TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Само стотина граѓани се вакцинирале против свински грип

Алфа - 06.12.2009

Едвај стотина граѓани од ризичните групи се имунизирале со вакцина против свински грип во земјава откако почна акцијата пред три дена. Имунолозите во скопскиот центар за јавно здравство очекуваат дека луѓето со хронични болести, со потврда ...

Маж вакциниран против свински грип стота жртва во Јапонија

Форум - 06.12.2009

Стота жртва од свинскиот грип во Јапонија е 74 годишен маж кој на 16-ти ноември бил вакциниран против вирусот H1N1 Пациентот во петокот стигнал во болница со температура повисока од 38 степени, па бил ставен на третман со „тамифлу“.

Старец вакциниран против новиот грип, стота жртва во Јапонија

Нетпрес - 06.12.2009

Стота жртва на новиот грип во Јапонија е 74 годишен старец, кој на 16 ноември примил вакцина против А Х1Н1. Пациентот во петокот бил примен во болница со температура повисока од 38 степени и бил подложен на третман на Тамифлу.

Маж вакциниран против свински грип стота жртва во Јапонија

Макфакс - 06.12.2009

Стота жртва од свинскиот грип во Јапонија е 74 годишен маж кој на 16. ноември бил вакциниран против вирусот Х1Н1. Пациентот во петокот стигнал во болница со температура повисока од 38 степени, па бил ставен на третман со „тамифлу“.

194 луѓе умреле од свински грип во Кина во ноември

Р.С.Европа - 05.12.2009

Министерството за здравство во Кина соопшти дека 194 луѓе починале од свински грип минатиот месец. Според кинеската новинска агенција околу 92 илјади лица се заболени од грипот, а досега починале 200.

Османи: Се вакцинирав со вакцината за граѓаните

Вест - 05.12.2009

Министерот за здравство Бујар Османи вчера се вакцинираше против вирусот А(Х1Н1) во Градскиот завод за здравствена заштита во Скопје, со што и официјално почна вакцинацијата на населението од пандемски грип.

Петта жртва на новиот грип

Утрински - 05.12.2009

Од новиот грип вчераутрото почина уште еден пациент, 67-годишна жена која осум дена се лекуваше на Инфективната клиника. Иако нејзината здравствена состојба се стабилизирала, дури и почнала самостојно да дише, пациентката, сепак, ја ...

Почнаа да се вакцинираат хронично болните

Н.Македонија - 05.12.2009

До ручек вчера, вакцини против А/Х1Н1 добија шеесетинахронично болни Дваесетина постари лица уште вчераутро дојдоа во Градскиот центар за јавно здравје.

Петта жртва од свинскиот грип во земјава

А1 - 04.12.2009

На денот на вакцинацијата почина уште еден пациент од грипот А Х1Н1. Се работи за 65-годишна жена која на Инфективната клиника беше префрлена од Карил. Според лекарите, пациентката претходно имала кардиоваскуларни проблеми.

Македонија - Почнува вакцинирање на трудници и хронично болни

Време - 04.12.2009

Бремените жени и хронично болните од денеска ќе може да примат вакцина за новиот тип на грип А Х1Н1, информира Министерството за здравство, а прв вакцината ќе ја прими министерот Бујар Османи.

Почнува вакцинирањето против новиот грип

Р.С.Европа - 04.12.2009

Денеска започнува вакцинирањето на ранливите групи граѓани против новиот грип Х1Н1. Граѓаните велат дека не се уверени во безбедноста на новата вакцина и повеќето се плашат да се вакцинираат.

Училиштата празни, болниците полни

Утрински - 04.12.2009

Грипот се' повеќе зема замав и ги испразни градинките и училиштата, а ги наполни клиниките. Во повеќе градинки во занималните, место вообичаените триесетина деца, наутро доаѓаат само две-три деца.

Започна вакцинацијата против новиот грип

Телма - 04.12.2009

Министерот за здравство Бујар Османи в петок во Градскиот завод за здравствена заштита прими вакцина против грипот А(Х1Н1), со што го означи почетокот на вакцинацијата против новиот грип.

Почнува вакцинацијата на населението во Македонија

Идивиди - 04.12.2009

Скопје, 4 декември (МИА) - Вакцинацијата на населението против новиот грип тип А (Х1Н1) почнува денеска во Македонија, а приоритет ќе имаат ранливите групи како што се бремени жени (над три месеци бременост), хронично болни деца над 6 ...

