TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Контра Македонија

Вест - 17.01.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Кој ќе победи во судирот меѓу оние што се за Александар против оние што се за Тоше, ќе биде прашање за државен испит Уште еден успех за Македонија. Пак сме меѓу првите четири земји во Европа.

Горан Јанев: Kарикатура од Закон што ќе ја осакати академската дејност!

Фактор - 17.01.2015

Иако новиот Закон за високо образование го помина собранискиот филтер и беше изгласан со мнозинство гласови на владејачките партии, за Професорскиот пленум сеуште се спорни неговите постулати кои, според нив, ја урнисуваат академската автономија, ...

(ВИДЕО) Нова акција на Студентски пленум: Борбата продолжува, и нема да запре

Sky - 17.01.2015

Нова акција на Студентски пленум: Борбата продолжува, и нема да ...

Контра протестите како редовна појава

24 Вести - 16.01.2015

Контра-протест на речиси секој протест или собир на граѓани, кои изразуваат револт против одредена политика, одлука или реформа на власта – феномен кој е се поприсутен во последниве неколку години.

Обидот за ред, ќе направи хаос во образованието

Р.С.Европа - 16.01.2015

Од Професорскиот и од Студентскиот пленум забележуваат дека големи реформи во образованието не може да се прават без учество на најзасегнатите и без опсежна анализа. Менување на целиот концепт на студирање според Болоња.

[Видео] Борбата продолжува! – акција на Студентскиот пленум

Радио МОФ - 16.01.2015

Студентите, активисти на Студентскиот пленум објавие видеоснимка од нивната последна акција – транспарентите со натписи „Стоп за лошите реформи“ и „Солидарност“ осамнаа на зградите на техничките факултети на ...

ИНТЕРВЈУ МАЛЕСКА: Професорите не се ангели, но најавената реформа е одмазднички чин на приучени докторанти!

Фактор - 16.01.2015

Одговорноста за квалитетот на образованито лежи кај професорите, факултетите во целина и универзитетот и кај образовната политика на владата. Академската заедница не е виновна што има слаб квалитет во образованито,вели во интервју проф.

Пленумците го погребаа високото образование

Телма - 15.01.2015

Суспензивно вето од претседателот Иванов. Ова е барањето коие го истакнаа членовите на студентскиот пленум. Откако државниот испит доби зелено светло од пратениците, тие заедно со дел од професорите, синоќа пред Собранието го „погребаа“ високото ...

Погубен закон, но ги размрда професорите и студентите

Р.С.Европа - 15.01.2015

Власта го донесе Законот за високо образование и покрај бројните противења. Тоа ќе биде погубно за образованието, но сепак придонесе за раздвижување на академската заедница. Собранието ги усвои предлог измените во Законот за високо образование и ...

„Студентски пленум“: Го уништивте патот по кој треба да се издигнеме како граѓани!

+инфо - 15.01.2015

„Студентски пленум“ по донесувањето на измените на Законот за високо образование, смета дека е уништена идејата дека студентите се дел од македонското општество. И покрај трите масовни протести и аргументирани спротиставувања на предложените ...

Студентите и професорите го погребаа македонското високо образование пред Собранието

Pixel.mk - 15.01.2015

Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високото образование пред Собранието. Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме, реагираше вечерва Студентскиот пленум. Вечерва пратениците ги изгласаа пакетот закони за реформи на ...

„Професорски пленум“ бара од Иванов да не го потпишува законот за високо образование

Sky - 15.01.2015

Професорите од „Професорски пленум“ денеска му испратија писмо на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, со кое бараат да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование.

„Студентски пленум“: Не стивнуваме и не се откажуваме

Sky - 15.01.2015

„Студентски пленум“ реагираше на донесувањето на Законот за високо образование. Тие на својата фејсбук-страница напишаа дека со тоа е погребана автономијата на универзитетите и идејата дека студентите се дел од ова општество.

Погубен закон, но ги размрда професорите и студентите

Либертас - 15.01.2015

По усвојувањето на предлог измените во Законот за високо образование, Огнен Чемерски од Професорскиот пленум, вели дека се донел штетен закон, кој не почива на сериозни анализи и кој ќе биде погубен за образованието и за науката, пренесува Радио ...

Професорите и студентите „го погребаа“ високото образование

Sky - 15.01.2015

Околу 150 професори, студенти и граѓани кои ги поддржуваат, со свеќи в раце, се собраа вечерва пред Собранието за да го „погребат“ високото образование. Погребот на високото образование почна половина час откако пратениците во Собранието ги усвоија ...

Студенти и професори: Ќе прават нешто, ама прво чекаат на Иванов

Sky - 15.01.2015

Професорскиот и студентскиот пленум сè уште немаат конкретни чекори кои планираат да ги преземат откако пратениците вчера го изгласаа Законот за високо образование. И од двата пленума велат дека немаат намера да се откажат од барањето да се повлече ...

Професорката „бегалка“ избега и од емисијата на Ефтов

Република - 15.01.2015

Професорката Билјана Ванковска уште еднаш го потврди својот демократски капацитет. Откако избега од дебата во Собранието за Измените во Законот за високо образование таа избега и од емисијата на новинарот Васко Ефтов во неговата емисија „Во Центар“.

Хаос во емисија: Ванковска повторно избега но овој пат од среде интервју!

Пулс24 - 15.01.2015

По повод измените во високото образовани гостинка во емисијата „Во Центар“ на Васко Ефтов беше професорката Билјана Ванковска. Темата на емисијата беа студентските протести кои што сега веќе одредени професори решија да ги искористат за свои цели( ...

Збунет пленум

Пулс24 - 15.01.2015

Дебата. Само шест букви и значење кое нуди решавање на многу спорови и ситуации. Но колкумина ќе сфатат што сакам да кажам, не знам. Инаку, дебатирањето е метод за аргументирање на своето мислење.

(ВИДЕО): Погледнете зошто Професорката Ванковска ја напушти емисијата Во Центар!

Falanga - 15.01.2015

Еве што ја налути Ванковска. Вие ги девалвирате студентите – рече Ванковска и побара да бидат исклучени камерите. ...

Протест на студентскиот пленум

24 Вести - 14.01.2015

Заврши протестот на студентскиот и професорскиот пленум пред Собранието на Македонија. Професорскиот пленум ги повика граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот пред Собранието каде симболично со свеќи во раката ќе го погребаат ...

