TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЕ БАРА: ДИ-ЏЕЈ БАБУРА

Вест - 16.07.2005

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска БУЧКО ЗА СВЕТО ПИВАРА ВИКА ДЕКА Е ЧИСТ. КЛУЧНОТО ПРАШАЊЕ Е: КАЈ Е ДИ-ЏЕЈ БАБУРА? НА ИГРАНКАТА КАЈ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ НЕМА КОЈ ДА ПУШТА МУЗИКА Во право време дојде Карерас во Охрид. Цела недела главна тема наместо безбедноста беше - дали ќе врне или ако не врне, ...

Ја имаме најдобрата филхармонија во регионот

Време - 16.07.2005

АНА КОНДРАТЕНКО, КОНЦЕРТ-МАЈСТОР НА МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА Наташа Бунтеска Ана Кондратенко, шармантната виолинистка со која диригентот Давид Хименез комуницираше пред почетокот на секоја изведба од концертот на големиот шпански тенор Хозе Карерас, од неодамна е прва виолина на Македонската ...

Македонската елита со стил го проследи Карерас

Утрински - 16.07.2005

Карерас го собра македонскиот џет-сет Претставниците на македонскиот политички врв и гостите од странство беа сместени во ВИП-ложата на Античкиот театар. Доминираат свечените темни костуми со бели кошули кај претставниците на посилниот пол, додека дамите си дозволија поголемо шаренило во летните ...

Рамче и Карерас

Дневник - 16.07.2005

Милан Банов Токму некаде во времето кога Амди Бајрам на платото пред стоковната куќа "Мост" продаваше фармерки, нудејќи ги со веќе легендарното: "оп, карерас оригинал, пери-носи катр сезон"!, во блиската "Менада" присуствував, заедно со уште неколкумина пријатели, на една расправија меѓу двајца ...

Фестивали

Вечер - 16.07.2005

Со шпанската ѕвезда Карерас стартуваше фестивалот Охридско лето. Беше тоа настан кој не остави никого рамнодушен на Петровден и по него, и после долго време и овозможи на културата да избие на водечкото место на македонскиот медиумски простор, потиснувајќи ги црните хроники во втор план.

Карерас е златен момент во фестивалската програма

Време - 15.07.2005

ПО ГОЛЕМОТО ОТВОРАЊЕ Ангелина Димоска Хозе Карерас си замина презадоволен од реализацијата на неговиот концерт и од престојот во Македонија и рече дека ќе му биде задоволство повторно да соработува со нас, вели Зоран Стрезовски, директор на фестивалот „Охридско лето“ по испраќањето на шпанскиот ...

Со "Маноло Бланик" по охридската калдрма

Вест - 15.07.2005

КАКО БЕА ОБЛЕЧЕНИ ГОСТИТЕ НА КОНЦЕРТОТ НА КАРЕРАС ВО ОХРИД Високите потпетици беа единствениот моден додаток кои го правеа настанот гламурозен. Но непрактичен, особено кога дамите се симнуваа по охридската калдрма. Многу скапи потпетици останаа заглавени меѓу плоч Тенките високи потпетици ...

Вива Еспања!

Време - 14.07.2005

ЈАСНА ФРАНГОВСКА Насловот не е егзалтирана реакција на отворањето на „Охридско лето“, туку почест на шпанското учеството во нашето завчерашно себечувствување како дел од позитивноглобализираниот свет. Во мојата интимна сеизмографија на културните настани отворањето на јубилејново 45.

Вечер за уживање и романтични воздишки

Вест - 14.07.2005

СО КАРЕРАС НА ОТВОРАЊЕТО НА "ОХРИДСКО ЛЕТО" Славниот тенор со шпанска крв пее ко гром, иако најави дека полека се простува од сцената, а има 59 години "Охридско лето" ќе го памети својот 45-ти роденден по Карерас. Славниот тенор со својата концертна вечер направи отворањето на овој наш најголем ...

Триумф на виртуозноста и на храброста

Време - 14.07.2005

ХОЗЕ КАРЕРАС ГО ОТВОРИ 45. „ОХРИДСКО ЛЕТО“ Ангелина Димоска Повеќе од 2.000 љубители на добрата музика, тројца претседатели на држави, два премиера и уште неколку стотици љубопитни посматрачи надвор од охридскиот антички театар со долги овации го поздравуваа настапот на шпанскиот тенор Хозе Карерас ...

