TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сомалиски исламисти најавуваат света војна

А1 - 08.05.2011

Сомалиските исламисти најавија дека ја продолжуваат светата војна на Радикалната исламистичка група во Сомалија Ал Шабаб.

Објавени куќните снимки на Бин Ладен

А1 - 08.05.2011

САД објавија неколку видео снимки од Осама бин Ладен, кои биле запленети во објектот каде што лидерот на ал Каеда, е убиен во акција од американските специјалци, пренесуваат американските медиуми.

САД објавија запленети видео снимки од Осама Бин Ладен

Deutsche Welle - 08.05.2011

Пентагон објави нови, досега невидени снимки на Осама бин Ладен од неговиот дом во Пакистан. Објавениот видео материјал запленет е во текот на акцијата кога американските специјалци го убија ...

САД објави видео од Осама Бин Ладен

Канал5 - 08.05.2011

САД објави видео снимка од водачот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен што биле запленети во куќата во која беше убиен. Пентагон потврди дека Осама останал клучен човек на организацијата се до неговата ...

Новите видеа даваат контрадикторна слика за Бин Ладен

Deutsche Welle - 08.05.2011

По објавувањето на досега невидените снимки од Осама Бин Ладен , експерти во САД повикуваат да не се претерува со објавување на материјалите пронајдени во засолништето на првиот човек на Ал Каеда.

САД сакаат пристап до трите вдовици на Осама бин Ладен

Дневник - 08.05.2011

САД сакаат пристап до трите вдовици на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, кои се задржани од пакистанските власти, изјави советникот на американскиот претседател за национална безбедност Том ...

Пакистан не знае што да прави до трите жени на Осама бин Ладен

Сител - 08.05.2011

Пакистанските власти се соочени со проблемот што да прават со трите жени на убиениот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен и со осумте негови деца.

Сомалиски исламисти најавуваат света војна

Форум - 08.05.2011

Сомалиските исламисти најавија дека ја продолжуваат светата војна на Радикалната исламистичка група во Сомалија - Ал Шабаб Групата е поврзана со ал Каида и денеска соопшти дека нејзините припадници ...

Објавени куќните снимки на Бин Ладен

МРТ - 08.05.2011

САД објавија неколку видео снимки од Осама бин Ладен, кои биле запленети во објектот каде што лидерот на ал Каеда е убиен во акција од американските специјалци, пренесуваат американските медиуми.

Објавени куќните снимки на Бин Ладен

Алфа - 08.05.2011

САД објавија неколку видео снимки од Осама бин Ладен, кои биле запленети во објектот каде што лидерот на ал Каеда е убиен во акција од американските специјалци, пренесуваат американските медиуми.

Сомалиски исламисти најавуваат света војна

Алфа - 08.05.2011

Сомалиските исламисти најавија дека ја продолжуваат светата војна на Радикалната исламистичка група во Сомалија Ал Шабаб.

Се кае дека заработил на сметка на смртта на Бин Ладен

Нетпрес - 08.05.2011

Американецот кој се збогати продавајќи маици на кои пишува “Бин ладен е мртов“, сега се кае за тоа и одлучи да им ги врати парите на купувачите.

Објавени домашните видеа на Бин Ладен

Форум - 08.05.2011

САД објавија неколку видео снимки од Осама бин Ладен, кои биле запленети во објектот каде што лидерот на Ал Каеда е убиен во акција од американските специјалци, пренесуваат американските медиуми ...

Бин Ладен командувал со Ал Каеда од Пакистан

Нетпрес - 08.05.2011

Лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен имал активна контрола над таа терористичка организација од своето засолниште во пакистанскиот град Аботабад, заклучиле амриканските разузнавачки служби и со тоа ...

Објавени запленети снимки од Осама Бин Ладен

Курир - 08.05.2011

Администрацијата на Обама, во обид да ги убеди сите скептици дека Осама Бин Ладен е убиен, објави запленети снимки од куќата во која беше убиен лидерот на Ал Каеда, соопшти Би Би Си.

Во меѓувреме, на Блискиот Исток

Оn.net - 08.05.2011

Додека во медиумите главно се зборуваше за смртта на Бин Ладен, приврзаниците на Гадафи бомбардираа складишта со нафта, немирите во Сирија продолжија а судир во Египет резултира со смрт на десетина ...

Пакистан не знае што да прави со трите жени на Бин Ладен

Курир - 08.05.2011

Пакистанските власти имаат проблем и не знаат што да преземат во врска со трите жени на убиениот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен и со осумте негови деца.

Тешко ќе се најде замена за Осама бин Ладен, тврдат од Белата куќа

Р.С.Европа - 08.05.2011

Властите во Соединетите американски држави тврдат дека Ал Каеда била под активна контрола на Осама бин Ладен додека тој престојувал во Пакистан, и дека ќе биде тешко да се најде замена за првиот ...

Швајцарски министер го критикува Обама

Форум - 08.05.2011

Швајцарскиот министер за одбрана Уели Маурер оцени дека не му доликува на американскиот претседател Барак Обама лично и во живо на телевизија да ја објави смртта на Осама бин Ладен, во интервјуто ...

Се кае дека заработил на сметка на смртта на Бин Ладен

Сител - 08.05.2011

Американецот кој се збогати продавајќи маици на кои пишува “Бин ладен е мртов“, сега се кае за тоа и одлучи да им ги врати парите на купувачите.

Се кае дека заработил на сметка на смртта на Бин Ладен

Точка - 08.05.2011

Американецот кој се збогати продавајќи маици на кои пишува “Бин ладен е мртов“, сега се кае за тоа и одлучи да им ги врати парите на купувачите.

Шварценберг: Изјавата дека Бин Ладен е медиумска измислица ги навреди сојузниците

Sky - 08.05.2011

Неодамнешната изјава на Петр Хајек, близок соработник на чешкиот претседател Вацлав Клаус дека животот и смртта на Осама бин Ладен е медиумска измислица, ги навреди сојузниците и првите луѓе на ...

Бин Ладен за Америте ја бојосал брадата!

Вечер Прес - 08.05.2011

Во снимките што прексиноќа ги објави Пентагон се наоѓа и една на која Бин Ладен е со бојосана црна брада, уредно потстрижан и облечен свечено, а тоа го направил за снимање нов пропаганден спот за да ...

Обама ги одликува Фоките!

Вечер Прес - 08.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги одликуваше припадниците на американската специјална единица Фоки, кои го убија Осама бин Ладен и вети дека САД на крајот ќе ја поразат Ал Каеда, сега кога и ...

Објавени видео снимки од Бин Ладен

eReporter - 08.05.2011

Нови,досега невидени снимки на Осама бин Ладен од куќата во која се криел во Пакистан и од каде активно ги водел акциите на Ал Каеда, објави Пентагон.

Воени кучиња кои учествуваа во акцијата против Бин Ладен

365 - 08.05.2011

Според последните информации за акцијата во која беше убиен Осама бин Ладен, тимот на американските фоки кој го ликвидираше најбараниот терорист не содржеше само специјалци туку и еден влакнест ...

Бурна дебата во Германија за убиството на Осама

А1 - 07.05.2011

Настанот што и даде белег на изминатата недела на надворешно-политички план, убиството на предводникот на светскиот тероризам Осама бин Ладен, предизвика интензивна дебата во Германија.

Обама го одликуваше тимот кој го уби Бин Ладен

А1 - 07.05.2011

Припадниците на американската специјална единица кои го убија водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, беа одликувани со признание за исклучителни заслуги од страна на претседателот на САД, Барак Обама, ...

Ал Каеда нема да умре со смртта на Бин Ладен

Deutsche Welle - 07.05.2011

Ал Каеда соопшти дека ќе ја продолжи борбата против САД и дека ќе го одмазди убиството на нејзиниот лидер Осама бин Ладен. Една од неговите жени пак сведочи дека тој бил убиен невооружен и во пижами.

Видео - бин ладен гледа тв-прилози за себе

Телма - 07.05.2011

Пентагон објави нови, досега невидени снимки на Осама бин Ладен од неговиот дом во Пакистан. Објавениот видео материјал запленет е во текот на акцијата кога американските специјалци го убија ...

„Добра работа свршивте!“ - Обама ги одликуваше „фоките“

Телма - 07.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги одликуваше припадниците на американската специјална единица, кои го убија Осама бин Ладен и вети дека САД на крајот ќе ја поразат Ал Каеда, сега кога и ја ...

Ал каеда потврди: Бин Ладен е мртов!

Дневник - 07.05.2011

Терористичката мрежа Ал каеда вчера во соопштение објавено на интернет потврди дека нејзиниот водач Осама бин Ладен е мртов и предупреди дека ќе го возврати ударот и дека американската среќа ќе се ...

Обама го исполни заветот на Буш

Дневник - 07.05.2011

ЦЕРЕМОНИЈА НА ГРАУНД ЗИРО ПО УБИСТВОТО НА ОСАМА БИН ЛАДЕН Кликни на сликата за целосна верзија Неполна недела по убиството на терористичкиот лидер Осама бин Ладен, американскиот претседател Барак ...

Децата на Бин Ладен воспитувани за бомбаши-самоубијци

Утрински - 07.05.2011

Во операцијата во Пакистан, во која е ликвидиран светскиот терорист број еден, убиен е и неговиот најмлад син Хамза (20), кого Осама го подготвувал за свој наследник, како и една од неговите жени.

Тим 6 - елитната единица која го уби Осама Бин Ладен

Deutsche Welle - 07.05.2011

Претседателот на САД Барак Обама им се заблагодари и им оддаде признание на командосите кои ја изведоа акцијата во која беше убиен Осама бин Ладен.

Обама го одликуваше тимот кој го уби Осама бин Ладен

Алсат-М - 07.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги одликуваше припадниците на американската специјална единица, кои го убија Осама бин Ладен и вети дека САД на крајот ќе ја поразат Ал Каеда, сега кога и ја ...

ЦИА го чуваше Осама во ‘златен кафез’ и на крајот одлучи да го ликвидира!

Дневник - 07.05.2011

СЕМ ВАКНИН, ИЗРАЕЛСКИ АНАЛИТИЧАР, ЕКСКЛУЗИВНО ЗА „ПУБЛИКА“ Најбараниот терорист на светот беше ‘уловен’ од страна на Американците уште по инвазиЈата на Авганистан во 2001 година, но, тој се договарил ...

