TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети: Државниот врв да се дистанцира од Енциклопедијата

А1 - 27.09.2009

Премиерот и претседателот јавно да се дистанцираат од Енциклопедијата, повика лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Слободна Европа.

Научни факти или политика?

Deutsche Welle - 27.09.2009

Првата Македонска енциклопедија предизвика ерупција од незадоволство кај повеќе страни, споменати во одделни нејзини делови.

Ахмети : Не сакам да верувам дека зад енциклопедијата стојат државни и владини институции

Алсат-М - 27.09.2009

Зад целата оваа ситуација со енциклопедијата најверојатно стојат кругови, поединци и сили кои не се реформирале, кои не ја сфатиле реалноста дека Македонија е ...

Груевски: Проблемот со Енциклопедијата да се реши со дијалог

Алсат-М - 27.09.2009

Она што се случи со издавањето на Енциклопедијата очигледно ги навреди Албанците во Македонија, изјави денеска премиерот Она што се случи со издавањето на ...

МАО:Ману поттикнува меѓуетничка омраза

Алсат-М - 27.09.2009

МАО настојува и со полно право бара корекција на спорниот дел од страна на албански експерти како и негово заменување со нови содржини Мрежата на албанските ...

Ахмети:Груевски треба да биде вознемирен колку што сум и јас!

Алсат-М - 27.09.2009

Груевски отворено да се изјасни околу Енциклопедијата и да даде изјава со која ќе го осуди овој чин кој предизвикува војна, му порача од Тирана Али Ахмети на ...

Груевски - проблемот со Енциклопедијата да се реши со дијалог

Телма - 27.09.2009

Она што се случи со издавањето на Енциклопедијата очигледно ги навреди Албанците во Република Македонија, изјави денеска премиерот Никола Груевски при неговата ...

Рамадани:Груевски е промотор на енциклопедијата

Алсат-М - 27.09.2009

Издавањето на скандалозната енциклопедија, го пренасочи вниманието од решавањето на многуте проблеми, како на внатрешен план така и на надворешен, оценуваат ...

Шасивари:Енциклопедијата ја влоши политичката ситуација

Алсат-М - 27.09.2009

Оваа псевдо – енциклопедија предизвикува меѓуетничка омраза, ослабувајќи ги темелите на меѓуетничката доверба Политичкиот аналитичар Јетон Шасивари, пак ...

Веб коментари

Дневник - 27.09.2009

Го повикувам Фуере и другите амбасадори да видат како во Македонија нема слобода за граѓанска иницијатива...

За Енциклопедијата, стоти пат

Дневник - 27.09.2009

Целата атмосфера што се создаде по Енциклопедијата е директен резултат на лошата државна политика што се води изминативе три години, која во својата срж е ...

Ахмети: Зад Енциклопедијата најверојатно стојат кругови поединци и сили кои не ја сфатиле реалноста во Македонија

Нетпрес - 27.09.2009

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервјуто дадено за Радио Слободна Европа , во врска со Енциклопедија вели дека зад целата оваа ситуација со енциклопедијата ...

Бугарите реагираат на Енциклопедијата: Гоце Делчев бил Бугарин

Форум - 27.09.2009

Свети Климент Охридски, цар Самоил, Рајко Жинсифов, Григор Прличев, браќата Миладиновци, Гоце Делчев..

Ахмети: Не сакам да верувам дека зад енциклопедијата стојат државни и владини институции

Форум - 27.09.2009

Лидерот на владејачката ДУИ, во интрвју за Радио Слободна Евроап вели дека иницијативата за издавање Македонска енциклопедија била преземена уште пред десет ...

Груевски: Разговор и меѓусебно разбирање за Енциклопедијата

Форум - 27.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска од Крушево порача проблемот околу Македонската енциклопедија да се решава преку дијалог и меѓусебно разбирање.

Груевски - Енциклопедијата ги навреди Албанците

Inpress - 27.09.2009

Крушево, 27 септември (ИНПРЕС) Енциклопедијата очигледно ги навреди Албанците во Република Македонија, изјави денеска премиерот Никола Груевски при неговата ...

Али Ахмети ја спушта топката за Енциклопедијата

Inpress - 27.09.2009

Скопје,27.септември (ИНПРЕС) Односите помеѓу двете најголеми заедници - македонската и албанската, ја диктираат иднината на Македонија, рече во интервју за ...

Ахмети размислува за условно раскинување на коалицјата?

Алфа - 27.09.2009

Револт на членството на ДУИ по објавувањето на енциклопедијата го натера претседателот Али Ахмети да размисли за позицијата на неговата партија во владата.

Проблемот со Енциклопедијата да се реши со дијалог, разбирање и взаемно почитување

Сител - 27.09.2009

Она што се случи со издавањето на Енциклопедијата очигледно ги навреди Албанците во Република Македонија, изјави денеска премиерот Никола Груевски при неговата ...

Груевски: Разговор и меѓусебно разбирање за Енциклопедијата

Макфакс - 27.09.2009

Проблемот околу Македонската енциклопедија да се решава преку дијалог и меѓусебно разбирање, порача денеска од Крушево македонскиот премиер Никола Груевски.

Ахмети - Ристовски го прекрши примирјето

Inpress - 27.09.2009

Недела, 27. септември (ИНПРЕС) Претседателот на ДУИ во телевизиска емисија на „Клан-Косово“, зборувајќи за енциклопедијата рече дека академик Блаже Ристовски, ...

Али Ахмети, претседател на ДУИ

Р.С.Европа - 27.09.2009

Зад квалификациите во енциклопедијата на МАНУ веројатно стојат кругови, поедници и сили коишто не се реформирале, кои не ја сфатиле реалноста дека оваа држава, ...

Ахмети:Зад ситуацијата со енциклопедијата стојат нереформирани кругови

Алфа - 27.09.2009

Зад целата оваа ситуација со енциклопедијата најверојатно стојат кругови, поединци и сили кои не се реформирале, кои не ја сфатиле реалноста дека Македонија е ...

Ахмети:Зад ситуацијата со енциклопедијата стојат нереформирани кругови

Макфакс - 27.09.2009

Зад целата оваа ситуација со енциклопедијата најверојатно стојат кругови, поединци и сили кои не се реформирале, кои не ја сфатиле реалноста дека Македонија е ...

Не сакам да верувам дека зад енциклопедијата стојат државни и владини институции

Сител - 27.09.2009

Зад целата оваа ситуација со енциклопедијата најверојатно стојат кругови, поединци и сили кои не се реформирале, кои не ја сфатиле реалноста дека Македонија е ...

Писмо од читател

Вечер Прес - 27.09.2009

Почитувани, Ја пишувам поракава до сите редакции на кои во моментов се сетив. Во контекст на настаните од изминатата недела поврзани со Енциклопедијата, би ...

Протест

Вечер Прес - 27.09.2009

Ермира Мехмети излезе, и ни соопшти дека тие нас не победиле. Дека сме поразени. И, патем, не потсети дека сето тоа се случува во земја во која бил, или се ...

