното тестирање-јави Телма На денешниот протест тие ги блокираа влезовите и ...

Средношколците седнати на пат го блокираа излезот на градот (видео)

Кумановски м. - 07.05.2015

Ќе продолжиме да се бориме за нашите барања, истакнаа денес кумановските средношколци кои организирано повторно излегоа на протест на градскот плоштад во Куманово, по што подоцна се упатија кон излезот на градот.

Средношколците порачаа: Нема да си одиме

Sky - 07.05.2015

Средношколците со чадори, кабаници, и „вувузели“, викајќи „Нема да си одиме“, втор ден се собраа на протест пред Министерството за образование и наука заедно со нивните родители и наставници за да го искажат револтот од лошите реформи во ...

Заврши ерата на експериментални глувци!

Фактор - 07.05.2015

Бојкотот на наставата официјално се сели пред Министерството за образование и наука. Од Средношколскиот пленум велат дека се зголемува бројот на ученици кои сакаат да бидат под шатори- пред очите на надлежните како потсетник и како потврда за како ...

МОЛК- Кој да се договори за иднината на средношколците ?

Локално - 07.05.2015

И денеска се бојкотира и денеска нејасно кој каде ќе биде во кампот во холот или во училница. МОН не попушта , уште помалку пленумот на средношколците. Петта недела е како се бојкотира наставата, од страна на средошкоците.

Во 17 часот повторно протести пред МОН

Локално - 07.05.2015

Средношколците кои кампуваат пред МОН за денеска во 17 часот најавија втор протестен собир . Со нив ќе протестираат родители, наставници и граѓани. Преку собирот, тие уште еднаш ќе го искажат својот револт од игнорантскиот однос на надлежните и ќе ...

ВИДЕО: Средношколците ја блокираа улицата пред МОН: Нема да си одиме!

Либертас - 07.05.2015

И попладнево средношколците ја блокираа улицата пред Министерството за образование и наука, за да покажат дека нема да се откажат од своите барања. Со силни свирежи и извици „Сега ќе не’ слушнете“, „Не си одиме“излегоа на улица заедно со родителите ...

ФОТО: Средношколскиот пленум дел од насилните протести на СДСМ

Пулс24 - 07.05.2015

Маските паднаа - На насилните протести на СДСМ присутни и средношколскиот ...

Средношколците денеска во 17 часот на нов протест пред МОН

Sky - 07.05.2015

Средношколците денеска, во 17 часот, пред Министерството за образование и наука ќе имаат нов протест против лошите реформи во образованието. – Ќе се собереме денеска повторно на протест пред МОН, заедно со нашите родители и наставници, од кои имаме ...

Како средношколците ќе добијат свидетелства?

Н.Македонија - 07.05.2015

Графите во дневниците предвидени за оценките добиени во четвртото тримесечје се празни. Без таа оценка професорот не може да ја оформи крајната оценка, а без неа не може да се издаде свидетелство ПРОДОЛЖУВА ПРОТЕСТОТ ПРЕД МОН Учениците што ја ...

Не потсекувајте им ги крилјата!

Н.Македонија - 07.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ, дали заборавивте дека, меѓу другите работи, поради незадоволството на начинот на кој СДСМ се справуваше со средношколските протести во 1997 година, дојдовте на власт? Кога ќе го читате овој коментар , средношколските протести и бојкот на ...

Средношколците се пријавија за матура и го продолжуваат бојкотот

Дневник - 06.05.2015

Средношколците вчера решија да ги пополнат пријавите за државната матура, но дали ќе полагаат сосема е неизвесно. Средношколскиот пленум одлучи да ги продолжи бојкотот на наставата и протестите с` додека не им бидат исполнети барањата за екстерното ...

Средношколците на нов протест

24 Вести - 06.05.2015

Средношколците за денеска најавија нов протест бидејќи надлежните не ги прифатија нивните барања за стопирање на екстерното тестирање и враќање на стариот концепт на државна матура. Матурантите вчера ги потпишаа пријавите за државна матура, но како ...

Средношколците пред МОН: Правите ѓубре од реформа во образованието

Вест - 06.05.2015

Ученици, наставници и родители ја блокираа улицата пред Министерството за образование и наука со намера надлежните да попуштат во својот став и да ги продолжат преговорите со нив. Средношколците на протестот ги фрлија училишните униформи пред ...

Средношколците протестираа со родителите и наставниците

Телма - 06.05.2015

Според средношколците, има голема симболика во нивната одлука да ги остават училишните униформи пред зградата на министерството на образование. Покажуваат револт и несогласување со состојбите во образованието и покрај предимензионирањето на овој чин.

Средношколци и денес на протест пред МОН

Алсат-М - 06.05.2015

Средношколци со родителите и неколку граѓани протестираа попладнево на улицата пред Министерството за образование. Бараа исполнување на барањата на учениците, односно враќање на стариот концепт на државна матура за сите генерации и укинување на ...

Mатура без политика

Дневник - 06.05.2015

Бојкотот на наставата, кој влегува во својот втор месец, и протестот на отворено во шатори, во кои главни актери се млади луѓе од кои некои не се ни полнолетни, се доволен знак дека мора да се побрза и да се најде квалитетно решение кое ќе значи ...

Средношколците, родители и наставници ја блокираа улицата пред МОН

Кирилица - 06.05.2015

Средношколците со своите родители и наставници ја блокираа улицата пред МОН и во знак на протест ги оставија своите униформи на оградата пред Министертвото . Извикувајќи „Заедно сме посилни“ и „Излезете кукавици“ тие побараа надлежните да слушнат ...