Свет - Бин Ладен планирал напади на железницата во САД

Вест - 07.05.2011

ВАШИНГТОН, 7 мај (АП) - Заштитен во комплексот во Пакистан, Осама бин Ладен планирал нов жесток напад врз САД, стои во најновите откриени документи, кои покажуваат дека Ал Каеда планирала да нападне ...

Свет - Ал Каеда ја потврди смртта на својот лидер

Вест - 07.05.2011

КАИРО, 7 мај (АП) - Ал Каеда ја објави првата потврда за смртта на Осама бин Ладен, во изјава објавена на некои милитантни веб-страници на Интернет.

Фото на неделата - Бин Ладен

Вест - 07.05.2011

По речиси 10 години од рушењето на кулите-близначки во Њујорк на 11 септември 2001 година, минатиот понеделник беше убиен лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен.

Најнова вест: Убиен е Обама, или тоа беше Осама?

Канал5 - 07.05.2011

Водителката во веста успеа дури три пати да ги погреши имињата, па така на американските гледачи всушност им го соопшти следното: „Ќе чуеме како е убиен Обама и како американските војници открија ...

Обама: И ја отсековме главата на Ал Каеда

Канал5 - 07.05.2011

Тој во воената база Форт Камбел во Кентаки ја одликуваше единицата поради добро извршената операција, која ја нарече една од најдобрите акции во историјата на земјата.

Обама го одликуваше тимот кој го уби Осама бин Ладен

Дневник - 07.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги одликуваше припадниците на американската специјална единица, кои го убија Осама бин Ладен и вети дека САД на крајот ќе ја поразат Ал Каеда, сега кога и ја ...

Каде видоа американците луксуз во живеалиштето на Бин Ладен?

Телма - 07.05.2011

Телевизијата Алџазира објави снимки од живеалиштето на лидерот Осама Бин Ладен во кое тој беше убиен од страна на американските „фоки“.

Пентагон заплени досега непознати снимки на Осама бин Ладен

Дневник - 07.05.2011

Пентагон објави нови, досега непознати снимки на Осама бин Ладен од неговиот дом во Пакистан. Објавениот видео материјал запленет е во текот на акцијата кога американските специјалци го убија ...

Бин Ладен убиен во пижами

Алфа - 07.05.2011

Амал ал Садах (27), најмладата од четирите жени на Осама бин Ладен и која моментално се наоѓа под контрола на пакистанската армија, открила детали од ноќта кога е убиен лидерот на Ал Каеда.

Осама бин Ладен живеел пет години во домот во Пакистан

Inpress - 07.05.2011

Исламабад, 7. мај 2011 (ИНПРЕС) Сопругата на водачот на Ал Каеда Осама бин Ладен изјави дека тој пет години живеел со семејството на имотот во градот Аботабад, пред да биде елиминиран од ...

Американец експресно се збогати на смртта на Осама бин Ладен

Inpress - 07.05.2011

Њујорк, 7. мај 2011 (ИНПРЕС) Досетлив Американец успеа во само два дена да се збогати на сметка на смртта на Осама бин Ладен.

Обама го одликуваше тимот кој го уби Осама бин Ладен

МРТ - 07.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги одликуваше припадниците на американската специјална единица, кои го убија Осама бин Ладен и вети дека САД на крајот ќе ја поразат Ал Каеда, сега кога и ја ...

ВИДЕО: Куќата во која се криел Осама Бин Ладен

Нетпрес - 07.05.2011

На Интернет е објавена нова снимка од внатрешноста на куќата во која со години се криел убиениот Осама Бин Ладен, лидерот на терористичката организација, Ал Каеда.

Шварценберг: Изјавата дека Бин Ладен е медиумска измислица ги навреди сојузниците

Алфа - 07.05.2011

Неодамнешната изјава на Петр Хајек, близок соработник на чешкиот претседател Вацлав Клаус дека животот и смртта на Осама бин Ладен е медиумска измислица, ги навреди сојузниците и првите луѓе на ...

Изјавата дека Бин Ладен е медиумска измислица ги навреди сојузниците

МРТ - 07.05.2011

Неодамнешната изјава на Петр Хајек, близок соработник на чешкиот претседател Вацлав Клаус дека животот и смртта на Осама бин Ладен е медиумска измислица, ги навреди сојузниците и првите луѓе на ...

Специјални снимки од куќата во која се криел Бин Ладен

Сител - 07.05.2011

На Интернет е објавена нова снимка од внатрешноста на куќата во која со години се криел убиениот Осама Бин Ладен, лидерот на терористичката организација, Ал Каеда.

Марихуана околу куќата на Бин Ладен

МРТ - 07.05.2011

Снобови од високо квалитетна марихуана се пронајдени само неколку метри од куќата во која се сокриваше водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, пренесува СиЕнЕн.

Обама го одликуваше тимот кој го уби Бин Ладен

Форум - 07.05.2011

Припадниците на американската специјална единица кои го убија водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, беа одликувани со признание за исклучителни заслуги од страна на претседателот на САД, Барак Обама, ...

Американски проектил во јужен Јемен за елиминација на лидер на Ал Каеда

Р.С.Европа - 07.05.2011

Американското Министерство за одбрана не ги коментира извешатите дека американски проектил погодил објект во јужен Јемен, чија цел бил еден од лидерите на Ал Каеда.

Ал Каеда е обезглавена, изјави Обама

Р.С.Европа - 07.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека со убиството на Осама Бин Ладен и е откината главата на Ал Каеда и оти Соединетите Држави се патот на победа против таа терористичка организација.

Тимот кој го уби Бин Ладен, одликуван од Обама

Курир - 07.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги одликуваше припадниците на американската специјална единица, кои го убија Осама бин Ладен.

Ако Осама киднеше

Оn.net - 07.05.2011

Доколку Бин Ладен успеел да им избега на американските командоси, тој со себе ќе имал пижами, два телефонски броја и 740 долари.

Обама го одликуваше тимот кој го уби Осама бин Ладен

Алфа - 07.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги одликуваше припадниците на американската специјална единица, кои го убија Осама бин Ладен и вети дека САД на крајот ќе ја поразат Ал Каеда, сега кога и ја ...

Марихуана околу куќата на Бин Ладен

Алфа - 07.05.2011

Снобови од високо квалитетна марихуана се пронајдени само неколку метри од куќата во која се сокриваше водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, пренесува СиЕнЕн.

Мушараф - Добро е што е убиен Бин Ладен

Р.С.Европа - 07.05.2011

Поранешниот пакистански претседател Первез Мушараф денеска ги критикуваше Соединетите Држави поради нарушувањето на суверенитетот на Пакистан при акцијата за елиминација на Осама Бин Ладен.

Експресно заработил на смртта на Бин Ладен

Нетпрес - 07.05.2011

За два дена, американски претприемач успеал да заработи 120.000 долари на сметка на смртта на Осама Бин Ладен, водачот на терористичката организација Ал Каеда.

Ал Каеда - Продожуваме со акциите, ќе го одмаздиме Обама!

Inpress - 07.05.2011

Каиро, 7. мај 2011 (ИНПРЕС) Ал Каеда преку соопштение објавено на интернет соопшти дека ќе ја продолжи борбата против САД и дека ќе ја одмазди смртта на својот лидер Осама бин Ладен.

Марихуана околу куќата на Бин Ладен

Форум - 07.05.2011

Снопови од високо квалитетна марихуана се пронајдени само неколку метри од куќата во која се сокриваше водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, пренесува CNN Се работи за стотина билки кои долги години ...

Обама ги одликуваше војниците кои го убија Бин Ладен

Нетпрес - 07.05.2011

Американскиот претседател, Барак Обама во тајност ги одликуваше американските војници кои го убија водачот на терористичката организација Ал Каеда, Осама Бин Ладен.

Обама ги одликуваше војниците кои го убија Бин Ладен

Press24 - 07.05.2011

Американскиот претседател, Барак Обама во тајност ги одликуваше американските војници кои го убија водачот на терористичката организација Ал Каеда, Осама Бин Ладен.

Бин Ладен убиен во пижами

МРТ - 07.05.2011

Амал ал Садах (27), најмладата од четирите жени на Осама бин Ладен и која моментално се наоѓа под контрола на пакистанската армија, открила детали од ноќта кога е убиен лидерот на Ал Каеда, како и од ...

Американец се збогати од смртта на Бин Ладен

МРТ - 07.05.2011

Досетлив Американец заработи мало богатство на сметка на смртта на најбараниот терорист во светот и водачна Ал Каеда, Осама Бин Ладен.

Ал Каеда ќе се осветува за нејзиниот лидер

Нетпрес - 07.05.2011

Терористичката огранизација Ал Каеда соопштила преку Интернет дека ќе продолжи да се бори против САД и дека ќе се освети за смртта на својот лидер, Осама Бин Ладен, кого во Пакистан го ликвидираше ...

Обама го одликуваше тимот кој го уби Осама бин Ладен

Сител - 07.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги одликуваше припадниците на американската специјална единица, кои го убија Осама бин Ладен и вети дека САД на крајот ќе ја поразат Ал Каеда, сега кога и ја ...

Ал Каеда ќе се осветува за нејзиниот лидер

Точка - 07.05.2011

Терористичката огранизација Ал Каеда соопштила преку Интернет дека ќе продолжи да се бори против САД и дека ќе се освети за смртта на својот лидер, Осама Бин Ладен, кого во Пакистан го ликвидираше ...

Марихуана околу куќата на Бин Ладен

Точка - 07.05.2011

Снобови од високо квалитетна марихуана се пронајдени само неколку метри од куќата во која се сокриваше водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, пренесува СиЕнЕн.

Обама го одликуваше тимот кој го уби Бин Ладен

Точка - 07.05.2011

Припадниците на американската специјална единица кои го убија водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, беа одликувани со признание за исклучителни заслуги од страна на претседателот на САД, Барак Обама, ...

Обама ги одликуваше војниците кои го убија Бин Ладен

Sky - 07.05.2011

Американскиот претседател, Барак Обама во тајност ги одликуваше американските војници кои го убија водачот на терористичката организација Ал Каеда, Осама Бин Ладен.

Експресно заработил на смртта на Бин Ладен

Точка - 07.05.2011

За два дена, американски претприемач успеал да заработи 120.000 долари на сметка на смртта на Осама Бин Ладен, водачот на терористичката организација Ал Каеда.

Вашингтон тврди - Бин ладен планирал нов 9/11

Н.Македонија - 07.05.2011

Запленетите документи укажуваат на тоа дека Осама воопшто не бил симболичен лидер на Ал каеда, туку активно учествувал во планирањето на нападите, посочуваат САД Исламист го бакнува ликот на Осама на ...

