TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокусирајте се на договор, а не на обвинувања

Вест - 14.06.2015

Комесарот Јоханес Хан и Иво Вајгл, известувач на ЕП за Македонија, демантираат дека биле пристрасни и работеле во корист на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на преговорите во Брисел Обвинувањата за пристрасност на комесарот за соседска политика ...

Коцијанчич: Хан не е пристрасен

Вест - 13.06.2015

По неколкуте обвинувања за пристрасност на еврокомесарот Јоханес Хан при посредувањето за решавање на политичката криза во Македонија, како и за, наводно, бизнис интереси во Македонија, со огласија Европската комисија и портпаролката на Хан, Маја ...

ОСТАР ОДГОВОР ОД ХАН: Неосновани се обвинувањата за пристрасност

Телеграф - 13.06.2015

Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани.. вперувањето прст кон комесарот не и помага на земјата, реагира портпаролката на еврокомесарот Остар одговор дојде од канцеларијата на еврокомесарот ...

Хан не бил пристрасен

еМагазин - 13.06.2015

Европската комисија преку портпаролот Маја Коцијанич, реагираше на обвинувањата на дел од македонските медиуми дека посредникот во политичката криза, комесарот на ЕУ за проширување, Јоханес Хан е пристрасен и зазема страна и дека има бизнис интереси ...

Обвинувањата на опозицијата кон Хан се неосновани

Тера - 13.06.2015

Обвинувањата од опозицијата и СДСМ за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им ...

Коцијанчич: Обвинувањата за пристрасноста на Хан се неосновани

Утрински - 12.06.2015

Во македонските медиуми вчера и денеска се појавија гласини дека еврокомесарот за проширување Јоханес Хан не бил неутрален во преговорите со македонските лидери, како и дека имал бизнис интереси преку австриска компанија која работи во Македонија.

Реакција од кабинетот на Јоханес Хан

Алсат-М - 12.06.2015

„Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и уште полошо не ...

Коцијанчич: Обвинувањата за пристрасност на Хан се неосновани

24 Вести - 12.06.2015

Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и – уште полошо – ...

Хан негира дека е пристрасен во преговорите

Телма - 12.06.2015

Гевгелискиот рулет во Фламинго и обложувалниците на Адмирал донесоа нов поглед на улогата на еврокомесарот Јоханес Хан во разрешувањето на македонската политичка криза. Бизнис кариерата на еврокомесарот Јоханес Хан донесе сомнежи за пристрасноста- ...

Хан: Вперувањето прст кон мене не помага за излез од кризата

Нова ТВ - 12.06.2015

Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и – уште полошо – ...

ЕК со жестока реакција: Обвинувањата на опозицијата кон Хан се неосновани

Курир - 12.06.2015

Обвинувањата од опозицијата и СДСМ за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им ...

ЕК: Обвинувањата кои ја доведуваат во прашање непристрасноста на Хан се нонсенс

Нетпрес - 12.06.2015

Обвинувањата од опозицијата и СДСМ за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им ...

Хан: Обвинувањата за моја пристрасност се комплетно неосновани

Капитал - 12.06.2015

Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, изјави денеска во име на еврокомесарот портпарлот Маја Коцијанич. Политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор, зашто ...

Уште една шлаканица на ЕУ до СДСМ: Обвинувањата за пристрасност на Хан се неосновани

Алфа - 12.06.2015

Откако во некои медиуми се појавија гласини дека еврокомесарот за проширување Јоханес Хан не бил неутрален во преговорите со македонските лидери, како и дека имал бизнис интереси преку австриска компанија која работи во Македонија, неговата портпар ...

Коцијанич: Обвинувањата за пристрасноста на Хан се неосновани

+инфо - 12.06.2015

Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и, уште полошо, не ...

Коцијанчич: Обвинувањата за пристрасност на Хан се неосновани

Кирилица - 12.06.2015

Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и – уште полошо – ...

Коцијанчич: Обвинувањата за пристрасност на Хан се неосновани

Репортер - 12.06.2015

Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и – уште полошо – ...