(ВИДЕО) Герила акција на средношколците – блокираа улица и ги фрлија униформите

А1 On - 06.05.2015

„Сега ќе не’ слушнете“, „Излезете, не се плашете од нас“, „Нема правда нема мир“, со извици и силни свирежи голема група средношколци, поддржани од нивните родители и наставници, попладнево, половина час ја блокираа улицата пред Министерствто за ...

Средношколци ги оставија униформите пред МОН

Р.С.Европа - 06.05.2015

Средношколците во неколку вреќи ги собраа нивните училишни униформи и ги оставија пред Министерството за образование, а неколку униформи закачија на заштитната ограда пред Министерството и прашаа „ова ли се ваши реформи?“ Тие веќе еден месец ја ...

Акција на средношколците пред МОН -Нè видоа, но не не слушнаа

Радио МОФ - 06.05.2015

Средношколците со своите родители и наставници ја блокираа улицата пред МОН и во знак на протест ги оставија своите униформи на оградата пред Министертвото . Извикувајќи „Заедно сме посилни“ и „Излезете кукавици“ тие побараа надлежните да слушнат ...

Средношколците ги оставија униформите пред МОН

Нова ТВ - 06.05.2015

Поголема група на средношколци, родители, а помеѓу нив и наставници попладнево на получасовен протест пред МОН уште еднаш ги повикаа надлежните да го продолжат дијалогот. -Денешниот протест е со одредена симболика, тоа е оставањето ан ученичките ...

Протест пред МОН во 17 часот, откажан концертот од 20 часот на „Фанк Шуи“

+инфо - 06.05.2015

Денеска од 17д о 18.30 часот пред Министерството за образование и наука ќе се одржи мирен собир за поддршка на барањата и бојкотот на Средношколскиот пленум. „Се повикуваат сите совесни граѓани кои не поддржуваат во борбата за подобро образование да ...

Средношколците го одложија протестот пред МОН од безбедносни причини

Радио МОФ - 06.05.2015

Од безбедносни причини, протестот на средношколците, најавен за 17 часот, пред Министерството за образование и наука е одложен, велат за Радио МОФ од Средношколски пленум. Наместо протест, во 17 часот ќе се реализира герила акција, додека музичкиот ...

Средношколците ја продолжуваат битката заедно со родителите и професорите

Факултети - 06.05.2015

Во 17:00, денес средношколците заедно со своите родители и професори се собраа на протест пред Министерството за образование и наука и повторно ги повикаа властите да ги продолжат преговорите со нив.

Средношколците го одложуваат протестот пред Владата од безбедносни причини

Факултети - 06.05.2015

Вчера, средношколците најавија два протестни собири и блокади за денес. Едниот собир беше закажан за 17:00 часот, пред Министерството за образование и наука, додека вториот требаше да се одржи пред Владата на РМ.

Средношколците денес ќе ги фрлаат униформите пред МОН

МКД - 06.05.2015

Средношколскиот пленум ја одложи денешната планирана акција со блокирање на сообраќајот пред зградата на Министерството за образование во Скопје. Бојкотот и изразувањето на незадоволството од спроведените реформи во средното образование продолжува ...

Средношколци, родители и наставници во 17 часот ќе протестираат пред МОН

Нова ТВ - 06.05.2015

Учениците заедно со своите наставници, родители и останати граѓани денеска и утре почнувајќи од 17 часот ќе ја блокираат улицата пред Министерството за образование и наука со намера надлежните да попуштат во својот став и да ги продолжат преговорите ...

Средношколците и нивните родители ја блокираа улицата пред МОН

+инфо - 06.05.2015

Средношколци голем број родители наставници ја блокираат улицата пред министерството за образование и наука. Како што најавија ќе ги остават своите униформи на оггадата пред министертвото како реакција на односот на министерството кон нивните барања.

Почна протестот на средношколците, ги оставаат униформите пред МОН (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 06.05.2015

Почна протестот на средношколците пред Министерството за образование. Група ученици симболично ги фрлија своите униформи пред зградата на МОН. Средношколците свират со „вувузели“, а автомобилите што поминуваат во околината, како и секој ден, им ...

Средношколците ги закачија униформите на оградата пред МОН

+инфо - 06.05.2015

Средношколците ги закачија униформите на оградата пред министерството за образование (МОН) во знак на револт што не се слушнати нивните барања. Со извици „Ќе останеме овде се додека не не слушнете“, со свирки за да ги разбудат одговорните кои не ...

Почна протестот на средношколците пред МОН

Нетпрес - 06.05.2015

Средношколци и нивните родители ја блокираа улицата пред Министерството за образование и наука. Тие своите униформи ги оставија пред зградата на Министертвото како реакција на односот на Министерството кон нивните барања.

Средношколците масовно на улиците со протест во 17 часот

Кумановски м. - 06.05.2015

Средношколците сепак ќе излезат на улиците во Скопје, објави на својата Фејсбук фан страна, членовите на Средношколскиот Пленум по најавите дека поради безбедносни причини, протестот за денес ќе биде откажан.

(ГАЛЕРИЈА) Средношколците ги положија униформите пред МОН

Фактор - 06.05.2015

Продолжува бојкотот на наставата во средните училишта. Стотици средношколци и родители кои им дадоа безрезерва поддршка излегоа денес пред МОН и ги положија униформите на оградата. Со свирежи и скандирања: „Сека ќе не слушнете“, „Доста беше молк“, ...

Средношколци,родители, наставници и граѓани ја блокираа улицата пред МОН

Локално - 06.05.2015

Средношколци,родители, наставници, граѓани, како што најавија попладнево ја блокира улицата пред МОН. Според пленумци тие ќе ги остават своите униформи на оградата пред министертвото како реакција на инорантскиот однос на министерството кон нивните ...