Студентски перформанс-револт против лошите реформи во високото образование

24 Вести - 14.01.2015

„Не“ за лошите реформи во високото образование, ова уште еднаш пред Собранието го порача Студентскиот пленум, додека во Парламентот почнуваше втората пленарна седница за аминување на предлог-измените во високото образование.

Во 19 часот Професорскиот пленум организира погреб на високото образование

Нова ТВ - 14.01.2015

Професорскиот пленум ги повика граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот пред Собранието на Република Македонија, каде симболично со свеќи во раката ќе го погребаат високото образование.

Нов протест против државниот испит

Глас на Америка - 14.01.2015

Во исто време кога во Собранието започнуваше седница на чиј дневен ред се наоѓа предлогот на владата за измени во законот за високо образование Студентскиот пленум денеска организираше нов протест пред Собранието на Република Македонија.

Пленумци поставија крст пред Собрание: Високото образование е погребано!

Нова ТВ - 14.01.2015

Околу половина час по изгласување на изменетиот и дополнет Закон за високо образование, Студентскиот и професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо образование пред законодавниот дом.

Универзитетот е наш, и пак ќе го преземеме

Вест - 14.01.2015

Поголема група студенти, професори и граѓани одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија каде што на седница се расправаше за измените во Законот за високото образование. Фото: Д.

Студенти: Ако законот се изгласа, ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме!

Нова ТВ - 14.01.2015

Ако се усвојат измените од дополнувањата на законот за високо образование, студентскиот пленум ќе ја продолжи борбата со користење на сите можни вонинституционални методи, потенцираа на денешниот симболичен протест пред Собрание претставниците на ...

Пленумци го охрабруваат Иванов да не става потпис на Законот за образование

Нова ТВ - 14.01.2015

И покрај личната средба на претставници од Професорскиот пленум со претседателот Ѓорге Иванов, денеска Пленумци уште еднаш упатуваат апел до Иванов да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо ...

Изгласан контроверзниот закон за високо образование

Глас на Америка - 14.01.2015

Незадоволните професори и студенти со крст пред Собранието го „погребаа“ образованието Пратениците од владејачките партии во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, ги изгласаа измените во законот за високо образование со 67 гласови „за“, девет „против“ и ...

ФОТО: Пленумци со крст пред Собрание го погребаа високото образование

Утрински - 14.01.2015

По изгласување на изменетиот и дополнет Закон за високо образование, Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо образование пред Собранието. Пленумците палеа свеќи и држеа некролози во рацете.

Професорскиот пленум бара вето

Утрински - 14.01.2015

Професорскиот пленум денеска испрати писмо до шефот на државата, Ѓорге Иванов, во кое уште еднаш побара од него да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со останатите четири ...

Професорскиот пленум бара вето од претседателот Иванов

Р.С.Европа - 14.01.2015

Професорскиот пленум му испрати отворено писмо на претседателот Ѓорге Иванов во кое бараат од него да го потпишува указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со останатите четири закони од ...

Протест - Погреб на високото образование пред Собранието

Р.С.Европа - 14.01.2015

Професори, студенти и граѓани вечерва се собраа пред македонското собрание во Скопје и запалија свеќи, за, како што наведоа, погребувањето на високото образование. Во рацете држеа и некролози на кои пишуваше „Високо образование 1949-2015“.

Студентски пленум: Ќе бојкотираме, ќе окупираме, ќе блокираме!

Призма - 14.01.2015

Студентите и професорите вечерва се собраа пред Собранието и со симболично палење свеќи и поставување крст, „го погребаа“ високото образование откако Собранието ги изгласа законските измени Бојкот, непослушност и барање правда на улица најавуваат ...

Студентска порака – Универзитетот е наш!

Р.С.Европа - 14.01.2015

Студентите уште еднаш рекоа гласно „НЕ“ за реформите во високото образование. Ако Собранието го усвои законот, тие најавуваат други помоќни методи за да се чуе нивниот глас. Ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме, порачаа денеска од ...

Студентите најавуваат бојкот и окупација на јавни простори

Р.С.Европа - 14.01.2015

Бојкот на наставата и окупација на јавните простори се дел од методите кои студентите ќе ги користат во иднина. Институционално и вонинституциално делување најавија од Студентскиот пленум на денешниот перформанс пред Собранието на Македонија.

Професорскиот пленум побара од Иванов да не го потпише указот

Кајгана - 14.01.2015

Професорскиот пленум испрати писмо до претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во кое уште еднаш побара од него да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со останатите четири ...

Заврши протестот на студентскиот пленум пред Собранието (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 14.01.2015

Заврши протестот на студентскиот и професорскиот пленум пред Собранието на Македонија, кој остана мирен и на кој се протестираше против изгласувањето на законот за државен испит на универзитетите.

Пленумците повторно бараат од Иванов да стави вето

Фокус - 14.01.2015

Пленумците денеска повторно испратија писмо до шефот на државата И, покрај неодамнешната средба со шефот на државата Ѓорѓе Иванов , пленумците денеска повторно испратија писмо до него, во кое уште еднаш побараа да не го потпише указот за ...

Професорскиот пленум и со писмо бара вето од претседателот Иванов

Радио МОФ - 14.01.2015

Околу 400 членови на Професорскиот пленум, мегу кои професори, академици , предавачи, се потпишаа на отвореното писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Во него тие кое го повторуваат барањето од понеделничката средба со претседателот, да стави вето на ...

Студенти и професори на протест пред Собранието

Алсат-М - 14.01.2015

За студентите, професори и граѓани, присутни на денешниот протест парламентот станало "место на злосторство". Според нив, измените на Законот за високо образование кои се очекува да бидат изгласаат од пратениците не се ништо друго освен убиство на ...

Студентите и професорите го погребаа македонското високо образование пред Собранието (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 14.01.2015

Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високото образование пред Собранието. Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме, реагираше вечерва Студентскиот пленум. Вечерва пратениците ги изгласаа пакетот закони за реформи на ...

Државник или државникант

Фокус - 14.01.2015

Прво, дали е државник, или партиски дрон. Второ, дали е наш претседател, односно претседател на сите граѓани на Македонија, или е само персонална инсталација на владејачката партија на функцијата која ја извршува Денес е денот “Д“ кога пратениците ...

[Галерија] „Погреб“ на високото образование пред Собрание

Радио МОФ - 14.01.2015

Веднаш по изгласувањето на измените во Законот за високо образование и државниот испит, студентите и професорите се собраа пред Собранието за да го искажат своето незадоволство од ваквата одлука на пратениците.

