TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борис Џонсон: Русија има залихи од нервниот агенс „Новичок“

24 Вести - 18.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Русија натрупала залихи од смртоносниот нервен агенс „Новичок“ што бил користен за труење на поранешниот двоен руски агент во Британија, и дека Русите истражуваат како тоа ...

Британија забрани пристап на руски дипломати до Скрипал

+инфо - 18.03.2018

Британските власти одбија да одобрат пристап на руски дипломати до поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кој беше затруен во англискиот град Селсбери, а како образложение Лондон наведува дека Скрипал е британски државјанин.

Британија тврди: Русија има залихи од нервниот агенс „Новичок“

Нова ТВ - 18.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Русија натрупала залихи од смртоносниот нервен агенс „Новичок“ што бил користен за труење на поранешниот двоен руски агент во Британија, и дека Русите истражуваат како тоа ...

Борис Џонсон: Русија има залихи од нервниот агенс „Новичок“

Независен - 18.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Русија натрупала залихи од смртоносниот нервен агенс „Новичок“ што бил користен за труење на поранешниот двоен руски агент во Британија, и дека Русите истражуваат како тоа ...

Британија забрани пристап на руски дипломати до Скрипал

Сител - 18.03.2018

Британските власти одбија да одобрат пристап на руски дипломати до поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кој беше затруен во англискиот град Селсбери, а како образложение Лондон наведува дека Скрипал е британски државјанин.

Стручни лица за хемиско оружје во Лондон поради аферата Скрипал

Алфа - 18.03.2018

Џонсон, исто така, вети „тврд правен арсенал“ против корупцијата и „перењето пари“ поради тој случај, кој предизвика криза меѓу Лондон и Москва и взаеми дипломатски санкции. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, најави дека денеска ...

Џонсон: Русите имаат залихи од отровот „новичок“

Макфакс - 18.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, изјави дека Русија има складирано залихи од нервниот отров наречен „новичок“. Тој посочи дека оваа хемикалија била искористена за труење на поранешниот руски двоен агент во Англија и дека ...

Борис Џонсон: Русија има залихи од нервниот агенс „Новичок“

А1 On - 18.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Русија натрупала залихи од смртоносниот нервен агенс „Новичок“ што бил користен за труење на поранешниот двоен руски агент во Британија, и дека Русите истражуваат како тоа ...

Си-ен-ен: Зошто е Трамп кукавица кога треба да му се спротивстави на Путин?

МКД - 18.03.2018

Белата куќа на Доналд Трамп брзо одговара на разните светски предизвици. Единствен исклучок е рускиот претседател Владимир Путин, чија влада Трамп сѐ уште јавно не ја осудил, пишува Фрида Гитис за Си-ен-ен .

Британија ја обвини Русија за складирање на нервни токсини

Р.С.Европа - 18.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон ја обвини Русија за складирање на нервен гас, кој се верува дека употребен врз рускиот двоен шпион и неговата ќерка. Денешните коментари на Џонсон доаѓаат еден ден во пресрет на планираната ...

Британија ја обвини Русија дека создава резерви од отровот со кој беше нападнат поранешниот шпион

МКД - 18.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денес дека Русија направила резерви од смртоносниот нервен отров користен во труењето на поранешниот руски двоен агент во Англија и истражувала како таквото оружје може да се користи во ...

Џонсон: Русите имаат залихи од отровот „новичок“

Вечер Прес - 18.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, изјави дека Русија има складирано залихи од нервниот отров наречен „новичок“. Тој посочи дека оваа хемикалија била искористена за труење на поранешниот руски двоен агент во Англија и дека ...

Британија забрани пристап на руски дипломати до Скрипал

Локално - 18.03.2018

Британските власти одбија да одобрат пристап на руски дипломати до поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кој беше затруен во англискиот град Селсбери, а како образложение Лондон наведува дека Скрипал е британски државјанин.

Британија забрани пристап на руски дипломати до Скрипал...

Н.Македонија - 18.03.2018

Британија забрани пристап на руски дипломати до Скрипал Британските власти одбија да одобрат пристап на руски дипломати до поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кој беше затруен во англискиот град Селсбери, а како образложение Лондон наведува дека ...

Русија протера 23 британски дипломати, имаат една недела да заминат

Сакам да кажам - 17.03.2018

Русија протера 23 британски дипломати, како резултат на тензиите околу нападот со нервен гас на поранешниот руски шпион и неговата ќерка во Велика Британија. Министерството за надворешни работи на Русија кажа дека персоналот од британската амбасада ...

Русија прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“

Алсат-М - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

Русија прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“

24 Вести - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

Захарова: Западот со случајот Скрипал сака да го одвлече вниманието од Сирија и Ирак

ТВ21 - 17.03.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова направи поврзаност меѓу случајот Скрипал и сириското прашање. – Западот се обидува да ги потцени луѓето и да го одвлече вниманието од своите дејствија во Сирија и Ирак, ...

Меј: Ги разгледуваме следните чекори со сојузниците

ТВ21 - 17.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека ќе ги разгледа следните чекори заедно со своите сојузници, откако Русија соопшти дека ќе протера 23 британски дипломати од земјата во врска со скандалот со труењето на поранешниот руски шпион ...

Русија го возврати ударот со иста мера – протерува десетици британски дипломати од Москва

Канал5 - 17.03.2018

Русија ќе протера23 британски дипломати како реципротитет на одлуката на Лондон да протера исто толку руски дипломати. За потсетување, Лондон протера 23 –ца руски дипломати поради сомнежот и обвинувањето дека Моска стои зад нападот над екс шпионот ...

Како ти на мене, така јас на тебе!

Deutsche Welle - 17.03.2018

Нов степен на ескалација во аферата со нападот со нервен отров врз двојниот агент Скрипал во Англија. 23 британски дипломати ќе бидат протерани од Русија. Британците погодени од мерката имаат една недела да ја напуштат земјата, објави руското ...

Британски амбасадор: Труењето на Скрипал е напад врз меѓународните вредности

Сител - 17.03.2018

Британскиот амбасадор во Русија, Лоренс Бристоу изјави денеска дека труењето со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Англија претставува напад врз меѓународните вредности.

Путин го возвраќа ударот: Русите протеруваат 23 британски дипломати и им дале рок да ја напуштат земјата

Алфа - 17.03.2018

Ратат тензиите меѓу Русија и Британија, по настаните за труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Салибери пред две седмици Растат тензиите меѓу Русија и Британија, по настаните за труењето на поранешниот руски ...

Захарова: Западот со случајот Скрипал сака да го одвлече вниманието од Сирија и Ирак

Алфа - 17.03.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова направи поврзаност меѓу случајот Скрипал и сириското прашање. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова направи поврзаност меѓу случајот ...

Захарова: Западот со случајот Скрипал сака да го одвлече вниманието од Сирија и Ирак

Сител - 17.03.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова направи поврзаност меѓу случајот Скрипал и сириското прашање. - Западот се обидува да ги потцени луѓето и да го одвлече вниманието од своите дејствија во Сирија и Ирак, ...

Захарова: Западот со случајот Скрипал сака да го одвлече вниманието од Сирија и Ирак

Стандард - 17.03.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова направи поврзаност меѓу случајот Скрипал и сириското прашање. – Западот се обидува да ги потцени луѓето и да го одвлече вниманието од своите дејствија во Сирија и Ирак, ...

Русија прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“

А1 On - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

Русија прогонува 23 британски дипломати

Стандард - 17.03.2018

Русија прогласи за персона нон грата 23 британски дипломати кои во рок од една недела треба да ја напуштат земјата, го затвора генералниот конзулат на Велика Британија во Санкт Петербург и ја сопира дејноста на Британскиот совет во Русија, пренесоа ...

Русија ќе протера 23 дипломати на Велика Британија

Нова ТВ - 17.03.2018

Русија ќе протера 23 британски дипломати, како одговор на одлуката на официјален Лондон да протера исто толкав број на руски дипломати. Москва, дипломатите ги прогласи за „персона нон грата“.

Русија возвраќа со иста мера на протерувањето на нејзините дипломати

МКД - 17.03.2018

Русија ќе избрка 23 британски дипломати како одговор на мерките кои Лондон ги презема по труењето на поранешниот советски шпион Срегеј Скрипаљ. Како што истакна руското министерство за надворешни работи, дипломатскиот персонал ќе биде избркан за ...

Одговор од Путин: Протерува 23 британски дипломати

Кајгана - 17.03.2018

Русија ќе протера 23 британски дипломати како одговор на одлуката на Лондон да протера исто толку руски дипломати. Лондон ги протера руските дипломати како реакција на обвинението дека Москва стои зад нападот врз поранешниот шпиун Сергеј Скрипаљ и ...

Русија ќе протера 23 британски дипломати

Р.С.Европа - 17.03.2018

Русија ќе протера 23 британски дипломати, во одмазнички мерки за ќорсокакот за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал. Москва исто така ќе го затвори Британскиот совет во Русија и ќе ја повлече дозволата Британија да го отвори Генералниот ...

Меј: Ги разгледуваме следните чекори во однос на Москва

Независен - 17.03.2018

Лондон- Британската премиерка Тереза Меј соопшти денеска дека ќе ги разгледа следните чекори заедно со своите сојузници, откако Русија соопшти дека ќе протера 23 британски дипломати од земјата во врска со скандалот со труењето на поранешниот руски ...

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Макфакс - 17.03.2018

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален Лондон да протера исто толкав број на руски дипломати. Дипломатите добија рок од една недела да ја напуштат Русија.

Меј: Нема да толерираме закани по животот на наша територија

Нова ТВ - 17.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека заедно со своите сојузници, ќе ги разгледа следните чекори, откако Русија соопшти дека ќе протера 23 британски дипломати од земјата, како реципроцитет на мерките од Британија, во врска со ...

Русија протерува 23 британски дипломати и го затвора британскиот конзулат во Петербург

Нетпрес - 17.03.2018

Русија прогласи за непожелни личности 23 британски дипломати кои треба да ја напуштат земјата во рок од седум дена, го затвора генералниот конзулат на Велика Британија во Санкт Петербург и ги укинува дејствувањето на Британскиот совет на руска ...

Меј: Ги разгледуваме следните чекори со сојузниците

Алфа - 17.03.2018

Нема да толерираме закана за животот на британските граѓани на територија на Британија од страна на руската Влада, изјави Меј на форумот на Конзервативната партија во Лондон. Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека ќе ги разгледа ...

