TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ангела Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција, тврди „Шпигел“

24 Вести - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

„Mеркел навистина предложи референдум за еврото во Грција“

Телма - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција, тврди „Шпигел“

Алфа - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

„Шпигел“: Меркел предложила референдум за еврото во Грција

Н.Македонија - 20.05.2012

Германското списание „Шпигел“ тврди дека германската канцеларка Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни Во ...

Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција, тврди „Шпигел“

МРТ - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Британски министер со пораки до државите од еврозоната

МРТ - 20.05.2012

Послабите држави од еврозоната имаат повеќе потреба за помош од водечките држави во блокот, изјави министерот за финансии на Велика Британија, Џорџ Озборн во интервју за Тајмс.

Ангела Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција

Сител - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Ангела Меркел навистина предложила референдум за еврото во Грција

Вечер - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Брисел има таен план во случај Грција да излезе од еврозоната

Вечер - 20.05.2012

Комесарот за трговија на Европската унија, Карел Де Гихт јавно призна дека во ЕУ се работи на сценарио за спасување на еврозоната во случај Грција да излезе од монетарната унија.

Ако до 17 јуни не формира влада - Грција ќе "летне" од еврозоната?

Press24 - 20.05.2012

Германското списание Шпигел тврди дека германскиот канцелар Ангела Меркел навистина предложила Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната паралелно со изборите на 17 јуни.

Меркел навистина барала референдум за Грција

Sky - 20.05.2012

Ангела Меркел навистина на Грците им понудила референдум за останување во еврозоната кој би требало да се спроведе паралелно со изборите на 17-ти јуни, тврди германски Шпигел.

Може ли Грција со еврото да го загуби и членството во ЕУ?

Утрински - 19.05.2012

Лисабонскиот договор предвидува само доброволно излегување од ЕУ, но според анализите на Брисел, тоа е можно само во пакет со членството во Унијата Два дена пред самитот на НАТО во Чикаго, на кој ...

Еврозоната е на работ на опстанок

Дневник - 19.05.2012

За да ги спасат португалските или шпанските банки, европските политичари мора да воспостават „банкарска гаранција за еврозоната“, а за да се смират инвеститорите, ќе мора набрзина да се изведе ...

ЕУ со план Б за излегување на Грција од еврозоната

Н.Македонија - 19.05.2012

Европската комисија (ЕК) и Европската централна банка (ЕЦБ) подготвуваат сценарија ако Грција да мора да излезе од еврозоната, изјавил еврокомесарот за трговија Карел де Гухт во интервју за белгиски ...

Грција да остане во еврозоната и да ги исполни обврските

Н.Македонија - 19.05.2012

Во завршната декларација од Самитот се наведува дека земјите-членки на Г-8 сакаат Грција да остане во еврозоната и да ги исполни преземените ангажмани Во завршната декларација од Самитот се наведува ...

Британската „Де Ла Ри” подготвена да печати драхми

24 Вести - 18.05.2012

Британската печатница за пари „Де Ла Ри” изготви кризен план за печатење на банкноти на грчки драхми во случај Грција да ја напушти еврозоната, објавија во петокот доброупатени извори.

Брисел разгледува сценарија доколку Грција истапи од евро-зоната

Р.С.Европа - 18.05.2012

Европската Комисија и Европската Централна Банка подготвуваат итно сценарио во случај Грција да ја напушти евро-зоната, изјавил претставникот на Европската Комисија за трговија Карел Де Гухт.

Економист - опасности од излезот на Грција од еврозоната

Р.С.Европа - 18.05.2012

Британското списание „Економист“ анализира дека постојат две големи закани пред кои ќе биде исправена еврозоната, во случај Грција да се повлече од монетарната унија.

Пад на еврото и на акциите на берзите во Европа и Азија

Р.С.Европа - 18.05.2012

Азиските и европските берзи регистрираа пад на акциите, а регистриран е и нов пад на еврото во однос на доларот поради стравот поврзан со грчката должничка криза и проблемите на банките во Шпанија.

Поевтино на шопинг и за одмор, ама и помал извоз

Утрински - 18.05.2012

Доколку Грција ја врати драхмата, таа ќе стане поевтина за нашите граѓани, кои таму вообичаено трошат големи суми Можеби за нас и нема да биде се' така црно доколку Грција излезе од еврозоната и и' ...

И Шпанците масовно ги повлекуваат парите од банките, ЕЦБ крева раце од Грција

МКД - 18.05.2012

Шпанската влада вчера се обидела со зборови да ги смири инвеститорите, откако вредноста на втората по големина шпанска банка Банкиа падна за 30 отсто, а бонитетната агенција Мудис најави второ ...

