TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчката амбасадорка сред Скопје бараше забрана за уставното име

Утрински - 28.02.2009

Претходен број На вчерашната конференција на министрите за култура на 12 земји од Југоисточна Европа, кои на иницијатива на Македонија дојдоа во Скопје за да се обединат на културен план во областа на ...

Грчката политика над културата на Балканот

Дневник - 28.02.2009

Конференцијата ја замисливме над политичката реалност, видовме кој овде изразува национален егоизам, рече амбасадорот Плевнеш Во Скопје, во хотелот „Холидеј ин“ во кој вчера на почетокот на конференцијата ...

Грчката амбасадорка Пападопулу ни го оспори името и во Скопје

Вест - 28.02.2009

Амбасадорката на Грција Александра Пападопулу револтирано ја напушти вчерашната министерска конференција за култура "Културата и аудиовизуелната комуникација - вектор на мирот и европската иднина на земјите од ...

Пападопулу бара ФИРОМ во Скопје?

Време - 28.02.2009

Шефицата на грчката Канцеларија за врски во Македонија Александра Пападопулу вчера демонстративно ја напушти регионалната конференција за култура поради, како што рече, употребата на уставното име на нашата ...

Културата на ЈИЕ на заедничка ТВ-програма

Време - 28.02.2009

Да се продуцира ТВ-магазин за културата на земјите југоисточна Европа, кој ќе го пренесуваат телевизии од сите земји во регионов, беше предлог на учесниците на вчерашната конференција „Културата и ...

Грчката амбасадорка бара да сме ФИРОМ на конференција среде Скопје

Н.Македонија - 28.02.2009

Грчката амбасадорка Александра Пападопулу ја напушти конференцијата „Културата и аудиовизуелната комуникација - вектор на мирот и европската иднина на земјите од ЈИЕ“, бидејќи на собирот се употребувало ...

Регион што не може да издржи толку историја

Н.Македонија - 28.02.2009

Нов телевизиски магазин што ќе се емитува на телевизиите со национални концесии во 12 земји на ЈИЕ договорија министрите на 12 -те земји учеснички на вчерашната конференција „Културата и аудиовизуелната ...

Уставното име ја избрка грчката амбасадорка

А1 - 27.02.2009

Шефицата на грчката Канцеларија за врски во Република Македонија, Александра Пападопулу, ја напушти денешната конференција „Културата и аудио-визуелната комуникација - вектор на мирот и европската иднина на ...

Конференција на министри од 12 земји

Вест - 27.02.2009

Денеска во "Холидеј ин" во Скопје ќе се одржи министерска конференција во организација на Министерството за култура на Македонија и Универзитетот ЕСРА, а под покровителство на Европската комисија за ...

Грчката амбасадорка Пападопулу напушти конференција бидејќи се употребува уставното име

Канал5 - 27.02.2009

Шефицата на грчката Канцеларија за врски во Република Македонија Александра Пападопулу ја напушти денешната конференција „Културата и аудиовизуелната комуникација - вектор на мирот и европската иднина на ...

Грчката амбасадорка Папaдопулу ја напушти конференцијата поради употребата на уставното иme

Канал5 - 27.02.2009

Скандал на конференција за култура и аудиовизуелна комуникација во Скопје. Грчката амбасадорка, Александра Папaдопулу ја напушти конференцијата поради употребата на уставното име на земјава, наместо ...

Грчката амбасадорка напушти конференција поради нашето уставното име

Телма - 27.02.2009

Шефицата на грчката Канцеларија за врски во Република Македонија Александра Пападопулу ја напушти денешната конференција „Културата и аудиовизуелната комуникација - вектор на мирот и европската иднина на ...

Грчката амбсадорка демонстративно напушти конференција

Алсат-М - 27.02.2009

Шефицата на грчката Канцеларија за врски во Македонија, Александра Пападопулу, ја напушти денешната конференција „Културата и аудиовизуелната комуникација поради, како што рече, користењето на уставното име ...

Конференција “Културата и аудиовизуелните комуникации – Вектор на мирот и европската иднина“

Нетпрес - 27.02.2009

Конференцијата “Културата и аудиовизуелните комуникации – Вектор на мирот и европската иднина во земјите од ЈIE“ ќе се одржи денеска во скопскиот хотел Холидеј ин.

Пападопулу револтирано напушти конференција поради употреба на Република Македонија

Нетпрес - 27.02.2009

Шефицата на грчката Канцеларија за врски во Македонија, Александра Пападопулу, денеска во знак на револт поради употребата на уставното име на државава ја напушти конференција „Културата и аудиовизуелната ...

Амбасадорката Пападопулу напушти конференција бидејќи се употребува уставното име

Сител - 27.02.2009

Грција се обиде да ја натера Македонија и во сопствената земја да се нарекува ФИРОМ. Амбасадорката на нашиот јужен сосед демонстративно ја напушти денешната конференција на министри за култура од регионот на ...

Пападопулу напушти конференција во Скопје

Алфа - 27.02.2009

Испратена со свирежи грчката амбасадорка Александра Пападопулу демонстративно ја напушти денешната министерска конференција за аудиовизуелно наследство.

Пападопулу напушти конференција поради уставното име

Кирилица - 27.02.2009

Шефицата на грчката Канцеларија за врски во Република Македонија Александра Пападопулу ја напушти денешната конференција „Културата и аудиовизуелната комуникација - вектор на мирот и европската иднина на ...

Културата и аудиовизуелните комуникации - вектор на мирот и Европската иднина во земјите од јие

Сител - 27.02.2009

Балканските земји еднакви во мислењето - културата е единственото поле кое ги поврзува сите. Министри за култура, државни секретари, амбасадори, претставници од балканските земји денеска потврдија дека ...

Пападопулу замина поради името

Макфакс - 27.02.2009

Употребата на името Република Македонија на регионален собир во Скопје ја налути шефицата на грчката канцеларија за врски Алаксандра Пападопулу, која го напушти собирот.

Културата и аудиовизуелните комуникации

Вечер Прес - 27.02.2009

На конференцијата беше промовиран и нов телевизиски магазин кој ќе се емитува низ сите 12 земји на ЈИЕ и во времетраење од пет минути секојдневно ќе ја прикажува културата на земјите од регионот Во ...

Канческа: Никој нема право да ни каже како да се нарекуваме

Вечер Прес - 27.02.2009

Непријатно сме изненадени од изјавата на амбасадорката и од тоа како некој сака да ја политизира културата, изјави министерката за култура Елизабета Канческа Милевска откако грчката амбасадорка во земјава, ...

Конференција на 12 министри за култура во Скопје

Н.Македонија - 27.02.2009

Конференцијата „Културата и аудиовизуелните комуникации - вектор на мирот и европската иднина во земјите од Југоисточна Европа“ ќе се одржи денеска во Скопје.

Конференција за аудиовизуелните комуникации во Скопје

Дневник - 26.02.2009

„Културата и аудиовизуелните комуникации - Вектор на мирот и европската иднина во земјите од Југоисточна Европа“ е темата на која министри за култура, театарски уметници, новинари ќе дискутираат денеска од 9 ...