Русија протерува 23 британски дипломати

+инфо - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи за непожелни личности – „персона нон грата“ 23 британски дипломати. Тие треба да ја напуштат Русија во рок од седум дена. Исто така, руските власти одлучија да се затвори и генералниот конзулат на ...

Западот се обедини против Русија: ќе зажали ли Путин поради нападот во срцето на Англија?

МКД - 17.03.2018

По почетната неизвесност и двосмислените пораки од страна на британските власти и нивните сојузници, четирите водечки западни земји во четвртокот застанаа заедно и ја обвинија Русија за наводниот напад со нервен отров во Англија, првиот таков ...

Британски амбасадор: Труењето на Скрипал е напад врз меѓународните вредности

Алфа - 17.03.2018

Британскиот амбасадор во Русија, Лоренс Бристоу изјави денеска дека труењето со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Англија претставува напад врз меѓународните вредности.

Британскиот амбасадор повикан на разговор во руското МНР за случајот со Скрипал

Макфакс - 17.03.2018

Tруењето со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Англија претставува напад врз меѓународните вредности, порача британскиот амбасадор во Русија, Лори Бристоу, откако беше повикан на разговор во руското ...

Захарова: Западот со случајот Скрипал сака да го одвлече вниманието од Сирија и Ирак

А1 On - 17.03.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова направи поврзаност меѓу случајот Скрипал и сириското прашање. – Западот се обидува да ги потцени луѓето и да го одвлече вниманието од своите дејствија во Сирија и Ирак, ...

Меј: Ги разгледуваме следните чекори со сојузниците

А1 On - 17.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека ќе ги разгледа следните чекори заедно со своите сојузници, откако Русија соопшти дека ќе протера 23 британски дипломати од земјата во врска со скандалот со труењето на поранешниот руски шпион ...

Захарова: Реакцијата на Западот на труењето на агентот е поврзана со војната во Сирија

МКД - 17.03.2018

Портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави денес дека „гневната“ реакција на Западот поради нападот со нервен гас врз поранешниот советски агент Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија на југозападот на Велика ...

Москва објави кои земји би можеле да го поседуваат отровот употребен во Англија

Нетпрес - 17.03.2018

Руското министерство за надворешни работи соопшти во саботата кои земји би можеле да поседуваат резерви од нервниот агенс „новичок“ кој пред повеќе од три децении го развила тогашната советска армија, и на тој список се земји како Велика Британија, ...

Меј: Ги разгледуваме следните чекори со сојузниците

Сител - 17.03.2018

- Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека ќе ги разгледа следните чекори заедно со своите сојузници, откако Русија соопшти дека ќе протера 23 британски дипломати од земјата во врска со скандалот со труењето на поранешниот руски шпион ...

Русија: 23 британски дипломати прогласени за персона нон грата

Независен - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

Русија ќе протера 23 британски дипломати

Нетпрес - 17.03.2018

Русија ќе избрка 23 британски дипломати до крајот на неделата како одговор на мерките кои Лондон ги презема по труењето на поранешниот советски шпион Срегеј Скрипаљ. Руското министерство за надворешни работи претходно го повика британскиот амбасадор ...

Русија протера 23 британски дипломати и ги прогласи за „персона нон грата“

Press24 - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

Британски амбасадор: Труењето на Скрипал е напад врз меѓународните вредности

А1 On - 17.03.2018

Британскиот амбасадор во Русија, Лоренс Бристоу изјави денеска дека труењето со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Англија претставува напад врз меѓународните вредности.

Русија прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“

Сител - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

23 британски дипломати мора веднаш да ја напуштат Русија

Фактор - 17.03.2018

23 британски дипломати беа прогласени за „персона нон грата“, од страна на Руското Министерство за надворешни работи. Овие лица треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, донесоа одлука да се затвори Генералниот ...

Британскиот амбасадор повикан на разговор во руското МНР за случајот со Скрипал

Точка - 17.03.2018

Tруењето со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Англија претставува напад врз меѓународните вредности, порача британскиот амбасадор во Русија, Лори Бристоу, откако беше повикан на разговор во руското ...

Путин го возвраќа ударот: Русите протеруваат 23 британски дипломати и им дале рок да ја напуштат земјата

Точка - 17.03.2018

Прво Британија побарала 23 руски дипломати да ја напуштат државата. Руското министерство за надворешни работи одлучило да протера 23 британски дипломати од земјата, прогласувајќи ги за непожелни личности.

Русија прогласи 23 британски дипломати за “персона нон грата”

Либертас - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

Како ти на мене, така јас на тебе!

iPortal - 17.03.2018

Нов степен на ескалација во аферата со нападот со нервен отров врз двојниот агент Скрипал во Англија. 23 британски дипломати ќе бидат протерани од Русија. Британците погодени од мерката имаат една недела да ја напуштат земјата, објави руското ...

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Точка - 17.03.2018

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален Лондон да протера исто толкав број на руски дипломати. Дипломатите добија рок од една недела да ја напуштат Русија.

Од 1971 година, Лондон и Москва целосно иселија 269 шпионски дипломати

Локално - 17.03.2018

Од 1971 година, Британија и Русија, генерално, избркале 269 дипломати за шпионски активности. Јасно е од извештајот на АФП дека Велика Британија протера 178 дипломати за овој период, а Русија – 91.

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Вечер Прес - 17.03.2018

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален Лондон да протера исто толкав број на руски дипломати. Дипломатите добија рок од една недела да ја напуштат Русија.

Русија прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“

Бриф - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

Русија протерува 23 британски дипломати

МК News - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи за непожелни личности – „персона нон грата“ 23 британски дипломати. Тие треба да ја напуштат Русија во рок од седум дена. Исто така, руските власти одлучија да се затвори и генералниот конзулат на ...

Русија прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“

Локално - 17.03.2018

Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на ...

Британски амбасадор: Труењето на Скрипал е напад врз меѓународните вредности

Локално - 17.03.2018

Британскиот амбасадор во Русија, Лоренс Бристоу изјави денеска дека труењето со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Англија претставува напад врз меѓународните вредности.

Предизборен оган од Британија и САД кон Путин

Фактор - 17.03.2018

Денес во Русија е изборен молк. Во недела таму ќе се одржат претседателски избори. Тие не предизвикуваат никаква интрига. Се е јасно. Владимир Путин ќе добие уште еден шестгодишен претседателски мандат. Прашање е само колкава ќе биде излезноста.

Британскиот амбасадор повикан на разговор во руското МНР за случајот со Скрипал

Вечер Прес - 17.03.2018

Tруењето со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Англија претставува напад врз меѓународните вредности, порача британскиот амбасадор во Русија, Лори Бристоу, откако беше повикан на разговор во руското ...

Русија прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“...

Н.Македонија - 17.03.2018

Русија прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“ Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела.

Британски амбасадор: Труењето на Скрипал е напад врз меѓународните вредности...

Н.Македонија - 17.03.2018

Британски амбасадор: Труењето на Скрипал е напад врз меѓународните вредности Британскиот амбасадор во Русија, Лоренс Бристоу изјави денеска дека труењето со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Англија ...

Захарова: Западот со случајот Скрипал сака да го одвлече вниманието од Сирија и Ирак...

Н.Македонија - 17.03.2018

Захарова: Западот со случајот Скрипал сака да го одвлече вниманието од Сирија и Ирак Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова направи поврзаност меѓу случајот Скрипал и сириското прашање.

Меј: Ги разгледуваме следните чекори со сојузниците...

Н.Македонија - 17.03.2018

Меј: Ги разгледуваме следните чекори со сојузниците Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека ќе ги разгледа следните чекори заедно со своите сојузници, откако Русија соопшти дека ќе протера 23 британски дипломати од земјата во врска со ...

Борис Џонсон: Најверојатно Путин ја донел одлуката за труење на Скрипал

24 Вести - 16.03.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека најверојатно лично рускиот претседател Владимир Путин донел одлука да се употреби нервниот агенс во нападот врз поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Велика Британија.

Меркел : Германија нема да го бојкотира Мундијалот

Канал5 - 16.03.2018

По затегнатите односи со Русија и истрагата за случајот Скрипал во Европската комисија , канцаларката сепак не размислува за бојкот на Мундијалот . Деновиве се шират информации дека земјите членки на ЕУ нема да учествуваат на Светското првенство во ...

До 20 март протераните руски дипломати треба да ја напуштат Велика Британија

Алсат-М - 16.03.2018

Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе мора да ја напуштат таа држава на 20 март, изјави рускиот амбасадор во Лондон Александар Јаковенко. – Ќе заминат во вторник, изјави Јаковенко.

Руски дипломати: Гасот можел да биде произведен и надвор од Русија

24 Вести - 16.03.2018

Нервниот гас што бил употребен за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсбери, може да бил добиен преку САД, изјави рускиот пратеник Алексеј Чепа.

Русија со контра мерка на протераните дипломати

Канал5 - 16.03.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, најави дека Русија ќе ги протера Британските дипломати како одговор на одлуката на Лондон за протерување на Руските. Истовремено Лавров го нарече британскиот министер за одбрана лице на кое ...

Лавров: Русија ќе протера британски дипломати

Deutsche Welle - 16.03.2018

Како реакција на британските санкции во аферата со нападот со нервен гас врз поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал, Москва ќе возврати најнапред со реципрочна мерка- протерување на британски дипломати.

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

Алсат-М - 16.03.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја повика Русија да соработува за случајот во врска со труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скрипал, порачувајќи дека Алијансата не сака нова Студена војна.

Лондон директно го обвини Путин дека го наредил нападот врз поранешниот шпион со нервен гас

Сакам да кажам - 16.03.2018

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека, најверојатно, Владимир Путин дал лична наредба да се употреби нервен гас во нападот врз поранешниот шпион Сергеј Скрипал, што е досега најдиректно обвинување против ...

Столтенберг: Русија ги потценува сојузниците на Британија

Телма - 16.03.2018

Русија ги потценува единството и одлучноста на британските сојузници, тврди Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој додава дека Алијансата се наоѓа во момент на најголемото зајакнување на заедничките одбранбени капацитети уште од времето ...

Столтенберг – Русија да соработува, не сакаме нова Студена војна

Алсат-М - 16.03.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ја повика Русија да „соработува“ во случајот со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија и наведе дека НАТО „не сака нова Студена војна“.

Случајот „Скрипал“, една од темите на претстојниот самит во Брисел

Макфакс - 16.03.2018

Лидерите на ЕУ следната недела на Самитот во Брисел ќе разговараат за обидот за убиство со отровен гас врз поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, Новинската агенција „АФП“ откри дека најверојатно земјите членки на Унијата ...