Почнува вакцинацијата против свинскиот грип

Форум - 04.12.2009

При вакцинацијата на населението од новиот грип A(H1N1)предност ќе имаат ризичните групи, односно бремени жени над три месеци бременост, хронично болни деца над шест месеци и хронично болни возрасни лица со потврда од матичен лекар дека ...

Почнува вакцинацијата на населението во Македонија

Алфа - 04.12.2009

Вакцинацијата на населението против новиот грип тип А (Х1Н1) почнува денеска во Македонија, а приоритет ќе имаат ранливите групи како што се бремени жени (над три месеци бременост), хронично болни деца над 6 месеци и хронично болни ...

Денеска почнува вакцинацијата против свинскиот грип

Алсат-М - 04.12.2009

Вакцинацијата на населението против новиот грип тип А (Х1Н1) почнува денеска во Македонија, а приоритет ќе имаат ранливите групи како што се бремени жени (над три месеци бременост), хронично болни деца над 6 месеци и хронично болни ...

Пострашни од новиот грип се паниката и дезинформацијата

Форум - 04.12.2009

Македонија под “маски” Бројот на новозаболени од новиот грип од типот H1N1 во Македонија расте. Според сите показатели, тоа е неизбежно, со самиот факт што се наоѓаме во пандемија, поим што означува раширеност на одредена болест на целата ...

Сите бегаат од вакцините - и лекарите и граѓаните

Н.Македонија - 04.12.2009

Откако лекарите разочараа со слабиот интерес за вакцината против свински грип - од планираните 5.000 лекари се вакцинирале само околу 1.000 - сега Министерството за здравство со кампања ќе ги убедува граѓаните да ја примат Македонските ...

Министерот за здравство со личен пример означи почеток на вакцинацијата

Форум - 04.12.2009

Министерот за здравство Бујар Османи в петок во Градскиот завод за здравствена заштита прими вакцина против грипот А(Х1Н1), со што го означи почетокот на вакцинацијата против новиот грип Министерот за здравство Османи, апелира до граѓаните ...

Османи го означи почетокот на вакцинацијата на населението во Македонија

Алфа - 04.12.2009

Министерот за здравство Бујар Османи денеска симболично го означи почетокот на вакцинацијата против новиот грип од типот А (Х1Н1) и се имунизираше во Градскиот завод за здравствена заштита во Скопје.

Петта жртва од грипот на првиот ден од вакцинирањето

Алфа - 04.12.2009

Петта жртва на свинскиот грип, втора во рок од една недела. 67-годишната жена која неколку дена беше во тешка состојба, починала утрото на инфективната клиника.

Се вакцинираа Османи и стотина граѓани

Дневник - 04.12.2009

Во првата група ќе се вакцинираат хронично болните возрасни граѓани, хронично болните деца од шест месеци и трудните жени што го поминале третиот месец во бременоста Почна вакцинацијата на населението против новиот грип, а вчера прв со ...

Почнува вакцинацијата на населението во Македонија, предност ќе имаат ранливите групи

МРТ - 04.12.2009

Вакцинацијата на населението против новиот грип тип А (Х1Н1) почнува денеска во Македонија, а приоритет ќе имаат ранливите групи како што се бремени жени (над три месеци бременост), хронично болни деца над 6 месеци и хронично болни ...

Денеска започнува вакцинацијата на ризичните групи граѓани против грипот

Канал5 - 04.12.2009

Денеска започнува вакцинацијата на ризичните групи граѓани против грипот а ха 1 ен 1. 20- те илјади вакцини што вчера пристигнаа во земјава се наменети за хроничните болни, бремените жени и децата до тригодишна возраст.

Новиот грип однесе нови жртви во Грција, нивниот број досега изнесува 28 лица

Кирилица - 04.12.2009

Смртните случаи од новиот грип во Грција се зголемија на 28 лица, откако вчера починале уште две жени Досега уште тројца заразени - двајца мажи и една жена се во критична состојба. Вкупно 34 болни од вирусот А(H1N1) се на интензивна нега.

Османи го означи почетокот на вакцинацијата

Сител - 04.12.2009

Министерот за здравство Бујар Османи денеска симболично го означи почетокот на вакцинацијата против новиот грип од типот А (Х1Н1) и се имунизираше во Градскиот завод за здравствена заштита во Скопје.