Шулц - Излегувањето на Грција од еврозоната не е крај на злото

Утрински - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Шулц: за еу е уште поскапо Грција да излезе од еврозоната

Телма - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Пападимос: Грци, се заканува катастрофа!

МКД - 18.05.2012

Премиерот во заминување Лукас Пападимос предупреди дека за Грција би било катастрофално еднострано да ги отфрли острите услови под кои ЕУ и ММФ ѝ ја одобрија помошта.

Меѓу катастрофа и апокалипса

Дневник - 18.05.2012

Меѓу катастрофално и апокалиптично. Вака американскиот банкар Чарлс Далар, инаку прв човек на Институтот за меѓународни финансии, го оценува евентуалното излегување на Грција од еврозоната и штетите ...

Баросо: ЕУ ја почитува Грција, но и Грција треба да ја почитува ЕУ

Дневник - 18.05.2012

Европската унија ќе ги почитува обврските кон Грција за на земјата да и обезбеди останување во еврозоната, но официјална Атина, исто така, мора да ги исполни своите обврски кон ЕУ, изјави ...

Шулц: Без еврозоната, Грчката економија ќе се урне за неколку дена

Дневник - 18.05.2012

Во случај на излегување на Грција од еврозоната, „грчката економија“ ќе се урне за неколку дена, прогнозира претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, кој денеска треба да пристигне во посета ...

Шулц: Излегувањето на Грција од еврозоната нема да биде крај на злото

Капитал - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

И да си заминат злото останува

Идивиди - 18.05.2012

Берлин, 18 мај 2012 (МИА) - Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на ...

Шулц: Излегување на Грција од еврозоната не е крај на злото

Н.Македонија - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Драхмата ќе ги направи Македонците „Американци“ на Халкидики?! Извозот ќе страда!

Капитал - 18.05.2012

Ова се добрата и лошата вест за Македонија од сe поизвесното сценарио за враќање на драхмата како национална валута во Грција, односно од излегувањето на оваа земја од еврозоната.

ЕУ и ЕЦБ работат на акциски план ако Грција ја напушти еврозоната

Капитал - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка (ЕЦБ) разработуваат сценарио во случај Грција да ја напушти еврозоната, изјави еврокомесарот за трговија Карел де Гухт.Коментарот на еврокомесарот ...

Економист: Излегувањето на Грција од еврозоната ќе создаде ризик од зараза за нови излегувања и целосно уривање на ...

Капитал - 18.05.2012

Британското списание „Економист“ анализира дека постојат две големи закани пред кои ќе биде исправена еврозоната, во случај Грција да се повлече од монетарната унија.

Подготвено кризно сценарио за драхмата

Н.Македонија - 18.05.2012

Британската печатница за пари "Де Ла Ри" подготвила кризен план за печатење на банкноти од грчката драхма во случај Грција да ја напушти езврозоната и побара усклуги од оваа печатница , пренесоа ...

Претседателот на ЕП Мартин Шулц во посета на Грција

Сител - 18.05.2012

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска пристигнува во посета на Грција, јави радио Атина. Шулц, кој се залага за останување на Грција во еврозоната, ќе биде примен од грчкиот ...

Претседателот на ЕП Мартин Шулц во посета на Грција

МРТ - 18.05.2012

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска пристигнува во посета на Грција, јави радио Атина. Шулц, кој се залага за останување на Грција во еврозоната, ќе биде примен од грчкиот ...

Излегувањето на Грција од еврозоната нема да биде крај на злото

Сител - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Излегувањето на Грција од еврозоната нема да биде крај на злото

МРТ - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

Шулц: Излегувањето на Грција од еврозоната нема да биде крај на злото

Вечер - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на негативниот развој, туку почеток на "уште понегативен развој на настаните", изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

ЕУ и ЕЦБ работат на акциски план ако Грција ја напушти еврозоната

МРТ - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка (ЕЦБ) разработуваат сценарио во случај Грција да ја напушти еврозоната, изјави еврокомесарот за трговија Карел де Гухт.

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе создаде ризик од зараза

МРТ - 18.05.2012

Британското списание „Економист“ анализира дека постојат две големи закани пред кои ќе биде исправена еврозоната, во случај Грција да се повлече од монетарната унија.

Шулц: Излезот на Грција од еврозоната е крај на едно, но почеток на друго зло

Канал5 - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка се подготвуваат и разгледуваат сценарија за можен излез на Грција од еврозоната.

Средба на Дејвид Камерон со новиот француски претседател во Вашингтон

Сител - 18.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон и новиот француски претседател Франсоа Оланд првпат ќе се сретнат вечерва во Вашингтон, пред почнувањето на самитот Г8, што се одржува во Кемп Дејвид.

