TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски: Изјавата на Маљас е еднострана идеја на Грција

Утрински - 18.04.2009

„Спорот со Грција не е за името, туку има цел да наштети на националниот и на јазичниот идентитет на македонскиот народ“, изјави министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, коментирајќи ја изјавата ...

Целта е решение, а не ново одложување

Време - 17.04.2009

Игор Чавески За Македонија е неприфатлива и сосема без логика последната идеја на посредникот Метју Нимиц повторно да се најде привремено име за државава кое би траело околу 20 години, по што повторно би се ...

Македонија - Милошоски: Неприфатливо е Република Северна Македонија

Вест - 17.04.2009

Предлогот за името Република Северна Македонија е еднострана идеја, која и одговара само на Грција, смета министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Нимиц нејќе бајпас-решение

Дневник - 17.04.2009

Во изјава за „Дневник“ посредникот демантира дека изјавил оти се бара решение што ќе трае дваесет години Посредникот Метју Нимиц вчера категорично демантира дека предложил какво било дведецениско замрзнување ...

Предлогот Северна Македонија неприфатлив

А1 - 16.04.2009

Еднострана идеја, која и одговара само на Грција. Ова е коментарот на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски на изјавата на грчкиот амбасадор во Вашингтон Александрос Маљас дека предлогот на Нимиц, ...

Груевски не е изненаден од Маљас за името

Утрински - 16.04.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски не е изненаден од тоа што го кажал грчкиот амбасадор во Вашингтон, Александрос Маљас, дека предлогот „Република Северна Македонија“ е прифатлив за Грција како добра основа ...

Милошоски: "атина сака да му наштети на нашиот идентитет"

Телма - 16.04.2009

Спорот со Грција не е за името, туку има за цел да наштети на националниот и јазичен идентитет на македонскиот народ, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски коментирајќи ја изјавата дадена ...

Нимиц бара пауза во преговорите од 20 години?

Н.Македонија - 16.04.2009

Пауза од околу 20 години во преговорите за името поради комплексноста на проблемот меѓу Македонија и Грција за кој тешко може да се најде решение предложи посредникот Метју Нимиц.

Копјата се кршат за идентитетот, а не само за името

Н.Македонија - 16.04.2009

Последниот предлог на посредникот Метју Нимиц е комплексен и отвора дилема за македонскиот идентитет, промена на пасошите и на Уставот. Грција веќе долго време го посакува името „Република Северна Македонија“.

Милошоски: Целта на Грција не е само името, туку македонскиот идентитет

Алфа - 16.04.2009

Спорот со Грција не е за името, туку има за цел да наштети на националниот и јазичен идентитет на македонскиот народ, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски коментирајќи ја изјавата дадена ...

Милошоски: Целта на Грција не е само името

Алсат-М - 16.04.2009

Спорот со Грција не е за името, туку има за цел да наштети на националниот и јазичен идентитет на македонскиот народ Ова го изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски коментирајќи ја изјавата ...

Милошоски: Изјавата на Маљас зборува дека пакетот на Нимиц е едностран

Алфа - 16.04.2009

Изјавата на Александрос Маљас според Антонио Милошоски е потврда дека последниот сет - идеи на Метју Нимиц е неизбалансиран. Ваквата оценка на шефот на македонската дипломатија следи откако грчкиот амбасадор ...

Милошоски: Целта на Грција не е само името, туку македонскиот идентитет

Кирилица - 16.04.2009

Спорот со Грција не е за името, туку има за цел да наштети на националниот и јазичен идентитет на македонскиот народ, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски - Ако оние кои веруваат дека со ...

Милошоски - целта на Грција не е само името, туку македонскиот идентитет

Сител - 16.04.2009

Спорот со Грција не е за името, туку има за цел да наштети на националниот и јазичен идентитет на македонскиот народ, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски коментирајќи ја изјавата дадена ...

Милошоски: Целта на Грција не е само името, туку македонскиот идентитет

МРТ - 16.04.2009

Спорот со Грција не е за името, туку има за цел да наштети на националниот и јазичен идентитет на македонскиот народ, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски коментирајќи ја изјавата дадена ...

Милошоски - спорот има скриена агенда

Сител - 16.04.2009

Неблагодарни коментари кои покажуваат дека предлогот на Нимиц “Република Северна Македонија“ е едностран - вака македонскиот шеф на дипломатијата ја оцени пораката на Грција пренесена преку нивниот амбасадор ...

Груевски: Преговорите за името се сложен процес кој задира и во националниот идентитет

А1 - 15.04.2009

Преговорите за името се сложен процес кој задира и во прашања што се однесуваат на идентитетот на нацијата, изјави премиерот Никола Груевски.

Јужниот сосед ја бендиса Северна

Време - 15.04.2009

Игор Чавески Името „Република Северна Македонија“ е прифатливо за Грција и во него гледа добар предлог на посредникот Метју Нимиц, изјави Александар Маљас, амбасадорот на Грција во САД.