Незаборавно отворање со ѕвездата Хозе Карерас

Утрински - 14.07.2005

Прексиноќа свеЧено поЧна 45-то издание на "Охридско лето" Браво. Еден и единствен е очигледно зборот со кој може човек да искаже милиони чувства со кои бевме опсипани прексиноќа во охридскиот Антички театар. Браво за светскиот уметник, за оперската ѕвезда Хозе Карерас што тоа ни го приреди нам, во ...

Ѕвезда на охридското небо

Дневник - 14.07.2005

ЛилЈана ГрЏо Дамовска Големата ѕвезда на оперската уметност, славниот тенор Хозе Карерас, завчеравечер на сцената на Антички театар испиша едно цело поглавје во големата културна приказна на Охридско лето. Професионален во настапот, искрен во односот кон публиката, тој успеа вистински да ја пренесе ...

Браво, маестро Карерас!

Дневник - 14.07.2005

ЗАПАЛЕН ФЕСТИВАЛСКИОТ ОГАН ВО ОХРИД Браво, маестро! Вака извикуваше публиката по секоја отпеана арија од големиот тенор Хозе Карерас завчера, на отворањето на фестивалот Охридско лето. Откако ја изведе предвидената програма - 18 популарни арии и фрагменти од опери, неколку испеа заедно со уште една ...

Карерас блесна , организаторот киксна

Вечер - 14.07.2005

Молитвите беа услишани. Без дожд, под ѕвездено небо, пред многубројната публика во и вон Антички театар, прексиноќа оперската легенда Хозе Карерас го отвори 45. издание на "Охридско лето". Заедно со диригентот Давид Хименес, сопранот Тина Горина и Македонската филхармонија приредија настан што ...

Охридско лето го заборави Симон Трпчески

Вечер - 14.07.2005

Дирекцијата на Охридско лето завчера направи неколку киксови во организацијата на отворањето на оваа културна манифестација. Еден голем пропуст беше тоа што директорот на Охридско лето, Зоран Стрезовски, не го покани пијанистот Симон Трпчески на отворањето.

Концертот на Карерас културен настан на годината

А1 - 13.07.2005

Концерт за паметење и културен настан на годината. Гласот на големиот Хозе Карерас, вчера вечер, одекна во охридскиот Антички театар. Со тоа, веројатно, во земјава завршува ерата на комплексот на сиромаштија како оправдување за неспособноста да се организираат гостувања од светски ранг.

Филхармонијата свири одлично

Време - 13.07.2005

КАРЕРАС ЗАДОВОЛЕН ОД ОХРИДСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА Ангелина Димоска Чест ми е и привилегија што сум првпат во Македонија, уште повеќе што не доаѓам само како турист за да уживам во убавините на Охрид туку и да споделам концерт со сите вас, порача од вчерашната прес-конференција славниот тенор Хозе ...

голема Чест ми е да ја презентирам мојата уметност

Утрински - 13.07.2005

Прес - конференција на славниот шпански тенор карерас во Охрид Хозе Карерас: Операта ја гледам како навистина неШто многу сериозно. Таа има многу јасни закони - сцена, сценографија, оркестар, пејач. Секоја изведба на една иста опера е различна, а ние уметниците секоја изведба ја доживуваме како ...

Тенор со сензуален, лирски и енергичен глас

Дневник - 13.07.2005

ВО МАКЕДОНИЈА ГОСТУВА СВЕТСКИОТ ОПЕРСКИ ПЕЈАЧ Извонреден лирски тенор, умешно обоен, чист и богат со сензуална убавина и енергија, така беше опишан гласот на младиот оперски пејач што во 1972 година, во улогата на Пинкертон во "Мадам Батерфлај", првпат настапи во Градската опера во Њујорк.

