TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Австрија 714 новозаразени со Ковид-19

Канал5 - 04.10.2020

Во Австрија, во последните 24 часа, регистрирани се 714 нови случаи на инфекција со коронавирус, а четири лица починаа. Во моментов во Австрија активни се 8.746 случаи на заразени со корона, од нив 476 се хоспитализирани, а 103 се на интензивна нега.

Нови 191 случаи на Ковид-19, починаа 3 пациенти

Алсат-М - 04.10.2020

Шести ден по ред, бројот на нови случаи со ковид 19 за 24 часовниот период во нашата земја е троцифрен. Од направени 1350 тестови, 191 лице се позитивни. Најголем број на заразени во текот на овие 24 часа регистрирани се во Скопје 96, во Тетово и ...

Во Србија 59 новозаразени, еден починат

Канал5 - 04.10.2020

Во Република Србија, до 15 часот денеска регистрирани се вкупно 33.901 потврдени случаи на ковид 19. Во последните 24 часа тестирани се примероци од 2.677 лица, од кои 59 се позитивни. Едно лице почина во последното деноноќие.

Над 66 отсто од заразените со корона се од Скопје и уште 5 града

Фокус - 04.10.2020

Со рекордните 243 заразени со ковид 19 регистрирани во изминатото деноноќие, бројот за само два дена се зголеми речиси за една петтина, достигнувајќи 2.585. Притоа, над 66 проценти од активните случаи се во 6 града, односно во Скопје 891, во ...

Досега над 35 милиони луѓе се заразиле со корона вирусот

Фокус - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, 35.070,750 луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, има 7.970.957 активни случаи, а повеќе од 66.000 пациенти се во критична ...

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

24 Вести - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Полска надмина 100 илјади заразени со коронавирусот

Нетпрес - 04.10.2020

Бројот на заразените со новиот коронавирус во Полска, од почетокот на епидемијата, надмина 100 илјади во неделата, објави министерството за здравство, ддоека бројот на заразените на дневно ниво беше рекорден трипатио во изминатата седмица.

Хрватска со 258 нови случаи на зараза, починаа петмина

Независен - 04.10.2020

Во последните 24 часа забележани се 258 нови случаи на зараза со корона вирусот, а бројот на активни случаи денеска изнесува 1.512. Меѓу нив 296 пациенти се лекуваат во болница, а 25 се на респиратор. Починаа пет пациенти.

Русија потврди над 10.000 коронаинфекции на ден, првпат од средината на мај

Нетпрес - 04.10.2020

Русија во неделата објави дека изминатите 24 часа потврдила 10.499 нови случаи на зараза со новиот коронавирус, што е најголем дневен број на инфекциите од 15-ти мај кога беше одново прогласена епидемијата а владата воведе мерки за ограничување на ...

Македонија исправена пред голем предизвик!

Во Центар - 04.10.2020

Граѓаните во искушение, власта со голема одговорност пред себе. Ќе успее ли Македонија успешно да се справи со предизвикот кој е пред нас. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани ...

Коронавирус- 1350 тестирања, 191 нов заболен, тројца починати

Р.С.Европа - 04.10.2020

Во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 191 нови случаи на ковид-19 инфомира Министерството за здравство. По градови најмногу заболени има во Скопје 96, а потоа следуваат Тетово и Кочани со по 15 и Прилеп со 13 ...

Кон: Прашањето за бројот на смртни случаи од ковид-19 е исполитизирано

Слободен Печат - 04.10.2020

Епидемиологот Предраг Кон оцени дека неусогласеноста на податоците за бројот на смртни случаи кои настапиле како резултат на коронавирусот е исполитизирана и дека нема одговор зошто некому би му одговарале да го покрие бројот на смртни случаи од ...

Во моментот 2.585 лица се заразени со коронавирус, најмногу во Скопје, Куманово и Кочани

Макфакс - 04.10.2020

Во моментов активни се 2.585 случаи на коронавирус во земјата, откако вчера беа потврдени рекордни 243 новозаразени за едно деноноќие. Од активните случаи, најмногу се регистрирани во Скопје (891), Куманово (186) и Кочани (183).

Во Бразил речиси 600 смртни случаи и над 26 илјади заразени за едно деноноќие

Слободен Печат - 04.10.2020

Бразил во последните 24 часа регистрираше 599 смртни случаи од последиците на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Од последниот пресек заразени се уште 26.310 лица, пренесува Гардијан.

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

Независен - 04.10.2020

САД – Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во ...

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

Слободен Печат - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс”, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

А1 On - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Русија пријави 10.500 новозаразени со ковид-19, најмногу од средината на мај (ФОТО)

Слободен Печат - 04.10.2020

Русија пријави повеќе од 10.000 нови случаи на инфекција со коронавирусот, најмногу за еден ден од средината на мај, пренесе Бета.рс. Во претходните 24 часа беа регистрирани 10.499 новозаболени лица, со што вкупниот број на потврдени случаи се ...

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

Сител - 04.10.2020

– Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Повеќето земји од регионот со над 200 новозаразени со коронавирус

Сител - 04.10.2020

Регионот се соочува со високи бројки на новозаразени од коронавирус. Грција – 267 новозаразени Во Грција регистрирани се 267 нови случаи на Ковид-19 и уште седум починати лица. Со тоа, вкупниот број на заболени лица во земјата се зголеми на 19.613.

Во Хрватска 258 нови случаи на коронавирус, во Грција 267

Р.С.Европа - 04.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 258 нови случаи на заразени со коронавирусот, а од нив повеќе од една четвртина се од главниот град Загреб. Во истиот период починаа пет лица со што вкупниот број на починати од коронавирус во ...

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

Нетпрес - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Едно лице почина од коронавирус во Кичево, нема оздравени

Press24 - 04.10.2020

Последните податоците на Министерството за здраство покажуват дека во последните 24 часа, во Кичево нема оздравени од Ковид-19, односно имаа двајца ново заразени и еднен случај како последица од корона вирусот.

Најнови податоци: Со Ковид-19 заразени над 35 милиони луѓе во светот

Вечер Прес - 04.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 35.241.068 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.039.443 пациенти, а оздравеле 26.219.819 луѓе. Белград – Од последниот извештај, во Србија биле тестирани 2.677 ...

Едно лице ја загуби битката со коронавирусот во Кичево

Локално - 04.10.2020

Податоците на Министерството за здраство покажуват дека во последните 24 часа, во Кичево нема оздравени од Ковид-19, односно имаа двајца ново заразени и еден починат како последица од корона вирусот.

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

24Инфо - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс”, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Со коронавирус досега се заразиле над 35 милиони луѓе во светот

Frontline - 04.10.2020

Има 7.970.957 активни случаи, а повеќе од 66.000 пациенти се во критична состојба. Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус.

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

Локално - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

80,7 од починатите од Ковид-19 со претходни заболувања, најчесто кардиоваскуларна болест

еМагазин - 04.10.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 27 септември покажуваат дека 80,7 од починатите од Ковид-19 во Македонија се со претходни заболувања. “Регистрирани се 729 смртни случаи (Лт = 4,1%).

МАКЕДОНИЈА НА ВРВОТ ПО БРОЈ НА ПОЧИНАТИ ВО РЕГИОНОТ: За неполна недела 28 смртни случаи, анализата за високата стапка ...

Фактор - 04.10.2020

Здравствените власти досега требаше да излезат со анализата за големиот број починати лица од корона вирусот во Македонија. На последната прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче најави дека болниците каде се лекуваат пациентите ...

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

Либертас - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Во моментот 2.585 лица се заразени со коронавирус, најмногу во Скопје, Куманово и Кочани

Опсервер - 04.10.2020

Во моментов активни се 2.585 случаи на коронавирус во земјата, откако вчера беа потврдени рекордни 243 новозаразени за едно деноноќие. Од активните случаи, најмногу се регистрирани во Скопје (891), Куманово (186) и Кочани (183).

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

Курир - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Ковид-19: Во Бразил речиси 600 смртни случаи и над 26 илјади заразени за едно деноноќие

Либертас - 04.10.2020

Бразил во последните 24 часа регистрираше 599 смртни случаи од последиците на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Од последниот пресек заразени се уште 26.310 лица, пренесува Гардијан.

Активни 2 585 ковид случаи, 66 проценти од нив во пет града

Либертас - 04.10.2020

Во моментов активни се 2.585 случаи на коронавирус во земјата, откако вчера беа потврдени рекордни 243 новозаразени за едно деноноќие. Од активните случаи, најмногу се регистрирани во Скопје (891), Куманово (186) и Кочани (183).

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

Вечер Прес - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

48 лица починале од Ковид-19 надвор од болница

еМагазин - 04.10.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 27 септември покажуваат дека 48 лица во Македонија починале од Ковид-19 надвор од болница. „Четириесет и осум (6,6%) од пријавените случаи починале во вонболнички услови, а останатите 681 ...

Во моментот 2.585 лица се заразени со коронавирус, најмногу во Скопје, Куманово и Кочани

Точка - 04.10.2020

Во моментов активни се 2.585 случаи на коронавирус во земјата, откако вчера беа потврдени рекордни 243 новозаразени за едно деноноќие. Од активните случаи, најмногу се регистрирани во Скопје (891), Куманово (186) и Кочани (183).

Заразени со коронавирус има најмногу во Скопје, Куманово и Кочани

MTM - 04.10.2020

Во моментов активни се 2.585 случаи на коронавирус во земјата, откако вчера беа потврдени рекордни 243 новозаразени за едно деноноќие. Од активните случаи, најмногу се регистрирани во Скопје (891), Куманово (186) и Кочани (183).

Ковид-19 во светот: Заразени над 35 милиони луѓе

Денешен - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Повеќе од 10.000 новозаразени во Русија

Локално - 04.10.2020

Русија објави повеќе од 10.000 нови случаи на инфекција со коронавирус, најмногу за еден ден од средината на мај. Во претходните 24 часа беа регистрирани 10.499 новозаразени лица, со што вкупниот број на потврдени случаи се зголеми на повеќе од 1,2 ...