Османи го означи почетокот на вакцинацијата

Кирилица - 04.12.2009

Министерот за здравство Бујар Османи денеска симболично го означи почетокот на вакцинацијата против новиот грип од типот А (Х1Н1) и се имунизираше во Градскиот завод за здравствена заштита во Скопје - Денеска го означуваме почетокот на ...

Почна вакцинацијата на населението во Македонија, приоритет имаат хронично болните

МРТ - 04.12.2009

Министерот за здравство Бујар Османи денеска симболично го означи почетокот на вакцинацијата против новиот грип од типот А (Х1Н1) и се имунизираше во Градскиот завод за здравствена заштита во Скопје.

Османи боцнат!

Вечер - 04.12.2009

Министерот за здравство Бујар Османи вчера ја прими вакцината против грипот и упати апел кон граѓаните и тие тоа да го сторат за да се спречи ширењето на грипот Министерот за здравство Бујар Османи вчера седна на жешкото столче и во ...

Почнува вакцинацијата против новиот грип на населението

Нетпрес - 04.12.2009

Од денеска почнува имунизацијата на населението против новиот тип на грип А Х1Н1. Прв ќе се вакцинира министерот за здравство Бујар Османи, кој ќе ја прими вакцината во Градскиот завод за здравствена заштита во Скопје.

Хрватска: Вакцината против новиот грип бесплатна

Нетпрес - 04.12.2009

Хрватскиот Штаб за следење на новиот грип го укинал приоритетот за вакцинирање на ризичните групи, сега ќе можат да се вакцинираат сите заинтересирани граѓани, информирало министерството за здравство и социјална заштита на Хрватска.

Почнува вакцинацијата на населението за новиот грип

Макфакс - 04.12.2009

Вакцинацијата за новиот тип на грип за населението, при што приоритет ќе имаат ранливите групи како бремени жени и хронични болни, започнува в петок.

Османи со личен пример означи почеток на вакцинацијата

Макфакс - 04.12.2009

Министерот за здравство Бујар Османи в петок во Градскиот завод за здравствена заштита прими вакцина против грипот А(Х1Н1), со што го означи почетокот на вакцинацијата против новиот грип.

Министерот Османи, со свој пример, ги храбри граѓаните да се вакцинираат

Inpress - 04.12.2009

Скопје, 4. декември (ИНПРЕС) Денеска и официјално во Република Македонија, ќе започне вакцинацијата на населението, како превентивна мерка на заштита од новиот грип.

Светската здравствена организација негира конфликт со фармацевтите

Inpress - 04.12.2009

Вашингтон/Скопје, 4. декември (ИНПРЕС) Светската здравствена организација негира дека е во судир со фармацевтската индустрија. Неодамнешни медиумски извештаи покренаа загриженост дека врските меѓу стручњаци на организација и компаниите за ...

Државата се мисли колку вакцини да нарача

Утрински - 03.12.2009

Државата е во дилема колку вакцини да набави од Холандија. Комисијата за пандемски грип се' уште се мисли колку дози да нарача од вакцината против пандемскиот грип поради тоа што вакцинацијата кај здравствените работници се одвива тешко.

"Владата навреме не набави вакцини"

Телма - 03.12.2009

СДСМ смета дека Владата е одговорна за ненавременото набавување на вакцините за вирусот А (Х1Н1) и порачува да не бара одговорност за тоа надвор од нејзините редови.

Од утре вакцинација на ризичните групи

Телма - 03.12.2009

Министерството за здравство соопшти дека денеска пристигнаа дополнителни 20.000 вакцини против новиот тип на грип, производство на „Бакстер“ и оти од утре почнува вакцинацијата на населението, при што приоритет ќе имаат ранливите групи ...

За една недела дојно зголемен бројот на смртни случаи од новиот грип во Грција

Алфа - 03.12.2009

Смртните случаи од таканаречениот свински грип во Грција двојно се зголемија за само една недела, а само во последното деноноќие починаа уште пет лица, соопштуваат грчките медиуми.

Свинскиот грип ја преполни Детската клиника

Н.Македонија - 03.12.2009

На Детската клиника се згрижуваат децата кај кои грипот направил посериозни компликации. Другите, кои полесно го прележуваат, се примаат во институтот за белодробни заболувања „Козле“ Клиниката за детски болести ги исполни своите ...