Дефанзивците главно оружје

Вечер - 18.05.2012

ГРЦИЈА Репрезентацијата на Грција ќе ја има таа чест да го одигра првиот официјален натпревар во Украина и Полска. Ретко кој може да ја заборави 2004 година, годината што ќе ја паметат сите фанови на ...

Три сценарија од грчката криза

Точка - 18.05.2012

Стравувањата дека Грција мора да ја напушти еврозоната ги потресе финансиските пазари, особено кога на изборите на 6 мај, не им дадоа поддржка на политичарите кои беа за примена на остри мерки на ...

ЕК и ЕЦБ работат на кризно сценарио во случај Грција да ја напушти евро зоната

Точка - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка работат на кризно сценарио во случај Грција да биде принудена да ја напушти евро зоната, изјавил денеска еврокомесарот за трговија, Карел Де Гухт.

Г-8 ќе расправа за грчката криза, Шулц во посета на Атина

Курир - 18.05.2012

Грчката криза и ситуацијата во еврозоната се очекува да бидат во центарот на дискусиите на средбата на врвот на Групата осум најразвиени земји Г-8, што ќе се одржи денеска и утре во Кемп Дејвид.

Излегувањето на Грција од еврозоната е многу ризично

Курир - 18.05.2012

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната нема да биде крај на „негативниот развој“, туку почеток „на уште понегативен развој на настаните“, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин ...

„Економист“ : Излегувањето на Грција од еврозоната ќе создаде ризик од зараза за нови излегувања

Press24 - 18.05.2012

„Економист“ посочува дека со или без еврозоната Грција не може да ги избегне мерките за штедење, истакнувајќи дека ако Грција се повлече ќе и бедат неопходни „дури и посилни лекарства“.

ЕУ и ЕЦБ работат на акциски план ако Грција ја напушти еврозоната

Press24 - 18.05.2012

Де Гухт, кој е поранешен министер за надворешни работи на Белгија, ја повтори познатата порака на ЕУ до Грција, дека Грците немаат подобар избор од придржувањето кон непопуларните мерки .

Се подготвува акциски план доколку Грција ја напушти еврозоната

Курир - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка (ЕЦБ) разработуваат сценарио во случај Грција да ја напушти еврозоната, изјави еврокомесарот за трговија Карел де Гухт.

Прва средба на Дејвид Камерон со новиот француски претседател

Press24 - 18.05.2012

Двајцата лидери на средбата што ќе се одджи во Амбасадата на Велика Британија, во американскиот главен град, ќе разговараат и за ситуацијата во и околу Авганистан.

ЕК и ЕЦБ работат на кризно сценарио во случај Грција да ја напушти евро зоната

Нетпрес - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка работат на кризно сценарио во случај Грција да биде принудена да ја напушти евро зоната, изјавил денеска еврокомесарот за трговија, Карел Де Гухт.

ЕУ и ЕЦБ подготвуваат мерки во случај Грција да ја напушти еврозоната

Макфакс - 18.05.2012

Европската комисија и Европската централна банка (ЕЦБ) работат на кризно сценарио во случај Грција да биде принудена да ја напушти еврозоната, информираше во петокот еврокомесарот за трговија Карел ...

Британска печатница подготвена да печати драхми

Макфакс - 18.05.2012

Британската печатница за пари „Де Ла Ри” изготви кризен план за печатење на банкноти на грчки драхми во случај Грција да ја напушти еврозоната, објавија во петокот доброупатени извори.

Шулц - Излегувањето на Грција од еврозоната ќе биде „почеток на негативен развој“

Inpress - 18.05.2012

Берлин, 18. мај 2012 (ИНПРЕС) Излегување на Грција од еврозоната нема да биде „крај на едно негативно развој“, а „почеток на уште понегативен развој“, истакна германскиот социјалдемократ Мартин Шулц ...

Европските лидери се подготвуваат за излез на Грција од Еврозоната

24 Вести - 17.05.2012

Европските лидери се подготвуваат за излез на Грција од еврозоната - оценува Си-Ен-Ен. Во состојба на одмолчување и избегнување на конкретен одговор, експертите коментираат дека Унијата се подготвува ...

Можни олеснувања за Грција

Р.С.Европа - 17.05.2012

Во неможност да формираат влада по деветдневни преговори, грците на 17 јуни повторно ќе излезат на избирачките места. Според аналитичарите, новите избори всушност претставуваат референдум за тоа дали ...

Баросо: ЕУ сака Грција да остане во Еврозоната

Р.С.Европа - 17.05.2012

Европската унија ќе ги почитува обврските кон Грција за на земјата да и обезбеди останување во еврозоната, но официјална Атина исто така мора да ги исполни своите обврски кон унијата, смета ...

