TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Можно е Романија, Бугарија и Србија да ги затворат границите за бегалци

Вечер Прес - 25.10.2015

Трите држави се подготвени веднаш да ги затворат границите за бегалци доколку тоа го сторат Австрија и Германија Бугарија Србија и Романија се подготвени веднаш да ги затворат границите за бегалците доколку тоа го сторат Австрија и Германија, ...

Словенија: Утринава влегле 13.000 бегалци

Телма - 24.10.2015

Полицијата процени дека од вчера до утрово во Словенија влегле 13.000 бегалци во близина на Ригонц. Последниот воз од Хрватска кој рано утрово пристигнал на словенечката граница на тој премин довезол 1.339 луѓе.

Во Словенија утрово влегле 13.000 бегалци

Репортер - 24.10.2015

Полицијата процени дека од вчера до утрово во Словенија влегле 13.000 бегалци во близина на Ригонц, јави Танјуг. Последниот воз од Хрватска кој рано утрово пристигнал на словенечката граница на тој премин довезол 1.339 луѓе.

Проблематично на словенско-австриската граница

Нетпрес - 24.10.2015

Проблематично на словенско-австриската граница. Австриската полиција синоќа повторно се соочи со голем проблем во врска со прифаќањето бегалци од Аловенија, кои повторно ја пробија оградата.

СЛОВЕНИЈА: Земјата утрово примила 13.000 бегалци

Телеграф - 24.10.2015

Тие кои се регистрирани се транспортираат во Австрија Полицијата процени дека од вчера до утрово во Словенија влегле 13.000 бегалци во близина на Ригонц, јави Танјуг. Последниот воз од Хрватска кој рано утрово пристигнал на словенечката граница на ...

Во Словенија утрово влегле 13.000 бегалци

+инфо - 24.10.2015

Полицијата процени дека од вчера до утрово во Словенија влегле 13.000 бегалци во близина на Ригонц, јави Танјуг. Последниот воз од Хрватска кој рано утрово пристигнал на словенечката граница на тој премин довезол 1.339 луѓе.

Во Словенија влегле 13 илјади бегалци

Република - 24.10.2015

Полицијата процени дека од вчера до утрово во Словенија влегле 13.000 бегалци во близина на Ригонц. Последниот воз од Хрватска кој рано утрово пристигнал на словенечката граница на тој премин довезол 1.339 луѓе.

Во Словенија утрово влегле 13.000 бегалци

Денешен - 24.10.2015

Полицијата процени дека од вчера до утрово во Словенија влегле 13.000 бегалци во близина на Ригонц, јави Танјуг. Последниот воз од Хрватска кој рано утрово пристигнал на словенечката граница на тој премин довезол 1.339 луѓе.

Словенија размислува да ја тргне ограда долж границата со Хрватска

Фактор - 24.10.2015

Словенија изјавила дека размислува за сите можности, вклучувајќи го укинувањето на ограда на границата со Хрватска, ако европските лидери не успеат да се договорат за заедничка европска политика кон миграционата криза на зголемен прилив на луѓе кон ...

Проблематично на словенско-австриската граница

Точка - 24.10.2015

Проблематично на словенско-австриската граница. Австриската полиција синоќа повторно се соочи со голем проблем во врска со прифаќањето бегалци од Аловенија, кои повторно ја пробија оградата.

Во Словенија утрово влегле 13.000 бегалци

Lider - 24.10.2015

Полицијата процени дека од вчера до утрово во Словенија влегле 13.000 бегалци во близина на Ригонц, јави Танјуг. Последниот воз од Хрватска кој рано утрово пристигнал на словенечката граница на тој премин довезол 1.339 луѓе.

Помагаат до последни сили

Deutsche Welle - 23.10.2015

На словенечко-австриската граница бројни волонтери им помагаат на бегалците до истоштеност. Но понекогаш за момент кампот за прифаќање на бегалците е целосно празен... Teжок, слаткаст мирис се чувстува кога ќе се влезе во шаторот.

Жени со бебиња спијат на отворено на словенечко-австриската граница

Дневник - 23.10.2015

Жени со бебиња морало да преспијат на зимски температури на словенечко-австриската граница, изјавија бегалци за медиумите. Вчера преминот Шпилфелд го преминале 1.500 лица, а некои од нив рекле дека ноќта морале да ја поминат на отворено.

Жнидар: Словенија за бегалците дневно троши 770.000 евра

Репортер - 23.10.2015

Словенија дневно троши 770.000 евра за да се справи со бегалскиот бран, изјави денеска словенечкиот министер за внатрешни работи Весна Жнидар. Таа по средбата со еврокомесарот за имиграција Димитрис Аврамопулос во Љубљана, додаде дека во рамките на ...

Хрватска ја отвори границата кај преминот Беркасово

Курир - 23.10.2015

Хрватска утрово ја отвори границата кај преминот Беркасово-Бапска и 600 бегалци влегоа во земјата, откако ја поминаа ноќта на границата, јави РТС, пренесува МИА. Граничниот премин Хрватска го затвори околу полноќ, а автобусите со бегалци од Прешево ...

Хрватска ја отвори границата кај преминот Беркасово

+инфо - 23.10.2015

Хрватска утрово ја отвори границата кај преминот Беркасово-Бапска и 600 бегалци влегоа во земјата, откако ја поминаа ноќта на границата, јави РТС. Граничниот премин Хрватска го затвори околу полноќ, а автобусите со бегалци од Прешево пристигнуваа во ...

Хрватска ја отвори границата кај преминот Беркасово

Алфа - 23.10.2015

Хрватска утрото ја отвори границата кај преминот Беркасово-Бапска, при што влегоа 600 мигранти откако ја поминаа ноќта на границата. Хрватска утрото ја отвори границата кај преминот Беркасово-Бапска, при што влегоа 600 мигранти откако ја поминаа ...

Церар: Хрватска се однесува неевропски во мигрантската криза

Макфакс - 23.10.2015

Словенечкиот премиер Миро Церар остро ја критикуваше соседна Хрватска обвинувајќи ја дека во мигрантската криза се однесува „неевропски“ и дека реките имигранти намерно ги испраќа на границата со Словенија, како и дека комуникацијата меѓу двете ...

Хрватска ја отвори границата кај преминот Беркасово

Денешен - 23.10.2015

Хрватска утрово ја отвори границата кај преминот Беркасово-Бапска и 600 бегалци влегоа во земјата, откако ја поминаа ноќта на границата, јави РТС. Граничниот премин Хрватска го затвори околу полноќ, а автобусите со бегалци од Прешево пристигнуваа во ...

Хрватска го отвори граничниот премин за бегалците од Србија

Фактор - 23.10.2015

Хрватска го отвори граничниот премин Беркасово-Бапска и 600 бегалци влегоа во земјата. Тие пристигнале од Прешево, јужна Србија. Помеѓу нив доминираат млади луѓе, особено мајки со деца, пренесоа агенциите.

(ВИДЕО) ХАОТИЧНО НА АВСТРИСКО-СЛОВЕНСКАТА ГРАНИЦА: Полицијата пушти кучиња на мигрантите

Фактор - 23.10.2015

Преку австриско-словенскиот граничен премин Шпилфелд утрово во Австрија преминале повеќе од 1500 лица, а една група бегалци кои пристигнале во текот на вчерашниот ден морале, на многу ниски температури, да ја поминат ноќта под ведро небо.

Хрватите ги тераат бегалците да минуваат преку студена река

Тера - 23.10.2015

На прес конференција на словенечката влада беа кажани тешки обвинувања на сметка на хрватската полиција и власта. Словенците прикажаа снимки од термокамери од хеликоптер на кои се гледа како хрватска полиција ги тера бегалците да ја минуваат ...

Хрватска ја отвори границата кај преминот Беркасово

Либертас - 23.10.2015

Хрватска утрово ја отвори границата кај преминот Беркасово-Бапска и 600 бегалци влегоа во земјата, откако ја поминаа ноќта на границата, јави РТС. Граничниот премин Хрватска го затвори околу полноќ, а автобусите со бегалци од Прешево пристигнуваа во ...

Словенија за бегалците дневно троши 770.000 евра

Вечер Прес - 23.10.2015

Словенија дневно троши 770.000 евра за да се справи со бегалскиот бран, изјави словенечкиот министер за внатрешни работи Весна Жнидар. Таа по средбата со еврокомесарот за имиграција Димитрис Аврамопулос во Љубљана, додаде дека во рамките на шест ...

(ВИДЕО) Словенија и се закани на ЕУ со ограда долж границата со Хрватска

Фактор - 23.10.2015

Словенија, која е преплавена од потокот на бегалци, не ја исклучува можноста за изградба на ограда на границата со Хрватска, ако не добие од ЕУ доволна поддршка на самитот во неделата, најави премиерот Миро Церар.

Церар: Хрватска се однесува неевропски во мигрантската криза

Точка - 23.10.2015

Словенечкиот премиер Миро Церар остро ја критикуваше соседна Хрватска обвинувајќи ја дека во мигрантската криза се однесува „неевропски“ и дека реките имигранти намерно ги испраќа на границата со Словенија, како и дека комуникацијата меѓу двете ...

Хрватска ја отвори границата кај преминот Беркасово

Lider - 23.10.2015

Хрватска утрово ја отвори границата кај преминот Беркасово-Бапска и 600 бегалци влегоа во земјата, откако ја поминаа ноќта на границата, јави РТС. Граничниот премин Хрватска го затвори околу полноќ, а автобусите со бегалци од Прешево пристигнуваа во ...

Хрватска ја отвори границата кај преминот Беркасово

Идивиди - 23.10.2015

Загреб, 23 октомври 2015 (МИА) - Хрватска утрово ја отвори границата кај преминот Беркасово-Бапска и 600 бегалци влегоа во земјата, откако ја поминаа ноќта на границата, јави РТС. Граничниот премин Хрватска го затвори околу полноќ, а автобусите со ...

Бегалска криза: паника и хаос во Словенија

Deutsche Welle - 22.10.2015

Ескалира состојбата на балканската рута. На словенечко-хрватската граница горат и бегалските шатори. Словенците се жалат дека состојбата излегува од контрола Уште само 500 метри до Австрија и конечно можат да тргнат.

Жнидар: Словенија за бегалците дневно троши 770.000 евра

24 Вести - 22.10.2015

Словенија дневно троши 770.000 евра за да се справи со бегалскиот бран, изјави денеска словенечкиот министер за внатрешни работи Весна Жнидар. Таа по средбата со еврокомесарот за имиграција Димитрис Аврамопулос во Љубљана, додаде дека во рамките на ...

Група од околу три илјади бегалци влезе во Словенија

24 Вести - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека утрово во Словенија пристигнала досега најголемата група од две ијади до три илјади бегалци. Групата минала во Ригонце околу четири часот, а синоќа во Бизељско пристигнале уште 1.500 имигранти.

Избоден маж во судир меѓу бегалци во близина Ригонце

Телма - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалците кои од Хрватска влегуваат во Словенија, пренесоа американските медиуми. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот ...

Словенија ја обвини Хрватска поради нехуман однос кон бегалците

24 Вести - 22.10.2015

Словенечките власти ја обвинија Хрватска дека нехумано се однесува кон бегалците бидејќи хрватската полиција ги остава на места кои Словенците не ги надгледуваат. Тврдењата се деокументирани со снимки од термокамера од хеликоптер.