Едно лице ја загуби битката од коронавирусот во Кичево

Опсервер - 04.10.2020

Кичево, 4 октомври 2020 () – Последните податоците на Министерството за здраство покажуват дека во последните 24 часа, во Кичево нема оздравени од Ковид-19, односно имаа двајца ново заразени и еднен случај како последица од корона вирусот.

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

Опсервер - 04.10.2020

– Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Едно лице ја загуби битката од коронавирусот во Кичево

Либертас - 04.10.2020

– Претходниве денови бележиме мал број на заболени од Ковид-19 и тоа придонесе да се спушти бројката на активни случаи на 35. Во нашиот град од почетокот на пандемијата се евидентирани вкупно 334 случаи на инфицирани од овој вирус, бројот на ...

Во Србија 59 новозаразени, еден починат

24Инфо - 04.10.2020

Во Република Србија, до 15 часот денеска регистрирани се вкупно 33.901 потврдени случаи на ковид 19. Во последните 24 часа тестирани се примероци од 2.677 лица, од кои 59 се позитивни. Едно лице почина во последното деноноќие.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

iPortal - 23.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 42.230.839 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.145.690 пациенти, а оздравеле 31.305.966 луѓе. Приштина – Во Косово во последните 24 часа официјално се регистрирани ...

Во Австрија 714 новозаразени со Ковид-19

Либертас - 04.10.2020

Во моментов во Австрија активни се 8.746 случаи на заразени со корона, од нив 476 се хоспитализирани, а 103 се на интензивна нега. Само во Виена се пријавени 249 нови случаи, проследено со Долна Австрија со 134 нови инфекции и Горна Австрија со 127.

Во моментот 2.585 лица се заразени со ковид-19, најмногу во Скопје, Куманово и Кочани

Н.Македонија - 04.10.2020

Во моментов активни се 2.585 случаи на корона-19 во Македонија, откако вчера беа потврдени рекордни 243 новозаразени за едно деноноќие. Од активните случаи, најмногу се регистрирани во Скопје (891), Куманово (186) и Кочани (183).

Еден починат и двајца новозаболени од ковид-19 денес во Кичево

Н.Македонија - 04.10.2020

Во изминатие 24 часа во Кичево забележан уште еден починат од ковид-19 и двајца новозаболени. Бројот на инфицирани со ковид-19 во Општина Кичево е благ и бројките на новозаболени незнатно се во пораст.

Кон: Прашањето за бројот на смртни случаи од ковид-19 е исполитизирано

Магазин - 04.10.2020

Во гостувањето на ТВ ПРВА, истакнатиот српски епидемиолог Предраг Кон и членна Кризниот Штаб на Србија, вели дека бројот на смртни случаи од ковид 19 е исполитизиран, и вели дека не би знаел да одговори на прашањето кому му одговара да го сокрие ...

Во моментот 2.585 лица се заразени со коронавирус, најмногу во Скопје, Куманово и Кочани

Вечер - 04.10.2020

Во моментов активни се 2.585 случаи на коронавирус во земјата, откако вчера беа потврдени рекордни 243 новозаразени за едно деноноќие. Од активните случаи, најмногу се регистрирани во Скопје (891), Куманово (186) и Кочани (183).

Германија: За 24 часа нови 2.279 заразени со корона

Expres - 04.10.2020

Бројот на новоинфицирани со Ковид-19 во Германија во последните 24 часа се зголеми за 2.279 и сега изнесува вкупно 299.237. Ројтерс известува дека бројот на смртни случаи кај пациенти со корона изнесува ...

Македонија на „врвот“ во регионот по смртност од коронавирус

Expres - 04.10.2020

Според анализите на Светската здравствена организација, земјава е на врвот во регионот по бројот на смртни случаи од Ковид 19, односно има 354 смртни случаи на 1 милион жители. Зад нас се Косово (помалку од 300 случаи), Албанија 133, Србија 86, БиХ ...

Со коронавирус заразени над 35 милиони луѓе во светот

MakPress - 04.10.2020

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, на крајот на декември минатата година, повеќе од 35 милиони луѓе во светот се заразени со овој вирус. Според веб-страницата „Ворлдметерс“, вкупно 35.070,750 луѓе се заразени со коронавирус во светот.

Едно лице почина од коронавирус во Кичево, нема оздравени

MakPress - 04.10.2020

Последните податоците на Министерството за здраство покажуват дека во последните 24 часа, во Кичево нема оздравени од Ковид-19, односно имаа двајца ново заразени и еднен случај како последица од корона вирусот.

Ковид-19 во светот: Над 35 милиони инфицирани, над еден милион починати

MakPress - 04.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 35.241.068 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.039.443 пациенти, а оздравеле 26.219.819 луѓе. Белград – Од последниот извештај, во Србија биле тестирани 2.677 ...

Ковид-19: Во Бразил речиси 600 смртни случаи и над 26 илјади заразени за едно деноноќие

MakPress - 04.10.2020

Бразил во последните 24 часа регистрираше 599 смртни случаи од последиците на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Од последниот пресек заразени се уште 26.310 лица, пренесува Гардијан.

Во Хрватска двајца починати, 241 новозаразени, 238 оздравени

Канал5 - 03.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 241 нов случај на инфекција со коронавирус, а две лица починале. Сега бројот на активни случаи заболени со ковид -19 изнесува 1.447. Според штабот за цивилна заштита, 289 пациенти се во болница, од кои ...

Повеќето земји од регионот со над 200 новозаразени со коронавирус

Макфакс - 03.10.2020

Регионот и денеска се соочува со високи бројки на новозаразени од коронавирус. Грција – 267 новозаразени Во Грција регистрирани се 267 нови случаи на Ковид-19 и уште седум починати лица. Со тоа, вкупниот број на заболени лица во земјата се зголеми ...

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Сител - 03.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Во Хрватска 241 новозаразени со коронавирус, починаа две лица

Сител - 03.10.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 241 новозаразени со коронавирус, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во моментов е 1.447, 289 пациенти се во болница, од кои 23 се на апарати за ...

Источна Европа со најголем дневен пораст на новозаразени со коронавирус

А1 On - 03.10.2020

Источноевропските земји Украина и Полска денеска забележаа најголем дневен број на новозаразени со коронавируси од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на нови случаи е речиси 10.000, како и за време на најголемата криза кон средината ...

Ескалација на коронавирусот во Ирска

Нетпрес - 03.10.2020

Ирска бележи „значителна ескалација“ на случаите на зараза со новиот коронавирус, извести вршителот на должноста главен епидемиолог во земјата, откако го забележа најголемиот дневен број смртни случаи од мај и третиот највисок дневен број ...

Франција со нов рекорд според дневен раст на коронаинфекциите

Нетпрес - 03.10.2020

Бројот на потврдените случаи на зараза со коронавирусот во Франција во последното деноноќие се зголемило за 16.972 што е рекорден дневен раст на инфекциите, соопшти во саботата вечерта владината здравствена агенција Santé Publique.

Вирусот се врати со целата сила во Скопје

Независен - 03.10.2020

Фото: Б. Грданоски Ден по ден, Скопје повторно станува вистински епицентар на епидемијата со корона вирусот. И досега, поради тоа што има најмалку 600.000 жители, главниот град речиси секојдневно имаше најголем број нови инфекции (и најголем број ...

Коронавирус и во Јувентус!

SportMedia - 03.10.2020

Хаосот околу коронавирусот во Италија продолжува. И Јувентус пријави заразени со коронавирус, но не играчи, туку двајца членови на стручниот штаб. „Јувентус информира дека после проверките според протоколот, имаме двајца позитивни членови на нашиот ...

Ковид-19 и во Јувентус!

Спортманија - 03.10.2020

Продолжува хаосот со корона-вирусот во Серија А Јувентус потврди два позитивни случаи на ковид-19 во своите редови. Заразените се членови на стручниот штаб и веќе се сместени во самоизолација.

Источна Европа со најголем дневен пораст на новозаразени со корона вирус

Независен - 03.10.2020

Полска Источноевропските земји Украина и Полска денеска забележаа најголем дневен број на новозаразени со корона вируси од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на нови случаи е речиси 10.000, како и за време на најголемата криза кон ...

Источна Европа како во пролетниот пик на пандемијата на ковид-19: Нови 10.000 случаи во Русија, рекордни дневни бројки ...

Слободен Печат - 03.10.2020

Источноевропските земји Украина и Полска денеска забележаа најголем дневен број на новозаразени со коронавирус од почетокот на епидемијата, додека бројот на нови случаи во Русија е речиси 10.000, како и за време на најголемата криза кон средината на ...

Нови 243 заболени со корона во последните 24 часа, четворица починати

Р.С.Европа - 03.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19. По градови најмногу има во Скопје 98, а потоа следуваат Струмица 21, Прилеп и Свети Николе по 12, Куманово и ...

Источна Европа бележи нови рекордни бројки на новозаразените со коронавирусиот

Нетпрес - 03.10.2020

Во најнаселените земји од источна Европа, Украина и Полска, во саботата се забележани најголемите дневни бројки на новозаразените од коронавирусот од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на новите случаи изнесува речиси 10.000, како и ...

Во Хрватска 241 новозаразени со коронавирус, починаа две лица

Макфакс - 03.10.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 241 новозаразени со коронавирус, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во моментов е 1.447, 289 пациенти се во болница, од кои 23 се на апарати за ...

Имунитет на коронавирусот имаат и оние кои не го прележале? “На стара настинка може да се гледа како на форма на ...

Panacea.mk - 03.10.2020

Научниците Иван Џикиќ и Гордан Лауч го презентираа својот став за важноста на реактивноста на Т-клетките на SARS-CoV-2 кај лицата кои не се заразени. Сега е јасно дека не е точна тезата од почетокот на пандемијата дека популацијата нема никаков ...

Рекорден број заразени со ковид19 во Чешка и Полска

Р.С.Европа - 03.10.2020

Чешките власти соопштија дека во последните 24 часа се регистрирани 3793 нови случаи на коронавирус, што сега е рекорден број заболени, по вчерашниот рекорд кој беше за околу 300 позитивни случаи понизок од денешниот.

Хрватска повторно со висок број новозаразени, денеска 241

Независен - 03.10.2020

Во Хрватска во последните 24 часа потврдени се 241 новозаразени со корона вирус, а бројот на активни случаи е 1.447. Според Штабот за цивилна заштита, 289 пациенти се во болница, а од нив 23 на респиратор.