Обама го одликуваше тимот кој го уби Осама бин Ладен

Идивиди - 07.05.2011

Вашингтон, 7 мај 2011 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама ги одликуваше припадниците на американската специјална единица, кои го убија Осама бин Ладен и вети дека САД на крајот ќе ја ...

Американец се збогати од смртта на Бин Ладен

eReporter - 07.05.2011

Досетлив Американец заработи мало богатство на сметка на смртта на најбараниот терорист во светот и водачна Ал Каеда, Осама Бин Ладен.

Бин Ладен планирал јубилеен напад во САД

А1 - 06.05.2011

Осама бин Ладен, иако притаен во Пакистан, не се откажал од терористичките намери. Во неговата вила се најдени документи кои укажуваат дека планирал јубилеен десетгодишен напад овој 11 септември.

Абу Јахја ал Либи ќе го замени Осама бин Ладен

Алсат-М - 06.05.2011

Либискиот муџахедин, Абу Јахја ал Либи ќе го замени Осама бин Ладен на чело на терористичката организација Ал Каеда, јави телевизијата Ал Арабија.

Преубава манекенка внука на Осама Бин Ладен

Канал5 - 06.05.2011

Преубавата Вафа Дуфор е внука на Осама Бин Ладен.По образование правничка, таа живее и работи во Њујорк како манекенка и фото модел.

Ал Каеда ја потврди смртта на Бин Ладен и најави освета: Крвта ќе ви се меша со солзите !

Канал5 - 06.05.2011

Потврдата и осветата се објавени во вид на интернет соопштение на милитантни сајтови. Автентичноста не е потврдена,но се работи за сајтови на кои Ал Каеда и досега објавувала свои пораки.

Внимателност во Белата куќа по заканата од Ал Каеда

Дневник - 06.05.2011

Американската влада и натаму е внимателна кога станува збор за каква било закана од Ал Каеда, особено кога ќе се закани дека ќе го одмазди убиството на својот лидер Осама бин Ладен, изјави ...

Бин Ладен планирал јубилеен напад во САД

Утрински - 06.05.2011

Осама бин Ладен, иако притаен во Пакистан, не се откажал од терористичките намери. Во неговата вила се најдени документи кои укажуваат дека планирал јубилеен десетгодишен напад овој 11 септември.

Во Квета, пакистан, повторно демонстрации за почит на бин Ладен

Телма - 06.05.2011

Стотици луѓе излегоа на демонстрации во пакистанскиот град Квета, главен град на провинцијата Белуџистан, за да оддадат почи на Осама бин Ладен.

АЛ Каеда ја потврди смртта на БИН ЛАДЕН

Телма - 06.05.2011

Терористичката организација Ал Каеда ја потврди смртта на својот лидер Осама бин Ладен, со соопштението што денеска го стави на исламистичките Интернет форуми и се заколна дека ќе го одмазди неговото ...

Ал Каеда потврди дека Бин Ладен е мртов

Дневник - 06.05.2011

Терористичката организација Ал Каеда ја потврди смртта на својот лидер Осама бин Ладен со соопштението што денеска го стави на исламистичките интернет-форуми и се заколна дека ќе го одмазди неговото ...

Обама се поклони на жртвите од нападите на 11 септември

Дневник - 06.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама во Њујорк положи венец на „граунд зиро“, одавајќи почит на жртвите од 11 септември 2001 година на само четири дена по убиството на Осама бин Ладен, кој ја ...

САД не ги објавува фотките од мртвиот Осама

Утрински - 06.05.2011

ВАШИНГТОН, АБОТАБАД - Американските претставници се обидуваат да го контролираат се' поголемиот скептицизам во врска со вашингтонската верзија на настаните околу смртта на Осама бин Ладен, ...

Исчезна сведокот на нападот врз шефот на Ал Каеда

Утрински - 06.05.2011

Веднаш по американската акција во која тие го убија Осама бин Ладен, неговиот прв сосед Шамраиз Кан мистериозно исчезна во Аботабад.

„Го убија татко ми пред мои очи

Утрински - 06.05.2011

“ Дванаесетгодишната ќерка на Осама бин Ладен тврди дека американските специјални сили го заробиле терористичкиот лидер жив, а потоа го убиле пред неа и пред другите членови на семејството.

Обама да се извини за „Џеронимо“

Утрински - 06.05.2011

Племе на Апачите во Америка бара извинување од претседателот Обама што било користено името на воинот Џеронимо како кодно име за Осама бин Ладен.

Пакистан одбива да ја предаде сопругата на Бин Ладен

Утрински - 06.05.2011

Пакистан и САД западнале во дипломатски спор околу судбината на најмладата сопруга на Бин Ладен, Амал ал Садех (27), која пакистанските власти одбија да ја стават под меѓународно старателство и да им ...

Мртов Ладен ги скара Америка и Европа

Дневник - 06.05.2011

Информациите дека Бин Ладен бил невооружен кога во него стрелале специјалците поттикна бран коментари во Европа за легалноста и за моралноста за убиството Убиството на Осама бин Ладен повторно ги ...

Вирус Бин Ладен

Дневник - 06.05.2011

ФБИ ги предупреди интернет-корисниците на опасноста од електронските пораки со фотографии или видеоснимки од убиството на Бин Ладен .

Ал Каеда планирала напади на 11 септември 2010 година

Дневник - 06.05.2011

Терористичката Ал Каеда анализирала можности за напади во САД, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на првични резултати од информации пронајдени во домот на Осама бин Ладен .

Ал Каеда планирала напади на 11 септември 2010 година

Алсат-М - 06.05.2011

Терористичката Ал Каеда анализирала можности за напади на територијата на САД, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на првични резултати од информации пронајдени во домот на Осама бин Ладен.

Колку досега не‘ чинеше тероризмот?

Deutsche Welle - 06.05.2011

Само нападите на 11 септември 2001 година предизвикаа штети проценети на 60 милијарди долари. Вкупните штети од смртоносните злодела на терористите, на чело со Осама бин Ладен, меѓутоа не можат ...

Демонстрации во Пакистан во спомен на Бин Ладен

Алсат-М - 06.05.2011

Стотици луѓе излегоа на демонстрации во пакистанскиот град Квета, главен град на провинцијата Белуџистан, за да оддадат почи на Осама бин Ладен.

Свет - Обама не дозволи да се објави фото од мртвиот Бин Ладен

Вест - 06.05.2011

ВАШИНГТОН, 6 мај (АП) - Претседателот на САД Барак Обама вчера им оддаде почит на жртвите од нападот на Осама бин Ладен на 11 септември, положувајќи венец на местото каде се наоѓаше Светскиот ...

Свет - Бин Ладен не е трофеј

Време - 06.05.2011

Претседателот на САД, Барак Обама, реши фотографиите од убиениот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен, да не се објават поради загриженоста дека можат да претставуваат ризик за Американците или да ...

Младиќ го презема приматот од Бин Ладен за најбаран човек во светот?

Канал5 - 06.05.2011

Според листата на ирскиот портал joe.ie, има пет потенцијални кандидати, а најсериозен меѓу нив е хашкиот бегалец од балканските простори Ратко Младиќ.

Бин Ладен планирал нови напади во САД

Канал5 - 06.05.2011

Документите пронајдени во куќата во Аботабат сугерираат дека Осама Бин Ладен планирал нови напади во САД. Еден од нив требало да се случи на самата годишнина од терористичките напади на 11 септември, ...

„Лагата за Осама голема како таа дека американците биле на Месечината“

Телма - 06.05.2011

Белградскиот весник „Ало“ пишува дека многу луѓе во светот, но и во САД се сомневаат дека терористот бр.1 Осама Бин Ладен и навистина е убиен.

Сопругата на Бин Ладен тврди дека минале пет години во истата соба

Канал5 - 06.05.2011

Само еден од четворицата убиени мажи во акцијата за ликвидирање на Осама Бин Ладен отворил оган на американските „фоки“, рекле за агенцијата Ројтерс извори кои го виделе последниот службен извештај ...

Внимателност во Белата куќа по заканата од Ал Каеда

Сител - 06.05.2011

Американската влада и натаму е забележливо внимателна кога станува збор за каква било закана од Ал Каеда, особено кога ќе се закни дека ќе го одзмади убиството на својот лидер Осама бин Ладен, изјави ...

Бин Ладен се поготвувал за нов 11 септември

Press24 - 06.05.2011

Американските сили пронашле документи кои содржат планови за нов терористички напад на Осама бин Ладен напади на територијата на САД за годишнината од нападите на 11 септември Американските медиуми ...

Ал Каеда вети дека смртта на бин Ладен ќе биде „проклетство“ за САД

Форум - 06.05.2011

Меѓународната терористичка организација Ал Каеда тврди дека смртта на нејзиниот водач Осама бин Ладен ќе стане „проклетството“ на САД, јавува денеска Ројтерс повикувајќи се на извештај на ...

Ал Каеда: Смртта на бин Ладен ќе биде „проклетство“ за САД

Кајгана - 06.05.2011

Меѓународната терористичка организација Ал Каеда тврди дека смртта на нејзиниот водач Осама бин Ладен ќе стане „проклетството“ на САД, јавува денеска Ројтерс повикувајќи се на извештај на ...

Со какво оружје е убиен Бин Ладен?

Курир - 06.05.2011

Специјалната единица „Фоки“ на морнарицата на САД што учествуваше во операцијата за убиство на Осама бин Ладен во Пакистан била опремена со пушки, произведени во белгискиот град Лиеж, објави Ер Те Ел ...

Ал Каеда: Ќе ја одмаздиме пролеаната крв на нашиот лидер

Курир - 06.05.2011

- Ние од организацијата Ал Каеда му ветуваме на семоќниот Алах и ја бараме неговата помош, поддршка и истрајност да продолжиме по патот на џихадот, патот по кој одеа нашите лидери, а пред сите Шеикот ...

Се подготвува филм за Бин Ладен

Press24 - 06.05.2011

Создавачите на драмата за борба против терористите „The hurt locker“, сега го подготвуваат новиот за потрагата по Осама бин Ладен Првичното сценарио на филмот на Оскаровката и режисерка Кетрин ...

Американците до Бин Ладен дошле со невидливи хеликоптери

Сител - 06.05.2011

Американските специјалци кои го убиле лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен, до неговата куќата пристигнале со сателитски хеликоптери, за кои американската влада никогаш не зборувала јавно, пишува ...

