TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција реагира на пописот во Албанија

Р.С.Европа - 07.10.2011

Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек.

Грција бара почитување на правата на малцинствата при пописот во Албанија

Утрински - 07.10.2011

Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек .

Грција бара почитување на правата на националните малцинства

Идивиди - 07.10.2011

Атина, 7 октомври 2011 (МИА) - Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек.

Македонската дијаспора реагира на пописот во Албанија

Кајгана - 07.10.2011

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМКЧП) го осудуваат негирањето на македонскиот идентитет од страна на Албанија за ...

Грција бара почитување на правата на малцинства при пописот во Албанија

Дневник - 07.10.2011

Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек .

Грција ја опомена Албанија правата на малцинствата на пописот

Сител - 07.10.2011

Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек.

Грција бара почитување на правата на малцинствата при пописот во Албанија

МРТ - 07.10.2011

Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек.

Делавекурас: Албанија да ги почитува правата на малцинствата

Курир - 07.10.2011

Портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие ...

Грција бара да се почитуваат правата на малцинствата при пописот во Албанија

Press24 - 07.10.2011

Делавекурас истакна дека почитувањето на правата на малцинствата е де факто критериум за членство на една држава во ЕУ. Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на ...

Делавекурас со остри критики до Албанија, за непочитување на правата на малцинствата

Sky - 07.10.2011

Григорис Делавекурас потпарол на грчкото МНР ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек.

Реакција на македонската дијаспора за пописот во Албанија

Sky - 07.10.2011

Македонското меѓународно движење за човекови права и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права го осудуваат негирањето на македонскиот идентитет од страна на Албанија за време на ...

Македонската дијаспора со реакција за пописот во Албанија

Канал 77 - 07.10.2011

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМКЧП) го осудуваат негирањето на македонскиот идентитет од страна на Албанија за ...

Грција ја опомена Албанија правата на малцинствата на пописот

Inpress - 07.10.2011

Атина, 7. октомври 2011 (ИНПРЕС) Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек.

Во Албанија бојкот, во Србија без проблеми, во Бугарија на ситно

Н.Македонија - 06.10.2011

Македонците во Албанија не му веруваат на министерот за надворешни работи Едмонд Хаџинасто дека се спроведува попис според европски стандарди Борче Величковски (Србија) / Стојко Стојков (Бугарија) / ...

Стерјовски: Во Албанија Македонец можеш да бидеш само во Мала Преспа

+инфо - 05.10.2011

Реторика од комунистичкиот период - ова е оценката на Македонците од Албанија за изјавата на министерот за надворешни работи од оваа држава, Едмонд Хаџинасто, дека западниот сосед на Македонија бил ...

Хаџинасто користи комунистичка реторика кога зборува за правата на Македонците

Канал5 - 05.10.2011

Не престануваат реакциите на Македонците во Албанија околу изјавите на шефот на дипломатијата Едмонд Хаџинасто. Тие тврдат дека нема ни тронка вистина во неговата изјава дека Албанија била пример за ...

Попоски ги посоветувал Македонците да не бојкотираат

Deutsche Welle - 04.10.2011

Делегацијата на Македонците на средбата во Тирана, со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, го запознала со проблемите со кои се сочуваат во Албанија, почнувајќи од пописот, до ...

Македонците не веруваат во изјавата на Хаџинасто за реален попис

Дневник - 04.10.2011

Претставниците на Македонците во Албанија не веруваат во тврдењето на шефот на албанската дипломатија Едмонд Хаџинасто дека во неговата земја се спроведува попис според европски стандради и оти ќе ...

Попоски ги советувал Македонците во Албанија да не бојкотираат

Дневник - 04.10.2011

Делегацијата на Македонците на вчерашната средба во Тирана со шефот на македонската дипломатија му ги пренеле проблемите со кои се сочуваат во Албанија, почнувајќи од пописот, до образованието и ...

Попоски во Тирана доби ветување за реален попис

Н.Македонија - 04.10.2011

Пописите што се одржуваат истовремено во Албанија и во Македонија биле една од темите за кои разговарале министрите за надворешни работи на двете земји, Едмонд Хаџинасто и Никола Попоски, на нивната ...

Ќејвани: Попоски не убедуваше да не го бојкотираме пописот во Албанија

+инфо - 04.10.2011

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, не повика да не го бојкотираме пописот во Албанија, откри претседателот на друштвото „Гора“ и потпретседател на партијата „Македонска алијанса за ...

Министерот Попоски ги советувал Македонците во Албанија да не го бојкотираат пописот затоа што ќе нема казни

Канал5 - 04.10.2011

Претставниците на Македонците во Албанија не веруваат во тврдењето на шефот на албанската дипломатија Едмонд Хаџинасто дека во неговата земја се спроведува попис според европски стандради и оти ...

Средба на Попоски со Македонците во Албанија

Сител - 04.10.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во рамки на посетата на Тирана, вчера попладне се сретна со претставници на Македонците во Албанија, кои детално го запознале со проблемите со кои се ...

