TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Битола се пушти старата битолска магаза

А1 - 03.12.2005

Старата битолска магаза, сместена на плоштадот Магнолија на крајот од Широк сокак, од денеска доби намена на мултимедијален мултикултурен центар. „Граѓаните на Битола и граѓаните на Македонија ќе имаат можност да добијат уште еден културен центар што ќе биде наменет за различен тип на проекти, ...

„Магазата“ стана мултимедијален центар

Време - 03.12.2005

НОВ ПРОСТОР ВО БИТОЛА Реновираниот објект „Магаза“, кој се наоѓа на Широк сокак, во центарот на Битола, свечено ќе биде отворен денеска напладне. Неговата ревитализација и адаптација се реализира преку Единицата за координација со проектот „Развој на општините и културата“, а со финансиска поддршка ...

"Месалазинот" на тест со "оргиналот"

Вечер Прес - 03.12.2005

Фармацевтскиот факултет од Скопје "месалазинот" на "Реплек"(фарм) ќе го проверува преку компаративни анализи на овој генерички препарат со "оргиналниот " лек. Факултетот инсистирал на таква контрола и затоа го известил Министерството за здравство, кое од него побара вонредни анализи на лекот чие ...

"Стоп" за спортистите - платеници

Вечер Прес - 03.12.2005

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Жак Рог изрази голема загриженост поради таканаречениот "платенички" спорт во кој се поголем број спортисти претставуваат други земји мотивирани исклучува со пари. "Постојат многу легитимни причини да го смените државјанството и ние тоа го ...

Работа за "Еурокомпозит", објекти за градот

Вечер Прес - 03.12.2005

Министерството за одбрана на Република Македонија и "Еурокомпозит" од Прилеп, вчера во градот под Марковите кули потпишаа договор за репарација и надградба на 80 "хермелини" во сопственост на АРМ во текот на 2006 година во вредност од 1,5 милион евра.

"Жиберт" не успеа да ги прелаже вработените од "Еуроламинати"

Вечер Прес - 03.12.2005

Прилепскиот основен суд утврди дека договорот за деловна соработка помеѓу фирмите "Еуроламинати" и "Жиберт" потпишан во јули 2002 година го губи дејството спрема тужениот "Жиберт". Договорот за обезбедување на парично побарување со регистриран залог врз подвижни предмети во корист на тужениот е ...

Линијата "58" - по заобиколен пат

Вечер Прес - 03.12.2005

Автобуската линија на ЈСП "Скопје " со бројот "58", што сообраќа од Гранд Хотел во правец на скопските села Света Петка, Брезовец и Добри Дол, од вчера повторно е во сообраќај. Според информациите од сообраќајното претријатие, линијата се движи по заобиколен пат преку Батинци, бидејќи официјално, ...

Меркел ќе се вози во "ауди - тврдина"!

Вечер Прес - 03.12.2005

Новоизбраниот германски канцелар Ангела Меркел наскоро може да добие ново службено возило, блиндиран автомобил од марката "Ауди А8 секјурити". Возилото-тврдина е со автоматска постројка за гаснење пожар и технички е опремен за добра заштита од терористички напади, јавија германски медиуми.

"Виза" за шест патни и железнички проекти

Вечер Прес - 03.12.2005

Македонија е повторно вратена на Паневропската транспортна карта. Високата група за транспорт што заврши завчера во Брисел стави шест македонски проекти за доизградба на коридорите 8 и 10 на приоритетната листа "број 1" на Европската унија.

"Љубчовистите" нема да тужат новинари

Вечер Прес - 03.12.2005

ВМРО-Народна се откажува од тужењето на новинарите и во иднина тоа ќе го прави само кон главните уредници доколку во новинарските написи се употребуваат непристојни и непотврдени лични квалификации како и задирање во семејните прилики и морал.

Бразил ќе му додели на Роналдињо награда "Вон конкуренција"

Вечер Прес - 03.12.2005

Од Бразилскиот олимписки комитет (КОБ) соопштија дека на Роналдињо ќе му ја доделат наградата "Вон конкуренција" на 13 декември во Рио де Жанеиро. Ѕвездата на Барселона, кој деновиве ја освои "Златната топка" на Франс фудбал за најдобар фудбалер на Европа, е фаворит и за наградата на ФИФА за ...

Рестартирање со "Хари Потер 4"

Вечер Прес - 03.12.2005

Премиера на четвртиот дел на блокбастерот "Хари Потер", а со тоа и рестартирање на киното "Милениум" ќе се случи в недела, една недела по светската проекција. "Сакавме да ја поврземе премиерата со рестартирање на киното, и затоа се одлучивме да го дистрибуираме малку подоцна", рече Татјана ...