Ал Каеда планирала напади на 11 септември

Курир - 06.05.2011

Според првичните резултати од информациите пронајдени во домот на Осама бин Ладен, терористичката организација Ал Каеда планирала напади на територијата на САД на 11 септември 2010 година.

Ал Каеда повторно планирала напад на САД на 11.септември

Кајгана - 06.05.2011

На десетгодишнината од нападот на Вашингтон и Њујорк, Ал Каеда планирала напад на возовите на американската железница, објави американското министерство за национална безбедност. „Во февруари 2010.

Над 56 отсто Американци сакаат да видат фотографии на мртвиот бин Ладен

Кајгана - 06.05.2011

Милиони луѓе во светот од љубопитност, жед за сензација, како и доказ, сакаат да видат фотографии од убиениот Осама бин Ладен.

Невидливи хеликоптери клуч на успехот против Бин Ладен

Кирилица - 06.05.2011

Американските специјалци кои го убиле лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен, до неговата куќата пристигнале со сателитски хеликоптери, за кои американската влада никогаш не зборувала јавно, пишува ...

Ал Каеда планирала напади на 11 септември 2010 година

Сител - 06.05.2011

Терористичката Ал Каеда анализирала можности за напади на територијата на САД, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на првични резултати од информации пронајдени во домот на Осама бин Ладен.

Ал Каеда планирала напади на 11 септември 2010 година

МРТ - 06.05.2011

Терористичката Ал Каеда анализирала можности за напади на територијата на САД, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на првични резултати од информации пронајдени во домот на Осама бин Ладен.

Мртвиот Осама менува регистарски ознаки во САД

Сител - 06.05.2011

Пензиониран американски полицаец од Њујорк морал да ги смени регистарските ознаки на својот автомобил, откако беше убиен водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, објавуваат медиумите во САД, пренесува ...

Ал Каеда повторно планирала напад на САД на 11.септември

МРТ - 06.05.2011

На десетгодишнината од нападот на Вашингтон и Њујорк, Ал Каеда планирала напад на возовите на американската железница, објави американското министерство за национална безбедност. „Во февруари 2010.

Над 56 отсто Американци сакаат да видат фотографии на мртвиот бин Ладен

МРТ - 06.05.2011

Милиони луѓе во светот од љубопитност, жед за сензација, како и доказ, сакаат да видат фотографии од убиениот Осама бин Ладен.

Стотици учествуваа во демонстрации во Пакистан во спомен на Бин Ладен

МРТ - 06.05.2011

Стотици луѓе излегоа на демонстрации во пакистанскиот град Квета, главен град на провинцијата Белуџистан, за да оддадат почи на Осама бин Ладен.

Ех да беше Бин Ладен гол

Таратур - 06.05.2011

Продолжуваат разните теории, конспирации и шпекулации околу смртта на Осама бин Ладен. Во какофонијата од најразлични информации се тврди дека бегал, па не бегал, па ако бил гол, ќе останел жив...

Информациите на Бин Ладен-богаство во борбата со Талибанците

Р.С.Европа - 06.05.2011

Убиството на Осама бин Ладен може да има големо влијание врз бунтовниците во Авганистан, оценува американскиот генерал Ричард Милс од Маринскиот корпус.

Обама се среќава со извршителите на убиството на Осама бин Ладен

Р.С.Европа - 06.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама денеска треба да се сретне со припадниците на единицата која го изврши нападот кој резултираше со смрт на Бин Ладен.

Ал Каеда планирала нови напади на САД за 11 септември

Р.С.Европа - 06.05.2011

Претставници на американската влада велат дека информации пронајдени во скривалиштето на Осама бин Ладен во Пакистан, укажуваат на тоа дека Ал Каеда очигледно размислувала да се напаѓаат возови во ...

Бин Ладен починал уште во 2002 година!

Курир - 06.05.2011

Многу луѓе не веруваат во официјалната верзија на ликвидацијата на лидерот на Ал Каеда која ја сервира Америка. Нема крај на мистеријата наречена Осама бин Ладен! Додека во Белата куќа и не се трудат ...

Демонстрации во чест на Бин Ладен

Курир - 06.05.2011

Стотици луѓе излегоа на демонстрации во пакистанскиот град Квета, главен град на провинцијата Белуџистан, за да оддадат почи на Осама бин Ладен.

Сопругата на ОСама: Пет години не излегувавме од куќата

Нетпрес - 06.05.2011

Водачот на терористичката мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, не излегол пет години од собата во која го убија американските армиски специјалци, раскажала неговата сопруга Амал ал-Садах за време на ...

Бин Ладен би преживеал ако бил гол

Нетпрес - 06.05.2011

Осама бин Ладен би го преживеал нападот ако бил гол, бидејќи на американските војници им било кажано да бидат крајно претпазливи оти најверојатно тој на себе носи елек со бомби, каков што носат ...

Бин Ладен се подготвувал за бегство пред да биде убиен, откриваат американските командоси

Нетпрес - 06.05.2011

Во облеката на Осама бин Ладен, веднаш по неговата ликвидација, американските специјалци откриле пришиени пари и броеви на телефони, што зборува за фактот дека тој се подготувал да бега, било ...

Абу Јахја ал Либи е наследникот на Бин Ладен

Курир - 06.05.2011

Либискиот муџахедин, Абу Јахја ал Либи ќе го замени Осама бин Ладен на чело на терористичката организација Ал Каеда, јави телевизијата Ал Арабија.

ФОТО: Американците до Бин Ладен дошле со невидливи хеликоптери

Нетпрес - 06.05.2011

Американските специјалци кои го убиле лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен, до неговата куќа пристигнале со сателитски хеликоптери, за кои американската влада никогаш не зборувала јавно, пишува ...

Како се менуваше приказната за Бин Ладен

Оn.net - 06.05.2011

Осама не бил вооружан и не ја искористил својата сопруга како жив штит, ова се најновите податоци од приказната за акцијата против Бин Ладен, која Белата Куќа имаше проблем да ја одржи во една ...

Ал Каеда планирала терористички напад во САД на 11.09.2010?!

Алфа - 06.05.2011

Првичните информации од запленетите компјутери и документи од домот на Бин Ладен покажуваат дека Ал Каеда планирала нови напади на територијата на САД, соопштија американските безбедносни служби.

Кастро: САД со убивањето на Бин Ладен покажаа слабост и несигурност

Нетпрес - 06.05.2011

Америка го ликвидираше Осама Бин Ладен и покажа слабост и несигурност со нападот на неговото пакистанско засолниште, напишал поранешниот кубански лидер, Фидел Кастро во својата колумна објавена денес.

САД го прекршиле суверенитетот на Пакистан?

Inpress - 06.05.2011

Исламабад, 6. мај 2011 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Пакистан Салман Башир изјави дека американските сили може да го прекршиле суверенитетот на неговата земја, предизвикувајќи нови ...

Ал Каеда планирала нов напад на САД на 11.септември

Форум - 06.05.2011

На десетгодишнината од нападот на Вашингтон и Њујорк, Ал Каеда планирала напад на возовите на американската железница, објави американското министерство за национална безбедност „Во февруари 2010.

Бин Ладен планирал терористички напад за годишнината од 11 септември

Нетпрес - 06.05.2011

Документи, пронајдени во пакистанското скривалиште на Осама бин Ладен, содржат податоци дека тој планирал терористички напади на територијата на САД, вклучувајќи удари за десеттата годишнина од ...

Покрај домот на Бин Ладен пронајдено поле со марихуана

Алфа - 06.05.2011

На само неколку метри од домот на Осама бин Ладен пронајдени се насади со марихуана, која можеби достигнува вредност од милион долари.

Мртвиот Осама менува регистарски ознаки во САД

Нетпрес - 06.05.2011

Пензиониран американски полицаец од Њујорк морал да ги смени регистарските ознаки на својот автомобил, откако беше убиен водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, објавуваат медиумите во САД, пренесува ...

Ал Каеда ја потврди смртта на Бин Ладен

Курир - 06.05.2011

- Терористичката организација Ал Каеда ја потврди смртта на својот лидер Осама бин Ладен, со соопштението што денеска го стави на исламистичките Интернет форуми и се заколна дека ќе го одмазди ...

Сопругата на Осама: Пет години не излегувавме од куќата

Сител - 06.05.2011

Водачот на терористичката мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, не излегол пет години од собата во која го убија американските армиски специјалци, раскажала неговата сопруга Амал ал-Садах за време на ...

Абу Јахја ал Либи ќе го замени Осама бин Ладен

МРТ - 06.05.2011

Либискиот муџахедин, Абу Јахја ал Либи ќе го замени Осама бин Ладен на чело на терористичката организација Ал Каеда, јави телевизијата Ал Арабија.

Талибанците во Авганистан се заканија дека ќе го одмаздат Осама бин Ладен

МРТ - 06.05.2011

Тешко вооружени талибански борци се појавија во најновата видеопорака, веројатно од линијата на фронтот во јужен Авганистан, соопштувајќи дека убиството на Осама бин Ладен ќе ги мотивира да продолжат ...

Ал Каеда планирала напади на 11 септември 2010 година

Кирилица - 06.05.2011

Терористичката Ал Каеда анализирала можности за напади на територијата на САД, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на првични резултати од информации пронајдени во домот на Осама бин Ладен ...

Вести на векот

Оn.net - 06.05.2011

Смртта на Осама бин Ладен ја засени кралската свадба, но и двата настана не ја надминаа медиумската популарност на подемот на Кина и изборот на Обама за ...

Ал Каеда ја потврди смртта: ’Крвта на Американците ќе се измеша со нивните солзи!’

Таратур - 06.05.2011

Терористичката организација Ал Каеда ја потврди смртта на својот водач Осама бин Ладен со соопштение што го пушти на џихадистичките интернет форуми. Се заколнаа дека ќе го одмаздат неговото убиство.

Доверба

Форум - 06.05.2011

Едиторијал Американските специјалци го убија Осама Бин Ладен. Ова, без сомнение е вест што ќе ја одбележи годината, а можеби и деценијата.

Над 56 отсто Американци сакаат да видат фотографии на мртвиот бин Ладен

Форум - 06.05.2011

Милиони луѓе во светот од љубопитност, жед за сензација, како и доказ, сакаат да видат фотографии од убиениот Осама бин Ладен.

