TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вицепремиерот Боцевски утре на ЕУ конференција во Прага

Сител - 01.03.2009

Вицепремиерот Ивица Боцевски утре во Прага ќе учествува на Конференцијата „ЕУ проширување - пет години потоа“. Конференцијата ќе биде фокусирана на економските достигнувања и предизвици во рамки на Унијата, ...

Боцевски на ЕУ Конференција во Прага

Вечер Прес - 01.03.2009

Вицепремиерот Ивица Боцевски денеска во Прага ќе учествува на Конференцијата "ЕУ проширување - пет години потоа". Конференцијата ќе биде фокусирана на економските достигнувања и предизвици во рамки на Унијата, ...

Париз за визна либерализација

Дневник - 28.02.2009

Францускиот министер за имиграција, интеграција и национален идентитет, Ерик Бесон, вчера во Париз го поддржал нашето барање за визна либерализација на средбата со македонскиот вицепремиер за евроинтеграции ...

Средби на Боцевски во Париз

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Париз - Вицепремиерот Ивица Боцевски вчера, на вториот ден од посетата на Франција, се сретна со францускиот министер за имиграција, интеграција и национален идентитет Ерик Бесон.Акцентот на ...

Франција силно го поддржува процесот на визна либерализација за земјите од Западен Балкан

Канал5 - 27.02.2009

Франција силно го поддржува процесот на визна либерализација за земјите од Западен Балкан вклучително и за Македонија. Ова уверување му било дадено на вицепремиерот задолжен за евроинтеграциите Боцевски, од ...

Боцевски на средба со францускиот министер Бесон

Алсат-М - 27.02.2009

Македонскиот вицепремиер задолжен за европски прашања Ивица Боцевски, денеска, на вториот ден од посетата на Франција, ќе се сретне со францускиот министер за имиграција, интеграција и национален идентитет ...

Боцевски во Париз доби француска поддршка за евроинтеграцијата и визната либерализација

Сител - 27.02.2009

Вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски денеска во Париз се сретна со францускиот министер за имиграција, интеграција и национален идентитет Ерик Бесон.

Француска поддршка за евроинтеграцијата и визната либерализација

Кирилица - 27.02.2009

Вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски денеска во Париз се сретна со францускиот министер за имиграција, интеграција и национален идентитет Ерик Бесон На средбата, на која се разговараше за ...

Македонско – француски разговори за ЕУ

Макфакс - 27.02.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски денеска во рамки на работната посета на Париз треба да има средба со францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и ...

Боцевски- Ние сме за добрососедство, без оглед на грчките ставови

Утрински - 26.02.2009

„Историјата и' припаѓа на историската наука“, изјави вчера вицепремиерот, Ивица Боцевски, коментирајќи ја изјавата на шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, дека македонската Влада „го избрала патот ...

Вицепремиерот Боцевски во посета на Франција

Сител - 26.02.2009

Заменикот претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Ивица Боцевски денеска и утре ќе престојува во работна посета на Париз, соопшти Секретаријатот за европски прашања.

Поддршка на Париз за македонската евронтеграција

Сител - 26.02.2009

Македонскиот вицепремиер за европски прашања Ивица Боцевски вечерва во Париз оствари прва средба со својот француски колега Бруно Ле Мер, министер за европски прашања во француското Министерство за надворешни ...

Боцевски на работна посета во Париз

Нетпрес - 26.02.2009

Вицепремиерот Ивица Боцевски денеска и утре ќе престојува во работна посета на Париз. Според официјалната агенда, Боцевски ќе одржи работен состанок со Бруно Ле Мер, државен секретар на Франција задолжен за ...

Боцевски во работна посета на Париз

Вечер Прес - 26.02.2009

Вицепремиерот Ивица Боцевски денеска и утре ќе престојува во работна посета на Париз. Според официјалната агенда, Боцевски ќе одржи работен состанок со Бруно Ле Мер, државен секретар на Франција задолжен за ...

