TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пауновски: КФОР с&ицирц; уште го нема на границата, можно е нејзино големо дестабилизирање

Вест - 24.02.2001

МАКЕДОНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА СЕ УШТЕ ЧЕКА ОДГОВОР ОД ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА НАТО ЏАРЏ РОБЕРТСОН "Меѓународната заедница и НАТО ќе мора итно да направи реанализа за носителите на кризата на Балканот, ако тоа не го направи, мислам дека сите ние ќе се соочиме со тешки проблеми, оцени министерот ...

Робертсон бара КФОР да реагира на насилствата

Вест - 22.02.2001

Москва, 22 февруари - Силите на КФОР мораат остро да им се спротистават на оние кои извршуваат насилнички акти, изјави завчера во Москва генералниот секретар на НАТО Џорџ Робертсон.Тој истовремено изрази загриженост за можната ескалација на судирите во Косово и во безбедносната зона во јужниот дел ...

Другата страна на границата кај Косово никој не ја чува

Вест - 22.02.2001

СОВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА БЕЗБЕДНОСТ На состанокот на Советот за безбедност заклучено дека безбедносната состојба во земјата генерално е стабилна и оти институциите на системот функционираат согласно нивните обврски и надлежности. КФОР потфрлил во својот дел на исполнување на обврските Советот за ...

Кабиџозу: КФОР ќе започне со патролирање на границата со Македонија

Вест - 22.02.2001

Командантот на КФОР, генерал- полковник Карло Кабиџозу, денеска по средбата со македонскиот претседател Борис Трајковски изјави дека КФОР го засилува патролирањето и контролата долж границата со СРЈ, во делот на Косово и јужна Србија.

КФОР мора да воспостави редовен режим и од другата страна на границата

Вест - 22.02.2001

Љубен Пауновски "Разговаравме и ја разгледавме состојбата околу границата со северниот дел од Косово и во еден дел спрема јужна Србија и дадовме конкретни предлози како да ја подигнеме заедничката соработка со КФОР од другата страна.

250 герилци на новата ОВК на заклетва во Танушевци

Вест - 21.02.2001

АЛАРМ ВО ДРЖАВНИОТ ВРВ - НАПНАТА СОСТОЈБА НА ГРАНИЦАТА СО СРЈ Албански терористи слободно влегуваат во Македонија и бараат закачка за судир. КФОР на границата никаде го нема "Од неделава наваму, кај селото Дебалде кое се наоѓа во Сојузна Република Југославија во делот на Косово, од граничните ...

КФОР призна дека е одговорен за лошото обезбедувањето на српскиот конвој

Вест - 19.02.2001

Приштина, 19 февруари - Меѓународните мировни сили на Косово (КФОР, ја прифатија одговорноста за пропустите при обезбедувањето на автобусот со српски цивили, кој во петокот кај Подуево е разнесен од подметнатата експлозија од албански терористи, соопшти вчера портпаролот на НАТО во Приштина Тим ...