СДСМ: Владата се покажа како некомпетентна пред големите здравствени предизвици

Форум - 03.12.2009

Во врска со вакцинацијата против свинскиот грип опозициската СДСМ ја предупреди Владата да не бара жртвено јагне или пак одговорност, надвор од сопствените како што велат неспособни кругови „Владата уште еднаш се покажа како некомпетентна ...

Утре почнува вакцинацијата против свинскиот грип

Алсат-М - 03.12.2009

Утре почнува вакцинацијата на ранливите групи како што се бремени жени, хронично болни деца над 6 месеци и хронично болни возрасни лица. Според министерството за здравство денеска пристигнале дополнителни 20.000 вакцини од производителот ...

Од утре вакцинација на ризичните групи

Кајгана - 03.12.2009

Матичните лекари имаат список на 30 хронични болести и ќе им даваат потврда на пациентите за ...

20.000 вакцини стигнаа, од утре вакцинација за ризичните групи

Алфа - 03.12.2009

По три дена откако беа најавени, денеска конечно пристигнаа 20-те илјади вакцини од Швајцарија. Македонските здравствени власти денеска објавија дека вакцинацијата почнува веќе од утре.

Во Чешка за една недела од свински грип починаa 14 лица

Форум - 03.12.2009

Во Чешка во последнава недела од последици на новиот грип од типот А (Х1Н1) починаа 14 лица, јави дописникот на МИА од Прага Според чешкото Министерството за здравство, вкупниот број на жртви од новиот грип изнесува 22 лица и во најголем ...

Почнува вакцинацијата против новиот грип

Дневник - 03.12.2009

Вакцинација против новиот тип на грипот ќе почне денеска, при што приоритет ќе имаат ранливите групи граѓани, соопшти вчера Министерството за здравство.

Во Грција двојно повеќе жртви на грипот

Дневник - 03.12.2009

Смртните случаи од новиот грип во Грција двојно се зголемија за само една недела, јави МИА. За да го забават ширењето на грипот, властите ќе затворат уште 220 училишта во Атина.

Двојно зголемен бројот на смртни случаи од новиот грип во Грција

Сител - 03.12.2009

Смртните случаи од таканаречениот свински грип во Грција двојно се зголемија за само една недела, а само во последното деноноќие починаа уште пет лица, соопштуваат грчките медиуми.

За една недела двојно зголемен бројот на смртни случаи од новиот грип во Грција

Кирилица - 03.12.2009

Смртните случаи од таканаречениот свински грип во Грција двојно се зголемија за само една недела, а само во последното деноноќие починаа уште пет лица, соопштуваат грчките медиуми Од денеска на една недела ќе се затворат 220 училишта во ...

СДСМ: Владата е одговорна за ненавременото набавување на вакцините за вирусот А (Х1Н1)

Кирилица - 03.12.2009

СДСМ смета дека Владата е одговорна за ненавременото набавување на вакцините за вирусот А (Х1Н1) и порачува да не бара одговорност за тоа надвор од нејзините редови - Македонија на крајот на минатиот месец веќе требаше да има 100.000 дози ...

Против грипот А во ЕУ досега вакцинирани околу десет милиони луѓе

Кирилица - 03.12.2009

Околу десет милиони луѓе во земјите на Европската унија досега примиле вакцина против вирусто H1N1 на новиот грип од типот А и досега кај нив не се забележани сериозни здравствени проблеми, соопшти денеска Европската агенција за лекови ...

Од утре вакцинација на ризичните групи

Сител - 03.12.2009

Утре почнува имунизацијата против свински грип на ризичните групи. Денеска стигнаа 20 000 вакцини од призводителот Бакстер кои се наменети за хронично болните, трудниците и децата до три годишна возраст.

Утре почнува вакцинацијата на ризичните групи

Канал5 - 03.12.2009

Од утре ќе започне вакцинацијата на хронично болните, бремените жени и децата до 3 години.. Пристигнаа дополнителните 20 илјади вакцини против вирусот А Х1 Н1 кои минатата недела беа нарачани директно од компанијата „Бакстер“..

Започнува вакцинацијата на ризичните групи

Кирилица - 03.12.2009

Пристигнаа дополнителни 20.000 вакцини против новиот грип, почнува вакцинацијата на ранливите групи Министерството за здравство соопшти дека денеска пристигнаа дополнителни 20.000 вакцини против новиот тип на грип, производство на ...

Почнува вакцинацијата за македонското население

Вечер - 03.12.2009

Приоритет ќе имаат ранливите групи, хронично болните, бремените жени и малите деца Денеска почнува вакцинацијата на населението од свински грип. Приоритет ќе имаат ранливите групи, хронично болните, бремените жени и малите деца.