Средба на министерот Попоски во Тирана со Македонците во Албанија

МРТ - 04.10.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во рамки на посетата на Тирана, вчера попладне се сретна со претставници на Македонците во Албанија, кои детално го запознале со проблемите со кои се ...

Попоски ги повика Македонците во Албанија да го прекинат бојкотот на пописот

Press24 - 04.10.2011

Министерот за надворешни работи добил ветување од својот албански колега дека нема да има казни за оние кои ќе се попишат различно од матичните книги Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски ...

Хаџинасто му ветил на Попоски дека нема да има казни за Македонците во Албанија

Курир - 04.10.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во рамки на посетата на Тирана, вчера попладне се сретна со претставници на Македонците во Албанија, кои детално го запознале со проблемите со кои се ...

Попоски во посета на Албанија

Р.С.Европа - 03.10.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска е во прва посета на Република Албанија. Како што соопшти МНР, на средбата со својот домаќин, вицепремиерот и министер за ...

Попоски доби ветување во Тирана за реален попис на македонското малцинство

Р.С.Европа - 03.10.2011

Албанскиот министер за надворешни работи Едмонд Хаџинасто по денешната средба со неговиот македонски колега Никола Попоски, изјави дека пописот во Албаника ќе се споведе според европски стандарди и ...

Хаџинасто му вети на Попоски реален попис

Утрински - 03.10.2011

Билатералните албанско-македонски односи и соработката се на високо ниво, но и понатаму заедничка заложба ќе биде нивно унапредување, како значаен придонес за мирот и стабилноста во регионот .

Шефот на македонската дипломатија во посета на Албанија

Кајгана - 03.10.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска ќе престојува во прва посета на Република Албанија.

Хаџинасто му ветил на Попоски реален попис

Дневник - 03.10.2011

Шефот на албанската дипломатија Едмонд Хаџинасто, по вчерашната средба во Тирана со својот македонски колега Никола Попоски, во врска со бојкотот на пописот од страна на Македонците во Албанија, дал ...

Поповски денеска во Тирана, Бериша кон крајот на месецов во Скопје

+инфо - 03.10.2011

Никола Попоски, министер за надворешни работи, денеска престојува во официјална посета на Албанија, каде што домаќин ќе му биде вицепремиерот и министер за надворешни работи на оваа земја, Едмонд ...

Министерот Попоски во посета на Албанија

МРТ - 26.01.2015

Попоски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија, на покана на неговиот албански колега Дитмир Бушати... Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија, на ...

Министерот Попоски во посета на Албанија

Сител - 26.01.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија, на покана на неговиот албански колега Дитмир Бушати. Како што информираат од македонското МНР, се очекува министерот Попоски да биде ...

Хаџинасто му ветил на Попоски реална бројка на Македонци со пописот во Албанија

Канал5 - 03.10.2011

Шефот на албанската дипломатија Едмонд Хаџинасто по средбата со неговиот македонски колега Никола Попоски, на заедничката прес конференција во Тирана, во врска со бојкотот на пописот од страна на ...

Пратенците Албанци не знаат дека Албанија ја нема признаено Македонија под уставното име!

Сител - 03.10.2011

Шефот на албанската дипломатија му ветил на Попоски дека пребројувањето на населението ќе биде реално и по европски стандарди.

Попоски во Албанија доби ветување за реален попис

Вечер - 03.10.2011

Билатералните албанско-македонски односи и соработката се на високо ниво, но и понатаму заедничка заложба ќе биде нивно унапредување, како значаен придонес за мирот и стабилноста во регионот.

Попоски во прва посета на Албанија

Курир - 03.10.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе престојува во прва посета на Република Албанија.

Попоски во посета на Албанија

Sky - 03.10.2011

Никола Попоски, министер за надворешни работи, денеска ќе престојува во посета на Албанија. На средбата со својот домаќин, вицепремиерот и министер за надворешни работи на Албанија, Едмонд Хаџинасто, ...

Хаџинасто му вети на Попоски реален попис

Курир - 03.10.2011

Билатералните албанско-македонски односи и соработката се на високо ниво, но и понатаму заедничка заложба ќе биде нивно унапредување, како значаен придонес за мирот и стабилноста во регионот.

Шефот на македонската дипломатија во посета на Албанија

Канал 77 - 03.10.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска ќе престојува во прва посета на Република Албанија.

Министерот Попоски во прва посета на Албанија

Inpress - 03.10.2011

Тирана, 3. октомври 2011 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе престојува во прва посета на Република Албанија.

Албанија ќе им помогне на Македонците да се попишат

Македонија24 - 03.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , Албанија ќе им помогне на Македонците да се попишат, " Министерот за надворешни работи Никола Попоски денес во Тирана оствари средба со неговиот албански колега Едмонд ...

Хаџинасто му вети на Попоски реален попис на македонското население

Inpress - 03.10.2011

Тирана/Скопје, 3. октомври 2011 (ИНПРЕС) Билатералните албанско - македонски односи и соработката се на високо ниво, но и понатаму заедничка заложба ќе биде нивно унапредување, како значаен придонес ...