Рјабков: Очекуваме нови чекори на Велика Британија и САД против Русија

Сител - 16.03.2018

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека Москва очекува Велика Британија, САД и нивните партнери наскоро да преземат нови чекори против Русија, во врска со труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј ...

Отровот со кој бил нападнат рускиот шпион бил подметнат во куферот на ќерка му

Макфакс - 16.03.2018

Нервниот отров со кој беше отруен поранешниот руски агент, Сергеј Скрипал, бил ставен во куферот на ќерка му пред таа да замине од Москва, пишува британскиот весник „Телеграф“ повикувајќи се на неименувани извори.

Медиуми: Нервниот отров бил во багажот на Јулија Скрипал на лет од Москва

Нетпрес - 16.03.2018

Нервниот отров наречени „новичок“ со кој е наводно затруен поранешниот двоен руско-британски шпион 66-годишниот Сергеј Скрипал во јужна Англија, бил подметнат во багажот на неговата 33-годишна ќерка Јулија пред да отпатува од Москва, пишува во ...

Во НАТО никој не им верува на лагите од Москва

Нова ТВ - 16.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини вчера Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот oткако Велика Британија најави дека ги раскинува билатералниte контакти со Русија и најави дека 23 руски дипломати мораат да ја напуштат ...

Туск: Од средбата на врвот, ЕУ ќе испрати јасна порака за случајот Скрипал

А1 On - 16.03.2018

ЕУ следната недела ќе упати јасна порака за аферата Скрипал, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по телефонскиот разговор со британската премиерка Тереза ​​Меј Шефовите на држави или влади на ЕУ ќе се состанат на 22 и 23 ...

До 20 март протераните руски дипломати треба да ја напуштат Велика Британија

Нова ТВ - 16.03.2018

Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе мора да ја напуштат таа држава на 20 март, изјави рускиот амбасадор во Лондон Александар Јаковенко. – Ќе заминат во вторник, изјави Јаковенко.

Џонсон го обвини Путин за нападот на поранешниот шпион

Р.С.Европа - 16.03.2018

Британскиот секретар за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека е многу веројатно оти рускиот претседател Владимир Путин ја донел одлуката да се употреби нервен гас во нападот на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Британија.

Руски дипломати: САД имале пристап до „Новичок“, гасот можел да биде произведен и надвор од Русија

Алфа - 16.03.2018

Нервниот гас што бил употребен за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсбери, може да бил добиен преку САД изјави рускиот пратеник Алексеј Чепа.

Корбин ја предупредува Меј да не се втурнува во Студена војна без целосни докази

Нетпрес - 16.03.2018

Челникот на британските опозициски лабуристи Џереми Корбин ја предупреди во петокот британската влада водена од конзервативците да не се втурнува и да не ита во нова Студена војна со Русија пред да бидат собрани сите докази дека одговорна за ...

Бугарија ја поддржува анти-руската кампања на Велика Британија

Макфакс - 16.03.2018

Бугарскиот министер за надворешни работи Екатерина Захариева изјави дека нејзината земја ги поддржува активностите на Велика Британија, којашто ја обвини Русија за учество во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

Русија ќе ги протера британските дипломати

Макфакс - 16.03.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека Русија ќе ги протера британските дипломати како одговор на одлуката на Лондон за протерување на руските. Истовремено Лавров го нарече британскиот министер за одбрана лице на кое ...

Руски истражувачки комитет покрена истрага за нападот врз Јулија Скрипал

Алфа - 16.03.2018

Рускиот истражувачки комитет соопшти денеска дека покренале истрага за обидот за убиство на Јулија Скрипал, ќерка на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и убиството на уште еден Русин во Велика Британија.

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

Алфа - 16.03.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја повика Русија да соработува за случајот во врска со труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скрипал, порачувајќи дека Алијансата не сака нова Студена војна.

До 20 март протераните руски дипломати треба да ја напуштат Велика Британија

А1 On - 16.03.2018

Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе мора да ја напуштат таа држава на 20 март, изјави рускиот амбасадор во Лондон Александар Јаковенко. – Ќе заминат во вторник, изјави Јаковенко.

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

Press24 - 16.03.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја повика Русија да соработува за случајот во врска со труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скрипал, порачувајќи дека Алијансата не сака нова Студена војна.

Корбин за обвинувањата на сметка на Русија: Политичарите не треба да избрзуваат со изјави

МКД - 16.03.2018

Додека САД, Франција и Германија го поддржаа ставот на владата на британската премиерка Тереза Меј дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка, британските лабуристи се поделени по тоа прашање.

Борис Џонсон: Најверојатно Путин ја донел одлуката за труење на Скрипал

Алфа - 16.03.2018

Британскиот министер за надвопрешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека најверојатно лично рускиот претсеател Владимир Путин донел одлука да се употреби нервниот агенс во нападот врз поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Велика Британија.

Столтенберг – Русија да соработува, не сакаме нова Студена војна

Р.С.Европа - 16.03.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ја повика Русија да „соработува“ во случајот со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија и наведе дека НАТО „не сака нова Студена војна“.

Рјабков: Очекуваме нови чекори на Велика Британија и САД против Русија

А1 On - 16.03.2018

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека Москва очекува Велика Британија, САД и нивните партнери наскоро да преземат нови чекори против Русија, во врска со труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј ...

До 20 март протераните руски дипломати треба да ја напуштат Велика Британија

Алфа - 16.03.2018

Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе мора да ја напуштат таа држава на 20 март, изјави рускиот амбасадор во Лондон Александар Јаковенко. Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе ...

Рјабков: Очекуваме нови чекори на Велика Британија и САД против Русија

Алфа - 16.03.2018

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека Москва очекува Велика Британија, САД и нивните партнери наскоро да преземат нови чекори против Русија, во врска со труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј ...

Руски дипломати: САД имале пристап до „Новичок“, гасот можел да биде произведен и надвор од Русија

А1 On - 16.03.2018

Нервниот гас што бил употребен за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсбери, може да бил добиен преку САД изјави рускиот пратеник Алексеј Чепа.

Руски биолог ги разоткрил Британците: Ако знаат дека Скрипал е отруен со “новичок”, тоа значи дека можат и да го ...

Точка - 16.03.2018

"Ако Британија е толку цврсто убедена дека Сергеј Скрипал е отруен со гасот новичок, тоа значи дека ја имаат формулата на тој гас, негови примероци и се во состојба да го произведат", рекол експертот за биолошко оружје Илја Духовлинов и додал дека ...

Обидинетото кралство го обедини Запад против Русија!

Вечер Прес - 16.03.2018

Употреба на супстанцата "новичок", со кој е отруен агентот и неговата ќерка, е прво офанзивно користење на воен нервен агенс во Европа од Втората светска војна. Британската премиерка во придружба на полицијата го посетила местот каде што е отруен ...

Руски дипломати: САД имале пристап до „Новичок“, гасот можел да биде произведен и надвор од Русија

Бриф - 16.03.2018

Нервниот гас што бил употребен за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсбери, може да бил добиен преку САД изјави рускиот пратеник Алексеј Чепа.

Бугарија ја поддржува анти-руската кампања на Велика Британија

Вечер Прес - 16.03.2018

Бугарскиот министер за надворешни работи Екатерина Захариева изјави дека нејзината земја ги поддржува активностите на Велика Британија, којашто ја обвини Русија за учество во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

"Telegraph" објавил бомбастична информација: "Нервниот гас е подметнат во куферот на ќерката на Скрипал пред нејзиниот ...

Точка - 16.03.2018

Откако семејството на рускиот шпион навело дека мета на страшниот напад би можела да биде неговата ќерка, а не тој, во патниот куфер на Јулија бил пронајден нервниот воен отров. Нервниот гас "новичок", со кој бил отруен поранешниот руски агент ...

"Вечерајте во руската амбасада - на менито паста со полониум": Се појавија навредливи графити во Лондон

Точка - 16.03.2018

Од друга страна, Русија демантира дека има било каква улога во труењето на Скрипал и најавила дека ќе и се одмазди на Велика Британија поради протерувањето на руските дипломати. Противниците на рускиот претседател Владимир Путин, со графити испишани ...

!Новичок“ е пронајден во чантата на ќерката на Скрипал

Локално - 16.03.2018

Отровната супстанција , со што бил отруен поранешниот полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, било откриено во чантата на неговата ќерка – Јулија , објави весникот “Телеграф”. Објавуваата се повикува иа извори во тајните служби.

Џонсон: Путин наредил да се употреби нервен агенс на Сергеј Скрипаљ!

Вечер Прес - 16.03.2018

Неговата одлука, и повеќе е јасна и вероватна дека тој наредил употреба на нервен агенс врз Скрипљан... Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјавил денеска дека и "повеќе од невероватно" е дека рускиот претседател Владимир Путин ...

Песков: Британските обвинувања се шокантни и непростиви!

Вечер Прес - 16.03.2018

Рускиот истражувачки комитет потегнал истрага за обид на убиство на Јулија Скрипаљ и Николај Глушков Британските обвинување дека претседателот на Русија, Владимир Путин е замшан во напад со нервена генс во Англија се шокантни и непростувачи, јавува ...

Русија ќе ги протера британските дипломати

Вечер Прес - 16.03.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека Русија ќе ги протера британските дипломати како одговор на одлуката на Лондон за протерување на руските. Истовремено Лавров го нарече британскиот министер за одбрана лице на кое ...

Случајот Скрипал една од темите на престојниот самит во Брисел

Вечер Прес - 16.03.2018

Лидерите на ЕУ следната недела на Самитот во Брисел ќе разговараат за обидот за убиство со отровен гас врз поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, Новинската агенција „АФП“ откри дека најверојатно земјите членки на Унијата ...

Дипломатијата на Лавров и бруталната порака до британскиот министер: Можеби му недостасува образование

Точка - 16.03.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров порача дека Русија ќе ги протера британските дипломати како одговор на потегот на Лондон да протера руски дипломати од Велика Британија.

Отровот со кој бил нападнат рускиот шпион бил подметнат во куферот на неговата ќерка

Вечер Прес - 16.03.2018

Нервниот отров со кој беше отруен поранешниот руски агент, Сергеј Скрипал, бил ставен во куферот на неговата ќерка пред таа да замине од Москва, пишува британскиот весник „Телеграф“, повикувајќи се на неименувани извори.

Рјабков: Очекуваме нови чекори на Велика Британија и САД против Русија

Локално - 16.03.2018

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека Москва очекува Велика Британија, САД и нивните партнери наскоро да преземат нови чекори против Русија, во врска со труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј ...