Осама бин Ладен планирал терористички напад за годишнината од 11 септември

Inpress - 06.05.2011

Вашингтон, 6. мај 2011 (ИНПРЕС) Документи, пронајдени во пакистанското скривалиште на Осама бин Ладен, содржат податоци дека тој планирал терористички напади на територијата на САД, вклучувајќи удари ...

Амал ал-Садах: Со Бин Ладен пет години немавме излезено од собата

Курир - 06.05.2011

Најмладата сопруга на Осама Бин Ладен, Амал ал-Садах, која беше ранета во ногата за време на операцијата на американските „фоки“ вели дека цели пет години заедно со Бин Ладен не излегле од собата во ...

Бин Ладен јубилејно планирал да го нападне Њујорк

Курир - 06.05.2011

Лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен иако се криел во Пакистан тој не се откажал од своите терористички намери. Пронајдени се документи кои покажуваат дека планирал јубилеен десетгодишен напад овој ...

Пакистан не и дозволува на ЦИА пристап до роднините на Осама бин Ладен

Нетпрес - 06.05.2011

Тајните служби на Пакистан не им дозволуваат на службениците на ЦИА да ги испрашуваат роднините на убиениот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен, јави Би-Би-Си, повикувајќи се на претставник на ...

Ал Каеда ја потврди смрта на Осама бин Ладен

Р.С.Европа - 06.05.2011

Американската мониторинг група СИТЕ интелиџенс јави дека Ал Каеда ја потврдила смрта на својот лидер Осама бин Ладен. Повтрдата за смртта била објавена на интернет страницата на џихадистите.

Германците убиството на Бин Ладен го сметаат за погрешно

Форум - 06.05.2011

Поголем дел од Германците смета дека американските војници не требало да го убијат шефот на терористичката мрежа Ал Каида, Осама Бин Ладен Повеќе од 50 проценти од Германците, покажуваат резултатите ...

Ал Каеда ја потврди смртта бин Ладен

Форум - 06.05.2011

Меѓународната терористичка организација Ал Каеда ја потврди смртта на нејзиниот водач, Осама бин Ладен, јавува денеска Reuters Осама бин Ладен беше убиен ноќта на 2 мај, во акција на американските ...

Талибанците се заканија дека ќе го одмаздат Бин Ладен

Курир - 06.05.2011

Тешко вооружени талибански борци се појавија во најновата видеопорака, веројатно од линијата на фронтот во јужен Авганистан, соопштувајќи дека убиството на Осама бин Ладен ќе ги мотивира да продолжат ...

Анализа: Бин Ладен ги обедини и разедини САД и Европа

Нетпрес - 06.05.2011

Кога луѓето на Осама бин Ладен ги удрија авионите во кулите близначки во Њујорк, пред 10 години, американците веднаш добија голема поддрша и солидарност од Европа, па дури и насловната страница на ...

Бин Ладен би преживеал ако бил гол

Точка - 06.05.2011

Осама бин Ладен би го преживеал нападот ако бил гол, бидејќи на американските војници им било кажано да бидат крајно претпазливи оти најверојатно тој на себе носи елек со бомби, каков што носат ...

Германците убиството на Бин Ладен го сметаат за погрешно

Точка - 06.05.2011

Поголем дел од Германците смета дека американските војници не требало да го убијат шефот на терористичката мрежа Ал Каида, Осама Бин Ладен.

Кастро: САД со убивањето на Бин Ладен покажаа слабост и несигурност

Точка - 06.05.2011

Америка го ликвидираше Осама Бин Ладен и покажа слабост и несигурност со нападот на неговото пакистанско засолниште, напишал поранешниот кубански лидер, Фидел Кастро во својата колумна објавена денес.

Ал Каеда ја потврди смртта на Бин Ладен

Sky - 06.05.2011

Терористичката организација Ал Каеда ја потврди смртта на својот лидер Осама бин Ладен, со соопштението што денеска го стави на исламистичките Интернет форуми и се заколна дека ќе го одмазди неговото ...

Мртвиот Осама менува регистарски ознаки во САД

Точка - 06.05.2011

Пензиониран американски полицаец од Њујорк морал да ги смени регистарските ознаки на својот автомобил, откако беше убиен водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, објавуваат медиумите во САД, пренесува ...

Бин Ладен се подготвувал за бегство пред да биде убиен, откриваат американските командоси

Точка - 06.05.2011

Во облеката на Осама бин Ладен, веднаш по неговата ликвидација, американските специјалци откриле пришиени пари и броеви на телефони, што зборува за фактот дека тој се подготувал да бега, било ...

Ал Каеда ја потврди смртта на бин Ладен

Точка - 06.05.2011

Меѓународната терористичка организација Ал Каеда ја потврди смртта на нејзиниот водач, Осама бин Ладен, јавува денеска Ројтерс.

Сопругата на Осама: Пет години не излегувавме од куќата

Точка - 06.05.2011

Водачот на терористичката мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, не излегол пет години од собата во која го убија американските армиски специјалци, раскажала неговата сопруга Амал ал-Садах за време на ...

Американците до Бин Ладен дошле со невидливи хеликоптери

Точка - 06.05.2011

Американските специјалци кои го убиле лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен, до неговата куќа пристигнале со сателитски хеликоптери, за кои американската влада никогаш не зборувала јавно, пишува ...

Бин Ладен ги обедини и разедини САД и Европа

Точка - 06.05.2011

Кога луѓето на Осама бин Ладен ги удрија авионите во кулите близначки во Њујорк, пред 10 години, американците веднаш добија голема поддрша и солидарност од Европа, па дури и насловната страница на ...

Пакистан не и дозволува на ЦИА пристап до роднините на Осама бин Ладен

Точка - 06.05.2011

Тајните служби на Пакистан не им дозволуваат на службениците на ЦИА да ги испрашуваат роднините на убиениот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен, јави Би-Би-Си, повикувајќи се на претставник на ...

Обама на Граунд Зиро: Потврдивме дека не заборавивме

Вечер Прес - 06.05.2011

Ал Каеда планирала годинава да им го "честита" на Американците јубилејниот 11 септември со нов напад, точно по една деценија Три дена по терористичкиот напад од 11 септември 2001, Џорџ Буш, ...

Над 56 отсто Американци сакаат да видат фотографии на мртвиот бин Ладен

Точка - 06.05.2011

Милиони луѓе во светот од љубопитност, жед за сензација, како и доказ, сакаат да видат фотографии од убиениот Осама бин Ладен.

Колку пари Осама ги чинеше САД

Канал 77 - 06.05.2011

Зависно од тоа што сакате да , сумата која Американците ја потрошиле заради Бин Ладен се движи од 280 милијарди до 5 илјади милијарди долари.

Ал Каеда повторно планирала напад на САД на 11.септември

Точка - 06.05.2011

На десетгодишнината од нападот на Вашингтон и Њујорк, Ал Каеда планирала напад на возовите на американската железница, објави американското министерство за национална безбедност. „Во февруари 2010.

Лавина прашања по убиството на Осама

Н.Македонија - 06.05.2011

Зошто беше убиен невооружениот терористички лидер, а не беше заробен? Зошто лидерот на Ал каеда беше погребан во море? Убиството на првиот човек на Ал каеда, Осама бин Ладен, кој беше ликвидиран од ...

Кој е следниот лидер на Ал Каеда?

Идивиди - 06.05.2011

Бејрут, 6 мај 2011 (МИА) - Либискиот муџахедин, Абу Јахја ал Либи ќе го замени Осама бин Ладен на чело на терористичката организација Ал Каеда, јави телевизијата Ал Арабија.

Ал Каеда ја потврди смртта на Осама бин Ладен

Идивиди - 06.05.2011

Вашингтон, 6 мај 2011 (МИА) - Терористичката организација Ал Каеда ја потврди смртта на својот лидер Осама бин Ладен, со соопштението што денеска го стави на исламистичките Интернет форуми и се ...

Ал Каеда ќе го одбележала 11/9

Идивиди - 06.05.2011

Вашингтон, 6 мај 2011 (МИА) - Терористичката Ал Каеда анализирала можности за напади на територијата на САД, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на првични резултати од информации пронајдени ...

Во Ал Каеда почна битката за лидерство по смртта на Бин Ладен

А1 - 05.05.2011

Раководниот совет (Шурата) на меѓународната терористичка организација на Ал Каеда, по убиството на Осама бин Ладен „доживува големи тешкотии во изборот на нов лидер, пишува денеска ирачкиот весник ...

Нема да се објават сликите од мртвиот Бин Ладен

А1 - 05.05.2011

Откако претседателот на САД Обама пресече дека нема да бидат објавени сликите од мртвото тело на Осама Бин Ладен, истекоа сликите од тројцата мажи кои загинаа заедно со него во нападот на вилата во ...

Обама на Граунд Зиро

Канал5 - 05.05.2011

Под засилени безбедносни мерки, претседателот Барак Обама денеска напладне ќе го посети местото каде некогаш се наоѓаа кулите близначки кои беа урнати во терористичките напади на 11 септември 2001 ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Објавени фотографии од убиените соработници на Бин Ладен

Канал5 - 05.05.2011

Агенцијата Ројтерс објави фотографии од тројцата убиени соработници на Осама Бин Ладен снимени од пакистански офицер непосредно по акцијата на американските специјалци кој барал да остане анонимен.

Свет - Одмрзнат, па фрлен в море

Време - 05.05.2011

Бин Ладен е мртов една деценија, но само се чекало поволен момент да се одмрзне и да се сними; тој се уште е жив; Барак Обама со веста за смртта на најбараниот терорист во светот се обидува да ќари ...

Свет - Бин Ладен не бил вооружен

Време - 05.05.2011

Лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, не бил вооружен кога американските специјалци упаднаа во неговата вила во пакистанскиот град Аботабад и го убија, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

Свет - Бин Ладен е убиен невооружен

Вест - 05.05.2011

Пакистанец го криел лидерот на Ал Каеда во Аботабад АБОТАБАД/ВАШИНГТОН, 5 мај (Ројтерс/АП) - Осама бин Ладен не бил вооружен кога го убија американските специјалци, соопшти Белата куќа додека се ...

Директорот на ЦИА тврди: Обама не ја виде егзекуцијата на Бин Ладен, гледаше во празен екран

Канал5 - 05.05.2011

Претседателот на САД Барак Обама и неговите најблиски соработници не го виделе убиството на Бин Ладен во живо, туку во моментот гледале во празен екран, соопшти директорот на ЦИА Леон Панета.