Боцевски - водиме добрососедска, а не националистичка политика

Телма - 25.02.2009

Република Македонија води политика на добрососедство без разлика на тоа каква е позицијата на грчките влади во однос на македонската евроатлантска интеграција, изјави вицепремиерот Ивица Боцевски коментирајќи ја изјвата на шефицата на грчката дипломатија ...

Владата очекува визна либерализација до крајот на 2009

Алфа - 25.02.2009

Вицепремиерот Боцевски денеска не сакаше да ја коментира вчерашната изјава на шведскиот министерот за надворешни работи Карл Билт, дека не очекува оваа година Унијата да го реши прашањето на визната ...

Боцевски: Македонија води политика на добрососедство

Кирилица - 25.02.2009

Република Македонија води политика на добрососедство без разлика на тоа каква е позицијата на грчките влади во однос на македонската евроатлантска интеграција, изјави вицепремиерот Ивица Боцевски коментирајќи ја изјвата на шефицата на грчката дипломатија ...

Боцевски ќе се обрати на Регионалната конференција

Нетпрес - 25.02.2009

Вицепремиерот за европски прашања Ивица Боцевски денеска ќе има воведно обраќање на Регионалната конференција “Најдобри практики во реализација на билатерални програми“, што се одржува во Скопје.

Боцевски- Македонија води политика на добрососедство

Сител - 25.02.2009

Република Македонија води политика на добрососедство без разлика на тоа каква е позицијата на грчките влади во однос на македонската евроатлантска интеграција, изјави вицепремиерот Ивица Боцевски коментирајќи ја изјавата на шефицата на грчката ...

Норвешки искуства за регионална соработка

Вечер Прес - 25.02.2009

По иницијатива на Секретаријатот за европски прашања и Норвешкото министерство за надворешни работи во Скопје регионалната конференција "Најдобри практики во реализација на билатерални програми", чија цел е ...

Со ИПА-фондови ќе се подготвуваме за во ЕУ

Дневник - 24.02.2009

Неколку финансиски спогодби за реализација на програми со пари од европските ИПА фондови потпиша вчера Македонија и Европската Унија, со што почна реализацијата на 16 проекти од 43,96 милиони евра.

Македонија доби 40 милиони евра од ЕУ

Време - 24.02.2009

Македонија со потпишување финансиски спогодби со Европската унија обезбеди 40 милиони евра. Вицепремиерот Ивица Боцевски по потпишувањето на спогодбите со европретставникот Евран Фуере изјави дека со денешниот чин Македонија се здоби со потврда дека ...

За Македонија 40 милиони евра од ИПА-фондовите

Н.Македонија - 24.02.2009

Македонија во наредниот период ќе добие 40 милиони евра од Европската комисија во рамките на трите финансиски спогодби за продолжување на имплементацијата на Инструментот за претпристапна помош (ИПА).

Пари од ИПА фондовите за Македонија

А1 - 23.02.2009

Европската унија и става на располагање на Македонија 44 милиони евра, пари од европските ИПА фондови за повеќе намени. Потпишаните спогодби за финансиска помош ги поздравија странските дипломати во земјава.

ЕУ со 3,5 милиони евра за Македонија

BBC - 23.02.2009

Повеќе од три и пол милиони евра за три години ќе распредели Европската унија за развој на македонските погранични региони кон Грција. Меѓуграничната соработка е дел од неопходните критериуми за членство на земјата во Европската Унија.

Потпишана финансиска спогодба меѓу Македонија и ЕУ

Алсат-М - 23.02.2009

44 милиони евра од фондовите на Европската унија ќе се искористат за подобрување на фискалната децентрализација, судството, реформи и развивање на граѓанското општество.

Македонија ќе добие пари од ИПА фондовите

Канал5 - 23.02.2009

Македонија ќе добие пари од ИПА фондовите за реализација на 16 проекти вредни близу 44 милиони евра. Земјата има знаење, искуство и капацитет да управува со европските фондови за полесен влез во Европската Унија, се согласија вицепремиерот Боцевски и ...

