TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест против учеството на Австралија во напад врз Ирак

А1 - 30.11.2002

Речиси 15 илјади лица протестираа денеска во Сиднеј против учеството на Австралија во евентуален воен напад врз Ирак, што би го предводеле САД. Сидикалниот лидер Шаран Бароу на демонстрантите им рече дека на австралискиот премиер Џон Хауард треба јасно да му порачаат дека Австралија не смее да ...

Коштуница верува во успех на претседателските избори

А1 - 30.11.2002

„Верувам дека повторените претседателски избори во Србија овој пат ќе успеат“, изјави шефот на југословенската држава и претседателски кандидат на Демократската партија на Србија, Воислав Коштуница. Југословенскиот претседател изрази надеж дека граѓаните на Србија се свесни за одговорноста што е ...

Луѓето на Садам кријат биохемиско оружје под перница?

Дневник - 30.11.2002

ИРАЧКО-АМЕРИКАНСКА ВОЈНА НА ИЗВЕШТАИ Британски весници вчера објавија дека ирачкиот претседател Садам Хусеин им наредил на своите соработници да ги скријат во своите домови оружјата за масовно уништување, а ирачкиот печат возврати дека САД настојуваат да ги "минираат" меѓународните инспектори и да ...

Радикализација ако не успеат изборите во Србија

А1 - 29.11.2002

„Евентуалниот неуспех на изборите ќе ја радикализира ситуацијата и повеќе тема нема да бидат претседателски, туку предврени парламентарни избори“, изјави југословенскиот претседател Воислав Коштуница за белградските медиуми. Коштуница, кој е претседателски кандидат на Демократската партија на ...

Инспекторите ги сумираат првите резултати

А1 - 29.11.2002

Експертите за оружје на Обединетите Нации денеска нема да вршат контроли на нови локации во Ирак, туку ќе прават преглед на собраните материјали во изминатите два дена. Портпаролот на инспекторскиот тим, Хиро Уеки соопшти дека контролата на локациите и потрагата по оружје за масовно уништување ќе ...

Инспекторите продолжуваат со работа

А1 - 28.11.2002

Инспекторите во мисијата на Обединетите Нации за разоружување на Ирак изутрината непречено влегоа во една фабрика недалеку од Багдад, јавуваат агенциите. Стручњаците на Меѓународната агенција за атомска енергија влегоа во објектот „Ал Насер“, што му припаѓа на министерството за индустрија и се ...

Инспекторите на ОН ја завршија првата мисија во Ирак

Утрински - 28.11.2002

Контрола БАГДАД - Инспекторите на ОН за вооружувањ?вчер?ја завршија првата теренска мисија во Ирак за четири години, на почетоко?од потрагат?по забранет? ирачко оружје за масовн?уништување. Инспекторите мина?окол?тр?часа во еден голе?воен комплекс источн?од Багдад, ?пото?се вратиј?во ...

Доколку соработува, ќе нема санкции

Утрински - 28.11.2002

Генералниот секретар Кофи Анан упати уште еден апел до Ирак ПАРИЗ - Ирак би можел да избегне војна, а парализирачките економски санкции да бидат отстранети преку целосна соработка со Обединетите нации, изјави вчера генералниот секретар на ОН Кофи Анан, откако инспекторите за вооружување започнаа ...

Инспекторите бараа оружје, а западни авиони летаа над Багдад

Вест - 28.11.2002

Инспекторите вчера истражуваа во една фабрика на 40 километри југозападно од Багдад БАГДАД, 28 ноември (Ројтерс) - Инспекторите за оружје на ОН вчера за првпат по 4 години ја завршиле првата теренска мисија во Ирак на самиот почеток од потрагата по забрането оружје за масовно уништување.

Експертите на ОН ја завршија првата инспекција во Ирак

Дневник - 28.11.2002

по ПАУЗА ОД ЧЕТИРИ ГОДИНИ Инспекторите на Обединетите нации во Ирак вчера по пауза од четири години ја извршија првата мисија на терен - три часа истражуваа комплекси источно од Багдад, јави Ројтерс. Инспекторите излегоа од својот штаб во хотелот "Канал" во 8.30 часот и се поделија во две групи, ...

Извештајот на МКГ ја засени Лондонската конференција

А1 - 27.11.2002

Извештајот на Меѓународната кризна група за југословенската трговија на оружје со Ирак ја засени лондонската Конференција за сузбивање на криминалот во југоисточна Европа, оценува британскиот „Фајненшл тајмс“. Извештајот на МКГ, што се темели врз два неформални документи на американската амбасада, ...

Инспекторите ја започнаа мисијата во Ирак

А1 - 27.11.2002

Инспекторите за контрола на оружјето на Обединетие Нации изутрината ја започнаа првата инспекција во Ирак. Првата мисија по четиригодишна пауза, инспекторите ја започнале во воен објект во непосредна близина на Багдад. За време на мисијата во Ирак ќе престојуваат меѓу 80 и 100 инспектори, а ќе ...

Источна Европа го вооружува Садам Хусеин

Утрински - 27.11.2002

Според високи претставници од Запад и регионални аналитичари Југославија е средиште на шверцерите со оружје и воени експерти од Источна Европа кои го снабдуваат Садам Хусеин со клучна опрема и интелектуални услуги, за да му помогнат да ја осуети американската воздушна кампања врз Ирак.