Бучко победи со "партиски закани"

Вечер Прес - 03.12.2005

Младите и амбициозни СДСМ-овци, завчеравечер, загубија во фудбалскиот меч против ветераните од оваа партија предводени од премиерот Владо Бучковски. Но, не загубија поради послаба кондиција, организација и игра, туку поради страв од високото раководство.

Лагерот на "Костозглобна" тежи како шестмесечна поторошувачка

Вечер Прес - 03.12.2005

Здравствениот дом "Ростуше" на 31 јули имал залихи во лекови од над еден милион денари или "вообичаена" потрошувачка за 17 месеци, а резервите на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија во Охрид тежат 14 милини денари, односно половина од вкупната годишна потрошувачка.

Ќе никне ли "Св. Димитрија" на плоштадот?

Вечер Прес - 03.12.2005

На градскиот плоштад во Охрид веќе една година иницијативниот одбор има иницијатива за реставрација и санација на темелите на старата црква ,,Св. Димитрија". Местото го обележале со плоча на која пишува "Св великомаченик Димитрија", а поставен е и православен крст.

Јоните ги "ловат" податоците

Вечер Прес - 03.12.2005

Научници, директори и претставници на центрите за заштита на културното наследство, вчера во Музејот на Македонија се запознаа со 10-годишните албански искуства во примената на нуклеарни научни методи во археологијата. Професорите од Институтот за нуклеарна физика во Тирана, Фатос Или и Никола ...

Свечено отворање на “Магаза“ во Битола

Макфакс - 03.12.2005

Битола Адаптираниот и ревитализиран објект “Магаза“, во центарот на Битола, денеска свечено ќе биде отворен. Објектот, изграден за време на Отоманската империја со години беше запуштен магацин кога пред девет месеци започна негова санација, реставрација и конзервација што чинеше околу 95 илјади ...

Меркел наскоро може да добие ново службено возило

А1 - 02.12.2005

Новоизбраниот германски канцелар Ангела Меркел наскоро може да добие ново службено возило, блиндиран автомобил од марката „Ауди А8 секјурити“ со автоматска постројка за гаснење пожар и технички опремен за добра заштита од терористички напади, јавија германски медиуми.

"Мундијалот" - голем предизвик

Вечер Прес - 02.12.2005

До првиот настап на ракометарките на Македонија на Светското првенство во Санкт Петербург, во Русија, што почнува на 5 декември, остануваат уште неколку дена, а на завршните подготовки се разработуваат тактичките варијанти за претстојните противници на нашата селекција во "Д" групата - Франција, ...

20 ПОЛУФИНАЛИСТИ ЗА МЕСТО ВО "МТВ ТОА СИ ТИ"

Вечер Прес - 02.12.2005

Од пријавените 3.500 кандидати на изборот за водител на МТВ Адриа вториот круг го минаа 20 пријавени, кои утре в Белград ќе ги одмерат силите пред жирито составено од Томас Г. Ер, извршен директор за МТВ Јуроп Фондејшн, Нинослав Јовановиќ, главен продуцент во МТВ Адриа, Гордан Кичиќ и Тоше Проески.

Свечено отворање на "Магаза"

Вечер Прес - 02.12.2005

Објектот "Магаза" во Битола свечено ќе го отвори (3. декември, 12 ч.) министерот за култура, Благој Стефановски. "Магаза" е изграден за време на Отоманската империја и се наоѓа на плоштадот "Магнолија", на крајот на "Широк сокак".

Шест дена "Африка снима"

Вечер Прес - 02.12.2005

Фестивалот на африкански филм "Африка снима", ќе започне денеска во Арт-киното "Фросина" и ќе трае до 7. декември. Во шесте фестивалски денови ќе бидат прикажани по еден филм од поновата африканската продукција (2001 - 2003).

Словенечката "Потеза" ја "снима" Македонска банка

Вечер Прес - 02.12.2005

Словенечкиот финансиски фонд "Потеза” е сериозно заинтересиран да ја купи "Македонска банка" - Скопје, откако деновиве купија 17 отсто од капиталот на "Инвест банка" и влегоа со мал процент на акции и во Охридска банка и Стопанска банка - Битола.

Синдикалецот Јовановски со "задоцнето палење"

Вечер Прес - 02.12.2005

Претставникот на поранешните вработени од ликвидираниот НИП "Нова Македонија" во Одборот на доверители, Драге Јовановски, конечно, се разбуди. Тој речиси две и пол години ги застапува интересите на околу 1.500 некогашни "ниповци".

