TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се зголемува бројот на лицата заразени од радиоактивен полониум

А1 - 03.12.2006

Паника во светот, откако од ден на ден се зголемува бројот на лицата заразени од радиоактивен полониум, од кој почина поранешниот руски таен агент Александар Литвиненко. Последните информации се дека и неговата сопруга била изложена на овој смртоносен отров, но таа не е во опасност и нема да има ...

Иванов: Русија немаше причини да го убие Литвиненко

А1 - 03.12.2006

Руските специјални сили немаа никакви причини да го убијат поранешниот агент Александар Литвиненко. Ова синоќа во интервју за телевизијата „Ал Џезеира“ го изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Иванов кој додаде дека Русија е подготвена да учествува во истрагата за убиството.

Британската полиција смета дека Италијанецот Скарамела е втората жртва на заговорот со труење

Канал5 - 03.12.2006

Британската полиција, која го истражува случајот со радиоактивното труење на поранешниот руски агент Александар Литвиненко, смета дека италијанскиот научник Марио Скарамела, кој е еден од последните луѓе што се сретна со Русинот пред да се разболе, е "втората жртва на заговорот".

Иванов: Русија немаше никакви причини да го убие Литвиненко

Макфакс - 03.12.2006

Москва Руските специјални сили немаа никакви причини да го убијат поранешниот агент Александар Литвиненко. Ова синоќа во интервју за телевизијата „Ал Џезеира“ го изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Иванов кој додаде дека Русија е подготвена да учествува во истрагата за убиството.

Литвиненко отруен со полониум вреден 25 милиони долари

Макфакс - 03.12.2006

Берлин Вредноста на количеството полониум - 210, со што беше отруен поранешниот руски агент Александар Литвиненко, според експертите, изнесува 25 милиони долари. Ова денеска го јавија руските медиуми, повикувајќи се на анонимен претставник на германските правосудни органи.

Кај Скарамела нема знаци од радиоактивно труење

А1 - 02.12.2006

Првичните тестови извршени врз Марио Скарамела покажуваат дека нема докази за радиоактивна токсикација, соопшти лондонската болница каде е сместен Скарамела. Тој беше во контакт со Александер Литвиненко, поранешен руски шпион кој почина од голема количина на радиоактивни изотопи на плутониум 210 ...

Грци под лекарски надзор поради сомнеж од труење со полониум

А1 - 02.12.2006

Четворица Грци се под лекарски надзор поради сомненија дека се зарзени со полониум 210 додека престојувале во лондонскиот хотел Милениум во почетокот на октомври каде престојуваше и поранешниот руски шпион Александер Литвиненко.

Уште еден затруен со полониум

Вест - 02.12.2006

ИСТРАГА ЗА СЛУЧАЈОТ ЛИТВИНЕНКО ВО БРИТАНИЈА ЛОНДОН, 2 декември (Ројтерс) - Научниците, кои го испитуваа мртвото тело на некогашниот руски шпион Александар Литвиненко вчера во Британија за да утврдат кога и како ја внел во себе смртоносната доза на радиоактивен полониум, објавија дека уште еде ...

И Егор Гајдар бил труен

Утрински - 02.12.2006

Москва - Бившиот руски премиер Егор Гајдар бил труен „по неприроден пат“ за време на неговиот престој во Ирска минатиот петок. Оваа дијагноза на лекарите пред медиумите ја пренесе портпаролот на Гајдар, Валериј Натаров. Според Натаров, лекарите се' уште не можат да утврдат со каква супстанција бил ...

„Случајот Литвиненко“ и суштината на постоењето на државите

Утрински - 02.12.2006

МИСЛЕЊА ИВИЦА БОЦЕВСКИ Труењето на Литвиненко и корупцијата во македонската држава се производ на еден ист феномен Скандалот со смртта на Литвиненко ја изнесе на површина најсуштинската разлика помеѓу вистинските држави и мутантните творби кои себе си се нарекуваат држави.