Словенија ја обвини Хрватска за нехуман однос кон мигрантите

Утрински - 22.10.2015

Словенија ја обвини хрватската полиција дека е нехумана кон мигрантите и дека ги остава на места кои не се контролирани од словенечките гранични власти, пренесе Танјуг. Овие тврдења беа поткрепени и со снимки, регистрирани од термокамера од ...

Во Словенија влегоа 3.000 бегалци

Телма - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека рано изутринава во Словенија пристигнала досега најголемата група од две ијади до три илјади бегалци. Групата минала во Ригонце околу четири часот, а синоќа во Бизељско пристигнале уште 1.500 имигранти.

Група од околу три илјади бегалци влезе во Словенија

Сител - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека рано изутринава во Словенија пристигнала досега најголемата група од две ијади до три илјади бегалци. Групата минала во Ригонце околу четири часот, а синоќа во Бизељско пристигнале уште 1.500 имигранти.

Словенија ја обвини Хрватска за нехуман однос кон мигрантите

Алфа - 22.10.2015

Словенија ја обвини хрватската полиција дека е нехумана кон мигрантите и дека ги остава на места кои не се контролирани од словенечките гранични власти, пренесе Танјуг. Словенија ја обвини хрватската полиција дека е нехумана кон мигрантите и дека ги ...

Жнидар: Словенија за бегалците дневно троши 770.000 евра

Press24 - 22.10.2015

Словенија дневно троши 770.000 евра за да се справи со бегалскиот бран, изјави денеска словенечкиот министер за внатрешни работи Весна Жнидар. Таа по средбата со еврокомесарот за имиграција Димитрис Аврамопулос во Љубљана, додаде дека во рамките на ...

Во Словенија изминатата ноќ влезе досега најголемиот бран бегалци

Макфакс - 22.10.2015

На словенечко-хрватската граница во текот на ноќта и утрото во четвртокот влегле досега најголемиот број бегалци од вкупно 12.600 луѓе, додека од друга страна заминувањето на оние кои во земјата веќе се наоѓаат во бегалските центри кон Австрија е ...

Околу 3.000 бегалци влегле во Словенија во раните утрински часови

Нова ТВ - 22.10.2015

Според полицијата на Словенија, рано изутринава во земјата пристигнала досега најголемата група од две до три илјади бегалци. Група бегалци минала во Ригонце околу четири часот наутро, а синоќа во Бизељско имало 1.500.

Мигрантска криза: Словенија бара од ЕУ да испрати полициски сили

Репортер - 22.10.2015

Словенија побара од членките на Европската унија (ЕУ) дополнителни полициски сили кои би помагале во напливот на бегалци што доаѓаат од Хрватска, изјави словенечката министерка за внатрешни работи Весна Ѓеркеш Жнидар.

СЛОВЕНЦИТЕ СЕ ЖАЛАТ: За бегалците дневно се трошат 770.000 евра

Телеграф - 22.10.2015

Во рамките на шест месеци таа сума ќе изнесува над 140 милиони евра, посочи словенечкиот министер за внатрешни работи Весна Жнидар Словенија дневно троши 770.000 евра за да се справи со бегалскиот бран, изјави словенечкиот министер за внатрешни ...

(ВИДЕО/ФОТО) Хрватите ги „фрлаат“ бегалците во студената река – Словенија го снимила монструозниот чин

Репортер - 22.10.2015

За бегалците и мигрантите кои доаѓаат од Опатовац од воздух има пристигнато 37 тони помош. На прес конференција на словенската влада се објавени тешки обвинувања на сметка на хрватската полиција и власт.

„Блиц“: Бегалската криза може да се прошири и на БиХ и Црна Гора

+инфо - 22.10.2015

Бегалската криза ќе ја погоди Босна и Херцеговина, а можеби и Црна Гора, доколку Хрватска одлучи да ги затвори границите со Србија и го успори приливот на мигранти од Блискиот Исток кон северозападниот дел на Европската унија, пишува белградскиот ...

Словенија ја обвини Хрватска поради нехуман однос кон бегалците

+инфо - 22.10.2015

Словенечките власти ја обвинија Хрватска дека нехумано се однесува кон бегалците бидејќи хрватската полиција ги остава на места кои Словенците не ги надгледуваат. Тврдењата се деокументирани со снимки од термокамера од хеликоптер.

Инциденти на словенечката граница- избоден еден мигрант

Макфакс - 22.10.2015

Еден маж од групата имигранти која ноќеска влегла во Словенија преку зелената граница, недалеку од преминот Хармин/Ригонце бил избоден со нож во инцидент којшто го потврдила и полицијата. „Очигледно дојде до расправија меѓу нив, едно лице е рането и ...

Избоден маж во судир меѓу бегалци на хрватско-словенечката граница

+инфо - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалците кои од Хрватска влегуваат во Словенија, пренесоа американските медиуми. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот ...

Избоден мигрант на границата меѓу Хрватска и Словенија

Р.С.Европа - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалците кои од Хрватска влегуваат во земјата. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот премин Ригонце, при што повредениот ...

Словенија обвинува: Хрватите ги тераат бегалците да минуваат преку студена река (ВИДЕО)

МКД - 22.10.2015

На прес конференција на словенечката влада беа кажани тешки обвинувања на сметка на хрватската полиција и власта. Словенците прикажаа снимки од термокамери од хеликоптер на кои се гледа како хрватска полиција ги тера бегалците да ја минуваат ...

МИГРАНТИТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Судири на хрватско-словенечката граница, едно лице повредено

Телеграф - 22.10.2015

Поради студеното време и нараснатиот бегалски прилив кон Западна Европа, зголемено е нетрпението и раздразливоста меѓу бегалците, пред сè затоа што луѓето чекаат во долги редици на границите, преминувајќи од една држава во друга Едно лице е избодено ...

СЛОВЕНИЈА: Хрватска се однесува нехумано со мигрантите

Телеграф - 22.10.2015

Ги пуштаат неорганизирано да ја минат реката Сутла. Не ги упатуваат кон мостот, а тоа го снимија хеликоптерите на нашата полиција, изјави државниот секретар во Министерството за внатрешни работи Боштјан Шефиц Словенија ја обвини хрватската полиција ...

Хрватска ќе побара меѓународна помош за бегалците

+инфо - 22.10.2015

Хрватската Влада одлучи да побара меѓународна материјална помош за приемот на бегалците, каде од почетокот на мигрантската криза, 16 септември, влегле над 217.000 луѓе, јави ХИНА. На листата неопходни работи Хрватска наведува цистерни за вода, ...

(ВИДЕО) Бегалците ја донесоа војната – Загреб и Љубљана се обвинуваат за хаосот со мигрантите

Репортер - 22.10.2015

Словенечки полицаец со пендрек удри момче на возраст од 16 години, се вели во извештајот на 24сата.хр. На истиот хрватски медиум се посочува дека на границата со Словенија имало тепачки меѓу бегалците.

Ново тесно грло за бегалците сега е Словенија

Сител - 22.10.2015

Ново тесно грло за бегалците сега е Словенија. Словенците се жалат дека Хрватска неконтролирано ги проппушта мигрантите до словенечката граница, а во исто време Австрија се заканува дека ке ја блокира границата со Словенија.

Хрватска ќе побара меѓународна помош за бегалците

Press24 - 22.10.2015

Хрватската Влада одлучи да побара меѓународна материјална помош за приемот на бегалците, каде од почетокот на мигрантската криза, 16 септември, влегле над 217.000 луѓе, јави ХИНА. На листата неопходни работи Хрватска наведува цистерни за вода, ...

„Блиц“: Бегалската криза ќе ја погоди БиХ и Црна Гора

Репортер - 22.10.2015

Бегалската криза ќе ја погоди Босна и Херцеговина, а можеби и Црна Гора, доколку Хрватска одлучи да ги затвори границите со Србија и го успори приливот на мигранти од Блискиот Исток кон северозападниот дел на Европската унија, пишува белградскиот ...

Словенија ја обвини Хрватска поради нехуман однос кон бегалците

Press24 - 22.10.2015

Словенечките власти ја обвинија Хрватска дека нехумано се однесува кон бегалците бидејќи хрватската полиција ги остава на места кои Словенците не ги надгледуваат. Тврдењата се деокументирани со снимки од термокамера од хеликоптер.

Словенија ја обвинува Хрватска поради нехуман однос кон бегалците

Репортер - 22.10.2015

Словенечките власти ја обвинија Хрватска дека нехумано се однесува кон бегалците бидејќи хрватската полиција ги остава на места кои Словенците не ги надгледуваат. Тврдењата се деокументирани со снимки од термокамера од хеликоптер.

Хрватска ќе побара меѓународна помош за бегалците

Репортер - 22.10.2015

Хрватската Влада одлучи да побара меѓународна материјална помош за приемот на бегалците, каде од почетокот на мигрантската криза, 16 септември, влегле над 217.000 луѓе, јави ХИНА. На листата неопходни работи Хрватска наведува цистерни за вода, ...

Група од околу три илјади бегалци влезе во Словенија

+инфо - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека рано изутринава во Словенија пристигнала досега најголемата група од две ијади до три илјади бегалци. Групата минала во Ригонце околу четири часот, а синоќа во Бизељско пристигнале уште 1.500 имигранти.

Избоден маж во тепачка меѓу бегалци на хрватско-словенечката граница

Нетпрес - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалци кои од Хрватска влегуваат во Словенија, пренесоа американските медиуми. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот премин ...

Избоден маж во судир меѓу бегалци на хрватско- словенечката граница

Курир - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалците кои од Хрватска влегуваат во Словенија, пренесоа американските медиуми. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот ...

Врие на границата меѓу Хрватска и Словенија – избоден мигран

Репортер - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалците кои од Хрватска влегуваат во земјата. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот премин Ригонце, при што повредениот ...

Избоден маж во судир меѓу бегалци на хрватско-словенечката граница

Сител - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалците кои од Хрватска влегуваат во Словенија, пренесоа американските медиуми. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот ...

Група од околу три илјади бегалци влезе во Словенија

Нетпрес - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека рано изутринава во Словенија пристигнала досега најголемата група од две ијади до три илјади бегалци . Групата минала во Ригонце околу четири часот, а синоќа во Бизељско пристигнале уште 1.500 имигранти.

(ВИДЕО/ФОТО) Словенците снимиле се - Хрватите ги „фрлаат“ бегалците во ледена река

Press24 - 22.10.2015

На прес конференција на словенската влада се објавени тешки обвинувања на сметка на хрватската полиција и власт. Словенците прикажаа снимки од термокамери од хеликоптер на кои се наводно се забележува како хрватската полиција ги остава бегалците на ...

(ВИДЕО) Бегалците принудени да минуваат низ студена река во Хрватска

Фактор - 22.10.2015

Словенија излезе со сериозни обвинувања за Хрватска. На прес конференцијата на словенечката влада, беа прикажани видео записи од камери на хеликоптери, на кои наводно се гледа како хрватската полиција ги принудува бегалците да ја минуваат студената ...

Словенија ја обвини Хрватска поради нехуман однос кон бегалците

Република - 22.10.2015

Словенечките власти ја обвинија Хрватска дека нехумано се однесува кон бегалците бидејќи хрватската полиција ги остава на места кои Словенците не ги надгледуваат. Тврдењата се деокументирани со снимки од термокамера од хеликоптер.