И шести тендер за "Тане Цалески"

Вечер Прес - 02.12.2005

По петте безуспешни тендери, фабриката за навојни производи "Тане Цалески" од Кичево деновиве ќе оди на шести тендер без минимална цена. Во претходните пет тендери, највисоката понудена цена од 950.000 евра ни оддалеку не кореспондира со вистинската цена на фабриката која изнесува 8 милиони евра.

В недела се отвора "Магаза"

Вечер Прес - 02.12.2005

В недела, на плоштадот во Битола ќе се одржи свечено отворање на објектот "Магаза", чија ревитализација и адаптација е реализирана со проектот "Развој на општините и културата" (ЕКП), а финансиски подржан од Владата на Република Македонија и Светската банка.

"ПИСМО" НА СОЊА ТАРЧУЛОВСКА ПРЕД ЈАВНОСТА

Вечер Прес - 02.12.2005

Новиот, четврти по ред албум на Соња Тарчуловска насловен како "Писмо" в среда на 7 декември, во хотелот "Холидеј ин" и официјално ќе биде претставен пред јавноста. Свечената промоција на ЦД-то на кое ќе се најдат вкупно 11 нумери, од кои осум се нови, ќе се случи со почеток во 18 часот.

Димов со многу "ќе" го смири "Нефрон"

Вечер Прес - 01.12.2005

Здружението "Нефрон", кое ги застапува интресите на пациентите на дијализа вчера добило ветување од министерот за здравство Владо Димов дека ќе ја забрза постапката за концесионирање на центрите за дијализа. "Димов рече дека приватизацијата ќе овозможи изградба на нови објекти, поквалитетна ...

Лудница "Кај маршалот"

Вечер Прес - 01.12.2005

По повод прославата на 29 ноември, некогашниот државен празник на формирањето на бившата Југославија, во скопскиот ресторан "Кај маршалот" се случила забава, која во својата кулминација била на работ на делириум. На неа присуствувале, односно не се штеделе: Тијана, Биба Додева, Жаклина Стефковска, ...

Караоке со Марко -"Дај побрзај"

Вечер Прес - 01.12.2005

Марко или водителот на емисијата "Дај побрзај" од вчера, па во наредните вторници ќе биде домаќин на караоке журките во кафулето "Алиби". Првата од серијата забави помина во одлична атмосфера, во што и не се сомневавме познавајќи го Марко.

Вратените, револтирани од становите на "Зора"

Вечер Прес - 01.12.2005

Градоначалникот на Арачиново, Музафер Беслими повторно ги повика раселените Македонци од Арачиново да се вратат во селото, ветувајќи им безбедност. "Секоја куќа без стопан, може да се случи да биде запалена или ограбена. Но, тоа не се прави на национална база, бидејќи има и запалени куќи на ...

"Балканкан" со белградска премиера

Вечер Прес - 01.12.2005

Филмот "Балканкан" на режисерот Дарко Митревски ја доживеа својата белградска премиера, вчера во големата дворана на "Сава" Центарот. "Балканкан" претставува исполнување на сите мои идеи и соништа", изјави Митревски за белградскиот весник "Глас јавности", пред премиерата.

Роналдињо со "Златната топка"

Вечер Прес - 30.11.2005

Бразилскиот фудбалски маѓпесник 25-годишниот Роналдо де Асис Мореира, попознат како Роналдињо е победник на 50. издание на "Златната топка", престижната награда што ја доделува весникот "Франс Фудбал". Играчот на Барселона, според очекувањата, се закити со награда најдобар играч во Европа за 2005 ...

Орелот го покри "Илинден"

Вечер Прес - 30.11.2005

На други не им го прави тоа што не сакаш тебе да ти го прават. Ова основно правило на однесување, веројатно, важи за разумни и одговорни личности, кои го користат секое искуство за извлекување соодветни поуки и заклучоци, што во реалноста би требало да значи дека грешките нема да се повторат.

За "голема Албанија" не знаат, а оружје не виделе

Вечер Прес - 30.11.2005

Со дополнителни докази за тоа дека сториле кривично дело тероризам во Основниот суд Скопје 1 продолжи судењето против Фарук Река и Ферид Хајрулаи, обвинети за поставување бомба на 15 јули годинава во дворот на ПС "Бит-пазар".

"Волво" ќе укине 1470 работни места

Вечер Прес - 30.11.2005

Шведскиот автомобилски производител "Волво" го заврши процесот на преструктуирање и договарање со синдикатите, со најава за укинување на 1470 работни места.Со преструктуирањето трошоците годинава ќе се намалат за 105 милиони евра.