Еврото се лизна на најниско ниво во последните 4 месеци поради нестабилноста на Грција

МКД - 17.05.2012

Еврото вчера падна на најниско ниво во последните четири месеци во однос на американскиот долар, одејќи надолу веќе четврта последователна сесија, и најверојатно ќе претрпи уште загуби поради ...

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе чини билион долари

Утрински - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

Грција без готовина ќе остане уште во јули, во оптек ќе воведе вредносни бонови?

МКД - 17.05.2012

Според процените на дел експерти, уште во почетокот на јули Грција би можела да остане без пари, односно без готовина во оптек.

Камерон: Еврозоната треба „да се среди или да се растури“

Капитал - 17.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон побара денеска од земјите во еврозоната „да се средат или да се растурат". Во дебата во Долниот дом на Парламентот во Лондон тој ја обвини еврозоната за предолго ...

Eврозоната „да се среди или да се растури“

Идивиди - 17.05.2012

Лондон, 16 мај 2012 (МИА) - Британскиот премиер Дејвид Камерон побара денеска од земјите во еврозоната „да се средат или да се растурат", јави дописникот на МИА од Лондон.

David Cameron вели дека еврозоната треба или да се среди или да се растури!

Штипка - 17.05.2012

Вака отприлика звучи она што британскиот премиер Cameron им порача денес на земјите од еврозоната... За време на дебатата во британскиот долен дом на парламентот, тој остро ја обвини целата еврозона ...

Македонија без страв од грчката криза

Н.Македонија - 17.05.2012

Иако сме економски поврзани како две земји во кои бизнисите се испреплетени, а голем дел од фирмите кај нас се со грчки капитал, меѓу кои и две банки, сепак она што се случува во Грција нема да се ...

Македонија не се плаши од кризата во Грција

Штипка - 17.05.2012

Нестабилноста во Грција и економската криза не треба и нема зошто да ја заплашува Македонија... Според размислувањата на домашните економски аналитичари, иако сме економски поврзани како две земји во ...

Вкупната штета од излегувањето на Грција од еврозоната ќе биде милијарда долари

Алфа - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

Стабилизација на еврозоната

Н.Македонија - 17.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека во интерес на Велика Британија и на нејзината економија е стабилизирање на состојбите во еврозоната Во говор пред бизнис лидерите во Манчестер ...

ЕУ сака Грција да остане во еврозоната

Н.Македонија - 17.05.2012

Европската унија ќе ги почитува обврските кон Грција, но официјална Атина, исто така, мора да ги исполни своите обврски кон ЕУ, изјави денеска претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо -Кога станува ...

„План Б“ за излез на Грција од еврозоната

+инфо - 17.05.2012

Еврозоната се подготвува да се соочи со последиците од евентуалното излегување на Грција од еврото, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

Вестервеле: Грците на изборите одлучуваат за иднината на земјата во еврозоната

Сител - 17.05.2012

Новите избори во Грција закажани за 17 јуни ќе претставуваат одлука за иднината на земјата во еврозоната, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле.

Грците на изборите одлучуваат за иднината на земјата во еврозоната

МРТ - 17.05.2012

Новите избори во Грција закажани за 17 јуни ќе претставуваат одлука за иднината на земјата во еврозоната, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле.

Вестервеле: На новите избори Грците ќе гласаат за останување во еврозоната

Канал5 - 17.05.2012

Новите избори во Грција ќе бидат решавачки за иднината на земјата во еврозоната, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле. - Грците треба да знаат за што гласаат.

Еврокомисијата подготвува „план Б“ за излез на Грција од еврозоната

МРТ - 17.05.2012

Еврозоната се подготвува да се соочи со последиците од евентуалното излегување на Грција од еврото, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

Штета од излегувањето на Грција од еврозоната ќе изнесува билион долари

МРТ - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

Дејвид Камерон: Во британски интерес е стабилизација на еврозоната

МРТ - 17.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека во интерес на Велика Британија и на нејзината економија е стабилизирање на состојбите во еврозоната.

Билион долари вкупната штета по евро-зоната

Вечер - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува Гардијанн, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

Планирате одмор во Грција? Еве што значи кризата за вас

Точка - 17.05.2012

Со оглед на фактот дека излезот на Грција од еврозоната е се поочигледен, се поставува прашањето како тоа ќе влијае врз туристите кои сакаат да го поминат одморот во оваа земја.

Изгледите за Грција не се добри

Точка - 17.05.2012

Грчкиот претседател Карлос Папуљас беше принуден да свика нови парламентарни избори, откако во вторникот преговорите на парламентарните партии за формирање на влада пропаднаа.

Франција ја поддржува Грција да остане во еврозоната

Press24 - 17.05.2012

Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги изрази „силна поддршка“ за варијантата Грција да остане во еврозоната, пренесоа американските медиуми.