Коцијанич: Обвинувањата од опозицијата и СДСМ кон Хан се неосновани

Пулс24 - 12.06.2015

Обвинувањата од опозицијата и СДСМ за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им ...

Втора опомена за лажење до СДСМ и бандата: нашата непристрасност ја доведувате во прашање?!

Вечер Прес - 12.06.2015

Во својата реакција ЕК вели дека, секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа.

ЕУ: Се уште на маса е точната организација на Владата што ќе ги подготви изборите

еМагазин - 12.06.2015

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, вчера на прес-конференција во Брисел го претстави гледиштето на неформалната влада на ЕУ за неуспешните 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола Груевски, Зоран ...

Европската комисија реагира: Обвинувањата кон Хан се нонсенс

Република - 12.06.2015

Секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа, се огласи официјално Европската комисија, ...

Коцијанич: Обвинувањата за пристрасноста на Хан се неосновани

Либертас - 12.06.2015

Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и, уште полошо, не ...

Коцијанчиќ: Наводите за непристрасност на Хан се неточни!

Локално - 12.06.2015

„Сите наводи со кои се доведува во прашање непристрасноста на напорите на комесарот Хан да ги олесни разговорите кои треба да водат до решение на политичката криза во ПЈР Македонија- се комплетно неточни и немаат никаква основа.

ЕУ: Да се најде траен политички компромис без одложување

Телма - 11.06.2015

Во писмена изјава по состанокот портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич наведува дека еврокомесарот Хан се сретна со политичките лидери за продолжување на разговорите за наоѓање решение за политичката криза во земјава.

Коцијанчич:Хан не планира нова средба со македонските лидери

Телма - 11.06.2015

Еврокомесарот Jоханес Хан не планира нова средба со македонските политичари. Откако пропаднаа вчерашните преговори во Брисел, комесарот ќе чека потег од македонските лидери. Неговата портпаролка Маја Коцијанчиќ не објасни на кого мислел Хан, кога, ...

Коцијанчич: Македонските лидери сами да понудат излез

Deutsche Welle - 11.06.2015

Портпаролката на Европската Комисија, Коцијанчич вели дека комесарот Хан не планира нова средба со македонските политички лидери. Сега тие самите треба да понудат излез од кризата. Точната организација на владата која би требало да ги подготви ...

Коцијанчич: ЕК останува отворена да го олеснува процесот

Алсат-М - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, не сакаше да каже на кого конкретно мислел еврокомесарот Јоханес Хан во синоќешната порака на Твитер во која по неуспешните преговори рече дека е „разочаран од недостигот на лидерство и ...

Коцијанчич: Политичките лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Утрински - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави гледиштето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

Коцијанчич: Македонските лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

24 Вести - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

Коцијанчич: Македонските политички лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Канал5 - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

Коцијанчич: Лидерите да ја прифатат одговорноста и да истапат со компромисен предлог

+инфо - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните преговори на четворицата македонски политички лидери, како и еврокомесарот за преговори ...

Коцијанчич: Организацијата на владата што ќе ги подготви на изборите на преговарачка маса

Макфакс - 11.06.2015

Политичките лидери на земјата да ја прифатат одговорноста којашто паѓа само на нив и да истапат со компромисен предлог што ќе овозможи земјата да се движи напред, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич во четврток, по ...

Коцијанчич за преговорите: Лидерите да излезат со компромисен предлог

Кирилица - 11.06.2015

Портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич изјави денеска дека за несреќа вчерашните преговори не резултирале со договор и ги повика сите страни во интерес на граѓаните и земјата, да најдат одржлив политички компромис без ...

Коцијанчич не сака да издвои кој е виновен за неуспехот на преговорите

Телеграф - 11.06.2015

Нема да истакнам никого со име, но ви давам генерално чувство за насока, а тоа е дека политичките лидери на земјата треба да прифатат одговорност и да истапат со конкретни предлози, рече таа Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич ...

Избори ќе има, ама кој ќе биде составот на Владата никој не знае

Репортер - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

Коцијанчич: Македонските политички лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Курир - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

НЕМА ДОГОВОР: Преговорите пропаднаа, што понатаму?