Борис Џонсон: Најверојатно Путин ја донел одлуката за труење на Скрипал...

Н.Македонија - 16.03.2018

Борис Џонсон: Најверојатно Путин ја донел одлуката за труење на Скрипал Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека најверојатно лично рускиот претседател Владимир Путин донел одлука да се употреби нервниот агенс во ...

Продолжува војната со зборови околу труењето во Салсбери...

Н.Македонија - 16.03.2018

Продолжува војната со зборови околу труењето во Салсбери Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон отиде чекор подалеку во војната на зборови меѓу Лондон и Москва, обвинувајќи го Кремљ за учество во труењето на двојниот агент Сергеј ...

Протерувања и контрамерки - се разгорува дипломатската војна помеѓу Лондон и Москва...

Н.Македонија - 16.03.2018

Протерувањето на руските дипломати следува откако Москва одби да го објасни користењето нервен отров, по потекло од Русија, во труењето на бившиот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка.

Туск: Од средбата на врвот ЕУ ќе испрати јасна порака за случајот Скрипал...

Н.Македонија - 16.03.2018

Туск: Од средбата на врвот ЕУ ќе испрати јасна порака за случајот Скрипал ЕУ следната недела ќе упати јасна порака за аферата Скрипал, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по телефонскиот разговор со британската премиерка ...

Протераните руски дипломати до 20 март треба да ја напуштат Велика Британија...

Н.Македонија - 16.03.2018

Протераните руски дипломати до 20 март треба да ја напуштат Велика Британија Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе мора да ја напуштат таа држава на 20 март, изјави рускиот амбасадор во Лондон Александар ...

Нервниот отров бил подметнат во багажот на ќерката на Скрипал...

Н.Македонија - 16.03.2018

Нервниот отров бил подметнат во багажот на ќерката на Скрипал Нервниот отров Новичок, со кој беше отруен поранешниот руски агент Сергеј Скрипал бил подметнат во багажот на неговата ќерка пред таа да отпатува од Москва, пишува британскиот весник ...

САД имале пристап до „Новичок“, тврдат руски дипломати...

Н.Македонија - 16.03.2018

САД имале пристап до „Новичок“, тврдат руски дипломати Нервниот гас што бил употребен за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсбери, може да бил добиен преку САД изјави рускиот пратеник ...

Столтенберг ја обвини Русија дека сака да го дестабилизира Балканот

Фокус - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја обвини Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска во Брисел за да разговара ...

Москва подготвува одговор на протерувањето на дипломати од Британија

24 Вести - 15.03.2018

Москва соодветно ќе одговори на мерките кои Велика Британија ги презема против Русија и руски функционери, соопшти портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Германските медиуми: Лондон избрза со осудата на Москва! Аферата со Скрипал делува на лош шпионски филм

Канал5 - 15.03.2018

Велика Британија работи со индиции, со силни индиции – но не и со клучни докази дека зад обидот за убиство на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Англија стои Москва, пишуваат германските медиуми, пренесува “Дојче Веле”.

САД со поддршка за Меј против Русија

Deutsche Welle - 15.03.2018

По нападот врз екс-агентот Скрипал, американската влада ѝ даде поддршка на британската премиерка Меј во постапувањето против Москва. Во моментов на повидок е натамошна ескалација на конфликтот.

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот

Алсат-М - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска во Брисел за да разговара ...

Британија и сојузници со обвинување до Русија за нападот врз Скрипал

ТВ21 - 15.03.2018

САД, Британија, Франција и Германија ја обвинија Русија за нападот врз поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. – Ние лидерите на Велика Британија, САД, Германија и Франција го осудуваме нападот врз Сергеј и Јулија Скрипал во ...

Се заострува реториката меѓу Лондон и Москва

МРТ - 15.03.2018

Се заострува реториката меѓу Велика Британија и Русија. Советот за безбедност одржа вонредна седница при што двете страни излегоа со спротивставени ставови. Од Лондон регулаторното тело за медиуми најави одземање на дозволата за емитување на руската ...

И Русија ќе избрка британски дипломати

Стандард - 15.03.2018

Москва ќе избрка британски дипломати од Русија како одговор на дејствата на Лондон. Ова го изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој не ги специфицираше прецизните рокови, ниту бројот на дипломати.

Џонсон: Русија им се заканува со одмазда на оние кои и пркосат

А1 On - 15.03.2018

Русија го нападна поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал со нервен агенс, со цел јасно да покаже дека оние кои и пркосат на Москва, ќе бидат казнети, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон.

Русија ќе протера британски дипломати како одговор на Лондон на „налудничавите“ обвинувања

Нетпрес - 15.03.2018

Русија ќе протера британски дипломати како одговор на протерувањето на 23 руски дипломати од Велика Британија, изјави за новинарите рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров а на прашањето за временскиот рок за оваа против мерка одговори ...

Зошто Путин би отрул шпион пред избори? Затоа што му се може

МКД - 15.03.2018

Сѐ поострата реторика меѓу Велика Британија и Русија околу случајот со труењето на поранешниот руски шпион предизвикува ескалација на тензиите. САД застанаа на страната на Британија, а Русија сѐ негира.

Франција ќе преземе мерки поради труењето на Скрипал

Стандард - 15.03.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека претстои да донесе одлука со какви мерки неговата земја ќе одговори на атентатот против поранешниот разузнавач Сергеј Скрипал во градот Солсбери, Велика Британија.

Лавров: Русија наскоро ќе протера британски дипломати

А1 On - 15.03.2018

Русија наскоро ќе протера британски дипломати како одговор на британската одлука за протерување 23 руски дипломати по труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал со нервен агенс. Тоа го изјави денеска рускиот министер за надворешни работи ...

Франција, Германија, САД и Британија со осуда за Русија

Р.С.Европа - 15.03.2018

Лидерите на Франција, Германија, САД и Британија соопштија дека единственото веродостојно објаснување е дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал со нервен гас кој бил развиен за време на Студената војна.

Британски претставник во ОН: Русија стои зад обидот за атентат врз Скрипал

Глас на Америка - 15.03.2018

Британскиот претставник во ОН изјави дека темелната истрага укажува дека Русија стои зад обидот за атентат врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Неколку други лица, меѓу кои и еден полицаец беа повредени во нападот.

И Макрон смета дека Русија е одговорна за труењето на шпионот

Макфакс - 15.03.2018

Францускиот претседател, Емануел Макрон го дели ставот со британските власти дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот турски шпион, Сергеј Скрипал. „Макрон во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј рече дека нема друго ...

Британија и сојузници со обвинување до Русија за нападот врз Скрипал

А1 On - 15.03.2018

САД, Британија, Франција и Германија ја обвинија Русија за нападот врз поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. – Ние лидерите на Велика Британија, САД, Германија и Франција го осудуваме нападот врз Сергеј и Јулија Скрипал во ...

Британија и сојузници со обвинување до Русија за нападот врз Скрипал

Алфа - 15.03.2018

САД, Британија, Франција и Германија ја обвинија Русија за нападот врз поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. САД, Британија, Франција и Германија ја обвинија Русија за нападот врз поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка ...

Трамп: По сè изгледа, Русија стои зад труењето на Скрипал

Макфакс - 15.03.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека, по сè изгледа, Русија стои зад нападот на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. На прес-конференција во Белата куќа, на прашање дали смета дека рускиот претседател Владимир Путин стои зад ...

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот

Слободен Печат - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска во Брисел за да разговара ...

Франција, САД, Германија и Велика Британија го осудија нападот врз Скрипал, бараат Русија да ја облеодени програмата ...

МКД - 15.03.2018

Лидерите на Франција, Германија, Велика Британија и САД издадоа заедничко соопштение во кое го осудија хемискиот напад врз поранешниот руски двоен агент и ја обвинија Русија за нападот, пренесе Гардијан .

Трамп: Изгледа како Русија да е одговорна за труењето на агентот

Р.С.Европа - 15.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека „изгледа како“ Русија да е одговорна за труењето на поранешниот двоен руски агент во Велика Британија. Откако американската администрација најави нови санкции за руски државјани поради ...

Столтенберг: Труењето на Скрипал е опасен модел на руско однесување

Макфакс - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека труењето на Сергеј Скрипал и неговата ќерка со нервен гас „новичок“ во британскиот град Салсбури е опасен модел на руско однесување кое трае многу години и ја обвини Москва дека ја брише ...

Остра осуда на нападот врз рускиот шпион во Британија

Глас на Америка - 15.03.2018

САД се солидаризираат со својот најблизок сојузник, Велика Британија, и се согласуваат во проценката дека Русија е одговорна за нападот со нервниот агенс Лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и САД заеднички го осудија труењето на ...

Лавров: Москва ќе протера британски дипломати

Сител - 15.03.2018

Русија за брзо време ќе ги избрка британските дипломати поради случајот Скрипаљ изјави шефот на руската дипломатија Лавров. Британската влада ја обвини Москва дека стои зад труењето на екс рускиот шпион Скрипаљ и неговата керќа со нервен гас и ...

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот

Нова ТВ - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска во Брисел за да разговара ...

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот

Независен - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска во Брисел за да разговара ...

Франција, САД, Германија и Велика Британија го осудија нападот врз Скрипал

Алфа - 15.03.2018

Москва негираше каква било одговорност за нападот врз Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Велика Британија протера 23 руски дипломати, а се очекува иста реакција и од Москва. Москва негираше каква било одговорност за нападот врз Сергеј Скрипал и ...

Трамп: По сè изгледа, Русија стои зад труењето на Скрипал

Алфа - 15.03.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека, по сè изгледа, Русија стои зад нападот на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека, по сè изгледа, Русија стои зад нападот на поранешниот руски ...

Москва подготвува одговор на протерувањето на дипломати од Британија

А1 On - 15.03.2018

Москва соодветно ќе одговори на мерките кои Велика Британија ги презема против Русија и руски функционери, соопшти портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот

Сител - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска во Брисел за да разговара ...

Ники Хејли: САД се солидарни со Лондон, Русија е одговорна за труењето на Скрипал

Алфа - 15.03.2018

САД се солидарни со Велика Британија и сметаат дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот припадник на руското воено разузнавање ГРУ, Сергеј Скрипал, изјави синоќа американската амбасадорка при ОН, Ники Хејли.