Русија забележа 9.859 нови инфекции, најмногу од 15 мај

Независен - 03.10.2020

Русија во изминатите 24 часа забележа 9.859 нови случаи на корона вирус, што е најголем број на дневни инфекции од 15 мај, кога епидемијата беше на својот врв. Кризниот центар за корона вирус соопшти дека биле потврдени 174 смртни случаи во ...

Русија обучува кучиња кои ќе го детектираат коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 03.10.2020

Вицепремиерка за здравство на Русија, Татјана Голикова призна „сериозно зголемување“ на случаите на коронавирус во Русија, но гарантира дека нејзината земја е подготвена да се соочи со ...

Источна Европа бележи нови рекордни бројки на новозаразените со коронавирусиот

Точка - 03.10.2020

Во најнаселените земји од источна Европа, Украина и Полска, во саботата се забележани најголемите дневни бројки на новозаразените од коронавирусот од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на новите случаи изнесува речиси 10.000, како и ...

Источна Европа со најголем дневен пораст на новозаразени со коронавирус

Кумановски м. - 03.10.2020

Источноевропските земји Украина и Полска денеска забележаа најголем дневен број на новозаразени со коронавируси од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на нови случаи е речиси 10.000, како и за време на најголемата криза кон средината ...

Источна Европа со најголем дневен пораст на новозаразени со коронавирус

Либертас - 03.10.2020

Источноевропските земји Украина и Полска денеска забележаа најголем дневен број на новозаразени со коронавируси од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на нови случаи е речиси 10.000, како и за време на најголемата криза кон средината ...

225 новозаразени со Ковид – Скопје, Куманово и Кочани на врвот на листата

4NEWS - 03.10.2020

Загрижувачки 225 новозаразени со Ковид-19 во земјава. Ова е втор најлош резултат откако почна коронакризата во државата да бидат регистрирани рекорден број новозаболени во еден ден. Според Институтот за јавно здравје од тестирани 1694 лица позитивен ...

Бројот на починати од коронавирус во светот надмина еден милион

4NEWS - 03.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.622.646 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.029.719 пациенти, а оздравеле 25.773.764 луѓе. Нови 42 заболени од Ковид-19 се откриени во Косово во изминатите 24 ...

Источна Европа со најголем дневен пораст на новозаразени со коронавирус

Опсервер - 03.10.2020

– Источноевропските земји Украина и Полска денеска забележаа најголем дневен број на новозаразени со коронавируси од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на нови случаи е речиси 10.000, како и за време на најголемата криза кон средината ...

Источна Европа со најголем дневен пораст на новозаразени со коронавирус

Вечер Прес - 03.10.2020

Источноевропските земји Украина и Полска денеска забележаа најголем дневен број на новозаразени со коронавируси од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на нови случаи е речиси 10.000, како и за време на најголемата криза кон средината ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Либертас - 21.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 41.272.150 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.132.528 пациенти, а оздравеле 30.771.960 луѓе – Во Италија, во последните 24 часа се потврдени 15.199 нови случаи на ...

Скоро 17.000 случаи во еден ден: Франција постави црн рекорд

Локално - 03.10.2020

Франција објави скоро 17.000 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е за околу 5.000 повеќе од претходниот ден, со што се постави нов неславен дневен рекорд. Бројот на заразени во Франција е зголемен за 16.972, досега се пријавени вкупно ...

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Кумановски м. - 03.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Раст на бројот на новозаразени во Италија

Локално - 03.10.2020

Во последните 24 часа, Италија објави 2.844 нови случаи на коронавирус, што покажува зголемување на бројот на новозаразените. Јужниот регион Кампања бележи најголем број на потврдени случаи на новозаразени – 401, а следи Ломбардија со 393.

Повеќето земји од регионот денеска со над 200 новозаразени со коронавирус

Опсервер - 03.10.2020

Регионот и денеска се соочува со високи бројки на новозаразени од коронавирус. Грција – 267 новозаразени Во Грција регистрирани се 267 нови случаи на Ковид-19 и уште седум починати лица. Со тоа, вкупниот број на заболени лица во земјата се зголеми ...

Најнови информации за коронавирусот во светот: Бројот на починати и заразени е шокантен

Курир - 03.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.958,183 лица . Од последици од Ковид-19 починале 1.034,991пациенти, а оздравеле 25.986,412 луѓе. – Во последните 24 часа, 244 нови случаи на коронавирус се потврдени во ...

Повеќето земји од регионот денеска имаат над 200 новозаразени со коронавирусот

24Инфо - 03.10.2020

Регионот и денеска се соочува со високи бројки на новозаразени од коронавирусот. Грција – 267 новозаразени Во Грција регистрирани се 267 нови случаи на Ковид-19 и уште седум починати лица.

Таму 53 заразени кај нас 243: Дури и Косово подобро се справува со короната од Заев и Филипче

Република - 03.10.2020

Косово подобро се справува со короната од Македонија покажуваат официјалните бројки.Во Косово во последните 24 часа починаа тројца заразени од Ковид-19, така што билансот на жртви на епидемијата сега изнесува 630.

Повеќето земји од регионот денеска со над 200 новозаразени со коронавирус

Точка - 03.10.2020

Регионот и денеска се соочува со високи бројки на новозаразени од коронавирус. Грција – 267 новозаразени Во Грција регистрирани се 267 нови случаи на Ковид-19 и уште седум починати лица. Со тоа, вкупниот број на заболени лица во земјата се зголеми ...

Почна есенскиот бран – нови 225 заразени и 6 починати од корона за едно деноноќие

Скопје инфо - 03.10.2020

225 новозаразени од корона , и шест починати во последното деноноќие. Во последните 24 часа направени се 1694 тестови што е високи 13 проценти на заразени од вкупно напревени тестирања. Гласвниот град прв на листата по новодијагностицирани – 96.

Короната пак се врати во Германија

Република - 03.10.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Германија е зголемен за 2.563, додека 19 пациенти починале како резултат на Ковид-19. Од почетокот на пандемијата, Германија потврди 296.958 случаи на коронавирус и 9.527 смртни случаи.

Источна Европа со најголем дневен пораст на новозаразени со коронавирус

24Инфо - 03.10.2020

Источноевропските земји Украина и Полска денеска забележаа најголем дневен број на новозаразени со коронавируси од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на нови случаи е речиси 10.000, како и за време на најголемата криза кон средината ...

Бројот на новозаразени само за една недела ќе надмине 1.000: Прва мерка целосна забрана за концерти и јавни настани

Фактор - 03.10.2020

Вкупниот број на новозаразени само до денеска е 984, поради што до утре, односно само за една недела се очекува бројката да биде над 1.000. Здравствените власти уште од вчера најавија дека во текот на викендов целосно ќе ја анализираат состојбата, ...

Нов рекорд: 243 нови случаи на Ковид-19, во Скопје 98

еМагазин - 03.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-98, Куманово-11, Штип-7, Прилеп-12, Тетово-2, Струга-9, Велес-3, Битола-5, Охрид-5, Кавадарци-4, ...

Коронавирусот не стивнува: Еве како се движат бројките со новозаразени во светот

Бизнис Вести - 03.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.622.646 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.029.719 пациенти, а оздравеле 25.773.764 луѓе. Нови 42 заболени од Ковид-19 се откриени во Косово во изминатите 24 ...

Рекордни 243 нови случаи на ковид во Македонија, во регион на Гостивар потврдени 5

Gostivarpress.mk - 03.10.2020

Во дневниот извештај што го објави Институтот за јавно здравје за состојбата со ковид во изминатото деноноќие, се бележат 243 новозаразени со вирусот од направени 1.831 тест. Речиси и да нема регион во кој не се регистрирани нови случаи.

243 нови случаи, 100 оздравени и 4 починати од Ковид-19

Либертас - 03.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 во: • ...

Рекорден број заразени со Kовид 19 во Чешка и Полска

Frontline - 03.10.2020

Чешките власти соопштија дека во последните 24 часа се регистрирани 3793 нови случаи на коронавирус, што сега е рекорден број заболени, по вчерашниот рекорд кој беше за околу 300 позитивни случаи понизок од денешниот.

Во Полска рекордни 2.367 новозаразени со Ковид-19

Локално - 03.10.2020

Полска потврди нов рекорд со 2.367 заразени лица со коронавирус, а ова е трет ден по ред како е забележано најголемо зголемување на бројот на заболени со Ковид-19. Министерството за здравство на Полска соопшти дека уште 34 пациенти починале од ...

Хрватска повторно со висок број новозаразени, денеска 241

24Инфо - 03.10.2020

Во Хрватска во последните 24 часа потврдени се 241 новозаразени со корона вирус, а бројот на активни случаи е 1.447. Според Штабот за цивилна заштита, 289 пациенти се во болница, а од нив 23 на респиратор.

Рекорден број заразени со ковид19 во Чешка и Полска

24Инфо - 03.10.2020

Чешките власти соопштија дека во последните 24 часа се регистрирани 3793 нови случаи на коронавирус, што сега е рекорден број заболени, по вчерашниот рекорд кој беше за околу 300 позитивни случаи понизок од денешниот.

Во Хрватска 241 новозаразени со коронавирус, починаа две лица

Опсервер - 03.10.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 241 новозаразени со коронавирус, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во моментов е 1.447, 289 пациенти се во болница, од кои 23 се на апарати за ...

Африка: За два дена коронавирусот потврден кај 19.142 лица

Кумановски м. - 03.10.2020

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка објави дека бројот на заразени со коронавирусот во изминатите два дена се зголемил за 19.142, додека 531 пациент починале од последици од Ковид-19.

Во Хрватска 241 новозаразени со коронавирус, починаа две лица

Точка - 03.10.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 241 новозаразени со коронавирус, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во моментов е 1.447, 289 пациенти се во болница, од кои 23 се на апарати за ...

Кон: Прашањето за бројот на мртвите се политизира

Локално - 03.10.2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон оцени дека несовпаѓањето помеѓу податоците за бројот на смртни случаи од коронавирус е политизирано и дека нема одговор зошто би било соодветно некој да го прикрие бројот на смртни случаи од Ковид-19.