Во Словенија изминатата ноќ влезе досега најголемиот бран бегалци

Тера - 22.10.2015

На словенечко-хрватската граница во текот на ноќта и утрото во четвртокот влегле досега најголемиот број бегалци од вкупно 12.600 луѓе, додека од друга страна заминувањето на оние кои во земјата веќе се наоѓаат во бегалските центри кон Австрија е ...

Видео:Илјадници бегалци во темнина го бараат патот кон Словенија

Локално - 22.10.2015

Снимката е направена од словенечки хеликоптер кој ја надлетувал границата меѓу Хрватска и Словенија. На неа се гледа доаѓањето на возот од Хрватска од кој излегоа голем број бегалци и во еден момент со трчање тргнаа кон границата со Словенија.

Во Словенија изминатата ноќ влезе досега најголемиот бран бегалци

Точка - 22.10.2015

На словенечко-хрватската граница во текот на ноќта и утрото во четвртокот влегле досега најголемиот број бегалци од вкупно 12.600 луѓе, додека од друга страна заминувањето на оние кои во земјата веќе се наоѓаат во бегалските центри кон Австрија е ...

Хрватска ќе побара меѓународна помош за бегалците

Република - 22.10.2015

Хрватската Влада одлучи да побара меѓународна материјална помош за приемот на бегалците, каде од почетокот на мигрантската криза, 16 септември, влегле над 217.000 луѓе, јави ХИНА. На листата неопходни работи Хрватска наведува цистерни за вода, ...

Група од околу три илјади бегалци влезе во Словенија

Точка - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека рано изутринава во Словенија пристигнала досега најголемата група од две ијади до три илјади бегалци. Групата минала во Ригонце околу четири часот, а синоќа во Бизељско пристигнале уште 1.500 имигранти.

Избоден маж во судир меѓу бегалци на хрватско-словенечката граница

Денешен - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалците кои од Хрватска влегуваат во Словенија, пренесоа американските медиуми. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот ...

Група од 3000 бегалци утрово влезе во Словенија

Локално - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека утрово на нејзина територија преминала досега најголема група на мигранти меѓу 2000 и 3000. Таа група преминала во Ригонце околу 4 часот, а синоќа во соседното Бизељско дошле уште 1500 луѓе.

Бегалскиот поток кон Словенија го сруши досегашниот „унгарски“ рекорд

Фактор - 22.10.2015

Над 12 600 имигранти пристигнале во Словенија во изминатите 24 часа, што е рекорд, надминувајќи го бројот на мигрантите во Унгарија во текот на врвот на кризата во септември, соопшти словенечката полиција.

Словенија побара од ЕУ полициски сили

Локално - 22.10.2015

Словенија побара од ЕУ полициски сили Словенија побара од земјите членки на ЕУ додатни полициски сили кои би помогнале при приливот на бегалците кои во земјата доаѓаат од Хрватска. Словенечката министерка за внатрешни работи вчера го посети ...

Група од околу три илјади бегалци влезе во Словенија

Република - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека рано изутринава во Словенија пристигнала досега најголемата група од две ијади до три илјади бегалци. Групата минала во Ригонце околу четири часот, а синоќа во Бизељско пристигнале уште 1.500 имигранти.

Над 2000 имигранти ги заострија тензиите на српско-хрватската граница

Локално - 22.10.2015

Околу 2 000 бегалци се обидуваат да преминат на хрватска територија од српскиот пограничен град Беркасово, но граничните власти не им дозволуваат, објавија локални и светски медиуми. По судирот меѓу бегалците и полицијата, властите почнаа да ...

Словенија ја обвини хрватската полиција дека е нехумана кон мигрантите

Република - 22.10.2015

Словенија ја обвини хрватската полиција дека е нехумана кон мигрантите и дека ги остава на места кои не се контролирани од словенечките гранични власти, пренесе Танјуг. Овие тврдења беа поткрепени и со снимки, регистрирани од термокамера од ...

Тешки обвиненија од Словенија: Видео записи докажуваат дека Хрватите ги протеруваат мигрантите во студената река Сутла

Точка - 22.10.2015

"Тие ги испраќаат луѓето, со несоодветна облека и обувки, да ја преминуваат ладната Сутла, а нас нè обвинуваат дека сме неорганизирани", изјави словенечкиот државен секретар Боштијан Штефиц.

Се рушат рекорди: Колку бегалци влегле во Словенија за 24 часа?

Фактор - 22.10.2015

Над 12 600 имигранти пристигнале во Словенија во изминатите 24 часа, соопшти словенечката полиција, што е рекорд, надминувајќи го дури и оној регистриран во Унгарија во екот на кризата во септември.

Инциденти на словенечката граница - избоден еден мигрант

Точка - 22.10.2015

Еден маж од групата имигранти која ноќеска влегла во Словенија преку зелената граница, недалеку од преминот Хармин/Ригонце бил избоден со нож во инцидент којшто го потврдила и полицијата. „Очигледно дојде до расправија меѓу нив, едно лице е рането и ...

Избоден маж во судир меѓу бегалци на хрватско-словенечката граница

Lider - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалците кои од Хрватска влегуваат во Словенија, пренесоа американските медиуми. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот ...

Хрватска ќе побара меѓународна помош за бегалците

Lider - 22.10.2015

Хрватската Влада одлучи да побара меѓународна материјална помош за приемот на бегалците, каде од почетокот на мигрантската криза, 16 септември, влегле над 217.000 луѓе, јави ХИНА. На листата неопходни работи Хрватска наведува цистерни за вода, ...

Словенија ја обвини Хрватска за нехуман однос кон мигрантите

Lider - 22.10.2015

Словенија ја обвини хрватската полиција дека е нехумана кон мигрантите и дека ги остава на места кои не се контролирани од словенечките гранични власти, пренесе Танјуг. Овие тврдења беа поткрепени и со снимки, регистрирани од термокамера од ...

Жнидар: Словенија за бегалците дневно троши 770.000 евра

Lider - 22.10.2015

Словенија дневно троши 770.000 евра за да се справи со бегалскиот бран, изјави денеска словенечкиот министер за внатрешни работи Весна Жнидар. Таа по средбата со еврокомесарот за имиграција Димитрис Аврамопулос во Љубљана, додаде дека во рамките на ...

Избоден маж во судир меѓу бегалци на хрватско-словенечката граница

Идивиди - 22.10.2015

Словенечката полиција соопшти дека едно лице било избодено во судирот меѓу бегалците кои од Хрватска влегуваат во Словенија, пренесоа американските медиуми. Полицијата информира дека инцидентот се случил рано утринава, во близина на граничниот ...

Словенија и даде на армијата поголеми надлежности поради бегалската криза

24 Вести - 21.10.2015

Словенечкиот Парламент утрово усвои закон со кој на армијата и се даваат поголеми надлежности за помош на полицијата, која ја обезбедува државната граница, во услови кога илјадници мигранти доаѓаат во Словенија од Хрватска поради затворањето на ...

Словенија:Армијата со поголема надлежност заради мигрантите

Телма - 21.10.2015

Словенечкиот Парламент рано изутринава усвои закон, со кој на армијата и се даваат поголеми надлежности за помош на полицијата, која ја обезбедува државната граница, во услови кога илјадници мигранти доаѓаат во Словенија од Хрватска поради ...

Словенија испраќа војска на границата

Канал5 - 21.10.2015

Словенечкиот парламент утринава го усвои законот со кој ја овласти војската да и помогне на полицијата во обезбедувањето на границата од напливот мигранти. Новиот закон ќе и дозволи на словенечката војската да ја контролира границата кога полицијата ...

Балкански мини-самит за бегалската криза

Deutsche Welle - 21.10.2015

ЕУ денеска најави одржување мини самит со балканските држави за бегалската криза, откако Словенија одлучи да ја ангажира армијата за справување со илјадници мигранти кои пристигнуваат на нејзините граници ЕУ и лидерите на балканските држави в недела ...

И Словенија ќе гради ограда против бегалците?

Вест - 21.10.2015

СЛОВЕНИЈА, 21 октомври (АП) - Словенија вчера ја обвини Хрватска дека испраќа илјадници бегалци кон нејзините граници без контрола, занемарувајќи ги барања за зауздување на бранот и побара од останатите членки на ЕУ да се вклучат во решавање на ...

Салиу: Македонија има капацитет да прими до 30.000 бегалци

Утрински - 21.10.2015

За затворање на границата со Грција - засега не се размислува, постои верување дека решението ќе биде донесено на глобално европско ниво Македонија има капацитет да се справи со триесет илјади мигранти, вели директорката на Центарот за управување со ...

Словенија-Австрија: Бегалците пешки се движат кон Грац

Телма - 21.10.2015

Општ хаос владее на границата меѓу Словенија и Австрија. Повеќе од 5000 бегалци пешки се движат кон Грац. Властите велат дека полицијата речиси цел ден се обидувала да да воведе некакаов ред, да ги запише сите кои ја минуваат границата, но на крајот ...

Бегалците преку Сутла во Словенија, Љубљана ја вклучува и армијата

Утрински - 21.10.2015

Десетица бегалци, меѓу кои и жени и деца, ја минаа рано изутринава реката Сутла, на границата меѓу Хрватска и Словенија, до каде претходно пристигнале со воз. Повеќе од илјада бегалци се донесени со воз од Хрватска, по што се упатени границата да ја ...

Бегалци ја прегазиле Сутла и влегле во Словенија

Алсат-М - 21.10.2015

Десетица бегалци, меѓу кои и жени и деца, ја минаа рано изутринава реката Сутла, на границата меѓу Хрватска и Словенија, до каде претходно пристигнале со воз. Повеќе од илјада бегалци се донесени со воз од Хрватска, по што се упатени границата да ја ...

Бегалците ја прегазиле студената Сутла и влегле во Словенија

+инфо - 21.10.2015

Десетица бегалци, меѓу кои и жени и деца, ја минаа рано изутринава реката Сутла, на границата меѓу Хрватска и Словенија, до каде претходно пристигнале со воз. Повеќе од илјада бегалци се донесени со воз од Хрватска, по што се упатени границата да ја ...

Голем пожар изби во бегалски камп во Словенија во кој се сместени илјадници луѓе (ВИДЕО)

МКД - 21.10.2015

Голем пожар изби во бегласкиот камп Брежице во Словенија на границата со Хрватска. Пожарникарите се трудат да го изгасат пожарот додека специјалците за разбивање толпи се во готовност, јавуваат светските агенции.

Влезот на бегалци редуциран и кај нас поради состојбата во Словенија и Унгарија

Нова ТВ - 21.10.2015

Се редуцира бројот на бегалци на влез од Грција во Македонија, како резултат на тоа што Словенија го ограничи број на бегалци кои можат да влезат во земјата и инцидентите кои се случуваа на границата со Хрватска.

Полицијата на Словенија би можела да го зголеми бројот на резервисти

Репортер - 21.10.2015

Во Словенија се разгледува можноста да се зголеми бројот на полициските резервистите и повторно да се ангажираат некои пензионирани полициски резервисти со цел да се излезе на крај со илјадниците бегалци кои минуваат низ земјата на патот кон ...

Млада Сиријка: Да можев веднаш ќе се вратев во Сирија

+инфо - 21.10.2015

Да можев, веднаш ќе се вратев во Сирија, изјави за Би-би-си една млада Сиријка, која заедно со голема група бегалци и имигранти се наоѓа во импровизиран камп на хрватска територија, од каде чекаат за да бидат префрлени кон Словенија и Австрија.