„Пленумците“ ќе протестираат, блокираат и бојкотираат настава

Inbox7 - 14.01.2015

Пратеницити гласаа, а студентите протестираа пред Собранието. Студентскиот планум најавува окупирање и блокирање, вонинституционална борба, а професорите граѓанска непослушност и инвентивен бојкот на наставата автор: Бојан Шашевски „Не е реформа ако ...

Професорскиот пленум повторно со отворено писмо до Иванов

Локално - 14.01.2015

Професорскиот пленум денесла потвроно испрати отворено писмо до претседателот на Р. Македонија, проф. д-р Ѓорѓе Иванов. Ви го пренесуваме интегрално: Почитуван Претседателе/колега Иванов, Ние, долупотпишаните членови на Професорскиот пленум, Ве ...

Протест на Студентскиот и Професорскиот пленум пред Собранието

Идивиди - 14.01.2015

Скопје, 14 декември јануари 2014 (МИА) - Членови на Студентскиот и на Професорскиот пленум, како и граѓани кои ги поддржуваат, попладнево се собраа пред Собранието на Република Македонија за да го искажат своето несогласување со предложените измени ...

Во 19 часот симболично ќе биде "погребано" образованието

Факултети - 14.01.2015

Заврши мирниот протест пред Собранието на Република Македонија, а демонстрантите полека се разотидоа. Професорскиот пленум упати повик до граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот „за да го погребаат местото на злосторството“, ...

Професорскиот пленум во 19 часот организира погреб на високото образование

Локално - 14.01.2015

Заврши протестот пред Собрание а Професорскиот пленум ги повика граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот пред Собранието на Република Македонија, каде симболично со свеќи во раката ќе го погребаат високото образование-информира ...

(Видео) Пленумци поставија крст пред Собрание

Локално - 14.01.2015

Со свеќи во рацете и поставување на крст пред Собранието,Пленумците одлучија да го одбележат изгласувањето на реформите во образованието пред институцијата која, како што велат тие останала глува на нивните барања да се изработи нов системски закон.

СТУДЕНТСКИ ПЛЕНУМ: Протест против Законот за упропастување на образованието

Телеграф - 14.01.2015

Студентите ќе протестираат пред Собранието каде што на дневен ред се измените во Законот за високо образование Денеска во 11 часот Студенскиот пленум ќе одржи протест пред Собранието каде што на пленарна седница на дневен ред се измените во Законот ...

Протестот пред Собрание заврши – Во 19 часот симболично ќе се „погребува“ образованието

Фактор - 14.01.2015

Студентскиот пленум го заврши мирниот протест пред Собранието на Република Македонија, а демонстрантите полека се разотидоа. Професорскиот пленум упати повик до граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот „за да го погребаат местото ...

СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТ: „Ние не ве гласавме во 03 часот наутро!“

Фактор - 14.01.2015

Студентскиот пленум уште еднаш излезе гласно да каже „НЕ“ за реформите во образованието, Во единаесет часот студентите повторно излегоа на протест пред Законодавниот дом, каде за денеска на пленарна седница закажани е гласање на Законот за високото ...

Пленумци поставија крст пред Собрание, за нив високото образование е мртво (ФОТО)

Телеграф - 14.01.2015

Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо образование пред Собранието По изгласување на изменетиот и дополнет Закон за високо образование, Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо ...

Слаб одзив на протестот на студентите и професорите пред Собранието

Алфа - 14.01.2015

Собранието денеска ја почна расправата за пакетот закони за високото образование, меѓу кои клучно е воведувањето на државниот испит. Како што беше најавено, пред собранието се одржа протест на дел од студентите и професорите.

„Студентски пленум“: Претседателе Иванов, бидете непослушен!

+инфо - 14.01.2015

„Студентски пленум“ по средбата што завчера се одржа во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, во соопштение до јавноста го повтори тоа што негови претставници го изјавија, дека Иванов им кажал оти како и да одлучува за „ветото“, ќе настапи како ...

ВИДЕО Студентите: Ќе окупираме, ќе бојкотираме, но ќе го освоиме универзитетот

+инфо - 14.01.2015

На денешниот протест пред Собранието на РМ, Студентскиот пленум порача дека дека студентите нема да се откажат од борбата за зачувување на автономијата на Универзитетот и дека повторно ќе се обидат да ја вратат независноста.

(ФОТО) Студентите до пратениците: Ние не ве гласавме во 03 часот наутро

А1 On - 14.01.2015

Започна протестот во организација на Студентскиот пленум пред Законодавниот дом, каде што треба да се изгласаат измените на Законот за високо образование. На улицата пред Собранието на Република Македонија, студентите редат транспаренти на кои ...

Пленумци најавија бојкот на наставата

Н.Македонија - 14.01.2015

Стотина студенти и граѓани денеска се собраа пред Собранието да го искажат револтот од донесувањето на законот за високо образование со кој се предвидува полагање на државен испит на факултетите - Протестираме затоа што никој не не` слуша и никој не ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме

А1 On - 14.01.2015

Студентите го опкружија Собранието со лента на која пишува „Место на злосторството“, како место каде се случува убиството на автономијата на Универзитетот, а беа оставени и транспаренти на кои пишува „Не“.

Илија Димовски: Не е веќе тој „Студентски пленум“ што беше на почетокот

+инфо - 14.01.2015

Пратеникот Илија Димовски во Собранието на пленарната седница за Законот за високо образование реплицирајќи ѝ на пратеничката Роза Топузова Каревска рече дека колку професори биле контра реформите во високото образование, толку биле за.

(ВИДЕО) Студентите: Дали од сега министерот Адеми ќе ни дава диплома?

А1 On - 14.01.2015

Студентскиот пленум порача – Универзитетот е наш и повторно ќе го освоиме. На симболичниот протест пред Собранието на РМ, од името на Студентскиот пленум беше порачано дека студентите нема да се откажат од борбата за зачувување на автономијата на ...

Заврши протестот против измените во Законот за високо образование

Канал5 - 14.01.2015

Околу двесте студенти, професори и граѓани протестираа денеска пред Собранието против измените во Законот за високо образование. Бројот на учесниците на протестот е значително помал во однос на претходните протести против образованите реформи, но ...

Пратениците на седница, професори и студенти пред собранието

Н.Македонија - 14.01.2015

Студентскиот пленум се залага за реформи што ќе бидат втемелени врз сеопсежна анализа за проблемите во високото образование и направени на начин што ќе ги вклучи сите засегнати страни, кои аргументирано ќе ги изнесат своите предлози за подобрување ...