Телеграф - 11.06.2015

Според премиерот Никола Груевски клучна точка на сопнување да нема договор бил единствено претседателот на СДСМ Зоран Заев Ниту 12 часа преговори не беа доволни да се постигне договор со кој требаше да се реши политичката криза во Македонија.

Што сакаше да каже Хан на својот Твитер синоќа?

Нова ТВ - 11.06.2015

Што сакаше да каже комесарот Јоханес Хан со својот “твит” испратен синоќа веднаш по крајот на преговорите во Брисел на кој учествуваа четворицата македонски политички лидери? Доцна синоќа Хан напиша: „Сè уште нема конечен договор во преговорите за ...

Коцијанчич: Македонските политички лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Сител - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

Коцијанчич-Македонските лидери да преземат одговорност

Р.С.Европа - 11.06.2015

Портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич изјави денеска дека за несреќа вчерашните преговори не резултирале со договор и ги повика сите страни во интерес на граѓаните и земјата, да најдат одржлив политички компромис без ...

Од чија неодговорност беше разочаран Хан?

А1 On - 11.06.2015

Остана недообјаснет твитот на евркомесарот, Јоханес Хан, кој беше објавен вчера по завршувањето на лидерската средба во Брисел, каде Хан изразува разочараност дека „некои“ страни во разговорите покажале неодговорност и недостаток на лидертство.

Коцијанчич повторно побара одговорност од „некои“, но не кажа кои се тие

МКД - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, по вчерашните неуспешни преговори во Брисел, попладнево одржа редовен брифинг, но повторно не прецизираше каде и кај кого е одговорноста за пропаднатиот состанок.

Коцијанчич: Македонските политички лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Нетпрес - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

Коцијанчич: Македонските лидери да преземат одговорност

Бриф - 11.06.2015

Портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич изјави денеска дека за несреќа вчерашните преговори не резултирале со договор и ги повика сите страни во интерес на граѓаните и земјата, да најдат одржлив политички компромис без ...

Коцијанчич: Македонските политички лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Република - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

Коцијанчич: Македонските политички лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Точка - 11.06.2015

Портпаролката на Еврокомисијата додаде дека "некои клучни елементи од договорот, вклучително и одржување на предвремени избори се договорени, но една од работите што се уште е на маса е точната организација на Владата што ќе ги подготви овие избори".

Коцијанчич: Македонските почитички лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Пулс24 - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

Коцијанчич: Организацијата на владата што ќе ги подготви на изборите на преговарачка маса

Тера - 11.06.2015

Политичките лидери на земјата да ја прифатат одговорноста којашто паѓа само на нив и да истапат со компромисен предлог што ќе овозможи земјата да се движи напред, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич во четврток, по ...

ЕУ ги повикува лидерите во интерес на Македонија и нејзините граѓани да се најде траен политички компромис

еМагазин - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич во писмена изјава по вчерашниот состанок во Брисел наведува дека еврокомесарот Хан се сретнал со политичките лидери за продолжување на разговорите за наоѓање решение за политичката криза во ...

Македонските политички лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Вечер Прес - 11.06.2015

Портпаролката на Еврокомисијата додаде дека „некои клучни елементи од договорот, вклучително и одржување на предвремени избори се договорени, но една од работите што се уште е на маса е точната организација на Владата што ќе ги подготви овие избори" ...

Коцијанчич: Твитот покажува дека има разни нивоа на одговорност

Sky - 11.06.2015

По пропаднатата рудна преговори во Брисел синоќа, Европската комисија денеска уште еднаш ги повика лидерите да дојдат со конкретни предлози за излез од кризата. Маја Коцијанчич, портпаролка на Јоханес Хан, одговарајќи на прашање за тоа на кого се ...

(ВИДЕО) Коцијанчич: Има разни нивоа на одговорност кај лидерите кои учествуваа. Не сакам да покажувам со прст…

Локално - 11.06.2015

По пропаднатата рудна преговори во Брисел синоќа, Европската комисија денеска уште еднаш ги повика лидерите да дојдат со конкретни предлози за излез од кризата. Маја Коцијанчич, портпаролка на Јоханес Хан, одговарајќи на прашање за тоа на кого се ...