ПРОДОЛЖУВААТ СВИРКИТЕ ВО "ЕСКЕЈП"

Вечер Прес - 30.11.2005

Вечерва водечкиот скопски рокенрол клуб "Ескејп" ќе биде местото на кое публиката ќе има можност да ги види и чуе Гиш и Блуес Макерс. Утревечер во клубот е закажана журката со Д.Н.О., додека, пак, в петок настапува Триото на Владимир Василевски - Четкар.

"АГРОПЕЛАГОНИЈА" СО ЕУРО- СЕРТИФИКАТ

Вечер Прес - 30.11.2005

"Агропелагонија" е прва извозно ориентирана фирма во државава која официјално го доби меѓународниот сертификат за производство на безбедна храна "Еуропгап". Сертификатот се однесува на безбедно производство на пиперки на отворено поле.

Севе сака "надарени"

Вечер Прес - 30.11.2005

Иако помина повеќе од една година откако на интернет се појави фамозното порно на Северина Вучковиќ, ни до ден-денес не престана интересирањето на јавноста за нејзините еротски вештини. Неодамна, далматинскиот магазин "ФХМ" објави интервју со Далматинката во кое покрај за музиката и актерството, ...

Министерството за здравство ги "крие" наодите за "месалазинот"?!

Вечер Прес - 30.11.2005

Министерството за здравство се уште не ги објавува наодите од вонредните лабораториски анализи на "месалазинот" на "Реплек"(фарм) иако по пријавите во Центарот за несакани дејства изминаа осум дена од наредбата за неговото повлекување од пазарот.

ДЈ ЦЛК во "Процес"

Вечер Прес - 29.11.2005

Британскиот ДЈ ЦЛК, кој првично требаше да настапи во скопската дискотека "Процес" на 13 ноември (но, поради маглата не успеа да дојде, па целиот настан се помести), конечно ќе ги забавува македонските клабери во недела на 4 декември во истиот простор.

Здружението за Брат Љубе "се сели" во Хаг

Вечер Прес - 29.11.2005

Во здружението за поддршка на Љубе Бошкоски планираат да изнајмат стан во близина на затворот во Шевенинген, што ќе можат да го користат најблиските на двајцата обвинети Македонци од Хашкиот трибунал. "Вака е поевтино отколку при секоја посета да се плаќа хотел, а станот ќе можат да го користат и ...

"Историчарка" го симна "Кодот..."

Вечер Прес - 29.11.2005

Светскиот мега-хит "Историчарка" од Елизабет Костова, излезе од печат во издание на "ТРИ". Во стилот на "Кодот на Да Винчи", овој роман не води на чудесно патување низ мистерија и факти за и околу грофот Дракула. Книга која по самото појавување се преведе на повеќе од 40 јазици, книга која го симна ...

"Мала армија" за евроинтеграции

Вечер Прес - 29.11.2005

Педесет најдобри студенти од Универзитетот "Св.Кирил и Методиј" од Скопје и по 25 од Битолскиот и од Универзитетот на ЈИЕ од Тетово ќе имаат можност да станат дел од јавната администрација во земјата. Протоколот за вработување на 100-те најдобри студенти вчера го потпишаа премиерот Владо Бучковски ...

Со ливче и пиштол "подигнал" 580.000 денари

Вечер Прес - 29.11.2005

Во саботата, доцна попладнето, пет минути по 18 часот, вторпат месецов, мета на разбојници беше филијала на "Комерцијална банка", сега онаа на улицата "Даме Груев" во строгиот Центар на Скопје, спроти Собранието на Р.М. Пред петнаесетина дена, двајца маскирани, со пиштоли в раце влетаа во ...

"Месалазинот" на "Реплек" влегува во судница

Вечер Прес - 29.11.2005

"По еден месец терапија со "месалазинот" на "Реплек"(фарм) спечалив колостома, ќеса преку која се празнат цревата. Ослабнав цели 25 килограми и едвај спасив глава по оперативниот зафат што траеше седум часа. Се уште сум во шок и веројатно не сум свесна за сите последици што ги "заработив" откако ...

Унковски ќе "пресече"

Вечер Прес - 29.11.2005

Претставата "Друга страна" околу која, по нејзиното одложување, се крена голем прав засега останува да живее на сцената на Драмскиот театар. Доказ за тоа е одиграната претстава во средата која беше дел од редовниот репертоар на Театарот во населбата Карпош.

Албанското знаме го покри "Илинден"

Вечер Прес - 29.11.2005

Со изведба во живо на химната на Албанија и со развеани албански знамиња, раководството на ДУИ и официјално го означи поставувањето на камен-темелникот на споменикот на Ѓерг Кастриоти Скендербег во старата скопска чаршија. Во заднината на бината, од која на стотината граѓани им се обрати лидерот на ...