Кумановските средношколци и наставници повторно на протести

Кумановски м. - 06.05.2015

Кумановските матуранти и средношколци утре повторно излегуваат на протести, соопшти денес Интерен Средношколски Пленум на Куманово. На протестот закажан точно напладне на градскиот плоштад ”Маршал Тито” во Куманово, средношколците ќе добијат и ...

И денес битолските средношколци ја бојкотираа наставата

Тера - 06.05.2015

Продолжува бојкот на наставата во средните училишта во Битола Матурантите вчера ги потпишале пријавите за државна матура, но како што велат, тоа не значи прекин на бојкотот, туку борба за подобро образование за сите генерации.

Средношколскиот пленум повикува на протест пред МОН во 17 часот

Бриф - 06.05.2015

Денеска од 17 до 18.30 часот пред Министерството за образование и наука ќе се одржи мирен собир за поддршка на барањата и бојкотот на Средношколскиот пленум. „Се повикуваат сите совесни граѓани кои не поддржуваат во борбата за подобро образование да ...

Средношколците ги оставија униформите пред МОН

Канал 77 - 06.05.2015

Поголема група на средношколци, родители, а помеѓу нив и наставници попладнево на получасовен протест пред МОН уште еднаш ги повикаа надлежните да го продолжат дијалогот. „Денешниот протест е со одредена симболика, тоа е оставањето ан ученичките ...

Протест пред МОН во 17 часот, откажан концертот од 20 часот на „Фанк Шуи“

Либертас - 06.05.2015

Денеска од 17д о 18.30 часот пред Министерството за образование и наука ќе се одржи мирен собир за поддршка на барањата и бојкотот на Средношколскиот пленум. „Се повикуваат сите совесни граѓани кои не поддржуваат во борбата за подобро образование да ...

Средношколците го одложија протестот

Локално - 06.05.2015

Од безбедносни причини, протестот на средношколците, најавен за 17 часот, пред Министерството за образование и наука е одложен, велат за Радио МОФ од Средношколски пленум. Наместо протест, во 17 часот ќе се реализираат други активности додека ...

Средношколците пријавија дека ќе полагаат матура

Н.Македонија - 06.05.2015

Повеќе нема да има преговори меѓу средношколците од Средношколски пленум и надлежните во Министерството. Државна матура ќе се полага од 11 до 19 јуни ВЧЕРА ЗАВРШИ РОКОТ Средношколците што се дел од Средношколски пленум вчера се пријавиле за полагање ...

Револтот расте, средношколците повторно на протести

Телма - 05.05.2015

Потпишувањето пријави за полагање матура ќе значи дека постапуваме разумно. а не дека е постигнат договор со Министерството за образование. Во меѓувреме притисоците врз нас се интензивираат, не се поштедени ниту нашите родители, изјавија ...

Средношколскиот пленум продолжува со бојкотот

Канал5 - 05.05.2015

Средношколскиот пленум продолжува со бојкот на наставата. Тие најавија дека во претстојните денови ќе ја блокираат улицата пред министерството за образование, сакајќи да извршат притисок на институциите за остварување на своите ...

ФОТО: Средношколците ја блокираат улицата пред МОН

Утрински - 05.05.2015

Средношколците го искористија последниот рок и ги пополнија пријавите за полагање државна матура, но не се враќаат на настава и го радикализираат бојкотот. Тие заедно со наставниците, родителите и другите граѓани во наредните неколку дена ќе ја ...

Се пополнуваат пријавите, но бојкотот продолжува

Телма - 05.05.2015

Државната матура нема да биде доведена во прашање. Средношколците одлучија да ги потпишат четвртите по ред пријави чиј рок во овој случај истекува денеска. Ова не значи компромис со надлежните, ниту пак ретерирање од основните барања, велат од ...

Средношколците утре повторно на протест

24 Вести - 05.05.2015

Средношколците утре повторно излегуваат на улица бидеќи надлежните не ги прифатија нивните барања за стопирање на екстерното тестирање и враќање на стариот концепт на државна матура. Матурантите денеска ги потпишаа пријавите за државна матура, но ...

Дел од средношколците го продолжуваат протестот против државната матура

Алсат-М - 05.05.2015

Средношколскиот пленум денеска пријави дека врз нив службеници на Министерството за образование вршеле притисоци за прекин на протестот и да пријават државна матура. Според пленумот, неидентификувани лица влегувале во училиштата и од учениците ги ...

Од среда средношколците и нивните родители ќе ја блокираат улицата пред Министерството за образование

Вест - 05.05.2015

Во наредниве денови средношколците продолжуваат со бојкотот на наставата и повторно ќе излезат на протести. Поддржани од нивните родители и наставниците, тие од денес до петок секој ден во 17 часот ќе ја блокираат улицата пред Министерството за ...

Средношколците од утре го радикализираат бојкотот

24 Вести - 05.05.2015

Од Средношколскиот пленум најавија дека од утре планираат радикализација, која ќе се состои од Средношколски, Студенски и Родителски Пленум, како и од сите загрижени граѓани за реформите во средното образование.

Средношколскиот пленум најавува радикализација

Алсат-М - 05.05.2015

Од Средношколскиот пленум најавија дека од утре планираат радикализација, која ќе се состои од Средношколски, Студенски, и Родителски Пленум, како и од сите загрижени граѓани за реформите во средното образование.