Хан не планира нова средба со македонските политичари

Н.Македонија - 11.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан не планира нова средба со македонските политичари Комесарот ќе чека потег од македонските лидери, откако пропаднаа вчерашните преговори во Брисел. Неговата портпаролка Маја Коцијанчиќ не објасни на кого мислел Хан, кога, по ...

Коцијанчич: Македонските политички лидери да прифатат одговорност и да излезат со предлози

Lider - 11.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел го претстави видувањето на неформалната влада на ЕУ за синоќешните неуспешни 12-часовни преговори на четворицата македонски политички лидери (Никола ...

Коцијанчич: Целта на состанокот е да се стави крај на политичката криза во Македонија

Алсат-М - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

Коцијанчич: Целта на состанокот е да се стави крај на политичката криза

24 Вести - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

Коцијанчич:Целта на состанокот е да се стави крај на кризата

Телма - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока.

Коцијанчич: Целта на состанокот е да се стави крај на политичката криза

Утрински - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

Коцијанчич: Целта на состанокот е да се стави крај на политичката криза во Македонија

Канал5 - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

Kоцијанчич: Целта на состанокот е да се стави крај на политичката криза

Кирилица - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

Коцијанчич: Целта на состанокот е крај на политичката криза во Македонија

Репортер - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

Коцијанчич: Целта на состанокот е да се стави крај на политичката криза во Македонија

Сител - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

ПРЕГОВОРИТЕ ВО ТЕК: Груевски и Заев имаат рок за договор до 17 часот?

Телеграф - 10.06.2015

По заедничкиот состанок, се планира, комесарот Хан да има одвоени средби со Груевски и Заев, па на крајот сите повторно да имаат заеднички ручек и состанок со цел да се договорат за ставање крај на политичката криза Решение за политичката криза во ...

Брисел: Лидерска средба со Хан за решение на кризата

МРТ - 10.06.2015

Во Брисел е во тек лидерската средба којашто треба да резултира со надминување на актуелната политичка состојба во земјава. Средбата почна со заеднички состанок на лидерите на 4-те релевантни политички партии со еврокомесарот Хан.

Разговори во Брисел: Се бара решение за надминување на актуелната политичка состојба

МРТ - 10.06.2015

Во Брисел средба на еврокомесарот Хан со лидерската четворка од Македонија. Се бара решение за надминување на актуелната политичка состојба. Денешниот состанок е продолжение на оној од 2-ри јуни од Скопје кога падна договор до април наредната година ...

ЕУ сака решение за политичката криза во Македонија

Канал 77 - 10.06.2015

Попладне околу 16 часот преку официјално соопшштение да се огласи ЕК за текот на преговорите во Брисел. Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција изјави дека целта на Европската унија е да се најде решение ...

Коцијанчич: Целта на состанокот е да се стави крај на политичката криза во Македонија

Република - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

Коцијанчич: Целта на состанокот е да се стави крај на политичката криза во Македонија

Денешен - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

Хан ја одложи посетата на Босна, вечерва мора да падне договор за Македонија!

Фактор - 10.06.2015

Портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, потврди дека преговорите траат и оти комесарот Хан останува со македонските политички лидери до крајот на вечерта, бидејќи предвиденото патување за Босна и Херцеговина, планирано за 18 часот е одложено поради ...

Коцијанчич: Целта на состанокот е да се стави крај на политичката криза во Македонија

Lider - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока, јави ...

Утре во Брисел ги чекаат сите партиски лидери

Правдико - 09.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан очекува конструктивна средба во Брисел со комплетната лидерска четворка и најавува отворање на прашања за кои досега не е дикутирано. Брисел очекува четворицата партиски лидери да учествуваат на средбата со еврокомесарот ...

Утре во Брисел ги чекаат сите партиски лидери

еМагазин - 09.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан очекува конструктивна средба во Брисел со комплетната лидерска четворка и најавува отворање на прашања за кои досега не е дикутирано. Брисел очекува четворицата партиски лидери да учествуваат на средбата во со еврокомесарот ...