ЦЕРАР СО КРИТИКА ДО ХРВАТСКА: Загреб не го почитува договореното

Телеграф - 21.10.2015

Словенечкиот премиер Миро Церар го критикува однесувањето на Хрватска во однос на кризата со мигрантите и тврди дека Загреб не ги почитува оперативните договори за бројот на мигрантите Словенечкиот премиер Миро Церар го критикува однесувањето на ...

Церар ја критикува Хрватска за односот кон мигрантската криза

Репортер - 21.10.2015

Словенечкиот премиер Миро Церар го критикува однесувањето на Хрватска во однос на кризата со мигрантите и тврди дека Загреб не ги почитува оперативните договори за бројот на мигрантите кои праќа во Словенија, пренесува БТА.

Словенија и даде на армијата поголеми надлежности поради бегалската криза

+инфо - 21.10.2015

Словенечкиот Парламент рано изутринава усвои закон, со кој на армијата и се даваат поголеми надлежности за помош на полицијата, која ја обезбедува државната граница, во услови кога илјадници мигранти доаѓаат во Словенија од Хрватска поради ...

Словенија и даде на армијата поголеми надлежности поради бегалската криза

Сител - 21.10.2015

Словенечкиот Парламент рано изутринава усвои закон, со кој на армијата и се даваат поголеми надлежности за помош на полицијата, која ја обезбедува државната граница, во услови кога илјадници мигранти доаѓаат во Словенија од Хрватска поради ...

Млада Сиријка: Да можев веднаш ќе се вратев во Сирија

А1 On - 21.10.2015

Да можев, веднаш ќе се вратев во Сирија, изјави за Би-Би-Си една млада Сиријка, која заедно со голема група бегалци и имигранти се наоѓа во еден импровизиран камп на хрватска територија, од каде чекаат за да бидат префрлени кон Словенија и Австрија.

И армијата ќе ја контролира границата на Словенија

Нетпрес - 21.10.2015

Словенечкиот Парламент рано изутринава усвои закон, со кој на армијата и се даваат поголеми надлежности за помош на полицијата, која ја обезбедува државната граница, во услови кога илјадници мигранти доаѓаат во Словенија од Хрватска поради ...

Словенија се подготвува за бегалски „Берлински ѕид“, во Македонија уште „мазно“

+инфо - 21.10.2015

Словенечкиот парламент со 66 гласа „за“ и даде дозвола на армијата, заедно со словенечката полиција или самостојно, во одделни ситуации да ја заштити границата на Словенија од големиот бран бегалци од Блискиот Исток и од Африка.

Словенија ги прошири овластувањата на војската, пред зимата нè чека огромен бегалски бран

МКД - 21.10.2015

Словенечкиот парламент донесе нов закон со кој на војската ѝ даде поголеми овластувања при контролата на границите. Војниците сега ќе добијат дозвола да се вклучуваат „во многу специфични околности“.

Сиријка: “Ова што ни го прават земјите од Балканот е навистина срамота”!

Репортер - 21.10.2015

Една млада сиријка за Би-Би-Си изјави: Да можев, веднаш ќе се вратев во Сиријa. Taa заедно со голема група бегалци и имигранти се наоѓа во еден импровизиран камп на хрватска територија, од каде чекаат за да бидат префрлени кон Словенија и Австрија.

ВИДЕО: Гори кампот за бегалци во Словенија

Курир - 21.10.2015

Во преполниот камп за бегалци во Брезице, Словенија утринава избувнал пожар. Луѓето во паника викале „Отворете, отворете“, а според пишувањата на Дневник.хр бегалците намерно го подметнале пожарот во знак на протест.

Словенечката војска ќе ја контролира границата

МРТ - 21.10.2015

Словенија се соочува со прилив на мигранти кои доаѓаат од Хрватска поради затворањето на унгарската граница... Словенечкиот парламент рано изутринава усвои закон, со кој на армијата и се даваат поголеми надлежности.

ВИДЕО: Бегалците во знак на протест го запалија кампот во Словенија

Нетпрес - 21.10.2015

Бегалците во знак на протест го запалија кампот во Словенија . Утринава избувнал пожар во преполниот камп за бегалци во Брезице, Словенија. Луѓето во паника викале „Отворете, отворете“, а според пишувањата на Дневник.хр бегалците намерно го ...

ХАОС ВО СЛОВЕНИЈА: Мигрантите го запалија кампот во Брежице (ВИДЕО)

Телеграф - 21.10.2015

Рано утрово во прифатниот камп во Брежице дошло до немири во кои мигрантите, кои таму се наоѓаат повеќе денови, почнале да протестираат и да ги палат шаторите наменети за нивна заштита Ескалира ситуацијата со мигрантите во Словенија.

СЛОВЕНИЈА: Војската ќе ја брани границата со Хрватска

Телеграф - 21.10.2015

Парламентот на Словенија изгласа закон со кој на армијата ѝ се даваат поголеми надлежности на границата со Хрватска. Ова следува откако илјадници мигранти од Хрватска влегоа во Словенија која нема доволно капацитети за да прими голем број лица ...

Словенија: Пожар во бегалски камп

+инфо - 21.10.2015

Во бегалскиот камп во Брежице во Словенија околу десет часот утрово избувна пожар во кој изгореле шатори кои се поставени на 17 септември, пренесе БТА. Пожарот ја зафатил и околната трева, но пожарникарите успеале да го спречат ширењето на огнот и ...

Подметнат пожар во бегалски камп во Словенија

МРТ - 21.10.2015

Според локалните медиуми, пожарот бил намерно подметнат од мигрантите во знак на протест... Изутринава избувнал пожар во кампот за бегалци во Брезице во Словенија. Луѓето во паника барале да бидат отворени вратите.

Млада Сиријка: Да можев веднаш ќе се вратев во Сирија

Сител - 21.10.2015

- Да можев, веднаш ќе се вратев во Сирија, изјави за Би-Би-Си една млада Сиријка, која заедно со голема група бегалци и имигранти се наоѓа во еден импровизиран камп на хрватска територија, од каде чекаат за да бидат префрлени кон Словенија и ...

ЕУ се затвора: По Унгарија и Хрватска подготвена за ограда на границата со Србија

еМагазин - 21.10.2015

Хрватската Влада е подготвена да почне со изградба на ограда на границата со Србија и доколку почне со реализација на овој план за справување со бегалската криза, работите ќе траат околу две недели, пишува весникот „Јутарњи лист“.

И армијата ќе ја контролира границата на Словенија

Точка - 21.10.2015

Словенечкиот Парламент рано изутринава усвои закон, со кој на армијата и се даваат поголеми надлежности за помош на полицијата, која ја обезбедува државната граница, во услови кога илјадници мигранти доаѓаат во Словенија од Хрватска поради ...

Словенија: Пожар во бегалски камп

Денешен - 21.10.2015

Во бегалскиот камп во Брежице во Словенија околу десет часот утрово избувна пожар во кој изгореле шатори кои се поставени на 17 септември, пренесе БТА. Пожарот ја зафатил и околната трева, но пожарникарите успеале да го спречат ширењето на огнот и ...

Словенија ја праќа армијата на границата

Фактор - 21.10.2015

Парламентот на Словенија и даде дополнителни овластувања на армијата да ја чува границата, за да биде совладан бегалскиот поток. Владата побарала и финансиска помош од Европската унија. Во последните пет дена земјата беше преплавена од близу 20 ...

Словенија: Пожар во бегалски камп

Република - 21.10.2015

Во бегалскиот камп во Брежице во Словенија околу десет часот утрово избувна пожар во кој изгореле шатори кои се поставени на 17 септември, пренесе БТА. Пожарот ја зафатил и околната трева, но пожарникарите успеале да го спречат ширењето на огнот и ...

Полицијата на Словенија би можела да го зголеми бројот на резервисти

Република - 21.10.2015

Во Словенија се разгледува можноста да се зголеми бројот на полициските резервистите и повторно да се ангажираат некои пензионирани полициски резервисти со цел да се излезе на крај со илјадниците бегалци кои минуваат низ земјата на патот кон ...

Бегалците го палат бегалскиот камп во Брежице

Вечер Прес - 21.10.2015

Порталот Индекс.хр јави дека гори кампот во Брежице во Словенија Порталот Индекс.хр јави дека гори кампот во Брежице во Словенија. Повикувајќи се на Скај љуз, порталот наведува дека кампот е преполн со бегалци кои на англиски јазик викаат: ...

Млада Сиријка: Да можев веднаш ќе се вратев во Сирија

Денешен - 21.10.2015

Да можев, веднаш ќе се вратев во Сирија, изјави за Би-Би-Си една млада Сиријка, која заедно со голема група бегалци и имигранти се наоѓа во еден импровизиран камп на хрватска територија, од каде чекаат за да бидат префрлени кон Словенија и Австрија.

И армијата ќе ја контролира границата на Словенија

Тера - 21.10.2015

Словенечкиот Парламент рано изутринава усвои закон, со кој на армијата и се даваат поголеми надлежности за помош на полицијата, која ја обезбедува државната граница, во услови кога илјадници мигранти доаѓаат во Словенија од Хрватска поради ...

Јункер повика на Самит помеѓу ЕУ и Балканот

Фактор - 21.10.2015

Поради бегалската криза и незапирливиот поток од мигранти преку Балканот, претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер свика вонреден Самит. На разговорите се поканети земји-членки на ЕУ, меѓу кои и Бугарија, како и Србија и Македонија.

Хаос во мигрантскиот камп во Словенија: Бегалците предизвикаа пожар, од полните шатори се слуша "Отворете, отворете!"

Точка - 21.10.2015

Во бегалскиот камп Брежице во Словенија, бегалците и мигрантите палеле шатор по шатор, за во еден момент да избувне голем пожар. Во Брежице во текот на утрото, бегалците и мигрантите намерно палеле шатор по шатор, јавува од теренот репортерката на ...

4500 мигранти на сила ја урнаа оградата и влегоа во Австрија

Локално - 21.10.2015

На границата меѓу Словенија и Австрија доцна синоќа дојде до сериозно напон. Над 4.500 мигранти се натрупале одеднаш крај граничниот премин Шпилфелд. Тие пристигнаа без претходна информации и ја урнале оградата на границата и преминале на австриска ...

Словенија и даде на армијата поголеми надлежности поради бегалската криза

Денешен - 21.10.2015

Словенечкиот Парламент рано изутринава усвои закон, со кој на армијата и се даваат поголеми надлежности за помош на полицијата, која ја обезбедува државната граница, во услови кога илјадници мигранти доаѓаат во Словенија од Хрватска поради ...

(ВИДЕО-ФОТО) ХАОС ВО СЛОВЕНИЈА: Пожар беснее во бегалски камп во Словенија

Фактор - 21.10.2015

Пожар избувнал во бегалски камп во Словенија. Причината за инцидентот се уште не е јасна, но голем дел од шаторите во кампот се урнати. Кампот се наоѓа во близина на границата со Хрватска.

Видео: Гори мигрантскиот камп во Словенија – внатре има луѓе, се слуша отворете, отворете

МК News - 21.10.2015

Во преполниот камп за бегалци во Брезице, Словенија утринава избувнал пожар. Луѓето во паника викале „Отворете, отворете“, а според пишувањата на Дневник.хр бегалците намерно го подметнале пожарот во знак на протест.