Лондон нарача обдукција за Литвиненко

Утрински - 02.12.2006

ЛОНДОН - Ќе се спроведе обдукција врз телото на поранешниот руски шпион Александар Литвиненко кој почина од радиоактивно труење. Оние што ќе ја вршат обдукцијата ќе носат заштитна облека за да избегнат контаминација од трагите на радиоактивниот изотоп полониум-210.

Го труеле и поранешниот руски премиер Гајдар

Дневник - 02.12.2006

Болеста ја предизвикала се' уште неидентификувана супстанција - рано е да се каже дали тоа било отров Поранешниот руски премиер Јегор Гајдар веројатно бил намерно затруен во Ирска, затоа што лекарите не идентификувале ниту една нормална причина за неговата ненадејна болест, јави Ројтерс.

Кај Скарамела нема знаци од радиоактивно труење, тврди болница во Лондон

Канал5 - 02.12.2006

Првичните тестови извршени врз Марио Скарамела покажуваат дека нема докази за радиоактивна токсикација, соопшти лондонската болница каде е сместен Скарамела. Лондон, 2 декември (МИА) Првичните тестови извршени врз Марио Скарамела покажуваат дека нема докази за радиоактивна токсикација, соопшти ...

Гајдар бил отруен „по неприроден пат“

А1 - 01.12.2006

Бившиот руски премиер Егор Гајдар бил отруен „по неприроден пат“ за време на неговиот престој во Ирска, минатиот петок. Оваа дијагноза на лекарите пред медиумите ја пренесе портпаролот на Гајдар, Валериј Натаров. Според Натаров, лекарите се уште не може да утврдат со каква супстанца бил отруен ...

Радијација најдена на 12 локации

Вест - 01.12.2006

"СЛУЧАЈ ЛИТВИНЕНКО" ВО БРИТАНИЈА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА, 1 декември (Би-Би-Си) - Британските стручњаци кои водат истрага за смртта на некогашниот руски шпион Александар Литвиненко најдоа знаци на радиоактивност на 12 локации, соопшти министерот за внатрешни работи на Британија Џон Рид.

Егор Гајдар бил отруен, патнички авиони озрачени

Време - 01.12.2006

ПАНИКА ВО БРИТАНИЈА Лекарите утврдиле дека поранешниот руски премиер Егор Гајдар, кој закрепнува откако ненадејно му се слошило при посета на Ирска, најверојатно бил отруен. Неговата ќерка Марија вели дека Гајдар на 24 ноември појадувал овошна салата и кафе и дека потоа го нашла на земја, опкружен ...

Американска фирма продава радиоактивен полонум на Интернет

Вест - 01.12.2006

Лондон, 1 декември - Радиоактивен полониум, како оној користен при труењето на поранешниот припадник на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Александар Литвиненко, може да се купување преку Интернет од една американска фирма за 40 фунти (околу 69 американски долари), пишуваше вчера ...

Руски токсиколози го прегледуваат Егор Гајдар

Утрински - 01.12.2006

МОСКВА - Руски токсиколози го прегледуваат Егор Гајдар, познат московски економист и поранешен в.д. премиер во времето на Борис Елцин. Се очекуваше лекарите вчера да ја запознаат јавноста со резултатите од испитувањата, па дефинитивно ќе се знае дали Гајдар бил труен.

Озрачени 33.000 патници на „Бритиш ервејз“?!

Дневник - 01.12.2006

Компанијата сега има тешка задача да ги лоцира сите патници и членови на екипажот, кои во изминатиот месец биле во некој од стотиците летови на трите авиона Мали траги од радијација се откриени на два авиона на британската авиокомпанија „Бритиш ервејз“, во рамките на проширената истрага за смртта ...

Поранешниот руски премиер Гајдар бил отруен

Макфакс - 01.12.2006

Москва Бившиот руски премиер Егор Гајдар бил отруен “по неприроден пат“ за време на неговиот престој во Ирска, минатиот петок. Оваа дијагноза на лекарите пред медиумите ја пренесе портпаролот на Гајдар, Валериј Натаров. Според Натаров, лекарите се уште не може да утврдат со каква супстанца бил ...