Москва подготвува одговор на протерувањето на дипломати од Британија

Алфа - 15.03.2018

Москва соодветно ќе одговори на мерките кои Велика Британија ги презема против Русија и руски функционери, соопшти портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Ники Хејли: САД се солидарни со Лондон, Русија е одговорна за труењето на Скрипал

А1 On - 15.03.2018

САД се солидарни со Велика Британија и сметаат дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот припадник на руското воено разузнавање ГРУ, Сергеј Скрипал, изјави синоќа американската амбасадорка при ОН, Ники Хејли. – Дозволете да се изразам јасно.

Москва ќе му возврати на Лондон, се чека одлуката на Путин

Нова ТВ - 15.03.2018

Москва вети дека брзо ќе одговори на протерувањето на 23. дипломати од Велика Британија. Конечната одлука ќе ја донесе претседателот Владимир Путин и тоа не за долго, изјави неговиот портпарол.

Британија блокира усвојување руска предлог изјава на СБ на ОН за нападот на Скрипал

А1 On - 15.03.2018

Велика Британија блокира усвојување на предлог-изјава на Советот за безбедност на ОН подготвена од Русија, по повод труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, соопшти постојаното претставништво на Русија при Обединетите нации.

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот

Алфа - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот.

Ники Хејли: САД се солидарни со Лондон, Русија е одговорна за труењето на Скрипал

Сител - 15.03.2018

САД се солидарни со Велика Британија и сметаат дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот припадник на руското воено разузнавање ГРУ, Сергеј Скрипал, изјави синоќа американската амбасадорка при ОН, Ники Хејли. - Дозволете да се изразам јасно.

Москва подготвува одговор на протерувањето на дипломати од Британија

Сител - 15.03.2018

Москва соодветно ќе одговори на мерките кои Велика Британија ги презема против Русија и руски функционери, соопшти портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот

+инфо - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска во Брисел за да разговара ...

Постсоветскиот хаос и ризикот од нервни отрови

Р.С.Европа - 15.03.2018

Британската влада соопшти дека Русија е виновна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал со нервен агенс. Повеќето специјалисти за хемиско оружје се согласуваат со тоа. Сепак, според нив, не може да се исклучи и тоа дека нервен отров може да ...

„Гаспром“ повлекува работници од Велика Британија

+инфо - 15.03.2018

Најавата доаѓа во период на зголемени тензии меѓу Велика Британија и Русија, по нападот со хемиско оружје врз поранешниот руски таен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка. Руската компанија „Гаспром“ најави дека ќе повлече стотици службеници ...

СБ на ОН на вонредна средба поради скандалот меѓу Лондон и Москва

Стандард - 15.03.2018

Лондон побара од Организацијата за забрана на хемиското оружје да изврши независна анализа на невропатската супстанца која била користена за труењето на Сергеј Скрипал. Ова го изјави заменик-амбасадорот на ОН, Џонатан Ален.

Лавров: Москва набргу ќе протера британски дипломати

Макфакс - 15.03.2018

Русија набргу ќе протера британски дипломати, соопшти рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, како одговор на протерувањето 23 руски дипломати од Велика Британија, објави Би-би-си.

Лавров: Москва дефинитивно ќе ги избрка британските дипломати

МКД - 15.03.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека Русија „дефинитивно“ ќе ги избрка дипломатите на Велика Британија како реципрочна мерка во кавгата поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скипал.

Џонсон: Русија порача дека им се одмаздува на оние што ѝ пркосат

Макфакс - 15.03.2018

Британскиот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, денеска изјави дека Русија го нападнала поранешниот руски шпион, Сргеј Скрипал, со нервен агенс за да им стави јасно до знаење што ги очекува сите што ѝ пркосат.

Столтенберг: Труењето на Скрипал е опасен модел на руско однесување

Вечер Прес - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека труењето на Сергеј Скрипал и неговата ќерка со нервен гас „новичок“ во британскиот град Салсбури е опасен модел на руско однесување кое трае многу години и ја обвини Москва дека ја брише ...

Трамп за труењето на Скрипал и неговата ќерка: По сè изгледа, Русите стојат зад тоа

Фактор - 15.03.2018

Трамп со изјава дка зад нападот на Скрипал најверојатно стои Русија. На прес-конференција во Белата куќа, на прашање дали смета дека рускиот претседател Владимир Путин стои зад нападот, Трамп рекол „изгледа“. „Разговарав со британската премиерка.

Лавров: Москва наскоро ќе протера британски дипломати

Вечер Прес - 15.03.2018

Русија наскоро ќе протера британски дипломати, соопшти рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, како одговор на протерувањето на 23 руски дипломати од Велика Британија, објави Би-Би-Си.

Лавров: Москва наскоро ќе протера британски дипломати

Точка - 15.03.2018

Русија наскоро ќе протера британски дипломати, соопшти рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, како одговор на протерувањето на 23 руски дипломати од Велика Британија, објави Би-Би-Си.

Трамп: По сè изгледа дека Русија стои зад труењето на Скрипал

Вечер Прес - 15.03.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека по сè изгледа Русија стои зад нападот на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. На прес-конференција во Белата куќа, на прашање дали смета дека рускиот претседател Владимир Путин стои зад ...

Германски медиуми: Лондон нема докази дека Москва е виновна! Аферата Скрипал е еден многу лош шпионски филм!

Точка - 15.03.2018

Велика Британија работи со индиции, силни индиции - но не и со клучни докази дека зад обидот за убиство на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Англија стои Москва, пишуваат германските медиуми, пренесува "Deutsche Welle".

Британскиот министер со остра порака: Русија треба да си оди и да замолчи!

Точка - 15.03.2018

Британскиот министер за одбрана, Гевин Вилијамсон изјави дека Русија треба да „оди и да замолчи“, после одлуката на Лондон да протера 23 руски дипломати. Говорејќи во Бристол, британскиот министер за одбрана даде свој коментар во врска со ...

САД, Велика Британија, Франција и Германија ја нападнаа Русија

Локално - 15.03.2018

Лидерите на Обединетото Кралство, САД, Франција и Германија ја објавија заедничката изјава дека се обединети во вината за Русија за напад на терористички напади врз поранешниот руски агент Сергеј Скрипал.

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот

Локално - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска во Брисел за да разговара ...

Џонсон: Русија порача дека им се одмаздува на оние кои ѝ пркосат

Вечер Прес - 15.03.2018

Британскиот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон денеска изјави дека Русија го нападнала поранешниот руски шпион, Сргеј Скрипал со нервен агенс, за да им стави јасно до знаење што ги очекува сите кои ѝ пркосат.

Германски медиуми: Лондон нема докази дека Москва е виновна! Аферата Скрипал е еден многу лош шпионски филм!

Локално - 15.03.2018

Велика Британија работи со индиции, силни индиции – но не и со клучни докази дека зад обидот за убиство на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Англија стои Москва, пишуваат германските медиуми, пренесува “Deutsche Welle”.

Москва подготвува одговор на протерувањето на дипломати од Британија

Локално - 15.03.2018

Москва соодветно ќе одговори на мерките кои Велика Британија ги презема против Русија и руски функционери, соопшти портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Британија блокира усвојување руска предлог изјава на СБ на ОН за нападот на Скрипал

Локално - 15.03.2018

Велика Британија блокира усвојување на предлог-изјава на Советот за безбедност на ОН подготвена од Русија, по повод труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, соопшти постојаното претставништво на Русија при Обединетите нации.

Ники Хејли се сомнева во Русија за труењето на Скрипал

Локално - 15.03.2018

Американскиот претставник во ОН Ники Хејли ја обвини Русија за труењето на поранешниот агент Сергеј Скрипал пренесоа светските новински агенции. ” САД веруваат дека Русија стои зад труењето на двајца луѓе во Солсбери со хемиски агенси “, рече таа.

Москва подготвува одговор на протерувањето на дипломати од Британија

Тера - 15.03.2018

Москва соодветно ќе одговори на мерките кои Велика Британија ги презема против Русија и руски функционери, соопшти портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Франција со порака до Британија: Прво докази, а потоа одлука за Русија

Точка - 15.03.2018

Франција денес соопштила дека сака цврст доказ за евентуална вмешаност на Русија во труењето на двојниот агент Сергеј Скрипал пред да преземе било какви чекори во знак на солидарност со британската влада. "Не се занимаваме со политичка фантастика.

Русите им се заканија на Британците: Ова е провокација без преседан, ќе возвратиме!

Точка - 15.03.2018

Британските власти ја обвинија Русија за употреба на хемиско оружје на нивна територија, по што е свикана итна седмица на Советот за безбедност при Обединетите нации. Русија жестоко реагираше на британското исфрлање на 23-те нивни дипломати поради ...

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот

еМагазин - 15.03.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска во Брисел за да разговара ...

Рускиот амбасадор за инцидентот со шпионот: Што добиваме ние со тоа, токму сега пред изборите и Светското првенство?

Точка - 15.03.2018

Рускиот амбасадор во Обединетите нации се огласи и порача дека Сергеј Скрипал не претставувал никаква закана по Русија. Синоќа беше одржана седница на Советот за безбедност при Обединетите нации во врска со труењето на рускиот поранешен двоен агент ...

Најмоќните земји се обединија против Русија

Локално - 15.03.2018

Челниците на САД, Германија и Франција издадоа заедничка изјава со Велика Британија во која ја обвинија Русија дека стои зад труењето со нервен агенс на поранешниот шпион на британска територија.

И Макрон смета дека Русија е одговорна за труењето на шпионот

Вечер Прес - 15.03.2018

Францускиот претседател, Емануел Макрон го дели ставот со британските власти дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот турски шпион, Сергеј Скрипал. „Макрон во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј рече дека нема друго ...

Лавров: Русија наскоро ќе протера британски дипломати

Локално - 15.03.2018

Русија наскоро ќе протера британски дипломати како одговор на британската одлука за протерување 23 руски дипломати по труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал со нервен агенс. Тоа го изјави денеска рускиот министер за надворешни работи ...

И Макрон смета дека Русија е одговорна за труењето на шпионот

Точка - 15.03.2018

Францускиот претседател, Емануел Макрон го дели ставот со британските власти дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот турски шпион, Сергеј Скрипал. „Макрон во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј рече дека нема друго ...

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот...

Н.Македонија - 15.03.2018

Столтенберг: Русија се обидува да го дестабилизира Западот Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини денеска Русија дека се обидува да го дестабилизира Западот. Столтенберг изјави дека ќе има состанок со британскиот министер за ...

Руско МНР: Лондон избра конфронтација со Москва...