Скотланд Јард: Tерористички напад е „многу веројатен“

Дневник - 05.05.2011

Комесарот на Скотланд Јард Пол Стивенсон смета дека терористички напад во Велика Британија е „многу веројатен“ и поради тоа повика на целосна будност на безбеднсните служи, но и на сите Британци.

САД: Со смртта на Бин Ладен не заврши војната против Ал Каеда

Дневник - 05.05.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска во Рим изјави дека војната против Ал Каеда продолжува иако е убиен нејзиниот лидер Осама бин Ладен.

Пакистан ги предупреди САД да не преземаат други еднострани акции

Телма - 05.05.2011

Пакистан ги предупреди САД дека ќе има катастрофални последици, доколку Вашингтон и натаму извршува нови еднострани операции против осомничени терористи во земјата, пренесоа американските медиуми.

Кастро: САД покажаа слабост со убиството на Бин Ладен

Дневник - 05.05.2011

САД со убиството на Осама бин Ладен во неговиот дом во Пакистан покажаа слабост и несигурност, оцени поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро.

Протекоа првите информации за тоа кој ги одвел Американците до бин Ладен

Алсат-М - 05.05.2011

Саудискиот весник „Ал Уатан“ пишува дека тоа се Египќаните во Ал Каеда предводени од вториот човек на организацијата Ајман Ал Завахири поради недоразбирањата за челни функции во мрежата.

Обама забрани објавување на снимки од акцијата против бин Ладен

Телма - 05.05.2011

Претседателот на САД Барак Обама донесе одлука да не бидат објавени снимките од операцијата на американските специјални сили во Пакистан и убиството на лидерот на терористичката организација Ал Каеда ...

Обама: Снимките од убиството на Осама остануваат тајни

Дневник - 05.05.2011

Претседателот на САД Барак Обама одлучи да не се објавуваат снимките од операцијата на американските специјални сили и убиството на лидерот на терористичката организација Ал Каеда Осама бин Ладен.

Обама не ги дава снимките од убиството на Бин Ладен

Утрински - 05.05.2011

Претседателот на САД, Барак Обама одлучи да не се објавуваат снимките од операцијата на американските специјални сили и убиството на лидерот на терористичката организација Ал Каеда, Осама бин Ладен.

Апачите бараат извинување од Обама

Дневник - 05.05.2011

Индијанското племе Апачи побара извинување од американската администрација бидејќи нивни командоси користеле име на нивниот легендарен лидер Џеронимо како шифрирано име за Осама бин Ладен.

Осама немал оружје, но давал отпор

Дневник - 05.05.2011

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА ЛИДЕРОТ НА АЛ КАЕДА Бин Ладен случајно го идентификувала и неговата сопруга, кога во паниката го викнала по име.

Духот на Бин Ладен

Утрински - 05.05.2011

Дали тајмингот на смртта на Осама бин Ладен е навистина перфектен во зовриениот арапски свет, како што тврдат многумина.

Кога го убиле Бин Ладен, бил невооружен

Утрински - 05.05.2011

АБОТАБАД/ВАШИНГТОН - Осама бин Ладен бил невооружен кога американските специјални сили го убија, соопшти Белата куќа. Откритието дека Бин Ладен бил невооружен изгледа контрадикторно со претходните ...

Буш не сака да оди на Граунд зиро

Утрински - 05.05.2011

ВАШИНГТОН - Поранешниот американски претседател, Џорџ Буш, ја одби поканата од претседателот Барак Обама да присуствува на денешната церемонија во Њујорк за да се одбележи убиството на Осама бин ...

Го зеле само мртвото тело

Дневник - 05.05.2011

Медиумите тврдат дека командосите, освен телото на Бин Ладен, со себе најверојатно однеле уште едно лице - син или ќерка, но американски извори ги демантираат овие информации.

Правната оправданост на убиството на Бин Ладен

Deutsche Welle - 05.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама одлучи да не се објавуваат фотографии од убиениот Бин Ладен, ниту слични докази за неговата смрт.

Британија е под закана од терористички напад

Утрински - 05.05.2011

Пол Стивенсон, комесарот на Скотланд Јард изјави дека на Велика Британија и се заканува терористички напад и дека поради тоа треба целосна будност на безбедносните служби, но и на сите Британци.

Фотографиите од мртвиот лидер на Ал Каеда ќе останат тајна

Канал5 - 05.05.2011

Белата куќа одлучи да не ги објавува фотографиите мртвиот лидер на Ал Каеда Осама Бин Ладен, поради тоа што се вознемирувачки и би можеле да поттикнат насилства и закани по американската национална ...

Ал Каеда полека ги губи своите лидери

Курир - 05.05.2011

Ал Каеда денес во воздушен напад врз нивното возило во провинција во Јемен изгуби двајца лидери, инаку Јемен е татковината на убиениот Осама бин Ладен.

Ал Каеда неверојатно нема брзо да најде замена за бин Ладен

Форум - 05.05.2011

Меѓународната терористичка организација Ал Каеда најверојатно нема брзо да најде замена за нејзиниот лидер, Осама бин Ладен, смета директорот на Одделот за транснационални закани и политички ризици ...

Пакистанската армија се закани со ревидирање на соработката со САД

Р.С.Европа - 05.05.2011

Пакистанската армија се закани со ревидирање на соработката со Соединетите американски држави, доколку се случат повеќе интервенции слични на онаа во која беше убиен лидерот на Ал Каеда Осама Бин ...

Индијанците бараат извинување од Обама заради шифрата „Џеронимо“

Кирилица - 05.05.2011

Индијанското племе Апачи побара извинување од американската администрација бидејќи нивни командоси користеле име на нивниот легендарен лидер Џеронимо како шифрирано име за Осама бин Ладен - Драго ни ...

ВНИМАНИЕ: ФБИ предупредува да не се отвараат електорнски пораки со фотографии на Бин Ладен

Press24 - 05.05.2011

Американската полиција во своето соопштение потврди дека тие „мејлови“ би можеле да содржат вирус во атачментот Разузнавачките служби на ФБИ ги предупредија Интернет корисниците во врска со ...

Обама: Ако речеме нешто, не го забораваме

Р.С.Европа - 05.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека убиството на Осама Бин Ладен испраќа порака до Светот дека „ако речеме нешто, не го забораваме – го мислиме тоа што ќе го кажеме“.

ФОТО: Жената која прими куршум за Бин Ладен

Курир - 05.05.2011

Објавена е фотографија на жена која со своето тело се обидела да го заштити Бин Ладен од нападот на американските специјалци.

Обама им одаде почит на жртвите од нападите на 11 септември 2001 година

Сител - 05.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Њујорк положи венец на „граунд зиро“, одавајќи почит на жртвите од 11 септември 2001 година на само четири дена по убиството на Осама бин Ладен, кој ...

Бин Ладен од Богота (фото)

ЗаЗабава - 05.05.2011

Двојникот на најпознатиот светски терорист Осама бин Ладен не би можел слободно да се прошета по улиците низ САД, но во Колумбија, на двојникот на водачот на Ал-каеда веќе сите се навикнале и тој ...

Колку пари Осама ги чинеше САД

Оn.net - 05.05.2011

Зависно од тоа што сакате да пресметате, сумата која Американците ја потрошиле заради Бин Ладен се движи од 280 милијарди до 5 илјади милијарди ...

Скотланд Јард: Британија е под закана од терористички напад

Курир - 05.05.2011

Пол Стивенсон, комесарот на Скотланд Јард изјави дека на Велика Британија и се заканува терористички напад и дека поради тоа треба целосна будност на безбедносните служби, но и на сите Британци.

Обама: Нема снимка од убиството на Бин Ладен

Кирилица - 05.05.2011

Претседателот на САД Барак Обама донесе одлука да не бидат објавени снимките од операцијата на американските специјални сили во Пакистан и убиството на лидерот на терористичката организација Ал ...

Клинтон: Смртта на Бин Ладен не значи крај на тероризмот

Курир - 05.05.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска во Рим изјави дека војната против Ал Каеда продолжува иако е убиен нејзиниот лидер Осама бин Ладен.

Обама: Не објавуваме снимка од убиството на Бин Ладен

Press24 - 05.05.2011

Претседателот на САД Барак Обама донесе одлука да не бидат објавени снимките од операцијата на американските специјални сили во Пакистан и убиството на лидерот на терористичката организација Ал Каеда ...

ФБИ: Електронски пораки со снимки од убиството на Бин Ладен веб опасност

МРТ - 05.05.2011

Разузнавачките служби на ФБИ ги предупредија Интернет корисниците во врска со електронските пораки со фотографии или видео снимките со убиството на Бин Ладен.

Индијанците побараа извинување од Обама заради шифрата „Џеронимо“

МРТ - 05.05.2011

Индијанското племе Апачи побара извинување од американската администрација бидејќи нивни командоси користеле име на нивниот легендарен лидер Џеронимо како шифрирано име за Осама бин Ладен.

Куќата на Бин Ладен туристичка атракција

Форум - 05.05.2011

Само неколку дена откако американските командоси го убија најбараниот светски терорист, Осама бин Ладен кружат гласини дека власта во Аботабад во Пакистан ќе ја остави куќата на Осама непроменета и ...

Убиството на Бин Ладен удар врз моралот на неговите следбеници

Р.С.Европа - 05.05.2011

Ирачкиот министер за надворешни работи Хошјар Зебари изјави дека убиството на водачот на Ал Каеда Осама Бин Ладен од страна на американските сили е удар врз моралот на следбениците на Бин Ладен.

Омар бин Ладен: Морав да признаам каков злосторник е мојот татко!

Курир - 05.05.2011

Детството на Омар бин Ладен, четврти син на Осама бин Ладен, било проследено со тепање. Растел во опкружување на послушниците на татко му, а откако заминал вели дека долго не можел да признае каков ...

САД нема да објават фотографија од убиениот Бин Ладен

Р.С.Европа - 05.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Белата куќа сепак нема да објави фотографија од убиениот водач на Ал Каеда, Осама бин Ладен.

Обама го забрани објавувањето на фотографиите на мртвиот бин Ладен

Inpress - 05.05.2011

Вашингтон, 5. мај 2011 (ИНПРЕС) Три дена по убиството на Осама бин Ладен, претседателот на САД Барак Обама донесе одлука да не се објавуваат фотографиите со мртвото тело на терористот.