30% од заразените со Ковид-19 во Македонија со претходни заболувања, најчесто кардиоваскуларна болест

еМагазин - 03.10.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 27 септември покажуваат дека 30% од заразените со Ковид-19 во Македонија се со претходни заболувања. “Во однос на коморбидитети, од случаите кои се епидемиолошки истражени (n=17.639; ...

Хрватска: 241 нов случај на коронавирус

Курир - 03.10.2020

Во Хрватска во последните 24 часа се потврдени нови 241 случај на коронавирус, а бројот на активни случаи е 1.447. Според Штабот за цивилна заштита, 289 пациенти се на болничко лекување, а од нив на респиратор се 23 лица. Починати се уште две лица.

25,5% од заразените со Ковид-19 во Македонија без симптоми

еМагазин - 03.10.2020

Извештајот на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) со податоци заклучно со 27 септември покажува дека 25,5% од заразените со Ковид-19 во Македонија се без симптоми. „Од случаите кои се епидемиолошки истражени (n=17.639; 99,8%), кај 4.503 или 25,5% од ...

Во Хрватска 241 новозаразени со коронавирус, починаа две лица

Н.Македонија - 03.10.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 241 новозаразени со коронавирус, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во моментов е 1.447, 289 пациенти се во болница, од кои 23 се на апарати за ...

Во Хрватска 241 новозаразени со коронавирус, починаа две лица

Вечер - 03.10.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 241 новозаразени со коронавирус, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во моментов е 1.447, 289 пациенти се во болница, од кои 23 се на апарати за ...

Повеќето земји од регионот денеска со над 200 новозаразени со коронавирус

Вечер - 03.10.2020

Регионот и денеска се соочува со високи бројки на новозаразени од коронавирус. Грција – 267 новозаразени Во Грција регистрирани се 267 нови случаи на Ковид-19 и уште седум починати лица. Со тоа, вкупниот број на заболени лица во земјата се зголеми ...

Источна Европа со најголем дневен пораст на новозаразени со коронавирус

MakPress - 03.10.2020

Источноевропските земји Украина и Полска денеска забележаа најголем дневен број на новозаразени со коронавируси од почетокот на епидемијата, додека во Русија бројот на нови случаи е речиси 10.000, како и за време на најголемата криза кон средината ...

Рекорден број новозаразени во Франција

Канал5 - 02.10.2020

Француското Министерство за здравство пријави 12.148 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа. Уште 136 лица починале како резултат на ковид- 19, најмногу за еден ден од средината на мај.

„Кривата“ повторно расте: 225 нови случаи на ковид 19, починати се 6 лица

Канал5 - 02.10.2020

225 нови рекордни случаи на заразени од Ковид 19. Денешниот биланс на заразени е највисок во изминатите три месеци. Највисока бројка на заразени имаше на 18 јули, 241 заразен од Ковид 19. Од вкупно 1694 тестирања најголем број од заразените се во ...

Африка: За два дена коронавирусот потврден кај 19.142 лица

ТВ21 - 02.10.2020

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка објави дека бројот на заразени со коронавирусот во изминатите два дена се зголемил за 19.142, додека 531 пациент починале од последици од Ковид-19.

Во Франција најголем број смртни случаи на дневно ниво од средината на мај

ТВ21 - 02.10.2020

Француското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа пријавени се 12.148 новозаболени со Ковид-19. Во истиот период регистрирани се 136 починати, што е најголема бројка на смртни случаи од средината на мај.

Во Хрватска 333 новозаразени со Ковид-19 и седум починати пациенти

Канал5 - 02.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 333 новозаразени со коронавирус и седум починати пациенти. Бројот на активни случаи во Хрватска денес е 1.446, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита.

Србија: Потврдени 73 нови случаи на Ковид-19, починало едно лице

Канал5 - 02.10.2020

Според последните информации, во Србија се регистрирани 73 нови случаи на Ковид-19, а починало едно лице. Во последните 24 часа се тестирани 6.661 примерок. Хоспитализирани се 281 пациент, а на респиратори се наоѓаат 23 лица.

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Телма - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Рекорден број на заразени од Ковид-19 во Грција

Фокус - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Грција го сруши рекордот на нови случаи со Ковид-19 на дневно ниво

ТВ21 - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Ковид-19 во светот: Над 34,6 милиони заразени!

Фокус - 02.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.622.646 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.029.719 пациенти, а оздравеле 25.773.764 луѓе. Нови 42 заболени од Ковид-19 се откриени во Косово во изминатите 24 ...

Над 9 илјади новозаразени во Русија,тренираат кучиња за откривање на корона(ВИДЕО)

Канал5 - 02.10.2020

Руската вицепремиерка за здравство Татјана Голикова призна „сериозно зголемување“ на случаите на коронавирус во Русија, но гарантира дека нејзината земја е подготвена да се соочи со тоа. "Следевме зголемување на бројот на нови случаи со коронавирус ...

Полска и Германија имаат рекорден број новозаболени со корона

Канал5 - 02.10.2020

Полска денеска постави нов рекорд со 2.292 новоинфицирани и 27 смртни случаи поврзани со ковид-19, според податоците објавени на Твитер од Министерството за здравство, а рекордни 2.673 биле заразени во Германија.

Почна есенскиот бран – нови 225 заразени и 6 починати од корона за едно деноноќие

Телма - 02.10.2020

225 новозаразени од корона , и шест починати во последното деноноќие. Во последните 24 часа направени се 1694 тестови што е високи 13 проценти на заразени од вкупно напревени тестирања. Гласвниот град прв на листата по новодијагностицирани – 96.

Бројот на починати од коронавирус во светот надмина еден милион

Сител - 02.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.622.646 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.029.719 пациенти, а оздравеле 25.773.764 луѓе. Нови 42 заболени од Ковид-19 се откриени во Косово во изминатите 24 ...

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1 On - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран досега највисок број нови случаи на Ковид-19 за еден ден – вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабрика за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки ...

КОВИД19: Македонија и натаму локален рекордер по смртноста од корона вирусот

Press24 - 02.10.2020

Македонија останува на врвот во регионот според смртноста која ја предизвикува корона вирусот. Во текот на вчерашниот ден во земјава се бележат два смртни случаи на милион жители што е највисока стапка во опкружувањето.

Вкупно 90 мртви лица од ковид-19 во тетовско досега

Слободен Печат - 02.10.2020

Едно лице на возраст од 63 години почина од Ковид-19 во изминатите 24 часа на тетовското подрачје, со што вкупно 90 луѓе го загубија животот од оваа болест. Регистрирани се 15 новозаболени.

„Сериозен раст“ за заболени со ковид-19: Русија тренира хибридна раса на кучиња за детекција на инфицирани лица

Слободен Печат - 02.10.2020

Потпретседателката на руската влада за здравство, Татјана Голикова призна за „сериозниот пораст“ на бројот на заразени со коронавирус во Русија, но истовремено тврди дека нејзината земја е подготвена да се соочи со предизвикот, пренесе агенцијата ...

Дневен биланс на ковид-19 во светот: САД лидери со над 12.000 заболени, во Хрватска – 333, во Словенија – 238, во БиХ – ...

Слободен Печат - 02.10.2020

Од ковид-19 во светот досега се заразени 34.622.646 милиони лица, починале 1.029.719 пациенти, а како оздравени се водат 25.773.764 милиони луѓе, покажуваат најновите податоци за состојбата со новиот коронавирус што оваа година ја блокира планетата .

90 лица од тетовско ја загубија битката со Ковид-19 досега

Press24 - 02.10.2020

Едно лице на возраст од 63 години почина од Ковид-19 во изминатите 24 часа на тетовското подрачје, со што вкупно 90 луѓе го загубија животот од оваа болест. Регистрирани се 15 новозаболени.

Во Италија повеќе од 2.000 нови заразени од ковид-19

Нетпрес - 02.10.2020

Италија забележа 2.548 нови инфекции со коронавирус во последните 24 часа, и за прв пат од крајот на април земјата ја надмина границата од нови 2.000 случаи на ден, соопшти Министерството за здравство на Италија.

Коронавирусот коси во Африка, за два дена заразени 19.142 лица

+инфо - 02.10.2020

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка објави дека бројот на заразени со коронавирусот во изминатите два дена се зголемил за 19.142, додека 531 пациент починале од последици од ковид-19.

Над 15.000 македонски граѓани го победиле коронавирусот

Нетпрес - 02.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18138, бројката на оздравени пациенти е 15068, на починати е 743, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2327.

225 новозаразени - Филипче ја свика Комисијата за заразни болести на итен состанок

Сител - 02.10.2020

Алармантни 225 новозаразени со Ковид-19 за едно деноноќие. Денешната ковид статистика покажува дека дури 13,2 проценти од тестираните 1694 лица добиле позитивен тест. Ова е втор најлош резултат од почетокот на пандемијата во земјата по рекордните ...

Дневен ковид рекорд во Грција: Нови 460 инфицирани лица и пет починати пациенти

Слободен Печат - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани вкупно 460 нови случаи на ковид-19 во Грција, што е рекорден број на дневно ниво од почеток на пандемијата. Најголем дел од нив, поточно, 114 се вработени во фабрика за конзервирање на северот на ...

225 новозаразени со Ковид - Скопје, Куманово и Кочани на врвот на листата

Сител - 02.10.2020

Загрижувачки 225 новозаразени со Ковид-19 во земјава. Ова е втор најлош резултат откако почна коронакризата во државата да бидат регистрирани рекорден број новозаболени во еден ден. Според Институтот за јавно здравје од тестирани 1694 лица позитивен ...

Вкупно 460 нови случаи на ковид во Грција, половина се во областа Атика

360 степени - 02.10.2020

Во изминатово деноноќие Грција регистрираше рекордно висок број на нови случаи на ковид-19. Како што јави МИА, здравствените власти соопштиле дека потврдени се нови 460 случаи, од кои 207 се во областа Атика.

Во Хрватска 333 нови случаи на коронавирус

Сител - 02.10.2020

Нови 333 случаи на коронавирус се регистрирани во Хрватска во последните 24 часа, седум лица починале, а бројот на активни случаи е 1.446, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Меѓу активните случаи, 286 пациенти се во болница, од кои 23 се ...