Во еден ден во Грција петмина починале од свински грип

Нетпрес - 03.12.2009

Пет лица починал од свинскиот грип во Грција за еден ден, пренесува електронското издание на грчкиот весник “Експрес“. Со последните починати, бројот на жртвите од новиот тип на грип А Х1Н1 достигна 25 лица.

СДСМ: Кој ќе ја сноси одговорноста ако се зголеми бројот на жртви од новиот грип?

Нетпрес - 03.12.2009

Кој ќе ја понесе одговорноста ако се зголеми бројот на жртви од ризичните групи, кои да потсетиме се први на листата за вакцинирање, како и зошто беше одбиена холандската донација, прашуваат од СДСМ.

Министерството за здравство реагира на обвинувањата до СДСМ

Нетпрес - 03.12.2009

Министерството за здравство како и секогаш е отворено и подготвено да прифати секаква конструктивна критика и предлог кој се темели на реални факти, а е во функција на што поголемо намалување на ефектите што неминовни ги носи пандемијата ...

СДСМ ја обвини Владата за дилетантизам кон здравјето на граѓаните

Inpress - 03.12.2009

Скопје, 3. декември (ИНПРЕС) Владата уште еднаш се покажа како некомпетентна пред големите здравствени предизвици. Македонија на крајот на минатиот месец веќе требаше да има 100.000 дози вакцини без разлика дали населението сака да се ...

6 мита за свинскиот грип

NotForMen - 02.12.2009

Со оглед на тоа што бројот на заболените расте, а почнаа да умираат и луѓе што не спаѓаат во категоријата хронично болни, можеби е време да се прашате колку всушност знаете за свинскиот грип.

Македонија - За една недела 5.000 грипозни

Време - 02.12.2009

Мими П.Шушлеска Грипот почнува да се распламтува, а доказ за тоа е фактот што во последнава недела има 5.000 нови случаи, од вкупно 8.891 регистрирани во последните два месеца.

Холандија ќе не' спасува со вакцини

Утрински - 02.12.2009

Холандија ќе не' спасува со вакцини против новиот грип. Владата на оваа земја ветила дека на Македонија ќе и' продаде вакцини, толку колку што ќе побара.

Холандија ќе не' спасува со вакцини против грипот

Дневник - 02.12.2009

Холандија ќе не' спасува со вакцини против свински грип, откако по шест недели договарање пропадна набавката на 800.000 дози од „Новартис“ преку „Кемофарм“. - Холандија набавила 34 милиони дози вакцини.

Македонија набавува вакцини против новиот грип од Холандија

Идивиди - 02.12.2009

Скопје, 1 декември (МИА) - Македонија од Холандија ќе купи вакцини по набавна цена од производителите „Новартис“ и „Глаксо Смит Клајн“. Министерот за здравство Бујар Османи на денешната средба со новинарите информираше дека Комисијата за ...

Вакцини ќе купуваме од Холандија

Н.Македонија - 02.12.2009

Ќе може да купиме вакцини колку што ни требаат од производителите „Новартис“ и „Глаксо Смит Клајн“ за иста цена по која биле набавени Холандија ќе ни продаде онолку вакцини против новиот грип А/Х1Н1 колку што ќе побараме од нив.

Во Хрватска 19 жртви на новиот грип

Идивиди - 02.12.2009

Загреб, 2 декември (МИА) - До крајот на минатата недела во Хрватска од новиот грип починаа 19 заболени додека во изминатата недела се регистрирани 11.209 нови случаи, соопшти Хрватскиот завод за јавно здравство.

Сè уште нема вакцини за македонското население

Алфа - 02.12.2009

20-те илјади вакцини за македонското население, најавени за вчера, а потоа за денеска, се уште патуваат кон земјава, од Швајцарија преку Австрија.

Македонија ќе купува вакцини од Холандија

МРТ - 02.12.2009

Холандската влада ќе и продава на Македонија вакцини против свинскиот грип, соопшти денеска министерот за здравство Бујар Османи. В a кцините, Холандија ќе ни ги продава по набавни цени, а се очекува викендов тие веќе да бидат достапни за ...