Новинарски дискриминации во Енциклопедијата

Вечер Прес - 27.09.2009

Првата Македонска енциклопедија секако не е совршена книга. Ќе има исправки, дотерувања, измени...

Македонската Енциклопедија нема да ја уредуваат политичари, туку академци, научници

Вечер Прес - 27.09.2009

Нема ни збор за повлекување и коригирање на македонската Енциклопедија. Па зарем верувате дека еден ваков научен труд смее и може да се повлече бидејќи тоа го ...

Ахмети: Примирјето од 2001 е нарушено

А1 - 26.09.2009

Примирјето меѓу Македонците и Албанците од 2001 година е нарушено, смета лидерот на ДУИ Али Ахмети.

ДУИ бара смена на Блаже Ристовски

Утрински - 26.09.2009

Блаже Ристовски да биде сменет од позицијата главен редактор, како и смена на целиот редакциски совет, потоа целосно повлекување и преработување на ...

Став - До кога со крпеници и со мајмунлаци?

Време - 26.09.2009

Бранко Героски Пред неколку години, во една колумна, цитирав прекрасна мисла од Калил Џибран (1883-1931) , поет и философ, гениј на своето време и сликар на ...

Македонија - Кавгите ќе го закопаат датумот за преговори

Време - 26.09.2009

Игор Чавески Доколку Македонија во декември не добие датум за преговори со ЕУ тоа ќе биде само поради нарушените односи со соседите, пред се со Грција и со ...

Ќе влијае ли енциклопедијата на извештајот на ЕК?

Алсат-М - 26.09.2009

Вицепремиерот задолжен за европски интеграции, Васко Наумовски вели дека треба да се почека извештајот не Европската комисија кон средина на октомври, за да се ...

Верли:Тезите во енциклопедијата се српски

Алсат-М - 26.09.2009

Со формирањето на српската држава, за жал имаме необјективна историографија, во служба на политиката И покрај изјавите на главниот уредник на Енциклопедијата, ...

Енциклопедиски јазол

Утрински - 26.09.2009

Многу прав во јавноста се крена околу неколкуте определници поврзани со минатото на Албанците и дел од политичките личности-Албанци од поновата македонска ...

Ахмети:Ристовски го прекрши примирјето

Алсат-М - 26.09.2009

ЛЧидерто на ДУИ со сериозни обвинувања за енцикопедијата Претседателот на ДУИ во телевизиска емисија на „Клан – Косово“, зборувајќи за енциклопедијата рече ...

Дебати за енциклопедии подразбираат само научни кругови

Телма - 26.09.2009

Македонската енциклопедија е резултат на научна работа и академска расправа. Сметам дека дебатата за целиот тој проект би требало да се насочи во научните и ...

Нова рамнотежа на силите во Европа

Утрински - 26.09.2009

Чудесна е нашата способност да направиме циркус од се'. Па, така и со Енциклопедијата Македонија.

ЕК молчи за енциклопедијата

Утрински - 26.09.2009

Од нашиот дописник Брисел - Европската комисија го финализира извештајот за Македонија, а дали во него ќе се најде скандалот околу енциклопедијата или не, и ...

Дебатата за Македонската енциклопедија да се насочи во научните и академските кругови

Сител - 26.09.2009

Македонската енциклопедија е резултат на научна работа и академска расправа. Сметам дека дебатата за целиот тој проект би требало да се насочи во научните и ...

Неделен печат – „Енциклопедијата проект упропастен од лицемерието“

Р.С.Европа - 26.09.2009

Неделникот ,,Сега,, својот уводник и го посветува на штотуку издадената Македонска енциклопедија.

Груевски: Кога Македонија ја очекува успех, одредени сили се обидуваат да го спречат

Форум - 26.09.2009

Груевски потврдува дека во последно време доаѓаат позитивни сигнали што се однесува до претстојниот извештај на Европската комисија.

Кога Македонија ја очекува успех, одредени сили се обидуваат да го спречат

Сител - 26.09.2009

Кога Македонија се доближува до некаков успех, независно дали е тоа позитивен извештај или добивање либерализација за визниот режим, се јавуваат сили кои на ...

Македонците-узурпатори на албанскиот простор до Штип и Куманово

Н.Македонија - 26.09.2009

Кои Албанци да бидат вклучени во изработка на Македонската енциклопедија? Можеби тие што велат дека Македонците ни самите не знаат кои се „На Македонската ...

Енциклопедијата во европскиот извештај?

А1 - 25.09.2009

Доколку се влоши ситуацијата околу Енциклопедијата во наредните недели, не е исклучено таа да влезе во претстојниот европски извештај за Македонија.

Посакувана „грешка“?!

Дневник - 25.09.2009

ФАКТИ И ПОЛИТИКА Или, напротив, токму овој енциклопедиски галиматијас уште повеќе ќе го засили уверувањето дека не само што тешко учиме да живееме заедно во ...

ДУИ бара оставка од Блаже Ристовски

Дневник - 25.09.2009

ДУИ бара академик Блаже Ристовски да поднесе оставка од местото главен редактор на Македонската енциклопедија, откако тој најави дека во коригираното издание ...

Петрушевска ја користела Википедија за ОНА

Дневник - 25.09.2009

Наводот во Македонската енциклопедија за обуката на членовите на ОНА од американски и од британски САС-офицери е буквален цитат преземен од Слободната ...

Бугарската амбасада се нафрли врз енциклопедијата

Утрински - 25.09.2009

Скандалозно „соопштение“ до медиумите лиферуваше вчера бугарската амбасада во Скопје во кое дипломатското претставништво на источниот сосед изразува ...

Измените ќе ги прави истата редакција

Утрински - 25.09.2009

Истата редакција што ги работеше определниците ќе ги направи и измените во Македонската енциклопедија.

Груевски се амнестира од енциклопедијата

Утрински - 25.09.2009

Скандалот со Македонската енциклопедија вчера се пренесе во парламентот како главна тема на седницата посветена на пратенички прашања.

МАНУ во мрежата на дневната политика

Утрински - 25.09.2009

Одлуката на МАНУ да коригира делови од Македонската енциклопедија дојде како очекуван расплет на едно напнато сиже во кое политичката клима во земјава се ...

Став - Енциклопедијата треба да претрпи измени

Време - 25.09.2009

Од името на Црковниот одбор при Македонската православна црква „Св. Илија“, Мисисага, Онтарио, Канада, ја искажуваме нашата благодарност и честитки до ...

Став - Фрустрациите на академикот!

Време - 25.09.2009

Д-р Сунај Раими Текстот што го пишувам во моментот, се двоумев да го почнам од две причини: прво, не сакав да го трошам овој прекрасен сончев ден полемизирајќи ...

Македонија - Енциклопедијата го запали парламентот

Време - 25.09.2009

Јасминка Догова Македонската енциклопедија вчера ја вжешти атмосферата во Собранието. Опозицијата и коалицискиот партнер во власта, ДУИ, на седницата за ...

Барањето за албанска Академија во Македонија е погрешно

Deutsche Welle - 25.09.2009

Поглед од неутрален агол врз спорот што се разгоре во Македонија околу наводите во Македонската енциклопедија во издание на МАНУ-доктор Конрад Клевинг, ...