Вучиќ најави дека Србија ќе ги преиспита сите смртни случаи од ковид-19

МКД - 02.10.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера најави дека здравствените власти ќе ги преиспитаат сите смртни случаи на заболени што се поврзани со коронавирусот коментирајќи ги сомнежите во веродостојноста на податоците за бројот на мртвите објавуван ...

Македонија и натаму локален рекордер по смртноста на корона вирусот

Сител - 02.10.2020

Македонија останува на врвот во регионот според смртноста која ја предизвикува корона вирусот. Во текот на вчерашниот ден во земјава се бележат два смртни случаи на милион жители што е највисока стапка во опкружувањето.

Во Словенија рекорден број новозаболени од коронавирус, можно е ново целосно затворање

Макфакс - 02.10.2020

Во Словенија се потврдени 238 новозаболени од коронавирус од 3.281 тестиран примерок во последните 24 часа, а двајца пациенти со Ковид-19 починале, објави словенечката влада. Тоа е 17 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на дневни ...

Рекорден број нови случаи на ковид-19 во Грција

+инфо - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

На Словенија ѝ се заканува карантин – денеска рекордни 238 новозаразени

Независен - 02.10.2020

Словенија забележа рекорден број новозаразени во последниот дневен пресек, откако беа потврдени 238 позитивно тестирани луѓе на корона вирус. Вкупно досега се регистрирани 6.103 лица, пренесе СТА. Од корона вирус починаа уште две лица, а вкупно 154.

Имаат ли Италијаните причина да се плашат од ново Бергамо: Во Италија, за прв пат од април, во еден ден имаше повеќе од ...

Во Центар - 02.10.2020

Италија забележа 2.548 нови инфекции со коронавирус во последните 24 часа, и за прв пат од крајот на април земјата ја надмина границата од нови 2.000 случаи на ден, соопшти Министерството за здравство на Италија.

Босна и Херцеговина со нови 226 заразени и 10 починати

Независен - 02.10.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрирани се 226 случаи на зараза со корона вирус и 10 смртни случаи. Во Федерацијата биле тестирани 1.223 примероци, при што 161 се позитивни, а воедно пријави и седум починати.

Црн ден во Хрватска – 333 заболени, седум лица починаа

Независен - 02.10.2020

Во последните 24 часа се евидентирани 333 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 1.446, објави утрово Националниот штаб за цивилна заштита.

Во Хрватска 333 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 02.10.2020

Нови 333 случаи на коронавирус се регистрирани во Хрватска во последните 24 часа, седум лица починале, а бројот на активни случаи е 1.446, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Меѓу активните случаи, 286 пациенти се во болница, од кои 23 се ...

Драматична е ситуацијата со коронавирусот во Хрватска: 333 новозаразени, седум лица починаа

Слободен Печат - 02.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 333 новозаразени со коронавирусот и седум починати пациенти. Бројот на активни случаи во Хрватска денеска изнесува 1.446, соопшти Државниот штаб за граѓанска безбедност.

Во Србија 73 новозаразени

Независен - 02.10.2020

Според последните информации во Србија се регистрирани 73 нови случаи, а почина едно лице. Во последните 24 часа тестирани се 6.661 примерок, а вкупно 33.735. Во болница се 281 пациенти, а на респиратор 23 пациенти.

Во Бразил паѓа бројот на новозаразени

Независен - 02.10.2020

Во Бразил и понатаму паѓа бројот на новозаразени и починати од Ковид-19, иако бројките се високи. Во последните 24 часа потврдени се 36.157 нови случаи со корона вирус, а починаа 788 лица, соопшти Министерството за здравство.

Чешка со рекорден број новозаразени, денеска 3.493

Независен - 02.10.2020

Во Чешка потврдени се нови 3.493 случаи со корона вирус во еден ден, соопшти Министерството за здравство. Во Чешка, во која живеат 10,7 милиони граѓани, од почетокот на пандемијата од корона вирус заболеа 74.255 лица, додека починаа 678, пренесе ...

Словенија – рекорден број на новозаболени од коронавирус

Нетпрес - 02.10.2020

Во Словенија се потврдени 238 новозаболени од коронавирус од 3281 тестирани примероци во последните 24 часа, а двајца пациенти со ковид-19 починале, објави словенечката влада. Тоа е 17 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на дневни ...

Германија со нови 2.673 нови случаи на зараза

Независен - 02.10.2020

Во Германија во последните 24 часа потврдени се нови 2.673 случаи со Ковид-19, соопшти денеска Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“. Во истиот период починале осум пациенти. Од почетокот на пандемијата во Германија заразени се 294.395 лица, ...

Расте бројот на новозаразени на Балканот

+инфо - 02.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.622.646 лица. Од последици од ковид-19 починале 1.029.719 пациенти, а оздравеле 25.773.764 луѓе. Нови 42 заболени од ковид-19 се откриени во Косово во изминатите 24 ...

Рекорден број нови случаи на ковид-19 во Грција

Р.С.Европа - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Африка: За два дена коронавирусот потврден кај 19.142 лица

Либертас - 02.10.2020

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка објави дека бројот на заразени со коронавирусот во изминатите два дена се зголемил за 19.142, додека 531 пациент починале од последици од Ковид-19.

Африка: За два дена коронавирусот потврден кај 19.142 лица

Опсервер - 02.10.2020

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка објави дека бројот на заразени со коронавирусот во изминатите два дена се зголемил за 19.142, додека 531 пациент починале од последици од Ковид-19.

Во Тетово 15 новозаболени со Ковид-19, едно лице почина

еМагазин - 02.10.2020

Едно лице на возраст од 63 години почина од Ковид-19 во изминатите 24 часа на тетовското подрачје, со што вкупно 90 луѓе го загубија животот од оваа болест. Регистрирани се 15 новозаболени.

Во Словенија рекорден број на новозаболени од коронавирус

Република - 02.10.2020

Во Словенија се потврдени 238 новозаболени од коронавирус од 3281 тестирани примероци во последните 24 часа, а двајца пациенти со ковид-19 починале, објави словенечката влада. Тоа е 17 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на дневни ...

Африка: За два дена коронавирусот потврден кај 19.142 лица

Вечер Прес - 02.10.2020

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка објави дека бројот на заразени со коронавирусот во изминатите два дена се зголемил за 19.142, додека 531 пациент починале од последици од Ковид-19.

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

24Инфо - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Во Словенија рекорден број на новозаболени од коронавирус, можен е нов „локдаун“

24Инфо - 02.10.2020

Во Словенија се потврдени 238 новозаболени од коронавирус од 3281 тестирани примероци во последните 24 часа, а двајца пациенти со ковид-19 починале, објави словенечката влада. Тоа е 17 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на дневни ...

Во Словенија рекорден број на новозаболени од коронавирус, можен е нов „локдаун“

Точка - 02.10.2020

Во Словенија се потврдени 238 новозаболени од коронавирус од 3281 тестирани примероци во последните 24 часа, а двајца пациенти со ковид-19 починале, објави словенечката влада. Тоа е 17 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на дневни ...

Во Хрватска 333 нови случаи на коронавирус

Опсервер - 02.10.2020

Нови 333 случаи на коронавирус се регистрирани во Хрватска во последните 24 часа, седум лица починале, а бројот на активни случаи е 1.446, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Меѓу активните случаи, 286 пациенти се во болница, од кои 23 се ...

225 новозаразени – Филипче ја свика Комисијата за заразни болести на итен состанок

4NEWS - 02.10.2020

Алармантни 225 новозаразени со Ковид-19 за едно деноноќие. Денешната ковид статистика покажува дека дури 13,2 проценти од тестираните 1694 лица добиле позитивен тест. Ова е втор најлош резултат од почетокот на пандемијата во земјата по рекордните ...

Рекорди 460 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Република - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Курир - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Опсервер - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Во Хрватска 333 нови случаи на коронавирус

Точка - 02.10.2020

Нови 333 случаи на коронавирус се регистрирани во Хрватска во последните 24 часа, седум лица починале, а бројот на активни случаи е 1.446, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Меѓу активните случаи, 286 пациенти се во болница, од кои 23 се ...

САД и понатаму се на прво место по бројот на заразени и починати лица

Бизнис Вести - 02.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.273.000 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.020.607 пациенти, а оздравеле 25.495.239 луѓе. Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека во ...

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Вечер Прес - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Ковид-19 во светот: Во Полска рекордни 2.292 нови случаи во еден ден, досега во САД над 7,5 милиони инфицирани

Frontline - 02.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.622.646 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.029.719 пациенти, а оздравеле 25.773.764 луѓе. Нови 42 заболени од Ковид-19 се откриени во Косово во изминатите 24 ...

Босна и Херцеговина со нови 226 заразени и 10 починати

24Инфо - 02.10.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрирани се 226 случаи на зараза со корона вирус и 10 смртни случаи. Во Федерацијата биле тестирани 1.223 примероци, при што 161 се позитивни, а воедно пријави и седум починати.

Ковид-19 во светот повторно зема залет, во Индија за 24 часа регистрирани 47.000 новозаболени –

Вечер Прес - 02.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.622.646 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.029.719 пациенти, а оздравеле 25.773.764 луѓе. Нови 42 заболени од Ковид-19 се откриени во Косово во изминатите 24 ...

Нов црн рекорд во Франција

Република - 02.10.2020

Француското министерство за здравство пријави 12.148 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа. Дури 136 лица починале како резултат на Ковид-19, најмногу за еден ден од средината на мај.

Во Франција најголем број смртни случаи на дневно ниво од средината на мај

Вечер Прес - 02.10.2020

Француското Министерство за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа пријавени се 12.148 новозаболени со Ковид-19. Во истиот период регистрирани се 136 починати, што е најголема бројка на смртни случаи од средината на мај.

Во Хрватска 333 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 02.10.2020

Нови 333 случаи на коронавирус се регистрирани во Хрватска во последните 24 часа, седум лица починале, а бројот на активни случаи е 1.446, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Меѓу активните случаи, 286 пациенти се во болница, од кои 23 се ...