Камерон: "Еврозоната треба да се среди или да се растури“

Press24 - 17.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон побара денеска од земјите во еврозоната „да се средат или да се растурат". Тој ја обвини еврозоната за предолго развлекување на кризата и рече дека земјите-членки ...

Подршка од Франција за Грција да остане во еврозоната

Sky - 17.05.2012

Грција доби силна подршка од Франција да остане во еврозоната. Оваа подршка на Грција и ја дава претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, кој изрази `силна поддршка` за ваквата ...

Камерон: Еврозоната е пред распаѓање

Фама - 17.05.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон им порача на лидерите на еврозоната да ги решат должничките проблеми, бидејќи во спротивност постои опасност од распаѓање на тој блок како последица од кризата во ...

Експертите ги проценуваат исходите од воведување на старата валута во Грција

Курир - 17.05.2012

Враќањето на националната валута по речиси една деценија користење на еврото, а и менаџирање на средствата од страна на Централната европска банка би ја довело Грција во финансиска, правна и ...

Пападемос: Излегувањето на Грција од еврозоната ќе биде стратешки пораз

Курир - 17.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе е не само економска катастрофа, туку и стратегиски пораз за земјата, посочува во отворено писмо до граѓаните грчкиот премиер во заминување Лукас Пападемос, ...

Колку ќе чини штетата доколку Грција излезе од еврозоната?

Курир - 17.05.2012

Вкупната штета од излегувањето на Грција од зоната на единствената валута може да изнесува еден билион долари, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на проценки на финансиски експерти.

Грција може привремено да воведе вредносни бонови?

Макфакс - 17.05.2012

Сé погласни стануваат шпекулациите дека Грција може да остане без готови пари во оптек и наместо еврото би можела да пушти вредносни бонови како платежно средство, пишува хрватскиот портал Index.hr.

Во Грција ќе владеат калашникови?

Оn.net - 16.05.2012

„Доколку Грција не ги исполни своите обврски кон ЕУ, ќе завладеат вооружените банди. Ќе завршиме во граѓанска војна”, предупредува грчкиот министер за заштита на граѓаните.

Пад на еврото на 4 месечно ниво во однос на доларот

Р.С.Европа - 16.05.2012

Еврото падна на 4 месечно најниско ниво во однос на доларот поради загриженоста дека Грција можеби ќе биде принудена да ја напушти еврозоната.

Падот на еврото без големо влијание во Македонија

Р.С.Европа - 16.05.2012

Падот на еврото во однос на доларот може да влијае позитивно на фирмите што извезуваат во доларски подрачја, но нема да влијае на извозот во евро-зоната, велат експертите.

Грците избираат меѓу еврото и драхмата

Дневник - 16.05.2012

Ние сакаме Грција да остане во еврозоната, но таа самата мора да го сака тоа и да ги исполни своите обврски. Ние никого не можеме да присилиме на такво нешто, изјави германскиот министер за финансии ...

Пропастот на еврото би предизвикал војна?

Mnogoo - 16.05.2012

Опцијата за излез на Грција од еврозоната е се поизвесно, иако тоа ќе биде огромен удар за Грција, и ќе нанесе огромни потешкотии на функционирањето на еврозоната, како единствена монетарна унија.

Летоска во Грција туризам без евра?

Дневник - 16.05.2012

Европските туроператори се подготвуваат за евентуалното излегување на Грција од еврозоната, откако земјата не успеа да формира влада и најави нови избори во јуни Британскиот туроператор Томас Кук ...

Ова лето во Грција на море без евра?

Кирилица - 16.05.2012

Британскиот туроператор Томас Кук соопшти дека, иако Грција и понатаму е од "голема вредност" за туристите, компанијата се подготвува со хотелите и добавувачите за можното напуштање на еврото.

Странскиот печат за неуспехот во формирањето Влада во Грција

МРТ - 16.05.2012

По десетдневните неуспешни преговори за формирање коалициска Влада во Грција, Европа се соочува со уште еден месец на политичка и економска несигурност, оценуваат странските весници во извештаите за ...

Баросо со порака до грчкиот народ: Внимавајте како гласате на следните избори

Сител - 16.05.2012

Грчкиот народ се наоѓа пред историски избори на кои ќе одлучи за иднината на својата земја, порача претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, на прес-конференција во седиштето на ЕК, по ...

Баросо до грчкиот народ: Внимавајте како гласате на следните избори

МРТ - 16.05.2012

Грчкиот народ се наоѓа пред историски избори на кои ќе одлучи за иднината на својата земја, порача претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, на прес-конференција во седиштето на ЕК, по ...

Како би изгледало излегувањето на Грција од еврозоната?