Енциклопедија - фабричка грешка

Утрински - 25.09.2009

Првата македонска енциклопедија неиспечатена, непозната за стручната и за пошироката јавност, што се вели непрочитана, уште пред да се појави, пред да излезе ...

Луѓе со опашка!

Дневник - 25.09.2009

БОЛНИ ВИСТИНИ Грешката е методолошка: авторите не само што не користат албански извори туку ни извори надвор од Балканот, па некритички ги пренесуваат само ...

Обединетата македонска дијаспора сo реакција до Косово

Кирилица - 25.09.2009

Ние сметаме дека е трагично што висок владин претставник на соседна, наводно пријателска земја, се вклучува во негирањето на постоењето на еден народ ...

Петрушевска- во Википедија пишува дека ОНА е обучувана од Американци и Англичани

Алфа - 25.09.2009

Информацијата дека американски и англиски САС офицери ги обучувале членовите на ОНА – професорката од правниот факултет Татјана Петрушевска, авторка на ...

Професионалните здруженија не биле консултирани за енцикопедијата на МАНУ

Алфа - 25.09.2009

Ниту едно професионално здружение не било консултирано при изборот на личности кои ќе се најдоа во првата македонска енцикопедија.

ДУИ бара оставка од Ристовски

Алфа - 25.09.2009

Повлекување на Енциклопедијата и оставка на Блаже Ристовски на местото главен редактор, бара ДУИ. Коалицискиот партнер му испорача сметка на Никола Груевски.

Пискотници од Лондон до Атина предизвика Македонската енциклопедија

Нетпрес - 25.09.2009

Грчките весници “Катимерини“ и “Македонија“ во своите денешни изданија објавуваат кртички текстови за Македонската енциклопедија, во кои ги пренесуваат и ...

Албанците во другите енциклопедии

Н.Македонија - 25.09.2009

Името на Албанците и периодот кога тие дошле во Македонија различно се толкуваат во другите енциклопедии објавени кај нас во поново време, но и во поранешна ...

И пратениците распалија по енциклопедијата

Н.Македонија - 25.09.2009

За СДСМ најголема штета со изданието на МАНУ е направена на стратегиското партнерство на Македонија со САД и со Велика Британија, а албанските пратеници ...

„Енциклопедијата ја напишале нестручни автори“

А1 - 24.09.2009

Скандалот со Македонската енциклопедија се случи бидејќи еден нејзин дел го напишале нестручни автори.

Кој ќе ја понесе одговорноста за Енциклопедијата?

А1 - 24.09.2009

Како што потона „Илинден“, така потона и златната книга која наместо да отвори нови перспективи, се обиде да не врати во 2001 година, да ги влоши меѓуетничките ...

Скандалозните грешки само ќе се шминкаат

А1 - 24.09.2009

Спорните одредници во енциклопедијата нема да бидат повлечени, туку ќе бидат само допрецизирани со по уште неколку зборови, изјави за А1 главниот редактор, ...

Бугарија и Албанија против Енциклопедијата

А1 - 24.09.2009

Албанскиот премиер побара од македонските власти да влијаат врз решавање на проблемот околу содржината на Македонската енциклопедија во однос на делот за ...

Четврток, 24 септември

BBC - 24.09.2009

На насловните страници е одлуката на МАНУ да ја корегира енциклопедијата што предизвика реакции кај етничките Албанци во Македонија.

Енциклопедијата „влезе“ и во парламентот!

Deutsche Welle - 24.09.2009

Седницата на македонскиот парламент (24.09.2009) , посветена на пратенички прашања, беше во знакот на дебата за спорната Македонска енциклопедија.

Што рече премиерот на промоцијата на енциклопедијата

Утрински - 24.09.2009

Премиерот Никола Груевски и вчера реши да го премолчи скандалот со Македонската енциклопедија, чија содржина речиси цела седмица ја бранува јавноста, ...

Некомпетентни лица се автори на енциклопедиските единици за Албанците

Алсат-М - 24.09.2009

Автори на деловите за Албанците и албанско-македонските односи се социолог и професор од Природно-математичкиот факултет.

Научен фронт против ненаучните делови на енциклопедијата

Телма - 24.09.2009

Панта Џамбазоски Македонска енциклопедија треба да претрпи сериозни корекции и одново да се напишат поглавјата кои се однесуваат на Албанците во Македонија, ...

Ристовски: Со збор два ќе се допрецизираат спорните одредници

Алсат-М - 24.09.2009

Главниот редактор на Енциклопедијата, академик Блаже Ристовски за А1 телевизија изјави дека спорните одредници во енциклопедијата нема да бидат повлечени, туку ...

Енциклопедијата во центарот на пратеничките прашања

Алсат-М - 24.09.2009

Премиерот Никола Груевски не се произнесе за тоа дали се дистанцира или не од македонската енциклопедија.

Став - Каков е компромисот научен или ненаучен?

Време - 24.09.2009

Страшо Ангеловски Деновиве излезе од печат Македонската енциклопедија. Конечно, објавувајќи ја Енциклопедијата, МАНУ излезе со нешто сериозно, нешто што ...

Македонија - Енциклопедијата оди на ремонт

Време - 24.09.2009

Тони Ангеловски Анета Ристеска Македонската енциклопедија ќе се коригира, но нема да се повлече, најави вчера претседателот на Македонската академија на ...

(„Пиши-бриши во МАНУ“)

Дневник - 24.09.2009

Ова ми личи како спорот за името, те ќе се викаме вака, па не, ќе се викаме така. Историја и енциклопедија не се пишуваат како сакаме, туку каква што е ...

Спасување глава и менување историја

Дневник - 24.09.2009

Уште еднаш, по 8 години се виде кому му се јаде зборот во Македонија и дека социјалистичката флоскула за братство-единство е од политичка природа.

Груевски и' ја префрли одговорноста на МАНУ

Дневник - 24.09.2009

Премиерот Никола Груевски вчера не одговори дали се дистанцира или се согласува со спорниот дел од Енциклопедијата на МАНУ иако пратеничката Флора Кадриу од ...

Ристовски не попушта за ОНА

Дневник - 24.09.2009

МАНУ најавува само мало допрецизирање на некои работи во одредницата за ОНА и за учеството на американските и на британските офицери во нејзината обука, додека ...

МАНУ попушти, ќе ја коригира енциклопедијата

Утрински - 24.09.2009

Членовите на главната редакција на Македонската енциклопедија, во проширен состав, вчера во МАНУ одржаа состанок на кој одлучија да коригираат некои ...

Груевски молчи, ДУИ најавува бунт во Владата

Утрински - 24.09.2009

И по една недела жестоки реакции и критики, премиерот Никола Груевски упорно одбегнува да се произнесе за тоа каков е ставот на Владата во однос на ...

И за софија не е прифатлива Енциклопедијата

Телма - 24.09.2009

Бугарската Амбасада во Република Македонија денеска со реакција за Македонската енциклопедија, што ја изготви МАНУ.

Собрание - македонска енциклопедија предизвика вжештени дискусии

Телма - 24.09.2009

Седумдесет и третата седница на Собранието посветена на пратенички прашања ја почна пратеникот на СДСМ Владо Бучковски, кој побара одговорност за објавувањето ...