Вкупно 90 мртви лица од ковид-19 во тетовско досега

Локално - 02.10.2020

Едно лице на возраст од 63 години почина од Ковид-19 во изминатите 24 часа на тетовското подрачје, со што вкупно 90 луѓе го загубија животот од оваа болест. Регистрирани се 15 новозаболени.

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Frontline - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран досега највисок број нови случаи на Ковид-19 за еден ден – вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабрика за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки ...

Во Русија повеќе од 9 илјади новозаразени, се тренираат кучиња за откривање на заболени

Вечер Прес - 02.10.2020

Потпретседателката на руската влада, Татјана Голикова призна „сериозно зголемување“ на случаите на коронавирус во Русија, но тврди дека нејзината земја е подготвена да се соочи со тоа. „Последните две недели регистрираме зголемување на бројот на ...

Со последниот смртен случај од Ковид-19 во тетовско досега вкупно 90 починати од болеста

Либертас - 02.10.2020

Едно лице на возраст од 63 години почина од Ковид-19 во изминатите 24 часа на тетовското подрачје, со што вкупно 90 луѓе го загубија животот од оваа болест. Регистрирани се 15 новозаболени.

Драматичнo: Хрватска изброја 333 новозаразени и седум починати од корона

Република - 02.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 333 новозаразени со коронавирусот и седум починати пациенти. Бројот на активни случаи во Хрватска денеска изнесува 1.446, соопшти Државниот штаб за граѓанска безбедност.

Во Словенија рекорден број на новозаболени од коронавирус, можен е нов „локдаун“

Опсервер - 02.10.2020

Во Словенија се потврдени 238 новозаболени од коронавирус од 3281 тестирани примероци во последните 24 часа, а двајца пациенти со ковид-19 починале, објави словенечката влада. Тоа е 17 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на дневни ...

Во Африка за два дена коронавирусот е потврден кај 19.142 лица

24Инфо - 02.10.2020

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка објави дека бројот на заразени со коронавирусот во изминатите два дена се зголемил за 19.142, додека 531 пациент починале од последици од Ковид-19.

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Либертас - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Нов црн рекорд во Франција

Локално - 02.10.2020

Француското министерство за здравство пријави 12.148 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа. Други 136 лица починале како резултат на Ковид-19, најмногу за еден ден од средината на мај.

Африка: За два дена коронавирусот потврден кај 19.142 лица

Frontline - 02.10.2020

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка објави дека бројот на заразени со коронавирусот во изминатите два дена се зголемил за 19.142, додека 531 пациент починале од последици од Ковид-19.

Се зголемува бројот на заразени во Скопје: Во три општини регистрирани се над сто активни носители на Ковид 19

Локално - 02.10.2020

Вкупната бројка Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 18.363, бројката на оздравени пациенти е 15.164, на починати е 749, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.450.

Вкупно 1.498 лица до 19 години во Македонија се заразиле со Ковид-19

еМагазин - 02.10.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 27 септември покажуваат дека вкупно 1.498 лица до 19 години во Македонија досега се заразиле со Ковид-19. “Возраста на заболените се движи од 0 до 99 години (просек – 44,2 години).

Хрватска со 333 новозаболени, 7 лица починаа

Локално - 02.10.2020

Нови 333 случаи на заразени со коронавирус се регистрирани во Хрватска во последните 24 часа, седум лица починале, а бројот на активни случаи е 1.446, објави во петокот Националниот штаб за цивилна заштита.

Коронавирусот го победиле над 15.000 македонски граѓани

Курир - 02.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18138, бројката на оздравени пациенти е 15068, на починати е 743, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2327.

(Мапа) Штип се уште на врвот со најмногу заразени со Ковид-19 на 100 илјади жители

еМагазин - 02.10.2020

Извештајот на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 27 септември покажува дека во Штип има најмногу заразени со Ковид-19 на 100 илјади жители. „Највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Штип со 2.375,0 на 100.000 ...

Осуммина новозаразени и еден починат од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 02.10.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 8 нови случаи на коронавирус, а 6 лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи изнесува 124, од кои 95 се наоѓаат на домашно, а 29 на болничко лекување.

Во Хрватска 333 нови случаи на коронавирус

Вечер - 02.10.2020

Нови 333 случаи на коронавирус се регистрирани во Хрватска во последните 24 часа, седум лица починале, а бројот на активни случаи е 1.446, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Меѓу активните случаи, 286 пациенти се во болница, од кои 23 се ...

Во Словенија рекорден број на новозаболени од коронавирус, можен е нов „локдаун“

Вечер - 02.10.2020

Во Словенија се потврдени 238 новозаболени од коронавирус од 3281 тестирани примероци во последните 24 часа, а двајца пациенти со ковид-19 починале, објави словенечката влада. Тоа е 17 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на дневни ...

ЦРНИ БРОЈКИ и во Грција: РЕКОРДНИ 460 нови случаи на Ковид-19

Вечер - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

КАТАСТРОФАЛНИ БРОЈКИ ОД ТЕТОВО: Со последниот смртен случај од Ковид-19 досега вкупно 90 ПОЧИНАТИ

Вечер - 02.10.2020

Едно лице на возраст од 63 години почина од Ковид-19 во изминатите 24 часа на тетовското подрачје, со што вкупно 90 луѓе го загубија животот од оваа болест. Регистрирани се 15 новозаболени.

Со последниот смртен случај од Ковид-19 во тетовско досега вкупно 90 починати од болеста

MakPress - 02.10.2020

Едно лице на возраст од 63 години почина од Ковид-19 во изминатите 24 часа на тетовското подрачје, со што вкупно 90 луѓе го загубија животот од оваа болест. Регистрирани се 15 новозаболени.

Африка: За два дена коронавирусот потврден кај 19.142 лица

MakPress - 02.10.2020

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка објави дека бројот на заразени со коронавирусот во изминатите два дена се зголемил за 19.142, додека 531 пациент починале од последици од Ковид-19.

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

MakPress - 02.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, ...

Над две илјади заразени со корона во Италија,почна вториот бран

Канал5 - 01.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи на коронавирус, што е прв пат од крајот на април, дневниот број на новоинфицирани лица да надмине 2.000. Уште 24 пациенти починале, што е нешто повеќе од претходниот ден кога имало ...

Вучиќ, изјави дека Србија ќе направи целосна ревизија на податоците за ковид-19

Канал5 - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од ковид 19 откоку што официјално било соопштено Денес реагираше ...

Колку здравствените работници се заштитени од Ковид-19?

Р.С.Европа - 01.10.2020

Здравствените работници се во контакт со заболени од Ковид-19 и со тоа се изложени на ризици од зараза. Тие треба да се однесуваат одговорно, како што велат претставници на Лекарската комора на Македонија, но дали условите во кои работат се ...

И во Холандија бројот на починати од ковид-19 е значително поголем од официјалните податоци

+инфо - 01.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.273.000 лица. Од последици од ковид-19 починале 1.020.607 пациенти, а оздравеле 25.495.239 луѓе. Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека во ...

Вучиќ: Комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид 19

А1 On - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено.

Вучиќ најави ревизија на податоците за бројот на починати од Ковид 19

Независен - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено.

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Макфакс - 01.10.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот, коментирајќи ги сомнежите за веродостојноста на податоците за бројот на починати пријавени за време на ...

Расте бројот на заразени од коронавирус во Италија

Нетпрес - 01.10.2020

Веќе неколку седмици забележителен е растот на бројот заразени од корона вирус во Италија, а расте и бројот на луѓе во болница. Во последните 24 часа, корона вирусот е најден кај 1.851 лица, што е за 200 повеќе од вчера.

Коронавирусот неконтролирано се шири во скопските општини и околните населени места

Нетпрес - 01.10.2020

Главниот град Скопје повторно е населеното место во Македонија со највисок случај потврдени нови зарази со коронавирусот во последните 24 часа, ги има вкупно 75. Речиси тројно е помал бројот на оздравените пациенити од Скопје во последното ...

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен Печат - 01.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа, се регистрирани 2.548 случаи на коронавирус, што е прво дневно надминување на бројката од 2.000 новоинфицирани од крајот на април, објави Министерството за здравство.

Србија со 111 новозаболени, најмногу од 27 август наваму

Независен - 01.10.2020

Според последните информации во Србија, заклучно со 15 часот, регистрирани се нови 111 случаи на заразени со корона вирус, а почина едно лице. Ова е најголем број регистрирани новозаболени во еден ден од 27 август наваму.

Расте бројот на заразени во Италија

Независен - 01.10.2020

Веќе неколку седмици забележителен е растот на бројот заразени од корона вирус во Италија, а расте и бројот на луѓе во болница. Во последните 24 часа, корона вирусот е најден кај 1.851 лица, што е за 200 повеќе од вчера.

Во Хрватска континуирано високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Нетпрес - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 234 новозаразени со коронавирус и четири смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во ова време во Хрватска е 1.325.

Во БиХ 280 новозаразени и петмина починати

Макфакс - 01.10.2020

Во последните 24 часа во БиХ се регистрирани 280 новозаразени и пет починати лица, од кои 192 заразени и тројца починати се во федерацијата БиХ. Тестирани биле 1.580 примероци, а коронавирусот е потврден кај 192 лица.

Вучиќ: Србија ќе направи целосна ревизија за секоја смрт од ковид-19

+инфо - 01.10.2020

Србија ќе направи целосна ревизија за секоја смрт, за секое лице, да видиме како тоа изгледа. И тоа ќе го сторат клиничарите - изјави Вучиќ и додаде дека не смета дека тука ќе има многу големи разлики.

Босна и Херцеговина со нови 280 новозаразени, петмина починаа

Независен - 01.10.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрира нови 280 заразени со Ковид-19. Во Заводот за јавно здравје на Федерацијата биле тестирани 1.580 примероци, од кои 192 се позитивни. Досега тестирани се 159.205 примероци, а Ковид-19 е потврден ...

Србија ќе прави ревизија за секој смртен случај од коронавирусот

+инфо - 01.10.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот, коментирајќи ги сомнежите за веродостојноста на податоците за бројот на починати пријавени за време на ...

Во Хрватска и натаму високи бројки на новозаразени од коронавирус

Макфакс - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 234 новозаразени со коронавирус и четири смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во ова време во Хрватска е 1.325.