(ФОТО) СТУДЕНТИТЕ ПРЕД СОБРАНИЕТО: Ако се изгласа Законот, ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме!

Академик - 14.01.2015

„И покрај сè, ние ве сакаме“, „Ние во студентските домови во 3 часот се капиме со ладна вода!“, „Ние не ве гласавме во 3 часот наутро“, „Реформски лудории“, „Ако не завршам факултет, сакам да бидам министер“, „Слушнете ја иднината на нашата држава“, ...

Протестот пред Собранието за реформите во образованието со слаб одѕив

Сител - 14.01.2015

Заврши протестот на Студентскиот и Професорскиот пленум пред Собранието на Република Македонија за предложените измени на законот за високо образование на кој учествуваа стотина до двесте лица, меѓу кои и претставници и симпатизери на опозицијата.

Слаб одѕив на денешниот протест на Студентски пленум

Република - 14.01.2015

Околу 200 луѓе денеска излегоа на најавениот протест на таканаречениот Студентски пленум пред Собранието. Одѕивот на протестот е слаб, а пред Законодавниот дом излегоа претежно блиски до опозицијата или пак лица кои имаат политичка агенда.

Опаѓа бројот на поддржувачи на студентските протести

Нетпрес - 14.01.2015

Студентскиот пленум денеска непосредно пред почеткот на собраниската седница на која треба да се изгласаат промените во високото образование, организираше повторен студентски протест. И покрај тоа што неколкупати студентите излегоа на протести да го ...

Слаб одѕив на протестот пред Собрание - поддршката за реформите сè поголема

Press24 - 14.01.2015

Слаб одѕив на најавениот протест на таканаречениот Студентски пленум пред Собранието. Пред Законодавниот дом можеа да се забележат 100 до 200 лица, претежно блиски до опозицијата или пак лица кои имаат политичка агенда.

Политички наместо образовни пораки - студентски или политички пленум?

Press24 - 14.01.2015

Таканаречениот Студентски пленум се повеќе се занимава со политика и дејствува како политичка организација, наместо да застане во вистинска одбрана на правата на студентите. Реформите во високото образование и понатаму продолжуваат да ја брануваат ...

Студентски пленум: Донесовте закон кој ја погреба идејата дека студентите се дел од општеството

Либертас - 14.01.2015

Студентскиот пленум на својата фејсбук страница објави дека чувствува граѓанска одговорност да ја заштитиме слободната мисла и најави бојкотирање, блокирање и окупирање. -Универзитетот е на студентите, постои и се развива поради нив.

Протест на Студентскиот и Професорскиот пленум пред Собраниетo

Република - 14.01.2015

Членови на Студентскиот и на Професорскиот пленум, како и граѓани кои ги поддржуваат, попладнево се собраа пред Собранието на Република Македонија за да го искажат своето несогласување со предложените измени на Законот за високо образование, што ...

Пакетот образовни закони во процедура

МРТ - 14.01.2015

Студентскиот пленум најави дека пред почетокот на седницата на симболичен начин ќе се спротивстави на негово усвојување. Претставниците на граѓанската иницијатива вчера повикаа на единство во академската заедница...

Протестите против реформите во високото образование губат масовност, поддршката од професорската фела расте

МРТ - 14.01.2015

Како што најави, Студентскиот пленум изрази јавно несогласување со законските измени во високото образование. Реформскиот пакет, пак, добива се помасовна поддршка од професорската фела... Протест против измените на Законот за високо образование.

„Студентски пленум“: Ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме

Sky - 14.01.2015

Сите наши писма до институциите беа отфрлени, освен тоа кај претседателот, кој ни рече дека ќе одлучи државнички. Знае ли тој како еден државник треба да го почитува Уставот, праша Ана Нешовска од „Студентски пленум“ денеска пред Собранието на ...

Слаб одзив на денешниот протест, се повеќе расте поддршката за реформите

Пулс24 - 14.01.2015

Слаб одѕив на најавениот протест на таканаречениот Студентски пленум пред Собранието. Пред Законодавниот дом можеа да се забележат 100 до 200 лица, претежно блиски до опозицијата или пак лица кои имаат политичка агенда.

Протестот пред Собранието за реформите во образованието со слаб одѕив

Денешен - 14.01.2015

Заврши протестот на Студентскиот и Професорскиот пленум пред Собранието на Република Македонија за предложените измени на законот за високо образование на кој учествуваа стотина до двесте лица, меѓу кои и претставници и симпатизери на опозицијата.

Професорскиот пленум побара од Иванов да не го потпише указот

Макфакс - 14.01.2015

Професорскиот пленум во среда испрати писмо до претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во кое уште еднаш побара од него да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со ...

Слаб одѕив на протестот пред Собрание, поддршката за реформите сè поголема

Курир - 14.01.2015

Слаб одѕив на најавениот протест на таканаречениот Студентски пленум пред Собранието. Пред Законодавниот дом можеа да се забележат 100 до 200 лица, претежно блиски до опозицијата или пак лица кои имаат политичка агенда.

Политички наместо образовни пораки - студентски или политички пленум?

Курир - 14.01.2015

Таканаречениот Студентски пленум се повеќе се занимава со политика и дејствува како политичка организација, наместо да застане во вистинска одбрана на правата на студентите. Реформите во високото образование и понатаму продолжуваат да ја брануваат ...

Студентите бараат повлекување, министерството бара позитивни предлози

Вечер - 14.01.2015

Министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми, кој присуствуваше на седницата, истакна дека на матичната Комисија за образование, наука и спорт биле прифатени неколку амандмани кои се барања на професорите и студентите Предлог-законите за ...

Сто до двеста лица блиси до опозицијата се собраа пред Собрание

Maxim - 14.01.2015

Слаб одѕив на најавениот протест на таканаречениот Студентски пленум пред Собранието. Пред Законодавниот дом можеа да се забележат 100 до 200 лица, претежно блиски до опозицијата или пак лица кои имаат политичка агенда.

Политички наместо образовни пораки?

Maxim - 14.01.2015

Таканаречениот Студентски пленум се повеќе се занимава со политика и дејствува како политичка организација, наместо да застане во вистинска одбрана на правата на студентите. Реформите во високото образование и понатаму продолжуваат да ја брануваат ...

Иванов на средба со професорите кои се за реформи во високото образование

24 Вести - 13.01.2015

Професорите членови на граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов откако вчера испратија барање за прием за да го запознаат со нивните активности и ставови во врска со ...