Во Парламентот кавга за Енцикопедијата

Канал5 - 24.09.2009

Македонската Енциклопедија издадена неодамна денеска е главна тема на пратеничките прашања во Парламентот.

Албанската академија на наука нуди помош за пишувањето на македонската Енциклопедија

Канал5 - 24.09.2009

Неколкумина универзитетски професори, историчари и албански академици обвинија дека македонската Енциклопедија е политички инструмент создадена од ...

Во центарот на Кичево протести против енциклопедијата на МАНУ

Алсат-М - 24.09.2009

На протестот е побарано и повлекување на академиците - Албанци кои се членови на МАНУ Во Кичево денеска се одржаа протести поради објавените податоци во ...

Бугарската амбасада реагира на Енциклопедијата

Канал5 - 24.09.2009

Бугарската амбасада во Македонија денеска реагираше Македонската енциклопедија. Во соопштението се наведува дека во делото е користен јазик и терминологија од ...

Енциклопедијата спорна и за Бугарија

Алсат-М - 24.09.2009

За Енциклопедијата денеска имаше реакција и од бугарската амбасада. Со квалификации дека станува збор за „таканаречена Македонска енциклопедија“, амбасадата по ...

Иванов-Бериша: Да се надминат недоразбирањата околу енциклопедијата

Алсат-М - 24.09.2009

Недоразбирањата што настанаа по објавувањето на енциклопедијата на МАНУ ќе бидат амортизирани и надминати, оценија македонскиот претседател Ѓорге Иванов и ...

Бериша бара владата на груевски да интервенира кај МАНУ

Телма - 24.09.2009

Албанскиот премиер побара од македонските власти да влијаат врз решавање на проблемот околу содржината на Македонската енциклопедија во однос на делот за ...

Стивнува балканската енциколопедиска бура

Inpress - 24.09.2009

Скопје, 24. септември (ИНПРЕС) После соопштението на главната редакција на „Македонската енциколпедија“ и изјавите на првиот човек на МАНУ Гоерги Старделов, ...

Неделен печат – Енциклопедијата ќе се корегира

Р.С.Европа - 24.09.2009

Главна тема на електронските и печатените медиуми и натаму се случувањата околу Македонската енциклопедија на МАНУ.

Бериша бара македонските власти да влијаат врз МАНУ

Макфакс - 24.09.2009

Албанскиот премиер побара од македонските власти да влијаат врз решавање на проблемот околу содржината на Македонската енциклопедија во однос на делот за ...

Против „Македонската енциклопедија“ и Бугарија

Макфакс - 24.09.2009

Бугарија преку амбасадата во Скопје денеска реагираше на содржините во „Македонската енциклопедија“, нагласувајќи дека тие не се плод на стручни анализи и ...

Нова анкета на Кирилица

Кирилица - 24.09.2009

Бидејќи под притисок на јавноста и медиумите МАНУ реши да изврши корекции и да го ревидира делот во македонската енциклопедија, Кирилица стартува со нова ...

Академик Ристовски – „Повлекување? што ви паѓа на памет?!“

Алфа - 24.09.2009

Академик Блаже Ристовски не сака да превземе одговорност за скандалот со Македонската енциклопедија.

Бугарија и Албанија реагираа за енциклопедијата

Алфа - 24.09.2009

По САД и Британија, реакции за енциклопедијата на МАНУ и од Албанија и Бугарија. На синоќешната средба со македонскиот преетседател Иванов, албанскиот премиер ...

Во Тирана со олеснување примено соопштението на МАНУ

Inpress - 24.09.2009

Тирана, 24. септември (ИНПРЕС) Во Тирана со олеснување се примени информациите дека Академијата на науките и уметностите во Македонија ќе ги смени одредниците, ...

Повлекување, а не корекција на енциклопедијата

Алфа - 24.09.2009

Се бара повлекување на целата енциклопедија,а не само нејзина корекција. Зад оваа идејата денеска застана и еден од советниците на Груевски, професорот Владо ...

Енциклопедијата е дилетантски направена, тврди опозицијата

Алфа - 24.09.2009

Без пардон, опозицијата денеска распали по Владата за скандалот со енциклопедијата на МАНУ. Дилетантски направена од нестручни автори и полна со искривени ...

Иванов и Бериша – недоразбирањата со енциклопедијата ќе се надминат

Кирилица - 24.09.2009

Заедничка оценка е дека продолжува добрата соработка меѓу двете земји Недоразбирањата што настанаа по објавувањето на енциклопедијата на МАНУ ќе бидат ...

Интелектуалците бараат релевантни извори за Енциклопедијата

Форум - 24.09.2009

Пред да пристапи кон ревидирање на спорниот дел од Енциклопедијата, МАНУ мора да изврши корекции во првото издание, бидејќи тиражот не се сведува само на ...

И бугарите навредени од екциклопедијата на МАНУ

Сител - 24.09.2009

Бугарската Амбасада во Република Македонија денеска со реакција за Македонската енциклопедија, што ја изготви МАНУ.

Политика околу енциклопедијата на МАНУ

Р.С.Европа - 24.09.2009

Според лидерот на ДУИ Али Ахмети потребно е отстранување на сомнежот дека зад енциклопедијата на МАНУ стојат државни и владини институции.

Енциклопедијата да го прикаже мултиетничкиот карактер на Р.М.

Кирилица - 24.09.2009

Секој еден документ кој се публикува треба да го отсликува тој мултиетнички карактер и тој историски диверзитет на земјата, со посебна чуствителност кон истиот ...

Бериша бара македонските власти да влијаат врз МАНУ

Форум - 24.09.2009

Албанскиот премиер побара од македонските власти да влијаат врз решавање на проблемот околу содржината на Македонската енциклопедија во однос на делот за ...

Одредниците од Македонската енциклопедија да се искорегираат и одново да се напишат

Нетпрес - 24.09.2009

Целокупниот тираж од првото издание на Македонската енциклопедија да биде искорегиран, и одново да бидат напишани одредниците кои се насочени кон нашите ...

Реакција на Бугарија во однос на енциклопедијата

Кирилица - 24.09.2009

Во делото е користен јазик и терминологија од времето на „студената војна“, што не придонесува за развој на добрососедските односи Бугарската Амбасада во ...

Бериша бара македонските власти да влијаат врз МАНУ

МРТ - 24.09.2009

Албанскиот премиер побара од македонските власти да влијаат врз решавање на проблемот околу содржината на Македонската енциклопедија во однос на делот за ...

Интелектуалците бараат релевантни извори за енциклопедијата

Макфакс - 24.09.2009

Пред да пристапи кон ревидирање на спорниот дел од енциклопедијата МАНУ мора да изврши корекции во првото издание бидејќи тиражот не се сведува само на ...

И Бугарија против содржините на „Македонската енциклопедија“

Форум - 24.09.2009

Бугарија преку својата амбасада во Скопје реагира на текстовите поместени во „Македонската енциклопедија“ и смета дека тие не се плод на научни анализи ...