Точка - 16.05.2012

Пред помалку од две години можноста за некоја држава да ја напушти еврозоната беше незамислива. Но, откако грчкиот народ се сврте против мерките за штедење, станува се’ полесно да се замисли начинот ...

Како би изгледало излегувањето на Грција од еврозоната?

Нетпрес - 16.05.2012

Пред помалку од две години можноста за некоја држава да ја напушти еврозоната беше незамислива. Но, откако грчкиот народ се сврте против мерките за штедење, станува се’ полесно да се замисли начинот ...

Ова лето во Грција на одмор без евра?

Фама - 16.05.2012

Европските туроператори прават планови за евентуалното излегување на Грција од еврозоната, после неуспехот да се формира влада и најавите за нови избори во јуни.

Баросо до Грците: Внимавајте како гласате на следните избори!

Курир - 16.05.2012

Грчкиот народ се наоѓа пред историски избори на кои ќе одлучи за иднината на својата земја, порача претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, на прес-конференција во седиштето на ЕК, по ...

Грците се притиснати до ѕид

Deutsche Welle - 15.05.2012

Да се остане во еврозоната или не? Дали е подобро враќање на драхмата, или монетарната унија сепак е подобрата опција? И ако е подобрата, тогаш за кого е така? Грците немаат многу избор, оценуваат ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

24 Вести - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

Симитис: Враќањето на драхмата во Грција би било катастрофа

24 Вести - 15.05.2012

Грција треба да е дел од еврозоната и би било катастрофа за земјата ако се врати на драхмата, изјави поранешниот грчки премиер Костас Симитис на форум во Пекинг.

ЕУ против излезот на Грција од еврозоната

Р.С.Европа - 15.05.2012

ЕУ ја повика Грција да продолжи со реформите на штедење кои треба да и помогнат на земјата да излезе од економската криза.

Грција во или надвор од еврозоната?

Р.С.Европа - 15.05.2012

Во Атина без многу оптимизам продолжуваат преговорите за состав на влада. По се изгледа не минува ни новиот предлог на Претседателот Каролос Папуљас за технократска влада.

Европа веќе се простува од Грција

МКД - 15.05.2012

Разговорите на лидерите на водечките грчки партии со претседателот Папуљас вечерва се завршија без никакви изјави и се очекува да продолжат утре.

Еврозоната против Грција да го напушти еврото

Телма - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

Враќањето на драхмата Франција ќе ја чини 50 милијарди евра

Телма - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Идивиди - 15.05.2012

Брисел, 15 мај 2012 (МИА) - Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Капитал - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

ММФ го предупреди Луксембург за можниот инцидент во еврозоната

Капитал - 15.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд покажа денеска дека е загрижен поради Грција, кога го предупреди Луксембург на можноста за политички инцидент во еврозоната, кој би можел да предизвика криза во целиот ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Дневник - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за финансии на ...

ЕУ се противи на можниот излез на Грција од еврозоната

Штипка - 15.05.2012

Европската Унија прати апел до нејзината земја членка Грација, со која ја повикува да продолжи со тешките мерки на штедење кои треба да и помогнат на земјата да излезе од економската криза...

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра

Капитал - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Сител - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

МРТ - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

Јункер: Никој не сака излегување на Грција од еврозоната

Вечер - 15.05.2012

Земјите од еврозоната се цврсто решени да ја задржат Грција во монетарната унија, изјави вчера премиерот на Луксембург и претседател на Еврогрупата Жан-Клод Јункер по средбата на министрите за ...

Симитис: Враќањето на драхмата во Грција би било катастрофа

МРТ - 15.05.2012

Грција треба да е дел од еврозоната и би било катастрофа за земјата ако се врати на драхмата, изјави поранешниот грчки премиер Костас Симитис на форум во Пекинг.

Ако Грција излезе од еврозоната, Франција ќе загуби 50 милијарди евра

Сител - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра

МРТ - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Европгрупата не сака излез на Грција од еврозоната

МРТ - 15.05.2012

Еврогрупата сака Грција да остане во нивно друштво и да се врати кон одржливиот раст и стабилните јавни финансии во согласност со програмата на економските реформи и фискалното приспособување, изјави ...

Грција останува во еврозоната

Сител - 15.05.2012

Грција треба да остане во еврозоната. Нејзното напуштање е нон сенс. Изјави претседателот на еврогрупата Жан Клод Јункер. Силна поддршка даде и германската канцеларка Ангела Меркел.

Еврото е темпирана бомба

Точка - 15.05.2012

Тајни германски документи покажуваат дека уште од почетокот на содавањето на еврото, оваа валута била темпирана бомба. Германската влада во јавноста објави документи од времето на настанувањето на ...