Средношколскиот пленум со повеќе активности во кампот пред МОН

24 Вести - 05.05.2015

Средношколскиот пленум за денеска најави повеќе активности во кампот во Паркот на новинарите пред Министерството за образование. Најавена е прес конференција. Во текот на денот ќе бидат одржани и две предавања на студенти и граѓански активисти, а ...

ВИДЕО: Средношколците го поздравија Пешевски со „Едно име имаме“

Кирилица - 05.05.2015

Испровоцирани од понижувачкиот однос на вицепремиерот, Владимир Пешевски, средношколците го исмеаја со песната „Едно име имаме“. Пешевски оваа песна ја пееше од говорница на митингот што ВМРО-ДПМНЕ го одржа во Штип минатата недела.

(ВИДЕО) Средношколците од утре ќе ја блокираат улицата пред МОН

А1 On - 05.05.2015

Револтот на средношколците од утре ќе се излее на улица. Учениците, нивните родители, наставниците, утре и задутре, со почеток од 17 часот ќе ја блокираат улицата пред Министерството за образование и наука за да се продолжат преговорите со нив.

Средношколците потврдија: Од утре ја блокираат улицата пред МОН

Факултети - 05.05.2015

Откако не добија позитивен резултат по средбите со Министерството за образование и наука, средношколците го носат протестот на следно ниво. По марширања и едномесечен бојкот на наставата во училиштата следуваше и спиење пред МОН.

Средношколска агенда за денеска

+инфо - 05.05.2015

Средношколскиот пленум за денеска најави повеќе активности во кампот во Паркот на новинарите пред Министерството за образование. Во 11 часот ќе одржи прес конференција. Во текот на денот ќе бидат одржани и две предавања на студенти и граѓански ...

Радикализирање на средношколските протести: Од утре блокада на улицата пред МОН

Кирилица - 05.05.2015

Од утре средношоколците поддржани од наставници, родители и граѓани со почеток во 17 часот ќе почнат со блокирање на улицата пред Министерството за образование и наука. Според нив, намерата им е да извршат притисок врз МОН да попуштат во својот став ...

Средношколците ќе потпишат пријава за матура но ќе продолжат со протест

Сител - 05.05.2015

Матурантите ќе ја полагаат државната матура. Средношколците одлучија да ги пополнат пријавите и да се појават на испитот. Од пленумот велат дека ова е само техничко исполнување на обврската.

Средношколците пријавија матура и најавија протести

Р.С.Европа - 05.05.2015

Средношколскиот пленум соопшти дека продолжува со бојкотот на наставата и за утре најави протести пред Министерството за образование. Средношколците одлучија да го искористат последниот ден и да ги пополнат пријавите за полагање државна матура, ...

16 дена бојкот на битолските средношколци: Не се откажуваме!

Радио МОФ - 05.05.2015

Битолските средношколци ја бојкотираат формалната настава повеќе од две недели. За Радио МОФ велат дека ќе продолжат со бојкотот сè додека нивните барања не бидат исполнети во целост, иако потенцираат дека постојано има притисоци од директорите.

ГАЛЕРИЈАМирен протест на родителите пред МОН

+инфо - 05.05.2015

Попладнево во 17 часот родителите кои им се придружија денеска на средношколците во Паркот на новинарите, спонтано изреагираа и ја блокираа улицата пред МОН. Бидејќи собирот не бил најавен, полицијата им дозволи да протестираат само 30 минути.

ГАЛЕРИЈАСредношколците го радикализираат протестот, со наставниците и со родителите ќе ја блокираат улицата пред МОН

+инфо - 05.05.2015

Матурантите ќе ги поднесат пријавите за полагање на матрурата, но ќе останат во Паркот на новинарите заедно со сите средношколци се до исполнувањето на нивните барања и ќе ги радикализираат протестите со блокирање на улицата пред Министерството за ...

Средношколски пленум: Блокада пред МОН утре во 20 часот

+инфо - 05.05.2015

Средношколскиот пленум од Паркот на новинарите соопшти дека утрешната блокада на улицата пред минситерството за образование и наука ќе се реализира со наслов „Сите лица надвор, ова е рација на вашата лична стварност!“.

Средношколците го радикализираат протестот

Глас на Америка - 05.05.2015

Расте поддршката за учениците „Разбудете се, заедно со нас - средношколците. Излезете пред МОН за да не се бориме сами. Ова е подвиг за промена. Запаметете дека еден ден и вие ќе бидете дел од машината што предизвикува кршење на кичма и операција во ...

ВИДЕО: Цивили се претставуваат како инспектори и запишуваат професија на родители и матични броеви од ученици

А1 On - 05.05.2015

Средношколците денеска информираа дека ќе ги пополнат пријавите за полагање на државна матура, но ќе го продолжат бојкотот заедно со родителите и наставниците што ги поддржуваат. Тие кажуваат дека се засилуваат притисоците врз нив, а и врз нивните ...

Средношколци, наставници и родители од утре ја блокираат улицата пред МОН

Нова ТВ - 05.05.2015

Бојкотот на средношколците од утре се интензивира. Учениците заедно со своите наставници, родители и останати граѓани во текот на наредните два дена почнувајќи од 17 часот ќе ја блокираат улицата пред Министерството за образование и наука со намера ...

Печалев: Не е точно дека ги присилуваме децата да се вратат на настава

+инфо - 05.05.2015

Не е точно дека ги присилуваме да се вратат на настава. Должност на секој директор на училиште е да овозможи непречено одвивање на наставата. Синоќа свикав состанок за родителите на кој што ги информирав за ситуацијата со бојкот на наставата.