Македонија - И Иванов е за референдум за името

Вест - 15.04.2009

Предлогот до кој ќе се дојде во преговорите за името, каков и да е тој, ќе биде ставен на референдум, изјави новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов коментирајќи го предлогот Република Северна Македонијаа што ...

Атина типува за „Република Северна Македонија“

Утрински - 15.04.2009

Атина во „Република Северна Македонија“ гледа „конечно добар предлог“, кој медијаторот Метју Нимиц најпосле го ставил на преговарачката маса со Скопје.

Иванов проговори за "разумниот компромис"

Телма - 15.04.2009

Предлогот за решавање на грчко-македонскиот спор до кој ќе се дојде во преговорите, каков и да е тој, ќе биде ставен на референдум, изјави новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов.

Груевски - името не е единственото нешто за што атина сака да преговара

Телма - 15.04.2009

Преговорите за името се сложен процес кој задира и во прашања што се однесуваат на идентитетот на нацијата, изјави премиерот Никола Груевски на новинарско прашање за завчерашната изјава на амбасадорот на ...

„Република Северна Македонија“ може да н? одведе до решение на спорот

Н.Македонија - 15.04.2009

Атина во „Република Северна Македонија“ гледа добра основа за постигнување решение за името. Ова го оцени грчкиот амбасадор во Вашингтон Александрос Маљас, кој заедно со македонскиот амбасадор и преговарач за ...

Иванов: Предлогот за името, кој и да е, ќе оди на референдум

Алсат-М - 15.04.2009

Предлогот до кој ќе се дојде во преговорите за името, каков и да е тој, ќе биде ставен на референдум, изјави новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов Коментирајќи го предлогот „Република Северна Македонија“ што ...

Груевски:Преговорите за името се посложени од изјавата на Маљас

Алсат-М - 15.04.2009

Премиерот Никола Груевски рече дека не е изненаден од изјавата на грчкиот амбасадор Мањас за „Северна Македонија“ како најдобор решение за Атина „За мене не е никакво изненадување тоа што вчера беше кажано ...

Груевски – не е ништо ново што Грција го сака “Република Северна Македонија“

Алфа - 15.04.2009

Изјавата на Александрос Маљас во Вашингтон предизвика реакции во Македонија – и во државно-владиниот врв и во опозицијата. “За мене не е ништо ново тоа што го кажува Грција, бидејќи тоа име уште од 90-тите ...

Иванов: Предлогот за името ќе оди на референдум

Кирилица - 15.04.2009

Предлогот до кој ќе се дојде во преговорите за името, каков и да е тој, ќе биде ставен на референдум, изјави новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов Toj гo коментираше предлогот „Република Северна Македонија“ ...

Иванов - предлогот за името, кој и да е, ќе оди на Референдум

Сител - 15.04.2009

Премиерот и новиот претседател на идентични позиции околу начинот на кој ќе треба да се финишира решението на проблемот со името. Референдум е позицијата која ќе поддржи идниот претседател Иванов.

Груевски: Преговорите за името задираат и во прашања од националниот идентитет

Кирилица - 15.04.2009

Преговорите за името се сложен процес кој задира и во прашања што се однесуваат на идентитетот на нацијата, изјави премиерот Никола Груевски на новинарско прашање за завчерашната изјава на амбасадорот на ...

Преговорите за името се сложен процес кој задира и во прашања од националниот идентитет

Сител - 15.04.2009

Преговорите за името се сложен процес кој задира и во прашања што се однесуваат на идентитетот на нацијата, изјави премиерот Никола Груевски на новинарско прашање за завчерашната изјава на амбасадорот на ...

Македонските власти не се воодушевени од сигналите од Атина

Канал5 - 15.04.2009

Спорот за името да се замрзне дваесет години и потоа повторно да се отвори, а во меѓувреме да се користи некое привремено име – ваква идеја вчера вечер на американскиот универзитет Јеил изнел медијаторот Метју ...

Грција – на маса е „конечно добар предлог“ за името

Макфакс - 15.04.2009

Официјална Атина во „Република Северна Македонија“ гледа „конечно добар предлог“, кој медијаторот Метју Нимиц најпосле го ставил на преговарачката маса со Скопје.

Иванов – Референдум за кој и да е предлог за име

Макфакс - 15.04.2009

Кој и да е биде крајниот компромисен предлог во преговорите за името, конечната одлука ќе ја дадат граѓаните на Македонија на референдум, изјави денеска новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов.

„Северна Македонија“ прифатливо за Грција

А1 - 14.04.2009

Република Северна Македонија - последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц за Грција е прифатливо решение во спорот за името.

Нимиц со нов предлог в јуни?

Време - 14.04.2009

Специјалниот посредник на ООН во македонско-грчкиот спор за името Метју Нимиц веднаш по изборите за Европскиот парламент во Грција, ќе достави до двете страни нов предлог, тврди грчкиот весник „Катимерини“ ...

Груевски: За името до изборите во јуни во Грција нема ништо ново

Вест - 14.04.2009

"За спорот за името си уште нема нови работи. Најверојатно, посредникот Метју Нимиц ќе почека да завршат изборите во Грција за да се создадат нормални услови за разговори.