Н.Македонија - 15.03.2018

Руско МНР: Лондон избра конфронтација со Москва Британската Влада се одлучи за конфронтација со Русија со тоа што донесе одлука да не дејствува согласно воспоставените меѓународни формати во случајот на поранешниот полковник од ГРУ (воена ...

Москва подготвува одговор на протерувањето дипломати од Британија...

Н.Македонија - 15.03.2018

Москва подготвува одговор на протерувањето дипломати од Британија Москва соодветно ќе одговори на мерките кои Велика Британија ги презема против Русија и руски функционери, соопшти портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија ...

Дипломатска војна помеѓу Русија и Велика Британија: Лондон протера 23 руски дипломати

Денар - 15.03.2018

Лондон го блокираше нацрт-извештајот на Советот за безбедност на ОН кој го предлага Москва за да го испита инцидентот во Солсбери, објави портпаролот на постојаниот претставник на Русија во ОН, Фјодор Стрзизовски.

Лавров: Русија наскоро ќе протера британски дипломати

Идивиди - 15.03.2018

Русија наскоро ќе протера британски дипломати како одговор на британската одлука за протерување 23 руски дипломати по труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал со нервен агенс. Тоа го изјави денеска рускиот министер за надворешни работи ...

Ники Хејли: САД се солидарни со Лондон, Русија е одговорна за труењето на Скрипал

Идивиди - 15.03.2018

САД се солидарни со Велика Британија и сметаат дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот припадник на руското воено разузнавање ГРУ, Сергеј Скрипал, изјави синоќа американската амбасадорка при ОН, Ники Хејли. - Дозволете да се изразам јасно.

Британија протерува 23 руски дипломати, ги прекинува сите контакти на високо ниво со Русија (видео)

Канал5 - 14.03.2018

Британија се одлучи да протера повеќе од 20 руски дипломати поради случајот со труење на поранешниот руски шпион. Како што се наведува, 23 дипломати ќе бидат протерани бидејќи Москва “одбила да објасни како нервниот агенс направен во Русија е ...

Лондон ќе протера 23 руски дипломати откако Москва не даде објаснување за труењето на рускиот шпион

Сакам да кажам - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати, откако Москва не го испочитува крајниот рок да објасни како руски нервен гас бил употребен за да се отрујат поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка.

По труењето на Скрипал: Лондон протера руски дипломати

Deutsche Welle - 14.03.2018

Ова е најголема британско-руска конфронтација по Студената војна: Лондон ги замрзна односите со Москва. 23 руски дипломати мора да ја напуштат Велика Британија- во рок од една недела. Велика Британија поради нападот со нервен гас врз поранешниот ...

Руска амбасада: Протерувањето дипломати е непријателски чин

Алсат-М - 14.03.2018

Британската Амбасада во Лондон смета дека е непријателски акт протерувањето руски дипломати што Британија го презема по труењето на поранешниот руски шппион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Солсбери во минатата недела.

Меркел и Макрон го осудија труењето со нервен гас на поранешниот руски шпион Скрипал

Канал5 - 14.03.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека го сфаќа исклучително сериозно обвинувањето на Лондон против Москва во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. Канцеларката решително го осудува овој напад и го прифаќа крајно ...

Меј замрзнува односи со Русија

Алсат-М - 14.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј објави денеска замрзнување на односите со Русија. – Русија е виновна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скриптал, изјави таа во Парламентот. Британија ја отфрла поканата на рускиот министер за надворешни работи ...

Лондон ги прекинува билатералните односи со Москва, протерува 23 руски дипломати

Алсат-М - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, соопшти британската прмеиерка Тереза Меј во Парламентот. На руските дипломати им е даден рок од една недела да ја напуштат државата.

Лондон ги прекинува билатералните односи со Москва, протерува 23 руски дипломати

Сител - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, соопшти британската прмеиерка Тереза Меј во Парламентот во Лондон. Таа нагласи дека Русија е виновна за труењето на британско тло на ...

Британија ја обвини „безобѕирната“ Русија пред Советот за човекови права на ОН, Кремљ го отфрла „јазикот на ултиматуми“

Нетпрес - 14.03.2018

Велика Британија му соопшти во средата на Советот за човекови права при Обединетите нации дека наводното руско употребување на воен нервен отров, кој бил користен во обидот за убиство на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал, дека претставува ...

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во случајот за Скрипал

Макфакс - 14.03.2018

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. „Сојузниците изразуваат солидарност со Велика Британија и ѝ ја нудат својата поддршка во нејзиното спроведување.

Газпром ќе повлекува вработени од својата канцеларија во Лондон

Стандард - 14.03.2018

Руската компанија Газпром најави дека ќе повлече стотици службеници поставени во странски држави, пред се во Британија, и ќе ги премести нивните работни места во Санкт Петерсбург. Најавата доаѓа во период на зголемени тензии меѓу Британија и Русија, ...

Рускиот амбасадор: Дејствата на британската влада за случајот Скрипал се неприфатлива провокација

МКД - 14.03.2018

Рускиот амбасадор во Велика Британија ги отфрли обвинувањата против Москва од страна на премиерката Тереза Меј за инцидентот со труење на поранешен шпион, нарекувајќи ги „апсолутно неприфатливи“ и „провокација“.

Британија ќе протера 23 руски дипломати

Р.С.Европа - 14.03.2018

Британија ќе протера 23 руски дипломати како дел од пакетот мерки против Москва која го игнорираше дадениот рок за да објасни како нервен гас развиен за време на Студената војна бил искористен за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во ...

Велика Британија ги прекинува билатералните контакти со Русија

Нова ТВ - 14.03.2018

Британската премиерка, Тереза Меј денес изјави дека раскинува билатерални контакти со Русија и најави дека 23 руски дипломати мораат да ја напуштат земјата. Според Лондон, Русија е виновна за труењето на екс-разузнавачот, Сергеј Скрипал на британска ...

Руско МНР: Лондон избра конфронтација со Москва

А1 On - 14.03.2018

Британската Влада се одлучи за конфронтација со Русија со тоа што донесе одлука да не дејствува согласно воспоставените меѓународни формати во случајот на поранешниот полковник од ГРУ (воена разузнавачка служба) Сергеј Скрипал, соопшти руското ...

Газпром ќе повлекува вработени од својата канцеларија во Лондон

Сител - 14.03.2018

Руската компанија Газпром најави дека ќе повлече стотици службеници поставени во странски држави, пред се во Британија, и ќе ги премести нивните работни места во Санкт Петерсбург. Најавата доаѓа во период на зголемени тензии меѓу Британија и Русија, ...

Руско МНР: Лондон избра конфронтација со Москва

Сител - 14.03.2018

Британската Влада се одлучи за конфронтација со Русија со тоа што донесе одлука да не дејствува согласно воспоставените меѓународни формати во случајот на поранешниот полковник од ГРУ (воена разузнавачка служба) Сергеј Скрипал, соопшти руското ...

Продолжуваат препукувањата меѓу Москва и Лондон за случајот Скрипал

Курир - 14.03.2018

Русија не одговорила во зададениот рок на барањето на Велика Британија да објасни како нервен гас од руско производство со кој беа отруени некогашниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија стигнал во Англија.

Британија протерува 23 руски дипломати поради случајот Скрипал, Лавров ја обвини за мамење на јавноста

Нетпрес - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати како одговор на труењето со нервен гас на поранешени двоен руски шпион Сергеј Сркипал во јужна Англија, за што Лондон директно ја обвни Москва, изјави во средата премиерката Тереза Меј додавајќи дека ...

Руската амбасада во Лондон ги осуди „непријателските мерки“ на Велика Британија

Макфакс - 14.03.2018

Руската амбасада во Лондон ги осуди, како што ги нарече, непријателските мерки преземени од Велика Британија, како реакција на труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Лондон.

Меркел: ЕУ ќе излезе со заеднички став за нападот на Скрипал

А1 On - 14.03.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската Уинија ќе претстави заеднички став во врска со нападот со нервен агенс врз поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Велика Британија.

Газпром ќе повлекува вработени од својата канцеларија во Лондон

А1 On - 14.03.2018

Руската компанија Газпром најави дека ќе повлече стотици службеници поставени во странски држави, пред се во Британија, и ќе ги премести нивните работни места во Санкт Петерсбург. Најавата доаѓа во период на зголемени тензии меѓу Британија и Русија, ...

(Втор дел) Отруениот шпион Сергеј Скрипаљ води до Хилари Клинтон, не до Путин

Репортер - 14.03.2018

Поради лошото досие на Кристофер Стил, американското Министерство за правда ги следело Трамп, неговото семејство, неговите соработници, неговиот транзиционен тим и неговата администрација.

Руско МНР: Лондон избра конфронтација со Москва

Нова ТВ - 14.03.2018

Британската Влада се одлучи за конфронтација со Русија со тоа што донесе одлука да не дејствува согласно воспоставените меѓународни формати во случајот на поранешниот полковник од ГРУ (воена разузнавачка служба) Сергеј Скрипал, соопшти руското ...

Како санкциите против Русија ќе влијаат на британскиот бизнис?

Стандард - 14.03.2018

Велика Британија презеде невидени мерки против Русија поради нападот на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал. Лондон ќе протера 23 дипломати, премиерот Тереза ​​Меј исто така ја повлече поканата за рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

Британија протера 23 руски дипломати

Глас на Америка - 14.03.2018

Велика Британија објави низа мерки против Москва, вклучувајќи и протерување на 23 руски дипломати откако беа отфрлени барањата за објаснување за користењето на хемискиот агенс во нападот на поранешниот руски шпион, Сергеј Скрипал и неговата ќерка, ...

Москва: Заканите на Лондон нема да останат без одговор

МРТ - 14.03.2018

Русија ги утврди обвинувањата на Лондон како лажни и ги нарече провокација. Заканите на Велика Британија за санкции против Русија поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал нема да останат без одговор, изјави руското Министерство за ...

Продолжуваат препукувањата меѓу Москва и Лондон за случајот Скрипал

Алфа - 14.03.2018

Русија не одговорила во зададениот рок на барањето на Велика Британија да објасни како нервен гас од руско производство со кој беа отруени некогашниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија стигнал во Англија.

Меј ги замрзнува односите со Русија

А1 On - 14.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј објави денеска замрзнување на односите со Русија. – Русија е виновна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скриптал, изјави таа во Парламентот. Британија ја отфрла поканата на рускиот министер за надворешни работи ...

Британија замрзнува односи со Русија

Алфа - 14.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј објави денеска замрзнување на односите со Русија. Британската премиерка Тереза Меј објави денеска замрзнување на односите со Русија. - Русија е виновна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, изјави таа во ...