Средношколскиот пленум најавува радикализација

Р.С.Европа - 05.05.2015

Од Средношколскиот пленум најавија дека од утре планираат радикализација, која ќе се состои од Средношколски, Студенски, и Родителски Пленум, како и од сите загрижени граѓани за реформите во средното образование.

ВИДЕО: Средношколците го поздравија Пешевски со „Едно име имаме“

А1 On - 05.05.2015

Испровоцирани од понижувачкиот однос на вицепремиерот, Владимир Пешевски, средношколците го исмеаја со песната „Едно име имаме“. Пешевски оваа песна ја пееше од говорница на митингот што ВМРО-ДПМНЕ го одржа во Штип минатата недела.

(ВИДЕО) Родители до Груевски: Нема овде политика, нашите деца се во право

А1 On - 05.05.2015

Родители на средношколци се револтирани од изјавата на премиерот Груевски дека ги поддржувале своите деца во бојкотот на наставата зашто биле од спротивната политичка опција - Едноставно сметаме дека нашите деца се во право, затоа ги поддржуваме.

Средношколски пленум: Од утре се планира радикализација

Факултети - 05.05.2015

Средношколците не попуштаат пред притисоците од надлежните да се вратат во училишните клупи. Иако деновиве имало се позасилени контроли во училиштата и притисок и закани од дел од професорите и деректорите кои од нив барале да го прекинат бојкотот, ...

[Галерија] Средношколскиот камп се шири, министерството се прави дека не гледа

Радио МОФ - 05.05.2015

Сè повеќе ученици доаѓаат во кампот на средношколците поставен спроти Министерството за образование и наука. Во Паркот на новинарите се забележува дека се поставени дополнителни шатори за преспивање, поставена е импровизирана кујна, се дели храна, ...

Матурантите ќе пријават матура, но бојкотот, преговорите и протестите продолжуваат (ФОТО)

МКД - 05.05.2015

Од Средношколскиот пленум информираа дека матурантите ќе ја исполнат техничката обврска за пријавување државна матура, чиј четврти рок завршува денеска. Но тоа, според „пленумците“, не значи компромис со МОН и дека ретерираат и се откажуваат од ...

Средношколскиот Пленум најавува радикализација на бојкотот

Кумановски м. - 05.05.2015

По најавата на МОН за матурските испити и спроведување на екстерното тестирање, Средношколскиот Пленум најави продолжување и радикализација на бојкотот на наставата во училиштата и во шаторите пред Министерството за образование.

Средношколците ќе полагаат матура, но ќе продолжат со бојкот на наставата

Точка - 05.05.2015

Средношколците ќе го искористат денешниот последен ден за пријавување на полагање на државната матура, бидејќи како што велат претставниците на пленумот свесни се за далекусежните реперкусии доколку не го сторат тоа, тие посочуваат дека нивен ...

Тензично пред Гимназијата во Битола

Тера - 05.05.2015

На 17 ден од бојкотот на наставата во Гимназијата „Јосип Броз Тито утрово во 7 часот средношколците пред почетокот на бојкотот се соочија како што велат со проблеми „ Денес кога почнуваме со бојкот на наставата од родители чии деца учат во оваа ...

Денес средношколски протест и блокада на улицата пред МОН

Фактор - 05.05.2015

Продолжува бојкотот на средношколците, кои иако потпишаа изјави и пријавија матура, сепак продолжуваат со протестите. Имено, тие со поддршка од родителите од денес па до петок секој ден во 17 часот ќе протестираат пред МОН и ќе блокираат целата ...

ВИДЕО: Средношколскиот пленум со песна го поздрави Пешевски

Либертас - 05.05.2015

Средношколскиот пленум со песната „Едно име имаме“ го поздрави вицепремиерот Пешевски, кој пред неколку денови на еден од претставниците на средношколците му рекол дека знаел кој го праќа на преговори .

Од утре блокада на улицата пред МОН- се радикализираат протестите на средношколците

Локално - 05.05.2015

Од утре средношоколците поддржани од наставници, родители и граѓани со почеток во 17 часот ќе почнат со блокирање на улицата пред Министерството за образование и наука. Според нив, намерата им е да извршат притисок врз МОН да попуштат во својот став ...

Средношколци, наставници и родители ќе ја блокираат улицата пред МОН

Либертас - 05.05.2015

Средношколци, наставници и родители од утре ја блокираат улицата пред МОН. Тие објаснуваат дека се под постојани притисоци и закани од директорите и дел од професорите, но остануваат на ставот дека нема да им попуштат, иако заклучно со денеска ...

Родителски пленум со поддршка- Посетете ги средношколците!

Локално - 05.05.2015

Учениците од повеќе средни училишта од Скопје веќе четири недели ја бојкотираат наставата за да го изразат своето незадоволство од, како што велат, лошите реформи во образованието. Министерството за образование ги прекина преговорите со ...

Матурата ќе се полага, наставата ќе се бојкотира, пред МОН ќе се протестира

Sky - 05.05.2015

Матурантите кои протестираа и ја бојкотираа наставата ќе ги пополнат пријавите за државна матура, но нема да го прекинат бојкотот на наставата. Тие велат дека пријавите ги потпишуваат од технички аспект, чисто формално, но остануваат на барањата ...

Учениците и натаму на протест пред МОН

Алсат-М - 04.05.2015

Осум дена ученици кампуваат пред Министерството за образование и наука. Ниту една од страните не попушта од своите позиции. Учениците, и со одржување алтернативна настава, испраќаат пораки дека немаат намера да се откажат.

Родителски пленум: Како да се заштитат правата на дeцата?