Имигранти предизвикаа немири на словенечко-австриската граница

Фактор - 21.10.2015

На границата помеѓу Словенија и Австрија доцна синоќа дојде до сериозни немири. Над 4.500 мигранти се натрупале одеднаш крај граничниот премин Шпилфелд. Тие пристигнале без претходни информации и ја собориле оградата на границата и преминале на ...

Бегалците ја прегазиле студената Сутла и влегле во Словенија

Денешен - 21.10.2015

Десетица бегалци, меѓу кои и жени и деца, ја минаа рано изутринава реката Сутла, на границата меѓу Хрватска и Словенија, до каде претходно пристигнале со воз. Повеќе од илјада бегалци се донесени со воз од Хрватска, по што се упатени границата да ја ...

Зад мистериозниот поглед на оваа убавица се крие трагедијата на милиони луѓе

Точка - 21.10.2015

Меланхоличниот поглед на девојката, која што, заедно со илјадниците свои сонародници ги поминува препреките, една по една, во потрага по подобар живот, го привлече вниманието на светската јавност.

Млада Сиријка: Да можев веднаш ќе се вратев во Сирија

Вечер Прес - 21.10.2015

Да можев, веднаш ќе се вратев во Сирија, изјави за Би-Би-Си една млада Сиријка. - Ова што ни го прават земјите од Балканот е навистина срамота. Поеќе не е ниту важно кој е одговорен за сето тоа, изјавила во разговорот оваа жена Да можев, веднаш ќе ...

Бегалците ја пробија словенечката границата и пеш тргнаа кон Австрија

Фактор - 21.10.2015

На границата на Словенија и Австрија владее општ хаос. Полицискиот коридон бил пробиен, а 5 000 бегалци пеш тргнаа кон Грац, Австрија. Полицијата им рекла на бегалците дека нема веќе возови и автобуси и тие мораа да пешачат до 50 километри ...

Млада Сиријка: Да можев веднаш ќе се вратев во Сирија

Идивиди - 21.10.2015

Загреб, 21 октомври 2015 (МИА) - Да можев, веднаш ќе се вратев во Сирија, изјави за Би-Би-Си една млада Сиријка, која заедно со голема група бегалци и имигранти се наоѓа во еден импровизиран камп на хрватска територија, од каде чекаат за да бидат ...

Полицијата на Словенија би можела да го зголеми бројот на резервисти

Lider - 21.10.2015

Во Словенија се разгледува можноста да се зголеми бројот на полициските резервистите и повторно да се ангажираат некои пензионирани полициски резервисти со цел да се излезе на крај со илјадниците бегалци кои минуваат низ земјата на патот кон ...

Илјадници бегалци заглавени на Балканот

Утрински - 20.10.2015

Илјадници бегалци, меѓу кои голем број жени и деца заглавија на Балканот, изложени на студ и дожд, откако државите кои се наоѓаат на мигрантската рута почнаа да преземаат заштитни мерки и да се закануваат со кревање на ѕид, поради немоќта да се ...

Србија упати протестна нота до Хрватска

Телма - 20.10.2015

Српското министерство за надворешни работи упати протестна нота до амбасадорот во Белград, Гордана Маркотиќ поради инцидентот кој се случи во понеделникот во зоната на граничниот премин Беркасово – Бапска, соопшти српското министерство за надворешни ...

Словенија од ЕУ бара дополнителни полициски сили

Телма - 20.10.2015

Словенија од Европската унија ќе побара дополнителни полициски сили, кои би се распоредиле на границата на земјата со Хрватска поради се поголемиот број бегалци кои одат кон Западна Европа, изјави денеска во Брисел словенечкиот претседател Борут ...

Словенечката полиција со солзавец против мигрантите

Канал5 - 20.10.2015

На словенечко хрватскиот граничен премин Трновец, Средошче об Драви синоќа дошло до судир на словенечката полиција со група мигранти кои се обиделе да ја пробијат оградата за да влезат во Словенија.

Словенечката Влада предложи испраќање војска на границата

24 Вести - 20.10.2015

Словенечката Влада на вонредната седница, која траеше до доцна синоќа предложи законски амандман, кој би овозможил ангажирање на војската за помош на полицијата про обезбедувањето на државната граница.

Хрватската граница повторно затворена за мигрантите

Телма - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска, на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти. Се очекува преминот повторно да биде отворен утринава.

Загреб пак ја затвори границата кон Србија за мигрантите

Утрински - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска, на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац е полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен во текот на денот.

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците, Љубљана ќе испраќа војска на границата

Утрински - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Словенечката полиција со солзавец ги бркаше бегалците

Телма - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците. Во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу 1.800 лица, кои по 20 часа минати на дожд почнале да ...

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

24 Вести - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска, на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен денеска.

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

Алсат-М - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Илјадници бегалци заглавени во калта на Балканот

Вест - 20.10.2015

СЛОВЕНИЈА, 20 октомври (АП) - Илјадници измачени бегалци, меѓу кои многу жени и деца, ја поминаа ноќта на студ и на дожд на Балканот, додека државите се расправаа како да се справат со големиот наплив луѓе.

Бегалска драма - Балканот станува „предворје кон пеколот“

Deutsche Welle - 20.10.2015

Западот сака да го намали приливот на бегалци, но тие тогаш ќе се натрупуваат на Балканот. Ако дојде до хуманитарна катастрофа, виновни ќе бидат државниците од ЕУ, пишуваат германските весници.

Бегалците молат за помош

Телма - 20.10.2015

Словенија утринава пропушти повеќе од 5 илјади бегалци да влезат во земјата, откако речиси 19 илјади измачени луѓе, меѓу кои многу жени и деца, ја минаа ноќта во кал, на студ и на дожд мокри до гола кожа.

Словенија ја отвори границата за бегалците

МРТ - 20.10.2015

Словенечката влада предложи амандман на закон за ангажирање на војската како помош за полицијата во чувањето на границата... Словенија ја отвори границата за бегалците, повеќе од 5.000 луѓе заглавени среде дожд и кал на границата со Хрватска.

Мигрантска криза: Словенија се спрема да испрати војска на границата

Репортер - 20.10.2015

Владата на Словенија ноќескапредложи законски амандман кој ќе овозможи ангажирање на војската за помош на полицијата при обезбедувањето на државната граница, која се наоѓа под притисок од напливот на илјадници бегалци од Хрватска откако Унгарија ја ...

Хрватска ќе крене ѕид на границата со Србија

Нетпрес - 20.10.2015

Хрватска ќе крене ѕид на границата со Србија? Владата на Хрватска е подготвена да отпочне со изградба на ограда на границата со Србија доколку пропадне „планот Ц“, за транзитот на бегалците кон Словенија, тврди хрватски „Јутарњи лист“.

Јутарњи лист: За две недели Хрватска крева ограда на српската граница

МКД - 20.10.2015

Владата на Хрватска е спремна да почне со изградба на ограда на границата со Србија доколку пропадне „планот Ц“ за транзит на бегалците кон Словенија, тврди хрватскиот весник Јутарњи лист .

Хрватска ќе постави ограда на границата со Србија

МРТ - 20.10.2015

Хрватската влада е подготвена да ја изгради на границата со Србија ако пропадне планот Ц за транзит на бегалците. Ако Словенија или Австрија го редуцираат нивниот број, ќе мораат и тие да го сторат истото, велат хрватските власти...

Словенија ја вклучува војската во справувањето со мигрантската криза

Р.С.Европа - 20.10.2015

Словенечката влада предложи закон со кој ќе и се овозможи на војската да и помогне на полицијата во справување со приливот на мигранти кои влегуваат во земјата од соседна Хрватска. Предлог законот се очекува денеска попладне да биде усвоен во ...

Мигрантите го пробија кордонот во Хрватска - Во Словенија реки од луѓе

Сител - 20.10.2015

Министерот на полицијата Небојша Стефановиќ изјави дека повеќе од 4.000 бегалци од Блискиот Исток утрово го пробиле кордонот на полицијата и влегле во Хрватска. ...

ТЕНЗИЧНО ВО СЛОВЕНИЈА: Полицијата употреби солзавец против мигрантите

Телеграф - 20.10.2015

Синоќа околу 23 часот дошла група од околу 1.800 лица, кои по 20 часа минати на дожд почнале да влегуваат во Словенија Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалци, јавија хрватските медиуми.

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

Сител - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Европа полека ги затвора границите, Балканот станува тампон-зона за бегалците од Сирија

МКД - 20.10.2015

Уште во август германскиот министер за економска соработка и развој Герд Милер изјави дека ЕУ треба да инвестира 10 милијaрди евра за кампови за мигрантите надвор од границите на ЕУ. Унгарија ги затвори границите, Хрватска се подготвува да го ...

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

Алфа - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија ...

Пробиен кордонот во Хрватска, река од бегалци во Словенија

Макфакс - 20.10.2015

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ во вторникот изјавил дека повеќе од четири илјади бегалци од Блискиот исток утрото го пробиле полицискиот кордон и влегле во Хрватска, пренесуваат српските медиуми.

Словенија ќе распореди војска, а Хрватска ќе гради ѕид - Мигрантите во незавидна положба

Сител - 20.10.2015

Илјадници бегалци преку ниви и полиња од Србија преминуваат во Хрватска, а поа илегално влегуваат во Словенија. Словенечката полиција соопшти дека синока во змејата влегле речиси 8 000 мигранти.

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

Сител - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен утринава.

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

+инфо - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен утринава.

Бегалците се обидуваат да дојдат до Европа пред зимата

Глас на Америка - 20.10.2015

Агенцијата за бегалци на ОН вели дека новиот наплив на луѓе ги зголемува тензиите на грчките острови. Повеќе од полoвина милион бегалци и мигранти од Турција, пристигнале во Грција по небезбеден пат, преку Медитеранското море.

Пробиен кордонот во Хрватска - во Словенија реки луѓе

Press24 - 20.10.2015

Министерот на полицијата Небојша Стефановиќ изјави дека повеќе од 4.000 бегалци од Блискиот Исток утрово го пробиле кордонот на полицијата и влегле во Хрватска. ...

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

Курир - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

Репортер - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

Репортер - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен утринава.

Јутарњи лист: Хрватска за 14 дена подигнува ѕид на српската граница

Репортер - 20.10.2015

Хрватска нема да биде хот-спот, нема да задржуваме поголем број на луѓе од она што можеме да примиме, порача премиерот Зоран Милановиќ. Премиерот вака и одговори на Словенија која бара Хрватска да не пропушта повече од 1500 бегалци дневно и тоа во ...

Словенечката Влада предложи испраќање војска на границата

Алфа - 20.10.2015

Словенечката Влада на вонредната седница, која траеше до доцна синоќа предложи законски амандман, кој би овозможил ангажирање на војската за помош на полицијата про обезбедувањето на државната граница.

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

Press24 - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Хрватска пушти илјадници мигранти кои два дена беа „заробени“ на границата со Србија

Телеграф - 20.10.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи, Ранко Остојиќ, изјави дека очекува натамошна стабилизација на ситуацијата, додавајќи дека прифатниот центар Опатовац и натаму останува единственото место каде бегалците и мигрантите се регистрираат Хрватската ...

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

+инфо - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

Курир - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен утринава.

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

Алфа - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на ...