Граѓанската иницијатива за поддршка на владините реформи на средба кај Иванов

24 Вести - 13.01.2015

Државниот испит не е најдобро решение, но е прв механизам кој треба да се воведе во високото образование -ова го порача професорката Татјана Каракамишева-Јовановска како дел од Граѓанската иницијатива за подршка на владините реформи, по средбата кај ...

Професорски пленум: Нема потреба од средба со контра-Пленумот

Нова ТВ - 13.01.2015

Професорскиот пленум по средбата со Претседателот Иванов на Фејсбук се огласи со став дека го отфрла предлогот на претседателот за средба со Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование, попознат во јавноста како ...

Иванов ќе се сретне со професорите кои се за реформи во високото образование

Нова ТВ - 13.01.2015

Професорите членови на граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов откако вчера испратија барање за прием за да го запознаат со нивните активности и ставови во врска со ...

(ВИДЕО): Претставници од контра-пленумот денеска го посетија Иванов

Нова ТВ - 13.01.2015

Потписниците на Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование денеска се сретнаа со претседателот Иванов, за како што велат тие, да ги образложат своите лични, но и ставовите на потписниците на Иницијативата во врска со ...

Иванов апелира за дијалог

Глас на Америка - 13.01.2015

Претседателот на Македонија изразил загриженост за поделбите во академската заедница; За утре закажани нови протести Да престанат поделбите во академската заедница, а да продолжи дијалоготот, размената на идеи и иницијативи, како единствен начин што ...

Студентскиот пленум утре пред собрание

Телма - 13.01.2015

Членовите на студентскиот пленум утре ќе ги пречекаат пратениците пред собранието со црвени маратонски ленти. Целта е на ироничен начин да им порачаат дека со донесувањето на измените на законот пратениците ќе ја истрчаат последната лоша трка на ...

Студентски протест пред Собранието: Повик до граѓаните за поддршка

Нова ТВ - 13.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка- седницата ...

Студентите ќе протестираат, пратениците ќе гласаат

Утрински - 13.01.2015

Пакетот закони во образованието денеска е на пленарна седница, студентите велат дека ќе ја „поздрават“ последната лоша трка на пратениците Студентскиот пленум утре во 11 часот повторно ќе протестира пред парламентот, истовремено кога се очекува ...

Професорскиот пленум не е за средба со Граѓанската иницијатива

Р.С.Европа - 13.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата во досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот по средбата со претседателот Ѓорге Иванов.

Претседателот жали за одбивањето средба меѓу пленумите и контра-пленумот

Р.С.Европа - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска, по нивно барање, прими претставници на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“, односно професорскиот контра-пленум, кој ги поддржува предвидените измени во законот за високо ...

Професорското не е спротивно на државничкото!

Deutsche Welle - 13.01.2015

Зарем професорскиот статус произведува нешто што не е во согласност со интересите на државата - прашуваат професори, по најавата на Иванов дека за високото образование ќе постапи како претседател, а не како професор Вниманието на целата академска ...

Tрка за лоши реформи во образованието

Р.С.Европа - 13.01.2015

Студентите утре ќе организираат реформски маратон пред Собрание. Денеска пак професори и студенти кои ги подржуваат реформите беа кај претседателот Иванов. Од Студентскиот пленум најавуваат дека утре пред почетокот на пленарната седница на ...

Иванов денеска ќе ги прими на средба професорите од контра-пленумот

Фокус - 13.01.2015

Тие денеска ќе се сретнат со македонскиот претседател, на кој треба да му објаснат зошто даваат поддршка на новите законски измени во високото образование Откако вчера на средба со шефот на државата Ѓорѓе Иванов беа преставници на Студентскиот и ...

Иванов се сретна со поддржувачи на образовните измени

Алсат-М - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими професорите и студентите кои ги подржуваат измените во законот за високо образование. Претставничката на професорите, Тања Каракамишева рече дека ги поддржува измените, бидејќи тие се мерка со која ...

Иванов денеска ќе ги ислуша контра-пленумци

Локално - 13.01.2015

Професорите членови на граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов откако вчера испратија барање за прием за да го запознаат со нивните активности и ставови во врска со ...

Иванов оствари средба со претставниците од контра – пленумот

Фактор - 13.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на владините реформи во високото образование денеска оствари средба со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, пред кого ги образложи своите лични, но и ставовите на потписниците на Иницијативата во ...

(ВИДЕО): Претставници од контра-пленумот денеска го посетија Иванов

Локално - 13.01.2015

Потписниците на Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование денеска се сретнаа со претседателот Иванов, за како што велат тие, да ги образложат своите лични, но и ставовите на потписниците на Иницијативата во врска со ...

Константин Битраков: Борбата на студентите против таканаречените реформи допрва почнува!

Фактор - 13.01.2015

Студентскиот пленум не отстапува од борбата против носењето на Законот за високо образование, кој утре треба да се најде на Пленарна седница пред пратениците. Оттаму велат дека и покрај средбата со првиот човек на државата, претседателот Ѓорѓе ...

Пленумци не сакаат да се сретнат со „контрапленумци“, ќе го чекаат ветото од Иванов

А1 On - 13.01.2015

Професорскиот пленум му се заблагодарува на Претседателот на РМ, проф. д-р Ѓорѓе Иванов за неговата подготвеност за средба со своите студенти и универзитетски колеги и да ги слушне нивните ставови за предложените измени на Законот за високо ...

„Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ денеска кај Иванов

Канал5 - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов на нивно барање, вчера прими претставници на професорскиот пленум и на студентскиот пленум. На средбата како што соопшти кабинетот на претседателот, соговорниците размениле мислења околу севкупните состојби во ...

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Точка - 13.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

СТУДЕНТСКИ ПЛЕНУМ: Претседателот да биде непослушен и да застане во одбрана на уставноста и законитоста!

Академик - 13.01.2015

„Целта на оваа средба беше да се побара од Претседателот да го искористи правото на суспензивно вето, со што иако нема автоматски да се прекине постапката за донесување на Законот за измени и дополнување на Законот за високо образование, сепак ќе се ...

Професроскиот пленум го одби Иванов

Канал 77 - 13.01.2015

Професорскиот пленум го одби предлогот на претседателот Ѓорѓе Иванов за заедничка средба со тнр. контрапленум, односно Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование.

Студенстскиот пленум утре на нов протест

Орбис - 13.01.2015

Врвулица од професори и студенти кај претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. По вчерашната средба со пленумците, шефот на државата денес ги прими и поддржувачите на државниот испит на факултетите.