Вознемирувачки фотографии - Снимки на луѓето убиени со Бин Ладен

Inpress - 05.05.2011

Лондон, 5. мај 2011 (ИНПРЕС) Агенцијата Ројтерс објави фотографии на тројца мажи кои беа убиени заедно со Осама бин Ладен, ноќта меѓу саботата и неделата при нападот во пакистанскиот град Аботабад.

ФОТО: Објавени фотографии од тројца од убиените во акцијата за ликвидација на Бин Ладен

Нетпрес - 05.05.2011

Новинската агенција “Ројтерс“, доцна синоќа објави фотографии од тројца мажи, кои загинале во акцијата на американските армиски специјалци за ликвидација на водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен.

Кастро: САД покажаа слабост со убиството на Бин Ладен

МРТ - 05.05.2011

САД со убиството на Осама бин Ладен во неговиот дом во Пакистан покажаа слабост и несигурност, оцени денеска поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро.

Далај Лама смета дека Бин Ладен е оправдано убиен

Нетпрес - 05.05.2011

Далај Лама во говор пред американски студенти, јавно го искажал своето мислење дека лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен е убиен со оправдана цел.

Клинтон го убедила Обама да не се објават фотографиите на Oсама бин Ладен

Алфа - 05.05.2011

Американскиот претседатрел Барак Обама синоќа донесе одлука да не бидат прикажани сликите од убиството на лидерот на АЛ Каеда, Осама бин Ладен а на таа негова одлука најмногу влијаела државната ...

Вознемирувачки фотографии од убиените заедно со Бин Ладен

Press24 - 05.05.2011

Агеницјата Ројтерс објави фотографии од тројца мажи кои биле убиени заедно со лидерот на Ал КАеда, Осмаа Бин Ладен. Фотографиите биле откупени од пакистански безбедносен офицер чие име не се ...

Кастро: САД покажаа слабост со убиството на Бин Ладен

Курир - 05.05.2011

САД со убиството на Осама бин Ладен во неговиот дом во Пакистан покажаа слабост и несигурност, оцени денеска поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро.

Кастро: САД покажаа слабост со убиството на Бин Ладен

Сител - 05.05.2011

САД со убиството на Осама бин Ладен во неговиот дом во Пакистан покажаа слабост и несигурност, оцени денеска поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро.

Ал Ватах: Завахири ги донесе Американците до Бин Ладен

Алфа - 05.05.2011

Египќаните кои се во Ал Каида, предводени од вториот човек на организацијата Ајман ал-Завахири ги донесоа Американците до Осама бин Ладен, тврди саудискиот дневник, Ал Ватан.

Кој го "среди" Осама?!

ЗаЗабава - 05.05.2011

Со спектакуларната акција и убивањето на Осама Бин Ладен, водачот на терористичката група Ал-Каеда, припадниците на специјализираната единица на американската војска "Navy Seals"(Морски Фоки), станаа ...

Хилари Клинтон: САД треба да продолжат да работат со Пакистан

Нетпрес - 05.05.2011

САД и нивните сојузници сметаат дека треба да продолжат да работат со Пакистан во борбата против Ал каеда по ликвидацијата на Осама бин Ладен, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на изјава на државната ...

Фотографии од убиените во акцијата за ликвидација на Бин Ладен

Курир - 05.05.2011

Внимание: Фотографиите можат да предизвикаат вознемиреност кај некои лица. Вчера вечерта беа објавени фотографии от тројца мажи, кои загинале во акцијата на за ликвидација на лидерот на Ал Каеда, ...

Осама бин Ладен не е трофеј

Р.С.Европа - 05.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Њујорк ќе го посети Граунд Зиро каде што на 11 септември 2001 беа извршени терористичките напади врз Соединетите држави.

Завахири го предал Бин Ладен на Американците

Нетпрес - 05.05.2011

Египетските припадници на Ал- Каеда, предводени од вториот човек на терористичката мрежа Ајман Ал- Завахири, наводно ги одвеле Американците до Осама Бин Ладен, пишува “Бета“, пренесува НетПрес.

Бин Ладен самиот се открил палејќи го својот смет

Курир - 05.05.2011

Како што двајца француски новинари набрзо по 11 септември 2001 година напишаа книга во која се обидоа да докажат дека нападот на Њујорк и Вашингтон бил дел од заговор на американскиот политички-воен ...

Ал Ватах: Завахири ги донесе Американците до Бин Ладен

Кајгана - 05.05.2011

Египѓаните кои се во Ал Каеда, предводени од вториот човек на организацијата Ајман ал-Завахири ги донесоа Американците до Осама бин Ладен, тврди саудискиот дневник Ал Ватан.

Објавени фотографии од тројца од убиените во акцијата за ликвидација на Бин Ладен

Сител - 05.05.2011

ФОТОГРАФИИТЕ СЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИ!!! Според непотврдени информации се претпоставува дека станува збор за синот на Бин Ладен, Хамзи, за курирот и братот на курирот, иако засега не се знае кој е кој на ...

Индијанците бараат извинување од Обама

Курир - 05.05.2011

Индијанското племе Апачи побара извинување од американската администрација бидејќи нивни командоси користеле име на нивниот легендарен лидер Џеронимо како шифрирано име за Осама бин Ладен.

Објавени фотографии од три жртви во акцијата за ликвидација на Бин Ладен

Кирилица - 05.05.2011

Новинската агенција „Ројтерс“, доцна синоќа објави фотографии од тројца мажи, кои загинале во акцијата на американските армиски специјалци за ликвидација на водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен ...

Видео: Кои се специјалците кои го убија Бин Ладен

Таратур - 05.05.2011

Момците кои стануваат ’фоки’ имаат извонреден вид, натпросечна интелигенција и генетски се градени да издржат многу казни, односно тепање.

Вознемирувачки фотографии на убиените соработници на Бин Ладен

Таратур - 05.05.2011

Агенцијата Ројтерс објави фотографии од тројцата убиени соработници на Осама Бин Ладен снимени по еден час по нападот на американските специјалци, од пакистански офицер кој барал да остане анонимен.

Во Ал каеда почна борба за водечкото место по смртта на Бин Ладен

Нетпрес - 05.05.2011

Управниот одбор на меѓународната терористичка мрежа Ал каеда се соочува со се поголеми тешкотии да избере нов лидер по убиството на Осама бин Ладен, објави ирачкиот весник "Ас Сабах", повикувајќи се ...

Седум Теории на заговор поврзани со Бин Ладен

Курир - 05.05.2011

Многумина со резерва ја примија веста за ликвидацијата на светскиот терорист број еден Осама бин Ладен, откако САД со никакви докази не потврдија дека првиот човек на Ал Каеда е навистина ликвидиран, ...

Непопустливост

Окно - 05.05.2011

Непопустливоста е добра. Непопустливоста има филозофски призвук, кој сите интуитивно го разбираат. Војната меѓу Ал Каеда и САД од почетокот беше обележана се недоразбирањето околу значењето на ...

Индијанците побараа извинување од Обама заради шифрата „Џеронимо“

Сител - 05.05.2011

Индијанското племе Апачи побара извинување од американската администрација бидејќи нивни командоси користеле име на нивниот легендарен лидер Џеронимо како шифрирано име за Осама бин Ладен.

ФБИ: Мејлови со снимки од убиството на Бин Ладен - вируси

Сител - 05.05.2011

Разузнавачките служби на ФБИ ги предупредија Интернет корисниците во врска со електронските пораки со фотографии или видео снимките со убиството на Бин Ладен.

Панета: Обама не ја виде во живо ликвидацијата на Бин Ладен

Курир - 05.05.2011

Првиот човек на ЦИА Леон Панета денеска изјави дека претседателот на САД Барак Обама и неговите најблиски соработници не го виделе убиството на Бин Ладен во живо, туку во моментот гледале во празен ...

Обама: Сто отсто сум сигурен дека Бин Ладен е мртов, нема да објавиме фотографии

Нетпрес - 05.05.2011

Американскиот претседател, Барак Обама потврдил дека нема да ги објават фотографиите од Осама Бин Ладен, убиениот водач на терористичката организација Ал Каеда, затоа што администрацијата смета дека ...

Во Ал Каеда, почна битката за лидерство по смртта на Бин Ладен

Форум - 05.05.2011

Раководниот совет (Шурата) на меѓународната терористичка организација на Ал Каеда, по убиството на Осама бин Ладен „доживува големи тешкотии во изборот на нов лидер, пишува денеска ирачкиот весник ...

Индијанците побараа извинување од Обама заради шифрата „Џеронимо“ на акцијата против Бин Ладен

Алфа - 05.05.2011

Индијанското племе Апачи побара извинување од американската администрација бидејќи нивни командоси користеле име на нивниот легендарен лидер Џеронимо како шифрирано име за Осама бин Ладен.

Пакистан демантира поврзаност со Ал Каеда

Р.С.Европа - 05.05.2011

Пакистанскиот секретар за надворешни работи Салман Башир изјави дека обвинувањата за соработка на пакистанската разузнавачка агенција ИСИ со Ал Каеда не можат да се докажат.

Ал Ватах: Завахири ги донесе Американците до Бин Ладен

Форум - 05.05.2011

Египѓаните кои се во Ал Каида, предводени од вториот човек на организацијата Ајман ал-Завахири ги донесоа Американците до Осама бин Ладен, тврди саудискиот дневник, Ал Ватах Повикувајќи се на ...

Пакистан ги предупреди САД

Курир - 05.05.2011

Пакистан јавно го педупреди САД дка ќе има последици, доклку Белата куќа и понатаму изврши нви еднострани операции против терористи во земјата, пренсоа американските медиуми.

ФБИ: Снимки со убиството на Бин Ладен се веб опасност

Курир - 05.05.2011

Тајната служба на ФБИ испрати предупредување до сите Интернет корисници во врска со електронските пораки со фотографии или видео снимки со убиството на Осама бин Ладен.

ОН бара факти за убиството на Осама бин Ладен

Форум - 05.05.2011

Високата комесарка на Обединетите нации(ОН) за човекови права Нави Пилај денеска побара објавување на сите факти, за да се утврди легалноста на акцијата на американските командоси во Пакистан во која ...

ОН го притискаaт Обама за убиството на Бин Ладен

Курир - 05.05.2011

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Нави Пилај денеска повика на целосно откривање на сите вистинити факти со што ќе се утврди законитоста на убиството на лидерот на Ал Каеда, ...

Обама реши да не се прикажуваат фотографиите од мртвиот Осама

Точка - 05.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама одлучи да не се објавуваат фотографии од убиениот Осама бин Ладен и, исто така, да не бидат објавувани слични докази за смртта на лидерот на Ал Каеда, јави во ...