Интелектуалците бараат релевантни извори за енциклопедијата

Алфа - 24.09.2009

Пред да пристапи кон ревидирање на спорниот дел од енциклопедијата МАНУ мора да изврши корекции во првото издание бидејќи тиражот не се сведува само на ...

Енциклопедијата влезе во собраниската сала

Inpress - 24.09.2009

Скопје, 24. септември (ИНПРЕС) Како што можеше и да се очекува, Енциклопедијата на МАНУ, беше топ тема на денешната седница на Собранието, последна во месецот, ...

Пратенички прашања во Собранието

Кирилица - 24.09.2009

Најголема штета, според Бучковски, е направена во стратешкото партнерство на Македонија со Велика Британија и со САД Седумдесет и третата седница на Собранието ...

Иванов и Бериша за енциклопедијата

Р.С.Европа - 24.09.2009

Претседателот Ѓорге Иванов го искористи престојот во Њујорк да се состане и со албанскиот премиер Сали Бериша.

МАНУ ќе ги поправа фактите за Албанците

Н.Македонија - 24.09.2009

Ќе се коригираат одредниците што ги навредија Албанците и ќе се прави второ, изменето и дополнето, издание.

Експерти за пропаганда ја тероризираат Македонија

Н.Македонија - 24.09.2009

Енциклопедијата, каква и да е по квалитет, а таа сигурно не е ни близу до професионалните критериуми на Британика или Ларус (иако и тие вријат од грешки и ...

Нема да се повлече, ама ќе се поправи

Н.Македонија - 24.09.2009

Редакцискиот тим на Енциклопедијата соопшти дека откако ги разгледал реакциите на партии, здруженија и поединци, заклучил да се направат извесни поправки во ...

Македонската енциклопедија не може да се купи никаде

Н.Македонија - 24.09.2009

Колку чини и каде може да се купи Македонската енциклопедија? Ова е прашањето што деновиве е поставено во најголем дел од онлајн-коментарите на текстовите ...

Недоразбирањата околу енциклопедијата ќе се надминат

Идивиди - 24.09.2009

Њујорк, 23 септември (МИА) - Недоразбирањата што настанаа по објавувањето на енциклопедијата на МАНУ ќе бидат амортизирани и надминати, оценија македонскиот ...

Брисел: Да се реши проблемот со Енциклопедијата

А1 - 23.09.2009

Европската комисија бара од македонското општество да си го реши проблемот со Енциклопедијата на МАНУ, во духот на взаемното разбирање помеѓу етничките ...

МАНУ ќе ја коригира Eнциклопедијата

BBC - 23.09.2009

Македонската Академија на науките и уметностите реши да ги измени спорните одредници во неодамна објавената „Македонска енциклопедија".

Се бара свикување на Собранието на МАНУ

А1 - 23.09.2009

Академиците Албанци Луан Старова, Алајдин Абази и надворешниот член на МАНУ, академик Али Алиу бараат свикување на Собранието на МАНУ.

Енциклопедијата ќе претрпи измени

А1 - 23.09.2009

Заврши седницата во Македонската академија на науките и уметностите, на која се расправаше за промена на спорните делови во енциклопедијата која ја ...

Британија бара промена во енциклопедијата

А1 - 23.09.2009

Британската амбасада во Македонија денес испрати писмо до МАНУ во кое бараат промена на делот каде се спомнува Британија како земја чии специјалци заедно со ...

МАНУ ќе ја коригира Енциклопедијата

Канал5 - 23.09.2009

Членовите на главната редакција на „Македонската енциколпедија“ денеска во проширен состав на состанок во МАНУ одлучија да коригираат некои одредници во ...

Британската амбасада бара корекции во енциклопедијата на МАНУ

Алсат-М - 23.09.2009

Амбасадата на Велика Британија во Скопје денеска испрати писмо до Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) со барање да ги корегира наводите дека ...

МАНУ ќе ја корегира македонска енциклопедија

Телма - 23.09.2009

Редакцискиот тим на Македонска енциклопедија денеска во седиштето на Македонската академија на науките и уметностите донесе одлука да се извршат извесни ...

Македонска алијанса бара повлекување на Енциклопедијата

Канал5 - 23.09.2009

Македонска алијанса од Мелбурн, Австралија изразува разочараност од неодамнешното објавување на првата македонска енциклопедија во која е изоставена историјата ...

МАНУ ќе направи исправки во „Македонската енциклопедија“

Алсат-М - 23.09.2009

Членовите на главната редакција на „Македонската енциколпедија“ денеска во проширен состав на состанок во МАНУ одлучија да коригираат некои одредници во ...

Британската амбасада бара корекции во "македонска енциклопедија"

Телма - 23.09.2009

Амбасадата на Велика Британија во Скопје денеска испрати писмо до Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) со барање да ги корегира наводите дека ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага научна полемика за енциклопедијата

Алсат-М - 23.09.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ жали за негативните реакции на дел од јавноста за дел од содржината на енциклопедијата на МАНУ и предлага научна полемика за решавање ...

Ќе следат корекции во Eнциклопедијата на Македонија?

Deutsche Welle - 23.09.2009

Претседателот на МАНУ Георги Старделов смета дека се потребни корекции во Енциклопедијата по незадоволството кај етничките Албанци и нивните научници.

Адеми: МАНУ да им се извини на Албанците

Алсат-М - 23.09.2009

Вицепремиерот Абдулаќим Адеми вели дека МАНУ треба да им се извини на Албанците за навредите кон нив и нивната историја.

Британската амбасада бара корекција, Фуере да се смират страстите

Канал5 - 23.09.2009

Политичките партии да не дозволат заострување на меѓуетничките односи. Повикот е од евроамбасадорот Фуере откако објавената енциклопедија силно ги заостри ...

Премиерот и енциклопедијата

Утрински - 23.09.2009

Бурата што се крена изминатите неколку дена околу Македонската енциклопедија во издание на МАНУ покажа дека ќе биде потребно политичко менаџирање за да се ...

Академиците не ја виделе енциклопедијата

Утрински - 23.09.2009

Откако определницата за Албанците во Македонија во Македонската енциклопедија, а и квалификациите на Али Ахмети и ОНА предизвикаа вистински вулкан во јавноста, ...

Квасец

Дневник - 23.09.2009

Работата врз енциклопедијата била само продолжување на политичката доктрина на оваа власт. Нема ништо случајно во делови од енциклопедијата.

Академски авантуризам

Дневник - 23.09.2009

Од контрадикторната грчка историја, преку идеите за Голема Србија и Голема Албанија, па се' до „Шиптарите“ од Македонската енциклопедија, балканските академии ...

Мануелни корекции

Дневник - 23.09.2009

Прилепчани си имаат една мачо-поговорка, која сосема се вклопува во пишман-политиката што со години владее на овие простори: „Не си маж ако не го смениш ...

Се бара повлекување

Дневник - 23.09.2009

Наспроти најавата за корекции, албанските академици Алајдин Абази и Али Алиу, побараа Енциклопедијата целосно да се повлече бидејќи со ревидирање на спорните ...