Рецензија: Најгласните професори против реформите во високото образование избегаа…

СПФМ - 13.01.2015

Прилогот кој го рецензираме е уште една потврда дека домашната полтичка и медиумска сцена се концептуализира како воено поле на кое политичките партии и медиумите кои ги застапуваат нивните интереси, водат отворена специјална војна за да ги ...

Рецензија: Излезе на виделина скриената агенда на професорскиот и студентскиот пленум

СПФМ - 13.01.2015

Преку неименувани и анонимни извори кои се претставедни како „упатени“ и „познавачи на состојбата“ се дава квалификација дека дејствувањето на пленумите е со цел да се поддржат политиките на СДСМ.

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Нетпрес - 13.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

ВИДЕО: И професорите контраши беа да се видат со Иванов

Либертас - 13.01.2015

Државниот испит не е најдобро решение, но е прв механизам кој треба да се воведе во високото образование -ова го порача професорката Татјана Каракамишева-Јовановска како дел од Граѓанската иницијатива за подршка на владините реформи, по средбата кај ...

Пленумците се за почитување на Уставот, контрашите за негово кршење

Либертас - 13.01.2015

Професорката Мирјана Најчевска на нејзиниот фб профил го прокоментира актуелниот судир на професорскиот пленум и на контрашите на барањата на пленумците законот да биде повлечен веднаш. Еве што напишала Најчевска.

Со дијалог да се решаваат состојбите во образованието

МРТ - 13.01.2015

Претставниците на граѓанската иницијатива повикаа на единство во академската заедница, упатија апел до Професорскиот пленум да седнат на заедничка маса и да дебатираат, но од професорскиот пленум ја одбија поканата...

Професорските табори ги засенија студентите

Sky - 13.01.2015

Собраниската седница за измените на законите за образование, повторно на едно место ќе ги собере студентите и професорите. Како што стои и во настанот најавен на „Фејсбук“, студентите собрани во „Студентски пленум“ ги повикуваат колегите да се ...

Студентскиот пленум објави сатирично видео за реформите во високото образование

24 Вести - 12.01.2015

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница постави видео насловено „Олимпијада за реформи во монти пајтон стил“. Тие на сатиричен начин ги опишуваат реформите во Македонија. Студентскиот пленум остана на децидниот став за повлекување на предлог ...

Професорите најавуваат иновативен бојкот на наставата

24 Вести - 12.01.2015

Професорскиот пленум со план Б доколку предлог- Законот за високо образование добие зелено светло од народните избраници и доколку врз него не стави вето поранешниот универзитетски професор и актуелен претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Ќе постапам како државник, не како професор

24 Вести - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов за законот за образование ќе постапи како државник, а не како професор- ова шефот на државата им го порачал на претставниците на студентскиот и професорскиот пленум на денешната средба.

Силјановска, Беџети, Арсовски и Битраков на средба кај Иванов

Нова ТВ - 12.01.2015

Делегација од Професорскиот и Студентскиот пленум се во моментов на прием кај претседателот Ѓорѓи Иванов, со барање да ги поддржи и да стави вето на новите измени во Законот за високо образование. Претставници од Професорскиот пленум се проф.

И професорскиот контра-пленум бара средба со Иванов

Нова ТВ - 12.01.2015

Откако Професорскиот и Студентскиот пленум договорија средба со шефот на државата за денеска попладне, и контра- пленумците бараат прием кај Иванов. -Како членови на Иницијативниот одбор на Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото ...

Иванов до Пленумите: Ќе одлучам како државник, а не како професор

Нова ТВ - 12.01.2015

По однос на законот за високо образование за кој Професорскиот и Студентскиот пленум побараа од претседателот Иванов да стави вето, шефот на државата на денешната средба со Пленумците истакнал дека каков и да биде чекорот што ќе го преземе, по ова ...

Иванов:ќе постапам како државник , а не како професор

Телма - 12.01.2015

Професорскиот и студенсткиот пленум се надеваат дека претседателот Иванов нема да ги потпише измените на законот за високо образование .Сепак, Тој јасно им предочил по кој принцип ќе се води при носење на одлуката Без да прејудицира каков чекор ќе ...

Апел до Иванов да употреби вето

Глас на Америка - 12.01.2015

Претседателот на Македонија ги ислушал претставниците на двата пленуми, изразувајќи загриженост за „тенденцијата на поделби во академската заедница. СКОПЈЕ— „Ќе постапам како Претседател, а не како професор“.

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум

Утрински - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Професорска битка преку грбот на Брисел

Утрински - 12.01.2015

Речиси паралелните писма на Професорскиот пленум и „контрапленумот“ испратени до Брисел се нов срам за Македонија, вели директорот на МЦЕО, Бојан Маричиќ Брисел е под епистоларна опсада. Поделената македонска професорска елита среде поларизираната ...

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите

Утрински - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Утрински - 12.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

Претседателот Иванов ќе разговара со Професорскиот и Студентскиот пленум

Р.С.Европа - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Претседателот одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените ...

И контра-пленумот бара прием кај претседателот Иванов

Р.С.Европа - 12.01.2015

Професорите од Граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование бараат прием кај претседателот Ѓорге Иванов за да го запознаат со нивните активности и ставови за измените на Законот за високото образование кои во втора фаза ...

Претседателот Иванов предложи средба на пленумот и контра-пленумот

Р.С.Европа - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска, по нивно барање, прими претставници на Професорскиот пленум и на Студентскиот пленум, на разговори за предложените измени во законот за високо образование.

Иванов ќе го потпишува указот како државник, не како професор

Р.С.Европа - 12.01.2015

Претставници на Студентскиот и на Професорскиот пленум му ги претставија забелешките за Законот за високо образование на претседателот Иванов. Претседателот напомнал дека кога ќе одлучува дали да го потпише или не указот, ќе настапи во својство на ...

Професорски и Студентски Пленум на средба со Иванов

Радио МОФ - 12.01.2015

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот Пленум, информираа од Кабинетот на претседателот. Иванов одговори позитивно на барањето на пленумите за средба, на која тие ќе ги образложат ставовите за ...

Преставници на Студентски и Професорски пленум на средба кај Иванов

Фокус - 12.01.2015

Досега неколку пати, и студентите и професорите упатија апел до Иванов дека треба да застане на нивна страна и да стави вето на новите законски измени во високото образование. Шефот на државата Ѓорѓе Иванов денеска на средба ќе прими преставници на ...