Вицепремиерот Боцевски и евроамбасадорот Фуере ќе потпишат спогодби за ИПА фондовите

Алфа - 23.02.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и национален ИПА координатор Ивица Боцевски и Ерван Фуере, шеф на Мисијата на ЕУ во Македонија, денеска во Владата ќе потпишат повеќе финансиски спогодби кои се однесуваат на користење на претпристапните ИПА ...

Договори за пари од ИПА фондовите на ЕУ

Макфакс - 23.02.2009

Финансиски спогодби за реализација на програми со средства од европските ИПА фондови ќе потпишат денеска Македонија и Европската унија. Како што е соопштено спогодбите ќе ги потпишат евроамбасадорот Ерван Фуере и вицепремиерот задолжен за европски ...

Потпишување на финансиска спогодба меѓу Македонија и ЕУ

Нетпрес - 23.02.2009

Вицепремиерот за европски прашања Ивица Боцевски и шефот на Мисијата на ЕУ Ерван Фуере денеска ќе потпишат финансиска спогодба. Како што информираа од секретаријатот за европски прашања финансиската спогодба се однесува на Националната оперативна ...

Вицепремиерот Боцевски и евроамбасадорот Фуере ќе потпишат спогодби за ИПА фондовите

Сител - 23.02.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и национален ИПА координатор Ивица Боцевски и Ерван Фуере, шеф на Мисијата на ЕУ во Македонија, денеска во Владата ќе потпишат повеќе финансиски спогодби кои се однесуваат на користење на претпристапните ИПА ...

Македонија ќе добие пари од ИПА фондовите

Макфакс - 23.02.2009

Неколку финансиски спогодби за реализација на програми со средства од европските ИПА фондови потпиша денеска Македонија и Европската унија. Со денешното потпишување започнува реализација на 16 проекти во износ од 43,96 милиони евра.

Финансиски спогодби за ИПА фондовите

Форум - 23.02.2009

“Токму со денешниот чин се здобиваме со потврда дека македонија има знаење, искуство и капацитет самостојно да управува со европските фондови. Притоа, Владата на Македонија, како сериозен и посветен партнер во реализацијата на овие проекти ќе вложи ...

ВИДЕО: Македонија обезбеди 40 милиони евра од ЕУ

Нетпрес - 23.02.2009

Македонија со потпишување на финансиски спогодби со Европската унија обезбеди 40 милиони евра. Вицепремиерот Ивица Боцевски по потпишувањето на спогодбите со евро претставникот Евран Фуере изјави дека со денешниот чин Македонија се здоби со потврда дека ...

Вицепремиерот Боцевски и евроамбасадорот Фуере потпишаа финансиски спогодби за имплементација на ИПА фондовите

Сител - 23.02.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски и евроамбасадорот Ерван Фуере денеска во присуство на амбасадорите од земјите членки на ЕУ во Владата на Република Македонија потпишаа три финансиски спогодби за продолжување на имплементацијата ...

Боцевски и Фуере ќе потпишат спогодби за ИПА фондовите

Кирилица - 23.02.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и национален ИПА координатор Ивица Боцевски и Ерван Фуере, шеф на Мисијата на ЕУ во Македонија, денеска во Владата ќе потпишат повеќе финансиски спогодби кои се однесуваат на користење на претпристапните ИПА ...

Фуере и Боцевски потпишаа финансиски спогодби за инмплементација на ИПА фондовите

Алфа - 23.02.2009

Македонија и Грција ќе градат добрососедски односи преку заеднички погранични проекти, со 9 милиони евра - пари кои европската унија ги дава во рамки на ИПА фондовите за регионален развој.

Македонија ќе добие 40 милиони евра од ЕУ

Вечер Прес - 23.02.2009

Поддршката од ЕК ја носи Македонија се поблиску до побрзо отварање на процесот на преговори, целосната визна либерализација и акредитацијата за ИПА фондовите, потенцира вицепремиерот Боцевски Македонија има знаење, искуство и капацитет самостојно да ...