Чешката Влада одобри вакцинација и на децата против новиот грип

Кирилица - 02.12.2009

Чешката Влада денеска одобри и децата над 10-годишна возраст да можат се вакцинираат против новиот грип од типот А (H1N1) Инаку во Чешка веќе започна вакцинацијата на населението против пандемскиот грип, а Министерството за здравство во ...

Во Хрватска 19 жртви на новиот грип

Кирилица - 02.12.2009

До крајот на минатата недела во Хрватска од новиот грип починаа 19 заболени додека во изминатата недела се регистрирани 11.209 нови случаи, соопшти Хрватскиот завод за јавно здравство Според податоците на тој Завод, минатата недела биле ...

ЕK препорача по една доза од вакцините Фостерија и Пандемрикс против новиот грип

Кирилица - 02.12.2009

Европската комисија денеска препорача да се прими по една доза од вакцините против грипот А Н1Н1, Фосетрија и Пандемрикс Препораката се упатува по ставот на Комисијата за медицински производи за човекова употреба на Европската унија и ...

Се вакцинираа лекарите од Здравствениот дом и Клиничката болница во Тетово

Inpress - 02.12.2009

Тетово, 2. ноември (ИНПРЕС) Во Тетово се вакцинираа лекарите и сестрите од Здравствениот дом и Клиничката болница во Тетово кои на работните места се изложни на голем ризик од новиот вирус А Х1Н1.

5.000 нови случаи од грип A за само 7 дена

А1 - 01.12.2009

За само една недела пет илјади нови случаи со новиот тип на вирус. Инфективна клиника е преполна, на Детската клиника се хоспитализирани 65 дечиња на возраст од 6 месеци до 5 години.

Голем срам со вакцините

Утрински - 01.12.2009

Државата падна на испитот за набавка на вакцините против новиот грип. Среде сезона на пандемскиот грип што веќе зеде четири жртви, за граѓаните нема ниту една доза вакцина.

Почина жената што се бореше за живот 12 дена

Утрински - 01.12.2009

До вчера попладне на Инфективната клиника имаше вкупно 93 болни, од кои осум се новопримени. Сите се во стабилна здравствена состојба. Расте бројот и на малите деца со симптоми на грип.

Официјално - девет илјади болни од грип

Телма - 01.12.2009

Македонија од Холандија ќе купи вакцини по набавна цена од производителите „Новартис“ и „Глаксо Смит Клајн“. Министерот за здравство Бујар Османи на денешната средба со новинарите информираше дека Комисијата за пандемски грип ќе утврди ...

Граѓаните чекаат вакцини, одговорните се расправаат

Н.Македонија - 01.12.2009

Министерството за здравство и „Кемофарм“ меѓусебе се обвинуваат за одговорност зашто граѓаните ќе останат без најавените вакцини од „Новартис“ Грипот забрзано се шири, зема жртви, а Министерството за здравство допрва и наново преговара за ...

Само неделава 5000 заболени од грипот

Алфа - 01.12.2009

Расте бројот на луѓе заболени од грип. Само неделава од грипот се разболеле 5 илјади луѓе, или половина од вкупно заболените во изминатите два месеца.

Македонија набавува вакцини против новиот грип од Холандија, вакцинација од сабота

Алсат-М - 01.12.2009

Македонија од Холандија ќе купи вакцини по набавна цена од производителите „Новартис“ и „Глаксо Смит Клајн“. Министерот за здравство Бујар Османи на денешната средба со новинарите информираше дека Комисијата за пандемски грип ќе утврди ...

Македонија набавува вакцини од Холандија

Сител - 01.12.2009

Македонија од Холандија ќе купи вакцини по набавна цена од производителите „Новартис“ и „Глаксо Смит Клајн“. Министерот за здравство Бујар Османи на денешната средба со новинарите информираше дека Комисијата за пандемски грип ќе утврди ...

Македонија ќе набавува вакцини од Холандија

Кирилица - 01.12.2009

Македонија од Холандија ќе купи вакцини по набавна цена од производителите „Новартис“ и „Глаксо Смит Клајн“ Министерот за здравство Бујар Османи на денешната средба со новинарите информираше дека Комисијата за пандемски грип ќе утврди ...

Грипот добива застрашувачки размери- заболени 8.900 лица

Вечер - 01.12.2009

Само последнава недела 5.000 нови пациенти се регистрирани во Македонија, од нив 382 лица се хоспитализирани Од октомври до сега 8.891 лице во земјава заболеле од грип (сезонски и свински).

