TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел почна да го применува планот на ЦИА за прекин на огнот во Газа

Вест - 15.06.2001

Газа, 15 јуни - Израел денеска започна да ги повлекува тенковите од позициите во близина на населбата Нецарим, во Појасот Газа и ги укина блокадите на патиштата во областа. Овој чекор на Израел е дел од Договорот за примирје меѓу Израелците и Палестинците, што официјално стапи во сила вчера ...

Примирјето почна со израелско-палестински "двобој" на Западниот брег

Дневник - 15.06.2001

ПО МИРОВНАТА МИСИЈА НА ЦИА Од обновувањето на судирите во септември загинаа 457 Палестинци, 112 Израелци, 13 израелски Арапи и неколку странци Вооружен Палестинец вчера отворил оган врз возило и убил еден Израелец, но бил изрешетан од друг патник во возилото, јави Ројтерс.

Арафат го прифати мировниот планот на САД, Хамас и Џихад одбиваат примирје

Вест - 14.06.2001

Рамалах, 14 јуни - Палестинскиот лидер Јасер Арафат на прексиноќешната средба со директорот на ЦИА, Џорџ Тенет, што се одржа во градот Рамалах на Западниот Брег, го прифати планот на САД за прекин на огнот на Блискиот Исток. Палестинската автономна власт не се согласила со барањето на Израел за ...

Палестинците и Израелците го прифатија мировниот план на ЦИА

Дневник - 14.06.2001

ШАНСА ЗА КРАЈ НА ОСУММЕСЕЧНИТЕ КРВОПРОЛЕВАЊА Планот предвидува Израелците веднаш да ги деблокираат Западниот брег и Газа, а палестинските власти да спроведат акција за собирање на оружјето од милитантните групи Палестинското раководство вчера изутрина го прифати планот на директорот на ...

Израел ги прифати предлозите на ЦИА, Палестина се мисли

Вест - 13.06.2001

ЕРУСАЛИМ, 13 јуни, (Ројтерс) - Американскиот амбасадор во Израел Мартин Индајк вчера изрази надеж дека Израел и Палестинците се движат кон завршување на осумте месеци крвопролевање. "Можно е да стигнавме до пресвртница во насилството.

Планот на ЦИА предвидува апсење на палестинските милитанти

Вест - 11.06.2001

Ерусалим, 11 јуни - Планот на првиот човек на ЦИА Џорџ Тенет за престанок на насилствата на Блискиот Исток предвидува неодложно апсење на палестинските милитанти кои активно учествуваат во нападите против Израел, соопшти вечерва Израелското радио.