Лондон ги прекинува билатералните односи со Москва, протерува 23 руски дипломати

Алфа - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, соопшти британската прмеиерка Тереза Меј во Парламентот. Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати поради случајот со труењето на ...

Итна седница на СБ на ОН поради случајот со труењето на поранешниот шпион Скрипал

А1 On - 14.03.2018

Итна седница на Советот за бедност на ОН ќе се одржи денеска во врска со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал. Седницата ќе се одржи по барање на Велика Британија. Скрипал и неговата ќерка беа нападнати со нервен агенс на 4 март во ...

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на Скрипал

Макфакс - 14.03.2018

Велика Британија одлучи да протера повеќе од 20 руски дипломати поради случајот со труење на поранешниот руски шпион, Сергеј Скрипал (66). Според наводите, 23 дипломати ќе бидат протерани, бидејќи Москва одбила да појасни како нервен гас направен во ...

Меј одговори жестоко – Велика Британија протерува 23 руски дипломати

А1 On - 14.03.2018

Велика Британија одлучи да протера повеќе од 20 руски дипломати поради случајот со труење на поранешниот руски шпион, Сергеј Скрипал (66). Според наводите, 23 дипломати ќе бидат протерани, бидејќи Москва одбила да појасни како нервен гас направен во ...

Руска амбасада: Протерувањето дипломати е непријателски чин

А1 On - 14.03.2018

Британската Амбасада во Лондон смета дека е непријателски акт протерувањето руски дипломати што Британија го презема по труењето на поранешниот руски шппион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Солсбери во минатата недела.

Лондон протерува 23 руски дипломати

Независен - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, соопшти британската премиерка Тереза Меј во Парламентот во Лондон. Таа нагласи дека Русија е виновна за труењето на британско тло на ...

Руска амбасада: Протерувањето дипломати е непријателски чин

Независен - 14.03.2018

Руската Амбасада во Лондон смета дека е непријателски акт протерувањето руски дипломати што Британија го презема по труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Солсбери во минатата недела.

Продолжуваат препукувањата меѓу Москва и Лондон за случајот Скрипал

А1 On - 14.03.2018

Русија не одговорила во зададениот рок на барањето на Велика Британија да објасни како нервен гас од руско производство со кој беа отруени некогашниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија стигнал во Англија.

Британија најавува мерки против Русија

Р.С.Европа - 14.03.2018

Британскиот премиер Тереза Меј се очекува да ги најави мерките против Русија откако земјата не го испочитува дадениот рок со цел да објасни како нервен гас развиен за време на Студената војна бил искористен за да се отруе поранешниот руски шпион ...

Русија се заканува со одговор на најавените мерки од Британија

Р.С.Европа - 14.03.2018

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков уште еднаш негираше дека земјата е поврзана со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и дека нема да прифати неосновани обвинувања и ултиматуми. Тој изрази надеж дека најавени мерки од британските власти ќе ...

Кремљ: Русија нема никаква врска со труењето на Скрипал

Макфакс - 14.03.2018

Москва нема никаква врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаља и неговата ќерка со нервен гас во Британија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, кој порача дека Русија не прифаќа јазик на ултиматум.

Отруениот шпион Сергеј Скрипал води до Хилари Клинтон, а не Путин

Репортер - 14.03.2018

Обидот за убиство на Русинот Сергеј Скрипаљ, кој ја играл улогата на двоен агент во Велика Британија, е нешто што на властите во Москва најмалку им треба, особено во пресрет на претседателските избори овој месец.

Кремљ очекува конструктивен пристап на САД кон Русија по разрешувањето на Тилерсон

+инфо - 14.03.2018

Кремљ денеска изрази надеж за конструктивен и трезвен пристап на Вашингтон кон односите меѓу Русија и САД по разрешувањето на државниот секретар Рекс Тилерсон. – Малку е веројатно дека нашите односи ќе се влошат уште повеќе, рече портпаролот на ...

Туск: Најверојатно, Москва стои зад нападот на Сергеј Скрипал

Макфакс - 14.03.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека, најверојатно, Москва стои зад труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал на територијата на Велика Британија. „Изразувам целосна солидарност кон британската премиерка Тереза ...

Велика Британија ќе избрка руски дипломати поради труењето на Скрипал

Стандард - 14.03.2018

Велика Британија ќе истера значителен број руски дипломати како одговор на труењето на поранешниот руски двоен агент, Сергеј Скрипал во јужна Англија, објави Ројтерс. Локалните новинари велат дека премиерот Тереза Мај „ќе го прогласи протерувањето ...

Препукувања меѓу Москва и Лондон за Скрипал

МРТ - 14.03.2018

Официјална Москва соопшти дека нема да одговори на ултиматумот на Лондон додека Велика Британија не ѝ достави на Русија примероци од материјата на која се повикуваат британските истражители.

Британија брка 23 руски дипломати, ги прекинува сите контакти на високо ниво со Русија

МКД - 14.03.2018

Ќе бидат протерани 23 руски дипломати што се идентификувани како непријавени разузнавачи. Ова ќе биде најголемата експлозија за 30 години. Тие ќе имаат една недела да заминат, соопшти денеска британската премиерка Тереза Меј изложувајќи ги ...

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во случајот „Скрипал“

Вечер Прес - 14.03.2018

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. „Сојузниците изразуваат солидарност со Велика Британија и и ја нудат својата поддршка во спроведувањето на истрага.

Кремељ: Русија нема никаква врска со труењето на Скрипаља

Sky - 14.03.2018

Москва нема никаква врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаља и неговата ќерка, со нервен гас во Британија, изјави портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков, кој порача дека Русија не прифаќа јазик на ултиматум.

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на Скрипал

Вечер Прес - 14.03.2018

Велика Британија одлучи да протера повеќе од 20 руски дипломати поради случајот со труење на поранешниот руски шпион, Сергеј Скрипал (66). Според наводите, 23 дипломати ќе бидат протерани, бидејќи Москва одбила да објасни како нервен гас направен во ...

Руско МНР: Лондон избра конфронтација со Москва

Локално - 14.03.2018

Британската Влада се одлучи за конфронтација со Русија со тоа што донесе одлука да не дејствува согласно воспоставените меѓународни формати во случајот на поранешниот полковник од ГРУ (воена разузнавачка служба) Сергеј Скрипал, соопшти руското ...

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на Скрипал

Sky - 14.03.2018

Велика Британија одлучи да протера повеќе од 20 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал (66). Според наводите, 23 дипломати ќе бидат протерани бидејќи Москва одбила да појасни како нервен гас направен во ...

Велика Британија протерува 23 руски дипломати!

Вечер Прес - 14.03.2018

Тереза Меј рекла дека руските дипломати имаат една недела да заминат од земјата... Велика Британија соопштила днеска дека ќе протера 23 руски дипломати бидејќи Москва одбила да објасни како нервниот агенс направен во Русија е употребен за труење на ...

Лондон ги прекинува сите врски со Москва: Меј протерува 23 руски дипломати, Русија се заканила со одмазда

Точка - 14.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј соопштила дека таа земја ќе протера 23 руски дипломати по труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, а им дала рок од една недела да ја напуштат Британија.

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во случајот за Скрипал

Sky - 14.03.2018

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. „Сојузниците изразуваат солидарност со Велика Британија и ѝ ја нудат својата поддршка во нејзиното спроведување.

Лондон ги прекинува билатералните односи со Москва, протерува 23 руски дипломати

еМагазин - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, соопшти британската прмеиерка Тереза Меј во Парламентот во Лондон. Таа нагласи дека Русија е виновна за труењето на британско тло на ...

Британија ќе протера 23 руски дипломати

Република - 14.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј објави денеска замрзнување на односите со Русија. – Русија е виновна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, изјави таа во Парламентот. Официјален Лондон одлучи да протера 23 руски дипломати поради скандалот ...

Русите одговорија на британскиот ултиматум: Пропагандата и хистеријата чувајте ја за вашата „непросветлена“ публика

Точка - 14.03.2018

Руските власти одговорија и го одбија британскиот ултиматум, испраќајќи порака до официјален Лондон - пропагандата и хистеријата да ја чуваат за британскиот народ. Русија одлучи да не одговара на ултиматумот на Велика Британија кој што и официјално ...

Британски Телеграф: Трагата од агенсот со кој е отруен поранешниот шпион Скрипал води до Хилари Клинтон, а не до Кремљ

Точка - 14.03.2018

Обидот за убиство на Русинот Сергеј Скрипал, двоен агент отруен во Салисбери во Велика Британија минатата седмица, е нешто што најмалку им е потребно на руските власти, посебно пред претседателските избори овој месец.

Британија ќе протера 23 руски дипломати

Тера - 14.03.2018

Британија ќе протера 23 руски дипломати како дел од пакетот мерки против Москва која го игнорираше дадениот рок за да објасни како нервен гас развиен за време на Студената војна бил искористен за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во ...

Британската влада го бојкотира Светското првенство во 2018 година

Локално - 14.03.2018

Британските министри и членови на кралското семејство нема да присуствуваат на Светското првенство во Русија ова лето, потврди британскиот премиер Тереза Мај. Претходно, Тереза Мај изјави дека Русија е одговорна за труењето на поранешниот шпион ...

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во случајот „Скрипал“

Точка - 14.03.2018

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. „Сојузниците изразуваат солидарност со Велика Британија и и ја нудат својата поддршка во спроведувањето на истрага.

По труењето на Скрипал: Лондон протера руски дипломати

Либертас - 14.03.2018

Ова е најголема британско-руска конфронтација по Студената војна: Лондон ги замрзна односите со Москва. 23 руски дипломати мора да ја напуштат Велика Британија- во рок од една недела. Велика Британија поради нападот со нервен гас врз поранешниот ...

Руската амбасада во Лондон ги осуди „непријателските мерки“ на Велика Британија

Вечер Прес - 14.03.2018

Руската амбасада во Лондон ги осуди, како што ги нарече, непријателските мерки преземени од Велика Британија, како реакција на труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Лондон.

Туск: Најверојатно, Москва стои зад нападот на Сергеј Скрипал

Вечер Прес - 14.03.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека, најверојатно, Москва стои зад труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал на територијата на Велика Британија. „Изразувам целосна солидарност кон британската премиерка Тереза ...

Итна седница на СБ на ОН поради случајот со труењето на поранешниот шпион Скрипал

Локално - 14.03.2018

Итна седница на Советот за бедност на ОН ќе се одржи денеска во врска со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал. Седницата ќе се одржи по барање на Велика Британија. Скрипал и неговата ќерка беа нападнати со нервен агенс на 4 март во ...