СДСМ чекаше објаснување од Хан, стигна од ОБСЕ

Н.Македонија - 09.06.2015

Откако Европската комисија вчера и официјално за утре го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање крај на ...

Коцијанчич: Присуството на политичките лидери е од клучно значење

Канал5 - 08.06.2015

Присуството на политичките лидери на 10-ти јуни во Брисел е од клучно значење, истакна портпаролката на европската комисија Маја Коцијанчич. Присуството на политичките лидери на 10-ти јуни во Брисел е од клучно значење, изјави портпаролката на ...

Заев бара договор со европски вредности

Телма - 08.06.2015

По укажувањето на ОБСЕ и на Европската комисија дека последните парламентарни избори содржеа бројни неправилности и има потреба од имплементација на препораките на ОДИХР, може да се очекува дека Зоран Заев во среда ќе оди во Брисел.

Коцијанчич-Сите лидери да бидат присутни на средбата

Алсат-М - 08.06.2015

Портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич изјави денеска дека очекуваат сите политичките лидери од Македонија да учествуваат на средбата со Хан закажана в среда во Брисел како одговор на прашањето дали претседателот на СДСМ, Зоран ...

Коцијанчич: Разјаснета е изјавата на Хан, ги чекаме политичките лидери

Утрински - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Kоцијанчич: Сите лидери да бидат присутни на средбата

24 Вести - 08.06.2015

Портпаролката на еврокомесарот Хан, Маја Коцијанчич изјави дека очекуваат сите политичките лидери од Македонија да учествуваат на средбата со Хан закажана в среда во Брисел како одговор на прашањето дали претседателот на СДСМ, Зоран Заев го потврдил ...

Коцијанчич: Очекуваме сите лидери да учествуваат на средбата

Телма - 08.06.2015

Се очекува сите политички лидери од Македонија да учествуваат на средбата во Брисел, изјави портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич, одговарајќи на прашањето дали Зоран Заев го потврдил своето присуство.

Коцијанчич: Присуството на сите политички лидери во Брисел е од клучно значење

Канал5 - 08.06.2015

Присуството на сите политички лидери на средбата закажана за 10-ти јуни во Брисел е од од клучно значење, вели портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан прашања дали лидерот на СДСМ, Зоран Заев го потврдил своето доаѓање во седиштето на Европската ...

Коцијанчич: Важно е сите лидери да учествуваат на средбата во Брисел

Вест - 08.06.2015

Портпаролката на еврокомесарот за проширување Маја Коцијанчич изјави дека очекува сите политички лидери во земјава да учествуваат на средбата во Брисел. "Веруваме дека решението на политичката криза во земјата е од големо значење и улогата на ЕУ е ...

Коцијанчич: Разјаснета е изјавата на Хане, во среда ги чекаме политичките лидери од Македонија

Репортер - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Коцијанчич: Разјаснета е изјавата на Хан, во среда ги чекаме политичките лидери од Македонија

Алфа - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Коцијанчич-Сите лидери да бидат присутни на средбата

Р.С.Европа - 08.06.2015

Портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич изјави денеска дека очекуваат сите политичките лидери од Македонија да учествуваат на средбата со Хан закажана в среда во Брисел како одговор на прашањето дали претседателот на СДСМ, Зоран ...

Коцијанчич: Очекуваме на средбата во Брисел да учествуваат сите лидери

OhridNews - 08.06.2015

Се очекува сите политички лидери од Македонија да учествуваат на средбата во Брисел закажана на 10- ти јуни, изјави портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич, одговарајќи на прашањето дали Зоран Заев го потврдил своето присуство.

КОЦИЈАНЧИЧ: Сите политички лидери да учествуваат на средбата во Брисел

Телеграф - 08.06.2015

Има уште многубројни други прашања што допрва треба да се дискутираат и очекуваме ова да се случи оваа среда, посочила Коцијанчич за закажаната средба в среда Очекуваме политичките лидери од земјата да партиципираат на овој состанок и најважно е ...