Хрватска ќе ја затвори границата за бегалците, ако тоа го стори и Германија

Репортер - 20.10.2015

Хрватска ќе ја затвори својата граница за мигрантите, ако тоа го направи и Германија, изјави хрватскиот министер за надворешни работи, Весна Пусиќ, пренесе ТАСС. – Кога Германија ќе ја затвори границата и Хрватска ќе ја затвори.

Хрватска ќе ја затвори границата за бегалците, ако тоа го стори и Германија

Сител - 20.10.2015

Хрватска ќе ја затвори својата граница за мигрантите, ако тоа го направи и Германија, изјави хрватскиот министер за надворешни работи, Весна Пусиќ, пренесе ТАСС. - Кога Германија ќе ја затвори границата и Хрватска ќе ја затвори.

Хрватска ќе ја затвори границата за бегалците, ако тоа го стори и Германија

Алфа - 20.10.2015

Хрватска ќе ја затвори својата граница за мигрантите, ако тоа го направи и Германија, изјави хрватскиот министер за надворешни работи, Весна Пусиќ. Хрватска ќе ја затвори својата граница за мигрантите, ако тоа го направи и Германија, изјави ...

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците, Љубљана ќе испраќа војска на границата

Правдико - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

„Јутарњи лист“: Хрватска за 14 дена ќе постави ограда на границата со Србија

Алфа - 20.10.2015

Хрватската Влада е подготвена да почне со изградба на ограда на границата со Србија и доколку почне со реализација на овој план за справување со бегалската криза, работите ќе траат околу две недели, пишува весникот „Јутарњи лист“.

„Јутарњи лист“: Хрватска за 14 дена ќе постави ограда на границата со Србија

Сител - 20.10.2015

Хрватската Влада е подготвена да почне со изградба на ограда на границата со Србија и доколку почне со реализација на овој план за справување со бегалската криза, работите ќе траат околу две недели, пишува весникот „Јутарњи лист“.

„Јутарњи лист“: Хрватска за 14 дена ќе постави ограда на границата со Србија

+инфо - 20.10.2015

Хрватската Влада е подготвена да почне со изградба на ограда на границата со Србија и доколку почне со реализација на овој план за справување со бегалската криза, работите ќе траат околу две недели, пишува весникот „Јутарњи лист“.

Словенија: Од ЕУ бараме дополнителни полициски сили

Репортер - 20.10.2015

Од Европската унија Словенија ќе побара дополнителни полициски сили, кои би се распоредиле на границата на земјата со Хрватска поради се поголемиот број бегалци кои одат кон Западна Европа, изјави денеска во Брисел словенечкиот претседател Барут ...

Словенија бара дополнителни полициски сили од ЕУ

Телеграф - 20.10.2015

Неопходна ни е брза помош од ЕУ, изјави Пахор на прес-конференцијата по средбата со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер Словенија од Европската унија ќе побара дополнителни полициски ...

Словенечката полиција употребила солзавец на границата

Р.С.Европа - 20.10.2015

На словенечко хрватскиот граничен премин Трновец, Средошче об Драви синоќа дошло до судир на словенечката полиција со група мигранти кои се обиделе да ја пробијат оградата за да влезат во Словенија.

Австрија: Капацитетите за сместување на имигрантите може да се исцрпат за неколку дена

Макфакс - 20.10.2015

Можностите на Австрија за прифаќање на бегалците и имигрантите зависат од постапките на Германија, но и за сместувачките капацитети за имигрантите, а тие би можеле да „бидат исцрпени за два или три дена“, изјави австриската министерка за внатрешни ...

Хрватската граница затворена за мигрантите во текот на ноќта

Нетпрес - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС, пренесе МИА . Утринава се очекува преминот повторно да биде отворен.

Словенечката Влада предложи испраќање војска на границата

+инфо - 20.10.2015

Словенечката Влада на вонредната седница, која траеше до доцна синоќа предложи законски амандман, кој би овозможил ангажирање на војската за помош на полицијата про обезбедувањето на државната граница.

Јанша: За бегалската криза крива е Германија оти со својата политика ги поттикна луѓето да доаѓаат таму

Капитал - 20.10.2015

Лидерот на опозцијата во Словенија и поранешен премиер Јанез Јанша рече дека за сегашната мигрантска криза одговорна е и Германија која со својата политика поттикна илјадници беглаци да доаѓаат во таа држава, па затоа сега треба да им помогне на ...

ПРОПАДНА ПЛАНОТ „Ц“: Хрватска ќе гради ѕид на српската граница

Телеграф - 20.10.2015

Ако Словенија или Австрија драстично го редуцираат приливот на мигранти, нам не ни преостанува ништо друго туку да го ограничиме бројот на луѓе што доаѓаат од Србија. Во тој случај изградбата на ограда би траела неколку недели, затоа што на некои ...

Словенците со солзавец се бранат од мигрантите, на границата доаѓа и војската

Локално - 20.10.2015

Полицијата во Словенија им врли солзавец на бегалците Словенчката полиција синоќа фрлила солзавец на бегалците на граничниот премин Трновец, јавуваат хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ околу 23 часот дошла група од околу 1800 луѓе, кои после ...

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

Локално - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Јутарњи лист: Хрватска за 14 дена подигнува ѕид на српската граница

Локално - 20.10.2015

Хрватска нема да биде хот-спот, нема да задржуваме поголем број на луѓе од она што можеме да примиме, порача премиерот Зоран Милановиќ. Премиерот вака и одговори на Словенија која бара Хрватска да не пропушта повече од 1500 бегалци дневно и тоа во ...

(ВИДЕО) Голготата на бегалците заробени меѓу границите

Фактор - 20.10.2015

Во студ, дожд и кал ја минаа ноќта бегалците кои вчера останаа заглавени на српско-хрватската граница. Илјадници бегалци и мигранти се обидуваа да најдат било какво засолниште од лошите временски услови што дополнително им го отежнаа патот.

Словенечката Влада предложи испраќање војска на границата

Република - 20.10.2015

Словенечката Влада на вонредната седница, која траеше до доцна синоќа предложи законски амандман, кој би овозможил ангажирање на војската за помош на полицијата про обезбедувањето на државната граница.

Словенија ќе испраќа војска на границата, фрлен солзавец врз деца

Република - 20.10.2015

Словенечката влада во текот на ноќта предложила амандман на законот со кој би се овозможило ангажирање на војската за помош на полицијата и за чување на државната граница која се најде под притисок на приловот на илјадници бегалци од Хрватска, ...

Словенечката Влада предложи испраќање војска на границата

Вечер Прес - 20.10.2015

Словенечката Влада на вонредната седница, која траеше до доцна синоќа предложи законски амандман, кој би овозможил ангажирање на војската за помош на полицијата при обезбедувањето на државната граница Словенечката Влада на вонредната седница, која ...

Полицијата со солзавец против мигрантите на границата со Хрватска

Тера - 20.10.2015

со група мигранти, кои се обиделе да ја пробијат оградата, за да влезат во Словенија, пренесоа агенциите. Словенечката полиција користела палки и солзавец за да ги спречи да стигнат до автобусот, кој бил од словенечката страна на границата.

Хрватската граница затворена за мигрантите во текот на ноќта

Точка - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС, пренесе МИА. Утринава се очекува преминот повторно да биде отворен.

Хрватска ќе крене ѕид на границата со Србија

Точка - 20.10.2015

Хрватска ќе крене ѕид на границата со Србија? Владата на Хрватска е подготвена да отпочне со изградба на ограда на границата со Србија доколку пропадне "планот Ц", за транзитот на бегалците кон Словенија, тврди хрватски "Јутарњи лист".

(ВИДЕО) ХАОС во Словенија: Полицијата со солзавец против мигрантите на границата со Хрватска

Фактор - 20.10.2015

На еден од словенечко-хрватските гранични премини синоќа дошло до судир на словенечката полиција со група мигранти, кои се обиделе да ја пробијат оградата, за да влезат во Словенија, пренесоа агенциите.

Хрватска ќе ја затвори границата за бегалците, ако тоа го стори и Германија

Република - 20.10.2015

­ Хрватска ќе ја затвори својата граница за мигрантите, ако тоа го направи и Германија, изјави хрватскиот министер за надворешни работи, Весна Пусиќ, пренесе ТАСС. ­ – Кога Германија ќе ја затвори границата и Хрватска ќе ја затвори.

Словенечката Влада предложи испраќање војска на границата

Локално - 20.10.2015

Словенечката Влада на вонредната седница, која траеше до доцна синоќа предложи законски амандман, кој би овозможил ангажирање на војската за помош на полицијата про обезбедувањето на државната граница.

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

Денешен - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен утринава.

Политиката се помалку сочувствителна кон маките на бегалците

Вечер Прес - 20.10.2015

Како што објави хрватски "Јутарњи лист", хрватската Влада е подготвена да почне со изградба на ограда на границата со Србија доколку Словенија или Австрија драстично го редуцираат приливот на мигрантите Хрватска најави дека ќе ја затвори својата ...

„Јутарњи лист“: Хрватска за 14 дена ќе постави ограда на границата со Србија

Денешен - 20.10.2015

Хрватската Влада е подготвена да почне со изградба на ограда на границата со Србија и доколку почне со реализација на овој план за справување со бегалската криза, работите ќе траат околу две недели, пишува весникот „Јутарњи лист“.

Ситуацијата на Балканот се нормализира: Словенија и Хрватска ги отворија границите

Фактор - 20.10.2015

Словенија соопшти дека го примила на своја територијата поголемиот дел од имигрантите кои беа блокирани на границата со Хрватска, иако првично најави дека нема да дозволи повеќе од 2.500 луѓе дневно да ја поминат границата.

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

Денешен - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

Локално - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен утринава.

Пробиен кордонот во Хрватска, река од бегалци во Словенија

Точка - 20.10.2015

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ во вторникот изјавил дека повеќе од четири илјади бегалци од Блискиот исток утрото го пробиле полицискиот кордон и влегле во Хрватска, пренесуваат српските медиуми.

Словенија од ЕУ бара дополнителни полициски сили

Република - 20.10.2015

Словенија од Европската унија ќе побара дополнителни полициски сили, кои би се распоредиле на границата на земјата со Хрватска поради се поголемиот број бегалци кои одат кон Западна Европа, изјави денеска во Брисел словенечкиот претседател Барут ...

Хрватска за 14 дена ќе постави ограда на границата со Србија

Република - 20.10.2015

Хрватската Влада е подготвена да почне со изградба на ограда на границата со Србија и доколку почне со реализација на овој план за справување со бегалската криза, работите ќе траат околу две недели, пишува весникот „Јутарњи лист“.

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

Република - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен утринава.

Австрија: Капацитетите за сместување на имигрантите може да се исцрпат за неколку дена

Точка - 20.10.2015

Можностите на Австрија за прифаќање на бегалците и имигрантите зависат од постапките на Германија, но и за сместувачките капацитети за имигрантите, а тие би можеле да "бидат исцрпени за два или три дена", изјави австриската министерка за внатрешни ...

Хрватска ќе ја затвори границата за бегалците, ако тоа го стори и Германија

Денешен - 20.10.2015

Хрватска ќе ја затвори својата граница за мигрантите, ако тоа го направи и Германија, изјави хрватскиот министер за надворешни работи, Весна Пусиќ, пренесе ТАСС. – Кога Германија ќе ја затвори границата и Хрватска ќе ја затвори.