ДУИ бара политички договор за мир во куќа

Дневник - 23.09.2009

Груевски и вчера одби да коментира, а ВМРО-ДПМНЕ жали за негативните ефекти што ги предизвикала врз дел од јавноста содржината на некои одредници од ...

Енциклопедијата оди на поправен

Дневник - 23.09.2009

Прво ќе се коригираат деловите што се навредливи за албанската заедница, а во второто издание сите забележани пропусти, најави Георги Старделов, претседател на ...

Големо искушение за ДУИ

Утрински - 23.09.2009

Се вжештува атмосферата во политичката арена по објавувањето на Македонската енциклопедија, која предизвика револт кај Албанците во Македонија, поради спорните ...

Европската унија ќе ја прочита МАНУ

Време - 23.09.2009

Тони Ангеловски Анета Ристеска Европската унија бара дополнителни информации за содржината на првата македонска енциклопедија и не е исклучено да реагира во ...

Британската амбасада бара МАНУ да го корегира делот дека САС обучувале припадници на ОНА

Сител - 23.09.2009

Амбасадата на Велика Британија во Скопје денеска испрати писмо до Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) со барање да ги корегира наводите дека ...

Анкета - Кирилица

Кирилица - 23.09.2009

Дали сметате дека има пропусти во енциклопедијата на МАНУ? Оваа енциклопедија, според претседателот на Академијата на науките и уметностите на Македонија, ...

Британската амбасада бара од МАНУ да го корегира делот дека САС обучувале припадници на ОНА

Кајгана - 23.09.2009

Амбасадата на Велика Британија во Скопје денеска испрати писмо до Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) со барање да ги корегира наводите дека ...

ВМРО ДПМНЕ изрази жалење за негативните ефекти од Македонската енциклопедија

Нетпрес - 23.09.2009

ВМРО ДПМНЕ изрази жалење за негативните ефекти што ги предизвикаа врз дел од јавност содржината на некои одредници од енциклопедијата, која ја изработи МАНУ.

МАНУ ќе направи исправки во „Македонската енциклопедија“

Кирилица - 23.09.2009

Беше заклучено да се информира јавноста дека ќе бидат направени извесни поправки во некои одредници и ќе продолжи работата врз второ, изменето и дополнето ...

Енциклопедијата ќе се корегира

Р.С.Европа - 23.09.2009

Членовите на главната редакција на „Македонската енциколпедија“ денеска во МАНУ одлучија да коригираат некои одредници во публикацијата и да продолжат да ...

Во Тирана голем публицитет за ставовите на СДСМ

Inpress - 23.09.2009

Тирана, 23. септември (ИНПРЕС) Македонската Енциклопедија и натаму е топ тема во албанските медиуми.

Македонска Алијанса бара повлекување на Македонската енциклопедија

Нетпрес - 23.09.2009

Македонската дијаспора од Австралија бара повлекување на Македонската енциклопедија бидејќи нејзините автори изоставиле да напишат и за историјата на Античка ...

ВМРО ДПМНЕ конечно со став за Енциклопедијата

Inpress - 23.09.2009

Скопје, 23. септември (ИНПРЕС) ВМРО ДПМНЕ како најголема политичка партија во Република Македонија сака да се произнесе за случајот со енциклопедијата на МАНУ, ...

МАНУ ќе прави корекции во енциклопедијата

Макфакс - 23.09.2009

Предвидени се корекција на некои одредници во „Македонската енциколпедија“, како и работа на второ, изменето и дополнето издание соопшти Лексикографскиот ...

МАНУ ќе направи исправки во „македонската енциклопедија“

Сител - 23.09.2009

МАНУ ќе ги ревидира трите одредници од енциклопедијата кои предизвикаа бурни реакции кај албанските политички партии, но тоа нема да значи повлекување на ...

Македонска Алијанса бара повлекување на Македонската енциклопедија

Сител - 23.09.2009

Македонската дијаспора од Австралија бара повлекување на Македонската енциклопедија бидејќи нејзините автори изоставиле да напишат и за историјата на Античка ...

Ристовски – науката отстапува пред политиката

Алфа - 23.09.2009

МАНУ ќе ја поправи енциклопедијата – академик Блаже Ристовски и неговиот редакторски тим ги прифатија забелешките на албанската заедница кои беа незадоволни од ...

Британците не се сложуваат со МАНУ

Кирилица - 23.09.2009

Според британскиот амбасадор немало никаква обука на АНА од страна на специјалните сили на Велика Британија Амбасадата на Велика Британија во Скопје денеска ...

Приштина со остра осуда за Македонската енциклопедија

Нетпрес - 23.09.2009

Официјална Приштина и научни работници од Косово остро осудиле одредени делови од Македонската енциклопедија, кои пишуваат за Албанците во Македонија, но и за ...

Бура во владината коалиција

Алфа - 23.09.2009

Енциклопедија на МАНУ сериозно урива темелите на владината коалиција. ДУИ е на нозе и бара образложение како е можно таква скандалозна формулација со која се ...

Недоразбирањата околу енциклопедијата ќе се надминат

Сител - 23.09.2009

Недоразбирањата што настанаа по објавувањето на енциклопедијата на МАНУ ќе бидат амортизирани и надминати, оценија македонскиот претседател Ѓорге Иванов и ...

Енциклопедијата треба да го отсликува мултиетничкиот карактер на земјата

Сител - 23.09.2009

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска изјави дека енциколопедијата треба да го отсликува мултиетничкиот карактер во Македонија и оти сите отворени прашања ...

Британската амбасада бара исправки во Енциклопедијата

Р.С.Европа - 23.09.2009

Амбасадата на Велика Британија во Скопје денеска испрати писмо со барање, Македонската академија на науките и уметностите да ги корегира наводите дека ...

Македонската енциклопедија сеуште го бранува Балканот, Европа и пошироко

Inpress - 23.09.2009

Скопје, 23. септември (ИНПРЕС) Македонската енциклопедија не престанува да ја бранува научната и политичката јавност на Балканот и пошироко.

Британската амбасада бара МАНУ да го корегира делот дека САС обучувале припадници на ОНА

Алфа - 23.09.2009

Амбасадата на Велика Британија во Скопје денеска испрати писмо до Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) со барање да ги корегира наводите дека ...

Се бара нова енциклопедија во која Ахмети е борец за слобода, а Македонците дојденци на албанска земја и 105 реда за ...

Вечер Прес - 23.09.2009

МАНУ ќе ги ревидира трите одредници од енциклопедијата кои предизвикаа бурни реакции кај албанските политички партии, но тоа нема да значи повлекување на ...

Психоисторија

Вечер Прес - 23.09.2009

Пишува: Јанко ИЛКОВСКИ Златна есен, плодовите се берат, теглите се полнат, џебовите се попразни но на некој чудесен начин народов помалку се занимава со ...

Од научно издание не може да се бара политичка коректност

Н.Македонија - 23.09.2009

Треба ли од едно научно издание од највисок ранг, какво што е впрочем, енциклопедијата, да се бара, освен научна, и политичка коректност? Треба ли од едно ...