"Заедно сме појаки”

Вечер Прес - 29.11.2005

"Заедно сме појаки"е наслов на песната и спотот кои ќе бидат промовирани задутре во Холидеј ин, во 11 часот. Во него се појавуваат Адријан Гаџа, Маја Саздановска, Влатко од "Морал", Фани и Џеват. Песната е на Александар Митевски и зборува за толеранција и соживот, а спотот на Чедо Поповски. (Ва.Ѓ.

Судбоносното "ДА" - в канцеларија

Вечер Прес - 28.11.2005

Свечената сала на матичното одделение во Општина Бутел со години наназад не е во функција. Стара е и руинирана, а катанецот влезна врата е само формално ставен, оти изгниената врата едвај се држи на шарките. Преку искршеното стакло од прозорецот може да се види дека покривот прокиснува а таваните ...

Професорите ги "поткраднуваат" студентите

Вечер Прес - 28.11.2005

Факултетите секојдневно на различни непримерни начини им земаат пари на студентите. Формуларите кои во трафика чинат половина куна, факултетите ги наплаќаат и 50 пати поскапо, а купувањето на "оригинални книги" честопати е услов за полагање испит.

Без "подмачкување" за операција се чека со месеци

Вечер Прес - 28.11.2005

Скапи пијалаци, златен накит или пликоа со евра, традиционалните подароци со кои граѓаните ги поткупуваат лекарите на Институтот во Сремска Каменица сега се заменети со илјадници евра. До сега околу 30 лица пристапиле во неодамна формираното Здружение на оштетени пациенти и кои се подготвени во ...

Со локум до "Шаркова дупка"

Вечер Прес - 28.11.2005

Во "Градот на Илинден", оваа Единица веќе работи на подготовките за изградба на Културно-информативен центар пред "Македониум" каде што ќе можат да добиваат информации за знаменитостите на градот, за туристичка понуда, а ќе можат да купат и сувенири поврзани со градот и неговата историја.

Восочни фигури "двојници" во своите домови

Вечер Прес - 28.11.2005

Откако најпознатите и најскапите сликари им направија огромни портрети, многу руски богаташи си пронајдоа ново задоволство. Сега нарачуваат во Санкт Петербург и во Москва да им направат нивни фигури од восок во природна големина.

"Гркот Зорба" следен спектакл?!

Вечер Прес - 28.11.2005

"Есмералда", "Силфида" и "Јас Исидора", не само костимографски и сценографски, туку и во однос на кореографијата се балетски спектакли кои ја одбележаа оваа година, смета уметничкиот директор на Балетот, Катерина Кипроска. "Овие претстави редовно се одржуваат пред полни сали, а публиката секогаш ...

Селаните го "бранат" земјиштето!

Вечер Прес - 28.11.2005

На своите парцели не може да влезе ниту "Био Трејд", кој располага со 40 хектари, како и "Еко Оаза Самандов", која располага со 77 хектари Деновиве, земјоделските инспектори извршија контрола на земјоделските површини, кои во последно време се камен на сопнување во Карбинско и Штипско.

Халмих "нокаутира" и со тупаници и со убавина

Вечер Прес - 28.11.2005

Професионалната боксерска шампионка Регина Халмих постојано го привлекува вниманието на германската, но и на светската јавност. Таа е бескомпромисна и скоро непобедлива на рингот (45-1-1), а со својата става ги "краде" погледите на мажите, поради што стигна и до средните страници на "Плејбој".

"Штрковите" во висок лет

Вечер Прес - 28.11.2005

Ново шоу на тимот на МЗТ Скопје 2000, шутерско и резултатски. По триумфот над лидерот Ф. Работнички, за само три дена во салата "Јане Сандански", во рамките на 12. коло од Првата лига падна и аспирантот за второто место на табелата Вардар О.

"Романтичарите" осамени на врвот

Вечер Прес - 28.11.2005

По подолго време, актуелниот шампион Работнички К. одново има предност над своите конкуренти во трката за титулата. "Романтичарите" по драматичната победа во Кратово се осамени на врвот, бидејќи Македонија Ѓ.П. загуби на гостувањето во Тетово.

"Парни ваљак" на ручек "Кај Маршалот"

Вечер Прес - 28.11.2005

Носталгично или проштално "Парни ваљак" довози до Скопје. Првата станица им беше "Кај Марша лот". Тие вчера попладне дојдоа на ручек во оваа позната скопска кафеана, да ги наполнат локомотивите со гориво пред големиот концерт закажан за утревечер.