Достоинствено простување од Мундијалот

Вест - 11.06.2002

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2003 ВО ПОРТУГАЛИЈА Се растури од давање голови, ама џабе. - Кире Лазаров ИСЛАНД - МАКЕДОНИЈА 33:28 (15:17) РЕЈКЈАВИК. - "Лауфгардсхол". Гледачи: 2.000. Судии: Ранчик и Бено (Словачка). ИСЛАНД: Фростасон, Храфнкелсон, Сигватсон, Јонсон 4, С. Сигурдсон 11, Д.

Македонија издржа само едно полувреме

Дневник - 11.06.2002

РАКОМЕТ - БАРАЖ ЗА СП 2003 (МАЖИ) Иако водеа со 17-15 на полувремето, македонските ракометари во последните 30 минути од мечот "паднаа" и загубија со 28-33 Понеискусните македонски ракометари не успеаја да направат изненадување во Рејкјавик, потклекнувајќи во второто полувреме против домашната ...

Исланд и по третпат преголем залак

Утрински - 11.06.2002

Македонија поразена од Исланд и во реваншот од баражот за СП 2003 Брилијантни партии на Лазаров (14 гола) и на С. Сигурдсон (11) И во третата меѓусебна пресметка во плеј-офот за едно големо натпреварување Исланд се покажа како непремостлива пречка за машката сениорска ракометна репрезентација на ...