Во Србија 111 новозаболени од коронавирус, еден починат

Макфакс - 01.10.2020

Во Србија уште 111 лице се заразени со коронавирус во последните 24 часа. Тестирани се 6.139. Едно лице почина. Изразено во проценти, во однос на тестираните биле заразени 1,81 процент. На аспиратор има 23 лица. Досега починале вкупно 750 лица.

Ова е многу загрижувачка вест: Бројот на умрени од корона е многу повеќе отколку што мислиме, недостасуваат 180.000 ...

Во Центар - 01.10.2020

Во првите шест месеци, од почетокот на корона пандемијата, во 32 земји починаа дури 593 000 луѓе повеќе отколку во истиот период во претходните ( обични ) години пред пандемијата. Според официјалната статистика, 413 000 луѓе починале од ковид-19.

Хрватска: 234 новозаболени од коронавирус, четворица починати

Слободен Печат - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се забележани 234 нови случаи на зараза од коронавирус и бројот на активни случаи во земјата сега е вкупно 1.25, објави Националниот кризен штаб. Меѓу нив се 297 пациенти на болничко лекување, од кои на респиратори ...

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во Европа

Кајгана - 01.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.273.000 лица. Од последици од COVID-19 починале 1.020.607 пациенти, а оздравеле 25.495.239 луѓе. Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека во ...

Во Русија рекордни 9.000 новозаболени од Ковид-19

Макфакс - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се пријавени скоро 9.000 случаи на зараза, што е рекорден број на заболени во еден ден од 12 јуни. Според последните податоци починале уште 169 заболени, со што вкупниот број починати од Ковид-19 достигнал 20.891, ...

Словенија со нови 175 заразени

Независен - 01.10.2020

Денеска во Словенија се тестирани 2.899 граѓани, а корона вирусот е пронајден е кај 175 луѓе, што е 6 отсто позитивни од вкупниот број тестирани. Од последиците на инфекцијата со корона вирусот починаа две лица во последните 24 часа, соопшти владата ...

Повторно висок број новозаразени во Хрватска – 234

Независен - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска забележани се нови 234 случаи на зараза со корона вирус, објави тамошниот кризен штаб. бројот на активни случаи во моментот во Хрватска изнесува 1.325, пренесе Индекс.

Вучиќ најави комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од ковид-19

Слободен Печат - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Во Русија рекордни 9.000 новозаболени од Ковид-19

Сител - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се пријавени скоро 9.000 случаи на зараза, што е рекорден број на заболени во еден ден од 12 јуни. Според последните податоци починале уште 169 заболени, со што вкупниот број починати од Ковид-19 достигнал 20.891, ...

Во Словенија 175 новозаразени со коронавирус

24Инфо - 01.10.2020

Денеска во Словенија се тестирани 2.899 граѓани, а корона вирусот е пронајден е кај 175 луѓе, што е 6 отсто позитивни од вкупниот број тестирани. Од последиците на инфекцијата со корона вирусот починаа две лица во последните 24 часа, соопшти владата ...

Босна и Херцеговина со нови 280 новозаразени, петмина починаа

24Инфо - 01.10.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрира нови 280 заразени со Ковид-19. Во Заводот за јавно здравје на Федерацијата биле тестирани 1.580 примероци, од кои 192 се позитивни.Досега тестирани се 159.205 примероци, а Ковид-19 е потврден ...

Во Русија рекордни 9.000 новозаболени од Ковид-19

Опсервер - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се пријавени скоро 9.000 случаи на зараза, што е рекорден број на заболени во еден ден од 12 јуни. Според последните податоци починале уште 169 заболени, со што вкупниот број починати од Ковид-19 достигнал 20.891, ...

Србија ќе прави ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид-19

Република - 01.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија ќе направи целосна ревизија на податоците за бројот на смртни случаи од ковид-19 и дека државата не крие ништо. Ова тој денеска го соопшти откако во Србија и понатаму не стивнуваат ...

Во Србија 111 новозаболени од коронавирус, еден починат

Опсервер - 01.10.2020

Во Србија уште 111 лице се заразени со коронавирус во последните 24 часа. Тестирани се 6.139. Едно лице почина. Изразено во проценти, во однос на тестираните биле заразени 1,81 процент. На аспиратор има 23 лица. Досега починале вкупно 750 лица.

Во Србија 111 новозаболени од коронавирус, еден починат

24Инфо - 01.10.2020

Во Србија уште 111 лице се заразени со коронавирус во последните 24 часа. Тестирани се 6.139. Едно лице почина. Изразено во проценти, во однос на тестираните биле заразени 1,81 процент.На аспиратор има 23 лица.

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Опсервер - 01.10.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот, коментирајќи ги сомнежите за веродостојноста на податоците за бројот на починати пријавени за време на ...

Во Русија рекордни 9.000 новозаболени од Ковид-19

Точка - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се пријавени скоро 9.000 случаи на зараза, што е рекорден број на заболени во еден ден од 12 јуни. Според последните податоци починале уште 169 заболени, со што вкупниот број починати од Ковид-19 достигнал 20.891, ...

БиХ: 280 новозаразени и петмина починати

Опсервер - 01.10.2020

Во последните 24 часа во БиХ се регистрирани 280 новозаразени и пет починати лица, од кои 192 заразени и тројца починати се во федерацијата БиХ. Тестирани биле 1.580 примероци, а коронавирусот е потврден кај 192 лица.

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Точка - 01.10.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот, коментирајќи ги сомнежите за веродостојноста на податоците за бројот на починати, пријавени за време на ...

БиХ: 280 новозаразени и петмина починати

Точка - 01.10.2020

Во последните 24 часа во БиХ се регистрирани 280 новозаразени и пет починати лица, од кои 192 заразени и тројца починати се во федерацијата БиХ. Тестирани биле 1.580 примероци, а коронавирусот е потврден кај 192 лица.

Во БиХ 280 новозаразени и петмина починати

Опсервер - 01.10.2020

Во последните 24 часа во БиХ се регистрирани 280 новозаразени и пет починати лица, од кои 192 заразени и тројца починати се во Федерацијата БиХ. Тестирани биле 1.580 примероци, а коронавирусот е потврден кај 192 лица.

Во Русија рекордни 9.000 новозаболени од Ковид-19

24Инфо - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се пријавени скоро 9.000 случаи на зараза, што е рекорден број на заболени во еден ден од 12 јуни. Според последните податоци починале уште 169 заболени, со што вкупниот број починати од Ковид-19 достигнал 20.891, ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Кумановски м. - 20.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 40.874,043 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.126,255 пациенти, а оздравеле 30.481,309 луѓе – Во последните 24 часа, 21.331 нов случај на коронавирус е потврден во ...

Италија во паника, за еден ден 2.500 заболени од коронавирус

Курир - 01.10.2020

Аларматни се бројките за нови заразени од коронавирусот во Италија. Во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи со коронавирус. Ова е првпат од крајот на април, дневниот број на новозаболени да надмине 2.000, соопшти Министерството за ...

Италија во паниkа, за еден ден 2.500 заболени од коронавирус

Поглед - 01.10.2020

Аларматни се бројките за нови заразени од коронавирусот во Италија. Во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи со коронавирус. Ова е првпат од крајот на април, дневниот број на новозаболени да надмине 2.000, соопшти Министерството за ...

Првпат од април над 2.000 новозаразени во Италија

Република - 01.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи на коронавирус, што е првпат од крајот на април дневниот број на новоинфицирани да надмине 2.000, објави Министерството за здравство.

Вучиќ најави комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид 19

24Инфо - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Расте бројот на заразени во Италија

Република - 01.10.2020

Веќе неколку седмици забележителен е растот на бројот заразени од корона вирус во Италија, а расте и бројот на луѓе во болница. Во последните 24 часа, корона вирусот е најден кај 1.851 лица, што е за 200 повеќе од вчера.

Вучиќ: Не е точно дека има трипати повеќе починати од Ковид 19, ќе направиме комплетна ревизија на податоците

Вечер Прес - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Вучиќ: Комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид 19

Либертас - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Во Хрватска и натаму високи бројки на новозаразени со коронавирус

Опсервер - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 234 новозаразени со коронавирус и четири смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во ова време во Хрватска е 1.325.

Вучиќ: Комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид 19

Опсервер - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Во Хрватска и натаму високи бројки на новозаразени со коронавирус

Република - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 234 новозаразени со коронавирус и четири смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во ова време во Хрватска е 1.325.

Во Русија рекордни 9.000 новозаболени од Ковид-19

MTM - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се пријавени скоро 9.000 случаи на зараза, што е рекорден број на заболени во еден ден од 12 јуни. Според последните податоци починале уште 169 заболени, со што вкупниот број починати од Ковид-19 достигнал 20.891, ...

Во Хрватска и натаму високи бројки на новозаразени со коронавирус

24Инфо - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 234 новозаразени со коронавирус и четири смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во ова време во Хрватска е 1.325.

Вучиќ: Комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид 19

PressingTV - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Во Хрватска и натаму високи бројки на новозаразени со коронавирус

Точка - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 234 новозаразени со коронавирус и четири смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во ова време во Хрватска е 1.325.

Вучиќ: Комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид 19

Кумановски м. - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Регистрирани пет нови случаи од Ковид-19 во Прилеп, 11 се оздравени

Frontline - 01.10.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 5 нови случаи на коронавирус, а 11 лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи изнесува 123, од кои 93 се наоѓаат на домашно, а 30 на болничко лекување.

Бил Гејтс пред 5 години зборувал за опасност од нови пандемии, а не конкретно за коронавирусот

Мета - 01.10.2020

На Фејсбук се шири објава со која се наметнува мислење дека основачот на „Мајкрософт“, бизнисменот и филантроп, Бил Гејтс, уште пред пет години предвидел оти токму годинава ќе има пандемија на ковид-19.

БРОЈКИТЕ ГИ ВОЗНЕМИРИЈА ИТАЛИЈАНЦИТE: За еден ден над 2.500 нови заразени

Фактор - 01.10.2020

Аларматни се бројките за нови заразени од коронавирусот во Италија. Во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи со коронавирус. Ова е првпат од крајот на април, дневниот број на новозаболени да надмине 2.000, соопшти Министерството за ...