Чешка не планира да го воведе еврото најмалку за десет години

Точка - 15.05.2012

Чешкиот премиер Петр Нечас изјавил дека неговата земја сигурно нема да го воведе еврото во следните осум до десет години.

’Еврозоната има непоколеблива намера да ја задржи Грција’

Точка - 15.05.2012

Земјите членки на еврозоната имаат ’непоколеблива намера да ја задржат Грција’ во монетарната унија, изјави претседателот на еврогрупата, Жан – Клод Јункер, по состанокот со министрите за финансии на ...

Супердрахма ја спасува Грција!

Точка - 15.05.2012

Грција ни вчера не успеала да формира нова влада, а со тоа се зголемуваат шансите парламентарните избори да се повторат во јуни, а таа земја во меѓувреме да банкротира, да биде исфрлена од еврозоната ...

’Еврозоната има непоколеблива намера да ја задржи Грција’

Нетпрес - 15.05.2012

Земјите членки на еврозоната имаат ’непоколеблива намера да ја задржат Грција’ во монетарната унија, изјави претседателот на еврогрупата, Жан – Клод Јункер, по состанокот со министрите за финансии на ...

Европа веќе се опростува од Грција

Фама - 15.05.2012

Гувернерите на европските централни банки, некои европски официјални лица, како и бројни европски медиуми, веќе почнаа јавно да се опростуваат од Грција.

Еврозоната со јасна порака: Грција да го почитува договорот или ќе ја напушти монетарната унија

Лимбо - 15.05.2012

Еврозоната денеска ја предупреди Грција да ги почитува условите договорени во рамките на заемот за помош, или ризикува да излезе од монетарната унија, во време кога проблемите околу формирање на ...

Бароен: Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра

Press24 - 15.05.2012

Бароен истакна дека ризикот може да биде „целосно апсорбиран“ од француските финансиски компании. Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од ...

Ако Грција излезе од еврозоната, Франција ќе загуби 50 милијарди евра

МК-Фондови - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Симитис: Враќањето на драхмата би било катастрофа

Курир - 15.05.2012

Грција треба да е дел од еврозоната и би било катастрофа за земјата ако се врати на драхмата, изјави поранешниот грчки премиер Костас Симитис на форум во Пекинг.

Оли Рен: Не сакаме излез на Грција од еврозоната, но судбината лежи во нивни раце

Курир - 15.05.2012

Еврогрупата сака Грција да остане во нивно друштво и да се врати кон одржливиот раст и стабилните јавни финансии во согласност со програмата на економските реформи и фискалното приспособување, изјави ...

Излезот на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра

Курир - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја чини Франција 50 милијарди евра, несметајќи ги хартиите од вредност во сопственост на банките и осигурителните компании, предупреди францускиот министер за ...

Колку заминувањето на Грција ќе ги чини „големите“

Фама - 15.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната би ја чинело Германија 86 милијарди евра, додека за Франција тој трошок би изнесувал 50 милијарди евра, покажале анализите.

Далара:Излегувањето на Грција од еврозоната не е неизбежно

Макфакс - 15.05.2012

Директорот на Меѓународниот институт за меѓународни финансии Чарлс Далара изјави дека излегувањето на Грција од еврозоната не е неизбежно и ги повика грчките лидери да најдат заедничка позиција со ...

Крисохоидис:Грција се движи кон граѓанска војна

Макфакс - 15.05.2012

Грција, доколку не се согласи на извршување на обврските наметнати од страна на Европската унија(ЕУ) во замена за пакетот помош вреден 130 милијарди евра, ќе биде принудена да ја напушти еврозоната, ...

Вестервеле загрижен за состојбата во Грција

Макфакс - 15.05.2012

Неуспехот во формирањето на нова влада во Грција претставува сериозен чекор назад, оцени во вторникот германскиот министер за надворешни работи, Гвидо Вестервеле.

Грција ќе остане без пари?

Deutsche Welle - 14.05.2012

Рејтинг-агенцијата „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната, пишува грчкиот весник „Етнос“.

Еврозоната не и дава пари на Грција додека не формира влада

Р.С.Европа - 14.05.2012

Еврозоната нема да и даде повеќе пари на Грција, додека не формира влада која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски дипломат во Брисел.

Грција ќе снема пари за шест недели?

Р.С.Европа - 14.05.2012

Меѓународната агенција за рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на грчките ...

Крахот на еврото најмалку ѝ одговара на Кина

МКД - 14.05.2012

Ситуацијата во еврозоната стана толку нестабилна што се можни секакви сценарија, пишува Фајненшл тајмс. Најновата приказна што се врти во менаџерските кругови сугерира дека еврото би можело да биде ...

Грција ќе остане без пари?

МКД - 14.05.2012

Рејтинг-агенцијата „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната, пишува грчкиот весник „Етнос“.