Студентски пленум ги стави Груевски, Адеми и Ристовски во сатирично видео за реформите во високото образование

Фокус - 12.01.2015

Студентскиот пленум на својот канал на Јутјуб објави сатирично видување на владините реформи, направено со помош на легендарната британска хумористична група Монти… Студентскиот пленум на својот канал на Јутјуб објави сатирично видување на владините ...

И Професорскиот контра-пленум побара средба кај Иванов

Радио МОФ - 12.01.2015

Иницијативниот одбор на Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование кој се појави како контра пленум на Професорскиот пленум, денеска побара средба со претседателот Ѓорѓе Иванов .

Иванов на пленумци им рече дека ќе се однесува како претседател, а не како професор

МКД - 12.01.2015

Претседателот Иванов повика на единство и дијалог на академската заедница и предложи да се одржи заедничка средба на претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото ...

СП: Иванов најави дека ќе одлучува како претседател, а не како професор

Радио МОФ - 12.01.2015

Без да прејудицира било каков чекор, потпишување или непотпишување на указот, претседателот најави дека кога ќе одлучува тој ќе настапи во својство на државник, во својство на претседател, а не како професор, изјави по денешната средба со ...

Пленумци не сакаат да се сретнат со „контрапленумци“, ќе го чекаат ветото од Иванов

МКД - 12.01.2015

По завршувањето на денешната средба со претседателот Ѓорге Иванов, Професорскиот пленум му се заблагодаруви на шефот на државата за неговата подготвеност за средба со своите студенти и универзитетски колеги и да ги слушне нивните ставови за ...

Студентски пленум: Олимпијада за реформи во Монти пајтон стил (Видео)

Локално - 12.01.2015

Студентски пленум на својата страна постави видео, кое го наслови: На свој начин опишуваат како изгледаат реформите во Македонија. „Се јавуваме од арената Филип Втори, каде е празник за политички реформи“, вели официјалниот ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум

Телеграф - 12.01.2015

Иванов позитивно одговори на нивното барање за средба, на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи во високото образование Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, ...

Иванов ќе ги прими професорите и студенти пленумци

Локално - 12.01.2015

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот Пленум, информираа од Кабинетот на претседателот. Иванов одговори позитивно на барањето на пленумите за средба, на која тие ќе ги образложат ставовите за ...

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе оствари средба со претставници на Професорскиот и Студентскиот Пленум

Факултети - 12.01.2015

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот Пленум, информираа од Кабинетот на претседателот, пренесува Радио МОФ Иванов одговори позитивно на барањето на пленумите за средба, на која тие ќе ги образложат ...

И контра-пленумци бараат прием кај Иванов

Локално - 12.01.2015

Професорите од Граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование бараат прием кај претседателот Ѓорге Иванов за да го запознаат со нивните активности и ставови за измените на Законот за високото образование кои во втора фаза ...

СТУДЕНТСКИ ПЛЕНУМ: Иванов рече дека ќе донесе одлука како државник, а не како професор

Телеграф - 12.01.2015

Претставниците на Студентскиот пленум се задоволни од приемот кај претседателот Иванов кој е единствената инстанца во државата која, како што велат, имала слух и се осмелила да ги сослуша По еден час и дваесет минути заврши средба та на академик ...

(Видео) Иванов: Одлуката ќе биде врз основа на позицијата Претседател, а не на професор

Локално - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Ќе стави ли претседателот Иванов вето?

Факултети - 12.01.2015

Денеска кај претседателот Иванов се одржа средба сопретставниците на Професорскиот пленум и на Студентскиот пленум на кој се разговараше за можното вето кое може да го стави шефот на државата.

ИВАНОВ: Единство во академската заедница и дијалог за да се надминат актуелните состојби

Телеграф - 12.01.2015

Македонскиот претседател најави дека во текот на утрешниот ден, по нивно барање, ќе ги прими и претставниците од „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот ...

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите во образованието

Алфа - 12.01.2015

Иванов на средбата истакнал дека на земјава и е потребна успешна трансформација на високото образование, но сепак изразил и загриженост за тенденцијата на поделби во академската заедница. Неопходност од спроведување на реформи во образованието кои ...

Пленумци одбиваат средба со контра-пленумци, бараат Иванов да не го потпишува указот за законот

Локално - 12.01.2015

Професорскиот пленум по средбата со Претседателот Иванов се огласи преку соопштение. Од таму ја произнесоа поазиција дека не го прифаќаат предлогот на Иванов за средба со подржувачите на образовните реформи..

ПРОФЕСОРСКИ ПЛЕНУМ: Нема да има средба со Граѓанската иницијатива

Телеграф - 12.01.2015

Пленумците не се согласиле со предлогот на претседателот Иванов за средба помеѓу Професорскиот пленум и Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование, со образложение дека дека нема потреба од таква средба Професорскиот ...

Студентскиот и Професорскиот пленум на средба со Иванов

Тера - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов во понеделник попладне ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на којашто тие ќе му ги изнесат своите ставови за ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Олимпијада за реформи во Монти пајтон стил

А1 On - 12.01.2015

Стидентски пленум на својата страна постави видео, кое го наслови: На свој начин опишуваат како изгледаат реформите во Македонија. „Се јавуваме од арената Филип Втори, каде е празник за политички реформи“, вели официјалниот ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум

Канал5 - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Иванов ќе се сретне со претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум

Бриф - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Иванов ќе прими претставници од професорскиот и од студентскиот пленум

Точка - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на професорскиот и на студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

И контра-барање до Иванов за контра-средба

+инфо - 12.01.2015

„Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ побара средба кај претседателот Ѓорге Иванов за образовните реформи, како што тоа го направија Професорскиот и Студентскиот пленум, кои пак со шефот на државата ќе се сретнат ...

Силјановска: Ќе му кажеме на Иванов дека има можност да не го потпише указот!

+инфо - 12.01.2015

Попладнево во 16 часот претседателот Ѓорге Иванов ќе ги прими претставниците на „Студентскиот пленум“ и на „Професорскиот пленум“. Професорката по Уставно право Гордана Силјановска запрашана што ќе му кажат на претседателот, за „Плусинфо“ одговори ...

Рецензија: „Професорскиот пленум“ пропушти шанса за дебата за реформите во образованието

СПФМ - 12.01.2015

Ова е уште еден текст во низата напади врз професорите здружени во Професорскиот пленум и нивните барања. Притоа, приказната се дефокусира од вистинската намера на ова неформално здружение и се спинува со цел да се омаловажат професорите и нивните ...

