TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неофицијално Караманлис победник на изборите во Грција

А1 - 16.09.2007

Заврши гласањето на 12-тите грчки парламентарни избори. Според првичните резултати, кои најчесто точно го предвидуваат официјалниот резултат од гласањето, во водство е владејачката Неа демократија со 42,5% од гласовите. Речиси 4% помалку, или 38,5% од гласовите освои ПАСОК на Јоргос Папандреу, ...

Во Грција утре ќе се гласа за нов Парламент

А1 - 15.09.2007

Освен пропагандните материјали, присутни буквално на секој чекор во Атина на ден пред изборите, ништо друго не укажува дека во Грција до вчера се водеше беспоштедна битка за секој глас. Караманлис на последниот свој митинг во центарот на Атина, за последен пат се обиде да ги убеди граѓаните дека е ...

Македонија во центарот на изборната кампања на Караманлис

Време - 15.09.2007

СПОРЕД ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ Македонија е во центарот на изборната кампања на Костас Караманлис, тврди грчкиот печат. Медиумите на нашиот јужен сосед главен акцент ставаат на пораката од премиерот и лидер на Нова демократија, Костас Караманлис, упатена до Скопје.

Масовни предизборни митинзи во Грција

Утрински - 15.09.2007

Атина - Во Грција се одржаа масовни предизборни митинзи на владејачката партија Нова демократија и најголемата опозициска партија ПАСОК, пред одржувањето на предвремените парламентарни избори на 16 септември. Грчкиот премиер и лидер на Нова демократија, Костас Караманлис, на митингот пред неколкуте ...

Грција поделена пред изборите

Дневник - 15.09.2007

Жителите на селото Кира, кои го предвидоа резултатот од претходните парламентарни избори во Грција, велат дека за овие гласачите се длабоко поделени, јави Ројтерс. Вангелис Баку, единствен продавач на весници во гратчето, вели дека овој пат подеднакво му се продаваат и конзервативните весници и ...

Грција нема да ризикува нарушување на стабилноста во регионот со вето за Македонија

Канал5 - 15.09.2007

„Неа Демократиа,, брка нов мандат, а Пасок враќање на власт. Со такви очекувања двете најголеми грчки партии стартуваат на утрешните парламентарни избори, за кои се проценува дека резултатски ќе бидат едни од најизедначените. Неа Демократиа,, брка нов мандат, а Пасок враќање на власт.

Две политички династии доминираат во Грција

А1 - 14.09.2007

Некои тоа го нарекуваат наследна демократија. Плаштот на демократијата во Грција пренесуван е од татко на син, од чичко на внук, додека двете ривалски политички династии се менуваа на власт во последниот половина век. На изборите в недела конзервативната Влада на Костас Караманлис ќе го брани ...

Атина нема да се осмели на вето

Време - 14.09.2007

МНР ЗА ИЗЈАВАТА НА КАРАМАНЛИС Македонското министерство за надворешни работи го дели ставот на претседателот на државата Бранко Црвенковски во врска со изјавата на грчкиот премиер Костас Караманлис дека Грција ќе стави вето на приемот на Македонија во НАТО и ЕУ доколку не се најде заедничко решение ...

Караманлис бара чиста победа, Папандреу им ветува надеж на Грците

Утрински - 14.09.2007

Македонија не е изборна тема, но внимателно следи кој и со каков став кон „скопското прашање“ ќе формира нова влада ДИМИТАР ЧУЛЕВ Грција е уморна од мизеријата што ја придружува промената на власта меѓу двете главни партии. Политичката карта треба да се промени на овие избори и двопартискиот систем ...

Нема вето за Македонија за влез во НАТО

Вест - 13.09.2007

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР КАРАМАНЛИС СЕ ПРЕМИСЛИ Грчкиот премиер Костас Караманлис го намали тонот, односно се премисли околу изјавата за вето за интеграциите на Македонија во Европската унија и во НАТО, објави вчера грчкиот весник "Етнос".

Грчко вето ќе ги закопа преговорите во Њујорк

Дневник - 13.09.2007

Ако грчките закани за ставање вето на влезот на Македонија во ЕУ и во НАТО се претворат во реалност, Грција ќе ја прекрши Привремената спогодба. Тоа ќе значи дека нема да важат обврските на Македонија кон спогодбата, вклучувајќи ги и за преговорите за името во Њујорк, рече вчера во Скопје ...

Последни митинзи на ПАСОК и на Нова демократија

Дневник - 13.09.2007

Три дена пред парламентарните избори расте политичката тензија во Грција, главните соперници Костас Караманлис од владејачката Нова Демократија и Јоргос Папандреу од опозициските социјалисти ПАСОК, ги организираат последните митинзи, јави МИА.

Заканите на Караманлис не треба да се игнорираат

Вечер Прес - 13.09.2007

Заканата на грчкиот премиер Костас Караманлис дека Грција ќе стави вето на приемот на Македонија во НАТО и ЕУ, има своја тежина и затоа не треба да се игнорира, туку сериозно да се анализира, порача вчера претседателот Бранко Црвенковски.

Црвенковски: Вето од Грција - крај за преговорите

А1 - 12.09.2007

Ако Грција стави вето на приемот на Македонија во ЕУ и НАТО, ќе ја прекрши времената спогодба и со тоа ќе отвори простор земјава да ги прекине преговорите за името во Обединетите Нации. За разлика од министрите за одбрана и надворешни работи, кои изјавата за вето на Караманлис ја гледаат само како ...

За Црвенковски изјавата на грчкиот премиер има тежина

Канал5 - 12.09.2007

„Не да се игнорира, туку сериозно да се анализира“ - е оценката на претседателот Црвенковски за последната закана за вето за членство на Македонија во НАТО и ЕУ под референцата ФИРОМ што ја испорача Костас Караманлис. За шефот на државата изјавата на грчкиот премиер има тежина, без оглед на тоа што ...

Грција ќе стави вето на влезот на Македонија во ЕУ и НАТО

Време - 11.09.2007

КАРАМАНЛИС СЕ ЗАКАНИ Грција ќе употреби вето против зачленувањето на Македонија во евроатлантските структури, НАТО и ЕУ, се закани викендов од Солун премиерот на Грција Костас Караманлис. Караманлис рече дека Грција ќе стави вето ако Скопје не се согласи со промена на името.

Караманлис ќе игра изборен дерби-натпревар со ПАСОК

Утрински - 11.09.2007

Атина - Една недела пред одлучувачката борба политичките партии во Грција нудат и ветуваат со цел да ги освојат гласовите на избирачите на парламентарните избори што ќе се одржат в недела, пишуваат грчките весници. Печатените медиуми „Врадини“ и „Елефтерос“, блиски до конзервативната партија, ...

Караманлис ќе ги продолжи реформите

Дневник - 11.09.2007

Весниците блиски со конзервативците тврдат дека Нова демократија сигурно ќе победи на изборите и ќе обезбеди апсолутно мнозинство во парламентот Грчкиот премиер Костас Караманлис изјави дека докрај ќе ги спроведе економските реформи ако биде реизбран на предвремените избори, закажани за 16 ...