Продолжуваат препукувањата меѓу Москва и Лондон за случајот Скрипал

Локално - 14.03.2018

Русија не одговорила во зададениот рок на барањето на Велика Британија да објасни како нервен гас од руско производство со кој беа отруени некогашниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија стигнал во Англија.

Туск: Најверојатно, Москва стои зад нападот на Сергеј Скрипал

Точка - 14.03.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека, најверојатно, Москва стои зад труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал на територијата на Велика Британија. „Изразувам целосна солидарност кон британската премиерка Тереза ...

Лондон ги прекинува билатералните односи со Москва, протерува 23 руски дипломати

Локално - 14.03.2018

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, соопшти британската прмеиерка Тереза Меј во Парламентот. На руските дипломати им е даден рок од една недела да ја напуштат државата.

Трамп ги обвинил Русите за труењето на поранешниот руски шпион и неговата ќерка: Звучи како да се тие виновни!

Точка - 14.03.2018

Скрипал и неговата ќерка Јулија биле отруени на 4. март со воена нервна супстанца, произведена во Русија. Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил вчера дека "звучи" како Русија да е одговорна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и ...

Руската амбасада во Лондон ги осуди „непријателските мерки“ на Велика Британија

Sky - 14.03.2018

Руската амбасада во Лондон ги осуди, како што ги нарече, непријателските мерки преземени од Велика Британија, како реакција на труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Лондон.

Каков одговор подготвува Британија против Русија?...

Н.Македонија - 14.03.2018

Пред британската премиерка Меј се наоѓаат повеќе опции, од најслаби до најрадикални, за тоа како да одговори на „руската провокација“. Па, така, реакцијата на Лондон може да варира од протерување руски дипломати до означување на Русија како спонзор ...

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на рускиот агент...

Н.Македонија - 14.03.2018

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на рускиот агент Британската премиерка Тереза Меј денеска најави редица мерки што ќе ги преземе владата во Лондон како реакција на обидот за убиство на Сергеј Скрипал, поранешен руски ...

Газпром ќе повлекува вработени од својата канцеларија во Лондон...

Н.Македонија - 14.03.2018

Газпром ќе повлекува вработени од својата канцеларија во Лондон Руската компанија Газпром најави дека ќе повлече стотици службеници поставени во странски држави, пред се во Британија, и ќе ги премести нивните работни места во Санкт Петерсбург.

Русија го оцени протерувањето на дипломатите како непријателски чин...

Н.Македонија - 14.03.2018

Русија го оцени протерувањето на дипломатите како непријателски чин Руската амбасада во Лондон смета дека е непријателски акт протерувањето руски дипломати што Велика Британија го презема по труењето на поранешниот руски шппион Сергеј Скрипал и ...

Продолжуваат препукувањата меѓу Москва и Лондон за случајот Скрипал

Идивиди - 14.03.2018

Русија не одговорила во зададениот рок на барањето на Велика Британија да објасни како нервен гас од руско производство со кој беа отруени некогашниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија стигнал во Англија.

Британија замрзнува односи со Русија

Идивиди - 14.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј објави денеска замрзнување на односите со Русија. - Русија е виновна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, изјави таа во Парламентот. Британија ја повлече поканата до рускиот министер за надворешни работи ...

Тилерсон: Труењето на рускиот шпион во Велика Британија доаѓа од Русија

Телма - 13.03.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија „јасно доаѓа од Русија“ и оти „сигурно ќе предизвика одговор“, но не прецизираше каков.

Кремљ се брани од „циркусот“ со труењето

Deutsche Welle - 13.03.2018

Русија ги отфрли британските обвиненија дека е вмешана во нападот со отров врз поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал, како смешни. Но, во меѓувреме и САД го вперија прстот кон Москва. Станува збор за „политичка кампања“ на британската влада- врз ...

Ултиматум на Тереза Меј: До крајот на денот Москва да се изјасни

Канал5 - 13.03.2018

До крајот на денот Москва мора да објасни зошто е употребен нервен агенс со руско производство во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка. Тоа го изјави британската премиерка Тереза Меј.

САД и Велика Британија: Труењето на Скрипал е дело на Русија, официјална Москва ги отфрла обвиненијата

24 Вести - 13.03.2018

Труењето на поранешниот руски шпион, Сергеј Скрипал во Велика Британија, е дело на Русија, смета американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон. Тој изјави дека вакво криминално дело јасно доаѓа директно од Русија.

Лондон ја обвини Русија дека го отрула рускиот шпион со нервен гас, Москва доби рок да се изјасни до полноќ

Сакам да кажам - 13.03.2018

Поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка се отруени со воен нервен гас, развиен во Русија, изјави британската премиерка Тереза Меј, додавајќи дека постојат големи шанси Русија да стои зад нападот во Салисбури.

Русија со жестока реакција на обвинувањата од Британија

Канал5 - 13.03.2018

Русија упати демарш по обвинувањата од Лондон за одгворност за труењето на шпионот Скрипал . Москва упати силен протест до Британската амбасадорка во Русија , Лора Бристоу , со наводи дека се неосновани тврдењата за руска вмешаност во труењето на ...

Тилерсон: Труењето на рускиот шпион во Велика Британија доаѓа од Русија

24 Вести - 13.03.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија „јасно доаѓа од Русија“ и оти „сигурно ќе предизвика одговор“, но не прецизираше каков.

Путин дрско кон новинар: „Прво себеси разјасни си некои работи, па после може да разговараме“

Press24 - 13.03.2018

На прашање за шпиунот Скрипаљ, претседателот на Русија, Владимир Путин остро одговорил на еден од новинарите. Рускиот претседател ги отфрлил прашањата за одговорноста на Русија за труење на поранешниот агент Сергеј Скрипаљ и на новинарите кои ...

„РТ“ може да ја изгуби лиценцата во Британија

Стандард - 13.03.2018

Британското регулаторно тело за медиуми Офком соопшти дека руската телевизија „РТ“ може да ја изгуби лиценцата за емитување програма во Велика Британија, поради нападот со нервен агенс врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

Трамп: Труењето на Скрипал „звучи“ како руска вина

Слободен Печат - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека „звучи“ како Русија да е одговорна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Британија додавајќи дека за тоа ќе разговара со британската премиерка Тереза Меј.

Тилерсон: Труењето на рускиот шпион доаѓа од Русија

МРТ - 13.03.2018

И британската премиерка Тереза Меј предупреди дека ќе се преземат ригорозни мерки зашто е голема веројатноста дека Русија е одговорна за нападот со нервен агенс. Според американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, труењето на поранешниот шпион ...

Тереза Меј со ултиматум до Москва (ВИДЕО)

МКД - 13.03.2018

Тереза Меј на администрацијата на Владимир Путин им даде до полноќ да објаснат како бил отруен поранешниот шпион во Салсбери, инаку таа ќе заклучи дека се работи за „незаконска употреба на сила“ од страна на руската држава против Велика Британија, ...

Меј: Москва да се изјасни до крајот на денот

МРТ - 13.03.2018

Меј пред Парламентот рече дека за случајот е најверојатно одговорна Москва и нагласи дека Британија е подготвена да преземе поодлучни мерки. Британската премиерка Тереза Меј изјави дека Москва мора до крајот на денот да објасни зошто нервниот агенс ...

РТ може да ја изгуби лиценцата во Британија поради нападот со нервен агенс врз екс шпион

Курир - 13.03.2018

Британското регулаторно тело за медиуми Офком соопшти дека руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата за емитување програма во Велика Британија, поради нападот со нервен агенс врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

Лавров: Русија не е виновна, подготвени сме за соработка со Велика Британија

Макфакс - 13.03.2018

Москва е подготвена да соработува со Велика Британија за труењето на поранешниот член на руската разузнавачка агенција, доколку Лондон ги исполни своите обврски во рамките на Конвенцијата за хемиско оружје.

ВИДЕО: Путин порача Британците темелно да ја истражат смртта на Скрипаљ

Нетпрес - 13.03.2018

Рускиот претседател Владимир Путин со насмевка одговори на прашањето дали Русија е виновна за труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаљ во Лондон и ја повика Велика Британија темелно да го истражи случајот.

Русија негира дека е одговорна за нападот на шпионот Скрипал

Р.С.Европа - 13.03.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров негираше дека Москва е одговорна за нападот врз поранешниот шпион Сегеј Скрипал и на неговата ќерка во Британија. Тој го отфрли и барањето на Лондон за објаснување на инцидентот.

Британската амбасадорка во Москва повикана на разговор

Независен - 13.03.2018

Амбасадорката на Велика Британија во Москва денеска е повикана на разговор во руското Министерство за надворешни работи, соопшти руското МНР. Вчера, пак, рускиот амбасадор во Велика Британија беше повикан на разговор.

Лавров: Русија нема да одговори на ултиматумот на Велика Британија сѐ додека не се добијат примероци од наводното ...

МКД - 13.03.2018

Москва нема да одговори на барањето на Британија за тајното советско хемиско оружје, наводно, користено при труењето на поранешниот двоен агент, сѐ додека не се добие примерок од агенсот, рече рускиот министер за надворешни работи.

Руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата во Британија

Сител - 13.03.2018

- Британското регулаторно тело за медиуми Офком соопшти дека руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата за емитување програма во Велика Британија, поради нападот со нервен агенс врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

САД ќе ги осудат одговорните за нападот на екс рускиот шпион

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе ја осудат Русија или оној кој стои зад нападот со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кога земјата ќе ги има фактите.

Руско МНР: Британските закани во врска со труењето на поранешниот шпион нема да останат без одговор

Алфа - 13.03.2018

Заканите од Велика Британија за санкции кон Русија поради труење на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, нема да останат без одговор, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Трамп: Звучи како Русите да се виновни за труењето на агентот

Независен - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека „звучи“ како Русија да е одговорна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Британија додавајќи дека за тоа ќе разговара со британската премиерка Тереза Меј.

Меркел ги смета за сериозни британските обвинувања кон Русија

Нова ТВ - 13.03.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека го сфаќа исклучително сериозно обвинувањето на Лондон против Москва во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. Канцеларката решително го осудува овој напад и го прифаќа крајно ...

Габриел: Берлин загрижен поради нападот врз Скрипал

Алфа - 13.03.2018

Германскиот министер за надворешни работио Зигмар Габриел изјави денеска дека Берлин е „многу загрижен поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Салсбери и дека изразува солидарност со Британија.