Италија: Првпат од април над 2000 новозаразени со коронавирус

Вечер Прес - 01.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи на коронавирус, што е првпат од крајот на април дневниот број на новоинфицирани да надмине 2.000, објави Министерството за здравство.

КОРОНАТА ПОВТОРНО ЈА НАПАДНА ИТАЛИЈА: Ова не се случило од април

Локално - 01.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи со коронавирус, што е првпат од крајот на април, дневниот број на новозаболени да надмине 2.000, објави Министерството за здравство.

Српски епидемиолог ја откри вистината за размерите на епидемијата? Се огласи и Вучиќ...

Точка - 01.10.2020

Главниот српски епидемиолог, доктор Предраг Кон ја разбрани тамошната јавност со изјавата дека во земјата има три пати повеќе смртни случаи од коронавирус, отколку што е официјално пријавено.

Вучиќ: Комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид 19

Курир - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Во Иран се појавува нов случај на заразен со коронавирус на секои 23 секунди

Локално - 01.10.2020

Во изминатите 24 часа во Иран се евидентирани 3.825 новоинфицирани лица, односно по еден нов случај на секои 23 секунди, според податоците на Министерството за здравство на оваа земја. Во истиот период, Иран забележа 211 смртни случаи со ...

Загрижувачки бројки во Франција: Скоро 14.000 новозаразени, 63 лица починаа

Локално - 01.10.2020

Франција денес објави скоро 14.000 нови случаи на коронавирус, што е близу до минатонеделното рекордно дневно салдо. Од ефектите на Ковид-19 починаа 63 лица. Во последните 24 часа се регистрирани 13.970 новозаразени лица, што е зголемување во ...

Бројот на смртни случаи во Холандија е значително поголем од официјалните податоци

Локално - 01.10.2020

Холандскиот завод за статистика соопшти дека бројот на загубени животи од коронавирусот во таа земја е значително поголем од официјалните податоци на здравствените власти. Централниот завод за статистика изјави дека од март до јуни, за време на ...

Скоро девет илјади нови случаи на корона во Русија

Локално - 01.10.2020

Бројот на регистрирани случаи на Ковид 19 во Русија се зголеми за 8.945, така што од почетокот на пандемијата на коронавирус тој изнесува 1.185.231, објави Оперативниот штаб за борба против котонавирусот, пренесе „Спутник“.

Вучиќ: Комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид 19

Frontline - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Во БиХ 280 новозаразени и петмина починати

Н.Македонија - 01.10.2020

Во последните 24 часа во БиХ се регистрирани 280 новозаразени и пет починати лица, од кои 192 заразени и тројца починати се во Федерацијата БиХ. Тестирани биле 1.580 примероци, а коронавирусот е потврден кај 192 лица.

Во Русија рекордни 9.000 новозаболени од Ковид-19

Вечер - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се пријавени скоро 9.000 случаи на зараза, што е рекорден број на заболени во еден ден од 12 јуни. Според последните податоци починале уште 169 заболени, со што вкупниот број починати од Ковид-19 достигнал 20.891, ...

Во Хрватска и натаму високи бројки на новозаразени со коронавирус

Вечер - 01.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 234 новозаразени со коронавирус и четири смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи во ова време во Хрватска е 1.325.

Во Србија 111 новозаболени од коронавирус, еден починат

Вечер - 01.10.2020

Во Србија уште 111 лице се заразени со коронавирус во последните 24 часа. Тестирани се 6.139. Едно лице почина. Изразено во проценти, во однос на тестираните биле заразени 1,81 процент. На аспиратор има 23 лица. Досега починале вкупно 750 лица.

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Вечер - 01.10.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот, коментирајќи ги сомнежите за веродостојноста на податоците за бројот на починати пријавени за време на ...

БиХ: 280 новозаразени и петмина починати

Вечер - 01.10.2020

Во последните 24 часа во БиХ се регистрирани 280 новозаразени и пет починати лица, од кои 192 заразени и тројца починати се во федерацијата БиХ. Тестирани биле 1.580 примероци, а коронавирусот е потврден кај 192 лица.

Вучиќ: Комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид 19

MakPress - 01.10.2020

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено, јави дописникот ...

Во Украина забележан рекорден број новозаболени

Канал5 - 30.09.2020

Украина регистрирала рекордни 4.027 случаи на инфекција со коронавирус во изминатите 24 часа, повеќе од претходниот рекорд од 3.833 заразени на 26 септември, соопшти Советот за национална безбедност.

Италија: Повторно расте бројот на новозаразени и хоспитализирани пациенти

Канал5 - 30.09.2020

Во Италија расте бројот на заразени и хоспитализирани пациенти заболени од коронавирус, соопшти во дневниот билтен Министерството за здравство. Во последните 24 часа се регистрирани 1.648 нови случаи, на вкупно тестирани 90.000 луѓе.

Бројот на заболени со коронавирус во светот надмина 34 милиони

Канал5 - 30.09.2020

Повеќе од 34 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус, покажуваат податоците на страницата Worldometers. Како што е прецизирано на страницата, 34.020.311 лица се разболеле од коронавирус од почетокот на пандемијата.

Кон: Србија за трипати ги намалила официјалните бројки за смртноста од корона вирусот

Телма - 30.09.2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон синоќа изјави дека според негово истражување, врз основа на податоците на Градскиот институт за јавно здравје, од март до јуни имало трипати повеќе смртни случаи отколку што е официјално објавено, односно објавено во ...

Од март до јуни во Србија имало трипати повеќе смртни случаи од Ковид-19 отколку што било официјално соопштено, тврди ...

24 Вести - 30.09.2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон синоќа изјави дека според негово истражување, врз основа на податоците на Градскиот институт за јавно здравје, од март до јуни имало трипати повеќе смртни случаи отколку што е официјално објавено, односно објавено во ...

Бројот на починати од Ковид-19 во светот надмина 1 милион, а речиси 34 милиони биле заразени

Фокус - 30.09.2020

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот корона вирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови ...

Рекорден број новозаболени во Романија

Канал5 - 30.09.2020

Романија забележала најголем дневен број на случаите на коронавирус од почетокот на пандемијата во земјата кон крајот на февруари. Во последните 24 часа се регистрирани 2.158 ново заразени, така што вкупниот број на заразени е поголем од 127.500.

Од март до јуни во Србија имало трипати повеќе смртни случаи од Ковид-19 отколку што било официјално соопштено, тврди ...

А1 On - 30.09.2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон синоќа изјави дека според негово истражување, врз основа на податоците на Градскиот институт за јавно здравје, од март до јуни имало трипати повеќе смртни случаи отколку што е официјално објавено, односно објавено во ...

Потврдени 1.405 случаи на Ковид-19 кај странци во Грција од почетокот на сезоната

Независен - 30.09.2020

Албанските државјани и понатаму се први на листата странски посетители во Грција со најголем број потврдени случаи на Ковид-19 во периодот од 1 јули до 27 септември, според официјалните податоци од Генералниот секретаријат за цивилна заштита, јави ...

Странци заразени доаѓале во Грција на одмор, најмногу заболени гости имало од Албанија

Слободен Печат - 30.09.2020

Албанските државјани и понатаму се први на листата странски посетители во Грција со најголем број потврдени случаи на Ковид-19 во периодот од 1 јули до 27 септември, според официјалните податоци од Генералниот секретаријат за цивилна заштита, јави ...

Германија и Чешка со под 2.000 нови коронаинфекции

Нетпрес - 30.09.2020

Нови 1.798 случаи на коронавирус се регистрирани во последните 24 часа во Германија, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Од последниот пресек, Во Германија починале 17 лица. Вкупниот број на заразени е 287.421 лица, додека починале 9.500 луѓе.

Од март до јуни во Србија имало трипати повеќе смртни случаи од Ковид-19 отколку што било официјално соопштено, тврди ...

Независен - 30.09.2020

Србија – Српскиот епидемиолог Предраг Кон синоќа изјави дека според негово истражување, врз основа на податоците на Градскиот институт за јавно здравје, од март до јуни имало трипати повеќе смртни случаи отколку што е официјално објавено, односно ...

Потврдени 1.405 случаи на Ковид-19 кај странски посетители на Грција од почетокот на сезоната

А1 On - 30.09.2020

Албанските државјани и понатаму се први на листата странски посетители во Грција со најголем број потврдени случаи на Ковид-19 во периодот од 1 јули до 27 септември, според официјалните податоци од Генералниот секретаријат за цивилна заштита, јави ...

Над 1.400 случаи на коронавирус кај туристи во Грција од почетокот на сезоната

Нетпрес - 30.09.2020

Албанските државјани и понатаму се први на листата странски посетители во Грција со најголем број потврдени случаи на Ковид-19 во периодот од 1 јули до 27 септември, според официјалните податоци од Генералниот секретаријат за цивилна заштита, јави ...

Италија: Повторно расте бројот на новозаразени и хоспитализирани пациенти

Независен - 30.09.2020

Во Италија расте бројот на заразени и хоспитализирани пациенти заболени од корон авирус, соопшти во дневниот билтен Министерството за здравство. Во последните 24 часа се регистрирани 1.648 нови случаи, на вкупно тестирани 90.000 луѓе.

Ковид биланс во светот денеска: Рекорден дневен број на заразени во Словенија, карантинот останува во Украина

Слободен Печат - 30.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се регистрирани 33.951.767 милиони лица со ковид-19. Како резултат на коронавирусот досега починаа 1.014.644 милион пациенти, а оздравеа 25.217.358 милиони лица .

Лончар: Како да им е драго  да има повеќе починати од Ковид 19

Независен - 30.09.2020

Во Србија не стивнуваат реакциите по синоќешната изјава на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во Белград до крајот на јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено.

Главниот српски епидемиолог: До јуни имаше три пати повеќе мртви од што беше пријавено

МКД - 30.09.2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон призна дека до јуни во Србија имало дури три пати повеќе смртни случаи поврзани со коронавирусот од официјално пријавеното. „Смртните случаи не можат прецизно да се искажат, за тоа веќе објаснував, ако не помине ...