Се копаат факти за потеклото на Албанците

Н.Македонија - 23.09.2009

Академиците -Албанци вчера побарале вонредно заседание на собранието на МАНУ и привремена забрана за употреба на Енциклопедијата Историчарите-Албанци нудат ...

МАНУ ќе направи исправки во „Македонската енциклопедија“

Идивиди - 23.09.2009

Скопје, 23 септември (МИА) - Членовите на главната редакција на „Македонската енциклопедија“ денеска во проширен состав на состанок во МАНУ одлучија да ...

„Македонците се доселеници на Балканот - не Албанците“

А1 - 22.09.2009

Историчарот Шукри Рахими му се спротивставува на неговиот колега, Ѓорѓи Малковски кој е автор на делот од енциклопедијата што ги испровоцира реакциите на ...

„Мултиетничкиот карактер е за гордост“

BBC - 22.09.2009

Дипломатски извори од Европската Унија за БиБиСи велат дека Македонија има мултиетнички карактер и историја со кои треба да се гордее и оти ова е една од ...

ЕУ ќе ја преиспитува Енциклопедијата

А1 - 22.09.2009

Европската унија бара дополнителни информации за содржината на Енциклопедијата на МАНУ и не е исклучено Европа да реагира во наредните денови, непосредно пред ...

МАНУ - факт(ура)

Дневник - 22.09.2009

Ако самите не сакаме енциклопедиска одредница во која ќе бидеме претставени и како „Славомакедонци (македонски Словени), Чокалии, Фиромци или (македонски) ...

Груевски молчи на прозивките за енциклопедијата

Дневник - 22.09.2009

Ахмети тактизира дали поради енциклопедијата ќе излезе од владината коалиција, а СДСМ смета дека Груевски и Владата како финансиери на изданието на МАНУ не ...

Албанците бараат повлекување на енциклопедијата, МАНУ не ја дава

Утрински - 22.09.2009

Не стивнува лавината жестоки реакции предизвикана од Македонската енциклопедија што ги испровоцира тематскиот дел во кој е опфатен историјатот на населувањето ...

Академијата на лизгава историја

Време - 22.09.2009

Наташа Бунтеска МАНУ шокираше со „Македонска енциклопедија“. Она што требаше да биде квинтесенција на нашето историско постоење, се претвори во книга на раздор.

Енциклопедијата ги обедини Албанците

Време - 22.09.2009

Тони Ангеловски Анета Ристеска ДУИ нема да ја напушти владината коалиција поради содржините на „Македонска енциклопедија“, но албанскиот политички блок ќе ја ...

Барања за повлекување на Македонската енциклопедија

Deutsche Welle - 22.09.2009

Партиите на македонските Албанци, невладини здруженија и интелектуалци протестираа пред МАНУ, барајќи повлекување на новоиздадениот проект, кој, како што ...

Политиката се заплеткува во "македонска енциклопедија"

Телма - 22.09.2009

Рафиз Алити од ДУИ денеска не успеа да ги убеди своите колеги пратеници - членови на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците дневниот ред на ...

Брисел ќе коментира, откако прво ќе ја разгледа Енциклопедијата

Канал5 - 22.09.2009

Неофицијално, Брисел е запознат со содржината на енциклопедијата на МАНУ, но ставот е дека тоа е прашање кое треба да им се препушти на институциите во земјата ...

Ахмети: Енциклопедијата е политички памфлет кој произведува конфликти

Алсат-М - 22.09.2009

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во првата изјава за неодамна објавената енциклопедија на МАНУ изјави денеска дека се работи за политички пафлет.

Премиерот Груевски да се дистанцира од наводите на најновата македонска енциклопедија

Канал5 - 22.09.2009

Премиерот Груевски да се дистанцира од наводите на најновата македонска енциклопедија бара опозициската Нова Демократија.

Прашина врз енциклопедијата

Утрински - 22.09.2009

Во миговите кога премиерот Никола Груевски и првиот градоначалник Коце Трајановски смешкајќи се пред ТВ-камерите јадеа рамазанска баклава, симболизирајќи ...

Брисел порачува сами да расчистиме за енциклопедијата

Утрински - 22.09.2009

БРИСЕЛ - Европската комисија не сакаше вчера да ја зголемува температурата во земјата, коментирајќи ја новата исполитизирана енциклопедија за Македонија, со ...

Красниќи:Македонците имат проблем со сопствениот идентитет

Алсат-М - 22.09.2009

Претседателот на Собранието на Косово, Јакуп Красниќи, остро реагираше денеска за Македонската енциклопедија.

Академик Ѓурчинов: Добро е да се коригираат спорните места во енциклопедијата

Алсат-М - 22.09.2009

Првите реакции по издавањето на македонската енциклопедија од страна на политичките субјекти и албанското цивилно општество во земјава, по се изгледа ги ...

Собранието не е место за расправа за МАНУ

Алсат-М - 22.09.2009

Членовите на комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците го одбија барањето на пратеникот на ДУИ, Рафиз Алити, да донесат одлука со која би се ...

(„Книга со повез од револт“)

Дневник - 22.09.2009

Типичен пример дека државава одамна станала зависна од политиката како поставувач на стандардите за каква било вистина, а за жал и за науката.

Пратениците одбиваат вовлекување во дискусија за „Македонската енциклопедија“ на МАНУ

Сител - 22.09.2009

Рафиз Алити од ДУИ денеска не успеа да ги убеди своите колеги пратеници - членови на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците дневниот ред на ...

Ахмети: Енциклопедијата на МАНУ е политички памфлет

Форум - 22.09.2009

Неодамна објавената енциклопедија на МАНУ е политички памфлет, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за телевизијата „Алсат - М“ „Овој ...

Кај македонските академици е присутен духот на САНУ?

Inpress - 22.09.2009

Приштина, 22. септември (ИНПРЕС) Македонската енциклопедија, која, меѓу другото, ги нарече Албанците „планински луѓе и освојувачи на земјата", предизвика ...

Академијата молчи за енциклопедијата

Алфа - 22.09.2009

Академиците затворени во кабинетот на претседателот Старделов денеска цел ден се договараа што ќе прават со енциклопедијата по жестоките реакции од албанската ...

Енциклопедијата ги влошува меѓуетничките односи?

Алфа - 22.09.2009

Дали проектот на МАНУ - Македонска енциклопедија може да ги влоши меѓуетничките односи до таа мерка, што може да предизвика сериозна внатрешна политичка криза? ...

И натаму реакции за енциклопедијата на МАНУ

Р.С.Европа - 22.09.2009

Во Владата и во влеадеачката ВМРО ДПМНЕ одговорноста по барањето на албанските партии за повлекување на енциклопедијата на МАНУ, ја префрлаат во Академијата на ...

СДСМ: И на прашањата за енциклопедијата, Груевски се однесува како “не сум од овде“

Нетпрес - 22.09.2009

Социјалдемократскиот сојуз го обвини премиерот Никола Груевски дека одбегнува да го соопшти ставот за прашањето за Македонската ензиклопедија, што последниве ...

Гордан Георгиев за Енциклопедијата - коинциденции со 2001-та!