„Јутарњи лист“: Хрватска за 14 дена ќе постави ограда на границата со Србија

Lider - 20.10.2015

Хрватската Влада е подготвена да почне со изградба на ограда на границата со Србија и доколку почне со реализација на овој план за справување со бегалската криза, работите ќе траат околу две недели, пишува весникот „Јутарњи лист“.

Хрватска ќе ја затвори границата за бегалците, ако тоа го стори и Германија

Lider - 20.10.2015

Хрватска ќе ја затвори својата граница за мигрантите, ако тоа го направи и Германија, изјави хрватскиот министер за надворешни работи, Весна Пусиќ, пренесе ТАСС. – Кога Германија ќе ја затвори границата и Хрватска ќе ја затвори.

Словенечката полиција употреби солзавец против бегалците

Lider - 20.10.2015

Словенечката полиција синоќа на граничниот премин Трновец, употреби солзавец против насобраните бегалците, јавија хрватските медиуми. Како што наведува ХРТ, во Меѓумурје, кај граничниот премин Трновец, синоќа околу 23 часот дошла група од околу ...

Хрватската граница ноќеска повторно затворена за мигрантите

Lider - 20.10.2015

Хрватската полиција синоќа повторно го затвори граничниот премин Бапска,на границата со Србија, затоа што прифатниот центар во Опатовац бил полн со мигранти, јави РТС. Се очекува преминот повторно да биде отворен утринава.

Австрија не прима мигранти од Словенија

24 Вести - 19.10.2015

Австрија ја информира Словенија дека веќе не може да прима мигранти кои Словенија ги упатува во таа земја. Се прецизира дека Австрија имала проблем со сместувањето и снабдувањето на мигрантите.

Бегалската криза ги крева тензиите меѓу балканските држави

Телма - 19.10.2015

Зголемениот прилив на бегалци од блискиот исток, повторно ги разгоре недоразбирањата и вербалните конфликти меѓу државите од поранешна Југославија. Словеничките власти во текот на ноќта го блокираа влезот на возот со 1800-тини бегалци, кој од ...

Бегалската драма се пресели во Словенија

Deutsche Welle - 19.10.2015

Од викендот, откако ноќта спроти сабота Унгарија дефинитивно ги затвори границите за бегалците, тие се движат кон посакуваната цел по нова рута, која сега води низ Словенија. „Словенечката влада и’ се посветува на реката бегалци во мали чекори и со ...

Хрватска повторно ја отвори границата

Телма - 19.10.2015

Хрватска во доцните попладневни часови повторно ја отвори границата со Србија пропуштајќи повеќе илјади имигранти кои таму беа заглавени речиси два дена. Портпаролката на УНХЦР Мелита Шуњиќ која се наоѓа на границата рече дека „границата се отвора ...

Словенија не дозволи влез на бегалци од Хрватска

Телма - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци, кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица ...

Стотици мигранти заглавени на ничија земја меѓу Србија и Хрватска

Утрински - 19.10.2015

Стотици мигранти меѓу кои жени и деца се оставени да чекаат на границата меѓу Србија и Хрватска откако хрватската полиција постави ограда за контрола на бегалскиот бран. Хрватската полиција соопшти дека над 4.000 мигранти се наоѓаат во бегалскиот ...

ДС предупредува на можноста бегалците да „заглават“ во Македонија

Утрински - 19.10.2015

Демократскиот сојуз (ДС) предупредува дека со затворање на границите од страна на Унгарија, Хрватска, Словенија, Бугарија и другите држави можно е бегалците од Сирија да „заглават“ во Македонија, а нивниот зголемен број може да предизвика ...

Милановиќ: Хрватска ја држи под контрола бегалската криза

Утрински - 19.10.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека неговата Влада ја држи под контрола бегалската криза, независно од фактот што Словенија и Австрија бегалците ги прифаќаат со побавно темпо, пренесе Танјуг.

Милановиќ-Бегалската криза е под контрола

Р.С.Европа - 19.10.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека неговата Влада ја држи под контрола бегалската криза и покрај тоа што Словенија и Австрија мигрантите ги прифаќаат со побавно темпо. Според него, Владата прави се што е можно за кризата да не ...

Повторно хаос поради бегалците – хрватската полиција ги блокира на границата со Србија, Словенија игра топло – ладно

Алфа - 19.10.2015

Над 1800 бегалци цела ноќ стоеа на словенечко-хрватската граница каде словенечката полиција ги пречека со кучиња и бодликава жица. Денеска сепак границата е отворена и бегалците од Блискиот исток полека се упатуваат кон својата главна цел – ...

Словенија со бодликава жица брка мигранти

Курир - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци, кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица ...

Хрватска ја отвори границата, сите мигранти преминаа

Нетпрес - 19.10.2015

Хрватска повторно ја отвори границата со Србија во попладневните часови и пропушти повеќе илјади мигранти кои речиси два дена беа таму заглавени. Портпаролката на УНХЦР Мелита Шуњиќ која се наоѓа на границата рече дека „границата се отвора без ...

Јанша: За миграциската криза одговорноста е на Германија и ЕУ

Макфакс - 19.10.2015

Челникот на опозицијата во Словенија и поранешен премиер Јанез Јанша изјави во понеделникот дека за сегашната миграциска криза е одговорна и Германија која со својата политика поттикнала стотици илјади бегалци и имигранти да дојдат во неа, па сега ...

ДС: Можно е бегалците да „заглават“ во Македонија

Телеграф - 19.10.2015

Во денешното соопштение, ДС ги повикува државните институции активностите околу прифаќањето и транзитот на бегалците да ги усогласат со Европската унија, посебно со соседните држави и земјите-членки на ЕУ Демократскиот сојуз (ДС) предупредува дека ...

Стотици мигранти чекаат во кал и на дожд на ничија земја меѓу Србија и Хрватска

+инфо - 19.10.2015

Стотици мигранти меѓу кои жени и деца се оставени да чекаат на границата меѓу Србија и Хрватска откако хрватската полиција постави ограда за контрола на бегалскиот бран. Хрватската полиција соопшти дека над 4.000 мигранти се наоѓаат во бегалскиот ...

Стотици мигранти чекаат во кал и на дожд на ничија земја меѓу Србија и Хрватска

Press24 - 19.10.2015

Стотици мигранти меѓу кои жени и деца се оставени да чекаат на границата меѓу Србија и Хрватска откако хрватската полиција постави ограда за контрола на бегалскиот бран. Хрватската полиција соопшти дека над 4.000 мигранти се наоѓаат во бегалскиот ...

Стотици мигранти чекаат на кал и дожд на ничија земја

Нетпрес - 19.10.2015

Стотици мигранти меѓу кои жени и деца се оставени да чекаат на границата меѓу Србија и Хрватска откако хрватската полиција постави ограда за контрола на бегалскиот бран. Хрватската полиција соопшти дека над 4.000 мигранти се наоѓаат во бегалскиот ...

Демократски сојуз: Претпазливо со бегалците, зголемениот број може да предизвика хуманитарни и безбедносни проблеми

Макфакс - 19.10.2015

Демократскиот сојуз предупредува дека со затворањето на границите од страна на Унгарија, Хрватска, Словенија, Бугарија и другите држави можно е бегалците од Сирија да „заглават“ во Македонија, а нивниот зголемен број може да предизвика хуманитарни и ...

И Словенија не дозволува влез на бегалци, колку ќе останат во Македонија?

Правдико - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци, кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица ...

Словенија не дозволува влез на бегалци од Хрватска

+инфо - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци, кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица ...

Словенија не дозоволува влез на бегалци од Хрватска

Репортер - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци, кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица ...

Стотици мигранти чекаат во кал и на дожд на ничија земја меѓу Србија и Хрватска

Репортер - 19.10.2015

Стотици мигранти меѓу кои жени и деца се оставени да чекаат на границата меѓу Србија и Хрватска откако хрватската полиција постави ограда за контрола на бегалскиот бран. Хрватската полиција соопшти дека над 4.000 мигранти се наоѓаат во бегалскиот ...

ДС предупредува на можноста бегалците да „заглават” во Македонија

Репортер - 19.10.2015

Демократскиот сојуз (ДС) предупредува дека со затворање на границите од страна на Унгарија, Хрватска, Словенија, Бугарија и другите држави можно е бегалците од Сирија да „заглават“ во Македонија, а нивниот зголемен број може да предизвика ...

ХРВАТСКА: Ја држиме под контрола бегалската криза

Телеграф - 19.10.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ подвлече дека неговата Влада прави сè што е можно за кризата да не влијае врз животот на граѓаните Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ изјави дека неговата Влада ја држи под контрола бегалската криза, независно од ...

Хрватска повторно ја отвори границата, сите имигранти преминаа

Репортер - 19.10.2015

Хрватска во доцните попладневни часови повторно ја отвори границата со Србија пропуштајќи повеќе илјади имигранти кои таму беа заглавени речиси два дена, јави Танјуг. Портпаролката на УНХЦР Мелита Шуњиќ која се наоѓа на границата рече дека ...

Хрватска повторно ја отвори границата, сите мигранти преминаа

Телеграф - 19.10.2015

Од хрватска страна бегалците чекаат автобуси кои ги превезуваат во прифатниот центар Опатовац, а превозот го обезбедува хрватската полиција Хрватска во доцните попладневни часови повторно ја отвори границата со Србија пропуштајќи повеќе илјади ...

Милановиќ: Хрватска ја држи под контрола бегалската криза

Сител - 19.10.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека неговата Влада ја држи под контрола бегалската криза, независно од фактот што Словенија и Австрија бегалците ги прифаќаат со побавно темпо, пренесе Танјуг.

Хрватска повторно ја отвори границата, сите имигранти преминаа

Сител - 19.10.2015

Хрватска во доцните попладневни часови повторно ја отвори границата со Србија пропуштајќи повеќе илјади имигранти кои таму беа заглавени речиси два дена, јави Танјуг. Портпаролката на УНХЦР Мелита Шуњиќ која се наоѓа на границата рече дека ...

Австрија не може да прима мигранти од Словенија

Р.С.Европа - 19.10.2015

Австрија ја информира Словенија дека веќе не може да прима мигранти кои Словенија ги упатува во таа земја. Се прецизира дека Австрија имала проблем со сместувањето и снабдувањето на мигрантите.

НОВА ПРЕЧКА: Словенија со жица на границата забрани влез на мигранти од Хрватска

Телеграф - 19.10.2015

Воз со 1.800 мигранти, кој ноќеска околу 2 часот тргнал од хрватскиот град Чаковец кон Словенија, закочи на граничниот премин Средишче об Драви, а мигрантите кои пеш го продолжиле патот, на границата ги дочекала жичена ограда и словенечки полицајци ...

Словенија престана да прима бегалци

Нетпрес - 19.10.2015

Расте бројот на бегалци на српско-хрватската граница. Хрватска кон граничниот премин Грибини испрати околу 300 бегалци кои преку зелена граница влегле во Словенија. Словенија, пак, бегалците ги сместла во шатор на фудбалското игралиште во Раскрижје.

Словенија го откажа прифаќањето на уште 300 мигранти

+инфо - 19.10.2015

Словенија го откажа прифаќањето на 300 мигранти за кои вчера попладне било предвидено да влезат од Хрватска преку граничниот премин Брегана-Обрежје, и со тоа го заврши приемот на мигранти, соопшти словенечката полиција, известува Мета.