Далај Лама смета дека Бин Ладен е оправдано убиен

Точка - 05.05.2011

Далај Лама во говор пред американски студенти, јавно го искажал своето мислење дека лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен е убиен со оправдана цел.

ФОТО: Објавени фотографии на тројца од убиените во акцијата за ликвидација на Бин Ладен

Точка - 05.05.2011

Новинската агенција “Ројтерс“, доцна синоќа објави фотографии од тројца мажи, кои загинале во акцијата на американските армиски специјалци за ликвидација на водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен.

Обама: Нема да бидат објавени фотографии од акцијата против Бин Ладен

Sky - 05.05.2011

Обама изјавата ја дал за време на интервју во емисијата “60 минути“ на телевизијата Си-Би-Ес. Американските власти досега се двоумеа дали треба или не да објават фотографии од воената акција, бидејќи ...

Ал Ватах: Завахири ги донесе Американците до Бин Ладен

Точка - 05.05.2011

Египѓаните кои се во Ал Каида, предводени од вториот човек на организацијата Ајман ал-Завахири ги донесоа Американците до Осама бин Ладен, тврди саудискиот дневник, Ал Ватан.

Убиени двајца команданти на Ал Каеда во Јемен

Точка - 05.05.2011

Двајца лидери на Ал Каеда од среден ранг се убиени денеска во воздушен напад на нивниот автомобил во Јемен, пренесува Ројтерс.

Пакистан одбива да им ја испорача на Американците сопругата на Бин Ладен

Точка - 05.05.2011

Пакистан и САД влегоа во дипломатски спор околу судбината на најмладата сопруга на Бин Ладен, Амал Ал Садех (27), која што пакистанските власти вчера одбија да ја стават под меѓународно старателство ...

Холивуд подготвува филм за Бин Ладен

Sky - 05.05.2011

Филмаџиите кои ја снимија драмата за борба против терористите „The hurt locker“ подготвуваат акционен трилер за потрагата по Осама бин Ладен, пренесуваат светските медиуми.

Обама: Нема да објавиме слики на мртвиот Осама!

Вечер Прес - 05.05.2011

Во интервју за американската телевизија Си-Би-Ес, Обама објасни дека целта е да не се разгори насилство и да се оневозможи тоа да биде искористено како пропагандно оружје во рацете на Ал Каеда.

Еден час пред говорот на Обама, бин Ладен стана побаран на Google за 10 илјади пати

Точка - 05.05.2011

Околу еден час пред говорот на американскиот претседател Барак Обама, кој соопшти за убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, бројот барања со формулацијата „bin laden“ на најголемиот ...

Куќата на Бин Ладен туристичка атракција

Точка - 05.05.2011

Само неколку дена откако американските командоси го убија најбараниот светски терорист, Осама бин Ладен кружат гласини дека власта во Аботабад во Пакистан ќе ја остави куќата на Осама непроменета и ...

Зголемен рејтингот на Обама

Н.Македонија - 05.05.2011

Јавната поддршка на американскиот претседател Барак Обама е зголемена за девет отсто по убиството на лидерот на терористичката мрежа Ал каеда, Осама бин Ладен, покажуваат резултатите од најновите ...

Фиск: САД не сакаа да му судат

Н.Македонија - 05.05.2011

Американците го сакаа Осама бин Ладен мртов зашто на евентуалното судење можеше да ги открие своите врски со ЦИА во времето на советската окупација на Авганистан, тврди угледниот британски новинар ...

Индијанците побараа извинување од Обама

Идивиди - 05.05.2011

Њујорк, 5 мај 2011 (МИА) - Индијанското племе Апачи побара извинување од американската администрација бидејќи нивни командоси користеле име на нивниот легендарен лидер Џеронимо како шифрирано име за ...

Обама одлучи да не се објават снимките од убиството на Осама

Идивиди - 05.05.2011

Вашингтон, 4 мај 2011 (МИА) - Претседателот на САД Барак Обама донесе одлука да не бидат објавени снимките од операцијата на американските специјални сили во Пакистан и убиството на лидерот на ...

Куќата на Бин Ладен туристичка атракција

eReporter - 05.05.2011

Куќата во која се криеше најпознатиот терорист во светот, локалните власти ќе ја остават каква што е и веројатно ќе стане туристичка атракција.

Бин Ладен бил невооружен кога го убиле

А1 - 04.05.2011

Озлогласениот терорист Осама Бин Ладен бил невооружен кога американските командоси упаднале во неговата вила. Вака тврди Белата куќа, а и самите специјалци раскажуваат дека водачот на Ал Каеда не ...

Свет - Пакистан се правда

Време - 04.05.2011

Пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари негираше дека пакистанските безбедносни сили го криеле Бин Ладен истакнувајќи дека соработката со САД придонела да биде лоциран најбараниот терорист во ...

Свет - „Фокс“ и „Би-Би-Си“ го „убија“ Обама

Време - 04.05.2011

Веста за убиството на Бин Ладен толку многу ги изненади западните новинари што каналите „Фокс њуз“ и „Би-Би-Си“ во брзање место Осама го напишаа името Обама бин Ладен.

Свет - Ал Каеда е ранета, но не е мртва

Време - 04.05.2011

По убиството на најбараниот терорист на светот Осама бин Ладен аналитичарите за безбедност се поделени за тоа како неговата ликвидација ќе влијае врз Ал Каеда, пренесува „Асошиејтед прес“.

Бин Ладен не бил вооружен, па сепак пукале во него

Телма - 04.05.2011

Лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен не бил вооружен кога американските специјалци ја напднале неговата вила, призна портпаролот на Белата куќа, Џеј Карнеи.

Бин Ладен повеќе го нема, но тероризмот останува

Deutsche Welle - 04.05.2011

Смртта на Осама Бин Ладен е важен успех во светската борба против тероризмот. Но наивно е да се верува дека засекогаш е отстранета терористичката закана , коментира Даниел Шешкевиц, уредник во Дојче ...

Ќерката на Бин Ладен тврди дека бил заробен жив, па потоа егзекутиран

Канал5 - 04.05.2011

Дванаесетгодишната ќерка на Осама Бин Ладен тврдела дека нејзиниот татко бил фатен жив, а по неколку минути го убиле, рекол неименуван пакистански официјален претставник.

Пакистан: Операцијата за ликвидација на Бин Ладен беше нелегитимна

Канал5 - 04.05.2011

Пакистанската влада го прекина дводневниот молк. Американската операција за ликвидирање на Бин Ладен е нелегитимна и претставува преседан, официјален Исламабад не ги издржа меѓународните критики дека ...

ЦИА најави фотографија на убиениот Осама

Алсат-М - 04.05.2011

Американската разузнавачка агенција ЦИА најави дека наскоро ќе бидат објавени фотографии од убиениот лидер на Ал Каеда Осама Бин Ладен.

Исчезна единствениот сведок на акцијата за ликвидација на Бин Ладен?

Канал5 - 04.05.2011

Единствениот сведок на акцијата на американските морнарички фоки во која беше ликвидиран најбараниот човек на светот- соседот на Осама Бин Ладен бил киднапиран непосредно по операцијата, тврди ...

Ал Каеда од Јемен вети одмазда за убитството на бин Ладен

Телма - 04.05.2011

Локален водач на јеменската ќелија на Ал Каеда денеска вети дека ќе се одмазди за смртта на лидерот на терористичката мрежа Осама бин Ладен, кој во неделата беше убиен во американска специјална ...

Рејтингот на Обама се зголеми по ликвидацијата на бин Ладен

Телма - 04.05.2011

Рејтингот на американскиот претседтаел Барак Обама се зголеми по убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен. Голем број Американци му даваат високи оценки за начинот на кој се бори со ...

Раст на рејтингот на Обама по убиството на Бин Ладен

Алсат-М - 04.05.2011

Рејтингот на американскиот претседтаел Барак Обама се зголеми по убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен. Голем број Американци му даваат високи оценки за начинот на кој се бори со ...

Бин Ладен бил невооружен кога го убиле

Утрински - 04.05.2011

Озлогласениот терорист Осама Бин Ладен бил невооружен кога американските командоси упаднале во неговата вила. Вака тврди Белата куќа, а и самите специјалци раскажуваат дека водачот на Ал Каеда не ...

Бигелоу со филм за убиството на бин Ладен

Дневник - 04.05.2011

Авторката на воената драма "Наредникот Џејмс", Кетрин Бигало ќе снима акционен трилер за потрагата по Осама бин Ладен. Режисерката и сценаристот Марк Боал веќе работеле на проектот за бин Ладен и ...

Јеменски лидер на Ал Каеда вети одмазда

Дневник - 04.05.2011

Водач на ќелија на Ал Каеда во Јемен денеска вети дека ќе се одмазди за смртта на Осама бин Ладен, кој во неделата беше убиен во акција на американските специјални единици во Пакистан.

Лажна фотографија

Дневник - 04.05.2011

Фотографијата за која се тврдеше дека ја прикажува окрвавената глава на мртвиот водач на Ал каеда, Осама бин Ладен, е фотомонтажа, објавија уредниците на фотографија на агенцијата Ројтерс.

Завиткан во бело платно и спуштен во море

Дневник - 04.05.2011

Религиозниот обред е извршен на американскиот носач на авиони УСС „Карл Винсон“, а потоа телото е спуштено во Арапското Море Според американски извори, со телото на Осама бин Ладен е постапено со ...

Хируршки точна операција на „фоките“

Дневник - 04.05.2011

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА ОСАМА БИН ЛАДЕН ВО ПАКИСТАН Кликни на сликата за целосна верзија Специјалците чистеле кат по кат, соба по соба.

Рак-рана

Дневник - 04.05.2011

Осама бин Ладен е мртов! Откината е главата на Ал каеда. По десетгодишна попуста потрага, по митовите за наводното криење на Бин Ладен по планински пештери во недостапни планински региони, ...

Зошто не бил заробен жив?

Дневник - 04.05.2011

За ликвидацијата на Бин Ладен Многу иницираат конфликти со изразена цел да ја вовлечат Америка во безизлезна ситуација. Потоа или ја критикуваат дека не одговорила на повиците или ја опоменуваат дека ...

„Го пронајдовме Џеронимо“

Утрински - 04.05.2011

Луѓето што се собраа во Кризната соба во неделата знаат се' за ситуации што носат со себе огромен притисок. Но, ова беше нешто поинаку.