Багдад ќе мора да докаже дека не поседува оружје

Утрински - 27.11.2002

Шефот на инспекторите на ОН за оружје го предупредува Ирак Шефот на инспекторите на ОН за оружје го предупреди Ирак дека мора да обезбеди "уверливи" докази за да го потврди неговото тврдење дека не поседува повеќе оружје за масовно уништување.

Програмата нафта за храна за Ирак продолжена за уште девет дена

Утрински - 27.11.2002

Совет за безбедност на ОН ЊУЈОРК - Советот за безбедност на ОН во понеделникот ја продолжи хуманитарната програма за Ирак за уште девет дена откако САД одбија да го обноват планот за вообичаениот период од шест месеци. Членовите на Советот се согласија да ја продолжат Програмата нафта за храна, ...

Од Македонија не се бараат војници за интервенцијата во Ирак

Утрински - 27.11.2002

Владата нема одлучено како конкретно ќе се вклучи во антитерористичката коалиција Сашко Димевски Владата, ниту формално, ниту неформално нема разговарано и одлучено како Македонија да се вклучи во антитерористичката коалиција во разрешувањето на проблемот во Ирак, затоа што тоа од неа никој досега ...

Украина испорачувала оружје за Ирак

А1 - 26.11.2002

Украина најверојатно преку посредници му испорачала на Ирак софистицирани радарски системи, се вели во синоќа објавениот извештај на американските и британските истражувачи. Тимот од 13 стручњаци минатиот месец престојуваше во Украина една недела испитувајќи дали на Багдад му се испорачани радарски ...

Бугарија во антитерористичката коалиција против Ирак

А1 - 26.11.2002

„Бугарија сигурно ќе учествува во антитерористичката коалиција против Ирак што ја формираат САД, доколку се утврди дека Багдад не ги почитува обврските наметнати од Обединетите Нации“, изјави министерот за одбрана на Бугарија Николај Свинаров за денешен софиски „Стандарт“.

Коштуница знаел за продажбата на југословенско оружје на Ирак!?

Дневник - 26.11.2002

МЕЃУНАРОДНАТА КРИЗНА ГРУПА ТВРДИ Југословенскиот воен врв, вклучувајќи ги и претседателот Воислав Коштуница и сите членови на Владата, биле известени за трговијата со оружје со Ирак, но ништо не било преземено за да се спречи тоа, ниту по предупредувањето на југословенското Министерство за ...

Можно е и Македонија да извезувала оружје за Ирак

Дневник - 26.11.2002

СПОРЕД "ГАРДИЈАН" Високи западни функционери и аналитичари тврдат дека Србија и понатаму е центар на нелегалниот извоз на оружје во Ирак, во кој се вмешани најмалку седум земји од Балканот и од Источна Европа, пишува лондонскиот весник "Гардијан" во вчерашниот број.

"Гардијан": Србија е центар на нелегалниот извоз на оружје за Ирак, можна вмешаност и на Македонија

Вест - 26.11.2002

Србија е центар на илегалниот извоз на оружје од Југоисточна Европа за Ирак, во кој се вклучени уште најмалку седум балкански и источноевропски земји, објави вчера лондонскиот весник "Гардијан", повикувајќи се на западни дипломати.

Ѓуровски го демантира "Гардијан"" дека Македонија шверцува оружје за Ирак

Утрински - 26.11.2002

случај Лондонскиот "Гардијан" го пренесува истражувањето на Меѓународната кризна група, во кое се наведува дека белградската фирма "Југоимпорт" посредувала во нелегалниот извоз на оружје во Багдад, не само од Босна, туку и од Украина, Русија, а можеби и од Македонија и Белорусија.

Првата теренска мисија на инспекторите на ОН ќе почне в среда

Утрински - 26.11.2002

Иако Ирак се пожали дека Резолуцијата е неправедно подготвена БАГДАД - Инспекторите на ОН за вооружување ќе се вратат во Ирак првпат по четири години, со нов сеопфатен мандат за контрола на осомничени локации. Осумнаесет експерти ќе пристигнат во Багдад и ќе се подготват за нивната прва теренска ...

Инспекторите на ОН стигнаа во Ирак во потрага по оружје

Вест - 26.11.2002

Тим инспектори за оружје вчера тргнаа кон Багдад за да ја почнат потрагата по ирачко хемиско, биолошко или нуклеарно оружје. БАГДАД, 26 ноември (АП) - Тим инспектори за оружје вчера тргнаа кон Багдад за да ја почнат потрагата по ирачко хемиско, биолошко или нуклеарно оружје.

Југословенскиот врв знаел за извозот на оружје во Ирак

А1 - 25.11.2002

Југословенскиот воен врв, вклучувајќи го и претседателот Восилав Коштуница и сите членови на Владата, биле известени за трговијата со оружје со Ирак, но ништо не било преземено тоа да се спречи, ниту по предупредувањето на министерство за надворешни работи.

Повик до светските лидери да избегнат војна со Ирак

А1 - 25.11.2002

Повеќе од 300 угледни личности и групи, меѓу кои и пратеници од Лабуристичката партија на британскиот премиер Тони Блер и на Англиканската црква, денеска го повикаа американскиот претседател Џорџ Буш и другите светски лидери да избегнат војна со Ирак.

Резолуцијата на ОН е само предумисла за напад врз Ирак

Вест - 25.11.2002

БАГДАД, 25 номеври, (АП) - Во едно долго круто писмо упатено до ОН, ирачкиот министер за надворешни работи се пожали дека новата резолуција на советот за безбедност на САД им дава основа за водење војна против неговата држава.