Лавров – Западните медиуми се пристрасни

Макфакс - 01.12.2006

Москва Западните медиуми се пристрасни кога известуваат за Русија, оцени шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Оценката Лавров ја темели врз известувањето за случувањата поврзани со смртта на поранешниот руски агент Алкесандар Литвиненко.

Италијанецот што се сретна со Литвиненко позитивен на полониум 210

Макфакс - 01.12.2006

Лондон Италијанскиот професор Марио Скарамела, кој контактираше со рускиот шпион Александар Литвиненко, е позитивен на радиоактивниот полониум 210. Радиоактивниот отров Скарамела најверојатно го проголтал, а експертите тврдат дека физичките симптомите што се пронајдени кај него, веројатно ќе имаат ...

Се бара врска помеѓу случаите Литвиненко и Гајдар

Макфакс - 01.12.2006

Лондон Експерти на британскиот Скотланд Јард спроведуваат истрага околу можна поврзаност на случаите Литвиненко и Гајдар. Ова денеска го објави лондонскиот весник „Тајмс“ повикувајќи се на полициски извори. Поранешниот руски разузнавач кој пребега во Британија пред 6 години, Александар Литвиненко, ...

Паника во авионите на "Бритиш ервејз"

Вечер - 01.12.2006

Ваквото откритие, кое исплаши околу 33 000 патници на оваа компанија, внесува нова димензија во истрагата за мистериозната смрт на Литвиненко, кој тврдеше дека е отруен од "егзекутори" на руската тајна служба ФСБ Околу 33 000 патници на најголемата британска авионска компанија "Бритиш Ервејз" ...

Откриени радиоактивни траги во авиони на „Бритиш ервејз“

А1 - 30.11.2006

Британската полиција открила траги од радиоактивни супстанции во два од три авиони на „Бритиш ервејз“ кои летале на линии ширум Европа. Британскиот министер за внатрешни работи Џон Рид, по состанокот со владиниот комитет за итни случаи не прецизираше за каков вид радиоактивна супстанција се работи ...

Се проширува истрагата околу случајот со Литвиненко

А1 - 30.11.2006

Се проширува истрагата околу случајот со рускиот екс агент Литвиненко, откако британската Влада потврди дека во авиони на „Бритиш ервејс“ пронајдени се траги од радиоактивен материјал. Сега Скотланд јард трага по 33.000 патници кои можеби имале контакт со радиоактивната супстанца и со смртта на ...

Американска фирма продава полониум преку Интернет

А1 - 30.11.2006

Радиоактивн полониум, како оној користен при труењето на Александар Литвиненко, може да се купување преку Интернет од една американска фирма за 40 фунти (околу 69 американски долари), пишува денеска лондонски „Тајмс“. Весникот тврди дека од компанијата „ United Nuclear “ од градот Албукерки, во ...

Рускиот експремиер Гајдар мистериозно заболел во Ирска

Вест - 30.11.2006

МОСКВА, 30 ноември (Фајненшл тајмс) - Јегор Гајдар, поранешен руски премиер и креатор на пазарните реформи во државата изјави дека минатата недела ненадејно му се слошило од необјасниви причини кога бил во посета на Ирска, еден ден откако некогашниот шпион на КГБ Александар Литвиненко почина во ...

Поранешен руски премиер заболел од мистериозна болест

Време - 30.11.2006

ПО ТРУЕЊЕТО НА ЛИТВИНЕНКО Првиот руски премиер во постсоветската ера Егор Гајдар заболел од мистериозна болест за време на посета на Ирска, јави новинската агенција МИА. Еден ден по смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко од труење со радиоактивен полониум 210, Гајдар требало ...

Егор Гајдар труен како Литвиненко?

Утрински - 30.11.2006

МОСКВА - Наглото влошување на здравственаа состојба на 50-годишниот Егор Гајдар, познатиот економски реформатор од епохата Борис Елцин, вчера предизвика разни шпекулации меѓу московските политичари. Анатолиј Чубаис ја шокираше јавноса изјавувајќи дека постои врска меѓу сегашната болест на Гајдар, ...