Ако Атина не формира влада, нема да добие пари од ЕУ

Капитал - 14.05.2012

Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски ...

Прво влада, па потоа пари

Идивиди - 14.05.2012

Брисел, 14 мај 2012 (МИА) - Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, ...

Банките во паника: Се враќа грчката драхма?

Mnogoo - 14.05.2012

Банките веќе почнаа да се подготвуваат за работа со грчката национална валута- драхма, која некои од нив не ја ни избришаа од својот систем откако пред повеќе од 10 години, Грција го прифати еврото.

„Мудис“: Се зголемува веројатноста за излез на Грција од еврозоната

Дневник - 14.05.2012

Меѓународната агенција за рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на грчките ...

Мудис: Се зголемува веројатноста за излез на Грција од еврозоната

Капитал - 14.05.2012

Меѓународната агенција за кредитен рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на ...

ЕУ и порача на Грција да се држи до спасувачкиот план

Н.Македонија - 14.05.2012

Министрите за финансии на водечките земји од Европската унија изјавија денеска пред почетокот на средбата на главните финансиери во еврозоната во Брисел дека Грција не треба да се откажува од ...

Европската Комисија сака Грција да остане во Еврозоната

Алфа - 14.05.2012

„Грција сама ќе одлучи дали сака да остане дел од Еврозоната и дали ќе ги почитува обврските кон Европската Унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд“,- изјави портпаролката на ...

Еврогрупата нeма да даде пари на Грција додека не се формира влада

Сител - 14.05.2012

Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски ...

Еврогрупата нeма да даде пари на Грција додека не биде формирана влада

МРТ - 14.05.2012

Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски ...

„Мудис“: Се зголемува веројатноста за излез на Грција од еврозоната

МРТ - 14.05.2012

Меѓународната агенција за рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на грчките ...

Грција ја има судбината во свои раце за нејзиното останување во еврозоната

МРТ - 14.05.2012

Дали Европската комисија и нејзиниот претседател Жозе Мануел Барозо имаат желба Грција да излезе од еврозоната или не и дали ЕК на некој начин се подготвува за овој чекор? Ова прашање ја окупираше ...

Велика Британија треба да планира излегување на Грција од еврозоната

МРТ - 14.05.2012

Велика Британија треба веќе да го планира излегувањето на Грција од еврозоната, пишуваат лондонските медиуми, реагирајќи на неуспехот на грчките партии да се договорот околу создавањето на коалициска ...

ММФ го предупреди Луксембург за можниот инцидент во еврозоната

Сител - 14.05.2012

Меѓународниот монетарен фонд покажа денеска дека е загрижен поради Грција, кога го предупреди Луксембург на можноста за политички инцидент во еврозоната, кој би можел да предизвика криза во целиот ...

Грција нема да добие ниту цент додека не биде формирана влада

Курир - 14.05.2012

Еврогрупата нема да даде повеќе пари на Грција, додека во Атина не биде формирана влада, која ќе гарантира исполнување на програмата за заздравување на државните финансии, изјави висок европски ...

Грчките и германските грешки

Окно - 14.05.2012

Во 2010 г. во Грција почна еврокризата. Многу Германци до денес, а посебно по изборите пред една недела, се надеваа дека приказната со Грција е завршена. Ваквиот став се покажа како чиста илузија.

Од падот на еврото – најзагрозена би била Кина

БезПардон - 14.05.2012

Ситуацијата во еврозоната e се по нестабилна и може да се очекуваат сите сценарија. Последната приказна која кружеше во круговите на менаџерите, зборува дека еврото може да се врзе со доларот.

Инвеститорите очекуваат распад на еврозоната

Фама - 14.05.2012

Економистите настојуваат да разјаснат што ќе биде причината за самракот на еврозоната – прекумерните буџетски издатоци или намалувањето на тие издатоци.

„Мудис“: Се поголема е веројатноста дека Грција ќе излезе од еврозоната

Курир - 14.05.2012

Меѓународната агенција за рејтинг „Мудис“ предупреди дека политичкиот ќорсокак во Грција ја зголемува веројатноста земјата да излезе од еврозоната и го отежнува оценувањето на рејтингот на грчките ...

ЕК: Грција да остане во еврозоната, но да ги почитува обврските

Макфакс - 14.05.2012

Европската комисија (ЕК) во понеделникот порача дека посакува Грција да остане во еврозоната, но како услов побара од Атина да ги почитува своите обврски кон кредиторите.

Швеѓаните не доволно искажуваат доверба кон ЕУ

Inpress - 14.05.2012

Гереборг, 14. мај 2012 (ИНПРЕС) Само еден од десет Швеѓани би го поддржале прифаќањето на еврото, се вели во една студија објавена од Универзитетот Гетебург.