Телма - 04.05.2015

Како понатаму? Дел од родителите на децата кои ја бојкотираат наставата се обидоа да побараат одговори преку нивна заедничка средба. Нивната подршка велат останува безрезервна, па оттука според нив неразбирливи се јавните прозивки од страна на ...

Kој нема да се пријави за матура во јунскиот рок, не може да ја полага ни во август

Дневник - 04.05.2015

Мајчин јазик како прв предмет од државната матура во јунскиот испитен рок ќе се полага на 6 јуни, а странскиот јазик на 12 јуни. Испитот по математика ќе се полага на 15 јуни, а хемија, физика, биологија, историја и бизнис на 18 и 19 јуни.

Прва заедничка родителска средба за поддршка на средношколците

24 Вести - 04.05.2015

Заедничка родителска средба на родителите од сите училишта во Скопје и Македонија – да се запознаеме, да поразговараме за актуелниот бојкот и за ситуацијата во училиштата. Ве молиме, без партиски обележја и ставови – сите сме родители, се вели во ...

Средношколците бојкотираат, за МОН барањата се исполнети

Телма - 04.05.2015

Од денеска започнува пријавувањето на матурантите за полагање на државната матура по стариот модел, додека по однос на екстерното тестирање, како што информира Министерството за образование, во следните денови ќе бидат објавени и прашањата по сите ...

Формиран Родителски пленум, утре заедничка родителска средба

Фокус - 04.05.2015

Пленумот за утре го закажа првиот состанок, односно заедничка родителска средба. Се формираше и Родителски пленум со цел да се поддржат средношколците кои ја бојкотираат наставата и да им се помогне.

Средношколски пленум: Нема откажување, ќе одиме до крај

Фокус - 04.05.2015

Тие тврдат дека стравот го нема, храброста и истрајноста се зголемуваат, а тие сме спремни да одат до крај за да им бидат исполнети барањата Веќе втора недела како средношколците кампуваат пред Министерството за образование, а повеќе од три недели ...

Почнува пријавувањето за полагање државна матура, средношколците не отстапуваат од барањата

24 Вести - 04.05.2015

Матурантите од денеска почнуваат со поднесувањето пријави за полагање матура. Иако роковите почнуваат да ги газат, дел од средношколците кои веќе 8 ден кампуваат пред МОН велат дека за сега остануваат на нивните барања.

Пешевски: Главните барања се исполнети, учениците да се вратат на настава!

Press24 - 04.05.2015

Владата на Република Македонија преку Министерството за образование и наука преговараше со средношколците и направи најголем дел од измените кои тие ги бараа. Главните барања на учениците се веќе исполнети.

Средношколците бојкотираат, родителите бараат поддршка за учениците, а наставниците соочување со аргументи со МОН

МКД - 04.05.2015

Средношколците не се откажуваат од своите барања и веќе втора недела спијат во кампот спроти МОН. Бојкотот на наставата продолжува, иако ресорното министерство посочи дека ги прекинува преговорите и побара средношколците да се вратат во училишните ...

Родителски средби за надминување на проблемот околу бојкотот на учениците на наставата

OhridNews - 04.05.2015

Од охридската гимназија информираат дека поради сериозноста на актуелната состојбата поврзана со бојкотот на наставата од страна на учениците во ОСУ „Св.Климент Охридски“, закажани се родителски средби за трета и четврта година.

Средба на Родителскиот пленум за поддршка на средношколците

Кирилица - 04.05.2015

За попладнево е најавена првата заедничка родителска средба на родителите од сите училишта во Скопје и Македонија - Цел на средбата е да размениме информации за бојкотот на наставата и случувањата во училиштата во кои учат нашите деца.

Средношколскиот бојкот продолжува

+инфо - 04.05.2015

Бојкотот продолжува. Во подготовка е агендата за оваа недела. „Не се откажуваме и покрај рокот од 25 дена. Нашите барање се јасни, нашиот став е јасен, нашата желба за поквалитетно средно образование е неизмерна.

Родители: Би биле единствена држава во свет, ако одлични ученици повторат гoдина

Нова ТВ - 04.05.2015

Група родители од различни скопски средни училишта попладнево одржаа заедничка информативна средба на влезот од гимназијата „Јосип Броз Тито“. Заедно со претставници на средношколците, Народниот Правобранител и Хелсиншкиот Комитет, родителите уште ...

Родители на средношколци: Заканите и притисоците стануваат се’ посилни

А1 On - 04.05.2015

Родителите на средношколците кои веќе еден месец ја бојкотираат наставата, денеска се собраа во дворот на СУГС Јосип Броз Тито за да се договорат како да постапат понатаму по изјавите на власта дека веќе нема да преговараат за барањата на ...

Родителски пленум: Ќе бидеме единствени во свет ако одлични ученици изгубат година

+инфо - 04.05.2015

Ако средношколците што бојкотираат настава ја изгубат годината, ова ќе биде првата земја во која се случило одлични ученици да изгубат година, сметаат родителите кои денеска се состанаа пред скопската гимназија „Јосип Броз Тито“.

Родителски пленум: Ние сме тука за нашите деца и секогаш ќе стоиме зад нив

Радио МОФ - 04.05.2015

Цврсто ќе застанеме позади нашите деца, беше едногласниот заклучок на Родителскиот пленум кој денеска ја одржа својата прва средба на платото пред скопската гимназија „Јосип Броз Тито“. На средбата присуствуваа родители од повеќе средни училишта, ...

Средношколците ќе полагаат матура, но ке продолжат со бојкот на наставата

Нетпрес - 04.05.2015

Средношколците ќе го искористат денешниот последен ден за пријавување на полагање на државната матура, бидејќи како што велат претставниците на пленумот свесни се за далекусежните реперкусии доколку не го сторат тоа, тие посочуваат дека нивен ...