Мистериозна болест го кутна поранешниот руски премиер Гајдар

Дневник - 30.11.2006

Јегор Гајдар, поранешен премиер и архитект на пазарните реформи во Русија, пред една недела во Ирска заболел од ненадејна, неразјаснета и особено тешка болест Јегор Гајдар, поранешен премиер и архитект на пазарните реформи во Русија, пред една недела во Ирска заболел од ненадејна, неразјаснета и ...

Траги од радиоактивниот полониум од кој умре Литвиненко откриени и во два авиони на “Бритиш Ервејз“

Канал5 - 30.11.2006

Траги од радиоактивниот полониум се најдени во два авиони на најголемата британска авионска компанија "Бритиш Ервејз", соопштија управата на компанијата, здравствените власти и полицијата која продолжува со истрагата во врска со смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, јави ...

Од што е болен Егор Гајдар?

Вечер - 30.11.2006

Поранешниот руски премиер Егор Гајдар заболе од мистериозна болест за време на посетата на Ирска, пишуваше вчера "Фајненшел тајмс". Еден ден по смртта на разузнавачот Александар Литвиненко, Гајдар требало да учествува на конференција на Ирскиот национален универзитет во Даблин.

Поранешниот руски премиер заболе од мистериозна болест во Ирска

А1 - 29.11.2006

Поранешниот руски премиер Егор Гајдар заболе од мистериозна болест за време на посетата на Ирска, пишува денеска „Фајненшл тајмс“. Еден ден по смртта на разузнавачот Александар Литвиненко, Гајдар требало да учествува на конференција на Ирскиот национален универзитет во Даблин.

Егор Гајдар заболен од мистериозна болест

А1 - 29.11.2006

Смртта на Александар Литвиненко, некогашниот агент на руската КГБ, кој беше отруен со радиоактивен полониум, доби нова димензија, откако беше објавено дека и поранешниот руски премиер Егор Гајдар заболел од мистериозна болест за време на посетата на Ирска.

Радиоактивни траги низ цел Лондон

Време - 29.11.2006

БРИТАНИЈА Британската полиција при истрага за смртта на рускиот дисидент Александар Литвиненко пронашла радиоактивни траги во канцелариите на неговиот пријател, рускиот милијардер Борис Березовски, кој исто така е во бегство во Лондон.

Блер вети истрага за смртта на рускиот ексшпион

Вест - 29.11.2006

ЛОНДОН, 29 ноември (Ројтерс) - Британскиот премиер Тони Блер вчера вети дека нема да се дозволи "ниту една дипломатска или политичка бариера" да ја попречи истрагата во смртта на некогашниот руски шпион Александар Литвиненко кој беше убиен со радиоактивен отров.

Од Русија со отров во „Москва на Темза“

Утрински - 29.11.2006

Расте гневот во британската јавност по смртта на поранешниот руски шпион Литвиненко Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Во еуфоријата по Џемс Бонд и по книгите на Ијан Флеминг што ја зафати Британија пред премиерата на најновиот филм „Казино ројал“ и по неа и во атмосферата на гнев кон ...

Радиоактивниот полониум расеан низ Лондон

Дневник - 29.11.2006

Во рамките на истрагата за смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, кој почина од труење со полониум 210, британската полиција откри траги од тој радиоактивен материјал уште на две места во Лондон, јави МИА.

Поранешниот руски премиер заболе од мистериозна болест во Ирска

Канал5 - 29.11.2006

Поранешниот руски премиер Егор Гајдар заболе од мистериозна болест за време на посетата на Ирска, пишува денеска “Фајненшел тајмс“. Лондон, 29 ноември (МИА) - Поранешниот руски премиер Егор Гајдар заболе од мистериозна болест за време на посетата на Ирска, пишува денеска Фајненшел тајмс .

Плутониум уште на две локации

Вечер - 29.11.2006

Во текот на истрагата за смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, кој почина од преголема доза полониум 210, британската полиција и екипата експерти за радијација открија траги од овој радиоактивен материјал на уште две локации во Лондон, јави дописникот на МИА од британската ...

Откриени траги од полониум на уште две локации во Лондон

А1 - 28.11.2006

Во текот на истрагата за смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, кој почина од преголема доза полониум 210, британската полиција и екипата експерти за радијација открија траги од овој радиоактивен материјал на уште две локации во Лондон.