Коцијанчич: На средбата во Брисел ги очекуваме сите политички лидери

Макфакс - 08.06.2015

Европската комисија (ЕК) во понеделникот и официјално за среда го потврди состанокот на еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан со македонските политички лидери.

Хан ги очекува сите лидери во Брисел и договор за повеќе теми

МКД - 08.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан очекува конструктивна средба во Брисел со комплетната лидерска четворка и најавува отворање на прашања за кои досега не е дикутирано. Брисел очекува четворицата партиски лидери да учествуваат на средбата во со еврокомесарот ...

Коцијанчич: Ги очекуваме политичките лидери, состанокот е од огромна важност

МРТ - 08.06.2015

Во моментов, Европската Комисија е фокусирана на деталите на договорот меѓу поличките партии, односно со потпишување на истиот од страна на премиерот Груевски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со што би се ставило крај на политичката криза во ...

Kоцијанчич: Сите лидери да бидат присутни на средбата

Кирилица - 08.06.2015

Портпаролката на еврокомесарот Хан, Маја Коцијанчич изјави дека очекуваат сите политичките лидери од Македонија да учествуваат на средбата со Хан закажана в среда во Брисел како одговор на прашањето дали претседателот на СДСМ, Зоран Заев го потврдил ...

ЕК очекува сите лидери да присуствуваат на разговорите в среда

Алфа - 08.06.2015

Европската комисија денеска порака дека е од голема важност сите политички лидери да учествуваат на средбата в Брисел. Решението на политичката криза во Македонија е од големо значење и Европската унија игра улога да помогне во тоа.

Коцијанчич: Разјаснета е изјавата на Хане, во среда ги чекаме политичките лидери од Македонија

Сител - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Портпаролот на ЕК: Во среда ги чекаме политичките лидери од Македонија

Курир - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Коцијанчич: Нема потреба од понатамошно разјаснување на изјавата на Хан, во среда ги очекуваме лидерите

Нетпрес - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Портпаролот на ЕК: Во среда ги чекаме политичките лидери од Македонија

Press24 - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Коцијанчич: На средбата во Брисел ги очекуваме сите политички лидери

Тера - 08.06.2015

Европската комисија (ЕК) во понеделникот и официјално за среда го потврди состанокот на еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан со македонските политички лидери.

Со или без Заев состанокот во Брисел е потврден!

Пулс24 - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално го потврди за в среда (10 јуни) состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Коцијанчич: Нема потреба од понатамошно разјаснување на изјавата на Хан, во среда ги очекуваме лидерите

Точка - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Хан пак го изигнорира Заев

Вечер Прес - 08.06.2015

Поради целосна партиска застранетост, необјективност и пристраснот на Ричард Ховит од таборот на европските социјалисти и демократи на последнио состанок во Стразбур отпаднал од составот на „тројката" од ЕП што претходно олеснуваше меѓу претставници ...

ЕК ги очекува сите лидери на средбата во Брисел

Канал 77 - 08.06.2015

Европската комисија очекува на средбата во среда во Брисел да дојдат сите политички лидери, додека еврокомесарот Хан засега останува на изјавата од петокот за оценката на последните избори во Македонија.

Коцијанчич: Разјаснета е изјавата на Хан, в среда ги чека политичките лидери од Македонијa

Република - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

(ВИДЕО) Коцијанцич: Нашата позиција за изборите е извештајот на ОБСЕ, ги чекаме сите лидери во среда

Локално - 08.06.2015

“Оваа среда на 10 јуни, комесарот Хан ќе се сретне со лидерите на политичките партии на ПЈР Македонија тука во Брисел за да продолжат разговорите за изнаоѓање на решение за актуелната политичка криза во земјата.

Коцијанчич: Разјаснета е изјавата на Хан, во среда ги чекаме политичките лидери од Македонија

Денешен - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...

Коцијанчич: Разјаснета е изјавата на Хан

Н.Македонија - 08.06.2015

Европската комисија денеска и официјално за во среда (10 јуни) го потврди состанокот на комесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан со македонските политички лидери, на кој треба да се стави параф на договор за ставање ...