Иванов на Пленумци им кажал дека ќе се однесува како претседател, не како професор

+инфо - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија на попладневната средба со претставници на Студентскиот и на Професорскиот пленум во резиденцијата на Водно, без да прејудицира дали ќе го потпише указот или не, на студентите и на професорите им кажал дека ќе ...

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите

Канал5 - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Од Кабинетот: Претседателот загрижен за поделбите, сака да разговара и со пленумите и со Иницијативата

+инфо - 12.01.2015

Претседателот Иванов изрази загриженост за тенденцијата на поделби во академската заедница и повика на единство и дијалог, со цел надминување на актуелните состојби, се дознава од соопштението од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, ...

Утрешен Слободен печат: Контрашите ја минираа средбата на пленумци со претседателот Иванов

+инфо - 12.01.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Контрашите ја минираа средбата на пленумци со претседателот Иванов - Или Веле Самак или жена му да напуштат работа - Антикорупциска комисија констатира судир на интереси - Скандалот со кираџиите на ...

Пленумци и контра-пленумци кај претседателот Ѓорѓе Иванов

Орбис - 12.01.2015

Претставници од Професорскиот и Студентскиот пленум се сретнаа со п ретседателот Иванов . Н а средбата тие ги изнес оа нивните ставови за воведувањето на државен испит во високото образование.

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Канал5 - 12.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

Претседателот Иванов одговори на писмото на професорскиот пленум

Press24 - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија претпладнево одговори на писмото на професорскиот пленум во кое професорите кои се противат на реформите во високото образвание бараа средба со него. Како што дознава Пресс24 од извори во кабинетот на Иванов, ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум

Сител - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Иванов ќе прими претставници од професорскиот и од студентскиот пленум

Нетпрес - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на професорскиот и на студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум

Либертас - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Контра живот

Либертас - 12.01.2015

Фејсбук статус на професорката Елизабета Секирарска: Читам како контра професорскиот пленум бара контра прием кај господинот Иванов. Си реков, коза ностра ќе да е. Ама не било. И ете. Денес пржени јајца за ручек.

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите

Сител - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите

Нетпрес - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Студентски пленум: Ѓорѓе Иванов ќе донесе одлука како претседател, а не како професор

Република - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов попладнево се сретна со претставници на Студентскиот и на Професорскиот пленум во резиденцијата на Водно. Тој не се изјасни дали ќе го потпише указот или не, на студентите и на професорите им рекол ...

Иванов без одговор дали ќе го потпише законот. Ќе одлучел „како државник“

Либертас - 12.01.2015

Претседателот Иванов во однос на законот за високо образование истакна дека каков и да биде чекорот што ќе го преземе, по ова прашање ќе настапи како државник, а не како професор, без да прејудицира за што точно мисли, пренесоа претставниците од ...

Утрешен Слободен печат: Контрашите ја минираа средбата на пленумци со претседателот Иванов

Либертас - 12.01.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: – Контрашите ја минираа средбата на пленумци со претседателот Иванов – Или Веле Самак или жена му да напуштат работа – Антикорупциска комисија констатира судир на интереси – Скандалот со кираџиите на ...

Иванов повика на дијалог за надминување на состојбите во високото образование

МРТ - 12.01.2015

Шефот на државата изразил загриженост за поделбите во академската заедница и повикал на единство и дијалог за надминување на ваквата состојба... Студентскиот и професорскиот пленум побараа од претседателот Иванов да стави вето за да не се донесе ...

Професорите и студентскиот пленум кај Иванов средба со претседателот и професорите подржувачи на реформите

Сител - 12.01.2015

Одлуката дали ќе има вето на законот за високо и дали ќе го потпише указот, претседателот Ѓорѓе Иваново ќе ја донесе пред се како државник а не професор. Ова го истакнал шефот на државата при денешната средба со претставниците од професорскиот и ...

Како течеше образовната сага: настани и датуми

Sky - 12.01.2015

Денеска претставници на студентите и на професорите се на средба со претседателот Ѓорге Иванов. „Професорски пленум“ се надева дека претседателот може да ја спаси ситуацијата бидејќи тој има можност да стави вето на законските измени.

И професорите поддржувачи на државниот испит бараат средба со Иванов

Sky - 12.01.2015

Професорите од Граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование бараат прием кај претседателот Ѓорге Иванов, откако „Професорски пленум“ и „Студентски пленум“ договорија средба со претседателот денеска попладне.

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Press24 - 12.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

Професорскиот пленум одби средбa со контра-пленумците. Oчекува Иванов да го искористи правото на вето

Либертас - 12.01.2015

Професорскиот пленум по средбата со Претседателот Иванов се огласи преку соопштение. Од таму ја произнесоа позицијата дека не го прифаќаат предлогот на Иванов за средба со подржувачите на образовните реформи.

Студентскиот и Прфесорскиот пленум на средба со Иванов

Fox.mk - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов попладне ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на којашто тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените ...

Иванов повика на единство и дијалог за надминување на поделбите во академската заедница

Fox.mk - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по нивно барање, прими претставници на Професорскиот Пленум и на Студентскиот Пленум. На средбата соговорниците разменија мислења околу севкупните состојби во образованието во Република Македонија ...

Иванов ќе се сретне со пленумците

Вечер - 12.01.2015

Професорите кои се противат на реформите во високото образвание завчера преку писмо побараа средба со претседателот Претседателот на Република Македонија претпладнево одговори на писмото на професорскиот пленум во кое професорите кои се противат на ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум

Курир - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Студентскиот и Прфесорскиот пленум на средба со Иванов

Макфакс - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов во понеделник попладне ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на којашто тие ќе му ги изнесат своите ставови за ...

Иванов повика на единство и дијалог за надминување на поделбите во академската заедница

Макфакс - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во понеделник, по нивно барање, прими претставници на Професорскиот Пленум и на Студентскиот Пленум. На средбата соговорниците разменија мислења околу севкупните состојби во образованието во ...

Претседателот Иванов предложи средба на пленумот и контра-пленумот

Вечер - 12.01.2015

Претседателот Иванов предложи да се одржи заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование", се вели во соопштението од кабинетот на ...

Остануваме на барањето, Претседателот да го искористи ветото

Вечер - 12.01.2015

Професорскиот пленум го одбил предлогот на Претседателот Иванов за средба со Граѓанската иницијатива за поддршка на законот која би требало да се одржи во среда, денот кога се очекува Законот да помине на седницата на Собрабнието Професорскиот ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум

Lider - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите

Lider - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Lider - 12.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Maxim - 12.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...