Поддршка за средношколскиот пленум од родителите

Глас на Америка - 04.05.2015

Родителите организирале дежурства во кампот каде децата спијат на отворено веќе две недели. СКОПЈЕ— Учениците од повеќе средни училишта од Скопје веќе четири недели ја бојкотираат наставата за да го изразат своето незадоволство од, како што велат, ...

Родителски пленум: Посетете ги средношколците!

+инфо - 04.05.2015

Пријатели, посетете ги средношколците и ставете ваш потпис за поддршка на овие паметни и храбри млади луѓе. И секако немојте да си отидете пред да поразговарате со нив (со кој било од нив) за да ви објаснат што бараат и зошто, повикаа родителите ...

Бојкотот на средношколците во петта недела

Р.С.Европа - 04.05.2015

Средношколскиот Пленум соопшти дека бојкотот на наставата од денеска влегува во својата петта недела и оти Средношколскиот Фронт пред Министерството за образование и наука продолжува и влегува во втората недела.

Прва заедничка родителска средба на Родителски пленум

Радио МОФ - 04.05.2015

„Заедничка родителска средба на родителите од сите училишта во Скопје и Македонија – да се запознаеме, да поразговараме за актуелниот бојкот и за ситуацијата во училиштата. Ве молиме, без партиски обележја и ставови – сите сме родители!“, се вели во ...

[Галерија] Втора недела Средношколски фронт

Радио МОФ - 04.05.2015

Продолжува кампирањето на средношколците кои веќе осми ден го „окупираат“ Паркот на новинарите спроти Министерството за образование и наука како и бојкотот на наставата. Тие велат дека не се откажуваат од Средношколскиот фронт, се додека не се ...

Заедничка родителска средба за поддршка на средношколците

А1 On - 04.05.2015

За попладнево е најавена првата заедничка родителска средба на родителите од сите училишта во Скопје и Македонија - Цел на средбата е да размениме информации за бојкотот на наставата и случувањата во училиштата во кои учат нашите деца.

Средношколски пленум: Спремни сме да одиме до крај

Нова ТВ - 04.05.2015

Почнува втора недела како средношколците спијат под отворено небо во паркот наспроти министерството за образование. Иако Владата посочи дека ги прекинува преговорите и ги повикаа средношколците да се вратат во училишните клупи, Пленумци велат дека ...

Матура ги чека, но од барањата не отстапуваат

Р.С.Европа - 04.05.2015

Бојкотот на средношколците влегува во петтата недела. Со надлежните власти не најдоа заеднички јазик, па продолжуваат со својата битка, поддржани и од Родителскиот пленум. Расте незадоволството и кај наставниците и кај средношколците, кои веќе петта ...

Средношколците продолжуваат со бојкотот: Нашата желба за поквалитетно средно образование е неизмерна

Кирилица - 04.05.2015

Бојкотот продолжува. Во подготовка е агендата за оваа недела. „Не се откажуваме и покрај рокот од 25 дена. Нашите барање се јасни, нашиот став е јасен, нашата желба за поквалитетно средно образование е неизмерна.

Бојкотот продолжува, на средношколците им снемува храна

А1 On - 04.05.2015

Бојкотот на средношколците продолжува. Од училниците се префрла во кампот пред МОН. „Во подготовка е агендата за оваа недела. Не се откажуваме и покрај рокот од 25 дена. Нашите барање се јасни, нашиот став е јасен, нашата желба за поквалитетно ...

Средношколски пленум: Залихите се потрошени и секоја донација е добредојдена

+инфо - 04.05.2015

„Залихите на ‪Средношколски фронт‬ се потрошени и секој вид донација е добредојден. Ви благодариме за поддршката“, известија од Средношколскиот пленум на својата страница на Фејсбук. Како што пишуваат средношколците, потребни им се леб на парчиња, ...

Средношколски пленум: Нашите барања се јасни, нашиот став е јасен

Факултети - 04.05.2015

Веќе трета недела со ред средношколците го продолжуваат бојкотот на наставата иако министерството изјави дека ги прекинува преговорите и побара од средношколците да се вратат на настава. Од Средношколскиот пленум велат дека тие не се откажуваат и ...

Пешевски: Главните барања се исполнети, учениците да се вратат на настава!

Курир - 04.05.2015

Владата на Република Македонија преку Министерството за образование и наука преговараше со средношколците и направи најголем дел од измените кои тие ги бараа. Главните барања на учениците се веќе исполнети.

Родители на средношколци: Заканите и притисоците се се посилни, но ќе ги поддржуваме

Либертас - 04.05.2015

Група родители од различни скопски средни училишта попладнево одржаа заедничка информативна средба на влезот од гимназијата „Јосип Броз Тито“. Заедно со претставници на средношколците, Народниот Правобранител и Хелсиншкиот Комитет, родителите уште ...

Власта не попушта – 5000 потписи, бојкотот на средношколците продолжува

Локално - 04.05.2015

Средношколскиот Пленум соопшти дека бојкотот на наставата од денеска влегува во својата петта недела и оти поради непопустливоста на владините минситри Средношколскиот Фронт пред Министерството за образование и наука продолжува и влегува во втората ...

Главните барања се исполнети, учениците да се вратат на настава!

Пулс24 - 04.05.2015

Владата на Република Македонија преку Министерството за образование и наука преговараше со средношколците и направи најголем дел од измените кои тие ги бараа. Главните барања на учениците се веќе исполнети.