Моќно со Карерас

Дневник - 13.07.2005

ОТВОРЕН ФЕСТИВАЛОТ ОХРИДСКО ЛЕТО Со сензуалниот глас на Хозе Карерас и познатите мелодии од "Севилскиот бербер", од "Кавалерија рустикана", од "Ромео и Јулија" и од уште десетина популарни опери, синоќа во Охрид беше отворен нашиот најголем фестивал - Охридско лето.

Гласот на Карерас ќе го понесе Охрид

Дневник - 13.07.2005

СВЕТСКИОТ ТЕНОР на ОХРИДСКО ЛЕТО Голема чест и привилегија ми причинува тоа што сум првпат во вашата земја, што не сум дојден само како турист, туку и професионално, како уметник и што концертот е со Тина Горина, со Македонската филхармонија и со Давид Хименез, рече светски познатиот оперски пејач, ...

Сите жанрови во 600 улоги

Дневник - 13.07.2005

Хозе Карерас зазема посебно место во светот на музиката. Неговиот широк концертен репертоар опфаќа повеќе од 600 ролји во најразлични стилови кои се движат од барок до современа музика. Официјално кариерата ја почнал во 1970 година во Гран театаре дел Личе во Барселона, каде што ги играл главните ...

Чест ми е да бидам во Македонија

Вечер - 13.07.2005

"Целта на операта е да ги забавува луѓето. За да се биде врвен оперски пејач не е доволно само да се има добар глас, туку потребна е и голема дисциплина, силна личност со харизма", рече живата оперска легенда Хозе Карерас на вчерашната прес-конференција, пред настапот на свеченото отворање на ...

И балканските лидери на концертот!

Вечер - 13.07.2005

Прошетка со брод до Свети Наум, коктел во црквата "Света Софија", што требаше да се случи по концертот на Карерас - се двете работи кои претседателот Бранко Црвенковски ги организираш е за своите гости, шефовите на државите на Албанија, Црна Гора и Бугарија: Алфред Мојсиу, Филип Вујановиќ и Георги ...

Свеченото отварање на Охридско лето во Античкиот театар

А1 - 12.07.2005

59-годишниот Хозе Карерас, еден од тројцата најславни на светот, денеска на прес-конференцијата, каде новинарите единствено можеа да го видат, се појави опуштен и расположен да одговара на новинарски прашања. Тој откри една ексклузивна вест, а тоа е дека на следното светско фудбалско првенство во ...

Спортската сала во Охрид спремна за Карерас

Вест - 12.07.2005

ДОЖДОТ ГО СМЕНИ ПЛАНОТ ЗА ОТВОРАЊЕТО НА "ОХРИДСКО ЛЕТО" Ако и денес во Охрид врне како и вчера, концертот на Карерас ќе биде во Спортската сала, која е спремна и со сценографија и со озвучување, напоредно од Античкиот театар.

Дирекцијата се моли за ден без дожд

Време - 12.07.2005

ПРЕД СВЕЧЕНОТО ОТВОРАЊЕ НА „ОХРИДСКО ЛЕТО“ Ангелина Димоска Со концертот на Хозе Карерас и Македонската филхармонија, вечерва, во 21 часот, свечено ќе биде отворено јубилејното 45. издание на фестивалот „Охридско лето“. Поради лошото време и обилните врнежи што вчера го зафатија Охрид, ...

Карерас го бендиса Антички

Вест - 12.07.2005

Античкиот театар во Охрид и вчера го дотокмуваа со сите нишани за концертот на Карерас. Ама силните дождови не го заобиколија ни Охрид, па за да не се расипе специјално правената сценографија и седиштата ги покрија со пластична фолија. Да е се спремно, ако не врне вечерва.

Големиот тенор подготвува 12 биса за македонската публика

Утрински - 12.07.2005

ВеЧерва, со концертот на Хозе Карерас, свеЧено ќе поЧне 45. издание на фестивалот "Охридско лето" шпанскиот тенор Ќе настапи заедно со Македонската филхармонија под диригентство на Давид Хименез од шпанија, а како гостин на концертот Ќе се претстави младата Шпанска сопранистка Тина Горина Тина ...

Спектакл ќе има и ако врне

Утрински - 12.07.2005

Специјална временска прогноза пред настапот на светскиот тенор Хозе Карерас во Охрид Хозе Карерас треба да пее во Античкиот театар Ништо нема да биде препуштено на случајот. Дирекцијата на †Охридско летоои е подготвена за алтернатива ако врне дожд во времето кога е предвиден настапот на Хозе ...