Inpress - 22.09.2009

Скопје, 22. септември (ИНПРЕС) По објавувањето на Енциклопедија од страна на МАНУ, буквално врие во албанскиот политички блок, а реагираа дури и амбасадите на ...

Се бара политичка дистанца од делото на МАНУ!?

Сител - 22.09.2009

Содржината на енциклопедијата и денеска главна расправа меѓу парламентарните партии. Опозициската Нова демократија јавно побара премиерот Груевски и од лидерот ...

Енциклопедијата - против мултиетничка Македонија?

Inpress - 22.09.2009

Тирана, 22. септември (ИНПРЕС) Граѓанско движење „Разбуди се" е поддржано од речиси сите албански политички партии и некои невладини организации.

Македонската енциклопедија уште ги тресе политичките кругови

Форум - 22.09.2009

Неколку дена по објавувањето на Македонската енциклопедија, политичките партии на Албанците во Mакедонија реагираат за нејзината содржина, а бараат и од власта ...

Пратениците одбиваат дискусија за „Македонската енциклопедија“

Кирилица - 22.09.2009

Ние не сме историчари да ги цениме историските факти. Тоа е работа на историчарите од оваа земја, на академиците...

Вицепремиерот Адеми се оградува од новата енциклопедија

Кирилица - 22.09.2009

Овој текст е сосема погрешен, треба да се повлече од употреба и да ги земе предвид сите историски и научни аспекти, како и балканските реалности Како ...

Ахмети: Енциклопедијата на МАНУ е политички памфлет

Макфакс - 22.09.2009

Неодамна објавената енциклопедија на МАНУ е политички памфлет, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Алсат - М.

Националистичко силеџиство врз науката и книгата

Вечер Прес - 22.09.2009

Дали е вистина дека Американската и Британската амбасада се иницијатори на протестите против Македонската енциклопедија во издание на МАНУ.

Македонска енциклопедија и македонска работа

Н.Македонија - 22.09.2009

Сите наеднаш заборавија на значењето на ова издание за Македонија, за големиот издавачки потфат и за отвореноста за дополнувања и промени на секое вакво ...

Адеми се оградува од содржината на Македонската енциклопедија

Идивиди - 22.09.2009

Скопје, 21 септември (МИА) - Како претставник и одговорен на министрите Албанци во Владата, не само што ја осудувам содржината на Македонската енциклопедија ...

Малковски: Историјата е базирана на факти

А1 - 21.09.2009

Историчарот Ѓорѓи Малковски е автор на делот од енциклопедијата што ги испровоцира реакциите на Албанците во Македонија.

Албанците на протест - бараат повлекување на енциклопедијата

А1 - 21.09.2009

МАНУ итно да ја повлече енциклопедијата, да се извини на Албанците, а потоа да ангажира албански историчари и да напише нова верзија.

Протести против „Македонската енциклопедија“

BBC - 21.09.2009

Граѓанското здружение „Разбуди се", поддржано од политичките партии на етничките Албанци, од пред седиштето на Македонската академија на науките и уметностите ...

Шехтански за академик

Дневник - 21.09.2009

Ние во Македонија сме автохтони шампиони во историската дисциплина забодување трн во здрава нога.

Пропустите треба да се исправат

Дневник - 21.09.2009

Ако постојат пропусти во Македонската енциклопедија, тие треба да се поправат во наредните изданија, но не треба да се доведува во прашање значењето на ова ...

Енциклопедија со повез од револт

Дневник - 21.09.2009

Енциклопедијата да биде повлечена, МАНУ да им се извини на Албанците и на Американците и на Британците и да каже дека поради сенилност, авторите не знаеле што ...

Ристовски за ББС:Енцикопедијата нема да се повлече, за измените ќе разговараме ако има аргументи

Алсат-М - 21.09.2009

Нашиот став е искажан во таа македонска енциклопедија. Ние не ја правевме за да ја повлекуваме Академикот Блаже Ристовски одговорен за подготовката на ...

Хашим Тачи:Енциклопедијата е обид за загрозување на меѓуетничките односи

Алсат-М - 21.09.2009

Ние не треба многу да се фокусираме на менталитетот на луѓето од минатиот век кој е сличен и не се разликува од српската „Француска 7„ Косовскиот премиер Хашим ...

Вицепремиерот Адеми се оградува од содржината на Македонската енциклопедија

Алсат-М - 21.09.2009

Ние, не само што се оградуваме, туку и ја осудуваме неговата содржина, рече Адеми и најави дека ДУИ како политички субјект ќе ги обвини автор Вицепремиерот ...

Протести пред МАНУ

Алсат-М - 21.09.2009

Иницијативата на „Разбуди се“ ја поддржаа сите албански политички субјекти. Баже лаже, МАНУ ЧАО, Светот знае, да не се лажеме, Блаже Х1-Н1, Тука сме од ...

Политичките фактори на Албанците побараа повлекување на "Македонска енциклопедија"

Телма - 21.09.2009

Мирко Трајановски Со жестоки критики против МАНУ, авторите на Македонската енциклопедија и нејзиниот главен редактор Блаже Ристовски, политичкиот фактор на ...

Академиците Албанци подготвени за оставка

Алсат-М - 21.09.2009

Старова тврди дека академиците Албанци уште од 2005-та година кога почна работата на оваа енциклопедија се дистанцирале од неа и ја алармира Академиците ...

Мини протест пред МАНУ

Канал5 - 21.09.2009

Мини протест пред МАНУ во организација на здружението “Разбуди се“ поддржан од албанските политички партии.

МАНУ или САНУ?

Дневник - 21.09.2009

Во Енциклопедијата Македонците се дефинираат како Словени, со словенска култура и јазик, кои се населиле на овие простори во дадено време и ги претопиле ...

Енциклопедијата ја тресе и Владата

Алфа - 21.09.2009

Македонската Енциклопедија ја тресе и Владата. По најавите за оставки од академик Али Алију, враќањето на наградата млад научник на годината што МАНУ му ја ...

Албанско здружение организира пресконференција пред МАНУ

Макфакс - 21.09.2009

Пресконференција во врска со новата македонска енциклопедија за денеска најави Граѓанското Движење „Разбуди се“ (ЗЏОХУ).

Албанците бараат да се повлече енциклопедијата

Алфа - 21.09.2009

На протест пред МАНУ за македонската енциклопедија дојдоа невладини албански организации поддржани од политичките партии и интелектуалци.

Вицепремиерот Адеми се оградува од содржината на Македонската енциклопедија и ја осудува

Сител - 21.09.2009

Како претставник и одговорен на министрите Албанци во Владата, не само што ја осудувам содржината на Македонската енциклопедија издадена од МАНУ, туку и се ...

Албанско здружение организира пресконференција пред МАНУ

Нетпрес - 21.09.2009

Граѓанското Движење “Разбуди се” (ЗЏОХУ) подржано од страна на сите Албански политички парти, десетици невладини организации, и Албанскиот Институт, денеска ...

Албанците бараат повлекување на енциклопедијата

Вечер Прес - 21.09.2009

Вчера беше побарано премиерот Никола Груевски јавно да се дистанцира од тврдењата изнесени во првата Македонска енциклопедија, а академиците кои работеа на неа ...