Полониумот за Литвиненко затрул уште тројца

Дневник - 28.11.2006

Тројца Британци се задржани во специјална лондонска болница на „радиолошко испитување“ затоа што кај нив се откриени траги на дејство од радиоактивниот полониум 210, со кој беше отруен поранешниот руски агент Александар Литвиненко, јави МИА од Лондон.

Откриени траги на радиоактивниот полониум на уште две локации во Лондон

Канал5 - 28.11.2006

Во текот на истрагата за смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, кој почина од преголема доза полониум 210, британската полиција и екипата експерти за радијација открија траги од овој радиоактивен материјал на уште две локации во Лондон, јави дописникот на МИА од Лондон.

Инспектори од Лондон отпатуваа во Москва

Вечер - 28.11.2006

Британската полиција "случајот Литвиненко" го преквалификува од "необјаснета" во "сомнителна смрт" и побара соработка и од Руската амбасада во Лондон Британската полиција одлучи да ја прошири истрагата за смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко од Москва, откако екипа ...

Литвиненко имал тајни средби со вториот човек на „Јукос“

А1 - 27.11.2006

Екс рускиот шпион Литвиненко, непосредно пред да биде отруен добил документи за вмешаност на руските власти во насилното продавање на нафтениот магнат „Јукос“. „Лодонски тајмс“, повикувајќи се на анонимни извори тврди, дека Литвиненко имал тајни средби со вториот човек на „Јукос“ кој го ...

Откриен отровот на Литвиненко

Време - 27.11.2006

БРИТАНИЈА Смртоносниот и радиоактивен полониум 210 што го убил поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко е откриен во неговото тело само три часа пред тој да почине во лондонската болница „Јуниверзити колеџ“, пишува весникот „Тајмс“.

Поранешниот шпион отруен со полониум 210

Утрински - 27.11.2006

Смртоносниот и радиоактивен полониум 210, кој го уби поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, е откриен во неговото тело само три часа пред тој да почине во лондонската болница, објави весникот „Тајмс“. Британската агенција за заштита на здравјето сега настојува да дојде до сите лица кои ...

Откажана обдукцијата на телото на Литвиненко

Утрински - 27.11.2006

По смртоносното труење со радиоактивна материја на поранешниот руски шпион Александар Литвиненко, британската полиција ја прошири својата истрага, а соработниците на тајните служби тврдат дека се' укажува на тоа дека нападот врз Литвиненко го извршиле странски агенти.

Прозваниот Луговој се огласи по смртта на Литвиненко

Утрински - 27.11.2006

СЛУЧАЈ Луговој изјави дека во ресторанот не биле две лица, како што тврдеше Литвиненко, туку четири, и дека тој наводно ги знаел сите Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Поранешниот телохранител на милијардерот Борис Березовски, сега сопственик на една московска агенција за заштита на луѓе ...

Британската полиција ја прошири истрагата за "сомнителната смрт" на Литвиненко до Москва

Канал5 - 27.11.2006

Британската полиција одлучи да ја прошири истрагата за смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко до Москва, откако екипа на инспектори отпатува за рускиот главен град, а од руската амбасада во Лондон е побарано "да соработува" во текот на истрагата, јави дописникот на МИА од ...

Тројца Британци задржани на радиолошко испитување во врска со случајот Литвиненко

Канал5 - 27.11.2006

Тројца Британци се задржани во специјална лондонска болница на натамошно „радиолошко испитување“, откако при претходната проверка кај нив се најдени траги од радиоактивниот полониум 210, од кој почина поранешниот руски агент Алексанадар Литвиненко, соопшти британската Агенција за здравствена ...

Потера по гостите во јапонскиот ресторан

Вечер - 27.11.2006

По повикот на Британската агенција за заштита на здравјето, над 300 луѓе кои, на денот кога Литвиненко е отруен, биле во ресторанот за јапонска храна "Итсу" и во ресторанот во хотелот "Милениум" се јавиле да проверат дали се озрачени Смртоносниот и радиоактивен полониум 210, што го уби поранешниот ...