Словенија со жица и кучиња ги спречува бегалците да влезат во земјата

Макфакс - 19.10.2015

Словенечката полиција со жичана ограда и кучиња спречила речиси две илјади бегалци пеш да влезат во земјата, пренесуваат хрватските медиуми. Со оглед на тоа што меѓу хрватските и словенечките власти не бил постигнат договор за влезот на возот кој ...

Демократски сојуз предупредува дека бегалците можат да „заглават“ во Македонија

+инфо - 19.10.2015

Демократскиот сојуз (ДС) предупредува дека со затворањето на границите на Унгарија, Хрватска, Словенија, Бугарија и другите држави можно е бегалците од Сирија да „заглават“ во Македонија, а нивниот зголемен број да предизвика хуманитарни и ...

ДС бара услогласување на активностите на државата за бегалците со земјите од ЕУ

Нова ТВ - 19.10.2015

Демократскиот сојуз е загрижен и предупредува дека со затворањето на границите од страна на Унгарија, Хрватска, Словенија, Бугарија и другите држави можно е бегалците да „заглават“ во Македонија.

Австрија: Не примаме повеќе бегалци

МРТ - 19.10.2015

Австриската министерка за внатрешни работи во разговор со словенечката министерка истакнала дека нејзината земја има проблеми со сместувачките капацитети и со снабдувањето на бегалците... Австрија ја извести Словенија дека повеќе не може да ги прима ...

НА ДОЖД И ВО КАЛ: Над 10.000 мигранти од Србија чекаат влез во Хрватска (ФОТО)

Телеграф - 19.10.2015

Големиот број бегалци на границата е поради затворањето на границата од страна на Унгарија со Хрватска и бегалците се пренасочуваат кон Словенија. Но, утрово и Словенија постави жичена ограда на границата Над 10.000 мигранти се наоѓаат во моментот ...

Словенија го блокира влезот на мигрантите

Р.С.Европа - 19.10.2015

Словенечките власти соопштија дека на околу 1000 мигранти не им бил дозволен влез во земјата од соседна Хрватска откако дневната квота била исполнета. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Бојан Кител изјави дека воз со околу 1800 ...

Словенија стави ограда, илјадници бегалци заглавени на српско-хрватската граница

Радио МОФ - 19.10.2015

Синоќа Словенија стави ограда на границата со Хрватска, каде 1 800 мигранти ја поминаа ноќта откако со воз пристигнаа од српската граница. Хрватската полиција пак, спречи голем број на бегалци да влезат на нејзината територија откако Унгарија ја ...

ДС: Претпазливост со бегалците

А1 On - 19.10.2015

Демократскиот сојуз предупредува дека со затворањето на границите од страна на Унгарија, Хрватска, Словенија, Бугарија и другите држави можно е бегалците од Сирија да „заглават“ во Македонија, а нивниот зголемен број може да предизвика хуманитарни и ...

Мигранти: Тензии и блокади на Балканската рута

МРТ - 19.10.2015

Заглавија мигрантите на патот кон Западна Европа, нивната рута е блокирана. Словенија одбива да прима повеќе отколку што може да трансферира во Австрија, по што во Србија заглавија 10.000 мигранти...

Словенија не дзоволува влез на бегалци од Хрватска

Сител - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци, кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица ...

Милановиќ: Хрватска ја држи под контрола бегалската криза

+инфо - 19.10.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека неговата Влада ја држи под контрола бегалската криза, независно од фактот што Словенија и Австрија бегалците ги прифаќаат со побавно темпо, пренесе Танјуг.

Стотици мигранти чекаат на кал и дожд на ничија земја

Точка - 19.10.2015

Стотици мигранти меѓу кои жени и деца се оставени да чекаат на границата меѓу Србија и Хрватска откако хрватската полиција постави ограда за контрола на бегалскиот бран. Хрватската полиција соопшти дека над 4.000 мигранти се наоѓаат во бегалскиот ...

Словенија кон мигрантите: It’s not your land, go back!

Локално - 19.10.2015

Оваа ноќ словенечката полиција крена висока жица и ограда на границата со Хрватска, каде во последните неколку дена поминува новата рута на мигрантите по затворањето на унгарската граница.

Словенија запре 2 000 имигранти, дочекани со кордон и кучиња!

Фактор - 19.10.2015

Словенечките граничари им го попречиле ноќеска влезот на скоро 2 000 имигранти кои сакале да ја преминат границата од хрватска територија крај село Тарновец. Словенечките власти ги оправдале своите постапки со тврдењето дека Австрија одбила да прими ...

Ако Германија ја затвори границата за мигранти, тоа ќе го стори и Хрватска

Локално - 19.10.2015

Министерката за надворешни работи Весна Пусиќ изјави дека ако Германија ја затвори границата поради големиот прилив на мигранти, тоа ќе го стори и Хрватска, -„Унгарија многу ќе помогне ако повторно ги отвори границите и дозволи проток на мигрантите, ...

ДС предупредува: Претпазливо со бегалците!

Локално - 19.10.2015

Демократскиот сојуз предупредува дека со затворањето на границите од страна на Унгарија, Хрватска, Словенија, Бугарија и другите држави можно е бегалците од Сирија да „заглават“ во Македонија, а нивниот зголемен број може да предизвика хуманитарни и ...

Хрватска ја отвори границата за мигрантите

Република - 19.10.2015

Хрватска повторно ја отвори границата со Србија во попладневните часови и пропушти повеќе илјади мигранти кои речиси два дена беа таму заглавени. Портпаролката на УНХЦР Мелита Шуњиќ која се наоѓа на границата рече дека „границата се отвора без ...

Словенија престана да прима бегалци

Точка - 19.10.2015

Расте бројот на бегалци на српско-хрватската граница. Хрватска кон граничниот премин Грибини испрати околу 300 бегалци кои преку зелена граница влегле во Словенија. Словенија, пак, бегалците ги сместла во шатор на фудбалското игралиште во Раскрижје.

Словенија го блокира влезот на мигрантите во земјата

Бриф - 19.10.2015

Словенечките власти соопштија дека на околу 1000 мигранти не им бил дозволен влез во земјата од соседна Хрватска откако дневната квота била исполнета. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Бојан Кител изјави дека воз со околу 1800 ...

Словенија не дзоволува влез на бегалци од Хрватска

Денешен - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци, кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица ...

Словенија со жица и кучиња ги спречува бегалците да влезат во земјата

Точка - 19.10.2015

Словенечката полиција со жичана ограда и кучиња спречила речиси две илјади бегалци пеш да влезат во земјата, пренесуваат хрватските медиуми. Со оглед на тоа што меѓу хрватските и словенечките власти не бил постигнат договор за влезот на возот кој ...

Илјадници мигранти заглавени на српско-хрватската граница

Локално - 19.10.2015

Одлуката на Словенија и на Австрија повеќе да не примаат бегалци ги зголемија тензиите на хрватско-српската граница, каде чекаат педесетина автобуси со повеќе од илјада луѓе. Словенија од денес почна со затворање на своите граници, за да го запре ...

Стотици емигранти чекаат во кал и на дожд на ничија земја

Република - 19.10.2015

Стотици мигранти меѓу кои жени и деца се оставени да чекаат на границата меѓу Србија и Хрватска откако хрватската полиција постави ограда за контрола на бегалскиот бран. Хрватската полиција соопшти дека над 4.000 мигранти се наоѓаат во бегалскиот ...

И Словенија не дозолува влез на бегалци, колку ќе останат во Македонија?

еМагазин - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци, кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица ...

(ГАЛЕРИЈА) ПОКИСНАТИ И КАЛЛИВИ: Илјадници емигранти орбитираат на балканските граници

Фактор - 19.10.2015

Балканот се соочуваат со огромна „тапа“ од имигранти, илјадници се собираат на границите, откако Унгарија ја затвори јужната граница и протокот на луѓе го пренасочи кон Словенија. Неколку илјади луѓе, од кои многу Сиријци кои бегаат од војната таму, ...

Демократски сојуз: Можно е бегалците од Сирија да „заглават” во Македонија со затворањето на границите на Унгарија, ...

Либертас - 19.10.2015

Демократскиот сојуз предупредува дека со затворањето на границите од страна на Унгарија, Хрватска, Словенија, Бугарија и другите држави можно е бегалците од Сирија да „заглават” во Македонија, а нивниот зголемен број може да предизвика хуманитарни и ...

Демократски сојуз: Претпазливо со бегалците, зголемениот број може да предизвика хуманитарни и безбедносни проблеми

Точка - 19.10.2015

Демократскиот сојуз предупредува дека со затворањето на границите од страна на Унгарија, Хрватска, Словенија, Бугарија и другите држави можно е бегалците од Сирија да „заглават“ во Македонија, а нивниот зголемен број може да предизвика хуманитарни и ...

Словенија не прима веќе бегалци

Република - 19.10.2015

Расте бројот на бегалци на српско-хрватската граница. Хрватска кон граничниот премин Грибини испрати околу 300 бегалци кои преку зелена граница влегле во Словенија. Словенија, пак, бегалците ги сместла во шатор на фудбалското игралиште во Раскрижје.

Словенија со бодликава жица и кучиња ги брка мигрантите

Пулс24 - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица и ...

Австрија прекинува со прифаќање бегалци

Република - 19.10.2015

Австрија ја известила Словенија дека не може повеќе да прима бегалци и дека е неприфатливо Хрватска да испраќа нови. Австриската министерка за внатрешни работи Јохана Микл Леитнер ја известила словенечката министерка Весна Ѓергеш Жнидар дека ...

Стотици мигранти чекаат во кал и на дожд на ничија земја меѓу Србија и Хрватска

Денешен - 19.10.2015

Стотици мигранти меѓу кои жени и деца се оставени да чекаат на границата меѓу Србија и Хрватска откако хрватската полиција постави ограда за контрола на бегалскиот бран. Хрватската полиција соопшти дека над 4.000 мигранти се наоѓаат во бегалскиот ...

Хрватска ја затегнува границата со Србија, Македонија да запре ,Словенија нема да прифаќа неограничен број мигранти

Локално - 19.10.2015

Хрватска затегнува границата со Србија, Словенија нема да прифаќа неограничен број мигранти Словенија повика Хрватска, Србија и Македонија да преземе мерки за ограничување на мигрантите. Мигрантите беа запрени во нивите со пченка, во кои обично ...

Стотици мигранти чекаат во кал и на дожд на ничија земја меѓу Србија и Хрватска

Идивиди - 19.10.2015

Белград, 19 октомври 2015 (МИА) – Стотици мигранти меѓу кои жени и деца се оставени да чекаат на границата меѓу Србија и Хрватска откако хрватската полиција постави ограда за контрола на бегалскиот бран.

Хрватска повторно ја отвори границата, сите имигранти преминаа

Lider - 19.10.2015

Хрватска во доцните попладневни часови повторно ја отвори границата со Србија пропуштајќи повеќе илјади имигранти кои таму беа заглавени речиси два дена, јави Танјуг. Портпаролката на УНХЦР Мелита Шуњиќ која се наоѓа на границата рече дека ...

Словенија не дозволува влез на бегалци од Хрватска

Lider - 19.10.2015

На воз со 1.800 бегалци, кој тргна од хрватскиот град Чаковец кон словенечкото место Средишќе об Драви, не му беше дозволен влез во Словенија, а бегалците, кои пеш го продолжија патот кон границата беа спречени да влезат со ограда од бодликава жица ...