Грција: Се вакцинираат луѓето до 49 години

Нетпрес - 01.12.2009

Грција денеска стартуваше со имунизацијата против новиот грип Α/Η1Ν1. ќе бидат вакцинирани граѓани меѓу шестмесечна возраст и 49-годишна, објави грчкиот интернет сајт “Њус ин“.

Македонија ќе купува вакцини против Х1Н1 од Холандија

Нетпрес - 01.12.2009

Холандската влада одлучила на Македонија да и продаде дел до своите залихи на вакцината против Х1Н1, информираше министерот за здравство Бујар Османи.

Македонија ќе купува вакцини од Холандија

Макфакс - 01.12.2009

Холандската влада ќе и продава на Македонија вакцини против свинскиот грип, соопшти денеска министерот за здравство Бујар Османи. Вкацините, Холандија ќе ни ги продава по набавни цени, а се очекува викендов тие веќе да бидат достапни за ...

Во Хрватска е слаб интересот за вакцинација

Inpress - 01.12.2009

Загреб, 1. декември (ИНПРЕС) Имунизацијата против новиот грип во Хрватска не мина без организациски проблеми, но тие не се најголемите. Најголемиот проблем е тоа дека против вирусот Х1Н1 не сакаат сите да се вакцинираат, пренесе хрватската ...

Македонија - Умираат оти не го сфаќаат грипот сериозно

Време - 30.11.2009

Мими П.Шушлеска Грипот се разгорува, секојдневно имаме нови болни, а веќе за кратко време и неколку смртни случаи, од кои поголем дел се млади и здрави луѓе.

Ердоган нема да се вакцинира од новиот грип

Р.С.Европа - 30.11.2009

Триесет и четири лица починаа од вирусот на новиот грип во Турција во изминатите пет дена, а вкупниот број смртни случаи во земјата од вирусот достигнал 195 лица, соопшти турското Министерство за здравство.Во Турција досега се ...

Војна за вакцините против новиот грип

Утрински - 30.11.2009

Министерството за здравство влезе во војна со веледрогеријата „Кемофарм“, која за нашата државата требаше да ги набави вакцините против новиот грип.

Четврта жртва од грипот во Македонија, вакцини нема

Алфа - 30.11.2009

Почина 55 годишната жена, која речиси две недели беше во тешка состојба, на апарати за дишење на Инфективната клиника. Уште дента кога била примена, поради тешкото дишење, високата температура и бронхопневмонијата – била приклучена на ...

Грипот ја однесе четвртата жртва

Дневник - 30.11.2009

Грипот ја однесе и четвртата жртва, вчера почина 55-годишна скопјанка, која цели 13 дена беше приклучена на апарат за дишење. Министерството за здравство соопшти дека уште при приемот на Клиниката за инфективни болести, на 17 ноември, ...

Србија ја доби првата пратка со вакцини против Х1Н1

SETimes - 30.11.2009

30/11/2009 БЕЛГРАД, Србија -- Првата пратка вакцини против Х1Н1 пристигна во земјата во неделата (29-ти ноември). Околу 140.000 вакцини произведени од швајцарското фармацевтско претпријатие Новартис беа обезбедени десет дена пред ...

Отворена војна за набавка на вакцините против свински грип

Канал5 - 30.11.2009

Четврта жртва од свински грип во Македонија –почина 55 годишната пациентка која во изминативе 13 дена беше во тешка состојба на Инфективната клиника -причината според лекарите е дека пацинетката доцна побрал лекарска помош –шест дена се ...

Вработените во СЗО се вакцинираат против грипот А

Сител - 30.11.2009

Со вакцината против новиот грип А (Х1Н1) денеска се имунизирани вработените во Светската здравствена организација (СЗО), која постојано ја нагласува важноста од вакцинирање и безбедност на вакцината против овој вирус.

Започна вакцинирањето против А Х1Н1 во Хрватска

Нетпрес - 30.11.2009

Вакцинацијата против новиот грип А Х1Н1, започнува од денеска во Хрвтска. Од купените се 1,5 милиони дози на вакцини на фармацевтска фирма Новартис , во оваа земја пристигнале 140.000.

Четврта жртва од свински грип во Македонија

Inpress - 30.11.2009

Скопје, 30. ноември (ИНПРЕС) Денеска во Скопје, почина 55 годишна жена, која подолго време се лекуваше од новиот грип во Скопје. Тоа е четвртата жртва во нашата земја од појавата на такавиканиот свински грип.