"Република Северна Македонија" е добар предлог за Грција

Вест - 15.04.2009

Македонски владини извори тврдат дека е потребно да се лоцира суштината на проблемот, бидејќи Маљас говорел само за името, а не за целиот пакет кој неговата држава всушност го проблематизира "Република Северна ...

Спорот го чека крајот на изборите во Грција

Утрински - 14.04.2009

До завршување на изборите во Грција не очекува да се случи нешто сериозно во однос на решавање на спорот со името, изјави вчера македонскиот премиер Никола Груевски, според кого за спорот со името се' уште ...

Двете страни остануваат на тврди позиции за спорот за името

Телма - 14.04.2009

Дарко Чекеровски Македонија и Грција преку своите амбасадори во Вашингтон дадоа до знаење дека и двете земји остануваат тврдо на позициите во решавање на спорот со името.

Маљас: На маса е „конечно добар предлог“ за името

Алсат-М - 14.04.2009

Официјална Атина во „Република Северна Македонија“ гледа „конечно добар предлог“, кој медијаторот Метју Нимиц најпосле го ставил на преговарачката маса со Скопје.

За Грција „Република Северна Македонија“ е добар предлог

Алфа - 14.04.2009

Грција јавно обелодени дека последниот предлог на Метју Нимиц, презентиран пред шест месеци, во чија суштина е името ,,Република Северна Македонија,, го смета за прифатливо решение.

Грциjа го прифаќа предлогот на Нимиц - „Република Северна Македонија“

Форум - 14.04.2009

Официјална Атина смета дека „Република Северна Македонија” е конечно добар предлог, што посредникот Нимиц го ставил на преговарачката маса.

Грција – на маса е „конечно добар предлог“ за името

МРТ - 14.04.2009

Официјална Атина во „Република Северна Македонија“ гледа „конечно добар предлог“, кој медијаторот Метју Нимиц најпосле го ставил на преговарачката маса со Скопје.

Грција во последниот предлог на Метју Нимиц гледа решение на проблемот

Канал5 - 14.04.2009

Грција во последниот предлог на Метју Нимиц – “Република Северна Македонија“ гледа добар предлог кој може да доведе до решение.

Грција се навраќа на “Република Северна Македонија“ како решение за спорот со името

Сител - 14.04.2009

Грција го враќа на маса последниот конкретен предлог на Нимиц, “Република Северна Македонија“, како решение прифатливо за официјална Атина.

Република Северна Македонија - конечно добар предлог

Вечер - 14.04.2009

Официјална Атина во "Република Северна Македонија" гледа "конечно добар предлог", кој медијаторот Метју Нимиц најпосле го ставил на преговарачката маса со Скопје.

Грција го враќа на маса предлогот “Република Северна Македонија“

Нетпрес - 14.04.2009

“Конечно, добар предлог беше ставен на маса во процесот на преговори со Скопје, кој ќе ги надмине разликите за името со северниот сосед“, рекол Маљас.

Груевски: Нимиц ќе чека да завршат изборите во Грција

А1 - 13.04.2009

Ништо сериозно нема да се случи по прашањето за името до јунските избори во Грција за Европскиот парламент, изјави премиерот на Република Македонија Никола Груевски. „Нема се уште некои многу нови работи.

Груевски: За спорот со името нема да има нешто сериозно до завршување на изборите во Грција

Н.Македонија - 13.04.2009

Скопје, 13 април (МИА) - Премиерот Никола Груевски не очекува да се случи нешто сериозно во однос на решавање на спорот со името до завршување на изборите во Грција.

Груевски: Ништо сериозно околу името до изборите во Грција

Алсат-М - 13.04.2009

Премиерот Никола Груевски не очекува да се случи ништо сериозно во однос на решавање на спорот со името сè до завршување на изборите за Европскиот парламент во Грција кои се закажани за во јуни.

Груевски: За спорот со името се чекаат изборите во Грција

Кирилица - 13.04.2009

Премиерот Груевски рече дека за спорот со името се уште нема некои нови работи и оти веројатно посредникот на ОН Метју Нимиц ќе почека да завршат изборите во Грција и да се создадат услови за нормални ...

Нов предлог за името од Нимиц веднаш по изборите во Грција

Сител - 13.04.2009

Нов предлог за името медијаторот Нимиц ќе даде веднаш по грчките избори за Европарламентот. Оваа информација, повикувајќи се на дипломатски извори, ја лиферуваа повеќе атински медиуми.

По изборите позитивна атмосфера во Европа за Македонија

Вечер - 13.04.2009

Пораката што ја добила грчката страна како како што јавуваат тамошните медиуми е дека "прашањето за името треба да биде затворено брзо, за да не се доцни со членството на Скопје во НАТО", а за остварување на ...

Груевски: До завршување на изборите во Грција нема да има нешто сериозно за спорот со името

Нетпрес - 13.04.2009

Премиерот Никола Груевски не очекува некои сериозни случувања во врска со решавање на спорот со името, се до завршување на изборите во Грција.