Влезница на црно за Карерас 200 евра

Дневник - 12.07.2005

ВЕЧЕРВА ПОЧНУВА охридско лето Арии од "Кавалерија рустикана", "Ромео и Јулија", "Севилскиот берберин", "Фантомот од операта" и од уште дваесетина популарни мелодии ќе одекнат вечерва во 21 часот од големиот тенор Хозе Карерас кој, придружуван од Македонската филхармонија, ќе го отвори нашиот ...

Големиот Карерас го отвора Охридско лето

Дневник - 12.07.2005

ВЕЧЕРВА ПОЧНУВА ГОЛЕМИОТ МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ Арии од "Кавалерија рустикана", "Ромео и Јулија", "Севилскиот берберин", "Фантомот од операта" и од уште дваесетина популарни мелодии ќе одекнат вечерва во 21 часот од големиот тенор Хозе Карерас кој, придружуван од Македонската филхармонија, ќе го ...

Импресиониран од древноста на Охрид

Вечер - 12.07.2005

Карерас, три дена пред настап, воопшто не консумира храна, но на нашето традиционално македонско јадење не можеше да одолее, ни рекоа од ресторанот "Момир". Таму славниот гостин, во придружба на претседателот Бранко Црвенковски, диригентот Давид Гименес, сопранот Тина Горина и управата на ...

Неизвесен настапот на Хозе Карерас

А1 - 11.07.2005

Во Охрид се разведри, филхармоничарите се префрлија од спортската сала повторно во амфитеатарот, но повторно врне. Ова невреме најмногу си игра со нервите на првиот човек на Охридско лето, директорот Зоран Стрезовски. „Да изразам мое задоволство и завоволство на организаторот што меѓу нас имаме ...

Карерас со својот "лир џет" дојде во Охрид

Вест - 11.07.2005

ВЧЕРА СЛАВНИОТ ТЕНОР СЛЕТА НА ОХРИДСКИОТ АЕРОДРОМ Славниот светски тенор Хозе Карерас точно во 15, 5 часот директно од Брајтон, Англија, со авион од типот "лир џет" слета на Охридскиот аеродром. Заедно со него допатува и сопранистката Тина Горина.

Карерас пристигна во Охрид

Време - 11.07.2005

ГРАДОТ БЛЕСНА ЗА ДА ГО ПРЕЧЕКА СЛАВНИОТ ТЕНОР Славниот тенор Хозе Карерас вчера пристигна на охридскиот аеродром заедно со диригентот Давид Хименес и со сопранистката Тина Горина. Од аеродромот во Охрид Карерас замина во хотелот „Метропол“, каде што ќе биде сместен за време на неговиот престој во ...

Карерас го собра политичкиот крем од Балканот

Дневник - 11.07.2005

ОХРИД ВО ТРЕСКАВИЧНИ ПОДГОТОВКИ за големиот концерт Блокирани улици, силно полициско обезбедување и возбудени лица на организаторите на Охридско лето беше сликата што можеше да се види вчера непосредно пред пристигнувањето на големиот оперски пејач Хозе Карерас во Охрид.

СВЕТСКИ ПОЗНАТИОТ ТЕНОР ХОЗЕ КАРЕРАС ПРИСТИГНА ВО ОХРИД

Канал5 - 11.07.2005

Во Охрид попладнево пристигна прочуениот шпански тенор Хозе Карерас. Во Охрид попладнево пристигна прочуениот шпански тенор Хозе Карерас. На Охридскиот аеродром Карерас го пречекаа претставници на фестивалот Охридско лето”, локалната самоуправа, Министерството за надворешни работи и кабинетот ...

Карерас во Охрид

Вечер - 11.07.2005

ОХРИД. - Оперската мега ѕвезда Хозе Карерас, заедно со диригентот Давид Гименес и сопранката Тина Горина, вчера во попладневните часови, со приватен авион, слета на Охридскиот аеродром. Наместо со девојки во народна носија, леб и сол, свечен пречек му приредија претставници од кабинетот на ...