Денеска родителска средба на Родителски пленум

Локално - 04.05.2015

Новоформираниот Родителски пленум денеска јавно упати покана за заедничката родителска средба во 17 часот на платото на скопската гимназија Јосип Броз. „Заедничка родителска средба на родителите од сите училишта во Скопје и Македонија – да се ...

Пешевски: Главните барања се исполнети, учениците да се вратат на настава!

Денешен - 04.05.2015

Владата на Република Македонија преку Министерството за образование и наука преговараше со средношколците и направи најголем дел од измените кои тие ги бараа. Главните барања на учениците се веќе исполнети.

Средношколски пленум: Залихите се потрошени и секој вид на донација е добредојден

Либертас - 04.05.2015

„Почитувани, ве известуваме дека залихите на ‪#‎СредношколскиФронт‬ се потрошени и секој вид на донација е добредојден. Ви благодариме на поддршката“, известија од Средношколскиот пленум на својата Фејсбук страница.

Главните барања се исполнети, учениците да се вратат на настава!

Вечер Прес - 04.05.2015

Владата на Република Македонија преку Министерството за образование и наука преговараше со средношколците и направи најголем дел од измените кои тие ги бараа. Главните барања на учениците се веќе исполнети.

Петта недела бојкот на наставата, втора недела како средношколците кампуваат пред МОН

Локално - 04.05.2015

Денеска бојкотот на средношколците влегува во петтата недела,а кампувањето пред МОН во втората. Денеска тие добија поддршка и од родителскиот пленум кој ќе заседава на отворено пред скопската гимназија Јосип Броз Тито.

Средношколци, професори, родители: се шири фронтот на незадоволството против образовните реформи!

Фактор - 04.05.2015

Расте загриженоста кај родителите на средношколците кои веќе петта недела ја бојкотираат наставата и втора недела се под шатори пред Министерството за образование и наука. Тие дополнително размислуваат и што ќе се случи со иднината на нивните деца ...

Денес во 17 часот средба на родителите на средношколците кои протестираат

Либертас - 04.05.2015

Денес во 17 часот на платото пред скопската гимназија Јосип Броз Тито е закажана заедничка родителска средба на родителите од училишта во Скопје и Македонија организирана преку Родителскиот пленум.

Бојкотот на средношколците продолжува

Sky - 04.05.2015

„Средношколски пленум“ соопшти дека бојкотот на наставата и средношколскиот фронт пред Министерството за образование и наука проложуваат и оваа недела, јавува „ Радио Слободна Европа “ . Од пленумот на средношколците наведуваат дека на последната ...

Средношколците продолжуваат со бојкотот – алтернативни предавања во паркот спроти МОН

Либертас - 04.05.2015

Средношколскиот пленум синоќа извести дека бојкотот на настават продолжува и денес. „Во подготовка е агендата за оваа недела. Не се откажуваме и покрај рокот од 25 дена. Нашите барање се јасни, нашиот став е јасен, нашата желба за поквалитетно ...

Родителски пленум: Посетете ги и слушнете што бараат средношколците

Либертас - 04.05.2015

Пријатели, посетете ги средношколците и ставете ваш потпис за поддршка на овие паметни и храбри млади луѓе. И секако немојте да си отидете пред да поразговарате со нив (со кој било од нив) за да ви објаснат што бараат и зошто, повикаа родителите ...

Битолските средношколци ја отпочнуваа третата недела на бојкот

Тера - 04.05.2015

Битолските средношколци влегуваат во трета недела на бојкот на наставата. Остануваат јасни во ставот дека ќе продолжат со бојкотот на наставата, укажувајќи дека на последната средба од преговорите со Министерството не бил постигнат никаков ...

Средношколскиот бојкот продолжува

Канал 77 - 04.05.2015

Бојкотот продолжува. Во подготовка е агендата за оваа недела. „Не се откажуваме и покрај рокот од 25 дена. Нашите барање се јасни, нашиот став е јасен, нашата желба за поквалитетно средно образование е неизмерна.

(ГАЛЕРИЈА) Средношколски фронт, ден 8

Бриф - 04.05.2015

Средношколскиот камп веќе осми ден го „окупира“ паркот пред зградата на Министерството за образование и наука, а средношколците велат дека не си одат додека не бидат исполнети нивните барања.

Денеска во 17 часот прва средба на „Родителски пленум“

Sky - 04.05.2015

Денеска во 17 часот на платото на скопската гимназија „Јосип Броз Тито“, „Родителски пленум“ ќе има прва средба. Како што е наведено во поканата на Фејсбук страницата, родителите замолуваат сите да дојадат без партиски обележја и ставови.

Средношколски пленум: Залихите се потрошени, секој вид на донација е добредојден

Бриф - 04.05.2015

„Почитувани, ве известуваме дека залихите на ‪Средношколски Фронт‬ се потрошени и секој вид на донација е добредојден. Ви благодариме на поддршката“, известија од Средношколскиот пленум на својата Фејсбук страница.

Средношколците продолжуваат со бојкотот – алтернативни предавања во паркот спроти МОН

Бриф - 04.05.2015

Средношколскиот пленум синоќа извести дека бојкотот на наставата продолжува и денес. „Во подготовка е агендата за оваа недела. Не се откажуваме и покрај рокот од 25 дена. Нашите барање се јасни, нашиот став е јасен, нашата желба за поквалитетно ...

МОН: Учениците да се вратат во клупите

Н.Македонија - 04.05.2015

Заедничка родителска средба на родителите од сите училишта во Скопје и Македонија е закажана за денеска, на која ќе се разговара за актуелниот бојкот и за ситуацијата во училиштата Заедничка родителска средба на родителите од сите училишта во Скопје ...